ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΟΙ ΑΠΑΤΕΣ ΤΗΣ ΨΥΧΙΑΤΡΙΚΗΣ / ΨΥΧΟΛΟΓΙΑΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 9
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2016, 19:07:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

1. Πως μπορεί να μελετάει ο ψυχολόγος κάτι το οποίο διδάσκεται ότι δεν υπάρχει;

2. Πως μπορεί να γιατρεύει ο ψυχίατρος κάτι το οποίο διδάσκεται ότι δεν υπάρχει;

3. Πως μπορεί να θεραπευει ο ψυχοθεραπευτής κάτι το οποίο διδάσκεται ότι δεν υπάρχει;



Πέσατε να φάτε τον Μ87.
Κοράκια!!!

Εγώ συμφωνώ απολύτως μαζί του.
Αν και πάσχω από διπολική διαταραχή και πότε είμαι αστροφυσικός, πότε Ναύαρχος, κανείς ψυχοτέτοιος δεν μπορεί να με θεραπεύσει.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2016, 20:40:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κοιτάχτε να δείτε,
προφανώς ο Μ87 έχει τα δίκια του στο κομμάτι της καπήλευσης/διαστρέβλωσης/λάθος χρήσης λέξεων-ορισμών,
αλλά αφενός δεν χρειαζόταν να αραδιάσει πέντε σεντόνια και δέκα παπλώματα παπαρδέλες,
και αφετέρου το φαινόμενο είναι τόσο γενικευμένο (δηλ. της χρήσης λέξεων και 'ερμηνειών' άλλ'αντ'άλλων) που δεν δικαιολογεί τόσο κόλλημα για το πού και πώς χρησιμοποιείται ο όρος "ψυχή" και "ψυχ-"οτιδήποτε σε σύνθετες λέξεις.

Γιατί δε διαμαρτύρεσαι φιλαράκο Μ87 με το ίδιο σθένος/μένος
για τη λέξη "Δημοκρατία" πχ.?

Εχει βρωμίσει ο τόπος "democracy", democracia, republic κλπ,
αφορούν όλα αυτά τη δημοκρατία (με ή χωρίς κόκκινο).

Όταν ένας ξένος αναφέρει τα Logistics, εννοεί το...λογιστή που σου κάνει τη φορολογική δήλωση?

Όταν λένε οι ξένοι για iconic projects εννοούν "εικονικά" (=ψεύτικα) έργα ή κάτι άλλο?

Όταν χρησιμοποιείς τη λέξη γάμος και "έρχομαι εις γάμου κοινωνίαν",
αλλά δε λες θα πάω να γαμηθώ την αλλη Κυριακή στην Εκκλησία του Αγ.Νικολάου στο προσκλητήριο ή θα γίνει το μυστήριο του γαμησιού, ενώ η λέξη,ρίζα, έννοια είναι η ίδια,
και αλλιώς μετεξελίχθηκε τότε γιατί συνεχίζεις να κολλάς στα της "ψυχής"?

Προφανώς η σύγχρονη "Ψυχολογία", ερευνά/μελετά φαινόμενα συμπεριφοράς και αλληλεπίδρασης σκέψεων, συναισθημάτων κλπ,
και είμαι μαζί σου στο να λεγότανε καλύτερα "Προσωπικοτητολογία".
Νταξ' χρησιμοποιούν λάθος όρους με λάθος περιεχόμενο, τί να κάνουμε τώρα, ούτε οι πρώτοι είναι ούτε οι τελευταίοι.
Εσύ γιατί αρπάχτηκες έτσι άγρια?

Εχεις κατοχυρώσει καμιά πατέντα ή ιδιοκτησία στον όρο "Ψυχή"? Τίποτα κόπυ ράιτς, και στα φάγανε?

Αμα δεις, ακόμα και οι Ψυχολόγοι/Ψυχίατροι -ιδίως οι δεύτεροι- δεν αισθάνονται άνετα με το "Ψυχ" στον τίτλο, και το γυρίζουν στα άλλα, στα πιο πρακτικά: Νευρολόγοι, Συμπεριφοριστές, Θεραπευτές,
τα Ψυχιατρικά ιδρύματα λέγονται και "φρενοκομεία" ή τρελοκομεία (δηλ. καμία σχέση με Ψυχή, με συμπεριφορά και αντιδράσεις έχουν να κάνουν δηλαδή, ενώ και σε καθημερινό επίπεδο προκρίνονται οι όροι κατάθλιψης, μανιοκατάθλιψης, έντασης, στρες, διαταραχής, αγχους, νευρωσης, κλπ,
και τα ψυχοτέτοια πάνε λίγο στην πάντα.

Ιστορικοί είναι περισσότερο οι λόγοι, όταν έγινε προσπάθεια να ξεχωριστούν από τις οργανικές ασθένειες, και μπήκαν συλλήβδην στο τσουβάλι ως "ψυχικά νοσήματα, ασθένειες, διαταραχές", αλλά δεν είμαστε ρε φίλε ακόμα στον 18ο αιώνα.....


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2016, 20:43:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν δεν υπάρχει ψυχή τότε ψυχο-λογία και ψυχ-ιατρική δεν έχουν αντικείμενο

Πετάχτηκες κι εσύ να πεις την μεγα-παπαριά σου, με ύφος Μαθηματικού αξιώματος.

Τελείως άστοχο παράδειγμα/απόφθεγμα/ορισμός/συμπέρασμα.

Έχεις σκεφτεί το ενδεχόμενο να έχουν αντικείμενο αλλά να χρησιμοποιούν λάθος όρο/ορισμό?

Έχεις σκεφτεί το ενδεχόμενο, ότι το βασικό ερώτημα να μην είναι υπάρχει-δεν υπάρχει ψυχή,
αλλά πώς ορίζει και τί ορίζει/περιλαμβάνει στον ορισμό της "ψυχής" ο καθένας?


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2016, 20:54:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στο κομμάτι του αντικειμένου της σύγχρονης "ψυχιατρικής", προφανώς ο Heretic έχει δίκιο.

Τον τρελό, που λαϊκιστί τον λέμε και 'ψυχάκια', προφανώς δεν τίθεται θέμα καμιάς θεραπείας του (εκτός από λάιτ περιπτώσεις τεκμηριωμένων προβλημάτων αιτίου-αιτιατού, και με κρυφά οργανικά θέματα/προβλήματα)
αλλά κυρίως Καταστολής.

Τα κάθε είδους χάπια, ηρεμιστικά, ναρκωτικά, "αντικαταθλιπτικά" κλπ
απλώς επενεργούν στο νευρικό σύστημα και στον εγκέφαλο, και προσωρινά ή παροδικά καταστέλλουν κάποιες εντάσεις, εξάρσεις κλπ
και επιφέρουν έναν κάποιον έλεγχο της συμπεριφοράς, ώστε να μην είναι αυτή εκτός (των συνήθων/συμβατικών/αποδεκτών) ορίων.

Από κει και πέρα όμως είναι εξίσου λάθος και ο αφορισμός του στυλ "Δεν υπάρχει Ψυχή" όταν στην ουσία κανένας μας ακόμα δεν ξέρει τί ακριβώς είναι αυτή/αυτό.

Και επιπλέον, υπάρχουν πολλά ονόματα/περιγραφές, Εγώ, Υπερεγώ, Συνείδηση, Συναίσθηση, Μνήμες, Προσωπικότητα, Συμπεριφορά, Ατομικό Προφίλ, Ον, Νόηση, Πνευματικότητα, Ενέργεια, Ζώσα Ενέργεια, Παρόρμηση, κλπ,
για να χαρακτηρίσουν οτιδήποτε άλλο φέρουν/έχουν τα έμβια όντα πέραν από τη σάρκα και τα οστά τους.

Είναι αυτά "Ψυχή"? Είναι "μέρος/μέρη" της "Ψυχής"? Είναι η "Ψυχή" "μέρος" αυτών?


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2016, 11:29:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

...... Δεν υπάρχει ψυχή. ....
Αν δεν υπάρχει ψυχή τότε ψυχο-λογία και ψυχ-ιατρική δεν έχουν αντικείμενο


Αχ αυτοί καταραμένοι οι... άλλοι. Πάντα αυτοί φταίνε για τα προβλήματα που έχω, ποτέ ο ίδιος. Πρέπει πάντοτε να βγαίνω και να τους τα χώνω. Πάντα στους άλλους. Αυτοκριτική, ενδοσκόπηση, πως τα λένε οι σπουδασμένοι, μηδέν. Και μετά... γιατί δε γίνομαι καλά...

quote:

Κοιτάχτε να δείτε,
προφανώς ο Μ87 έχει τα δίκια του στο κομμάτι της καπήλευσης/διαστρέβλωσης/λάθος χρήσης λέξεων-ορισμών,
αλλά αφενός δεν χρειαζόταν να αραδιάσει πέντε σεντόνια και δέκα παπλώματα παπαρδέλες,
και αφετέρου το φαινόμενο είναι τόσο γενικευμένο (δηλ. της χρήσης λέξεων και 'ερμηνειών' άλλ'αντ'άλλων) που δεν δικαιολογεί τόσο κόλλημα για το πού και πώς χρησιμοποιείται ο όρος "ψυχή" και "ψυχ-"οτιδήποτε σε σύνθετες λέξεις.


Σωστός, όπως και επίσης και εκείνη η ειδικότητα της δερματολογίας, η αφροδισιο-λογία. Δεν κατάλαβα κύριοι,ακομα και τη σήμερον ημέρα, αναφορές στο δωδεκάθεο; Τι θεραπεύει λοιπόν η ειδικότητα αυτή; Τις νόσους που φέρουν οι ιέρειες της Αφροδίτης; Ε δεν είμαστε καλά. Και πως τις θεραπεύει λέει; Μήπως τα φάρμακα αυτά που σου δίνουν, δεν είναι παρά μαντζούνια, μαγικά φίλτρα που οι νεοπαγανιστές-μάγοι-γιατροί φτιάχνουν επικαλούμενοι τη Θεά, ή σε ευνοϊκές πλανητικές ημερομηνίες; Μπορεί κανείς να είναι σίγουρος τι διαόλου πράγματα φτιάχνουν αυτές οι σιωνιστικές παλιοεταιρίες στα μπουντρούμια τους; Καλύτερα εξομολόγηση και προσευχή όπως προτείνει ο M87 και -γιατί όχι- πλήρης αποχή από το σεξ. Άντε καμιά χειράντληση αραιά, που όπως λέγαν οι παλιοί: ταχύτης, οικονομία και ασφάλεια.

Abyssus Abyssum InvocatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2016, 11:40:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Τον τρελό, που λαϊκιστί τον λέμε και 'ψυχάκια', προφανώς δεν τίθεται θέμα καμιάς θεραπείας του (εκτός από λάιτ περιπτώσεις τεκμηριωμένων προβλημάτων αιτίου-αιτιατού, και με κρυφά οργανικά θέματα/προβλήματα) αλλά κυρίως Καταστολής.

Η ανίατη περίπτωση, αυτή που δεν χρήζει θεραπείας, είναι το στάδιο που ο "τρελός" έχει κάνει την τρέλα του ιδεολογία. Τότε τα φάρμακα λειτουργούν μόνο ως κατασταλτικά. Αν δεν μπορέσει να αλλάξει την διαστρεβλωμένη οπτική του γωνία, τότε δεν θα έρθει σε ισορροπία ποτέ. Και εδώ μπαίνει η χρησιμότητα της ψυχοθεραπείας.

quote:

Τα κάθε είδους χάπια, ηρεμιστικά, ναρκωτικά, "αντικαταθλιπτικά" κλπ απλώς επενεργούν στο νευρικό σύστημα και στον εγκέφαλο, και προσωρινά ή παροδικά καταστέλλουν κάποιες εντάσεις, εξάρσεις κλπ
και επιφέρουν έναν κάποιον έλεγχο της συμπεριφοράς, ώστε να μην είναι αυτή εκτός (των συνήθων/συμβατικών/αποδεκτών) ορίων.

Η φαρμακευτική αγωγή πρέπει να είναι συνοδευτική αυτής, όχι η ψυχοθεραπεία των φαρμάκων. Και η φαρμακευτική αγωγή να δίνεται παρακολουθώντας τον, όχι με συνταγές άνευ ημερομηνίας λήξεως.

quote:

Από κει και πέρα όμως είναι εξίσου λάθος και ο αφορισμός του στυλ "Δεν υπάρχει Ψυχή" όταν στην ουσία κανένας μας ακόμα δεν ξέρει τί ακριβώς είναι αυτή/αυτό.

Όχι αγαπητέ Πυθαγόρα, δεν κατάλαβες καλά... μιλάω για την "ψυχή" που θεραπεύει η μέθοδος του Μ87, η αυθεντική... χριστιανική εξομολόγηση (ίσως να ήμουν υπερβολικός -ως γνωστόν- επειδή τα πήρα στο κρανίο). Αυτή που ανέγραψε η ψυχανάλυση, όπως ξεδιάντροπα μας αναφέρει στο πρώτο του post-ψεκασμό, τα copy-paste που μετέφερε από το e-psychology. Αυτό το κομμάτι που σου έδωσε ο καλός Θεούλης και επειδή δεν τηρείς τις εντολές του, αρρώστησε. Και μόνο ο ιερέας-εξομολόγος είναι σε θέση να το κάνει καλά. Διάβασε τα προσεκτικά να φρίξεις και μετά πες μου αν έχω άδικο που φέρομαι έτσι...

(για τα άλλα κομμάτια υπάρχει και η μεταφυσική, αλλά όπως καταλαβαίνεις, δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει συζήτηση στο θέμα του Μ87)

Abyssus Abyssum InvocatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

M87
Μέλος 1ης Βαθμίδας


57 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2016, 16:43:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Λοιπόν δάσκαλε, αντιλαμβάνομαι που το πας. Άλλο ένα θρησκευτικό παραλήρημα, από τα πολλά που εξαπολύονται εδώ μέσα. Επειδή η ψυχολογία και η ψυχιατρική δεν θεραπεύει, θα το κάνει η θρησκεία που πιστεύει στην ψυχή. Καλά τα λέω; Θα σου δώσω μια συνοπτική απάντηση, ελπίζω να σε καλύψει. Δεν υπάρχει ψυχή. Βρίσκεται στη φαντασία των περισσότερων "πιστών" των Αβρααμικών θρησκειών, η απέλπιδα προσπάθεια τους, να πείσουν τον εαυτό τους ότι θα επιζήσει ακριβώς έτσι όπως είναι εν ζωή, μετά τον θάνατό τους. Κι ενώ υπάρχουν τεκμηριωμένα άλλα δεδομένα επί του θέματος αυτού (δεν σε αφορούν) που άπτονται της μεταφυσικής, το θέμα ψυχή, έτσι όπως το θέτεις, δεν έχει νόημα για την ψυχολογία και την ψυχιατρική. Έχει πάψει να 'χει νόημα εδώ και έναν περίπου αιώνα.

Τώρα το πως λέγονται οι κλάδοι, δεν νομίζω πως σε αφορά. Δεν έχεις επίσης το δικαίωμα ούτε να το σχολιάζεις καν, γιατί δεν ξέρεις τι σου γίνεται. Είσαι ένας (από τους πολλούς) αγράμματους, που προσπαθούν με σοφιστείες να επιτεθούν σε αυτά που δεν θέλουν ή δεν μπορούν να καταλάβουν. Αυτό φαίνεται από τις αρλούμπες που αραδιάζεις, ζητάς στοιχεία για την Ελλάδα από το 1963. Δηλαδή αν είναι πριν από το 1963 τι πρόβλημα υπάρχει; Αν δεν είναι από την Ελλάδα, είναι από τον Καναδά και αφορά τα τελευταία 20 χρόνια, δεν σου κάνουν; Μήπως έχουν άλλη ράτσα ανθρώπων εκεί πέρα;

Διάβασε τη μελέτη που σου έδωσα για να ξεστραβωθείς. Και καλά να μην γίνονται, μόνο το ότι χαπακώνονται και δεν ενοχλούν τους γύρω τους, εμένα μου αρκεί. Σε αντίθεση με σένα. Και μου φέρνεις τη μελέτη για τα λύματα στην Αθήνα. Λογικό ρε δάσκαλε. Τόσους ψυχάκηδες δημιούργησε η κρίση, επόμενο δεν είναι; Δεν μπορεί να το χωνέψει ο άλλος ότι απέτυχε η χώρα του στην ανάπτυξη και στα οικονομικά γενικά, πιθανόν και ο ίδιος στο ατομικό του πορτοφόλι. Βλέπεις, όταν όλη του η κοσμοθεωρία του νεοέλληνα στηρίζονταν για δεκαετίες στο να δανείζομαι για να περνάω καλά. Τώρα που ήρθε η ώρα της πληρωμής, και τα ζόρια των περικοπών και της ανεργίας, να σου και τα σαλταρίσματα. Ας πρόσεχαν. Ας προσέχαμε όλοι. Και τώρα τι πρέπει, να σας τρώμε στη μάπα όλους εσάς που έχετε σαλτάρει; Να πάτε να χαπακωθείτε ρε δικέ μου! Αυτό είναι το τίμιο και το τίμιο, για να τα βγάλετε πέρα ψυχολογικά, αφού δεν μπορείτε να το δουλέψετε αλλιώς το θέμα.

Να στο πω λίγο πιο γενικά, εσείς όλοι με τα μεγάλα λόγια, έχετε κάνει το πρόβλημά σας ιδεολογία. Του κ@λου τα 9μέρα λοιπόν. Αλλα μην ανησυχείς, εσύ προσωπικά θα τους κάνεις όλους καλά. Μόλις σε μαζέψουν, θα μοιράζεις τζάμπα θεραπείες στην αυλή του Δρομοκαΐτειου, και θα βγαίνουν όλοι σε dt. Στο τέλος θα μείνεις μόνος σου, εσύ και οι γιατροί. Πιθανόν να σου δώσουν και τίτλο τιμής, Δόκτορας ή κάτι παρόμοιο. Συνέχισε λοιπόν το έργο σου και μην ακούς τι σου λένε οι άλλοι.

Abyssus Abyssum Invocat

Edited by - Heretic on 22/12/2016 13:03:23



Heretic, μου "έκανες τα μούτρα κρέας" για ακόμα μια φορά. Έλεος. Να προχωρήσω τώρα και στη σχετική απάντηση:

Κατ' αρχάς, με ποιόν τρόπο αντιλαμβάνεσαι από την τελευταία απάντηση μου - η οποία ΔΕΝ περιέχει τις λέξεις "θρησκεία" ή "εκκλησία" - ότι "πάω για άλλο ένα θρησκευτικό παραλήρημα" με ξεπερνάει. Αν θέλεις πες το μου αναλυτικά το πως προκύπτει αυτό γιατί κάπου έχασα τον συνειρμό σου. Το μόνο που μπορώ να υποθέσω, μέχρι να μου εξηγήσεις τον σχετικό συνειρμό, είναι ότι κάθεσαι και διαβάζεις [επειδή σε ενοχλούν ίσως;] πολλά "θρησκευτικά παραληρήματα" και καθότι "βλέπουμε αυτό που επιθυμούμε ή αυτό που φοβόμαστε" ενεργείς προληπτικά αποκαλώντας τα λεγόμενα μου - σε μελλοντικό χρόνο - "θρησκευτικό παραλήρημα".

Μετά, κάνεις μια υπόθεση σχετικά με το ποιά είναι η θέση μου σχετικά με τη σχέση ψυχοθεραπείας και θρησκείας λέγοντας "Επειδή η ψυχολογία και η ψυχιατρική δεν θεραπεύει, θα το κάνει η θρησκεία που πιστεύει στην ψυχή. Καλά τα λέω;". Η απάντηση μου σε αυτό βρίσκεται μέσα στην ανάρτηση την ίδια. Οι ρίζες της ψυχοθεραπείας είναι η χριστιανική εξομολόγηση, η μετάνοια, η άφεση αμαρτιών και η πνευματική καθοδήγηση. Ο εξομολογητής ή πνευματικός όμως, διακρίνεται από ηθικές αξίες οι οποίες δεν συμβιβάστηκαν προκειμένου να κάνει καριέρα και να πληρώνει λογαριασμούς και υπόκειται σε εσωτερικό (συνείδηση) και εξωτερικό (Κρίση Θεού) έλεγχο και η όλη διαδικασία παρέχεται δωρεάν ενώ παράλληλα δεν επιτρέπονται διακρίσεις. Κατά την άποψη μου λοιπόν, απότελεί πολύ καλύτερο μέσο θεραπείας. Τώρα, πέρα από αυτό, προφανώς υπάρχουν "κληρικοί" και κληρικοί. Δεν είναι όλα τα δάχτυλα ίδια. Πρέπει να ψάξει κανείς για να βρει ποιός πιστεύει πραγματικά και θα σε ακούσει και θα προσπαθήσει να βρείτε λύσεις μαζί στα προβλήματα σου. Η παρότρυνση μου προς τους θεραπευομένους όμως - για να είμαστε ξεκάθαροι σε αυτό είναι - ΑΝΑΖΗΤΗΣΤΕ ΛΥΣΗ ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟΥ ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΟΜΕΝΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ, και αυτό γιατί υπάρχουν και άνθρωποι που δεν πιστεύουν.

Εν συνεχεία κάνεις μια βαρβάτη και όλο *****ια δήλωση λέγοντας "ψυχή δεν υπάρχει".

Θα υποθέσω - αν έχω καταλάβει σωστά - ότι είσαι ένας "σκληροπυρηνικός" ορθολογιστής ο οποίος αν δεν δει αποδείξεις, τεκμηρίωση, κλπ δεν πείθεται για οτιδήποτε. Εδώ όμως υπάρχει μια αντίφαση. Συνήθως οι "σκληροπυρηνικοί" ορθολογιστές τους οποίους εγώ ξέρω, δεν πιστεύουν σε οτιδήποτε μεταφυσικό. Αν κάτι δεν μπορούν έστω να το περιγράψουν με μαθηματικά ή να το μετρήσουν έμμεσα, δεν αναγνωρίζουν την ύπαρξη του, ότι και να τους λες. Επιπλεόν, αν είσαι όντως "σκληροπυρηνικός" ορθολογιστής, γιατί δέχεσαι αναπόδεικτα τα όσα εξέφρασε κάποτε ο Wilhelm Wundt; Εκτός αυτού, όταν εγω σου αποδεικνύω την γλωσσική απάτη την οποία μας έπαιξε ο μαστρο-Wundt εσύ αγνοείς τα όσα λέω, κάνεις σαν και να μην υπάρχουν τα όσα καταγγέλω και ξαναγυρνάς στο δόγμα του. Γιατί "δυό μέτρα, δυό σταθμά" Heretic;

Μήπως λοιπόν έχω κάνει λάθος. Μήπως δεν είσαι από αυτούς τους "σκληροπυρηνικούς" ορθολογιστές, αλλά κάποιο άλλο είδος "ορθολογιστή" το οποίο πιστεύει σε μεταφυσική. Οι μόνοι όμως τους οποίους ξέρω να πιστεύουν στην μεταφυσική διάσταση είναι θρησκευόμενοι και ιερείς. Κάποιοι μπορεί να είναι και ορθολογιστές, αλλά πρωτα και πάνω από όλα είναι θρησκευόμενοι.

Ειλικρινά, στο σημείο αυτό, δυσκολεύομαι να αντιληφθώ αν μιλάω σε ορθολογιστή ή θρησκευόμενο / ιερέα. Αν θέλεις δώσε μου κάποια εξήγηση σε παρακαλώ.

Μετά συνεχίζεις αναφερόμενος σε "τεκμηριωμένα άλλα δεδομένα" τα οποία όμως δεν με αφορούν, άπτονται όμως της μεταφυσικής.

Εδώ, φαίνεται να κλίνεις προς τους θρησκευόμενους / ιερείς και αναφέρεσαι σε "τεκμηριωμένα άλλα δεδομένα" τα οποία όμως εμένα δεν με αφορούν.

Εδώ υπάρχει σοβαρό πρόβλημα. Αν δεν με αφορούν, δεν θα μπορέσω να τα δω αυτά τα δεδομένα τα οποία θα μου παρέχουν την σχετική τεκμηρίωση των όσων υποστηρίζεις. Να ρωτήσω ποιούς αφορούν αυτά τα δεδομένα ή ποιοί θα μπορούσαν να τα δούν, μπας και μπορέσω να ορίσω ως αντιπρόσωπο μου κάποιον τον οποίο εγώ εμπιστεύομαι προκειμένου να πεισθώ - έστω και έμμεσα - μέσω της δικής του μαρτυρίας;

Αυτό που λες ότι, τα παραπάνω δεδομένα "άπτονται όμως της μεταφυσικής" [και όχι των επιστημών να υποθέσω] με κάνει να πιστεύω ότι τελικά δεν πρέπει να είσαι "σκληροπυρηνικός" ορθολογιστής, αλλά μάλλον θρησκευόμενος ή ιερέας. Η εικόνα βλέπεις την οποία έχω στο μυαλό μου για έναν "σκληροπυρηνικό" ορθολογιστή είναι κάποιος που φοράει εργαστηριακή ποδιά και κυκλοφορεί με ένα Η/Υ τσέπης, στυλό και σημειωματάριο, γράφωντας εξισώσεις για να περιγράψει διάφορες παρατηρήσεις του... και σίγουρα του είναι αδιάφορη η μεταφυσική διάσταση των πραγμάτων.

Συνεχίζεις πιο κάτω και λες ότι "το θέμα ψυχή, έτσι όπως το θέτω, δεν έχει νόημα για την ψυχολογία" και ότι "έχει πάψει να έχει νόημα εδώ και έναν αιώνα περίπου" [θα υποθέσω από τότε που άνοιξε το γνωστό κουτάκι ο Wilhelm Wundt].

Ε αυτό είναι λογικό, με μια μικρή διαφορά, ότι το θέμα ψυχή δεν το θέτω εγώ με τον συγκεκριμένο τρόπο, αλλά οι πρόγονοι μας και μάλιστα όχι μόνο οι αρχαίοι Έλληνες αλλά σχεδόν όλοι οι πολιτισμοί οι οποίοι κάποτε μίλησαν για ψυχή και μετά θάνατο ζωή, από τους ινδουιστές και τη μετενσάρκωση, τους αιγύπτιους με τους θεανθρώπους βασιλείς, τους βαβυλώνιους, ασύριους κλπ. Τα α. και β. [α. Τι είναι ψυχή;, β. Τι μας συμβαίνει μετά τον θάνατο μας] είναι πανανθρώπινα ερωτήματα και όχι αποκλειστικά αρχαιοελληνικά παρότι πρώτος ο Πλατωνας θεμελίωσε την σχετική φιλοσοφία που τα αφορά. Με τιμάει αυτό που λες αποδίδοντας σε μένα τον ορισμό της ψυχής, αλλά δεν μπορώ να δεχθώ την τιμή αυτή. Σε ευχαριστώ όμως.

Τώρα για τα όσα είπε / ισχυρίστηκε ο Wilhelm Wundt, τις σκοπιμότητες του, τα προβλήματα που αντιμετώπισε και το τι έκανε/είπε τελικώς άνευ αποδείξεων και τεκμηρίωσης, υπάρχουν πιο πάνω στην ανάρτηση μου. Δεν χρειάζεται να τα ξαναλέω.

Μετά συνεχίζεις και μας λες ότι "το πως λέγεται ο κλάδος νομίζεις δεν με αφορά".

Όταν βεβαιωθείς σχετικά με το αν με αφορά ή όχι, πες το μου για να το συζητήσουμε και αυτό.

Επίσης λες ότι "δεν έχω επίσης το δικαίωμα ούτε να το σχολιάζω καν, γιατί δεν ξέρεις τι μου γίνεται. Είμαι ένας (από τους πολλούς) αγράμματους, που προσπαθούν με σοφιστείες να επιτεθούν σε αυτά που δεν θέλουν ή δεν μπορούν να καταλάβουν".

Λυπάμαι. Δεν θεωρώ τον εαυτό μου αγράμματο. Με θεωρείς εσύ όμως για λόγους τους οποίους δεν αναφέρεις. Θα υποθέσω ότι εσύ είσαι μορφωμένος πολύ μιας και διαχωρίζεις τη θέση σου από τη δική μου. Να ρωτήσω που έμαθες γράμματα εσύ, για να το έχω υπόψιν μου προκειμένου για μελλοντικές σπουδές; Πρέπει να είναι εξαιρετική σχολή για να βγάζει μορφωμένους ανθρώπους σαν και σένα με τις, ομολογουμένως, όχι και τόσο δημοκρατικές απόψεις... Αλλά αυτό μπορεί να αποτελεί και λεπτομέρεια εξετάζοντας την γενικότερη εικόνα σου.

Σχετικά με το δικαίωμα μου να μην το σχολιάζω, I didn't get the memo. Που το γράφει ότι δεν έχω δικαίωμα να το σχολιάζω; Στο μυαλό σου ενδεχομένως να μην έχω τέτοιο δικαίωμα. Θα υποθέσω όμως ότι πρέπει να ξεχάσω ότι διέθετες μια όποια αβεβαιότητα σχετικά με αν νομίζεις ή όχι αν με αφορά και η ονομασία του κλάδου. Βλέπεις, καθότι Έλληνας και μιλώντας Ελληνικά, έχω μια κακιά εμμονή με τις αμφιμονοσήμαντες συναρτήσεις όπου όταν λέω "σύκα" εννοώ "σύκα" και όταν λέω "σκάφη" εννοώ "σκάφη". Η ένα-προς-ένα αντιστοίχιση λέξεων και εννοιών είναι ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ στην επικοινωνία και τις συναλλαγές. Την αποκρουστική και κατάπτυστη ηλιθιότητα της γλωσσοπλασίας και γλωσσικής απάτης την μάχομαι γιατί αυτός είναι ο τρόπος με τον οποίο ο κάθε ******* "κρύβει το σκατό του" (βλ. "πολιτικά ορθές εκφράσεις"). Να σου δώσω παράδειγματα:

Όταν αγοράζεις "μισό κιλό σταρένιο ψωμί" περιμένεις το ψωμί να ζυγίζει μισό κιλό μετά το ψήσιμο, να είναι φτιαγμένο από σταρένιο αλεύρι και να μην καταλήξεις να τρως μπομπότα (καλαμποκάλευρο).

Σε πιο σημαντικά θέματα, στη γερμανία υπάρχουν άνθρωποι οι οποίοι ακόμα και σήμερα αρνούνται ότι έγινε ολοκαύτωμα. Αντί αυτού - λένε - οι ψυχικά ασθενείς, κουφοί, τυφλοί, με γεννητικές απλασίες / δυσπλασίες, ομοφυλόφιλοι, φτωχοί, εβραίοι, κουμουνιστές και ρωμά (τσιγγάνοι) έμπαιναν στα τραίνα προκειμένου να "απελαθούν". Ε' όταν αποκαλείς "απέλαση" το κάψιμο και σαπωνοποίηση 11.000.000 ανθρώπων. Προφανώς για τους ανθρώπους αυτούς, τους είναι αδιανόητο το ότι το γένος στο οποίο ανήκουν και η εικόνα την οποία έχουν τόσο για το γένος όσο και για τον εαυτό τους ως μέλος αυτού, ήταν ικανό για κάτι το οποίο φτύνει διεθνώς η ανθρωπότητα. Με άλλα λόγια κάποιοι, 70 χρόνια μετά, ακόμα σκουπίζουν τα σάλια από το πρόσωπο τους.

Και για να έχουμε μια σύνδεση με τα όσα συζητάμε, το μέλος Πυθαγόρας (ο οποίος συμφωνεί μαζί σου στο σχόλιο 22/12/2016, 20:54:09 σχετικά με το αντικείμενο της "σύγχρονης ψυχιατρικής") πιο κάτω λέει:

"προφανώς δεν τίθεται θέμα καμιάς θεραπείας"

Για να το λέει κάτι θα ξέρει. Ίσως το μέλος Πυθαγόρας να είναι "επαγγελματίας ψυχικής υγείας". Αν όμως δεν τίθεται θέμα θεραπείας γιατί να ονομάζονται "ΨΥΧΟθεραπευτές" καλλιεργώντας εντυπώσεις και αντίστοιχα το αντικείμενο τους "ΨΥΧΟθεραπεία". Μέχρι σήμερα, δεν έχω βρει επίσημη θέση από εκπρόσωπο είτε των ΨΥΧΟθεραπευτών σχετικά με το αν "θεραπεύουν", είτε των ΨΥΧιάτρων σχετικά με το αν προσφέρουν "ίαση". Επιπλέον δε, απουσιάζει ΚΑΘΕ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕΤΡΗΣΗ σχετικά με τα αποτελέσματα του κλάδου τους συνολικά και των επαγγελματιών μεμονωμένα. Για όλους τους κλάδους μετράμε παραγωγικότητα αλλά αυτό "το ξεχάσαμε" να το κάνουμε για τους "επαγγελματίες ψυχικής υγείας". Συνεπώς, εγώ ρωτάω: Τι παράγουν;

Καλλιεργούνται ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ στον κόσμο και μετά εκείνος υποκαθιστά το ένα δεκανίκι (π.χ. ναρκωτικά) για ένα άλλο δεκανίκι (π.χ. ψυχοφάρμακα, ψυχοθεραπεία κλπ). Αν είναι οι έχοντες ψυχικά προβλήματα να είναι εξαναγκασμένοι να κάνουν μια γύρα όλες τις καταχρήσεις-δεκανίκια ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΠΙΛΥΟΥΝ ΠΟΤΕ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΤΟΥΣ, ας διαλέξουν το πιο φτηνό και με λιγότερο κόστος (υγεία, χρήματα, χρόνο κλπ) δεκανίκι και ας πορευτούν με αυτό μέχρι να βγάλουν άκρη. Για την ώρα, αυτό το οποίο ΞΕΡΩ είναι ότι για την Ελλάδα ισχύουν τα όσα αναφέρω στα 22 ερωτήματα και όσα παραθέτω στο κυρίως κείμενο της ανάρτησης.

Όλα τα παραπάνω αποφεύγονται όταν αφαιρέσεις τέτοια γλωσσικά τεχνάσματα - τα οποία συμφωνεί στην ύπαρξη τους και το μέλος Πυθαγόρας λέγοντας "προφανώς ο Μ87 έχει τα δίκια του στο κομμάτι της καπήλευσης/διαστρέβλωσης/λάθος χρήσης λέξεων-ορισμών" - και αρχίσεις να καλείς "τα σύκα, σύκα και τη σκάφη, σκάφη". Αλήθεια, γιατί η ψυχολογία και η ψυχιατρική δεν δίνει ΕΓΓΡΑΦΩΣ τον ορισμό της ψυχής ακόμα και αν αυτό που εννοεί είναι ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ από αυτό το οποίο εννοούμε οι μη-ψυχολόγοι, μη-ψυχίατροι παγκοσμίως;

Μετά λες ότι "αυτό [το ότι σύμφωνα με σένα, δεν έχω επίσης το δικαίωμα ούτε να το σχολιάζω καν, γιατί δεν ξέρω τι μου γίνεται, και ότι, είμαι ένας (από τους πολλούς) αγράμματους, που προσπαθούν με σοφιστείες να επιτεθούν σε αυτά που δεν θέλουν ή δεν μπορούν να καταλάβουν ], φαίνεται από τις αρλούμπες που αραδιάζω, ζητάω στοιχεία για την Ελλάδα από το 1963. Δηλαδή αν είναι πριν από το 1963 τι πρόβλημα υπάρχει; Αν δεν είναι από την Ελλάδα, είναι από τον Καναδά και αφορά τα τελευταία 20 χρόνια, δεν σου κάνουν; Μήπως έχουν άλλη ράτσα ανθρώπων εκεί πέρα;"

Αν τα στοιχεία τα οποία θα μου παραθέσεις αφορούν την Ελλάδα αλλά το διάστημα από το 1963 (έτος ίδρυσης ΣΕΨ) και πίσω, θα σε ρωτήσω, αφ' ενός τίνος φορέα είναι τα στοιχεία, τι αφορούν συγκεκριμένα, πως καταγράφηκαν (με ποιά κριτήρια; και από ποιούς;) και για ποιό λόγο το 1963 σταμάτησε η τήρηση τους.

Για τον Καναδά δεν με ενδιαφέρει για τους εξής λόγους:

Έναν ψεύτη - δεν εννοώ εσένα προσωπικά - τον "στριμώχνεις" όταν δεν του αφήνεις περιθόρια ελιγμών. Εν προκειμένω, επειδή το θέμα της ονομασίας αφορά την Ελληνική γλώσσα η οποία διαχρονικά υπήρξε η βάση των επιστημών - αλλά και η βάση πολλών άλλων γλωσσών οι λαοί των οποίων θα συνενοούνταν με γρυλλισμούς αν δεν δανείζονταν Ελληνικές λέξεις για να εμπλουτίσουν τα γλωσσικά τους εργαλεία - τις οποίες όλες απολαμβάνουμε σήμερα μεταξύ των οποίων και εσύ και η οποία χρησιμοποιήθηκε για την γλωσσική απάτη της ψυχιατρικής / ψυχολογία, θα κρατήσουμε ΟΛΕΣ τις αναφορές μας σε σχέση με την Ελλάδα.

Ότι συζητήσω πάνω στο συγκεκριμένο θέμα [τις ΑΠΑΤΕΣ ΤΗΣ ΨΥΧΙΑΤΡΙΚΗΣ / ΨΥΧΟΛΟΓΙΑΣ] είτε αφορά την γλώσσα, την νομοθεσία, την παραγωγικότητα, την εφαρμογή, τα αποτελέσματα ανά έτος κλπ, θα τα κρατήσουμε σε σχέση με την Ελλάδα και τους Έλληνες. Οποιαδήποτε απόπειρα υπεκφυγής μέσω Καναδά, Βρετανίας, Ρωσίας, Κουρδιστάν, Σομαλίας κλπ από εμένα απορρίπτεται. Αν θές εσύ μετά, να κάνεις τις συγκρίσεις σου, αυτό είναι άλλο θέμα. Εγώ αναφέρομαι στην Ελληνική πραγματικότητα και όχι στην Καναδική και γι' αυτό θίγω τα κακώς κείμενα στην Ελλάδα. Γι' αυτό γράφω σε Ελληνικό forum.

Συνεχίζουμε λοιπόν. Στη συνέχεια υποθέτεις ότι διακατέχομαι από "στραβωμάρα" και με παροτρύνεις να διαβάσω μια Καναδική μελέτη λέγοντας "διάβασε τη μελέτη που σου έδωσα για να ξεστραβωθείς". Η παραπάνω Καναδική μελέτη είχε ως δείγμα τον Ελληνικό πλήθυσμό; Με ποιόν τρόπο συνδέεται με τα όσα θίγω σχετικά με την Ελληνική πραγματικότητα; Παρέχει μήπως ΕΓΓΡΑΦΟ ορισμό της ψυχής και επεξηγεί με ποιόν τρόπο διαστρεβλώθηκε η χρήση της λέξης "ψυχή" προκειμένου για την ονομασία των παραπάνω ψευδοεπιστημών; Σε "τι" από τα όσα θίγω συνολικά στην παρούσα ανάρτηση, απαντάει η Καναδική μελέτη;

Εσύ φαντάζομαι τα έχεις 400 και βλέπεις ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΑ. Αλλα δεν μας εξηγείς - μεταξύ άλλων, πολλών ερωτημάτων τα οποία προκύπτουν για τον κλάδο - για ποιό λόγο η ψυχολογία / ψυχιατρική δεν παρέχει ΕΓΓΡΑΦΟ ορισμό της λέξης ψυχής στον προπτυχιακό κύκλο σπουδών των φοιτητών της.

Μετά συνεχίζεις λέγοντας "και καλά να μην γίνονται, μόνο το ότι χαπακώνονται και δεν ενοχλούν τους γύρω τους, εμένα μου αρκεί. Σε αντίθεση με σένα". Εδω φαίνεται η διαφορά μας! Εμένα δεν μου αρκεί βλέπεις ούτε να χαπακώνονται, ούτε να καταφεύγουν σε καταχρήσεις (νόμιμες ή παράνομες), ούτε και να χρησιμοποιούν δεκανίκια. Εγώ θέλω να γίνονται καλά. Διαφορά στόχων. Για σένα μπορεί ΚΑΚΩΣ να επιθυμώ κάτι τέτοιο, τόσο για μένα, όσο και για τους γύρω μου. Για μένα πάλι, ΚΑΚΩΣ επιθυμείς εσύ ΜΟΝΟ να χαπακώνονται οφελόντας την τσέπη της "Αγίας Τριάδας της Εισπρακτικής" (ψυχοθεραπευτής, ψυχίατρος, ψυχοφαρμακοβιομήχανος). Βοήθεια μας!

Μετά συνεχίζεις λέγοντας τα εξής "Και μου φέρνεις τη μελέτη για τα λύματα στην Αθήνα. Λογικό ρε δάσκαλε. Τόσους ψυχάκηδες δημιούργησε η κρίση, επόμενο δεν είναι; Δεν μπορεί να το χωνέψει ο άλλος ότι απέτυχε η χώρα του στην ανάπτυξη και στα οικονομικά γενικά, πιθανόν και ο ίδιος στο ατομικό του πορτοφόλι. Βλέπεις, όταν όλη του η κοσμοθεωρία του νεοέλληνα στηρίζονταν για δεκαετίες στο να δανείζομαι για να περνάω καλά. Τώρα που ήρθε η ώρα της πληρωμής, και τα ζόρια των περικοπών και της ανεργίας, να σου και τα σαλταρίσματα. Ας πρόσεχαν. Ας προσέχαμε όλοι."

Καθότι δεν ερωτήθηκα ποτέ σχετικά με τα θαλασσοδάνεια της ΕΤΒΑ, τις συνεργασίες των "Ελληνικών" βιομηχανιών με ξένους (ΛΑΡΚΟ και LE NIKEL, Χρυσός Σκουριών και ELDORADO, ΑΛΟΥΜΙΝΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ και PECHINEY, κλείσιμο μετά από υπερφορολόγηση των ΠΕΙΡΑΙΚΗ ΠΑΤΡΑΙΚΗ, PITSOS, IZOLA, ΕΛΒΟ, ΒΙΑΜΑΞ και ένα σκασμό άλλες τις οποίες αν αναφέρω εδώ θα γεμίσω 2 σελίδες) την λήψη δανείων από θεσμικούς επενδυτές, την απόκρυψη και το μαγείρεμα στοιχείων απογραφής ή του προυπολογισμού, τις αυξήσεις μέσω επιδομάτων με δανεικά τα οποία σήμερα πληρώνουμε, τον σκόπιμο υδρεγκεφαλισμό του δημοσίου και την μη-βιομηχανική αναπτυξιακή πολιτικη και πολλά άλλα τα οποία δεν μπορώ ούτε καν να αναφέρω σε μια παράγραφο και που αποτελούν αντικείμενο άλλης ανάρτησης, έχω διαφορετική άποψη με σένα.

Στους Έλληνες διαχρονικά δόθηκαν 4 επιλογές:

α. Αν ήταν εργατικοί ή έξυπνοι να μεταναστεύσουν για να προκόψουν.
β. Αν θέλανε να παραμείνουν στην Ελλάδα και να περνάνε κάπως καλά (*), να γίνουν ψηφοφόροι και να παρακαλάνε για μια θέση στο δημόσιο.
γ. Να γίνουν λαμόγια επειδή βλέπανε τα λαμόγια να μπαινοβγαίνουν στα γραφεία ανακριτών με τις τσέπες γεμάτα λεφτά.
δ. Να μπούν στον ιδιωτικό τομέα για να ταίζουν τους β. και γ.

(*) Επεξηγεί την διαφορά της νομοθεσίας δημόσιου και ιδιωτικού τομέα.

...και σήμερα πρέπει να ακούμε τους γερμανοτσολιάδες να ηθικολογούν και να κατακρίνουν, λέγοντας ότι οι Έλληνες δεν είναι καλοί για οτιδήποτε εκτός από μπουζούκια και σερβιτόρους.

Παρολα αυτά, υπάρχουν ιστορικά δείγματα εξαιρετικής ικανότητας μας (λόγω γλώσσας).

Καραθεοδωρής, Αργύρης (οι γερμανοί αλλάξανε την νομοθεσία τους προκειμένου να επιτρέψουν σε μη-γερμανό να διδάξει στα πανεπιστήμια τους), Παπανικολάου, Νεγρεπόντης και πολλοί άλλοι οι οποίοι δεν επιτρέπεται να προκόψουν στην Ελλάδα.

Και συνεχίζεις και πάλι λέγοντας "και τώρα τι πρέπει, να σας τρώμε στη μάπα όλους εσάς που έχετε σαλτάρει; Να πάτε να χαπακωθείτε ρε δικέ μου! Αυτό είναι το τίμιο και το τίμιο, για να τα βγάλετε πέρα ψυχολογικά, αφού δεν μπορείτε να το δουλέψετε αλλιώς το θέμα."

Ναι. Εμένα τουλάχιστο - αν έτσι νιώθεις - "θα με φας στη μάπα" είτε σ'αρέσει, είτε όχι. Λυπάμαι. Μας τελείωσαν τα γκαφρά για χάπια. Ας τα βάλουν οι ψυχοφαρμακοβιομήχανοι εκεί που ξέρουν. Δεν ξέρω ποιο είναι "το τίμιο και το τίμιο". Ξέρω ότι υπάρχουν το λιγότερο 22 ερωτήσεις οι οποίες αφορούν την ψυχιατρική / ψυχολογία / ψυχοθεραπεία στην Ελλάδα, και πρέπει για το καλό όλων όσων αντιμετωπίζουν ψυχικά προβλήματα, να ασχοληθούμε με αυτά.

Λες μετά "Να στο πω λίγο πιο γενικά, εσείς όλοι με τα μεγάλα λόγια, έχετε κάνει το πρόβλημά σας ιδεολογία". Αν θες, γίνε συγκεκριμένος σε ότι αφορά αυτό το οποίο αποκαλείς πρόβλημα για να το συζητήσουμε γιατί στο σημείο αυτό οφείλω να διακρίνω περιπτώσεις:

α. Έστω ότι τα όσα λές τα λες με την ιδιότητα του "ψυχολόγου / ψυχίατρου" και το "κύρος" το οποίο συνοδεύει τους παραπάνω τίτλους. Αν είναι έτσι, τότε μάλλον αποτελεί ανευθυνότητα εκ' μέρους είτε εσένα προσωπικά, είτε του κλάδου συνολικά, το να "διαγνώνει προβλήματα" τηλεφωνικώς (συνήθως οι συγκεκριμένοι "επαγγελματίες ψυχικής υγείας" σου ζητάνε να περάσεις από το γραφείο τους προκειμένου για αξιολόγηση, δέχομαι όμως ότι αυτό μπορεί να το κάνουν μόνο και μόνο για να εισπράξουν).

β. Αν όμως η τηλεδιάγνωση επιτρέπεται ή είναι θεμιτή / εφικτή, τότε πιστεύω ότι ο αναγνώστης θα πρέπει να ανησυχεί αρκετά γιατί ιστορικά υπάρχει διαχρονική επανάληψη αυτού κατά τον Β'ΠΠ, η οποία ξεκινάει με το γεγονός ότι, μέχρι το 1933 το 40% των γερμανών ψυχιάτρων είχαν γραφτεί οικειοθελώς στο ναζιστικό κίνημα επειδή τους εξέφραζαν τα όσα έλεγε ο μάστρο-Χίτλερ και συγκεκριμένα:

"Δεν επιτρέπεται σε αυτόν ο οποίος είναι ασθενής πνευματικά ή σωματικά να διαιωνίζει την ασθένεια/νοσηρότητα του μέσα από το παιδί του. Προέχει η διατήρηση της αγνότητας της [Αρίας] φυλής"

Αδόλφος Χίτλερ (1889-1945)

Εν συνεχεία, όπως ίσως γνωρίζεις, οι ψυχίατροι αυτοί παρείχαν την ηθική βάση και την μεθοδολογία κατάταξης των θυμάτων χρησιμοποιώντας τις ίδιες τεχνικές και έγγραφα τις οποίες χρησιμοποιούσαν ήδη στα άσυλα ψυχιατρικών ασθενών προκειμένου να τελεστούν τα εγκλήματα πολέμου στα οποία σήμερα αναφερόμαστε ως ολοκαύτωμα. Η ηθική βάση στην οποία αναφέρομαι είναι ότι αν είχες μια γεννητικά μεταδιδόμενη ασθένεια, απλασία, δυσπλασία, αναπηρία, ήσουν κουφός ή τυφλός, φτωχός, ομοφυλόφιλος, κουμουνιστής, εβραίος ή ρομά (τσιγγάνος) - πολλές "γεννετικώς μεταδιδόμενες ασθένειες" βρε παιδί μου - με την δικαιολογία του σλόγκαν "ΖΩΗ ΑΝΑΞΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗ ΖΗΣΕΙΣ" σε βάζανε στο τραίνο για το νταχάου, την τρεμπλίνκα ή το αουσβιτς για να γίνεις σαπούνι με τα οποία ο ναζιστής θα έπλενε τα λερωμένα με αίμα χέρια, ρούχα και μπότες του.

Εν συνεχεία, στην δίκη των ιατρών (βλ. δίκες Νυρεμβέργης), δικαζόμενοι οι παραπάνω "ψυχίατροι" για το ολοκαύτωμα, αφ' ενός "τα κεφάλια" απαλλάχτηκαν των κατηγοριών τους χάρη στην παρέμβαση των αμερικανών ψυχιάτρων [δεν ήθελαν να πληγεί τέτοιος λαμπρός "επιστημονικός" κλάδος βλέπεις...!] και οι υπόλοιποι - τα εξιλαστήρια θύματα δηλαδή - χρησιμοποίησαν ως υπερασπιστική γραμμή το ότι τα όσα έκαναν κατά τη διάρκεια του πολέμου ήταν βασισμένα πάνω στα όσα είχαν ήδη κάνει σε μικρότερη κλίμακα οι αμερικανοί στις ΗΠΑ μέχρι τα μέσα του 1930 [URL: https://en.wikipedia.org/wiki/Compulsory_sterilization]. Για όσους δεν το γνωρίζουν, είχαν αφαιρέσει χειρουργικά - και παρά την θέληση / έγκριση / συναίνεση των θυμάτων τους - τους όρχεις και οωθήκες περίπου από +65.000 άνδρες και γυναίκες για τους οποίους άλλοι έκρίναν ότι δεν έπρεπε να κάνουν παιδιά, χάρη στις υπερ******** τις οποίες διδάσκει η ευγονική και σε έναν νόμο ο οποίος πέρασε αρχικά στην πολιτεία της Καλιφόρνιας και εν συνεχεία υιοθετήθηκε σε άλλες 32 πολιτείες. Απλά οι γερμανοί ήταν λίγο πιο "οργανωμένοι" και αφαίρεσαν όχι μόνο τα γεννητικά όργανα αλλά συνολικά τη ζωή από περίπου 11.000.000 άμεσα θύματα των παραπάνω στρατοπέδων. Τα εξιλαστήρια θύματα πριν καταδικασθούν, φυγαδεύτηκαν μέσω των "rat lines" (μτφ. "γραμμές από αρούρια") προς αφρική και νότιο αμερική (ουρουγουάη, παραγουάη, βραζιλία κλπ). Τελικώς, "τα κεφάλια" (π.χ. Ernst Rudin) επέστρεψαν στις εργασίες τους σαν να μην τρέχει τίποτα μετά την λήξη του πολέμου, ενώ τα εξιλαστήρια θύματα συνέχισαν την καριέρα τους σε εξορία.

Ίσως - εάν θέλανε να έχουν διαφορετικό αποτέλεσμα στη δίκη - οι δικαστές να μην έπρεπε να είναι αμερικάνοι / βρετανοί / γάλλοι / ρώσοι...

γ. Αν όμως ο παραπάνω ισχυρισμός σου "έχω κάνει το πρόβλημα μου ιδεολογία" [χωρίς να γίνεσαι συγκεκριμένος σε ότι αφορά "το πρόβλημα"] δίνεται χωρίς να είσαι "ψυχολόγος / ψυχίατρος", τότε απλά λες ******** και δεν πρέπει να σε πάρω στα σοβαρά.

Εσύ έχεις να προτείνεις κάποια άλλη εκδοχή; Ποιά από τις παραπάνω τρείς - και βάλε, αν προτείνεις άλλες - πιστεύεις ότι ισχύει;

Μετά λες "Του κ@λου τα 9μέρα λοιπόν[/i]". Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς με αυτό. Εσύ προφανώς θα ξέρεις. Αν θέλεις εξηγησέ μου το και μένα.

Και κλείνεις με τα όσα χωράει η φαντασία σου σχετικά με κάποιο δυνητικό μέλλον μου ως έγκλειστος στο Δρομοκαϊτειο παροτρύνοντας με να συνεχίσω το έργο μου απερίσπαστος από τα όσα μου λένε οι άλλοι.

"Αλλα μην ανησυχείς, εσύ προσωπικά θα τους κάνεις όλους καλά. Μόλις σε μαζέψουν, θα μοιράζεις τζάμπα θεραπείες στην αυλή του Δρομοκαΐτειου, και θα βγαίνουν όλοι σε dt. Στο τέλος θα μείνεις μόνος σου, εσύ και οι γιατροί. Πιθανόν να σου δώσουν και τίτλο τιμής, Δόκτορας ή κάτι παρόμοιο. Συνέχισε λοιπόν το έργο σου και μην ακούς τι σου λένε οι άλλοι.[/i]"

Να ρωτήσω ποιά είναι η σχέση σου με το Δρομοκαϊτειο Heretic; Ήσουν νοσηλευόμενος ή εργαζόμενος εκεί; Σε ρωτάω γιατί αν ήθελα να πω κάτι ανάλογο με τα όσα λες εσύ για κάποιον προκειμένου να τον μειώσω ή να τον δυσφημίσω θα έλεγα γενικά "¨σε ψυχιατρική κλινική". Εσύ όμως είσαι συγκεκριμένος [Δρομοκαϊτειο] και έχεις και εικόνα του προαύλιου του στο μυαλό σου, άρα και κάποια εμπειρία είτε ως νοσηλευόμενος, είτε ως εργαζόμενος. Από τα όσα λες, πρέπει να υποθέσω ότι ήσουν νοσηλευόμενος και ότι υπάρχει κάποια "παράδοση" μεταξύ ψυχικά ασθενών να εκλέγουν κάποιον ως δόκτορα "για να έχουν να λένε καμιά μ****ια να περνάει η ώρα" και να κάνουν χαβαλέ μάλλον. Αυτό σου συνέβει και κουβαλάς μια τέτοια εμπειρία-ρετσινιά που πλέον δεν βγαίνει;

Τελικά, δεν μπορώ να καταλάβω αν μιλάω με "σκληροπυρηνικό" ορθολογιστή, θρησκευόμενο, ιερέα, πρώην έγκλειστο σε ψυχιατρική μονάδα ή "ψυχίατρο / ψυχολόγο". Το μόνο που ξέρω είναι ότι δεν έχεις καλές σχέσεις με τη δημοκρατία, την ελευθερία λόγου [τουλάχιστο τη δική μου] και την ύπαρξη ψυχής όπως ορίστηκε πριν βγουν από τις λάσπες οι "ψυχίατροι / ψυχολόγοι" και αποτυπώνεται στη χρήση της Ελληνικής γλώσσας. Επίσης έχεις μελετήσει τουλάχιστο τις αβρααμικές θρησκείες [ενδεχομένως και άλλες;] τις οποίες όμως απορρίπτεις, και - δεν είμαι 100% σίγουρος για αυτό, αλλά έχω κάποιες ενδείξεις - νομίζω ότι δεν με συμπαθείς και πολύ.

Και αναρωτιέμαι "γιατί" μιας και δεν σε ξέρω προσωπικά και δεν έχουμε κάτι να χωρίσουμε μεταξύ μας (χωράφι π.χ.). Συν τοις άλλοις, δεν μπορώ να καταλήξω αν ενεργείς προληπτικά αποκαλλόντας τα όσα θα πω σε μελλοντικό χρόνο "θρησκευτικό παραλήρημα" επειδή αυτό είναι κάτι το οποίο εσύ επιθυμείς ή φοβάσαι. Με μπερδεύεις Heretic. Βοήθησε με να σε καταλάβω. Εγώ να σε βοηθήσω θέλω.

Καλή σου μέρα!

M87
Ο φίλος σου στο esoterica.gr.

Edited by - M87 on 23/12/2016 18:03:51

Edited by - M87 on 23/12/2016 19:35:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

M87
Μέλος 1ης Βαθμίδας


57 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2016, 19:18:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Κοιτάχτε να δείτε, προφανώς ο Μ87 έχει τα δίκια του στο κομμάτι της καπήλευσης/διαστρέβλωσης/λάθος χρήσης λέξεων-ορισμών, αλλά αφενός δεν χρειαζόταν να αραδιάσει πέντε σεντόνια και δέκα παπλώματα παπαρδέλες, και αφετέρου το φαινόμενο είναι τόσο γενικευμένο (δηλ. της χρήσης λέξεων και 'ερμηνειών' άλλ'αντ'άλλων) που δεν δικαιολογεί τόσο κόλλημα για το πού και πώς χρησιμοποιείται ο όρος "ψυχή" και "ψυχ-"οτιδήποτε σε σύνθετες λέξεις.
quote:

Στερούμαι της ίδιας ευγένιας να αποκαλώ τις απόψεις και θέσεις οποιουδήποτε "παπαρδέλες" οπότε θα εκλαβώ τον σχολιασμό σου ως προσπάθεια πρόκλησης / δημιουργίας ερίσματος. Δυστηχώς είμαι υποχρεωμένος να το ανέχομαι αυτό.

quote:

Γιατί δε διαμαρτύρεσαι φιλαράκο Μ87 με το ίδιο σθένος/μένος
για τη λέξη "Δημοκρατία" πχ.?

Ένα-ένα. Κάτσε να τελειώσω με την ΨΥΧΟλογία / ΨΥΧιατρική. Αν ενοχλεί και σένα η γλωσσική απάτη, ξεκίνα να γράφεις από τώρα π.χ. για την "δημοκρατία". Αν αύριο, δεν δω καινούργιο θέμα που να θίγει το συγκεκριμένο ζήτημα και να είναι από εσένα τι θα ήθελες να συμπεράνω;

quote:

Εχει βρωμίσει ο τόπος "democracy", democracia, republic κλπ,
αφορούν όλα αυτά τη δημοκρατία (με ή χωρίς κόκκινο).

Όταν ένας ξένος αναφέρει τα Logistics, εννοεί το...λογιστή που σου κάνει τη φορολογική δήλωση?

Όταν λένε οι ξένοι για iconic projects εννοούν "εικονικά" (=ψεύτικα) έργα ή κάτι άλλο?

Όταν χρησιμοποιείς τη λέξη γάμος και "έρχομαι εις γάμου κοινωνίαν",
αλλά δε λες θα πάω να γαμηθώ την αλλη Κυριακή στην Εκκλησία του Αγ.Νικολάου στο προσκλητήριο ή θα γίνει το μυστήριο του γαμησιού, ενώ η λέξη,ρίζα, έννοια είναι η ίδια, και αλλιώς μετεξελίχθηκε τότε γιατί συνεχίζεις να κολλάς στα της "ψυχής"?


Είπαμε, ένα-ένα.

quote:

Προφανώς η σύγχρονη "Ψυχολογία", ερευνά/μελετά φαινόμενα συμπεριφοράς και αλληλεπίδρασης σκέψεων, συναισθημάτων κλπ, και είμαι μαζί σου στο να λεγότανε καλύτερα "Προσωπικοτητολογία". Νταξ' χρησιμοποιούν λάθος όρους με λάθος περιεχόμενο, τί να κάνουμε τώρα, ούτε οι πρώτοι είναι ούτε οι τελευταίοι. Εσύ γιατί αρπάχτηκες έτσι άγρια?

Χαίρομαι που συμφωνείς στα όσα λέω σχετικά με την γλωσσική απάτη. Απλά εγώ δεν το βλέπω "νταξ'". Τι να κάνουμε τώρα; Να το δω ντε και σώνει "νταξ'" επειδή έτσι το βλέπεις εσύ;

Άγρια; Καθόλου. Δεν έχεις δει "άγρια" από εμένα.

quote:

Εχεις κατοχυρώσει καμιά πατέντα ή ιδιοκτησία στον όρο "Ψυχή"? Τίποτα κόπυ ράιτς, και στα φάγανε?

Πως το κατάλαβες;

[quote]
Αμα δεις, ακόμα και οι Ψυχολόγοι/Ψυχίατροι -ιδίως οι δεύτεροι- δεν αισθάνονται άνετα με το "Ψυχ" στον τίτλο, και το γυρίζουν στα άλλα, στα πιο πρακτικά: Νευρολόγοι, Συμπεριφοριστές, Θεραπευτές,
τα Ψυχιατρικά ιδρύματα λέγονται και "φρενοκομεία" ή τρελοκομεία (δηλ. καμία σχέση με Ψυχή, με συμπεριφορά και αντιδράσεις έχουν να κάνουν δηλαδή, ενώ και σε καθημερινό επίπεδο προκρίνονται οι όροι κατάθλιψης, μανιοκατάθλιψης, έντασης, στρες, διαταραχής, αγχους, νευρωσης, κλπ, και τα ψυχοτέτοια πάνε λίγο στην πάντα.


Πολύ θα το ήθελαν οι ΨΥΧίατροι να λέγονται νευρολόγοι, νευροχειρουργοί, καρδιολόγοι,... ακόμα και ο ιατρικός τίτλος ΩΡΛ δεν θα τους χαλούσε επειδή αυτά αποτελούν όντως ιατρική επιστήμη.

Το ίδιο αφορά και τα ιδρύματα τους. Από κάπου πρέπει να αντλήσουν κύρος. Μακάρι να μπορούσαμε να μπερδέψουμε / ανακατέψουμε τους ΨΥΧίατροι με τους καρδιολόγους ή νευρολόγους και να τους λέμε όλους "τετοιογιατρούς". Αμφιβάλω όμως ότι θα δεχθούν οι καρδιολόγοι, νευρολόγοι.

Για τους ΨΥΧΟλόγους ισχύουν τα ίδια σε διαφορετικές κατευθύνσεις.

[quote]
Ιστορικοί είναι περισσότερο οι λόγοι, όταν έγινε προσπάθεια να ξεχωριστούν από τις οργανικές ασθένειες, και μπήκαν συλλήβδην στο τσουβάλι ως "ψυχικά νοσήματα, ασθένειες, διαταραχές", αλλά δεν είμαστε ρε φίλε ακόμα στον 18ο αιώνα.....


Ε ναι, για "ιστορικούς λόγους" οφείλουμε να διορθώσουμε τα όσα είπε ο Wilhelm Wundt. Δεν σε πειράζει αυτό φαντάζομαι μιας και αναγνωρίζεις την γλωσσική απάτη.

Πράγματι. Δεν είμαστε στον 18ο αιώνα. +100 χρόνια μετά, οι "ΨΥΧΟλόγοι" και "ΨΥΧίατροι" ακόμα να διορθώσουν τα της ονομασίας τους. Έτσι δεν είναι;

Edited by - M87 on 23/12/2016 19:58:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

M87
Μέλος 1ης Βαθμίδας


57 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2016, 19:53:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατα λάθος πάτησα παράθεση αντί επεξεργασίας

Edited by - M87 on 23/12/2016 19:55:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2016, 21:29:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κατ' αρχάς, με ποιόν τρόπο αντιλαμβάνεσαι από την τελευταία απάντηση μου - η οποία ΔΕΝ περιέχει τις λέξεις "θρησκεία" ή "εκκλησία" - ότι "πάω για άλλο ένα θρησκευτικό παραλήρημα" με ξεπερνάει. Αν θέλεις πες το μου αναλυτικά το πως προκύπτει αυτό γιατί κάπου έχασα τον συνειρμό σου.

Κάθε άλλο δάσκαλε, κοίτα να βρεις εσύ τον συνειρμό σου. Θα σε βοηθήσω εγώ:

quote:
Η απάντηση μου σε αυτό βρίσκεται μέσα στην ανάρτηση την ίδια. Οι ρίζες της ψυχοθεραπείας είναι η χριστιανική εξομολόγηση, η μετάνοια, η άφεση αμαρτιών και η πνευματική καθοδήγηση. Ο εξομολογητής ή πνευματικός όμως, διακρίνεται από ηθικές αξίες οι οποίες δεν συμβιβάστηκαν προκειμένου να κάνει καριέρα και να πληρώνει λογαριασμούς και υπόκειται σε εσωτερικό (συνείδηση) και εξωτερικό (Κρίση Θεού) έλεγχο και η όλη διαδικασία παρέχεται δωρεάν ενώ παράλληλα δεν επιτρέπονται διακρίσεις. Κατά την άποψη μου λοιπόν, απότελεί πολύ καλύτερο μέσο θεραπείας.

Θρησκευτικό παραλήρημα. Ο ορισμός. Σου έχει περάσει ποτέ από το (άδειο σου) κεφάλι, ότι οι άνθρωποι αυτοί είναι οι πλέον ακατάλληλοι για αυτή τη δουλειά; Φυσικά και όχι. Εδώ θεωρείς τον εαυτό σου κατάλληλο, και έχεις και άποψη για πράγματα που ο άλλος σπουδάζει 4-5 χρόνια σε πανεπιστήμιο, 2 χρονιά πρακτική, 5-6 χρόνια ειδικότητα, μεταπτυχιακά στη ψυχοθεραπεία ... και άλλα τέτοια άχρηστα. Εσύ έκατσες κι έφτιαξες μια βλακεία και μισή, στημένη στα μέτρα σου. Εκανες το πρόβλημά σου ιδεολογία, όπως σου είπα.

Ψυχή δεν υπάρχει

Σου είπα περιληπτικά τα δεδομένα που αφορούν το θέμα σου, το αντικείμενο της ψυχιατρικής/ψυχολογίας. Δεν υπάρχει η ψυχή που αράδιασες με αυτά τα ανόητα κατεβατά, για τους δυο αυτούς κλάδους. Αν δεν σου λύσανε την απορία οι ψυχίατροι/ψυχολόγοι που ρώτησες, να αλλάξεις γιατρούς. Μπορεί να βρεθεί κάποιος να σου δώσει τον ορισμό. Εγω βαριέμαι να ψάχνω.

Αν υπάρχει πάντως η ψυχή αυτή που πιστεύεις εσύ, να κάτσεις να μας το αποδείξεις. Πρώτα ότι υπάρχει, μετά ότι είναι υπεύθυνη για την συνείδηση/συμπεριφορά του ανθρώπου, μετά ότι χρήζει θεραπείας, μετά ότι μπορεί να θεραπευτεί και τέλος ότι μπορούν να τη θεραπεύσουν όλοι αυτοί που αναφέρεις. Τη μεταφυσική άστη κατά μέρος, δεν πάει το μυαλό σου εκεί πέρα, θα τα κάνεις ακόμα χειρότερα. Ότι υπάρχει εκεί πέρα, δεν θεραπεύεται, γιατί δεν νοσεί. Η νόσος βρίσκεται εδώ, σε αυτό που θεωρούμε ότι αποτελεί το Εγώ μας. Το άλλο δεν έχει Εγώ. Δεν συνεχίζω, γιατί δεν είναι χριστιανικά πράγματα αυτά και κάνουν τζίζ.


Τώρα τα υπόλοιπα που γράφεις δεν θα τα σχολιάσω γιατί δεν θα τα διαβάσω. Έχω καλύτερα πράγματα να κάνω. Είναι προφανές όμως τι εξέλιξη θα έχει και η δική σου περίπτωση, θα πληρώσουμε εμείς τα σπασμένα του e-psychology, οπότε σε αφήνω στους άλλους που βλέπω ότι συμμετέχουν.

Abyssus Abyssum InvocatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ερμής Δ
Νέο Μέλος


23 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2016, 11:49:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ενδιαφέρουσα συζήτηση αν και μάλλον διεξάγεται όχι κατά τον ενδεδειγμένο τρόπο νομίζω. Εκείνο που θα ήθελα να επισημάνω είναι το εξής αυτονόητο: μπορεί κανείς να κάνει μόνο θετικές δηλώσεις περί ύπαρξης και όχι περί μη ύπαρξης. Για να δηλώσει κάποιος ότι κάτι δεν υπάρχει οφείλει να το ορίσει. Αλλά αν το ορίσει ταυτοχρόνως το κάνει να υπάρχει έστω και ως ιδεατό κατασκεύασμα (γιατί και αυτή μια μορφή ύπαρξης είναι) έστω και αν το πεδίο ύπαρξης του δεν είναι η ύλη. Το γεγονός ότι οι ιδέες και γενικά κάθε το νοητικό (όπως και αν το εννοήσουμε) υπάρχει αποδεικνύεται από το γεγονός ότι όλες μας οι δράσεις εκκινούν από σκέψεις περί αυτών. πρώτα φανταζόμεθα πχ. την τροφή και μετά τρώμε ή πρώτα φανταζόμεθα την κίνηση και μετά κινούμεθα. Κάτι ανύπαρκτο δεν θα μπορούσε να έχει καμιά επαφή με κάτι υπαρκτό και να επιδράσει επ' αυτού ή να λάβει ύπαρξη δι' αυτού. Συνεπώς δεν δύναται να λέγει τις περί τινός ότι "το Χ δεν υπάρχει" παρά μόνο αν το πει εν σχέσει με έναν τρόπο υπάρξεως ή ένα τύπο υπάρξεως στον οποίο δεν ανήκει το Χ ον. Πχ. μπορεί να πει ότι η ψυχή δεν υπάρχει ως κάτι που οράται δια γυμνού οφθαλμού ή ως κάτι απτό δι' άπαντας ανθρώπους. Αλλά η γενική και απόλυτος δήλωσις χωρίς προσδιοριστικόν το οποίον να περιορίζει την έκτασιν της δηλώσεως ή να την εξειδικεύει δεν νοείται και κατά συνέπεια δεν είναι ορθή λόγω ασάφειας και αοριστίας όπως θα ήτο και αντίστοιχη δήλωσις "το Χ υπάρχει" αν κανείς δεν ορίσει τι είναι το Χ. Διότι πάς ορισμός ανάγεται και είναι εν τοις πράγμασι αναγωγή των συνθέτων εννοιών εις απλουστέρας οι οποίαι συντιθέμεναι τρόπον τινά δι' ενός μέσου ή τρόπου αποβαίνουσι το κράμα των απλουστέρων. Δια τούτο και ο Αριστοτέλης στην προσπάθειά του να δώση ορισμόν της ψυχής αν και έλαβε υπόψιν του τους άλλου προσεπάθησε να φθάσει στην έσχατη αφαίρεση και κατάληξε στο να την ορίσει ως εκείνο το στοιχείο που είναι το χαρακτηριστικό του όντος , η ουσία του. Στο Περί Ψυχής λέγει:

καθόλου μὲν οὖν εἴρηται τί ἐστιν ἡ ψυχή· οὐσία γὰρ ἡ κατὰ τὸν λόγον. τοῦτο δὲ τὸ τί ἦν εἶναι τῷ τοιῳδὶ σώματι, καθάπερ εἴ τι τῶν ὀργάνων φυσικὸν ἦν σῶμα, οἷον πέλεκυς· ἦν μὲν γὰρ ἂν τὸ πελέκει εἶναι ἡ οὐσία αὐτοῦ, καὶ ἡ ψυχὴ τοῦτο· χωρισθείσης δὲ ταύτης οὐκ ἂν ἔτι πέλεκυς ἦν, ἀλλ' ἢ ὁμωνύμως, νῦν δ' ἔστι πέλεκυς. οὐ γὰρ τοιούτου σώματος τὸ τί ἦν εἶναι καὶ ὁ λόγος ἡ ψυχή, ἀλλὰ φυσικοῦ τοιουδί, ἔχοντος ἀρχὴν κινήσεως καὶ στάσεως ἐν ἑαυτῷ.

Μετάφρασις Παύλου Γρατσιάτου:

8. Είπομεν λοιπόν καθόλου τι είναι ψυχή· είναι δήλα δη ουσία ενεργοποιούσα μίαν έννοιαν (λόγον)· είναι η ουσιώδης έννοια τοιούτου τινός σώματος. Ούτως έστω ότι εν των οργάνων τέχνης [σ. 51] τινός είναι φυσικόν σώμα· λ.χ. ο πέλεκυς. Η έννοια του πελέκεως θα είναι η ουσία αυτού (το να κόπτη), αύτη δε θα είναι και η ψυχή αυτού· και, αν αύτη αφαιρεθή, δεν θα υπάρχη πλέον πέλεκυς, ειμή καθ' απλήν ομωνυμίαν. Πραγματικώς όμως τώρα είναι πέλεκυς (ουχί ζώον) και τοιούτου σώματος η ουσία και ο λόγος δεν είναι η ψυχή, αλλ' η ψυχή είναι ο λόγος τοιούτου φυσικού (όχι τεχνητού ως ο πέλεκυς), όπερ έχει εν εαυτώ την αρχήν της κινήσεως και της στάσεως.

θεωρεῖν δὲ καὶ ἐπὶ τῶν μερῶν δεῖ τὸ λεχθέν. εἰ γὰρ ἦν ὁ ὀφθαλμὸς ζῷον, ψυχὴ ἂν ἦν αὐτοῦ ἡ ὄψις· αὕτη γὰρ οὐσία ὀφθαλμοῦ ἡ κατὰ τὸν λόγον (ὁ δ' ὀφθαλμὸς ὕλη ὄψεως), ἧς ἀπολειπούσης οὐκέτ' ὀφθαλμός, πλὴν ὁμωνύμως, καθάπερ ὁ λίθινος καὶ ὁ γεγραμμένος. δεῖ δὴ λαβεῖν τὸ ἐπὶ μέρους ἐφ' ὅλου τοῦ ζῶντος σώματος· ἀνάλογον γὰρ ἔχει ὡς τὸ μέρος πρὸς τὸ μέρος, οὕτως ἡ ὅλη αἴσθησις πρὸς τὸ ὅλον σῶμα τὸ αἰσθητικόν, ᾗ τοιοῦτον.

Μετάφρασις Παύλου Γρατσιάτου:

9. Ανάγκη δε το λεγόμενον να παρατηρήσωμεν και επί των μελών του σώματος. Εάν δήλα δη ο οφθαλμός ήτο ζώον, ψυχή αυτού θα ήτο η όψις· η όψις δήλα δη είναι η ουσία του οφθαλμού κατά λόγον (νοητή). Ο δε οφθαλμός είναι η ύλη της όψεως(7), αν δε εκλείψη η όψις, δεν υπάρχει πλέον οφθαλμός ειμή καθ' ομωνυμίαν, όπως είναι ο λίθινος και ο εικονισμένος οφθαλμός. Πρέπει δε να εφαρμόσωμεν το λεγόμενον περί του σώματος εις το όλον ζων σώμα. Διότι ως η μερική αίσθησις αναφέρεται εις το μερικόν όργανον (8) ούτω η όλη αίσθησις αναλογεί προς το όλον σώμα το αισθητικόν, καθόσον είναι αισθητικόν.

Σημείωσις: "όψις" είναι η όρασις.

Από τα ανωτέρω παραδείγματα που παρέχει ο Αριστοτέλης καθίσταται δυνατή η αποσαφήνισις της σκέψεώς του και η απεμπλοκή από στρυφνούς όρους που ενίοτε χρησιμοποιεί ως πχ η "εντελέχεια". Δηλαδή η ψυχή ενός όντος είναι η ουσία του η οποία ουσία όμως δεν ορίζεται ως έννοια ατομικώς δια την κάθε μονάδα όντος αλλά ως το κοινόν σύνολον ιδιοτήτων περισσοτέρων του ενός όντων ως λέγει σε προγενέστερες παραγράφους.
Η δε ψυχή είναι εντελέχεια του όλου ανθρώπου ως η κοπτική ικανότητης εντελέχεια του πελέκεως και η όρασις εντελέχεια του οφθαλμού. Συνεπώς είναι η ψυχή του συγκεκριμένου όντος κάτι διάφορον της ψυχής μίας κατηγορίας ομοίων όντων διαφερόντων κατά τον τόπον που ίστανται ή κατά άλλας επουσιώδης διαφοράς. Πχ. η "ψυχή του ανθρώπου" εν γένει είναι διάφορον τι της ψυχής του Δημητρίου , του Γεωργίου , του Κωνσταντίνου κλπ. Προφανώς αν θεωρήσωμεν ότι αποθνήσκει ο Δημήτριος και απακδύθη μίαν εκ των συστατικών ιδιοτήτων του δεν δυνάμεθα να είπωμεν ότι η ψυχή του εξακολουθεί να υφίσταται αν τον έχωμεν ορίσει ως "ζων σώμα" το πρότερον. Αν όμως υπολανθάνει το πρότερον ορισμός διάφορος αυτού και ευρύτερος τότε ενδεχομένως να δυνάμεθα να είπομεν ότι "ζει η ψυχή του" και ότι είναι αθάνατος ή θνητή η ψυχή (ανάλογα με τον ορισμόν περί ανθρώπου, τι αυτός περιλαμβάνει. Ευλόγως θα θέσετε το ερώτημα τι προηγείται εις τους ορισμούς: η ιδιότητες ή το ον; Δηλαδή οι ιδιότητες γεννούν το ον ή το ον έχει τας ιδιότητας;
Είναι προφανές ότι κανένα εκ των δύο δεν είναι πλήρες ως διατύπωσις. Το ον Χ έχει τας ατομικάς ιδιότητάς του από την στιγμήν της υπάρξεώς του και μετά, όχι πρότερον, αλλά οι ιδιότητες του Χ όντος, αυτές είναι εξειδίκευσις των γενικότερων που το συνέστησαν. Οι συστήνουσες ιδιότητές προφανώς και υφίστανται προ της υπάρξεώς του και με την ύπαρξή του πλέον δεν εδράζονται μόνον αμιγώς επί του όντος αλλά πλέον δημιουργούν ένα αντίγραφό τους ιδιοτήτων, πιο σύνθετες επενδεδυμένες με την σφραγίδα του όντος αυτού ώστε να λέμε η "καλοσύνη του Χ" και να εννοούμε τι διάφορον της γενικής καλοσύνης αλλά και διάφορον και των άλλων ειδικότερων εκφάνσεών της καλοσύνης δια των άλλων όντων.
Δια τούτο και πάσα έκφανσης των γενικών ή θείων ιδιοτήτων είναι τρόπον τινά γέφυρα προς την αντίστοιχη θεία ιδιότητα που την εγέννησε. Δια τούτο και δεν υφίσταται ον αποκεκκομμένον τελείως της θείας χάριτος και ενεργείας, ασχέτως αν το εννοεί ή όχι, διότι είναι συστατική προϋπόθεσις η μετοχή κάθε ιδιότητος εις την ανάλογον θείαν ιδιότητα.

Με συγχωρείτε δια την ανάμικτον καθαρεύουσα αλλά έρχεται αυτομάτως εις την επιφάνεια αν και προσπαθώ να γράφω εις την δημοτικήν, λόγω εκπαιδεύσεως εις άλλας εποχάς που ήτο σε ισχύ. Θα καταβάλω προσπάθεια να μην την χρησιμοποιώ εάν σας ενοχλεί.


Edited by - Ερμής Δ on 24/12/2016 11:50:28

Edited by - Ερμής Δ on 24/12/2016 11:51:23

Edited by - Ερμής Δ on 24/12/2016 11:52:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

M87
Μέλος 1ης Βαθμίδας


57 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2016, 15:44:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλώς ήρθες Ερμή! Ευχαριστούμε για την συμβολή σου! Πραγματικά χρήσιμη, και δεν είχα υπόψιν μου τα όσα εξέθεσες.

Μη σε νοιάζει για την καθαρεύουσα. Μακάρι να την είχαμε διδαχθεί όλοι μας, καθότι απότελεί συνδετικό κρίκο και πολύ πλησιέστερη εκδοχή της γλώσσας μας, στα αρχαία Ελληνικά. Ο Κος Φίλης και όλοι οι προκάτοχοι του βεβαίως, έχουν αντίθετη άποψη επ' αυτού και έτσι καταλήξαμε στο να έχω διδαχθεί μαλλιαρή νεοελληνική.

Να πω μόνο το εξής σχετικά με τα όσα είπες:

Συμφωνώ ότι οι ιδιότητες αποτελούν το μισό θέμα, όμως, αυτές πρέπει να διαχωρισθούν. Κάποιες ιδιότητες αποκτώνται (π.χ. έμαθα μαθηματικά). Άλλες όμως, ανήκουν σε μια ομάδα χαρακτηριστικών οι οποίες σχετίζονται με την ίδια μας την ύπαρξη.

Η συνείδηση (εννοώ η αντίληψη της ύπαρξης μας και όχι το σύνολο ηθικών αξιών σχετικά με το πως λειτουργεί ο καθένας μας βλ. "ευσυνείδητος" ή "ασυνείδητος") για παράδειγμα. Όλοι την έχουμε, κανείς δεν την στερείται και δεν γίνεται να την "αποκτήσεις", "εκπαιδεύσεις", "αναπτύξεις", "αφαιρέσεις" κλπ.

Το ίδιο ισχύει και για τα συναισθήματα. Τα έχουμε όλοι μας. Εδώ προφανώς μπορεί κάποιος να επιδράσει (π.χ. ένας κακός γονιός ή μια ανίκανη μητέρα) και να επηρρεάσει τον τρόπο αντίληψης τους, αλλά δεν μπορεί να μας τα αφαιρέσει.

Το νήμα και τα όσα θίγω έχουν πολλές προεκτάσεις. Μια από αυτές είναι η ένταξη της "ΨΥΧιατρικής" στην ιατρική ως ειδικότητα. Προφανώς ο μαστρο-Wundt "εξαγόρασε" κύρος όταν έπεισε τον - υποθέτω Γερμανικό ιατρικό σύλλογο αρχικά - ότι "ο ψυχικά ασθενής και οι καταχρήσεις του, έχουν πολύ ψωμί για όλους σας". Με άλλα λόγια, η εκδοχή αυτή ερμηνεύει και ένα μεγάλο μέρος των ιατρικών καταχρήσεων.

Παρόλα αυτά, οι υπάρχουσες κοντινές ειδικότητες (νευρολογία, νευροχειρουργική π.χ.) διαχωρίζουν κατηγορηματικά την θέση τους με την ψυχιατρική, προφανώς επειδή τα όσα εξέθεσα - και αυτό είναι υπόθεση μου - αποτελούσαν κοινό μυστικό.

Edited by - M87 on 24/12/2016 15:46:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ερμής Δ
Νέο Μέλος


23 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/12/2016, 12:24:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατά πρωτον:Καλά Χριστούγεννα και χρόνια πολλά εις άπαντας του εορτάζοντας αυτά!!! Καλώς σας ευρίσκω ξανά. Δια να μην ξεχνούμε και τας παραδόσεις μας. Ευχαριστώ δια την αποδοχήν της καθαρευούσης η οποία είναι ... ακάθαρτος , δηλάδή όχι ακραιφνής, καθόσον την εδιδάχθην κατά την περίοδον που έπνεε τα λοίσθια , αλλά παντως καθαροτέρα (ακριβεστέρα) της τρεχούσης "μαλλιαρής" η οποία παρεμπιπτόντως κακώς ονομάσθη ούτως.Δεν ήτο γενικώς αποτέλεσμα κακής τινός επιδράσεως αλλά φυσικής επιδράσεως του χρόνου επί της γλώσσης αλλά και δεν ήτο εν και μοναδικόν το ρεύμα του δημοτικισμού αλλά πολλά. Ορισμένα εξ αυτών ακραία, τείνονται εις την κατάργησιν ακόμη και από της αρχαίας εποχής στοιχείων της γλώσσης (πχ ομόηχων φωνηέντων) ή υιοθετούντα υπερ-λαϊκίζουσες μορφές γλωσσικών τύπων ή ξενισμών, τους οποίους ανιχνέυουμε ακόμη και την σήμερων εις κείμενα του ΚΚΕ και άλλων οργανώσεων (Γιούνης ο Ιούνιος , Γιούλης ο Ιούλιος κλπ) που δεν είναι σύνηθες ουδαμού εις την ελληνικήν επικράτειαν, ενώ άλλα ρεύματα ήτο περισσότερον λογικά και φυσικώ τω τρόπω προκύψαντα από την χρήσιν της γλώσσας υπό του ελληνικού λαού. Η κακή ορθογραφία είναι φαινόμενο αιώνων και δεν οφείλεται μόνο εις την τουρκοκρατίαν αν κανείς αναλογιστεί ότι ευρέθη ψηφιδωτόν του 4ου αιώνος μΧ. με λέξεις όπως "ΥΓΙΑ" και "ΖΟΗ" στην Αλλικαρνασσό!. https://xenesglosses.eu/wp-content/uploads/2015/12/1916619_1068605369824802_8361345895136386262_n.jpg

Η σημερινή ημέρα έχει κάποιαν σχέσιν με το συζητώμενο θέμα από χριστιανικής απόψεως καθώς η έλευσις του Χριστού εις το κοσμον εγένετο ίνα θεραπέυσει την ασθένειαν της πτώσεως του ανθρώπου από την αρχική μακαριότητα.Σήμερα εκδηλούται ταύτη η έλευσις φανερώς. Λέγω εμφανώς επειδή η έλευσις εγένετο μυστικώς κατά την σύλληψιν , κατά τον Ευαγγελισμόν δηλαδή και η επαφή της θείας φύσεως με έν ανθρώπινον σώμα (της μητρός του Χριστού) εκ του οποίου έλαβε ύλην δια να δώσει ύπαρξιν εις το σώμα του Χριστού ώστε εις την αυτήν υπόστασιν να συνυπάρχουν οι ΄δύο φύσεις (ανθρώπινη και θεία) κατάστησε θεοδεκτικήν την ανθρωπίνην φύσιν η οποία ενούται υποστατικώς αλλά ασυγχ΄θτως μετά ης θείας μεταβάλλοντας τονας ιδιότητάς της και αναιρώντας από της στιγμής εκείνης τας συνεπείας της πτώσεως. Η πλήρης κοινώνησις των υποστάσεων των ανθρώπων (του κάθε ανθρώπου δηλαδή) μέσω της κοινής ανθρώπινης φύσεως με την υπόστασιν του Χριστού παρεμπιδίζεται από την ελευθέρα βούλησιν καθόσον αύτη αποζητά τόσον εκείνα που συμφωνούσι μετά της βουλήσεως του όσον και εκείνα που διαφωνούσι θέτουσα όριον εις την άρση των συνεπειών αυτών δι΄' όλους. Δια τούτο δεν εγένετο αντιληπτή από πάντας η μεταβολή αύτη αν και εγένοντο αντιληπτέ γενικότεραι μεταβολαί εις την ανθρωπότητα από της στιγμής εκείνης ορισμέναι εκ των οποίων ήσαν εμφανείς εις την φύσιν. Μία από αυτές ήτο και η ανεξήγητος και ταυτόχρονος παύσις χρησμοδοτήσεως των μαντείων περί της ο οποίας μνείας ποιείται ο Πλούταρχος εις το έργον του "Περί των εκλελοιπότων χρηστηρίων" ή "De defectu oraculorum" επί το λατινικότερον εάν δεν λανθάνει η μνήμη μου.

Ας επιχειρήσω να δώσω μιαν απάντησιν επί των ακολούθων σημείων.

quote:
Συμφωνώ ότι οι ιδιότητες αποτελούν το μισό θέμα, όμως, αυτές πρέπει να διαχωρισθούν. Τινές εκ των ιδιότητες αποκτώνται (π.χ. έμαθα μαθηματικά). Άλλες όμως, ανήκουν σε μια ομάδα χαρακτηριστικών οι οποίες σχετίζονται με την ίδια μας την ύπαρξη.

Η συνείδηση (εννοώ η αντίληψη της ύπαρξης μας και όχι το σύνολο ηθικών αξιών σχετικά με το πως λειτουργεί ο καθένας μας βλ. "ευσυνείδητος" ή "ασυνείδητος") για παράδειγμα. Όλοι την έχουμε, κανείς δεν την στερείται και δεν γίνεται να την "αποκτήσεις", "εκπαιδεύσεις", "αναπτύξεις", "αφαιρέσεις" κλπ.

Το ίδιο ισχύει και για τα συναισθήματα. Τα έχουμε όλοι μας. Εδώ προφανώς μπορεί κάποιος να επιδράσει (π.χ. ένας κακός γονιός ή μια ανίκανη μητέρα) και να επηρρεάσει τον τρόπο αντίληψης τους, αλλά δεν μπορεί να μας τα αφαιρέσει.


Υπάρχει το ζήτημα που προανάφερα εις προηγουμένην παράθεσιν του τι προηγείται χρονικώς , το ον ή οι ιδιότητες αυτού και ποιες ιδιότητες αυτού. Αν θελήσωμεν να ακολουθήσωμεν την σκέψιν του Πλάτωνος ούτως δεν θα συμφωνήσει μαζί σας αγαπητέ Μ87 διότι κατά τον Πλάτωνα ουδείς μανθάνει τι αλλά άπαντες αναμιμνησκόμεθα τας ήδη εμφύτους γνώσεις μας οι οποίες κοιμώμενες τρόπον τινά εντός ημών αναμένουσι το έναυσμα δια να αφυπνισθούν. Εις τον διάλογον "Θεαίτητος" ο Σωκρατης αποδεικνύει ότι δούλος τις, μηδέποτε διδαχθείς μαθηματικά, καταλήγει μέσω ερωτημάτων, τα οποία θα ημπορούσε και ο ίδιος ο δούλος να θέσει εις τον εαυτόν του αν ενδιαφέρετο να εύρει την απάντησιν, εις ορθόν μαθηματικόν συμπέρασμα. Ήτοι εις την διατύπωσιν θεωρήματος το οποίον δεν εγνώριζεν πρότερον! Άρα η γνώσις αύτη ερείδεται επί εμφύτων στοιχείων γνώσεως εις τον μη διδαχθέντα. Η διαπίστωσις αύτη ισχύει και επί άλλων θεμάτων. Πχ. άπαντες γνωρίζομεν τας εννοίας του μεγαλυτέρου και μικροτέρου άνευ διδαχής υπό τινός. Διακρίνομεν το μεγαλύτερο από το μικρότερο μήκος, βάρος, φως, ήχον, ισχυράν και ασθενήν οσμήν ή γεύσιν και γενικώς εις κάθε αντιληπτόν φυσικόν μέγεθος.

Συνεπώς εκτιμώ ότι οι ιδιότητες απότελούν το 100% του θέματός μας. Αυτό θα αποσαφηνισθεί έτι περισσότερον εν συνεχεία. Ως προανεφέρθη εφ όσον δεχθώμεν ότι υφίσταται το ανωτέρω φαινόμενον (το οποίον πρόήδήλως υφίσταται δια τινάς ιδιότητας) απομένει να αποφασίσωμεν αν άπασαι οι επίκτηται ιδιότητες είναι αφύπνισθείσες έμφυτες, ως λέγει ο Πλάτων και ουχί νεωστί εμφανισθείσες. Ε΄ν ισχύει αυτό τότε ο ανωτέρω διαχωρισμός δεν υφίσταται και δεν προσκτώνται ιδιότητες οι οποίες δεν υφιστανται ήδη αλλά αφυπνίζονται μόνον. Αφυπνίζονται και λαμβάνουν έκδηλην μορφήν ως ιδιότητες του Χ προσώπου. Είναι ισοδύναμον με την πρότασιν "η Ψ ιδιότητα περιλαμβάνει εις τους κατέχοντας αύτην εκδήλως και τον Χ". Αυτή η μεταβολή της εκδήλωσις μία τινός ιδιότητος μεταβάλει το ον αν αυτή αποτελεί μέρος της ουσιας του ή ψυχής ως ελέγομεν πρότερον. Αν όμως δεν αποτελεί μέρος της ουσίας του δεν το μεταβάλει. Οπότε είναι κρίσιμον το ερώτημα και επί της θεραπείας της ψυχής, διότι εξ αυτής και μόνο της μεταβολής επαναλαμβανόμενης επιτυγχάνεται η σκοπούμενη μεταβολή και θεραπεία. Αυτό σημαίνει ότι και ηα πλή ανάγνωσις ή θέασις ή ακρόασις μουσικής ή η απόλαυσις άλλης τινός αισθητηριακής απολαύσεως δυνατόν να είναι θεραπευτική ή καταστροφική. Ανάγκη επομένως είναι να προσδιοριστούν οι ιδιότητες της ψυχής ώστε με την μεταβολή αυτών ή την αφύπνισιν αυτών να επιτευχθεί η θεραπεία και η γενικότερη μεταβολή επί της προσωικότητός του που επιθυμεί ο άνθρωπος.

Ελέγομεν ανωτέρω ότι πάσαι οι υπαρκταί ιδιότητες οι δυνατές δια τον άνθρωπον γενικώς υφίστανται εν υπνώσει εντός του ανθρώπου. Αλλά είπομεν ότι δεν είναι άπασαι ιδιότητες της ψυχής εκάστου και εδώ μοιάζει να υπάρχει αντίφασις.Η αντίφασις αίρεται αν αναλογισθώμεν ότι η ψυχή ορίζεται επί ομάδας όντων και ουχί μεμονομένως δι ένα και μόνον ον. Αυτό προκύπτει και από τον ορισμό του Αριστοτέλη αλλά και από κάθε ορισμό περί ουσίας , που επίσης περιλαμβάνεται στο παρατιθέμενο απόσπασμα ή σε προηγούμενες παραγραφους. Οριζομένης της ψυχής ως ουσίας οφείλομεν να αναφέρωμεν ρητώς τας υποστάσεις αυτής ήτοι τα μέλη της ομάδος όντων εις τα οποία η ουσία αύτη έστω με το όνομα Α, αποτελεί το κοινόν σύνολον ιδιοτήτων το οποίον είναι ταυτοχρόνως και υποσύνολον του συνόλου ιδιοτήτων του καθενός εξ αυτών. Η ψυχή Α της ομάδος όντων ΑΑ εκδηλούται ως ψυχή εκαστου αυτών αν προσλάβει ιδιότητας που το αφορούν ειδικώς και το προσδιορίζουν μοναδικώς. Θα ελέγομεν ότι είναι μία γενική Ακτίς υποδιαιρούμενη εις υποακτίνας όλο και ειδικοτέρας μέχρι να φθασωμεν εις το κάθε ένα πρόσωπον-άνθρωπον.Η "ψυχή" όμως αύτη είναι ο ομφάλιος λώρος τρόπον τινά του προσώπου με την ομάδα. Επομένως αι ψυχαί των ανθρώπων αν και απασαι έχουσι κοινά γνωρίσματα και ιδιότητες εν τούτοις διαφοροποιούνται εις άλλας ιδιότητας. Η συνείδησις ως αντίληψις της υπάρξεώς μας και η συνείδησις ως πλέγμα ηθικών αξιών έχουν άμεση σχέση. Η πρώτη γεννά την δευτέρα αυταποδείκτως. Διότι όταν ο άνθρωπος αντιλαμβάνεται τον εαυτό του δεν τον αντιλαμβάνεται ταυτοσήμως ως ο κάθε άλλος άνθρωπος αντιλαμβάνεται τον δικό του εαυτό. Ο εις αντιλαμβάνεται τον εαυτόν του ως μέλος της οικογενείας του κυρίως, έτερος ως μέλος του έθνους και τρίτος ως μέλος της ανθρωπότητος ή του σύμπαντος. Η αντίληψις αύτη, η συνείδησις αύτη περί εαυτού, ορίζει επομένως και την ηθικήν συνείδησιν η οποία είναι απότοκός της κυριολεκτικώς διότι ορίζει τι είναι καλό ή κακόν δια το άτομον. Η εκπαίδευσις επομένως δεν είναι έτερον τι ή μη η σκόπιμη μεταβολή του περιχομένου του νοός. Σκόπιμη υπό του ιδίου ή υπό άλλο νοός. Αν μεν του ιδίου τότε είναι αυτόβουλος αν δε εξ άλλου νοός ο σκοπός τότε αποβαίνει επίπονος λήψης πληροφορίας. Γενικώς η εκπαίδευσης είναι λήψης πληροφορίας και η λήψις αύτη (ανώδυνος ή επώδυνος) μεταβάλλει τον νουν που την υφίσταται.

Μεταβαλομένου του περιεχομένου μεταβάλεται η συνείδησις περί εαυτού και ακολούθως η ηθική συνείδησις. Γνωρίζων αυτό ο Χίτλερ επέτυχε να φανατίσει τον όχλον αλλά και τον λαόν της Γερμανίας και να τον καταστήσει εν μέρει συνυπεύθυνον των εγκλημάτων του διότι ανύψωσε πολλούς από της ατομικής αντιλήψεως εις την εθνική, ουχί όμως και εις την παγκόσμια.παγκόσμιες είναι η πανανθρώπινες αξίες και μία από αυτές είναι το δικαίωμα στη ζωή. Αντιθέτως οι θρησκευτικοί ηγέται ανυψώνουσιν την αντίληψιν κυρίως εις την παγκόσμια διάστασίν της, με διαφοροποιήσεις όμως και εκεί, διότι υφίσταται και πέραν αυτής αλλά και ενδιάμεσοι βαθμίδες από το έθνος έως την παγκοσμιότητα. Πέραν του επίγειου παγκοσμίου υφίσταται το συμπαντικόν επίσης σε διαφορετικάς βαθμίδας, οι οποίαι εισί διακριτές υπό τινών αλλά όχι υπό πάντων ή υπό των πολλών. Η μη αναχθέντες εισέτι εις μιαν βαθμίδαν αδυνατούσι να κατανοήσουν τας μακρύτερον ευρισκομένας βαθμίδας, τας συγχέουν και καθίστανται άλλοτε εμπόδιον εις την εκπλήρωσιν των σχεδίων των και άλλοτε τυφλά όργανά των, αν εκμαυλιστούν μέσω των ειδικότερων δικών τους συμφερόντων, μία τέχνη την οποίαν ασκούν οι πολιτικοί ηγέται δεόντως.Ο περιορισμένος εις αντίληψιν νους θυσιάζει ούτως το ανώτερον δια το κατώτερον. Υπουργός Οικονομικών μίας χώρας πχ. θυσιάζει το ευρωπαϊκόν όραμα δια τα συμφέροντα της χώρας του επειδή ήτο ανίκανος να τα υπηρετήσει δια της κανονικής οδού. Άλλοι δια τα συμφέροντα επιχειρηματικών ομίλων θυσιάζουσι τα παγκόσμια συμφέροντα ή τα εθνικά επειδή έχουν αναγάγει την ιδιότητα του μέλους της ομάδας τους, εις ανωτέραν εκείνης του ανθρώπου ή του έθνους, εις την φαντασίαν τους, λόγω ελλιπούς και στρεβλής γνώσης περί του εαυτού τους εντός του κόσμου.

Η ψυχοθεραπεία της σήμερον δεν ορίζεται επί συγκεκριμένης ηθικής βάσεως αλλά διαφέρει ανάλογα με το καθεστώς. Σε απολυταρχικά καθεστώτα υγιής είναι εκείνος που φρονεί συμφώνως το καθεστώς και άπαντες οι άλλοι ασθενείς. Σε δημοκρατικά υφίσταται βελτίωσις επειδή εισχωρούν ορισμένες ανθρωπιστικές παγκόσμιες αξίες χωρίς πλήρη ταύτισή αυτών με το σύνολο των παγκοσμίων πανανθρώπινων αξιών.
Δια τον ίδιον λόγον και εις την ιδίαν κατηγορίαν ανήκουν και οι πολιτιστικές δράσεις οι οποίες επιδιώκουν την μεταβολήν της συνειδήσεως προς κάποια κατεύθυνσιν και δια τον ανωτέρω λόγον επιχειρείται η ποδηγέτησις αυτών όπως και της παιδείας, υπό των πολιτικών δυνάμεων. Ομοίως και δια την επιστήμην αλλά και δια κάθε άλλη έκφανσιν του δημοσίου βίου.
Καθίσταται προφανές διατί δεν υφίσταται ανεξάρτητη επιστήμη παρά μόνον σπανίως και υπό ειδικά συνθήκας δι ολίγον. Πάντες οι επιχειρούντες την ανύψωσιν της συνειδήσεως εις παγόσμιον εύρος έχουν να διαπεράσουν το πλέγμα των μικρότερων συμφερόντων από του οικογενειακού αρχομένων έως και του εθνικού ή υπερεθνικού τα οποία επιχειρούσιν την πλήρη επικράτησιν σε εύρη μη αντίστοιχα της φύσεώς τους και κατά συνέπειαν δυσαρμονικά και επιζήμια δια την παγκόσμιαν αρμονίαν την οποίαν διαταράσσουσιν. Η επιδίωξις άλλωστε αύτη εις μεγάλη κλίμακα είναι ουτοπική και δι' έτερον λόγον: πας άνθρωπος δεν ευρίσκεται εις την αυτήν φάσιν αναπτύξεως με παν έτερον και επιδιώκει τα προσφιλή εις εαυτόν πρωτίστως. Η στατιστική επιστήμη μέσω της γνωστής καμπύλης του Γκάους και η κβαντική θεώρησις των πάντων υποδεικνύουσιν ότι εις κάθε βαθμίδα αναπτύξεων κατανέμονται εντός ορισμένων αριθμητικών ορίων τα πλήθη των ανθρώπων αλληλοεπηρεαζομένων των βαθμίδων κατ΄αναλογία με την κατανομήν ηλεκτρονίων εις το άτομον. Δεν ημπορούσι άπαντες να εξέλθουν ευκόλως εκ του πλαισίου εντός του οποίου ευρίσκονται και να εισέλθουν εις έτερον, διότι κρατούνται με σιδηρά ή χαλύβδινα δεσμά εντός αυτού ως τα ηλεκτρόνια εις την τροχιάν των και δεν τους επιτρέπεται μετάβασις εις ετέραν ειμή μόνον δια παροχής ενεργείας, καταλλήλου ποσότητος μάλιστα, ικανής και αντιστοιχούσας εις την διαφοράν τροχιάς (αρχικής με τελικήν) ή ορθότερον εις την διαφοράν ενεργειακής στάθμης.

Η ενέργεια αύτη δεν δύναται να ευρεθεί άλλως πως ειμή δι' εξωτερικού παράγοντος αλλά εκφεύγει ίσως του παρόντος τοιαύτη ανάλυσις. Αν η ενέργεια αυτή δεν είναι επαρκής ώστε να αλλάξει την στάθμην και τροχιάν του νοός-ηλεκτρονίου αυτό θα επιστρέψει και θα ταλαντευθεί περί την αρχικήν θέσιν ισορροπίας και "τροχιάς" του και εμείς θα λέγομεν ότι "ο Χ τρελάθηκε" ή "ασθένησε" ή ότι δεν γνωρίζει τι θέλει κλπ. παρατηρώντας την ταλάντευσιν αυτήν, αν ούτως δεν ευρίσκει εύσχημον τρόπον καλύψεως αύτης δια της τέχνης ή της ενασχολήσεως με άλλες κοινωνικά αποδεκτές ασχολίες.


Η ενέργεια αύτη είναι η πληροφορία.

Η μεγαλύτερη προσφορά προς το άνθρωπον εν γένει και κατ' άτομον είναι η προσφορά επαρκούς, ακριβούς, ορθής και αληθούς γνώσεως ώστε να αυτοπροσδιοριστεί ορθά εντός των μεγαλύτερων συνόλων εις τα οποία ανήκει συμμετέχοντας συνειδητά, ενεργά και εποικοδομητικά εις την παγκόσμιαν αρμονίαν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

M87
Μέλος 1ης Βαθμίδας


57 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/12/2016, 13:52:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλά όλα αυτά Ερμή, αλλά να μείνουμε στο θέμα το οποίο θίγει η ανάρτηση. Δηλαδή τις ΑΠΑΤΕΣ ΤΗΣ ΨΥΧΙΑΤΡΙΚΗΣ / ΨΥΧΟΛΟΓΙΑΣ. Για να το συνδέσω αυτό με την απάντηση σου - και χωρίς να θέλω να αγνοήσω τα όσα λες σχετικά με ατομική, εθνική ή παγκόσμια συνείδηση τα οποία είναι θέματα τα οποία θα απασχολήσουν κάποιον ψυχικά υγειή προκειμένου να του μείνει "χώρος" να τα αναζητήσει, θα μείνω στο εξής:

Η ΨΥΧιατρική, δεν είναι ότι "δεν ορίζεται μέσα σε συγκεκριμένο ηθικό πλάισιο". Στερείται ηθικού πλαισίου ολότελα. Να σου δώσω παραδείγματα του τι θεωρήθηκε "φυσιολογικό" για τους αυτοαποκαλούμενους "ΨΥΧΟλόγους / ΨΥΧιάτρους".

B.F. Skinner. Καθηγητής "ΨΥΧOλογίας" σε αμερικάνικο πανεπιστήμιο αποφάσισε να κάνει πείραμα ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΟΥ ΤΗΝ ΚΟΡΗ! την οποία μεγάλωσε για 2,5 χρόνια μέσα σε κλουβί με πλήρως ελεγχόμενες συνθήκες φωτισμού, αερισμού, θερμοκρασίας, υγρασίας, θέας προς τα έξω κλπ. Αυτός παρέμεινε ως καθηγητής ακόμα και μετά την ανακοίνωση του συγκεκριμένου πειράματος. Αν όμως εσύ ή εγώ κάναμε κάτι ανάλογο θα μας κράζανε οι τηλεοράσεις και τα πρωτοσέλιδα.

Ivan Pavlov. Πειραματίστηκε όχι μόνο σε σκύλους σχετικά με τα όσα εξέθεσε για τα εξαρτημένα αντανακλαστικά, αλλά και σε παιδιά, τα μάγουλα των οποίων τρύπαγε για να εγκαταστήσει όργανα μέτρησης της έκκρισης σάλιου!

Egas Moniz. Έλαβε βραβείο νόμπελ (δείχνει πόσο σημαντικό βραβείο είναι τρομάρα μας...) για την λοβοτομή.

Μπορώ άνετα να συνεχίσω να αναφέρω παραδείγματα επί παραδειγμάτων όπου ο βασανισμός ανθρώπων με απάνθρωπες και στην καλύτερη των περιπτώσεων αμφιλεγόμενες πρακτικές θεωρείται φυσιολογικό για τους ψυχιάτρους.

Οτιδήποτε αφορά "ηθικές αξίες" και που θα έκανε τον οποιονδήποτε να μαζεύει τα σαγόνια του από το πάτωμα στην περιγραφή αρκετών φρικαλέων μεθόδων "θεραπείας" [πειραματισμός είναι πολύ καλύτερος όρος], αδυνατεί να συγκινήσει τους "ΨΥΧιάτρους" οι οποίοι πραγματοποιούν εκδρομή στον ηθικά ανεξέλεγκτο πειραματισμό.

Θα συνεχίσω πάνω σε αυτά μόλις επιστρέψω!

Καλά Χριστούγεννα σε όλους!

Edited by - M87 on 25/12/2016 13:53:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/12/2016, 14:23:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ενδιαφέρουσα συζήτηση αν και μάλλον διεξάγεται όχι κατά τον ενδεδειγμένο τρόπο νομίζω. Εκείνο που θα ήθελα να επισημάνω είναι το εξής αυτονόητο: μπορεί κανείς να κάνει μόνο θετικές δηλώσεις περί ύπαρξης και όχι περί μη ύπαρξης. Για να δηλώσει κάποιος ότι κάτι δεν υπάρχει οφείλει να το ορίσει. Αλλά αν το ορίσει ταυτοχρόνως το κάνει να υπάρχει έστω και ως ιδεατό κατασκεύασμα (γιατί και αυτή μια μορφή ύπαρξης είναι) έστω και αν το πεδίο ύπαρξης του δεν είναι η ύλη.

Α χα, να κι ο νόμος της έλξης σε πλήρη ισχύ. Ευθύς μόλις εκτελέσεις επίκλησην εις την παράνοιαν, να σου και εμφανίζονται οι φέροντες αυτήν (απόπειρα καθαρεύουσας, δεν έχει σημασία αν δεν είναι σωστή, έτσι κι αλλιώς για τα μπάζα ήταν η συγκεκριμένη, ας την μπαζώσουμε ακόμα λίγο)

Στο θέμα τώρα: Αυτό που γράφεις αγαπητέ φιλόσοφε ισχυρίζομαι κι εγώ. Όταν μιλάς για αόρατους δράκους στο γκαράζ σου ή για το ιπτάμενο μακαρονοτέρας, όχι μόνο το ορίζεις, αλλά του δίνεις και ύπαρξη, σαφή και συγκεκριμένη. Οπότε, οι αμφισβητούντες τις παπάντζες σου πρέπει αυτοί να αποδείξουν την μη ύπαρξη τους, όχι οι συμφωνούντες, την ύπαρξη αυτών.

Hint: ψάξε λίγο το παρακάτω, κρύβει kinder-έκπληξη:

Abyssus Abyssum Invocat

Edited by - Heretic on 25/12/2016 14:32:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ερμής Δ
Νέο Μέλος


23 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/12/2016, 15:14:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Στερείται ηθικού πλαισίου ολότελα. ................................................ Αν όμως εσύ ή εγώ κάναμε κάτι ανάλογο θα μας κράζανε οι τηλεοράσεις και τα πρωτοσέλιδα.

Προς Μ87: Υφίσταται ηθικό πλαίσιο αλλά αυτό είναι του εκάστοτε συστήματος όπως προανέφερα αγαπητέ Μ87. Το ότι θα μας έκραζαν τα πρωτοσέλιδα αποδεικνύει του λόγου το αληθές για τα ανωτέρω. Οι εν λόγω επιστήμονες λειτουργούν υπό το ρευστό μεν αλλά υπαρκτό δε ηθικό πλαίσιο της επιστήμης της εποχής τους.Κανένα ηθικό πλαίσιο δεν είναι μόνιμο και διαρκές.

Προς μέλος Heretic: θα μπορούσατε να να μας διαφωτίσετε λίγο περισσότερο για την αιτία του προσβλητικού τόνου των εκφράσεών σας , αν τη γνωρίζετε φυσικά, καθώς και για την σημασία των γραφομένων σας στις τελευταίες γραμμές; Ο πίνακας αυτός είναι ιδιαιτέρως προσφιλής σε εσάς για να τον προτείνετε ως αντικείμενο μελέτης; Τι σημαίνουν οι υπόλοιπες εκφράσεις περί δράκων, τεράτων κλπ. ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/12/2016, 12:35:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Abyssus Abyssum InvocatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ammophila
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
99 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2016, 13:22:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ammophila  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το Α της Παρθένου, έχει σαλεμό, σαν μηρυκαστικό, αναχαραζει.
Τράβα κορδέλα, που φώναζε και ο βοσκός , όταν τοπογραφούσαν το Δρομοκαΐτειο

Σαν τον screwloose Ινδιάνο , στο deadman του jarmoush καταλήξα να γράφω, παρεπιπτόντως τον φώναζαν "κανένα "
Αμάν το ξέχασα αυτό , μιας και ανάφερες το βραβείο Nobel .... είναι λεφτά από δυναμίτη, ξες;;

Μυρμηγκολέων ώλετο παρά το μη έχειν βοράν

Edited by - ammophila on 27/12/2016 13:23:34

Edited by - ammophila on 27/12/2016 13:24:13

Edited by - ammophila on 27/12/2016 13:31:14

Edited by - ammophila on 27/12/2016 13:44:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

M87
Μέλος 1ης Βαθμίδας


57 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2017, 09:47:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όπως ήδη αναφέρω στην ανάρτηση, ο Wilhelm Wundt - επειδή ήξερε καλή φυσιολογία - απέρριψε την ύπαρξη της ψυχής λέγοντας:

"Η ψυχή δεν δύναται να υπάρχει πλέον, στο πρόσωπο της κατανόησης της φυσιολογίας την οποία έχουμε σήμερα".

Και ότι "Οι άνθρωποι δεν έχουν ψυχή και πρέπει να αντιμετωπιστούν σαν ζώα προς εκπαίδευση".

Wilhelm Maximilian Wundt (1832-1920)

Την εγκατάλειψη της απάντησης στο ερώτημα "τι είναι ψυχή;" επιβεβαιώνει σε συνέντευξη - την οποία επίσης παραθέτω - και ο συγχωρεμένος ο Καθηγητής Ψυχιατρικής / Νευρολογίας του Πανεπιστημίου Αθηνών Κος. Βασιλόπουλος Δ.

ΤΑΣΟΣ ΚΑΡΑΝΤΗΣ: "Μπορούμε να απαντήσουμε στο ερώτημα τι είναι ψυχή;

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΒΑΣΙΛΟΠΟΥΛΟΣ: «Και η νευρολογία και η ψυχιατρική ποτέ δεν ερμήνευσαν βαθιά φιλοσοφικά ζητήματα, όπως το τι είναι ψυχή. Ο καθένας από εμάς είναι άλλος, αλλά ο εγκέφαλός του λειτουργεί με συγκεκριμένους κανόνες. Ο τρόπος που σκέφτεται, ο τρόπος που ενεργεί είναι κωδικοποιημένος. Και η τρέλα είναι ένας συγκεκριμένος τρόπος έκφρασης. Έχει συγκεκριμένα συμπτώματα. Γι’ αυτό και είναι πολύ δύσκολο να την υποδυθείς. Εκτός κι αν σ’ έχει διδάξει πάρα πολύ καιρό ένας ψυχίατρος! Για να προχωρήσει η ψυχιατρική, άφησε πίσω το θεμελιώδες ερώτημα “τι είναι ψυχή”. Λέει τι είναι προσωπικότητα όμως : προσωπικότητα είναι το σύνολο των ιδιοτήτων που έχουμε και μας κάνει να συναλλασσόμαστε καλά με τους άλλους και με τον εαυτό μας. Το τι είναι ψυχή το αφήνει αναπάντητο. Το ίδιο κι η νευρολογία, απάντησε στο τι είναι συνείδηση : συνείδηση είναι η βεβαιότητα του ότι εγώ ξέρω ότι υπάρχω. Αλλά το πώς λειτουργεί ο εγκέφαλος για να υπάρξει συνείδηση ή άλλα θεμελιώδη ερωτήματα όπως : πως λειτουργεί η μνήμη, πως λειτουργεί το συναίσθημα ή πως αντιλαμβανόμαστε το περιβάλλον μας, παραμένουν, ακόμα, αναπάντητα. Ίσως γιατί η ιατρική είναι στο βάθος μία πρακτική επιστήμη και τέτοια ερωτήματα δεν έχουν άμεση πρακτική σημασία.»".

28/05/2000, Βασιλόπουλος Δ. Καθ. Νευρολογίας & Ψυχιατρικής Πανεπιστημίου Αθηνών

www.e-orfeas.gr 03/07/2012, 20:54. (URL: http://www.e-orfeas.gr/special/darksideofmoon/7275-%CE%94%CE%B7%CE%BC%CE%AE%CF%84%CF%81%CE%B7%CF%82-%CE%92%CE%B1%CF%83%CE%B9%CE%BB%CF%8C%CF%80%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%BF%CF%82-%CE%97-%CF%88%CF%85%CF%87%CE%AE,-%CE%B7-%CF%84%CF%81%CE%AD%CE%BB%CE%B1,-%CE%B7-%CF%88%CF%85%CF%87%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%AE,-%CE%BF-%CF%80%CF%8C%CE%BD%CE%BF%CF%82-%CE%BA%CE%B9-%CE%BF-%CE%B8%CE%AC%CE%BD%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%82.html)

Ακούστε τι λέει σε σύνεντευξη του ο Γιώργος Παξινός νευροεπιστήμονας:

www.topontiki.gr 18.5.2015 (http://www.topontiki.gr/article/129219/den-yparhei-psyhi-ola-pigazoyn-apo-ton-egkefalo-leei-o-koryfaios-ellinas)

ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ: "Υπάρχει τελικά ψυχή και τι εννοούμε σήμερα με αυτό τον όρο, υπό το φως των σύγχρονων επιστημονικών ανακαλύψεων;"

ΓΙΩΡΓΟΣ ΠΑΞΙΝΟΣ: "Η μεγάλη πλειονότητα των νευροεπιστημόνων δεν θεωρεί ότι χρειάζεται ο όρος «ψυχή». Δεν θεωρούν ότι υπάρχει "φάντασμα μέσα στη μηχανή", στον οργανισμό μας. Η ψυχολογία έχασε την ψυχή της το 1930, όταν οι ψυχολόγοι (σ.σ. οι μπιχεβιοριστές) σταμάτησαν να μιλάνε για ψυχή και άρχισαν να μιλάνε για συμπεριφορά, για ερέθισμα-αντίδραση.

Σήμερα πια ο ψυχολόγος δεν χρειάζεται να επικαλεσθεί τον όρο «ψυχή» για να δουλέψει με έναν ασθενή που έχει μία φοβία, μια κατάθλιψη, μια έμμονη ιδέα. Βέβαια, δεν μπορεί να αποδειχθεί ότι δεν υπάρχει ψυχή. Αρκείσαι να πεις ότι δεν υπάρχει κάποια ένδειξη γι' αυτήν και ότι δεν χρειάζεσαι να την επικαλεσθείς για να κάνεις τη δουλειά σου ως ψυχολόγος. Βέβαια, η ευθύνη της απόδειξης δεν είναι δικιά μου, αλλά εκείνου που ισχυρίζεται ότι υπάρχει ψυχή."

1. Ο Wilhelm Wundt ο οποίος απέρριψε την ύπαρξη ανθρώπινης ψυχής γεννήθηκε το 1832.

2. Ο όρος "ψυχιατρική" ξεκινάει να χρησιμοποιείται το 1808.

Ας μας πει ο Κος Παξινός, το 1808 που αποφασίστηκε να χρησιμοποιηθεί ο όρος "ψυχιατρική" απέδειξε κανείς ψυχίατρος ή ψυχολόγος την ύπαρξη της ψυχής; Μάλλον το "ο καταθέτων την θετική πρόταση φέρει το βάρος της απόδειξης" δεν πιάνει τους ψυχίατρους / ψυχολόγους αλλά όλους τους άλλους.

Εν συνεχεία, ο Wilhelm Wundt απορρίπτει - και πάλι χωρίς να αποδεικνύει οτιδήποτε - την ύπαρξη ψυχής επειδή λέει, ξέρει καλή φυσιολογία.

Στη συνέχεια η ψυχιατρική αλλάζει κατεύθυνση ακολουθώντας τις διδαχές του Wundt και των συμπεριφεριολόγων αλλά αποφασίζουν να κρατήσουν τον όρο "ψυχή" στην ονομασία τους παρότι πλέον δεν μιλάνε για ψυχή και ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ να λέγονται "ιατροί προσωπικότητας" π.χ.

Ήθελα να 'ξερα, δεν ντρέπονται οι ψυχίατροι / ψυχολόγοι για όλα αυτά;

Τι 'ναι τούτοι...οι "ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ";!;!;!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2017, 11:36:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δώρο για τις γιορτές, από τον heretic ltd:

Συμμετοχή σε δωμάτιο απόδρασης

Προτείνω το παρακάτω:

• Insanity: Το ιδανικό δωμάτιο για να ξεπεράσετε τις φοβίες σας για τα ιατρεία. Γιατί; Γιατί πολύ απλά, κανένα ιατρείο δεν μοιάζει με αυτό που θα βρείτε στο The Mindtrap. Το πρώτο escape room είναι το ιατρείο ενός ψυχιάτρου, ο οποίος με ανορθόδοξες μεθόδους και πειράματα προσπαθεί να γιατρέψει τους παράφρονες ασθενείς του. Ακολουθήστε τα στοιχεία και δραπετεύστε από την «τρέλα» του δωματίου πριν να είναι αργά! Βαθμός δυσκολίας: 4/6

Abyssus Abyssum InvocatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ilias1990
Μέλος 2ης Βαθμίδας


319 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2017, 13:52:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγγνώμη ρε παιδιά αλλά επειδή έχω επισκεφτεί ψυχολόγο μπορώ να πω ότι με βοήθησε αρκετά κιόλας να συνειδητοποιήσω κάποια πράγματα για τον εαυτό μου. Μήπως ο θεματοθέτης ήθελε να μιλήσει για τους ψυχαναλυτές;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2017, 17:05:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οχι ilias1990, ούτε κατά διάνοια. Είναι η κλασσικοπερίπτωση "έκανα το πρόβλημά μου ιδεολογία".

Abyssus Abyssum InvocatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ilias1990
Μέλος 2ης Βαθμίδας


319 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2017, 17:27:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι η αλήθεια είναι ότι στην αρχή δεν είχα διαβάσει όλα τα νήματα του γιατί είναι πονόματος αλλά μάλλον έχεις δίκιο...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ερμής Δ
Νέο Μέλος


23 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2017, 19:53:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η συζήτησις παρεκτρέπεται εις προσωπικάς αντιδικίας άνευ λόγου. Η βασική επισήμανσις του Μ87 είναι ορθή. Είναι όντως παραπλανητική η χρήσις του συνθετικού "ψυχ-" εις τους σχετικούς όρους. Το αν φοβάται τις το ιατρείο ή τον ιατρόν ουδόλως επηρρεάζει το ζήτημα αυτό ακόμη και αν όντως "έκανε το πρόβλημά του ιδεολογία" . Η έλλειψις ορισμού τοιούτου βασικού στοιχείου-όρου εις οιανδήποτε επιστήμην είναι απόδειξις ύπαρξης σαθρών θεμελίων αυτής καθόσον ή όποια ασάφεια εις θεμελειώδη ζητήματα επάγει ασάφειαν εις όλον το οικοδόμημα ως , κατ' ανάλογον τρόπον, η άγνοια έστω και ενός μόνον παράγοντος γινομένου συνεπάγεται άγνοια του αποτελέσματος έστω και αν άπαντες οι λοιποί εισί γνωστοί. Δύναται να είναι και μηδενικόν αν ο άγνωστος όρος είναι το μηδέν! Συνεπώς δεν ενδείκνυται παρελκυστικώς να παρεκτρέπεται η συζήτησις επί προσωπικών όταν η βασική θέσις είναι ορθή, αλλά να αναζητηθεί ο ορισμός της ψυχής ώστε να καλυφθεί το υφιστάμενον κενόν της ψυχο-λογίας.
Φρονώ ότι τοιούτως ορισμός δεν θα ευρεθεί ετυμολογικώς από την ελληνικήν γλώσσαν αμέσως, αλλά μόνο συγκριτικώς μεταξύ των αρχαιοτέρων παραδόσεων (κινεζικής, ινδικής, αιγυπτιακής-εβραϊκής και ελληνικής) και αναγωγή των όρων εις την ελληνικήν γλώσσαν ώστε να προσδιοριστεί η παγκόσμια συνισταμένη του όρου. Ο ελληνικός όρος "ψυχή" κατά μίαν εκδοχήν προέρχεται από το γνωστόν έντομον "πεταλούδα" το οποίο απεκαλείτο ψυχή, ενώ κατά τον Πλάτωνα (διάλογος Κρατύλος) από το "φύσιν έχει" το οποίον μεταθέτει το πρόβλημα εις την αναζήτησιν του όρου "φύσις". Ούτω "ψυχή" εστί το συνιστών την παραμένουσα "φύσιν" του όντος, ως και ο Αριστοτέλης λέγει, συμφωνών ούτω μετά του διδασκάλου του επί του ορισμού. Η δε πολυεπίπεδος θεώρησις της ψυχής υπό του Πλάτωνος δεν ήτο απορριπτέα υπό του Αριστοτέλους αλλά , ως περισσότερον ακριβολόγος εις ορισμένα σημεία, χρησιμοποίησεν τινάς όρους διαφόρους εκείνων του Πλάτωνος θεωρών προφανή ενδεχομένως την συνάφειάν των και την υπόστασιν αυτών ως ειδικοτέρων εκφάνσεων των πλατωνικών ή μη αναγνωρίζων τας σχέσεις αυτάς και ετυμολογών διαφόρως αυτούς (πχ. νους,γνώμη,δόξα,διάνοια, ορμή, όρεξις κλπ.).

Edited by - Ερμής Δ on 05/01/2017 20:01:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ilias1990
Μέλος 2ης Βαθμίδας


319 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2017, 21:21:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ερμής Δ μπορείς να γράψεις και στην δημοτική. Δεν βρίσκω κανένα πρόβλημα στο ότι οι ψυχολόγοι δεν πιστεύουν στην ύπαρξη της ψυχής όπως την εννοούμε εσύ κι εγώ.Προσωπικά πιστεύω ότι υπάρχει ψυχή αλλά όταν πήγα κάποια στιγμή σε ψυχολόγο όπως προείπα με βοήθησε αρκετά. Το πρόβλημα είναι στον άνθρωπο γενικά που θέλει να περάσει η γνώμη του όποια κι αν είναι αυτή, έτσι απλά επειδή είναι δικιά του.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ερμής Δ
Νέο Μέλος


23 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2017, 22:16:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ερμής Δ μπορείς να γράψεις και στην δημοτική.


Δύναμαι μεν αλλά δεν θα ήτο εξίσου εύκολος η ανάσυρσις χρησίμων μνημών εκ του υποσυνειδήτου ενταμιευμένες εις άλλην γλωσσικήν μορφήν/ Άλλωστε ουδέποτε δήλωσα ότι δεν δύναμαι παντελώς. Η πρότασίς σας καθώς και η χρήσις ενικού εκ μέρους ημών, απεσκόπη εις την υποβολήν της ιδέας ως υποσυνειδήτου εντολής (συνεπώς αποκρουστέας υπ' εμού) και δεν ήτο απλή δήλωσις, διότι ουδείς εζήτησε την γνώμην σας επ' αυτού ούτε σχετίζεται με το θέμα συζητήσεως.
quote:

Δεν βρίσκω κανένα πρόβλημα στο ότι οι ψυχολόγοι δεν πιστεύουν στην ύπαρξη της ψυχής όπως την εννοούμε εσύ κι εγώ.


Το μεν πρώτον σκέλος αδιάφορον το δε δεύτερον είναι προσωπική σας εκτίμησις (εσφαλμένη προφανώς) ότι εννοούμεν κατ' όμοιον ή ίδιον τρόπον την έννοιαν "ψυχή"

quote:

Προσωπικά πιστεύω ότι υπάρχει ψυχή αλλά όταν πήγα κάποια στιγμή σε ψυχολόγο όπως προείπα με βοήθησε αρκετά.


Ποία η λογική σύνδεσις των δύο αυτών ζητημάτων μεταξύ των (και μάλιστα δια του αντιθετικού συνδέσμου "αλλά") καθώς και με το συζητώμενον θέμα; Μήπως η υποβολιμαία υπόθεσις ότι ο ψυχολόγος βοηθεί ανεξαρτήτως της πίστεώς του περί ψυχής; Μία τοιαύτη άποψις εκτός του ότι είναι υπεραπλουστευτική (άρα και εσφαλμένη γενικώς) είναι και άσχετη ή και προσβλητική προς τον θεματοθέτην ή και προς ετέρους διότι συνάδει με -ή και υποβάλλει εμμέσως την - ιδέαν-πρότασιν που ήδη διετυπώθη, ότι ο θεματοθέτης ή έτερος τις φοβείται την ψυχολογίαν ή τους ιατρούς ψυχολόγους, το οποίο είναι παραπλανητικόν διότι επιχειρεί να παρακάμψει την ουσίαν του θέματος και να το αναγάγει εις προσωπικόν θέμα ή πρόβλημα του θεματοθέτη.

quote:

Το πρόβλημα είναι στον άνθρωπο γενικά που θέλει να περάσει η γνώμη του όποια κι αν είναι αυτή, έτσι απλά επειδή είναι δικιά του.




Ομοίως παρελκυστική και προσβλητική και η παρούσα φράσις ως ανωτέρω.

Ο θεματοθέτης δεν ηρνήθη την προσωπική-ατομική επιτυχία - ή ωφέλεια εκ- τινός ψυχολόγου αλλά θέτει ένα γενικότερον ζήτημα το οποίο επιχειρείται να παρακαμφθεί υπό τινών μη εχόντων απάντησιν επί του προκειμένου. Ασχέτως των προσωπικών κινήτρων του θεματοθέτη ή του εναύσματος, σε έναν σχετικώς απρόσωπον δημόσιον χώρον συζητήσεων προσήκει η εξέτασης γενικότερων ζητημάτων , απροσώπως επίσης.

Edited by - Ερμής Δ on 05/01/2017 22:18:08Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ilias1990
Μέλος 2ης Βαθμίδας


319 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2017, 22:40:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ω ναι, θα μιλάω στον ενικό γιατί η χρήση πληθυντικού δεν μου αρέσει και την θεωρώ ψευτοευγένεια, ειδικά σε ένα φόρουμ. Σίγουρα δεν εννοούμε την ψυχή με τον ίδιο τρόπο , αυτό ήταν λάθος μου. Μου λες λοιπόν πως το γεγονός ότι ένας ψυχολόγος μπορεί να βοηθήσει ακόμα και να μην πιστεύει στην έννοια της ψυχής δεν σχετίζεται με το θέμα. Μα ο ίδιος ο Μ87 λέει ότι οι ψυχολόγοι δεν έχουν θεραπεύσει κανέναν άνθρωπο στην Ελλάδα από το 1963 ή κάτι τέτοιο.Μια χαρά σχετίζεται και σου λέω ότι δεκάρα δεν δίνω για τα πιστεύω του ψυχολόγου αν μπορεί να βοηθήσει έναν άνθρωπο. Εσύ μεγάλε εστίασε στο θέμα της ψυχής ενώ είπε και τόσα άλλα ο θεματοθέτης...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ερμής Δ
Νέο Μέλος


23 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2017, 22:59:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ω ναι, θα μιλάω στον ενικό γιατί η χρήση πληθυντικού δεν μου αρέσει και την θεωρώ ψευτοευγένεια, ειδικά σε ένα φόρουμ.

Είναι προσωπικόν σας πρόβλημα και επιλογή. Αυτή καθορίζει και τα χαρακτηριστικά της επικοινωνίας σας με το ανθρώπινον περιβάλλον.

quote:
Σίγουρα δεν εννοούμε την ψυχή με τον ίδιο τρόπο , αυτό ήταν λάθος μου. Μου λες λοιπόν πως το γεγονός ότι ένας ψυχολόγος μπορεί να βοηθήσει ακόμα και να μην πιστεύει στην έννοια της ψυχής δεν σχετίζεται με το θέμα. Μα ο ίδιος ο Μ87 λέει ότι οι ψυχολόγοι δεν έχουν θεραπεύσει κανέναν άνθρωπο στην Ελλάδα από το 1963 ή κάτι τέτοιο.Μια χαρά σχετίζεται και σου λέω ότι δεκάρα δεν δίνω για τα πιστεύω του ψυχολόγου αν μπορεί να βοηθήσει έναν άνθρωπο.

Συγχέετε τας εννοίας του γενικού και του ειδικού και αυτό καθιστά αδύνατον την ορθήν λογικήν κρίσιν. Ο Μ87 ομίλησε γενικώς όταν λέγει όταν "ουδείς δύναται κλπ" . Δεν ομίλησε ειδικώς. Για να ομιλήσει ειδικώς θα ήτο αναγκαίον να έχει εξετάσει άπαντας τους ψυχολόγους έναν προς έναν, μηδενός εξαιρουμένου, και να έχει απόλυτον καταμέτρησιν εις όλα τα στοιχεία όλων των ασθενών των, μηδενός εξαιρουμένου. Τοιούτον τι δεν δύναται τις να ισχυρισθεί ότι συνέβη ή ότι δύναται να συμβεί, εκτός των άλλων, και δια λόγους ευαίσθητων προσωπικών δεδομένων. Ήτο μια γενική εκτίμησις και ουχί μία απόλυτος απτή καταμέτρησις θεραπευθέντων.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ilias1990
Μέλος 2ης Βαθμίδας


319 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2017, 23:26:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχεις επικεντρωθεί στο θέμα της ψυχής εσύ. Τι είναι σημαντικότερο, το ότι οι ψυχολόγοι δεν πιστεύουν στην ύπαρξη της ψυχής ή να θεραπεύουν τον κόσμο; Στην τελική, αν ο κρεοπώλης μου δίνει καλό κρέας τι με νοιάζει κι αν είναι χορτοφάγος;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2017, 00:21:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ilias1990 μια μικρή παρέμβαση αν επιτρέπεις, μιας και βλέπω ότι είσαι νέος στο σπορ*. O M87 και ο Ερμής Δ. είναι το ίδιο πρόσωπο. Σαν Ερμής γράφει σε μια (υποτιθέμενη) καθαρεύουσα για να μην τον πάρουν χαμπάρι. Στην ουσία λένε το ίδιο πράγμα. Από κάτω βρίσκεται ένας ξετσίπωτος φαντασιόπληκτος που προσπαθεί να πουλήσει την πραμάτεια του (ψυχο-θεραπείες) με έναν από τους πιο βλακώδεις τρόπους που κυκλοφορούν. Αν εξαιρέσεις την όποια πλάκα μπορείς να σπάσεις μαζί του, γενικά χάνεις την ώρα σου. Είσαι ο ίδιος φαντάζομαι από το metaysiko, έτσι;

*της μονομαχίας με troll

Abyssus Abyssum InvocatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 9 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2800293
Maintained by Digital Alchemy