ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΕΛΛΑΔΑ - ΤΟΥΡΚΙΑ συζητήσεις για κοντινό ή μελλοντικό πόλεμο - Νο. 8
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2012, 11:45:28  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Ειδικά εκεί που λέω,πώς η πρώτη μου ερώτηση πρός τον θεο άν εμφανιστεί θα είναι: << Γιατι κάνεις τόσες μαλακίες,τόσους αιώνες?>>.

Εγώ θα ήμουν πιο ρεαλιστής, θα ρωτούσα << Γιατι ΝΙΚΟΜΑΧΕ, Craven, Sesostris και οι λοιποί, κάνετε τόσες μαλακίες,τόσους αιώνες?>>

Αλλά αυτή είναι η αθεϊστική εκδοχή της φράσης, δεν είστε όλοι υποχρεωμένοι να τη δεκτείτε

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2012, 11:54:13  Εμφάνιση Προφίλ
Nα σου απαντήσω Δόκτωρ.

κάνουμε τόσες μαλακίες,αφού είμαστε κατ'εικόνα και ομοίωση,του...κατασκευαστή μας!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2012, 11:59:17  Εμφάνιση Προφίλ
Α.. και εσύ... σαμιαμίδι;

Λοιπόν αυτό το θέμα έχει πλάκα, έπρεπε να το είχα προσέξει νωρίτερα
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Craven
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
583 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2012, 12:08:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Craven
Αυτό το κλασσικό "όποιος δεν είναι μαζί μου είναι εναντίων μου" που αναφέρει και ο Λουκάς και ο Ματθαίος, αγράμματε μου και ημιμαθή Καπετάν Φεύγα, το είπε ο Ιησούς όχι για τον λόγο που εσύ νομίζεις και μεταφράζεις κατά βούληση αλλά για έναν πολύ πιο πεζό λόγο. Τόσο πεζό που πραγματικά εσάς τους χριστιανούς δεν σας συμφέρει καν να αναφέρετε τέτοιες φράσεις.
Θεωρούμε λοιπόν πως ο Ιησούς ήταν ένας υπαρκτός ενάρετος άνθρωπος (υιός θεού πες το όπως θες) που δεν ήθελε να γίνει φυσικός βασιλιάς αλλά να μας λυτρώσει από τις αμαρτίες. Η πραγματικότητα είναι πολύ πιο πεζή και η φράση αυτή είναι μέρος της. Ήταν κάποιος που ακριβώς ήθελε να γίνει βασιλιάς ενώνοντας τους διχασμένους εβραίους και μάλιστα προτρέπει με αυτή του την φράση τους ακόλουθους του να σφάξουν όποιον δεν τον δεχτούν "Όστις δεν είναι μετ’ εμού είναι κατ’ εμού. Και όποιος δεν συνάγει σκορπίζει" λέει ο Ματθαίος και είναι ξεκάθαρος τι εννοεί με το σκορπίζει.. και αν δεν πιστεύεις τον Ματθαίο δες τι λέει ο Λουκάς για την ίδια ομιλία που είναι ακόμα πιο ξεκάθαρος "Πλην τους εχθρούς μου εκείνους τους μη θελήσαντάς με βασιλεύσαι επ’ αυτούς αγάγετε ώδε και κατασφάξατε αυτούς έμπροθέν μου"
Για το συγκεκριμένο κάθε φανατικός Χριστιανός δίνει την δική του εκδοχή.. "όχι δεν προέτρεπε για σφαγή στους οπαδούς του προς τους Ρωμαίους ή προς τους άπιστους Εβραίους αλλά ήταν παραβολή για το μέλλον όταν ξανάρθει στην δευτέρα παρουσία" ...
Ακόμα και έτσι να ήταν τι σημαίνει ότι δεν θα μας έσφαζε τότε αλλά θα μας έσφαζε τώρα αν θα ξανάρθει? δηλαδή θα διατάξει την σφαγή μου ενώ δεν έχω κάνει τίποτα κακό στην ζωή μου παρά να μην τον δέχομαι και εσείς θα κοιτάτε και θα χαίρεστε παρέα με το αφεντικό σας σαν τον Αρτέμη Μάτσα? θα σας βάλει και κουκούλα να μας δείχνετε?
Φανταστείτε τώρα να ρθει κάποιος και να σας δουλέψει τα πρόβατα σαν και του λόγου σας ότι είναι ο Ιησούς, τι σφαγές έχετε να ρίξετε στο όνομα του, ΠΟΣΟ επικίνδυνοι είστε πραγματικά..
Ο Χριστός σου λοιπόν αν έρθει να με σφάξει δεν θα κάτσω με σταυρωμένα τα χέρια και θα του γ..... το τρίκι τρίκι. Αντιλαβού? Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
treptolemus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
110 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2012, 12:29:42  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Dr Λοιπόν αυτό το θέμα έχει πλάκα, έπρεπε να το είχα προσέξει νωρίτερα

μου θυμίζει λίγο γνωστό παραδοσιακό παιχνίδι...

many questions, tiring answersΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2012, 12:33:12  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Φανταστείτε τώρα να ρθει κάποιος και να σας δουλέψει τα πρόβατα σαν και του λόγου σας ότι είναι ο Ιησούς, τι σφαγές έχετε να ρίξετε στο όνομα του, ΠΟΣΟ επικίνδυνοι είστε πραγματικά..

Φαντάσου ας πούμε να έπειθε κάποιος τους κομμουνιστές οτι είναι ο Στάλιν χα-χα-χα . . .
Ή κάποιος τους Χρυσαυγίτες, οτι είναι ο Μιχαλιολιάκος χα-χα-χα . . .
Α ναι ξέχασα, αυτός ζει ακόμα... χα-χα-χα . . .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΚΑΠΕΤΑΝ_ΦΕΥΓΑΣ
troll


87 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2012, 13:42:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΚΑΠΕΤΑΝ_ΦΕΥΓΑΣ
Craven
quote:

Craven:

...δεν έχω κάνει τίποτα κακό στην ζωή μου...

Ο Χριστός σου λοιπόν αν έρθει να με σφάξει δεν θα κάτσω με σταυρωμένα τα χέρια και θα του γ..... το τρίκι τρίκι. Αντιλαβού?



Ἡ βλασφημία εἶναι ἔκφραση μίσους κατὰ τοῦ Θεοῦ, εἶναι ἀποτέλεσμα βρώμικης καρδιᾶς καὶ χαρακτηρίζει πονηρὴ ψυχή.

Ἡ βλασφημία προκαλεῖται ἀπὸ ἄνθρωπο ποὺ εἶναι αἰχμάλωτος στοὺς δαίμονες καὶ στὴν ψυχὴ καὶ στὸ σῶμα.

Ὁ βλάσφημος ἐξουσιάζεται ἀπὸ τὸν πονηρὸ δαίμονα, εἶναι ἡ φωνὴ ποὺ ἐξέρχεται ἀπὸ τὸ βάθος τῆς κακίας, εἶναι ἡ ἠχὼ τοῦ Ταρτάρου.

Ὁ βλάσφημος ἀγανακτεῖ κατὰ τοῦ Θεοῦ καὶ βγάζει ἀπὸ τὴν πονηρὴ καρδιά του βλάσφημες ἐκφράσεις, γεμάτες χολὴ καὶ ἀσέβεια!

Ὁ βλάσφημος ἀγανακτεῖ καὶ βρίζει τὸ Θεὸ δημιουργὸ ποὺ τὸν ἔφερε στὴ ζωὴ ἀπὸ τὸ μηδέν!

Ὁ βλάσφημος εἶναι ἀποστάτης καὶ ἐχθρὸς τοῦ Θεοῦ. Ἀπομακρύνθηκε ἀπὸ τὸν Θεὸ καὶ ὁ Θεὸς ἀπομακρύνθηκε ἀπ᾿ αὐτόν.

Ὁ βλάσφημος πῆγε μὲ τὴν παράταξη τοῦ διαβόλου, γιατὶ αὐτοῦ τὰ ἔργα ἀγάπησε καὶ στρατιώτης αὐτοῦ ἔγινε.

Ὁ βλάσφημος ἀγωνίζεται μὲ τὴ βοήθεια τῶν δαιμόνων ἐναντίον τῆς βασιλείας τοῦ Θεοῦ.

Ὁ βλάσφημος ἀρνεῖται τὸ βάπτισμά του, ἀρνεῖται τὸν ἴδιο τὸν Χριστό.

Ὁ βλάσφημος, ὡς μέλος τῆς κοινωνίας, εἶναι ἐπικίνδυνος, γιατὶ δὲν σέβεται τὸ Θεὸ καὶ ἀπὸ τὴν ἀσέβεια αὐτὴ προέρχονται ὅλα τὰ κακά.

Ὁ βλάσφημος μπορεῖ νὰ παραβαίνει κάθε ἠθικὸ καὶ πολιτικὸ νόμο χωρὶς κανένα ἐνδοιασμὸ, ἀφοῦ δὲν σέβεται τὸν Θεό.

Ὁ βλάσφημος εἶναι ἐπικίνδυνος στὴν κοινωνία, γιατὶ πορώθηκε ἡ καρδιά του, ἡ δὲ πορωμένη καρδιὰ ἔχασε τὴν εὐαισθησία τῆς συνειδήσεως, αὐτὸς δὲ ποὺ ἔχασε αὐτὴ τὴν εὐαισθησία εἶναι ἱκανὸς νὰ πράξει κάθε κακούργημα.

Τοὺς βλάσφημους ἡ κοινωνία πρέπει νὰ τοὺς τιμωρεῖ γιὰ τὸ δικό της συμφέρον, διότι εἶναι μέλη σάπια καὶ ἀπειλοῦν νὰ μολύνουν ὁλόκληρη τὴν κοινωνία.

Τοὺς βλάσφημους ὀφείλει ἡ κοινωνία νὰ τιμωρεῖ , γιὰ νὰ μὴν ἐπισύρει τὴν ὀργὴ τοῦ Θεοῦ ἐναντίον της.

Ὁ βλάσφημος εἶναι στερημένος κάθε ἀρετῆς καὶ εἶναι αἰχμάλωτος κάθε πάθους.

Τὸν βλάσφημο πρέπει νὰ τὸν ἀποφεύγουμε ὡς ἐπικίνδυνο καὶ γιὰ μᾶς καὶ γιὰ τὴν οἰκογένειά μας.

Ὁ βλάσφημος εἶναι κακὸς γιός. Ὡς ἀχάριστος πρὸς τὸ Θεὸ πῶς μπορεῖ νὰ εἶναι εὐγνώμων πρὸς τοὺς γονεῖς του; Τοῦς βλάσφημους γιοὺς οἱ γονεῖς ὀφείλουν νὰ τοὺς διώχνουν ἀπὸ τὰ σπίτια τους γιὰ νὰ μὴν ἔλθει ἡ ὀργὴ τοῦ Θεοῦ πάνω τους.

Ὁ βλάσφημος δὲν μπορεῖ νὰ εἶναι καλὸς σύζυγος, οὔτε καλὸς πατέρας καὶ κάποια στιγμὴ θὰ ξεσπάσει πάνω τοῦ ἡ ὀργὴ τοῦ Θεοῦ . Φύγετε μακριὰ ἀπὸ τοὺς βλάσφημους.



Το θαυματουργό Σκήνωμα του Αγίου Εφραίμ

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΟΥΣ ΝΙΚΟΜΑΧΟΥΣ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Craven
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
583 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2012, 17:14:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Craven
Τα άλλα τα προσπεράσαμε.. δεν βολεύουν ε? τουμπεκί ψιλοκομμένο
Νομίζω ότι πρέπει να ασχοληθεί πλέον ο ίδιος ο Άγιος μαζί σου, καλά περάσαμε την ώρα μας

α για να κλείσω και εγώ παρόμοια γιατί ζήλεψα,
ο ηλίθιος δεν θα καταλάβει ποτέ ότι είναι ηλίθιος,
ο ηλίθιος πάντα θα νομίζει ότι είναι πιο έξυπνος απ τους άλλους,
ο ηλίθιος δεν μπορεί να καταλάβει ότι ο λόγος ύπαρξης του είναι για να υπάρχει η έννοια της εξυπνάδας,
Δίπλα στον ηλίθιο πάντα τριγυρνάει ένας η περισσότεροι απατεώνες...,
Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, και δεν είμαι σίγουρος για το πρώτο - Αινστάιν ... Αποδείχθηκε απο τότε ότι το σύμπαν δεν είναι άπειρο αλλά περατό... άρα μας μένει μόνο.. ο ηλίθιος,
Ένας ηλίθιος με ευφράδεια (ή ένας μορφωμένος ηλίθιος θα έλεγα εγώ) είναι ένας πραγματικά επικίνδυνος ηλίθιος,
Όλη του την ζωή να βάλεις έναν ηλίθιο δίπλα σε έναν σοφό δεν θα πάρει τίποτα απ αυτόν, όπως ένα κουτάλι ποτέ δεν θα γνωρίσει την γεύση του φαγητού (αρχαία ινδική παροιμία),
Όποιος έχει τους ηλίθιους με το μέρος του έχει και την πλειοψηφία και θα κυβερνήσει - Μαρκ Τουέην (αποδεικνύεται περίτρανα εδώ και 10ετίες στην Ελλάδα και ταιριάζει για όλες τις θρησκείες),
Στον ηλίθιο η απάντηση είναι η σιωπή (ναι απλά είχε πλάκα...),
Το κεφάλι ενός ηλίθιου είναι πάντα γεμάτο με σχέδια για το μέλλον,
Τον βλάκα μπορείς να τον γνωρίζεις από τις δυο ενδείξεις: μιλάει για πράματα που είναι άχρηστα και εκφράζει γνώμη για κάτι που κανένας δεν τον ρωτάει - Πλάτωνας,
Υπάρχουν άνθρωποι ηλίθιοι από φανατισμό και άλλοι φανατικοί από ηλιθιότητα
Συμπέρασμα..
ΦΥΓΕΤΕ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΗΛΙΘΙΟΥΣ

Edited by - Craven on 02/09/2012 17:15:47Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μαλαχίας
troll


24 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2012, 17:52:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μαλαχίας
Craven

quote:

ο ηλίθιος δεν θα καταλάβει ποτέ ότι είναι ηλίθιος,
ο ηλίθιος πάντα θα νομίζει ότι είναι πιο έξυπνος απ τους άλλους,
ο ηλίθιος δεν μπορεί να καταλάβει ότι ο λόγος ύπαρξης του είναι για να υπάρχει η έννοια της εξυπνάδας,
Δίπλα στον ηλίθιο πάντα τριγυρνάει ένας η περισσότεροι απατεώνες...,
Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, και δεν είμαι σίγουρος για το πρώτο - Αινστάιν ... Αποδείχθηκε απο τότε ότι το σύμπαν δεν είναι άπειρο αλλά περατό... άρα μας μένει μόνο.. ο ηλίθιος,
Ένας ηλίθιος με ευφράδεια (ή ένας μορφωμένος ηλίθιος θα έλεγα εγώ) είναι ένας πραγματικά επικίνδυνος ηλίθιος,
Όλη του την ζωή να βάλεις έναν ηλίθιο δίπλα σε έναν σοφό δεν θα πάρει τίποτα απ αυτόν, όπως ένα κουτάλι ποτέ δεν θα γνωρίσει την γεύση του φαγητού (αρχαία ινδική παροιμία),
Όποιος έχει τους ηλίθιους με το μέρος του έχει και την πλειοψηφία και θα κυβερνήσει - Μαρκ Τουέην (αποδεικνύεται περίτρανα εδώ και 10ετίες στην Ελλάδα και ταιριάζει για όλες τις θρησκείες),
Στον ηλίθιο η απάντηση είναι η σιωπή (ναι απλά είχε πλάκα...),
Το κεφάλι ενός ηλίθιου είναι πάντα γεμάτο με σχέδια για το μέλλον,
Τον βλάκα μπορείς να τον γνωρίζεις από τις δυο ενδείξεις: μιλάει για πράματα που είναι άχρηστα και εκφράζει γνώμη για κάτι που κανένας δεν τον ρωτάει - Πλάτωνας,
Υπάρχουν άνθρωποι ηλίθιοι από φανατισμό και άλλοι φανατικοί από ηλιθιότητα
Συμπέρασμα..
ΦΥΓΕΤΕ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΗΛΙΘΙΟΥΣ


Θα ελεγα οτι μολις εδωσες (και πολυ ευστοχα) τον ορισμο της εμετικης προσωπικοτητας σου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2012, 18:20:36  Εμφάνιση Προφίλ
Είναι νομίζω εικαιρία,
επειδή ο φίλος Craven ανέσυρε αυτό το θέμα, του φανατισμού, που νομίζω οτι είναι μείζον
να δώσουμε ορισμένες εικόνες ώστε να προφυλάξουμε άπαντες τους συμφορουμίστες μας, απο τον φανατισμό:



quote:
Αυτό το κλασσικό "όποιος δεν είναι μαζί μου είναι εναντίων μου" που αναφέρει και ο Λουκάς και ο Ματθαίος,

Και γιατί αναφέρεις ας πούμε τον Ματθαίο, και όχι τον Μιχαλιολιάκο; Δηλ. τι λιγότερο έχει ο Μιχαλιολάκος απ' τον Ματθαίο; Είναι και πιο σύγχρονος.

Ας πάρουμε ένα παράδειγμα:
Όποιος δεν είναι έλληνας, πρέπει να φύγει!
(Όποιος δεν είναι έλληνας, είναι... εξ-απο-δίτης.)

Έχει καμιά ομοιότητα άραγε αυτό με:
Όποιος δεν είναι μαζί μου, είναι εναντίον μου.

Αν βέβαια το δεύτερο το ερμηνεύσουμε "κατα λέξη" τότε πράγματι, η ομοιότητα είναι αδιαμφισβήτητη.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 02/09/2012 18:24:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2012, 18:33:37  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Όποιος έχει τους ηλίθιους με το μέρος του έχει και την πλειοψηφία και θα κυβερνήσει - Μαρκ Τουέην (αποδεικνύεται περίτρανα εδώ και 10ετίες στην Ελλάδα και ταιριάζει για όλες τις θρησκείες),
Στον ηλίθιο η απάντηση είναι η σιωπή (ναι απλά είχε πλάκα...),
Το κεφάλι ενός ηλίθιου είναι πάντα γεμάτο με σχέδια για το μέλλον,
Τον βλάκα μπορείς να τον γνωρίζεις από τις δυο ενδείξεις: μιλάει για πράματα που είναι άχρηστα και εκφράζει γνώμη για κάτι που κανένας δεν τον ρωτάει - Πλάτωνας,

Για κάποιο λόγο με το που το διάβασα αυτό, μου ήρθε αυτό στο μυαλό μου:
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΚΑΠΕΤΑΝ_ΦΕΥΓΑΣ
troll


87 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2012, 18:37:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΚΑΠΕΤΑΝ_ΦΕΥΓΑΣ
quote:

Craven

quote:

ο ηλίθιος δεν θα καταλάβει ποτέ ότι είναι ηλίθιος,
ο ηλίθιος πάντα θα νομίζει ότι είναι πιο έξυπνος απ τους άλλους,
ο ηλίθιος δεν μπορεί να καταλάβει ότι ο λόγος ύπαρξης του είναι για να υπάρχει η έννοια της εξυπνάδας,
Δίπλα στον ηλίθιο πάντα τριγυρνάει ένας η περισσότεροι απατεώνες...,
Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, και δεν είμαι σίγουρος για το πρώτο - Αινστάιν ... Αποδείχθηκε απο τότε ότι το σύμπαν δεν είναι άπειρο αλλά περατό... άρα μας μένει μόνο.. ο ηλίθιος,
Ένας ηλίθιος με ευφράδεια (ή ένας μορφωμένος ηλίθιος θα έλεγα εγώ) είναι ένας πραγματικά επικίνδυνος ηλίθιος,
Όλη του την ζωή να βάλεις έναν ηλίθιο δίπλα σε έναν σοφό δεν θα πάρει τίποτα απ αυτόν, όπως ένα κουτάλι ποτέ δεν θα γνωρίσει την γεύση του φαγητού (αρχαία ινδική παροιμία),
Όποιος έχει τους ηλίθιους με το μέρος του έχει και την πλειοψηφία και θα κυβερνήσει - Μαρκ Τουέην (αποδεικνύεται περίτρανα εδώ και 10ετίες στην Ελλάδα και ταιριάζει για όλες τις θρησκείες),
Στον ηλίθιο η απάντηση είναι η σιωπή (ναι απλά είχε πλάκα...),
Το κεφάλι ενός ηλίθιου είναι πάντα γεμάτο με σχέδια για το μέλλον,
Τον βλάκα μπορείς να τον γνωρίζεις από τις δυο ενδείξεις: μιλάει για πράματα που είναι άχρηστα και εκφράζει γνώμη για κάτι που κανένας δεν τον ρωτάει - Πλάτωνας,
Υπάρχουν άνθρωποι ηλίθιοι από φανατισμό και άλλοι φανατικοί από ηλιθιότητα
Συμπέρασμα..
ΦΥΓΕΤΕ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΗΛΙΘΙΟΥΣ


Μαλαχίας:

Θα ελεγα οτι μολις εδωσες (και πολυ ευστοχα) τον ορισμο της εμετικης προσωπικοτητας σου.


Πολύ σωστά το τοποθέτησες τέκνον μου Μαλαχία, γιατί φαίνεται ότι τελικά εκτός από ΚΟΛΑΣΜΕΝΑ ΒΛΑΣΦΗΜΟΣ είναι και ΠΑΝΗΛΙΘΙΟΣ. Και δεν είναι ο μόνος... δυστυχώς έχουμε μια ντουζίνα από δαύτους εδώ μέσα. Έννοια σου, θα γίνουν όλοι σκωληκόβρωτη!!! Ο Κύριος να κάνει έλεος...


Το θαυματουργό Σκήνωμα του Αγίου Εφραίμ

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΟΥΣ ΝΙΚΟΜΑΧΟΥΣ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2012, 18:43:38  Εμφάνιση Προφίλ
Ρε ΚΑΠΕΤΑΝ, βγάλε αυτή τη τεράστια φωτογραφία, μας έχει βγάλει το μάτι να 'ούμε.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ιαπετός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
442 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2012, 18:46:28  Εμφάνιση Προφίλ
Τι έπαθες ξαφνικά ρε ΚΑΠΕΤΑΝ ΦΕΥΓΑ; Εκεί που ήσουν ήσυχος και λακωνικός,ξαφνικά ξεσάλωσες.!.!.!
Πές μου ποιός σε πείραξε;

All That We See Or Seem Is But A Dream Within A Dream (~Edgar Allan Poe~)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2012, 18:51:23  Εμφάνιση Προφίλ
Κοίτα; Κοίτα τι ωραίο και διακριτικό μέγεθος είναι αυτό:

ή αυτό

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Craven
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
583 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2012, 19:00:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Craven
Είναι το κλασικό φίλε μου Τιτάνα.. πας να το παίξεις τρολλάκι που θα μιλά μόνο με χριστιανικό λόγο αλλά όταν δεν σου κάθεται καλά το σχέδιο και καταλάβεις πως αντί να πάρεις εσύ στο ψιλό τους άλλους σε πήραν αυτοί, κάποια στιγμή θα σου βγει ο πραγματικός εαυτός και θα φέρεις και τους διπλούς λογαριασμούς ή τους φίλους από άλλα site για βοήθεια :) Άστο το παιδί μέσα στο παιχνίδι είναι και αυτό :)

Edited by - Craven on 02/09/2012 19:02:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΚΑΠΕΤΑΝ_ΦΕΥΓΑΣ
troll


87 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2012, 19:02:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΚΑΠΕΤΑΝ_ΦΕΥΓΑΣ
quote:

Dr Jekyll Mr Hyde:

Ρε ΚΑΠΕΤΑΝ, βγάλε αυτή τη τεράστια φωτογραφία, μας έχει βγάλει το μάτι να 'ούμε.


Σπάσε, άμα δε σ' αρέσει. Εμενα έτσι μου γουστάρει δόκτωρ Μαλακοπίτουρα να ούμ.


Το θαυματουργό Σκήνωμα του Αγίου Εφραίμ

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΟΥΣ ΝΙΚΟΜΑΧΟΥΣ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2012, 19:18:03  Εμφάνιση Προφίλ
Τι είπες;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Shanoa
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
58 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2012, 19:30:00  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Τι είπες;



Bρε εσύ Θα πέσει φωτιά να μάς κάψει

"Time for a revisit"

Edited by - Shanoa on 02/09/2012 19:30:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

treptolemus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
110 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2012, 19:34:43  Εμφάνιση Προφίλ
Σιγά βρε παιδιά, με το μαλακό, μη το ταρακουνάτε έτσι τον άγιο, θα του φύγει το καπελάκι του.

Αχ αυτή η νεολαία σήμερα, παίζει με τους αγίους στα φόρουμ.

many questions, tiring answersΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Shanoa
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
58 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2012, 19:41:43  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Σιγά βρε παιδιά, με το μαλακό, μη το ταρακουνάτε έτσι τον άγιο, θα του φύγει το καπελάκι του.

Αχ αυτή η νεολαία σήμερα, παίζει με τους αγίους στα φόρουμ.

many questions, tiring answers


Είστε ζώα και κάφροι και οι μέν και οι δέν

Τι να πώ,ντρέπομαι

"Time for a revisit"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2012, 19:55:48  Εμφάνιση Προφίλ
Θέλω πάντως να πω οτι πέρα απο το μικρό.. ανέβασμα τόνων, που είχαμε τώρα με τον ΚΑΠΕΤΑΝ ΦΕΥΓΑ, διαπιστώνω οτι γενικά συμφωνούμε σε πολλά πράγματα.

Αλλά θέλω να ξεκαθαρίσω, για να μην έχουμε παρεξήγησεις, οτι αν και με πολλούς συμφωνώ σε πολλά (έως πάρα πολλά), γενικά,
ΔΙΑΦΩΝΩ ΜΕ ΟΛΟΥΣ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ιαπετός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
442 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2012, 19:59:55  Εμφάνιση Προφίλ
Dr..

Αντικομφορμιστής είσαι φίλε μου;

All That We See Or Seem Is But A Dream Within A Dream (~Edgar Allan Poe~)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2012, 20:28:20  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Αλλά θέλω να ξεκαθαρίσω, για να μην έχουμε παρεξήγησεις, οτι αν και με πολλούς συμφωνώ σε πολλά (έως πάρα πολλά), γενικά,
ΔΙΑΦΩΝΩ ΜΕ ΟΛΟΥΣ!
Τώρα που το ξεκαθαρίσουμε αυτό, ας συνεχίσουμε
quote:
Craven
Για το συγκεκριμένο κάθε φανατικός Χριστιανός δίνει την δική του εκδοχή..
Και να σου πω και κάτι άλλο; Έχεις δει κάνέναν άθεο που να είναι φανατικός;
Δεν νομίζω... Δηλαδή πρέπει να είσαι τουλάχιστον παρανοϊκός για να πιστεύεις οτι υπάρχουν άθεοι, φανατικοί, με ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ!

quote:
Αντικομφορμιστής είσαι φίλε μου;
Όχι δεν μ'αρέσουν, εγώ συνηθίζω να πηγαίνω με το ρεύμα

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 02/09/2012 20:48:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Craven
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
583 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2012, 22:40:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Craven
DJMH είσαι το λιγότερο άκυρος.
Πρέπει να καταλάβεις πως το αν είναι κάποιος άθεος ή άθρησκος ή οτιδήποτε παρόμοιο, δεν είναι κάποιου είδους θρησκεία ώστε να έχουν μαζευτεί μεταξύ τους με κοινούς κανόνες και σχέδια, οπότε το να πιάνεις έναν άθεο ή άθρησκο και να προσπαθήσεις να του αποδείξεις ότι υπάρχει ένας άλλος άθεος ή άθρησκος που είναι κακός ή περίεργος εκεί έξω είναι το ΛΙΓΟΤΕΡΟ ηλίθιο, ανούσιο και αδιάφορο.
Τα έχετε κάνει μερικοί όλα αχταρμά μέσα στο μυαλό σας..

Επίσης επιμένεις όλη μέρα να με ρωτάς διάφορα ενώ βλέπεις ότι δεν σου απαντάω καν, καθώς με τον καπετάνιο μπορεί να παίζω εφόσον είναι απλό troll, αλλά σε χαζοπαιχνίδια δήθεν παλιών που μια θα μου μιλήσουν άκυρα για Μιχαλολιάκους μια για Παπαρήγες και Στάλιν και μια για άτομα που ούτε τα γνωρίζω ούτε με ενδιαφέρει καν τι έχουν πει και ούτε έχω υποχρέωση να απολογηθώ γιαυτά, δεν έχω όρεξη να μπω :) καλό σου βράδυ.

Edited by - Craven on 02/09/2012 23:19:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2012, 23:52:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
Dr Jekyll Mr Hyde
Εγώ θα ήμουν πιο ρεαλιστής, θα ρωτούσα << Γιατι ΝΙΚΟΜΑΧΕ, Craven, Sesostris και οι λοιποί, κάνετε τόσες μαλακίες,τόσους αιώνες?>>

Καθαρά θέμα ομοιοπαθητικής Dr . Στις μαλακίες απαντάς με μαλακίες . Εσύ σαν Dr έπρεπε να γνωρίζης απ' αυτά .


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2012, 00:18:41  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Craven
DJMH είσαι το λιγότερο άκυρος.
Πρέπει να καταλάβεις πως το αν είναι κάποιος άθεος ή άθρησκος ή οτιδήποτε παρόμοιο, δεν είναι κάποιου είδους θρησκεία ώστε να έχουν μαζευτεί μεταξύ τους με κοινούς κανόνες και σχέδια,

Βρε, παραμιλάς; Ποιος μίλησε για "θρησκείες", "κοινούς κανόνες" και "σχέδια";
quote:
οπότε το να πιάνεις έναν άθεο ή άθρησκο και να προσπαθήσεις να του αποδείξεις ότι υπάρχει ένας άλλος άθεος ή άθρησκος που είναι κακός ή περίεργος εκεί έξω είναι το ΛΙΓΟΤΕΡΟ ηλίθιο, ανούσιο και αδιάφορο.
Ε αφού είναι ανούσιο και αδιάφορο για σένα, θα το κάνω πιο συχνά.
quote:
Τα έχετε κάνει μερικοί όλα αχταρμά μέσα στο μυαλό σας..

Ε πώς τα έχουμε κάνει αχταρμά; Όλοι οι χριστιανοί, καθολικοί, ορθόδοξοι, προτεστάντες, παλιοί, νέοι, σε ένα τσουβάλοι δε μπαίνουνε; Άρα το ίδιο και οι άθεοι.
quote:
Επίσης επιμένεις όλη μέρα να με ρωτάς διάφορα ενώ βλέπεις ότι δεν σου απαντάω καν,

Delusions of grandeur φίλε μου. Μια ερώτηση έκανα & αυτη ρητορική.
quote:
καθώς με τον καπετάνιο μπορεί να παίζω εφόσον είναι απλό troll,
Don't feed the trolls!
quote:
αλλά σε χαζοπαιχνίδια δήθεν παλιών που μια θα μου μιλήσουν άκυρα για Μιχαλολιάκους μια για Παπαρήγες και Στάλιν και μια για άτομα που ούτε τα γνωρίζω ούτε με ενδιαφέρει καν τι έχουν πει και ούτε έχω υποχρέωση να απολογηθώ γιαυτά, δεν έχω όρεξη να μπω :) καλό σου βράδυ.
Kisses Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2012, 00:27:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
ΚΑΠΕΤΑΝ_ΦΕΥΓΑΣ
Ὁ βλάσφημος πῆγε μὲ τὴν παράταξη τοῦ διαβόλου, γιατὶ αὐτοῦ τὰ ἔργα ἀγάπησε καὶ στρατιώτης αὐτοῦ ἔγινε.

Ὁ βλάσφημος ἀγωνίζεται μὲ τὴ βοήθεια τῶν δαιμόνων ἐναντίον τῆς βασιλείας τοῦ Θεοῦ.



Οφείλω να ομολογήσω ΚΑΠΕΤΑΝΙΕ μου ότι σαν μέλος της τοπικής δαιμόνων Βοιωτίας , τις προάλλες μαζί με τους συντρόφους βελζεβούληδες κάναμε αφισοκόλληση εναντίον του σαυρο-Θεού Γιαχβέ .
quote:
ΚΑΠΕΤΑΝ_ΦΕΥΓΑΣ
Ὁ βλάσφημος ἀρνεῖται τὸ βάπτισμά του, ἀρνεῖται τὸν ἴδιο τὸν Χριστό.


Να ρωτήσω κάτι ΚΑΠΕΤΑΝΙΕ μου ? Δηλαδή ο αβάφτιστος βουδιστής είναι βλάσφημος ??
quote:
ΚΑΠΕΤΑΝ_ΦΕΥΓΑΣ
Ὁ βλάσφημος εἶναι ἐπικίνδυνος στὴν κοινωνία, γιατὶ πορώθηκε ἡ καρδιά του, ἡ δὲ πορωμένη καρδιὰ ἔχασε τὴν εὐαισθησία τῆς συνειδήσεως, αὐτὸς δὲ ποὺ ἔχασε αὐτὴ τὴν εὐαισθησία εἶναι ἱκανὸς νὰ πράξει κάθε κακούργημα.

Τοὺς βλάσφημους ἡ κοινωνία πρέπει νὰ τοὺς τιμωρεῖ γιὰ τὸ δικό της συμφέρον, διότι εἶναι μέλη σάπια καὶ ἀπειλοῦν νὰ μολύνουν ὁλόκληρη τὴν κοινωνία.

Τοὺς βλάσφημους ὀφείλει ἡ κοινωνία νὰ τιμωρεῖ , γιὰ νὰ μὴν ἐπισύρει τὴν ὀργὴ τοῦ Θεοῦ ἐναντίον της.



Δυστυχώς για σένα ΚΑΠΕΤΑΝΙΕ μου , η εποχή της "Ιεράς εξέτασης" και του κολαστηρίου της Σκυθόπολης έχουν περάσει ανεπιστρεπτί εδώ και κάτι αιώνες , γι αυτό μη κάνεις όνειρα .
quote:
ΚΑΠΕΤΑΝ_ΦΕΥΓΑΣ
Ὁ βλάσφημος εἶναι κακὸς γιός. Ὡς ἀχάριστος πρὸς τὸ Θεὸ πῶς μπορεῖ νὰ εἶναι εὐγνώμων πρὸς τοὺς γονεῖς του; Τοῦς βλάσφημους γιοὺς οἱ γονεῖς ὀφείλουν νὰ τοὺς διώχνουν ἀπὸ τὰ σπίτια τους γιὰ νὰ μὴν ἔλθει ἡ ὀργὴ τοῦ Θεοῦ πάνω τους.


Κι αν σου πω ότι γνωρίζω μια χριστιανική οικογένεια μ' αυτά τα χαρακτηριστικά , και μάλιστα ο πατέρας είναι ιερέας ?

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2012, 00:36:45  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Sesostris
Δυστυχώς για σένα ΚΑΠΕΤΑΝΙΕ μου , η εποχή της "Ιεράς εξέτασης" και του κολαστηρίου της Σκυθόπολης έχουν περάσει ανεπιστρεπτί εδώ και κάτι αιώνες , γι αυτό μη κάνεις όνειρα .


Μην το λες... τώρα θα έχουμε νέα ιερα εξέταση. Ο Σαμαράς θα περνά και θα μας εξετάζει αν έχουμε λεφτά και άλλα κρυμμένα περιουσιακά στοιχεία, και αφού πάρει ο,τι βρει διαθέσιμο, θα περνάει ο Χρυσαυγίτης και θα μας εξετάζει αν έχουμε ελληνικές ταυτότητες και γονίδια.
Και άντε μετά εσύ να τον πείσεις οτι είσαι ομογενής από την Αίγυπτο!.. ..Στον Καιάδα θα βρεθείς!!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2012, 00:47:32  Εμφάνιση Προφίλ
Απορία το εχω, πως γίνετε πάντα τα troll να κάνουν τελικά τη "δουλειά" τους ...
κι εμείς να τσιμπάμε .....



not asked to learn how deep the secrets ... there are no
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.234375
Maintained by Digital Alchemy