ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΜΑΓΕΙΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 12
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2002, 14:23:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
FILOI MOU GEIA SAS.
EIDA PWS SE POLLA APO TA FORUMS ANAFEROMASTAI OLOI LIGO POLY STO THEMA MAGEIA.

NOMIZW PWS KALO THA EITAN OLOI MAS NA DOUME ME KATHARIA PSYXH KAI KARDIA AYTO TO MALLON PAREXHGIMENO THEMA.

PERIMENW FILOI MOU APO OLOUS TIS ANAFORES SAS TIS PROSWPIKES SAS APOPSEIS ISWS KAI TIS TYXWN EBIREIES SAS.

EYXARISTW FILOI MOU

** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2002, 17:24:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ!ΕΙΜΑΙ Η ΑΤΜΑ...
...ΖΩ ΑΡΚΕΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕΤΑΞΥ ΟΝΕΙΡΟΥ + ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ ...
ΑΡΚΕΤΑ ΧΡΟΝΙΑ -ΙΣΩΣ +ΑΠΟ ΠΑΝΤΑ ΝΑ'ΤΑΝ ΕΤΣΙ...
ΗΡΘΑ ΜΕΣΑ ΣΤΙΣ ΣΕΛΙΔΕΣ ΣΑΣ ΣΤΑΔΙΑΚΑ,ΤΥΧΑΙΑ...
ΑΡΧΙΚΑ ΜΟΝΟ ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ -ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΕΝΑΣ ΚΟΜΠΟΣ ΣΤΟ ΛΑΙΜΟ, ΜΟΥ ΑΝΑΨΕ ΠΡΑΣΙΝΟ...
ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΑΓΕΙΑ!
ΜΑΓΕΙΑ ΓΙΑ ΜΕΝΑ, ΜΕΣΑ ΣΤΙΣ ΑΙΩΝΙΟΤΗΤΕΣ ΤΩΝ ΣΚΕΨΕΩΝ ΜΟΥ, ΕΙΝΑΙ-
ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΤΟ ΑΠΡΟΣΕΓΓΙΣΤΟ ΜΕ ΤΙΣ ΑΝΘΡΩΠΙΝΕΣ ΛΕΞΕΙΣ, ΑΛΛΑ, ΕΦΙΚΤΟ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΑ ΧΡΩΜΑΤΑ,ΤΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ...
ΠΟΙΑ ΝΑ'ΝΑΙ ΑΡΑΓΕ Η ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΟΥ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΛΕΞΗ ΑΥΤΗ...
ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΛΕΞΗ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΑΛΛΑ +ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΚΗ
η αληθεια
ΔΕΝ ΘΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΑΛΛΕΣ ΛΕΞΕΙΣ -ΤΩΡΑ-
ΦΤΑΝΕΙ ΠΟΥ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΜΑΣ -ΠΟΥ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΜΕ ΟΜΟΙΑ ΤΑ ΟΜΟΙΑ-
ΕΦΤΙΑΞΕ ΤΟΝ ΠΡΟΛΟΓΟ
ΑΣ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ
ΑΤΜΑ

Edited by - ΑΤΜΑ on 22/11/2002 17:26:15Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2002, 15:02:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Filoi mou kalhmera.

Filh ATMA me poly prosoxh diabasa ayta pou exeis grapsei.
Pisteyw pws mesw tis mageias kanei kaneis polles proseggiseis se polla themata.
Kai andilambanesai POLLA PERISOTERA.
ALHTHEIES pou den boreis merikes fores na ekfraseis me allon tropo ..
alla ekfrazwdai me xrwmata synesthimata.
ALLA KAI TITHETAI ENA THEMELEIWDES ERWTHMA TI EINAI MAGEIA ??????
H THEIA TEXNH OPWS ONOMAZETAI APO MERIKOUS????
H GNWSH TWN YPARXONDWN DYNAMEWN POU YPARXOUN GYRO MAS ???

ALLA YPARXOUN KAI KAPIA ALLA ERWTHMATA..

MESA APO DIAFORA SYSTHMATA OPWS THS CABBALA YPARXEI MAGEIA ?????
MESA APO TA TARW ALLA KAI THN ASTROLOGIA EINAI MAGEIA ??????????

THA EITHELA FILOI MOU MERIKES APANDHSEIS APO OLOUS SAS

EYXARISTW

** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2002, 12:30:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
FILOI MOU GEIA SAS.

FILOI MOU OLOI MAS POLLES FORES EXOUME ANAFERTHEI ME AMESW H EMESW TROPO STHN MAGEIA MESA STA FIAFORA FORUMS POU EXOUME ANOIXEI.

KAI AYTO POU MOU EXEI KANEI ENDIPWSH PWS KANENAS DEN EXEI ELTHEI
NA MILISEI XEKATHARA EDW SE AYTO TO FORUM GIA THN MAGEIA.

EKTOS BEBAIA APO THN FILH ATMA POU ME AFOPLISTIKO LOGO KAI TROPO
MAS LEEI POLLA.

EYXARISTW

** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2002, 22:37:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΓΕΙΑ,ΕΙΜΑΙ Η ΑΤΜΑ!
ΦΙΛΕ ΑVATARGR, ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΒΡΟΥΝ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΓΙ'ΑΥΤΟ ΟΛΟΙ ΟΣΟΙ ΜΕΣΑ ΣΤΑ FORUM ΠΑΡΑΘΕΤΟΥΝ ΣΕΙΡΕΣ ΟΛΟΚΛΗΡΕΣ ΘΕΩΡΙΩΝ ,ΓΝΩΣΕΩΝ...
ΟΧΙ ΟΥΤΕ ΕΓΩ ΕΧΩ ΚΑΤΙ ΝΕΟ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ!ΞΑΦΝΙΚΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΛΕΞΕΙΣ+ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΕΝΟΙΩΣΕΣ ΚΙ ΕΣΥ ΚΑΤΙ!
ΙΣΩΣ,ΑΝ ΜΙΛΗΣΕΙ ΕΣΤΩ ΕΝΑΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΑΚΟΜΗ ΓΙ'ΑΥΤΗ ΤΗ ΛΕΞΗ ΝΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΜΙΑ ΩΡΑΙΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗ-ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΕΙΣ ?
ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΩ ΚΑΠΩΣ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΘΑ ΤΟΛΜΗΣΩ ΝΑ ΠΩ ΠΩΣ ΕΧΩ ΖΗΣΕΙ ΠΑΡΑΞΕΝΗ ΖΩΗ+ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ Η ΜΟΝΗ.......
ΑΝ ΕΞΟΜΟΛΟΓΕΙΣΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΣΕ ΚΟΙΤΟΥΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΑΝΕΙΣ ΞΕΡΟΛΑΣ-Η-ΣΝΟΜΠ,ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΟΥ ΣΕ ΚΡΙΝΕΙ Ο ΠΑΡΑΓΟΝΤΑΣ Ο ΚΑΤΑΛΥΤΙΚΟΣ,ΓΙΑΤΙ ΒΛΕΠΕΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ!
ΕΥΧΕΣ,ΑΤΜΑ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2002, 13:02:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΕΙΜΑΙ Η ΑΤΜΑ!
ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΠΩΣ Σ'ΑΥΤΟ ΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΕΙΜΑΙ +ΠΑΛΙ ΜΟΝΗ...
ΓΙ'ΑΥΤΟ,ΘΑ ΓΡΑΨΩ Ο,ΤΙ ΘΕΛΩ...ΧΜ!

ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΔΕΝ ΜΠΗΚΕΣ Σ'ΕΝΑ ΤΑΞΙΔΙ ΖΩΝΤΑΣ ΣΑΝ ΗΡΩΑΣ ΣΕ ΚΑΘΕ ΚΑΡΡΕ ΤΟΥ ΕΡΓΟΥ ΣΟΥ?ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΔΕΝ ΕΝΟΙΩΣΕΣ ΠΩΣ ΕΔΩ ΕΧΕΙΣ ΞΑΝΑΡΘΕΙ,ΠΩΣ ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΤΑ ΕΧΕΙΣ ΞΑΝΑΠΕΙ,ΤΑ ΕΧΕΙΣ ΞΑΝΑΚΟΥΣΕΙ?ΠΟΣΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΔΕΝ ΠΕΡΑΣΑΝ ΞΑΝΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΑΠΟ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΟΥ +ΣΥ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΙ ΣΕ ΜΙΑ ΑΣΚΗΣΗ ΑΓΓΛΙΚΩΝ, ENA "MULTIPLE CHOICE",ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΜΕΤΑΝΟΙΩΣΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ?
ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΔΕΝ ΑΝΑΡΡΩΤΗΘΗΚΕΣ ΑΝ ΕΓΙΝΑΝ ΟΛΑ ΟΠΩΣ ΕΠΡΕΠΕ(ΗΤΑΝ ΓΡΑΦΤΟ, ΔΗΛΑΔΗ?)
ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΔΕΝ ΑΝΤΙΚΡΥΣΕΣ ΠΡΟΣΩΠΑ,ΠΟΥ ΣOY ΘYΜΙZOYN ,ΜΑ Σ'ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΡΓΟ ΚΡΑΤΟΥΝ ΑΛΛΟΥΣ ΡΟΛΟΥΣ...

ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΗΜΑΓΕΙΑ?
ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΟΧΡΟΝΟΣ?
'ΤΙ ΕΙΝΑΙ?'?

ΑΝ ΠΑΡΕΙΣ ΤΗ ΘΕΣΗ ΤΗΣ ΣΦΙΓΓΑΣ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ ΠΩΣ ΘΑ ΛΑΒΕΙΣ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ+ΤΟΤΕ ΠΑΛΙ ΩΣ ΗΡΩΑΣ ΘΑ ΔΩΣΕΙΣ ΜΙΑΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ...
+ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ?
Ο ΤΡΟΧΟΣ ΓΥΡΙΖΕΙ...ΕΣΥ ΠΑΡΑΤΗΡΕΙΣ ,ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΕΙΣΑΙ ΕΚΕΙ ΚΡΑΤΩΝΤΑΣ ΤΟΝ ΤΡΟΧΟ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΣΟΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΑΚΟΜΑ +ΝΑ ΤΟΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΚΑΜΜΙΑ ΦΟΡΑ...
ΟΛΑ ΤΑΓΕΓΟΝΟΤΑ ΠΟΥ ΚΙΝΟΥΝΤΑΙ ΕΠΑΝΩ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΩΣ ΕΛΕΓΧΩΜΕΝΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΟΥ,
ΜΑ ΟΤΑΝ ΘΕΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑΜΠΕΙΣ +ΠΑΛΙ ΣΤΗ ΡΟΗ...
+ΤΩΡΑ ΛΕΕΙ ,ΕΙΣΑΙ ΠΑΛΙ ΣΤΗ ΓΗ-ΝΑ ΝΟΙΩΣΕΙΣ ΝΕΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ,ΝΑ ΔΕΙΣ ΑΛΛΑ ΧΡΩΜΑΤΑ ,ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΝΕΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ+ΝΑ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙΣ ΕΝΑ ΝΕΟ ΤΑΞΙΔΙ ΑΝΖΗΤΗΣΗΣ ,ΑΠΑΝΤΗΣΕΩΝ...
ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΚΑΝΕΣ ΤΟ ΚΥΚΛΟ ΓΥΡΩ ΣΤΟ ΣΥΜΠΑΝ?
ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΚΑΝΕΣ ΤΟΝ ΚΥΚΛΟ ΓΥΡΟ ΑