ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Επιγνωση
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 46
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2013, 00:42:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ειναι ενα ζητημα που δικαιως βρισκεται στις πρωτες γραμμες ερευνας ,ανθρωπων που αναζητουν να βρουν κατι ,που θα βοηθηση στην διαλευκανση του μυστηριου της ζως τους


Εδω θα προσπαθησω να δωσω την δικια μου θεση και προσεγγιση οσο αφορα το συγκεκριμενο θεμα με σκοπο να βαλω και εγω το λιθαρακι μου στην κατανοηση αυτου του ζητηματος

Μετα απο πολλα χρονια ''ερευνων'' πανω στην φιλοσοφια ,ψυχολογια ,εσωτερισμο ,και ενω ολα αυτα τα ζητηματα θα ελεγα οτι εχω γεννηθει για να ασχολουμε με αυτα ......


Ανακαλυπτω οτι το μεγαλυτερο μερος αυτων, ηταν, να βρισκομαι στην θεση του μαθητευομενου ακροβατη ,και το μεγαλυτερο μερος της ενασχολησης αυτης αφορουσε ανουσιες συζητησεις και νοητικα ''κλοθογυρισματα'' του νου που απλα ασχολουνταν με το τριπλο πηδημα του θανατου που εκτελουσε καθε φορα ο δασκαλος γκουρου


Οσο και αν φαινεται περιεργο αυτο που λεω ,ειναι η πραγματικοτητα για παρα πολυ κοσμο που ασχολειται με τα του ανθρωπου αλλα και οχι μονο


Η αιτια βρισκεται στην λανθασμενη εκπεδευση που το'' συστημα της αποκλισης''που λεει και το κολληταρι μου η ΜΥΘΗΡΑ μας εχει αναλαβει υπο την'' προστασια'' του


Δεν μπορω σε καμμια περιπτωση να δεχθω οτι υπαρχουν ανθρωποι που δεν μπορουν να ερευνησουν


Ειναι στην φυση του ανθρωπου και μαλιστα του Ελληνα

Το ασχημο ομως ειναι οτι πολυ λιγο εως καθολου μας εχει δοθει να καταλαβουμε οτι υπαρχει τετοια δυνατοτητα ,για να μην πω οτι εχουν γινει και φιλοτιμες προσπαθειες ,τετοιες δυνατοτητες να συρικνωθουν και τελειως μεσω της μη χρησιμοποιησεως αυτων


Θα ηθελα επισης να διευκρινισω οτι ολες οι ερευνες μου τουλαχιστον μεχρι τωρα αφορουν τα τελειως καθημερινα , ανθρωπινα ,και προσιτα στον καθενα


xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2013, 01:35:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ειχα λοιπον υποψιαστει εδω και πολυ καιρο οτι κατι δεν πηγαινε καλα


Υπηρχε δηλαδη μια εντονη αμφιβολια για το ποσο ακολουθω το σωστο δρομο


Απο την αλλη μερια στις διδασκαλιες των περισσοτερων αξιολογων δασκαλων αναφερονται τα βηματα και η περιγραφη του δρομου ,ομως ποιος μπορει να ξεχωρισει τα συγκεκριμενα σημεια οταν δεν τα εχει δει με τα ιδια του τα ''ματια ''

Οταν δεν τα εχει βιωσει αποτελεσμα της δικιας του προσωπικης αναρωτησης

Για πραγματα καθημερινα ,προσωπικα που συμβαινουν καθε ωρα και στιγμη


Πραγματα που να ειναι κοντα μας και προσιτα ωστε να μπορεσουμε να παρουμε τις απαντησεις

Ολα αποτελεσμα της ελειπους εκπεδευσης που ολοι μας εχουμε υποστει


Μου πηρε πολυ καιρο να αφαιρεσω τα περισσοτερα [ετσι τουλαχιστον πιστευω]της ελειπους και λανθασμενης εκπεδευσης που υπεστην στο κομματι του να ειμαι το δυνατο περισσοτερο ο εαυτος μου

Εναι η αιτια ολου του κακου και ολων των δεινων μας


Επι τη ευκαιρια εδω και καμποσο καιρο ΑΝΑΡΩΤΙΟΜΟΥΝ γιατι αραγε η τηλεοραση ειναι τοσο επιζημια οσο καποιοι την περιγραφουν


Βρισκω λοιπον οτι ''ανακατευουν'' την ''πληροφορια'' με το''συναισθημα ''και με αυτον τον τροπο μπορουν να περασουν οτι θελουν


ΣΥΝΕΧΙΖΩ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2013, 23:06:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βεβαια τωρα καποιος θα μου πει τι σχεση μπορει να εχει η επιγνωση με αυτα που λεω περι ερευνας

Επιγνωση λοιπον κατα την δικια μου αποψη ειναι η ικανοτητα [που στο μεγαλυτερο της μερος ειναι επικτητη ]να αντιλαμβανομαστε τα κομματια που συντελουν στο να ειμαστε αυτο που ειμαστε


Τα κομματια αυτα δηλαδη που μας απαρτιζουν και που επισης βρισκονται σε μια συνεχη αλλαγη και επισης μας καθοριζουν σε απολυτο βαθμο


Ουσιαστικα θα μοπορουσα να ταυτισω την επιγνωση με καποιο ειδος αναλυσης οχι ομως διανοητικης αλλα μιας αναλυσης που βρισκεται στο τωρα στην στιγμη των εξελιξεων


Την επιγνωση δεν την αποκτα καποιος απο την μια στιγμη στην αλλη


Ειναι ενα μεγαλο παζλ κατανοησης που αποτελειται απο πολλες μικρες κατανοησεις

Κατανοησεις που απο την μια αφορουν καθε μια απο τις ξεχωριστες μηχανικοτητες [σωματοποιημενων καταστασεων δηλαδη] αλλα επισης και κατανοησεις που γενικα διεπουν την λειτουργια μας


Μια παρομοια και ισως η βασικοτερη αρχη περιγραφει την ανθρωπινη ροπη κατα την οποια εχουμε την ταση την καθε στιγμη που κατι μηχανοποιηται [περνα δηλ στην σωματικη διασταση να ΕΝΣΩΜΑΤΩΝΕΤΑΙ ΜΕ ΕΜΑΣ και επειδη σχεδον ποτε δεν εχουμε υπαρξει ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΙ ΜΑΡΤΥΡΕΣ αυτων των μηχανικοτητων να ταυτιζομαστε με αυτες δηλαδη....... ΑΣΥΝΑΙΣΘΗΤΑ ΤΙΣ ΘΕΩΡΟΥΜΕ ΚΟΜΜΑΤΙ ΤΗΣ ΥΠΑΡΞΕΩς ΜΑΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2013, 00:23:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αμεση συνεπεια του γεγονοτος αυτου. ειναι οτι δρουμε συμφωνα με αυτες τις μηχανικοτητες ............


Μια αλλη συνεπεια ,που και αυτο το εχω καταχωρησει σαν αρχη λειτουργιας,των ανθρωπων, ειναι οτι..... οταν ταυτιζεται η προσοχη μας με κατι εχουμε ΜΕΙΩΜΕΝΗ ΑΝΤΙΛΗΠΤΙΚΟΤΗΤΑ


Το τι γινεται συνεπεια αυτων των δυο αρχων[σιγουρα υπαρχουν και αλλες] ... μπορουμε να το δουμε αν κοιταξουμε γυρω μας


Θα φερω ενα παραδειγμα απο την καθε αρχη για να γινω περισσοτερο κατανοητος

Οσο αφορα την πρωτη αρχη ,την ταυτοποιηση δηλ της αισθησεως με αυτο που ειμαστε !!!!

Χθες λοιπον μαθαινα ρακετες με τον πιτσιρικο μου


Οι οδηγιες που του ειχα δωσει ηταν ''κανουμε οτιδηποτε χρειαζεται για να εκτελουμε ανετα πολλες μπαλιες ''


Αυτο περιλαμβανει την μεταξυ αποσταση ,βαρος ρακετας ,παχος χεριου ,βαρος και ποιοτητα μπαλακιου ,και πανω απο ολα μεγαλη προσοχη

Κατ αυτον τον τροπο αποκτουμε την ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΓΙΝΟΜΑΣΤΕ ΠΙΟ ΑΝΤΙΛΗΠΤΙΚΟΙ ΤΟΥ ΧΕΡΙΟΥ ΜΑσ ΑΠΟ ΤΟΝ ΩΜΟ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΑΡΠΟ με συνεπεια να μπορουμε να διορθωνουμε το πιασιμο και γενικοτερα να υπαρχει μεγαλυτερη'' προοδος''

Ο μικρος λοιπον καποια στιγμη που ειδε οτι τα καταφερνει ενθουσιαστηκε με το παιχνιδι και καποια στιγμη αρχισε να βαραει καρφια

Αυτη του ομως η νεα ταση ΣΩΜΑΤΟΠΟΙΗΘΗΚΕ ΚΑΙ ΣΑΝ ΑΜΕΣΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΞΕΦΥΓΟΥΜΕ ΤΕΛΕΙΩΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΠΟΥ ΤΟΥ ΕΙΧΑ ΔΩΣΕΙ


Χαθηκε η αντιληπτικοτητα επειδη πλεον κυνηγουσαμε την μπαλα


ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΔΕΝ ΑΝΤΙΛΗΦΘΗΓΚΕ ΤΑ ΝΕΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ επειδη απλα ημασταν τελειως ταυτισμενοι με το παιχνιδι και σε τελικη αναλυση με αυτα που συμβαιναν στο σωμα μας

Απλα εγω καποια στιγμη το καταλαβα επειδη ειχε χαθει η ποιοτητα


Και βεβαια και το παιχνιδι ανισοροπησε τελειως με αποτελεσμα να σταματησουμε να προοδευουμε και απλα να κυνηγουσαμε την μπαλα

Αυτη ειναι και η κυρια αιτια [υπαρχουν και αλλες] και ο λογος για τον οποιο πολλοι παιζουν χρονια χωρις να μπορουν να προοδευσουν

Εδω θα πρεπει επισης να πω οτι οι ανακαλυψεις αυτες που αφορουν την ρακετα δεν μου ειπωθηκαν απο καποιον

Ειναι αποτελεσμα αναρωτησεων που γεννηθηκαν σχετικα με το πως και το γιατι των πραγματων που διαδραματιζονται κατα την διαρκεια του παιχνιδιου !!!!


Μαλιστα ενα απο τα κυρια χαρακτηριστικα καθε φορα που δειλα αρχιζα μια ερευνα ηταν η αισθηση οτι ειχα πολυ λιγες πιθανοτητες να καταληξω καπου ΑΦΟΥ ΚΑΝΕΝΑΣ ΠΡΙΝ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ

Και επισης κατι παρομοιο αισθανθηκα οταν προσπαθησα να κατασκευασω για πρωτη φορα ρακετα χωρις προηγουμενως να εχω δει κατι παρομοιο !!!!

Με αυτα εκτος απο την προθεση μου να εξαρω τις ικανοτητες μου [ο μπαγασας] θελω κυριως να καταδειξω τι σχεση μπορει να εχει ΜΙΑ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΕΡΕΥΝΑ με το κομματι που λεγεται επιγνωση


Θελω επισης να δειξω την διαφορα δυναμικου που υπαρχει οταν μια ερευνα ειναι συνδεδεμενη με τα ενδιαφεροντα μας σε συκγριση με μια παρομοια κατασταση στην οποια απλα εκτελουμε κατι που μας εχει ειπωθει


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2013, 19:01:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι πληροφοριες που λαμβανουμε απο εξωτερικες πηγες για το πως θα ζουμε εναν βιο που θα ειναι συμβατος με το ''μανουαλ ''του ανθρωπινου οργανισμου , και της συναισθηματικης ισοροπιας ειναι χρησιμες για καποιον που δεν εχει μπει στο δρομο της επιγνωσης!!

