ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Ο θάνατος της αρετής μετασχηματίστηκε σε μια ψεύτικη είδηση με δεισιδαιμονίες
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
DieTugendStarb
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2019, 03:46:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πριν μερικές ημέρες έμαθα κι εγώ από την τηλεόραση για την 22χρονη Αρετή, που μόνη της έδωσε ένα τέλος στη ζωή της. Είναι ένα λυπητερό γεγονός που μας στεναχώρησε όλους, ειδικά εμάς που έχουμε τα δικά μας παιδιά. Είναι τραγικό να δίνουν τέλος στη ζωή τους νέοι και υγιείς άνθρωποι, που έχουν όλο το μέλλον μπροστά τους.

Επίσης λυπητερό είναι το χαμηλό επίπεδο των Μέσων Μαζικής Ενημέρωσης που άρχισαν να λένε ανοησίες και να παρουσιάζουν θεωρίες συνωμοσίας που δεν στέκουν στην πραγματικότητα. Κάτι σαν το Satanic Panic της Αμερικής της δεκαετίας του 80’ που αποδείχτηκε ότι ήταν μια τεράστια μούφα. Ακούμε και διαβάζουμε τεράστιες ανοησίες που προσβάλουν τη νοημοσύνη μας. Λες και ζούμε στο μεσαίωνα.

Εντάξει καλά κάνουν που ψάχνουν παραπάνω την υπόθεση οι γονείς της, αλλά φαίνεται ξεκάθαρα ότι η κοπέλα αυτοκτόνησε από μόνη της και καμία σχέση με φαντασίες, δεισιδαιμονίες ή θρησκείες δεν είχε η αυτοκτονία της. Όλα τα στοιχεία αυτό έδειχναν από την αρχή βρε παιδιά, δεν εντοπίστηκε καμία εγκληματική ενέργεια.

Είπαν στα κανάλια ότι άκουσαν φασαρία στο σπίτι της οι γείτονες. Αυτό δεν αποδεικνύει τίποτα όμως, διότι με τη σύγχρονη τεχνολογία, αν ανοίξεις μια τηλεόραση, ένα ραδιόφωνο ή τον υπολογιστή, μπορείς να βάλεις δυνατά τον ήχο και να ακούγεται λες και έχεις κόσμο στο σπίτι. Ένα βίντεο στο YouTube με ομιλίες να βάλεις δυνατά και πανεύκολα δημιουργείται αυτή η ψευδαίσθηση στους γείτονες!

Από εκεί και πέρα όλα τα άλλα είναι βλακείες, να είχαμε να λέγαμε… Πολλές ταινίες του Hollywood βλέπουν μερικοί. Μια φούσκα είναι όλες αυτές οι θεωρίες συνωμοσίας, μια φούσκα που σύντομα θα σκάσει. Θα το ερευνήσει περισσότερο η αστυνομία και θα δείτε ότι έχω δίκιο.

Μου αρέσει να ξεσκεπάζω τις ψεύτικες ειδήσεις, τα λεγόμενα “Fake News”, έτσι λοιπόν έκανα την έρευνά μου και η διαίσθησή μου σε αυτό το συμπέρασμα καταλήγει.

Από περιέργεια, για να έχω δηλαδή γνώμη επί του θέματος, ερεύνησα αυτές τις μέρες κάποιες ιστοσελίδες που μιλάνε για τον αληθινό σατανισμό και διαπίστωσα ότι δεν κάνουν θυσίες οι σατανιστές. Σε όσες σελίδες μπήκα να ψάξω όμως, όλες το ίδιο λένε: ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΘΥΣΙΕΣ.

Με εξέπληξε κι εμένα μπορώ να πω, αλλά είναι ξεκάθαρο ότι απαγορεύουν τις θυσίες και καταδικάζουν οποιαδήποτε εγκληματική ενέργεια. Διαπίστωσα μάλιστα ότι αυτή είναι και η θέση της επίσημης Εκκλησίας του Σατανά στην Αμερική την οποία ίδρυσε ένας τύπος με όνομα Anton Szandor LaVey. Είναι τόσο νόμιμος ο αληθινός Σατανισμός, που στην Αμερική αποτελεί αναγνωρισμένη θρησκεία από το κράτος. Τι να κάνουμε δηλαδή να κρύψουμε την αλήθεια; Υπάρχει η Google και τίποτα δεν κρύβεται πλέον.

Πολύ προπαγάνδα και ψέματα παίζουν παντού δυστυχώς. Πάρτε άλλο παράδειγμα τα ψέματα που λένε μερικοί για την ισλαμική θρησκεία κι ο κόσμος τα πιστεύει χωρίς να διαβάσει πρώτα το Κοράνιο. Η άγνοια δημιουργεί ρατσισμό εναντίον μουσουλμάνων, εβραίων, σατανιστών, χριστιανών, βουδιστών, αρχαιολατρών, παγανιστών κτλ.

Ως Χριστιανοί, θα έπρεπε πριν πιστέψουμε τις προπαγάνδες των Μέσων Μαζικής Ενημέρωσης πρώτα να ψάχνουμε μόνοι μας. Να διαβάσουμε τα ιερά βιβλία των άλλων θρησκειών, να ερευνήσουμε τις ιστοσελίδες τους και μετά να έχουμε εμπεριστατωμένη άποψη.

Αντιλαμβάνομαι ότι οι γονείς της είναι πληγωμένοι και τυφλωμένοι από τον πόνο τους κι έτσι ασυναίσθητα επιθυμούν να βρουν έναν αποδιοπομπαίο τράγο για να ρίξουν τις ευθύνες όπου να ναι, εκτός από το κλίμα και το περιβάλλον της οικογένειάς τους. Κάτι τέτοιο θα τους βοηθούσε να νιώσουν καλύτερα, όμως έτσι δεν αναλαμβάνουν τις ευθύνες τους δυστυχώς!

Γιατί έφτασε αυτό το κορίτσι να πέσει σε κατάθλιψη; Αναρωτήθηκε κανείς; Μήπως πέρασε κάτι δυσάρεστο τα προηγούμενα χρόνια; Που ήταν τότε η οικογένειά της για να την βοηθήσει; Τι την έκανε να μην έχει φίλες ως φοιτήτρια; Μήπως όλα αυτά υποδηλώνουν ότι είχε κάποια ψυχολογικά προβλήματα; Ο οικογενειακός τους περίγυρος είναι απόλυτα καθαρός; Μήπως υπάρχει κάποιο κληρονομικό ιστορικό ψυχικής ασθένειας στην οικογένεια; Δεν ξέρω, απλές υποθέσεις κάνω. Μόνο αν ρωτάμε τα πάντα θα βρούμε την αλήθεια.

Αντί να ψάχνουν για Σατανιστές που στην πραγματικότητα δεν κάνουν θυσίες, ας ψάξουν πρώτα στο περιβάλλον τους, να δούμε τι φταίει πραγματικά. Ας μην πετάνε το μπαλάκι αλλού. Συλλυπητήρια στους γονείς της! Ο Θεός ας αναπαύσει την ψυχή της.

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2019, 16:19:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ DieTugendStarb. Δεν έχει σημασία αν την κοπέλα "αυτοκτόνησαν" σατανιστές ή τι πιστεύουν αυτοί. Ο κάθε διεστραμμένος μπορεί να φορέσει μια ταμπέλα "σατανιστή" και να πάρει στο λαιμό του κάποιους με μια υποτιθέμενη άνωθεν εντολή. Οι υποτιθέμενοι χριστιανοί και ειδικά οι "καλοί χριστιανοί" έχουν κάνει επίσης αναρίθμητες δολοφονίες, ανά τους αιώνες. Όταν κάποιος με σοβαρά προβλήματα απευθυνθεί σε κάποιον κληρικό ή παρα-εκκλησιαστικό κύκλο για βοήθεια και αυτός του φορτώσει νέες ενοχές, "σε τιμώρησε ο θεός επειδή είσαι αμαρτωλός", δεν είναι δύσκολο να οδηγηθεί στα άκρα.

Η κόλαση είναι άδεια και όλοι οι διάβολοι είναι εδώ (Γουίλιαμ Σαίξπηρ)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
8.984375E-02
Maintained by Digital Alchemy