ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 "" ΗΛΙΑΚΕΣ"" ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ-ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ADA
Troll


54 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2016, 11:45:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ADA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Heretic

Εγώ δεν θα 'μπαινα στον κόπο να γράφω για αυτόν το λόγο, είναι τουλάχιστον χάσιμο χρόνου. Έχεις τόσο χρόνο για ξόδεμα;


Χθες και σήμερα, ναι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2016, 11:48:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ε, καιρός δεν είναι να μεγαλώσουμε λίγο; Από μια ηλικία και μετά, καλό είναι να κόβουμε παλιές συνήθειες. Τουλάχιστον αν αποκτάμε νέες, πιο παραγωγικές.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ADA
Troll


54 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2016, 12:10:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ADA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Heretic, πόσα θέματα δικά σου έχεις ανοίξει στο φόρουμ ; Μέχρι στιγμής βρήκα μόνο δύο, σχετικά με κάτι ευρεσιτεχνίες και εκείνο το θέμα περί ψευδοεπιστήμης. Έχεις ανοίξει κι άλλα ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2016, 12:34:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτά τα δυο είναι τα πρόσφατα, πρέπει να υπήρχαν δυο-τρία ακόμα στα ξεκινήματα του φόρουμ, τα οποία δεν υπάρχουν πια.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ADA
Troll


54 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2016, 13:12:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ADA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ok φίλε, καλή συνέχεια ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2016, 14:21:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και για την ιστορία.
Ο Σείριος είναι τριπλό άστρο σε ποσοστό 95%.Το JWST ίσως το επιβεβαιώσει.

για να κρατήσουμε και κάτι ουσιαστικό από τις 3 τελευταίες σελίδες

Όσο για τα υπόλοιπα, στο πολύ επιγραμματικό:

Είμαι και γω της άποψης του Αιθέρα, ότι ναι -υπό προϋποθέσεις- θα μπορούσες Ζιπ να είσαι εδώ και να γράφεις,
αφού άλλωστε είναι και τοις πάσι γνωστό ότι ποτέ "δεν έφυγες" (αραίωσες ίσως μεν, αλλά δεν έφυγες....)

Τώρα για τα διαδικαστικά...
βασικά βρέστε τα με ΔΟ, και με το ...παρελθόν σας.

Οι λοιπές κοκορομαχίες, μολονότι αναζωπυρώνουν το ενδιαφέρον
(κατά δόχτωρα Πύρινο - ο οποίος ψοφάει για τέτοια {αν δεν τα προκαλεί κιόλας} και κρατάει ήδη ποπ-κορν max.size στο χέρι -άλλωστε κάπου νομίζω είχε δηλώσει και το περίφημο ότι " χωρίς τον Ζιπ το φόρουμ δεν έχει ενδιαφέρον!" )
βασικά δεν έχουν να προσφέρουν τίποτε,
ούτε καν αυτή την διαβόητη "αποδόμηση" των συμμετεχόντων
που και αυτό εμπίπτει στη σφαίρα των προσωπικών εμμονών παρά σε κάποιον ειδικότερο σκοπό ή στόχο.

Τέλοσπάντων, ούτως ή άλλως , με τη μια ή την άλλη μορφή, όλα αυτά τα έχουμε ξαναδεί, και το φόρουμ όπως και η ζωή....κύκλους κάνει


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2016, 15:56:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Heretic
Θα την πέφτεις στους dsm & nikomaxos για να δούμε ποιος θα παρεκτραπεί πρώτος; Υποτίθεται πως κάτι θέλεις να πεις.
Ενώ αυτοί οι δύο δεν επιτίθονται σε κανέναν με την πρόθεση να παρεκτραπεί.
Είσαι σίγουρος για αυτό που λες; Δηλαδή λαμβάνεις την ευθύνη για αυτό που λες;
Οπότε για εσένα δεν θα ήταν παράλογο αν αύριο σου κατεβάσω τρεις σελίδες Νικόμαχο και τρεις DSM, απλά για να δούμε αν και κατά πόσο τα δύο αυτά αθώα πλασματάκια είναι ένοχοι πρώτοι οι ίδιοι, αυτού του οποίου καταλογίζεις στον Ζιπ;
Και μάλιστα αν μιλούσαμε για τη δική μου περίπτωση, ίσως και σε μεγαλύτερο βαθμό..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2016, 16:26:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι, φυσικά και "την πέφτουν", όπως "την πέφτω" κι εγώ μερικές φορές σε ορισμένους. Το έχω περιγράψει πολύ αναλυτικά σε παλαιότερα post μου, τότε με τους reservoir dogs, αν θυμάσαι. Όταν όμως γίνεται αυτό, συμβαίνει για διαφορετικούς λόγους απ' αυτούς που κινείται μονίμως ο zip. Ειδικά εσύ, για να πιάσουμε κι εσένα λίγο, την πέφτεις μονίμως στα νεύρα των άλλων. Χρησιμοποιείς ένα μίγμα εκούσιας ασχετοσύνης, ξετσιπωσιάς, αισχρής κομματικής ή αντι-κομματικής σπέκουλας (το ίδιο είναι), και ακατάσχετης ιντερνετικής φλυαρίας. Σε τέτοιο σημείο που οι μόνοι συνομιλητές που ενδέχεται να τακιμιάσεις απο εδώ και πέρα είναι οι δυο μονιμάδες troll του esoterica. Μήπως θέλεις να σου κάνω κονέ; Γιατί απ' ότι βλέπω ο τρόπος που πας να χρησιμοποιήσεις τη γνωριμία σου με τον zip, δεν αποδίδει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2016, 16:50:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Heretic
Θα την πέφτεις στους dsm & nikomaxos για να δούμε ποιος θα παρεκτραπεί πρώτος; Υποτίθεται πως κάτι θέλεις να πεις.
Ενώ αυτοί οι δύο δεν επιτίθονται σε κανέναν με την πρόθεση να παρεκτραπεί.
Είσαι σίγουρος για αυτό που λες; Δηλαδή λαμβάνεις την ευθύνη για αυτό που λες;
Οπότε για εσένα δεν θα ήταν παράλογο αν αύριο σου κατεβάσω τρεις σελίδες Νικόμαχο και τρεις DSM, απλά για να δούμε αν και κατά πόσο τα δύο αυτά αθώα πλασματάκια είναι ένοχοι πρώτοι οι ίδιοι, αυτού του οποίου καταλογίζεις στον Ζιπ;
Και μάλιστα αν μιλούσαμε για τη δική μου περίπτωση, ίσως και σε μεγαλύτερο βαθμό..

Πύρινε, οι αψιμαχίες μεταξύ μελών του Esoterica είναι ένα σύνηθες φαινόμενο από τότε που αυτός ο Χώρος "γεννήθηκε" διαδικτυακά.
Κι ως ένα σημείο είναι κατανοητό.
Όταν έχουμε αντιπαράθεση απόψεων, αντιλήψεων, εγώ κ.α. είναι πολύ πιθανόν να δημιουργηθούν συγκρούσεις κι αντιθέσεις.
Από εκεί και πέρα είναι στην κρίση του κάθε ανθρώπου το πώς θα διαχειριστεί αυτήν τη σύγκρουση.
Άλλος θα το κάνει πιο ήρεμα και θα προσπαθήσει να χαλιναγωγήσει τον εκνευρισμό του, άλλος μπορεί να αδιαφορήσει και να μην ασχοληθεί καθόλου, άλλος θα "φουντώσει" και θα επιτεθεί, άλλος θα αμυνθεί κ.λπ.
Επειδή αναφέρεσαι σε συγκεκριμένους ανθρώπους, το κάθε μέλος έχει το δικό του μερίδιο ευθύνης κι έχει οδηγηθεί σε διάφορες ατασθαλίες κατά καιρούς.
Κι ο DSM κι ο ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ κι εσύ και άλλοι.
Κατά καιρούς έχουμε δει και μέλη τα οποία ως κομήτες εμφανίζονται, επιτίθενται σε όποιον βρουν και προσπαθούν να προσβάλλουν τους συνομιλητές τους.
Άλλα μέλη εμφανίζονται κι απλώς τρολάρουν για να περάσει η ώρα τους.
Η προσωπική μου άποψη είναι ότι υπάρχουν διαβαθμίσεις ως προς την μη αποδεκτή συμπεριφορά των μελών, νεότερων ή μη.
Ως άνθρωπος προσπαθώ στη ζωή μου να αντιλαμβάνομαι την πρόθεση των συνανθρώπων μου και να κρίνω τα κίνητρά τους παρά να τους εντάσσω όλους σε διάφορες ομάδες γιατί τότε χάνεις το νόημα.
Είναι διαφορετική η περίπτωση ενός ανθρώπου ο οποίος είναι μεν αρκετά ευέξαπτος από τη φύση του αλλά οι προθέσεις του δεν είναι κακόβουλες ούτε έχει διάθεση καταστροφική απέναντι στους συνανθρώπους του κι είναι διαφορετική η περίπτωση ενός ανθρώπου ο οποίος για τους δικούς του λόγους επιλέγει να δράσει καταστροφικά κι έχει διάφορες κακόβουλες προθέσεις.
Το ίδιο λοιπόν συμβαίνει και στα Forums οπότε και το κάθε μέλος με τον καιρό και μέσα στο πέρασμα των χρόνων δείχνει τα δείγματα των προθέσεών του...




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2016, 17:33:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Heretic
Ναι, φυσικά και "την πέφτουν", όπως "την πέφτω" κι εγώ μερικές φορές σε ορισμένους.
Εγώ δεν εννοήσα οτι κάποιος "μερικές φορές" την πέφτει σε κάποιους, εγώ εννόησα οτι κάποιος πολλές φορές ή και συστηματικά την πέφτει σε κάποιους
quote:
Ειδικά εσύ, για να πιάσουμε κι εσένα λίγο, την πέφτεις μονίμως στα νεύρα των άλλων.
Την ιδέα οτι κάποιος δεν έχει ευθύνη για τα συναισθήματά του, αλλά αυτά οφείλονται σε κάποιον τρίτο, μπορώ να τη δεχτώ, ως ένα σημείο
Απο εκεί και πέρα, αν κάποιος δεν μπορέι να διαχωρίσει τα συναισθήματά του από το φόρουμ, είναι δικό του πρόβλημα.
Όπως είναι και πρόβλημα αυτών που υφίστανται τις συναισθηματικές εκρήξεις του καθενός, το πώς θα αντιδράσουν σε αυτές
Αυτό είναι κάτι που ισχύει για όλους
Και πολλοί έχουμε πληρώσει και βαρύ τίμημα για αυτό, δηλ. για το οτι δεν είχαμε έλεγχο πάνω στα συναισθήματά μας
Και αν θέλεις, αυτό είναι που "καταλογίζω" και στον Ζιπ, δηλ. το να μη μπορεί να ελέγχει τα συναισθήματά του
Όχι για κανέναν άλλο λόγο, αλλά επειδή τον έχω πιο υψηλά στην υπόληψή μου

quote:
Dying_Incubus
Ως άνθρωπος προσπαθώ στη ζωή μου να αντιλαμβάνομαι την πρόθεση των συνανθρώπων μου και να κρίνω τα κίνητρά τους παρά να τους εντάσσω όλους σε διάφορες ομάδες γιατί τότε χάνεις το νόημα.
Μαζί σου

Edited by - Πύρινος on 16/05/2016 17:46:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2016, 17:49:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
D.I
Όταν έχουμε αντιπαράθεση απόψεων, αντιλήψεων, εγώ κ.α. είναι πολύ πιθανόν να δημιουργηθούν συγκρούσεις κι αντιθέσεις.
Από εκεί και πέρα είναι στην κρίση του κάθε ανθρώπου το πώς θα διαχειριστεί αυτήν τη σύγκρουση.
Άλλος θα το κάνει πιο ήρεμα και θα προσπαθήσει να χαλιναγωγήσει τον εκνευρισμό του, άλλος μπορεί να αδιαφορήσει και να μην ασχοληθεί καθόλου, άλλος θα "φουντώσει" και θα επιτεθεί, άλλος θα αμυνθεί κ.λπ.


Και άλλοι, θα συζητήσουν την διαφωνία εντελώς ήρεμα, με χρήση λογικής και επιχειρημάτων.

Εσύ κι εγώ, έχουμε δις-τρις αντιπαρατεθεί επί θεμάτων, εκφράζοντας διαφορετικές απόψεις.Ουδέποτε όμως συγκρουσθήκαμε είτε ευθέως, είτε με υπονοούμενα.Δεν σε θεωρούσα μαλάκα επειδή διαφωνείς μαζί μου, ούτε εσύ με θεωρούσες ηλίθιο για τον αυτό λόγο.
Οι διαφωνίες μας ήταν εντελώς πολιτισμένες και φυσιολογικές, αν εξετάσουμε τις παραμέτρους σκέψης και εμπειρίας, επί της ουσίας των θεμάτων.

Και με τον ΠΥΘΑΓΟΡΑ το ίδιο.Ισχυρή διαφωνία και μάλιστα "επιθετικού" τύπου θα έλεγα, αλλά εντελώς πολιτισμένη.Με τον ΠΛΑΤΩΝΑ το ίδιο.Και άλλους από τα πραγματικά "ιερά τέρατα" του esoterica.

Με άτομα σαν τους Ζιπ,Πυρινο, Kost,Χ.Ο, Χρήστο Ελ, regulus και σια, δεν ήταν δυνατό αυτό και ούτε θα γίνει ποτέ.
Η πρόκληση δεν αφορά μόνο προσωπική επίθεση.Αυτή ίσως και να την αγνοήσω, ανάλογα την προέλευσή της.

Αφορά κυρίως τα κύματα βλακείας, την ύπουλη σύνταξη-συρραφή προηγουμένων αναρτήσεων, την υπονόμευση της νοημοσύνης μέσω εξειδικευμένων προτάσεων και την εν γένει "χαλαρή" ιδιοσυγκρασία μερικών μελών, νυν και τέως.

quote:
D.I
Ως άνθρωπος προσπαθώ στη ζωή μου να αντιλαμβάνομαι την πρόθεση των συνανθρώπων μου και να κρίνω τα κίνητρά τους παρά να τους εντάσσω όλους σε διάφορες ομάδες γιατί τότε χάνεις το νόημα.

Ναι αυτό το κάνεις και μάλιστα "πληθωρικά" ως προς κάποια μέλη, παρουσιάζοντας προς τα έξω, με όμορφο και αποδεκτό τρόπο, πως πρέπει όλοι μας να συμπεριφερόμαστε.Εύγε.

ΣΗΜ:
Για να προλάβω τους ειδικούς καταδρομείς της βλακείας του φόρουμ, τα ανωτέρω δεν αποτελούν "γλύψιμο", αλλά απλή διαπίστωση για το μέλος D.I και καθαρά προσωπική μου γνώμη.

γακ τρολάκια?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2016, 13:09:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αφήστε τον Κούλη και τον Αλέξη να λένε τις ανοησίες τους.

Υπάρχουν άλλες ανοησίες, που έχουν ενδιαφέρον.Τουλάχιστον!


http://www.tribune.gr/weird/news/article/249921/snoounten-enas-exeligmenos-politismos-vriskete-sta-egkata-tis-gis.html

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2016, 13:30:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εκτιμώ ότι αυτό δεν προέρχεται από τον Snowden, αλλά από κάποιον διανοητικού επιπέδου σαν τον ηλεκτρονικό αφισοκολλητή της ΝΔ που έχουμε εδώ...

Abyssus Abyssum InvocatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2016, 14:06:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν διαφωνώ καθόλου Γιάννη.
Αλλά επειδή δεν είμαι-είσαι 100% σίγουρος και πέραν πάσης αμφιβολίας, αφήνω μια κερκόπορτα τόσο δα μικρούλα, όση και για τον Θεό του DSM.

Ισως θα μπορούσε ο Kost να μας φωτίσει, αν προέρχεται από τον Σνόουντεν ή όχι.
Εχει μια ερευνητική ικανότητα αυτό το παιδί...!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2016, 14:38:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι πολύ απλό Μάριε. Άρθρα σαν κι αυτό, πιθανότατα θα προέρχονται από τον Snowden. Δημοσιεύσεις σαν και την παραπάνω, πιθανότατα προέρχονται από trolls, και δημοσιεύονται από έντυπα που θέλουν να πουλάνε φύλλα.
Τώρα -μεταξύ μας- τι έχει αρχίσει να καπνίζει το παλικάρι εκεί στην Βενεζουέλα που υποτίθεται πως έχει πάει δεν ξέρω. Πάντως από έναν υποτιθέμενο προγραμματιστή χωρίς σπουδές, θρυλικό κουμπούρα του λυκείου και -άγνωστο πως- κοντράκτορα στην NSA, αν αρχίσουμε σε λίγο να παίρνουμε και πληροφορίες για τα μυστικά του σύμπαντος, το θεωρώ λίγο κουραστικό.

Abyssus Abyssum Invocat

Edited by - Heretic on 28/05/2016 14:39:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2016, 16:59:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν με...πιάνεις Γιάννη, δεν...

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2016, 19:12:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπορείς να εξηγήσεις λίγο παραπάνω;

Abyssus Abyssum InvocatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2016, 19:55:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μπορείς να εξηγήσεις λίγο παραπάνω;

Abyssus Abyssum Invocat


Εννοώ δεν ξέρεις ποτέ, αν υπάρχει εσωγήϊνος πολιτισμός.
Για αυτό ζητή την βοήθεια του ερευνητή μας Κοστ.Εχει και η αστρολογία πληροφορίες για κούφια Γη.
Κι ο Αιθηρ κάτι θα έχει να μας πει.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2016, 02:01:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...ενδεχομένως να μπορεί να επαληθευτεί αυτή η εικασία. Το στηρίζω στο γνωστό γνωμικό "όσο πιο άδειος είναι ο τενεκές, τόσο πιο πολύ θόρυβο κάνει". Η Γη από θόρυβο άλλο τίποτα, όσο και οι περισσότεροι κάτοικοί της. Οπότε, ενδέχεται να υπάρχει κενό, μεγέθους "τέρμα", στην κλίμακα του Ιουλίου Βερν.

Abyssus Abyssum InvocatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2016, 03:44:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν θα εκπλαγώ καθόλου, αν το εσωτερικό της Γης κατοικείται.
Εσύ?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2016, 14:09:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
Δεν θα εκπλαγώ καθόλου, αν το εσωτερικό της Γης κατοικείται.

Και σε πειράζουν αυτά που λέει ο ΧΟ ...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2016, 14:32:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιατί Αιθηρ?

Αποκλείεις την πιθανότητα, σε κάποιο τεράστιο υπόγειο χώρο, στο μέγεθος της Καλιφόρνια και του Τέξας ας πούμε, να ζούν άνθρωποι σαν κι εμάς ή περίπου σαν κι εμάς, κατάλοιπα ενός παλαιού προηγμένου πολιτισμού?

Ξέρεις, τώρα τελευταία οι αστροφυσικοί ανακαλύπτουν τον...θεό, πίσω από την δημιουργία, επειδή το B.B, δεν τους κάθεται ομαλά.Εγώ ακόμη είμαι μακράν του Υπέρτατου Οντος και έτσι την ψάχνω εντός κι εκτός Γης.

Εχεις κάτι να μας φωτίσει, περί κούφιας Γης?
κάτι που να βγαίνει από σένα και όχι παραπομπές.

Θέλεις βοήθεια αστρολόγου, να φωνάξουμε τον Kost?

Και τέλος, είσαι απόλυτα σίγουρος και πέραν πάσης αμφιβολίας, ότι δεν υπάρχουν εσωγήϊνοι?
Αν είσαι, να αγοράσεις δύο αλεξίπτωτα.Ποτέ δεν ξέρεις τι θα δεις και θα ακούσεις μέχρι τέλους του...έτους!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2016, 14:34:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό το πράγμα, που οι άνθρωποι θέλουν να ζουν σε φαντασιώσεις, ποτέ δεν το κατάλαβα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2016, 14:42:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
α) μπέσα που λέει και ο άλλος, σου λέω οτι είναι η τελευταία φορά που αναφέρεις τον χαρακτηρισμό "αστρολόγος" για τον kost.

β) κάθε φορά τα ίδια... αν πιστεύω στην ύπαρξη εξωγήινων!
μάλλον δεν διαβάζεις αυτά που γράφω, χρόνια τώρα!

γ) η θεωρία για ύπαρξη υπόγειας πόλης παλιότερου πολιτισμού έχει γίνει ήδη ωραία ταινία.

Το οτι δεν πιστεύω εγω σε αυτα τα παραμυθάκια,
δε σημαίνει οτι δεν έχεις το δικαίωμα να τα λες.

Αλλα... αστροφυσικός και να μιλάει για κούφια Γη δεν μου κάθεται και τόσο καλά

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2016, 14:42:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπάρχει βάση στην ενδεχόμενη ύπαρξη εξωγήινων ή και ορισμένων άλλων φαινομένων που συμβαίνουν στον κόσμο,
αλλά γιατί ορισμένα ίσως υπαρκτά φαινόμενα, πρέπει να αρχίσουμε να τα μπερδεύουμε και να τα κάνουμε ένα μεγάλο κουβάρι, από το οποίο κανένα χρήσιμο συμπέρασμα δεν μπορέι να βγει;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2016, 15:06:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

α) μπέσα που λέει και ο άλλος, σου λέω οτι είναι η τελευταία φορά που αναφέρεις τον χαρακτηρισμό "αστρολόγος" για τον kost

Λυπάμαι, αλλά υπάρχουν στοιχεία όπου ο ίδιος δια ζώσης, το παραδέχεται.
Επίσης υπάρχουν και γραπτά του, τα οποία αποδεικνύουν ότι είναι θιασώτης τουλάχιστον.Εχει ανοίξει ολόκληρο θέμα για την ερμηνεία των άστρων.

Θα τον αποκαλώ αστρολόγο, έστω κι "αστρολόγο", εκτός κι αν ο ίδιος απαρνηθεί κάθε παρόμοια "ιδιότητα".


quote:

β) κάθε φορά τα ίδια... αν πιστεύω στην ύπαρξη εξωγήινων!
μάλλον δεν διαβάζεις αυτά που γράφω, χρόνια τώρα!

Νομίζω πως εσύ δεν προσέχεις αυτά που γράφω.
Σε ρώτησα για εσωγήϊνους και όχι εξωγήϊνους.Καταλαβαίνεις την διαφορά υποθέτω.

quote:

γ) η θεωρία για ύπαρξη υπόγειας πόλης παλιότερου πολιτισμού έχει γίνει ήδη ωραία ταινία.

Ωραία.Και λοιπόν?

quote:

Το οτι δεν πιστεύω εγω σε αυτα τα παραμυθάκια,
δε σημαίνει οτι δεν έχεις το δικαίωμα να τα λες.

Σαφώς ναι.
Εδώ δέχεστε τον Χρήστο Ελ, τον Χ.Ο, τον χατζηχρήστο και το αποκορύφωμα, τον Πύραυλος_1.

quote:

Αλλα... αστροφυσικός και να μιλάει για κούφια Γη δεν μου κάθεται και τόσο καλά

Ποιός άλλος θα μπορούσε να μιλήσει?
Ο Οικονομολόγος ή ο πολιτικός μηχανικός?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2016, 15:07:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το οτι δεν πιστεύω εγω σε αυτα τα παραμυθάκια,
δε σημαίνει οτι δεν έχεις το δικαίωμα να τα λες.

Μέσα σε όλα αυτά τα 'παραμύθια' υπάρχουν ίσως κάποιοι σπόροι αλήθειας ή έστω υπάρχει μια ανάμνηση 'αλήθειας', θολή και παραμορφωμενη, την οποία εσφαλμένα ερμηνεύουμε, μέσα απο ένα νέο πλαίσιο αναφορών, το οποίο συχνά είναι επηρεασμένο απο διάφορους 'επιτήδειους' (συνωμοσιολόγους π.χ.)

Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι γιατί κάποιος προσπαθεί να βγάλει συμπέσματα πάνω σε πληροφορίες που δεν μπορεί να επαληθεύσει, αντί να κοιτάξει να εμπλουτίσει τις αξιόπιστες, οι οποίες συνήθως είναι επαρκείς για να βγάλει κάποιος χρήσιμα συμπεράσματα για το σήμερα


π.χ. να θες να μάθεις την "πραγματική" ιστορία του κόσμου και αντί να ξεκινήσεις από τους αρχαίους έλληνες συγγραφείς, να κάθεσαι να διαβάζεις Sitchin ή τις θεωρίες του Νταίνικεν

Δε λέω, να διαβάσεις και Σίτσιν και Νταίνικεν και όποιον θες,
αλλά πώς θα διακρίνεις την "mainstream" ιστορία από την "απόκρυφη" όταν η μόνη που έχεις διαβάσει είναι δεύτερη;
Πώς θα διακρίνεις το αν λέει αλήθεια ο Α ή αν λέει αλήθεια ο Β, όταν από πάντα πόνταρες στον Β; (και το γιατί το έκανες αυτό, είναι αντικείμενο άλλης επιστήμης, της ψυχανάλυσης)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2016, 15:12:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πηγαίνει π.χ. κάποιος (ονόματα δε λέμε) και βάζει τίτλο "ΑΠΟΚΡΥΦΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ"
ταράζεται και ο αναγνώστης και λέει, τι είναι αυτό το φοβερό απόκρυφο πράγμα;
Και φύσικα δεν είναι τίποτα το απόκρυφο ή το μη αναμενόμενο
Απλά ο άλλος έχει κοτσάρει ένα "ΑΠΟΚΡΥΦΟ" στο τίτλο, στο οποίο αναπαράγει κάποια θεωρία του Α ή του Β
Επανερχόμαστε λοιπόν στο ερώτημα:
Πώς θα διακρίνεις το 'απόκρυφο', αν δεν ξέρεις το φανερό;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2016, 15:29:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και οι αρχαίοι Ελληνες συγγραφείς δεν είναι το βέλτιστο σήμερα για την έρευνα της αρχαίας ιστορίας. Μιλάμε για Θουκυδίδη ή τις παραβολές του Πλάτωνα, δηλαδή; Για την Ατλαντίδα; Υπάρχουν έργα σύγχρονων ιστορικών, όχι τύπου Ντένικεν φυσικά, που εξερευνούν τα όρια της αρχαίας ιστορίας, βασισμένοι στους αρχαίους και σε άπειρη, δική τους, επιστημονική εργασία.

Όσο για την ετικέτα "απόκρυφη οικονομία" που πιθανόν να πήρε το μάτι σου, προφανώς και δεν είσαι σε διανοητικό επίπεδο να καταλάβεις τίποτα από αυτά που διαβάζεις, από συγκεκριμένους εδώ μέσα (μεταξύ των οποίων και εγώ), γιατί λειτουργείς πάνω-κάτω σαν το σκυλάκι του Παβλόφ.

Δεν τα 'κονομάω-πληρώνω-παραπάνω-φόρους = κακός-Τσίπρας
Μπορεί να τα 'κονομήσω-πληρώσω-λιγότερους-φόρους = καλός-Κούλης
Ούγκα-μπούγκα δηλαδή.

Η πρόβλεψη των κοινωνικών τάσεων, από τις απαρχές της βιομηχανικής επανάστασης, με βάση τη μελέτη των κινήσεων των χρηματαγορών, είναι για σένα κινέζικα. Καλύτερα ασχολήσου με τις φωτιές στα δάση, τον Λεβέντη και τίποτε ψευτο-εσωτερίστικες παπαγαλίες που επιδίδεσαι που και που.

Abyssus Abyssum InvocatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2016, 17:57:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η πρόβλεψη των κοινωνικών τάσεων, από τις απαρχές της βιομηχανικής επανάστασης, με βάση τη μελέτη των κινήσεων των χρηματαγορών

Όπως εδώ π.χ., O Heretic παραθέτει τον "απόκρυφο" διάλογο Τόμσεν - Βελκουλέσκου και ξεσκεπάζει
(μαζί με την κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ) το ΔΝΤ

Μετά απο μακροχόνια μελέτη των κοινωνικών τάσεων και των κινήσεων των χρηματαγορών από το 1700 μέχρι σήμερα, καταλήγουμε στο συμπέρασμα το κακό ΔΝΤ θέλει να εκβιάσει την Ευρώπη με Grexit (!) (η θέση δηλ. που εξέφραζε ο Βαρουφάκης προεκλογικά)
αλλά οι αποκαλύψεις δεν σταματάνε εκεί,
τα απόκρυφα γεγονότα που συμβαίνουν στον πλανήτη, φτάνουν επίσης ως τον "σοσιαλιστή" Ολάντ, ο οποίος περιέργως (πάσα ομοιότητα με τους εδώ "σοσιαλιστές" είναι εντελώς τυχαία) περνάει μέτρα "εργασιακού μεσαίωνα" στα οποία ακόμα πιο περιέργως, οι συνδικαλιστές αντιστέκονται (!)

Δηλαδή, μετά τη μελέτη των χρηματοοικονομικών κινήσεων από το 1700, ο Heretic καταλήγει στα ίδια συμπεράσματα με το ΚΚΕ (!)
με μία μόνο διαφορά: Δεν προέβλεψε οτι ο Τσίπρας ήταν ένας καιροσκόπος
προφανώς η μελέτη των τάσεων από το 1700, δεν επαρκούσε για αυτή τη πρόβλεψη

...

No hard feelings Heretic


Edited by - Πύρινος on 29/05/2016 18:00:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy