ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 κοινωνική φοβία και τραυλισμός
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
eli99
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2016, 16:18:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλησπέρα! Είχα πάντα πρόβλημα να μιλήσω σε μαζεμένο κόσμο η σε άγνωστο. Δεν είχα θάρρος. Όταν τελείωσα την σχολή και βρήκα δουλεία τα πράγματα δυσκολέψανε. Όσο μεγάλωνα το πρόβλημα μεγάλωνε και αυτό. Άρχισα να μην μπορώ να μιλήσω σε ξένο κόσμο καθόλου...με λούζει κρύος ιδρώτας με πιάνουν συσπάσεις στο πρόσωπο και τραυλίζω...Αυτό άρχισε να με εμποδίζει στην δουλεία...Διάβασα ένα άρθρο για τον διαλογισμό και το εφάρμοσα άρχισα να κάνω 20 λεπτά την ημέρα και σε 2,5 εβδομάδες είδα αποτελέσματα. Δεν πήρα κανένα φάρμακο ούτε πήγα σε ειδικό. Έχει βοηθήσει κανέναν άλλον? έχει κανείς ανάλογη εμπειρία?

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2016, 16:38:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πιθανόν να μπορεί να σε βοηθήσει ο διαλογισμός σε πολλά πράγματα, αλλά καλό είναι να τον κάνεις με καθοδήγηση πρώτα. Προτίμησε τον βουδιστικό διαλογισμό ΖΕΝ, είναι ότι πιο ουδέτερο υπάρχει για αρχή. Επίσης, ίσως σου φανεί παράξενο, θα σε βοηθήσει αν κάνεις ερασιτεχνικό θέατρο. Εννοείται πως πρέπει να πας σε κατάλληλο εργαστήριο (δεν ξέρω να σου συστήσω αλλά με λίγο ψάξιμο θα βρεις) και όχι στον πρώτο τυχόντα και θα τους εξηγήσεις το πρόβλημά σου. Νομίζω πως θα σου λυθεί αν τα καταφέρεις, όσο κι αν σου φαίνεται βουνό. Το έχω δει να δουλεύει σε άλλους.

Abyssus Abyssum InvocatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eli99
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2016, 16:56:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
το θέατρο θα ήταν καλή λύση γιατί θα "εκτίθομαι" στο πρόβλημα και θα προσπαθώ να το εξαλείψω. Θα δοκιμάσω και τον διαλογισμό που μου έγραψες. Άλλα πραγματικά με έχει βοηθήσει πάρα πολύ το κάνω πλέον τρείς μήνες και φοβερά αποτελέσματα. Μακάρι να βοηθήσει και άλλους που έχουν το ίδιο πρόβλημα με εμένα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2016, 20:39:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια συμβουλή - τεχνική. Πριν "μπεις" στον διαλογισμό, οραματίσου τον εαυτό σου έτσι όπως θα ήθελες να είναι, χωρίς αυτό το πρόβλημα και πιθανόν και με άλλα θέματα σου λυμένα (όλοι έχουν). Κάνε το αυτό πριν, μετά ξέχασε το, τουλάχιστον μην το φέρνεις στο μυαλό σου και στην συνέχεια κάνε τον διαλογισμό σου. Πες μας εντυπώσεις μετά.

Abyssus Abyssum InvocatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eli99
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2016, 12:40:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το δοκίμασα λίγο δύσκολο καθώς δεν έχω μάθει να σκέπτομαι έτσι (συνήθως σκεφτόμαστε αρνητικά) αλλά πραγματικά είναι διαφορετικό και σου αφήνει μια όμορφη αίσθηση και αισιόδοξη. Ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2016, 15:12:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πρωταρχικός κανόνας επίσης: οι δηλώσεις σου πρέπει να περιέχουν καταφάσεις και όχι αρνήσεις και να αναφέρονται πάντα σε θετική έκβαση. Όπως:

"Θέλω να είμαι καλά και υγιής" και όχι

"δεν θέλω να είμαι άρρωστος"

Abyssus Abyssum InvocatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.09375
Maintained by Digital Alchemy