ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 self conflict
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
StorM_GmA
Νέο Μέλος

Greece
46 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2002, 00:43:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους StorM_GmA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολλές φορές,έχω έρθει αντιμέτωπος με τον εαυτό μου.Λεω πράγματα,τα οποια ειναι αντιθετα με τα πιστευω μου.
Ενα παραδειγμα:
Εκανα ενα post στο topic "ΥΠΕΡΦΥΣΙΚΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ" και ελεγα σε ενα σημειο
quote:
Για να γινει αυτο το δυσαρεστο,θα υπαρχει λογος.

Ειναι σαν να λεω οτι ειναι γραφτο να γινει.οτι το λεει η μοιρα.Δεν πιστευω ομως στην μοιρα.Ειμαι της ιδεας οτι ελενχουμε την ζωη μας.Δεν ειναι η πρωτη φορα ομως που μου συνβαινει αυτο.Πολλες φορες,σε καποια συζητηση,λεω κατι και ξερω τι θα μου απαντησει ο συνομιλητης μου.Αλλες φορες,σκεφτομαι καποιο θεμα και νιωθω οτι κανω συζητηση μονος μου.Σκεφτομαι την αποψη μου αλλα μετα σκεφτομαι και τον "αντιλογο" και αυτο συνεχιζεται μεχρι να μην μπορω να βρω αλλον "αντιλογο".Ετσι καταληγω σε ενα συμπερασμα που μπορει να ειναι και αντιθετο με το αρχικο θεμα το οποιο υποστηριζα!!!

Δεν ξερω αν κανενας σας εχει κατι παρομοιο.Θα χαρω πολυ να ακουσω αποψεις μιας και δεν εχω συναντησει κανεναν εως τωρα που να εχει κατι παρομοιο.

StorM_GmA

ermis
Νέο Μέλος


15 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2002, 18:20:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ermis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε StorM_Gma δεν μπορώ να καταλάβω που είναι το περίεργο σ'αυτό που λες
Ισως επειδή συμβαίνει και σε μένα και νομίζω οτι συμβαίνει σ'όλους,ίσως να μην το έχω δώσει σημασία...
Πάντως πολλές φορές με 'χει τύχει να λέω κάτι και μετά να λέω:"Πώς μου 'ρθε αυτό και το 'πα;"και παρ'όλα αυτά "αισθάνομαι"(εκεί που εσύ λες ξέρω)την απάντηση του συνομιλητή μου.
Μου διμιουργεί μια αίσθηση οτι αυτό που είπα δεν τα 'πα εγώ αλλά κάποιος άλλος για μένα...και όταν ακούω την απάντηση οτι ζώ ένα είδος dejavu.
Για να μην πω τις άπειρες φορές που έρχομαι κόντρα μ'αυτά που λέω ή πιστεύω...Λέω στον εαυτό μου οτι είμαι ανύσηχο πνεύμα και το θεωρώ φυσιολογικό,τώρα αν είναι κάτι άλλο...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

StorM_GmA
Νέο Μέλος

Greece
46 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2002, 19:18:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους StorM_GmA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το περιεργο ειναι στο οτι με οσους το εχω συζητησει,κανεις αλλος δεν το παθαινει.Γι'αυτο το θεωρω περιεργο.Αυτο που λες οτι μερικες φορες νιωθεις σαν καποιος αλλος να μιλαει απο μεσα σου,το νιωθω και γω απειρες φορες.Νιωθω ενα κενο μεσα μου και σκεφτομαι "μα πως γινεται και μιλαω?" σαν να μου ειναι εντελως πρωτογνωρο πραγμα!

Δεν θα ελεγα οτι νιωθω κατι σαν deja-vu γιατι δεν νιωθω σαν καποτε τα ειχα ξανακουσει τα ιδια πραγματα αλλα σαν κατι μεσα μου να μου λεει την απαντηση.Πραγματικα μερικες φορες νιωθω οτι δεν υπαρχει λογος να συζητησω με καποιον για τον μονο λογο οτι θα ξερω τι θα πει.

φιλικα,StorM_GmAΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ermis
Νέο Μέλος


15 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2002, 15:43:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ermis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ν'απαντήσω ή ξέρεις τι θα πω;
Αστειεύομαι

Dejavu είναι όταν νιώθεις οτι τη στιγμή που ζεις ΤΩΡΑ την έχεις ξαναζήσει κι έχει να κάνει με την αίσθηση της όρασης αν δεν κάνω λάθος.

Αυτο που νιώθω εγώ είναι σαν de-javu της έκτης αίσθησης,της διαίσθησης ας πούμε,όπως το καταλαβαίνω το λέω δεν ξέρω αν υπάρχει τέτοιος όρος.

Να φέρω ένα παράδειγμα μήπως και γίνω πιο κατανοητός:
Συναντάω ένα γνωστό μου στο δρόμο.Του λέω λοιπόν ως συνήθως "Γειά","Τί κάνεις;","Καλά είσαι;" μου απαντάει "Μια χαρά εσυ;" του λέω κι εγώ "Ολα καλά" και κανονικά συνεχίζουμε τον δρόμο μας.

Είναι όμως κάποιες φορές που γι'ανεξήγητους λόγους(έτσι μου βγαίνει;,κάποιος άλλος μιλάει;,διαίσθηση;)που το ρωτάω άσχετα πράγματα όπως:πώς πάει η δουλειά; ή τί κάνει ο τάδε; και σχεδόν πάντα αφού τελειώσω την ερώτηση "μου 'ρχεται" η απάντηση.(σ'αυτή τη φάση αισθάνομαι σαν να "κολλάει" ο χρόνος,όλα σταματούν γύρω μου για κλάσματα του δευτερολέπτου,και μου θυμίζει το οπτικό dejavu)

Κι η απάντηση έχει να κάνει με κάποιο νέο που δεν μπορεί βέβαια να το συζητήσει μες το δρόμο αλλά το'χα καταλάβει.Αυτό βέβαια μάλλον είναι ένα είδος τηλεπάθειας μάλλον αλλά ο τρόπος που εκδηλώνεται με κάνει εντύπωση.

Γιατι άλλο είναι να σκέφτεσαι το ίδιο πράγμα την ίδια στιγμή με κάποιον(τηλεπάθεια)και άλλο είναι αυτό που μόλις περιέγραψα.

Κι όταν λέω "μου'ρχεται" η απάντηση δεν ξέρω τι θ'απαντήσει ο άλλος(τα ακριβή λόγια που θα χρησιμοποιήσει) αλλά αισθάνομαι οτι κάτι "περίεργο" θ'απαντήσει.

Και μετά λέω "πως μου 'ρθε αυτό και το'πα;" και αισθάνομαι πολύ περίεργα.

Δεν ξέρω αν μπόρεσα να γίνω αντιληπτός αλλά αν κάποιος κατάλαβε και μπορεί να το εξηγήσει καλύτερα ας κάνει μια προσπάθεια.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

changing_wind
Νέο Μέλος


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2002, 22:54:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους changing_wind  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
plaka exei... nomizo oti oloi to kanoume auto mas vohtha na xekatharizoume... estw kai an den syzhtiete.. (nomizo eipa;p)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2002, 16:19:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ τη παρέα...
Τι θα λέγατε παιδιά ότι ΟΛΟ αυτό το συναίσθημα που έχουΜΕ (ΚΑΙ εγώ το έχω αναγνωρίσει και ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙ), δεν είναι τίποτα άλλο παρα η ΑΠΟΔΕΙΞΗ για την ΣΧΕΤΙΚΟΤΗΤΑ!!!
Πολλοί είναι εκείνοι οι άνθρωποι, οι οποίοι ΗΤΑΝ ΑΠΟΛΥΤΟΙ...
'Ομως μέσα απο την ΕΞΕΛΙΚΤΙΚΗ ΑΝΟΔΙΚΗ ΠΟΡΕΙΑ, κάποια στιγμή, ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΩΝΤΑΙ το μάταιο να είναι κάποιος ΑΠΟΛΥΤΟΣ...
Πολύ περισότερο δέ, όταν αυτός ο "κάποιος" είναι ο ΙΔΙΟΣ ΤΟΥΣ ο εαυτός, ΠΡΙΝ την ανοδική ΕΞΕΛΙΞΗ!!!

Κοιτώντας λοιπόν "πίσω" αναγνωρίζουν το "λάθος" (λάθος στην ΑΝΩΤΕΡΗ κατάσταση), και αντιλαμβάνωνται ότι ΤΩΡΑ, δε θα μπορούσαν να υποστιρήξουν τα ίδια με τον ΑΠΟΛΥΤΟ τρόπο, αλλά με τον ΣΧΕΤΙΚΟ...
Σχετικό θεωρώ ότι "κάτι" εφαρμόζεται "πότε έτσι" και "πότε αλλιώς", ανάλογα με τον ΤΟΠΟ και τον ΧΡΟΝΟ.
'Αλλωστε ο ΤΟΠΟΣ & ο ΧΡΟΝΟΣ είναι οι πλέον ΣΧΕΤΙΚΕΣ έννοιες, που για τους περισότερους είναι η καθαρά ΑΠΟΛΥΤΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ.....

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

StorM_GmA
Νέο Μέλος

Greece
46 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2002, 01:06:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους StorM_GmA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γεια σου και απο δω φιλε Κελσο.
Φυσικα και ο τοπος και ο χρονος ειναι σχετικες εννοιες μιας και δεν υπαρχει ΑΠΟΛΥΤΟΣ χρονος και ΑΠΟΛΥΤΟΣ τοπος.
Η απορια μου ειναι ομως η εξης: γιατι να μην μπορουμε να κανουμε αυτες τις σκεψεις στην αρχη της συζητησης?Εννοω οτι αμα μπορουσαμε να τις καναμε στην αρχη της συζητησης,δεν θα ειχαμε το προβλημα του οτι στην πορεια μπορει να αποδειξουμε ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΑΣ οτι αυτο που υποστηριζουμε ειναι λαθος.
Επισης φιλε Κελσο,θα ηθελα σε παρακαλω να μου εξηγησεις ΤΙ εννοεις με το "ανοδικη εξελιξη".

Ευχαριστω

StorM_GmAΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2002, 10:21:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Επισης φιλε Κελσο,θα ηθελα σε παρακαλω να μου εξηγησεις ΤΙ εννοεις με το "ανοδικη εξελιξη"

Φίλε μου, η Εξέλιξη είναι ΠΑΝΤΑ ΑΝΟΔΙΚΗ...
Χρησημοποίησα με αυτόν το τρόπο τις λέξεις για να ΤΟΝΙΣΩ το νήμα τους, τις έννοιες που κρύβουν και που είναι ΠΟΛΥ ΒΑΘΕΙΕΣ....
Στην ερώτησή σου που εσύ απλά περιόρισες μέσα σε μια συζήτηση (...πολλες φορες,σε καποια συζητηση... ...ετσι καταληγω σε ενα συμπερασμα που μπορει να ειναι και αντιθετο με το αρχικο θεμα το οποιο υποστηριζα!!!), εγώ θέλησα να ΔΕΙΞΩ ότι αυτό έχει να κάνει με πολύ μεγαλύτερα "πράγματα", όπως π.χ με τον ίδιο μας τον εαυτό, και το πώς ΒΛΕΠΑΜΕ τα πράγματα ΠΡΙΝ και πώς ΒΛΕΠΟΥΜΕ τα πράγματα ΤΩΡΑ.
Μεταξύ του ΠΡΙΝ και του ΤΩΡΑ μεσολαβεί η χρονική διάρκεια εκείνη που μπορεί να μας κάνει να μέσα απο ΠΟΙΚΙΛΙΑ ψυχικών καταστάσεων, να διαφοροποιούμαστε σε απόψεις και θέσεις μας...

Ελπίζω να σου διασαφήνησα την άποψή μου...

Φιλικά,
Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nNoe
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
51 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2002, 16:35:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nNoe  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...Καλησπερα και απο μενα..να στε καλα..
Ειναι ενα θεμα αυτο που συζητατε εδω,που θα ηθελα να πω την γνωμη μου..
..Θα συμφωνησω με τον Κελσο,οτι αυτος που κανει τη παρεμβαση ειναι ο ιδιος μας ο ευατος,..ομως θα τολμησω μια παρατηρηση.Στη διαρκεια μιας συζητησης πχ,εκεινο που μοιαζει να συμβαινει καποιες φορες,ειναι οτι μας δινεται η ευκαιρια να εκφρασουμε σκεψεις που για καποιο καιρο,ηταν ετοιμες μεσα μας,αλλα δε δωθηκε η ευκαιρια να εκφραστουν.
Πολλες απο αυτες ανηκαν στο χωρο του ασυνειδητου,και 'δουλευονταν' απο μας με ενα υσηχο και σιγανο τροπο,μεχρι η εξελιξη μας μεσω διαφορων ψυχικων καταστασεων μας επιτρεπει να φερουμε στο φως .Μεχρι εδω ολα καλα.
Ομως,πιστευω οτι υπαρχει και η περιπτωση αυτος ο ευατος μας να παιρνει δυναμικα τα ηνια καποιες φορες,''να πιανει στον υπνο το συνειδητο μας'',και να εκφραζεται με τροπο που προκαλει εκπληξη οταν ακουμε τι λεμε...πολλες φορες μαλιστα,οτι λεμε δυναται να εχει σχεση με γεγονοτα και οχι σκεψεις,με γεγονοτα που αφορουν τον συνομιλητη μας πχ,η μια αλλη πολυ γενικοτερη κατασταση που μας αφορα εμεσα η αμεσα....(πιθανο μελλοντικο γεγονος η γεγονος που συμβαινει αρκετα μακρια μας).Το φαινομενο ειναι εντυπωσιακο ,οταν συμβαινει,αλλα ειναι δυσκολο στη παρατηρηση του,και πολυ ελεγχομενο οσον αφορα την ακριβεια του.Αφηνει δε, μια αισθηση αποριας ,και μια αισθηση οτι χρησιμοποιηθηκαμε σαν πομποι μεταδοσης ενος μυνηματος...
Ειλκρινα δε ξερω αν αυτη η παρατηρηση μου εχει να κανει με το θεμα της συζητησης σας,αυτο ηταν ομως που ηθελα να εκφρασω ''ακουγοντας'' σας...
με εκτιμηση


nNoeΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Fairy
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2002, 21:38:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Fairy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ StorM_GmA,

Στο μήνυμά σου θίγεις διάφορες ψυχολογικές καταστάσεις που όλοι μας βιώνουμε λίγο ή πολύ, αλλά δεν τις παρατηρούμε όλοι μας.

Αυτό που εντοπίζω εγώ προσωπικά στα λεγόμενά σου είναι κάτι που στο χώρο του εσωτερισμού το έχουν χαρακτηρίσει ως "ενθύμιση του εαυτού". Είναι μια στιγμή που κατά κάποιον τρόπο ο εαυτός σου σε ξαφνιάζει, και συ βιώνεις ένα στιγμιότυπο του εαυτού σου σαν να είσαι ένας τρίτος, ένας θεατής ή ακροατής. Έτσι εκείνη τη στιγμή ακούς τη φωνή σου να αντηχεί παράξενα, να λες λόγια που ακούγονται ξένα, λες και μέσα σου υπάρχει ένας πυρήνας που έχει ξεχωριστή συνείδηση και κείνη τη συγκεκριμένη στιγμή παίρνει τα ηνία και παρατηρεί τις εκδηλώσεις του συνηθισμένου "περιφερειακού" σου εαυτού.

Προσωπικά λοιπόν, επειδή κατά κόρον βίωνα αυτές τις ξεχωριστές στιγμές που περιγράφεις, βρήκα ικανοποιητική εξήγηση σε αυτό που λέγεται "ενθύμιση του εαυτού" και συγκεκριμένα στις διδασκαλίες του Γκουρτζίεφ. Υπάρχει βέβαια το ενδεχόμενο να παρερμήνεψα τα γραφόμενά σου, αλλά από την προσωπική μου εμπειρία αυτά έχω να σου πω. Πιστεύω ότι δεν έχει σημασία τόσο από πού προέρχονται αυτές οι φράσεις που ξεστομίζεις σε κάποιο διάλογο ή εσωτερικό μονόλογο (εκτός αν αναφέρεσαι σε "προφητικά λόγια") αλλά σημασία έχει ότι εκείνη τη στιγμή εσύ παρατηρείς τον εαυτό σου - με όλες τις αντιφάσεις του - από ένα "άλλο σημείο παρατήρησης". Βγάζεις άκρη;

Αναφέρεσαι και στις διάφορες σκέψεις που κάνεις, όταν εξετάζεις ένα θέμα από όλες τις πλευρές. Κι ότι μπορεί να καταλήγεις σε ένα διαφορετικό συμπέρασμα απ' ό,τι ξεκίνησες. Καλό μου ακούγεται αυτό. Όπως και το να μπορείς να δεις με τα μάτια του άλλου, να βλέπεις δηλαδή και την δική του άποψη για το θέμα. Καλό κι αυτό. Προσωπικά μου συμβαίνει συνεχώς. Αν μπορείς να το ελέγχεις, έτσι ώστε να μη μένεις τελικά "άλαλος", επειδή θα πιστεύεις ότι τελικά είναι ανώφελο να πεις το οτιδήποτε, τότε αυτό θα σου προσφέρει αρμονικότερες σχέσεις και ένα αίσθημα "δικαιοσύνης". Αλήθεια, πόσο Ζυγό έχεις στο ωροσκόπιό σου;

Φιλικά

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

StorM_GmA
Νέο Μέλος

Greece
46 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2002, 00:58:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους StorM_GmA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φιλε Κελσο ευχαριστω για την διευκρινιση.
Παιδια ομολογω οτι ο τροπος με τον οποιο δινετε ερμηνιες στο θεμα,με μπερδευει πολυ (χωρις να εννοω οτι εχει κατι ο τροπος σας,απλα το θεμα το οποιο συζηταμε,μου φαινεται αρκετα περιπλοκο.ελπιζω να μην παρεξηγηθηκε κανεις).
Φιλε/η Fairy δεν αναφερομαι σε προφητικα λογια.Βασικα,το "προβλημα" μου ειναι στο ΓΙΑΤΙ να μπορω να ξερω τι θα μου απαντησει ο αλλος πριν τον ακουσω?Παντως,εχω παρατηρησει οτι αυτο μου συμβαινει οταν ειμαι σιγουρος για κατι ετσι ωστε να "ξερω" την απαντηση του και να του απαντησω και γω αμεσως,αλλα και οταν δεν ειμαι σιγουρος για κατι,ωστε να σκεφτω τί θα απαντησω.
Χαιρομαι που το παθαινετε και σεις αυτο γιατι με οσους φιλους μου το εχω συζητησει,κανεις δεν το καθαινει.

StorM_GmAΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ermis
Νέο Μέλος


15 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2002, 19:22:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ermis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας κι από μένα...
Πραγματικά αρχίζει να αποκτάει πολύ ενδιαφέρον το θέμα...

Αυτό που "παθαίνεις" StorM_Gma νομίζω οτι είναι πιο πολύ ένα είδος τηλεπάθειας.Σου 'χει τύχει ν'απαντήσεις πρίν καν ο άλλος σε ρωτήσει;
Εμένα μου συμβαίνει αρκετά συχνά.

Fairy μήπως μπορείς να μας δώσεις μια ιδέα απ'τις διδασκαλίες του Γκουρτζίεφ περιληπτικά γι'αυτό που λες "ενθύμιση του εαυτού";

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

StorM_GmA
Νέο Μέλος

Greece
46 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2002, 01:10:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους StorM_GmA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γεια σου φιλε ermis.Πραγματι αποκτα ενδιαφερον το θεμα.Δεν μου εχει τυχει ποτε να απαντησω πριν μου θεσουν την ερωτηση,αλλα μου εχει τυχει να ξερω την ερωτηση πριν καν μου την θεσουν και ετσι να μπορω να προετοιμασω την απαντηση.περιπου το ιδιο πραγμα λεμε.

StorM_GmAΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Fairy
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2002, 01:46:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Fairy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προς StorM_GmA :

Νομίζω και γω τελικά ότι αναφέρεσαι περισσότερο σε ένα είδος τηλεπάθειας, όπως είπε και ο ermis. Μήπως θα ήθελες να αναφέρεις ένα υπαρκτό παράδειγμα για αυτό που σου συμβαίνει, για να σε καταλάβουμε περισσότερο;

Προς ermis :Θα προσπαθήσω να πω μερικά πράγματα για το θέμα αυτό, με τα δικά μου λόγια.

Η ενθύμιση του εαυτού είναι κάτι που συμβαίνει τυχαία, αλλά μπορεί και να προκληθεί με κάποιους τρόπους, εφόσον κάποιος ασκηθεί σε αυτό.

Συνήθως βιώνουμε τη ζωή μας με έναν συνηθισμένο, ας πούμε μηχανικό τρόπο. Είμαστε λίγο ή πολύ αφηρημένοι, ακόμα και αν νομίζουμε ότι είμαστε συνειδητοί. Μπορούμε να ισχυριστούμε ότι κάθε στιγμή της ζωής μας έχουμε επίγνωση του σώματός μας, των συναισθημάτων μας, των σκέψεών μας, της ολότητάς μας; Πιστεύω, όχι. Η συνηθισμένη κατάσταση είναι μηχανική, με κάποιες διαβαθμίσεις βέβαια, αλλά μηχανική.

Κάποιες σποραδικές στιγμές μπορεί κάποιος να νιώσει ένα διαφορετικό αίσθημα. Μπορεί να περπατάει αφηρημένος στο δρόμο και κάποια στιγμή να αναρωτηθεί "τι κάνω τώρα; πότε έστριψα και δεν το κατάλαβα!!!" Μπορεί να μπλεχτεί σε μια συνομιλία έντονη και κάτι μέσα του να πει "επ! κοίτα τώρα τι βλακείες λέω!". Μπορεί να διαβάζει απορροφημένος ένα βιβλίο και ξαφνικά σαν κάτι να τον ξυπνάει και να πει "ΕΓΩ διαβάζω.. τι περίεργο!" Μπορεί να πάει να μιλήσει και να τον τρομάξει ο ήχος της φωνής του και να σκεφτεί "ποιος μιλάει τώρα;". Αυτά τα ξαφνιάσματα είναι μια τυχαία ενθύμιση. Είναι μια έκλαμψη συνειδητοποίησης του εαυτού που ξεφεύγει από τη συνηθισμένη μηχανική ζωή μας.

Χρησιμοποιώντας ως αφορμή την ενθύμιση του εαυτού, μπορεί κάποιος να ασκηθεί σε εργασία παρατήρησης του εαυτού. Θα πρέπει όμως να προκαλεί μετά ο ίδιος αυτές τις ενθυμίσεις, επειδή δεν μπορεί να αρκεστεί στο τυχαίο της εκδήλωσής τους.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

StorM_GmA
Νέο Μέλος

Greece
46 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2002, 13:57:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους StorM_GmA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
δεν μου ερχεται καποιο καλο παραδειγμα στο μυαλο αυτη τη στιγμη
θυμαμαι ομως ενα περιστατικο,στο οποιο μιλουσα με τον κολλητο μου ο οποιος θελει να παρει μηχανακι και ειχαμε μια συζητηση οποτε στην αρχη ακομα της συζητησης,μου καρφωνεται στο μυαλο οτι στο τελος,θα του αποδειξω οτι εχω δικιο,δειχνοντας του εναν απο τυπο της φυσικης.Το περασα ομως στο ντουκου οποτε μετα απο αρκετη ωρα,αφου μου ειχε σπασει τα νευρα ,περνω ενα χαρτι και του εφαρμοζω εναν τυπο.Αφου του εξηγησα τι λεει ο τυπος,θυμηθηκα την σκεψη που μου ειχε καρφωθει στην αρχη!

ενα πιο χαρακτηριστικο παραδειγμα,ηταν οταν γυριζαμε με το σχολειο απο την μονοημερι,οπου στο καραβι,εκει που καθομουν με την παρεα μου,βρισκει ενας φιλος μου εναν αναπτηρα και ακολουθησε ο εξης διαλογος:
(ο Δ ειναι ο φιλος μου και ο Ε ειμαι εγω)
Δ,βρικα εναν αναπτηρα!!!
Ε,δικος μου ειναι
(ξερω την απαντηση που θα μου δωσει και αρχιζω να προετοιμαζω την δικη μου)
Δ,και που το ξερω?
Ε,δεν το ξερεις αλλα πρεπει να μου τον δωσεις.Εφ'οσων ειπες "βρικα εναν αναπτηρα" συμαινει οτι δεν ειναι δικος σου.Απεδιξε μου οτι δεν ειναι ουτε δικος μου.
(παλι ξερω την απαντηση του και αρχιζω να προσπαθω να κατευθηνω την συζητηση ετσι οπως εχω σκεφτει (ο ανθρωπος μπορει να κανει 5000 σκεψεις σε 1sec οποτε μεσα στα δευτερολεπτα που ο φιλος μου ελεγε την απαντηση,ειχα καταφερει να σκεφτω ολο τον διαλογο που θα ακολουθουσε και πραγματι ετσι ακολουθησε.))
Δ,δεν λεει πουθενα το ονομα σου
Ε,φερε μου την μπλουζα σου
Δ,τι να την κανεις
Ε,ειναι δικια μου
Δ,δεν ειναι δικια σου
Ε,ειναι.δεν λεει πουθενα το ονομα σου
Δ,εγω την φοραω ομως
Ε,και που ξερεις οτι ο αναπτηρας δεν επεσε απ'την τσεπη μου?
Δ,δεν το ξερω
Ε,ειμαι ο μονος που καπνιζει εδω που καθομαστε οποτε εχω πολλες πιθανοτητες

μου δινει τον αναπτηρα και φευγει!
Το περιεργο ειναι ομως οτι ο αναπτηρας ΔΕΝ ηταν δικος μου!!!
Φυσικα,δεν εκανα ολο αυτο το σκηνικο για εναν απλο αναπτηρα,απλα μου αρεσει να πειθω καποιον για κατι το οποιο ειναι λαθος!Εννοειται οτι δεν θα προσπαθισω να πεισω καποιον να πεσει απ'το μπαλκονι !

Πως γινεται ομως,ενω ΔΕΝ εχω την λεγομενη "δυναμη του λογου",να μπορω να δινω γερα επιχειρηματα???

StorM_GmAΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ermis
Νέο Μέλος


15 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2002, 15:12:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ermis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν κατάλαβα καλά StorM_Gma απο τα παραδείγματα που δίνεις έχεις ας το πούμε το χάρισμα να μπορείς να κατευθήνεις μια συζήτηση εκεί που θέλεις.Η διαδικασία αυτή μου θύμισε τον τρόπο που παίζεται το σκάκι.Παίζεις καθόλου σκάκι;

Και,αν πάλι κατάλαβα καλά,μπορείς και χρισιμοποιείς όλες τις αισθήσεις σου(όχι μόνο τις γνωστές 5) για να αποδείξεις αυτό που θέλεις μέσα απο ένα διάλογο.

Δεν είμαι ειδικός στις τεχνικές του διαλόγου μόνο κάτι λίγα που ξέρω απο την σωκρατική μέθοδο.

Σ'ευχαριστώ Fairy για την απάντηση,συμφωνώ μ'αυτά που λες,αλλά θέλω να μου πεις,αν μπορείς,πως κανείς μπορεί να παρατηρήσει αυτο το φαινόμενο και με ποιες ασκήσεις γίνεται να το ελέγξεις.Αν μπορούσες να χρισιμοποιήσεις και κανένα παράδειγμα θα ήταν καλό.
Με δικά σου λόγια έτσι;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

StorM_GmA
Νέο Μέλος

Greece
46 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2002, 00:50:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους StorM_GmA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φιλε ermis,απ'την στιγμη που ΞΕΡΩ κατα καποιον τροπο τον διαλογο,δεν ειναι δυσκολο να τον κατευθυνω εκει που θελω.Τι εννοεις με το οτι χρησημοποιω ολες τις αισθησεις μου?

φιλε/η fairy,πραγματι ειναι αρκετα ενδιαφερον αυτα που λες και θα ηθελα να μας πεις τροπους να το παρακολουθησουμε οπως ειπε και ο φιλος ermis.

StorM_GmAΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ermis
Νέο Μέλος


15 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2002, 13:20:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ermis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σας και πάλι...

Μάλλον παρεξηγήθηκα λέγοντας για αισθήσεις μάλλον ήθελα να πω για την γλώσσα του σώματος,των ματιων κτλ.

Γιατι όταν μιλάς με κάποιον καταλαβαίνεις πολλές φορές τι θέλει να πει απ'τον τρόπο που σε κοιτάζει,απ'τις κινήσεις των χεριών του και γενικά απ'το "ύφος" που έχει εκείνη τη στιγμή έτσι δεν είναι;

Φαντάσου να μιλούσες σε κάποιον κι αυτός να σ'απαντούσε ανέκφραστος ανοιγοκλείνοντας μόνο το στόμα του...
Πώς θ'αντιδρούσες;

Ετσι λοιπόν πιστεύω οτι κάποιοι άνθρωποι έχουν το χάρισμα να "διαβάζουν" αυτές τις εκφράσεις και να καταφέρνουν να νιώσουν την σκέψη του άλλου μπαίνοντας καμιά φορά μέσα στο μυαλό του!

Δεν είναι λοιπόν πιο εύκολο μ'αυτόν τον τρόπο να κατευθήνεις μια συζήτηση;Είναι κάτι παρόμοιο αυτό που θέλω να πω μ'αυτό που λένε για τους πολιτικούς,που μπορούν να επικοινωνούν με τα πλήθη.
Πιάνουν τον "σφυγμό" του πλήθους αν καταλαβαίνεις τι θέλω να πω.

Ούτε τη σκέψη τους διαβάζουν ούτε την ερώτηση ξέρουν ούτε την απάντηση.Απλα επικοινωνούν μ'έναν "ιδιαίτερο" τρόπο.
Ετσι λοιπόν κι εσυ σε προσωπικό επίπεδο έχοντας αυτό το χάρισμα να ξέρεις κατα κάποιο τρόπο το διάλογο...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MELA
Νέο Μέλος

Greece
6 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2002, 13:21:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MELA  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος MELA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας παιδια,καινούργιο μέλος,πρώτο μου μήνυμα!Ενδιαφέρουσα η συζήτηση και θα ήθαλα να εκφράσω και εγώ εμπειρίες προσωπικές και άποψη!
Πρώτον είμαι παθούσα του όλου θέματος.Δηλαδή υπάρχει αυτή η επικοινωνία η τηλεπαθητική χωρίς ΄καν να μιλήσει ο άλλος.Τις περισσότερες φορές καταλαβαίνω και από την έκφραση των ματιών τι πρόκειται να μου ζητήσουν και πριν προλάβουν..εγώ το κάνω επειδή βαριέμαι να περιμένω να μου κάνουν την ερώτηση!Ως τώρα το είχα ενοποθέσει ότι μερικές φορες η αντίληψή μου με οδηγούσε γρήγορα στο τι θα ζητούσε ο άλλος(δήλαδή λίγο πιο γρήγορη στην αντιληψη των καταστάσεων από τους άλλους)λίγο εγωίστικό ακουγεται αλλά δεν υπερηφανεύτικά ποτέ για αυτό αντίθετα προσφαθούσα να ικανοποιώ τις ανάγκες των άλλων και να αισθάνονται ότι γίνονται αμέσως κατανοητοί!
Ένα δεύτερο που μου συμβαίνει είναι αυτό που αναφέρθηκε στην αρχή το "deja vue".Είναι ένα περίεργο συναίσθημα της στιγμής(του δευτερόλεπτου)που ενώ τελειώσει μια παρασταση τις στιγμής, ενα συναίσθημα,μια εικόνα,νομίζεις ότι την έχεις ξαναδει, εγώ νομίζω ότι όλες αυτές οι θύμησες τις έχω ονειρευτεί.Π.Χ κάνω μια συζήτηση με ένα άτομο και μόλις τελειώσω την προτασή μου ξαφνικά θυμάμαι ότι αυτό το εχω ξαναπει και γενικά όλη τη σκηνή την έχω ξαναζήσει στον ύπνο μου!Οταν το λέω με κοροϊδευουν και έτσι συνήθησα να το προσπερνάω!
Ευχαριστώ που με ακουσατε αν και σας κουρασα λίγο!Περιμένω τις απόψεις σας!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

StorM_GmA
Νέο Μέλος

Greece
46 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2002, 15:04:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους StorM_GmA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φιλε ermis,κατα πρωτον δεν παιζω σκακι το θεωρω πολυ βαρετο.
Οσο για την ερμηνεια που δινεις στο θεμα,πραγματικα δεν την ειχα ξανακουσει και με εντυπωσιασε.Το περιεργο ειναι ομως οτι το κανω ασυναισθητα.

quote:
αντίθετα προσφαθούσα να ικανοποιώ τις ανάγκες των άλλων και να αισθάνονται ότι γίνονται αμέσως κατανοητοί!

καλως ορισες στην παρεα μας ΜΕΛΑ.
Αυτο που λες το παθαινω και γω.Πολλες φορες,μου εχει τυχει να προσπαθει καποιος να μου πει κατι αλλα να μην τα καταφερνει και πολυ καλα αλλα να τον εχω κατανοησει.Επισης μου εχει συμβει,να συνομιλω με καποιον και καθως παω να του πω κατι,σαν να μου ερχεται η "θεια φωτηση" και να βλεπω τις αδυναμιες του αλλου δηλαδη οτι αυτο που παω να πω,δεν θα το καταλαβει ειτε γιατι ειναι περιπλοκο,ειτε γιατι πιθανοτατα να περιερχει καποια λεξη που να μην την ξερει.Εκτος ομως απο ενεργητικος,εχω βρεθει και στην παθητικη θεση,δηλαδη να μην μπορω να καταλαβω κατι περιπλοκο ή να μην ξερω καποια λεξη.Τοτε συμβαινει το πρωτο φαινομενο που ανεφερα,το οτι κατανοω.

StorM_GmAΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sekeyz
Νέο Μέλος

Greece
1 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2002, 03:47:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sekeyz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Paidia geia sas ...
Agaphte StorM_GmA, to mono pou tha thela na sou pw einai oti ayto pou sou symvainei einai YPEROXO, k kati akoma...prospathhse na to apolayseis..gia na symvainei s esena kati sumvainei etsi den einai?
To mono pou exeis na kaneis einai na synexiseis thn kalh pareoula pou exeis me ton eayto sou, k poios xerei..?Isws na kataferete na ftasete akoma poio pshla..

geia xara...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2002, 09:35:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερίζω τους φίλους...
Καταρχάς, αυτό που μας περιέγραψες φίλε μου StorM_GmA και εννοώ το περιστατικό του αναπτήρα, είναι ένας ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΟΣ (σε μένα) ΣΟΦΙΣΤΙΚΟΣ ΔΙΑΛΟΓΟΣ.
Και για να θυμίσω ίσως σε όποιον δε θυμάται, οι Σοφιστές ήταν εκείνοι που η ΚΥΡΙΑ διαφορά τους απο τους φιλοσόφους (γιατί δε ήταν φιλόσοφοι!) είναι ότι οι μέν φιλόσοφοι χρησημοποιούν την ΕΠΑΓΩΓΙΚΗ ΜΕΘΟΔΟ ΣΚΕΨΗΣ, δηλαδή ξεκινούσαν απο μιά θεωρία και σταδιακά προχωρούσαν με ορθολογιστικό τρόπο στα επι μέρους ζητήματα, ενώ οι ΣΟΦΙΣΤΕΣ, διαπιστώνοντας την ικανότητα του ανθρώπου (γενικά) να αντιληφθεί του ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ (την τελευταία εικόνα) ΤΩΝ ΦΑΙΝΟΜΕΝΩΝ, ξεκινούν απο αυτήν (απο το "τέλος" δηλαδή) και επαγωγικά να αντιληφθούν το ΟΛΟΝ.
Ετσι λοιπόν, παρατηρώντας καλά την στιχομυθεία που είχες με τον φίλο σου κατάληξα σε αυτό το συμπέρασμα....
Η "επιμονή σου" δε στο να έχεις το "πάνω χέρι" στις συζητήσεις σου, μάλλον και το επιβεβαιωνει.... ανήκεις στην ΣΟΦΙΣΤΙΚΗ ΣΧΟΛΗ!!!! Πιθανά κάποια ή κάποιες προβιωτές σου να σου έχουν αφήσει αυτά τα κατάλοιπα...

Φίλη Fairy, σωστά περιγράφεις αυτά απο τον Γεώργιο Γεωργιάδη τον γνωστό ώς ΓΚΡΟΥΤΖΙΕΦ. Μήπως όμως αυτή η "ενθυμηση του εαυτού" έχει να κάνει με την Δελφική επιγραφή "ΓΝΩΘΙΣ ΑΥΤΟΝ" ;;;
Θέλω να πώ (πάντα κατα τη γνώμη μου) ότι αυτή "ενθύμηση του εαυτού" ΔΕΝ έχει να κάνει με κάτι "πρόσκαιρο" και "ευήμερο", αλλα έχει να κάνει με μια ΜΟΝΙΜΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ που θα μπορούσα να τη χαρακτηρίσω με κάτι σαν τη "Θέωση" το τελευταίο στάδιο απο τα 8 του γιόγκα, που σανσκρητικά ονομάζεται ΣΑΜΑΝΤΙ....

Απλά σκέψεις κάνω.... και ΔΕΝ προσπαθώ να προλάβω να απαντήσω στις ερωτήσεις που ακόμα ΔΕΝ έχετε κάνει...

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Triton
Νέο Μέλος

Greece
25 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2002, 14:42:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Triton  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θελω να μοιραστω και εγω τις εμπειριες μου μαζι σας.
μερικες φορες ενω κανω κατι νιωθω πως αυτο που κανω το εχω ξαναζησει δυστυχως δεν ξερω πως να το εξηγησω μερικες φορες αυτο συμβαινει...μερικες φορες αυτο με τρομαζει και με κανει να αναρωτιεμαι τι συμβαινει.
Δευτερον, νιωθω μερικες φορες αν καποιος θα ερθει σπιτι μου ή στο δωματιο μου...με ενα περιεργο συναισθημα.
Ψυχολογω τους ανθρωπους με την πρωτη ματια, δηλαδη καταλαβαινω αν καποιος ειναι καλος κακος,εγωιστης,καλοκαρδος κ.τ.λ

Μηπως μπορει να μου δωσει καποια λογικη εξηγηση ή εχω αρχισει να τα χανω :-)

Κελσος καμια ιδεα....

" Όταν αποριφθούν όλες οι λογικές ερμηνείες , τότε
αυτή που μένει , όσο απίθανη και αν είναι , πρέπει
να είναι η λύση του προβλήματος "


Edited by - Triton on 25/06/2002 15:02:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

StorM_GmA
Νέο Μέλος

Greece
46 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2002, 18:12:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους StorM_GmA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε Κελσο,πως ειναι δυνατον να εχω αυτο τον "ΣΟΦΙΣΤΙΚΟ ΔΙΑΛΟΓΟ" τον οποιο χρησημοποιουσαν οι σοφιστες,χωρις να εχω καν επαφη με το αντικειμενο???Δεν νομιζω να ηρθε στον υπνο μου η θεια φωτιση!

φιλε/η Triton,το πρωτο που αναφερεις,εγω θα το χαρακτηριζα σαν deja-vu.Αυτο που λες παρακατω ομως,το οτι νιωθεις ποτε θα ερθει καποιος στο σπιτι ή στο δωματιο σου,το παθαινω και γω αρκετα συχνα!
Βασικα,μου καρφωνεται στο μυαλο το εξης "τωρα θα μπει η μανα μου στο δωματιο".Δεν ξερω ομως,μου καρφωνεται αυτο επειδη πραγματι η μανα μου ερχεται προς το δωματιο ή ερχεται στο δωματιο επειδη το σκεφτηκα?Δεν ξερω αν καταλαβαινετε τι θελω να πω...

StorM_GmAΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Fairy
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2002, 20:34:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Fairy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας. Στους φίλους που εκδήλωσαν ενδιαφέρον για την "ενθύμιση του εαυτού", έχω να προτείνω το εξής : Ορίστε μέσα στην μέρα κάποια ραντεβού με τον εαυτό σας. Για παράδειγμα ορίστε ότι κάθε φορά που θα χτυπάει το τηλέφωνο, εσείς θα θυμηθείτε τον εαυτό σας. Όταν συμβεί αυτό, για εκείνο το δευτερόλεπτο παρατηρείστε πώς αισθάνεστε.

Για τον φίλο Κέλσο : Η ενθύμιση του εαυτού για μας που είμαστε ατελή όντα, είναι πρόσκαιρη και εφήμερη. Είναι στιγμή ή στιγμές και οποιοσδήποτε ασκηθεί σχετικά, 8α το διαπιστώσει. Το ιδανικό θα ήταν να ήμασταν συνέχεια σε αυτήν την κατάσταση. Προσωπικά πιστεύω ότι τότε θα ήμασταν "συνειδητοί" κυριολεκτικά. "Έχω κάποιες ενθυμίσεις", σημαίνει "έχω κάποιες εκλάμψεις συνειδητότητας". Η θέωση μου φαίνεται μακρινότατο στάδιο και σίγουρα θα εμπεριέχει την έννοια της πλήρης συνειδητότητας, αλλά όχι μόνο αυτήν....


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2002, 16:58:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ του φίλους....
Κατραχάς φίλε μοπυ Τρίτωνα, ναι θα συμφωνήσω με τον καλό φίλο StorM_GmA που λέει ότι "μάλλον" για Ντεζαβού...
Για το δεύτερο, δεν κατάλαβα τι σε απασχολεί;;;
Τι το παράξενο βρίσκεις;;;
Ολοι με κάποιο συγκεκριμένο κριτήριο, ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ, αξιολογούν τους ανθρώπους...

Ολα είναι ΦΥΣΙΛΟΓΙΚΑ, και τίποτε το ΠΑΡΑΞΕΝΟ δεν βρίσκω...

'Οσο για τον φίλο μου τον StorM_GmA που του κάνει "εντ'ύπωση" αυτό που του είπε περί ΣΟΦΙΣΤΩΝ, του το "εξήγησα" κιόλας....
"Πιθανά κάποια ή κάποιες προβιωτές σου να σου έχουν αφήσει αυτά τα κατάλοιπα"

Και "τέλος" αν μη τι άλλο, παρά να ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ με τη φίλη Fairy, άλλωστε εξήγησα αυτή η "μόνιμη κατάσταση" έχει να κάνει με το ΣΑΜΑΝΤΙ.
Θα θυμίσω ότι ΚΑΙ ο Πλωτίνος (ο Νεοπλατωνικός), ΚΑΤΑΦΕΡΕ να πετύχει το ΣΑΜΑΝΤΙ τρείς φορές, αλλά αυτό δεν του "έμεινε ΜΟΝΙΜΟ"....
Επίσεις έχει να κάνει και με τον ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟ....


Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

StorM_GmA
Νέο Μέλος

Greece
46 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2002, 22:26:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους StorM_GmA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλησπερα σε ολους!!!
αγαπητε μου φιλε Κελσο,ναι μεν μου το εξηγησες απλα δεν μπορω να το καταλαβω.Αν καταλαβα καλα,τα περι σοφιστων ειναι τροπος ΣΚΕΨΗΣ.πως γινεται να ειναι κληρονομικο αυτο???

Φιλε Triton,οπως ειπε και ο φιλος Κελσος,,το πρωτο "φαινομενο" που αναφερεις,ειναι ενα καθαρο deja-vu.Οσο για το δευτερο,δεν νομιζω οτι ειναι κατι το περιεργο.Απλα ισως να εχεις την "ιδιοτητα" να καταλαβαινεις τον "τυπο" του ανθρωπου,πριν καν τον γνωρισεις.αυτο ειναι ενα πλεονεκτημα (τουλαχιστον εγω ετσι το εκλαμβανω)!Θελω να σε ρωτησω κατι ομως: εκτος απ'το να ψυχολογεις τους ανθρωπους,μπορεις να καταλαβεις και την διαθεση τους?

StorM_GmAΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2002, 02:02:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αχ βρέ φίλε StorM_GmA...
θέλω να πώ ότι ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΖΩΗ ΣΟΥ μπορεί ΝΑ ΗΣΟΥΝ ΣΤΟΪΚΟΣ...
Και στο ΨΥΧΙΚΟ ΣΟΥ ΣΩΜΑ, να έχει μείνει ΑΥΤΟΣ ο τρόπος διερέυνησης των πραγμάτων....
Απλά μια υπόθεση κάνω, αφού με ρώτησες....

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elenbous
Νέο Μέλος

Greece
15 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2002, 20:06:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elenbous  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ήθελα να καλησπερίσω όλη την καλή συντροφιά, μιας και έχω πολύ καιρό να επισκεφθώ τις σελίδες των Forums του esoterica.Πολύ ενδιαφέρον το θέμα με το οποίο έχετε καταπιαστεί, και θα ήθελα να πω και εγώ δυο λόγια. Καταρχήν, θα ήθελα να καθυσυχάσω όλους τους καλούς φίλους που ανησυχούν για τα ''περίεργα'' γεγονότα που τους συμβαίνουν. Μπορώ να σας διαβεβαιώσω πως συμβαίνουν σε όλους μας αυτά, απλά οι περισσότεροι δεν δίνουν την βαρύτητα που τους πρέπει ή αποφεύγουν συνειδητά να τα ερευνήσουν.
Επίσης, δεν είναι τυχαίο το γεγονός πως η κουβέντα αυτή αναπτύσσεται στο πεδίο '' ΨΥΧΗ''.Πιστεύω ακράδαντα πως οι εξηγήσεις σε όλα όσα αναφέρθηκαν παράπάνω, δεν μπορούν να αναζητηθούν μέσα στις 5 κοινές αισθήσεις και στις χρήσεις αυτών, αλλά στις αισθήσεις της ψυχής. Η ψυχή μας, περνώντας από έναν συνεχή κύκλο ενσαρκώσεων, αποκομίζει ποικίλες εμπειρίες, τις οποίες αποθηκεύει, καταχωρεί και έχει στην διάθεσή μας. Για να μπορούμε όμως να έχουμε εμείς πρόσβαση σε αυτά τα ''αρχεία'', θα πρέπει να έχουμε φτάσει σε ένα αρκετά υψηλό επίπεδο αυτογνωσίας, τέτοιο ώστε να η δίοδος επικοινωνίας της συνείδησής μας με την υποσυνείδηση να είναι αρκετά ανοιχτή και να περνούν τα μηνύματα της ψυχής, καθαρά και εύκολα. Για όλους εμάς, που ακόμα βρισκόμαστε σε νηπιακό επίπεδο στα θέματα αυτής της αναζήτησης, η υποσυνείδηση υπολειτουργεί, και απλά κάποιες στιγμές,- ειδικά σε στιγμές που είμαστε αρκετά χαλαροί ή απασχολούμαι το μυαλό μας με άλλα πράγματα-, μας στέλνει κάποιες εικόνες ή ιδέες- μηνύματα, που μας φαίνονται περίεργα ή άσχετα.
Εύχομαι να προώθησα λίγο την κουβέντα μας..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

StorM_GmA
Νέο Μέλος

Greece
46 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2002, 18:55:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους StorM_GmA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλησπερα φιλε elenbous και καλως ορισες μετα απο καιρο :)
αρχικα να ζητησω συγγνωμη απο τον Kelsos που τον κουρασα με τις αποριες μου.αθελα μου το εκανα :D
φιλε elenbous ομολογω οτι δινεις μια νεα διασταση στο θεμα η οποια ειναι αρκετα ενδιαφερουσα.
μπορεις να μου ε3ηγησεις ποιες αισθησεις εκτος απο τις 5 γνωστες,πρεπει να "επιστρατευσουμε" και να αναπτηξουμε ωστε να εχουμε "προσβαση" σε αυτα τα "αρχεια"?
πιστευω οτι θα μπορεσουμε να αναδυσουμε αυτα τα αρχεια αν καταφερναμε να ειχαμε τον πληρη ελεγχο του συνειδητου και του ασυνειδητου και να μπορουσαμε ευκολα να "κινουμαστε" μεσα σ'αυτα.
γιατι ομως οι υπνοτιστες,χρησημοποιουν τον υπνο για να "δουν" τις παλιοτερες μορφες και εμπειριες μας?μηπως μαζι με εμας,κοιμουντε και οι "φρουροι" αυτων των αρχειων?
φιλε enbelous,αν υποθεσουμε οτι τελικα,καταφερνουμε και φτασουμε στο σημειο να μπορουμε να επαναφερουμε στην μνημη μας αυτα τα "αρχεια". και ας υποθεσουμε οτι εσυ ησουν σε μια παλιοτερη ζωη σου,αλχημιστης και γω αιγυπτιος.τοτε εσυ θα ηξερες το μυστικο των πυραμιδων και γω το πως να φτιαχνω χρυσο.αν το εκανε αυτο ολος ο κοσμος,θα μπορουσαμε να ανακτισουμε μια βιβλιοθηκη της αλεξανδρειας.δεν νομιζεις οτι ειναι λιγο παρατολμο αυτο???

StorM_GmAΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2002, 22:44:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα και από μένα στην εκλεκτή συντροφιά!!!
Αν δεν απατώμαι η φίλη μας Elenbous εννοεί τα Ακασικά αρχεία. Περισσότερες λεπτομέρειες υπάρχουν στο θέμα Μετενσάρκσωση/ Μετεμψύχωση στο forum Η ΣΟΦΙΑ.
Πάντως για να μην έχει ο καθένας πρόσβαση στα αρχεία αυτά σίγουρα υπάρχει ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΟΣ λόγος,απλά δεν τον γνωρίζουμε ακόμα.Και καλό θα ήταν (άποψή μου πάντα) να μην καταφεύγουμε σε αναδρομές και άλλες τέτοιες μεθόδους προκειμένου να αποκτήσουμε πρόσβαση...
Σας χαιρετώ όλους και όλες!! Ο Σκοτεινός Άγγελος!!

"Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;"

Edited by - Darkangel_78 on 17/07/2002 22:47:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy