ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΠΑΡΑΦΥΣΙΚΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ ΣΤΗΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
tpt
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
323 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2003, 09:38:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tpt  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ , ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΠΑΡΑΦΥΣΙΚΑ Η ΠΕΡΙΕΡΓΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ , ΤΟΠΟΥΣ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΤΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

spakman
Μέλος 1ης Βαθμίδας


64 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2003, 10:51:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους spakman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα αν και απο πολύ καιρό παρακολουθώ τις συζητήσεις στο φορουμ τώρα αποφασισα να ξεκινήσω να συμμετέχω. Λοιπόν στο θέμα μας. Γνωρίζω ένα στοιχιωμένο σπίτι που το ξέρουν οι πιο πολλοι θεσσαλονικείς πιστεύω στην περιοχή της Νομαρχίας λίγο πριν το Ντεπό επι της Εθ. Αντιστάσεως για το οποίο υπάρχουν διάφορες ιστορίες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Warface
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
247 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2003, 00:48:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Warface  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΩΠΩ ΠΑΙΔΙΑ ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΠΟΛΥ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ
ΛΟΙΠΟΝ ΞΕΡΩ ΕΝΑ ΚΟΝΤΑ ΜΟΥ, ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ
ΠΟΛΥ ΓΝΩΣΤΟ ΥΠΕΡΦΥΣΙΚΟ ΜΕΡΟΣ, ΤΟ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ
ΒΙΕΝΗ Η ΚΑΠΩΣ ΕΤΣΙ ΣΤΗΝ ΕΓΝΑΤΙΑ.

ΕΠΙΣΕΙΣ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ ΔΡΑΚΟΥΛΑ,
Η ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ, ΣΤΗΝ ΒΑΣ. ΟΛΓΑΣ
ΑΝ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΣΤΗΝ ΑΝΩ ΠΟΛΗ ΕΧΕΙ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ
ΥΠΕΡΦΥΣΙΚΗ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ.

ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΤΩΡΑ ΑΝ ΘΥΜΗΘΩ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΘΑ ΤΟ ΠΡΟΣΘΕΣΩ

(ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΟΥΣ ΑΜΠΕΛΟΚΟΙΠΟΥΣ?)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spakman
Μέλος 1ης Βαθμίδας


64 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2003, 14:51:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους spakman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν σε συνέχεια του χθεσινού μου μηνύματος για το στοιχιωμένο σπίτι στην περιχή της Νομαρχίας θα αναφέρω αυτά που έχω ακούσει χωρίς να έχω όμως τεκμειριωμένες αποδείξεις.
Γι΄αυτό το σπίτι έχω ακούσει μια ιστορία για ένα φάντασμα Τούρκου που μάλλον πέθανε εκεί μέσα σε αυτό το παλιό αρχοντικό της πόλης. το φάντασμα λέγεται πως γυρνάει μέσα στο σπίτι και προκαλεί θορύβους με τα γιαταγάνι του και τρόμο σε όποιον μπει τα βράδια στο σπίτι. Όπως και τα υπόλοιπα σπίτια που αναφέρονται ως στοιχιωμένα δεν εχει οικοδομηθεί και λέγονται απο μεγαλύτερους ανθρώπους περιέργες ιστορίες για εργολάβους που έπαθαν ατυχήματα ή έχασαν την ζωή τους όταν προσπάθησαν να το γκρεμίσουν. Στο χώρο του σπιτιού λειτουργεί εδώ και χρόνια μάντρα με υδραυλικά και υλικά οικοδομών και έχω πάει 1-2 φορές μέσα για να πάρω κάποια υλικά.
Ελπίζω και άλλη φίλοι απο θεσσαλονίκη να μοιραστούν μαζί μας τέτοιες ιστορίες γιατί σίγουρα υπάρχουν πολλές, με τόσα παλιά αρχοντικά που έχει η θεσσαλονίκη και με τετοια αχιτεκτονική που έχουν μερικά σε μαγνητίζουν να τα κοιτάς επί πολύ ώρα.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2003, 15:12:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
+ ΦΤΑΣΑΜΕ ΣΤΗΝ ΝΥΜΦΗ ΜΑΣ ΛΟΙΠΟΟΟΟΟΝ...

ΤΩΡΑ ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΜΩΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΙΤΡΕΨΟΥΜΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ "ΤΗΣ ΠΕΝΤΕΛΗΣ" ΕΔΩ ΜΕΣΑ...!

ΝΑΙ! ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΜΕΡΗ ΣΤΗΝ ΛΑΤΡΕΜΕΝΗ ΠΟΛΗ...ΜΑ ΤΙ ΤΑ ΘΕΣ!
ΤΑ ΦΑΝΤΑΣΜΑΤΑ ΣΤΟΝ "ΚΟΣΜΟ" ΤΟΥΣ + ΟΙ ΘΗΣΑΥΡΟΙ ΣΤΟ ΧΩΜΑ...

ΕΤΣΙ ΠΡΕΠΕΙ...
ΑΝ ΤΩΡΑ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΟΠΟΥΣ ΔΥΝΑΜΗΣ...
ΑΛΛΟ ΘΕΜΑΤΑΚΙ,ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΟΜΩΣ ΘΑ ΣΚΕΦΤΩ ΠΟΛΥ ΝΑ ΜΙΛΗΣΩ
ΑΛΗΘΕΙΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕ ΔΙΑΒΑΖΕΤΕ ΤΗ "ΜΥΣΤΙΚΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ" ΤΟΥ ΜΑΡΙΝΟΥ ..;
ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΚΑΛΗ +ΣΥΝΕΤΑ "ΣΙΩΠΗΛΗ" ΑΡΧΗ...

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΝΥΜΦΗ


ΥΓ("ΦΟΒΑΜΑΙ" ΦΙΛΕ ΜΟΥ 'ΝΤΑΒΕΛΗ666' ...ΝΟΜΙΖΩ "ΗΓΚΙΚΕΝ" Η ΩΡΑ ΜΟΥ...)



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KaFriLa
Μέλος 1ης Βαθμίδας


75 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2003, 15:42:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KaFriLa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλτατη ΑΤΜΑ μπορεις να μου πεις περισσοτερες πληροφοριες σχετικα με το βιβλιο ειμαι και εγω σαλλονικιος και ασχολουμε καιρο ψαχνωντας ενεργειακα μεροι , στοες , στοιχειωμενα σπιτια αλλα δεν εχω βρει μεχρι στιγμης κατι το φοβερο . Αν ηθελες να μου ελεγες με τι ασχολειτε κυριως το βιβλιο δηλαδη εχει στοιχεια μεσα μεταφυσικα ? η απλα κανει μια ερευνα για μυστικα μερη ? Αυτα περιμενω απαντηση σου ...

'Το μονο που ξερω ειναι πως δεν ξερω τιποτα'Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

tpt
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
323 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2003, 11:18:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tpt  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΘΕΣΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΦΥΣΙΚΟ ΝΑ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΒΙΒΛΙΟ , ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΑ ΚΑΙ ΑΟΡΙΣΤΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙ.
ΠΡΟΤΙΜΩΤΕΡΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΠΑΡΑΘΕΣΕΤΕ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ.
ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΠΤ ΓΙΑ ΤΟ ΑΡΧΟΝΤΙΚΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΛΙΟ ΣΙΔ/ΚΟ ΣΤΑΘΜΟ?ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ Η ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ,ΑΠΕΝΕΝΤΙ ΑΠΟ ΤΑ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΑ?

ΟΣΟ ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ ΑΤΜΑ , ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΜΕΡΟΣ ΣΤΗΝ "ΣΥΖΗΤΗΣΗ"...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mariearies
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
59 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2003, 15:25:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mariearies  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
hello!!!
εγώ μένω στο Διοικητήριο και είχα διαβάσει σε ένα περιοδικό (δεν θυμάμαι ποιό, ήταν κάποιο από αυτά που ασχολούνται με περίεργα φαινόμενα) ότι σε αυτό το σημείο η Θεσσαλονίκη από κάτω είναι γεμάτη από στοές με εισόδους τους υπονόμους. Δεν ξέρω αν είναι αλήθεια, δεν έχω παρατηρήσει ποτέ κάτι περίεργο σε αυτή την περιοχή, πάντως είναι λογικό να έχει αρχαία από κάτω όπως και σε άλλες περιοχές της πόλης. Απέναντι από το Υπουργείο υπάρχει εκείνη η τεράστια "λακούβα" με τα αρχαία και λογικό είναι να συνεχίζονται αυτά και στην υπόλοιπη περιοχή. Για τις στοές όμως και τους υπονόμους δεν έχω δει εγώ προσωπικά κάτι. Επίσης έχω διαβάσει ότι η εκκλησία της Αχειροποιήτου, στα MACDONALDS απέναντι, είναι θετικός ενεργειακός χώρος γεια γιατί είναι χτισμένος πάνω στον αρχαίο ναό της Ίσιδος. Επίσης, κάτι άλλο, η Ροτόντα, είναι τόπος λατρείας σατανιστών, διότι στην είσοδο έχει ή είχε ένα αγαλματάκι ενός δαίμονα και άλλες περίεργες φιγούρες. Κάθε φορά που περνάω από εκεί ξεχνάω να τα παρατηρήσω, αν τα δει κάποιος ας το αναφέρει. Το σπίτι στη Β. Όλγας ειναι γνωστό για τους θεσσαλονικιούς και πάλι είχα διαβάσει σε ένα άρθρο του ίδιου περιοδικού ότι είναι χτισμένο με πολύ περίεργο τρόπο, υπάρχουν κρυφά δωμάτια που δεν φαίνονται από έξω και γενικώς η διαρρύθμιση είναι πολύ περίεργη. Σε αυτό το περιοδικό έγραφε πολλά για τη Θεσσαλονίκη, αν το θυμηθώ θα το αναφέρω, να το ψάξουμε σε κάποιο αρχείο.
Φιλικά, Μαρία

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

devilmanson
Νέο Μέλος

Greece
25 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2003, 15:52:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους devilmanson  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
geia sas eimai neo melos apo thessaloniki filos tou warface exo kai ego na anafero oti to ksenodoxeio biennis na simpliroso einai apo ta pio perierga stoixeiomena spitia mias oses anakataskeues pigan na ginoun itan teleios mataies giati stamatisan logo atuximaton apo agnosti proeleusi episis exo akousei oti sta 7kastra apo kato uparxoun stoes opou akougontai to bradu ixoi anthropinoi kata poso alitheuei den ksero!!

believe in your mind insanity is just begging!!!devilmanson!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Warface
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
247 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2003, 15:58:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Warface  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΠΕΙΣΗΣ ΟΙ ΚΟΙΠΟΙ ΤΟΥ ΠΑΣΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΟ ΣΗΜΕΙΟ, ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΤΑ ΣΕΡΒΙΚΑ ΝΕΚΡΟΤΑΦΙΑ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mariearies
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
59 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2003, 16:58:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mariearies  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

geia sas eimai neo melos apo thessaloniki filos tou warface exo kai ego na anafero oti to ksenodoxeio biennis na simpliroso einai apo ta pio perierga stoixeiomena spitia mias oses anakataskeues pigan na ginoun itan teleios mataies giati stamatisan logo atuximaton apo agnosti proeleusi

