ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Προτεινόμενα βιβλία.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2002, 17:43:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για να γίνει αυτό το Forum πιο πρακτικό και χρήσιμο για όλους σκέφτηκα να κάνω μια ερώτηση και να ζητήσω, από όσους θέλουν, να αναφέρουν το βιβλίο ή τα βιβλία που τους βοήθησαν πολύ στην αναζήτηση της Γνώσης. Ίσως είναι μια καλή ευκαιρία για να κάνουμε μια πιο σοφή επιλογή του επόμενου βιβλίου που θα αγοράσουμε.

Για να κάνω την αρχή θα αναφέρω λίγα από τα βιβλία που με βοήθησαν πολύ να διαμορφώσω τις απόψεις μου.

Με τυχαία σειρά:

Η μυστική διδασκαλία του Πυθαγόρα (από τον Π. Γράβιγγερ)
Υγιής Αποκρυφισμός (της D. Fortune)
Το Μυστικό Δόγμα (της Έλενας Μπλαβάτσκυ)
Η Ροδοσταυρική κοσμοθεωρία (του M. Heindel)
Πραγματεία επί των 7 Ακτινών (της Α. Μπαίιλι)
Οι Εννεάδες (του Πλωτίνου)
Ο Τίμαιος (του Πλάτωνα)
Οι Προσωκρατικοί (από τον Kirk)
Εθνικοί και Χριστιανοί σε μια εποχή αγωνίας (του E. Dodds)
Μπαγκαβάτ Γκίτα
Ουπανισάντς

και πολλά άλλα...

Περιμένω με ενδιαφέρον την δική σας λίστα.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2002, 22:46:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πόλύ καλή η σκέψη σου φίλε Thot.
Αρωγός της προσπάθειας αυτής και εγώ, παραθέτω μια πρώτη λίστα απο τα βιβλία που ΣΥΝΕΧΙΖΩ να μελετάω.

'Οσα βιβλία της Μπλαβάτσκυ κυκλοφορούν στην Ελληνική.
Λόγος & Αριθμός - Μυστηριακό Αλφάβητο - Απομόνωση του Χάρη Μπαλόγλου
Ομήρου Ιλιάδα & Οδύσσεια καθώς και τους Ομηρικούς 'Υμνους
Θεογονία - Εργα & Ημέραι του Ησιόδου
'Οσα βιβλία "ανακάλυψα" του Αντωνίου Χαλά
Την Αγία Γραφή, των εβδομήκοντα.
'Οσα βιλία του Ελιφάς Λεβί κυκλοφορούν στην Ελληνική.
Η Αυτοβιογραφία ενός Γιόγκι του Παραμχάνσα Γιογκανάντα.
'Οσα βιβλία του Παπύς κυκλοφορούν στην Ελληνική.
Σχεδόν όλα τα βιβλία του Νικόλα Μαργιωρή απο τις εκδόσεις "Ομακοείο".
Τα κείμενα του Θεόφραστου Παράκελσου.
Το Κοράνιο.
Ερμητικά Κείμενα.
Τα Απόκρυφα της Παλαιάς & της Καινής Διαθήκης.
Τα Απόκρυφα Ευαγγέλια.
Αληθής Λόγος του Κέλσου
Κατά Χριστιανών του Πορφυρίου
Μισαπώγων - Εις Μητέραν Θεών - Είς Βασιλέαν 'Ηλιον του Ιουλιανού.
Υπέρ των Ελληνικών Ναών του Λιβανίου.
Η Ελληνική Μυθολογία του Κερέϋνι
Η Ελληνική Μυθολογία του Ντεσάρμ
Η Παγόσμια Μυθολογία του Μπερνάρντ.
Μύθοι & Θρύλοι της Ελλάδος του Κούν.
Ελλήνων Μυθολογία & Ιστορία της Σκυλίτζη.
Μύθοι & Θρύλοι των Ινδιάνων....
Του Πλάτωνα τα περισότερα έργα.
Πλωτίνου Εννεάδες.
Χρυσός 'Ονος του Απουλήιου.
Πολλά βιβλία για τον Πυθαγόρα (δυστυχός το έργο του Γκράβιγγερ για τον Πυθαγόρα δεν το έχω )


Αυριο θα συνεχίσω με άλλα...

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2002, 04:12:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αρχαία σοφία και Χριστιανισμός R. Steiner, εκδόσεις Ιάμβλιχος
Συμβολισμός και αναζήτηση //
Φωταινά μονοπάτια //
Η αποκάλυψη του Ιωάννη // , //
Μεγάλοι μύστες ED SHURE //
Αρχαία Ελληνικά Μυστήρια Κ Κουρτίδου Ιδεοθέατρο
Το σημειωτάριο ενός μύστου Ι Βασίλη //
Ερμητικά κείμενα Παρασκήνιο
Το κυμβάλειο Νέα Ακρόπολη


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2002, 04:16:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι καλό θα ήταν εάν γνωρίζετε τους εκδοτικούς οίκους, να τους αναφέρετε έτσι ώστε να είναι ευκολότερο να βρούμε τα βιβλία...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nikolas
Νέο Μέλος

Greece
39 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2002, 16:15:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nikolas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος nikolas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ηθελα και εγω με την σειρα μου να προτεινω ορισμενα βιβλια
που πιστευω οτι αξιζει τον κοπο να τα διαβασει κανεις.
Και ξεκιναω με τον "γλαρο ιωναθαν λιβινκστον" του richard bach.
Ειναι διηγημα, αλλα πιστεψτε με πολυ περιεκτικο σε ιδεες.
Ολα τα επομενα βιβλια του ιδιου. (εκδοσεις διοπτρα)
Το συνειδητο ονειρεμα. Δ. Ευαγγελοπουλος -εκ. εσοπτρον
Η τεχνη της ευτυχιας. Δαλαι λαμα- εκ. εσοπτρον
Θιβετ η πυλη της γης . Δαφνη Αλεξανδρου.- εκ.κεδρος
Μυηση στο ονειρεμα f. donner-Carlos castaneda -εκ. εσοπτρον
Ο ανθρωπος και τα σωματα του. Annie besand- εκ.Ιαμβλιχος
Υπερτατο ταξιδι.robert monroe-εκ. εσοπτρον.
Πρακτικη αστρικη προβολη. yram- εκ.ιαμβλιχος.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CrEeP
Νέο Μέλος

Greece
25 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2002, 05:16:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CrEeP  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
poly liga apo ayta ta biblia exw diabasei alla phra arketes idees...
File nikolas afou asxoleisai me thn astrikh probolh tha ksereis oti o Monroe exei suggrapsei ta kalytera biblia panw sto thema, kai ayo pou anafereis (to ypertato taksidi) einai arketa proxwrhmeno. An esy den eisai toso proxwrhmenos (pou kaneis den einai oso o monroe pou psaxnei gia allous kosmous) sou proteinw na breis to prwto tou biblio (1975 h 1985 den thymamai) "Journeys out of the body" sto opoio sou dinei mia poly wraio odo ston magiko kosmo ths astrikhs probolhs.

Thelw na proteinw se olous sas ena biblio pou pragmatika allakse rizika thn zwh mou. den pisteyw oti prepei na yparxei ekei eksw enas anazhthths pou na mhn to exei diabasei. Legetai "Ta 9 proswpa tou Xristou" tou eygeniou Witwerth (tha grapsw quote allh mera me thn akribh onomasia tou sygrafea.) Perigrafei thn zwh tou Xristou thn periodo pou "ton xasame" apo 12 an thymamai kala mexri ta 21 pou ksanaemfanisthke. To mono biblio apo osa exw diabasei pou me ekane na parathsw ta panta gia na to teleiwsw. Einai pragmatika ena aristourghma.

proteinw epishs ena mikro bibliaraki apo ekdoseis Pyrinos Kosmos to "Fws sthn atrapo" to opoio einai h trantaxth apodeiksh oti den metrane h selides alla to "zoumi". Enas pneymatikos Xarths gia olous mas me basikous kanones pou prepei na ksypnhsoume mesa mas. Kai genikws ta perissotera biblia apo ekdoseis Pyrinos kosmos.

Ayta gia apopse... 5.15 phge..... YAAAAAAAAWN..... ante.... lew na sas afhsw.... 2 b continued...

Oλα είναι ΕΝΑ!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2002, 00:10:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Creap φίλε μου, γράψε με ελληνικούς χαρακτήρες αν δε σου κάνει κόπο... Είναι κρίμα να δυσκολευόμαστε να διαβάζουμε τα άρθρα σου.
Φυσικά αν γίνεται... αυτό , εννοείται

Θα συμφωνήσω στο βιβλιαράκι του Πύρινου Κόσμου, πολύ καλό!!!

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Scarface
Νέο Μέλος

Greece
43 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2002, 16:03:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Scarface  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ενα βιβλιο συμπληρωμα (στη λιστα φυσικα) στα οσα αναφερατε
Νικος Καζαντζακης "Ασκητικη-Salvatore Dei"

ALL FOR ONE AND ONE FOR NONEΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αφροδίτη
Νέο Μέλος


23 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2002, 21:42:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αφροδίτη  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι Πύλες της Φωτιάς του Στίβεν Πρέσφιλντ εκδόσεις Πατάκη
Είναι ένα ιστορικό μυθιστόρημα σχετικά με την μάχη των Θερμοπυλών ενώ περιέχει πολλές πολλές λεπτομέρειες για το πως είχαν οργανώσει οι Σπαρτιάτες το πολίτευμά τους και τον στρατό τους, πως εκπαιδεύονταν κτλ..
Αληθής Λόγος - Κέλσος
Κατά χριστιανών - Φλάβιος Κλαύδιος Ιουλιανός
Ποιός σκότωσε τον Όμηρο; - Victor Davis Hanson & John Heath
Γεννήθηκα Έλληνας - Μάριος Βερρέτας
Θεοίς Συζείν - Βλάσης Ρασσιάς
Ελληνική Νομαρχία Ήτοι λόγος περί Ελευθερίας - Αγνώστου Έλληνος

και φυσικά ολόκληρη η ελληνική γραμματεία!
Έχω παρατηρήσει ότι όταν τελειώσω ένα βιβλίο κάποιου αρχαίου Έλληνα φιλόσοφου νιώθω ένα ευγενικό παράξενο συναίσθημα.

~Ίσως το δικό μου άστρο να'ναι κάπου εκεί στο φως~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2002, 00:23:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα το "Κάλος", όπως πολύ σωστά θα ξέρεις Αφροδίτη μιας και σαν θεά το "εκπροσωπείς", κρύβεται ΚΑΙ στον ΛΟΓΟ.
Αν έχουμε φτάσει κάπου σήμερα, εννοω τεχνολογικά, το οφείλουμε σε ΔΥΟ(2) λαούς.
Στους 'Ελληνες που στοιχειοθέτησαν και έβαλαν στην Πανάρχαια Γνώση, με όλους αυτούς που αποκαλούμε σήμερα "Κλασικούς 'Ελληνες Συγγραφείς" και στους 'Αραβες, που στα σκοτεινά χρόνια του Ευρωπαικού Μεσαίωνα, φύλαξαν και παρέδωσαν στις μέλλοντες γενεές των ανθρώπων αυτό που οι 'Ελληνες "κωδικοποίησαν", ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ.

Σε είχαμε χάσει απο τη παρέα μας φίλη Αφροδίτη. Χαίρομαι που σε ξαναβρήκαμε...

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2002, 00:35:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου Αφροδίτη.

Και εγώ χαίρομαι που ξαναεμφανίστηκες.

Όντως οι Πύλες της Φωτιάς είναι ένα καταπληκτικό βιβλίο. Με έκανε και αγάπησα τους Σπαρτιάτες.

Για το συναίσθημα που αναφέρεις ότι νιώθεις όταν τελειώνεις το διάβασμα ενός βιβλίου της Αρχαίας Ελληνικής Γραμματείας το νιώθω και εγώ, αλλά το νιώθω ακόμα και όταν διαβάζω βιβλία που αναφέρονται και σε άλλους πολιτισμούς και σε άλλα μη-ελληνικά συστήματα σοφίας.

Όπως λέει ο φίλος μου ο "Κέλσος" ευτυχώς που στους σκοτεινούς αιώνες οι Άραβες και μετά, στην Αναγέννηση οι Φλωρεντινοί, κράτησαν και ξαναφώτισαν την αρχαία ελληνική Γραμματεία. Στην Φλωρεντία, οι Μέδικοι, μια πολύ πλούσια οικογένεια, έδωσε πολλά χρήματα για να αποκτήσει αρχαία ελληνικά κείμενα (του Πλάτωνα και τα Ερμητικά Κείμενα) τα οποία τα έδωσε στον φιλόσοφο Μαρσίλιο Φιτσίνο ο οποίος τα μετέφρασε στην λαϊκή ιταλική γλώσσα και από τότε έγινε μια μεγάλη πνευματική έκρηξη που "αναγέννησε" το αρχαίο ελληνικό πνεύμα.

Και ιδού μια ειρωνία της Ιστορίας: Τα περισσότερα βιβλία της αρχαίας ελληνικής Γραμματείας πού νομίζετε ότι τα βρήκαν;

Στο Άγιο Όρος

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
rosarium
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
116 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2002, 08:09:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rosarium  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα περισσότερα βιβλία που θα 'θελα να πω,έχουν προαναφερθεί.

Προσθέτω ορισμένα "ψυχολογικά",αλλά που έχουν ενδιαφέρον.
" Ο άνθρωπος και τα σύμβολά του"
"Απάντηση στον Ιώβ"
"Η ψυχολογία της μεταβίβασης"(έχει σχέση με την αλχημεία)
" Η επιστήμη της μυθολογίας"(μαζί με τον Κερενυι)
"Το πρόβλημα του τετάρτου"κ.α.

Εμένα προσωπικά μου άρεσε κι ο Νίτσε,ο τόσο παρεξηγημένος.Άσχετα από το αν συμφωνεί ή διαφωνεί κανείς,η πρωτοτυπία της σκέψης του και το πάθος στην γραφή του είναι καταπληκτικό.
Εκτός απ' το "Τάδε έφη Ζαρατούστρα",με το οποίο έγινε ευρύτατα γνωστός,ενδιαφέρον παρουσιάζουν και τ' άλλα έργα του.
"Το λυκόφως των ειδώλων"
"Αντίχριστος"
"Πέραν του καλού και του κακού"
"Η γέννηση της τραγωδίας"

Τέλος να προσθέσω κάποια βιβλία,σχετικά με την αστρονομία,αλλά κατανοητά από όλους μας:
Κοσμική εξέλιξη-Υμπέρ Ρηβς
Θεός και μοντέρνα φυσική-Paul Davies
Παίζει ο Θεός ζάρια;-Ian Stewart

Eπίσης,για όσους ενδιαφέρονται για τον εγκέφαλο και τί έχει φέρει στο φως η θεωρητική και πειραματική έρευνα
"Ο εγκέφαλος και οι φιλόσοφοι"


rosariumΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2002, 13:23:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ήθελα, πραγματικά, να συγχαρώ την Rosarium για τις επιλογές της βιβλιογραφίας της. Στον τομέα της ψυχολογίας και της τολμηρής επιστήμης είναι από τα απαραίτητα βιβλία που θα έπρεπε να διαβάσει κάποιος. Θέλω να προσθέσω ότι παλιό αλλά πολύ καλό είναι το βιβλίο του μεγάλου επιστήμονα Heisenberg "Φυσική και Φιλοσοφία".

Φίλη Rosarium συμφωνώ για την επιλογή του Νίτσε. Εμείς ως Σκορπιοί συνήθως τον αγαπάμε πολύ ή τον αντιπαθούμε πολύ.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2002, 21:37:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χωρίς να έχω εντρυφύσει στο έργο του Νίτσε, θα συμφωνήσω με τον θώτ στο ότι "εμείς" οι Σκορπιοι ή τον συμπαθούμε ή τον αντιπαθούμε.
Μάλλον εγώ ανήκω σε αυτούς που τον αντιπαθούνε

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αφροδίτη
Νέο Μέλος


23 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2002, 22:14:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αφροδίτη  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ thoth, εσύ και ο Κέλσος είσαστε η ψυχή του τόπου αυτού και σας εκτιμώ βαθύτατα ακόμα κι όταν δεν συμφωνούν οι απόψεις μας :)

quote:
Και ιδού μια ειρωνία της Ιστορίας: Τα περισσότερα βιβλία της αρχαίας ελληνικής Γραμματείας πού νομίζετε ότι τα βρήκαν;

Στο Άγιο Όρος


Ξέχασες να αναφέρεις και το Βατικανό όπου οι χριστιανοί παραχάραξαν, έσβησαν και ξανάγραψαν τα βιβλία των αρχαίων φιλοσόφων όπως τους σύμφερε!!

~Ίσως το δικό μου άστρο να'ναι κάπου εκεί στο φως~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2002, 02:32:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε ευχαριστώ για την εκτίμηση, άλλωστε και εγώ (αλλά και ο φίλος Θώτ φαντάζομαι), τρέφω την ίδια ακριβώς εκτίμηση και σε σένα προσωπικά καθώς και σε όλους τους φίλους που συμμετέχουν στα forums.

Το να διαφωνούμε που και πού, νομίζω ότι είναι ΥΓΕΙΕΣ.
Μέσα απο την ΠΡΟΣΚΑΙΡΗ θα έλεγα διαφωνία, είμαι σχεδόν απόλυτα βέβαιος ότι κάποιος κερδίζει. Είτε "εγώ", είτε "εσύ", είτε εκείνοι που μας παρακολουθούν και κάνουν γόνημες σκέψεις επάνω στα όσα συζητούμε.

Φαντάσου ένα μέρος που όλοι να ήταν το "ίδιο".... ή καλύτερα ένα μέρος ΜΟΝΟ μέ το ένα φύλλο, ΧΩΡΙΣ το άλλο να υπάρχει πουθενά ώστε να επέλθει η ΑΡΜΟΝΙΑ, το ΚΑΛΟΣ, η ΟΜΟΡΦΙΑ...

Τώρα για τη παρατήρησή σου περί Βατικανού.
Το Βατικανό αφού έκανε όσα είπες καθώς και ακόμα όσα δεν είπες (γιατί έκανε και κάνει πολλά), ΚΡΑΤΗΣΕ ΣΕ ΠΛΗΡΗ ΤΑΞΗ ΦΥΣΙΚΗ τα πρωτότυπα χειρόγραφα.
Αν θυμάσαι σε κάποια "κόντρα" μεταξύ μας νομίζω, σου είχα αναφέρει κάτι απο έναν κώδικα του Βατικανού. Είναι τουλάχιστον παρήγορο το ότι η ΑΥΘΕΝΤΙΚΗ μορφη των κειμένων, ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΚΟΜΑ.
Ελπίζω ότι κάποτε θα δούν το φώς του κόσμου...

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2002, 02:41:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστώ και εγώ Αφροδίτη για την εκτίμηση που μας έχεις.

Το Βατικανό δεν ξέχασα να το μνημονεύσω. Απλά δεν χρειάζεται γιατί η ανάγκη μου ήταν να δείξω το κύμα της Αναγέννησης και το πως καλλιεργήθηκε στα γόνιμα αλλά ξεχασμένα εδάφη της Αρχαίας Ελληνικής Γραμματείας. Μιλούσα για την Αναγέννηση ενώ το Βατικανό είναι Μεσαίωνας. Ο Καθολικισμός και αργότερα ο Προτεσταντισμός κυνήγησαν αυτούς τους φιλοσόφους και τους στοχαστές της Αναγέννησης.

Μίλησα για το Άγιο Όρος όχι για να παινέψω τον χριστιανισμό αλλά αντιθέτως για να δείξω την ειρωνία του γεγονότος, της ασυνείδητης και άθελης συμβολής του προπύργιου της Ορθοδοξίας στην αναβίωση του παλιού του αντιπάλου, του αρχαιοελληνικού πνεύματος.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2002, 02:46:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλά ρε φίλε Θώτ.... ακόμα δεν έπεσες για ύπνο;;;;
Και νόμιζα ότι μόνος έκανα βόλτα στα υπέροχα μονοπάτια της γνώσης που φιλοξενούν τα forums....
Τέλος πάντον....
Καληνύχτα φίλε μου

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2002, 03:10:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εμείς οι Σκορπιοί είμαστε νυχτερινοί τύποι.

Κυνηγάμε το Φως μέσα στο... Σκοτάδι.


Καλά τι γράφω πάλι σήμερα το βράδυ; Ποιητική συλλογή;


Η αλήθεια είναι ότι ήμουν με κάποιον εκδότη γνωστού περιοδικού και τα λέγαμε μέχρι τις 2.30 μ.μ.!!!

Τελικά υπάρχουν πολύ ξενυχτισμένοι τρελοί σαν και εμάς στον κόσμο αυτό.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2002, 03:15:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα το φώς γεννήθηκε απο το σκοτάδι

Αλλά καλύτερα να μη συνεχίσω, γιατί μαζί σου όντως ΚΑΙ ποιήματα θα γράψω αλλά και ζωγράφος θα γίνω.
Ελπίζω να πήγε καλά το ραντεβού.
Και πάλι, καληνύχτα φίλε μου

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2003, 14:15:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επειδή ΠΟΛΛΑ μέλη κάνουν αναφορές σε βιβλία ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΣ και στα πλαίσια της Επιχείρησης :
"Να θυμούνται οι παλαιοί και να μαθαίνουν οι νέοι"

φέρνω στην επιφάνεια, απο την αφάνεια το παρόν τόπικ...

Ας συνεχίσουμε να το εμπλουτίζουμε...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΔΩΡΙΔΑ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Australia
174 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2003, 00:17:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΔΩΡΙΔΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με καταπλήσσει το γεγονός που η τεράστια λίστα των βιβλίων δεν συμπεριλαμβάνει και τις εργασίες του Σρι Ορομπίντο ή του Σατπρήμ. Εάν κάποιος γνωρίζει για τον Σρι Ορομπίντο ή τον Σατρήμ θα τον παρακαλούσα ολόθερμα να με ενημερώσει όπως κι αν υπάρχουν βιβλία τους στην Ελληνική. Ναι, διαβάζω την Αγγλική αλλά με κουράζει.
Ευχαριστώ

ΠΑΝ ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2003, 01:39:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου Δωρίδα.

Νομίζω ότι αφού δεν υπάρχουν καν γνωστά βιβλία αυτών των συγγραφέων στο εμπόριο θα ήταν και αδιανόητο να τα αναφέρουμε.

Στα αγγλικά έχω διαβάσει πολλά ειδικά για τον Sri Aurobindo και είναι πολύ αξιόλογα. Στα ελληνικά έχω ένα πολύ σπάνιο βιβλίο του, πλέον, που μιλάει για τον Ηράκλειτο και τον προσεγγίζει ως έναν φωτισμένο πνευματικό δάσκαλο. Είναι μοναδική η προσέγγισή του.

Επίσης ο Ken Wilber έχει πολλές επιρροές από τον Aurobindo και κυκλοφορούν πολλά βιβλία του.


"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2003, 20:04:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προτάσεις για βιβλία..

http://users.otenet.gr/~tetrakty/synisto2.html#ΘΕΟΣΟΦΙΚΗ%20ΘΕΜΑΤΟΛΟΓΙΑ

«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
saman
Νέο Μέλος

Greece
49 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2003, 18:48:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους saman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου γεια σας
Θα ήθελα , αν κάποιος γνωρίζει , να μου προτείνει βιβλία
του Καρλ Γιουνγκ που έχουν κυκλοφορήσει στα ελληνικά .

.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΟΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
91 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2003, 18:15:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΧΑΙΡΕΤΩ ΣΑΣ ΣΥΝΑΝΑΖΗΤΗΤΕΣ ΤΗΣ ΘΕΙΑΣ ΣΑΣ ΦΥΣΗΣ ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ ΚΑΙ Ο ΦΙΛΟΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣ ΣΑΣ ΑΓΑΠΩ.

ΛΟΙΠΟΝ ΜΕΣΑ ΣΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΑΤΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΔΥΟ ΑΚΟΜΑ ΒΙΒΛΙΑ ΠΟΥ ΟΜΟΛΟΓΩ ΘΑ ΤΑ ΒΡΕΙΤΕ ΚΑΙ ΒΙΩΜΑΤΙΚΑ ΑΛΗΘΙΝΑ.

1]ΦΥΣΙΚΟΣ ΣΤΟ ΦΩΣ. ΕΚΔΟΣΕΙΣ -ΑΝΩ ΛΥΣΗ. ΤΗΛ-6945-662826

2]ΑΡΧΗ ΕΙΝΑΙ ΔΩΡΟ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ. ΑΝΩ ΛΥΣΗ. ΤΗΛ-6945-662826
ΚΑΙ ΕΝΑ ΑΝΕΚΔΟΤΟ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ--ΦΩΝΗ ΨΥΧΗΣ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΣΑΣ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2003, 08:39:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ SAMAN ΠΗΓΑΙΝΕ
http://www.greekbooks.gr/books/searchre.asp
ΚΑΙ ΨΑΞΕ ΤΟΝ ΣΥΓΓΡΑΦΕΑ ΚΑΡΛ ΓΙΟΥΝΓΚ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

saman
Νέο Μέλος

Greece
49 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2003, 19:03:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους saman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

OK φίλε beyond βρήκα αρκετά ενδιαφέροντα βιβλία .
Σε ευχαριστώ


.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

konosk
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
110 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2003, 03:22:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους konosk  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Με καταπλήσσει το γεγονός που η τεράστια λίστα των βιβλίων δεν συμπεριλαμβάνει και τις εργασίες του Σρι Ορομπίντο ή του Σατπρήμ. Εάν κάποιος γνωρίζει για τον Σρι Ορομπίντο ή τον Σατρήμ θα τον παρακαλούσα ολόθερμα να με ενημερώσει όπως κι αν υπάρχουν βιβλία τους στην Ελληνική. Ναι, διαβάζω την Αγγλική αλλά με κουράζει.
Ευχαριστώ

ΠΑΝ ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ



Μια και ασχολείσαι με το διαδίκτυο, μπες σε μια μηχανη αναζήτησης και ψάξε λεπτομέρειες για την Auroville, την κοινότητα που ίδρυσε ο Σρι Αουρομπίντο. Δυστυχώς δεν το έχω πρόχειρο, αλλά υπάρχει και ένα άρθρο σε παλιό Ανεξήγητο για το όλο θέμα. Εκεί θα βρεις διάφορα που θα ικανοποιήσουν την περιέργειά σου επί του θέματος. Καλή τύχη στις αναζητήσεις σου!!!!

Ο Δικαιόπολις μαγειρεύει...αλλά ποιος σκότωσε τον Όμηρο τελικά;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2003, 10:31:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας.

Για τον Aurobindo ήδη έχω καλό μεταφρασμένο υλικό (άρθρα, μέρος βιογραφίας) που μου έστειλε η Κάθυ. Κάποια στιγμή θα το παρουσιάσουμε μέσα από το site.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2003, 00:49:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΕΡΙΚΑ ΠΡΟΤΕΙΝΟΜΕΝΑ ΒΙΒΛΙΑ....

“SORCERY AS VIRTUAL MECHANICS” STEPHEN MACE
-ΘΕΩΡΙΕΣ ΑΦΟΡΩΝΤΑΣ ΤΟΥΣ ΜΗ ΑΙΤΙΑΚΟΥΣ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΥΣ ΤΙΣ ΜΑΓΕΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΡΟΦΗΤΙΩΝ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΚΒΑΝΤΟΜΗΧΑΝΙΚΗ ΚΑΙ ΤΙΝ ΘΕΩΡΙΑ ΤΟΥ ΧΑΟΥΣ.

“THE SEVEN FACES OF DARKNESS” DON WEBB
- ΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ ΠΟΥ ΔΙΕΡΕΥΝΑ ΤΙΝ ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΑΡΧΑΙΑ ΑΙΓΥΠΤΙΑΚΗ ΜΑΥΡΗ ΜΑΓΕΙΑ (ΣΕΤ) ΚΑΙ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ.

“THE BOOK OF PLEASURE” AUSTIN OSMAN SPARE **
- ΤΟ ΑΙΡΕΤΙΚΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΟΥ ΑΓΓΛΟΥ ΜΑΓΟΥ ΤΟΥ 20ου ΑΙΩΝΑ ΠΟΥ ΕΙΣΑΓΕΙ ΤΗΝ ΕΝΟΙΑ ΤΟΥ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥ ΠΙΣΤΕΥΩ ΚΑΙ ΤΙΣ ΣΙΓΚΙΛΙΚΗΣ ΜΑΓΕΙΑΣ

“LIBER NULL & PSCHONAUT” PETER CARROLL.
ΜΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΙΝ ΜΑΓΕΙΑ ΤΟΥ ΧΑΟΥΣ

“THE SACRED MAGICK OF ABRAMELIN THE MAGE” **
ΤΟ ΚΛΑΣΙΚΟ ΠΛΕΟΝ ΓΡΗΜΟΡΙΟ.

“KAOS” JOEL BIROCO **
ΤΟ ONLINE ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ/ΑΛΛΗΛΟΓΡΑΦΙΑ/ΕΡΕΥΝΕΣ ΕΝΟΣ ΣΥΝΓΧΡΟΝΟΥ ΑΠΟΚΡΥΦΙΣΤΗ , ΜΕ ΠΟΛΛΕΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΙΕΣ ΚΑΙ ΚΟΥΤΣΟΜΠΟΛΙΟ ΣΧΕΤΙΚΑ ΤΟ Ο.Τ.Ο.
http://members.madasafish.com/~joelbiroco/


** ΔΙΑΘΕΣΙΜΑ ΕΛΕΥΘΕΡΑ ΣΤΟ INTERNET

Γιωργος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy