ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Stranger Podcast, Επερχόμενη Καταστροφή!!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Fade1
Νέο Μέλος

Greece
14 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2013, 02:57:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έπεσα τελείως τυχαία σε αυτό το link... δεν θέλω να σας προιδεάσω , δεν είμαι συνομοσιωλόγος αλλα αν ισχύει κατι τέτοιο την κάτσαμε ...
Τες πα ,για πείτε γνώμες
http://stranger.podcastpeople.com/posts/51102

"The Owls Are Not What They Seem"

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2013, 06:33:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ειδικά το σχόλιο που ακολουθεί το τρομολαγνικό μήνυμα, είναι όλα τα λεφτά:

"Καλησπέρα, Παρακολουθώ τα λεγόμενά σου ανελλιπώς και οφείλω να ομολογήσω ότι είναι ίσως η μοναδική φορά που ακούω κάποιον να μιλά τόσο εμπεριστατωμένα."

Όντως, πολύ εμπεριστατωμένα.
Πιο εμπεριστατωμένα, πεθαίνεις!

Ακούστε το, έχει πλάκα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2013, 16:00:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το εν λόγο podcast υπέπεσε στην αντίληψη μου εδώ και αρκετές μέρες, μπορεί να χωρισθεί σε τέσσερα τμήματα "ουσιαστικών" (ας πούμε..) πληροφοριών (ας αφήσουμε έξω τις οδηγίες επιβίωσης κλπ). Το πρώτο αφορά το «τραπεζικό σύστημα» και τους πιθανούς κινδύνους που μπορεί να προκύψουν σε αυτό, εδώ ο ομιλητής δίνει αρχικά ένα "σαφές" χρονικό ορίζοντα και συνάμα ορισμένες «επικίνδυνες» ημερομηνίες (χμ..) όπου μπορεί να συμβούν κάποια πράγματα (με κοινωνικές συνέπειες κάποιων ημερών) κρατά όμως την επιφύλαξη ότι οι ημερομηνίες αυτές μπορεί να μετατεθούν (λίγο) χρονικά (οπότε ο χρονικός ορίζοντας που δηλώνει στην αρχή του podcast γίνεται ως έναν βαθμό "λάστιχο" και επεκτείνεται χρονικά σε μεγαλύτερο από το αρχικό του εύρος :-/). Το δεύτερο αφορά το «πολιτικό σύστημα» όπου δίνει κάποια hint (χαρακτηριστικά) για τους μετέπειτα ηγέτες αφού επέλθουν (από όσο καταλαβαίνω) οι εξελίξεις στο τραπεζικό σύστημα. Το τρίτο τμήμα αφορά τα «εθνικά μας θέματα» και κάποιους κινδύνους που μπορεί να υπάρξουν (το σενάριο που υπονοεί κυκλοφορεί εδώ και καιρό..). Το τέταρτο και τελευταίο τμήμα ίσως είναι και το πιο ενδιαφέρον καθώς φαίνεται ότι απευθύνεται σε κάποια (ελληνοκεντρική προφανώς) ομάδα .

Σε γενικές γραμμές τα 3 τμήματα εκφράζουν ανησυχίες που λίγο ως πολύ κυκλοφορούν και ακούγονται σε κατΆ ιδίαν συζητήσεις μεταξύ των περισσότερων πολιτών (ειδικά μετά τα γεγονότα της Κύπρου). Ο εκφωνητής απλά πάει το πράγματα λίγο πιο πέρα προσδιορίζοντας χρονικά τις όποιες (κατά την γνώμη του ή βάση των πηγών του κλπ) εξελίξεις - ίδωμεν λοιπόν.

Το 4ο τμήμα δεν έχω κάτι υπόψη μου ώστε να μπορώ να το αξιολογήσω περαιτέρω

Υ.Γ.
Φυσικά θα πρέπει να είναι κανείς πολύ προσεκτικός για την σκοπιμότητα τέτοιων διαρροών καθώς ουδείς μπορεί να ξέρει τις προθέσεις που κρύβονται από πίσω.. (ας αφήσουμε τον κίνδυνο του πανικού και της "αυτοεπιβεβαιουμενη προφητειας").

Συνεπώς ψυχραιμία.

Edited by - XD on 17/04/2013 16:51:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2013, 03:25:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπορώ φυσικά και εγώ (και οποιοσδήποτε άλλος φυσικά) να ανεβάσω σε ένα παρόμοιο κανάλι ένα ηχητικό αρχείο και με βαθιά, μυστηριώδη φωνή, συνοδευμένη με κατάλληλη υπόκωφη μουσική να αρχίσω να λέω για μελλοντικά τρομερά γεγονότα που αν και όταν συμβούν, ο κόσμος θα χαλάσει. Χωρίς βέβαια να έχω τον χρόνο να τεκμηριώσω όσα λέω, απαξιώνοντας κάθε πιθανό αντίλογο και σκορπώντας πανικό σε super market και τράπεζες.
Ωραίος ο τύπος.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2013, 12:21:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εμένα να με συγχωρείτε αλλά δεν κατάφερα να το ακούσω ολόκληρο.
Για τα δικά μου δεδομένα τουλάχιστον, όταν κάποιος αναφέρει συνεχώς ότι θα γίνει αυτό κι αυτό αλλά δεν μπορεί να μας εξηγήσει πως και γιατί το γνωρίζει, οι απόψεις που εκφράζει κάθε άλλο παρά εμπεριστατωμένες μου ακούγονται και δεν βρίσκω κανένα πληροφοριακό περιεχόμενο σ' αυτές...
Οι εποχές που διανύουμε είναι όντως αρκετά δύσκολες αλλά ας μην εντρυφούμε στην τρομολαγνεία και στη διασπορά ενός αισθήματος φόβου κι αναμονής δυσοίωνων καταστάσεων και γεγονότων...





In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ιαπετός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
442 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2013, 12:55:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dying Incubus

quote:
Οι εποχές που διανύουμε είναι όντως αρκετά δύσκολες αλλά ας μην εντρυφούμε στην τρομολαγνεία και στη διασπορά ενός αισθήματος φόβου κι αναμονής δυσοίωνων καταστάσεων και γεγονότων...

Προφανώς ο τρόπος που τα λέει να γίνεται ολίγον τι γραφικός.

Αλλά όπως σωστά επισήμανες φίλτατε Dying_Incubus "οι εποχές που διανύουμε είναι όντως αρκετά δύσκολες.."

Θα μείνω σε αυτό και θα σου πώ ότι οι τράπεζες λόγου χάρη είναι σε πολύ δύσκολη κατάσταση, και δεν είναι διόλου απίθανο να καταρρέυσουν.

Δυστυχώς ενώ μπήκαμε σε μνημόνια γίναν θυσίες από τον ελληνικό λαό (περικοπές μισθών συντάξεων κτλ.) θα είμαστε η χώρα που θα πτωχέυσει και θα βγεί και έξω απο το euro (μιλάμε για Βατερλώ!!)

Οι ενδείξεις αυτό δείχνουν...


Amalia

quote:
Ακούστε το, έχει πλάκα.

Εγώ προσωπικά Amalia δεν γέλασα και τόσο πολύ.
Γιατί δεν πιστέυω ότι απέχουν και πολύ απο την πραγματικότητα αυτά που θα επακολουθήσουν, απο αυτά που είπε ο κύριος αυτός.

All That We See Or Seem Is But A Dream Within A Dream (~Edgar Allan Poe~)

Edited by - Ιαπετός on 18/04/2013 12:56:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Fade1
Νέο Μέλος

Greece
14 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2013, 22:38:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η αλήθεια είναι οτι μάλλον η επόμενη χώρα που θα γίνει κούρεμα στις καταθέσεις ειναι η Ελλάδα .. Δεν το γλυτώνουμε δυστηχώς.
Αυτό είναι που με εκανε να κάτσω να ακούσω ολο το podcast...
Οσο για τους γείτονες που είπε για δείτε αυτό.... Ρε λεςςςςςςς

http://hellas-now.blogspot.gr/2013/04/blog-post_7165.html

"The Owls Are Not What They Seem"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kondoras
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
272 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2013, 00:08:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Fade1
Μπαγιάτικα «νἐα» μας έβαλες να διαβάσουμε; Το σάιτ που μας πρότεινες λέει:
quote:
Οι ασκήσεις ξεκίνησαν την επομένη των ελληνικών εκλογών στις 7 Μαΐου και η μεν πρώτη ολοκληρώνεται στις 17/05 ενώ η δεύτερη στις 24/05.

Εν τω μεταξύ έχει ημερομηνία 16/04/13. Ο ορισμός του ό,τι νά 'ναι, για να μήν πω τίποτα χειρότερο.

______________________________________________________________________
Αν δεν καώ εγώ, αν δεν καείς εσύ, αν δεν καούμε όλοι, πώς θα βγει απ'τα σκοτάδια φως;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2013, 17:20:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Προφανώς ο τρόπος που τα λέει να γίνεται ολίγον τι γραφικός.

Αλλά όπως σωστά επισήμανες φίλτατε Dying_Incubus "οι εποχές που διανύουμε είναι όντως αρκετά δύσκολες.."

Θα μείνω σε αυτό και θα σου πώ ότι οι τράπεζες λόγου χάρη είναι σε πολύ δύσκολη κατάσταση, και δεν είναι διόλου απίθανο να καταρρέυσουν.

Δυστυχώς ενώ μπήκαμε σε μνημόνια γίναν θυσίες από τον ελληνικό λαό (περικοπές μισθών συντάξεων κτλ.) θα είμαστε η χώρα που θα πτωχέυσει και θα βγεί και έξω απο το euro (μιλάμε για Βατερλώ!!)

Οι ενδείξεις αυτό δείχνουν...


Σίγουρα τα πράγματα είναι δύσκολα, φίλε Ιαπετέ, και μακάρι να έρθουν πολύ σύντομα πολύ καλύτερες μέρες.
Απλώς, η δική μου ένσταση έγκειται στο γεγονός ότι επειδή σε τέτοιες περιόδους που σίγουρα ένα πολύ μεγάλο ποσοστό του πληθυσμού της χώρας μας βιώνει όλο αυτό που συμβαίνει στην Ελλάδα είτε άμεσα είτε του προκαλεί δυσφορία ακόμα και να το σκέπτεται είναι αρκετά αρνητικό να βγαίνει κάποιος ο οποίος να προσπαθεί να κάνει κάποιες προβλέψεις με ένα "προφητικό" στυλ και να περιγράφει μελλοντικές καταστάσεις χωρίς να δίνει κάποια χειροπιαστή απόδειξη.
Κι αυτό γιατί δεν ξέρω τι μας προσφέρει εν τέλει αλλά και γιατί κανείς δεν ξέρει με ποιο τρόπο θα μπορούσε να επηρεάσει το ακροατήριό του...



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
who do you think you are
Νέο Μέλος


8 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2013, 22:26:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στο τελος θα γινει οπως με το βοσκο και το λυκο.

the load upon my shoulder give reasons to get olderΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Culio
Νέο Μέλος


11 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2013, 06:09:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στο τσακ την γλιτωσαμε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Camelot
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
274 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2013, 17:00:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όπου ακούς πολλά κεράσια κράτα και μικρό καλάθι έλεγε η γιαγιά μου... Φυσικά και υπάρχει πιθανότητα να γίνουν όλα αυτα το θέμα όμως είναι το πότε, σε λίγες μέρες; λίγους μήνες; λίγα χρόνια;


Κι είπε ποτέ σου μην κοιτάς
τον άλλο μες τα μάτια,
γιατι καθρέφτης γίνεσαι
κι όλοι σε σπαν' κομμάτια.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Culio
Νέο Μέλος


11 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2013, 02:40:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τελικα τιποτα ε; =)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy