ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΕΡΧΟΝΤΑΙ; (Σχετικά με τους εξωγήινους)
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Απέριττος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


567 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2004, 23:27:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Απέριττος  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Απέριττος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητές φιλες και φίλοι του φόρουμ.
Φαντάζομαι ότι οι περισσότεροι απο εσάς θα ακούσατε στις ειδήσεις ότι απο το ραδιοτηλεσκόπιο που υπάρχει στο Αρεσίμπο του Πόρτο Ρίκο ελήφθη ένα σήμα το οποίο οι επιστήμονες θεωρούν ότι μοιάζει να είναι νοήμονος προέλευσης και δεν έχει σχέση με τους συνήθεις διαστημικούς ήχους. Προσωπικά πιστεύω ότι τα σήματα αυτά τα έχουν πιάσει εδω και χρόνια απλά τώρα θεώρησαν ότι είναι η κατάλληλη στιγμή να δοθεί προς τα έξω αυτή η πληροφορία. Σε συνάντηση που είχα σήμερα με κάποιον φίλο που εμπιστεύομαι, μου μετέφερε την πληροφορία που του έδωσε πολύ κοντινό του πρόσωπο το οποίο έχει σχέση με την αστρονομία και του είπε ότι έχουν εντοπιστεί τον τελευταίο καιρό μπροστά απο τον ήλιο δύο αγνώστου προελεύσεως και ταυτότητος αντικείμενα τα οποία λες και είναι εκεί ακριβώς για να κάνουν αισθητή την παρουσία τους. Του μετέφερε μάλιστα ότι το γεγονός έχει θορυβήσει τους επιστήμονες ανα τον κόσμο. Δεν μπορώ να ξέρω αν η πληροφορία είναι αληθής, αν όμως είναι και την συνδυάσουμε με την ανακοίνωση για το σήμα που ελήφθή, ΄μήπως βρισκόμαστε πολύ κοντά στην στιγμή που θα γίνει η έλευση κάποιων απο το εξωδιάστημα;
Θα ήθελα πολύ να ξέρω αν κάποιοι απο εσάς έχουν περισσότερες πληροφορίες επι του θέματος...
Φιλικά...

Oculatis Abis (Φεύγεις οξυδερκής)
Ο ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΣΟΥ...

Πετρος
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
256 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2004, 23:45:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πετρος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλέ μου φίλε ΑΠΕΡΙΤΤΕ,

Κάπως έτσι είναι τα πράγματα όπως τα περιγράφεις.Βέβαια για το
συγκεκριμένο θέμα έχω τελειώσει μια ολόκληρη θεωρία που θα ήταν
μάλλον άσκοπο να την δημοσιεύσω και να κουράσω άδικα τους αγαπη-
τους φίλους του topic.
Με λίγα λόγια η θεωρία μου αυτή πραγματεύεται τις μέγιστες δυνατές
αποστάσεις ραδιοεπικοινωνίας με εξωγήϊνους πολιτισμούς με τεχνολογική
ανάπτυξη,τουλάχιστον του επιπέδου μας.
Όσο για την μαρτυρία περί των δύο αντικειμένων που βρίσκονται μπροστά
από τον ¨Ήλιο,δεν το γνωρίζω.Πάντως μία αστρονομική παρατήρηση με τα
πενιχρά μας μέσα δεν θα έβάπτε.Για δώσε μου περισσότερα στοιχεία πε-
ρί αυτών (αν γνωρίζεις).Η "πηγή" που σου έδωσε αυτές τις πληροφορίες
είναι αξιόπιστη??Μήπως τυχαίνει και γνωρίζω το άτομο αυτό??
Με ενδιαφέρει πολύ η περίπτωση.επικοινώνησε μαζί μου.


Φιλικότατα
Πέτρος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Twilightfairy
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
164 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2004, 23:46:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Twilightfairy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν καποιος εχει τηλεσκοπιο που μπορει να δει μεχρι Κρόνο τότε θα μπορεσει να τα δει αυτα τα αντικειμενα καθαρα...αν βεβαια ειναι εφικτο να κοιταξεις τον ηλιο με απλο τηλεσκοπιο ... Οποιος μπορει να το κανει ας το κανει να μας φυγει η απορρια!

Ad astra per AsperaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ALOS
Μέλος 3ης Βαθμίδας


754 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2004, 00:49:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ALOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απάντηση του μυνήματος Arecibo του 1974 πήραμε το 2001 & 2002

σε αγρογράφημα, μαζί με άλλα γραφήματα δίπλα απο SETI αναμεταδότη...

Λεπτομέρειες στις σελίδες...
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=4566&whichpage=2&ARCHIVE=
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=4566&whichpage=3&ARCHIVE=

για το άν video αγρογραφημάτων είναι αληθινά, τί έδειχνε το μύνημα,
και άλλα πολλά σημαντικά...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

STERM
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
289 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2004, 03:59:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους STERM  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για την πιθανότητα ύπαρξης ενός τουλάχιστον αντικειμένου μεταξή γης και σελήνης δείτε κάτι που δεν θυμάμαι που το βρήκα, μπορεί και σε κάποιο topic του foroum:

<<Τώρα, όσον αφορά τις εξελίξεις, από το 1995 παρουσιάστηκε και ένα νέο ενδιαφέρον στο προσκύνιο μετά τις αναφορές της NASA και την έπειτα ανακάλυψη του ερασιτέχνη αστρονόμου Paul Young για την ύπαρξη δεύτερου δορυφόρου πίσω από τη Σελήνη. Το μέγεθός του είναι ακόμη μεγαλύτερο και το υλικό του είναι μεταλλικό, αλλά με την ιδιόρυθμη ιδιότητα να μην διαθλά και να μην αντανακλά το φως. Γίνονται ακόμη κάποιες έρευνες από ορισμένους επιστήμονες για την περαιτέρω ανακάλυψη δεδομένων. Αυτός ο δεύτερος δορυφόρος ονομάζεται ΛΙΛΙΘ.>>

Μάλιστα η ΝASA αναφέρει όπως λέει και πιο πάνω ότι είναι ένα σκοτεινό αντικείμενο για αυτό και δεν το βλέπουμε, κατασκευασμένο(?) από άγνωστο μέταλο αφού δεν διαθλά αλλά ούτε και αντανακλά το φώς, έτσι απορρίπτετε η θεωρία για κάποιο διαστημικό σκουπίδι όπως έσπευσαν κάποιοι να πουν για να <<εξηγήσουν>> το φαινόμενο.

Όσον αφορά και για δεύτερο αντικείμενο πρώτη φορά το ακούω από εσένα Απέριττος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2004, 09:41:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολλά λέγονται αλλά δεν νομίζω να έχουν κάποια βάση.
"Απευθείας" εικόνες από τον ήλιο μπορείς να βρεις εδώ

www.nascom.nasa.gov/data/realtime-images.html" target="_blank">http://sohowww.nascom.nasa.gov/data/realtime-images.html

Οντως υπήρξε μιά σχετική "αναστάτωση" τον προηγούμενο μήνα, όχι ανάμεσα στους αστρονόμους αλλά στους άσχετους (σαν εμένα) στο internet, επειδή οι εικόνες έδειξαν δύο φωτεινά σώματα δίπλα δίπλα. Αλλά αποδείχθηκε ότι ήταν δύο πλανήτες.


Προσωπικά νομίζω ότι πολύς κόσμος έχει πιστέψει τους ισχυρισμούς του Sitchin και περιμένει τον πλανήτη Nibiru (τον 12ο πλανήτη) γι αυτό και κάθε τόσο βγαίνει κάποιος και αρχίζει να ρωτάει "τι είναι αυτό το φωτεινό σημάδι στον ουρανό;" Συνήθως είναι η Αφροδίτη.

Για τον άγνωστο δορυφόρο που κινείται γύρω από την γη, όπως λέει ο Sterm, υπάρχει φημολογία από παλιά. Νομίζω ότι πρόσφατα κάποιοι αστρονόμοι παρατήρησαν και έναν ακόμα, αλλά θεωρείται φυσικό να είναι κάποιοι βράχοι που είτε έμειναν σε τροχιά από την εποχή της δημιουργίας της σελήνης, είτε που αιχμαλωτίστηκαν από την βαρύτητα της γης. Δεν έχει αποδειχτεί ότι κάποιος από αυτούς είναι τεχνητός.
(Εδώ δεν έχει αποδειχτεί ότι η σελήνη είναι τεχνητός δορυφόρος παρόλο που το έχουν ισχυριστεί με καλά επιχειρήματα κάποιοι επιστήμονες παλιότερα).


