ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 ΑΝΗΣΥΧΑ ΜΥΑΛΑ.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ
Νέο Μέλος

Greece
13 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2004, 23:21:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολλές φορές έχω αναρωτηθει,πως οι Αρχαίοι φιλόσοφοι μπορούσαν να "βλέπουν" πολύ μπροστά και πως κατάφεραν να είναι ακόμα και σήμερα επίκαιρα ολα τα ερωτηματά τους,και οι απαντήσεις τους.
Είχαν καταπιαστεί με τα αστρονομικά,τα προβλήματα της καθημερινότητας της εποχής,την πολιτική,την ιατρική,φυσική και άλλα πολλά.
Με ελλιπή μέσα,κατάφεραν να αφήσουν έργο αξιοποιήσιμο εώς της μέρες μας,δέν υπήρξαν καφετζούδες ποτέ,απλά αποκτούσαν γνώση,και την αξιοποιούσαν σωστά και χρήσιμα.
Η απάντηση κατά την γνώμη μου είναι απλή.
Ένας άνθρωπος για να είναι χρήσιμος και να παράγει έργο πρέπει να βάζει το μυαλό του συνεχώς σε διλήματα,και να μήν αποδέχετε ακόπιαστα ότι του "πασάρουν" οι άλλοι.
Οι φιλοσοφοί μας και ειδικότερα ο Σωκράτης δεν είχε τυχαία χαρακτηριστεί "μύγα" που ενοχλούσε και τάραζε πολλές φορές τα νερά με τα συνεχή ερωτηματά του μέχρι να φτάσει σε απαντήσεις.
Στίς μέρες μας δεν χρειάζετε κάποιος να είναι φωστήρας μαθήσεως για να έχει άποψη,απορίες,και όρεξη για αναζήτηση.
Σε κάθε θέμα,ακόμα και σ'αυτα τής καθημερινότητας,τα πιό απλά,αν αποκτήσουμε φιλοσοφική σκέψη θα μπορούμε να δώσουμε και εύκολα απαντήσεις στα προβληματά μας,και ίσως γίνουμε καλύτεροι και χρησιμότεροι άνθρωποι,για εμάς,αλλά και για την κοινωνία που ζούμε.

"ΤΟΥ ΑΝΔΡΕΙΩΜΕΝΟΥ Ο ΘΑΝΑΤΟΣ,ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΛΟΓΙΕΤΑΙ"

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2004, 01:24:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Φιλόσοφε,

Καλωσήλθες στο Esoterica...

Στο τέλος του post σου είπες τη "μαγική" φράση :

quote:
Σε κάθε θέμα,ακόμα και σ'αυτα τής καθημερινότητας,τα πιό απλά,αν αποκτήσουμε φιλοσοφική σκέψη θα μπορούμε να δώσουμε και εύκολα απαντήσεις στα προβληματά μας,και ίσως γίνουμε καλύτεροι και χρησιμότεροι άνθρωποι,για εμάς,αλλά και για την κοινωνία που ζούμε.

Και, θα μπορούσα να την απλοποιήσω λέγοντας "Αν αποκτήσουμε ΣΚΕΨΗ", έτσι απλά. Διότι για μένα "το σκέπτεσθαι εστίν φιλοσοφείν"...

Καλή συνέχεια σου εύχομαι...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2004, 11:52:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΦΙΛΟΣΟΦΕ ΕΝΑ ΚΑΛΟΣΟΡΙΣΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ.

ΜΑΣ ΕΡΙΞΕΣ ΣΤΑ ΒΑΘΙΑ ΦΙΛΕ ΜΕ ΤΟ ΤΟΠΙΚ ΠΟΥ ΑΝΟΙΞΕΣ...

ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΑΝΗΣΥΧΑ ΜΙΑΛΑ ΥΠΗΡΧΑΝ ΠΑΝΤΑ ΚΑΙ ΠΑΝΤΟΥ...

ΑΥΤΟ ΔΥΝΑΜΕΘΑ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΟΥΜΕ ΒΛΕΠΩΝΤΑΣ ΜΕ ΜΙΑ ΓΡΗΓΟΡΗ ΜΑΤΙΑ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΕΥΡΩΠΑΙΚΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ (ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ Ε.ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗ ΚΑΝΕΛΛΟΠΟΥΛΟΥ ) ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑ.

ΒΕΒΑΙΑ ΚΟΡΟΝΙΔΑ ΟΛΩΝ ΑΥΤΩΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ-ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΠΝΕΥΜΑ (ΦΙΛΟΣΟΦΟΙ - ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟΙ ΚΤΛ).

ΑΛΛΑ ΤΙ ΕΙΧΑΝ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΦΙΛΟΣΟΦΟΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ?????

ΕΙΧΑΝ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΩΣΗ ΤΗΣ ..
ΤΟ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΙΣ ΘΑΥΜΑΣΙΑ ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ.....

quote:
Σε κάθε θέμα,ακόμα και σ'αυτα τής καθημερινότητας,τα πιό απλά,αν αποκτήσουμε φιλοσοφική σκέψη θα μπορούμε να δώσουμε και εύκολα απαντήσεις στα προβληματά μας,και ίσως γίνουμε καλύτεροι και χρησιμότεροι άνθρωποι,για εμάς,αλλά και για την κοινωνία που ζούμε.

ΔΕΝ ΦΙΛΟΣΟΦΟΥΣΑΝ ΓΙΑ ΝΑ ΦΙΛΟΣΟΦΙΣΟΥΝ ....
ΑΛΛΑ ΦΙΛΟΣΟΦΟΥΣΑΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΩΣΗ ΤΗΣ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ.

ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΤΗΣ ΔΕ Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΤΟΥ ΣΩΚΡΑΤΗ.

ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΟΠΙΚ ΕΧΟΥΜΕ ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΑΚΟΜΑ ΠΟΛΛΑ...

ΑΥΤΑ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ
Νέο Μέλος

Greece
13 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2004, 19:41:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σας και πάλι φίλοι μου,κι ευχαριστώ οχι μόνο για τα καλά σας λόγια,αλλά και για το ζεστό καλοσώρισμα.
Χάρηκα επίσης που βρήκατε ενδιαφέρον το θεματάκι που άνοιξα,σκοπό δεν έχω να το "παίξω" ξερόλας η να αρχίσω να λεω να λεω να λεω τα δικά μου,άλλωστε ο κάθε άνθρωπος σαν ξεχωριστή προσωπικότητα έχει και την ξεχωριστή άποψη-γνώμη.
Σκοπός μου αν είναι φυσικά εφικτό,είναι να γνωρίσω ανθρώπους με διάφορες απόψεις,με ενδιαφέρει ειδικότερα η ποικιλία απόψεων πολλών ανθρώπων,και η διαφορετική προσέγγιση,για το ίδιο θέμα.
Θά σας έχει συμβεί να έχετε βρεθεί με τρείς,τέσσερις,η και πέντε και παραπάνω φίλοι,και να έχετε όλοι διαφορετική άποψη,και δεν μιλώ για απόψεις που αφορούν ομάδες η πολιτικές πεποιθήσεις,αλλά για απλά θέματα που τα θεωρούμε δεδομένα,η λυμένα κι όταν τα ανοίξουμε βλέπουμε τής μεγάλες διαφορές.
Π.Χ από μικρά παιδιά κι απο το δημοτικό ακόμα μας έμαθαν στο σχολείο οτι η γή γυρίζει,δεν αντιλέγω προσωπικά,γιατί δεν μπορώ να αποδείξω και το αντίθετο,σας πληροφορώ οτι βρέθηκα σε φιλική κουβέντα περί τον δέκα φίλων μου,και διαπίστωσα κάθετες γνώμες,και ακραίες θέσεις κι απόψεις.
Όταν έφτασα στο σπίτι σκέφτηκα πόσο απαίδευτα όντα είμαστε,όλοι υποστήριζαν την γνώμη τους,χωρίς στοιχεία και με μηδενικές γνώσεις.
Αμέσως σκέφτηκα το μεγάλο δάσκαλο της φιλοσοφίας Σωκράτη,που πιο πάνω ανέφερε και κάποιος φίλος,κι αυτό που υποστήριζε πάντα "ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΞΕΡΩ,ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙΠΟΤΑ",το πιο πάνω είναι ενα παράδειγμα μικρό,για το πώς μας έχει καταντήσει η αμάθεια,και η αλλαζονεία.......
Αυτά για τώρα,έχετε όλοι την καλησπέρα μου,και τής ευχές μου για για ενα καλό Σαββατοκύριακο!

"ΤΟΥ ΑΝΔΡΕΙΩΜΕΝΟΥ Ο ΘΑΝΑΤΟΣ,ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΛΟΓΙΕΤΑΙ"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2004, 01:30:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aγαπητέ Φιλόσοφε καλώς ήρθες στην παρέα μας.
Όταν ρώτησαν τον Αριστοτέλη, τι κέρδισε από τη φιλοσοφία απάντησε.


"Το να κάνω χωρίς καμιά επιταγή, εκείνα που κάνουν οι άλλοι για το φόβο των νομών".

Αυτό που είπε ο Σωκράτης αγαπητέ φίλε ήταν αυτό που επανέλαβαν πολλοί αναζητητές της σοφίας.Ότι δηλαδή


Εκείνο που γνωρίζουμε είναι μηδενικό, εκείνο που αγνοούμε είναι άπειρο.


Αλλά βλέπεις έχουμε μάθει να αντιλαμβανόμαστε τον κόσμο μέσα από ένα τεράστιο ΕΓΩ, ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΕΝΟ ΧΡΟΝΟΧΩΡΙΚΑ.. Κάνοντας ότι μπορούμε δίχως να ενδιαφερόμαστε για το κόστος στην φύση ή στο κοινωνικό σύνολο, αρκεί να περνάμε εμέις καλά όπως λέει και ο Ε. Φρομ

«Ο homo consumens (καταναλωτικός άνθρωπος) ζει με την ψευδαίσθηση της ευτυχίας ενώ, ασυνείδητα, υποφέρει από ανία και παθητικότητα. Όσο μεγαλύτερη ισχύ αποκτά πάνω στις μηχανές, τόσο ανίσχυρος γένεται ως άνθρωπος. Όσο περισσότερο καταναλώνει τόσο περισσότερο γίνεται σκλάβος των αυξανόμενων αναγκών, που δημιουργεί και χειρίζεται το βιομηχανικό σύστημα. Μπερδεύει την έξαψη και των εντυπωσιασμό με τη χαρά και την ευτυχία, την υλική άνεση με τη ζωντάνια. Η Ικανοποίηση της απληστίας γίνεται το νόημα της ζωής και η επιδίωξή της, η νέα θρησκεία.»


«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Edited by - ΠΛΩΤΙΝΟΣ on 24/01/2004 01:32:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

tomcat
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
158 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2004, 07:57:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tomcat  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα και από μένα.....και φίλε Φιλόσοφε καλώς ήλθες στην παρέα μας.

Συμφωνώ μαζί σου για τους αρχαίους φιλόσοφους και τον τρόπο που έβλεπαν τα πράγματα. Ειδικά για αυτούς που έβαλαν το πρώτο λιθαράκι της φυσικής εξήγησης του κόσμου μας, έξω από θεϊκές παρεμβάσεις και βέβαια αναφέρομαι στους προσωκρατικούς κυρίως Ίωνες φιλόσοφους. Και αν σε κάποια θέματα έκαναν λάθος, κάτι απόλυτα φυσιολογικό στη διαδικασία της έρευνας και της δημιουργίας θεωριών, εντούτοις το εκπληκτικό είναι ότι όντως όπως λέει και ο τίτλος αυτού του topic ήταν ανήσυχα μυαλά που προσπαθούσαν σε πείσμα των τότε καιρών να δώσουν αντισυμβατικές εξηγήσεις πέρα από το πλαίσιο σκέψης της συγκεκριμένης εποχής.
Συμφωνώ και με σένα και τον αγαπητό Πλωτίνο στο ότι οι γνώσεις μας είναι σχεδόν μηδενικές μέσα σε έναν άπειρο κόσμο. Αυτό ακριβώς και η εσωτερική ανάγκη του ανθρώπου να "βρει" απαντήσεις είναι για μένα το κίνητρο της καθημερινής ανάπτυξης των γνώσεων μας, του εαυτού μας, του κόσμου μας.
Το θέμα όμως έχει και μία άλλη προέκταση φίλε Φιλόσοφε.
Ανέφερες ότι σε κάποια φιλική συγκέντρωση υπήρχε διάσταση απόψεων σε ένα απλό θέμα. Το παράξενο δεν είναι ότι υπήρχε. Το παράξενο που χρήζει απαντήσεων για μένα είναι το γεγονός ότι αν και μιλάμε για ανήσυχα μυαλά (και πιστεύω ότι ένα ανήσυχο μυαλό για να ψάχνει την αλήθεια όσο μπορεί θα πρέπει να τηρεί κάποιους βασικούς κανόνες έρευνας) εντούτοις τα μυαλά αυτά, οι άνθρωποι αυτοί, δεν χρησιμοποιούν την κριτική σκέψη, που πιστεύω ότι και ο Σωκράτης θα συμφωνούσε, σχετικά με την έρευνα και τη διατύπωση θέσεων.
Γιατί είναι καλό και άριστο να διαφωνείς αλλά εξίσου καλό και άριστο είναι να στηρίζεις τις απόψεις σου, σε σωστά και λογικά δομημένες αποδείξεις. Ναι, οι γνώσεις μας είναι ελάχιστες, αλλά τουλάχιστον αυτές που έχουμε χρήσιμες. Να πετάξουμε στον καιάδα ότι νομιζουμε ότι δεν ισχύει ή δεν μας αρέσει, αλλά να έχουμε τα κότσια, τη δύναμη, την κρίση και την κριτική σκέψη ώστε αυτό το νέο που θα φέρουμε να είναι καλύτερο...

Φιλικά
Tomcat

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

katia
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
629 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2004, 10:11:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους katia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ΦΙΛΟΣΟΦΕ ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΕΣ ΣΤΟ ESOTERICA.ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΟΥ ΑΠΟΛΥΤΑ.ΟΙ ΑΡΧΑΙΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΑΝ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΕ ΟΛΑ ΟΣΑ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΑΝ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΑΝ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΝΑ ΕΚΦΡΑΖΟΥΝ ΤΗ ΣΚΕΨΗ ΤΟΥΣ.ΑΡΚΕΙ ΒΕΒΑΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΑΝ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΤΟ ΤΕΚΜΗΡΙΩΣΟΥΝ.ΑΛΛΑ ΤΟ ΠΟΙΟ ΒΑΣΙΚΟ ΚΑΙ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ ΕΜΑΣ ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΙ Σ'ΕΚΕΙΝΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΤΗΝ<ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ> ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ.ΣΕ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΦΙΛΟΥΣ ΚΑΙ ΓΝΩΣΤΟΥΣ ΓΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΘΕΜΑΤΑ ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΙΑ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΜΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΣΥΝΗΘΩΣ?
<ΤΙ ΚΑΘΕΣΑΙ ΚΑΙ ΨΑΧΝΕΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΕ ΘΕΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ?Η ΘΡΗΣΚΙΑ ΜΑΣ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΔΩΣΕΙ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΨΑΧΝΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ>.
ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΑΓΩΡΕΥΣΗ ΣΗΜΕΡΑ.ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΚΟΥΡΑΣΟΥΝ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΤΟΥΣ ΓΙΑΤΙ ΕΧΟΥΝ ΤΟ ΦΟΒΟ ΤΟΥ ΘΕΟΥ.ΟΤΙ ΠΡΟΣΒΑΛΟΥΝ ΜΙΑ ΑΝΩΤΕΡΗ ΔΥΝΑΜΗ.ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΞΕΡΟΥΝ ΟΣΑ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΜΑΘΟΥΝ.ΠΑΝΤΩΣ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑ ΤΟ ESOTERICA ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΕΜΑΤΟ ΑΠΟ ΑΝΥΣΥΧΑ ΜΥΑΛΑ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ
Νέο Μέλος

Greece
13 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2004, 15:08:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κι εγώ εχω χαρεί ιδιαίτερα που μπήκα σε αυτή την όμορφη παρέα.
Είναι αλήθεια οτι διαβάζωντας κι εγω εδω μέσα ουκ ολίγα θέματα,διαπίστωσα ενα ήθος,κι ενα ύφος ανησυχίας κι αυτό είναι το πιο ευχάριστο μύνημα.
Και για να δώσω μια άλλη αίσθηση τήν όμορφη κουβέντα μας θα σας πώ το παρακάτω.
Πολλές φορές εχω πιάσει τον εαυτό μου ενω διαβάζω κάποιο βιβλίο,σχετικό με τον Σωκράτη,τον Πλάτωνα,τον Αριστοτέλη,τον Πλούταρχο τον Θουκιδίδη,να μου έρχετε η όρεξη να κάτσω να συγγράψω κάποια σκέψη,ενα ποίημα,η κάποιο βιβλίο που δεν εκδίδω φυσικά γιατί δεν εχω τον τρόπο.
Για εμένα αυτό σημαίνει κάτι.
Η ενασχόληση μου με τον αρχαίο πολιτισμό,μου δίνει έμπνευση,υπάρχουν αυτά τα πρότυπα που εκλείπουν σήμερα.
Πολλές φορές εχω ακούσει να λέγετε οτι οι νέοι δεν έχουν πρότυπα,τούς προέτρεψε ποτέ κανείς όμως να διαβάσουν,να μελετήσουν κάτι απο Αρχαία Ελλάδα;
Νομίζω η απαντήσεις είναι εύκολες,απλά εκλείπουν αυτοί που θα κάνουν τής σωστές ερωτήσεις.
Αν κάνω παρέα με ενα κακοποιό εχω πολλές πιθανότητες να γίνω κακοποιός,αν κάνω παρέα με ενα τζογαδόρο,τζογαδόρος,με ενα τυχωδιόκτη,τυχοδιώκτης,με ενα έντιμο και ανήσυχο άνθρωπο,έντιμος κι ανήσυχος.
Η γαλήνη στόν άνθρωπο δεν έρχετε περιμενοντάς την να έρθει ενα πρωί.
Έρχετε με τήν προσπάθεια,την μελέτη,και την συλλογή θετικών στοιχείων.
Δηλαδή δεν αρκεί μόνο να διαβάζουμε,η να κάνουμε παρέα με σωστούς ανθρώπους,γιατί αυτό είναι σχετικό,αλλά να εξάγουμε τα θετικά στοιχεία αυτών που μαθαίνουμε και να τα κάνουμε πράξη στήν καθημερινοτητά μας,όπως και να προσπαθούμε(οχι να επιβάλουμε),να δώσουμε τα φώτα μας σε άλλους που τα έχουν ανάγκη και λοξοδρόμησαν.

"ΤΟΥ ΑΝΔΡΕΙΩΜΕΝΟΥ Ο ΘΑΝΑΤΟΣ,ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΛΟΓΙΕΤΑΙ"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

katia
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
629 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2004, 21:19:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους katia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΝ ΣΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ Η ΟΡΕΞΗ ΝΑ ΓΡΑΨΕΙΣ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΤΟΤΕ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.ΚΑΙ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ Η ΕΜΠΝΕΥΣΗ ΣΟΥ ΠΗΓΑΖΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΡΧΑΙΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΦΙΛΟΣΟΦΟΥΣ.ΚΑΙ ΠΟΥ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΜΜΙΑ ΦΟΡΑ.ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΝΑ ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΚΑΙ ΚΑΤΙ.ΠΑΝΤΩΣ ΚΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΤΗΝ ΟΡΕΞΗ.ΔΕΝ ΔΙΑΘΕΤΩ ΟΜΩΣ ΤΟ ΤΑΛΕΝΤΟ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

.Κανένας.
Μέλος 1ης Βαθμίδας


98 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2004, 11:42:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους .Κανένας.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλοι μου καλημερα!
Θελω να ρωτησω καποια πραγματακια.
Σημερα μπορεις να γινεις φιλοσοφος?
Οταν ο μεσος ορος εργασιας καθημερινα για λογους επιβιωσης ειναι 10 ωρες περιπου + 8 ωρες υπνου = 18 ωρες , σου μενουν 24-18=6 ωρες.
Τι μπορει να προλαβει ο ανθρωπος σε 6 ωρες?
Μηπως το συστημα δεν σε θελει φιλοσοφο?
Μηπως σε θελει εργατη?
Μηπως σε εχει μαθει να μην σκεφτεσαι γιατι σου τα παρεχει ολα ετοιμα?
Διασκεδαση: θα πας εκει
Ρουχα : θα φορεσεις αυτα
Σπιτι : θα μεινεις εκει
Αυτοκινητο : θα εχεις αυτο
ΑΛΛΑ για να τα αποκτησεις πρεπει να δουλεψεις.Οχι να σκεφτεις.
Μηπως ζουμε σε μια εποχη ηλιθιων?


Φιλικα.......Κανένας.


Γλυκια η ζωη και ο θανατος μαυριλα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2004, 12:32:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ,

κι από μένα: καλώς ήλθες!

quote:
Στίς μέρες μας δεν χρειάζετε κάποιος να είναι φωστήρας μαθήσεως για να έχει άποψη,απορίες,και όρεξη για αναζήτηση.

Ε, μην τα ισοπεδώνουμε κι όλα! Σαφώς δεν χρειάζεται να 'ναι κάποιος φωστήρας, αλλά όσο λιγότερες γνώσεις έχεις, κινδυνεύεις να χαθείς στους δαιδάλους άτοπων σκέψεων!

Δεν πιστεύω ότι οι αρχαίοι μας πρόγονοι, τους οποίους όλοι μας θαυμάζουμε, δεν είχαν γνώσεις κι απλά φιλοσοφούσαν...



Ένας μαθητής ενός Αμερικάνικου Γυμνασίου είχε γράψει το εξής:

Το παράδοξο της εποχής μας μέσα στην ιστορία είναι ότι έχουμε
ψηλότερα κτήρια, αλλά κοντύτερο ψυχισμό
φαρδύτερες λεωφόρους, αλλά στενότερες οπτικές γωνίες,
σπαταλούμε περισσότερο, αλλά έχουμε λιγότερα,
αγοράζουμε περισσότερα, αλλά απολαμβάνουμε λιγότερο.

Έχουμε μεγαλύτερα σπίτια και μικρότερες οικογένειες,
περισσότερες ανέσεις, αλλά λιγότερο χρόνο,
έχουμε περισσότερα πτυχία, αλλά λιγότερη αντίληψη
περισσότερη γνώση, αλλά λιγότερη κρίση,
περισσότερους ειδήμονες, αλλά λιγότερες λύσεις,
περισσότερα φάρμακα, αλλά λιγότερο καλή φυσική κατάσταση.

Έχουμε πολλαπλασιάσει τα αποκτήματά μας, αλλά έχουμε μειώσει τις αξίες μας.

Μιλάμε πολύ, αγαπάμε σπανιότατα και μισούμε συχνότατα.

Έχουμε μάθει πώς να "κερδίζουμε το ψωμί μας", αλλά όχι πώς να κερδίζουμε τη ζωή,
προσθέσαμε χρόνια στη ζωή, αλλά όχι ζωή στα χρόνια.

Ταξειδεύουμε στο φεγγάρι, αλλά δυσκολευόμαστε να διασχίσουμε τον δρόμο, ώστε να συναντήσουμε ένα νέο γείτονα.

Κατακτήσαμε το κενό του διαστήματος, αλλά όχι το εσωτερικό μας κενό,
καθαρίσαμε τον αέρα, αλλά βρωμίσαμε την ψυχή μας,
διασπάσαμε το άτομο, αλλά όχι την εμπάθεια και την προκατάληψή μας.

Έχουμε υψηλότερα εισοδήματα, αλλά χαμηλότερη ηθική,
γίναμε πολλοί σε ποσότητα, αλλά λίγοι σε ποιότητα.

Αυτή είναι η εποχή των ψηλών ανθρώπων, αλλά των μικρών χαρακτήρων,
του γρήγορου κέρδους, αλλά των ρηχών σχέσεων.

Αυτή είναι η εποχή του κόσμου της ειρήνης, αλλά των εσωτερικών συγκρούσεων,
περισσότερης άνεσης, αλλά λιγότερης διασκέδασης,
περισσότερων ειδών διατροφής, αλλά λιγότερης θρεπτικότητας.

Αυτή είναι η εποχή των δύο εισοδημάτων (και των δύο συζύγων), αλλά περισσότερων διαζυγίων,
εντυπωσιακότερων κατοικιών, αλλά διαλυμένων σπιτιών.

Είναι η εποχή που υπάρχουν πολλά στις βιτρίνες και λιγότερα αποθέματα,
η εποχή που η τεχνολογία μας φέρνει αυτό το γράμμα και η εποχή που μπορείς να επιλέξεις είτε να το προωθήσεις και να δημιουργήσεις τη "διαφορά"... ή απλά να το διαγράψεις...

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

.Κανένας.
Μέλος 1ης Βαθμίδας


98 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2004, 13:57:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους .Κανένας.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ε, μην τα ισοπεδώνουμε κι όλα! Σαφώς δεν χρειάζεται να 'ναι κάποιος φωστήρας, αλλά όσο λιγότερες γνώσεις έχεις, κινδυνεύεις να χαθείς στους δαιδάλους άτοπων σκέψεων!

Δεν πιστεύω ότι οι αρχαίοι μας πρόγονοι, τους οποίους όλοι μας θαυμάζουμε, δεν είχαν γνώσεις κι απλά φιλοσοφούσαν...


Φιλοσοφος: Εραστης της Σοφιας.
Ολοι μπορουν να γινουν εραστες αρκει να θελουν να κανουν ερωτα.
Στην αρχη ,σιγουρα δεν θα εισαι και τοσο καλος.
Αυτο που θα σε βελτιωσει θα ειναι η πειρα και η γνωση και αυτο θα ερθει απο μονο του.
Για εναν εραστη δεν υπαρχουν ατοπες σκεψεις, υπαρχουν μονο σκεψεις.
Το αν ειναι ατοπες δεν μπορει να το ξερει εκ των προτερων , θα το ανακαλυψει στην πορεια, μεσω της αναζητησης.
Αρα για να γινει κανεις φιλοσοφος δεν χρειαζεσαι γνωση, τη γνωση θα την αποκτησεις στην πορεια.


Φιλικα.......Κανένας


Γλυκια η ζωη και ο θανατος μαυριλα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2004, 16:26:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εάν θεωρεί κάποιος πρόοδο το να αναρωτιέται για θέματα τα οποία έχουν ήδη εξαντληθεί και πιστεύει ότι η προσωπική του εσωτερική πορεία (γιατί αυτό περιγράφεις .Κανένας.) είναι η πορεία ενός φιλοσόφου, ενώ θ' αναρωτιέται ακόμα πχ. για το αν η γη γυρίζει (όπως προαναφέρθηκε), έ! τί να σου πω, ότι δεν είναι άτοπο; Βρε δεν πα' να κάνει ότι θέλει; Τί το συζητάμε τότε;

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alma
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Austria
50 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2004, 16:51:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alma  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
νομιζω οτι τον τυπο αυτου του νεο-ελληνα "φιλοσοφου" τον απεδωσε πετυχημενα ο χαρακτηρας του Καλιβωκα με το "τι σου ειναι ο ανθρωπος..." σε μια παλια ταινια με τους Κων/νου-Κοντου

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ
Νέο Μέλος

Greece
13 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2004, 17:02:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Το φιλοσοφικό πρόβλημα είναι η επίγνωση της αταξίας των ιδεών μας και μπορεί να λυθεί με το να τις βάλουμε σε τάξη" ΛΟΥΝΤΒΙΧ ΒΙΤΓΚΕΝΣΤΑΙΝ.

Αυτό ενοούσα εν μέρει,ότα έγραφα οτι δεν χρειάζετε κάποιος να είναι και φωστήρας,άλλωστε η γνώση είναι κάτι το σχετικό,όλοι έχουμε κάτι καλό μέσα μας που μπορεί να το "βγάλουμε" πρός τα έξω,αρκεί να βάλουμε τις ιδέες μας,και τις γνώσεις μας σε τάξη.
Και το σημαντικότερο; να έχουμε επίγνωση ότι ποτέ δεν τα ξέρουμε όλα,μα ούτε θα τα μάθουμε ποτέ.
Τήν καλησπέρα μου.....

"ΤΟΥ ΑΝΔΡΕΙΩΜΕΝΟΥ Ο ΘΑΝΑΤΟΣ,ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΛΟΓΙΕΤΑΙ"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

.Κανένας.
Μέλος 1ης Βαθμίδας


98 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2004, 17:06:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους .Κανένας.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εάν θεωρεί κάποιος πρόοδο το να αναρωτιέται για θέματα τα οποία έχουν ήδη εξαντληθεί και πιστεύει ότι η προσωπική του εσωτερική πορεία (γιατί αυτό περιγράφεις .Κανένας.)

Κι ομως δεν περιγραφω αυτο.Αλλα εσυ ολα τα ξερεις......
Να σαι καλα.

Φιλικα........Κανένας.

Γλυκια η ζωη και ο θανατος μαυριλα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

.Κανένας.
Μέλος 1ης Βαθμίδας


98 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2004, 17:10:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους .Κανένας.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
νομιζω οτι τον τυπο αυτου του νεο-ελληνα "φιλοσοφου" τον απεδωσε πετυχημενα ο χαρακτηρας του Καλιβωκα με το "τι σου ειναι ο ανθρωπος..." σε μια παλια ταινια με τους Κων/νου-Κοντου

Κι αυτος ¨εραστης της Σοφιας¨ ηταν αλλα ¨τελειωνε¨ στα 5 δευτερολεπτα.


Φιλικα.......Κανένας.

Γλυκια η ζωη και ο θανατος μαυριλα!

Edited by - .Κανένας. on 26/01/2004 17:11:47Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2004, 20:23:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Εάν θεωρεί κάποιος πρόοδο το να αναρωτιέται για θέματα τα οποία έχουν ήδη εξαντληθεί και πιστεύει ότι η προσωπική του εσωτερική πορεία (γιατί αυτό περιγράφεις .Κανένας.)

Κι ομως δεν περιγραφω αυτο.Αλλα εσυ ολα τα ξερεις......
Να σαι καλα.

Φιλικα........Κανένας.

Γλυκια η ζωη και ο θανατος μαυριλα!


.Κανένας. ως συνήθως δεικτικός έως δεικτικότατος!!!

Πού ισχυρίστηκα ότι τα ξέρω όλα;

Διευκρινίζω: μίλησες για έρωτα της σοφίας. Σωστά;

Ο Σωκράτης έλεγε ότι η λέξη Έρως λεγόταν ορθότερα Έσρως (και έτσι λεγόταν αρχαιότερα) υποδηλώνοντας την εσωτερική ροή.

Ως εκ τούτου ερμήνευσα τα γραφόμενά σου. Αν δε σε ερμήνευσα σωστά και αν θέλεις, το διευκρινίζεις... Έτσι, απλά...


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1132813
Maintained by Digital Alchemy