Παιδιά, το Βιέννη έχει ανακαινισθεί, έχει γίνει κάτι άλλο, δεν βλέπω να έχει κάποιο πρόβλημα, περνάω συχνά από εκεί, νομίζω έχει γίνει καφέ. Εκτός αν λέτε άλλο, δεν είναι απέναντι από την Τροχαία στην αρχή της Εγνατίας, δίπλα από ένα syper market και μία τράπεζα?
μαρία

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mariearies
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
59 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2003, 16:59:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mariearies  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΕΠΕΙΣΗΣ ΟΙ ΚΟΙΠΟΙ ΤΟΥ ΠΑΣΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΟ ΣΗΜΕΙΟ, ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΤΑ ΣΕΡΒΙΚΑ ΝΕΚΡΟΤΑΦΙΑ

που είναι αυτά? δεν τα ξέρω

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2003, 17:27:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
χμ..
οι κηποι του Πασα..
(λατρευω το μερος....κατι σαν τον φιλο Νταβελη+την Πεντελη ...)
επι της λεωφορου του "Οχι" /
νοσοκομειο αγιος Δημητριος( φυσικη συνεχεια, ιστορικα, του κτιριου...)

Αν και βρισκω εντελως παραξενο ενεργειακα-τον κομβο μπροστα απο
τα νεκροταφεια της ευαγγελιστριας ....
μολις περασεις τη διασταυρωση δε,προς ευαγγελιστρια(την συνοικια)υπαρχει "αχρονο"...

-τα σερβικα νεκροταφεια νομιζω επι της λαγκαδα/χμ;

-οντως, αναπαλαιωθηκε το κτιριο "Βιεννη"!(παιδια η πληροφορια που μεταφερατε..ειναι παλια)
(ειναι ενα μεγαλοπρεπο αλλης εποχης κτιριο)
αυτο + μονο αρκει ωστε να σε παραπεμπει σε αλλες διαστασεις
(χρονικα σιγουρα).

η πολη μας χτιστηκε/γκρεμιστηκε 7-9 φορες...ειναι φυσικο τα ερειπια της να στοιβαζονται απο εποχη σ'εποχη εκει κατω ...

στη ροτοντα;
χμ...(χλωμο!)
Μα προσπαθησε να κατηφορησεις το δρομο απο αγιου Δημητριου(εναν απο τους δυο κατηφορικους που βγαζουν στην πλατεια της ροτοντας)ξεκινα χωρις να καθορισεις απο πριν πια πλευρα της θα προσπερασεις...
και αφησε το δρομο να σε....κυλησει...

προσεξα πως λειτουργει "λαβυρινθικα"...

θυμαμαι ειχαμε αφεθει,με μια φιλη,στην κουβεντα μας, καθως κατηφοριζαμε....!
βρεθηκαμε να κανουμε εως και τρεις φορες κυκλικα το ναο!.....
μπροστα στον αγιο Γεωργιο....το συνειδητοποιησαμε(το παρεκκλησι απεναντι...)


μαγικη η νυμφη....

Ατμα


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Warface
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
247 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2003, 01:02:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Warface  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΑΙΔΙΑ ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΞΕΝ. ΒΙΕΝΝΗ. ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΤΗΝ ΦΙΛΗ ΑΤΜΑ ΠΟΥ ΜΕ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΕ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΑΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΙΠΕΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2003, 16:45:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=1794

aummm..


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΙΑΣΩΝΑΣ
Νέο Μέλος

Greece
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2006, 13:29:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΙΑΣΩΝΑΣ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος ΙΑΣΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετε και απο εμενα , ηθελα να προσθεσω οτι ο ναος της ροτοντα στην αρχαιοτητα ηταν ο Μεγας Ναος Των Καβειρων - Οι καβειροι ηταν γιοι του Ηφαιστου , και Ειχαν διαφορετικη Οψη απο την ανθρωπινη . Γι αυτο ο παραπανω φιλος τους παρομοιαζει με δρακους και αναφερει την ροτοντα σαν σατανικο τοπο λατρειας , . Οσον Αφορα τους κηπους του πασα Θα ηθελα να διαβασω πληροφοριες που τυχον εχετε ,γιατι δεν εχω αρκετες γνωσεις για το θεμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΙΑΣΩΝΑΣ
Νέο Μέλος

Greece
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2006, 13:30:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΙΑΣΩΝΑΣ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος ΙΑΣΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετε και απο εμενα , ηθελα να προσθεσω οτι ο ναος της ροτοντα στην αρχαιοτητα ηταν ο Μεγας Ναος Των Καβειρων - Οι καβειροι ηταν γιοι του Ηφαιστου , και Ειχαν διαφορετικη Οψη απο την ανθρωπινη . Γι αυτο ο παραπανω φιλος τους παρομοιαζει με δρακους και αναφερει την ροτοντα σαν σατανικο τοπο λατρειας , . Οσον Αφορα τους κηπους του πασα Θα ηθελα να διαβασω πληροφοριες που τυχον εχετε ,γιατι δεν εχω αρκετες γνωσεις για το θεμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Annaliz
Νέο Μέλος


11 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2006, 21:40:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Annaliz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπορείς αν θέλεις να διαβάσεις το βιβλίο του Νίκου Θάνου, ο οποίος είναι Θεσσαλονικιός, το "Στοιχειωμένη Ελλάδα". Είναι φοβερό βιβλίο, αναφέρει γεγονότα που τα έχει ζήσει ο ίδιος, κυρίως για διάφορες περιοχές της Θεσσαλονίκης, από Λαδάδικα έως Άνω Πόλη. Εγώ στην Άνω Πόλη ζω, και δεν είχα διανοηθεί με πόσα φαντάσματα είχα να κάνω!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
necro-Fiera
Νέο Μέλος

Greece
33 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2006, 21:42:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους necro-Fiera  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κήποι του πάσα από ότι έχω διαβάσει στο βιβλίο μυστικοί Ελλάδα και αν θυμάμαι καλά είναι μια εκκλησία που υπάρχει ένας ορθόδοξος άγιος ο άγιος Γεώργιος αν δεν κάνω λάθος στον όπιο πίστευαν και οι τούρκοι κατά την διάρκεια της τουρκοκρατίας (ήταν και δικός τους μαρτυράς δεν ξέρω πώς να το εξηγήσω αυτό) αλλά λέει ότι τα παιδία που έπαιζαν σε μια κοντινή αλάνα με το που έπεφτε ο ήλιος μαζεύονταν στα σπίτια τους γιατί το πνεύμα-φάντασμα του άγιου κυκλοφορούσε … τι να πω
Πήγα μια φορά με κάτι φίλους είδα έναν ναό αλλά δεν είδα την αλάνα και έτσι δεν ξέρω αν ήταν αυτοί οι κήποι του πάσα και άλλωστε ήταν κλειστά έτσι δεν μπορώ να πω περισσότερα για το πως ήταν μέσα παντός ήταν σαν αλσύλλιο και έχει παλιότερα μάλλον μάρμαρα σπασμένα αραδιασμένα κοντά στην είσοδο που προφανώς άνηκαν ΄΄σε παλαιότερη εποχή΄΄(δλδ ήταν αρχαιοελληνικά)

θα δω το απόσπασμα στο βιβλίο και θα διορθώσω πιθανόν λάθος στοιχεία που δίνω

ΑΤΜΑ ήταν πραγματικά πολύ όμορφα εκεί...


Μια ερωτήσει θέλω να κάνω για το ξενοδοχείο ΒΙΕΝΝΗ ποτέ έγινε η αναπαλαίωση γιατί μια φορα που το έψαχνα δεν μπόρεσα να το βρω...

Ακόμα ένας παραφυσικός τόπος είναι και η κόκκινη πολυκατοικία πανό από ένα γνωστό εστιατόριο επί της άγιας σοφίας χωρίς μεγάλη σιγουριά γιατί το άκουσα από πόλους αλλά δεν το έχω διαβάσει πουθενά ...

Η ροτόντα δεν ξέρω για το χμ της άτμα αλλά κάθε φορά που περνάω νιώθω ένα παράξενο συναίσθημα να με διακατέχει ένα βάρη κλήμα που με περιβάλει και παρόλο που δεν φοβάμαι τπτ με τρομάζει (αστειάκι της υπογραφής μου) και δεν μπορώ να κάτσω πολύ εκεί...

Οδός μαύρης πέτρας ένας αναγνώσιμος μόνο τόπος που έψαχνα παγιότερα με τον Jim213 που λέει ο Π . γιαννουλακης ότι κάθε 12 μέρες ανοίγει μια πύλη που οδηγοί σε αλλη διάσταση

Ωραίο το θέμα που άνοιξες TPT και ελπίζω να γίνει ένα μεγάλο θέμα που θα μάθουμε περισσότερα για την πόλη μας

i don't fear anything exept my self...

Edited by - necro-Fiera on 17/01/2006 21:47:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thessamystic
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2007, 17:19:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thessamystic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μερικά από τα σημεία έχουν τοποθετηθεί στο http://www.wikimapia.org που μπορεί ο κάθε ένας να τοποθετήσει σημεία.

κήποι του πασά: http://wikimapia.org/#y=40638194&x=22959816&z=18&l=0&m=a&v=2
στοιχειωμένο όλγας: http://wikimapia.org/#y=40591486&x=22958272&z=18&l=0&m=a&v=2
βιέννα: http://wikimapia.org/#y=40639472&x=22936567&z=18&l=0&m=a&v=2
μαύρη πέτρα: http://wikimapia.org/#y=40640282&x=22959146&z=18&l=0&m=a&v=2Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

emp0ras
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2011, 19:18:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kalispera. Otan eimoun mikros eixa diabasei ena biblio ( xwris na katalabw ti kalo ekana ston eayto mou ) tou opoio einai xwrismeno ana kefalaia, ena gia kathe nomo tis ellados, kai anaferete se ola ta perierga fainomena , istories, thrilous, disidemonies, mystiria, steixiomena spitia, fantasmata, ktl ktl. Kai malista anaferete etsi wste sou leei pane ekei ekini tin mera ekeini tin wra kai des to. Einai grammeno apo polla atoma kai polles piges opws apagoreymena periodika stin Ellada. To biblio legete MYSTIKI ELLADA ekdoseis arxetypo kai kyklofwrei edw kai mia dekaetia. Diabaste to kai tha sas lythoun oles oi apories gia to stoixeiwmeno spiti sti B.Olgas kai oxi mono. Exei poly prama mesa.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2011, 19:44:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε emp0ras καλοσωρισες στο Esoterica.

Προσπάθησε να γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες και όχι με greeklish ώστε να διαβάζονται ευκολότερα τα μηνύματά σου.

Ευχαριστώ.

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
NASAROYTAKI
Πλήρες Μέλος

Greece
856 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2011, 21:25:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
πως περνανε τα χρονια...

λοιπον...το βιβλιο που αναφερει και πιο πανω ο φιλος μας το εχω αν και δεν πιστευω οτι υπαρχουν υπερφυσικες δραστηριοτητες, ομολογω οτι σε πολλα μερη που πηγα ειχαν μια αλλιωτικη αυρα.

πχ στη νομαρχια το περιφημο σπιτι, εχω ολοκληρο βιβλιο που αναφερεται σε αυτο και λεγεται ΦΑΝΤΑΣΜΑΤΑ εκδοσεις αγνωστο. Σε πολλα τευχη strange υπαρχουν επισης πολλα μερη που αναφερονται.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1409912
Maintained by Digital Alchemy