ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 ΜΑΓΕΙΑ ΚΑΙ ΕΠΙΣΤΗΜΗ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
magus
Νέο Μέλος


13 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2003, 01:41:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους magus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕΤΑΞΥ ΑΥΤΩΝ ΤΩΝ ΔΥΟ ΠΕΔΙΩΝ ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ; ΜΠΟΡΕΙ Η ΜΑΓΕΙΑ ΝΑ ΕΞΗΓΗΘΕΙ ΜΕ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΕΣ ΜΕΘΟΔΟΥΣ ΚΑΙ ΠΟΙΑ ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΕΞΗΓΗΣΗ ΚΑΛΥΤΕΡΑ;ΠΡΟΦΑΝΩΣ Η ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΧΗΜΕΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΑΛΧΗΜΕΙΑ ΤΩΝ ΜΑΓΩΝ.Ή ΜΗΠΩΣ ΕΧΕΙ;
ΚΑΙ ΑΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΣΧΕΣΗ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ;


ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2003, 02:50:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
χμ..μαγε μου...
οτι θα ανακαινιζα αγαπημενο θεμα..

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=565

μαα...περασε καιρο απο τοτε ...

ωραια, παραυτα, η παραμετρος που εθεσες προς συζητηση
...




Let there be Light!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
old tiger
Μέλος 3ης Βαθμίδας


507 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2003, 04:09:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους old tiger  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Magus καλημέρα,

δεν είναι νομίζω τυχαίο αυτό που έχει λεχθεί...

"Η σύγχρονη Φυσική είναι ο Αποκρυφισμός του 20ου αιώνα"

Κάτσε και μελέτησε την Φυσική σε αντιπαραβολή με τον Αποκρυφισμό...
Δες πίσω από τις γραμμές και τις εντυπωσιακές ονομασίες του τελευταίου...

Θα δεις και θα καταλάβεις πολλά...


Tiger! Tiger! burning bright
In the forests of the night,
What immortal hand or eye,
Dare frame thy fearful symmetry?
WILLIAM BLAKE
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

magus
Νέο Μέλος


13 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2003, 02:16:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους magus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΗΠΩΣ ΤΟΤΕ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΘΑ ΜΕ ΒΟΗΘΟΥΣΕ; ΚΑΙ ΠΩΣ ΘΑ ΤΟ ΚΛΕΙΣΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

old tiger
Μέλος 3ης Βαθμίδας


507 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2003, 09:39:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους old tiger  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Magus καλημέρα,
quote:
ΚΑΙ ΠΩΣ ΘΑ ΤΟ ΚΛΕΙΣΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ;

Αν εννοείς το συγκεκριμένο topic είναι πανεύκολο...κλείνει εδώ και τώρα ...

Αν εννοείς την εξάντληση και αφομείωση της γνώσης που αφορά το συγκεκριμένο θέμα...πιθανότατα θα έχεις γεράσει...μπορεί να έχεις γίνει και ο Highlander ή ο Κόμης Δράκουλας...και ακόμα να λες...
Φτου γμτ...δεν εξαντλείται με τίποτα το παλιοθέμα
Κάπως έτσι νοιώθω και εγώ...όχι σαν Highlander ή τον Κόμη Δράκουλα

Λοιπόν ας σοβαρευτώ
Κοίταξε θέματα που άπτονται της θεωρίας των παράλληλων συμπάντων, των σκουληκότρυπων, της στρέβλωσης του χωροχρόνου, της χαολογίας, των υπερχορδών, της κβαντικής φυσικής κλπ
Ταυτόχρονα; κοίταξε θέματα σχετικά με τον αποκρυφισμό (π.χ. Dion Fortune) αλλά και διηγήματα S.F. (πολύ καλός ο H.P. Lovecraft και όλος ο κύκλος του).
Γενικά είναι τρομερά μεγάλο το πεδίο που πρέπει να κοιτάξει κανείς. Οπότε καλό κουράγιο

Υ.Γ. Πάντως εάν θέλεις δώσε πιο συγκεκριμένα στοιχεία για το τι σε ενδιαφέρει. Ίσως θα μπορούσαμε να σε βοηθήσουμε περισσότερο.


Tiger! Tiger! burning bright
In the forests of the night,
What immortal hand or eye,
Dare frame thy fearful symmetry?
WILLIAM BLAKE
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Wandering Knight
Νέο Μέλος

Australia
9 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2003, 17:58:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Wandering Knight  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι,
πέρα από αυτά που ήδη αναφέρθηκαν, οφείλω να ομολογήσω ότι την πιο πειστική μέχρι στιγμής προσέγγιση στο θέμα, την έχω βρει στα έργα του Israel Regardie, όπου πραγματεύεται επιτυχημένα την στενή σχέση μεταξύ της Μαγείας και Επιστήμης της Ψυχολογίας. Η Ψυχολογία, κατ' αυτόν, όχι μόνο εξηγεί την Μαγεία, αλλά και αποτελεί την άλλη όψη του ίδιου νομίσματος!
Φίλε magus, για να πάρεις μια γεύση σου προτείνω το βιβλίο του "Η Μεσαία Στήλη" που κυκλοφορεί και στα Ελληνικά.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lioneagle
Νέο Μέλος

Greece
49 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2003, 22:39:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lioneagle  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος lioneagle  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος lioneagle  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε magus διαβασα προ ημερων ενα βιβλιο το οποιο πιστευω οτι θα σου δωσει καποια ερεθισματα γι'αυτο που ζητας.Το βιβλιο αυτο λεγεται το ΤΑΟ ΚΑΙ Η ΦΥΣΙΚΗ. Δε γνωριζω να σου πω σε ποιες εκδοσεις ανηκει, διοτι το αντιτυπο που διαβασα εγω ειναι πολυ παλιο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

magus
Νέο Μέλος


13 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2003, 06:01:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους magus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΑΙΔΙΑ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!

ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΚΙ ΕΓΩ ΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ ΑΝ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΤΙ ΣΤΙΓΜΗ ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΤΟΝ ΤΙΤΛΟ ΤΟΥ.ΘΑ ΣΑΣ ΤΟ ΠΩ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΠΟΥ ΘΑ ΞΑΝΑΓΥΡΙΣΩ.

ΚΑΛΗ ΣΑΣ ΜΕΡΑ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2003, 00:51:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ENA AΡΘΡΟ -ΑΠΟ ΤΙΣ ΣΕΛΙΔΕΣ ΤΗΣ ΘΕΟΣΟΦΙΑΣ -
ΣΧΕΤΙΚΟ ΜΕ ΤΟ ΕΔΩ ΘΕΜΑ...
http://www.blavatsky.gr/articles.cfm?articleID=88


Edited by - ΑΤΜΑ on 20/06/2003 00:52:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

magus
Νέο Μέλος


13 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2003, 02:46:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους magus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[quote]

ENA AΡΘΡΟ -ΑΠΟ ΤΙΣ ΣΕΛΙΔΕΣ ΤΗΣ ΘΕΟΣΟΦΙΑΣ -
ΣΧΕΤΙΚΟ ΜΕ ΤΟ ΕΔΩ ΘΕΜΑ


ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΠΟΥ ΣΑΣ ΕΛΕΓΑ ΧΘΕΣ ΛΕΓΕΤΑΙ "ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΤΟ ΜΕΓΑ ΣΥΜΒΟΛΟ ΤΟΥ ΜΥΣΤΙΚΙΣΜΟΥ" ΤΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΥ ΛΑΟΥ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΠΑΡΑΣΚΗΝΙΟ.ΤΩΡΑ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΜΠΛΑΒΑΤΣΚΙ ΦΙΛΕ ΑΤΜΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΙΔΑΣΚΕΙ ΕΙΝΑΙ Η ΑΝΑΤΟΛΙΚΗ ΑΛΧΗΜΕΙΑ ΕΝΩ ΕΓΩ ΖΗΤΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΔΥΤΙΚΟ ΑΠΟΚΡΥΦΙΣΜΟ.Η ΜΠΛΑΒΑΤΣΚΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΠΑΡΑΛΛΗΛΙΣΜΟΥΣ ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΕ ΠΑΡΑΠΑΝΩ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2003, 13:40:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΜΟΛΙΣ ΕΙΔΑ ΕΝΑ ΤΟΠΙΚ ΠΟΥ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΛΙΓΟ ΤΟ ΑΝΟΙΞΑΝ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΟΝΤΑΙ ΕΚΕΙ ΘΑ ΣΟΥ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΟΥΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ.

ΣΟΥ ΑΝΑΦΕΡΩ ΤΗΝ ΟΝΟΜΑΣΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ADDRESS.

H ANAKALYPSH POU THA ALLAKSEI TON KOSMO

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=247

ΣΟΥ ΤΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΚΑΙ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΤΟ ΕΠΙΣΚΕΦΘΕΙΣ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.09375
Maintained by Digital Alchemy