ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 "" ΗΛΙΑΚΕΣ"" ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ-ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2016, 13:58:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οτι πεις.

Δεν θα Kostολογήσω τις νέες σου απόψεις περί φυσικής.

Γρήγορα αέρια?
Ελαφρά αέρια?

Μάλιστα.
Εχουν κάποια σύνδεση με την επικείμενη συναστρία?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2016, 15:49:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

άτομα υδρογόνου ντε...ούτε εγώ θα Νικομαχήσω στον αέρα...συζήτηση να γίνεται ρε συ...η ερώτηση του Pythagora ήταν εύλογη...γίνεται να μην διαφεύγει τίποτα??Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2016, 19:50:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν παρακολουθείς την συζήτηση, αλλά πάντα έτσι ήσουν.

Και ήλιο διαφεύγει και μοριακό άζωτο διαφεύγει.
Και φωτόνια διαφεύγουν και ακτινοβολία διαφεύγει.

Πως όμως?
Μη συνεχίζεις την κλάψα, γιατί όταν έρθει η ώρα να σου παρέχω πυρά κάλυψης θα...το σκεφθώ!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2016, 21:03:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Άρα λοιπόν δεν ισχύει αυτό που είπες στην αρχή. Έχουμε και πολλές εκροές. Άρα η σφαίρα μας δεν παίρνει μόνο σε μάζα αλλά χάνει κιόλας.

Και επίσης για ποιό λόγο αρπάζεσαι?? Και γω που νόμιζα ότι αγαπιόμαστε Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2016, 21:08:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χέσε μας ρε Kost με τις μαλακίες σου.

Εκροές έχει το έντερό σου, όχι ο πλανήτης.

Και μην αρχίσεις πάλι την κλάψα για την γλώσσα μου.
Πολιτισμένα λόγια χρησιμοποιώ.


ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.

Edited by - ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ on 17/04/2016 21:13:50


______________________________
Έγινε επέμβαση στο μήνυμα
17/04/2016
______________________________


Στην επόμενη αφορμή, ο λογαριασμός ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ θα απενεργοποιηθεί για 24 ώρες
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2016, 21:37:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


τη γλώσσα την ξέρουμε...το περιεχόμενο σχολιάζουμε εδώ όταν δεν βγάζει νόημα...και πάλι καλά που αναθεώρησες...άκου λέει 'δεν την κοπανάει τίποτα από τη βαρύτητα'...πόσα θες να μας κουφάνεις...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2016, 21:39:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ωχ, άρχισαν οι κοκκινίλες...

την κάνω γιατί ο Νικόμαχος όποτε με ακούει κάτι παθαίνει...

από την άλλη βέβαια, όποτε φεύγω διαρκώς με μνημονεύει...

τι να πω...καρμικές σχέσειςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2016, 22:09:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σωστά τα λες.

Δεν απαντάς εσύ στον Πυθαγόρα, επειδή εγώ τον παραπλανώ?

Νομίζω ότι αυτό θα ήταν το πιο σωστό.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2016, 22:41:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Και γιατί να μην τη δώσω; Ουδέποτε φοβήθηκα την κριτική (σαν κάποιους άλλους)

Η Γη δεν είναι ούτε Δίας ούτε Ερμής. Οι αέριοι γίγαντες έχουν ισχυρή βαρύτητα και γι'αυτό μπορούν να κρατούν ακόμη και τα ελαφριά αέρια εντός. Αντιθέτως σώματα με ασθενή βαρύτητα όπως ο Ερμής ή η Σελήνη δεν μπορούν να κρατήσουν ούτε ακόμα και τα βαριά αέρια, και γι'αυτό δεν έχουν καθόλου ατμόσφαιρα, ή ακόμα και αν είχαν την έχουν πλέον χάσει (για να είμαστε πιο ακριβείς Ερμής και Σελήνη έχουν ατμόσφαιρα απλά είναι πάρα πολύ λεπτή).

Η Γη μας είναι μία μέση κατάσταση. Έχει μεν ισχυρή βαρύτητα ωστόσο δεν είναι και τόσο ισχυρή ώστε να κατακρατεί όλα τα ελαφριά αέρια εντός. Η διαφυγή πάντως υδρογόνου και ηλίου τελείται απ'όσο καταλαβαίνω στα υψηλότερα στρώματα της ατμόσφαιρας (ανώτερη θερμόσφαιρα, μεσόσφαιρα).

Επίσης έχω την εντύπωση ότι η αφαίρεση εισροών-εκροών είναι θετική, άρα η μάζα της Γης αθροιστικά αυξάνεται, με βραδύ όμως ρυθμό.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2016, 22:49:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Mπράβο.
Μας φώτισες επαρκώς.

Μένει τώρα ο ερωτών να εκφράσει την άποψή του και τυχόν προκύπτουσες απορίες.

να είσαι σε φόρμα να απαντήσεις και πάλι τόσο επαρκώς, όσο και ανωτέρω.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2016, 00:27:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Ε μα τώρα κάνεις σαν παιδί. Εσύ ξέρεις πιο πολλά για αυτά. Το θέμα είναι να μην τσινάς όταν σoύ λένε ότι κάνεις κάπου λάθος (και κάποιες φορές αυτό κάνει μπαμ). Είναι τόσο απλό.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2016, 01:04:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το θέμα είναι, πως τα δικά μου λάθη δεν μπορεί να τα διορθώνει ένας αστρολόγος, αλλά ένας άλλος...μανάβης.

Αν υπάρχουν λάθη φυσικά...!


Κατά τα άλλα, μου θυμίζεις την γιαγιά μου.
Οταν σπούδαζα την οπωροκηπευτική, έλεγα στην γιαγιά μου, πως μερικά από τα αστέρια που βλέπει στον ουρανό, μπορεί να μην υπάρχουν στην πραγματικότητα.Αυτή μου έλεγε με απόλυτη βεβαιότητα πως εκεί που πάω δεν μαθαίνω γράμματα, αλλά σαχλαμάρες.
Δεν το βλέπεις παιδάκι μου εκείνο το λαμπερό εκεί ψηλά?Αφού το βλέπεις πως δεν υπάρχει?

Κάπως έτσι κάνεις κι εσύ.Τριγυρνάς με την άγνοιά σου παραμάσχαλα και το παίζεις ειδήμων επιδιορθωτής.

Αν σε βρίσω θα με απενεργοποιήσουν 24 ώρες.
Αλλά δεν χρειάζεται.Ξέρεις ήδη πολύ καλά, πως θα σε αποκαλούσα αν είχα το ελεύθερο.

Ξέρω ότι χάνω "μάζα", μόνο και μόνο επειδή σου απαντώ.
Αλλά έτσι γουστάρω.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2016, 01:11:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κι ενώ έχουν πλάκα όλα αυτά, ρίξτε και μια ματιά στα παρακάτω:

http://faculty.washington.edu/dcatling/Catling2009_SciAm.pdf

http://www.atmos.washington.edu/~davidc/papers_mine/Catling2009_SciAm_AtmEscape_Preprint.pdf

Από όσα καταλαβαίνω, ουσιαστικά τα πάντα έχουν ατμόσφαιρα για κάποιο διάστημα και υπό συνθήκες, υπάρχουν διάφοροι δυναμικοί μηχανισμοί απώλειας ατμόσφαιρας, στις διαδικασίες αυτές, εκτός από τη μάζα ενός πλανήτη ή δορυφόρου, ρόλο παίζει και η απόστασή του από τον ήλιο, η δραστηριότητα του ίδιου του ήλιου, η χημική σύσταση της ατμόσφαιρας του πλανήτη ή δορυφόρου, κλπ.

Δεν λέω, ωραίες οι κοντρίτσες και η παπαρολογία, ένθεν κακείθεν, αλλά έλεος. Σε λιγότερη ώρα από όση σας παίρνει να είσαστε ή να μην είσαστε στο forum, να μένετε φεύγοντας, ή να φεύγετε μένοντας, θα μπορούσατε να παραθέσετε και μια σοβαρή πηγή.

Χάριν Πυθαγόρου, βρε...

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2016, 01:32:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τώρα εσύ τι ψάχνεις Μάνο?

Ο Πυθαγόρας ρώτησε αποκλειστικά για την Γη.
Ο κάθε άλλος πλανήτης και δορυφόρος συμπεριφέρεται διαφορετικά.Αλλα ισχύουν αλλού και άλλα στην Γη.

Κάθε 24ωρο η Γη δέχεται εκατό τόνους υλικών και "χάνει" μερικά κιλά αερίων.Μηδαμινή απώλεια σε σχέση με την αύξηση μάζας.

Η ποσότητα του μοριακού αζώτου και τα άτομα του υδρογόνου που διαφεύγουν, δεν υπερνικούν την βαρύτητα, αλλά είναι αποτέλεσμα διεργασιών και θερμότητας, στα ανώτερα στρώματα της ατμόσφαιρας εκεί που η βαρύτητα είναι ήδη εξασθενημένη.
Ενα άτομο υδρογόνου, δεν μπορεί να ξεκινήσει από το έδαφος και να διαφύγει στο διάστημα..

Τι θέλεις να κάνω?
Να κάθομαι να απαντώ σε κάθε μπούρδα του αστρολόγου, που κάνει ακριβώς σαν την γιαγιά μου?

Μήπως να φέρνω λινκ, που θα μπερδέψουν παρά θα διαφωτίσουν έναν άσχετο?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2016, 01:35:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Το θέμα είναι, πως τα δικά μου λάθη δεν μπορεί να τα διορθώνει ένας αστρολόγος, αλλά ένας άλλος...μανάβης.

τι αστεία έπαρση...τα δικά σου λάθη Μάριε είναι τόσο παιδαριώδη που και μαθητές γυμνασίου θα τα διόρθωνανΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2016, 01:37:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βλέπεις τι εννοώ Μάνο?
Αντε απάντα του τώρα, χωρίς κίνδυνο 24ωρου αποκλεισμού...!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2016, 01:39:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Ήρθε και η εφεδρεία! καλώς το Μάνο!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2016, 01:40:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σοβαρευτείτε. Και οι δύο. Κι εσύ που τον προβοκάρεις, κι ο kost που κάνει σαν απατημένος πρώην σύζυγος, που κρυφοκοιτάει συνεχώς μην και μπει κάνας γκόμενος στο σπίτι της πρώην...

Λύστε τα ερωτικά σας με pm.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2016, 01:40:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ρε συ άμα είναι να μού πάθεις τίποτα βρίσε ελεύθερα...και εάν σε απενεργοποιήσουν για 24 ώρες (τι τραγωδία θεέ μου) θα μεσολαβήσω εγώ να ελευθερωθείς πάνω στο πεντάωρο!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2016, 01:44:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Γενικώς τα παρακολουθώ τα θέματα του φόρουμ Μάνο. Και βλέπω ότι τα μισά μηνύματα του Μάριου απευθύνονται σε μένα! τέτοιον έρωτα δεν τον περίμενα! Τέτοια εμμονή...Και με βάζει σε πειρασμό είναι η αλήθεια να τον τσιγκλάω...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2016, 01:44:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Σοβαρευτείτε. Και οι δύο. Κι εσύ που τον προβοκάρεις, κι ο kost που κάνει σαν απατημένος πρώην σύζυγος, που κρυφοκοιτάει συνεχώς μην και μπει κάνας γκόμενος στο σπίτι της πρώην...

Λύστε τα ερωτικά σας με pm.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.


Τον προβοκάρω?
Οχι βέβαια.

Αυτός προβοκάρει.

Εγώ αντιπροβοκάρω.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2016, 01:47:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κώστα
quote:
Ήρθε και η εφεδρεία! καλώς το Μάνο!

Αναρωτιέμαι. Διάβασες τις παραπομπές* μου, ή μια αδιόρατη κι αξεπέραστη ζήλεια μετά νόστου σε κάνει να γυρνάς στην παλιά γειτονιά?

*Έσπευσες να μου την πεις(περί εφεδρειών), χωρίς να δεις πως ουσιαστικά σε δικαιώνουν. Οι επιστημονικές παραπομπές. Οι δικές μου. Αλλά είπαμε: η ζήλεια είναι κακός σύμβουλος, ο νόστος μεγάλος καημός, και η καψούρα ακαταμάχητη...

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2016, 01:55:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Τόσο πολύ σε πείραξε Μάνο το 'περί εφεδρείας'; Αφού πάντα το ίδιο γίνεται, μπαίνεις σαν ειρηνοποιός μεσολαβητής (ειδικά σε περιπτώσεις που ο Μάριος ζορίζεται), και στην πορεία την πέφτεις σε μένα!

Και ναι το ξέρω ότι έχω δίκιο, εσύ όμως μιλάς γενικώς περί παπαρολογιών και όσων 'φεύγουν μένοντας'. Δεν σε είδα να λες ότι "οκ, ο Κώστας έχει δίκιο, ο οποίος ωστόσο παραδέχεται ότι δεν έχει και τίποτα φοβερές γνώσεις".

Και για ποιά 'αδιόρατη και αξεπέραστη ζήλια' λες?? Τι παραλογισμοί είναι αυτοί ρε συ; Από τον Μάριο περιμένω να ακούσω τα πιο κουφά, εσύ όμως τι παραμιλητό είναι αυτό;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2016, 01:58:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε τι τον δικαιώνουν ρε Μάνο?
Μας δουλεύεις τώρα ή κάνεις εσύ τον προβοκάτορα?

Εγραψα:

quote:

Τα μόνα εξερχόμενα υλικά είναι οι δορυφόροι και οι πύραυλοι.Τίποτα άλλο δεν την κοπανάει από την Γη.Η αρχιδεσμοφύλακας η κυρά-Βαρύτητα δεν το επιτρέπει.

Και έρχεται ο αστρολόγος να μας πει, πως έκλασε μια μύγα στην στρατόσφαιρα και τα προωθητικά αέρια από τον κώλο της, έδωσαν κινητική ενέργεια σε ενα-δύο άτομα υδρογόνου να την κοπανήσουν στο υπερπέραν.Και άρα η Γη χάνει μάζα, αλλά παίρνει περισσότερη, όπως συμπέρανε ο εν λόγω αστρολόγος.
Εδώ θέλω να προσθέσω το εξής: << Μεν μας γ@μ@τε να ασπρίσουμε?>>

Και αυτό για να τονίσει πως εγώ είπα τίποτα δεν διαφεύγει.
Κι εσύ έρχεσαι να παραθέσεις λινκ περί του αυτονόητου.
Που ουσιαστικά τον δικαιώνει λες.
Σε τι τον δικαιώνει Μάνο μου?


ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2016, 02:07:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κώστα
quote:
kost γενικώς
Και ναι το ξέρω ότι έχω δίκιο,
Αυτό ασχολίαστο, για λόγους καλής θέλησης.
quote:
kost>DSM
εσύ όμως μιλάς γενικώς περί παπαρολογιών και όσων 'φεύγουν μένοντας'. Δεν σε είδα να λες ότι "οκ, ο Κώστας έχει δίκιο, ο οποίος ωστόσο παραδέχεται ότι δεν έχει και τίποτα φοβερές γνώσεις"

Έγραψα το παρακάτω:
quote:
DSM>kost
*Έσπευσες να μου την πεις(περί εφεδρειών), χωρίς να δεις πως ουσιαστικά σε δικαιώνουν. Οι επιστημονικές παραπομπές. Οι δικές μου. Αλλά είπαμε: η ζήλεια είναι κακός σύμβουλος, ο νόστος μεγάλος καημός, και η καψούρα ακαταμάχητη...

Τί δεν καταλαβαίνεις? Ξαναλέω και στους δυο σας να συνέλθετε...

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2016, 02:14:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παρακαλώ πολύ, μπορείτε κύριε Μάνο μας, να εξηγήσετε σε τι ακριβώς τον δικαιώνουν ουσιαστικά όπως τονίζετε, τα λινκ που παραθέσατε?
Συγνώμη ταπεινά ζητώ για την επιμονή μου αυτή.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2016, 02:23:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Μάριε προκειμένου να ηρεμήσεις τα παίρνω όλα πίσω και σε δικαιώνω επί τόπου! Και πάντα θα συμφωνώ μαζί σου και θα σε επιβραβεύω κιόλας! Πετάει ο γάιδαρος, πετάει! Ευχαριστημένος;

'Το ξέρω ότι έχω δίκιο' που είπα έχει να κάνει με το ότι πολύ απλά ξέρω ότι έχω δίκιο! Πώς να το κάνουμε δηλαδή; Εάν δεν το ήξερα δεν θα έμπαινα καν στη διαδικασία να διορθώσω τον άλλον!

Εδώ ο άλλος λέει "δεν ανέχομαι διορθώσεις από αστρολόγους" και αντί να φύγουν ντομάτες και γιαούρτια με πέτσα εμείς του απαντάμε στα σοβαρά και προσπαθούμε και να τον ηρεμήσουμε κιόλας!

Να ξεκαθαρίσουμε λοιπόν παιδιά μου κάτι...και οι καλοί λογαριασμοί κάνουν τους καλούς συμφορουμίτες...και απευθύνομαι στον DSM διότι είναι ο μοναδικός που έχει ενοχληθεί από το γεγονός ότι τον τελευταίο μήνα έχω γράψει δύο μηνύματα.

Πριν κανά μήνα και κάτι λοιπόν είπα ότι αποχωρώ από το φόρουμ αυτό. Και το εννοούσα. Άτομα που εκτιμώ βέβαια όπως ο admin kai o heretic μού είπαν ότι θεωρούν λάθος την απόφασή μου. Ακόμη και ο Νικόμαχος μού ζήτησε να παραμείνω! Ωστόσο εγώ είχα χάσει το κέφι μου. Και εξακολουθώ να το έχω χαμένο.

Στα ψιλά γράμματα βέβαια είχα πει στο Μάριο να μην ασχοληθεί μαζί μου γιατί θα με πεισμώσει να επανέρχομαι...σαν να του είπα 'κάνε το αντίθετο'!!! μιλάμε για εμμονή μαζί μου, εν απουσία μου διαρκώς να με θάβει σαν γυναικούλα! δεν το περίμενα αυτό...και προφανώς και το σηκώνει και το δούλεμά του με αυτά που γράφει...

Η ουσία λοιπόν είναι ότι το φόρουμ το παρακολουθώ χωρίς όμως να επιθυμώ να συμμετέχω. Το αν θα συμμετέχω μία φορά το τρίμηνο, ή δύο φορές το μήνα, ή καθόλου αυτό είναι δική μου επιλογή, και όποιος έχει αντιρρήσεις να στείλει επιστολή διαμαρτυρίας στους διαχειριστές. Τα άλλα περί νόστου και ζήλιας Μάνο είναι ερειστικές χαζομάρες να'χουμε να λέμε...εάν δεν θες να γράφω καθόλου, ούτε και να απαντώ στα γυναικουλίστικα του Μάριου εν απουσία μου, ζήτα το ευθέως χωρίς υπεκφυγές.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2016, 02:23:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μάριε
quote:
Κι εσύ έρχεσαι να παραθέσεις λινκ περί του αυτονόητου.
Που ουσιαστικά τον δικαιώνει λες.
Σε τι τον δικαιώνει Μάνο μου?

Δεν υπάρχουν αυτονόητα. Εδώ δεν είναι αμφιθέατρο.

Κι όπως εσύ θα έπρεπε να μπακάρεις τους ισχυρισμούς σου, ειδικά όταν είναι απόλυτοι και ευθείς, χωρίς να έπεται πως είσαι κι αστρονόμος, παρά μανάβης, έτσι κι ο Κώστας θα πρέπει να μάθει να διαβάζει αυτά που γράφουν τα υπόλοιπα μέλη.

Κώστα

Είναι τελικά πολύ χρήσιμη η κόντρα σου με τον Μάριο. Όλοι μπήκαμε στο τριπάκι. Όπως βλέπεις, παραθέτω και links που σε δικαιώνουν. Επιστημονικά. Γιατί έτσι πρέπει. Σε αυτό το γαϊτανάκι ωστόσο, πρέπει κι εσύ να μας παραθέσεις ένα τουλάχιστον επιστημονικό link, περί της ζώσας υφής των πλανητών. Προσωπικά δεν δέχομαι την υπόθεση αυτή, αλλά αν από τη μία δέχεσαι στα υπόλοιπα τις σύγχρονες μετρήσεις κι αντιλήψεις, δίκαιον θα είναι, να παραθέσεις αντίστοιχες περί του ισχυρισμού σου. Όχι του Αριστοτέλη, του Πλάτωνα, ή του Πυθαγόρα, του Εμπεδοκλή, του Περμενίδη και γενικώς των προσωκρατικών.

Αν επιθυμείτε να το κάνετε τσίρκο πάλι, πείτε το. Χωρίς επιστημονικές αιτιάσεις όμως.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2016, 02:36:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κώστα
quote:
kost>DSM
εάν δεν θες να γράφω καθόλου, ούτε και να απαντώ στα γυναικουλίστικα του Μάριου εν απουσία* μου, ζήτα το ευθέως χωρίς υπεκφυγές.

Να γράφεις όσο, όπου κι όποτε κάνεις κέφι. Μπέσα στο λέω. Αν δεν το εννοούσα, δεν θα σε δικαίωνα απόψε.

Αλλά να ξεκαθαρίσεις, πως σκηνοθέτησες και μια ωραία παράσταση αποχωρήσεως, όταν ξεκώλιαζες μανάδες, γυναίκες κι αδερφές, κι αισθάνθηκες πως δεν σε έπαιρνε πλέον. Κάνε μπέσα.

Υ.Γ. 'εν τη απουσία μου'. Γιατί εκτός που είσαι ο απόλυτος γνώστης της ελληνικής, καθ΄ομολογία σου, είσαι κι άνθρωπος.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2016, 02:46:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ακόμα κι αν υπήρξε ποτέ Περμενίδης, ζητώ ταπεινά συγγνώμη. Από εκείνον, σε περίπτωση που δεν είχε σε εκτίμηση τον Παρμενίδη, αλλά κι από τον Παρμενίδη για το λάθος μου.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy