ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Η θέση του Φρόυντ για την θρησκεία!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2009, 21:00:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
σύμφωνα με τον Φρόυντ, η θρησκεία είναι μια επανάληψη των παιδικών εμπειριών, καθώς ο άνθρωπος αντιμετωπίζει τους φόβους του με τον ίδιο τρόπο όπως όταν ήταν παιδί, δηλαδή με την προσκόλληση σε έναν παντοδύναμο πατέρα. Ο Φρόυντ μάλιστα προχωράει ένα βήμα παραπάνω από το να θεωρήσει τη θρησκεία ως μια αυταπάτη. Υποστηρίζει οτι η θρησκεία είναι κίνδυνος, καθώς τείνει να συνδεθεί με κάποιους θεσμούς όπως η εξουσία και η ανισότητα, ενώ αποτελεί εμπόδιο στην κριτική σκέψη και την ελεύθερη νόηση. Αυτοί είναι οι δύο βασικοί λόγοι της τεράστιας οπισθοδρόμησης που γνώρισε η ανθρωπότητα τα χρόνια του μεσαίωνα, ενώ για την ανάκαμψη που παρατηρήθηκε στο Διαφωτισμό υπεύθυνη είναι η επιστροφή στη λογική σκέψη. Ακόμα, επικίνδυνη είναι η ενσωμάτωση της ηθικής στη θρησκεία, γιατί αν ακολουθούνται κάποιοι κανόνες απλά και μόνον επειδή αποτελούν εντολές του Θεού, τότε το μέλλον της ηθικής εξαρτάται απόλυτα από την πίστη που έχουμε στο Θεό. Εφόσον λοιπόν η θρησκευτική πίστη βρίσκεται σε παρακμή, η συνεχιζόμενη ταύτιση θρησκείας και ηθικής θα οδηγήσει σε κατάρρευση των ηθικών αξιών.


Οι θεμελιώδεις αξίες κατά τον Φρόυντ είναι η αγάπη προς τον πλησίον και η ελευθερία. Επίσης, θεωρούσε οτι υπάρχει σχέση αλληλεξάρτησης μεταξύ λογικής και ελευθερίας, ενώ η άποψη του για την αρετή της γνώσης συμπυκνώνεται στο γνωστό ρητό “η γνώση απελευθερώνει - wissen macht frei”. Ο άνθρωπος θα πρέπει να μορφωθεί για να αντιμετωπίσει την πραγματικότητα. Όταν μάθει οτι δεν υπάρχει τίποτα άλλο στο οποίο μπορεί να στηρίζεται, εκτός από τις δικές του δυνάμεις, τότε θα μάθει να τις χρησιμοποιεί καλύτερα. Μόλις σταματήσει να τρέφει την αυταπάτη ενός Θεού-πατέρα, αντιμετωπίζοντας τη μοναξιά και την ασημαντότητα του μέσα στο σύμπαν, τότε θα έχει ελευθερωθεί. Μονάχα ο ελεύθερος άνθρωπος, ο οποίος έχει απαλλαγεί από την εξουσία (μια εξουσία που απειλεί και ταυτόχρονα προστατεύει), μπορεί να αντιληφθεί χωρίς αυταπάτες τον κόσμο και το ρόλο του μέσα σ' αυτόν.


"Μόνο αν νιώσουμε σαν μεγάλοι και πάψουμε να είμαστε παιδιά, μόνο τότε θα τολμήσουμε να σκεφτόμαστε για λογαριασμό μας, έτσι ώστε να απελευθερωθούμε από την τυραννία της εξουσίας."


Συμφωνείτε ή διαφωνείτε???

soul

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2009, 21:14:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ πάντως συμφωνώ,δέν υπάρχει κάτι που πρέπει να προσθέσουμε.Σωστός ο κύριος Φρόυντ.Με λίγα λόγια μας λέει οχι στον φόβο,να βγούμε απο το καβούκι μας και να ζήσουμε την ζωή μας ώς κύριοι του εαυτού μας.Αυτό είναι το σωστό.

Edited by - alex22 on 29/12/2009 21:32:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2009, 21:49:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εαρινε , πως μπορει να διαφωνισει κανεις με τον φρουντ , αλλα , αλλα εαν δεν εισαι και ειδικος δυσκολο μπορεις να εχεις και αποψη , ΟΜΩΣ θελω να σχολιασω κατι

εγω παλι λεω και θελω να το βλεπω ετσι , να ειμαστε παιδια , γιατι εκει το εγω μας ειναι μηδενικο , οι φοβιες μας μηδενικες , δεν κραταμε κακια σε κανενα, μοιραζομαστε τα παντα γελαμε με το παραμικτο και γενικος ειμαστε ισως λιγο ποιο ανθρωπινοι :) απλα παιδια !!!!

(στο θεμα θεος - θρησκεια εχω τοποθετηθει αρκετες φορες και δεν υπαρχει λογος επαναληψης)

[
ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».

ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ - Δεν σε ενοχλεί το ότι βάζεις περισσότερη λογική σκέψη στην επιλογή ενός αυτοκινήτου παρά στην επιλογή ενός θεού;
]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2009, 22:32:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

εαρινε , πως μπορει να διαφωνισει κανεις με τον φρουντ , αλλα , αλλα εαν δεν εισαι και ειδικος δυσκολο μπορεις να εχεις και αποψη , ΟΜΩΣ θελω να σχολιασω κατι

εγω παλι λεω και θελω να το βλεπω ετσι , να ειμαστε παιδια , γιατι εκει το εγω μας ειναι μηδενικο , οι φοβιες μας μηδενικες , δεν κραταμε κακια σε κανενα, μοιραζομαστε τα παντα γελαμε με το παραμικτο και γενικος ειμαστε ισως λιγο ποιο ανθρωπινοι :) απλα παιδια !!!!

(στο θεμα θεος - θρησκεια εχω τοποθετηθει αρκετες φορες και δεν υπαρχει λογος επαναληψης)

[
ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».

ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ - Δεν σε ενοχλεί το ότι βάζεις περισσότερη λογική σκέψη στην επιλογή ενός αυτοκινήτου παρά στην επιλογή ενός θεού;
]



http://www.youtube.com/watch?v=J3VqzjMbh_4

Μ'αρέσεις φίλε μου , δείχνεις καλό παιδί και καλή ψυχή!

Και δεν πρόκειται να διαφωνήσει κανείς μαζί σου...ούτε και ο Βαγγέλης και ας φωνάζει και δείχνει ιδιότροπος!

Δεν είναι...στο λέει ο Εαρινός -άνεμος-...

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2009, 02:04:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
O Φρόιντ, υποστήριζε και ότι η χρήση της κοκαΐνης θα έκανε καλό στον φίλο και δάσκαλό του ....τον έστειλε έτσι μια ώρα αρχύτερα να δει τα ραδίκια ανάποδα......


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2009, 09:46:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
κανενας μας δεν ειναι κακος εαρινε , οπως κανενας μας δεν ειναι καλος ... δεν υπαρχει καλος-κακος (κατα την αποψη μου) πιστευω οτι δεν μπορουμε να χαρακτηρισουμε τιποτα με αυτους τους χαρακτηρισμους , αλλωστε αυτα τα δυο πανε μαζι , το καλο το δικο σου μπορει να ειναι κακο δικο μου κτλπ

(μια και εθεσες το θεμα) απλα φιλε δεν μου αρεσουν οπως εχω πει τα ακρα (οχι το περιθωριο, τα ακρα) οχι οι ανθρωποι , αλλα οι ιδεες και ο σκεψεις των ακρων (εχουν καθε δικαιωμα να τα πιστευουν, αλλωστε πιθανοτητα δεν φταινε αυτοι) και δεν μπορω να κανω διαλογο (αλλωστε δεν ειναι εφικτος ο διαλογος με τα ακρα ,δεν συζητας για την ουσια αλλα για το περιτυλιγμα , υπαρχει μονο μονολογος και κατα την αποψη μου , του παραλογου!!!! και φυσικα δεν ειναι ολοι ετσι, φατναζομαι το εχεις ζησει αυτο χαχαχα ) ετσι , γιατι να χαλαω την ζαχαρενια μου ? ποιος ο λογος ? μαλιστα προτειμω να ειμαι ξεκαθαρος και να λεω αυτο που αισθανομαι και να μην υποκρινομαι !!! οπως δεν κραταω κακια ουτε με χαλαει κατι , μαυρα γραμματα σε ασπρο φοντο (εαν δεν εχεις αλλαξει τα χρωματα) ειναι , δεν μπορουν να μου κανουν τιποτα. απλα καμια φορα με πιανει γιατι αυτα εδω μεσα μπορει να τα διαβαζουν και ανθρωποι με χαμηλες αμυνες ή μικρα παιδια και να νομιζουν οτι ο κοσμος ειναι οι αρλουμπες των θρησκευομενων... (ο κοσμος ειναι ΚΑΙ οι αρλουμπες αλλα ΟΧΙ ΜΟΝΟ!!!!!)

[
ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».

ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ - Δεν σε ενοχλεί το ότι βάζεις περισσότερη λογική σκέψη στην επιλογή ενός αυτοκινήτου παρά στην επιλογή ενός θεού;
]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2009, 14:36:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

O Φρόιντ, υποστήριζε και ότι η χρήση της κοκαΐνης θα έκανε καλό στον φίλο και δάσκαλό του ....τον έστειλε έτσι μια ώρα αρχύτερα να δει τα ραδίκια ανάποδα......


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).


Μπράβο Ευρωπαίε..Ευρωπαική απάντηση και επι του θέματος!

Άρα freud=0..!

Βολικό ε???

Γνωστή η μέθοδος...αλλα παλιά!!!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.09375
Maintained by Digital Alchemy