ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 AΡΙΣΤΕΡΟΧΕΙΡΕΣ!!!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
tuba
Νέο Μέλος


26 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2004, 11:04:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tuba  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έίμαι κι εγώ αριστερόχειρας όπως και πολλοί από εσάς φαντάζομαι. Τι έχετε να πείτε σχετικά με αυτή μας τη διαφορά αφού είναι και σχεδόν σίγουρο ότι συνδέετε και με τον εγκέφαλο??

ΥΓ. Κάθε απάντηση θα μου είναι χρήσιμη.

Ευχαριστώ..

...tHeRe iS a GhOsT bEhInD yOu.. !!

MagicalDog
Μέλος 1ης Βαθμίδας

France
75 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2004, 12:24:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MagicalDog  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ έχω διαβάσει ότι οι δεξιόχειρες ζουν κατά μέσο όρο 9 χρόνια περισσότερο από τους αριστερόχειρες...

Να θυμάσαι πως κάθε άνθρωπός που συναντάς κάτι φοβάται, κάτι αγαπά και κάτι έχει χάσει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Beholder
Νέο Μέλος

Greece
18 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2004, 12:54:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Beholder  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Beholder  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να προσθέσω επίσης ότι σύμφωνα με μελέτες κάποιας ομάδας επιστημόνων (Αμερικανών και Άγγλων) η αριστεροχειρία πρόκειται για κάποιας μορφής εγκεφαλική βλάβη που εμφανίζεται τις πρώτες μέρες δημιουργίας του εμβρύου.

Αναζητώντας την αλήθειαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

katia
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
629 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2004, 13:26:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους katia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΤΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΜΕ ΤΗΝ ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΠΛΕΥΡΑ ΤΟΥ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ ΓΡΑΦΟΥΝ ΜΕ ΤΟ ΔΕΞΙ ΧΕΡΙ.ΚΑΙ ΤΟ ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΟ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΒΑΣΗ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΤΟ ΕΧΩ ΣΚΕΦΤΕΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥ.ΕΓΩ ΠΟΥ ΓΡΑΦΩ ΚΑΙ ΜΕ ΤΑ 2 ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΥΣΥΧΩ?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Emerson
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
55 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2004, 14:10:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και εγω ανηκω στην ελιτ των αριστεροχειρων, μονο εμεις οι αριστεροχειρες ξερουμε πραγματικα ποιοι ειμαστε....

ΝΒΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2004, 04:51:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
:)
...δειτε κι αυτο:
(... βρισκεται -ηδη - στο φορουμ... της γνωσης :)
Right brained or left brained?


Edited by - ΑΤΜΑ on 14/03/2004 04:52:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

narya
Μέλος 2ης Βαθμίδας


300 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2004, 08:15:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους narya  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε ένα βιβλίο διάβασα ότι ένας παλιός μύθος λέει ότι ένας αριστερόχειρας είναι το δίδυμο-καθρέφτης ενός δεξιόχειρα που όμως δεν κατάφερε να επιβιώσει στη μήτρα.
Αλήθεια ισχύει σε περιπτώσεις διδύμων το ένα παιδί να είναι δεξιόχειρας και το άλλο αριστερόχειρας;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

prometheas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
260 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2004, 09:40:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους prometheas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εγώ έχω διαβάσει ότι οι δεξιόχειρες ζουν κατά μέσο όρο 9 χρόνια περισσότερο από τους αριστερόχειρες...

Να θυμάσαι πως κάθε άνθρωπός που συναντάς κάτι φοβάται, κάτι αγαπά και κάτι έχει χάσει.



Αυτό μαλλον ισχύει για εμας τους αριστεροχειρες δυστυχώς (δεν ξερω εαν ειναι 9 χρόνια ο ΜΟ) και η αιτιολόγηση ειναι η επιβάρυνση που συνεπάγεται στην καρδιά η εκτεταμένη χρήση των αριστερων άκρων σε βάρος των δεξιών....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

scully
Πλήρες Μέλος

Greece
916 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2004, 13:48:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους scully  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΤΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΜΕ ΤΗΝ ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΠΛΕΥΡΑ ΤΟΥ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ ΓΡΑΦΟΥΝ ΜΕ ΤΟ ΔΕΞΙ ΧΕΡΙ.ΚΑΙ ΤΟ ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΟ.

Πραγματικα, και εγώ το έχω ακούσει...!

quote:
η αριστεροχειρία πρόκειται για κάποιας μορφής εγκεφαλική βλάβη που εμφανίζεται τις πρώτες μέρες δημιουργίας του εμβρύου.

Δεν θα συμφωνήσω μαζί σου...δεν είναι αρρώστια...!
Άλλωστε γιατι το δεξί να είναι το σωστό...?!
Πιο συνιθισμενο ναι, αλλά αυτό δεν έχει σχέση...!

"Στην Αφρική θα πάω με τους Massai...!"
http://img.pathfinder.gr/clubs/photos/70380/29.jpgΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2004, 16:56:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ήθελα να πω εδώ κάτι λιγάκι «άσχετο» απλά και μόνο επειδή αναφερόμαστε σε αριστερόχειρες.

Ο μπαμπάς μου όντας αριστερόχειρας αντιμετώπισε το μένος της δασκάλας του στο δημοτικό, η οποία του ..... έδενε (!!!) to αριστερό χέρι στο θρανίο ώστε να τον αναγκάσει να γράφει με το ... «σωστό» χέρι, το δεξί!!!

Απίστευτο και απαράδεκτο συνάμα???

* Ειρήνη *
~ Love is the only truth ~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

narya
Μέλος 2ης Βαθμίδας


300 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2004, 07:59:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους narya  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή oneiric,

Δυστυχώς έχω ακούσει την ίδια ιστορία από όλους σχεδόν τους αριστερόχειρες που ξέρω και όχι τόσο παλιά, μιλάμε για άτομα 25-30 χρονών που αντιμετώπισαν τα ίδια προβλήματα στο δημοτικό. Επίσης έχω ακούσει ότι αυτό το έκαναν πολλές φορές και οι ίδιοι οι γονείς τους. Ευτυχώς που τώρα πια έχουν εκλείψει αυτές οι βλακείες περί σωστού και μη σωστού χεριού.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

εμβιος
Νέο Μέλος


13 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2004, 23:15:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους εμβιος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πραγματικά είναι μεγάλη βλακεία τα περί σωστού ή λάθους χεριού . Η πραγματικότητα είναι ότι κυρίως η γραφή όπως και κάποια άλλα πράγματα, έχουν φτιαχτεί για δεξιόχειρες οπότε δεν θα ήταν λάθος να λέγαμε ότι στην ουσία ο δεξιόχειρας προσαρμόζεται λειτουργικά ευκολότερα στις απαιτήσεις της εκπαίδευσης από ένα αριστερόχειρα (το βλέπω καθημερινά στο γυιό μου που σαν αριστερόχειρας ουσιαστικά πρέπει να προσαρμόζεται .

Ναστε καλά

Ποιος ξέρει αν η μεν ζωή είναι θάνατος, ο δε θάνατος ζωή;
ΕΥΡΙΠΙΔΗΣ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AlexGreece
Νέο Μέλος


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2004, 23:32:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AlexGreece  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είμαι αρκετά σχετικός με το θέμα σας, μιας και ενώ αριστερόχειρας, γράφω με το δεξί επειδή χαρακτηριστικά όπως μου λέγανε στο δημοτικό οι αριστεροχειρες ήταν του διαβόλου....(ειμαι 24ετών)
Και με αναγκάσανε να γράφω με το δεξί.
Τί να πει κανείς....


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SAUDi
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
180 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2004, 17:21:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SAUDi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν καταλαβενω, ποια ειναι η διαφορα? Γιατι να ειναι εγκεφαλικο λαθος να ειναι κανεις αρριστεροχειρας?
Νομιζω το ιδιο πραγμα ειναι αν το σκεφτεις καλα ειτε εισαι δεξιος η αρριστερος...Ισως επειδη η πλειοψηφια που ειναι δεξιοχειρες θεωρισαν τους αρριστεροχειρες οτι ειναι λανθασμενη σωματικη λειτουργια.

-=Rabigh , D4 lost C1ty in Da D3sert o Ar4bia=-Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2004, 20:51:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
AlexGreece ,αντιμετωπισα παρεμφερη κατασταση ,οχι βεβαια με τετοιου ειδους δικαιολογιες,περι διαβολου:(

προσπαθω να γραφω ξανα με το αριστερο χερι,διχως ικανοποιητικα αποτελεσματα.

με απεραντο σεβασμο και αγαπη,ο μανος σας

υ.γ αυτο το φαινομενο,ασχημης αντιμετωπισης,το εφαρμοζουν και σε οσα παιδια εχουν εξι δαχτυλα.

WHISPERS OF THE DREAMS

Edited by - manos on 19/03/2004 20:52:04

Edited by - manos on 19/03/2004 20:53:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VANDAMME
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
222 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2004, 21:38:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΔΕΞΙΟΧΕΙΡΑΣ ΠΩΣ ΕΙΜΑΙ ΠΟΙΟΣ ΕΞΥΠΝΟΣ ΑΠ'ΤΟΥΣ ΑΡΙΣΤΕΡΟΧΕΙΡΕΣ!!!ΜΙΑ ΑΠΟΡΕΙΑ:ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΕΝΑΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΙΝΑΙ Κ ΔΕΞΙΟΧΕΙΡΑΣ Κ ΑΡΙΣΤΕΡΟΧΕΙΡΑΣ???????18 ΧΡΟΝΙΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΖΩΗΣ!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AlexGreece
Νέο Μέλος


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2004, 01:30:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AlexGreece  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΔΕΞΙΟΧΕΙΡΑΣ ΠΩΣ ΕΙΜΑΙ ΠΟΙΟΣ ΕΞΥΠΝΟΣ ΑΠ'ΤΟΥΣ ΑΡΙΣΤΕΡΟΧΕΙΡΕΣ!!!ΜΙΑ ΑΠΟΡΕΙΑ:ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΕΝΑΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΙΝΑΙ Κ ΔΕΞΙΟΧΕΙΡΑΣ Κ ΑΡΙΣΤΕΡΟΧΕΙΡΑΣ???????18 ΧΡΟΝΙΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΖΩΗΣ!!!


Μακάρι η απορία σου να είναι αληθινή :)
Το θέμα είναι ότι δεν είμαι αριστερόχειρας που απλά γράφω με το δεξί, αλλά είναι πιο μπερδεμένο από αυτό.
Πχ το "δυνατό" μου χέρι είναι το αριστερό(αν θέλω να πετάξω κάτι, να σηκώσω κάτι πολύ βαρύ κλπ) ενώ με το δεξί γράφω και κάνω δουλείες που θέλουν μεγαλύτερη λεπτομέρεια/ακρίβεια(πχ στην θητεία μου πυροβολούσα όπως οι δεξιόχειρες)...Στα πόδια είμαι πάντως αριστερος ;)

@ Μάνο,
και εγώ δεν μπορώ καθόλου να γράψω με το αριστερό πλέον και η γραφή μου με το δεξί ήταν ανέκαθεν πολύ κακή(πράγμα που μου κόστισε και στο πανεπιστήμιο).

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

tomcat
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
158 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2004, 00:59:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tomcat  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σας παίδες...από έναν αμφίχειρα....

Κι εγώ γράφω με το δεξί (να 'ναι καλά οι δάσκαλοι , αν και λίγο μεγαλύτερος από σένα φίλε AlexGreece), ενώ για λεπτοδουλειές, δύναμη αλλά και κιθάρα χρησιμοποιώ το αριστερό.

Καταρχά να πω ότι όντως υπάρχει μία σχετική αλήθεια ότι όποιος χρησιμοποιεί το αριστερό ή δεξί χέρι, χρησιμοποιεί το αντίθετο μέρος του εγκεφάλου (υπάρχει μία μερική χίαση των νευρικών ινών). Βέβαια όλοι χρησιμοποιούμε και τα δύο ημισφαίρια του εγκεφάλου μας (αν βέβαια εξαιρέσω κάποιους που δεν χρησιμοποιούν κανένα ) και θεωρητικά υπάρχει μία σχετική διαφοροποίηση όσον αφορά το γεγονός ότι όσοι χρησιμοποιούν το δεξί μέρος του εγκεφάλου είναι (αν θυμάμαι καλά) καλύτεροι σε θέματα λογικής/επιστήμης και όσοι χρησιμοποιούν το αριστερό σε θέματα καλών τεχνών, μουσικής κ.ο.κ.

Anyway.....τελικά εμείς θα ζήσουμε 18 χρόνια παραπάνω.....Κουφάλες την σύνταξξξξξξηηηηηηηηηηηηη

Φιλικά
Tomcat

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

signus
Νέο Μέλος

Italy
30 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2004, 11:58:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους signus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ZHTΩ ΟΙ ΑΜΦΙΧΕΙΡΕΣ !!!!!!
Eγω ειμαι αμφιχειρας, αν και γραφω με το δεξι, επειδη ετσι με επεισαν στο σχολειο να κανω. Παντρευτηκα με μια αμφιχειρη (το ιδιο ισχυει και για κεινη τα της γραφης) και καναμε δυο παιδακια. Το ενα ειναι τωρα 6 χρονων, και δεν ξερει με ποιό να αρχισει να γραφει.(πότε με το ένα, πότε με το άλλο!!!!)
Η 2η, ειναι μολις 16 μηνων. Φαινεται κι αφτη να χρεισιμοποιει και τα δυο με την ιδια ανεση (οχι στη γραφη για ευνοητους λογους, αλλα στο κουταλακι για παραδειγμα) τρωει με και τα δυο χωρις ιδιαιτερη προτιμιση σε ενα απο τα δυο.
Παρενθεση> Η συζυγος μου ειναι δυδυμη, και η αδερφη της ειναι δεξιόχειρη.Ενω τα περισσότερα ανεψακια μου απο την οικογενεια της συζυγου ειναι αριστεροχειρα.Σε συνολο 17 μελων της οικογενεις. Γεμισε ο κοσμος κουνιαδια και ανηψια!!!!!!
Φιλικά
Signus

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Flor
Νέο Μέλος


33 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2004, 15:47:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Flor  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ πάντως που είμαι αριστερόχειρας πιστεύω πως είμαι πολύυυυ πιο έξυπνη από τους δεξιόχειρες !!!
Επίσης διάβασα μια διπλωματική εργασία πρόσφατα η οποία μιλούσε για τους αριστερόχειρες και εξηγούσε αναλυτικά .
Τα περί 9 χρόνια λιγότερο ζωής αφορούσε τους δεξιόχειρες και είναι μύθος !!! Δεν υπάρχει .....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GuessWho
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Anguilla
169 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2004, 01:06:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GuessWho  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ALEXGR KAI TOMCAT ΚΑΙ ΓΩ ΣΑΝ ΚΑΙ ΣΑΣ ΕΙΜΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ.

ΓΡΑΦΩ ΜΕ ΤΟ ΑΡΙΣΤΕΡΟ,ΠΕΤΑΩ ΤΗΝ ΠΕΤΡΑ ΜΕ ΤΟ ΔΕΞΙ,ΚΛΩΤΣΑΩ ΜΕ ΤΟ ΔΕΞΙ,ΚΟΒΩ-ΒΙΔΩΝΩ-ΤΡΩΩ ΜΕ ΤΟ ΑΡΙΣΤΕΡΟ,ΚΙΘΑΡΑ ΜΕ ΤΟ ΔΕΞΙ,ΜΕ ΤΟ ΔΕΞΙ ΤΗΝ ΠΕΝΑ(ΑΑΛΑ ΤΗΝ ΠΙΑΝΩ ΜΕ ΤΑ 3 ΔΑΧΤΥΛΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΑΛΛΙΩΣ).ΜΠΕΡΔΕΜΑ ΑΛΛΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΝΩ.

ΠΑΝΤΩΣ ΕΧΩ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙ ΟΤΙ ΟΙ ΚΑΘΑΡΟΙ ΑΡΙΣΤΕΡΟΧΕΙΡΕΣ ΟΤΑΝ ΓΡΑΦΟΥΝ,ΕΧΟΥΝ ΤΟ ΧΕΡΙ ΤΟΥΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΜΟΛΥΒΙ ΟΧΙ ΔΙΠΛΑ.

ΘΥΜΑΜΑΙ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΟΤΑΝ ΕΓΡΑΦΑ,ΤΟ ΧΕΡΙ ΠΕΡΝΟΥΣΕ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΦΡΕΣΚΟ ΜΕΛΑΝΙ ΚΑΙ ΓΕΜΙΖΕ ΜΟΥΤΖΟΥΡΕΣ ΤΟ ΧΑΡΤΙ ΚΑΙ ΤΟ ΧΕΡΙ ΓΙΝΟΤΑΝ ΜΠΛΕ.

ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ ΠΟΣΟ ΜΟΥ ΤΗΝ ΣΠΑΝΕ ΤΑ ΘΡΑΝΙΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΧΩΡΟ ΜΟΝΟ ΔΕΞΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΓΡΑΦΟΥΜΕ,ΤΙ ΡΑΤΣΙΣΤΙΚΟ!!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

narya
Μέλος 2ης Βαθμίδας


300 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2004, 08:19:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους narya  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σχετικά με τα δίδυμα, ρώτησα τις θείες μου που είναι δίδυμες αν είναι δεξιόχειρες ή αριστερόχειρες και τελικά ήταν πάντα και οι 2 δεξιόχειρες. Όμως οι θείες μου δεν είναι identical twins. Μήπως αυτό συμβαίνει σε περιπτώσεις διδύμων-καθρέφτες, δηλαδή όμοιων στην εμφάνιση;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Neo24483
Νέο Μέλος

Greece
33 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2004, 02:00:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Neo24483  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Neo24483  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχω την τύχη να ανήκω στο στατιστικό 10% των αριστερόχειρων.
Έχω την ακόμα μεγαλύτερη τύχη, να σπουδάζω στο Τμήμα Εφαρμοσμένων Μαθηματικών και Φυσικών Επιστημών του Ε.Μ.Π., όπου η συντριπτική πλειοψηφία των φοιτητών είναι ΑΡΙΣΤΕΡΟΧΕΙΡΕΣ.
Τα χρόνια που ήμουν στο σχολείο, ήμουν το μοναδικό παιδί που χρησιμοποιούσε το αριστερό χέρι για να γράφει.
Καταρχήν θα διαφωνήσω με την τοποθέτηση σύμφωνα με την οποία το αν είσαι αριστερόχειρας ή όχι καθορίζεται στη διάρκεια της εγκυμοσύνης.
Είναι κληρονομικό και μάλιστα έχει εντοπιστεί και το γονίδιο που μεταφέρει τη συγκεκριμένη ιδιαιτερότητα, μόνο που είναι υπολλειπόμενο, όπως πχ. το γονίδιο στο οποίο οφείλουν την ιδιαιτερότητά τους τα μαύρα πρόβατα.
Αν δεν κάνω λάθος το γονίδιο βρίσκεται στο έβδομο χρωμόσωμα.

Δεν πρόκειται λοιπόν για λανθασμένη λειτουργία του εγκεφάλου, αλλά για εντελώς διαφορετική λειτουργία.
Όσον αφορά το "καλό" και "κακό" χέρι, αυτό οφείλεται σε ιδεολογικούς λόγους. Επειδή εμάς τους αριστερόχειρες μας λένε χάριν συντομίας σε πολλές περιοχές και "αριστερούς", παλιότερα (1950-1980) ήταν μία κοινωνική ρετσινιά που οι γονείς δεν ήθελαν να έχουν τα παιδιά, γι' αυτό και πίεζαν τα παιδιά.

Ο πατέρας μου ήταν αριστερόχειρας, αλλά η μητέρα του τον πίεζε να γράφει με το δεξί χέρι. Ευτυχώς δεν του προέκυψε πρόβλημα δυσλεξίας, όπως προκύπτει σε πολλά παιδιά που υποβάλλονται στον ίδιο καταναγκασμό.

Θεωρώ απαράδεκτα τα θρανία που χάριν οικονομίας χώρου σε αναγκάζουν να γράφεις στο πόδι αν δεν είσαι δεξιόχειρας, όμως δυστυχώς σαν "μειονότητα" πρέπει να το αποδεχθούμε.

Όσον αφορά το "έξυπνος" και "χαζός", δεν θα πω τίποτα άλλο εκτός από το γνωστό πλέον, ότι το δεξί μέρος του εγκεφάλου που χρησιμοποιούν οι αριστερόχειρες κατά κόρον, λειτουργεί με τρόπο που είναι ο πλέον σωστός για τη λύση μαθηματικών προβλημάτων. Δηλαδή, οι αριστερόχειρες πολύ απλά δεν χρειάζεται να εκπαιδεύσουν το δεξί μέρος του εγκεφάλου τους για να μάθουν μια μαθηματική έννοια και να την εφαρμόσουν, αφού την χρησιμοποιεί ήδη ο εγκέφαλος τους.

Το ιδανικό βέβαια είναι να χρησιμοποιεί κανείς και τα δύο χέρια(αμφιχειρας) για να γράφει, ούτως ώστε να εξασκεί και τα δύο μέρη του εγκεφάλου, αφού και τα δύο μας χρειάζονται!

"Και ουδέν ό,τι ουκ απώλετο..."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

R.ZOE
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2005, 23:01:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους R.ZOE  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΠΩΣ ΣΩΣΤΑ ΑΠΑΝΤΗΣΑΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΛΛΑ ΚΑΘΑΡΑ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ. Ο ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ ΜΑΣ ΧΩΡΙΖΕΤΑΙ ΣΕ ΔΥΟ ΤΜΗΜΑΤΑ ΟΠΟΥ ΚΑΘΕ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΜΑΣ ΑΦΟΡΑ ΠΟΛΛΑ ΣΗΜΕΙΑ ΤΟΥ, ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΡΑΦΗ,. Η ΓΡΑΦΗ ΑΦΟΡΑ ΜΟΝΟ ΕΝΑ ΣΗΜΕΙΟ- ΤΜΗΜΑ ΤΟΥ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΔΕΞΙΟΧΕΙΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΕΝΩ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΡΙΣΤΕΡΟΥΣ ΤΟ ΔΕΞΙ ΤΜΗΜΑ. ΟΙ ΑΡΙΣΤΕΡΟΧΕΙΡΕΣ ΔΕΝ ΥΣΤΕΡΟΥΝ ΟΥΤΕ ΥΠΕΡΤΕΡΟΥΝ ΣΕ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΔΕΞΙΟΧΕΙΡΕΣ ΑΠΛΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΤΟΥ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ ΤΟΥΣ. ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΓΡΑΦΟΥΝ ΚΑΙ ΜΕ ΤΑ ΔΥΟ ΧΕΡΙΑ ΟΙ ΛΕΓΟΜΕΝΟΙ ΑΜΦΙΔΕΞΙΟΙ, ΟΠΩΣ ΕΓΩ, ΟΠΟΥ ΑΥΤΟ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΤΜΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ ΑΝΑΠΤΥΣΣΟΝΤΑΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ. ΜΕΛΕΤΕΣ ΕΧΟΥΝ ΔΕΙΞΕΙ ΟΤΙ Η ΠΡΟΤΙΜΗΣΗ ΠΡΟΣ ΤΟ ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΧΕΡΙ ΕΧΕΙ ΕΜΜΕΣΕΣ ΕΠΙΠΤΩΣΕΙΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΕΝΟΣ ΑΤΟΜΟΥ. ΟΙ ΑΡΙΣΤΕΡΟΧΕΙΡΕΣ ΣΥΧΝΑ ΥΠΕΡ-ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΥΟΝΤΑΙ ΣΕ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΩΝ ΠΟΥ ΕΞΑΡΤΩΝΤΑΙ ΑΠΟ ΙΚΑΝΟΤΗΤΕΣ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΕΞΥΠΗΡΕΤΟΥΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΔΕΞΙ ΗΜΙΣΦΑΙΡΙΟ, ΟΠΩΣ Η ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ, Η ΕΦΑΡΜΟΣΜΕΝΗ ΜΗΧΑΝΙΚΗ, Η ΜΟΥΣΙΚΗ, ΟΙ ΠΛΑΣΤΙΚΕΣ ΤΕΧΝΕΣ Κ.Α. ΑΥΤΟ ΙΣΩΣ ΒΑΣΙΖΕΤΑΙ ΣΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΤΟ ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΗΜΙΣΦΑΙΡΙΟ ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΑΚΟΥΣΤΙΚΟ-ΛΕΚΤΙΚΟ ΕΝΩ ΤΟ ΔΕΞΙ ΟΠΤΙΚΟ. ΤΟ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΔΕΞΙΟΧΕΙΡΕΣ ΑΠΟ ΟΤΙ ΑΡΙΣΤΕΡΟΧΕΙΡΕΣ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ ΑΠΛΑ ΣΤΟ ΟΤΙ ΤΟ ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΗΜΙΣΦΑΙΡΙΟ ΤΟΥ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ ΥΠΕΡΙΣΧΥΕΙ ΠΙΟ ΣΥΧΝΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΤΟ ΔΕΞΙ. ΚΑΙ ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΕΞΥΠΝΑΔΑΣ ΚΑΙ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟΥ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Oblivion
Νέο Μέλος


12 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2005, 00:06:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oblivion  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τα πραγματα στο συγκεκριμενο ζητημα ειναι απλα. οι αριστεροχειρες φερουν δυο ομοια γονιδια τα οποια καθοριζουν το χερι/ποδι που χρησιμοποιει ο ανθρωπος. τα γονιδια αυτα ειναι αδυναμα σε σχεση με τα dominant γονιδια της δεξιοχειριας. προκειται καθαρα για φυσιολογικο βιολογικο συνδιασμο και δεν εχει σχεση με ασθενεια ή εγκεφαλικο προβλημα οπως καποιος ανεφερε. συμφωνα με μελετες οι αριστεροχειρες ηταν οι πρωτοι πιθηκοι(συμφωνα με τη θεωρια της εξεληξης του ανθρωπου-Δαρβινος)που κατεβηκαν απο τα δεντρα και αναζητησαν τροφη και στεγη στο εδαφος.
α ναι και κατι ακομη, ειμαι αριστεροχειρας!:) η αναλογια δεξιοχειρων προς αριστεροχειρων ειναι γυρω στο 9:1..κατα παραδοξον τροπον στη ταξη της στατιστικης μου σημερα υπηρχε 1 δεξιοχειρας ενω οι υπολοιποι 4 ημασταν αριστεροχειρες-καναμε τον υπολογισμο και η πιθανοτητα ηταν 1:10,000 !!! ωραια συμπτωση ε! :)

...there are no flowers on your grave,there are no chains...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2005, 00:23:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
signus<<ZHTΩ ΟΙ ΑΜΦΙΧΕΙΡΕΣ !!!!!!>>

ΖΗΤΩ ΖΗΤΩ ΖΗΤΩ

ειμαι και εγω αμφιχειρας που αναγκαστικα να γραψω με το δεξι
αλλα στο ποδοσφαιρο σουταρα με το αριστερο μεχρι που χτυπησα τα δαχτυλα του ποδιου μου και ειχα αναγκαστει μεχρι να γινω καλα να σουταρω με το δεξι μεσα σε 2 βδομαδες καταφερα να εχω καλο δεξι

στις διαφορες πολεμικες τεχνες εχω αναποδη βαση δουλευω καλυτερα με τα αριστερα μελη
ενω οταν ριχνω με οπλο ριχνω με το δεξι
στο σχεδιο το μισο το κανω με το δεξι χερι και το αλλο με το αριστερο
το ιδιο και σε χειρονακτικες δουλειες

γραφες που γραφονται απο δεξια προς τα αριστερα (αραβικα)τις γραφω με το αριστερο
για τα μαθηματικα η αληθεια ειναι οτι ειμουν απο τους καλους

Neo24483
<<Όσον αφορά το "καλό" και "κακό" χέρι, αυτό οφείλεται σε ιδεολογικούς λόγους. Επειδή εμάς τους αριστερόχειρες μας λένε χάριν συντομίας σε πολλές περιοχές και "αριστερούς", παλιότερα (1950-1980) ήταν μία κοινωνική ρετσινιά που οι γονείς δεν ήθελαν να έχουν τα παιδιά, γι' αυτό και πίεζαν τα παιδιά.>>

δεν νομιζω οτι ειταν αυτος ο λογος σε ολες τις περιοχες της γης εβλεπαν τους αριστεροχειρες αρνητικα
στην αρχαια ιαπωνια αν καποιο παιδι γεννιοταν αριστεροχειρο του εδεναν το χερι για να μαθει να χρησιμοποιει το δεξι σαν κυριο

αυτο γινοταν γιατι ειμαστε μειονοτητα τα παντα ειναι φτιαγμενα για δεξιοχειρες αν δουμε την φαλαγγα που ειχαμε σαν κυριο πολεμικο σωμα
θα δουμε οτι η παραταξη τους ηταν τετοια που επρεπε να ειναι ολοι δεξιοχειρες οι ολοι αριστεροχειρες (αυτος που ηταν δεξια καλυπτε με την ασπιδα του τον αριστερο του γι αυτο τον λογο στην δεξια παραταξη εμπαινε ο καλυτερος

σε αυτη την παραταξη δεν μπορουσε να μπει ατομο που να κρατουσε την ασπιδα με το δεξι και το δορυ με το αριστερο

στα καστρα οι σκαλες φτιαχνονταν ετσι ωστε ο επιτιθεμενος (αυτος που ανεβαινε την σκαλα) να μην μπορει να δουλεψει το οπλο του
εμπεναν οι σκαλες με την δεξια τους πλευρα να ακουμπα στον τοιχο


Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

BlackCrow
Νέο Μέλος

Greece
13 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2005, 00:36:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους BlackCrow  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
και τι γινεται αν αναγκασουμε καποιον να γραψει με το αριστερο?
αντι να χρησιμοποιει το αριστερο μερος του εγκεφαλου,που χρησιμοποιουσε,θα αρχισει να χρησιμοποιει το δεξι?
δηλαδη οταν αναγκασουμε καποιον να αλλαξει το χερι με το οποιο γραφει αλλαζει και το μερος του εγκεφαλου που χρησιμοποιει?

Όπου δεν πέφτει φως είναι σκοτάδι
μα όπου δεν πέφτει σκοτάδι...
δεν είναι φως!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oblivion
Νέο Μέλος


12 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2005, 00:41:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oblivion  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
το θεμα δεξιου και αριστερου ημισφαιριου δεν ειμαι σιγουρος αν στεκει, θα το κοιταξω, αλλα απο τη βιολογια που ειχα δειδαχθει στο O-level θυμαμαι οτι τα ημισφαιρια λειτουργουν με πανομοιοτυπο τροπο σε δεξιο/αριστεροχειρες. το αριστερο ειναι το ημισφαιριο που σχετιζεται με τη λογικη ενω το δεξι με τα συναισθηματα, και δεν εχει σχεση η αναπτυξη και χρηση του καθε ημισφαιριου με το χερι

...there are no flowers on your grave,there are no chains...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2005, 18:19:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
και τι γινεται αν αναγκασουμε καποιον να γραψει με το αριστερο?
αντι να χρησιμοποιει το αριστερο μερος του εγκεφαλου,που χρησιμοποιουσε,θα αρχισει να χρησιμοποιει το δεξι?
δηλαδη οταν αναγκασουμε καποιον να αλλαξει το χερι με το οποιο γραφει αλλαζει και το μερος του εγκεφαλου που χρησιμοποιει?

ΤΗΝ ΑΠΟΡΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ.
ΤΟ ΜΟΝΟ ΣΙΓΟΥΡΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΝΕΙ ΧΑΛΙΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
iaira
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
134 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2005, 20:52:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
... δεν το έχω πολυψάξει, αλλά ξέρω ότι πολλοί διάσημοι ζωγράφοι ήταν αριστερόχειρες. (θα κοιτάξω ποιοι ακριβώς και θα σας πω).
Λογικά πρέπει να είναι κληρονομικό, (ήταν ο παππούς, το πήρα εγώ και η κόρη μου).
Ξέρω ότι ακόμη μπερδεύω το δεξί με το αριστερό (συνήθως παίρνω το αριστερό σαν το δεξί, (δηλ. το "καλό" χέρι)- (έχω ακούσει ότι τα μπερδεύουν οι αριστερόχειρες).
Ξέρω ότι με κορόϊδευαν στο σχολείο σαν "ζερβοκουτάλα"...
Κάποτε προσπάθησαν να με βάλουν να γράψω με το δεξί και ήταν αδύνατον.
Δεν νομίζω να πάσχω από κάποια εγκεφαλική βλάβη (!), που διάβασα πιο πάνω...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Aphrodity
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
95 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2005, 21:18:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aphrodity  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
hello! Δεν νομίζω οτι είναι μόνο κληρονομικό. Εγω είμαι αριστερόχερη αλλα δεν είναι κανένας αλλος στην οικογενειά μου. Παρεπιπτόντως και εγώ μπερδεύω που και που το δεξι με το αριστερό. Βασικά πρεπει να το σκεφτώ για να το ξεχωρίσωΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy