ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 ΚΑΤΑΛΗΨΕΙΣ ΣΧΟΛΙΚΩΝ ΚΤΗΡΙΩΝ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2012, 10:56:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Από ανάρτηση καθηγήτριας σε ιστοσελίδα κοινωνικής δικτύωσης :

«Νιώθω φοβερά οργισμένη και προσβεβλημένη όταν το σχολείο μου καταλαμβάνεται από ανεγκέφαλους κάφρους – μόνο θεωρητικά ονομάζονται μαθητές- που άλλο στόχο δεν έχουν παρά να καταστρατηγήσουν την συνταγματική ελευθερία και το δικαίωμα του ατόμου για Εκπαίδευση...

Έτσι δοξάζουν την ιδιωτική Εκπαίδευση, για τους πλούσιους μόνον, μικραίνουν τις δυνατότητες των παιδιών με μικρή οικονομική επιφάνεια να μορφωθούν και ασφαλώς πλουτίζουν τα Φροντιστήρια! Όταν κλείνουν τα σχολεία ανοίγουν οι Φυλακές αλλά αυτό είναι αδύνατο το κάφρικο μυαλό τους να το καταλάβει! Το αφιερώνω στους μαθητές που έκαναν κατάληψη σήμερα στο σχολείο μου»

Το παραπάνω αναρτήθηκε στο NEWSIT με τίτλο "Καθηγήτρια χαρακτηρίζει ''κάφρους'' τους μαθητές που έκαναν κατάληψη".

Γνωστό για τον ρόλο του το συγκεκριμένο site πήγε για μαλλί και βγήκε κουρεμένο καθώς όλα τα σχόλια των αναγνωστών δικαιώνουν την καθηγήτρια...

Είμαι σίγουρος πως κάποιοι εδώ μέσα πρωτοστάτησαν σε καταλήψεις και θα είχε ενδιαφέρον να κάνουμε μία αντιπαράθεση (ελπίζω σε κόσμια πλαίσια) πάνω σε αυτό το ζήτημα....

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2012, 11:49:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επίσης οι "καλοί" καθηγητάδες όταν προετοιμάζονται για απεργίες, βάζουν τους μαθητές να κανουν καταλήψεις για να μην χάνουν μεροκάματα.
Τόσο αλήτες είναι...
Δεν φταίνε αυτοί όμως. Φταίνε οι γονείς που δεν τους ξεσκίζουν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2012, 12:48:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο τρόπος που γίνονται οι καταλήψεις στα σχολεία είναι άθλιος. Καθαρά παιδικός.
Εντούτοις οι σύντομες καταλήψεις που γίνονται (δε λέμε για καταλήψεις πυο κρατάνε μήνες) είμαι σίγουρος οτι δεν πρόκειται για την αιτία που οι μαθητές πηγαίνουν στα φροντιστήρια. Δευτερευόντως ναι. Πρώτα όμως φταίει η ίδια υποβάθμιση που κάνει το κράτος στα σχολεία και με την μέτρια έως κακή αξιολόγηση που γίνεται συχνά για το ποιος είναι άξιος να γίνει καθηγητής σε σχολείο και πολύ συχνά γίνονται καθηγητές άτομα με ψυχολογικά προβλήματα, άτομα ανίκανα να κάνουν "διδασκαλία" και άτομα που δεν έχουν την διάθεση να βοηθήσουν τα παιδιά. Στις περισσότερες περιπτώσεις, αυτο που έχω εγω παρατήρηση, η καλή πρόθεση υπάρχει και λιγότερο συχνά δεν υπάρχει. Αυτό δεν καλύπτει όμως τον τομέα της "μεταδοτικότητας" που είναι το βασικό που ψάχνει κάποιος σε έναν καθηγητή. Μπορεί ένας καθηγητής να έχει την καλύτερη των προθέσεων όμως να είναι ανίκανος να μεταδώσει τις γνώσεις του - εφόσον αυτές υπάρχουν, γιατι συμβαίνει επίσης σχετικά συχνά να μην υπάρχουν. Μακροπρόθεσμα σίγουρα οι καταλήψεις υποβιβάζουν την παιδεία και τουλάχιστον εγω προσωπικά δεν είχα ποτέ μπλεχτεί σε τέτοιες καταστάσεις.
Ομως επαναλαμβάνω, τις καταλήψεις τις προωθεί το ίδιο το σύστημα και οτ ίδιο το σύστημα είναι που έχει κατα κύριο λόγο υποβιβάσει την δημόσια παιδεία.
Ας το δούμε και ανάποδα το ζητημα. Τα παιδιά της τελευταίας τάξης του λυκείου πάντα ψηφίζουν υπερ των καταλήψεων. Αυτό, προκειμένου να διαβάσουνε ή να κάνουν επιπλέον ώρες στο φροντιστήριο. Ωστε να προετοιμαστούν για τις Πανελλαδικές.
Επομένως το ίδιο το σύστημα ευνοεί για πολύ καιρό την υποβάθμιση της παιδείας και σε αυτό οφείλεται εν μέρει και η διάδοση του φαινομένου των καταλήψεων.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.09375
Maintained by Digital Alchemy