ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Διαφορά Ψυχής- Πνεύματος
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΔΩΡΙΔΑ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Australia
174 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2003, 07:36:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΔΩΡΙΔΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί μου,

Θα ήθελα να με βοηθήσετε σε μια διευκρίνιση.
Διαβάζω κάτι μελέτες δύο διαφορετικών συγγραφέων, σχετικά με το πνεύμα και την ψυχή. Ούτε λίγο ούτε πολύ διαφωνούν με τους όρους αυτούς, και με έχουν φέρει σε ένα αδιέξοδο. (καλά να πάθω)
Μήπως ξέρετε εσείς κάτι για αυτό το θέμα;
Υπάρχει διαφορά και ποιά; Το πνεύμα και η ψυχή είναι το ίδιο;
Αν όχι, τι είναι τότε η ψυχή και τι το πνεύμα;


ΠΑΝ ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ

ANTONIOS1997
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2003, 10:56:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ANTONIOS1997  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΓΑΠΗΤΗ ΔΩΡΙΔΑ

Θα ήθελα να σου εκφράσω την άποψη μου γύρω από το θέμα που έθεσες. Για εμένα πνεύμα και ψυχή αποτελούν δύο κομμάτια της ίδιας ουσίας, της ψυχικής ουσίας. Κατανοώ την ύπαρξη της ψυχής σαν μια ανέκφραστη θεία δύναμη στην ανθρώπινη οντότητα. Μέρος αυτής κατά την ενσάρκωση της εγκαθίσταται σαν ψυχικές ακτίνες δημιουργώντας τη λογική, το υποσυνείδητο και το συνειδητό. Το αποτέλεσμα της συνδιαλλαγής των τριών αυτών δυνάμεων εκφράζει αυτό που λέμε πνεύμα, ή αλλιώς εσωτερικό άνθρωπο, ή αλλιώς κάποιοι την αναφέρουν και σαν καρδιά. Όταν η ψυχή εγκαταλείπει το σώμα ενοποιείται με το πνεύμα και ταξιδεύει…….τώρα πια εκφρασμένη μέσα από την ανθρώπινη θέληση.
Ελπίζω κάτι να πρόσφερα στην λύση της απορίας σου…….Αν και η αλήθεια είναι ότι άνοιξες ένα ΠΕΛΩΡΙΟ θέμα…..

ΔΕΣ ΜΟΝΟ ΤΙ ΕΧΕΙ ΕΙΠΩΘΕΙ……

«Πνεύμα ο θεός»

«Το πνεύμα όπου θέλει πάει και δεν γνωρίζεις που πηγαίνει και από πού έρχεται»

και πολλά ακόμη…..



ANTONIOS1997
""ΑΡΑΤΕ ΟΙ ΠΥΛΕΣ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ""Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

indigo_boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
493 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2003, 21:14:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους indigo_boy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΝΕΥΜΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΝΩΤΕΡΟΣ ΜΑΣ ΕΥΑΤΟΣ

ΚΑΙ ΨΥΧΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΤΩΤΕΡΟΣ ΜΑΣ ΕΥΑΤΟΣ

ΤΩΡΑ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ-Α ΘΕΛΕΙ ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΕΙΣ ΕΔΩ ΕΙΜΑΙ
ΦΙΛΙΚΑ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΔΩΡΙΔΑ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Australia
174 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2003, 22:59:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΔΩΡΙΔΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ANTONIOS 1997,

Ευχαριστώ για την απάντησή σου, αν και με μπέρδεψες λιγάκι. Λες πως η ψυχή και το πνεύμα είναι για σένα είναι δύο κομμάτια της ιδίας ουσίας, και πως όταν η ψυχή εγκαταλείπει το σώμα ενοποιείται με το πνεύμα και ταξιδεύει. Αυτό τότε σημαίνει πως η ψυχή και το πνεύμα στη διάρκεια της ζωής του ανθρώπου δεν είναι ενωμένα, είναι δύο ανεξάρτητες αυτόνομες οντότητες!
Κατάλαβα σωστά ή κάνω πάλι λάθος; Διαφώτισέ με σε παρακαλώ.

ΠΑΝ ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ANTONIOS1997
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2003, 23:51:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ANTONIOS1997  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν ξέρω αν η λέξη οντότητα είναι η κατάλληλη στη περίπτωση αυτή. Το πνέυμα σύμφωνα με την άποψη αυτή είναι κομμάτι της ψυχής, θα έλεγα όμως οτι αποτελεί ένα "μηχανισμό" της ένσαρκης ψυχής (όπου η ανέκφραστη θεία ουσία παίρνει έκφραση) και όχι μια διαφορετική οντότητα. Όσο για την περίπτωση της αποχώρησης από το σώμα αυτός ο "μηχανισμός" ενώνεται με την αρχική ουσία για να αποτελέσει ένα ενιαίο σώμα όπως και πριν τη σάρκωση μόνο που τώρα πια φέρει τις εμπειρίες του πνεύματος κατά τη διάρκεια της ζωής.
Αυτό είναι αγαπητή μου αυτό που εννοώ. Ελπίζω να σε διαφώτισα όσο βέβαια μπορώ.


ANTONIOS1997
""ΑΡΑΤΕ ΟΙ ΠΥΛΕΣ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ""Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΔΩΡΙΔΑ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Australia
174 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2003, 02:23:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΔΩΡΙΔΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

INDIGO BOY,

Η Δωρίδα θέλει διευκρινίσεις.
Μπορείς να συνεχίσεις τη σκέψη σου;

ΠΑΝ ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

indigo_boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
493 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2003, 15:05:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους indigo_boy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο ΑΝΩΤΕΡΟΣ ΜΑΣ ΕΥΑΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΘΕΟΣ ΜΑΣ


Ο ΚΑΤΩΤΕΡΟΣ ΜΑΣ ΕΥΑΤΟΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΜΕΙΣ


ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΑΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΕΝΩΘΟΥΜΕ ΜΕ ΑΥΤΟΝ

ΕΠΙΣΗΣ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ Ο ΑΝΩΤΕΡΟΣ ΜΑΣ ΕΥΑΤΟΣ ΣΥΜΒΟΛΙΖΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΤΡΙΓΩΝΟ
ΕΝΩ Ο ΚΑΤΩΤΕΡΟΣ ΣΥΜΒΟΛΙΖΕΤΑΙ ΜΕ ΕΝΑ ΤΡΙΓΩΝΟΠΟΥ ΚΟΙΤΑΕΙ ΚΑΤΩ
ΤΩΡΑ ΠΩΣ ΣΥΜΒΟΛΙΖΕΤΑΙ Η ΕΝΩΣΗ ΑΥΤΩΝ ΤΟΝ ΔΥΟ ΣΟΥ ΤΟ ΑΦΗΝΩ ΝΑ ΤΟ ΑΝΑΚΑΛΥΨΕΙΣ ΜΟΝΗ ΣΟΥ

ΦΙΛΙΚΑ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2004, 20:47:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
YIN-YIANG...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2004, 12:56:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ...

ΑΠΛΑ ΘΑ ΠΑΡΑΘΕΣΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΜΟΥ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ....

ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΙΑ ΑΝΑΦΟΡΑ ΣΑΝ ΛΕΞΕΙΣ ΣΤΗΝ ΨΥΧΗ ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΝΕΥΜΑ...

-ΠΝΕΥΜΑ- ΣΑΝ ΟΡΟΣ Η ΛΕΞΗ ΠΝΕΥΜΑ ΚΑΤΑΓΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΤΗΣ ΥΛΗΣ (ΠΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΦΥΣΗΜΑ Η ΠΝΟΗ ΑΝΕΜΟΥ)
ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΛΕΞΗ ΝΑ ΔΗΛΩΣΟΥΜΕ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑ.
ΠΝΕΥΜΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΗΚΕ Ο ΘΕΟΣ, Η ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΨΥΧΗ,Ο ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΣ ΝΟΥΣ ΩΣ ΔΙΑΝΟΙΑ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΥΛΑ ΟΝΤΑ (ΠΝΕΥΜΑΤΑ).

ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ Ο ΟΡΟΣ ΠΝΕΥΜΑ ΞΕΜΑΚΡΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΗ ΤΟΥ ΕΝΝΟΙΑ.
ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΖΩΗ (ΗΘΙΚΗ-ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗ-ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ)ΑΛΛΑ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΖΕΙ ΚΑΙ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΣΥΛΛΟΓΙΚΗΣ - ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗΣ ΔΡΑΣΗΣ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΟ Η ΘΡΗΣΚΕΙΑ ,ΕΠΙΣΤΗΜΕΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ.
ΑΚΟΜΑ ΔΥΝΑΜΕΘΑ ΝΑ ΜΙΛΑΜΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑ ΜΙΑΣ ΕΠΟΧΗΣ Η ΕΝΟΣ ΛΑΟΥ.
(ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΚΙΚΑΣ)

-ΨΥΧΗ- ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΟΥΣΙΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΠΟΥ ΕΠΙΒΙΩΝΕΙ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟ ΤΟΥ ΣΩΜΑΤΟΣ Η ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΠΡΟΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟΥ ΣΩΜΑΤΟΣ (ΥΛΗΣ).
ΠΟΛΛΟΙ ΦΙΛΟΣΟΦΟΙ ΑΔΥΝΑΤΟΥΝ ΝΑ ΔΕΧΘΟΥΝ ΤΙΣ ΨΥΧΙΚΕΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΕΣ (ΝΟΗΣΗ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΒΟΥΛΗΣΗ) ΣΑΝ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΚΑΙ ΣΑΝ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ ΤΗΣ ΕΝΟΡΓΑΝΗΣ ΥΛΗΣ.

ΠΟΛΛΟΙ ΕΔΩΣΑΝ ΣΤΗΝ ΨΥΧΗ ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΣΩΜΑ ΚΑΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΦΑΝΤΑΣΤΗΚΑΝ ΩΣ ΘΝΗΤΗ. (ΔΗΜΟΚΡΙΤΟΣ,ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ ΚΑΙ ΕΝ ΜΕΡΗ ΟΙ ΣΤΩΙΚΟΙ)

Ο ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙ ΩΣ ΜΙΑ ΔΥΝΑΜΗ ΠΟΥ ΟΛΟΚΛΗΡΩΝΕΙ ΤΟ ΣΩΜΑ (ΕΝΔΕΛΕΧΕΙΑ)
ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗ ΨΥΧΗ ΕΧΟΥΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΖΩΝΤΕΣ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΙ (ΖΩΑ ΚΑΙ ΦΥΤΑ).
ΚΑΤΑ ΤΟΝ ΒΟΥΝΤ ΚΑΙ ΧΙΟΥΜ ΠΟΥ ΔΕΧΟΝΤΑΙ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΩΣ ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΤΩΝ ΨΥΧΙΚΩΝ ΓΕΓΟΝΟΤΩΝ Η ΨΥΧΙΚΩΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΩΝ ΑΥΤΩΝ.

ΜΕΤΑ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΙΓΑ ΠΟΥ ΠΑΡΕΘΕΣΑ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΔΥΝΑΜΑΙ ΝΑ ΠΑΡΑΘΕΣΩ ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΕΤΑΞΥ ΨΥΧΗΣ ΚΑΙ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ.

ΑΛΛΑ ΜΕ ΧΑΡΑ ΘΑ ΑΚΟΥΣΩ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΑΣ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΔΩΡΙΔΑ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Australia
174 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2004, 23:06:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΔΩΡΙΔΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας ευχαριστώ ATMA και AVATARGR, που αναβιώσατε το θέμα αυτό.

Αν και δεν έγινα σοφότερη, με τις λίγες απαντήσεις που υπάρχουν.
Οι περισσότεροι συμφωνούμε πως πνεύμα και ψυχή είναι κάτι ξέχωρα αλλά ίσως από την ίδια ουσία.

Εμένα τώρα με βασανίζει κι ένα άλλο ερώτημα.
Αυτές οι δυο οντότητες εξελίσσονται;
Προσωπικά νομίζω πως μόνο η ψυχή εξελίσσεται ενώ το πνεύμα όχι.


ΠΑΝ ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2004, 21:30:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας χαιρετώ.
quote:

Σας ευχαριστώ ATMA και AVATARGR, που αναβιώσατε το θέμα αυτό.

Αν και δεν έγινα σοφότερη, με τις λίγες απαντήσεις που υπάρχουν.
Οι περισσότεροι συμφωνούμε πως πνεύμα και ψυχή είναι κάτι ξέχωρα αλλά ίσως από την ίδια ουσία.

Εμένα τώρα με βασανίζει κι ένα άλλο ερώτημα.
Αυτές οι δυο οντότητες εξελίσσονται;
Προσωπικά νομίζω πως μόνο η ψυχή εξελίσσεται ενώ το πνεύμα όχι.


ΠΑΝ ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ



Χαιρετώ και 'σένα καλη μου Δωρίδα.
Ξέρεις είναι πάρα πολύ μεγάλο το ρίσκο που θα πάρει κάποια/ος, για να διαχωρίσει τις δυό ετούτες "οντότητες" όπου μαζί με την ενέργεια, του εγκεφάλου, αποτελούν την ξεχωριστή προσωπικότητα του καθενός μας.

Καλή μου φίλη θα προσπαθήσω όσο πιο απλά μπορώ, αλλά και πάντα μέσα απ'τον περιορισμό των δικών μου γνώσεων, να σου εξηγήσω ό,τι έχω προσωπικά νοήσει για τις δύο τούτες οντότητες πνεύμα, ψυχή και την εγκεφαλική ενέργεια.

Εγκέφαλος: Είναι ο κεντρικός ρυθμιστής, (ο ηλεκτρικός πίνακας με τις ασφάλειες του) και εκείνος που συλλέγει τις βιολογικές ανάγκες κάθε ζωντανού όν, τις μορφοποιεί σε πληροφορίες και τις στέλνει προς εκτέλεση στα διάφορα μικρά αισθητικά κέντρα όπου είναι διάσπαρα στα δύο ημισφαίρια του, για να υλοποιηθούν σε πράξη.

Πνεύμα: Σχιματοποιείτε με την πάροδο του χρόνου στη βίωση του ον, απ'την ενέργεια που παράγει ο εγκέφαλος για τις παραπάνω διεργασίες που αναφέραμε. Δηλαδή καλή μου, κανένα ον που είναι ανεξάρτητο της Γης (που δεν έχει ρίζες), δεν γεννίεται με πνεύμα.
Το πνεύμα αρχίζει να δημιουργείτε αμέσως μετά τη γέννηση και είναι διαφορετικό και "διαφοροποιημένο" της συνείδησης. Αν και πολλές φορές, μπορούμε να μπερδέψουμε την αίσθηση της συνείδησης με την οντότητα του πνεύματος, διότι συνυπάρχουν σε αρκετές εκδηλώσεις στο ον. Όμως το πνεύμα έχει την δυνατότητα να αντιληφθεί τις μεταφυσικές ενέργειες και να τις ερμηνεύσει, κάτι που η συνείδηση δεν μπορεί να γνωρίζει διότι είναι καθαρά παραγόμενη απο ένα εγκεφαλικό "αισθητικό" κέντρο και όχι απ'όλη την εγκεφαλική ενέργεια καθώς είπαμε, πως από ετούτη παράγεται και αποτελείτε το πνεύμα.
Ναι, το πνεύμα είναι ενεργειακή οντότητα, άμεσα συνδεδεμένη με την λειτουργία του εγκεφάλου και ο σκοπός της ύπαρξής του είναι: η γεφύρωση και η συνύπαρξη του σώμα-υλικός κόσμος με την ψυχή-άϋλο κόσμο.

Εώς εδώ καλή μου, μιλάμε για το εικόνα του ειδώλου-ύλη που αντικαθρεπτίζετε το είδωλο-θεία ουσία μέσα από τον καθρέπτη-άϋλο.
Για να τα κάνω πιο απλά: Η εικόνα με τον βιολογικό υλικό θάνατο του ον, θα πάψει να υφίσταται (σαν σώμα και πνεύμα), ενώ το είδωλο-θεία ουσία θα παραμείνει οντότητα για να ταξιδεύει προς την πληρότητα.

Ψυχή: Το θείο κομμάτι που φέρει κάθε ενεργειακό ον, είτε είναι άϋλο, μέταλο, πέτρα, φυτικός οργανισμός, είτε ζωικός οργανισμός και ετούτο το θείο κομμάτι είναι η μοναδική αιτία της υπαρξής του ενεργειακού ον.
Η ψυχή παράχθηκε και αποτελείτε από θεία ουσία, ενώ το πνεύμα μόνο από την εγκεφαλική ενέργεια του κάθε υλικού ζωντανού ον.
Στον άνθρωπο τώρα, η ψυχή δεν έχει κανένα εμφανή χαρακτηριστικό, πέρα απ'την ίδια την γεννησή μας (με όλα τα επακόλουθα) για να αποδεσμεύσει συσσώρευση δεσμεύσεων (κάρμα).

Όσο πιο απλά και χωρίς να σου εξηγήσω όλες τις άλλες ιδιότητες του πνεύματος και της ψυχής, προσπάθησα να σου μεταφέρω τις δικές μου γνώσεις για τις δύο "οντότητες". Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα περισσότερο.
Σε χαιρετώ φιλικά.
Σας χαιρετώ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2004, 03:39:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Zezmperg, με πρόλαβες!
Και να προσθέσω, πως...είμαστε ενέργεια. Δεν υπάρχει στερεό υλικό με την ευρύτερη έννοια.
Όλα είναι ενέργεια.
Το σώμα μας είναι ρευστοποιημένη ενέργεια που εκ των συνθηκών συμπυκνώθηκε στο...γνώριμό μας σώμα για να εξυπηρετήσει τις...γήινες απαιτήσεις του Θείου Σχεδίου, μέρους της Πανσυμπαντικής Δημιουργίας, της Εν Σοφία Ποιηθέντως πάσης της Πλάσης (πλάση=δημιουργία).
Όπως ανέφερε και η αγαπητή Zezmperg, η ψυχή είναι το Θείο κομμάτι που φέρει κάθε οργανισμός. Δε θα συμφωνήσω όμως στο παρακάτω...
quote:
Η ψυχή παράχθηκε και αποτελείτε από θεία ουσία, ενώ το πνεύμα μόνο από την εγκεφαλική ενέργεια του κάθε υλικού ζωντανού ον.

Θεωρώ πως ολόκληρο το σώμα είναι ένα και το αυτό. Στο οποίο εμπερικλείωνται όλες οι ιδιότητες του Όντως (αιθέριες και γήινες).
Δε θα μπορούσα να διαχωρίσω την ψυχή απο το πνέυμα.
Συμφωνώ πως το πνεύμα είναι η ενέργειακή αλληλοδραστική ουσία που αναπτύσσεται εν ελθέτω χρόνο, απο τη γέννηση του Όντως.
Επίσης πιστεύω για την ψυχή πως, προέκταση αυτής, σαν κεραίες της, είναι το αυρικό πλέγμα.
...
Και για να ολοκληρώσω το συλλογισμό μου αναφορικά με την Πανσυμπαντική Ενέργεια, θεωρώ πως, απο την πηγή της Ενέργειας (μπορεί να υπάρχουν περισσότερες απο μία πηγές, μπορεί να σχηματοποιούνται έπειτα απο συγκερασμό ανώτερων συνθηκών στο αχανές σύμπαν και να δημιουργούν Ζωή) απορρέει οτιδήποτε γεννιέται και πεθαίνει σε αυτό τον πλανήτη αλλά και στο άπαν του Σύμπαντος.
Αυτή η ενέργεια υπακούει στη αρχή της εντροπείας.
Δηλαδή, η ενέργεια διαρκώς μετασχηματίζεται.
Χοντρικά, αν βάλω το κασέρι στο φούρνο, θα αλλάξει η μοριακή δομή του σύμφωνα με τις παρούσες υπάρχουσες συνθήκες.
Έτσι, συνεχίζοντας, οτιδήποτε γεννιέται και πεθαίνει είναι κομμάτι (με ελαττωμένες τις πρότερες Τέλειες ιδιότητες της Πρώτης Ενέργειας - της Γεννεσσιουργού).
Αναφερόμενος στον άνθρωπο, είναι το Τέλειο, εν πτώση.
Είναι μεταλαγμένη ενέργεια ώστε να μπορέσει να επιβιώσει σύμφωνα με τις συνθήκες που ορίζουν τη ζωή και τους Νόμους Δημιουργίας πάνω σε αυτό το άστρο (Γαία).


Once you were wild, don't let them tame you

Edited by - reptilesalonica on 06/01/2004 03:43:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2004, 05:24:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όλα είναι Ένα
Ένα είναι Όλα

Αν θές τη γνώμη μου
Όταν μπλέκεσαι με τέτοιες λέξεις κι έννοιες
καταλήγεις σε λεκτικούς λαβύρινθους
που συνήθως δε σε βγάζουν πουθενά

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2004, 06:23:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπορεί να κρατάω τον...μίτο φίλε μου...
Εγώ πάντως θα σου το ευχόμουν.


Once you were wild, don't let them tame you

Edited by - reptilesalonica on 06/01/2004 06:25:08Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2004, 06:32:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας χαιρετώ.
quote:

Αγαπητή Zezmperg, με πρόλαβες!
Και να προσθέσω, πως...είμαστε ενέργεια. Δεν υπάρχει στερεό υλικό με την ευρύτερη έννοια.
Όλα είναι ενέργεια.
Το σώμα μας είναι ρευστοποιημένη ενέργεια που εκ των συνθηκών συμπυκνώθηκε στο...γνώριμό μας σώμα για να εξυπηρετήσει τις...γήινες απαιτήσεις του Θείου Σχεδίου, μέρους της Πανσυμπαντικής Δημιουργίας, της Εν Σοφία Ποιηθέντως πάσης της Πλάσης (πλάση=δημιουργία).
Όπως ανέφερε και η αγαπητή Zezmperg, η ψυχή είναι το Θείο κομμάτι που φέρει κάθε οργανισμός. Δε θα συμφωνήσω όμως στο παρακάτω...
quote:
Η ψυχή παράχθηκε και αποτελείτε από θεία ουσία, ενώ το πνεύμα μόνο από την εγκεφαλική ενέργεια του κάθε υλικού ζωντανού ον.

Θεωρώ πως ολόκληρο το σώμα είναι ένα και το αυτό. Στο οποίο εμπερικλείωνται όλες οι ιδιότητες του Όντως (αιθέριες και γήινες).
Δε θα μπορούσα να διαχωρίσω την ψυχή απο το πνέυμα.
Συμφωνώ πως το πνεύμα είναι η ενέργειακή αλληλοδραστική ουσία που αναπτύσσεται εν ελθέτω χρόνο, απο τη γέννηση του Όντως.
Επίσης πιστεύω για την ψυχή πως, προέκταση αυτής, σαν κεραίες της, είναι το αυρικό πλέγμα.
...
Και για να ολοκληρώσω το συλλογισμό μου αναφορικά με την Πανσυμπαντική Ενέργεια, θεωρώ πως, απο την πηγή της Ενέργειας (μπορεί να υπάρχουν περισσότερες απο μία πηγές, μπορεί να σχηματοποιούνται έπειτα απο συγκερασμό ανώτερων συνθηκών στο αχανές σύμπαν και να δημιουργούν Ζωή) απορρέει οτιδήποτε γεννιέται και πεθαίνει σε αυτό τον πλανήτη αλλά και στο άπαν του Σύμπαντος.
Αυτή η ενέργεια υπακούει στη αρχή της εντροπείας.
Δηλαδή, η ενέργεια διαρκώς μετασχηματίζεται.
Χοντρικά, αν βάλω το κασέρι στο φούρνο, θα αλλάξει η μοριακή δομή του σύμφωνα με τις παρούσες υπάρχουσες συνθήκες.
Έτσι, συνεχίζοντας, οτιδήποτε γεννιέται και πεθαίνει είναι κομμάτι (με ελαττωμένες τις πρότερες Τέλειες ιδιότητες της Πρώτης Ενέργειας - της Γεννεσσιουργού).
Αναφερόμενος στον άνθρωπο, είναι το Τέλειο, εν πτώση.
Είναι μεταλαγμένη ενέργεια ώστε να μπορέσει να επιβιώσει σύμφωνα με τις συνθήκες που ορίζουν τη ζωή και τους Νόμους Δημιουργίας πάνω σε αυτό το άστρο (Γαία).



Σωστά καλέ μου φίλε, σε όλα συμφωνώ. Όλα είναι ενέργεια, τα πάντα.
Μα έπρεπε κάπως να διαχωρίσω τις ιδιότητες πνεύμα-ψυχής, ώστε έτσι να καταλάβει η Δωρίδα τι ακριβώς είναι ετούτες οι δύο οντότητες. Για τον λόγο ετούτο δεν αναφέρθικα στην κοσμική και πνευματική ενέργεια.
Σε χαιρετώ φιλικά.

1900. Και εσύ έχεις πολύ δίκαιο, αλλά το ένα που είναι όλα, από ένα ενεργειακό σημείο (μέσα στο σύμπαν) και μετά διασπάτε, ώστε να έχουμε την πολύ αφηρημένη ετούτη έννοια του "όλα", σε συγκεκριμένα στάδια που μπορούμε να ερμηνεύσουμε.
Σας χαιρετώ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2004, 06:35:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μπορεί να κρατάω τον...μίτο φίλε μου...
Εγώ πάντως θα σου το ευχόμουν.

Χμμμ...Παραλειψις μου. Αναφερόμουν στην εισαγωγή του θέματος απο την ΔΩΡΙΔΑ...
Αλλά anyway..
Κι εγώ στο εύχομαι. Αλλά δεν έχει σημασία τι εύχομαι και τι πιστευω εγώ, φίλε Reptile, αλλά τι πιστεύεις εσύ.
Λοιπόν; Πιστεύεις οτι κρατάς το μίτο;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2004, 06:42:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Λοιπόν; Πιστεύεις οτι κρατάς το μίτο;

Όπως είπες φίλε...δεν έχει σημασία τι πιστεύω εγώ και τι εσύ.
Το ταξίδι θα το δείξει...


Once you were wild, don't let them tame you
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2004, 06:46:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Λοιπόν; Πιστεύεις οτι κρατάς το μίτο;

Όπως είπες φίλε...δεν έχει σημασία τι πιστεύω εγώ και τι εσύ.
Το ταξίδι θα το δείξει...



Παιδιά με την ευκαιρία της εορτής των Φώτων.
Σας (μας) εύχομαι πάντα φωτισμένοι στο έσω-ταξίδι μας.
Φιλικά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2004, 06:47:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όπως είπες φίλε...δεν έχει σημασία τι πιστεύω εγώ και τι εσύ.
Το ταξίδι θα το δείξει...

Διπλωματική απάντηση!
Ωραίος!

Edited by - 1900 on 06/01/2004 06:48:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2004, 06:50:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να είσαι πάντα καλά αγαπητή Zezmperg και...το Φώς Του, δρόμος σου. Όπως και σε όλους τους Πύρ-(υ)ιους!


Once you were wild, don't let them tame you

Edited by - reptilesalonica on 06/01/2004 06:51:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Traveller
Μέλος 2ης Βαθμίδας


174 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2004, 10:37:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Traveller  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΩΜΑ - ΨΥΧΗ - ΠΝΕΥΜΑ.

ΨΥΧΗ = Η ΖΩΗ, Ο ΔΡΟΜΟΣ Ή/ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΣΟ ΓΙΑ ΝΑ ΦΤΑΣΕΙΣ ΣΤΟΝ Ν Ο Υ (ΠΝΕΥΜΑ) - Θ Ε Ο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

glinaaea
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2004, 22:35:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους glinaaea  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί μου φίλοι, γειά σας.Εύχομαι σ΄όλους σας Χρόνια Πολλά και Καλή χρονιά.
Αγαπητή ΔΩΡΙΔΑ,βλέπψ έριξες άδεια γιά μα ψαρέψεις γεμάτα.Σωστή η απορία .Σωστή η ενέργεια.Σωστή και η ακολουθία.Είμαι μέσα.
Άν, μου επιτρέπεις να δώσω και εγώ την ταπεινή μου γνώμη.
Κατ΄αρχήν θα συμφωνήσω απόλυτα με την φίλη μας zezmperg ,μόνο που εγώ θα το θέσω το θέμα πολύ χονδροκομένα (συγνώμη γι αυτό) και δεν θα επεκταθώ σε περισσότερες λεπτομέριες ,και σχετικά πολύ λακωνικό.
Αναφερόμενος σε όλα τα έμβια όντα ,ειναι γεγονός ότι αποτελούνται από μιά τριαδικότητα :ψυχή, πνεύμα, ύλη.
Ψυχη: ΚΑΘΑΡΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ (κομμάτι του θεού), εντελώς άυλη.
Ύλη :συμπύκνωμένη ενέργεια σε αδράνεια
Πνεύμα : Ενέργεια συμπυκνωμένη μερικώς σε δράση.

Επομένως Ψυχή : Άυλο Πνεύμα :Ημιυλικό ,Ημιάυλο.
Ηψυχή στην ενσάρκωσή της ,σαν εντελώς άυλο δεν μπορεί να συνδεθεί άμεσα με την ύλη. Χρειάζεται λοιπόν έναν συνδετικό κρίκο (που σ αυτή την περίπτωση είναι το πνεύμα ,ημιυλικό ημιάυλο)γιά να
συνδεθεί και να γίνουν ένα με την ύλη (τριαδικότητα).
Η ψυχή υπήρχε, υπάρχει και θα υπάρχει. Το πνεύμα ξεκινά την ύπαρξή της οντότητάς του όταν ξεκινά οποιαδήποτε νέα ζωή.
Στον θάνατο γίνεται ξεχωρισμός και των τριών .Η ψυχή ακολουθεί τον δρόμο της εξέληξίς της ( ενσαρκώσεις ).Η ύλη παραμένει ύλη (χώμα).Όσο γιά το πνεύμα ,το ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ είναι ότι έχει περιορισμένο χρόνο ύπαρξης.
Αγαπητή φίλη ΔΩΡΙΔΑ ,δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να σε βοήθησα. Το μόνο που σου ζητώ είναι :Μελέτησέ το.
Αγαπητή φίλη zezmperg συμφωνώ απόλυτα μαζί σου ,μόνο που προσπάθησα να τα πω πιό λαικά. Συγνώμη.
Φιλικά σ όλους σας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΔΩΡΙΔΑ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Australia
174 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2004, 09:03:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΔΩΡΙΔΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εσείς όλοι βαλθήκατε να με μπερδέψετε και τα καταφέρατε.
Δεν καταλαβαίνω ΤΙΠΟΤΑ.

Μπορεί να φταίει που μόλις γύρισα από τις διακοπές μου και το μεν πνεύμα μου αναπαύθηκε εκεί στις ακρογιαλιές η δε ψυχή μου είναι ταραγμένη γιατί αρχίζει σε λίγες μέρες η ρουτίνα.

Θα επιστρέψω σύντομα με πιο αναλυτικές παρατηρήσεις και με απαντήσεις στον καθένα σας ξεχωριστά.

quote:
Αν θές τη γνώμη μου
Όταν μπλέκεσαι με τέτοιες λέξεις κι έννοιες
καταλήγεις σε λεκτικούς λαβύρινθους
που συνήθως δε σε βγάζουν πουθενά

Προς το παρόν συμφωνώ λιγάκι μαζί σου.

ΠΑΝ ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2004, 18:16:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ τους ΣΥΝ-συζητητές σε ένα αρκετά ενδιαφέρον θέμα...
Το σίγουρο (για μένα τουλάχιστον) αγαπητή Δωρίδα δεν είναι να σε καταστήσω σοφότερη...
Μακάρι να είχα αυτή την ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ...
Εχεις όμως ΕΣΥ την ΙΚΑΝΟΤΗΤΑ μέσα απο τις τόσες απόψεις που παρατίθονται να ΑΝΑΚΑΛΥΨΕΙΣ ΕΚ ΝΕΟΥ (ίσως) πολλά απο όσα πολλοί νομίζουΜΕ πώς ΗΔΗ γνωρίζουμε...

Υπο αυτό το πρίσμα θα σας πώ μια ιστορία...
Μια ιστορία ΞΕΚΑΘΑΡΑ ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΙΚΗ που αφηγήται το ΠΩΣ και το ΓΙΑΤΙ σε πολλά απο όσα μας απασχολούν...

- Ο Θείος Νούς, η Διάνοια, ο Μέγας Αρχιτέκτονας ΑΠΟΦΑΣΙΣΕ να ΞΑΝΑΠΡΟΕΚΒΑΛΕΙ τον εαυτό Του μέσα στο Χωροχρόνο...
- Αυτός ο Χωροχρόνος αποτελείται απο 13 ΑΚΤΙΝΕΣ, Ιδρυτικές τρόπο τινά μιας και απο αυτές τις Ακτίνες - Αύλακες ΥΛΟΠΟΙΗΤΑΙ το Πάν Εν Παντί...
- Ο Χωροχρόνος που ΕΜΕΙΣ γνωρίζουμε και ερευνούμε είναι η ΕΒΔΟΜΗ ΙΔΡΥΤΙΚΗ ΑΚΤΙΝΑ και σε αυτήν ανήκουμε...
- Κάθε τέτοια Ακτίνα - Αύλακας αποτελείται απο 13 Διαστάσεις και ΚΑΘΕ μία Διάσταση αποτελείται απο ΕΠΤΑ ΥΠΟΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ...

Ρητορικό ερώτημα: Τα όντα που διαμένουν και κατοικούν ΟΛΕΣ αυτές τις Διαστάσεις και τις Υποδιαστάσεις, ΑΠΟ ΠΟΥ ΠΡΟΕΡΧΟΝΤΑΙ;;;
ΟΛΕΣ αυτές οι Διαστάσεις και οι Υποδιαστάσεις ΑΠΟ ΤΙ "ΥΛΙΚΟ" ΕΙΝΑΙ ΦΤΙΑΓΜΈΝΕΣ;;;

ΚΑΙ το "υλικό" αλλά ΚΑΙ τα όντα που γεμίζουν αυτούς τους Κόσμους είναι απο την ΙΔΙΑ ΟΥΣΙΑ, την ΟΥΣΙΑ ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ, της Αρχής εκείνης που ΘΕΛΗΣΕ ΑΥΤΟΒΟΥΛΟΣ να ΞΑΝΑΕΚΔΗΛΩΘΕΙ...

Απο τη Πρώτη του Παντός Πηγή, απο την "κολυμπήθρα" απ'όπου "κατοικεί" τμήματα απο την Υπεράγια ουσία Του αποκόπηκαν και αφού έκαναν ΤΡΕΙΣ φορές τον κύκλο πέριξ του Πηγής, ξεχύθηκαν και άρχησαν να ΚΑΤΕΡΧΟΝΤΑΙ τους Κόσμους και τις Διαστάσεις...
Αυτό το "τμήμα" στον Εσωτερισμό αποκαλείται ΤΡΙΜΜΑ και είναι ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗΣ ουσίας, δηλαδή ΑΜΟΡΦΟ & ΑΫΛΟ για τα φυσικοϋλικά μας μάτια και εργαλεία έρευνας & ελέγχου...

Το Πνεύμα λοιπόν (κατα τον ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟ) είναι η ΙΔΙΑ ουσία με την Πηγή απο την οποία και προήλθαμε και στις Θεοσοφικές Διδασκαλίες της Μεγάλης Δασκάλας της Ανθρωπότητας, της Ελένης Πετρόβνα Μπλαβάτσκυ, αναφέρεται ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ως "...σε Εκείνο που ανήκει ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ στη Συμπαντική Συνείδηση και που είναι ΟΜΟΙΟΓΕΝΗΣ και ΑΝΟΘΕΥΤΗ εκπόρευση Της..." "...όταν υπάρχει ΑΤΟΜΙΚΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ, αποτελείται απο την Υψιστη Πνευματική Ουσία, τη Σουντασάττβα..."

Αλλά σε ΤΙ ΔΙΑΦΕΡΟΥΝ οι 13 Διαστάσεις;;;
Διαφέρουν στην "πυκνότητά" ή ορθότερα στον ΑΡΙΘΜΟ ΤΩΝ ΔΟΝΗΣΕΩΝ που ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟΥΝ ανά Διάσταση...

'Ετσι το Πνέυμα, ο Θείος αυτός Σπινθήρας, το Τρίμμα απο τη Πρώτη του Παντός Πηγή ξεκινά και "γεμίζει" τους Κόσμους με τη παρουσία Του...
Η Δόνηση ΟΜΩΣ που έχει μπορεί να το κάνει να κατέλθει ΜΕΧΡΙ ΜΙΑΣ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗΣ ΔΙΑΣΤΑΣΗΣ...
Πιο ΚΑΤΩ απο αυτήν, ΑΔΥΝΑΤΕΙ να κατέλθει ΓΙΑΤΙ οι δονήσεις των υπολοίπων Διαστάσεων είναι ΠΙΟ ΑΡΓΟΔΟΝΟΥΜΕΝΕΣ...

Τότε ΚΑΙ ΣΕ ΕΚΕΙΝΗ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΗ ΔΙΑΣΤΑΣΗ, το Πνεύμα - Τρίμμα ΠΡΟΕΚΒΑΛΕΙ ΜΙΑ ΟΥΣΙΑ, η οποία και το ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΕΞΟΛΟΚΛΗΡΟΥ, το σκεπάζει, το... ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΙ...
Κάτι σαν ΕΝΔΥΜΑ...
Αυτό το ένδυμα είναι η ΨΥΧΗ και χάρις αυτής, της ΨΥΧΗΣ μπορεί και συνεχίζει τη κάθοδό Του (το ΠΝΕΥΜΑ) στους Κόσμους και τις Διαστάσεις ΖΩΟΠΟΙΩΝΤΑΣ ΤΟΥΣ...

Η Ψυχή λοιπόν (που ΜΕΣΑ ΤΗΣ) κρύβει το Θείο Σπινθήρα, το Πνεύμα συνεχίζει τη ΚΑΘΟΔΟ και απο εκείνη την Υπεράγια στιγμή έχει καταστεί (η Ψυχή) "τα αυτία & τα μάτια" του Πνεύματος...
Μόλις μία Διάσταση ΠΡΙΝ απο τη Δέκατη Τρίτη (13) τη δική μας τη Φυσικοϋλική, η Ψυχή κάνει μια "στάση" και "περιμένη" την ώρα για τη ΣΑΡΚΩΣΗ ΤΗΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΚΟΣΜΟ ΤΗΣ ΥΛΗΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΜΟΡΦΗΣ...
Την ώρα που θα αποκτήσει ένα ΦΥΣΙΚΟΫΛΙΚΟ ΣΩΜΑ, ένα σαρκίο, ένα "σήμα - μνήμα" όπως χαρκατηριστικά το αποκαλεί ο Μέγας 'Ομηρος...

Για το Φυσικοϋλικό σώμα, το ύψιστο εργαλείο του είναι ΝΟΥΣ...
Και εδώ είναι που έρχεται το περίφημο "κατ εικόνα και ομοίωση" της Αγ. Γραφής...
ΚΑΤΑ ΑΝΑΛΟΓΙΑΝ λοιπόν της Θείας Διαδρομής που μόλις περιέγραψα, ο ΝΟΥΣ στο Ανθρώπινο Σώμα είναι Υψιστος εργάτης του ΟΠΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ το Πνεύμα - Τρίμμα είναι ο Υψιστος εργάτης για το "σώμα της Πρώτης του Παντός Πηγής"...

Η Ψυχή είναι λοιπόν εκείνη που ΖΩΟΠΟΙΕΙ τον Ανθρωπο και τον καταστά "εις Ψυχής Ζώσαν"...
Στα Εβραϊκά αποκαλείται Νεφές (Nephesh) και είναι η Ζωτική Αρχή, η Πνοή της Ζωής, η λατινική Ανίμα (Αnima), συνεπώς όπως υποστηρίζουν οι Θεοσοφικές Διδασκαλίες της Μπλαβάτσκυ, η Νεφές είναι ένα ΣΥΝΩΝΥΜΟ της Πρανο-καμικής Αρχής ή αλλιώς της Ζωτικής ζωώδους Ψυχής στον ΕΝΣΑΡΚΩΜΕΝΟ Ανθρωπο...

Και κάπου εδώ, σταματάω τη διήγηση για το Πνεύμα & τη Ψυχή και τις διαδρομές που κάνουν ΕΝ ΤΗ ΕΝΩΣΙ μέσα στους Κόσμους και τις Διαστάσεις, φοβόμενος ότι σας έχω ΗΔΗ κουράσει και αυτό είναι κάτι το οποίο ΔΕ ΤΟ ΘΕΛΩ...

Ελπίζω αγαπητή Δωρίδα να πρόσθεσε κάτι και η αναξιότης μου μέσα στα όσα εσύ γνωρίζεις...
Περιμένω λοιπόν και εγώ, να ακούσω (διαβάσω) τα όσα εσύ γνωρίζεις για τη Ψυχή και το Πνεύμα...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

glinaaea
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2004, 21:35:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους glinaaea  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Κέλσο,γειά σου .
Η τελευταία αυτή συμμετοχή σου μου δημιούργησε κάποιες απορίες.
Κατ αρχήν η δική μου αναφορά ήταν γιά το δικό μας επίπεδο, το γήινο και όχι για κάποια άλλη διάσταση,ούτε γιά κάποιο άλλο μέρος του σύμπαντος. Δεν αναφέρθηκα στην διαδρομή της ψυχής ούτε στην όλη διαδικασία γιά τις διάφορες ενσαρκώσεις της και γιά τον σκοπό αυτών.
Διευκρίνησα μόνο τί είναι Πνεύμα, Ψυχή και Σώμα, και ότι η ψυχή η προερχόμενη απο τον θεό είναι ξέχωρη εντελώς του πνεύματος (το οποίο έχει περιορισμένο χρόνο ύπαρξης.Δεν είπα επι πλέον ΠΟΥ πηγαίνει το πνεύμα μετά θάνατον.Οι πληροφορίες αυτές είναι σεβαστές γιά μένα.
Οι τόσο ακριβές πληροφορίες που δίνεις εσύ δείχνουν ότι προέρχονται από πολύ ψηλά (ίσως απ τον ίδιο τον θεό). Ειναι αλήθεια???
Αυτό το λέω διότι απο τα γραφόμενά σου δείχνει να ξέρεις πώς
ακριβώς είναι δημιουργημένο το σύμπαν. Μπορώ να μάθω τις πηγές σου;;;
(βιβλία που διάβασες,δάσκαλο ή δασκάλους που είχες, κάποια αποκάλυψη,κάποια πλήρη θεϊκή φώτηση), κάτι τέλος πάντων που να μου δίνει πλήρη βεβαίωση των όσων λες(του λόγου το αληθές).
Πιστεύω φίλε μου ότι τέτοιες πληροφορίες ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ να δώσει κάνείς, διότι ακόμα και άν έχει πλήρη φώτηση ή άμεση επαφή ή έχει πλήρη γνώση του εσωτερικού κόσμου και της εσωτερικής διαδρομής ΜΕΤΡΑ το πού θα πει κάτι και τί θα πει.
Απ όσα γνωρίζω το μόνο που μπορώ να πω ειναι ότι αυτές οι πληροφορίες που μας έδωσες ειναι εσφαλμένες. Μήπως θα έπρεπε να ελεγξεις τις πηγές σου και να φροντίσεις μόνος σου να βρείς τί ειναι αλήθεια και τί ψέμα.
Όπως και να εχει ζητώ συγνώμη γιά την διαφορετική γνώμη που έχω αλλά πιέστηκα να την γράψω εδώ διότι το topic αυτό ει΄ναι κατάλληλο γιά όσους το διαβάζουν να σχηματίσου κάποια δική τους γνώμη διαβάζοντας τις διαφορετικάς απόψεις των συμμετεχόντων.
Δεν είναι στο χέρι μου να δώσω αποδείξεις των όσων λέω.Μπορώ όμως να διαβεβαιώσω ότι δεν δίνω ΠΟΤΕ ΚΑΜΜΙΑ γνώ μη ΑΝ ΔΕΝ τηνέχω εμπειριστεί
Σας ζητώ συγνώμη.
Φιλικότατα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2004, 09:50:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή σου μέρα αγαπητέ Glinaaea...

Ως ΒΑΣΙΚΗ απάντηση σε όσα αναφέρεις σου απαντώ το εξής, κάτι που ΗΔΗ το έχω αναφέρει...

quote:
Το σίγουρο (για μένα τουλάχιστον) αγαπητέ Glinaaea δεν είναι να σε καταστήσω σοφότερο...
Μακάρι να είχα αυτή την ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ...
Εχεις όμως ΕΣΥ την ΙΚΑΝΟΤΗΤΑ μέσα απο τις τόσες απόψεις που παρατίθονται να ΑΝΑΚΑΛΥΨΕΙΣ ΕΚ ΝΕΟΥ (ίσως) πολλά απο όσα πολλοί νομίζουΜΕ πώς ΗΔΗ γνωρίζουμε...

ΟΜΩΣ, μιας και μέχρι σήμερα ΟΥΔΕΠΟΤΕ άφησα αναπάντητο ερώτημα ΕΙΔΙΚΑ για να ΜΗΝ δημιουργούνται εντυπώσεις ενίοτε ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΕΣ, θα σε παρότρεινα να διάβασες το ΣΥΝΟΛΟ των μηνυμάτων μου...
Με αυτό το τρόπο θα είχες μια πιό "πλήρη" είκόνα για τα όσα λέω...

Καταρχάς αγαπητέ, ΜΠΕΡΔΕΥΕΙΣ τα όσα παράθεσα με τις δικές σου γνώσεις. Δεν αναφέρομαι στις γνωστές σου ΤΡΕΙΣ ή ΤΕΣΣΕΡΙΣ διαστάσεις που εσύ γνωρίζεις (μήκος - πλάτος - ύψος & χρόνος)...
Αναφέρομαι σε αυτό που η ΘΕΟΣΟΦΙΚΗ ΔΙΑΔΑΣΚΑΛΙΑ αποκαλεί Φυσικό, Αστρικό, Νοητικό κλπ κλπ και για να ΜΗΝ σε μπερδεύει αντί να το λές "ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ", πές το ΣΩΜΑ - ΕΝΔΥΜΑ - ΧΙΤΩΝΙΟ ή όπως αλλιώς μπορεί να σε βολέψει στη σκέψη σου...

ΟΛΑ ΑΥΤΑ λοιπόν τα 13 διαφορετικά "σώματα, χιτώνια" ή Διαστάσεις ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟΥΝ σε αυτό που εσύ αποκάλεσες "γήινο"...
Οι 13 Διαστάσεις είναι ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗΣ ΔΟΝΗΣΕΩΣ ΥΛΗ που η πιό ΑΡΓΟΔΟΝΟΥΜΕΝΗ είναι το φυσικοϋλικό σώμα που και εσύ και εγώ ακι ΟΛΟΙ ΜΑΣ έχουμε και γνωρίζουμε...
ΑΡΑ, δεν αναφέρθηκα ΠΟΥΘΕΝΑ σε "άλλα συμπαντικά σημεία", ΠΑΡΑ ΜΟΝΑΧΑ στα δικά μας γνωστά "λημέρια"...

Ουτε και η αναξιότης μου μίλησε για ΣΚΟΠΟΥΣ ΣΑΡΚΩΣΗΣ (αλήθεια που το είδες αυτό;;;)
Το απο ΠΟΥ ΠΡΟΕΡΧΟΝΤΑΙ οι πολύ λίγες πληροφορίες που άφησα να φανούν,
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ επι του παρόντος θέματος νομίζω...
Προσωπικά ΔΕ ΡΩΤΗΣΑ ΚΑΝΕΝΑΝ απο που αντλεί τα όσα λεει, ούτε και εσένα φυσικά, αλλά ΕΑΝ το θέλεις πές μου απο ΠΟΥ ΛΕΣ τα όσα λές για το Πνεύμα και τη Ψυχή;;;

Και για να ΜΗΝ λές ότι δε σου απαντώ, ΕΑΝ διαβάσεις ΟΛΟΚΛΗΡΟ το έργο της Ελένης Πετρόβνα Μπλαβάτσκυ, του Ελιφάς Λεβί, τις Ιερές Γραφές των Λαών, την Αρχάια Ελληνική Μυθολογία (που μέσα απο την ΑΛΛΗΓΟΡΙΑ ΤΟΥ ΜΥΘΟΥ, έκρυψε τις προαιώνιες αλήθειες), τους Νεοπλατωνικούς Φιλοσόφους, τον Πυθαγόρα, τους Προσωκρατικούς Φιλοσόφους αλλά και τις περισσότερες μυθολογίες των Λαών, την Εβραϊκή Καμπαλλά, τα Απόκρυφα έργα τόσο της Παλαιάς Διαθήκης, όσο ΚΑΙ της Καινής (δηλαδή την ΓΝΩΣΤΙΚΗ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ - ΚΟΣΜΟΓΟΝΙΑ - ΟΝΤΟΓΟΝΙΑ), τα καταπληκτικά έργα του Παραμχάνσα Γιογκανάντα καθώς και τα επίσεις καταπληκτικά έργα του Νικολάου Μαργιωρή, ΙΣΩΣ λέω ίσως ΜΠΟΡΕΙ και εσύ να εξάγεις τα ίδια με μένα συμπεράσματα...
Οπως είδες σου αναφέρω ΜΟΝΟ βιβλία μιας και είναι το ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΟ για σένα να προσεγγίσεις τουλάχιστον για αρχή...

Αγαπητέ μου ΕΣΥ βεβαίωση για όσα είπες, ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΑΣ ΔΩΣΕΙΣ;;;
Αφού ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ, γιατί ζητάς απο την ανάξια μηδαμηνότητά μου κάτι που ΟΥΤΕ ΕΣΥ μπορείς να προσφέρεις;;;

Το ΤΙ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ή ΟΧΙ, είναι ξεκάθαρα ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΘΕΜΑ και εμένα προσωπικά δε μου πέφτει λόγος, να ξέρεις όμως ότι ΜΕΤΡΗΣΑ ΠΟΛΥ τα όσα άφησα να φανερωθούν, μιας και γνωρίζω το ποιοί παρακολουθών τις εδώ συζητήσεις...

Και τώρα στην "ουσία"...
Λές πώς:

quote:
Απ όσα γνωρίζω το μόνο που μπορώ να πω ειναι ότι αυτές οι πληροφορίες που μας έδωσες ειναι εσφαλμένες.

Παρακαλώ πολύ ΑΠΟΔΕΙΞΕ ΜΟΥ ότι είναι εσφαλμένες...
ΑΠΟΔΕΙΞΕ ΤΟ ΜΑΣ και εκ των προτέρων σε ευχαριστώ που με βοήθησες να κατανοήσω το σφάλμα στη σκέψη μου, ειληκρινά σε ευχαριστώ...

Τουλάχιστον στο μικρό κείμενό μου, ΕΔΩΣΑ στοιχεία απο που αντλώ τα όσα ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ (κατ εσέ) αναφέρω, ΕΝΩ ΕΣΥ δεν έδωσες ΚΑΝΕΝΑ...
Με τη στάση σου αυτή, το ΜΟΝΟ που διακρίνω με τα λίγα που γνωρίζω είναι να βοηθάς την εξάπλωση του "Πύργου της Βαβέλ των ΕΝΝΟΙΩΝ" που σε παλαιότερα τόπικς έχω αναφέρει ΚΑΙ αναλύσει και μάλιστα ΧΩΡΙΣ να δίνεις στοιχεία...

Και μια "αποκάλυψη" του εαυτού μου αγαπητέ...
Τα όσα περιγράφω είναι ΒΙΩΜΑΤΑ απο καταστάσεις που ΜΕΤΕΧΩ και όχι απο κάτι που είναι ΕΞΩ και ΠΕΡΑ απο την ατομικότητά μου...

Φιλικά,

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Εραστής της Σοφίας

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2004, 10:19:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Κέλσο, αρχικά καλή επάνοδο στα εσωδωμάτια.
Mίλησες αναφερόμενος στην Απόλυτη και Άπειρη Ενέργεια την Πανδημιουργό και της απέδωσες χαρακτηριστικά και ιδιότητες που θα μου επιτρέψεις να αμφισβητήσω την εγκυρότητά τους -εκτός αν επιθυμείς να γίνεις σαφέστερος ή να μου υποδείξεις απο που μπορώ να αντλείσω περισσότερες πληροφορίες αναφορικά με τις 13 ακτίνες όπως αναφέρεις.
Σε κάτι άλλο που χρειάζομαι διευκρίνιση είναι σε ένα σχόλιο της Μαντάμ Μπλαβάτσκυ, εκεί που αναφέρεται στην ατομικοποίηση του πνεύματος και στην ύψιστη πνευματική ουσία δίνοντάς της την ονομασία Σουντασάττβα.
Θα μπορούσες να μου εξηγήσεις τι σημαίνει αυτή η λέξη, γιατί δε μου αρέσει να συζητώ με έννοιες που δε κατανοώ.
Ευχαριστώ-και πάλι καλώς όρισες εσω.


Ω Μητέρα! Ο αέρας είν'εκείνο το ανάλαφρο πράγμα..
που γυρίζει μέσα στο κεφάλι σου και γίνεται πιο καθαρό όταν γελάς!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2004, 11:59:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας χαιρετώ όλους.
Ένα πολύ απλό ερώτημα, (αρκετά φιλοσοφικό και απ'τα πρώτα που θέτουμε όλοι μας καθώς στεκόμαστε στα πρώτα βήματα της γνώσης), της καλής μας φίλης Δωρίδας.
ΕΜΕΙΣ το αναγάγαμε σε προσωπικές αντιπαραθέσεις!
Όπως όμως έχω γράψει και σε άλλο topic: απ'τη "βίαια" σύγκρουση των συννεφων παράγετε η αστραπή. Έτσι λοιπόν, το φως (η φωτιά), μπορεί να μεταδοθεί και χωρίς να εντοπίσουμε την πηγή της/ου....
Άλλά φίλοι μου, εδώ θα προτιμούσα να μην κάναμε επίδειξη γνώσεων και των πηγών των γνώσεων μας, μα να τοποθετούσαμε όσο απλά και κατανοητά μπορούσε να γίνει, την όποια απαντησή μας. Διότι το ερώτημα ετούτο, απ'την φύση του, μας παρουσιάζει ένα άτομο που βρίσκεται στις αρχές της επιστήμης της ψυχής και πολύ λογικά δεν είναι δυνατόν να παρακολουθήσει την σκέψη μας...
Φαντάζασεσθε καλοί μου φίλοι, κάποια/ον με περιορισμένες εσω-γνώσεις που για πρώτη φορά θα εισέλθει στο esoterica και η ανάγκη για μάθηση την/ον οδηγήσει στο αυτό topic;
Επειδή εκλαμβάνω μία "πίεση" στο νέο αναζητητή, προς μια κατεύθυνση της πολυμορφικής γνώσης και επειδή πιστεύω πως δεν είναι και το σωστότερο. Καλό θα ήταν καλοί μου φίλοι, με όσες λιγότερες εγωιστικές τάσεις (ως προς το "δικό μας" είναι το καλλίτερο και το ορθότερο) να εκφράζουμε την απάντησή μας στα αυτά ερωτήματα πολύ πιο απλά.
Άλλωστε το esoterica και δη στο forum της γνώσης, έχει αναπτύξει ο Thoth κάποια topic, πολύ κατατοπιστικά για την εμβάθυνση στη θεοσοφία και την φιλοσοφική σκέψη του Βιβεκανάντα!
Συχωρέστε μου την παρέμβασή, μα το θεώρησα καθήκον μου.
Σας χαιρετώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2004, 13:36:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ zezmperg ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΙ ΛΕΚΤΙΚΕΣ ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΕΡΙ ***ΔΙΑΦΟΡΑΣ ΨΥΧΗΣ-ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ*** ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΔΥΣΝΟΗΤΕΣ.... (ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΓΙΑ ΜΕΝΑ)

ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΟΙ ΔΡΟΜΟΙ ΤΗΣ ΘΕΟΣΟΦΙΑΣ ΤΗΣ ΒΙΒΕΚΑΝΑΝΤΑ Η ΤΗΣ ΚΑΜΠΑΛΛΑ
ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟΙ ΔΡΟΜΟΙ....
ΕΑΝ ΑΣΠΑΣΘΟΥΜΕ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΥΠΟΘΕΣΗ ΜΑΛΛΟΝ ΠΕΦΤΟΥΜΕ ΣΕ ΔΟΓΜΑΤΙΣΜΟ.

ΟΛΟΙ ΟΙ ΔΡΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΙΧΤΟΙ...
ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΟ ΦΩΣ ....
ΑΠΛΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2004, 14:10:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας χαιρετώ.
quote:

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ zezmperg ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΙ ΛΕΚΤΙΚΕΣ ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΕΡΙ ***ΔΙΑΦΟΡΑΣ ΨΥΧΗΣ-ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ*** ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΔΥΣΝΟΗΤΕΣ.... (ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΓΙΑ ΜΕΝΑ)

ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΟΙ ΔΡΟΜΟΙ ΤΗΣ ΘΕΟΣΟΦΙΑΣ ΤΗΣ ΒΙΒΕΚΑΝΑΝΤΑ Η ΤΗΣ ΚΑΜΠΑΛΛΑ
ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟΙ ΔΡΟΜΟΙ....
ΕΑΝ ΑΣΠΑΣΘΟΥΜΕ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΥΠΟΘΕΣΗ ΜΑΛΛΟΝ ΠΕΦΤΟΥΜΕ ΣΕ ΔΟΓΜΑΤΙΣΜΟ.

ΟΛΟΙ ΟΙ ΔΡΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΙΧΤΟΙ...
ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΟ ΦΩΣ ....
ΑΠΛΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.




Καλέ μου φίλε Αβατάρα βιάσθηκες να με κρίνεις, το ίδιο πράγμα λέμε....
Και ετούτο πιστεύω σαν αρχή πάντα στην ζωή μου!
Ολοι μακάρι να δούμε το φως...

Α και επειδή ο Thoth γράφει στο topic της Σοφίας για την θεοσοφία και όλα τα άλλα θέλω να μου συχωρέσετε το λάθος που έγραψα πως είναι στο topic της Γνώσης.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πασχαλης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
480 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2004, 15:26:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πασχαλης  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Πασχαλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολυ αξιολογο θεμα και παρα πολυ αξιολογη συζητηση...
Κελσο, μας ελειψες, καλη επανΑκαμψη...


Ναμαστε παλι σε μια συνηθισμενη κατασταση.
Να αναπτυσουμε αποψεις για ενα θεμα, να διαφωνουμε μεταξυ μας, ενω στην ουσια ΟΛΟΙ εχουμε δικαιο!
(Αχ, ναξερα ποιος [χριστιανισμος] αλοιωσε τον τροπο επικοινωνιας και εφαρμοσε την αρχη,αλλα να λεμε και ναι μεν λεμε αυτα αλλα να εννοουμε αλλα!)

Πρωταρχικα, χρειαζεται να ορισθουν οι εννοιες για να ξερουμε γιατι συζηταμε.
Θα δειτε παρακατω, πως δημιουργειτε αδικα η ασυνεννοησια και η περιττη αντιπαραθεση..

quote:
Ψυχη: ΚΑΘΑΡΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ (κομμάτι του θεού), εντελώς άυλη.
Ύλη :συμπύκνωμένη ενέργεια σε αδράνεια
Πνεύμα : Ενέργεια συμπυκνωμένη μερικώς σε δράση.

Παραθετει πολυ σωστα ο glinaaea και ερμηνευει παρακατω...
quote:
Ηψυχή στην ενσάρκωσή της ,σαν εντελώς άυλο δεν μπορεί να συνδεθεί άμεσα με την ύλη. Χρειάζεται λοιπόν έναν συνδετικό κρίκο (που σ αυτή την περίπτωση είναι το πνεύμα ,ημιυλικό ημιάυλο)γιά να
συνδεθεί και να γίνουν ένα με την ύλη (τριαδικότητα).
Η ψυχή υπήρχε, υπάρχει και θα υπάρχει. Το πνεύμα ξεκινά την ύπαρξή της οντότητάς του όταν ξεκινά οποιαδήποτε νέα ζωή.
Στον θάνατο γίνεται ξεχωρισμός και των τριών .Η ψυχή ακολουθεί τον δρόμο της εξέλιξης της ( ενσαρκώσεις ).Η ύλη παραμένει ύλη (χώμα).Όσο γιά το πνεύμα ,το ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ είναι ότι έχει περιορισμένο χρόνο ύπαρξης.



Υπαρχει η πολυ γνωστη εκφραση οτι ο ανθρωπος ειναι, "ΣΩΜΑ - ΠΝΕΥΜΑ -ΨΥΧΗ". Εχει την πηγη της κυρια απο τον εσωτερικο χριστιανισμο και ειναι το αποτελεσμα του γεγονοτος οτι, οι "αγιοι" πατερες της εκκλησιας, απεβαλλαν βιαια καποτε τις ανωτερες εσωτερικες αληθειες απο τη χριστιανικη γνωση.

Αυτο που ευστοχα λεει η Φορτσιουν, "οι χριστιανοι πατερες, οταν πλεναν το μωρο της αληθους γνωσης, μαζι με τα απονερα πεταξαν και το μωρο".Η ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΗ ΣΩΜΑ-ΠΝΕΥΜΑ-ΨΥΧΗ, μοιαζει αλλα ειναι ΤΕΛΕΙΩΣ διαφορετικη απο την Πυθαγορεια ταξινομηση, ΣΩΜΑ-ΨΥΧΗ-ΠΝΕΥΜΑ.
Και αυτο νομιζω θα γινει ευκολα αντιληπτο παρακατω.

Το ΣΩΜΑ ειναι το υλικο σωμα και τιποτα δεν εχει να συμπληρωσουμε η να διευκρινισουμε, καθοτι ειναι κοινο σε ολες τις εσωτερικες ταξινομησεις και αναφερομαστε παντου στο συγκεκριμμενο σωμα.

Το δευτερο για τον φιλο μας glinaaea, ειναι το ΠΝΕΥΜΑ...
Οι γνωστες του ανατολικου η του δυτικου εσωτερισμου, θα μας υποδειξουν αμεσως οτι προκειται για το "ΑΙΘΕΡΙΚΟ ΣΩΜΑ" η το κατωτερο αστρικο η την κατωτερη ΑΚΑΣΑ.
Το σωμα αυτο αντιστοιχει στο υποσυνειδητο του ανθρωπου και με μαυρο αλογο του αρματος του Πλατωνα που ειναι τα ενστικτα.
Ο φιλος παραπανω μας λεει οτι ειναι, ημιυλικο-ημιαϋλο και εχει απολυτο δικαιο, γιατι αν και υλικο, δεν ανηκει σε καμμια γνωστη κατασταση υλης.
Ειναι το πεμπτο "στοιχειο" της υλης, το γνωστο σημερα ΠΛΑΣΜΑ.
Δεν ειναι ουτε ΓΗ ουτε ΝΕΡΟ ουτε ΑΕΡΑΣ ουτε ΦΩΤΙΑ.

Σωστα παλι αναφερει οτι ειναι ο συνδετικος κρικος μεταξυ σωματος και ψυχης, μεταξυ υλικου και αϋλου κατα μια εννοια.

Εδω θαθελα να σημειωσω οτι -και ισως φανει παραξενο σε μερικους, ισως και ανοσιο ακομα και αμαρτωλο- οτι το ΠΝΕΥΜΑ δεν ειναι αλλο απο το ΑΓΙΟ ΠΝΕΥΜΑ του χριστιανισμου.(Οι ερευνητες του αποκρυφισμου ας συγκρινουν την πολυγλωσσια των Αποστολων την Πεντηκοστη με τα σημερινα φαινομενα "Γλωσσολαλιας" στην εκκλησια της Πεντηκοστης).

Το τριτο συστατικο κατα τον φιλο μας, ειναι η ΨΥΧΗ.

Ο εσωτερισμος το προσδιοριζει σαν ΨΥΧΙΚΟ ΣΩΜΑ.
Ειναι το σωμα των επιθυμιων, το συναισθηματικο, το σωμα της συνειδησης.
Στο αρμα του Πλατωνα, το λευκο αλογο -το θυμικο στοιχειο- το επιθυμιτηκο.
Σ' αυτο το σωμα αρχιζει και αναπτυσεται η βουληση και ο ελεγχος των παθων και επιθυμιων, εχει σαν αποτελεσμα να εκδηλωθει μεσα σ' αυτο το Θεϊκο Φως.
Αναλογικα στον χριστιανισμο ειναι η στιγμη που ο ανθρωπος γινεται Χριστος, αντιστοιχα σε αλλες διδασκαλιες γινεται Ηρωας-Ηλιος, Απολλωνας, Κρισνα, Ωρος κλπ.

Ο χριστιανισμος θεωρει ανωτερο επιπεδο αυτο, οταν δηλαδη ο ανθρωπος γινει απο Χρηστος, Χριστος και αποκτησει το σωμα της δοξας. (Θυμηθειτε, μεταμορφωση του Σωτηρα).
Εδω ακριβως εμφανιζεται και το ελλειμα του χριστιανισμου.
Ειπαμε παραπανω οτι στο ψυχικο σωμα θα λαμψει το θεϊκο φως.
Το ψυχικο σωμα στην ουσια ειναι ο ΦΟΡΕΑΣ της Θεϊκης σπιθας, ειναι με λιγα λογια ενα ακομα ενδυμα της αληθινης ψυχης.

Απο εδω και περα χρειαζεται ενας Κελσος για να συμπληρωσει -χωρις να αναιρει τα προηγουμενα -την ανθρωπινη συσταση, το συνολο των "ενδυματων" του ανθρωπου, που οντως ειναι 13, απο τα οποια μπορουμε να προσεγγισουμε τα 7, μπορουμε να διαλογιστουμε για τα 10, για τα υπολοιπα ομως 3 ΜΟΝΟ το τι ΔΕΝ ειναι μπορουμε να πουμε.
Κι ας μη φανταστουμε οτι, ακομα και για αυτα που λεμε, τα οριζουμε πληρως. Απλα τα προσεγγιζουμε.
Σα να λεμε εχουμε ορισει τον αριθμο "π" σαν 3,14.
Αυτος ο αριθμος ΔΕΝ οριζεται, απλα προσεγγιζεται η τιμη του και ετσι εχουμε φτασει σημερα να μιλαμε για 2 εκ. δεκαδικα ψηφια μετα το 3 και επεται η συνεχεια...

Στην αναλυση που εκανε ο φιλος glinaaea, θα διακρινουμε οτι αναφερεται συνολικα στον ¨ΜΙΚΡΟΠΡΟΣΩΠΟ" και εχει δικιο οπως προειπαμε..
Στο μονο που δε θα συμφωνησουμε ειναι στη φραση, "Απ όσα γνωρίζω το μόνο που μπορώ να πω ειναι ότι αυτές οι πληροφορίες που μας έδωσες ειναι εσφαλμένες", που απηυθηνε στον Κελσο και αναρωτιεμαι,αφου ο ιδιος παραδεχεται οτι δεν γνωριζει περι αυτων, πως ειναι σιγουρος οτι η αντιληψη καποιου ειναι λαθος;
Τελος παντων...
Για τη συσταση σου ανθρωπου, ας υπενθυμισουμε οτι υπαρχει και ενα ακομα κλειδι ερευνας και αυτ δεν ειναι αλλο απο το πλανητικο μας συστημα.
Αντιστοιχειστε στη ΓΗ το υλικο σωμα, στη Σεληνη το ΑΙΘΕΡΙΚΟ σωμα κι ετσι συνεχιζοντας, Αφροδιτη, Ερμη, Ηλιο, Αρη κλπ, εχουμε μια καταταξη των σωματων του ανθρωπου.

Σαν γενικευση, μπορουμε να χρησιμοποιουμε την Πυθαγορεια αντιληψη συνολικα, ΣΩΜΑ-ΨΥΧΗ-ΠΝΕΥΜΑ και σαν πολυ παιδευτικη ασκηση να προσπαθησουμε να τα αντιστοιχισουμε με τα σωματα που διδασκει η ανατολικη εσωτερικη φιλοσοφια...

ΜΕΜΝΗΣΣΟΑΠΙΣΤΕΙΝ


Edited by - Πασχαλης on 12/01/2004 15:31:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy