ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Ε
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 40
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2002, 07:49:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΜΑΣ Ε,ΜΥΘΟΣ Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ?
ΟΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΤΙ ΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ

Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2002, 23:20:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους και καλωσόρισες φίλε μου!Εύχομαι καλή παραμονή και καλό ταξίδι στα μονοπάτια της αναζήτησης της γνώσης!

Δύσκολο θέμα άνοιξες αν και πολύ ενδιαφέρον.Δεν είμαι σίγουρη για το αν ΟΝΤΩΣ υπάρχει ομάδα Ε...ΑΝ υπάρχει,είναι μια ανακούφιση το ότι κάποιοι ενδιαφέρονται για την ουσία της Ελλάδας,χωρίς αυτό να σημαίνει ότι οι υπόλοιποι πρέπει να επαναπαυόμαστε.ΑΝ ΔΕΝ υπάρχει,τότε μάλλον μιλάμε για να προσπάθεια αφύπνισης της εθνικής μας συνείδησης με "βιτρίνα" μια υποτιθέμενη ομάδα ανθρώπων. Βέβαια η παροιμία λέει "όπου υπάρχει και καπνός υπάρχει και φωτιά".Λυπάμαι αν δεν είναι αυτό που θα ήθελες να ακούσεις.Αν γνώριζα ευχαρίστως θα το έλεγα.Πάντως να είσαι σίγουρος ότι μέρα με τη μέρα οι απαντήσεις θα αυξάνονται.

Και πάλι καλωσόρισες!!
Ο Σκοτεινός Άγγελος!

"Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2002, 08:02:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλώς όρισες στη παρέα μας φίλε Beyond.
Θα συμφωνήσω με τη καλή μου φίλη τον Σκοτεινό 'Αγγελο. 'Ετσι τα αντιλαμβάνωμαι και εγώ τα πράγματα.
Θα ήθελα μονάχα να προσθέσω, ότι την ιστορία αυτή περί Ε για να τη παρακολουθήσει κανείς, θα πρέπει να έχει μια "μανία καταδιώξεως" καθώς και να "λατρεύει τις θεωρίες ΣΥΝΟΜΟΣΙΟΛΟΓΙΑΣ".
Εγώ ώς Κέλσος, ΠΟΤΕ δεν είχα ΟΥΤΕ το ένα στοιχείο, ΟΥΤΕ κια το άλλο...
'Ετσι δεν παρακολούθησα το θέμα, μιάς και δεν είχε να μου προσφέρει ΤΙΠΟΤΑ για την ανάπτυξη του πνευματικού ανθρώπου...

Θα παρειμένω λοιπόν και εγώ να δώ τι θα συμπληρωθεί και απο τα άλλα μέλη του Esoterica.gr για το θέμα και να είσαι σίγουρος, ότι θα σχολιάσω τα όσα μας παρατεθούν...

Και πάλι καλώς όρισες,
Κέλσος

Edited by - Kelsos on 21/05/2002 08:03:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2002, 11:47:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ Η ΟΜΑΔΑ 'Ε' ΥΦΙΣΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΑΙΟΤΗΤΑ.
ΚΑΤΕΧΕΙ ΥΠΕΡΥΨΗΛΗ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΓΝΩΣΕΙΣ ΚΑΙ Ο ΒΑΣΙΚΟΣ ΤΗΣ ΑΝΤΙΠΑΛΟΣ
ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΥΛΗ ΤΩΝ 'Η' ΔΗΛΑΔΗ Η ΕΒΡΑΙΚΗ.ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΦΥΛΕΣ ΕΧΟΥΝ ΕΡΘΕΙ ΑΠΟ ΑΛΛΟΥΣ ΠΛΑΝΗΤΕΣ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΚΑΙ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΤΩΝ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2002, 21:42:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χμμμμμ καταρχάς, ΠΟΙΟΙ είναι αυτοί που τα λένε αυτά;;;
Κατα δεύτερον, ΠΩΣ τα "αποδεικνύουν";;;
Και τρίτον, ΓΙΑΤΙ τα λένε αυτά;;; (εννοώ τι σκοπό έχουν που τα λένε)

Χαιρετώ...
Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2002, 23:49:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα και πάλι αγαπητοί μου φίλοι.
Κέλσο,αν θέλεις τη γνώμη μου,οι υποθέσεις αυτές (αερολογίες δηλαδή διότι δεν έχω απτές αποδείξεις) λέγονται από μια ομάδα κατεχόντων τα κλειδιά της εξουσίας όχι της πολιτικής αλλά της πνευματικής (υποθέτω πάντα),και απώτερος σκοπός τους είναι να μετατρέψουν καθέναν από εμάς,από σκεπτόμενο και ανοιχτόμυαλο και ψυχικά καθαρό αυτοτελές αυτόνομο ΟΝ σε ΜΑΖΑ.Η δε μάζα είναι πιο εύκολη σε κάθε είδους "χειρισμό" (πχ φανατισμός) ενώ η "φωνή της λογικής" ή η ατομική σκέψη και τα ατομικά συναισθήματα έχουν πάει περίπατο...Και πολύ έξυπνα χρησιμοποιούν τη φημολογία για να γίνουν πιστευτοί.Ίσως γιατί σήμερα πιο πολύ σημασία δίνουμε σαν σύνολο στο κουτσομπολιό παρά στα ουσιαστικά πράγματα.

Εμένα με ενδιαφέρει ΑΛΗΘΕΙΑ και οι κάθε αστήρικτοι και ανώνυμοι ισχυρισμοί με αφήνουν παντελώς αδιάφορη...Περιμένω τα σχόλιά σας!

Ο Σκοτεινός σας Άγγελος!!

"Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;"

Edited by - Darkangel_78 on 24/05/2002 23:52:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2002, 07:31:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και πάλι δεν θα διαφωνήσω μαζί σου Σκοτεινέ 'Αγγελε
Θα σε διορθώσω όμως σε κάτι που είπες, γιατί είναι σημαντικό ....
Λές λοιπόν ότι:
"... οι υποθέσεις αυτές (αερολογίες δηλαδή διότι δεν έχω απτές αποδείξεις) λέγονται από μια ομάδα κατεχόντων τα κλειδιά της εξουσίας όχι της πολιτικής αλλά της πνευματικής (υποθέτω πάντα)..."

Να ξέρεις καλέ μου 'Αγγελε (έστω και Σκοτεινέ!!! χεχε) ότι, ΠΟΤΕ αυτός που ΚΑΤΕΧΕΙ ΤΗ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΓΝΩΣΗ δεν λέει αερολογίες

Πολύ σωστά όμως είπες όλα τα άλλα... ΑΡΑ, το συμπέρασμα που πρέπει να βγεί είναι ότι...
Οι ΑΥΤΟΑΠΟΚΑΛΟΥΜΕΝΟΙ "απεσταλμένοι των Ε" λένε ΑΕΡΟΛΟΓΙΕΣ και ότι ΚΑΜΙΑ ΓΝΩΣΗ δεν κατέχουν.
Η ΓΝΩΣΗ είναι δύναμη και η δύναμη αν μη τι άλλο, φαίνεται, διακρίνεται, ΑΛΛΑ τίποτα απο γνώση (μαζί με τα "παρελκόμενά της" δεν έχω βρεί μέσα σε όλα αυτά που ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΜΑΣ ΔΕΙΞΟΥΝ οι "εντολοδόχοι" της ομάδας Ε....

Ας μας δείξουν λοιπόν και κατόπιν.... συζητάμε...

Κέλσος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΤΙΝΟΟΣ
Νέο Μέλος

Greece
14 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2002, 13:14:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΤΙΝΟΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους.

Επιδή δεν έχω ξανακούσει για αυτή την ομάδα θα ήθελα αν είναι δυνατόν να προταθεί καποια βιβλιογραφία ή κάποια σελίδα στο διαδίκτυο.
ευχαριστώ πολύ.


*COGITO ERGO SUM*

ΑΝΤΙΝΟΟΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2002, 14:39:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα φίλοι μου.
Αγαπητέ Αντίνοε,υπάρχει ένας έλληνας συγγραφέας που λέγεται (με κάθε επιφύλαξη) Φουράκης.Δε θυμάμαι το μικρό του όνομα.Έχει γράψει για την ομάδα αυτή.Δυστυχώς δεν έχω κάποιο βιβλίο του.Μπορείς να επισκεφτείς τους δικτυακούς τόπους εκδοτικών οίκων ή να πας μια βόλτα στο Πεδίο του Άρεως,έχει έκθεση βιβλίου μέχρι τις αρχές Ιουνίου.Η έρευνα στο ιντερνετ μέσω μηχανών αναζήτησης δεν θα σου φέρει και πολλά αποτελέσματα.Ελπίζω να σε βοήθησα...

Ο Σκοτεινός Άγγελος!!

"Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2002, 16:48:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εκτός απο τον Ιωάννη Φουράκη που μέσω των εκδόσεων ΤΑΛΩΣ έχει γράψει βιβλία για τους Εψιλον, έχει γράψει και ο Ανέστης Κεραμυδάς.
Η σελίδα του Ι.Φουράκη είναι: http://www.fourakis.gr/

Θέλει όμως προσοχή το θέμα, γιατί εγκυμονούν κίνδυνοι (κατα τον ίδιο τον Φουράκη)... θα σε κυνηγήσουν οι "άλλοι" και τότε.... μαύρο φίδι που μας έφαγε (αχχχ κουράστηκα να γελάω!!!)

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2002, 17:09:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα και πάλι....Ο Κέλσος συμπληρώνει τη σκέψη μου ως συνήθως

Όσον αφορά το τελευταίο μήνυμα μάλλον δεν εξέφρασα σωστά αυτό που ήθελα να πω:λέγοντας πνευματική εξουσία (άστοχα βέβαια) εννούσα αυτούς που μπορούν είτε λόγω θέσης είτε λόγω "επωνυμίας" να επηρεάζουν μεγάλες μερίδες του πληθυσμού.Δεν είχα καμία πρόθεση να προσβάλω πρόσωπα του πολιτικού,θρησκευτικού ή πολιτισμικού κόσμου ούτε βέβαια να θίξω συγκεκριμένα κάποια άτομα.
Ελπίζω να είμαι έστω και τώρα σαφής...

Ο Σκοτεινός Άγγελος!!

"Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2002, 17:07:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΑΝΤΩΣ ΠΑΙΔΙΑ ,ΕΓΩ ΜΕΣΩ ΚΑΠΟΙΩΝ ΒΙΒΛΙΩΝ ΓΥΡΩ ΑΠΟ Ε,ΣΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΠΕΡΙΟΔΙΚΑ ΕΧΩ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΜΕΛΕΤΩ ΚΑΠΩΣ ΠΙΟ ΔΙΕΞΟΔΙΚΑ ΤΗΝ ΑΡΧΑΙΟΕΛΛΗΝΙΚΗ
ΚΟΛΤΟΥΡΑ ΚΑΙ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ,ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΘΕΤΙΚΗ ΕΠΙΔΡΑΣΗ ΟΛΗ ΑΥΤΗ Η ΦΙΛΟΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ Ε,ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΤΑ ΔΙΑΒΑΖΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΑΝΟΙΧΤΟ ΜΥΑΛΟ,ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΠΟΔΕΧΕΤΑΙ ΟΤΙ ΔΙΑΒΑΖΕΙ ΣΑΝ ΓΕΓΟΝΟΣ.
ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ ,ΣΚΕΠΤΕΣΑΙ,ΚΡΙΝΕΙΣ,ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΚΑΤΑΛΗΓΕΙΣ,ΑΝ ΟΧΙ ΤΟΤΕ
ΣΥΝΕΧΙΖΕΙΣ ΤΟ ΨΑΞΙΜΟ Ε??

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2002, 00:29:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπο αυτό το πρίσμα.... ΝΑΙ συμφωνώ και αυτό άλλωστε ΚΑΙ εγώ σαν ερευνητής πράτω...
Θα έλεγα λοιπόν ώς πρόταση, ότι καλο θα ήταν να μελετούμε τις ΠΡΩΤΕΣ ΓΡΑΦΕΣ.... τις ΠΗΓΕΣ... και όχι το τι διάβασε και κατάλαβε (αν κατάλαβε τίποτα) ο κάθε ένας απο όλους αυτούς τους "εθνοσωτήρες", "εντολοδόχους", "απεσταλμένους" κλπ ανθρώπους που γράφουν κάποια βιβλία με σκοπό ΜΟΝΟ το κέρδος!
Και καλά να έιχαν σκοπό και στόχο το κέρδος της ΕΛΛΑΔΑΣ, αλλά μέσο όλων αυτών των ιδεών και οραμάτων, σκοπό έχουν ΜΟΝΟ το δικό τους κέρδος, εις βάρος μάλιστα τις ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗΣ ΠΡΟΟΔΟΥ & ΕΞΕΛΙΞΗΣ τς Ελλάδας και των Ελλήνων...

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2002, 02:20:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
θα δανειστώ για εισαγωγή στο θέμα ένα τμήμα απο τον Γ Καραμπελία και το περιοδικό Αρδιν

"Περιμένοντας κάποιο θαύμα παραπατάει ο σημερινός ελληνισμός ανάμεσα σε ονειροφαντασίες μεγαλείου και την καταθλιπτική καθημερινότητα ενός Σημίτη μιας Αγγελοπούλου ή ενός big brother, προσκυνώντας μεθυσμένους τουρίστες από τη Μύκονο έως την Αγία Νάππα. Ο τόσο αναμενόμενος Μεσσίας έχει εκφυλιστεί σε ιστορίες για... εξωγήϊνους και “ομάδες Ε”..."

Προσωπική αποψη είναι ότι ο Φουράκης είναι παντελός αναξιόπιστος ..
Κάποιες "πληροφορίες", υπάρχουν στο βιβλίο μυστικές εταιρίες των εκδόσεων Αρχέτυπο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2002, 16:40:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙ..ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΟ "ΚΟΣΜΟΣΚΑΦΟΣ-ΣΤΑΓΥΡΟΝ-ΕΨΙΛΟΝ", ΜΕΣΑ
ΑΠΟ ΤΑ ΚΕΙΜΕΝΑ ΤΟΥ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗ Ο ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ "ΒΓΑΖΕΙ" ΕΝΑ ΣΚΑΦΟΣ ΠΟΥ
ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΕΙ ΤΗΝ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΤΟΥ ΦΩΤΟΣ,ΟΠΟΙΟΣ ΤΟ ΕΧΕΙ ΔΙΑΒΑΣΕΙ
ΑΣ ΜΟΥ ΠΕΙ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΤΟΥ.ΦΕΡΝΕΙ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ
ΚΑΛΟΣ ΟΥΤΕ ΣΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΟΥΤΕ ΣΤΗΝ ΓΕΩΜΕΤΡΙΑ,ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ
ΝΑ ΚΑΤΑΝΟΗΣΩ ΠΛΗΡΩΣ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΑΠΟΔΕΙΞΗΣ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ ΓΙΑ ΝΑ
ΣΧΕΔΙΑΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΡΙΓΡΑΨΕΙ ΤΟ ΣΚΑΦΟΣ.ΕΠΙΣΗΣ ΔΙΝΕΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΔΙΚΕΣ ΤΟΥ
,ΠΟΥ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΛΟΓΙΚΕΣ ΟΜΩΣ, ΓΙΑ ΤΟ Ε ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΟΥΣ ΔΕΛΦΟΥΣ..
ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΕ ΣΟΒΑΡΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΥΡΗΝΚΙΗ ΦΥΣΙΚΗ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΜΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ π.χ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΠΟΥ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΙ
ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΠΡΟΩΣΗΣ ΤΟΥ ΣΚΑΦΟΥΣ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κατερίνα
Νέο Μέλος


11 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2002, 12:49:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κατερίνα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου γεια σας.

Συμφωνώ με όσους είπαν ότι χρειάζεται μια ανοικτόμυαλη προσέγγιση γύρω από το θέμα. Γενικά νομίζω δεν πρέπει να είμαστε ανυποψίαστοι για κανένα θέμα. Δε σας κρύβω ότι πολλές φορές σε φιλικές συζητήσεις ένοιωσα ικανοποιημένη με τον εαυτό μου που τουλάχιστον γνώριζα κάτι για το θέμα αυτό. Και εμένα η επαφή μου με αυτά τα θέματα με βοήθησε να μελετήσω και να γνωρίσω πτυχές του ελληνικού πολιτισμού που διαφορετικά ίσως να μην γνώριζα.

Από την άλλη μεριά αν θέλεις να αμφισβητήσεις την υπαρξη της Ομάδας Ε ή να αντικρούσεις επιχειρήματα καλό είναι να γνωρίζεις όσο πιο πολλά γίνεται περί της θεωρίας αυτής.

Εκείνο που με προβληματίζει εμένα είναι το εξής: Αν και η θεωρία περιέχει πολλές υπερβολές που αγγίζουν συχνά τα όρια επιστημονικής φαντασίας ή και παράνοιας και καταντούν συχνά γελοίες, είναι επίσης γεγονός ότι πολλά από τα τεχνολογικά επιτεύγματα των Ελλήνων στο παρελθον, πολλά γεγονότα της ιστορίας μας και πολλές από τις κινήσεις διαφόρων στη διεθνή σκακιέρα σήμερα, δεν έχουν ερμηνευθεί ακόμα με κάποιο άλλο τρόπο. Μελετούμε και αναμένουμε.

Σημειώνω επίσης ότι ακόμα και αν δεν ευσταθούν οι θεωρίες αυτές δεν τις θεωρώ επικίνδυνες να προκαλέσουν αλαζονεία, έπαρση ,η εθνικισμό. Το ατεκμηρίωτο της υποθεσης μας προστατεύει απο το ενδεχόμενο αυτό.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2002, 13:36:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα παιδιά!
Ένα μικρό σχόλιο μόνο:ίσως αυτή η ερμηνεία μας κάνει διότι ακόμα δεν έχουμε βρει κάποια άλλη πιο ικανοποιητική ερμηνεία.
Παράδειγμα: Κάποτε θεωρούσαμε τους κεραυνούς οργή των θεών.Ήρθε ο Βενιαμίν Φρανγκλίνος και ανέτρεψε αυτή την άποψη και κατόπιν αυτού εντάσσουμε πλέον τους κεραυνούς στη σφαίρα του φυσικού και όχι του "υπερφυσικού".Κάτι τέτοιο θα γίνει πιστεύω στο μέλλον και θα ερμηνευτούν όλες οι ανεξερεύνητες πτυχές της "γνωστής" ιστορίας.
Και τελικά σε βάθος χρόνου θα αποδειχτεί αν υπάρχει "ομάδα Ε" ή όχι.Εγώ από τη πλευρά μου το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να περιμένω...
Σας χαιρετώ!!
Ο Σκοτεινός Άγγελος!

"Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

RMCCTR
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
79 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2002, 19:45:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΑΙΔΙΑ ΓΕΙΑ ΣΑΣ. ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΝΑ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ ΚΑΙ ΕΧΩ ΨΑΧΤΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΟΜΑΔΑ Ε. ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΗΝ ΦΡΑΣΗ ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΝΟΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΦΩΤΙΑ ΑΛΛΑ ΠΑΝΤΑ ΚΡΑΤΑΩ ΕΠΙΦΥΛΑΞΕΙΣ.
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΧΕΤΕ ΔΕΙ ΤΟ ΥΠΟΤΙΘΕΜΕΝΟ ΣΗΜΑ ΤΩΝ "Ε" ΑΛΛΑ ΑΝ ΟΝΤΩΣ ΙΣΧΥΕΙ, ΤΟ ΣΗΜΑ ΤΟΥ ΕΥΡΩ ΜΕ ΛΙΓΗ ΦΑΝΤΑΣΙΑ ΕΧΕΙ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΠΑΡΑΦΡΑΣΗ ΤΟΥ ΣΗΜΑΤΟΣ ΤΩΝ "Ε"


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ATLAS
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
123 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2002, 17:01:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ATLAS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
TAYTHN ΓΑΡ ΟΙΚΟΥΜΕΝ ΟΥΧ ΕΤΕΡΟΥΣ ΕΚΒΑΛΟΝΤΕΣ ΟΥΔ'ΕΡΗΜΗΝ ΚΑΤΑΛΑΒΟΝΤΕΣ ΟΥΔ'ΕΚ ΠΟΛΛΩΝ ΕΘΝΩΝ ΜΙΓΑΔΕΣ ΣΥΛΕΓΕΝΤΕΣ ΑΛΛΑ ΚΑΛΩΣ ΚΑΙ ΓΝΗΣΙΩΣ ΓΕΓΟΝΑΜΕΝ ΩΣΤ'ΕΞ ΗΣΠΕΡ ΕΦΥΜΕΝ ΤΑΥΤΗΝ ΕΧΟΝΤΕΣ ΑΠΑΝΤΑ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟΝ ΔΙΑΤΕΛΟΥΜΕΝ ΑΥΤΟΧΘΟΝΕΣ ΟΝΤΕΣ ΚΑΙ ΤΩΝ ΟΝΟΜΑΤΩΝ ΤΟΙΣ ΑΥΤΟΙΣ ΟΙΣΠΕΡ ΤΟΥΣ ΟΙΚΟΙΟΤΑΤΟΥΣ ΤΗΝ ΠΟΛΙΝ ΕΧΟΝΤΕΣ ΠΡΟΣΕΙΠΕΙΝ.ΜΟΝΟΙΣ ΓΑΡ ΗΜΙΝ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΤΗΝ ΑΥΤΗΝ ΤΡΟΦΟΝ ΚΑΙ ΠΑΤΡΙΔΑ ΚΑΙ ΜΗΤΕΡΑ ΚΑΛΕΣΑΙ ΠΡΟΣΗΚΕΙ.

ΙΣΟΚΡΑΤΟΥΣΠΑΝΗΓΥΡΙΚΟΣ


Ο ΙΣΟΚΡΑΤΗΣ ΜΕΓΑΣ ΡΗΤΟΡΑΣ ΚΑΙ ΔΙΔΑΣΚΑΛΟΣ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΖΕ ΤΟΝ ΠΑΝΗΓΥΡΙΚΟ ΓΙΑ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΩΣ ΕΝΑΡΚΤΗΡΙΟ ΛΟΓΟ ΤΩΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΩΝ ΑΓΩΝΩΝ.ΚΑΘΕ ΛΕΞΗ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ΕΠΙΛΕΓΜΕΝΗ ΚΑΙ ΚΡΥΒΕΙ ΓΝΩΣΗ ΚΑΙ ΙΣΤΟΡΙΚΗ Α-ΛΗΘΕΙΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2002, 22:43:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα αγαπητοί φίλοι!!
Φίλε/η μου RMCCTR είπες για κάποιο υποτιθέμενο σήμα των Ε.Πού μπορώ να βρω κάποια απεικόνιση?Μπορείς να το περιγράψεις???Σ'ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Ο Σκοτεινός Άγγελος!


"Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

RMCCTR
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
79 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2002, 11:32:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΓΑΠΗΤΕ ΣΚΟΤΕΙΝΕ ΑΓΓΕΛΕ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΤΟ ΠΕΡΙΓΡΑΨΩ ΠΑΝΤΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΟ ΕΞΩΦΥΛΛΟ ΤΟΥ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΥ ΔΙΣΚΟΥ ΤΩΝ TERROR X CREW ΕΝΟΣ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ HIP HOP ΣΥΓΚΡΟΤΗΜΑΤΟΣ. Ο ΤΙΤΛΟΣ ΤΟΥ ΔΙΣΚΟΥ ΕΙΝΑΙ "ΕΣΣΕΤΑΙ ΗΜΑΡ"!!!(ΣΤΙΧΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΛΙΑΔΑ). ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΑΚΟΥΣΕΙΣ
ΕΠΙΣΗΣ ΤΟ ΕΝ ΛΟΓΩ ΣΗΜΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΕΞΩΦΥΛΛΟ ΤΟΥ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟΥ STRANGE ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΜΗΝΑ(ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΥΛΙΚΟ)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

RMCCTR
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
79 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2002, 11:52:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΚΟΤΕΙΝΕ ΑΓΓΕΛΕ ΚΑΙ ΛΟΙΠΑ ΜΕΛΗ ΕΚΑΝΑ ΕΝΑ ΛΑΘΟΣ.
ΤΟ ΣΗΜΑ ΤΩΝ "Ε" ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΕΞΩΦΥΛΛΟ ΤΟΥ ΔΙΣΚΟΥ ΑΛΛΑ ΣΤΟ ΕΝΘΕΤΟ ΒΙΒΛΙΑΡΑΚΙ. ΠΑΝΤΩΣ ΣΑΣ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ ΝΑ ΑΚΟΥΣΕΤΕ ΤΟΝ ΔΙΣΚΟ
ΓΙΑΤΙ ΜΙΛΑΕΙ ΓΙΑ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΠΟΙΗΣΗ ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ.
ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΑΡΧΑΙΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΤΟΥ ΠΥΘΑΓΟΡΑ ΕΧΟΥΝ ΜΕΛΟΠΟΙΗΣΕΙ ΜΕ ΟΡΓΑΝΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΤΙΣ ΡΙΖΕΣ ΤΟΥΣ ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΑΔΑ

ΧΑΙΡΕΤΩ
Ο RMCCTR


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PLOUTARXOS
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2002, 01:32:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους PLOUTARXOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας.
Είμαι νέο μέλος και αφορμή για την εγγραφή μου ήταν η ανάγνωση αυτού εδώ του θέματος, ψάχνοντας στο διαδίτυο για την ΟΜΑΔΑ Ε, πληροφορούμενος για αυτήν από ένα φίλο. Επειδή βρίσκομαι ακόμα στην αρχή των αναζητήσεών μου για το θέμα, δεν έχω ιδέα αν πρόκειται για μύθο ή για πραγματικότητα (πιθανότατα, βέβαια, δεν πρόκειται να το ανακαλύψω ποτέ). Θα ήθελα, όμως, να καταθέσω την γενικότερη άποψή μου για τέτοιου είδους θέματα, χωρίς να έχω συμμετάσχει ή διαβάσει ακόμα άλλο θέμα αυτού εδώ του forum. Θέλω, λοιπόν, να πω ότι αυτό που συναρπάζει και μαγεύει τον άνθρωπο είναι το ''ανεξήγητο'' που παραμένει ανεξήγητο. Γιατί αν εξηγηθεί, ''απομυθοποιείται'', παύει να ερεθίζει το νου και τη φαντασία, γίνεται κάτι φυσιολογικό, κάτι εντός των ορίων της σκέψης του. Κάτω από αυτήν τη θεώρηση, πάντως, μπορεί να ''κερδίσει πόντους'' η άποψη της μη ύπαρξης της ΟΜΑΔΑΣ Ε, απλά γιατί αν είναι μύθος κι όχι πραγματικότητα αυτή η ομάδα, δεν θα μπορεί να αποδειχθεί ούτε η ύπαρξη, ούτε η μη ύπαρξή της, έτσι θα μπορεί να συντηρείται ο μύθος και να ερεθίζει τη φαντασία μας. Ελπίζω να υπάρξει κάποια στιγμή λύση στο μυστήριο αυτό...

Ευχαριστώ για το χρόνο σας

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2002, 15:01:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙ. Μολις επεστρεψα απο τις διακοπες .
Ημουν Αρχ.Ολυμπια,ετσι εψαξα λιγο να δω τι γινεται με την υποθεση Ε,
δεδομενου και της ιδιαιτεροτητος του χωρου..
Βρηκα αρκετα ατομα τα οποια η εχουν προσχωρησει ανευ ορων στην
λατρεια του δωδεκαθεου η ψαχνουν πιο γενικα την ολη υποθεση.
Παντως υπαρχουν πολλοι προβληματισμενοι με το θεμα των Ολυμπιακων Αγωνων και τον αντικτυπο που θα εχει στον ελληνισμο μια ενδεχομενη
ακυρωση τους.Ακομα υπαρχουν πολλοι οι οποιοι αν και κρατανε τις
επιφυλαξεις τους ,προβληματιζονται γυρω απο το θεμα της
πλανητικης κυριαρχιας καθως και για τα μελλοντικα σχεδια "καποιων"
για την πορεια του πλανητη.
Οσο για την Ομαδα Ε ,κατα την γνωμη τους οι ενδειξεις ειναι πολλες,
αλλα το γιατι υπαρχει η κινητικοτητα γυρω απο το θεμα τα τελευταια
χρονια προβληματιζει γενικως.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GY
Νέο Μέλος

Greece
9 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2002, 13:13:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GY  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αίσθησή μου είναι πως πρόκειται για μια "φούσκα", συγχωρήστε μου την έκφραση. Σαφώς σαν θέμα παρουσιάζει μεγάλο ενδιαφέρον, όμως για ακόμη μία φορά, αποδεικνύεται πως ως λαός είμαστε ιδιαίτερα επιρρεπείς σε μυθεύματα και μεγαλοποιήσεις!
Το μόνο βέβαιο είναι πως κάποιοι υποτιθέμενοι ερευνητές και "ελληνάρες", εκμεταλλευόμενοι την αδυναμία μας, πουλάνε χιλιάδες αντίτυπα βιβλίων, που κάποια εξ'αυτών προσβάλλουν και την νοημοσύνη μας. Προσωπικά πιστεύω πως μόνο ως φανταστική ιστορία μπορεί να σταθεί και η πιο τρανή απόδειξη αυτού που λέω, είναι αυτοί οι ίδιοι που μεγαλοποίησαν το θέμα και γράφουν τα σχετικά βιβλία.
Δεν έχετε παρά να μπείτε σε ένα βιβλιοπωλείο και να διαβάσετε τα βιογραφικά τους σημειώματα, στις πρώτες σελίδες των βιβλίων τους. Δεν σας προτείνω να τα αγοράσετε διότι θα χρειαστείτε ένα σεβαστό ποσό. Αν σας μείνει καμμία αμφιβολία για όσα παραπάνω αναφέρω...τι να πω...προσωπικά δεν θέλω άλλους "δράκους" στη ζωή μου!
Ήμαρτον πια!!! Ας διαθέσουμε για το συγκεκριμένο θέμα (...και για άλλα πολλά ακόμη)το κομμάτι του μυαλού και της ψυχής που πραγματικά τους αξίζουν.

"Discimus vitae"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2002, 02:22:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παραπέμπω σε μία άλλη, νεότερη, συζήτηση σχετικά με το ίδιο θέμα, την "ΟΜΑΔΑ-Ε", από το Forum: .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=362

Το πιθανότερο είναι να βρείτε εκεί περισσότερες πληροφορίες για το ζήτημα.

-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΜΑΝΟΣ ΦΡΑΓΚΟΥΛΗΣ
Νέο Μέλος

Greece
1 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2002, 15:46:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΜΑΝΟΣ ΦΡΑΓΚΟΥΛΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας χαιρετίζω όλους! εδώ δεν γράφω για να πάρω θεση στο εαν υπάρχει ή όχι η ομάδα Ε! θέλω απλά να δώσω μερικές κατα Κεραμυδά πληροφορίες για αυτή! Η ομάδα Ε αποτελείται από 48 συν 1 άτομα .ο 49ος θεωρείται ο ενσαρκωμένος Διόνυσος. Η ομάδα υπήρχε από τότε που δημιουρουργήθηκε το Ιερατείο,το οποίο χάνεται στις απαρχές της ιστορίας. Επισήμως γίνεται γνωστή τον 8ο π.Χ αι . Ο πρώτος γνωστός αρχηγός των <<Ε>> ήταν ο Γλαύκος,ο οποίος ήταν γνωστός ζωγράφος του 8ου π.Χ αι.
Αρχές του 7ου π.Χ αι. ήταν αρχηγός ο Εξηκίας, επίσης ένας ζωγράφος ο οποίος υπέγραφε ως Ομάς <<Ε>>.Τα αγγεία υπ’αριθμόν 1008 και 1011 στο μουσείο του Βερολίνου αναγράφουν Ομάς <<Ε>>
Και κάποια άλλα γράφουν το όνομά του, Εξηκίας. Μετά εισχώρησαν κάποιοι στρατιωτικοί και ιδίως φιλόσοφοι μεταξύ αυτών και ο Ισοκράτης. Επίσης ο Ανέστης Κεραμυδάς στα βιβλία του και σε συνεντεύξεις του αναφέρει πως οι δύο δορυφόροι του Άρη ο Φόβος και ο Δήμος είναι δυο διαστημόπλοια που έφυγαν από τη γη όταν έγινε η καταστροφή της Ατλαντίδος. Επίσης αναφέρεται πως το εσωτερικό του Ολύμπου είναι τεχνητό και μέσα έχει τα πανάρχαια πλοία τα οποία είναι όμοια με αυτά που βρίσκονται κάτω απ’τη Σφίγγα της Αιγύπτου,καθως και δύο βιβλιοθήκες. Εκτός από το εσωτερικό του Ολύμπου τεχνητή είναι η Δήλος ο Λυκαβηττός και η Ακρόπολη! Αυτά είναι λίγα από τα στοιχεία για τους <<Ε>> τα οποία μας αναφέρει ο Ανέστης Κεραμυδάς στα βιβλία του: Ομάδα <<Ε>>, Ατλαντίδα Επίκληση κ.α . e-mail mfragoulis5@in.gr


ΕλλαδιοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2002, 16:50:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ το νέο μέλος "Ελλάδιο".

Η διαφορά πίστης και γνώσης είναι πιστεύω εμφανής. Κάθε άνθρωπος πρέπει να βρίσκει το δικό του ορθό μέτρο μεταξύ αυτών των δύο.

Χωρίς να παίρνω κι εγώ απόλυτη θέση στο αν υπάρχει ή όχι η Ομάδα "Ε" (αν και περισσότερο κλίνω προς το ότι δεν υπάρχει) προτείνω σε όλους να βρουν το δικό τους ορθό μέτρο μεταξύ του να πιστεύουν για την Ομάδα αυτή και του να γνωρίζουν για την Ομάδα αυτή.

Κι ακόμη πιο πέρα βρίσκεται και η πιθανότητα του να υπάρχει αυτή η ομάδα αλλά να έχει "κακοποιηθεί" τόσο πολύ από τους υποστηρικτές της που δεν θέλουν ούτε αυτοί να μιλάνε για αυτήν.

Γενικά ο καθένας λέει ότι θέλει, χωρίς να χρειάζεται να προσπαθεί να αποδείξει κάτι και ακόμη χειρότερα αγανακτεί όταν του γίνεται κριτική.

Δεν ξέρω, είμαι λίγο μπερδεμένος, τιλέτε κι εσείς;

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Secondborn
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
410 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2002, 03:15:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Secondborn  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν "γνωρίζω" τίποτα για αυτή την ομάδα. Έχω ακούσει και διαβάσει πολλά για αυτή και τη δράση της. Όμως εξακολουθώ να μη "γνωρίζω" τίποτα.
Όποτε ακούω για αυτή την ομάδα μου έρχεται στο μυαλό η ιστορία με το απαγορευμένο μήλο και τους πρωτόπλαστους. Η ιστορία αυτή μπορεί να έχει γίνει αλλά μπορεί και όχι. Η ιστοριούλα αυτή με τον Αδαμ και την Εύα ίσως να ήταν κάποιο τέχνασμα ενός συγγραφέα θέλοντας να γίνει πιο κατανοητός ο λόγος του. Όποια όμως εκδοχή και να είναι η σωστή το μόνο σίγουρο είναι ότι η συμβολική της σημασία είναι πραγματικά μεγάλη.
Αν με ρωτούσαν πιο παλιά αν η Εύα έφαγε το μήλο θα απάνταγα ναι. Αν με ρωτούσαν τώρα θα απάνταγα ότι δεν ξέρω αν το έφαγε...γιατί δε με νοιάζει. Το μήλο είναι το κακό. Αυτό μόνο ξέρω.
Κατα τον ίδιο τρόπο λοιπόν δεν ξέρω αν υπάρχει Ομάδα Ε. Το μόνο που ξέρω είναι ότι η υποτιθέμενη δράση της είναι πολλές φορές σωστή. Δεν νομίζω ότι πρέπει να μας απασχολεί αν υπάρχει ή όχι. Αυτό που πρέπει να μας απασχολεί είναι το αν εμείς οι ίδιοι θα μπορούσαμε να πράξουμε σαν αυτή την Ομάδα. Και ας μας αποκαλούσαν και ομάδα Ω...

"Δώρο είναι οι καρδιές των ανθρώπων που ψάχνουν πέρα απο τον κόσμο και δε βρίσκουν ανάπαυση εντός του."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2002, 13:05:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
KALHMERA PEDIA.
EIMAI POLY BERDEMENOS ME OLH AYTHN THN ISTORIA PERI OMADAS "E".
MALISTA KAPIA STIGMH DEN XERW EAN THYMOSASTE POU STON POLEMO ME TO KOSSOBO EIXAN PEI PWS THA EPEMBH H OMADA "E" KAI ALLA TETIA.

KAI AYTO POU DEN MOU ARESE KATHOLOU EINAI AYTO POU ELEGAN MHN STENAXORIESTE H OMADA "E" OLA TA GNORIZEI KAI THA EPEMBH ME TA YPEROPLA POU KATEXEI KAI ALLA TETIA EYTRAPELA.
EIXAN BLEXEI MESA KAI TON TESLA (OTI TA OPLA EITAN KATASKEYES TOU TESLA )

EIMAI POLY "KOUBOMENOS" ME AYTO TO THEMA KAI EXW THN ENDIPWSEI PWS PEFTH POLY DOULEMA SE OLH AYTHN THN ISTORIA.

ISWS NA EIMAI POLY SKLHROS ME AYTO TO THEMA ALLA TO BRISKW ANAXIOPISTO.

THA EITHELA THN GNWMH SAS.

EYXARISTW.

** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2002, 16:04:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φιλε μου,και εγω εχω ακουσει και διαβασει πολλα ,(υπαρχει και αλλο θεμα για την Ε στα forums)..
Κραταω μια σταση ψαξιματος και ισως περιεργειας ,για το απο που προερχονται αυτα ολα? γιατι αυτη η "μοδα" της Ε ειναι μερικων χρονων,τουλαχιστον για το ευρυ κοινο.
Παντως εγω προσωπικα (ισως με γοητευει απλα..), εχω αρχισει να καλοβλεπω την ιδεα των ανωτερων προγονων των Ελληνων.Υπαρχουν αρκετες ενδειξεις τις οποιες συνδυαζω με την λογικη και με το συναισθημα,ειχα παντα μια περιεργη ικανοτητα ,εξερευνοντας καποιο συγκεκριμενο θεμα να μπορω να αρπαζω την "μυρουδια" που "παιζει" γυρω απο αυτο.. Εχω επαληθευτει σε πολλες περιπτωσεις πανω σε θεματα προσωπικα,πολιτικα,επαγγελματικα,διεθνη.Περι της Ε εχω την αισθηση οτι κατι υπαρχει (η υπηρξε..),αλλα το θεμα ειναι το γιατι ? γιατι βγηκαν αυτα στο φως,ποιους εξυπηρετουν,ποιος ειναι ο τελικος στοχος.
Καποιοι θελουν κατι,και δεν νομιζω οτι απλα ειναι να πουλησουν μερικοι κανα βιβλιο.
ΤΙ ΟΜΩΣ ? δεν μπορουμε να κανουμε κατι παραπανω απο το να διαβαζουμε,να κρινουμε με προσοχη,χωρις να παρασυρομαστε,να ζουμε φυσικα οσο μπορουμε πιο σωστα και να προετοιμαζομαστε,για το μελλον
που αν κρινω διεθνως απο αυτα που συμβαινουν θα χειροτερευει συνεχεια.
Σιγα σιγα τα προσωπεια πεφτουν και φανερωνονται "πραματα και θαματα.. " !


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 40 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy