ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ =-.
 Τα συναισθήματα και ο ρόλος τους στην υγεία του σώματος.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2012, 16:25:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ζητώ συγνώμη αν υπάρχει παρόμοιο θέμα στον χώρο,αλλα δεν μπορώ να κάνω αναζήτηση,το πολύ πολύ οι συντονιστές να το κανονίσουν.

Με αφορορμή ενα άρθρο που διάβασα στο εξής φόρουμ,θα ήθελα να παραθέσω κάποιες μικρές μου σκέψεις σχετικά με τα συναισθήματα και το ρόλο που παίζουν στην υγεία μας.

Οπως είναι γνωστό στους περισσότερους που ασχολούνται με τον εσωτερισμό,το φυσικό μας σώμα,έχει ενα πανομοιότυπο αιθερικό διπλό,το οποίο καθορίζει τις λειτουργίες του φυσικού μας σώματος και το τρέφει με ζωτική ενέργεια.

Το αιθερικό σώμα τρέφεται με καθαρή ενέργεια,με ηλεκτομαγνητισμό απο το περιβάλλον του μέσω των τσάκρας και των μερκαμπά πεδίων του.Για να είναι υγιές,θα πρέπει να υπάρχει ισορροπία ανάμεσα στην λήψη και την μετάδοσή της ενέργειας.Δεν είναι μόνο αυτό,είναι πολλά άλλα που δεν ξέρουμε,αλλα για την τωρινή μας κατάσταση,αυτή η γνώση είναι σε μεγάλο βαθμό χρήσιμη.Επίσης,έτσι όπως αυτό επηρεάζει το φυσικό σώμα,συμβαίνει και το αντίστροφο,να επηρεάζεται δηλ.

Λίγο πολύ γνωστά όλα αυτά,πάμε τώρα στα συναισθήματα.

Λοιπόν,τα συναθήματα είναι το Α και το Ω όχι μόνο της υγείας μας,αλλα και ολόκληρής της υπάρξής μας.Τα πάντα βασίζονται σε αυτά.

Εχουμε τις 5 αισθήσεις μας, σε αυτόν τον υλικό κόσμο που ζούμε,λίγο πιό πέρα απο τις αισθήσεις μας,έχουμε τα συναισθήματα μας,και ακόμα πιό πέρα απο αυτά έχουμε τις σκέψεις μας.Ολα αυτά επηρεάζουν το ένα το άλλο.

Οταν κάνουμε μια σκέψη και προβάλουμε στον νού μας μια εικόνα(την δημιουργούμε δηλ,γιατί αυτό είμαστε,συν-δημιουργοι),τότε αμα αφήσουμε για λίγο την εικόνα στην άκρη και αφουγκραστούμε τα συναισθήματα μας,στην περιοχή της καρδιάς και πιό κάτω,τότε θα νιώσουμε την ιδιαίτερη δόνηση αυτής της εικόνας.Γενικά,κάθε σκέψη μας έχει και ενα ενεργειακό αποτύπωμα,μια δόνηση,μια συναισθηματική εκπομπή που θα μας κάνει να νιώσουμε αυτό που σκεφτήκαμε.με άλλα λόγια τα συναισθήματα μπορούμε να τα δημιουργήσουμε και μόνοι μας.

Τώρα,και εδώ είναι το ζουμί της υπόθεσης, με την ίδια λογική που η σκέψη γίνεται συναίσθημα("κατεβαίνοντας" μια μπάντα συχνοτήτων)έτσι ακριβώς μπορεί και το συναίσθημα να γίνει ύλη για το αιθερικό μας σώμα!Αυτό σημαίνει οτι όσο πιό υγιή συναισθήματα έχουμε,αλλο τόσο υγιές σώμα θα έχουμε!! Οι χαρούμενοι ανθρωποι σφίζουν απο υγεία,οι δυστυχησμένοι υποφέρουν απο αρρώστιες και οι βαριές περιπτώσεις φέρνουν καρκίνο φυσικά,αλλα προσοχή,κάποιος μπορεί να δείχνει ευτυχισμένος αλλα να μην είναι.Μπορεί ενδόμυχα να λέει ψέματα στην ψυχή του και να μην κάνει το θέλημά της, και έτσι αυτός ο ανθρωπος μέσα του βαθιά να είναι δυστυχισμένος με αποτέλεσμα την αρρώστια.Αλλα οι μικρές "χαρές" που ρουφάει απο την ζωή (και απο άλλους ανθρώπους βέβαια) να μην τον αφήνουν να δεί την αλήθεια.

Μπορούμε να νιώσουμε ακριβώς αυτό που επιθυμούμε και πρέπει.Πρέπει να θυμόμαστε οτι υπάρχει μόνο ένα φωτεινό συναίσθημα και δεν είναι άλλο απο την αγάπη-αρμονία,η ελλειψη αυτού του συνασθήματος μόνο μπορεί να φέρει το αντίθετό του που είναι ο φόβος με όλες του τις εκδηλώσεις.Όλα τα αρνητικά συναιθήματα μπορούν να καταπολεμηθούν με την αγάπη.

Οταν νιώθουμε αγάπη στην καρδιά μας,στην περιοχή δηλ. του τέταρτου τσάκρα.Τότε τίποτα που μπορεί να μας βλάψει δεν μπορεί να μπεί μέσα μας.Δημιουργούμε έτσι μια ενεργειακή προστασία υψηλών συχνοτήτων.

Ας πούμε οτι βλέπουμε ένα παιχνίδι ποδοσφαίρου και ταυτιζόμαστε με μια ομάδα,αμα έχουμε επιθετική διάθεση για το αντίπαλο,τότε στην ουσία αυτό που κάνουμε είναι να του στέλνουμε την αρνητική μας ενέργεια και να τον πληγώνουμε,όπως βέβαια κάνει και αυτός με την σειρά του.Anyway,όταν μισούμε ή αντιπαθούμε,κάνουμε ενεργειακή επίθεση με σκοπό την καταστροφή του άλλου.Μένουμε όμως ευάλωτοι στην επίθεση του άλλου,οπότε αναγκατικά θα εισχωρήσει μέσα μας αρνητική ενέργεια η οποία θα λειτουργήσει σαν ιός μέσα στο σύστημά μας και αφού ρουφήξει την συναιθηματική μας ενέργεια θα κατεβεί κάτω και θα κάνει το ίδιο με την αιθερική-φυσική ενέργεια.Το αποτέλεσμα μιας τέτοιας βλαβερής συνήθειας,να γουστάρεις μια ομάδα και να μισείς την αντίπαλό της, σε κάνει άρρωστο σε όλα τα επίπεδα.

Θέλω να πώ με το παράδειγμα αυτό,οτι κάθε φορά που γινόμαστε ευάλωτοι και στην καρδιά μας δεν έχουμε έχουμε την αγάπη.Τότε αναγκαστικά θα αρρωστήσουμε.

Ευτυχώς όμως ποτέ δεν είναι αργά,η θεραπεία αρχίζει πάντα με την αλλαγή της στάσης μας στην ζωή.

Το σημαντικότερο πράγμα που πρέπει να κάνουμε,και το αναφέρω σκόπιμα για το τέλος,είναι να αγαπάμε τον εαυτό μας.Να νιώθουμε την αγάπη για τον εαυτό μας,μόνο έτσι έρχεται η θεραπεία.Ο θεός,η πηγή,η απειρη αυτή ενέργεια,είναι ο ίδιος μας ο εαυτός σε κατάσταση εκδήλωσης. Η πρώτη σχέση που ΠΡΕΠΕΙ να έχουμε στην ζωή μας προτού κάνουμε οποιαδήποτε άλλη είναι αυτή με τον θεό,δηλαδή αυτή με τον ίδιο μας τον εαυτό.Αν είστε άρρωστοι κάπου,τότε απλά αγαπήστε τον εαυτό σας και θα θεραπευτείτε.Εξάλου η αγάπη όντας πανίσχυρη θεραπευτική δύναμη, ανοίγει τα τσάκρας και τα εξισοροπεί,το ξέρουν καλά αυτό ορισμένοι.

Υ.σ. Διαβάστε το άρθρο του Epsylon,ο οποίος πρέπει να έγραφε και παλαιότερα στο esoterica με άλλο nikname.Γεινκά,οποιαδήποτε αρρώσατια και αν έχετε,ανατρέξτε στο αντίστοιχο συναίσθημα που το προκάλεσε.Μετά μπορείτε να δημιουργήσετε με την σκέψη σας το αντίθετό του έτσι ώστε να το απελευθερώσετε.

Edited by - alex22 on 26/08/2012 16:40:40

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2012, 18:14:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πράγματι, ολα εκφράζονται απο μέσα προς τα έξω.

Μίλησες φίλε Άλεξ για την ενέργεια.
Πρέπει ο άνθρωπος, ο κάθε άνθρωπος να αντιληφθεί, οτι είναι ενεργειακό ον.
Και αυτό πάει να πει οτι πρέπει να μάθουμε, να εξοικονομούμε την ενέργειά μας. Τόσο σε φυσικο όσο και εσωτερικό επίπεδο.
Οι κινήσεις μας καταναλώνουν ενέργεια, οι σκέψεις μας καταναλώνουν ενέργεια, τα λόγια μας καταναλώνουν ενέργεια, οι σεξουαλικές δραστηριότητες καταναλώνουν ενέργεια.
Όταν δεν προσέχουμε τι σκεφτόμαστε, τι λέμε και τι κάνουμε, θα αρχίσουμε να αποκτάμε προβλήματα υγείας, είναι λογικό.
Η υγεία υπάρχει εκει που υπάρχει η ισορροπία. Εκεί που λείπει η ισορροπία προκαλούνται τα προβλήματα.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 21/09/2012 18:23:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2012, 12:35:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όταν δεν προσέχουμε τι σκεφτόμαστε, τι λέμε και τι κάνουμε, θα αρχίσουμε να αποκτάμε προβλήματα υγείας, είναι λογικό.
Οι κακές σκέψεις, λέξεις, πράξεις κλπ, είναι και αποτέλεσμα ενεργειακής ανισορροπίας και αιτία για περισσότερη ανισορροπία.
Έτσι προκαλούνται τα προβλήματα, με λέξεις κακές, αρνητικές που χρησιμοποιούμε συνέχεια.
Με την α-εργία, την οκνηρία. Με την υπερκινητικότητα, την υπερβολική δραστηριότητα. Με την υπερ-ομιλία, την φλυαρία. Την υπερβολική σκέψη, την υπερ-απορρόφηση στις σκέψεις μας, τη δημιουργία της δικής μας πραγματικότητας. ΑΝ-Ι-ΣΟ-ΡΡΟ-ΠΙΑ.

Λοιπόν, πώς αποκτάμε ενεργειακή ισορροπία; Χρειαζόμαστε πρακτικούς τρόπους. Θα το αναλύσουμε κάποια στιγμή.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2012, 17:15:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Λοιπόν, πώς αποκτάμε ενεργειακή ισορροπία; Χρειαζόμαστε πρακτικούς τρόπους. Θα το αναλύσουμε κάποια στιγμή.


Είναι μεγάλο θέμα αυτό,η ενεργειακή ισορροπία. Με την ίδια λογική που τα συναισθήματα ελέγχονται και κυρίως τροφοδοτούνται απο τις σκέψεις,έτσι και οι σκέψεις ελέγχονται και τροφοδοτούνται απο την συνείδηση.Πρέπει λοιπόν να είμαστε συνειδητοί και να ζούμε στο τώρα.Αλλα αυτή η διαδικασία έχει απο μόνη της πολύ δουλειά.Και φυσικά δεν είναι τόσο απλό όσο ακούγεται.

Το όλο πράγμα είναι μια εσωτερική επιστήμη,κάθε μέρα μαθαίνεις τον εαυτό σου.Ολα εκεί καταλήγουν και όλα απο εκεί έρχονται.

Μια γενική άποψη είναι αυτή, θα χαρώ να δώ αναλύσεις.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2012, 10:49:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απεστάλη: 26/09/2012, 10:41:32 προς μέλος Cathy

Ναι, η αλήθεια είναι οτι ένας άνθρωπος που βρίσκεται σε εσωτερική αταξία δύσκολα θα δει αποτελέσματα στον εσωτερισμό γενικά, γιατί η βάση όλων είναι η ηρεμία. Και βέβαια ουσιώδες μέρος του εσωτερισμού, είναι το να μάθει ο άνθρωπος το να βάζει σε τάξη, την εσωτερική του αταξία. Αυτό γίνεται με την αυτοπαρατήρηση και τον διαλογισμό. Η πρακτική του διαλογισμού και της συνειδητής αυτοπαρατήρησης, ειναι ακριβώς αυτή: Να ηρεμείς τον νου. Να μειώνεις τις σκέψεις. Και μαζί με τις σκέψεις μειώνεις και άλλα πράγματα.
Για εμένα, το Α και το Ω του να έχει κάποιος σχεδόν οποιαδήποτε πνευματική εμπειρία, είναι να είναι ένας αθλητής του διαλογισμού. Αυτό είναι ουσιώδες!
Το να βρίσκεται κάποιος σε εσωτερική αταξία, για μένα υποδεικνύει οτι του λείπει το "φως". Και να εξηγήσω τι εννοώ με αυτό. Σε επίπεδο χριστιανικής θρησκείας, μπορείς να δεις κάποιες φορές κάποιους πνευματικούς, οι οποίοι είναι πολύ ήρεμοι.
Αυτοί οι πνευματικοί είναι ήρεμοι, γιατι προσεύχονται.
Η προσευχή μας δίνει αυτή την επαφή που χρειαζόμαστε, με το θεϊκό στοιχείο, ώστε να αποκτάμε φως. Αυτό το φως έρχεται και οργανώνει κάπως τα πράγματα. Ένας αθλητής της προσευχής, μπορεί να έχει πολύ φως. "Το σπίτι του προσευχόμενου, είναι όλη μέρα, μέρα μεσημερί"
Έπειτα υπάρχει ο διαλογισμός, που είναι κάτι διαφορετικό.
Σκοπός του διαλογισμού, είναι να μην υπάρχει ΚΑΜΙΑ σκέψη και συναίσθημα στον νου.

Τέλος πάντων, για να μη μακρηγορήσω, κατα τη γνώμη μου, πρακτική σε τρία πράγματα χρειάζεται για να πετύχει κάποιος αστρική προβολή και συναφείς εμπειρίες:
1) Διαλογισμός (Meditation)
2) Φωνοποίηση (Vocalization)
3) Αλχημεία ή δουλειά με τις ενέργειες (Energy Work)

Στην πραγματικότητα αυτά τα τρία αρκούν για να φτάσουν κάποιον στην "αυτοπραγμάτωση" όμως εστιάζουμε στη χρήση τους για αστρικές προβολές και τα συναφή. Είναι σημαντικό όμως, κάποιος που μπαίνει στις "εσωτερικές μελέτες", να έχει απο πριν ξεκαθάρισει στο μυαλό του, τι θέλει να πετύχει, πού θέλει να φτάσει και γιατι θέλει να φτάσει εκεί.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2012, 18:57:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Όλα είναι συνδεδεμένα μεταξύ τους,όταν μιλάμε για εσωτερισμό,αναγκαστικά πρέπει να συμπεριλάβουμε σε αυτόν και το θέμα της υγείας του σώματος.

Η πνευματική ανάπτυξη είναι το όλο θέμα.Πρέπει να υπάρχει κίνηση προς αυτή την μεριά.Είναι πάρα πολλά που μπορούμε να πούμε,ωστόσο υπάρχουν και μερικά πράγματα που μέσα απο την απλότητά τους λάμπουν και μας προσφέρουν αυτά που χρειαζόμαστε.

Μιας και είναι των ημερών μας,ας αναφερθώ λίγο στο φώς που άφησε πίσω του ο γέροντας Παίσιος.

1)Ως μοναχός που ήταν,μαζί με τα άλλα,έδινε ιδιαίτερη έμφαση στην προσευχή. Η προσευχή δεν διαφέρει και πολύ απο τον διαλογισμό και ο διαλογισμός είναι στην ουσία του αυτή η αυτοπαρατήρηση της συνείδησης που λέμε.

2) Η μετάνοια. Όταν κάποιος μετανιώνει για κάτι που έκανε,όταν αναγνωρίσει μέσα του το λάθος,τότε αυτόματα έρχεται και η απελευθέρωση.Η μετάνοια μπορεί να σου καθαρίσει όλη την αρνητική ενέργεια που μάζεψες ενω βρισκόσουν σε κατάσταση άγνοιας.Αυτή η ιδιαίτερη συναισθηματική ενέργεια την οποία δημιούργησες ή τροφοδότησες( μίσος,θυμός,λαγνεία κλπ.) αμα δεν φύγει απο μέσα σου,τότε αργά ή γρήγορα θα φανερωθεί σαν αρρώστια στο σώμα σου που πρέπει να πληρώσεις με πόνο.Η ειλικρινής συνειδησιακή μετάνοια σε απελευθερώνει απο τα αρνητικά συναισθήματα, που σε βαραίνουν μέσα σου χωρίς να το ξέρεις, και τα αποτρέπει να βλάψουν την υγεία του σώματος.


3)Ταπεινότητα. Όταν υπερηφανευόμαστε για τον εαυτό μας,τότε η θεία χάρη φεύγει απο μέσα μας. Η ενέργεια μας δηλαδή,οι δονήσεις της,μειώνονται στο έπαρκο όταν προβάλουμε το εγώ μας,όταν το ανυψώνουμε. Αυτή η μείωση της δόνησης,οδηγεί σε ανάγκη για περισσότερη τροφή και κρέας,άρα οδηγεί σε ασθένεια.Η ταπεινότητα σε φέρνει σε επαφή με το ανώτερο είναι σου,ή με το θεό αν προτιμάτε.


Ολα αυτά που λέμε συνδέονται μεταξύ τους,και το ένα δεν αναιρεί το άλλο,αλλα το αυξάνει doctor.

Σχετικά με την αλχημεία που λές doctor . Αυτό που έχω καταλάβει για αυτήν,είναι οτι δεν είναι για μάς ακόμα.Είναι μια δύναμη που δεν γνωίζεις και μπορεί πολύ εύκολα να την πατήσεις μαζί της.Εμείς είμαστε στο νήπιο ακόμα,η αλχημεία είναι του πανεπιστημίου, κατα την γνώμη μου πάντα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2012, 22:53:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σχετικά με την αλχημεία που λές doctor . Αυτό που έχω καταλάβει για αυτήν,είναι οτι δεν είναι για μάς ακόμα.Είναι μια δύναμη που δεν γνωίζεις και μπορεί πολύ εύκολα να την πατήσεις μαζί της.Εμείς είμαστε στο νήπιο ακόμα,η αλχημεία είναι του πανεπιστημίου, κατα την γνώμη μου πάντα.

Αν εννοείς την αλχημεία για διπλό κρεβάτι, ενδεχομένως ναι. Αλλά η αλχημεία ή μετατροπή της ενέργειας για τον ερημίτη είναι ΠΟΛΥ βασική. Και θα εξηγήσω.
Όταν μιλάμε για energy work ή αλχημεία, μιλάμε για σεξουαλική ενέργεια.
Στον μυστικισμό και στην χριστιανική παράδοση, αυτή η ενέργεια συμβολίζεται με το νερό.
Κάθε λοιπόν άνθρωπος έχει τα δικά του σεξουαλικά νερά.

Ας πούμε τώρα μια συμβολική ιστορία.
Ας υποθέσουμε πώς είμαστε ένας άνθρωπος των σπηλαίων, και κάθε φορά που βρέχει, περιμένουμε πάνω απο μια γούρνα σε ένα βράχο, να μαζευτεί νερό.
Αυτό το νερό, ανανεώνεται κάθε 24 ώρες.

Έχουμε λοιπόν το νερό μεσ'τη γούρνα. Το νερό αυτό είναι βρώμικο.
Έστω οτι εμείς δεν χρησιμοποιήσουμε αυτο νερό. Έστω οτι το αφήσουμε εκεί. Τι πρόκειται να συμβεί;
Το πρώτο πράγμα που θα συμβεί, αφού ο άνθρωπος δεν το χρησιμοποιεί, είναι να πάνε να πιούνε τα ζώα. Αν ο άνθρωπος είναι ξύπνιος, τότε θα διώξει τα ζώα πριν φτάσουνε στο νερό. Όμως ο άνθρωπος συνήθως κοιμάται.
Φυσικά τα ζώα, δεν έχουνε τρόπους. Εκμεταλλεύονται τον ύπνο του ανθρώπου, μπαίνουν μέσ'το νερό, το πατάνε, κατουράνε μέσα σε αυτό, πίνουνε απο το νερό (και συχνά αναποδογυρίζουνε τη γούρνα και χύνουνε έξω όλο το νερό). Μετά απο αυτό, ακόμα και να ήθελε να πιεί απο το νερό ο άνθρωπος, θα ήταν τόσο βρώμικο που θα ήταν άχρηστο.

Ας πάρουμε τώρα, ένα άλλο σενάριο. Το νερό παραμένει μέσα στη γούρνα, όμως ο άνθρωπος διώχνει τα ζώα.
Ας υποθέσουμε οτι έχουμε έναν άνθρωπο "εντελώς" ξύπνιο, ο οποίος δεν αφήνει κανένα ζώο να πλησιάσει.
Όμως και πάλι δεν κάνει τίποτα με το νερό, το αφήνει εκεί που είναι.
Τελικά, το νερό μαζεύεται τόσο πολύ, που η γούρνα βαραίνει και αναποδογυρίζει με αποτέλεσμα όλο το νερό να πέσει έξω. να χυθεί.
Εκεί που πέφτει αρχίζουν να αναπτύσσονται σκουλίκια, και διάφορα ζώα τρέχουν και πίνουν το νερό που έχει πέσει στο χώμα.
Ο άνθρωπος, μην έχοντας τώρα νερό, πάσχει απο λειψυδρία και νιώθει πολύ κουρασμένος. Μέχρι μια ακόμα βροχή να αναπληρώσει το νερό.

Ως εδώ Άλεξ, τι καταλαβαίνεις;

Τι είναι ο άνθρωπος, και τι είναι τα ζώα;
Μπορείς να μου κάνεις μια μικρή ερμηνεία της παραπάνω "παραβολής";
(Δε χρειάζεται να είσαι ξεκάθαρος, αρκεί να καταλάβω οτι έχεις καταλάβει)
Και έπειτα συνεχίζω.


Για να καταλάβεις φίλε Άλεξ, γιατί είναι τόσο σημαντική η αλχημεία: Είναι γιατί αν δεν πίνεις εσύ (ο άνθρωπος) απο το νερό, πίνουν τα ζώα. Και τα ζώα γίνονται μεγάλα, ενώ ο άνθρωπος όχι.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 26/09/2012 22:59:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2012, 16:22:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ως εδώ Άλεξ, τι καταλαβαίνεις;

Piece of cake doctor ,εχω διαβάσει και εγώ Σαμαελ αουν βεορ.

Πολύ ωραίο το παράδειγμά σου.Το νερό πρέπει να το καθαρίζουμε και να το πίνουμε εμείς και όχι τα ζώα,που είναι τα εγώ μας.

Το νερό συμβολίζει την σεξουαλική μας ενέργεια την οποία πρέπει να την καθαρίζουμε με την συνειδητή εργασία μας.Αφου καθαριστεί,τότε μπορεί και να μετατραπεί σε λεπτότερο στοιχείο.


quote:
Αν εννοείς την αλχημεία για διπλό κρεβάτι, ενδεχομένως ναι

Ναι αυτό εννοώ,το ταντρικό μονοπάτι, που ουσιαστικά σε μετατρέπει σε κάτι άλλο.Μεγάλη υπόθεση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2012, 17:10:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Piece of cake doctor ,εχω διαβάσει και εγώ Σαμαελ αουν βεορ.

Καλά πας
quote:
Πολύ ωραίο το παράδειγμά σου.Το νερό πρέπει να το καθαρίζουμε και να το πίνουμε εμείς και όχι τα ζώα,που είναι τα εγώ μας.

Ακριβώς! Αν το νερό είναι βρώμικο, τι θα μετατρέψουμε; Δηλητήριο!
Ιδού γιατί πολλοί αποτυγχάνουν στην μετατροπή.
Και άλλοι αποτυγχάνουν γιατί δεν πετυχαίνουν το mutation.

quote:
Το νερό συμβολίζει την σεξουαλική μας ενέργεια την οποία πρέπει να την καθαρίζουμε με την συνειδητή εργασία μας.Αφου καθαριστεί,τότε μπορεί και να μετατραπεί σε λεπτότερο στοιχείο.
Και αυτό το λεπτότερο στοιχείο, πρέπει να γίνει τροφή για τη συνείδηση (τον άνθρωπο). Κάποιος που κοιμάται, μπορεί να χάσει αυτή την ενέργεια απο το εγώ, να του την πάρει.
Για αυτό η μετατροπή δεν πάει απο μόνη της, είναι κάτι που συνδυάζεται με το να είσαι συνειδητός.


quote:
Ναι αυτό εννοώ,το ταντρικό μονοπάτι, που ουσιαστικά σε μετατρέπει σε κάτι άλλο.Μεγάλη υπόθεση.

Άλεξ θα ήθελα να σου στείλω ένα βιβλίο σχετικά με την αλχημεία και επίσης κάποιες ασκήσεις (μετατροπής) αν αυτό είναι κάτι που σε ενδιαφέρει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2012, 17:35:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπάρχουν κάποιοι οι οποίοι λένε "Εγώ; Εγώ δεν έχω εγώ" ή "Εγώ έχω φτάσει στην αυτοπραγμάτωση". Ειναι προφανές οτι οι περισσότεροι απο αυτούς που κάνουν αυτές τις διαπιστώσεις, έχουν εγώ. Και όταν λέω οι περισσότεροι, εννοώ όλοι, αλλά το λεώ ευγενικά.

Εμάς δεν μας ενδιαφέρει να διαπιστώσουμε αν οι άλλοι έχουν φτάσει στην αυτοπράγματωση, αλλά είναι σημαντικό να μη πεφτουμε σε πλάνες σε σχέση με τον εαυτό μας.

Κάποιοι αθλητές το διαλογισμού, θεωρούν οτι επειδή διαλογίζονται, τελείωσε και αυτό είναι όλο. Και όμως αν τους πεις "Κάνε τη θάλασσα να ανοίξει" δεν μπορούνε, γιατί δεν είναι πραγματικοί μυημένοι. Ή μάλλον να το θέσω αλλιώς, μπορεί να είναι μυημένοι, αλλα αυτό δε σημαίνει οτι έχουν φτάσει στην αυτοπραγμάτωση, και ας νομίζουν οτι έχουν φτάσει.
Πολλοί απο αυτούς είναι ειλικρινά εσφαλμένοι.
Και αυτό γιατί έχουν χώσει το κεφάλι τους στη θάλασσα.
Διαλογίζονται, είναι αθλητές του διαλογισμού, βρίσκονται σε κάποιο νιρβάνα, όμως έχουν ακόμα εγώ, όμως ακόμα δεν είναι "Δάσκαλοι".

Ας πάρουμε ένα παράδειγμα. Κάποιος βουτάει το κεφάλι του στο νερό και κρατάει την αναπνοή του. Αρχικά μπορεί για μισό λεπτό, μετά για ένα, μετά για τρία, μετά για πέντε κλπ κλπ.
Φτάνει ένα σημείο, που μπορεί ένα ολόκληρο εικοσιτετράωρο, να το περάσει με το κεφάλι του στο νερό (ας υποθέσουμε οτι κάτι τέτοιο είναι εφικτό).
Αυτός ο άνθρωπος κάποια στιγμή γίνεται τόσο "καλός" σε αυτό, που έχει την εντύπωση οτι είναι το νερό. Η πραγματικότητα όμως είναι, οτι απλά εχει χώσει το κεφάλι του στο νερό.
Αυτός όμως ισχυρίζεται οτι είναι ΤΟ ΙΔΙΟ το νερό.
Αν τους πεις λοιπόν "Ωραία, αφού είσαι το νερό, προκάλεσε ένα τζουνάμι" προφανώς δεν θα μπορεί να το κάνει. Φυσικά αυτό, το οτι δεν μπορεί, καθόλου δεν τον πτοήσει. Θα συνεχίσει και να λέει και να πιστεύει οτι είναι το νερό. Και ακόμα και αν άνθρωποι με κοινή εμπειρία με αυτόν, έρθουν και του πούνε "Φίλε, απλά έχεις το κεφάλι σου στο νερό" Αυτός μέσα στην έλλειψη οξυγόνου, δεν θα δώσει καμιά σημασία. Και έτσι αυτός οι άνθρωπος παγιδεύεται.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2012, 12:45:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Άλεξ θα ήθελα να σου στείλω ένα βιβλίο σχετικά με την αλχημεία και επίσης κάποιες ασκήσεις (μετατροπής) αν αυτό είναι κάτι που σε ενδιαφέρει.

Ναι σε καλά ευχαριστώ,αλλα έχω διαβάσει κάποια και έχω την γενική εικόνα.

quote:
Υπάρχουν κάποιοι οι οποίοι λένε "Εγώ; Εγώ δεν έχω εγώ" ή "Εγώ έχω φτάσει στην αυτοπραγμάτωση". Ειναι προφανές οτι οι περισσότεροι απο αυτούς που κάνουν αυτές τις διαπιστώσεις, έχουν εγώ. Και όταν λέω οι περισσότεροι, εννοώ όλοι, αλλά το λεώ ευγενικά.

Εμάς δεν μας ενδιαφέρει να διαπιστώσουμε αν οι άλλοι έχουν φτάσει στην αυτοπράγματωση, αλλά είναι σημαντικό να μη πεφτουμε σε πλάνες σε σχέση με τον εαυτό μας.

Κάποιοι αθλητές το διαλογισμού, θεωρούν οτι επειδή διαλογίζονται, τελείωσε και αυτό είναι όλο. Και όμως αν τους πεις "Κάνε τη θάλασσα να ανοίξει" δεν μπορούνε, γιατί δεν είναι πραγματικοί μυημένοι. Ή μάλλον να το θέσω αλλιώς, μπορεί να είναι μυημένοι, αλλα αυτό δε σημαίνει οτι έχουν φτάσει στην αυτοπραγμάτωση, και ας νομίζουν οτι έχουν φτάσει.
Πολλοί απο αυτούς είναι ειλικρινά εσφαλμένοι.
Και αυτό γιατί έχουν χώσει το κεφάλι τους στη θάλασσα.
Διαλογίζονται, είναι αθλητές του διαλογισμού, βρίσκονται σε κάποιο νιρβάνα, όμως έχουν ακόμα εγώ, όμως ακόμα δεν είναι "Δάσκαλοι".

Ας πάρουμε ένα παράδειγμα. Κάποιος βουτάει το κεφάλι του στο νερό και κρατάει την αναπνοή του. Αρχικά μπορεί για μισό λεπτό, μετά για ένα, μετά για τρία, μετά για πέντε κλπ κλπ.
Φτάνει ένα σημείο, που μπορεί ένα ολόκληρο εικοσιτετράωρο, να το περάσει με το κεφάλι του στο νερό (ας υποθέσουμε οτι κάτι τέτοιο είναι εφικτό).
Αυτός ο άνθρωπος κάποια στιγμή γίνεται τόσο "καλός" σε αυτό, που έχει την εντύπωση οτι είναι το νερό. Η πραγματικότητα όμως είναι, οτι απλά εχει χώσει το κεφάλι του στο νερό.
Αυτός όμως ισχυρίζεται οτι είναι ΤΟ ΙΔΙΟ το νερό.
Αν τους πεις λοιπόν "Ωραία, αφού είσαι το νερό, προκάλεσε ένα τζουνάμι" προφανώς δεν θα μπορεί να το κάνει. Φυσικά αυτό, το οτι δεν μπορεί, καθόλου δεν τον πτοήσει. Θα συνεχίσει και να λέει και να πιστεύει οτι είναι το νερό. Και ακόμα και αν άνθρωποι με κοινή εμπειρία με αυτόν, έρθουν και του πούνε "Φίλε, απλά έχεις το κεφάλι σου στο νερό" Αυτός μέσα στην έλλειψη οξυγόνου, δεν θα δώσει καμιά σημασία. Και έτσι αυτός οι άνθρωπος παγιδεύεται.


Είναι νοητική παγίδα που έχει τις ρίζες τις κυρίως στον κρυφό εγωισμό.Φτάνουν σε μια άλφα κατάσταση και αισθάνονται ανώτεροι κάπως.Τους λείπει η ταπεινοφροσύνη για να δεχτούν το πόσο μικροί είναι ακόμα.

Ισως οι συγκεκριμμένοι άνθρωποι να έχουν επιλέξει τον λάθος δρόμο χωρίς να το ξέρουν.Ισως να μπερδεύουν την εξέλιξη του εγώ με την αφύπνιση και την εξέλιξη της ψυχής.

Η ουσία βρίσκεται στην πραγματική πρόθεση κάποιου, "core intention" που λένε στο χωριό μου.

Υπάρχουν πολλοί που επιλέγουν να δραστηριοποιηθούν στον εσωτερισμό με σκοπό την απόκτηση της δύναμης,υποσυνείδητα όμως,(πραγματική πρόθεση) και έτσι να οδηγούνται σε ενα σημείο που να νομίζουν οτι αυτό είναι,δεν υπάρχει κάτι άλλο.Και ο λόγος που το νομίζουν αυτό, είναι γιατί ο εγωισμός απο μόνος του έχει περιορισμένα όρια αντίληψης!

Εν πάση περιπτώση,υπάρχει ένα ρητό που ταιριάζει κάπως και θα έπρεπε να το πάρουμε όλοι στα σοβαρά:" Να είσαι ταπεινός για να αποκτήσεις την σοφία,και όταν την αποκτήσεις να είσαι ακόμα πιό ταπεινός".

Ο θεός απο μόνος του είναι οτι πιό ταπεινό και αγνό μπορούμε να φανταστούμε,ταυτόχρονα όμως είναι και η άπειρη δύναμη.


Edited by - alex22 on 28/09/2012 12:49:08Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

serenite
Μέλος 2ης Βαθμίδας


331 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2012, 14:38:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους serenite  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ακριβώς! Αν το νερό είναι βρώμικο, τι θα μετατρέψουμε; Δηλητήριο!
Ιδού γιατί πολλοί αποτυγχάνουν στην μετατροπή.
Και άλλοι αποτυγχάνουν γιατί δεν πετυχαίνουν το mutation

Τι συμβαίνει στην ανθρώπινη συνείδηση όταν και αν επιτύχουμε μετατροπή; Ή την μεταλλαγή, Τι αλλάζει; Θα μου πεις αυτό είναι η μόνη σου απορία, όχι πολλές γιατί είμαι αδιάβαστη, αλλά δεν θέλω να σας κουράσω.

Y.Γ. Ελπίζω να συνεχίσετε να γράφετε σε αυτό το θέμα γιατί είναι πραγματικά ενδιαφέρον και είναι κρίμα να το αφήσετε.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2012, 15:17:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τι συμβαίνει στην ανθρώπινη συνείδηση όταν και αν επιτύχουμε μετατροπή;
Ανεβαίνουμε δόνηση, η πιο εκλεπτυσμένη ενέργεια μπορει να γίνει τροφή για ανώτερα κέντρα του ανθρώπου και για τα σώματά μας.
Η βαρια μη-μετατρεμμένη ενέργεια, που μένει στον κόκκυγα, γίνεται τροφή για τις επιθυμίες και τα πάθη μας. Δηλαδή, ενισχύει τις αρνητικές μας τάσεις, τα αρνητικά μας συναισθήματα κλπ.
Η μη-μετατρεμένη ενέργεια εκδηλώνεται σε έντονες ορμές και επιθυμίες, σε νεύρα και σε καταθλιψη. Μπορούμε να καταλάβουμε οτι δεν έχουμε μετατρέψει την ενέργειά μας, όταν π.χ. ολη μέρα σκεφτόμαστε το σεξ, όταν έχουμε πολλά νεύρα και οταν έχουμε καταθλιψη χωρίς λόγο ("τα βλέπουμε μαύρα").

Βέβαια, τα παπαρπάνω μπορεί να οφείλονται και σε βρώμικη ενέργεια. ενέργεια μετατρεμένη που πήρε το εγώ ή όχι καλή μετατροπή.
Ακόμα και αφού μετατρέψουμε την ενέργεια, πρέπει να είαμστε προσεχτικοί, γιατι μπορεί την μετατρεμένη ενέργεια να την κλέψουν τα πάθη, οι επιθυμίες κλπ. Εκεί χρειάζεται η αφύπνιση της συνείδησης, το να είμαστε συνειδητοί. Αλλιώς μετατρέψαμε την ενέργεια, την κάναμε πιο καλής ποιότητας, πιο λεπτή, και απλά δώσαμε ενέργεια καλύτερης ποιότητας στα πάθη μας, τα κάναμε πιο δυνατά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2012, 15:37:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πρέπει να συνειδητοποιήσουμε οτι ο άνθρωπος είναι ένα ενεργειακό όν.

Η ενέργεια μετατρέπεται
α) Με καλές αναπνοές & ασκήσεις αναπνοής
β) Με σωματικές ασκήσεις (& καλές αναπνοές)
γ) Με ειδικές πρακτικές για ζευγάρια

Ανάλογα με τον τρόπο που μετατρέπουμε μετατρέπονται και διαφορετικές "μορφές", ας πούμε, της σεξουαλικής μας ενέργειας. Δηλαδή δεν είναι όλοι τρόποι καλοί για όλα τα είδη ενέργειας που έχουμε.

Ξεκινώντας απο το πιο-πιο βασικό τρόπο μετατροπής, είναι το εξής:
-Αναπνέουμε βαθιά μέχρι να γεμίσουμε ΟΛΟΚΛΗΡΟΥΣ τους πνεύμονες και παράλληλα "πιέζουμε" τον κόκκυγα σφίγγοντας τους σφιγκτήρες.

Η αναπνοή ενεργοποιεί τις ενέργειες του κόκκυγα και σφίγκοντας με τους σφιγκτίρες σπρώχνουμε την ενέργεια να πάει προς τα πάνω.

Στον κόκκυγα βρίσκεται η "φωτιά" του ατόμου. Η φωτια χρειάζεται οξυγόνο για να ανάψει. Της δίνουμε το οξυγονο και την σπρώχνουμε προς τα πάνω.

Στο μέσο άνθρωπο η ενέργεια πάει προς τα κάτω. Εμείς θέλουμε να πάει προς τα πάνω.

Σε αυτή τη μικρή πρακτική, που μπορούμε να την κάνουμε περπατώντας στον δρόμο, ή καθήμενοι ή όρθιοι.
Την ίδια απλή πρακτική πρακτική μπορούμε να την εμπλουτίσουμε με τους εξής τρόπους:
-Κατα την εκπνοή να προφέρουμε νοερά ή φωναχτά το μάντρα 'ΟΜ' (δονείται στη καρδιά)
-Κατα την εισπνοή να προφέρουμε νοερά το μάντρα "ΧΑΜ" και κατα την εκπνοη το μάντρα "ΣΑΧ" βγάζοντας τον αέρα απο το στόμα. (Το 'ΣΑΧ' ακούγεται σχετικά ελαφρά, σαν εκπνοή, και το σύμφωνο "Χ" γενικά προφέρεται σαν αναστεναγμός).
-Κατα την εισπνοη να φανταζόμαστε οτι ένα χρυσό φως (πράνα) μπαίνει απο τα ρουθούνια μας και κατεβαίνει ώς τον κόκκυγα και τον ενεργοποιεί (δημιουργώντας π.χ. φωτιά/φλόγες) και απο τον κόκκυγα να αναδύεται ένας μπλε ατμός που ανεβαίνει ως το κεφάλι (τρίτο μάτι).
Κατα την εκπνοή φανταζόμαστε οτι ο ατμός αυτός κατεβαίνει μέσω του λάρυγγα απο το κεφάλι στη καρδιά.

Ο οραματισμός, για όποιον τον βολεύει και μπορεί, μπορεί να συνοδευτεί με τη πρώτη ή τη δεύτερη παύλα. Η βασική πρακτικά, είναι αυτή σε μπλε χρώμα.

Απο εδώ και στο εξής θα χρησιμοποιώ τα χρώματα μπλέ και μωβ για πράγματα σχετικά με πρακτικές. (Μπλε για ο,τι ειναι πρωτεύον και μωβ για δευτερεύον)

Υπάρχουν επίσης σωματικές ασκήσεις (για ανύπνατρους) τις οποίες δεν ξέρω αν είναι εύκολο να τις παραθέσω στο φόρουμ.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 04/10/2012 15:42:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2012, 18:36:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πρέπει να συνειδητοποιήσουμε οτι ο άνθρωπος είναι ένα ενεργειακό όν.

Η ενέργεια μετατρέπεται
α) Με καλές αναπνοές & ασκήσεις αναπνοής
β) Με σωματικές ασκήσεις (& καλές αναπνοές)
γ) Με ειδικές πρακτικές για ζευγάρια

Ανάλογα με τον τρόπο που μετατρέπουμε μετατρέπονται και διαφορετικές "μορφές", ας πούμε, της σεξουαλικής μας ενέργειας. Δηλαδή δεν είναι όλοι τρόποι καλοί για όλα τα είδη ενέργειας που έχουμε.

Ξεκινώντας απο το πιο-πιο βασικό τρόπο μετατροπής, είναι το εξής:
-Αναπνέουμε βαθιά μέχρι να γεμίσουμε ΟΛΟΚΛΗΡΟΥΣ τους πνεύμονες και παράλληλα "πιέζουμε" τον κόκκυγα σφίγγοντας τους σφιγκτήρες.

Η αναπνοή ενεργοποιεί τις ενέργειες του κόκκυγα και σφίγκοντας με τους σφιγκτίρες σπρώχνουμε την ενέργεια να πάει προς τα πάνω.

Στον κόκκυγα βρίσκεται η "φωτιά" του ατόμου. Η φωτια χρειάζεται οξυγόνο για να ανάψει. Της δίνουμε το οξυγονο και την σπρώχνουμε προς τα πάνω.

Στο μέσο άνθρωπο η ενέργεια πάει προς τα κάτω. Εμείς θέλουμε να πάει προς τα πάνω.

Σε αυτή τη μικρή πρακτική, που μπορούμε να την κάνουμε περπατώντας στον δρόμο, ή καθήμενοι ή όρθιοι.
Την ίδια απλή πρακτική πρακτική μπορούμε να την εμπλουτίσουμε με τους εξής τρόπους:
-Κατα την εκπνοή να προφέρουμε νοερά ή φωναχτά το μάντρα 'ΟΜ' (δονείται στη καρδιά)
-Κατα την εισπνοή να προφέρουμε νοερά το μάντρα "ΧΑΜ" και κατα την εκπνοη το μάντρα "ΣΑΧ" βγάζοντας τον αέρα απο το στόμα. (Το 'ΣΑΧ' ακούγεται σχετικά ελαφρά, σαν εκπνοή, και το σύμφωνο "Χ" γενικά προφέρεται σαν αναστεναγμός).
-Κατα την εισπνοη να φανταζόμαστε οτι ένα χρυσό φως (πράνα) μπαίνει απο τα ρουθούνια μας και κατεβαίνει ώς τον κόκκυγα και τον ενεργοποιεί (δημιουργώντας π.χ. φωτιά/φλόγες) και απο τον κόκκυγα να αναδύεται ένας μπλε ατμός που ανεβαίνει ως το κεφάλι (τρίτο μάτι).
Κατα την εκπνοή φανταζόμαστε οτι ο ατμός αυτός κατεβαίνει μέσω του λάρυγγα απο το κεφάλι στη καρδιά.

Ο οραματισμός, για όποιον τον βολεύει και μπορεί, μπορεί να συνοδευτεί με τη πρώτη ή τη δεύτερη παύλα. Η βασική πρακτικά, είναι αυτή σε μπλε χρώμα.

Απο εδώ και στο εξής θα χρησιμοποιώ τα χρώματα μπλέ και μωβ για πράγματα σχετικά με πρακτικές. (Μπλε για ο,τι ειναι πρωτεύον και μωβ για δευτερεύον)

Υπάρχουν επίσης σωματικές ασκήσεις (για ανύπνατρους) τις οποίες δεν ξέρω αν είναι εύκολο να τις παραθέσω στο φόρουμ.


Εμ...αγαπητέ Doctor, απο την μία χαίρομαι που το αναφέρεις,απο την άλλη το πάς μακρυά φίλε μου.Ταντρικό σέξ, μαντρας τα οποία δεν ξέρεις την προέλευσή τους και την δονητική τους ενέργεια... είναι επικύνδυνο.

Συμφωνώ οτι αυτός είναι ο τρόπος να ανέβει η κουνταλίνη,το ταντρικό σέξ.Χρειάζονται όμως πρώτα οι γνώσεις και οι εμπειρίες για αυτό το τόσο ιερό θέμα.Είναι κάτι το απίστευτα δύσκολο,ιδιαίτερα αν δεν γνωρίζεις πράγματα.

Οταν είσαι έτοιμος.Οταν είσαι πραγματικά έτοιμος για κάτι τέτοιο,η ψυχή θα σου το φέρει μπροστά σου και εσύ ο ίδιος δεν θα μπορείς να πείς όχι,γιατί θα ξέρεις οτι έφτασε η ώρα.Για την ώρα,το ταντρικό σέξ είναι μόνο για αυτούς που έχουν προχωρήσει πολύ βαθιά στην αυτογνωσία.

quote:
Τι συμβαίνει στην ανθρώπινη συνείδηση όταν και αν επιτύχουμε μετατροπή; Ή την μεταλλαγή, Τι αλλάζει; Θα μου πεις αυτό είναι η μόνη σου απορία, όχι πολλές γιατί είμαι αδιάβαστη, αλλά δεν θέλω να σας κουράσω.

Με απλά λόγια σημαίνει εξέλιξη.Περισσότερη ελευθερία.

Δεν πρέπει να ξεχνάμε οτι για να ελενξουμε τα συναισθήματα,θα πρέπει να ελένξουμε την σκέψη μας,και για να το κάνουμε αυτό,θα πρέπει να έχουμε μια κάποια αντίληψη της συνείδησής μας.Θα πρέπει να νιώθουμε οτι δεν είμαστε οι σκέψεις.

Για επιβεβαίωση,μπορεί κάποιος να κάνει ενα πείραμα.Ξέρω γω,όλοι έχουμε κάποιες ασχολίες κατα την διάρκεια της ημέρας.Μερικές είναι ευχάριστες ενω άλλες δεν είναι.Αυτό συμβαίνει γιατί εμείς ελκόμαστε απο αυτό που είναι ευχάριστο και αφήνουμε τα άλλα που δεν μας αρέσουν.Το συνασθηματικό σώμα παίρνει τον έλεγχο και αναζητάει την ηδονή και ο νούς το ακολουθεί ανήμπορος να κάνει κάτι.Το σωστό όμως είναι ο νούς να ελέγχει τα συναισθήματα και όχι το ανάποδο.για να γίνει όμως αυτό θα πρέπει ο νούς να είναι δυνατός,και μπορεί να δυναμώσει με εκπαίδευση.

Ας πούμε οτι κάποιος πρέπει να διαβάσει τα μαθήματά του αλλα δεν νιώθει καμία επιθυμία για κάτι τέτοιο (ώ τι μου θυμίζει άραγε).Μπορεί να κάνει το εξής.Μπορεί να αρχίσει να σκέφτεται το μάθημα που έχει να διαβάσει, για κάποια λεπτά,για κανα τέταρτο ή μισάωρο,τόσο πιο πολύ τόσο το καλύτερο για αυτόν.Ξέρω γω είναι ξαπλωμένος, και εκεί που σκέφτεται διάφορα,φέρνει τον νού του στο μάθημα,ελεύθερα όμως,χωρίς να τον πιέζει.Το χειρίζεται σιγά σιγά,δεν κάνει τίποτα,απλά το σκέφτεται,δεν το κρίνει "δεν μου αρέσει" κλπ. Απλά προβάλει μια εικόνα ή μια σκέψη του μαθήματος αν θέλει και μένει ήρεμος με αυτήν την εικόνα ή την σκέψη.Δεν κάνει τίποτα το ιδιαίτερο εκτός απο αυτό.

Μετά απο αυτήν την εργασία με τον νού του,αν πάει και διαβάσει το μάθημα που έχει,τότε θα διαπιστώσει οτι του αρέσει το συγκεκριμμένο μάθημα! Είμαστε ο,τι σκεφτόμαστε,μην το ξεχνάμε αυτό.Ο νούς χτίζει με την σκέψη ενέργεια,αυτή η ενέργεια κατεβαίνει μια μπάντα συχνοτήτων και τρέφει το συναισθηματικό μας σώμα,το θέτει σε κίνηση.

Σιγά σιγά,μπορεί κανείς να γίνει master σε αυτό και να χειρίζεται τις σκέψεις του με τέτοιον τρόπο,ώστε να μπορεί να ζεί μια ζωή μέσα στην γαλήνη και την επιτυχία.

Βέβαια όλα αυτά δεν έχουν καμία σημασία αν δεν υπάρχει επαφή με τον θεό και ταπεινότητα,δηλαδή υποχώρηση του ΕΓΩ. Οχι μόνο δεν έχουν σημασία αλλα είναι ακρως επικύνδυνα.Γιατί το ΕΓΩ οδεύει το ατομο προς την κατατροφή πάντα.Και όση περισσότερη δύναμη έχει στα χέρια του,αλλο τόσο μεγάλη θα είναι και καταστροφή που θα φέρει.ΠΡΟΣΟΧΗ.

Edited by - alex22 on 04/10/2012 18:42:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2012, 22:45:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εμ...αγαπητέ Doctor, απο την μία χαίρομαι που το αναφέρεις,απο την άλλη το πάς μακρυά φίλε μου.Ταντρικό σέξ, μαντρας τα οποία δεν ξέρεις την προέλευσή τους και την δονητική τους ενέργεια... είναι επικύνδυνο.

Οχι δεν είναι.
(υγ: Δεν αμίλησα για το ταντρικό σεξ)
quote:
μαντρας τα οποία δεν ξέρεις την προέλευσή τους και την δονητική τους ενέργεια
Δεν έδωσα και τίποτα σπουδαία μάντρας. Όταν έρθει η ώρα να δώσω μάντρας θα δώσω μια ολοκληρη λίστα. Δεν έχω δώσει τίποτα.
Το μάντρα "ΟΜ" πάντως, δεν νομίζω να έχει κανείς πρόβλημα με αυτό.

quote:
Συμφωνώ οτι αυτός είναι ο τρόπος να ανέβει η κουνταλίνη,το ταντρικό σέξ.
Βρε μανία.. αφού δεν αναφέρθηκα σε αυτό.
quote:
Χρειάζονται όμως πρώτα οι γνώσεις και οι εμπειρίες για αυτό το τόσο ιερό θέμα.
Καλό είναι να είναι κάποιος πολύ καλά προετοιμασμένος πριν ξεκινήσει κάτι τετοιο.
quote:
Τι συμβαίνει στην ανθρώπινη συνείδηση όταν και αν επιτύχουμε μετατροπή; Ή την μεταλλαγή, Τι αλλάζει;
Το mutation που ανέφερα επίσης το ονομάζουν και fixation έχει να κάνει με την "στερεοποίηση" της ενέργειας.

Είναι κάτι αρκετά συγκεκριμένο.

Ας δούμε το εξής.
Ένας λευκός "μάγος" μετατρέπει ενέργεια.
Και ένας μαύρος μάγος μετατρέπει ενέργεια (με άλλη πρακτική απο αυτή του λευκού).
Ποια είναι η διαφορά;

Ο λευκός μάγος, δίνει μια οκτάβα στην ενέργεια που έχει μετατρέψει.
Ο μαύρος μάγος όχι.

Συγκεκριμένα.
Έκανες τις ασκήσεις μετατροπής σου. Μετάτρεψες ενέργεια. Ωραία.
Μετά τι κάνεις;
Υπάρχει πάντα ο κίνδυνος, αυτη την ενέργεια να στην κλέψουν τα εγώ (τα πάθη) και εσύ σίγουρα δε θέλεις να συμβεί κάτι τέτοιο (γιατί τότε γίνεσαι μαύρος).
Αυτό που πρέπει να κάνεις, είναι να στερεοποιήσεις (fix) την ενέργεια στη συνείδηση.
(Ένα βιβλίο που ήθελα να σου στείλω Άλεξ ήταν πάνω σε αυτό)

Πώς τη σταθεροποιείς;
Την σταθεροποιείς κάνοντας κάτι που σου προκαλεί έμπνευση.
Μπορεί να είναι κάτι πολύ απλό, όπως το να κοιτάς ένα δέντρο, να κάνεις μια βόλτα στη φύση, να ακούσεις κλασική μουσική, κάτι τέτοιο.
Αλλά μπορείς να κάνεις και άλλα πράγματα. Μπορείς να προσευχηθείς, να φωνοποιήσεις (να απαγγείλεις μάντρα) να κάνεις κάποια άλλη πρακτική κτλπ. Πρέπει να κάνεις κάτι, που να δίνει μια ανώτερη οκτάβα στη ενέργεια που έχει μετατρέψει, να της δίνει μια ανώτερη κατεύθυνση, ας πούμε. Αλλιώς, πάλι κινδυνεύει να την πάρει το εγώ.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 04/10/2012 22:49:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2012, 23:21:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Με απλά λόγια σημαίνει εξέλιξη.Περισσότερη ελευθερία.
Φίλη serenite, για να μη μπερδευτείς, να ξέρεις οτι σε άλλο πράγμα αναφέρομαι εγώ και σε άλλο ο φίλος Άλεξ.
quote:
Αυτό συμβαίνει γιατί εμείς ελκόμαστε απο αυτό που είναι ευχάριστο και αφήνουμε τα άλλα που δεν μας αρέσουν.
Αυτό ονομάζεται ταύτιση, και συμβαίνει γιατί η συνείδησή μας κοιμάται. Όταν η συνείδηση κοιμάται, τότε ο νους προσκολλάται σε διάφορα πράγματα, π.χ. φαινόμενα του έξω κόσμου, σκέψεις, επιθυμίες, κλπ. Όταν πιάνεις τον εαυτό σου π.χ. να θυμώνεις, απο κάτι το οποιο σκέφτηκες, εκείνη τη στιγμή η συνείδησή σου κοιμάται. Και πρέπει να τη ξυπνήσεις.
Η συνείδηση που είναι ξύπνια, δεν επιτρέπει στον νου να προσκολλάται, να ταυτίζεται, με συναισθήματα, σκέψεις, καταστάσεις κλπ. Αυτό είναι που ο Κρισναρμούτη ανέφερε ως AWARENESS. Ο άνθρωπος που έχει ασκηθεί στο να έχει awareness πετυχαίνει να μη παθαίνει ταύτιση με τα πράγματα και τις καταστάσεις γύρω του. Και αυτή η awareness είναι που οδηγεί στην αφύπνιση της συνείδησης.
Προφανώς όλα τα αρνητικά που συμβαίνουν στον κόσμο: φόνοι, βιασμού, πόλεμοι κλπ, συμβαίνουν λόγω έλλειψης awareness, λόγω συνειδισιακού ύπνου.

quote:
Το σωστό όμως είναι ο νούς να ελέγχει τα συναισθήματα και όχι το ανάποδο.για να γίνει όμως αυτό θα πρέπει ο νούς να είναι δυνατός,και μπορεί να δυναμώσει με εκπαίδευση.
Εδώ θα διαφωνίσω με τον φίλο Άλεξ.
Ο νους δεν μπορεί να ελέγξει ΤΙΠΟΤΑ και αυτό γιατί είναι ο ίδιος ο ελεγχόμενος. Αυτός που μπορεί να "ελέγξει" είναι η συνείδηση. Και αυτό γίνεται, με το να την ξυπνάμε. Όταν βλέπουμε οτι ο νους μας βρίσκεται σε ταραχή, πρέπει να θυμηθούμε τον εαυτό μας (αυτοενθύμηση)
ΠΟΙΟΣ ΕΙΜΑΙ; ΤΙ ΚΑΝΩ; ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ;
Κάνουμε αυτές τις τρείς ερωτήσεις. Χωρίς να δώσουμε καμία απάντηση. Απλά τις κάνουμε στον εαυτό μας.
Αυτό δημιουργεί μια αποταύτιση (και μπορεί να μας βοηθήσει να αφυπνίσουμε τη συνείδηση).
quote:
Μετά απο αυτήν την εργασία με τον νού του,αν πάει και διαβάσει το μάθημα που έχει,τότε θα διαπιστώσει οτι του αρέσει το συγκεκριμμένο μάθημα! Είμαστε ο,τι σκεφτόμαστε,μην το ξεχνάμε αυτό.
Ναι έτσι είναι
quote:
Ο νούς χτίζει με την σκέψη ενέργεια,αυτή η ενέργεια κατεβαίνει μια μπάντα συχνοτήτων και τρέφει το συναισθηματικό μας σώμα,το θέτει σε κίνηση.
Έχει σημασία να πούμε κάτι εδώ, ο νούς "χτίζει" τα νοητικά οικοδομήματά του, με την δική μας ενέργεια. Με άλλα λόγια ενέργεια που θα έπρεπε να την οικονομούμε για άλλα πράγματα. Επίσης η σεξουαλική ενέργεια σπαταλιέται μέσα απο τη σκέψη (και ιδιαίτερα του σεξουαλικού τύπου σκέψεις)

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 04/10/2012 23:23:17Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2012, 11:07:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Όλα συνδέονται μεταξύ τους,αλλα δεν μπορούμε σε ένα θέμα που μιλάει για τα συναισθήματα και την υγεία του σώματος να αναφερόμαστε ξανά( και ξανά) στην γνωστική διδασκαλία.Το αναφέραμε μία,οκ δεν έγινε τίποτα.Οχι όμως και συνέχεια,γιατί καμία διδασκαλία απο κανέναν δάσκαλο δεν μπορεί να αντικαταστήσει τον εσωτερισμό και την πνευματικότητα.

Δεν ξέρω αν το κάνεις με συνείδηση,αλλα οτιδήποτε αναφέρεις σε σχέση με τον εσωτερσιμό και την αυτογνωσία,στηρίζεται κατα κύριο λόγο στον κύριο που ανέφερα πιό πάνω.

Αυτό μπορώ και το βλέπω,γιατί σε σχέση με άλλους εδω μέσα,εχω διαβάσει πολλά βιβλία του,(τα περισσότερα μου άρεσαν πολύ,αλλα δεν τα ασπάζομαι 100%).

Με λίγα λόγια,αν έχεις κάτι δικό σου να πείς,κάτι που να βγαίνει απο σένα σχετικά με τα συναισθήματα και το ρόλο τους στην υγεία του σώματος,θα χαρώ πολύ να το ακούσω,αν όχι,τότε σε παρακαλώ μην μπαίνεις στον κόπο να μας μάθεις την γνωστική διδασκαλία.Αφενός μπορείς να το κάνεις ανοίγοντας ένα δικό σου τόπικ και αφετέρου μπορείς να δώσεις λινκ,εξάλου υπάρχει πολύ υλικό εδω στην Ελλάδα σχετικά με αυτήν την διδασκαλία.Φιλικά πάντα.

quote:
Εδώ θα διαφωνίσω με τον φίλο Άλεξ.
Ο νους δεν μπορεί να ελέγξει ΤΙΠΟΤΑ και αυτό γιατί είναι ο ίδιος ο ελεγχόμενος. Αυτός που μπορεί να "ελέγξει" είναι η συνείδηση. Και αυτό γίνεται, με το να την ξυπνάμε. Όταν βλέπουμε οτι ο νους μας βρίσκεται σε ταραχή, πρέπει να θυμηθούμε τον εαυτό μας (αυτοενθύμηση)
ΠΟΙΟΣ ΕΙΜΑΙ; ΤΙ ΚΑΝΩ; ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ;
Κάνουμε αυτές τις τρείς ερωτήσεις. Χωρίς να δώσουμε καμία απάντηση. Απλά τις κάνουμε στον εαυτό μας.
Αυτό δημιουργεί μια αποταύτιση (και μπορεί να μας βοηθήσει να αφυπνίσουμε τη συνείδηση).

Το λέω και πιό πάνω,θα πρέπει να νιώθουμε οτι δεν είμαστε οι σκέψεις μας.

Edited by - alex22 on 05/10/2012 11:24:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

serenite
Μέλος 2ης Βαθμίδας


331 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2012, 13:44:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους serenite  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Mr Dr,
Σ ευχαριστώ για την προθυμία να μου εξηγήσεις.

Φίλε Alex,
Όσο αφορά την ενέργεια γενικά, ότι ο άνθρωπος είναι ένα ενεργειακό ον, ότι το μυαλό πρέπει να ελέγχετε, ότι το εγώ πρέπει να είναι ταπεινό και κατά πόσο επικίνδυνο είναι να προχωράς σε πράγματα τα οποία δεν είσαι έτοιμος το γνωρίζω. Έχω ακουστά το ταντρικό μονοπάτι, μόνο ακουστά όμως, και φανταζόμουν ότι είναι μια στιγμιαία εξύψωση όχι κάτι που έχει την δυνατότητα να σε μετατρέψει, όταν λοιπόν εσύ αναφέρθηκες σε αυτό:

quote:
Ναι αυτό εννοώ,το ταντρικό μονοπάτι, που ουσιαστικά σε μετατρέπει σε κάτι άλλο.Μεγάλη υπόθεση.

Εγώ αναρωτήθηκα αυτό:

quote:
Τι συμβαίνει στην ανθρώπινη συνείδηση όταν και αν επιτύχουμε μετατροπή

Και ο Dr μου εξήγησε αυτό:

quote:
Ανεβαίνουμε δόνηση, η πιο εκλεπτυσμένη ενέργεια μπορει να γίνει τροφή για ανώτερα κέντρα του ανθρώπου και για τα σώματά μας

Και μου έδωσε μία πρακτική

quote:
Αναπνέουμε βαθιά μέχρι να γεμίσουμε ΟΛΟΚΛΗΡΟΥΣ τους πνεύμονες και παράλληλα "πιέζουμε" τον κόκκυγα σφίγγοντας τους σφιγκτήρες

Στην οποία δεν βλέπω πουθενά ταντρικό σεξ

quote:
απο την μία χαίρομαι που το αναφέρεις,απο την άλλη το πάς μακρυά φίλε μου.Ταντρικό σέξ, μαντρας τα οποία δεν ξέρεις την προέλευσή τους και την δονητική τους ενέργεια... είναι επικύνδυνο.

Και δεν θεωρώ πως κινδυνεύω. Από εκεί και κάτω η αναφορά αφορά την στερεοποίηση της ενέργειας (το οποίο παρεμπιπτόντως με ενδιέφερε πάρα πολύ) και την αφύπνιση της συνείδησης.

Γιατί λοιπόν θυμώνεις;;;

quote:
Όλα συνδέονται μεταξύ τους,αλλα δεν μπορούμε σε ένα θέμα που μιλάει για τα συναισθήματα και την υγεία του σώματος να αναφερόμαστε ξανά( και ξανά) στην γνωστική διδασκαλία.Το αναφέραμε μία,οκ δεν έγινε τίποτα.Οχι όμως και συνέχεια,γιατί καμία διδασκαλία απο κανέναν δάσκαλο δεν μπορεί να αντικαταστήσει τον εσωτερισμό και την πνευματικότητα.

Ok συμφωνώ, δεν ζήτησα διδασκαλία αλλά να σας παρακολουθώ χωρίς να καταλαβαίνω γιατί ακριβώς μιλάτε είναι ανούσιο και είναι πολύ πιθανόν να μην είμαι μόνο εγώ η αδιάβαστη.

quote:
Δεν ξέρω αν το κάνεις με συνείδηση,αλλα οτιδήποτε αναφέρεις σε σχέση με τον εσωτερσιμό και την αυτογνωσία,στηρίζεται κατα κύριο λόγο στον κύριο που ανέφερα πιό πάνω.
Αυτό μπορώ και το βλέπω,γιατί σε σχέση με άλλους εδω μέσα,εχω διαβάσει πολλά βιβλία του

Ακριβώς σε σχέση με άλλους εδώ μέσα, γιατί να μην δοθεί λοιπόν και στους υπόλοιπους εδώ μέσα κάτι από αυτά που έχετε διαβάσει, θα μου πεις μπορεί ο καθένας να πάρει να το διαβάσει, και θα σου πω ότι δεν μπορεί γιατί όταν βρίσκεσαι στο Δημοτικό σε σχέση με ένα θέμα το να πάρεις να διαβάσεις βιβλίο του Λυκείου αυτό όντως μπορεί να είναι επικίνδυνο ως προς την παρερμηνεία των όσων αναφέρονται. Τουλάχιστον εδώ αν κάτι σε μπερδεύει κάποιον ρωτάς (ή όχι;)

Τελος πάντων δεν ήθελα να σε βγάλω από το θέμα σου, γιατί στην πραγματικότητα εγώ είμαι υπεύθυνη για τα όσα αναφέρθηκαν, εγώ τα ζήτησα, ο Dr απλώς είχε την υπομονή και την ευγένεια να κάτσει να μου εξηγήσει, απλά θεώρησα ότι αφού δεν αναφέρθηκε κάτι παραπάνω από τις 28/09 χωρούσε να λυθούν κάποιες απορίες μου. Να με συγχωρείται Mr Alex σας αφήνω να επανέλθετε.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2012, 14:51:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και μου έδωσε μία πρακτική
(...)
Στην οποία δεν βλέπω πουθενά ταντρικό σεξ

Σε προηγούμενο μήνυμα, ανέφερα οτι υπάρχουν πολλοί τρόποι να μετατρέψει κάποιος ενέργεια και επίσης είπα οτι ανάλογα με τον τρόπο, αλλάζει κατα κάποιο τρόπο και το περιεχόμενο της μετατροπής.

"Η ενέργεια μετατρέπεται
α) Με καλές αναπνοές & ασκήσεις αναπνοής
β) Με σωματικές ασκήσεις (& καλές αναπνοές)
γ) Με ειδικές πρακτικές για ζευγάρια "

Το ταντρικό σεξ που αναφέρει ο Άλεξ, είναι το γ) στο οποίο γενικά δεν αναφέρθηκα.

Η πρακτική που έδωσα αφορά μόνο στο α) δηλαδή για το β) και το γ) δεν έχουμε δώσει καμία πρακτική.
ΌΜΩΣ και στο β) και στο γ) αξιοποιούμε αυτή τη πρακτική που έδωσα μιλώντας για α)

Το α) είναι η βάση για να πούμε οτι θα κάνουμε οποιαδήποτε δουλειά με τις ενέργειες, δηλαδή το να αναπνέουμε σωστά.
Αυτό δεν είναι κάτι που έχει το "copyright" η γνωστική διδασκαλία, αυτό είναι κάτι με το οποίο ασχολούνται σχεδόν όλες οι σχολές εσωτερισμού της Ανατολής και της Δύσης. Δηλαδή, είτε θες να ασχοληθείς με γιόγκα, με τάι-τσι με ρείκι με διαλογισμό, με καμπάλα, με ξέρω γω τι, το πρώτο πρώτο πράγμα που θα σου μάθουνε (αν δεν ειναι γιαλατζι) είναι να αναπνέεις σωστά.
Απο κει και πέρα δίνονται πολλές πρακτικές για να γίνει αυτό.
Πολλές πρακτικές περιλαμβάνουν το να κρατάς την ανάπνοη και η πίεση που δημιουργείται απο το κράτημα, σε συνδυασμό ίσως με κάποιες ασκήσεις οραματισμού, να στέλνει την ενέργεια προς τα μέσα και προς τα πάνω. Άλλες πρακτικές περιλαμβάνουν να αναπνέεις μια απο το ένα ρουθούνι, μια απο το άλλο. Υπάρχουν πραγματικά πάρα πολλές πρακτικές.
Αλλά η ουσία είναι να αναπνέεις βαθιά και να στέλνεις την ενέργεια προς τα πάνω.
Και αυτό είναι κάτι που σχετίζεται άμεσα και με την υγεία μας, και με τα συναισθήματα μας.
Γιατί το αν έχουμε ενέργεια καθώς και τι ποιότητας είναι αυτή, είναι καθοριστικός παράγοντας για το τι είδους συναισθήματα θα έχουμε αλλά και τι υγεία.

quote:
Ακριβώς σε σχέση με άλλους εδώ μέσα, γιατί να μην δοθεί λοιπόν και στους υπόλοιπους εδώ μέσα κάτι από αυτά που έχετε διαβάσει, θα μου πεις μπορεί ο καθένας να πάρει να το διαβάσει,
Για αυτό συνηθίζω να δίνω κάποια βιβλία στα άτομα τα οποία μιλάω, για να πάρουν μια ιδέα, επειδή δεν γίνεται όλα να αναλύθουν σε ένα φόρουμ (και υπάρχουν και πράγματα που δε λέγονται). Βέβαια ακόμα καλύτερο είναι να είναι κάποιος σε μια ομάδα με την οποία να συζητάει όλα αυτά τα πράγματα, αλλά αυτό δεν είναι για όλους δυνατότητα. Μάλλον για τους περισσότερους δεν ειναι.
Το θέμα με τα βιβλία είναι οτι δεν αποκαθιστούν την συνομιλία μεταξύ ανθρώπων. Ένας άνθρωπος μπορεί πιο εύκολα να μεταφέρει σε κάποιον άλλον διάφορες γνώσεις, ιδέες κλπ. Υπο τη προϋπόθεση βέβαια οτι το κάνει σωστά. Οπότε σαφώς και ειναι λογικό να ζητά κάποιος βοήθεια μέσω ενός φόρουμ κλπ.
quote:
Όλα συνδέονται μεταξύ τους,αλλα δεν μπορούμε σε ένα θέμα που μιλάει για τα συναισθήματα και την υγεία του σώματος να αναφερόμαστε ξανά( και ξανά) στην γνωστική διδασκαλία.
Η γνωστική διδασκαλία είναι πολλές άλλες διδασκαλίες μαζεμένες και αναδιατυπωμένες/ερμηνευμένες. Ουσιαστικά δε λέει κάτι καινούριο, απλά μαζεύει όλα όσα έχουν ειπωθεί ανα καιρούς και τους δίνει μια "δυτική" χροιά. Αν σταματήσω να αναφέρω οτιδήποτε αναφέρεται στη γνωστική διδασκαλία θα πρέπει να μη λέω τίποτα. Θα μπορούσα βέβαια να λέω τίποτα new age πράγματα, θετική σκέψη κλπ, αλλά δεν βρίσκω το νόημα σε αυτό, αυτά είναι κατώτερες "διδασκαλίες" για ανθρώπους που τους αρέσει ή θέλουν να μείνουν στο κατώτερο. Αφού υπάρχει η διάθεση για το ανώτερο δε βρίσκω το λόγο να περιοριστώ. Αλλά οκ, ειναι σαφές οτι δεν πρέπει να ξεφύγουμε και πολύ απ' το θέμα.

quote:
Οχι όμως και συνέχεια,γιατί καμία διδασκαλία απο κανέναν δάσκαλο δεν μπορεί να αντικαταστήσει τον εσωτερισμό και την πνευματικότητα.
Καμία θεωρία δεν μπορεί να αντικαταστίσει την πράξη, θα έλεγα καλύτερα.
quote:
Δεν ξέρω αν το κάνεις με συνείδηση
Κάποιες φορές ναι, κάποιες όχι.
quote:
αλλα οτιδήποτε αναφέρεις σε σχέση με τον εσωτερσιμό και την αυτογνωσία,στηρίζεται κατα κύριο λόγο στον κύριο που ανέφερα πιό πάνω.
Παρουσιάζω τα πράγματα απο την οπτική που ξέρω καλύτερα. Δηλ. θα μπορούσα να λέω τα ίδια πράγματα απ' την οπτική π.χ. του Aivanhov αλλά δεν ξέρω το ίδιο καλά τη διδασκαλία του. Σε περιπτώσεις όμως το κάνω. Χρησιμοποιώ άλλες οπτικές.
quote:
Με λίγα λόγια,αν έχεις κάτι δικό σου να πείς,
Μα.. δικά μου είναι αυτά που λέω.
quote:
Αφενός μπορείς να το κάνεις ανοίγοντας ένα δικό σου τόπικ
Μάλλον θα το κάνω κάποια στιγμή.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 05/10/2012 15:00:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2012, 15:44:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θέλω να δώσω έμφαση σε κάτι που είπα και πριν:

Η συναισθηματική ανισορροπία του ανθρώπου, οφείλεται κατα βάση στον συνειδησιακό ύπνο.

Χωρίς συνειδησιακό ύπνο, δεν υπάρχει συναισθηματικά ανισόρροπια.
(ή σχεδόν δεν υπάρχει..)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2012, 17:18:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
serenite

quote:
Φίλε Alex,
Όσο αφορά την ενέργεια γενικά, ότι ο άνθρωπος είναι ένα ενεργειακό ον, ότι το μυαλό πρέπει να ελέγχετε, ότι το εγώ πρέπει να είναι ταπεινό και κατά πόσο επικίνδυνο είναι να προχωράς σε πράγματα τα οποία δεν είσαι έτοιμος το γνωρίζω. Έχω ακουστά το ταντρικό μονοπάτι, μόνο ακουστά όμως, και φανταζόμουν ότι είναι μια στιγμιαία εξύψωση όχι κάτι που έχει την δυνατότητα να σε μετατρέψει, όταν λοιπόν εσύ αναφέρθηκες σε αυτό:

quote: Ναι αυτό εννοώ,το ταντρικό μονοπάτι, που ουσιαστικά σε μετατρέπει σε κάτι άλλο.Μεγάλη υπόθεση.

Εγώ αναρωτήθηκα αυτό:

quote:Τι συμβαίνει στην ανθρώπινη συνείδηση όταν και αν επιτύχουμε μετατροπή

Και ο Dr μου εξήγησε αυτό:

quote:Ανεβαίνουμε δόνηση, η πιο εκλεπτυσμένη ενέργεια μπορει να γίνει τροφή για ανώτερα κέντρα του ανθρώπου και για τα σώματά μας

Και μου έδωσε μία πρακτική

quote:Αναπνέουμε βαθιά μέχρι να γεμίσουμε ΟΛΟΚΛΗΡΟΥΣ τους πνεύμονες και παράλληλα "πιέζουμε" τον κόκκυγα σφίγγοντας τους σφιγκτήρες

Στην οποία δεν βλέπω πουθενά ταντρικό σεξ


quote: απο την μία χαίρομαι που το αναφέρεις,απο την άλλη το πάς μακρυά φίλε μου.Ταντρικό σέξ, μαντρας τα οποία δεν ξέρεις την προέλευσή τους και την δονητική τους ενέργεια... είναι επικύνδυνο.


Και δεν θεωρώ πως κινδυνεύω. Από εκεί και κάτω η αναφορά αφορά την στερεοποίηση της ενέργειας (το οποίο παρεμπιπτόντως με ενδιέφερε πάρα πολύ) και την αφύπνιση της συνείδησης.

Γιατί λοιπόν θυμώνεις;;;


Πρώτα απ'όλα δεν θυμώνω . Οταν ο dr. μιλάει για " γ) Με ειδικές πρακτικές για ζευγάρια" τι εννοεί ακριβώς? Γιατί εγω απ'όσο έχω διαβάσει Σ.Α.Β. το ταντρικό σεξ είναι το σημαντικότερο στην μετατροπή,χωρίς αυτό δεν γίνεται.Αν θέλει ο Dr. να ξεκαθαρίσει τί ακριβώς εννοεί όταν λέει για ειδικές πρακτικές για ζευγάρια,οκ. Ισως μου διαφεύγουν αρκετά,γιατί η συγκεκριμμένη διδασκαλία έχει και σχολή απο την οποία μαθαίνεις και άλλα πολλά εκτός απο αυτά που υπάρχουν στα e-books.


quote:
Ακριβώς σε σχέση με άλλους εδώ μέσα, γιατί να μην δοθεί λοιπόν και στους υπόλοιπους εδώ μέσα κάτι από αυτά που έχετε διαβάσει, θα μου πεις μπορεί ο καθένας να πάρει να το διαβάσει, και θα σου πω ότι δεν μπορεί γιατί όταν βρίσκεσαι στο Δημοτικό σε σχέση με ένα θέμα το να πάρεις να διαβάσεις βιβλίο του Λυκείου αυτό όντως μπορεί να είναι επικίνδυνο ως προς την παρερμηνεία των όσων αναφέρονται. Τουλάχιστον εδώ αν κάτι σε μπερδεύει κάποιον ρωτάς (ή όχι;)

Κοίτα,είναι εύκολο να μιλάς για αυτά που έχεις διαβάσει.Πρέπει όμως εκτός απο την γνώση που έχεις αποκτήσει,να έχεις και την σοφία για την μεταβίβασή της.Εγω δεν έχω μια τέτοια σοφία για να μιλάω με σκοπό να διδάξω,γιατί θέλοντας και μή,παίζουμε αυτους τους ρόλους όταν ρωτάμε για κάτι και μας απαντάνε.Ρε παιδί μου,ο εσωτερισμός δεν είναι κάτι το απλό για να μιλάμε για αυτόν και να ανταλάσουμε απόψεις χωρίς ειδικό βάρος.Παίζονται πολλά.Υπάρχουν και άλλα που μπορώ να σου πώ,αλλα μην το παρατραβάμε.

quote:
Τελος πάντων δεν ήθελα να σε βγάλω από το θέμα σου, γιατί στην πραγματικότητα εγώ είμαι υπεύθυνη για τα όσα αναφέρθηκαν, εγώ τα ζήτησα, ο Dr απλώς είχε την υπομονή και την ευγένεια να κάτσει να μου εξηγήσει, απλά θεώρησα ότι αφού δεν αναφέρθηκε κάτι παραπάνω από τις 28/09 χωρούσε να λυθούν κάποιες απορίες μου. Να με συγχωρείται Mr Alex σας αφήνω να επανέλθετε.

Οχι ελεύθερα,αλίμονο.Εδω πέρα κάνουμε κουβέντα.Η ενστασή μου είναι σε άλλα πράγματα που θα τα πώ στον dr.

Dr.

quote:
Η γνωστική διδασκαλία είναι πολλές άλλες διδασκαλίες μαζεμένες και αναδιατυπωμένες/ερμηνευμένες. Ουσιαστικά δε λέει κάτι καινούριο, απλά μαζεύει όλα όσα έχουν ειπωθεί ανα καιρούς και τους δίνει μια "δυτική" χροιά. Αν σταματήσω να αναφέρω οτιδήποτε αναφέρεται στη γνωστική διδασκαλία θα πρέπει να μη λέω τίποτα.

Και μόνο αυτό που λές,οτι δηλ. αν σταματήσεις να αναφέρεσαι σε εκείνη τότε δεν θα έπρεπε να λές τίποτα,αυτόματα την κάνεις την ΜΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΗ αλήθεια,η οποία όμως φίλε μου πρέπει να καταλάβεις οτι είναι ΔΙΚΗ σου και όχι των άλλων.Αυτό που λέω είναι στοιχείωδης σεβασμός στα πιστεύω των άλλων. Γιατί όλοι μας έχουμε κάποια πιστεύω.όταν επιβάλεις τα δικά σου ώς τα απόλυτα και αληθή,τότε δεν κάνεις κάτι άλλο απο το να αυξάνεις την δύναμή των ΔΙΚΩΝ σου πιστεύω.Με βλέπεις εμένα,που πρέπει να σου πώ οτι μελετάω με πάθος τις κευλόντιες διδασκαλίες,να αναφέρομαι σε αυτές και να λέω οτι είναι η απόλυτη γνώση η οτι άλλη βλακεία θέλεις? Οχι φίλε μου,στις κευλόντιες διδασκαλίες,μας διδάσκουν να μην καταπατάμε τα πιστεύω των άλλων, με το να ενισχύουμε τα δικά μας όπου βρεθούμε και όπου σταθούμε.Spiritutal freedom.

quote:
Θα μπορούσα βέβαια να λέω τίποτα new age πράγματα, θετική σκέψη κλπ, αλλά δεν βρίσκω το νόημα σε αυτό, αυτά είναι κατώτερες "διδασκαλίες" για ανθρώπους που τους αρέσει ή θέλουν να μείνουν στο κατώτερο. Αφού υπάρχει η διάθεση για το ανώτερο δε βρίσκω το λόγο να περιοριστώ. Αλλά οκ, ειναι σαφές οτι δεν πρέπει να ξεφύγουμε και πολύ απ' το θέμα.

Δεν υπάρχουν ανώτερα και κατώτερα,οτι γνώση σου κάνει,σου κάνει.Τελεία και παύλα.Μπορεί τον ρόλο του δασκάλου σου να τον παίξει και ένας ταπεινός αγρότης με μια αλήθεια για την ζωή που θα σου πεί,και που μετέπειτα θα σου αποδειχθεί χρυσός. Και γω δεν συμφωνώ με την γνωστική διδασκαλία στο μεγαλύτερο μέρος της (για λόγους λεπτομερούς λειτουργίας των εσωτερικών σωμάτων και την ακριβή κίνηση της ενέργειας,υπάρχει μπόλικο σκοτάδι σε αυτό που το θεωρώ εσκεμένο) αλλα μπορώ να σου πώ οτι έχω μάθει σπουδαία πράγματα απο τον Σ.Α.Β. και τα οποία τα εκτιμώ βαθύτατα.


Τέλος πάντων,δεν έχω καμία πρόθεση να σου πώ τι να κάνεις.Ούτος η άλλως γραμμένο με έχεις.

quote:
Θέλω να δώσω έμφαση σε κάτι που είπα και πριν:

Η συναισθηματική ανισορροπία του ανθρώπου, οφείλεται κατα βάση στον συνειδησιακό ύπνο.

Χωρίς συνειδησιακό ύπνο, δεν υπάρχει συναισθηματικά ανισόρροπια.
(ή σχεδόν δεν υπάρχει..)


Dark attack,subconscious message, (με πρόθεση ή χωρίς,οφείλω να αναγνωρίσω την εξυπνάδα σου)

Edited by - alex22 on 05/10/2012 17:23:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2012, 18:30:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και μόνο αυτό που λές,οτι δηλ. αν σταματήσεις να αναφέρεσαι σε εκείνη τότε δεν θα έπρεπε να λές τίποτα,αυτόματα την κάνεις την ΜΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΗ αλήθεια,η οποία όμως φίλε μου πρέπει να καταλάβεις οτι είναι ΔΙΚΗ σου και όχι των άλλων.Αυτό που λέω είναι στοιχείωδης σεβασμός στα πιστεύω των άλλων.
Έχεις δίκαιο οτι συχνά γίνομαι απόλυτος, το έχω παρατηρήσει, προφανώς έχω ένα μακρύ δρόμο μπροστά στο ψυχολογικό έργο, καμία αντίρρηση, αλλά πρέπει επίσης να αντιλαμβάνεσαι, οτι δεν μπορώ να μην διατυπώσω την δικιά μου αλήθεια. Δηλ. μόνο εσύ θα διατυπώνεις την αλήθεια σου;
Πιστεύω όμως, οτι αν και όντως μιλάω κάπως, ας πούμε, "δυνατά" δεν έχω δείξει ασέβια προς την άποψή σου.

Εντούτοις, θα με βοηθούσε αν μου έδειχνες κάποιο παράδειγμα που το κάνω αυτό.

quote:
Με βλέπεις εμένα,που πρέπει να σου πώ οτι μελετάω με πάθος τις κευλόντιες διδασκαλίες,να αναφέρομαι σε αυτές και να λέω οτι είναι η απόλυτη γνώση η οτι άλλη βλακεία θέλεις?
Κοίταξε, δεν ισχυρίζομαι οτι έχω την απόλυτη αλήθεια. Όμως, μπορει να δίνω αυτή την έντυπωση. Ας πούμε όμως οτι το ισχυρίζομαι, γιατι πράγματι σε πολλά πράγματα, δεν θεωρώ οτι έχω λάθος. ΕΧΩ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΤΟ ΙΣΧΥΡΙΖΟΜΑΙ, απλά εσύ δεν έχεις την υποχρέωση να δεχτείς ο,τι ισχυρίζομαι. Εγώ δεν μπορώ να σου επιβάλλω την άποψή μου. Μπορώ όμως να την εκφράσω ακόμα και αν είναι λάθος. Spiritual freedom, οπως είπες.

quote:
Δεν υπάρχουν ανώτερα και κατώτερα,
Ύπάρχουν καφετιέρες που φτιάχνουν καφέ και καφετιέρες που δεν φτιάχνουν καφέ.. η ζωή έχει απ' όλα.
quote:
οτι γνώση σου κάνει,σου κάνει.
Το δέχομαι, και έτσι έιναι (τελικά).
quote:
Μπορεί τον ρόλο του δασκάλου σου να τον παίξει και ένας ταπεινός αγρότης με μια αλήθεια για την ζωή που θα σου πεί,και που μετέπειτα θα σου αποδειχθεί χρυσός.
Η συνείδηση μπορεί να λάβει απο παντού σοφία. Και απο ένα δέντρο.
quote:
Και γω δεν συμφωνώ με την γνωστική διδασκαλία στο μεγαλύτερο μέρος της (για λόγους λεπτομερούς λειτουργίας των εσωτερικών σωμάτων και την ακριβή κίνηση της ενέργειας,υπάρχει μπόλικο σκοτάδι σε αυτό που το θεωρώ εσκεμένο)
Θα με ενδιέφερε πάντως να το συζητήσουμε αυτό σε κάποιο άλλο θέμα.

quote:
Και γω δεν συμφωνώ με την γνωστική διδασκαλία στο μεγαλύτερο μέρος της (για λόγους λεπτομερούς λειτουργίας των εσωτερικών σωμάτων και την ακριβή κίνηση της ενέργειας,υπάρχει μπόλικο σκοτάδι σε αυτό που το θεωρώ εσκεμένο) αλλα μπορώ να σου πώ οτι έχω μάθει σπουδαία πράγματα απο τον Σ.Α.Β. και τα οποία τα εκτιμώ βαθύτατα.
Οκ, καλώς
quote:
Τέλος πάντων,δεν έχω καμία πρόθεση να σου πώ τι να κάνεις.Ούτος η άλλως γραμμένο με έχεις.
Όχι. Για αυτό κάποια στιγμή θα φτιάξω ένα δικό μου θέμα για να μιλήσω πιο ανοιχτά για διάφορα πράγματα.

quote:
Dark attack,subconscious message, (με πρόθεση ή χωρίς,οφείλω να αναγνωρίσω την εξυπνάδα σου)
Βασικά αυτές οι τρεις γραμμές ήταν ένα μήνυμα άνω των πενήντα γραμμών, στο οποίο έλεγα για τον διαλογισμό, την αυτοεθύμηση και διάφορα τέτοια. Αλλά αποφάσισα να το διαγράψω και να ποστάρω μόνο τις τρείς πρώτες γραμμές, γιατί το υπόλοιπο είχε τουλάχιστον δύο αναφορές στην γνωστική διδασκαλία και δεν ηταν αυστηρα εντός θέματος. Θα το ποστάρω όμως κάπου αλλού.
quote:
Με βλέπεις εμένα,που πρέπει να σου πώ οτι μελετάω με πάθος τις κευλόντιες διδασκαλίες,να αναφέρομαι σε αυτές και να λέω οτι είναι η απόλυτη γνώση η οτι άλλη βλακεία θέλεις?
Ωραία, μελετάς μια διδασκαλία λοιπον, ωραία. Μίλας μας λοιπόν για πράγματα απο αυτή τη διδασκαλία. Δώσε μας πρακτικές, δώσε μας μεθόδους κλπ.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 05/10/2012 20:08:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2012, 21:21:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Έχεις δίκαιο οτι συχνά γίνομαι απόλυτος, το έχω παρατηρήσει, προφανώς έχω ένα μακρύ δρόμο μπροστά στο ψυχολογικό έργο, καμία αντίρρηση, αλλά πρέπει επίσης να αντιλαμβάνεσαι, οτι δεν μπορώ να μην διατυπώσω την δικιά μου αλήθεια. Δηλ. μόνο εσύ θα διατυπώνεις την αλήθεια σου;
Πιστεύω όμως, οτι αν και όντως μιλάω κάπως, ας πούμε, "δυνατά" δεν έχω δείξει ασέβια προς την άποψή σου.

Εντούτοις, θα με βοηθούσε αν μου έδειχνες κάποιο παράδειγμα που το κάνω αυτό.


Είσαι ελικρινής,στο αναγνωρίζω .Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα να λέμε ο καθένας για την "αλήθειά" μας,το πρόβλημα είναι οταν υποσυνείδητα πάμε να περάσουμε την δική μας αλήθεια ώς την γενική αλήθεια.Δεν το αισθάνομαι ώς σωστό αυτό.Το βλέπω ώς ενα είδος βαμπιρισμού,ξέρεις,η δική μου θρησκεία είναι η αληθινη,η δική μου ομάδα είναι η καλύτερη,η δική μου φυλή είναι η ανώτερη κλπ.

Δεν έχεις δείξει καμία ασέβια προς κανέναν,αλλα ποιός είμαι είμαι εγώ που θα το κρίνω αυτό? Εγώ απλά λέω αυτό που αισθάνομαι οτι είναι το σωστό γενικότερα,και προσπαθώ όσο περισσότερο μπορώ να υποστηρίζω το δίκιο ανεξάρτητα αν θα το έχω ή όχι στην εκάστοτε περίπτωση.Δε λέω οτι τα καταφέρνω αξαίσια,αλλα προσπαθώ.

quote:
Κοίταξε, δεν ισχυρίζομαι οτι έχω την απόλυτη αλήθεια. Όμως, μπορει να δίνω αυτή την έντυπωση.

Ναι,ας πούμε οτι δεν κάνω την καλύτερη μετατροπή των εντυπώσεων.Μπορεί να συμβεί πολύ εύκολα αυτό.

quote:
Ας πούμε όμως οτι το ισχυρίζομαι, γιατι πράγματι σε πολλά πράγματα, δεν θεωρώ οτι έχω λάθος. ΕΧΩ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΤΟ ΙΣΧΥΡΙΖΟΜΑΙ, απλά εσύ δεν έχεις την υποχρέωση να δεχτείς ο,τι ισχυρίζομαι. Εγώ δεν μπορώ να σου επιβάλλω την άποψή μου. Μπορώ όμως να την εκφράσω ακόμα και αν είναι λάθος. Spiritual freedom, οπως είπες.

Σωστότατα,έχεις το απόλυτο δικαίωμα.Με την ίδια λογική όμως έχεις και το δικαίωμα να βρίζεις κάποιον όσο θέλεις,ο άλλος δεν έχει την υποχρέωση να το δεχτεί.Θέλω να πώ,ανεξάρτητα με το δικαίωμα που έχεις,οτι δεν είναι ηθικά σωστό η προβολή των πεποιθήσεών σου σε τόσο γενικό παλαίσιο,γιατί επηρεάζει αρνητικά τους άλλους που ενδεχομένως δεν πιστεύουν το ίδιο. Π.χ. σε μια παρέα τριών ατόμων, μιλάνε για τις ομάδες που υποστηρίζουν,ο ένας είναι με τον ΟΣΦΠ, ο άλλος με τον ΠΑΟ και ο τρίτος με την ΑΕΚ. Φαντάσου τώρα ο ένας απο αυτούς να μιλάει μόνο για την ανώτερότητα της ομάδας του (αυτό που κάνουν εξάλου),χωρίς όμως να αναφέρει τις άλλες ομάδες.Πώς το βλέπεις αυτό? Δεν είναι προσβολή αυτό το πράγμα για το ίδιο το ποδόσφαιρο?Δεν χάνεται έτσι η ουσία? και δε λέω οτι το κάνει συνειδητά αυτό.Ανεβάζει την ομάδα του χωρίς να λογαριάζει τις άλλες,κατεβάζει όμως έτσι το ίδιο το ποδόσφαιρο.

Κοίτα,αυτή είναι η άποψή μου,αλλα και πάλι ποιός είμαι εγώ που να ισχυρίζομαι οτι έχω δίκαιο,απλά λέω αυτό που αισθάνομαι ως σωστό,μπορεί να κάνω χοντρό λάθος.Δεν έχω κάν όρεξη να γράφω και να σπαταλάω την ενέργειά μου,αλλα υπάρχει μια εσωτερική ανάγκη.Είναι κουραστικό.

quote:
Η συνείδηση μπορεί να λάβει απο παντού σοφία. Και απο ένα δέντρο.

Ναι,αρκεί να είναι έτοιμη.

quote:
Θα με ενδιέφερε πάντως να το συζητήσουμε αυτό σε κάποιο άλλο θέμα.

Ευχαρίστως,αλλα δεν έχω πρόθεση να κινηθώ ενάντια στα πιστεύω σου.Και αυτό αναγκαστικά γίνεται όταν υπάρχει διαφωνία.

quote:
Όχι. Για αυτό κάποια στιγμή θα φτιάξω ένα δικό μου θέμα για να μιλήσω πιο ανοιχτά για διάφορα πράγματα.

quote:
Ωραία, μελετάς μια διδασκαλία λοιπον, ωραία. Μίλας μας λοιπόν για πράγματα απο αυτή τη διδασκαλία. Δώσε μας πρακτικές, δώσε μας μεθόδους κλπ.

Δεν το θεωρώ σωστό να το κάνω,και επιπλέον δεν το αισθάνομαι κιόλας ώς σωστό, πράγμα που ενισχύει την πεποίθησή σου,αυτή η αίσθηση δηλαδή.

Edited by - alex22 on 05/10/2012 21:24:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2012, 21:32:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σωστότατα,έχεις το απόλυτο δικαίωμα.Με την ίδια λογική όμως έχεις και το δικαίωμα να βρίζεις κάποιον όσο θέλεις,ο άλλος δεν έχει την υποχρέωση να το δεχτεί.Θέλω να πώ,ανεξάρτητα με το δικαίωμα που έχεις,οτι δεν είναι ηθικά σωστό η προβολή των πεποιθήσεών σου σε τόσο γενικό παλαίσιο,γιατί επηρεάζει αρνητικά τους άλλους που ενδεχομένως δεν πιστεύουν το ίδιο. Π.χ. σε μια παρέα τριών ατόμων, μιλάνε για τις ομάδες που υποστηρίζουν,ο ένας είναι με τον ΟΣΦΠ, ο άλλος με τον ΠΑΟ και ο τρίτος με την ΑΕΚ. Φαντάσου τώρα ο ένας απο αυτούς να μιλάει μόνο για την ανώτερότητα της ομάδας του (αυτό που κάνουν εξάλου),χωρίς όμως να αναφέρει τις άλλες ομάδες.Πώς το βλέπεις αυτό? Δεν είναι προσβολή αυτό το πράγμα για το ίδιο το ποδόσφαιρο?Δεν χάνεται έτσι η ουσία? και δε λέω οτι το κάνει συνειδητά αυτό.Ανεβάζει την ομάδα του χωρίς να λογαριάζει τις άλλες,κατεβάζει όμως έτσι το ίδιο το ποδόσφαιρο.
Σωστό, δεν το είχα σκεφτεί αυτό
quote:
Ευχαρίστως,αλλα δεν έχω πρόθεση να κινηθώ ενάντια στα πιστεύω σου.Και αυτό αναγκαστικά γίνεται όταν υπάρχει διαφωνία.
Κοίταξε, αυτό σε περιπτώσεις μπορεί να είναι εποικοδομητικό. Εξαιρείται το φόρουμ ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ
quote:
Ναι,αρκεί να είναι έτοιμη.
Νομίζω οτι η σοφία, υπάρχει παντού. Όλα τα πράγματα της φύσης κρύβουν μια μαγεία, μια λανθάνουσα σοφία, έτσι νιώθω τουλάχιστον πολλές φορές που πηγαίνω στη φύση. Και απλά περιμένω τη μέρα που δεν θα παρεμβάλλεται ο νους και το καρδιακό μου τσάκρα θα είναι "ανοιχτό", ώστε να μπροέσω να απορροφήσω όλη αυτή τη γνώση στη καρδιά μου. Μέσω της συνείδησής μου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2012, 21:50:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Είσαι ελικρινής,στο αναγνωρίζω .Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα να λέμε ο καθένας για την "αλήθειά" μας,το πρόβλημα είναι οταν υποσυνείδητα πάμε να περάσουμε την δική μας αλήθεια ώς την γενική αλήθεια.Δεν το αισθάνομαι ώς σωστό αυτό.Το βλέπω ώς ενα είδος βαμπιρισμού,ξέρεις,η δική μου θρησκεία είναι η αληθινη,η δική μου ομάδα είναι η καλύτερη,η δική μου φυλή είναι η ανώτερη κλπ.

Δεν έχεις δείξει καμία ασέβια προς κανέναν,αλλα ποιός είμαι είμαι εγώ που θα το κρίνω αυτό? Εγώ απλά λέω αυτό που αισθάνομαι οτι είναι το σωστό γενικότερα,και προσπαθώ όσο περισσότερο μπορώ να υποστηρίζω το δίκιο ανεξάρτητα αν θα το έχω ή όχι στην εκάστοτε περίπτωση.Δε λέω οτι τα καταφέρνω αξαίσια,αλλα προσπαθώ.


Νομίζω Άλεξ, οτι το πρόβλημα είναι οτι όσο πιο πονηροί γινόμαστε εμείς, τόσο πιο πονηρό γίνεται το εγώ μας. Βλέπει οτι δεν μπορεί να στη φέρει απ' τη μια μεριά, και πάει να στη φέρει απ'την άλλη. Αν δεν προσέχεις, μπορεί εύκολα να χρησιμοποιήσει τα όπλα σου, εναντίον σου. Γιατί ένας εσωτεριστής ασχολείται με το να αποκτάει κατανόηση, θέληση, δύναμη κλπ, αυτά είναι τα όπλα του, αλλά όταν αυτά αντι για το εσωτερικό έργο τα αξιοποιεί το εγώ, τα πράγματα γίνονται επικίνδυνα. Ως εκ τούτου δεν είναι και λάθος το όνομα που επέλεξα που υπονοεί μια ζυγαριά που μια γέρνει απο τη μια και μια απο την άλλη μεριά.
Αλλά συμβαίνει κιόλας συχνά, τα καλύτερα διαμάντια να πωλούνται απο τον μεγαλύτερο βρωμιάρη..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2012, 19:43:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κοίταξε, αυτό σε περιπτώσεις μπορεί να είναι εποικοδομητικό. Εξαιρείται το φόρουμ ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ

Ναι,μπορεί να είναι επικοδομητικό και ευχάριστο,σε πολύ σπάνιες πειρπτώσεις όμως.

quote:
Νομίζω οτι η σοφία, υπάρχει παντού. Όλα τα πράγματα της φύσης κρύβουν μια μαγεία, μια λανθάνουσα σοφία, έτσι νιώθω τουλάχιστον πολλές φορές που πηγαίνω στη φύση. Και απλά περιμένω τη μέρα που δεν θα παρεμβάλλεται ο νους και το καρδιακό μου τσάκρα θα είναι "ανοιχτό", ώστε να μπροέσω να απορροφήσω όλη αυτή τη γνώση στη καρδιά μου. Μέσω της συνείδησής μου.

Μητέρα φύση....

quote:
Νομίζω Άλεξ, οτι το πρόβλημα είναι οτι όσο πιο πονηροί γινόμαστε εμείς, τόσο πιο πονηρό γίνεται το εγώ μας. Βλέπει οτι δεν μπορεί να στη φέρει απ' τη μια μεριά, και πάει να στη φέρει απ'την άλλη. Αν δεν προσέχεις, μπορεί εύκολα να χρησιμοποιήσει τα όπλα σου, εναντίον σου. Γιατί ένας εσωτεριστής ασχολείται με το να αποκτάει κατανόηση, θέληση, δύναμη κλπ, αυτά είναι τα όπλα του, αλλά όταν αυτά αντι για το εσωτερικό έργο τα αξιοποιεί το εγώ, τα πράγματα γίνονται επικίνδυνα.

Επιτηδευμένα έχουν στερηθεί απο τον άνθρωπο οι προαρχαίες του δυνάμεις που τον έκαναν ένα με τον κόσμο.Γιατί ετσι και τις είχε και τώρα,το σύμπαν όλο θα κινδύνευε!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2012, 15:05:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ναι,μπορεί να είναι επικοδομητικό και ευχάριστο,σε πολύ σπάνιες πειρπτώσεις όμως

Εντάξει, εγώ το ψαξα να σου πω, είδα κάποιες διαλέξεις απο τους κεϋλόντιους. Ειλικρινά, μου φάνηκαν πολύ πολύπλοκα.
quote:
Επιτηδευμένα έχουν στερηθεί απο τον άνθρωπο οι προαρχαίες του δυνάμεις που τον έκαναν ένα με τον κόσμο.Γιατί ετσι και τις είχε και τώρα,το σύμπαν όλο θα κινδύνευε!
Ναι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2012, 20:30:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εντάξει, εγώ το ψαξα να σου πω, είδα κάποιες διαλέξεις απο τους κεϋλόντιους. Ειλικρινά, μου φάνηκαν πολύ πολύπλοκα.

Κοίτα,αυτοί στοχεύουν περισσότερο στην γνώση της ανατομίας και της λειτουργίας των εσωτερικών σωμάτων.Ωστόσο,για να κάνει κάποιος πρακτική τις τεχνικές που προτείνουν οι speakers της,δεν χρειάζεται να τα έχεις καταλάβει όλα αυτά τέλεια.Αρκεί να ξέρεις τα βασικά πράγματα.
Με την ίδια λογική που δεν χρειάζεται να μάθεις πώς λειρτουργεί ακριβώς ο υπολογιστής σου για να τον εκκινήσεις και να χρησημοποιήσεις το internet ή κάποιο άλλο πρόγραμμα.

Βέβαια,όσο περισσότερα ξέρεις για κάτι τόσο το καλύτερο,αλλα αυτό γίνεται σταδιακά και χωρίς βιασύνη.Αφήνεις την γνώση να ωριμάζει μέσα σου.

Edited by - alex22 on 10/10/2012 20:32:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2012, 22:22:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
alex αυτές οι τεχνικές δίδονται δωρεάν; Μπορεί κάποιος να τις βρει κάπου δηλαδή;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2012, 09:59:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι περισσότερες τεχνικές,βρίσκονται στα manuals με τα dvd απο τα workshops που δίνουν οι speakers,(που έδιναν μάλλον).Ωστόσο υπάρχουν και αυτές που βρίσκονται στην σελίδα τους: http://www.azuritepress.com/techniques/new_technique_outline.php

Ωστόσο,κατα την γνώμη μου,δεν είναι απαραίτητες οι τεχνικές τους.Γνωρίζοντας κάποια βασικά πράγματα,μπορείς μόνος σου να εξασκείσαι με τις ενέργειες που έρχονται στον πλανήτη.

Πολλές βασικές λεπτομέριες,δίνονται στο "kathara bio spiritual healing system level 1".Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1870117
Maintained by Digital Alchemy