Η αναγκαιοτητα αυτων μειωνεται σε πολυ μεγαλο βαθμο και μεχρι και που καθιστανται αχρηστες και μη συμβατες για εναν ανθρωπο που εχει εντρυφησει στην επιγνωση

Παρομοιες πληροφοριες πολλες φορες αναλογα με την πηγη τους μπορει να ειναι λανθασμενες


Ειναι κατι που επανειλημενα εχουμε δει !!!

Μεχρι που εχουμε δει οτι ο αυνανισμος ειναι καλος και απαραιτητος μην....... χαι..

Ο μονος αληθινος ΜΑΡΤΥΡΑΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΘΥΜΟΜΑΣΤΕ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ Ο ΕΑΥΤΟΣ ΜΑΣ


Και αν δεν μπορουμε να εχουμε επιγνωση ωστε να γνωριζουμε σε μια συνεχη βαση τοτε ας αρχισουμε να αναρωτιομαστε και να ερευνουμε

Ας το κανουμε με την μεθοδο της παρακολουθησεως των αποροιων των συνηθειων μας ,σε συνδυασμο με την αφαιρετικη μεθοδο !!!

Αυτο απαιτει να εχουμε το δυνατον, ενα καθαρο σωματικο και ψυχολογικο περιβαλον μεσω πειθαρχιων στις σωστες κατευθυνσεις

Μην ξεχναμε οτι αν ριξουμε μια πετρα σε μια φουρτουνιασμενη θαλλασα κανεις δεν προκειται να το αντιληφθει

Και ....δεν θα συμβει το ιδιο βεβαια αν η πετρα πεσει σε μια ηρεμη και γαληνια λιμνη

Ακομα ομως και αν ειναι σωστες καποιες εξωτερικες πληροφοριες δεν ειναι τιποτα αλλο απο απλες πληροφοριες


Μην ξεχναμε οτι δρουμε ΠΑΝΤΑ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΕΡΕΘΙΣΜΑ

Αυτο σημαινει οτι ακομα και αν εχουμε δει οτι πρεπει να αποφυγουμε κατι η να κανουμε κατι που συνηθως δεν κανουμε ...οταν ερθει η κρισιμη στιγμη το κυριο λογο θα τον εχει το ερεθισμα

Εδω η μονη δυναμη που ειναι ικανη να αλλαξει την πορεια μας ειναι η επιγνωση απο στιγμη σε στιγμη

Αν θα μπορεσουμε να γινουμε αντικειμενικοι παρατηρητες του εαυτου μας και να μην ταυτιστουμε με τις αισθησεις του σωματος ,εχοντας παραληλα επιγνωση της φυσεως της μηχανικοτητας τοτε θα εχουμε ελπιδα να ξεφυγουμε απο την συνηθη διαδρομη

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2013, 22:32:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτο σημαινει οτι ακομα και αν εχουμε δει οτι πρεπει να αποφυγουμε κατι η να κανουμε κατι που συνηθως δεν κανουμε ...οταν ερθει η κρισιμη στιγμη το κυριο λογο θα τον εχει το ερεθισμα
Μμμ... μπορούμε να πούμε οτι ένα ερέθισμα απο μόνο του είναι καλό ή κακό;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2013, 01:08:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μμμ... μπορούμε να πούμε οτι ένα ερέθισμα απο μόνο του είναι καλό ή κακό;


Δεν ωφελει σε τιποτα να αναπτυξεις συναισθηματα επειδη εχεις καταταξει σε καλο και κακκο

Ουσιαστικα η αναφορα γινεται για τις αισθησεις ,και αυτες δεν ειναι ουτε καλες ουτε και κακκες


Πρωτα ομως απο ολα πρεπει να δουμε οτι ερεθισμα και αισθηση ειναι το ιδιο πραγμα


Με αυτο θελω να πω οτι το καθε ερεθισμα καταληγει σε μια αισθηση


Ακομα και οι ιδιες οι αισθησεις ειναι ερεθισμα

Αν πχ μπορουσαμε να ειμαστε ανοικτοι για να αντιληφθουμε, σε τι βαθμο επηρεαζομαστε ,και μονο που εχουμε ανοικτα τα ματια ,θα εκπλησομασταν


Οι αισθησεις μπορει να προερχονται απο λανθασμενες η σωστες συνηθεις διατροφης σεξουαλικοτητος κλπ

Οι αισθησεις μπορει να προερχονται ,απο ενα μη συμβατο σκεψης για εναν στοχο [την ψυχικη γαληνη πχ] η οχι

Υπαρχουν πολλοι τροποι να χρησιμοποιησει κανεις την γνωση που θα παρει απο τις αισθησεις για ολο το φασμα της υπαρξης


Ο πρωτος και ο πιο εμφανης ειναι οταν θα βαλουμε το χερι στην ''φωτια'' ,στην χειροτερη των περιπτωσεων θα γνωριζουμε οτι η φωτια καιει !!


Φωτια μπορει να ειναι η καθε κακκια συνηθεια που μας υποβαθμιζει την ζωη

Στοχος μας στην περιπτωση ενος παθους πχ θα ειναι πλεον η αποφυγη του

Ενας αλλος τροπος χρησης των αισθησεων ειναι οτι, αν θα καταλαβουμε οτι την καθε αισθηση ακολουθει μια αντιδραση, [εμφανη στα απειρα ματια μας η οχι], και την καθε αντιδραση μια αλλη αισθηση [ενας φαυλος κυκλος δηλαδη]θα μπορουμε γνωριζοντας αυτην την διαδικασια πως εξελισεται ειτε να την κοβουμε ειτε να την αποφευγουμε

Γνωριζοντας ομως παντα τι κανουμε απο στιγμη σε στιγμη !!!

Και αυτο το λεω γιατι ενω γνωριζουμε οτι η χαλαρωση πχ κανει καλο ,δεν αφιερωνομαστε σε αυτην διοτι δεν εχουμε γνωση του τι κανουμε στο τωρα


Υπαρχουν βεβαια και αλλες χρησεις ,οπως το οταν καποιος εξασκει την επιγνωση των αισθησεων τοτε ΥΠΟΘΕΤΩ λογω αυξημενης γνωσης και επιγνωσης του τι γινεται απο στιγμη σε στιγμη επερχεται συρικνωση του ''εγω'' επειδη η ''διαδικασια του '' γινεται βαρτετη απο ενα'' εξασκημενο ματι ''

Μεσω του πρωτου παραδειγματος ,εγω ασπουμε, συνυπαρχω με μια χρονια ασθενεια χωρις ομως να με ενοχλει καθολου


θα ελεγα μαλιστα οτι ισως ειναι απο τα ΄΄καλυτερα ''που μου εχουν συμβει !!

Γιατι;


Οπως ανεφερα και προηγουμενα, διατηρω ενα το δυνατο καθαρο περιβαλον ,[κατι που επιβαλεται ετσι και αλλιως ολοι να κανουν] συνηθειων , και εχοντας μαθει την γλωσσα του σωματος ,[πως αντιδρα δηλ το σωμα με καθε λαθος, η σωστο μικροπροθεσμα και λιγο πιο μακροπροθεσμα μπορω και εντοπιζω αμεσα το γιατι του καθε συμπτωματος


Μαθαινει κανεις αρχικα θεωρητικα και κατοπιν βλεποντας το στην πραξη


Ανακατευωντας λοιπον γνωση θεωρητικη, γνωση πρακτικη και επιγνωση του τι γινεται στο καθε τωρα, μπορει κανεις να δει αποτελεσματα, που ειναι αδιανοητα για τη''ιατρικη επιστημη ''

Ειμαι σιγουρος οτι τιποτα αλλο [εκτος απο αυτο το γεγονος] δεν θα μπορουσε να με κανει να μαθω γιατι απλα ο δρομος που περιεγραψα ειναι ενας μονοδρομος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2013, 02:34:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
xristosxatz
Δεν ωφελει σε τιποτα να αναπτυξεις συναισθηματα επειδη εχεις καταταξει σε καλο και κακκο

Ουσιαστικα η αναφορα γινεται για τις αισθησεις ,και αυτες δεν ειναι ουτε καλες ουτε και κακκες


άρα και οι εντυπώσεις δε θα έπρεπε να είναι ούτε καλές, ούτε κακές;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΜΥΘΗΡΑ
Προσωρινά Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
878 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2013, 11:33:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΜΥΘΗΡΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
σχολιο 1


ερωτηματα

.......χμμ ..κατι σοβαρο λες εδω Χρηστο.. αλλα το πιανεις πιστευω καπως μονοπλευρα .την <<επιγνωση >>αν καταλαβα καλα την θεωρεις ως συνειδητοτητα της μηχανοποιημενης και στιγμιαιας αντιδρασης μας στα εξωτερικα ερεθισματα ??? ετσι??? διορθωσε με αν κανω λαθος και διευκρινησε ..

...<<τι ειναι για σενα επιγνωση>> ...

..παντως ειναι μεγαλη παραλειψη πιστευω να αποκλειεις τα εσωτερικα ερεθισματα ...συμπεριλαμβανομενου και των συναισθηματων και σκεψεων που εχουν μια δικη τους δυναμικη πολλες φορες ασχετη με τα εξωτερικα εναυσματα ...

...πχ η ηδονη , ο πονος, η χαρα ,ή λυπη , το θαρρος, ο φοβος τι γινεται με αυτα τα συναισθηματα ,,αυτα συμφωνα με την θεωρια που αναπτυσσεις δεν αποτελουν αντικειμενο ερευνης του <<επιγνωστη>>??? τα θεωρεις παραγωγα απλα των εξωτερικων ερεθισματων ???δεν πιστευεις οτι εχουν μια αδιορατη και δυσθεωρητη εσωτερικη προελευση περα απο τα εξωτερικα ερεθισματα ???..τα θεωρεις αναξια λογου ???

....κι οταν λες εξωτερικο ερεθισμα .. εννοεις ο,τι βρισκεται εκτος σωματος ??πχ αν μου ποναει το δοντι αυτο για σενα αποτελει εξωτερικο ερεθισμα ή εσωτερικο??? ...


...μπορεις να ορισεις επακριβως τι ειναι για σενα <<επιγνωση>> και σε ποια πεδια της ψυχονοητικης ζωης μας αναφερεται αυτη...

..χρειαζεται να ορισεις βασικες εννοιες πριν προχωρησεις στην πολυ πιο συνθετη εννοια της <<επιγνωσης >> για να μπορουμε να συζητησουμε πανω σε αυτη την θεωρηση σου ...

ΟΙ ΙΔΕΕς ΜΑΣ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΑΡΧΕΙΟ ΤΗς ΖΩΗς...ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ...ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΡΑ ΑΠΟΔΕΚΤΕς ΚΑΙ ΔΙΑΝΟΜΕΙς ΤΩΝ ΙΔΕΩΝ...............Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gnostic Student
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2013, 13:20:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
xristosxat ομολογουμένως πολύ ενδιαφέρον το θέμα που άνοιξες. Είναι ένα θέμα, αυτό της επίγνωσης, που έχει πολλές προεκτάσεις και πολλά επίπεδα. Αλλά ταυτόχρονα δεν επιδέχεται και μεγάλη διανοητική ανάλυση, σαν μια μπάλα από χιόνι που όσο περισσότερο την κρατάς στο χέρι σου (στο διανοητικό) τόσο αυτή χάνει τον όγκο της (την πραγματική της υπόσταση).

quote:
ΜΥΘΗΡΑ
.......χμμ ..κατι σοβαρο λες εδω Χρηστο.. αλλα το πιανεις πιστευω καπως μονοπλευρα .την <<επιγνωση >>αν καταλαβα καλα την θεωρεις ως συνειδητοτητα της μηχανοποιημενης και στιγμιαιας αντιδρασης μας στα εξωτερικα ερεθισματα ??? ετσι??? διορθωσε με αν κανω λαθος και διευκρινησε ..

...<<τι ειναι για σενα επιγνωση>> ...

..παντως ειναι μεγαλη παραλειψη πιστευω να αποκλειεις τα εσωτερικα ερεθισματα ...συμπεριλαμβανομενου και των συναισθηματων και σκεψεων που εχουν μια δικη τους δυναμικη πολλες φορες ασχετη με τα εξωτερικα εναυσματα ...


Όλα αυτά που αναφέρεις είναι κομμάτι της επίγνωσης.
Λέμε κάποιες φορές οτι "επίγνωση" είναι το να βρίσκεσαι στο "κατώφλι": Παρατηρείς τι γίνεται έξω και παρατηρείς τι γίνεται μέσα. Αν χαθεί αυτή η ισορροπία τότε ταυτίζεσαι ή απορροφάσαι είτε με κάτι το "εξωτερικό", είτε με κάτι το "εσωτερικό". Αυτή η ταύτιση με τα πράγματα του κόσμου ή με τα συναισθήματα και τις σκέψεις (όλα αυτά πάνε μαζί έτσι κι αλλιώς) δημιουργεί την κατάσταση ύπνου.
Ο άνθρωπος δηλαδή δεν έχει έλεγχο πάνω στην αντίληψή του.

quote:
..χρειαζεται να ορισεις βασικες εννοιες πριν προχωρησεις στην πολυ πιο συνθετη εννοια της <<επιγνωσης >> για να μπορουμε να συζητησουμε πανω σε αυτη την θεωρηση σου ...
Υπάρχουν κάποιες "έτοιμες" έννοιες, από κάποιες άλλες διδασκαλίες, οι οποίες μπορούν να χρησιμοποιηθούν για το θέμα. Όμως ο xristosxat το ξεκινάει απο μηδενικής βάσης, οπότε έχει ενδιαφέρον να δούμε πού θα καταλήξει το όλο εγχείρημα.

Eνημερωτικά πάντως το ζήτημα της επίγνωσης (Awareness αγγλιστί) δεν είναι κάτι με το οποίο πρώτη φορά καταπιάνεται κάποιος.

Είναι ζήτημα με το οποίο καταπιάστηκε ο Gurdjieff και ο Ouspensky, έπειτα ο Krishnamurti, και πολλοί άλλοι όπως ο Osho (ο οποίος δε ξέρω τι προθέσεις πραγματικά είχε αλλά είναι γνωστός) πιο πρόσφατα ο Eckart Tolle, νομίζω και ο Deepak Choprah. Είναι πολλοί που έχουν καταπιαστεί με αυτό.
Πρέπει όμως να θυμόμαστε οτι η "επίγνωση" δεν είναι θέμα φιλοσοφίας αλλά αντικείμενο πρακτικής.

Εγώ προτείνω στους αναγνώστες του παρόντος thread να μελετήσουν τα βιβλία του Gurdjieff ή τα βιβλία του Δασκάλου Samael Aun Weor για να πάρουν μια θεωρητική βάση πάνω στο θέμα.
Τα βιβλία των υπολοίπων που ανέφερα, θεωρώ οτι μπορεί να αποβούν παραπλανητικά για κάποιον που δεν έχει ήδη στερεές βάσεις.
Σε κάθε περίπτωση το σημαντικό είναι επαληθεύουμε ή να "τεστάρουμε" όλες αυτές τις θεωρίες μέσω της πρακτικής.

"..καὶ ἐὰν ἔχω προφητείαν καὶ εἰδῶ τὰ μυστήρια πάντα καὶ πᾶσαν τὴν γνῶσιν (...) ἀγάπην δὲ μὴ ἔχω, οὐδέν εἰμι"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2013, 19:21:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
άρα και οι εντυπώσεις δε θα έπρεπε να είναι ούτε καλές, ούτε κακές;


Μα και οι εντυπωσεις στο πεδιο των αισθησεων ανηκουν


Αυτο που ενδιαφερει εμας ειναι να ανακαλυψουμε την φυση των αισθησεων


Αυτό θα είναι και το οπλο μας για τις διαφοροποιησεις


Αν θελησουμε να αλλαξουμε απλα και μονο επειδη δεν μας αρεσει η δεν μας βολευει αυτό που ειμαστε δεν θα καταφερουμε και πολλα πραγματα


Αυτό βεβαια είναι η αρχη

Αλλα μονο η αρχη !!!


Να αποκτησουμε γνωση και δεδομενα για τις αισθησεις ,που θα χρησιμευσουν στο να εχουμε μια πιο σφαιρικη αποψη της καταστασεως μας είναι το σωστο

Ενα μερος αυτης της φυσεως ειναι και η μηχανκοτητα και ο τροπος που γενιουνται και ξεπροβαλουν στην συνειδητοτητα

Πως επισης διδικαζονται ,πως επηρεαζει η μια την αλλη κλπ


Δεν ενδιαφερομαστε να δικαιολογησουμε η να καταδικασουμε

Ετσι δεν μπορει να υπαρξει κατανοηση !!!



Οι λεξεις ''καλο''και ''κακκο'' χρησιμοποιουνται για να δικαιολογουν η να καταδικαζουν
Ποτε όμως για να κατανοουν
[ΣΑΜΑΕΛ ΑΟΥΜ ΒΕΟΡ]


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2013, 19:28:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
χμμ ..κατι σοβαρο λες εδω Χρηστο.. αλλα το πιανεις πιστευω καπως μονοπλευρα .την <<επιγνωση >>αν καταλαβα καλα την θεωρεις ως συνειδητοτητα της μηχανοποιημενης και στιγμιαιας αντιδρασης μας στα εξωτερικα ερεθισματα ??? ετσι??? διορθωσε με αν κανω λαθος και διευκρινησε ..

...<<τι ειναι για σενα επιγνωση>> ...



Επιγνωση λοιπον κατα την δικια μου αποψη ειναι η ικανοτητα [που στο μεγαλυτερο της μερος ειναι επικτητη ]να αντιλαμβανομαστε τα κομματια που συντελουν στο να ειμαστε αυτο που ειμαστε

Τα κομματια αυτα δηλαδη που μας απαρτιζουν και που επισης βρισκονται σε μια συνεχη αλλαγη και επισης μας καθοριζουν σε απολυτο βαθμο

Ουσιαστικα θα μοπορουσα να ταυτισω την επιγνωση με καποιο ειδος αναλυσης οχι ομως διανοητικης αλλα μιας αναλυσης που βρισκεται στο τωρα στην στιγμη των εξελιξεων


quote:
αν καταλαβα καλα την θεωρεις ως συνειδητοτητα της μηχανοποιημενης και στιγμιαιας αντιδρασης μας στα εξωτερικα ερεθισματα ??? ετσι???

Και στα εσωτερικα !!


quote:
αποκλειεις τα εσωτερικα ερεθισματα ...συμπεριλαμβανομενου και των συναισθηματων και σκεψεων που εχουν μια δικη τους δυναμικη πολλες φορες ασχετη με τα εξωτερικα εναυσματα ...


Ποτε δεν τα απεκλεισα !!

Ειπα μαλιστα......οτι ακομα και οταν …απλα εχουμε ανοικτα τα ματια γινονται πραγματα καταλυτικα μεσα μας

Ενα απο αυτα ειναι οτι μειωνεται η ικανοτητα αντιληψης λογω του τι οτι η προσοχη ειναι ηδη ...καπου


Η αισθηση της ορασης ,και μαλιστα της ασυνειδητης εχει σαν αποτελεσμα η προσοχη να τραβιεται απο πολλα ''καπου ''που καλουμαστε να τα ανακαλυψουμε


Από τα ματια μαλιστα διαφευγουν τεραστιες ποσοτητες ενεργειας ,και αυτό μπορει ο καθενας να το διαπιστωσει όταν θα εχει εντονα συναισθηματα

Ακομα όμως και που υπαρχει καταναλωση ενεργειας γινονται καταλυτικα ‘’πραγματα για τον εσωτερικο μας κοσμο

Φαντασου σε τι βαθμα πρεπει να προχωρησει η επιγνωση αν θελουμε πραγματικα να καταλαβουμε


Αλλωστε στη πρακτικη της ΒΙΠΑΣΑΝΑ η ενασχοληση περιοριζεται κυριως στα εσωτερικα ερεθισματα

Αυτα δηλαδη που συμβαινουν στο ''στρωματακι''

Το στρωματακι βοηθαει στο να εστιαζουμε την προσοχη σε οσο το δυνατον λιγοτερα ερεθισματα , αποκλειοντας τα εξωτερικα και μαλιστα χωρις να αφηνεται να ''κολαει'' η προσοχη καπου διοτι η πρακτικη ειναι μια συνεχη σαρωση των αισθησεων του σωματος


Κατ αυτον τον τροπο μπορει κανεις να αντιληφθει πιο ευκολα τις αισθησεις του μια προς μια


Με αυτον τον τροπο διδεται στον μαθητευομενο να διαπιστωσει τα του ''οικου'' του

Απο τι καταρχην αποτελειται !!


Οταν θα δουμε τι διαδραματιζεται στο στρωματακι τοτε σιγα -σιγα θα μπορουμε να το δουμε και στην ζωη

Αν ειχαμε την δυνατοτητα να μπορουσαμε εστω να ξεχωριζουμε τις αισθησεις απο τις οποιες αποτελουμαστε δεν θα δρουσαμε οπως δρουμε

Με λιγα λογια να αυτοαναλυομαστε


Τουναντιον η καθε αισθηση προσθετει και απο κατι στην συνολικη αισθηση


Εμεις αντιδρουμε σε αυτο το κατι [αντι να προσπαθουμε να γινομαστε ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΕΣ]και με αυτρον τον τροπο προσθετουμε ακομα ενα ''κατι ''

quote:
.κι οταν λες εξωτερικο ερεθισμα .. εννοεις ο,τι βρισκεται εκτος σωματος ??πχ αν μου ποναει το δοντι αυτο για σενα αποτελει εξωτερικο ερεθισμα ή εσωτερικο??? ...


Ουσιαστικα ..κανονικα τα ερεθισματα εχουν σαν σημειο αναφορας τον παρατηρητη


Για τον παρατηρητη ολα τα ερεθισματα ειναι εξωτερικα !!!

Οι αισθησεις αφορουν οτιδηποτε μπορουμε να βιωσουμε ....οτιδηποτε τραβα την προσοχη μας !!!!

Και αυτά μας ενδιαφερουν και μας αφορουν διοτι ‘’χτιζουν’’ την πραγματικοτητα μας


Edited by - xristosxatz on 10/12/2013 19:32:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2013, 19:36:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
xristosxat ομολογουμένως πολύ ενδιαφέρον το θέμα που άνοιξες. Είναι ένα θέμα, αυτό της επίγνωσης, που έχει πολλές προεκτάσεις και πολλά επίπεδα.

Ειναι φιλε για μενα ο προθαλαμος της εσωτερικης εργασιας

Αν καποιος δεν περασει απο αυτον δεν παει πουθενα !!


Ειναι η συνδεση της ζωης μας με τον ''εσωτερισμο ''

Ημουν ετοιμος να ζητησω την συνδρομη σου για αυτο το τοσο σημαντικο ζητημα αλλα με προλαβες

quote:
Αλλά ταυτόχρονα δεν επιδέχεται και μεγάλη διανοητική ανάλυση, σαν μια μπάλα από χιόνι που όσο περισσότερο την κρατάς στο χέρι σου (στο διανοητικό) τόσο αυτή χάνει τον όγκο της (την πραγματική της υπόσταση).


Η οποιαδηποτε παρατηρηση σου ειναι οχι μονο δεκτη αλλα και αιτειται

quote:
Αν χαθεί αυτή η ισορροπία


Γινε αν θελεις λιγο πιο συγκεκριμενος

quote:
τότε ταυτίζεσαι ή απορροφάσαι είτε με κάτι το "εξωτερικό", είτε με κάτι το "εσωτερικό". Αυτή η ταύτιση με τα πράγματα του κόσμου ή με τα συναισθήματα και τις σκέψεις (όλα αυτά πάνε μαζί έτσι κι αλλιώς) δημιουργεί την κατάσταση ύπνου.


Ο άνθρωπος δηλαδή δεν έχει έλεγχο πάνω στην αντίληψή του.


Ετσι !!!


quote:
Πρέπει όμως να θυμόμαστε οτι η "επίγνωση" δεν είναι θέμα φιλοσοφίας αλλά αντικείμενο πρακτικής.

Ετσι !!!!

Αν η φιλοσοφια δεν ειναι πρακτικη δεν εχει ουτε αντικρυσμα ουτε και νοημα ,γιατι ειμαστε οντα ερεθισματικα

Το να λεμε ας πουμε οτι ''κοιτα αυτο δεν εχει νοημα '' ορμωμενοι απο ενα ερεθισμα καποια αλλη στιγμη απο ενα αλλο ερεθισμα θα πουμε το αντιθετο


Θα ταυτιστουμε και θα δρασουμε οπως ξερουμε να δρουμε

ΣΥΜΦΩΝΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΟ ΕΡΕΘΙΣΜΑ ΤΗΣ ΣΤΙΓΜΗΣ

quote:
Σε κάθε περίπτωση το σημαντικό είναι επαληθεύουμε ή να "τεστάρουμε" όλες αυτές τις θεωρίες μέσω της πρακτικής.

Ετσι !!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2013, 21:53:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κοιταχτε πως περιγραφεται Η επιγνωση απο δυο αξιολογες και αξιοπιστες για μενα πηγες

Η μια πηγη αφορα την πρακτικη της'' Βιπασανα ''και η δευτερη ειναι ενα μικρο αποσπασμα απο το'' πεταγμα του φτερωτου φιδιου ''


Μια απλη πρακτικη που ειχε ως εξης
ΒΑΛΤΕ ΤΗΝ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΟ ΣΩΜΑ ΚΑΙ ΣΕ ΟΤΙ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΤΕ ΝΑ ΠΑΡΑΜΕΙΝΕΤΑΙ ΑΤΑΡΑΧΟΙ ΚΑΙ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΙ
Στο δεκαημερο αυτο απαγορευονται: οποιαδηποτε επικοινωνια μεταξυ των διαλογιζομενων ,οποιαδηποτε επαφη με το αντιθετο φυλο [οι αντρες ειναι χωριστα απο τις γυναικες] ,οι ωρες υπνου ξυπνηματος , φαγητου αλλα και ειδος φαγητο, ειναι ακριβως αυτες που πρεπει να ειναι, για την διατηρηση της ανθρωπινης ισοροπειας και ενεργειας
Με λιγα λογια ολα στοχευαν στην διατηρηση και στην αυξηση των πνευματικων ενεργειων


Στην πρακτικη της ΒΙΠΑΣΑΝΑ η προσοχη βρισκεται σε μια συνεχη σαρωση του σωματος
Απο την κορυφη του κεφαλιου μεχρι και τις πατουσες των ποδιων
Αυτο κατα την προσωπικη μου αποψη γινεται γιατι οταν η προσοχη μενει σε ενα σημειο και μαλιστα ασυνειδητα τοτε αυτο ειναι παραγοντας που συνεισφερει στον υπνο της συνειδησης


ΣΥΝΕΧΙΖΩ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΜΥΘΗΡΑ
Προσωρινά Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
878 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2013, 12:23:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΜΥΘΗΡΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
σχολιο 2

...τι σημαινει ομως βαζω την προσοχη μου ...πανω στο σωμα .. γενικα εστιαζω καπου την προσοχη μου ... μηπως κατι τετοιο ???

...ποσο ευκολο ειναι να συγκεντρωνει κανεις την νοητικη του ενεργεια σε κατι ???

...την επιγνωση θα μπορουσαμε να την πουμε και διαγνωση αυτες οι δυο νοητικες διεργασιες διαφερουν ??????..χμ αυτα τα δυο ειναι αποτελεσματα-επιτευγματα αποτελεσμα του διαλογισμου ??? υπαρχει κι αλλο αποτελεσμα ???? φτανει η επιγνωση για να δουμε ορατες αλλαγες στην νοητικη ,συναισθηματικη μας κι αισθαντικη μας σφαιρα ??...


...μπορουμε να εστιασουμε πανω σε καταστασεις εξω απο εμας???

...γενικα ειναι πολυ καλο που αυτη η συζητηση ανοιγεται απο τον Χριστο επι μηδενικης βασης οπως ειπε ο Γνωστικ...νομιζω οτι ετσι μπορουμε να φτασουμε σε σε πιο ξεκαθαρα αποτελεσματα .. παρακαμπτωντας στεβλωσεις που μπορει να εχουν οι θεωρησεις των αλλων ...ειναι αλλιως να κοιτας ο ιδιος ενα φιλοσοφικο κι εντελει διαλογιστικο ζητημα και αλλιως να κοιτας πως το κοιταξαν οι αλλοι ..και μεσα απο την δικη τους σκοπια να προσπαθεις να καταλαβεις το αντικειμενο ...

...αλλιως να σου περιγραφουν οι αλλοι κατι και αλλιως να το κοιτας εσυ ο ιδιος αυτο το κατι ...

ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ Η ΠΑΡΑΚΑΜΨΗ ΤΩΝ ΘΕΩΡΗΣΕΩΝ ΤΩΝ ΔΙΑΣΗΜΩΝ ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΩΝ ΑΡΧΙΚΑ ΜΑΣ ΑΦΗΝΕΙ ΠΕΔΙΟ ΜΕΛΕΤΗΣ ΚΑΙ ΕΡΕΥΝΑΣ ΑΜΕΣΗΣ ΤΟΥ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΑΡΑ ΠΕΔΙΟ <<ΑΥΤΟΨΙΑΣ>> .. ΜΕΤΑ ΒΕΒΑΙΑ ΑΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΣΥΓΚΡΙΝΟΥΜΕ ΤΙΣ ΘΕΩΡΗΣΕΙΣ ΜΑΣ ΜΕ ΤΙΣ ΘΕΩΡΗΣΕΙΣ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ...

...τα διαβασματα μας αρχικα αποτελουν το εναυσμα για τις δικες μας ερευνες ..περνουμε απο αυτα ενα αρχικο κελευσμα και καποιες ακρες νηματων ερευνης ... μετα παραταμε τα διαβασματα κι ερευνουμε οι ιδιοι .....και μετα βεβαια συγκρινουμε με τις θεωρησεις των αλλων ...

==========================================

ΟΙ ΙΔΕΕς ΜΑΣ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΑΡΧΕΙΟ ΤΗς ΖΩΗς...ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ...ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΡΑ ΑΠΟΔΕΚΤΕς ΚΑΙ ΔΙΑΝΟΜΕΙς ΤΩΝ ΙΔΕΩΝ...............

Edited by - ΜΥΘΗΡΑ on 11/12/2013 12:25:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2013, 12:35:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στην πρακτικη της ΒΙΠΑΣΑΝΑ η προσοχη βρισκεται σε μια συνεχη σαρωση του σωματος
Απο την κορυφη του κεφαλιου μεχρι και τις πατουσες των ποδιων
Αυτο κατα την προσωπικη μου αποψη γινεται γιατι οταν η προσοχη μενει σε ενα σημειο και μαλιστα ασυνειδητα τοτε αυτο ειναι παραγοντας που συνεισφερει στον υπνο της συνειδησης


Και κατι ακο μα ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ !!!!

Η σαρωση δεν αφορα ΜΟΝΟ τα χερακια τα ποδαρακια την μυτουλα και τα αυτακια σαν αυτουσια οργανα

Αυτο το λαθος ειναι και η κυρια αιτια να μην μπορεσει καποιος να κατανοησει την σπουδαιοτητα αυτης της πρακτικης

Αφορα ξαναλεω ολες τις αισθησεις που τραβουν την συνειδηση μας


Τετοιες αισθησεις ξεπροβαλουν ΣΥΝΕΧΕΙΑ

Θα προτεινα να κανει κανεις την πρακτικη ενω θα εχει εντονα συναισθηματα


Σιγα σιγα με την παροδο του χρονου θα ανακαλυπτει κανεις και νεες αισθησεις πιο λεπτες

Την αισθηση πχ που διδει η οραση ,η..... το γεγονος οτι ολες οι αισθησεις συνοπλικα μας δινουν την αισθηση του ''εγω ειμαι ''


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2013, 14:14:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
τι σημαινει ομως βαζω την προσοχη μου ...πανω στο σωμα .. γενικα εστιαζω καπου την προσοχη μου ... μηπως κατι τετοιο ???

...ποσο ευκολο ειναι να συγκεντρωνει κανεις την νοητικη του ενεργεια σε κατι ???


Σημαιναι απλα -παιδικα δες ''εκει !!!!!!!!!!!!

Ξεχναμε την λεξη συγκεντρωση ,διαλογισμος !!!!!!!


Μονο μπερδεμα μπορουν να μας φερουν !!!!!!


Σκοπος μας ειναι να δουμε τις αισθησεις μια μια ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ

Ειπαμε ενα μεγαλο μερος της δυναμης τους κρυβεται στο οτι δρουν ολες μαζι και μας μπερδευουν

Εμεις λοιπον θα προσπαθησουμε να ακυρωσουμε στην πραγματικοτητα αυτο το ''η ισχυς εν τη ενωσει ''ΤΟΥΣ

Να καταλαβουμε την φυση τους

Ενα μερος αυτης της φυσεως είναι αυτό που ηδη ειπα το ''η ισχυς εν τη ενωσει ''

Ενα άλλο μερος αυτης της φυσεως ειναι και η μηχανκοτητα και ο τροπος που γενιουνται και ξεπροβαλουν στην συνειδητοτητα


Πως επισης διδικαζονται ,πως επηρεαζει η μια την αλλη κλπ


Θυμισου τα συναισθηματα υπαρχουν και δρουν ακομα και πολύ μετα από την ωρα της ππραγματικης τους δρασης

Όλα αυτά και σιγουρα και πολλα αλλα είναι η’’ φυση’’ τους


Αν θα γινουμε ικανοι να ξεχωριζουμε τις αισθησεις μια προς μια και να γινουμε και ικανοι να διαπιστωνουμε αμεσα και την φυση τους τοτε η βαρυτητα που αυτά ΠΑΙΡΝΟΥΝ θα αλλαξει ριζικα

Αυτό δεν μπορει να γινει στην καθημερινη ζωη !!!!

Εκει ουτε να δουμε δεν μπορουμε [γιατι η προσοχη είναι εστιασμενη στο εξω] αλλα ουτε και να ξεχωρισουμε


Ζουμε μια τυχαια ζωη αγνοωντας το κάθε τι που φορτωνομαστε κάθε στιγμη και τις επιπτωσεις που αυτό εχει πανω μας


Δες το τι θα γινει αν καποια στιγμη διαπιστωσεις πχ ότι καποιος σου λεει χαζομαρες

Θα εχει την ιδια βαρυτητα με προηγουμενως;

Ενας ανθρωπος οχι ο οχλος !!!

Απο την μερια του οχλου ακουγεται μονο μια βοη !!!!

Όταν θα ξερεις τι λεει το κάθε μεμονομενο ατομο τοτε θα μπορεις να αξιολογησεις και τον οχλο


Αυτό παιρνει καμποσο καιρο και είναι και θεμα ,προσπαθειας ,ΑΝΑΡΩΤΗΣΗΣ επιμονης και ΘΕΛΗΣΗΣ να καταλαβουμε


Επισης μην πιστεψει καποιος ότι μιλω για κατι εξω η μακρυα από την φυσιολογικη’’ οραση ‘’του καθενα

Η μεγαλη δυσκολια εγκειται στο ότι εχουμε φορτωσει το νου με τοσα πολλα που δεν μπορουμε να δουμε τα απλα

quote:
...την επιγνωση θα μπορουσαμε να την πουμε και διαγνωση αυτες οι δυο νοητικες διεργασιες διαφερουν ??????

ΑΚΡΙΒΩΣ θελουμε να κανουμε διαγνωση

quote:
φτανει η επιγνωση για να δουμε ορατες αλλαγες στην νοητικη ,συναισθηματικη μας κι αισθαντικη μας σφαιρα ??...


Όταν θα αρχισεις να αντιλαμβανεσαι τα περι φυσης τοτε θα μπορεις να ξερεις και τι δυνατοτητες υπαρχουν


quote:
ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ Η ΠΑΡΑΚΑΜΨΗ ΤΩΝ ΘΕΩΡΗΣΕΩΝ ΤΩΝ ΔΙΑΣΗΜΩΝ ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΩΝ ΑΡΧΙΚΑ ΜΑΣ ΑΦΗΝΕΙ ΠΕΔΙΟ ΜΕΛΕΤΗΣ ΚΑΙ ΕΡΕΥΝΑΣ ΑΜΕΣΗΣ ΤΟΥ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΑΡΑ ΠΕΔΙΟ <<ΑΥΤΟΨΙΑΣ>> .. ΜΕΤΑ ΒΕΒΑΙΑ ΑΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΣΥΓΚΡΙΝΟΥΜΕ ΤΙΣ ΘΕΩΡΗΣΕΙΣ ΜΑΣ ΜΕ ΤΙΣ ΘΕΩΡΗΣΕΙΣ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ...

Ακριβως!!

quote:
...τα διαβασματα μας αρχικα αποτελουν το εναυσμα για τις δικες μας ερευνες ..περνουμε απο αυτα ενα αρχικο κελευσμα και καποιες ακρες νηματων ερευνης ... μετα παραταμε τα διαβασματα κι ερευνουμε οι ιδιοι .....και μετα βεβαια συγκρινουμε με τις θεωρησεις των αλλων ...



Ετσι

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΜΥΘΗΡΑ
Προσωρινά Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
878 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2013, 11:14:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΜΥΘΗΡΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
σχολιο 3

...το ζητουμενο ειναι να μην μεινουμε στην απλη θεαση-επιγνωση του "σωματος" μας ( ψυχονητικης υπαρξης μας ) αλλα να παρεμβαινουμε τροποποιητικα και χειρουργικα στις κακοηθειες που συνανταμε ..ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΕΞΑΛΛΟΥ Η ΤΕΧΝΗ ΤΗΣ ΨΥΧΕΓΕΡΤΙΚΗΣ ΚΑΙ ΘΕΟΥΡΓΙΚΗΣ - ΙΕΡΟΥΡΓΙΚΗΣ ,,,αν θεωρησουμε οτι η φυση μας εχει κατι ιερο και θειο ...

...κι βεβαια μεγιστο στοιχημα για τον Θεουργο Ιερουργο ειναι να επεκτεινει τις θεασεις διαγνωσεις επιγνωσεις και βεβεια τις θεουργικες παρεμβασεις του πανω σε ολα το σωμα το διαχυτο της φυσης και της κοινωνιας ..

..καθως θεραπεια και εναρμονιση δνε μπορει να υπαρξει σε ατομικο επιπεδο αποκομενη απο την συλλογικη θεραπεια και εναρμονιση φυσης και κοινωνιας ...

..το θεμα η επιγνωσης λοιπον εδω νομιζω συναντιεται με κατι σπουδαιο πολυ σπουδαιο ...χμμ .. την ψυχεγερτικη-βιοενεργητικη ..χμμ που καπου αλλου την ταυτοποιησαμε με την μαγικη δραση ...

...Χριστο βεβαια μπορει να μην θελεις να δοσεις τετοιες προeκτασεις κια να πεχθανεσια οτι ειχ σχεση με την μαγικη δρση,,,και να θες να παραμεινεις στην απλη θεαση την "" αθωα"" κι ακινδυνη ...αλλα μοιραια θα διαπιστωσεις οτι εκει οδηγουνται οι ερευνες αυτες ,,,..νομιζω οτι μοιραια θα σε απασχολησει η επιδραση οχι μονο πανω στον εαυτο σου αλλα και τους αλλους γυρω σου ...και βεβαια αυτο ειναι κατι πολυ πιο συνθετο απο την απλη ""θεαση"" που δεν ειναι παα ενα σταδιοα προιμι ακ ανγκαιο γιατην βιονεργεητικη δραση ...

..ισως μεσα σου ξεδιπλωνεται η ταυτοτητα ενος μαγου !!!μια συσωρευμενη γνωση παλια πολυ παλια που απλα τωρα ξανα αναδιφυεται .. και η ηλικια η δικη μας ειναι η καταλληλοτερη για αυτο .. και μη σε ξενιζει η λεξη << μαγος>>απλα ειναι αδοκιμη πλεον για να εκφρασει αυτο τελικα που αποτελει πεπρωμενο-μοιρα μας ως ανθρωποι δηλαδη την δυνατοτητα συνειδητης ψυχεγερτικης δρασης ...

...νομιζω οτι καθε φιλοσοφο σοβαρο αρα εσωτεριστη τον απασχολει αυτο το πρακτικο μερος που εχει να κανει με την παρεμβαση την νοητικη πανω σε καταστασεις και οντα ...

....βεβαια δυσκολευομαστε να το αποδεκτουμε αυτο το μερος ζωντας μεσα σε μια κοινωνια που κανεις δεν θελει να τον ελεγχουν και που η αισθηση μιας ψευδελευθεριας, αποτελει κυριαρχη ψευδαξια καθως μαζικα ειμαστε ολοι με χιλιους τροπους υπναγωγουμενοι και χειραγωγουμενοι απο στερεοτυπα ιδεων και συμπεριφορων ετεροκαθοριζομενων απο αδιαγνωστα κεντρα και διαλογιστικα δικτυα που στο παραμικρο δεν ελεγχουμε !!!


...η επαφη με τα εσωψυχα λοιπον ειναι κατι που αποτελει εφιαλτη του συστηματος μαζικης χειραγωγισης κια του δικου του διαλογιστικου δικτυου ..για τους ευνοητους λογους ...καθως τοτε ο καθε ελλογος διαλογιζομενος και ψυχεγερτης γινεται ενα μικρο κεντρο εξουσιασης της βιοενεργειας .. πραγμα που ακυρωνει την δυνατοτητα πραγματωσης ΚΕΝΤΡΙΚΩΝ ΣΧΕΔΙΩΝ ασχετων με το εξελικτικο προορισμο μας ως ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ αρα περα απο τις ανθρωπινες αναγκες μας ..

..εκτος αν τα σωψυχα αυτα τα καθοριζουν με την δικη τους αυθεντια διαφοροι διαπιστευεμενοι ως προς την ακινδυνοτηα τους <<δασκαλοι>> να γιατι εχει γεμισει η δυση απο προβεβλημενους γκουρου αυθεντιες <<καθοδηγητες>> ,,,πχ Γκουρτζιεφ...

ΟΙ ΙΔΕΕς ΜΑΣ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΑΡΧΕΙΟ ΤΗς ΖΩΗς...ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ...ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΡΑ ΑΠΟΔΕΚΤΕς ΚΑΙ ΔΙΑΝΟΜΕΙς ΤΩΝ ΙΔΕΩΝ...............Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2013, 21:34:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
το ζητουμενο ειναι να μην μεινουμε στην απλη θεαση-επιγνωση του "σωματος" μας ( ψυχονητικης υπαρξης μας ) αλλα να παρεμβαινουμε τροποποιητικα και χειρουργικα στις κακοηθειες που συνανταμε ..ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΕΞΑΛΛΟΥ Η ΤΕΧΝΗ ΤΗΣ ΨΥΧΕΓΕΡΤΙΚΗΣ ΚΑΙ


Δεν θα διαφωνησω φιλαρακι ,ομως η επιγνωση για την οποια εγω σου μιλαω ειναι λιγακι πιο ρεαλιστικη

Αυτο μπορω ΤΩΡΑ, να κανω και αυτο ΚΑΝΩ ,δεν πετω και να σκεφτομαι εγχειρισεις η οτιδηποτε αλλο η, αλλα πραγματα την ωρα που υπαρχουν εξελιξεις μεσα μου ,αλλα ειμαι στο παρον και παρακολουθω


Δυσκολο ,εξελιξιμο , και ποναει στην αρχη γιατι σου ζηταει μια νεα αντιμετωπιση των πραγματων [ Και για σκεψου να πρεπει να κλεισεις ασ πουμε τα ματια σου , για να μπορεσεις να ΠΑΙΞΕΙς ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΟΥ γιατι ετσι την συνειδητοποιεις και την ξυπνας ,τι θα σκεφτεις για τον κοσμο που ισως σε παρατηρει ;

Τις δυνατοτητες οπως εχω ξαναπει θα τις ανακαλυψουμε οταν αρχισουμε να κατανοουμε τι σημαινει επιγνωση


Ο καθενας μονος του !!

Εγω απλα μπορω να κανω μιαν αναφορα για τα λιγα που γνωριζω


Εξ αλλου και μονο η διαφορετικη προσσεγγιση που εχει η επιγνωση για τον τροπο υπαρξης την κανει να δρα καταλυτικα ΠΡΟΣΩΡΙΝΑ πανω στην ψυχονοητικη υπαρξη

Με τον καιρο ισως και πιο μονιμα ,ομως αυτο δεν το γνωριζω τοσο ωστε να αναφερομαι σε αυτο


ΤΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΜΕ ΑΥΤΟ !!


Θα φερω ενα παραδειγμα μηπως και καταφερω να σου μεταφερω αυτο το τοσο απλο αλλα και τοσο δυσκολο περιεχομενο διοτι ειμαστε ολοι προκατειλημενοι


Η επιγνωση ειναι κατι τοσο απλο οσο ενα ''σε βλεπω σε βλεπω''


Στην συνηθισμενη μας ζωη δρουν χιλια δυο πραγματα που μας τραβουν την προσοχη

Ας τις ονομασουμε οντοτητες - αισθησεις για να υλοποιησουμε περισσοτερο την υπαρξη τους

Σκεψου ας πουμε καποιες οντοτητες [ και σε προλαβαινω μην με πεις φαντασμενο η καποιος φανταστει τιποτα περιεργα πραγματα με κερατακια πχ αλλα ουτε καν μην μεινουμε στην λεξη οντοτητα] που σου ρουφουν την προσοχη και την ενεργεια ,συνεργαζονται μεταξυ τους για να δημιουργουν και αλλες οντοτητες ,που και αυτες γενουν κιαλλες και παει λεγοντας !!


Αυτες επισης οι αισθησεις -οντοτητες συνεχιζουν να τραβουν ενεργεια και ΠΡΟΣΟΧΗ και μετα εως πολυ μετα τον λογο υπαρξης τους [πχ νευριαζεις ....τα νευρα αν τα αφησουμε να χρονισουν ,θα λειτουργουν και μεταγενεστερα και μπορει να ξεσπασουμε σε καποιον ασχετο ,η μενουν μεσα μας και μας κατατρωγουν


Κατι παρομοιο συμβαινει με ολα τα συναισθηματα που εχουν περασει απο πανω μας

Εμεις αυτο που μπορουμε να νιωσουμε ειναι ευχαριστα η δυσαρεστα ,χωρις ομως να εχουμε καμμια γνωση για το τι συμβαινει ,ακομα και οταν η διαδικκασια γεννησσης νεων αισθησεων δεν εχει ακομα αρχισει


Οταν δηλαδη τα πραγματα ειναι ακομα απλα και οχι συνθετα και πολυπλοκα


Για παραδειγμα βλεπω καποιον που δεν ''γουσταρω''

Εγω αντι να ΜΕΙΝΩ ΜΕΙΝΩ σε αυτο το συναισθημα και να να εχω ΕΠΙΓΝΩΣΗ να παιξω με αυτο και να ΜΕΙΝΩ σε αυτο, συνεχιζω να κανω πραγματα[θα σχολιασω παρακατω το ΜΕΙΝΩ]


Σκεπτομαι τι μου εκανε ,οτι δεν πρεπει να δειξω οτι νευριασα ,οτι πρεπει να μιλησω σε καποιον αλλο ,γμτ παλι νευριασα, θα τον εκδικηθω και οι αισθησεις συνεχιζουν να πληθαινουν


Αν κανω πραγματα ,δουλευω ,αθλουμε πχ οι κινησεις μου που ειναι και αυτες αισθησεις δημιουργουν μια τελειως νεα κατασταση στο σωμα μου αλλα εγω δεν συνειδητοποιω τιποτα ΑΠΛΑ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΝΕΥΡΙΑΣΜΕΝΟΣ


Δεν συνειδητοποιω οτι εκτος απο τα δεδομενα που εχω συνηθισει να αντιλαμβανομαι εχουν δημιουργηθει και καποια αλλα δεδομενα ,[τα ψυχολογικα] εξισου υπαρκτα , και μαλιστα αυτα και αν ειναι υπαρκτα


Τοτε σταματα την εσωτερικη διαμαχη και τον μονολογο η τον διαλογο και κανε σαρωση στο σωμα σου

Απο την κορυφη του κεφαλιου μεχρι τα ποδια και απο τα ποδια μεχρι το κεφαλι

Αυτο γινεται για να ισχυροποιηθει η ΑΝΤΙΛΗΨΗ σου οτι εδω πλεον εχουμε να κανουμε με μια νεα οντοτητα -αισθηση που πλεον μας καθοριζει

Αν θα μπορουσα εκεινη την στιγμη να συνειδητοποιησω εστω και για ενα δευτερολεπτο απο τι αποτελουμαι ,οτι η προσοχη μου μεσω της ορασης ακοης αφης ειναι εκει εξω ...............

Να τους αναγνωριζα ,.......σε ολες αυτες τις αισθησεις το ''δικαιωμα της οντοτητας , θα σταματουσε ο κυκλος των νεων γεννησεων [αισθησεων ] και ΕΓΩ πλεον θα ημουνα ο ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ

ΑΤΑΡΑΧΟΣ ΚΑΙ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΣ

Εστω και για ενα δευτερολεπτο !!!!


Edited by - xristosxatz on 13/12/2013 21:44:17Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΜΥΘΗΡΑ
Προσωρινά Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
878 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2013, 08:26:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΜΥΘΗΡΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
σχολιο 4

..........χμμμ ,,,αταραξια !!!!!!!Χριστο μεσα σε ενα ταγμενο και βιασμενο κοσμο ?????????χμμ αυτο δεν ειναι μια σταση συνενοχης κι ανοχης ??????????

..η διαλογιστικη μας δραση ( γιατι κατ'ουσιαν για αυτο μιλας κι ας το αρνεισαι ) οσο βαθια ή επιφανειακη κι αν ειναι δεν θα επρεπε να αποβλεπει στην θεραπεια ιαση του ατομικου και συλλογικου σωματος ????????????

......αλλιως κατα την γνωμη μου καταντα ενα ειδος υπουλου και δυσθεωρητου συγκαλυμενου αυτισμου !!!!!!!!!!!!!ενας εκλεπτισμενος διανοητικος τροπος μονωσης του εαυτου και εγκλεισμου του αρα περιχαρακωσης και βαθμιαιας ψυχονοητικης παρακμης ..

...για προσεξε αυτην την εκδοχη Χριστο !!!

...γιατι θα πρεπει να παρακολουθουμε και να συνειδητοποιουμε τις <<αισθησεις >>μαςοπως χαρακτηριστιτικα αποκαλεις τα ψυχονοητικα βιωματα μας ??? .. για ποιο λογο να τις ελεγχουμε ??? αν οχι για να δρουμε πανω στο σωμα μας θεραπευτικα αλλα και πανω στα σωματα των αλλων ακομη και πανω στο ιδιο το σωμα της κοινωνιας της φυσης???

... γιατι βεβαια μετα απο μια μακρα ασκηση τετοιου ειδους με τον εαυτο αν κανεις δε βγει απο το καβουκι του "εαυτου" αναζητωντας να αφουγκραστει και να θεραπευσει το κοινωνικο σωμα και το σωμα της φυσης γενικα,, μοιραια θα καταντησει ενας αυτιστικος διανοητης εγκλειστος μιας ιδεοληψιας αυτοελεγχου ακαρπου κι αστοχου ..

ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΕΝΑ ΓΙΑΤΡΟ ΠΟΥ ΔΙΑΓΝΩΣΚΕΙ META ΑΠO ENTATIKEΣ ΚΙ ΕΠΙΜΟΝΕΣ EΡΕΥΝΕΣ ΜΙΑ ΠΑΝΔΗΜΙΑ ΘΑΝΑΤΗΦΟΡΟ ΑΛΛΑ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΑΤΑΡΑΧΟΣ ΚΑΙ ΝΗΦΑΛΙΟΣ ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΘΕΡΑΠΕΥΤΙΚΑ ΑΔΡΑΝΗΣ Η ΜΑΛΛΟΝ ΑΠΩΝ ΚΙ ΑΔΙΑΦΟΡΟΣ !!!!!!!!ΑΡΑ ΣΥΝΕΝΟΧΟΣ ΤΟΥ ΚΑΚΟΥ !!!

...........χχχχμμμμμμμ θελει πολυ προσοχη αυτο !!!

ΟΙ ΙΔΕΕς ΜΑΣ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΑΡΧΕΙΟ ΤΗς ΖΩΗς...ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ...ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΡΑ ΑΠΟΔΕΚΤΕς ΚΑΙ ΔΙΑΝΟΜΕΙς ΤΩΝ ΙΔΕΩΝ...............

Edited by - ΜΥΘΗΡΑ on 15/12/2013 08:28:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2013, 13:20:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
..........χμμμ ,,,αταραξια !!!!!!!Χριστο μεσα σε ενα ταγμενο και βιασμενο κοσμο ?????????χμμ αυτο δεν ειναι μια σταση συνενοχης κι ανοχης ??????????

Η αταραξια την οποια ενοω δεν εχει να κανει τουλαχιστον για μενα αλλα ουτε πιστετυω και για καποιον αληθινο ερευνητη της αληθειας την μη συμετοχη σε πρεποντα ζητηματα

Τουναντιον μαλιστα !!!

θεωρω οτι ενας πραγματικος ερευνητης της αληθειας ειναι αυτος που αναζητα ''το δικιο'' του,και μαλιστα απεναντι ,σε φαινομενικα ανυπαρκτους εχθρους και αυτο καθιστα ακομα πιο δυσκολο το ολο εγχειρημα


Ειναι ενας κατα την αποψη μου ενας πολυ ευαισθητος δεκτης της πραγματικοτητος

Η αταραξια εχει να κανει με μια κατασταση την οποια αυτος που την πετυχαινει εχει καταφερει να δει αντικειμενικα την κατασταση του η τουλαχιστον μια συγκεκριμενη κατασταση [ψυχολογικη ]Λιγοτερο η περισσοτερο


Για να δεις αντικειμενικα πρεπει να καταστεις αταραχος!!!!!


Αυτο παιζει σε ολα τα ''φιλοσοφικα συστηματα που ετυχε να ασχοληθω

Οταν καποιος θα ειναι σε θεση να γινει η να γινεται ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΣ ΚΑΙ ΑΤΑΡΑΧΟΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ εχει μια πιο ολοκληρωμενη αποψη για την κατασταση του

Εσωτερικα αλλα και εξωτερικα !!

Καποιος που δεν λαμβανει υποψιν τα εσωτερικα δεδομενα,και κυριως ,για μενα ,να καταλαβει απο προσωπικη εμπειρια, ποσο αυτονομα,μηχανικα,αλοκοτα αλλα και ποσο καθοριστικα ειναι ολα ετουτα για την υπαρξη μας εχει σιγουρα ελειπη δεδομενα για την καθε του στιγμη


Για μενα ο φιλοσοφος ειναι ο μεγαλυτερος επαναστατης


Οεπαναστατης που οταν γνωριζει οτι η ιδεα του ειναι σωστη ερχεται αντιμετωπος με οποιονδηποτε και οτιδηποτε

Edited by - xristosxatz on 15/12/2013 14:27:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2013, 13:41:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
( γιατι κατ'ουσιαν για αυτο μιλας κι ας το αρνεισαι )

Απλα αρνουμε να κλεισω μεσα σε μια ξενοφερτη λεξη ,απο οπουδηποτε και αν αυτη προερχεται αυτο το τοσο πολυποικιλο και πολυδιαστατο θεμα με το οποιο λεω πως ασχολουμαι

Αν θα το κανω [για οποιονδηποτε λογο ]θα ποτιζω τον εαυτο μου με μονοσημαντα μυνηματα που δεν με οφελουν σε τιποτα και μονο κακο μπορουν να μου κανουν


Αλλωστε ας μην ξεχναμε οτι ολα μας τα δεινα προερχονται απο ανεγξελεκτα δεδομενα που λαβαμε και δεν μπορεσαμε να ερευνησουμε η ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΑΔΥΝΑΤΟΥΜΕ ΝΑ ΕΠΑΝΕΞΕΤΑΣΟΥΜΕ

quote:
οσο βαθια ή επιφανειακη κι αν ειναι δεν θα επρεπε να αποβλεπει στην θεραπεια ιαση του ατομικου και συλλογικου σωματος


Ακομα και με αυτα τα δεδομενα ,για να προβω στην προσπαθεια να συνεισφερω στην ιαση του συλογικου σωματος θα πρεπει [εγω τουλαχιστον ] πρωτα να εξυγιανω το δικο μου προσωπικο σωμα


Αν δεν γνωριζω πως να κανω αυτο, δεν πιστευω οτι θα εχω αποτελεσμα στην προσπαθεια εξυγιανσης του συλογικου σωματος

Αν δεν υπαρχει σεωτερικη κατανοηση η οποια θα καθοριζει τις εξωτερικες
πραξεις τοτε αυτες θα ειναι καταδικασμενες απο την ασυνειδεισια, δηλαδη ελειψη δεομενων

Και για να συνοψισω θεωρω οτι για να συνεισφερουμε στο κοινωνικο συνολο ειναι απαραιτητη η διαθεση ητν οποια εσυ αναφερεις αλλα εξισου και ισως και περισσοτερι ειναι η ΓΝΩΣΗ

Edited by - xristosxatz on 15/12/2013 14:23:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2013, 13:52:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και συνεχιζοντας εκει που ειχα μεινει

quote:
Κοιταχτε πως περιγραφεται Η επιγνωση απο δυο αξιολογες και αξιοπιστες για μενα πηγες
Η μια πηγη αφορα την πρακτικη της'' Βιπασανα ''και η δευτερη ειναι ενα μικρο αποσπασμα απο το'' πεταγμα του φτερωτου φιδιου ''


Μια απλη πρακτικη που ειχε ως εξης
ΒΑΛΤΕ ΤΗΝ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΟ ΣΩΜΑ ΚΑΙ ΣΕ ΟΤΙ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΤΕ ΝΑ ΠΑΡΑΜΕΙΝΕΤΑΙ ΑΤΑΡΑΧΟΙ ΚΑΙ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΙ

Στην πρακτικη της ΒΙΠΑΣΑΝΑ η προσοχη βρισκεται σε μια συνεχη σαρωση του σωματος
Απο την κορυφη του κεφαλιου μεχρι και τις πατουσες των ποδιων
Αυτο κατα την προσωπικη μου αποψη γινεται γιατι οταν η προσοχη μενει σε ενα σημειο και μαλιστα ασυνειδητα τοτε αυτο ειναι παραγοντας που συνεισφερει στον υπνο της συνειδησης


Και κατι ακο μα ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ !!!!

Η σαρωση δεν αφορα ΜΟΝΟ τα χερακια τα ποδαρακια την μυτουλα και τα αυτακια σαν αυτουσια οργανα

Αυτο το λαθος ειναι και η κυρια αιτια να μην μπορεσει καποιος να κατανοησει την σπουδαιοτητα αυτης της πρακτικης

Αφορα ξαναλεω ολες τις αισθησεις που τραβουν την συνειδηση μας


Τετοιες αισθησεις ξεπροβαλουν ΣΥΝΕΧΕΙΑ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2013, 14:00:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οσον τωρα αφορα το'' Πεταγμα του φτερωτου φιδιου ''

Ο ΔΡΟΜΟς ΑΡΧΙΖΕΙ ΣΤΟ ΣΩΜΑ ΜΕ ΤΙΣ 5 ΑΙΣΘΗΣΕΙΣ


ΝΑ ΞΥΠΝΑΣ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΝΑ ΤΙΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΙΣ ΜΠΕΡΔΕΥΕΙΣ ΜΕ ΣΕΝΑ


ΒΑΛΤΕ ΤΗΝ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΟ ΣΩΜΑ ΚΑΙ ΣΕ ΟΤΙ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΤΕ ΝΑ ΠΑΡΑΜΕΙΝΕΤΑΙ ΑΤΑΡΑΧΟΙ ΚΑΙ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΙ
ΝΑ ΞΥΠΝΑΣ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΝΑ ΤΙΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΙΣ ΜΠΕΡΔΕΥΕΙΣ ΜΕ ΣΕΝΑ

ΒΑΛΤΕ ΤΗΝ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΟ ΣΩΜΑ ΚΑΙ ΣΕ ΟΤΙ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΤΕ ΝΑ ΠΑΡΑΜΕΙΝΕΤΑΙ ΑΤΑΡΑΧΟΙ ΚΑΙ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΙ
ΝΑ ΞΥΠΝΑΣ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΝΑ ΤΙΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΙΣ ΜΠΕΡΔΕΥΕΙΣ ΜΕ ΣΕΝΑ

ΒΑΛΤΕ ΤΗΝ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΟ ΣΩΜΑ ΚΑΙ ΣΕ ΟΤΙ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΤΕ ΝΑ ΠΑΡΑΜΕΙΝΕΤΑΙ ΑΤΑΡΑΧΟΙ ΚΑΙ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΙ
ΝΑ ΞΥΠΝΑΣ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΝΑ ΤΙΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΙΣ ΜΠΕΡΔΕΥΕΙΣ ΜΕ ΣΕΝΑ

ΒΑΛΤΕ ΤΗΝ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΟ ΣΩΜΑ ΚΑΙ ΣΕ ΟΤΙ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΤΕ ΝΑ ΠΑΡΑΜΕΙΝΕΤΑΙ ΑΤΑΡΑΧΟΙ ΚΑΙ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΙ
ΝΑ ΞΥΠΝΑΣ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΝΑ ΤΙΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΙΣ ΜΠΕΡΔΕΥΕΙΣ ΜΕ ΣΕΝΑ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2013, 14:17:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εδω επισης θα ηθελα να επισημανω κατι που εχω παρατηρησει


Και στα δυο παραπανω επιγραμματα ενοειται , η λεγεται καθαρα οτι ο ''ΔΡΟΜΟΣ ''αρχιζει απο το σημειο που καποιος κανει ''ΜΕΣΤΕΣ''πια προσπαθειες για να φθασει στην ΕΠΙΓΝΩΣΗ


Εγω θα πω οτι για να φθασει καποιος σε αυτο το σημειο προηγειται μια κατανοηση ,που θα ειναι αποτελεσμα μιας δουλειας πολλων χρονων


Αυτο ειναι περισσοτερο αληθινο αν διπλα μας δεν υπαρχουν αληθινοι εκπεδευτες και οχι απλα καποιοι που επαναλαμβανουν τις διδασκαλιες


Καποιοι που να ειναι σε θεση να οδηγησουν τον μαθητευομενο στα δυσκολα μονοπατια της ερευνας


Μονολογης δεν περνεις καποιον απο το τσουβαλι στο οποιο ολοι ανηκουμε και να του πεις ''ΑΙΝΤΕ ΤΩΡΑ''


Προηγειται μια δουλεια που οι απαιτησεις της θα αφησει πολυ εξω απο τα αναχωματα της εσωτερικης εργασιας τους περισσοτερους επιδοξους φιλοσσοφους

Edited by - xristosxatz on 15/12/2013 14:19:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2013, 10:51:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γιατι θα πρεπει να παρακολουθουμε και να συνειδητοποιουμε τις <<αισθησεις >>μαςοπως χαρακτηριστιτικα αποκαλεις τα ψυχονοητικα βιωματα μας ??? .. για ποιο λογο να τις ελεγχουμε ??? αν οχι για να δρουμε πανω στο σωμα μας θεραπευτικα αλλα και πανω στα σωματα των αλλων ακομη και πανω στο ιδιο το σωμα της κοινωνιας της φυσης???

Οι χρησεις τις οποιες καποιος μπορει να ανακαλυψει για αυτην την πρακτικη υποθετω οτι ειναι παρα πολλες

Υπαρχει η δυνατοτητα καποιος να χρησιμοποιησει την επιγνωση του εαυτου του για οποιονδηποτε σκοπο

Εγω ασ πουμε την εχω χρησιμοποιησει μεχρι και στις ρακετες

Μπορει ο καθενας να παρει αυτο που τον ενδιαφερει περεισσοτερο ΤΩΡΑ


Για παραδειγμα θα σου πω οτι τα δικα μου ενδιαφεροντα δεν συμπιπτουν καθολου με αυτα ,των ανθρωπων που εχω συζητησει

Και βεβαια καποιων το ενδιαφερον εστιαζεται μονο στο να χαλαρωσουν και να αισθανθουν ομορφα

Σε καμμια των περιπτωσεων ομως δεν πρεπει να συγχεουμε αυτην την πρακτικη με την παραιτηση απο τα κοινα


Και αυτο βεβαια θα μπορουσε να γινει ,χωρις βεβαια να εχει μονιμο χαρακτηρα ,αλλα ,μονο και μονο επειδη την συγκεκριμενη χρονικη περιοδο εχει τραβηχτει το ενδιαφερον μου περισσοτερο απο την εσωτερικη αναζητηση

Κατι δηλ που θα μπορουσε να γινει με οτιδηποτε


Edited by - xristosxatz on 16/12/2013 10:59:47Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2013, 14:56:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

γιατι θα πρεπει να παρακολουθουμε και να συνειδητοποιουμε τις <<αισθησεις >>μαςοπως χαρακτηριστιτικα αποκαλεις τα ψυχονοητικα βιωματα μας ??? .. για ποιο λογο να τις ελεγχουμε ??? αν οχι για να δρουμε πανω στο σωμα μας θεραπευτικα αλλα και πανω στα σωματα των αλλων ακομη και πανω στο ιδιο το σωμα της κοινωνιας της φυσης???

Εδω επισης ειναι καποιο σημειο στο οποιο θα πρεπει να παραμεινω εαν θελω πραγματικα να ''διανειμω ''τα τοσα σημαντικα πραγματα που κρυβονται πισω απο την λεξη ''ΕΠΙΓΝΩΣΗ''


Ενα απο αυτα ειναι και η διαδικασια που εγω τουλαχιστον, εχω καταλαβει αυτα που εχω καταλαβει


Μια παρομοια κατανοηση σιγουρα ειναι ικανη να συντομευσει τον δρομο προς την επιγνωση και αυτος ειναι αλλωστε και ο σκοπος που περιγραφω την διαδικασια

Αυτη ειναι και η αρχη που τοσο ευστοχα παρατηρησε και ο φιλος gnostic


Και πρωτα απο ολα θεωρω οτι σε ολους ειναι γνωστο οτι οι συνηθειες του καθε ανθρωπου καθοριζουν σε πολυ μεγαλο βαθμο και την ποιοτητα της ζωης του πχ διατροφικες σεξουαλικες και διανοητικες

Οι τελευταιες περιλαμβανουν το εναρκτηριο λακτισμα της διαδικασιας των ψυχολογικων μας διαδικασιων


Για παραδειγμα καποιος που ειναι εθισμενος στο αλκοολ χαλαει το συκωτι του


Αυτο ειναι η θεωρητικη μερια του πραγματος

Υπαρχει ομως και η αισθησιακη μερια που λιγοι απο εμας εχουμε προσεξει ,παρολο που επγηρεαζομαστε απο αυτην και καθοριζομαστε σε πολλα επιπεδα της υπαρξης μας

Εκτος ισως απο καποια χτυπητα συμπτωματα που μπορει μια συνηθεια η ενας εθισμος λιγοι γνωριζουν οτι ''αυτο προκαλει αυτο ''


Συνηθως το συστημα μας εχει και τις ετοιμες απαντησεις για το καθε τι


Απαντησεις ομως που για πολλους λογους ενδεχεται να ειναι ,και ειναι πολλες φορες οχι μονο τελειως αναξιοπιστες ,αλλα και λανθασμενες

Επισης μια συγκεκριμενη συνηθεια μπορει να εξυπηρετει εναν σκοπο οχι ομως εναν αλλο

Η αρχη της επιγνωσης βρισκεται στην αναρωτηση μας για το πως δρα το οτιδηποτε πανω μας


Αρχιζει κανεις να ΑΝΑΡΩΤΙΕΤΑΙ απο αυτο που τον απασχολει περισσοτερο


Αυτο μπορει να ειναι αναρωτησεις για το τι μου κανει ας πουμε η ταδε τροφη η ταδε συνηθεια η οποια εχω πληροφορηθει απο ΑΞΙΟΠΙΣΤΕς πηγες οτι ειναι βλαβερη

Εαν δηλαδη θελησω να κατονομασω προχειρα μια σειρα ,θα ελεγα οτι ολων προηγειται ο πονος που προερχεται απο μια η περισσοτερες συνηθειες που ακολουθουνται απο τις αντιστοιχες ΑΙΣΘΗΣΕΙΣ


Αρα εχουμε

ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΗ ΣΥΝΗΘΕΙΑ

ΕΠΙΠΤΩΣΕΙΣ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΥΝΗΘΕΙΑ[ΠΟΝΟΣ ΔΥΣΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ]


ΑΝΑΡΩΤΗΣΗ ΤΟΥ ''ΓΙΑΤΙ'' ΕΝΟΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ
Εδω θα πρεπει να σημειωθει οτι η συκγεκριμενη αισθηση που προκαλειται απο την συγκεκριμενη συνηθεια ειναι μπερδεμενη με πολλες αλλες ΑΙΣΘΗΣΕΙΣ ,προερχομενες απο μια ζωη, οπως αυτην που ζουμε, η οποια δεν δινει και πολλα περιθωρια για παρομοιες αναρωτησεις αυτογνωσιας


ΑΛΛΩΣΤΕ ΠΟΣΟΣ ΚΟΣΜΟΣ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΜΕ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΤΙΣ ΕΡΕΥΝΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ
Ερευνες αμφιβολου προορισμου και αμφιβολου υποστασεως
Κανεις δεν γνωριζει αν θα καταληξουν καπου
Και βεβαια ολα αυτα ειναι υπεραρκετοι λογοι της διακοπης των ερευνων

Αποδεικνειεται τελικα οτι ο πιο πιστος και αξιοπιστος φιλος σε ολη διαδρομη ειναι ο απεχθης κυριος ''ΠΟΝΟΣ''

Και οχι μονο αναρωτησεις αλλα και ανυπαρξια μεθοδων οι οποιες θα οδηγησουν στο να καταλαβουμε πχ στο να μαθει κανεις να ξεχωριζει μια μια τις ΑΙΣΘΗΣΕΙΣ ουτως ωστε να ξερει οτι την επομενη φορα που θα υπαρξει μια παρομοια ΑΙΣΘΗΣΗ οτι προερχεται απο ΕΚΕΙ

Να μαθει να αναγνωριζει πως οτι μας συμβαινει ειναι μια διαδικασια απο πολλα πραγματα αληλοεξαρτωμενα και αληλοπυροδοτουμενα


Και βεβαια και πολλα αλλα οπως ειναι τα χαρακτηριστικα των αισθησεων η οι τροποι που αυτα μπορει να υπαρξουν και αρα να μας επηρεασουν η οχι

Επισης το να μαθει κανεις οτι αυτες οι αισθησεις εχουν υποσταση η οποια αν δεν αναγνωριστει δημιουργει επακολουθα


Ακομα και οι ''εσωτεριστικες'' κατευθυνσεις ξεκινουν απο την ΜΕΣΗ
Αραγε δεν γνωριζουν οτι απευθυνονται σε αρχαριους
Γιατι δεν πιανουν την ακρη του νηματος ,οπως αλλωστε συμβαινει σε ολα τα συστηματα εκμαθησης οποιουδηποτε θεματος
Για παραδειγμα δεν αρχιζεις τα μαθηματικα λυνοντας εξισωσεις


ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΗ ΚΑΙ ΞΑΝΑΔΙΑΠΙΣΤΩΣΗ ΚΑΙ ΞΑΝΑΔΙΑΠΙΣΤΩΣΗ
Απο την στιγμη που κατι θα διαπιστωθει πολλες φορες θα αρχισει κανεις να ξεχωριζει την ΑΙΣΘΗΣΗ Η ΟΠΟΙΑ ΤΟΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ,αυτη δηλ που δινει και την απαντηση στην ερωτηση που γενηθηκε πχ τι μου κανουν τα γλυκα η ο τροπος που προσεγγιζω την σεξουαλικοτητα
Σε ολη αυτην την ερευνα η αφαιρετικη μεθοδος που εχω προαναφερει μπορει να παιξει ρολο καταλυτικο διοτι θα βοηθησει στο να συγκεκριμενοποιουμε αυτο που βλεπουμε , επειδη θα εχουμε μειωσει τις αισθησεις


Edited by - xristosxatz on 16/12/2013 15:25:16

Edited by - xristosxatz on 16/12/2013 16:15:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2013, 15:16:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτη ειναι και η αρχη της επιγνωσης

Παρολαυτα ειναι δυσκολο κανεις να αντιληφθει τις προεκτασεις μιας παρομοιας διαδικασιας , να συνειδητοποιησει δηλ οτι ''καθεται'' πανω στην εξιχνυαση ολων των αναρωτησεων του και στην λυση ενος μεγαλου φασματος προβληματων


Ο λογος απλος!!!!!

Το οτιδηποτε συμβαινει μεσα μας αλλα και μεσα στουςε αλλους αντιπροσωπευεται απο μια αισθηση

Ανακαλυπτει κανεις πραγματα οσο διαπιστωνει ποσο αυτο αληθευει !!!!

Και ολο και αποκαλυπτονται νεες αισθησεις αλλα και νεες δυνατοτητες


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΜΥΘΗΡΑ
Προσωρινά Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
878 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2013, 17:58:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΜΥΘΗΡΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
σχολιο 5


-σε ποια φαση της επιγνωστικης διεργασιας πρεπει να αρχισει κανεις να "ρωταει" πως καταλαβαινει οτι εχει ετοιμαστει για την απαντηση ...

-πιστευεις οτι οι απαντησεις μπορει να λαβει κανεις για ο,τιδηποτε διαμεσω της επιγνωσης ""ρωταει ""...

-πως διακρινουμε την σωστη απο την λαθος απαντηση ...

-"ποιος" ειναι αυτος που απανταει ...

επισης


....μπορεις να περιγραψεις ενα "σχημα " απο τη προσωπικη σου εμπειρια
........σαρωσεων ,διερωτησεων-αναρωτησεων ,απαντησεων ??????

...μπορεις να συνοψισεις τα βασικα σταδια της μεθοδου απο τι ακριβως συνισταται ακομη δεν εχω καταλαβει ....

πχ
συγκεντρωνομαστε ---->σαρωνουμε ---->ρωταμε-ξαναρωταμε

και μετα βλεπουμε ,ακουμε νιωθουμε ??καπως ετσι ???


ΟΙ ΙΔΕΕς ΜΑΣ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΑΡΧΕΙΟ ΤΗς ΖΩΗς...ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ...ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΡΑ ΑΠΟΔΕΚΤΕς ΚΑΙ ΔΙΑΝΟΜΕΙς ΤΩΝ ΙΔΕΩΝ...............Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2013, 19:27:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
σε ποια φαση της επιγνωστικης διεργασιας πρεπει να αρχισει κανεις να "ρωταει" πως καταλαβαινει οτι εχει ετοιμαστει για την απαντηση ...

Η αναρωτηση και ο πονος ειναι τα βασικα συστατικα απο την αρχη

Οσο υπαρχει ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ αναρωτηση θα υπαρχει και απαντηση οσο κουφη και δυσπροσιτη και αν φαινεται αυτη


Επισης ενοειται οτι η αναρωτηση οσο πιο κοντα μας βρισκεται τοσο πιο ευκολα και πιο γρηγορα θα παρουμε τις απαντησεις

Για οτιδηποτε


Αν θα αναρωτηθω πχ ''τι να γινεται στην 5η διασταση, και βεβαια...... ειναι μια απαντηση που ενδεχομενως δεν θα παρω ποτε , η αν την παρω ισως αργησει πολυ

Αν ομως βαλω σαν στοχο -αναρωτηθω για το πως θα βρω τον τροπο να πλησιασω καλυτερα την επιγνωση η αναρωτηθω πχ σε τι αυτη μπορει να φανει χρυησιμη τοτε οσο και αν φαινεται περιεργο αυτο και οσο σπανια και να συμβαινουν παρομοια συμβαντα που θα μου δωσουν απαντησεις η απαντηση ερχεται

Πραγματικα καποιες φορες εχω τρομαξει με την ταχυτητα και την αμεσοτητα που λειτουργει αυτος ο ''νομος''

Καποιες φορες μαλιστα υποσυνειδητα του λεω''αντε..... ακομα ''

Το δυσκολο ειναι στην αρχη μεχρι να εξοικιωθει κανεις με τον νεο τροπο εκμαθησης πραγματων


Και ουσιαστικα αυτο ειναι και το κυριο μυνημα που θελω να περασω

Ειμαι οπαδος του γνωμικου ''πιστευε και μη ............ερευνα ''


Ενα αλλο σημειο που θελω να τονισω ειναι οτι μια σκαλα για να την ανεβουμε πρεπει να την ανεβουμε σκαλοπατι σκαλοπατι


Με αυτο θελω να πω οτι ειναι πιο ευκολο, σιγουρο, αποτελεσματικο , να κανεις σταθερα και μικρα βηματα τα οποια θα επιτρεψουν το επομενο μικρο η μεγαλυτερο βημα

Αν καποιος θελησει να παει αποτομα στο 7μο σκαλοπατι το πιθανοτερο ειναι οτι δεν θα παει πουθενα

Και καποιος βεβαια μπορει και να εχει τετοιες δυνατοτητες


Εγω ομως εχω σαν μονη εμπειρια ανθρωπους που ειτε εχουν χασει το χρονο τους σαν εμενα , ειτε τα εχουν παρατησει, επειδη δεν μπορεσαν ποτε να βρουν το επιπεδο τους


Και ενω καποια πραγματα, αν το συστημα μας ειχε αφυπνισει, στο οτι εχουμε την δυνατοτητα, να ερευνουμε ........θα μπορουσαμε να τα καναμε μονοι μας με πολυ μικροτερη καθυστερηση

Τουναντιον ειμαστε ολοι στρατιωτακια του καθε συστηματος ,ακομα και αν αυτο το συστημα καλειται πνευματικο

Να ξερεις για παραδειγμα η πρακτικη της βιπασσανα ειναι τοσο αμεση που αν ποτε την ερευνησης θα δεις οτι ειναι η ''ενστικτωδης κινηση'' που θα εκανε καποιος αν ηθελε να ξεκαθαρισει τι γινεται μεσα του


Αντιθετως συνδεθηκε με απιαστα πραγματα ,με πειθαρχια ,αποκλειστικα με το ''στρωματακι ,και με ενα σωρο αλλα πραγματα που ο καθενας μπορει να υποθεσει , που εμποδιζαν στο να καταλαβει κανεις την ουσια της πρακτικης


Εχουμε γινει τοσο αναπηροι διανοητικα που εγω τουλαχιστον ,χρειαστηκα να αναρωτηθω για πολυ καιρο για να κατανοησω αυτα τα απλα που εχω κατανοησει

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2013, 19:48:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
-πιστευεις οτι οι απαντησεις μπορει να λαβει κανεις για ο,τιδηποτε διαμεσω της επιγνωσης ""ρωταει ""...


Ξερω οτι οταν θα αρχισει καποιος να καταλαβαινει οτι εχει αυτη την δυνατοτητα θα ανακαλυπτει μονος του τι πρεπει να κανει και τι δυνατοτητες υπαρχουν

Αρχικα κανεις δεν ειναι σιγουρος για τιποτα


ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ ΘΑ ΟΔΗΓΗΘΕΙ ΚΑΠΟΥ

Σωστο και λαθος δεν υπαρχει


Αυτη ειναι και η μεγαλη παγιδα ''μην κανουμε λαθος ''

Οι δοκιμες ειναι αυτες που θα δειξουν αν αυτα που εχεις βρει και πειραματιστει εξυπηρετουν η οχι


Σιγα σιγα παιρνουν αυτα την θεση της παλιας πραγματικοτητος


Οι λεξεις που πρεπει να μεινουν ειναι ''αναρωτηση ερευνα πειραμα ''

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 46 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.234375
Maintained by Digital Alchemy