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2004, 18:22:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΧΩ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΑΠΟΨΗ ΜΕ ΤΟΝ ΑΠΕΡΙΤΤΟ ΟΤΙ ΕΧΟΥΝ ΠΙΑΣΕΙ ΣΗΜΑΤΑ ΑΠΟ ΑΛΛΟΥΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥΣ ΕΔΩ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΤΑ ΕΠΟΜΕΝΑ ΧΡΟΝΙΑ ΘΑ ΟΤΑΝ ΚΡΙΝΟΥΝ ΟΤΙ ΗΡΘΕ Η ΚΑΤΑΛΛΗΛΗ ΣΤΙΓΜΗ ΘΑ ΤΟ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΟΥΝ ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ ΘΑ
ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΖΟΥΝ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΤΕΤΟΙΕΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ
ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΑ ΔΕΚΤΟ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Απέριττος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


567 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2004, 20:56:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Απέριττος  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Απέριττος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι.
Οφείλω κάποιες απαντήσεις στο θέμα. Κατ' αρχήν φίλε Πέτρο έχω να σου πω ότι το άτομο που μου μετέφερε την πληροφορία δεν είναι αυτό που νομίζεις. Ξέρω που πήγε το μυαλό σου αλλά έπεσες έξω. Κάποια στιγμή που θα επικοινωνήσουμε κατ' ιδίαν θα σου πω περισσότερα.
Κατόπιν θα ήθελα να πω στην φίλη Όστρια ότι το γεγονός που αναφέρει δεν έχει σχέση με αυτό που έμαθα εγώ. Δεν μιλάμε για φωτεινά αντικείμενα αλλά ακριβώς το αντίθετο. Μιλάμε για αντικείμενα που φαίνονται σαν σημάδια μπροστά απο τον ήλιο. Τουλάχιστον αυτό μου είπε ο φίλος μου ότι του μετέφεραν. Τώρα όσο για το πως θα μπορούσαμε να τσεκάρουμε το γεγονός θα ήθελα να πω ότι εγω προσωπικά δεν έχω τηλεσκόπιο, όμως γνωρίζω κάποιον ο οποίος έχει ένα πολύ καλό και θα μπορούσαμε αν είναι κάτι που μπορεί να το δει να παρατηρήσουμε τι συμβαίνει. Δεν έχω την πληροφορία με τι είδους μέσα μπορούμε να το δούμε.
Με την ευκαιρία θα ήθελα να πω του Πέτρου ο οποίος γνωρίζει άτομο το οποίο έχει υψηλή θέση σε κάποιο αστεροσκοπείο (ξέρεις φίλε για ποιον μιλώ), αν θα μπορούσαμε να τον ρωτήσουμε σχετικά ή αν θα ήταν εφικτή μια επίσκεψη εκεί να δούμε απο κοντά τι συμβαίνει...
Φιλικά Απέριττος...

Oculatis Abis (Φεύγεις οξυδερκής)
Ο ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΣΟΥ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

τυχερουλης
Πλήρες Μέλος

Greece
1123 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2004, 21:49:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους τυχερουλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Απάντηση του μυνήματος Arecibo του 1974 πήραμε το 2001 & 2002

σε αγρογράφημα, μαζί με άλλα γραφήματα δίπλα απο SETI αναμεταδότη...

Λεπτομέρειες στις σελίδες...
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=4566&whichpage=2&ARCHIVE=
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=4566&whichpage=3&ARCHIVE=

για το άν video αγρογραφημάτων είναι αληθινά, τί έδειχνε το μύνημα,
και άλλα πολλά σημαντικά...




Μια απορία για το μήνυμα

Το στείλαμε το 74 και λάβαμε απάντηση το 2002.
Αυτό σημαίνει ότι στην χειρότερη περίπτωση έκανε 14 χρόνια να πάει.
Και 14 να έρθει!

Τόσο κοντά μας είναι?
Θα έπρεπε να τους βλέπουμε δια γυμνού οφθαλμού!

Εκτός αν δεν πήγε πολύ μακρια,και έχουμε συγκάτοικους εντός του ηλιακού συστήματος….


Σκάβε βαθειά-τρέξε γρήγορα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

τυχερουλης
Πλήρες Μέλος

Greece
1123 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2004, 21:52:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους τυχερουλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μηπως είναι μια καλή πλάκα…???

----

Σκάβε βαθειά-τρέξε γρήγορα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πετρος
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
256 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2004, 23:13:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πετρος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Απέριττε...και οι υπόλοιποι φίλοι,

Χε-χε έχασες !!Δεν πήγε πουθενά το μυαλό μου.Απλά ρώτησα.Θα επικοι-
νωνήσουμε εξ άλλου και θα τα πούμε δια ζώσης.
Όσο για τον γνωστό στο Αστεροσκοπείο,θα τηλεφωνήσω από Δευτέρα εκτός
και αν βρω το "κινητό" του.
Ακριβώς στην ερώτηση-απάντηση του "Τυχερούλη" βασίζεται η μελέτη μου
που προανέφερα."Ηλίου φαεινώτερον"!!!...Και μεταξύ μας? Έχει και από-
λυτο δίκιο.
'Οσο για τον φίλο που συμβουλεύει τι είδους τηλεσκόπιο πρέ-
πει να έχει κανείς,απλά του απαντώ όχι μόνο τέτοιο έχουμε αλλά και απλό ραδιοτηλεσκόπιο έχουμε!!!Και κατάλληλα φίλτρα έχουμε!!!Απλά τον
χώρο δεν έχουμε!!!!Για να τα στήσω πρέπει να κάνω ολόκληρο ταξίδι και
να ξοδέψω χρόνο και χρήμα που ομοίως δεν έχουμε!!(χεχεχε)
Τέλος πάντων.Πολυτέλειες!!Θα ρωτήσουμε και θα μάθουμε "από το στόμα
του Λύκου"!!!!

Φιλικότατα
Πέτρος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2004, 09:37:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Απέριττε, δεν το έχω ακούσει αυτό που λες. Εκανα μία γρήγορη αναζήτηση αλλά δεν βρήκα κάτι σχετικό.

Εν αναμονή

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

astral-project
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
608 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2004, 10:22:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους astral-project  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αφου η σεληνη επιρρεαζει τις πλυμηρες τους σεισμους και τα λοιπα φαινομενα στην γη, ενα καινουργιο σωμα το οποιο γυρνα μαζι της, δεν θα εφερνε αναλογες αντιδρασεις πανω στην γη????

------------------------
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πετρος
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
256 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2004, 22:57:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πετρος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί μου φίλοι και ειδικά Απέριττε και Ostria,

Επειδή σας όφειλα μια απάντηση σχετικά με ανημέρωση από το Αστερο-
σκοπείο:Δυστυχώς ο παλιός μου φίλος και κοινός γνωστός μας βρίσκε-
ται σε άδεια με ημερομηνία επιστροφής στις 5/11.Οπότε και προς το
παρόν δεν έχω σχετικές πληροφορίες για το συγκεκριμένο θέμα.

Φιλικότατα
Πέτρος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skeptic
Πλήρες Μέλος

Greece
1434 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2004, 04:22:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skeptic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί μην το παλεύετε και πολύ το θέμα...
Ο ανδρομεδιανός διαλαξιακός υπερστόλος είναι ήδη εδώ (συγκεκριμένα εδώ και κάτι χρονάκια), έχει ήδη καταλάβει τον πλανήτη Κρόνο και σταθμεύει εκεί με συνολική δύναμη 96 πλανητών πολέμου Α και Β διαστάσεως.
Ο αντίπαλος συμμαχικός δρακονιανός και κρόνιος αστροστόλος είναι εδώ και καιρό σε τακτική υποχώρηση στο εσωτερικό ηλιακό σύστημα αφού έχει ήδη απολέσει των ομώνυμο πλανήτη του. Κάποιος αριθμός πλανήτων πολέμου Β Διαστάσεως παραμένει σε μεθοριακή τροχιά επί πλανήτου Δία.
Το μόνο που κρατάει την τελική νικηφόρα επέμβαση του ανδρομεδιανού διαγαλαξιακού υπερστόλου προς απελευθέρωση του πλανήτου Γη και των αιχμαλώτων ομογενών ανδρομεδιανών αποίκων του, λευκής και πελασγικής φυλής και καταγωγής καθώς και της μελανής αυτόχθονης φυλής είναι η θρασύδειλη απειλή των δρακονιανών δια καταστροφή του πλανήτου Γη πράγμα που θα προκαλέσει την αλυσιδωτή αντίδραση και καταστροφή λόγο αποσταθεροποίησης των συμπαντικών βαρυτικών ισορροπιών (προηγηθείσας της καταστροφής του Φαέθωνος και της Γαίας) των εναπομειναντων πλανητών του ηλιακού συστήματος, του ηλίου, του γαλαξία και κατ' επέκταση του αυτόνομου συμπαντικού οργανισμού.

Έλληνες πελασγοί γρηγορείτε!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

τυχερουλης
Πλήρες Μέλος

Greece
1123 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2004, 06:24:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους τυχερουλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
!!!


Σκάβε βαθειά-τρέξε γρήγορα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

tpt
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
323 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2004, 08:34:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tpt  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΙ ΕΙΠΕ Ο ΠΟΙΗΤΗΣ!!!!!!!ΝΑ ΔΕΙΣ ΠΟΥ ΑΠΟ ΠΙΣΩ ΠΑΛΙ Ο BILL LADEN H OI AMEΡΙΚΑΝΟΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ !!!...........

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lampros
Νέο Μέλος


11 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2004, 11:40:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lampros  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΑΠΛΗ ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΝΤΕΣ.

ΕΧΟΥΝ ΕΡΘΕΙ?

Η ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΟΥΝ ΜΑΖΙ ΜΑΣ ΟΠΩΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΣΤΕΛΝΟΝΤΑΣ ΣΗΜΑΤΑ ΣΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΠΡΟΣ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ?

ΕΛΠΙΖΩ ΣΕ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΑΝ ΚΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΣΥΓΚΛΙΝΩ ΣΤΟ ΟΤΙ ΕΧΟΥΝ ΕΡΘΡΕΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΩ ΚΑΤΑΣΤΑΛΑΞΕΙ .

ΑΥΤΑ ΕΙΧΑ ΝΑ ΠΩ ΡΥΧΑΡΙΣΤΩ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lacrime
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2004, 16:35:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lacrime  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το οτι εμείς στη γή έχουμε υλική μορφή δεν σημαίνει ότι και στους άλλους πλανήτες έχουν υλική μορφή. Η ζωή εκεί μπορεί να είναι σε άλλή μορφή μέχρι και αερική που λέει ο λόγος, μπορεί ακόμα να είναι σε μορφή που ούτε καν γνωρίζουμε στην αλκξα που λέει ο λόγος. Βλέπουμε, ακούμε, μυρίζουμε,νιώθουμε,γευόμαστε,σκεφτόμαστε εκείνοι μπορεί να κάνουν άλλα πράγματα που ούτε καν μπορούμε να σκεφτούμε, πιο απλά, πιο περίπλοκα, δεν ξέρω, κάτι πέρα από κάθε φαντασία ίσως, ίσως να υπήρχαν πάντα και να υπάρχουν πάντα, να μην πεθαίνουν όπως εμείς.
Αν πάλι δεχτούμε ότι έχουν υλική μορφή ίσως να μην είναι νοήμοντα, ίσως και να είναι, αν είναι ποιος μας λέει ότι είναι πιο ανεπτυγμένα όντα από εμάς; Στην τελική αν είναι πιο ανεπτυγμένα από εμάς στη σκέψη και την τεχνολογία ίσως να μην θέλουν να έρθουν σε επαφή μαζί μας, μεγάλη ιδέα έχουμε για εμάς, το πιο πιθανό να μας έχουν για τρελούς!!! Πυρηνικές καταστροφές, ζούμε για να δουλεύουμε, κάνουμε πολέμους... τι δηλαδή θα θέλουν να μας βάλουν στον σωστό δρόμο δηλαδή; ή μήπως θα μας πάρουν για δούλους; Στην τελική μπορεί να είναι αληθινές και οι απαγωγές από εξωγήινους και ότι θέλουν να ξέρουν για εμάς να το γνωρίζουν. Αν εμείς βρίσκαμε έναν πλανήτη με χαμηλής νόησης όντα τι θα τα κάναμε; Θα τα βάζαμε να δουλευούν για εμάς και εμείς να κοπροσκιλιάζουμε, τέτοιοι είμαστε και το ξέρετε. Αν υπάρχουν (που το πιστεύω γιατί είναι εγωιστικό να πιστεύουμε ότι όλα δημιουργήθηκαν για χάρη μας) λοιπόν και έχουν υλική μορφή δεν θέλω να το ξέρω γιατί ή σημαίνει ότι μας απορρίπτουν ή σημαίνει ότι είναι κατώτεροι από εμάς και δεν θα ήθελα να τους υποτάξουμε (μην πείτε ότι ο κύριος Bush και ο κάθε κύριος Bush δεν θα το έκανε στο όνομα της ειρηνής και της ελευθερίας).
ότι είναι να γίνει ας γίνει λοιπόν, αν είναι νοήμοντα εύχομαι να έχουν παραπάνω σοφία απο εμάς, αυτό χρειαζόμαστε.
Θυμάμαι ένα τραγούδι του Κώστα Χατζή που λέει οτι κάποτε σε ένα μακρινό του ταξίδι γνώρισε κάποιον από άλλο πλανήτη και τον ρώτησε πόσοι σοφοί κυβερνάνε τη γή, του απάντησε ότι σε αυτο τον πλανήτη κύριε κυβερνάνε, τρέλοι, του ζήτησε να πάρει μια πέτρα για να θυμάται τη γη και ο ανθρωπος έσκυψε και τη φίλησε γιατι δεν υπάρχει πέτρα που να μην έχει ανθρώπινο αίμα. (κάπως έτσι νομίζω ήταν οι στίχοι, εύχομαι να μην το σκώτωσα τελείως).


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Απέριττος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


567 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2004, 20:44:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Απέριττος  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Απέριττος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ήθελα να πω στον φίλο που ρώτησε αν έχουν έρθει, ότι κι εγω πιστεύω ότι είναι ήδη εδω απο πολύ παλιά. Δεν μπορώ να το αποδείξω... είναι περισσότερο μια αίσθηση. Ίσως για αυτόν τον λογο μου είχε αρέσει πολύ η ταινία του Κάρπεντερ "Ζουν ανάμεσά μας..."

Oculatis Abis (Φεύγεις οξυδερκής)
Ο ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΣΟΥ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2004, 23:17:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Zoυν ανάμεσα μας"... φοβερή ταινία!

Κι εγώ πιστεύω ότι κάποιοι μπορεί να έχουν έρθει, είτε σκόπιμα είτε τυχαία. Αν βρίσκονται ανάμεσά μας δεν ξέρω, πόσο εύκολο θα είναι για αυτούς να προσαρμοστούν στο δικό μας περιβάλλον; Από την άλλη δεν πιστεύω στους "transformers" οπότε θα πρέπει να έχουν ίδια όψη με μας.
Ούτε κι αυτό το βρίσκω πολύ πιθανό. Οπότε το πιό πιθανό μου φαίνεται να ήρθαν, είδαν και απήλθαν. Αν έχουν ενδιαφέρον και τα μέσα, μπορεί να μας επισκέφτονται κάπου-κάπου να δουν πώς τα πάμε αλλά και αυτό δεν ξέρω αν είναι τόσο πιθανό, εκτός κι αν θέλουν κάτι συγκεκριμένο.
Το σίγουρο πάντως είναι ότι δεν πιστεύω σε "μεσσίες" που έρχονται σε επαφή με μερικούς γήινους και τους δίνουν συμβουλές πώς να μην καταστρέφουμε τον πλανήτη κλπ. Μου φαίνεται αστείο.


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy