ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Ορφέας - Βάρδος η Μύστης
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Ελευθέριος
Νέο Μέλος

Greece
1 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2002, 21:34:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελευθέριος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα. Αυτό που διαβάζετε είναι το πρώτο θέμα που ανοίγω στο Forum. O προβληματισμός μου είναι οτι δεν έχω καταφέρει να βρώ αρκετές πληροφορίες για τον " Ορφέα ", που μου έχει κινήσει αρκετά το ενδιαφέρον. Γνωστοί και φίλοι, όλοι τους γνωρίζουν για το μυθικό πρόσωπο Ορφέα, τον βάρδο, που μάγευε ζώα και ανθρώπους, όταν έπαιζε μουσική. Το θέμα είναι οτι έχω διαβάσει κάποια πράγματα για έναν Ορφέα πνευματικό, ίσως και μύστη ακόμα, πολύ ενδιαφέρων προσωπικότητα...
Οι περισσότεροι του κύκλου μου αδυναμούν να μου απαντήσουν, οι υπόλοιποι πιστεύουν οτι είναι το ίδιο πρόσωπο.Είμαι βέβαιος οτι οι πλούσιοι αναγνώστες του Esoterica θα μου δώσουν ένα χέρι βοήθειας...

Λευτέρης

sembek
Νέο Μέλος

Azores
32 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2002, 21:44:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sembek  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο ΟΡΦΕΑΣ ΕΙΤΑΝ ΒΟΥΔΙΣΑΤΒΑ ΑΒΑΤΑΡΑ .ΨΑΞΕ ΛΙΓΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΒΑΤΑΡΑ ΚΑΙ ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΤΗΝ ΑΚΡΗ ΤΟΥ ΝΗΜΑΤΟΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2002, 22:52:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΙΓΟΥΡΑ ΜΥΣΤΗΣ, .......
ΜΟΥΣΙΚΗ...Ο Πυθαγόρας και πρίν απο αυτόν ο Ορφέας μίλησε για την μουσική των "σφαιρών", και εν έτη 2002 γίνονται έρευνες μίας και ξανά-ανακαλυψαν οι επιστήμονες ότι οι πλανήτες κατά την περιφορά τους δημιουργούν μελωδίες...
Μεγάλο θέμα(και δύσκολο) άνοιξες αγαπητέ φίλε..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2002, 22:53:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλώς όρισες φίλε μας Ελευθέριε στη μεταφυσική παρέα μας.
Μια πολύ καλή αρχή για να μάθεις κάποια πραγματα για τον ΟΡΦΕΑ, είναι το βιβλίο του Εδουάρδου Συρέ "Οι Μεγάλοι Μύστες". Διαβάζοντάς το θα δείς πράγματα για τον ΟΡΦΕΑ και έτσι θα αποκτήσεις μια δική σου γνώμη, αν δεν την έχεις ακόμα αποκτήσει.
Αλήθεια, τι εσύ πιστεύεις;;;

Σωτό αυτό που αναφέρει ο φίλος Sembek, αλλά κατα τη δική μου άποψη Μποτισάτβα Αβατάρα ΔΕΝ ΗΤΑΝ εκείνη την εποχή ώς ΟΡΦΕΑΣ, αλλά σε μιά άλλη μεταγενέστερή του επανενσάρκωση στη γή.

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2002, 09:38:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ρίξε μία ματιά στην ακόλουθη ιστοσελίδα

http://www.apolonio.gr/thriskeia/orfismos.htm

Απο Αγγλικά πως πάς αγαπητέ φίλε Ελευθέριε?(για να σου προτέινω κάποιες ιστοσελίδες..)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Goetian
Νέο Μέλος


42 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2004, 02:51:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Goetian  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ. Ο ΟΡΦΙΣΜΟΣ ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΑ ΚΟΙΝΑ ΣΗΜΕΙΑ ΜΕ ΤΟ ΒΟΥΔΙΣΜΟ. ΟΠΟΙΟΣ ΣΥΓΚΡΙΝΕΙ ΘΑ ΒΡΕΙ ΠΟΛΛΑ ΚΟΙΝΑ.

xXxΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2004, 22:55:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας χαιρετώ.
Σε χαιρετώ Ελευθέριε.
Μα που είσαι, μόνο ένα μήνυμα, γιατι;
Σας χαιρετώ με εκτίμηση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2004, 10:22:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας χαιρετώ.
Ποιοι άραγε να φοβούντε τις Μαινάδες;
Ποιοι στα ορφικά ερμήνευσαν τις ανακαλύψεις του σύχρονού μας μεγάλου μύστη Ιωαν. Πασά και γιατί στα Ορφικά του μας δείχνει Ελληνιστικά αγγεία στην Αμερική πριν 3.000 χρόνια;
Αχ Ορφέα όπως φαίνετε δεν ήρθε ακόμα η ώρα....
Σας χαιρετώ με εκτίμηση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.09375
Maintained by Digital Alchemy