ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Επιγνωση
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 46
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2016, 21:00:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μπραβο βρε θηριο
Απαντησες σε ολες μου τις ερωτησεις !!!!!!



Στο είπα βρε.
Επιμορφώνω γαϊδούρια.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2016, 22:29:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Και μετά τι γίνεται; Οταν ανακαλύψεις τις "μη απόψεις", δηλαδή το δούλεμα, το τρολάρισμα και τα παράγωγα ψυχικών νόσων. Μετά, τι ακριβώς προτείνεις να κάνουμε γιατρέ;



Στο τρολάρισμα προτιμώ να μην απαντώ.
Όσο ταίζεις ένα troll, τόσο το ενδυναμώνεις.
Σχετικά με τα παράγωγα ψυχικών νόσων, όπως αναφέρεις, δεν μπορώ να τα διακρίνω μέσω του Διαδικτύου και νομίζω ότι κανένας δεν μπορεί να το πράξει αυτό...


Συγκεκριμένος εδώ μέσα, έχει κάνει ότι περνάει απο το χέρι του για να επιβεβαιώσει το παραπάνω. Εκτός κι αν πιστεύεις ότι το συγγραφικό παραλήρημα 4+ ετών παράγεται απο κάποια A.I που κατάφερε να ξεφεύγει μέχρι σήμερα απο την Turing Police *

* Neuromancer, W. Gibson

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2016, 09:08:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παρακατω παραθετω καποια αποσπασματα απο βιβλια του δασκαλου Σαμαέλ ,που αφορουν το ζητημα της αυτοπαρατηρησης

Διαλέξεις Νο1
αυτή η εργασία δεν είναι σαν να φυσάς και να φτιάχνεις μπουκάλια, θέλοντας να τονίσει την σοβαρότητά της

Βιβλίο Διαλέξεις Νο1

1. Είναι ΔΥΣΚΟΛΟ να επιμένει κανείς στην αδιάκοπη αυτοπαρατήρηση μέρα και νύχτα συνέχεια, είναι ΔΥΣΚΟΛΟ να βρεις κάποιον που να είναι έτσι.

2. Θα φτάσει η μέρα που η αίσθηση της αυτοπαρατήρησης ΘΑ ΕΧΕΙ ΕΞΕΛΙΧΘΕΙ με τέτοιο τρόπο μέσα σας που θα μπορείτε να συλλάβετε τέτοια ψυχικά επιπρόσθετα.
Βιβλίο Επαναστατική ψυχολογία

1. Αν κανείς από τους αναγνώστες μας δεν καταλαβαίνει ακόμα αυτή την Διδασκαλία μας των πολλών Εγώ, τούτο οφείλεται αποκλειστικά στην έλλειψη ΕΞΑΣΚΗΣΗΣ στο θέμα της Αυτοπαρατήρησης.

2. Άλλωστε υπάρχουν τα τρία εμπόδια της Αυτοπαρατήρησης: Μυθομανία, Εγωλατρία και Παράνοια… ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΊΝΑΙ ΕΥΚΟΛΗ Η ΑΥΤΟΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΕΜΠΟΔΙΑ;;;

3. Οποιοσδήποτε ΑΘΛΗΤΗΣ της εσώτερης Αυτοπαρατήρησης…
4. Πραγματικά η Αίσθηση της αυτοπαρατήρησης του εαυτού μας βρίσκεται σε ΑΤΡΟΦΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ στο εκφυλισμένο ανθρώπινο γένος αυτής της σκοτεινής εποχής που ζούμε.


5. ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΣΗΜΑΙΑ ΓΡΑΦΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΗΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗΣ, ΤΗΣ ΓΝΩΣΗΣ, ΤΗΣ ΣΚΕΨΗΣ ΜΕ ΤΗΝ ΑΥΟΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ.

Βιβλίο Χριστουγεννιάτικα Μηνύματα 64-65
1. Η αυτοπαρατήρηση του εαυτού μας, συνοδευόμενη με τρόπο ταυτόχρονο με την εσωτερική ανάμνηση του δικού μας Εγώ, είναι τρομερά ΔΥΣΚΟΛΗ και όμως απαραίτητη για να αυτο-γνωριστούμε αληθινά.

2. Η αυτοπαρατήρηση του τρόπου σκέψεως μας, ομιλίας, γέλιου, βαδίσματος, φαγητού, αισθήματος κλπ χωρίς να ξεχνάμε τον εαυτό μας, τις εσωτερικές διαδικασίες του Εγώ, αυτού που συμβαίνει εκεί μέσα στα 49 διαμερίσματα του υποσυνείδητου του Jaldabaoth, καταλήγει τρομαχτικά ΔΥΣΚΟΛΟ και όμως βασικό για την αφύπνιση της συνείδησης.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2016, 14:15:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
xatzhxristo

Εχεις αναρωτηθεί, μήπως ο Σαμαέλ είναι απλώς μπαρουφολόγος?
Σοβαρά σε ρωτώ.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2016, 15:53:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

2. Άλλωστε υπάρχουν τα τρία εμπόδια της Αυτοπαρατήρησης: Μυθομανία, Εγωλατρία και Παράνοια… ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΊΝΑΙ ΕΥΚΟΛΗ Η ΑΥΤΟΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΕΜΠΟΔΙΑ;;;


Nikomaxos, εγω βλέπω οτι ο δάσκαλος τα λέει μια χαρά. Ο μαθητής έχει το προβλημα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2016, 17:57:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Heretic

Εγώ σοβαρολογώ.Ο Σαμαέλ είναι άλλος ένας απατεώνας, που έχει παρασύρει ανόητους δυτικούς, σε υποτιθέμενες νοητικές "ανυψώσεις".

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2016, 18:45:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο S.A.W όπως και οι περισσότεροι από τους υποτιθέμενους "δασκάλους" Nikomaxos, διάβασε μερικούς τόνους αποκρυφιστικών κειμένων, μαζί με τα κανονικά και απόκρυφα ευαγγέλια, συμμετείχε σε στοές θεοσοφιστών, ροδόσταυρων και μασόνων και αφού εξέδωσε μερικές δεκάδες βιβλία, έφτιαξε τελικά τη δικιά του εκκλησία. Ένα είδος χριστιανικού νεογνωστικισμού. Αν διαβάσεις μερικά από αυτά που άφησε, δε διαφέρουν και πολύ από αυτά που έγραφε η Μυθήρα. Είναι ένα συνονθύλευμα από ιστορίες άλλων συγγραφέων, μαζί με εθνικές παραδόσεις της Λατινικής Αμερικής, ανακατεμένες με δικιές του θεωρίες και ότι μάζευε στο δρόμο, από δω κι από κει. Είναι ένας από τους πολλούς «τσομπάνηδες» τέλος πάντων, που φύτρωσαν στις αρχές του 20ου αιώνα. Θεωρώ τη θεματολογία του αρκούντως νοσηρή για να μην συνεχίσω να διαβάσω κάτι παραπάνω. Παρόλα αυτά, ακομα και μέσα στα σκουπίδια μπορεί να ανακαλύψει κάποιος χρήσιμα πράγματα, αρκεί να ψάξει αρκετά. Το θέμα είναι πάντα, γιατί να χάσει κάποιος το χρόνο του, όταν μπορεί να βρει τα ίδια και καλύτερα αλλού.


Το παρανοϊκό πάντως παιχνίδι σου με τις λέξεις γύρω από την «αυτοπαρατήρηση» είναι αδιέξοδο, xristoxatz. Ή καταλαβαίνεις τι είναι η αυτοπαρατήρηση ή δεν καταλαβαίνεις. Ο όρος αυτός είναι κ(αι πρέπει να είναι) μονοσήμαντος για όλους τους ανθρώπους . Για να μπορούν να συνεννοούνται σαν άνθρωποι και όχι να κάνουν τους πιθήκους. Το αποτέλεσμα της αυτοπαρατήρησης διαφέρει, όπως και οι μέθοδοι. Εδώ εσύ έστησες ένα θέμα που αφορά την επίγνωση και μετά από 9 σελίδες ανούσιας φλυαρίας, δεν έχεις καταλάβει ακομα ότι δεν έχεις ιδέα τι σημαίνει επίγνωση. Αναρωτιέσαι γιατί τραβάς ειρωνικά σχόλια; Αν δεν μπορείς να καταλάβεις κάτι τόσο συγκεκριμένο, ασχολήσου με κάτι άλλο. Παραληρώντας συνεχώς, σε κάτι που μοιάζει με Ελληνκά, να ανοίξει το κεφάλι σου να μπει μέσα η επίγνωση μόνη της, δυστυχώς δεν γίνεται ούτε στα βιβλία του Lovecraft. Βρες κάτι πιο απλό να συζητήσεις.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2016, 19:11:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν σκοπος μας ειναι να εμβαθυνουμε στο ζητημα της αυτοπαρατηρησης ,θα ηταν πρακτικο να αντιληφθουμε τα εμποδια,και τα χαρακτηριστικα της ταυτισης που υπαρχουν, για τον σκοπο αυτο
Και παρολο, που χαρακτηριζομαστε σιγουρα ,απο τα χαρακτηριστικα Μυθομανία, Εγωλατρία και Παράνοια ,δεν μπορω να διακρινω,γιατι αυτα θα πρεπει να εμποδιζουν την διαδικασια της αυτοπαρατηρησης
Αλλωστε η αυτοπαρατηρηση ,δεν αποκλειει την υπαρξη ,ψυχολογικων φαινομενων ,αλλα μονο αρκειται να παρατηρει , στο πως εκδηλωνονται αυτα στα 5 κεντρα της ανθρωπινης μηχανης
Εκτος αν με αυτο ,ο δασκαλος Σαμαελ ενοει οτι τα επιπροσθετα αυτα ,καταλαμβανουν τοσο πολυ εσωτερικο χωρο,καθοριζοντας κατ αυτον τον τροπο ,τις ζωες μας ,ωστε να μην αφηνουν καθολου χωρο ,ουτε καν για να εφαρμοσει μια προσπαθεια αυτοπαρατηρησης
Επειδη απλα, η προσοχη ειναι τοσο ταυτοποιημενη ,με τις αισθησεις ,που αδυνατει εστω και να διανοηθει αποπειρα ,προς διαφορετικη κατευθυνση
Αυτο ομως το τελευταιο προυποθετει μειωμενη εμπειρια στο ζητημα αυτοπαρατηρησης,αλλα και της γνωσης του εαυτου
Μονο αυτο μπορω να σκεφτω και να υποθεσω
Η θεωρια μπορει εκτος των αλλων , μπορει να μας προτρεψει να στρεψουμε το ενδιαφερον προς μια κατευθυνση,και αυτο ειναι σημαντικο
Το σημαντικο ομως , δεν ειναι να κυνηγαμε καποιον να μας δωσει εμπειρια σε κατι ,αλλα να επιδιωκουμε, αυτο το κατι μεσα απο την δικη μας εμπειρια,και αναρωτηση
Να ανιχνευουμε τις αιτιες οποιουδηποτε αποτελεσματος για αυτα που μας συμβαινουν , η δεν συμβαινουν ,εχοντας τα λογια καποιων απλα σαν θεωρητικα δεδομενα σε μια γωνια της μνημης
Και αναφερομαι σε αυτα που δεν μπορουν αμεσα να ερευνηθουν
Ας κανουμε λοιπον μια συνοψη στα δικα μας δεδομενα
Η παρατηρηση μπορει να γινει ειτε με αναδρομη ,ειτε σε αληθη χρονο
Σε αληθη χρονο μπορει ,ειτε να αντιληφθουμε τις καταλοιπες,εναπομειναντες , απο περασμενες εμπειριες αισθησεις ,η μπορουμε,να πιασουμε σε αληθη χρονο την ολη κινηση του νου
Η εξασκηση και ερευνα , στο να αναπτυσουμε τεχνικες,ωστε να αντιλαμβανομαστε,αισθησεις, περασμενων εμπειριων,σε συνδοιασμο με διαφορες απαραιτητες πειθαρχιες ,αφηνουν χωρο συνειδησιακο ,προετοιμαζοντας το εδαφος ,ωστε να μπορουμε να αντιλαμβανομαστε ολη την λειτουργια του νου ,σε αληθη χρονο
Ειναι προφανες οτι ταυτιζομαστε με τις αισθησεις,και αρα με την υπαρξη οπως την εχουμε αντιληφθει ,επειδη η προσοχη ταυτιστηκε με αυτες
Ενα αλλο δεδομενο ειναι ,οτι, η προσοχη ,οταν ειναι ταυτισμενη με αισθησεις, εμεις αδυνατουμε να παρατηρησουμε αυτες τις αισθησεις αντικειμενικα ,αλλα και γενικοτερα συμβαινει , δραστικη μειωση της αντιληψης του μεσα αλλα και του εξω
Ενα αλλο δεδομενο ,ειναι ,οτι η προσοχη,πηγαινοερχεται τοσο γρηγορα μεσα στα αντικειμενα της προσκολησης της ,που κανει αδυνατο οχι μονο τον ελεγχο του νου, αλλα ακομα και αυτο το λιγο ,που ειναι , η επιγνωση ,αυτης της κυκλοφοριας




Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2016, 19:39:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το παρανοϊκό πάντως παιχνίδι σου με τις λέξεις γύρω από την «αυτοπαρατήρηση» είναι αδιέξοδο, xristoxatz. Ή καταλαβαίνεις τι είναι η αυτοπαρατήρηση ή δεν καταλαβαίνεις.

Να με αφησεις να εχω την δικη μου αποψη, σε κατι που αφορα μονο εμενα γενικα ,και ειδικα, την εδω διαχειρηση

quote:
Ο όρος αυτός είναι κ(αι πρέπει να είναι) μονοσήμαντος για όλους τους ανθρώπους Ο όρος αυτός είναι κ(αι πρέπει να είναι) μονοσήμαντος για όλους τους ανθρώπους .


Ετσι θες να σε λαβω σοβαρα στα υπ οψιν;


quote:
Για να μπορούν να συνεννοούνται σαν άνθρωποι και όχι να κάνουν τους πιθήκους.

Αν ειχες καλη διαθεση ισως θα μπορουσες ακομα και απο τα σκουπιδια να μαζεψεις κατιντις
Αποριπτεις τετελεσμενα ακομα και εναν δασκαλο ,που αν μη τι αλλο εχει αφιερωσει την ζωη του ,σε αυτες τις ερευνες
ΠροσσαπτΕΙς χαρακτηρισμους , και το μονο που κανεις ειναι να κατακρινεις, πραγματα που δεν καταλαβαινεις ,και γενικοτερα μια προσπαθεια ,που επισης ,δεν εισαι σε θεση ουτε καν να φανταστεις
Επειδη απλα εισαι καθηλωμενος σε θεσεις
Ειναι δικαιωμα σου και δεν σου το αμφισβητω καθολου

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2016, 20:01:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Θεωρώ τη θεματολογία του αρκούντως νοσηρή για να μην συνεχίσω να διαβάσω κάτι παραπάνω.

θα ηθελα επισης ,αν θελεις και εσυ βεβαια ,να αναφερεις καποια απο τα σκοτεινα σημεια ,της διδασκαλιας του Σαμαελ
Μπορει και να υπαρχουν ,και αλλωστε εχω και εγω παρατηρησει πραγματα που δεν μου αρεσουν,χωρις ομως αυτα να αποτελουν αποδειξεις σκοταδισμου
Να το συζητησουμε ,και να εισαι σιγουρος ,πως αν οντως βρεθουν ,δεν θα σου τα αρνηθω
Αλλωστε δικη μου αρχη ,ειναι να μην πιστευω κανενα μεχρι αποδειξεως του αντιθετου
Αλλωστε δεν μας υποχρεωνει κανεις να κανουμε θεο τον οποιοδηποτε,και δεν ειναι αυτος ο στοχος
Απο την αλλη οταν αποριπτουμε ,σιγουρα υπαρχουν πραγματα που θα χαθουν
Η δικη μας εμπειρια ειναι παντα η αλανθαστη ενδειξη ,περι του οποιουδηποτε,και των λεγομενων αυτου

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2016, 20:40:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το ξέρω Heretic.

Εχω αναλύσει εκτενώς το συνονθύλευμα των απόψεων του Βεορ σε άλλο τόπικ παλαιότερα.

Ο Λιακό της ανατολίας!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2016, 22:23:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Να με αφησεις να εχω την δικη μου αποψη, σε κατι που αφορα μονο εμενα γενικα ,και ειδικα, την εδω διαχειρηση

Οχι xristosxatz, δεν αφορά ούτε εσένα, ούτε την εδώ, ούτε την εκεί διαχείριση. Αφορά όλους τους υπόλοιπους εκτός από αυτούς. Γιατί αυτά που γράφεις είναι κοινοποίηση προς εμάς, τα μέλη του φόρουμ αυτού, δεν είναι το προσωπικό σου λεύκωμα. Οπότε γράφοντας τα, τα θέτεις αυτόματα προς σχολιασμό. Δεν είναι τίποτα θέσφατα που δεν πρέπει να θιχτούν. Αν εισπράττεις αρνητική κριτική, αντί να θεωρείς ότι οι υπόλοιποι είναι κακόβουλοι, σκέψου μήπως κάτι τρέχει με εσένα.

quote:

Ετσι θες να σε λαβω σοβαρα στα υπ οψιν;


Φυσικά, αλλά βλέπω ότι δεν είσαι καν σε θέση να καταλάβεις αυτά που σου γράφω. Αλήθεια, μήπως η μητρική σου γλώσσα δεν είναι Ελληνικά; Δεν υπάρχει θέμα, πες το μου να καταλάβω. Θέλεις μετάφραση του παραπάνω που έγραψα; Γιατί ένας όρος πρέπει να σημαίνει το ίδιο πράγμα για όλους τους ανθρώπους ή νομίζεις ότι συνεννοούμαστε ακόμα με ουγκ-ουγκ, όπως τότε που κατεβήκαμε από τα δένδρα;

quote:

Αν ειχες καλη διαθεση ισως θα μπορουσες ακομα και απο τα σκουπιδια να μαζεψεις κατιντις
Αποριπτεις τετελεσμενα ακομα και εναν δασκαλο ,που αν μη τι αλλο εχει αφιερωσει την ζωη του ,σε αυτες τις ερευνες

Δεν είναι δάσκαλος, δεν έκανε έρευνες, αντιθέτως σπατάλησε τη ζωή του ανακυκλώνοντας μπούρδες και κυρίως για χειραγώγηση άλλων. Είναι ακριβώς το αντίθετο.

quote:

ΠροσσαπτΕΙς χαρακτηρισμους , και το μονο που κανεις ειναι να κατακρινεις, πραγματα που δεν καταλαβαινεις ,και γενικοτερα μια προσπαθεια ,που επισης ,δεν εισαι σε θεση ουτε καν να φανταστεις
Επειδη απλα εισαι καθηλωμενος σε θεσεις

Δυστυχώς καταλαβαίνω ότι ακριβώς συμβαίνει. Υπάρχει επίσης ένα μέρος (μεγάλο) που καταλαβαίνω, το οποίο νομίζεις ότι καταλαβαίνεις κι εσύ, αλλά... ας το... να μην κάνω χαρακτηρισμούς. Επίσης τις θέσεις που έχω δεν τις αντιλαμβάνεσαι καθόλου, και αυτό που θεωρείς ότι κατακρίνω, είναι το ότι αντιδρώ στη βλακεία που σπέρνετε δημόσια. Υπάρχει δράση και αντίδραση. Εσυ φυσικά, αντί να αναρωτηθείς "υπάρχει ρε πστη μου περίπτωση να έχει δίκιο;" απαντάς με νέα κατεβατά στο ίδιο μοτίβο.


quote:

θα ηθελα επισης ,αν θελεις και εσυ βεβαια ,να αναφερεις καποια απο τα σκοτεινα σημεια ,της διδασκαλιας του Σαμαελ
Μπορει και να υπαρχουν ,και αλλωστε εχω και εγω παρατηρησει πραγματα που δεν μου αρεσουν,χωρις ομως αυτα να αποτελουν αποδειξεις σκοταδισμου

Τι σκοταδισμός και κουραφέξαλα ρε φιλαράκι; Σε κάθε του βιβλίο μέσα, αυτά τα υποτιθέμενα της πνευματικής αφύπνισης, ξόρκια και μαγικές τελετές, άμπρα καντάμπρα και άναρθρες κραυγές κατά φαντασία σαμάνων, κακομεταφρασμένα κι αυτά από τους δεκάδες κουφιοκέφαλους οπαδούς του ανά τον πλανήτη, διάφορα σχόλια άνευ νοήματος γιατί ήταν αγράμματος καλή ώρα και θεωρίες επί παντός επιστητού, φυσικού και μεταφυσικού. Αυτά δεν είναι βιβλία αυτοβελτίωσης, είναι βιβλία αυτοκαταστροφής.
Θέλεις κι άλλα; Ότι πίσω από όλα αυτά βρίσκεται μια εμετικής έμπνευσης ταντρική γιόγκα και μια καθαρή sex magick, σε επίπεδο πιο βρώμικο από του A. Crowley, τις οποίες χρησιμοποιούν οι υποτιθέμενοι «διδάσκαλοι», οι τσομπάνηδες επικεφαλείς των ομάδων «μελέτης» του SAW, πάνω στους μαθητές που θα ψαρέψουν; Ελπίζω να μην είσαι στημένος εδώ για αυτό το λόγο γιατί χάνεις το χρόνο σου. Κανένα καθυστερημένο μόνο να βγάλεις τη σήμερον ημέρα.

Ελπίζω να σε κάλυψα!



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2016, 00:21:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
xristosxatz

Συμφωνώ απόλυτα με τις επισημάνσεις του Αιρετικού και του Νικόμαχου. Θα μου πεις τώρα, σώπα ρε μεγάλε, αφού είσαστε μέλη του ίδιου κλαμπ, στο οποίο μάλιστα είσαι και αρχηγός. Όλα ωραία και τακτοποιημένα. Είναι έτσι όμως?

Εδώ και πόσα χρόνια σου λέμε τα ίδια πράγματα? Μάλιστα, σου τα λέμε με διαφορετικούς τρόπους, διαφορετικές αφορμές, διαφορετικές διατυπώσεις. Ακόμα κι αν δεχτούμε πως είμαστε μέλη ενός κλειστού κλαμπ -πράγμα που θα βόλευε και κάτι νούμερα εδώ μέσα-, εσύ που δεν κοιτάς τους τύπους παρά μόνο την ουσία, δεν έχεις κάτι να αντιπαραθέσεις στις αιτιάσεις μας?

Ισχυρίζεσαι βεβαίως, πως ακόμα κι από την πιο απίθανη και κουτσή θεώρηση μπορεί κάποιος, να σταχυολογήσει πέντε θετικά πράγματα. Είναι πράγματι έτσι? Κι αν είναι, μπορεί κανείς να θεωρήσει σκόπιμη αυτή τη μεθοδολογία?

Εγώ λέω, πως δεν είναι έτσι. Γιατί ενόσω ψάχνει κάποιος, σαν άσκηση έστω, πέντε θετικά πράγματα μέσα σε μια θάλασσα μπαρούφας και αρλουμπολογίας, χάνει πολύτιμο χρόνο. Επιπλέον, αναλόγως της ψυχικής κατάστασης και ηλικιακής του ωρίμανσης, κινδυνεύει να πνιγεί στα πελάγη μιας μαλακίας άνευ ορίων. Άρα, και η μεθοδολογία αυτή είναι ατελέσφορη και παραπλανητική.

Όλα αυτά που προσπαθείς να περιγράψεις, και λέω προσπαθείς, γιατί πολλάκις σου έχει επισημανθεί η σοβαρή αδυναμία στον γραπτό λόγο, θα είχαν νόημα πριν, ας πούμε, 20 χρόνια. Σε εποχές χωρίς ίντερνετ, χωρίς μεγάλες προσφορές στην αγορά βιβλίων, χωρίς την πλατεία Εξαρχείων γεμάτη πάγκους με μεταχειρισμένα βιβλία του κιλού.

Προσπαθώ να σου πω, πως είσαι εντελώς εκτός τόπου και χρόνου. Ως περιεχόμενο, αλλά και μεθοδολογία προσέγγισης. Κομίζεις γλαύκας εις Αθήνας. Με πολύ κουραστικό τρόπο.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2016, 02:51:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κι ακόμα κάτι xristosxatz

Όχι πως έχει και μεγάλη σημασία, αλλά λέμε τώρα, μιας και το παρόν θέμα φιλοξενείται στην κατηγορία 'Σοφία':

Η 'Σοφία, αλλιώς'

Γιατί καλές είναι οι ομφαλοσκοπήσεις, οι επιγνώσεις, οι αποταυτοποιήσεις, οι διεγέρσεις, αλλά κι όλα τα άλλα που απαυτώνουν τα πασαλείμματα των αγραμμάτων. Η ουσία θα είναι πάντα αλλού. Έχει πάντοτε αξία η προσπάθεια για αυτοβελτίωση, αυτοπαρατήρηση και αυτοαπαύτωση, αλλά όλα έχουν κι ένα όριο.

Φτάνει η μπουρδολογία, φτάνει η αμορφωσιά, φτάνουν οι 'δάσκαλοι' και τα δασκαλέματα. Άνοιξε κάνα βιβλίο σοβαρό. Σπούδασε. Μορφώσου για να αμφισβητείς. Μην αμφισβητείς επειδή δεν μορφώθηκες.

Κυρίως, μην γράφεις, αν δεν γνωρίζεις γραφή. Αν έπαιζες βιολί σε πανηγύρι, θα σε παίρναν με τα λεμόνια. Πόση διαφορά έχει το πληκτρολόγιο από το βιολί νομίζεις?

Η εκκωφαντική παραφωνία δεν είναι απάντηση στην εκκωφαντική σιωπή.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2016, 09:54:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Οχι xristosxatz, δεν αφορά ούτε εσένα, ούτε την εδώ, ούτε την εκεί διαχείριση. Αφορά όλους τους υπόλοιπους εκτός από αυτούς. Γιατί αυτά που γράφεις είναι κοινοποίηση προς εμάς, τα μέλη του φόρουμ αυτού, δεν είναι το προσωπικό σου λεύκωμα. Οπότε γράφοντας τα, τα θέτεις αυτόματα προς σχολιασμό. Δεν είναι τίποτα θέσφατα που δεν πρέπει να θιχτούν. Αν εισπράττεις αρνητική κριτική, αντί να θεωρείς ότι οι υπόλοιποι είναι κακόβουλοι, σκέψου μήπως κάτι τρέχει με εσένα.


Η μονη πραγματικη απαντηση που αρμοζει εδω ειναι η δικη σου


quote:
Και μετά τι γίνεται; Οταν ανακαλύψεις τις "μη απόψεις", δηλαδή το δούλεμα, το τρολάρισμα και τα παράγωγα ψυχικών νόσων. Μετά, τι ακριβώς προτείνεις να κάνουμε γιατρέ;


Γιατι εγω τουλαχιστον δεν μπορω να το εξηγησω αλλιως
Το να μην καταλαβαινεται αυτα που λεω ειναι απολυτα φυσιολογικο
Και εδω ειναι αυτο που ειπες ,το .... της μη αποψης.....
Εσεις ομως ,ουτε λιγο ουτε πολυ ,σχεδον απαιτειται,τα γραφομενα να ειναι συμφωνα με τις δικες σας αντιληψεις ,και οτιδηποτε αλλο σχεδον απαγορευεται απο τους ΔΙΚΟΥΣ σας κανονισμους ,επειδη προσβαλει την υποτιθεμενη νοημοσυνη σας
Εδω αρμοζει το ..... τα παράγωγα ψυχικών νόσων. ....
γιατρε μου!!
Εχω δε παρατηρησει και ,γενικα το λεω τωρα ,οτι αυτοι που κατηγορουν τους αλλους για ψυχικα νοσηματα ,εχουν οι ιδιοι τα σοβαροτερα απο ολους προβληματα
Γενικα ζουμε σε μια κοινωνια που νοσει αλλα αυτοι οι δυστυχοι,εχουν παει λιγο παραπερα
Με συμπονια το λεω


quote:
Τι σκοταδισμός και κουραφέξαλα ρε φιλαράκι; Σε κάθε του βιβλίο μέσα, αυτά τα υποτιθέμενα της πνευματικής αφύπνισης, ξόρκια και μαγικές τελετές, άμπρα καντάμπρα και άναρθρες κραυγές κατά φαντασία σαμάνων, κακομεταφρασμένα κι αυτά από τους δεκάδες κουφιοκέφαλους οπαδούς του ανά τον πλανήτη, διάφορα σχόλια άνευ νοήματος γιατί ήταν αγράμματος καλή ώρα και θεωρίες επί παντός επιστητού, φυσικού και μεταφυσικού. Αυτά δεν είναι βιβλία αυτοβελτίωσης, είναι βιβλία αυτοκαταστροφής.
Θέλεις κι άλλα; Ότι πίσω από όλα αυτά βρίσκεται μια εμετικής έμπνευσης ταντρική γιόγκα και μια καθαρή sex magick, σε επίπεδο πιο βρώμικο από του A. Crowley, τις οποίες χρησιμοποιούν οι υποτιθέμενοι «διδάσκαλοι», οι τσομπάνηδες επικεφαλείς των ομάδων «μελέτης» του SAW, πάνω στους μαθητές που θα ψαρέψουν; Ελπίζω να μην είσαι στημένος εδώ για αυτό το λόγο γιατί χάνεις το χρόνο σου. Κανένα καθυστερημένο μόνο να βγάλεις τη σήμερον ημέρα.

Ελπίζω να σε κάλυψα!


Η αληθεια ειναι οτι αναφερονται παρα πολλα πραγματα που για εναν,ανθρωπο που ενδιαφερεται να κατανοησει την λειτουργια του ειναι οχι μονο αχρηστα αλλα και πολυ επιζημια
Αυτο γιατι ξεχναει κανεις τον πραγματικο του σκοπο ,να μπαινει σε διαδικασιες,αλλες ,που και κατα την δικη μου αποψη ,ειναι επιζημιες και ανωφελες
Ολο αυτο δεν ξερω αν γινεται σκοπιμα ,η αν η διδασκαλια αυτη απευθυνεται ,μονο σε ατομα που προχωρημενα
Οπως και να εχει το πραγμα ,κατι παει στραβα
Κατα την αποψη μου παντα
Οσο για την αλχημεια στην οποια αναφερθηκες ,ο καθενας θα βγαλει τα δικα του συμπερασματα μεσα απο την δικη του προσπαθεια
Να εκφραζεις αποψεις και μαλιστα με τροπο κατηγορηματικο ,σε παραπεμπει και παλι στην δικη σου αναρτηση


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2016, 10:16:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
.... αντί να θεωρείς ότι οι υπόλοιποι είναι κακόβουλοι, σκέψου μήπως κάτι τρέχει με εσένα....
Αν η κριτική είναι αστήρικτη, στρέφεται κατά του προσώπου κι όχι της ιδέας και γίνεται με κακόβουλη μέθοδο τότε κάτι τρέχει με την κριτική.

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2016, 10:27:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Θα μου πεις τώρα, σώπα ρε μεγάλε, αφού είσαστε μέλη του ίδιου κλαμπ, στο οποίο μάλιστα είσαι και αρχηγός.


Ειναι αυτο που λεει και ο λαος μας ....μπροστα πηγαινει ο αρχηγος και πισω του οι σκυλοι
Θα πρεπει ομως να γινει και διευκρινιση ,για την ρατσα των σκυλιων ,ΠΟΥ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ
Ετσι ρε παιδια μου απο καθαρη περιεργεια !!!!!!

https://www.youtube.com/watch?v=y9EpuoVbvco

Σας το αφιερωνω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Παντως περα απο την πλακα ,σε θεωρω ιδιαιτερα εξυπνο ανθρωπο ,και δικαιως αρχηγο της αγελης


quote:
Γιατί ενόσω ψάχνει κάποιος, σαν άσκηση έστω, πέντε θετικά πράγματα μέσα σε μια θάλασσα μπαρούφας και αρλουμπολογίας, χάνει πολύτιμο χρόνο


Εδω θα συμφωνησω μαζι σου
Και μονο για να ξεκαθαρισει κανεις την Ηρα απο το σιταρι ,χανεται πραγματι πολυτιμος χρονος
Καποιοι δε δεν καταφερνουν να αποδρασουν ποτε .....και ειναι δραματικα πολλοι
Θελω ομως να μου πεις ,ολοι οι αλλοι, καλη ωρα, που δεν χανουν χρονο με αυτες τις θεωριες πως τον επενδυσαν
Ανακαλυψαν κατι για τον εαυτο τους,εμαθαν τιποτα απο την ζωη τους;ΓΙ;;;
Ισως αυτο σου ακουστει λιγο μοιρολατρικο ,αλλα.....λεω ......ισως επρεπε να περασει κανεις αυτην την διαδικασια



quote:
Η ουσία θα είναι πάντα αλλού. Έχει πάντοτε αξία η προσπάθεια για αυτοβελτίωση, αυτοπαρατήρηση και αυτοαπαύτωση, αλλά όλα έχουν κι ένα όριο.


Το οριο φιλε μου ντιεςεμη, θα το βαλει η εσωτερικη ωοθηση και αναγκη του καθενος ,να κατανοησει
Ο καθενας εχει τα δικα του ορια ,και για καποιους αλλους ,αυτα τα ορια ,απλα δεν υπαρχουν
Σε τελικη ομως αναλυση ,ειναι ολα καλα, ο καθενας παιρνει τον δρομο ,που του επιβαλει το εσω ,και δεν τιθεται σε καμμια περιπτωση ζητημα συγκρισης


quote:
Αν έπαιζες βιολί σε πανηγύρι, θα σε παίρναν με τα λεμόνια. Πόση διαφορά έχει το πληκτρολόγιο από το βιολί νομίζεις?


Καμμια
Στο χωριο μου μαλιστα υπαρχει και παροιμια για το βιολι και το .....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2016, 10:32:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
panpam, και η κριτική της κριτικής, ομοίως αν είναι αστήρικτη, στέφεται κατα του κριτικού και όχι της άποψης του.

xristosxatz, δεν μπορείς να καταλάβεις πόσο φυσιολογικό είναι να μην καταλαβαίνεις κι εσύ αυτά που σου γράφω εγώ, κι άλλοι, εδώ μέσα. Το ανέκδοτο με τον τρέλο στην εθνική που οδηγούσε ανάποδα θα το ξέρεις φαντάζομαι. Και να μην το ξέρεις, δεν υπάρχει πρόβλημα. Χρήστες να υπάρχουν, κι ας γράφουν ό,τι να 'ναι. Αυτό κυριαρχεί εδώ. Που θα βρείς καλύτερα; Αντε, συνέχισε με τα κατεβατά σου.

-Αν σου χαλάω τη "δουλίτσα" σου όμως, τι να κάνουμε, αυτά έχει η ζωή. Κι αμα σου αρέσει.


Edited by - Heretic on 02/02/2016 10:53:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2016, 19:07:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο S.A.W όπως και οι περισσότεροι από τους υποτιθέμενους "δασκάλους" Nikomaxos, διάβασε μερικούς τόνους αποκρυφιστικών κειμένων, μαζί με τα κανονικά και απόκρυφα ευαγγέλια, συμμετείχε σε στοές θεοσοφιστών, ροδόσταυρων και μασόνων και αφού εξέδωσε μερικές δεκάδες βιβλία, έφτιαξε τελικά τη δικιά του εκκλησία.

Και κατι ακομα
Ετσι οπως το πας θα τον ονομασεις και ιλουμινατι
Η διαφορα ομως ειναι, οτι αυτος ,σε οποιοδηποτε μα οποιοδηποτε βιβλιο του και αν κοιταξεις, αναφερεται και διδασκει την αφυπνιση της συνειδησης ,η οποια ειναι εργο ζωης ,και απαιτει ερευνες επισης μιας ζωης
Αυτος ο αγραματος !!!!
Να γνωριζεις ομως οτι το ομοιο αναγνωριζει το ομοιο
Ενας ανθρωπος, που ποτε δεν εχει μπει στην διαδικασια ,να ερευνησει τον εαυτο του ,και να ξεφυγει ,απο το γνωστο ,δεν θα μπορεσει ποτε να αναγνωρισει εναν απο την αντιπερα οχθη
Τωρα αν αυτος ελεγε και εμεις δεν καταλαβαιναμε ,σε αυτο μπορει να φταινε χιλια δυο αλλα ,οχι ομως αυτος
Κατα την ταπεινη μου και παλι αποψη,το λαθος του ηταν , οτι ,δεν εγραψε βιβλια ,που να αναφερονται,στα νεα μελη ,περιγραφοντας αυτα που πρεπει να βιωσει ο μαθητευομενος ,σε καθε σταδιο της εξελιξης του ,και τιποτα αλλο
Κατα αυτον τον τροπο θα μπορουσε να αποφευχθει ,να μενει ο περισσοτερος κοσμος ,μπερδεμενος με τις θεωριες
Αντι αυτου σε πληστα σημεια ,αναφερονται πραγματα εξωπραγματικα ,για τα δικα μας δεδομενα και δυνατοτητες με τα γνωστα αποτελεσματα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2016, 19:13:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εδω ενα βιντεακι αρκετα περιεκτικο


https://www.youtube.com/watch?v=EXniWH9dMf8

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2016, 21:33:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε συ xristosxatz, ασε τις μπαρούφες και τις προβολές στους άλλους. Ολα στο ίντερνετ είναι πια, μπαίνεις, κρίνεις και κρίνεσαι:

http://www.gnosisellas.gr/index.php/teleios-gamos-left-menu.html

Μια ιδέα για τον εμετό που σου 'γραψα. Δεν χρειάζονται άλλα σχόλια, σκέτο diary of a madman είναι και δεν εννοώ τον Ozzy.

Θέλεις να ασχοληθείς με την αυτοπαρατήρηση; Χρειάζεται γνώθι σαυτόν πρώτα και εσύ δεν το 'χεις. Βρές το πρώτα και μετά έλα να σου πω πως γίνεται.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2016, 22:12:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
σκέτο diary of a madman είναι και δεν εννοώ τον Ozzy

μεγάλη δισκάρα Heretic!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2016, 22:19:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έλα τώρα, συνέλθετε και οι δύο. Εδώ το θέμα είναι σοβαρό. Η απαύτωση είναι φλέγον ζήτημα.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2016, 22:29:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ozzy με τον θεό Randy

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2016, 22:59:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

τέτοια λέγε μου!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2016, 17:29:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Tον φοβο αλλα και ολα τα συναισθηματα μπορουμε να τα εντοπισουμε με δυο τροπους
Ο πρωτος και ο πιο ευκολος ειναι η αναδρομη
Μεσω αναδρομης μπορει κανεις να δει καθαρα τον φοβο ,ακομα και τον πιο ανεπαισθητο ,αλλα και να παρατηρησει ακριβως σε ποια σημεια του σωματος εκδηλωνεται ,ωστε να μπορει να τον αναγνωριζει
Προυποθεση για αυτο ειναι και στις δυο περιπτωσεις ,να εχουμε μαθει καλα πως εκδηλωνεται το εγω στο συγκινησιακο και το ενστικτο κεντρο
Την ωρα της εκδηλωσης ομως ειναι κατι τελειως διαφορετικο γιατι ειμαστε ταυτισμενοι με πολλα
Εκει χρειαζεται αυξημενη επιγνωστικη ικανοτητα και αποταυτιση ,που θα αυξανεται ,στον βαθμο που μειωνεται το ΕΓΩ,και αντιστοιχα αυξανεται η αισθηση του παρατηρητη,πραγματικου εαυτου
Η χρηση της συνειδητης φαντασιας ,του κλειδιουΥΑΤ,και γενικοτερα οποια μεθοδο ανακαλυψει κανεις που να βασιζεται στην διαιρεση της προσοχης ,ειναι μεσα ,που παρακαμπτουν το σωμα των αισθησεων,,και δινουν αμεση αντιληψη του εγω, στο σωμα των αισθησεων ,αφου πλεον ,θα εχουμε αποταυτοποιηθει απο τις αισθησεις
Εστω και για λιγο
Ακομα και τοτε ομως το κυριοτερο εμποδιο ειναι η εκδηλωση του εγω σε ολα τα κεντρα
Κυριως των εγω που πλεον εχουν αποτυπωθει και παραμεινει στο ενστικτο κεντρο
Αν δεν κατανοησουμε πως το ΕΓΩ εκδηλωνεται μεσω της συγκινησης και του ενστικτου κεντρου ,δν θα μπορεσουμε ποτε να το παρατηρησουμε ,και αρα να το μειωσουμε ,ουτως ωστε να αυξανεται η ικανοτητα αντιληψης
Αυτο ισχυει ιδιαιτερα οταν καταπιεζουμε το καθισμα χωρις την κατανοηση του γιατι καθομαστε
Εαν το εγω στην καθημερινοτητα ,εκδηλωνεται οπως παντα ,χωρις το παραπετασμα της παρατηρησης ,δεν θα ειναι ποτε εφικτη η μειωση του ,και αρα η αναπτυξη της συνειδητοτητος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2016, 14:35:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Tον φοβο αλλα και ολα τα συναισθηματα μπορουμε να τα εντοπισουμε με δυο τροπους
Ο πρωτος και ο πιο ευκολος ειναι η αναδρομη ...
Νομίζω πως το πρόβλημα με φόβους και συναισθήματα δεν είναι να τα εντοπίσουμε αλλά το να εντοπίσουμε τις αιτίες τους. Κι αυτό πάλι δεν είναι πάντα χρήσιμο. Δεν χρειάζεται καν.
Αναφέρεις έναν τρόπο που είναι το μόνο που τελικά χρειάζεται:
Αναδρομή (ΔΕΝ εννοώ σε "προηγούμενες ζωές"!)

Αυτό είναι κάτι που από μόνο του (σχεδόν) επαρκεί. Κι όπου δεν επαρκεί από μόνο του και πάλι δημιουργεί τις προϋποθέσεις ώστε άλλα να το συμπληρώσουν.
Εκεί λοιπόν αξίζει η έμφαση και είναι απλούστατο κατά βάση.

Και γι'αυτό βρίσκω πλεονάζον το να χρησιμοποιούμε "εσωτερική" ομιχλώδη ορολογία (πχ ΥΑΤ) ή να παραπέμπουμε σε "διδασκάλους" που κάνουν το "τόσο" --> "τοοοοοοοοοοόσο!"

Το πράγμα είναι απλό και δεν χρειάζεται παρά εφαρμογή.

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2016, 19:33:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Tον φοβο αλλα και ολα τα συναισθηματα μπορουμε να τα εντοπισουμε με δυο τροπους
Ο πρωτος και ο πιο ευκολος ειναι η αναδρομη ...
Νομίζω πως το πρόβλημα με φόβους και συναισθήματα δεν είναι να τα εντοπίσουμε αλλά το να εντοπίσουμε τις αιτίες τους. Κι αυτό πάλι δεν είναι πάντα χρήσιμο. Δεν χρειάζεται καν.

Αν δεν εντοπιζουμε κατι δεν θα μπορεσουμε ποτε να δεχτουμε οτι το εχουμε,και αρα να το κατανοησουμε
Η ονομασια βεβαια ειναι κατι αλλο
Και οι αιτιες πρεπει επισης να εντοπιστουν ,προς χαρην της κατανοησης
Παντως μπορουμε σε καθε περιπτωση να το συζητησουμε

quote:
Αναφέρεις έναν τρόπο που είναι το μόνο που τελικά χρειάζεται:
Αναδρομή (ΔΕΝ εννοώ σε "προηγούμενες ζωές"!)
Αυτό είναι κάτι που από μόνο του (σχεδόν) επαρκεί. Κι όπου δεν επαρκεί από μόνο του και πάλι δημιουργεί τις προϋποθέσεις ώστε άλλα να το συμπληρώσουν.


Και βεβαια οχι σε προηγπουμενες ζωες χα χα
Μιλω για κατι που το κανουν σχεδον ολοι καθημερινα αλλα δεν αντιλαμβανονται ποσο χρησιμο εργαλειο ειναι
Και ισως οπως λες ,και απο μονο του να επαρκει ,οταν χρησιμοποιειται,συνεχως συνεχως και επαρκως!!!!!
Η αναδρομικη αυτη ειναι απο μονη της συνειδητη φαντασια
Στελνει δηλαδη την προσοχη καπου συνειδητα
Αυτο απο μονο του ειναι μια πηγη συνειδητοποιησης ,και αρα καθαρισμου του εσωτερικου περιβαλοντος
Συμφωνω μαζι σου


quote:

Και γι'αυτό βρίσκω πλεονάζον το να χρησιμοποιούμε "εσωτερική" ομιχλώδη ορολογία (πχ ΥΑΤ) ή να παραπέμπουμε σε "διδασκάλους" που κάνουν το "τόσο" --> "τοοοοοοοοοοόσο!"

Το πράγμα είναι απλό και δεν χρειάζεται παρά εφαρμογή.


Οχι καθολόυ πλεοναζον Αλλωστε αυτη η πρακτικη οπως και την καθε πρακτικη δεν την κανει κανεις οπως περιγραφεται , οπως του προτεινουν
Και να μια μιμηση
Η τυφλη ακολουθια σε επιταγες ,σιγουρα μας φερνει σε συγκρουση με αυτο που ειμαστε
Και ετσι τα παραταμε ,επειδη ,δυσκολευομαστε ,δεν τα καταφερνουμε ,επειδη και μονο ,δεν συμβιβαζομαστε με αυτο που μπορουμε να κανουμε
Αυτο που εχω δει εγω απο την δικη μου εμπειρια ειναι οτι οταντραβαμε συνειδητα ενα μερος της προσοχης ,απο την ηδη υπαρχουσα προσκοληση ,τοτε μπορουμε να αντικρυσουμε εστω και για λιγο ,την αρχικη προσκοληση σαν παρατηρητες
Αντιθετα οταν δεν τραβαμε την προσοχη απο την προσκοληση δεν αντιλαμβανομαστε το παραμικρο
Ολα ομως οπως λες θελουν πειραματισμο πολυ ,και ανοικτο μυαλο ,ελευθερο απο ενοιες ,παροτρυνσεις ,και μοτιβα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2016, 19:42:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
χατζηχρηστος
Η αναδρομικη αυτη ειναι απο μονη της συνειδητη φαντασια

Εχεις επίγνωση της μπαρούφας που αμόλησες?

Δηλαδή μας λες, ότι η αναδρομή σε γεγονότα της παρούσης ζωής σου, είναι φαντασία.Δεν έγιναν αυτά τα γεγονότα στην πραγματικότητα?
Τα έζησες συνειδητά μεν, φανταστικά συνειδητά δε?

...γακ...χμ...!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2016, 19:50:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το σωμα των αισθησεων και των συγκινησεων , τραβαει την προσοχη ,και μας δινει την εντυπωση οτι ειμαστε εμεις
Ετσι δρουμε αναλογα με αυτην την εν τυπωση
Αν χρησιμοποιουμε καταληλα την συνειδητη φαντασια ,τοτε αυτο εστω και στιγμιαια ,μας δινει το στιγμα των αισθησεων
Αντιλαμβανομαστε καθαρα ,οτι δεν ειμαστε αυτο
Το αποτελεσμα αυτης της προσπαθειας ομως ειναι συνισταμενη του ποσο δυνατες ειναι οι ταυτισεις ΕΓΩ και ποσο το διανοητικο μερος του νου ειναι καθαρο
Ομως και παλιθ τα αποτελεσματα δεν πρεπει να μας πτοουν ,διοτι ετσι και αλλιων ο νους καθαριζει ,και το σπουδαιοτερο αποκτα κατανοηση της στιγμης
Αυτη η πρακτικη μπορει να γινεται συνεχως
Ακομα και οταν περπαταμε ,οταν καθομαστε
Οι αισθησεις που δημιουργουνται τοτε ,δεν διαφερουν σχεδον καθολου ,απο μια απαιτιτικη και δυσκολη στιγμη
Και βεβαια οι αρχες που διεπουν την προσκοληση της προσοχης,αλλα και την χειραφετηση αυτης , ειναι και παλι οι ιδιες

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 46 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy