ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΕΛΛΑΔΑ - ΤΟΥΡΚΙΑ συζητήσεις για κοντινό ή μελλοντικό πόλεμο - Νο. 8
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2012, 00:12:23  Εμφάνιση Προφίλ
Και στιχουργός ο Πλάτωνας...

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ισοκράτης
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
160 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2012, 02:59:51  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

[quote]
γεια σας.καλά δε ξέρετε η μεγαλύτερη επιτυχία του διαβόλου ποιά είναι?κάνει τους ανθρώπους να πιστεύουν ότι δεν υπάρχει διάβολος.

Ποιός ήρθε?
-------------------------------------------------------------

-Δια-βολος είναι αυτός που βάλει κατά του Δία.
-Σκέψου το και έτσι, μπορεί να σε ωφελήσει και μαζί με σένα και την αλήθεια.


Διάβολος, που σημαίνει «ο διαβάλλων, συκοφάντης».

From διαβάλλω (diaballo, “I slander”), from διά (dia, “across”) and βάλλω (ballo, “I throw”)

διάβολος < διαβάλλω < διά + βάλλω

διάβολος αρσενικό

1.ο συκοφάντης

Γιατι κανένας δεν τον λεει με το όνομα του; Σαμαέλ τον λεν τον χριστιανό

ΕΛΛΑΣ ΕΛΛΉΝΩΝ

Edited by - Ισοκράτης on 12/06/2012 04:41:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΚΑΠΕΤΑΝ_ΦΕΥΓΑΣ
troll


87 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2012, 08:52:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΚΑΠΕΤΑΝ_ΦΕΥΓΑΣ
ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΣΥΝΤΑΡΑΞΟΥΝ ΣΥΝΤΟΜΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ...

http://www.youtube.com/watch?v=8GBeXpygHQ0&feature=player_embedded

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OmasEpsilon
Μέλος 2ης Βαθμίδας

n/a
216 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2012, 12:20:48  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΣΥΝΤΑΡΑΞΟΥΝ ΣΥΝΤΟΜΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ...

http://www.youtube.com/watch?v=8GBeXpygHQ0&feature=player_embedded



Πολύ σωστά τα είπε. Ας ξυπνήσουν από τον λίθαργο τους ορισμένοι...

8 Μαίου, Μέρα μεσημέρι σαν να έσβησε κάποιος τα φώτα και σκοτείνιασε η Τουρκία και όλοι μαζί με μια φωνή, ο εκ πενίας βασιλεύς...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dom1
Μέλος 3ης Βαθμίδας


583 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2012, 14:12:00  Εμφάνιση Προφίλ
έρχεται πείνα σε λίγο καιρό, και δυστηχία, ετοιμαστείτε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2012, 16:27:40  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

έρχεται πείνα σε λίγο καιρό, και δυστηχία, ετοιμαστείτε.



Γειά σου Dom1 με τα ωραία σου!!

Μας έχεις κάνει την καρδιά μαύρη βρέ,με τις καταστοφολογικές προτάσεις σου!

Πές μας και το πότε ακριβώς,βρε φίλε μας καλέ,που τόσο νοιάζεσαι να μας προειδιποιήσεις.

Ετσι να ξέρουμε,να ξεδώσουμε και να κάνουμε όλα αυτα που ονειρευόμαστε και δεν μπορούσαμε!

Να μην πάω την τελευταία εβδομάδα σούπερ-μάρκετ να χαλάσω 350 ευρώ,αλλά να τα φάω με μερικά call-girls,αλα Μπερλουσκόνι!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dom1
Μέλος 3ης Βαθμίδας


583 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2012, 16:32:21  Εμφάνιση Προφίλ
Αμα το ξέρα με το πότε, καλα θα ήταν.

Ομως βλεπεις την κατάσταση που διαμωρφώνεται γύρω μας.

Πρεπει να το ψυλιαστείς

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stanfromgreece
Πλήρες Μέλος

Greece
1043 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2012, 17:04:51  Εμφάνιση Προφίλ
Εγώ πεινάω ήδη!
Ήρθα στο γραφείο στις 13:00 και θα φύγω στις 21:00... και δεν πήρα μαζί μου ένα σνακ γαμώτο...
Έφαγα πριν έρθω στη δουλειά... και έχει αργίσει ήδη να γουργουρίζει το στομάχι μου!

Ταυτόχρονα, είδα πως δεν έχω πάρει μαζί μου και το πορτοφόλι...
Οπότε... νά και η δυστυχία!!! Και τώρα; Τί θα κάνω; Πατατάκια βερεσέ, θα μου δώσει το περίπτερο;;;

ΑΜ ΕΠΟΣ ΑΜ ΕΡΓΟΝ 1996-1997 96ΛΜΧΕΘ ΧΙΟΣ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2012, 17:06:47  Εμφάνιση Προφίλ
Τι να την κάνω την κατάσταση,γύρω μας βρε Dom1?

Τι σημασία έχει,ότι κι άν γίνει στη γειτονιά μας?

Ενα "τσάκ' θα κάνει ο ήλιος μας και θα γίνουμε όλοι και όλα ψητά κοτόπουλα.

κανένα καταφύγιο σε βάθος άνω των 40 μέτρων,κοίτα να οργανώσεις και άσε τους θεούς και τους δαίμονες και τις προφητείες.

Ακου και κανέναν άλλο,πέρα απο τους γεροντάδες!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Craven
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
583 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2012, 18:01:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Craven
Έ ρε γλέντια.. πείτε μας τελικά από τι να προφυλαχθούμε!!
Μέχρι τώρα έχω καταλάβει ότι:

Θα βγει ο ΣΥΡΙΖΑ και θα βγούμε απ το Ευρώ. Θα ζήσουμε μεγάλη δυστυχία και δεν θα έχουμε να πληρώσουμε προς την Ευρώπη αλλά δεν θα χρειαστεί τελικά δεν θα προλάβουμε αφού θα μπουν οι Τούρκοι απ τον Έβρο. Ταυτόχρονα θα μπουκάρουν οι Ρώσοι για να μας προστατεύσουν και τότε το Νάτο θα μπουκάρει απ το Κοσσυφοπέδιο->Αλβανία κτλ και θα γίνει τσι πόπης.
Στο τέλος θα πάρουμε την πόλη αλλά δεν θα προλάβουμε να την χαρούμε αφού τον Δεκέμβριο με την οργή του θεού για όσα θα έχουν γίνει ως τότε, θα μετακινηθούν πρώτα οι μαγνητικοί και μετά οι φυσικοί πόλοι της γής, θα πέσουν 1ή2 μετεωρίτες, θα ξεράσει ο ήλιος προς εμάς τα κέρατα του, θα ξεκινήσει και μια μίνι εποχή παγετώνων και ΌΣΟΙ σωθούν θα πρέπει να αντιμετωπίσουν και τον ΝΙΜΠΙΡΟΥ που έρχεται αργά αργά.. Αλλά ω τι θαύμα! τελικά ο Νιμπίρου δεν έρχεται για κακό! πάνω (σε έναν πλανήτη-δορυφόρο να είμαι ακριβής) είναι οι ΕΛ και ήρθαν να σώσουν τον Ελληνισμό με την βοήθεια των παιδιών indigo και όσων βλέπουν τα 11:11 και φυσικά με στρατηγό τον Γράψα! Αυτό όμως οι Σιωνιστές δεν θα το αφήσουν έτσι και θα ελευθερώσουν τους Δρακονιανούς, τα ανουνάκι, τα νεφελίμ και δεν ξέρω εγώ τι άλλο.. άντε πάλι τσι πόπης πάνω που είχαμε ηρεμίσει (που αλλού... εδώ φυσικά στην Ελλάδα). Πάνω που θα ρθουν λοιπόν παιδιά μου ενισχύσεις απ τον Σείριο (Α...Β... θα σας γελάσω), οι "άλλοι" θα καλέσουν ενισχύσεις από την Ανδρομέδα. Τότε ο θεός θα πει "τέλος! δεν πάει άλλο" και θα στείλει τον Χριστό για μια δεύτερη παρουσία και θα ζήσουμε 1000 χρόνια μασαμπούκας και κρεπάλης.

Τελικά, τα έχω καταλάβει καλά? Έχω ζαλιστεί..

Ps. Α ρε Τσίπρα... π...ανα τα έκανες πάλι καλά λέει ο Σαμαράς ότι με εσένα θα καταστραφούμε... χαλάλι όμως όσοι μείνουμε θα καλοπεράσουμε.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2012, 18:20:46  Εμφάνιση Προφίλ
Τα 'πες όλα. Το μόνο που έμεινε είναι να χτυπήσει κι ένα πρωτάθλημα ο Άρης, να μην ξέρουμε πού να κρυφτούμε...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2012, 19:05:50  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
Ρε σείς ο Πάνος είναι καλό παιδί,λίγο χαζούλης μόνο και ευαίσθητος θεόπληκτος!!

Εχει όμως δρόμο διαφυγής.Δεν βλέπετε ότι...συζητάει μαζίμου?!!


Και όχι μόνο αυτό αλλά συμφωνούμε κιόλας...

Τέσπα και με τις "πηγές" σου συμφωνώ περί Παγκόσμιας Δικτατορίας.

Εσένα δε σε φοβίζει ότι με τη σωστή ανάγνωση των "πηγών" που κάνεις καταλήγεις σε επικίνδυνο βαθμό στο ίδιο συμπέρασμα με τον "ανώνυμο συγγραφέα της Αποκάλυψης"...

quote:

Και να δείτε ο Πάνος,μόλις ξεδιαλύνει τις V=2n2Rr2,του μυαλού του,θα γίνει ο αγαπημένος του φόρουμ.Ακόμη και ο macrdon,θα τον αγαπήσει!

Ποιος είναι αυτός ο macrdon που αναφέρεις πάλι???
Μελλοντικό μέλος του forum???

Κρίμα πάντως, διότι προς στιγμήν χάρηκα ότι έγραψες macedon αλλά όταν διάβασα καλύτερα καταλάβα ότι ούτε και τότε θα με κάνει παρέα ο εν Χριστώ αδερφός μου macedon...

Μέχρι τότε θα σας πετάω και εγώ τις εξισώσεις "κατακέφαλα" για να είστε και εσείς μπλεγμένοι και να μου απαντάτε (όσοι μου απαντάτε) άρες μάρες...

Ερευνάτε τας Γραφάς

Edited by - PanosT on 12/06/2012 19:06:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Craven
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
583 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2012, 23:36:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Craven
quote:

Τα 'πες όλα. Το μόνο που έμεινε είναι να χτυπήσει κι ένα πρωτάθλημα ο Άρης, να μην ξέρουμε πού να κρυφτούμε...

macedon


Η γυναίκα μου πάντως που είναι Ηρακλής, μου είπε πως όταν πάρει πρωτάθλημα ο γηραιός, τότε θα συμβούν τα γεγονότα..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2012, 14:23:27  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Πάνος Τ
Εσένα δε σε φοβίζει ότι με τη σωστή ανάγνωση των "πηγών" που κάνεις καταλήγεις σε επικίνδυνο βαθμό στο ίδιο συμπέρασμα με τον "ανώνυμο συγγραφέα της Αποκάλυψης"...

Απο αυτα που έγραψα,τι σε κάνει να πιστεύεις,ότι η Αποκάλυψη,δεν είναι μια απο τις πηγές μου?

Προσπαθείς έμμεσα να προσβάλλεις την νοημοσύνη μου?

Και ποιός λέει ότι ο ανώνυμος αυτός συγγραφέας,δεν χρησιμοποίησε τις υπάρχουσες ήδη τότε πηγές και συνέγραψε την Αποκάλυψη?
Επειδή το βιβλίο αυτο "ντύθηκε" με εκκλησιαστικό μανδύα,λόγω πολλαπλών συμφερόντων που εξυπηρετεί [π.χ εκφοβισμός του ποιμνίου] και έγινε "επίσημο"?

Σκέψου την περίπτωση,η Αποκάλυψη να μην μιλά αλληγορικά,όπως θέλουν να λένε οι "ειδικοί" επιστήμονες θεολόγοι,αλλά να αναφέρεται σε γεγονότα που συνέβησαν ή θα συμβούν.

Πώς αλλοιώς θα μπορούσαν να περιγραφούν τεχνολογικά επιτεύματα της μηχανικής,της πυραυλικής,της γεννετικής του σήμερα,εκείνη την εποχή?

Π.Χ. Εναν γεννετικά και με ανθρώπινη επέμβαση οργανισμό,που παρήγαγε ένα υβρίδιο τύπου Χίμαιρας,πώς θα το περιέγραφαν εκείνη την εποχή της άγνοιας?Ποιά λέξη θα χρησιμοποιούσαν?
Θηρίο θα ήταν η καταλληλότερη νομίζω.

Π.Χ. Ενα αεροσκάφος UAV,που πετά νύκτα με υπέρυθρο φωτισμό και εξαπολύει πυραύλους αέρος-εδάφους,πώς θα περιγραφόταν?
Ιπτάμενος Δράκος με πύρινα μάτια που φτύνει φωτιές?

Αν πάρεις την Αποκάλυψη κατα γράμμα και όχι αλληγορικά Πάνο,θα εκπλαγείς.
Φυσικά πιστεύω ότι το έχεις ήδη κάνει!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2012, 18:10:10  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Πάνο συνεχίζεις να εκτίθεσαι :).. Φυσικά φαντάζομαι δεν διάβασες τίποτα απ όσα σου είπα πριν μέρες ε? Μιλάμε για τον απόλυτο σεβασμό στο forum και βλέπω ξέρεις απόλυτα τι έχει γραφτεί μόλις λίγες σελίδες πριν..

Τελευταία φορά απλά για να μην εκτίθεσαι προς τον καθένα..
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?ARCHIVE=&whichpage=9&TOPIC_ID=11312

post 10/05/2012, 14:15:42 και κάτω.

Αν είχες κάνει τον κόπο τόσο καιρό θα ήξερες τι ισχύει για τον καθένα και δεν θα έγραφες σαν να είναι η πρώτη σου μέρα στο forum, αλλά... εγώ το απολαμβάνω πόσο εκτίθεσαι συνεχώς :)

Όσο και αν δεις σε αυτά που θα διαβάσεις (..πράγμα που αμφιβάλλω από άτομο σαν εσένα) ότι κοντράρομαι με τον Macedon, θα πρέπει παράλληλα να γνωρίζεις ότι τον σέβομαι πολύ περισσότερο από άτομα σαν και του λόγου σου και ας διαφωνώ μαζί του κάθετα στο συγκεκριμένο θέμα. Τώρα θα μου επιτρέψεις να σε ξαναγράψω κανονικά :)


Για "γραμμένο" με θυμάσαι μια χαρά και δεν έχω παράπονο.

Τα πραγματάκια είναι απλά.

Εξέφρασες μια άποψη περί Χ.Α και Χριστιανισμού συνοδευόμενη από προσβολές και προσωπικές επιθέσεις σε όσους πιστεύουν κάτι άλλο.

Σου έδωσα σχετικά βιντεάκια με τον πρόεδρο να ξεκαθαρίζει δημοσίως σε δυο διαφορετικές εκπομπες το θέμα και να βγάζει εσένα λάθος.

Σου ζήτησα να σχολιάσεις.
Δεν το έχεις κάνει ακόμα και απλά αναλώνεσαι σε άσχετα πράγματα.

Ο macedon έγραψε ότι διαφωνει κάθετα με τον πρόεδρο και ξεκαθάρισε τη θέση του.

Εσύ γιατί στη δική σου περίπτωση όπου είναι πιο δύσκολη καθώς δεν μπορείς να καθαρίσεις με ένα "διαφωνώ" γιατί δεν συνεχίζεις να υποστηρίζεις στη θέση σου???

Δέχτηκα άμεσα ότι δεν είσαι της Χ.Α και σου ζήτησα και συγγνώμη μάλιστα.

Τι σε νοιάζει αν εκτίθομαι ή τι με νοιάζει αν έχεις διαφωνήσει με τον macedon.

Για την ταμπακιέρα έχεις να μας πει τίποτα?
Πως γίνεται ο Μιχαλολιάκος να τα λέει τόσο ΑΝΑΠΟΔΑ απ'αυτά που μας έγραψες, με δηκτικό υφάκι, εσύ?

Ποιος έχει δίκιο και ποιος άδικο?
Ποιος λέει την αλήθεια και ποιος ψέμματα?

Γι'αυτά τα ερωτήματα αν και όταν με "ξεγράψεις" για λίγο θα ήθελα τις απαντησούλες σου, αλλά κάτι μου λέει ότι δεν θα τις δω...

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2012, 18:47:44  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
NIKOMAXOΣ

Και ποιός λέει ότι ο ανώνυμος αυτός συγγραφέας,δεν χρησιμοποίησε τις υπάρχουσες ήδη τότε πηγές και συνέγραψε την Αποκάλυψη?


Σε ποιες "υπάρχουσες ήδη τότε πηγές" αναφέρεσαι?

quote:

Επειδή το βιβλίο αυτο "ντύθηκε" με εκκλησιαστικό μανδύα,λόγω πολλαπλών συμφερόντων που εξυπηρετεί [π.χ εκφοβισμός του ποιμνίου] και έγινε "επίσημο"?

Κάτσε λίγο.
Υπάρχει και κάποιο άλλο βιβλίο προγενέστερο όπου σε πρωτόλεια μορφή αναφέρει τα συμβάντα των έσχατων καιρών χωρίς τα θρησκειολογικά???

Πρώτη φορά το ακούω αυτό.

Η δομή της αποκάλυψης είναι τόσο άρρηκτα συνδεδεμένη με το Χριστιανικό πνεύμα που μου φαίνεται απίθανο αυτό που λες...

Να σου θυμίσω ότι και στα Ευαγγέλια υπάρχει η αντίστοιχη Εσχατολογία σε μικρότερη έκταση και λιγότερες λεπτομέρειες που βρίσκεται όμως σε πλήρη ταύτιση με την Αποκάλυψη.

quote:

Σκέψου την περίπτωση,η Αποκάλυψη να μην μιλά αλληγορικά,όπως θέλουν να λένε οι "ειδικοί" επιστήμονες θεολόγοι,αλλά να αναφέρεται σε γεγονότα που συνέβησαν ή θα συμβούν.

Μέχρι να επαληθευτούν τα μελλούμενα κανένας δεν ξέρει ποια είναι αλληγορικά, αν είναι όλα αλληγορικά κτλ

Μέχρι τότε όλοι έχουμε δίκιο και όλοι έχουμε άδικο...

quote:

Πώς αλλοιώς θα μπορούσαν να περιγραφούν τεχνολογικά επιτεύματα της μηχανικής,της πυραυλικής,της γεννετικής του σήμερα,εκείνη την εποχή?

Π.Χ. Εναν γεννετικά και με ανθρώπινη επέμβαση οργανισμό,που παρήγαγε ένα υβρίδιο τύπου Χίμαιρας,πώς θα το περιέγραφαν εκείνη την εποχή της άγνοιας?Ποιά λέξη θα χρησιμοποιούσαν?
Θηρίο θα ήταν η καταλληλότερη νομίζω.

Π.Χ. Ενα αεροσκάφος UAV,που πετά νύκτα με υπέρυθρο φωτισμό και εξαπολύει πυραύλους αέρος-εδάφους,πώς θα περιγραφόταν?
Ιπτάμενος Δράκος με πύρινα μάτια που φτύνει φωτιές?


Σωστά αλλά το θέμα είναι ΠΟΙΟΣ είχε τέτοια ενόραση ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ...

quote:

Αν πάρεις την Αποκάλυψη κατα γράμμα και όχι αλληγορικά Πάνο,θα εκπλαγείς.
Φυσικά πιστεύω ότι το έχεις ήδη κάνει!

Δεν είναι κάτι που με απασχολεί ιδιαίτερα ΝΙΚΟΜΑΧΕ.

Το ότι ο κόσμος μας πηγαίνει ΑΚΡΙΒΩΣ εκεί που περιγράφει η Αποκάλυψη μου αρκεί.

Αυτό που κάνω είναι να παρακολουθώ τα σημεία των καιρών...

Ερευνάτε τας Γραφάς

Edited by - PanosT on 13/06/2012 18:51:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2012, 19:05:02  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
πάνος
Σε ποιες "υπάρχουσες ήδη τότε πηγές" αναφέρεσαι?

Υπήρχαν ήδη η κοσμογονία του Ηδιόδου,τα Σουμεριακά έπη,το Επος του Γκιλγαμες,οι Ινδικές Βέδδες και φυσικά η Π.Δ.Επίσης τα Εβραϊκά βιβλία,οι προφορικές παραδόσεις και ίσως μερικά άγνωστα σήμερα κείμενα απο την Αλεξανδρινή βιβλιοθήκη.


quote:

Υπάρχει και κάποιο άλλο βιβλίο προγενέστερο όπου σε πρωτόλεια μορφή αναφέρει τα συμβάντα των έσχατων καιρών χωρίς τα θρησκειολογικά???



Οχι,αλλά κάποιος με γνώση όλων των ανωτέρω βιβλίων,ή μέρους αυτών,εύκολα θα μπορούσε να προβλέψει τα μελλούμενα.Αν κάποιος "είδε",ότι υπήρξε στο παρελθόν του,άλλος προηγμένος πολιτισμός στον πλανήτη,εύκολα θα μπορούσε να προβλέψει και την εξέλιξη του δικού του.

quote:

Σωστά αλλά το θέμα είναι ΠΟΙΟΣ είχε τέτοια ενόραση ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ...

Ολος ο κόσμος,όπως και σήμερα.Ολοι μας έχουμε αυτές τις ικανότητες,αλλά δεν τις καλιεργούμε και αργοπεθαίνουν.Μερικοί τις φροντίζουν και "βλέπουν" διάφορα!!


quote:

Δεν είναι κάτι που με απασχολεί ιδιαίτερα ΝΙΚΟΜΑΧΕ.

Το ότι ο κόσμος μας πηγαίνει ΑΚΡΙΒΩΣ εκεί που περιγράφει η Αποκάλυψη μου αρκεί.



Αυτη είναι η διαφορά μας.Εσυ σαν πιστός δεν μπαίνεις στον κόπο να αναλύσεις τα βιβλία της πίστης σου,όπως ο ίδιος είπες!
Εγώ που είμαι άθεος το κάνω.Ξέρεις γιατί?

Επειδή ξέρω γιατι είμαι άθεος!!!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GEO33
Μέλος 2ης Βαθμίδας


290 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2012, 19:31:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GEO33
Εντάξει, η πίστη είναι προσωπική υπόθεση. Αλλά ας επανέλθουμε λίγο στα γεγονότα.

Πιστεύεται ότι οι Αμερικάνοι θα τα καταφέρουν τελικά στη Συρία, όπως τα κατάφεραν στη Λιβύη και την Αίγυπτο;
Η Ρωσία δεν φαίνεται διατεθειμένη να υποχωρήσει αυτήν τη φορά:
http://www.defencenet.gr/defence/index.php?option=com_content&task=view&id=44532&Itemid=139
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2012, 20:23:50  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
NIKOMAXOΣ

quote:
PanosT
Δεν είναι κάτι που με απασχολεί ιδιαίτερα ΝΙΚΟΜΑΧΕ.

Το ότι ο κόσμος μας πηγαίνει ΑΚΡΙΒΩΣ εκεί που περιγράφει η Αποκάλυψη μου αρκεί.



Αυτη είναι η διαφορά μας.Εσυ σαν πιστός δεν μπαίνεις στον κόπο να αναλύσεις τα βιβλία της πίστης σου,όπως ο ίδιος είπες!
Εγώ που είμαι άθεος το κάνω.Ξέρεις γιατί?

Επειδή ξέρω γιατι είμαι άθεος!!!!!


Δεν είπα ότι δεν μπαίνω στον κόπο να αναλύσω την Αποκάλυψη αλλά ότι δεν με απασχολεί αν είναι αλληγορικά ή όχι τα σημάδια κάτι που ούτως ή άλλως είναι ανώφελο καθότι δεν μπορώ να γνωρίζω εκ των προτέρων αν έχω δίκιο ή άδικο.

Έχει άλλα θεματάκια προς ανάλυση η Αποκάλυψη ΝΙΚΟΜΑΧΕ όπου η αλληγορία ή μη των τεράτων/θηρίων ωχριά...

Δεν είσαι άθεος επειδή "ξέρεις" αλλά επειδή "πιστεύεις" στη μη ύπαρξη Θεού.

Ουδείς ξέρει ουδέν φίλε ΝΙΚΟΜΑΧΕ.
Αυτά λέγαμε και στο thread περί Αθείας.

Τέλος, καμμία από τις πηγές που αναφέρεις ακόμα και αν τις "αναμίξεις" εκ των υστέρων (διότι χρονικά δεν συμπίπτουν μεταξύ τους) δεν μπορείς να βγάλεις το ίδιο συμπέρασμα καθώς αποτελούν "μυθολογικά" και όχι "εσχατολογικά" κείμενα.

Σταματώ εδώ και δεν επανέρχομαι διότι ο Geo33 έχει δίκιο ως προς την εκτροπή του θέματος.

Αν θες βρες ένα πιο κατάλληλο thread να συνεχίσουμε τη συζήτησή μας.

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GEO33
Μέλος 2ης Βαθμίδας


290 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2012, 14:56:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GEO33
Όπου νά 'ναι αρχίζουν τα όργανα:

http://www.onalert.gr/default.php?pname=Article&catid=2&art_id=15241

Ίσως δεν προλάβουμε να τις πάρουμε, αν είμαστε τυχεροί:

http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathremote_1_14/06/2012_446960Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stanfromgreece
Πλήρες Μέλος

Greece
1043 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2012, 17:25:16  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Όπου νά 'ναι αρχίζουν τα όργανα:

http://www.onalert.gr/default.php?pname=Article&catid=2&art_id=15241

Ίσως δεν προλάβουμε να τις πάρουμε, αν είμαστε τυχεροί:

http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathremote_1_14/06/2012_446960


Αυτό με τις ηλεκτρονικές ταυτότητες, ομολογώ να πώ πως δεν το έχω καταλάβει...
Δηλαδή σε τί μας "χαλάει";

ΑΜ ΕΠΟΣ ΑΜ ΕΡΓΟΝ 1996-1997 96ΛΜΧΕΘ ΧΙΟΣ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2012, 17:42:18  Εμφάνιση Προφίλ
Ότι μπορεί να μπερδεύονται μερικοί και να τις χώνουν στα ΑΤΜ

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stanfromgreece
Πλήρες Μέλος

Greece
1043 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2012, 17:57:32  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Ότι μπορεί να μπερδεύονται μερικοί και να τις χώνουν στα ΑΤΜ

macedon



Και λες να κάνει λάθος το μηχάνημα και να την κρατήσει μέσα;

ΑΜ ΕΠΟΣ ΑΜ ΕΡΓΟΝ 1996-1997 96ΛΜΧΕΘ ΧΙΟΣ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2012, 18:05:57  Εμφάνιση Προφίλ


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stanfromgreece
Πλήρες Μέλος

Greece
1043 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2012, 20:30:12  Εμφάνιση Προφίλ
To παρακάτω, σαν τίτλος, είναι τελείως ψέμα!!!

http://news247.gr/eidiseis/kosmos/focus_h_ellada_einai_ena_mpoyrdelo.1817837.html

Δυστυχώς, η Ελλάδα ΔΕΝ είναι μπουρδέλο... εκεί τουλάχιστον υπάρχει οργάνωση!!! Εδώ, όχι...

Διαβάστε όμως και αυτό που αναφέρει παρακάτω για την Τουρκία...


ΑΜ ΕΠΟΣ ΑΜ ΕΡΓΟΝ 1996-1997 96ΛΜΧΕΘ ΧΙΟΣ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Theiafistakas
Νέο Μέλος


14 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2012, 19:55:31  Εμφάνιση Προφίλ
Καλησπέρα παιδιά, πολύ ησχυχία έπεσε ξαφνικά..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GEO33
Μέλος 2ης Βαθμίδας


290 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2012, 23:25:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GEO33
Αφουγκραζόμαστε την ανάσα της ιστορίαςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
GEO33
Μέλος 2ης Βαθμίδας


290 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2012, 12:18:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GEO33
http://www.defencenet.gr/defence/index.php?option=com_content&task=view&id=45189&Itemid=139Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2012, 11:41:53  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Δυστυχώς, η Ελλάδα ΔΕΝ είναι μπουρδέλο... εκεί τουλάχιστον υπάρχει οργάνωση!!! Εδώ, όχι...

Σωστόοοος!

Μην προσβάλλουμε και τα μπουρδέλα χωρίς λόγο!


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GEO33
Μέλος 2ης Βαθμίδας


290 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2012, 17:20:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GEO33
Τι έγινε, άρχισε ο πόλεμος και δεν το καταλάβαμε;

http://www.defencenet.gr/defence/index.php?option=com_content&task=view&id=45593&Itemid=139Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy