ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Γήινοι και Εξωγήινοι
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 41
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Σοφία_
Μέλος 2ης Βαθμίδας


228 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2014, 14:46:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με τη σειρα.
Πυρινε : Συμφωνω και επαυξανω αν και το "αστειο" ειναι οτι η φαντασια υπηρχε ανεκαθεν. Απλα τοτε δεν υπηρχαν οι εν λόγω "πηγες" να εμπλουτισουν τα φαντασματα μας.
Μαρια : ομολογω πως δεν καταλαβα το χιουμορ στην ερωτηση και απαντηα σοβαρα
Panpam : μολις ολοκληρωσω το επιστημονικοτατο αρθρο μου θα τα μαθετε ολα.
Sol-mix : θα απαντησω αποκλειστικα για εμενα. Ο λογος για τον οποιο βρισκομαι στο φορουμ ειναι για να ανταλλαξω ιδεες και να ρουφηξω δυο τρεις γνωσεις. Όπως ειπα στο πρωτο μηνυμα μου, ΔΕΧΟΜΑΙ οτι αυτα που ειδατε ΟΝΤΩΣ τα ειδατε και δεν βρισκοσασταν υπο την επηρεια καμιας ψυχοτροπου ουσιας. Εχει διαφορα να δεις κατι και να το μοιραστεις ως εμπειρια και διαφορά να παθιαστεις και να περιστρεψεις ολη σου τη ζωη και ραγματικοτητα γυρω απο αυτο που ειδες. Εργασια για το σπιτι, διαβασε πληροφοριες για τις ενθεογονες ουσιες και για να σε κατευθυνω για το μανιταρι Amanita muscaria και Psilocybe cubenis. Θα σου λυθουν πολλες αποριες για τη λειτουργια του εγκεφαλου. Εν τέλει θα συμφωνησω νε τον Πυρινο, γιατι και εγω θα ηθελα μια απαντηση οσον αφορα το σε ΠΟΙΟΝ και ΠΩΣ δινουν τις πληροφοριες για τη μετακινηση τουςι

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2014, 15:32:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

....Όπως ειπα στο πρωτο μηνυμα μου, ΔΕΧΟΜΑΙ οτι αυτα που ειδατε ΟΝΤΩΣ τα ειδατε και δεν βρισκοσασταν υπο την επηρεια καμιας ψυχοτροπου ουσιας. ...
Επειδή κάτι λες.... εγώ "ΔΕΧΟΜΑΙ οτι αυτα που ειδατε ΟΝΤΩΣ τα ειδατε " έστω και υπό ουσίες - δεν θα πείραζε. Και το να το περιγράψεις όπως το εισέπραξες (ως εξωγήινοι πχ) κι αυτό το δέχομαι - το να θεωρήσεις όμως ότι αυτό που είδε κάποιος και αυτό που εισέπραξε ΕΙΝΑΙ αυτό που του φάνηκε να είναι, είναι άλλη υπόθεση....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sol-Mix
Μέλος 2ης Βαθμίδας


394 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2014, 16:09:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
panpam: ο λόγος που ρωτώ είναι για να απορρίψω μερικές δεκάδες, εκατοντάδες σελίδες από αυτά που έχω συγκεντρώσει, δεν έχει νόημα να ασχολούμαι με κάτι που κάποιος άλλος έχει ήδη απορρίψει ως αφάνταστο, για τους άλλες 3 φυλές ξέρεις κάτι συγκεκριμένο ή όχι;

οι υπόλοιπες όμως απαντήσεις, που δεν έχουν σχέση με τις ερωτήσεις μου, μου δίνουν το έναυσμα να ρωτήσω τους ίδιους και:

Πόσο σκλάβος του μισθού σου είσαι;

Πόσο άνθρωπος είσαι, αφού νοιάζεσαι μόνο για τον εαυτόν σου;

Ποίος είναι ο αληθινός θεός σου (του ανθρώπου) με τόσες θρησκείες και θεούς που έχεις;

Πόσο αυγό του φιδιού πιστεύεις ότι είσαι (ο άνθρωπος);

Πόσο έχουν δίκιο οι 10 εντολές της Νέας Τάξης;

Όποιος απαντά, σε ποσοστά παρακαλώ.!

Σε ερώτηση που κάνατε, στο ποίοι είναι οι λόγοι, είμαι κοντά στο να πιστέψω ότι αφορά την «αρπαγή» σε περίπτωση ολικής καταστροφής του ανθρώπινου είδους.

Edited by - Sol-Mix on 18/02/2014 17:06:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Σοφία_
Μέλος 2ης Βαθμίδας


228 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2014, 18:27:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πανπαμ, απλα αναδιατυπωσες εν μερει αυτο που ειπα. Με την μονη διαφορα οτι εμενα δεν με αφορα να πιστεψω οτι αυτο που ειδε ο οποιοσδηποτε ειναι αυτο που περιγραφει.
Για δυο λογους:
Α) εφοσον δεν φερει εγκυρα και αξιοπιστα ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ οτι το πλασμα στο μπαλκονι ηταν ουφο, δεν τιθεται καν θεμα συζητησης.
Β) εφοσον προκειται για μια προσωπικη εμπειρια που εμπλεκει λαιχνιδια μυαλου, δυναμαι να κανω τετοια συζητηση εαν και οποτε ζησω αναλογη εμπειρια.
Μεχρι να ισχυει το Α ή το Β απλα θα δεχομαι οτι κατι ειδαν και εως εκει.
Το αληθινο ζητημα ομως ειναι να μην αρκουνται οι ιδιοι στην εγκυροτητα της φαντασιας τους, πλαθοντας συνομωσιολογιες περι ουφο και διαγαλαξιακων συνομοσπονδιων και ας ψαχτουν με τον εαυτο τους και τι μπορει να τους οδηγησε στην "θεαση" αυτη.

Σολ-μιξ αποφευγεις με περισσεια θρασσους (?!) να μην απαντας το σε ΠΟΙΟΥΣ και ΠΩΣ δινονται οι πληροφοριες μετακινησης των φυλων αυτων..Αν θες να υφισταται διαλογος ενηλικων σταματα να γραφεις μονολογους και λογυδρια και απα τα σε ερωτησεις οπως κανουν ολοι (σχεδον).
Μιας και εχω χρονο ας απαντησω στις γενικες-ρητορικες ερωτησεις σου (μπας και κανεις το ιδιο)
1.Πολυ, απ αυτον εξαρτωμαι και ζω. Δεν εχω ουτε χωραφια ουτε ειμαι ο ΛΙακοπουλος να πλουτισω απο παραμυθια για εξωγηινους, Ελ και Αποκαλυψεις
2. Το ποσο ανθρωπος ειναι και το αν νοιαζομαι για αλλους και οχι για την παρτη μου μπορουν να το κρινουν οσοι με γνωριζουν και οχι εγω, ή ενα τσουρμο διαδικτυακων μαντραχαλαδων
3. Μπλεκεις χωραφια επι χωραφιων. Μην εχεις παντως για θεο το μυαλο. Παιζει παιχνιδια.
4. Παιδι της μανας μου ειμαι, με φυσιολογικο τοκετο! Τωρα δεν ξερω για αυγα και φιδια. Θα τα αφησω για τη δικη σου σφαιρα πραγματικοτητας.
5. Οσο δικιο ειχαν και οι 10 του Μωυση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sol-Mix
Μέλος 2ης Βαθμίδας


394 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2014, 19:24:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σοφία_ : Τι δεν κατάλαβες; σου γράφω, διάβασε ποίο πάνω.

quote:

Σε ερώτηση που κάνατε, στο ποίοι είναι οι λόγοι, είμαι κοντά στο να πιστέψω ότι αφορά την «αρπαγή» σε περίπτωση ολικής καταστροφής του ανθρώπινου είδους.


Επίσης γράφεις

quote:

Μην εχεις παντως για θεο το μυαλο. Παιζει παιχνιδια.


Αυτά τα παιχνίδια δεν είναι για όλους, το προνόμιο αυτό, μάλλον ανήκει σε ορισμένους.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Σοφία_
Μέλος 2ης Βαθμίδας


228 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2014, 20:40:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Σοφία_ : Τι δεν κατάλαβες; σου γράφω, διάβασε ποίο πάνω.

quote:

Σε ερώτηση που κάνατε, στο ποίοι είναι οι λόγοι, είμαι κοντά στο να πιστέψω ότι αφορά την «αρπαγή» σε περίπτωση ολικής καταστροφής του ανθρώπινου είδους.


Επίσης γράφεις

quote:

Μην εχεις παντως για θεο το μυαλο. Παιζει παιχνιδια.


Αυτά τα παιχνίδια δεν είναι για όλους, το προνόμιο αυτό, μάλλον ανήκει σε ορισμένους.




Δεν ρωτησα ποτε τους λογους..ρωτησα δυο πραγματα...ΠΩΣ και σε ΠΟΙΟΥΣ δοθηκαν οι εν λογω πληροφοριες...τι.μου λες τωρα για αρπαγες και ολικες καταστροφες??
Δεν νομιζω οτι θα πρεπει να νιωθεις περηφανος για τα συγκεκριμενα παιχνιδια μυαλου μιας και απο οτι φαινεται δεν μπορεις να τα διαχειριστεις.
Η γραμμη μεταξυ ψυχωσης και γνωσης ειναι λεπτη...Ηδη την πατας..]

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maria3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
653 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2014, 21:00:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σοφία μου, είναι απλά τα πράγματα, το εσωτερικά διαπραγματεύεται πολλά θέματα ένα από αυτό είναι το κομμάτι του μεταφυσικού.

Στο συγκεκριμένο θέμα έχω προσθέσει και εγώ την προσωπική μου εμπειρία και όπως ξανά είπα είναι θέμα του κάθε αναγνώστη το αν γίνει πιστευτό ή όχι.

Αυτό το πλάσμα που έδωσα την περιγραφή του, δεν το έχω δει πουθενά, ή κάτι παρόμοιο, οπότε δεν είδα κάτι που να μου εξάψει την φαντασία, σε πληροφορώ εκείνη την περίοδο της ζωής μου και γενικά, δεν είχα καμία ιδέα για εξωγήινους, εσωγήινους, οντότητες κτλ και ούτε είχα σύνδεση ίντερνετ στο σπίτι.

Πάντα όμως φοβόμουν τα βράδια δεν ξέρω γιατί από μικρό παιδί και κοιμόμουν με ένα φωτάκι στο δωμάτιο το είδα το δύο χιλιάδες δέκα όπως αναφέρω.

Πάντα όμως μέσα μου, πίστευα στους πάνω και στους κάτω, λόγο πίστεις, δηλαδή ήμουν πεπεισμένη, όπως ήμουν πεπεισμένη χωρίς να ψάξω ή να δω ότι υπάρχουν εξωγήινοι.

Πολλά κομμάτια τα σύνδεσα μετά το περιστατικό.

Ξεκίνησα μετά από τρία χρόνια να ψάχνω για αυτό το είδος συγκεκριμένα, στην αρχή όλοι νόμιζαν ότι ήταν παιχνίδι της φαντασίας μου και εγώ το ίδιο, νόμιζα ότι είχα οπτικές και μετά από αυτήν την συνάντηση και ακουστικές ψευδαισθήσεις, έλεγα είναι το υποσυνείδητο μου, δεν συμβαίνει, δεν μπορούσα να το πιστέψω με κυρίευαν κρίσης πανικού και το μυαλό φανταζόταν άπειρα πράγματα για το τι μπορεί να ήταν αυτό το πλάσμα.

Μετά από τρία χρόνια προσπάθειας χωρίς κανένα ερέθισμα, τι εννοώ για όλο αυτό το διάστημα, σταμάτησα να βλέπω τηλεόραση να ακούω ειδήσεις να ακούω ραδιόφωνο, να διαβάζω και προσπαθούσα γενικά να μην επηρεάζομαι από τίποτα, για να καθαρίσω την σκέψη μου, τα πάντα πέρασαν και δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα, το μόνο όμως που δεν μπορούσε να μου περάσει ήταν αυτή η εικόνα.

Έτσι μετά από τρία χρόνια όπου απείχα κατά πολύ από τα εγκόσμια ενώ ήμουν μέσα σε αυτά, δηλαδή δεν έφυγα από τον πολιτισμό αν το θέσουμε έτσι, απείχα από φίλους συγγενείς κτλ ο μόνος άνθρωπος που άφησα να είναι δίπλα μου ήταν ο τωρινός μου σύζυγος, ο σύντροφος μου τότε δηλαδή και η μητέρα μου και η γιαγιά μου.

Δεν το συζητούσα όμως ποτέ το περιστατικό και έλεγα με όλα αυτά αυτό χρειάζομαι και νοερά προσευχή και θα το ξεπεράσω, όμως δεν πέρασε μία μέρα σε όλα αυτά τα χρόνια όπου δεν το είχα σκεφτεί.

Επειδή πολυλογώ πάλι τα κατάφερα, βγήκα από όλα αυτά και είμαι καλά, οπότε και πριν ένα χρόνο αφού είδα αποτελέσματα άρχισα πάλι να επιστρέφω, έβαλα ίντερνετ, οπού μπήκα για πρώτη φορά σε σάιτ, ήξερα από υπολογιστές αλλά μόνο καθαρά επαγγελματικά, μπήκα σε ένα σάιτ ψυχολογική υποστήριξης, ήθελα να βοηθήσω και άλλους ανθρώπους να το ξεπεράσουν.

Αλλά κάτι μου έλεγε δες και αυτό δες και εκείνο και κατέληξα και στο εσωτερικά, μπαίνω στο θέμα το παράξενο και βρίσκω πόσες σελίδες, να μιλάνε άνθρωποι για το θέμα μόρα, που το είχα ακούσει κάπου αλλά δεν θυμάμαι που και με ελκύει και παίρνω την απόφαση γιατί δεν ήξερα που άλλου να βάλω την εμπειρία μου, πιάνοντας με κρύος ιδρώτας, ακόμα με πιάνει και δίνω την περιγραφεί του πλάσματος που είδα.

Αυτό ήταν το πίστεψα λέω τι κάνω;

Τι έκανα τόσα χρόνια;

Αφού υπάρχει ο κόσμος του μεταφυσικού, υπάρχουν τόσες μαρτυρίες τόσοι άνθρωποι και εμπειρίες, όλοι αυτοί έχουν πρόβλημα;

Γιατί δεν έψαξα ποιο πριν τι περίμενα;

Γιατί άφησα αυτό το πράγμα να με τρώει, γιατί τρία χρόνια υπέφερα τόσο και όλα αυτά για να μην με πουν τρελή ή μάλλον γιατί και εγώ θεωρούσα έτσι τον εαυτό μου;

Τελικά ποιος είναι σε θέση να πει με απόλυτη σιγουριά και πέραν πάσης αμφιβολίας, ότι είμαι τρελή;

Μάλλον κανείς.


quote:

Εγώ συμφωνώ απόλυτα. (Πέρνα μια βόλτα και από ένα θεματάκι που αράχνιασε κάπου κάπως κάποτε, σχετικά με τη Φαντασία, το είδος, και το ρόλο της..... )


PY8AGORAS θα με ενδιέφερε το θέμα, που έχει γραφτεί;

Αν μπορείς παρέπεμψε με στο link.

Edited by - maria3 on 18/02/2014 21:11:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Σοφία_
Μέλος 2ης Βαθμίδας


228 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2014, 21:35:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[quote]
Σοφία μου, είναι απλά τα πράγματα, το εσωτερικά διαπραγματεύεται πολλά θέματα ένα από αυτό είναι το κομμάτι του μεταφυσικού.

Στο συγκεκριμένο θέμα έχω προσθέσει και εγώ την προσωπική μου εμπειρία και όπως ξανά είπα είναι θέμα του κάθε αναγνώστη το αν γίνει πιστευτό ή όχι.

Αυτό το πλάσμα που έδωσα την περιγραφή του, δεν το έχω δει πουθενά, ή κάτι παρόμοιο, οπότε δεν είδα κάτι που να μου εξάψει την φαντασία, σε πληροφορώ εκείνη την περίοδο της ζωής μου και γενικά, δεν είχα καμία ιδέα για εξωγήινους, εσωγήινους, οντότητες κτλ και ούτε είχα σύνδεση ίντερνετ στο σπίτι.

Πάντα όμως φοβόμουν τα βράδια δεν ξέρω γιατί από μικρό παιδί και κοιμόμουν με ένα φωτάκι στο δωμάτιο το είδα το δύο χιλιάδες δέκα όπως αναφέρω.

Πάντα όμως μέσα μου, πίστευα στους πάνω και στους κάτω, λόγο πίστεις, δηλαδή ήμουν πεπεισμένη, όπως ήμουν πεπεισμένη χωρίς να ψάξω ή να δω ότι υπάρχουν εξωγήινοι.

Πολλά κομμάτια τα σύνδεσα μετά το περιστατικό.

Ξεκίνησα μετά από τρία χρόνια να ψάχνω για αυτό το είδος συγκεκριμένα, στην αρχή όλοι νόμιζαν ότι ήταν παιχνίδι της φαντασίας μου και εγώ το ίδιο, νόμιζα ότι είχα οπτικές και μετά από αυτήν την συνάντηση και ακουστικές ψευδαισθήσεις, έλεγα είναι το υποσυνείδητο μου, δεν συμβαίνει, δεν μπορούσα να το πιστέψω με κυρίευαν κρίσης πανικού και το μυαλό φανταζόταν άπειρα πράγματα για το τι μπορεί να ήταν αυτό το πλάσμα.

Μετά από τρία χρόνια προσπάθειας χωρίς κανένα ερέθισμα, τι εννοώ για όλο αυτό το διάστημα, σταμάτησα να βλέπω τηλεόραση να ακούω ειδήσεις να ακούω ραδιόφωνο, να διαβάζω και προσπαθούσα γενικά να μην επηρεάζομαι από τίποτα, για να καθαρίσω την σκέψη μου, τα πάντα πέρασαν και δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα, το μόνο όμως που δεν μπορούσε να μου περάσει ήταν αυτή η εικόνα.

Έτσι μετά από τρία χρόνια όπου απείχα κατά πολύ από τα εγκόσμια ενώ ήμουν μέσα σε αυτά, δηλαδή δεν έφυγα από τον πολιτισμό αν το θέσουμε έτσι, απείχα από φίλους συγγενείς κτλ ο μόνος άνθρωπος που άφησα να είναι δίπλα μου ήταν ο τωρινός μου σύζυγος, ο σύντροφος μου τότε δηλαδή και η μητέρα μου και η γιαγιά μου.

Δεν το συζητούσα όμως ποτέ το περιστατικό και έλεγα με όλα αυτά αυτό χρειάζομαι και νοερά προσευχή και θα το ξεπεράσω, όμως δεν πέρασε μία μέρα σε όλα αυτά τα χρόνια όπου δεν το είχα σκεφτεί.

Επειδή πολυλογώ πάλι τα κατάφερα, βγήκα από όλα αυτά και είμαι καλά, οπότε και πριν ένα χρόνο αφού είδα αποτελέσματα άρχισα πάλι να επιστρέφω, έβαλα ίντερνετ, οπού μπήκα για πρώτη φορά σε σάιτ, ήξερα από υπολογιστές αλλά μόνο καθαρά επαγγελματικά, μπήκα σε ένα σάιτ ψυχολογική υποστήριξης, ήθελα να βοηθήσω και άλλους ανθρώπους να το ξεπεράσουν.

Αλλά κάτι μου έλεγε δες και αυτό δες και εκείνο και κατέληξα και στο εσωτερικά, μπαίνω στο θέμα το παράξενο και βρίσκω πόσες σελίδες, να μιλάνε άνθρωποι για το θέμα μόρα, που το είχα ακούσει κάπου αλλά δεν θυμάμαι που και με ελκύει και παίρνω την απόφαση γιατί δεν ήξερα που άλλου να βάλω την εμπειρία μου, πιάνοντας με κρύος ιδρώτας, ακόμα με πιάνει και δίνω την περιγραφεί του πλάσματος που είδα.

Αυτό ήταν το πίστεψα λέω τι κάνω;

Τι έκανα τόσα χρόνια;

Αφού υπάρχει ο κόσμος του μεταφυσικού, υπάρχουν τόσες μαρτυρίες τόσοι άνθρωποι και εμπειρίες, όλοι αυτοί έχουν πρόβλημα;

Γιατί δεν έψαξα ποιο πριν τι περίμενα;

Γιατί άφησα αυτό το πράγμα να με τρώει, γιατί τρία χρόνια υπέφερα τόσο και όλα αυτά για να μην με πουν τρελή ή μάλλον γιατί και εγώ θεωρούσα έτσι τον εαυτό μου;

Τελικά ποιος είναι σε θέση να πει με απόλυτη σιγουριά και πέραν πάσης αμφιβολίας, ότι είμαι τρελή;

Μάλλον κανείς.


/quote]

Γλυκια μου Μαρια (αν επιτρεπεται ο χαρακτηρισμος) εκανες τρομερα λαθη στη διαχειριση της καταστασης. Ας γενικευσουμε λιγο...ΒΙωσες μια κατασταση ψυχολογικου στρες (δεν μας ενδιαφερει στο παρον μηνυμα τι ηταν). Η αποχη απο τα εγκοσμια για να καθαρισεις οπως λες το νου σου εχει ακριβως τα αντιθετα αποτελεσματα. Θα εχεις ακουσει φανταζομαι για τους Θιβετιανους μοναχους. Στην δικη τους εξορια φθανουν την απολυτη πνευματικη πληρωση ακριβως επειδη δεν εχουν αντιπερισπασμους. Αυτο που θελω να πω και ειναι δυσκολο να το θεσει σε εφαρμογη ενα ατομο που εχει περασει μια τραυματικη εμπειρια ειναινα γεμιζει την καθημερινοτητα του με πληθος ασχολιων. Να δημιουργησει νεες νευρικες συναψεις και κατ' επακολουθο νεες εμπειριες. Δευτερο τραγικο λαθος οηταν οτι δεν αναζητησες αμεσα ψυχολογικη υποστηριξη. Ατομα σαν εσενα,οπως η ιδια παραδεχτηκες φοβουνται την κατακραυγη, ακομα και απο τον γιατρο. Πληροφοριακα, ενας ψυχολογος δεν θα σου υποδειξει τιποτα. Απλα θα σε οδηγησει μεσω ερωτησεων στα συμπερασματα που μονη σου θα αδυνατουσεα να βγαλεις. Θα σε βοηθουσε να απομυθοποιησεις το τραυμα σου, να ελαχιστοποιησεις την οποια βαρυτητα του και να το αποθηκευσεις στον εγκεφαλο σκυ απλα ως μια αξιοσημειωτη εμπειρια.

Συγγνωμη που επεκταθηκα ετσι, αλλα θεωρω απαραιτητα τετοια σχολια και ας ξεφευγουμε και λιγο απο τα παγια πλαισια που εξυπηρετει το φορουμ.

Υ.Γ. : τυχον αναγραμματισμοι στα γραφομενα μου να συγχωρουνται, σας γραφω απο κινητο

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2014, 21:56:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με σύνδεση από το ...υπερπέραν,μια ανάρτηση κατόπιν εκκλήσεως του ,υπό ποινήν,Νικόμαχου:

"""
Νικόμαχος:
<< Το διπλό άστρο wolf 424 Α και Β, στον αστερισμό της Παρθένου, είναι μεν κόκκινοι νάνοι, αλλά υπάρχει μιά τεράστια δοαφορά μεταξύ τους. Ο Β είναι ακόμη ενεργός και θα είναι για περίπου 7.500 χρόνια.Πράγμα που σημαίνει ότι μπορεί να υποστηρίξει ζωή.
Μια ακόμη ιδιομορφία που δεν αποκλείει την ύπαρξη ζωής όπως την ξέρουμε, είναι η απόσταση μεταξύ των Α και Β, η οποία κυμαίνεται σε 3.1 AU.Aρκετά μεγάλη, ώστε η θνησιμότητα του Α, να μην επηρεάζει ακόμη τον Β, ο οποίος θεωρείται μεταβλητός.

Η φωτεινότητα του Wolf 424 A, είναι περίπου 10 φορές όσο η Σελήνη σε πανσέληνο, ενώ του Β φθάνει και στο 90% του ηλιακού φωτός.

Αυτά που αναφέρει ο Sol-Mix είναι απολύτως σωστά και ένα πλανητικό σύστημα γύρω απο τον wolf 424 B, θα μπορούσε ακόμη να υποστηρίξει ζωή.Εκείνο που διαφεύγει από τον φίλο Sol-Mix, είναι πως είναι αδύνατον να υπάρχει πλανήτης στο wolf 424 Α και Β, λόγω της υποχρεωτικά χαοτικής τροχιάς, στην οποία θα ήταν αναγκασμένος να υποκύπτει, εξ' αιτίας των διπλών βαρυτικών δυνάμεων του ισχυρού Α και του ασθενούς Β.Και φυσικά η χαοτική τροχιά, δεν επιτρέπει την ανάπτυξη ζωής.
Τώρα να υπήρχε πλανήτης με ζωή, πριν αρχίσει η 'πτώση" των δύο άστρων, είναι ευαγγέλιο άλλου παπά!>>
"""

ΥΣ: Θα ζητήσω τρελή αποζημίωση ,μόλις τελειώσει η ποινή του.Προφανώς σε μπύρες.Κάνω δεύτερη φορά τον ...γραμματέα του.


Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maria3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
653 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2014, 22:10:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Γλυκια μου Μαρια (αν επιτρεπεται ο χαρακτηρισμος) εκανες τρομερα λαθη στη διαχειριση της καταστασης. Ας γενικευσουμε λιγο...ΒΙωσες μια κατασταση ψυχολογικου στρες (δεν μας ενδιαφερει στο παρον μηνυμα τι ηταν). Η αποχη απο τα εγκοσμια για να καθαρισεις οπως λες το νου σου εχει ακριβως τα αντιθετα αποτελεσματα. Θα εχεις ακουσει φανταζομαι για τους Θιβετιανους μοναχους. Στην δικη τους εξορια φθανουν την απολυτη πνευματικη πληρωση ακριβως επειδη δεν εχουν αντιπερισπασμους. Αυτο που θελω να πω και ειναι δυσκολο να το θεσει σε εφαρμογη ενα ατομο που εχει περασει μια τραυματικη εμπειρια ειναινα γεμιζει την καθημερινοτητα του με πληθος ασχολιων. Να δημιουργησει νεες νευρικες συναψεις και κατ' επακολουθο νεες εμπειριες. Δευτερο τραγικο λαθος οηταν οτι δεν αναζητησες αμεσα ψυχολογικη υποστηριξη. Ατομα σαν εσενα,οπως η ιδια παραδεχτηκες φοβουνται την κατακραυγη, ακομα και απο τον γιατρο. Πληροφοριακα, ενας ψυχολογος δεν θα σου υποδειξει τιποτα. Απλα θα σε οδηγησει μεσω ερωτησεων στα συμπερασματα που μονη σου θα αδυνατουσεα να βγαλεις. Θα σε βοηθουσε να απομυθοποιησεις το τραυμα σου, να ελαχιστοποιησεις την οποια βαρυτητα του και να το αποθηκευσεις στον εγκεφαλο σκυ απλα ως μια αξιοσημειωτη εμπειρια.

Συγγνωμη που επεκταθηκα ετσι, αλλα θεωρω απαραιτητα τετοια σχολια και ας ξεφευγουμε και λιγο απο τα παγια πλαισια που εξυπηρετει το φορουμ.

Υ.Γ. : τυχον αναγραμματισμοι στα γραφομενα μου να συγχωρουνται, σας γραφω απο κινητο



Σοφία μου μα όλα αυτά τα χρόνια, ήμουν σε αγωγή γιατί απευθύνθηκα σε ψυχίατρο γιατί πίστευα και εγώ ότι έχω πρόβλημα.

Συν ότι με τα χάπια τον πρώτο καιρό δεν μπορούσα να κάνω κάτι καλύτερο, δεν ήταν θέμα να ξεχαστώ αλλά να περιορίσω την φαντασία μου, σου έγραψα αυτό το κείμενο, απλά δεν επεκτάθηκα γιατί νόμιζα ότι είχες διαβάσει από την αρχή το θέμα και το έχω αναφέρει.

Συν ότι όταν μου εμφανίστηκε αυτό ήμουν ένα άτομο τρομερά ενεργητικό, που δούλευε δώδεκα ώρες την ημέρα, γιατί αγαπούσε την δουλειά του και τις άλλες τόσες ώρες ήταν έξω από το σπίτι, γιατί είχα πολλές ασχολίες, οπότε δεν μπορούσα να ξανά κάνω τα ίδια, γιατί από ότι φαίνεται δεν με είχαν βοηθήσει.

Δεν είχα χρόνο δηλαδή να σκεφτώ, για να ασχοληθώ με το τι πραγματικά συμβαίνει στην ψυχή μου.

quote:

Η γραμμη μεταξυ ψυχωσης και γνωσης ειναι λεπτη...Ηδη την πατας..


Αυτά που σου είπα ελπίζω να σε κάλυψαν σε ότι αφορά το παραπάνω κείμενο σου.

Η γνωμάτευση του γιατρού ήταν η παραπάνω.


Edited by - maria3 on 18/02/2014 22:13:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Σοφία_
Μέλος 2ης Βαθμίδας


228 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2014, 22:35:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια τελευταια σημειωση και κλεινει εδω, γιατι δεν πρεπει να τα συζηταμε δημοσια αυτα. Πρωτα απευθυνομαστε σε ψυχολογο για εκτιμηση της καταστασης και αν το κρινει αναγκαιο σε παραπεμπει σε ψυχιατρο. Οι τελευταιοι ψοφανε να δινουν φαρμακο με τη σεσουλα λες και προκειται για καραμελες τικ τακ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maria3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
653 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2014, 07:15:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μια τελευταια σημειωση και κλεινει εδω, γιατι δεν πρεπει να τα συζηταμε δημοσια αυτα. Πρωτα απευθυνομαστε σε ψυχολογο για εκτιμηση της καταστασης και αν το κρινει αναγκαιο σε παραπεμπει σε ψυχιατρο. Οι τελευταιοι ψοφανε να δινουν φαρμακο με τη σεσουλα λες και προκειται για καραμελες τικ τακ.


Όχι πρέπει να συζητιούνται τα θέματα αυτά, γιατί ήθελα να δείξω ότι έκανα κακό στον εαυτό μου γιατί δεν το αποδεχόμουν, γιατί σκεφτόμουν όπως οι γύρω μου και φοβόμουν το ότι τρελαινόμουν.

Αυτό ήθελα να σου πω από όλο αυτό, αλλά δυστυχώς δεν μπήκες στο νόημα και ίσως δεν μπήκαν στο νόημα και οι άλλοι.

Είχα κοντά μου ψυχολόγο φίλη μου πριν το περιστατικό και σε πληροφορώ, ποτέ δεν είδε κάτι σε εμένα για να με παραπέμψει, ακόμα και μετέπειτα όταν της το είπα μετά από χρόνια, όπως παραθέτω και παραπάνω, η απάντηση της ήταν κανείς δεν μπορεί να ξέρει.

Οπότε εσύ πως τα ακυρώνεις όλα αυτά;

Κανείς δεν μπορεί να σε βοηθήσει στην αναζήτηση σου και όχι με τα υπάρχοντα μέσα με σιγουριά, δεν λέω ότι δεν υπάρχουν περιπτώσεις που χρειάζονται βοήθεια αλίμονο ή και εγώ το πρώτο πράγμα που κάνω είναι ακριβώς αυτό, να παραπέμψω κάποιον πρώτα στην αρμόδιο ειδικό.

Εγώ πήρα δύο γνωματεύσεις, βέβαια την δεύτερη μετά από τρία χρόνια πριν κάτι μήνες, ο δεύτερος γιατρός μου είπε είσαι καλά, δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα και του είπα ακριβώς τι συνετέλεσε και γιατί το είχε γίνει στο παρελθόν.

Τα φάρμακα δεν θεραπεύουν ακόμα και της τρίτης γενιάς που δύνονται σε αυτές τις περιπτώσεις αλλά βοηθάνε ως προς τα συμπτώματα, εγώ θεραπεύτηκα όμως, ψάξε να μου πεις πόσοι υπάρχουν, με την πάθηση μου που το πέτυχαν αυτό;

Και καταλήγω λέγοντας σου, μήπως τελικά δεν είχα ποτέ πρόβλημα;

Λυπάμαι που χρειάζεται να γράφω όλες αυτές τις διευκρινίσεις, αλλά πρέπει να καταλάβεις, όπως στο λέω και εγώ συνειδητοποιημένα πλέον, ο κόσμος του μεταφυσικού υπάρχει, είτε το αποδεχτής είτε όχι.

Και θα συνεχίσω να γράφω μέχρι να βγει κάποιο ιατρικό μηχάνημα, ή εξετάσεις, όπου να μου δείχνει ακριβώς το πρόβλημα μου και την πάθηση μου.

Και σε παρακαλώ μην μου πεις για εξετάσεις σεροτονίνης και ντοπαμίνης, δεν υπάρχουν.

Ευχαριστώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sol-Mix
Μέλος 2ης Βαθμίδας


394 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2014, 11:18:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ΑΜΕΙΝΙΑΣ, δεν έχει και τόσο νόημα, οι σελίδες αυτές, προς μελέτη για τους UMMO ήταν μερικές δεκάδες, υπάρχουν για τους άλλους εκατοντάδες και περιγράφουν κα άλλο σύμπαν, απλά αν θυμάμαι καλά κάπου είχα διαβάσει ότι είχαν και αυτοί την ιδία, αλλά αντίστροφη άποψη για μας, δηλαδή ότι για αυτούς δεν θα έπρεπε να υπήρχαμε εμείς, δηλαδή δεν θα έπρεπε να υπάρχει νοήμον ζωή στο σύμπαν μας, στην απόσταση που βρίσκετε η Γή από τον Ήλιο, απλά τις αφήνω προσωρινά, μια και υπάρχουν ενστάσεις και πιθανών να είναι μυθοπλασία, και προσχωρώ στην μελέτη για τους άλλους, καμιά άποψη για αυτούς, τους άλλους υπάρχει;

Σοφία_, τελικά πραγματικά δεν κατάλαβες, αν μπορείς κάνε μερικές φορές reboot, και δες τα πράγματα και τις καταστάσεις με άλλο μάτι.

Οι απαντήσεις στο ΠΩΣ και σε ΠΟΙΟΥΣ είναι χιλιάδες, σχεδόν όσες και οι συναντήσεις και ποικίλουν από το τυχαίο μέχρι το στοχευόμενο, αν έκανες ένα κόπο να το ψάξεις λίγο θα το ανακάλυπτες, αυτό που έχει, νόημα είναι το ΓΙΑΤΙ, μόνο έτσι μπορεί να ελέχθη η ορθότητα ή η μυθοπλασία κάθε συμβάν.

Παράδειγμα: Μέχρι το 2009 το 77,39% και περισσότερο ψήφιζαν Νέα Δημοκρατία και ΠΑΣΟΚ, ζούσαν μέσα στο δικό τους ΜΑΤΡΙΧ, της ευδαιμονίας και της καλοπέρασης, κάποιοι άλλοι όμως το έβλεπαν και φώναζαν για το ΛΑΘΟΣ, από το 2001-2002-2003, τα συμπέρασμα δεν είναι ότι τα 3/4 των Ελληνίδων και Ελλήνων πολιτών, είναι «ηλίθιοι» και «πανηλίθιοι», άλλα απλά ότι δεν ήθελαν να κάνουν reboot για να ξεκολλήσουν, τουλάχιστον αυτό θέλω να πιστεύω ότι ισχύει για την πλειοψηφία, γιατί πάντα κάποιοι εγκάθετοι και βαλτοί θα υπάρχουν.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sol-Mix
Μέλος 2ης Βαθμίδας


394 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2014, 11:40:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τελικά υπάρχουν πολλές εκδόσεις της Γαλαξιακής Ομοσπονδίας.

Αυτοί έχουν ξεφύγει τελείως πουλάνε και κονκάρδες.

Αυτά είναι μάλλον σήματα υπό Ομοσπονδιών

Κάτι σαν Βρετανική κοινοπολιτεία ή Ηνωμένες πολιτείες Αμερικανής δηλαδή.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sol-Mix
Μέλος 2ης Βαθμίδας


394 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2014, 12:03:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι έξι αριθμοί – Τροφή για σκέψη

Δύο απ’ αυτούς τους αριθμούς σχετίζονται με τις θεμελιώδεις δυνάμεις, άλλοι δύο καθορίζουν το μέγεθος και τη γενική «υφή» του Σύμπαντος μας προσδιορίζοντας εάν θα συνεχίσει να υπάρχει για πάντα, και οι δύο τελευταίοι ορίζουν επακριβώς τις ιδιότητες του ίδιου τού χώρου:

• O Κόσμος είναι τόσο μεγάλος επειδή υπάρχει στη φύση ένας καθοριστικής σημασίας πολύ μεγάλος αριθμός N, ίσος με 10^36. O αριθμός αυτός μετρά την ισχύ της ηλεκτρικής δύναμης που συγκρατεί τα άτομα, διαιρεμένη με την ισχύ της μεταξύ τους βαρυτικής δύναμης. Εάν ο αριθμός N είχε λίγο λιγότερα μηδενικά, μόνο ένα βραχύβιο και μικροσκοπικό Σύμπαν θα μπορούσε να υπάρχει, δεν θα μπορούσαν να αναπτυχθούν όντα μεγαλύτερα από έντομα, και ο χρόνος δεν θα επαρκούσε για τη βιολογική εξέλιξη.

• Ένας άλλος αριθμός, ο e, του οποίου η τιμή είναι 0,007, καθορίζει πόσο συνεκτικά συνδέονται οι ατομικοί πυρήνες και πώς δημιουργήθηκαν όλα τα άτομα στη Γη. H τιμή του αριθμού e ρυθμίζει τη φωτεινή ισχύ που δεχόμαστε από τον Ήλιο. Επίσης, είναι ιδιαίτερα ευαίσθητη στην τιμή του αριθμού e η διαδικασία με την οποία τα άστρα μεταστοιχειώνουν το υδρογόνο σε όλα τα άτομα του περιοδικού πίνακα. Το ότι ο άνθρακας και το οξυγόνο είναι συνηθισμένα στον πλανήτη μας, ενώ ο χρυσός και το ουράνιο σπάνια, οφείλεται σε διεργασίες που συμβαίνουν στα άστρα. Αν το e ήταν 0,006 ή 0,008, τότε δεν θα μπορούσαμε να υπάρξουμε.

• O κοσμικός αριθμός Ω μετρά την ποσότητα ύλης που περιέχεται στο Σύμπαν μας — γαλαξίες, διάχυτο αέριο και «σκοτεινή ύλη». Το Ω εκφράζει πόσο σημαντική είναι η βαρύτητα συγκριτικά με την ενέργεια διαστολής του Σύμπαντος. Εάν ο λόγος των δύο ήταν πολύ μεγάλος συγκριτικά με μια συγκεκριμένη «κρίσιμη» τιμή, το Σύμπαν θα είχε καταρρεύσει προ πολλού, αν πάλι ήταν πολύ μικρός, δεν θα είχαν σχηματιστεί ούτε γαλαξίες ούτε άστρα. Φαίνεται ότι η αρχική ταχύτητα διαστολής έχει ρυθμιστεί πολύ προσεκτικά.

• H μέτρηση τού τέταρτου αριθμού, του λ, ήταν η πιο σημαντική επιστημονική είδηση του 1998. Μια καινούργια δύναμη — την ύπαρξη της οποίας ουδείς υποψιαζόταν —, μια κοσμική «αντιβαρύτητα», καθορίζει τη διαστολή του Σύμπαντος μας, αν και δεν προκαλεί κανένα παρατηρήσιμο φαινόμενο σε κλίμακα μικρότερη από 1 δισεκατομμύριο έτη φωτός. H δύναμη αυτή είναι προορισμένη να υπερισχύσει της βαρύτητας και των άλλων δυνάμεων της φύσης καθώς το Σύμπαν μας γίνεται σκοτεινότερο και πιο άδειο. Ευτυχώς για εμάς (και προς μεγάλη έκπληξη των θεωρητικών), η τιμή τού λ είναι πολύ μικρή. Σε διαφορετική περίπτωση, η επίδραση της θα είχε σταματήσει το σχηματισμό γαλαξιών και άστρων, και η κοσμική εξέλιξη θα είχε καταπνιγεί πριν καν μπορέσει να ξεκινήσει.

• Τα σπέρματα όλων των κοσμικών σχηματισμών — άστρων, γαλαξιών και σμηνών γαλαξιών — ήταν όλα εντυπωμένα στη Μεγάλη Έκρηξη. H δομή του Σύμπαντος μας εξαρτάται από έναν αριθμό, τον Q, που παριστά το λόγο δύο θεμελιωδών ενεργειών και έχει τιμή 1/100.000 περίπου. Αν ο Q ήταν μικρότερος, το Σύμπαν θα παρέμενε αδρανές και αδιαμόρφωτο. Εάν ήταν πολύ μεγαλύτερο, το Σύμπαν θα γινόταν ένας βίαιος τόπος, στον οποίο δεν θα μπορούσαν να επιβιώσουν άστρα και ηλιακά συστήματα, αλλά θα κυριαρχούσαν τεράστιες μαύρες τρύπες.

• O έκτος κρίσιμος αριθμός είναι γνωστός εδώ και αιώνες, ωστόσο τώρα εξετάζεται υπό μια νέα προοπτική. Είναι ο αριθμός D των χωρικών διαστάσεων του Κόσμου μας, και ισούται με 3. Εάν ο αριθμός D ήταν 2 ή 4, δεν θα μπορούσε να υπάρξει ζωή. O χρόνος συνιστά μια τέταρτη διάσταση, η οποία, όμως, είναι διαφορετική από τις άλλες αφού περιέχει ένα βέλος: "πορευόμαστε" μόνο προς το μέλλον. Κοντά στις μαύρες τρύπες, ο χώρος είναι τόσο στρεβλωμένος που το φως κινείται σε κύκλους και ο χρόνος μπορεί να μένει στάσιμος. Επιπλέον, κοντά στη χρονική στιγμή της Μεγάλης Έκρηξης, καθώς επίσης και σε μικροσκοπικές κλίμακες, ο χώρος ενδέχεται να αποκαλύπτει τη βαθύτερα υποκείμενη δομή του: δονήσεις και αρμονικές αντικειμένων που ονομάζονται «υπερχορδές», σε μια αρένα δέκα διαστάσεων.

Ίσως υπάρχουν κάποιοι συσχετισμοί μεταξύ αυτών των αριθμών. Επί του παρόντος, ωστόσο, δεν μπορούμε να προβλέψουμε κανέναν απ’ αυτούς τους αριθμούς μέσω των τιμών των άλλων. Ούτε και γνωρίζουμε αν κάποια «θεωρία των Πάντων» θα μας δώσει τελικά μια εξίσωση που θα τους συσχετίζει ή που θα τους ορίζει μονοσήμαντα. O λόγος για τον οποίο τονίστηκαν αυτοί οι συγκεκριμένοι έξι αριθμούς είναι ότι ο καθένας τους διαδραματίζει έναν κρίσιμο και ξεχωριστό ρόλο στο Σύμπαν μας, ενώ, ταυτόχρονα, το σύνολο τους προσδιορίζει πώς εξελίσσεται το Σύμπαν και ποιες είναι οι εσωτερικές του δυνατότητες. Επιπρόσθετα, για τρεις από αυτούς (εκείνους που αφορούν το Σύμπαν σε μεγάλη κλίμακα) μόλις πρόσφατα αρχίσαμε να έχουμε ακριβείς μετρήσεις.

Αυτοί οι έξι αριθμοί συνιστούν μια «συνταγή» για ένα σύμπαν. Επιπλέον, το αποτέλεσμα είναι πολύ ευαίσθητο στις τιμές τους υπό την έννοια ότι, εάν κάποιος από αυτούς δεν ήταν «κατάλληλα ρυθμισμένος», δεν θα υπήρχαν άστρα ούτε και ζωή. Είναι τούτη η ρύθμιση ένα άλογο γεγονός, μια σύμπτωση; Ή συνιστά την πρόνοια ενός αγαθού Δημιουργού;

Ο Martin Rees έχει την άποψη ότι δεν πρόκειται για τίποτε από τα δύο. Ενδέχεται να υπάρχει μια απειρία άλλων συμπάντων, στα οποία οι αριθμοί θα είναι διαφορετικοί. Τα περισσότερα θα γεννιούνται νεκρά ή θα παραμένουν στείρα. Ζωή μπόρεσε να αναδυθεί (και έφτασε σε ανθρώπους με αυτοσυνείδηση) μόνο σε ένα Σύμπαν με τον «σωστό» συνδυασμό. H συνειδητοποίηση αυτού του γεγονότος παρέχει μια ριζικά νέα προοπτική για το Σύμπαν μας, για τη θέση μας σε αυτό και για το χαρακτήρα των φυσικών νόμων.

Είναι εκπληκτικό το γεγονός ότι ένα διαστελλόμενο σύμπαν, το οποίο έχει μια αρχή τόσο «απλή» ώστε να ορίζεται από λίγους μόνο αριθμούς, μπορεί να εξελιχθεί (εάν αυτοί οι αριθμοί «ρυθμιστούν» κατάλληλα) στον δικό μας Κόσμο με την περίπλοκη δομή του. Αλλά ας στήσουμε πρώτα το σκηνικό της ιστορίας εξετάζοντας τις εν λόγω δομές σε όλες τις κλίμακες, από τα άτομα ως τους γαλαξίες.

Μερικές ιδέες

Οι έξι αριθμοί παραμονεύουν στις μικρότερες και στις μεγαλύτερες δομές του σύμπαντος. Επιλέγουμε έναν από τους πιο μικρούς: Ο πυρήνας του ατόμου του ηλίου ζυγίζει το 99,3% της μάζας των δύο πρωτονίων και των δύο νετρονίων από τα οποία φτιάχνεται. Το υπόλοιπο ποσοστό 0.7% απελευθερώνεται με τη μορφή ενέργειας, κυρίως θερμότητας. Έτσι, το υδρογόνο που είναι το καύσιμο μέσα στον ήλιο μετατρέπει τα .007 της μάζας του σε θερμότητα για να μπορεί να συντηχθεί σε ήλιο. Ο αριθμός αυτός – γράφεται ε – αποτελεί μια συνάρτηση της ισχύος της δύναμης που "κολλά" μαζί τα νουκλεόνια στον πυρήνα.

Λοιπόν; Σκεφτείτε το εξής: Εάν ο αριθμός ήταν λίγο μόνο μικρότερος – .006 αντί .007 – τότε το ένα πρωτόνιο του υδρογόνου δεν θα μπορούσε να συνδεθεί με ένα νετρόνιο, και το σύμπαν θα αποτελείται μόνο από υδρογόνο. Ούτε χημεία, ούτε ζωή. Και αν ήταν ελαφρώς μεγαλύτερο, μόνο .008 για παράδειγμα, η σύντηξη θα ήταν τόσο εύκολη που γρήγορα το υδρογόνο δεν θα είχε επιβιώσει από το Big Bang. Και πάλι ούτε ηλιακά συστήματα, ούτε ζωή. Ο σωστός αριθμός βρίσκεται με πολύ ακρίβεια, μεταξύ του .006 και του .008.

Και αυτό το παράδειγμα είναι μόνο ένας από τους έξι αριθμούς του Rees. Εάν ομοίως άλλαζες έστω και λίγο τους άλλους πέντε αριθμούς, η ζωή και η δομή του σύμπαντος, όπως την γνωρίζουμε σήμερα θα ήταν εντελώς διαφορετική.

Μπροστά σε ένα τέτοιο συντριπτικά απίθανο πράγμα, οι κοσμολόγοι έχουν προσφέρει αρκετές πιθανές εξηγήσεις. Η απλούστερη είναι το λεγόμενο το επιχείρημα του άμεσου γεγονότος. "Κάποιος μπορεί απλώς να πει: «Οι αριθμοί δεν μπορούν να είναι διαφορετικοί γιατί αν δεν ήταν έτσι, δεν θα ήμασταν εδώ για να αναρωτιόμαστε για το θέμα αυτό, "λέει ο Rees. “Πολλοί επιστήμονες είναι ικανοποιημένοι με αυτή την εξήγηση."Τυπικό μέλος της ομάδας αυτής είναι ο Theodore Drange, καθηγητής της φιλοσοφίας στο Πανεπιστήμιο της Δυτικής Βιρτζίνια, ο οποίος ισχυρίζεται ότι είναι παράλογο να εξεγειρόμαστε σχετικά με την ιδέα ότι το φιλικό προς την ζωή μας σύμπαν είναι "μοναδικό." Ο Drange το θέτει ως εξής: “Οποιοσδήποτε συνδυασμός φυσικών σταθερών μπορεί να υπάρχει, θα ήταν μοναδικός."

Το σύμπαν ακόμα κι έτσι εξακολουθεί να είναι κάτι το παράξενο, κάτι που δεν μπορεί να εξηγηθεί εύκολα. Γι αυτό χρειάζεται μια επεξήγηση.

Εν τω μεταξύ, η μυστηριώδης ακρίβεια των αριθμών έχει οδηγήσει ορισμένους επιστήμονες ταπεινά στα χέρια των θεολόγων. “Η εξαίσια τάξη που εμφανίζεται στον φυσικό κόσμο απαιτεί την παρουσία ενός Θεού," υποστηρίζει η Vera Kistiakowsky, φυσικός στο MIT.

Υπάρχει όμως σύνδεση μεταξύ των έξι αριθμών; "Αυτή τη στιγμή δεν μπορούμε να προβλέψουμε κάποιον από αυτούς από την τιμή των υπόλοιπων. Εκτός κι αν οι θεωρητικοί ανακαλύψουν κάποια ενοποιητική θεωρία, οπότε κάθε αριθμός θα βγαίνει από τους υπόλοιπους”, συνεχίζει ο Rees.

Όμως ο Rees προσφέρει μια ακόμη εξήγηση, που δεν δίνει την αίσθηση της παραίτησης ούτε θεολογία. Με βάση την πρόσφατη κοσμολογία – ειδικά την έρευνα του φυσικού Andrei Linde από το Πανεπιστήμιο του Στάνφορντ καθώς και τις δικές του θεωρίες για την φύση των έξι αριθμών – ο Rees προτείνει ότι το σύμπαν μας είναι μια μικρή, απομονωμένη γωνιά ενός πολυσύμπαντος.

Αυτή η ιδέα λέει ότι μια ενδεχομένως άπειρη σειρά ξεχωριστών big bangs αναδύθηκε μέσα από μια πυκνή αρχέγονη κατάσταση της ύλης. Όσο υπερβολική κι αν φαίνεται η έννοια, έχει προσελκύσει, ωστόσο, πολλούς μεταξύ των οποίων και κοσμολόγους. Ο Rees είναι από τους πρώτους της άποψης αυτής. “Αν υπάρχουν πολλά σύμπαντα, το καθένα διέπεται από ένα διαφορετικό σύνολο αριθμών, αλλά θα υπάρχει και ένα με συγκεκριμένο σετ αριθμών κατάλληλων για τη ζωή. Είμαστε προφανώς σ ‘αυτό.”

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2014, 14:27:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μπροστά σε ένα τέτοιο συντριπτικά απίθανο πράγμα, οι κοσμολόγοι έχουν προσφέρει αρκετές πιθανές εξηγήσεις. Η απλούστερη είναι το λεγόμενο το επιχείρημα του άμεσου γεγονότος. "Κάποιος μπορεί απλώς να πει: «Οι αριθμοί δεν μπορούν να είναι διαφορετικοί γιατί αν δεν ήταν έτσι, δεν θα ήμασταν εδώ για να αναρωτιόμαστε για το θέμα αυτό, "λέει ο Rees. “Πολλοί επιστήμονες είναι ικανοποιημένοι με αυτή την εξήγηση."Τυπικό μέλος της ομάδας αυτής είναι ο Theodore Drange, καθηγητής της φιλοσοφίας στο Πανεπιστήμιο της Δυτικής Βιρτζίνια, ο οποίος ισχυρίζεται ότι είναι παράλογο να εξεγειρόμαστε σχετικά με την ιδέα ότι το φιλικό προς την ζωή μας σύμπαν είναι "μοναδικό." Ο Drange το θέτει ως εξής: “Οποιοσδήποτε συνδυασμός φυσικών σταθερών μπορεί να υπάρχει, θα ήταν μοναδικός."

Θυμάστε τη διαφήμιση με το σλόγκαν " ...κι αν σου κάτσει??? "

Μπορεί λοιπόν και να έχει δίκιο ο προφέσορ-Θοδωρής....

Κατ'αναλογία όταν ρωτήσανε ένα μπάρμπα σ'ενα χωριό,
γιατί το κομπολόι σου έχει 33 χάντρες?
,
αυτός απάντησε αφοπλιστικά: διότι 33 χάντρες έχει το κομπολόι μου, και αν δεν είχε τόσες ή δεν θα ηταν το δικό μου ή δεν θα ήταν κομπολόι....
απλά τα πράματα δηλαδής....

Για τη φίλη που ρώτησε σχετικά με το τόπικ της Φαντασίας το λίνκ εδώ:
http://www.esoterica.gr/forumS/topic.asp?TOPIC_ID=11559


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2014, 14:53:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
και μια που το φερε η κουβέντα, να απαντήσουμε και στο κουίζι σου Σολμιξ:

quote:
1. Πόσο σκλάβος του μισθού σου είσαι;

2. Πόσο άνθρωπος είσαι, αφού νοιάζεσαι μόνο για τον εαυτόν σου;

3. Ποίος είναι ο αληθινός θεός σου (του ανθρώπου) με τόσες θρησκείες και θεούς που έχεις;

4. Πόσο αυγό του φιδιού πιστεύεις ότι είσαι (ο άνθρωπος);

5. Πόσο έχουν δίκιο οι 10 εντολές της Νέας Τάξης;



1. Μεχρι να κερδίσω το λόττο, ή να βρω πλήρες συνταξιοδοτικό πακέτο για ...σύνταξη στα 18 και στρατευση στα 100, το παλεύω σε ποσοστά που κυμαίνονται από 1% έως 20% (αναλόγως τα μπονους, τις περιοδους ανεργίας, τα πανω και τα κάτω, τα μεσα και τα έξω, το Στουρνάρα και τη Μερκελ, και δε συμμαζευόμαστε...). Δεν νιώθω σκλάβος, αλλά είναι μια αναγκαιότητα, και το ρόλο ή την ποσότητα τη συζητάμε σε άλλο θεμα γι'αυτό. Κατά τ'άλλα με τους σημερινούς μισθούς οι Ελληνες μπορεί να μην είναι Σκλάβοι του μισθού τους, αλλά απλώς να έχουν μισθούς σκλάβων (ω ναι, υπάρχει διαφορά και δεν είναι λογοπαίγνιο!)
http://www.youtube.com/watch?v=4g0yJA49-ps

2. Κανεις ερώτηση [πόσο άνθρωπος είσαι], που εμπεριέχει γνώμη/απάντηση/προϋπόθεση ήδη [αφού νοιάζεσαι μόνο για τον εαυτόν σου]? Στο πόσο άνθρωπος είμαι, τι να σου πώ τώρα, θεωρώ ότι είμαι 100%,
αλλά δεν έχω κάνει και ειδικές εξετάσεις... Μπορεί πχ. να αποδειχτεί ότι είμαι τελικά 70% ανθρωπος, 5% σούπερμαν, 1% μπάτμαν, 2% άγγελος, 3% δαίμονας, 4% Νεάντερνταλ και 15 % ρομποκοπ. Στο βου σκέλος, μετά το αφού, το θεωρώ άκυρο γιατί χρησιμοποιείς αυθαίρετο συμπερασμα.

3. Χωράει συζήτηση το πρώτο σκέλος, αλλά πληροφοριακά εν τω μεταξύ να σου πω ότι ο αριθμός των θρησκειών δεν αποδεικνύει ούτε την ύπαρξη ούτε την ποσότητα του/των Θεών

4. Εξαρτάται τί (και ποιο) είναι το αυγό, και τί (και ποιο) είναι το φίδι.

5. Αν συμπεριλαμβάνεσαι μέσα στους 500.000.000 "τυχερούς" τότε έχουν 100% δίκιο. Αν είσαι "στην απέξω" τότε έχουν 0% δίκιο. Αν δεν το ξέρεις ακόμα και παίζεται η τελική κατάταξη, τότε με βάση και το σκορ που ανέλυσα στο αντιστοιχο θέμα έχουν 85% δίκιο.

Γενικώς παντως θα έλεγα πάρε τις ερωτησεις πίσω, και επαναδιατύπωσε τες με σαφήνεια,
κι εδώ είμαστε να ...απαντνάμε που θα λεγε κι ο Τόλης ο Σκέτος


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Σοφία_
Μέλος 2ης Βαθμίδας


228 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2014, 17:31:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μαρια, το αν ειχες τελικα προβλημα, το αν θεραπευτηκες και τα συναφη αλλα πρακτικα ερωτηματα δεν θα τα απαντησω καθως δεν με αφορουν και δεν ειμαι ειδημων επ' αυτου. Αυτο που θα συνεχισω να λεω και να υποστηριζω ειναι οτι ανεξαρτητα απο την υπαρξη ή οχι του μεταφυσικου και εν τη αυτη περιπτωσει η υπαρξη εξωπλανητικων οντων δεν θα επρεπε να καταλαμβανουν τοσο.μεγαλο ποσοστο απ την καθημερινοτητα μας.
Μαγκια σου που βιωσες οτι βιωσες αλλα περα απο μια ερευνα επι του θεματος δεν θα επρεπε να υφισταται επιπλεον ζητημα.
Ειμαι τοσο εριστικη απλα και μονο επειδη ξερω πως οτι και να κανεις εσυ ή εγω επιστημονικες αποδειξεις για την υπαρξη τους δεν θα αποκομισουμε.
Εκτος πια και αν παρκαρει κανενας ιπταμενος δισκος στην πυλωτη του σπιτιου σου.
Ας αφησουμε την επιστημη για τους επιστημονες και τα αγγουρια για τους μαναβηδες.
Αλλο επιστημη αλλο εσωτερισμος και φιλοσοφικες γνωσεις/ θεωρησεις (που ολοι θα επρεπε να εχουμε).

Πολυς κοσμος βιωνει μεταφυσικες εμπειριες (ειτε ειναι αληθινες, ειτε αποκυηματα που πολυπλοκου μυαλου μας) , αλλα δεν γυριζει κοσμο και ντουνια αναποδα χωρις απτες αποδειξεις.

Σολ-μιξ, αν θελω ριμπουτ, θες φορματ...γερο φορματ. Θα με θυμηθεις εν καιρω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maria3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
653 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2014, 18:23:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μαρια, το αν ειχες τελικα προβλημα, το αν θεραπευτηκες και τα συναφη αλλα πρακτικα ερωτηματα δεν θα τα απαντησω καθως δεν με αφορουν και δεν ειμαι ειδημων επ' αυτου. Αυτο που θα συνεχισω να λεω και να υποστηριζω ειναι οτι ανεξαρτητα απο την υπαρξη ή οχι του μεταφυσικου και εν τη αυτη περιπτωσει η υπαρξη εξωπλανητικων οντων δεν θα επρεπε να καταλαμβανουν τοσο.μεγαλο ποσοστο απ την καθημερινοτητα μας.
Μαγκια σου που βιωσες οτι βιωσες αλλα περα απο μια ερευνα επι του θεματος δεν θα επρεπε να υφισταται επιπλεον ζητημα.
Ειμαι τοσο εριστικη απλα και μονο επειδη ξερω πως οτι και να κανεις εσυ ή εγω επιστημονικες αποδειξεις για την υπαρξη τους δεν θα αποκομισουμε.
Εκτος πια και αν παρκαρει κανενας ιπταμενος δισκος στην πυλωτη του σπιτιου σου.
Ας αφησουμε την επιστημη για τους επιστημονες και τα αγγουρια για τους μαναβηδες.
Αλλο επιστημη αλλο εσωτερισμος και φιλοσοφικες γνωσεις/ θεωρησεις (που ολοι θα επρεπε να εχουμε).


Σοφία η σημερινή τεχνολογία που έχουμε και τα υπάρχοντα μέσα δεν μπορούν να απεικονίσουν ή να πιάσουν τίποτα από όλα αυτά για να σου δείξουν και να πειστείς, υπάρχουν βέβαια και ποιο εξειδικευμένα μηχανήματα, που δεν προσιτά στο ευρύ κοινό.

Εμένα η κάμερα του κινητού μου έχει προγραμματιστεί και δίνει 3,5 m pixel αυτό κάνει υπάρχουν και άλλες που δίνουν περισσότερο, πως περιμένεις να πιάσει ένα περίεργο στοιχείο, τι πιστεύεις ότι θα δείξει στην οθόνη για παράδειγμα;

quote:

Πολυς κοσμος βιωνει μεταφυσικες εμπειριες (ειτε ειναι αληθινες, ειτε αποκυηματα που πολυπλοκου μυαλου μας) , αλλα δεν γυριζει κοσμο και ντουνια αναποδα χωρις απτες αποδειξεις.


Η απόδειξη είμαι εγώ και δεν έχω γυρίσει κανέναν ντουνιά αν θέλεις το αντιλαμβάνεσε και αν θέλεις όχι.

Συν ότι έδωσα και άλλα στοιχεία με αποδείξεις και δεν τα δημοσιοποίησα ακριβώς, απλά αν όντως διάβαζες το θέμα θα τα έβλεπες.

Ως προς εμένα δεν έχω να σου πω τίποτα άλλο, καλή συνέχεια.


Edited by - maria3 on 19/02/2014 18:26:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2014, 22:57:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μέχρι το 2009 το 77,39% και περισσότερο ψήφιζαν Νέα Δημοκρατία και ΠΑΣΟΚ, ζούσαν μέσα στο δικό τους ΜΑΤΡΙΧ, της ευδαιμονίας και της καλοπέρασης, κάποιοι άλλοι όμως το έβλεπαν και φώναζαν για το ΛΑΘΟΣ, από το 2001-2002-2003
Και κάποιοι άλλοι, από το 90' (βλ. Β. Λεβέντη)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sol-Mix
Μέλος 2ης Βαθμίδας


394 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2014, 11:18:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δίκιο έχεις, ίσως πρέπει να αντικατασταθεί με την φράση:

Κάποιο άλλοι πολλά χρόνια πριν έβλεπαν και σας φώναζαν το ΛΑΘΟΣ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2014, 21:45:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οποιος είναι απόλυτα σίγουρος και πέραν πάσης αμφιβολίας, ότι αυτά που λέει ο Sol-Mix είναι αδύνατον να συμβαίνουν, να σηκώσει το χέρι του!

Εγώ πάντως, δεν το σηκώνω.
Προτιμώ την "πισινή", ώστε να αποφύγω απότομες προσγειώσεις.

Τι λες για αυτό Σοφία?


Αν κάποιος είναι αυτόπτης μάρτυρα εμφανίσεων ΑΤΙΑ και εξωγήϊνων μορφών ζωής και δεν μπορεί να προσκομίσει δεόντως χαρτοσημασμένη βεβαίωση για ότι είδε, είναι τρελός?Ψυχικά προβληματικός?

Τι λες για αυτό Σοφία?


Αν κάποιος, με έναν άγνωστο ακόμη για την επιστήμη τρόπο, είναι σε θέση να επικοινωνεί με άλλες μορφές ζωής, είναι απόλυτα σίγουρο και πέραν πάσης αμφιβολίας, ότι είναι...διαταραγμένος?

Τι λες για αυτό Σοφία?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Σοφία_
Μέλος 2ης Βαθμίδας


228 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2014, 22:55:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν διαβαζες λιγο πιο προσεκτικα καπου ανεφερα οτι θα πειστω ΟΤΑΝ και ΕΑΝ βιωσω αναλογη εμπειρια(1).
Αρα αυτοματα πηρες απαντηση στο πρωτο ερωτημα και ακυρωνεται ο ισχυρισμος πως ειμαι σιγουρη περα πασης αμφιβολιας.


Αν προσεξεις ξανα, δεχομαι οτι ειδαν, οτι ειδαν. Εφοσον ομως δεν υπαρχουν αποδειξεις για την υπαρξη ή την ανυπαρξια εξωγηινης ζωης ο καθενας μπορει να διατηρησει ελευθερα τις αμφιβολιες του μεχρι να ισχυσει η ανωθεν Υποθεση(1) ή μεχρι να βρουμε ολοι τις αποδειξεις που ψαχνουμε.


Δεν αναφερθηκε καπου ζητημα επικοινωνιας απο μεριας μου. Αλλα εν πασει περιπτωσει, αν αυτος ο καποιος μπορει να επικοινωνησει τηλεπαθητικα ή οπως αλλιως θελει με εξωγηινες μορφες ζωης, παρακαλειται να μου στειλει μηνυμα. Θελω να επικοινωνησω με τη γιαγια μου που εχει φυγει απο τη ζωη. Ιδιες φανταζουν οι πιθανοτητες.

Αν καποιος διαφωνει με τα λεγομενα σας περι υπαρξης διαγαλαξιακης συνομοσπονδιας και κολοκυθια τουμπανα, οχι γιατι ετσι γουσταρει, απλα επειδη απλουστατα επικαλειται την ΑΝΥΠΑΡΞΙΑ ΑΠΟΔΕΙΞΕΩΝ απο μεριας σας, θεωρειται στενομυαλος και αφελης.
Προσοχη μην σας δωσει το ιδιο ατομο διαγνωση στο μελλον.

Τι λες για αυτο Νικομαχε?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2014, 22:58:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Τι λες για αυτο Νικομαχε?

Οτι λες κι εσύ Σοφία.Αρλούμπες!

Αλλά είσαι απόλυτα σίγουρη?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Σοφία_
Μέλος 2ης Βαθμίδας


228 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2014, 23:01:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εμμένω στην αποψη "αρλουμπες" μεχρι αποδειξεως του εναντιου φιλτατε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Σοφία_
Μέλος 2ης Βαθμίδας


228 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2014, 23:03:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εμμένω στην αποψη "αρλουμπες" μεχρι αποδειξεως του εναντιου φιλτατε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2014, 23:06:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αρα, είσαι απόλυτα σίγουρη και πέραν πάσης αμφιβολίας, για το παρόν?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Σοφία_
Μέλος 2ης Βαθμίδας


228 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2014, 23:13:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ουτε για την αυριανη ημερομηνια δεν μπορει να ειναι κανεις απολυτα και περα πασης αμφιβολιας σιγουρος.
Οταν ξημερωσει θα βεβαιωθουμε ολοι.
Επιφυλαξη παντα υπαρχει.
Δεν αναιρει την προσωπικη αποψη ομως.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2014, 23:36:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δηλαδή μου λες εμμέσως, πλην σαφώς, ότι δεν είσαι απόλυτα σίγουρη στην άρνησή σου!

Και καλά κάνεις.Ετσι είναι το σωστό.

Ας το πάρουμε λίγο "ανάποδα" τώρα.

Το σύμπαν έχει άγνωστη ηλικία. ( άσε απ'έξω το ΒΒ)
Το αστρικό μας σύστημα, ώς σημείο αναφοράς, έχει ηλικία 4,5 δις έτη.Υπάρχουν στον γαλαξία μας, νεότερα και αρχαιότερα συστήματα.Ας ασχοληθούμε με τα δεύτερα, που είναι και τα περισσότερα.

Με τεράστια ανέχεια, ας δεχθούμε το υποθετικό γεγονός, πως 2 στα 10 συστήματα, φιλοξενούν νοήμονα όντα.Μιλάμε για μερικές δεκάδες εκατομύρια πολιτισμούς!Μόνο στον Milkyway.

Αρκετοί από αυτούς, έχουν ηλικία κατά 3 τουλάχιστον φορές μεγαλύτερη από της Γης και φυσικά τεχνολογική εξέλιξη, την οποία εμείς δεν μπορούμε, ούτε να φαντασθούμε.

Τι θα εμπόδιζε τους πολιτισμούς αυτούς, όχι όλους, αλλά τους ικανότερους εξ'αυτών να "μοιράσουν" τον γαλαξία σε σφαίρες επιρροών, όπως περίπου κι εδώ στην Γη, οι ισχυροί?

Εδώ υφίσταται το εύλογο ερώτημα:-Καλά εμείς γιατί δεν έχουμε ιδέα?
Α. Επειδή είμαστε εντελώς πρωτόγονοι για αυτούς.Οπως ακριβώς ο Ο.Η.Ε, δεν ασχολείται με τους Μιάου-Μιάου του Αμαζονίου, να τους ενημερώσει. ότι υπάρχει Ομοσπονδία κρατών και είναι ευπρόδεκτοι.Επειδή απλά δεν είναι!Εχει ενημερώσει όμως ο ΟΗΕ, το κυρίαρχο κράτος, στην έδρα του οποίου ζούν οι Μιάου-Μιάου.Και δεν ασχολείτα περισσότερο.Κάτι παρόμοιο μπορεί να συμβαίνει και με αυτούς, τους γαλαξιακούς τύπους.

Β. Είναι όντως ενημερωμένοι κάποιοι ηγέτες, αλλά για λόγους κυριαρχίας, δεν ενημερώνουν τους Μιάου-Μιάου όλης της Γης, δηλαδή εμάς το πόπολο.

Γ. Είμαστε στις παρυφές του γαλαξία μας και δεν έχει καμία "γεωστρατηγική" σημασία η θέση μας, ώστε να ενημερωθούμε επίσημα.

Και αν το σκεφθεί κανείς, μπορεί να βρεί πολλούς λόγους.

Εκείνο που δεν πρέπει να κάνει, είναι να απορρίπτει σε τόσο μεγάλο ποσοστό ( 95-99% ), την ύπαρξει γαλαξιακής ομοσπονδίας.Αρκεί ένα λογικό ποσοστό, ας πούμε 60-40 και θα είμαστε μέσα.Δίνω αυτό το ποσοστό λόγω του τεχνολογικού μας άλματος.Αν με ρωτάγατε πρίν 200 χρόνια, θα ήμουν κι εγώ σίγουρος ότι αποκλείεται!

ΠΡΟΣΟΧΗ όμως!

Δεν ασπαζόμαστε κανένα δόγμα, περί ύπαρξης ή όχι, ανευ αποδείξεων.
Υπάρχει καλύτερη στάση απο αυτή?

Τι λες για αυτό Σοφία?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Σοφία_
Μέλος 2ης Βαθμίδας


228 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2014, 06:43:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μην βιαζεσαι να κηρυξεις.

Το πρωταρχικο μηνυμα μου ελεγε πως αρνουμαι να πιστεψω πως ΔΕΝ υπαρχει εξωγηινη ζωη εστω και πολυπλοκοτητας πρωτπζωου.

Ωστοσο, εφοσον δεν εχουμε ανακαλυψη ουτε αμοιβαδα εκτος γης, βρισκω παρατραβηγμενα τα σεναρια συνομοσπονδιων, πολεμων των αστρων, σαυροειδων και jedi.
Aυτο σχολιασα και αυτο θα συνεχισω να σχολιαζω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 41 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.234375
Maintained by Digital Alchemy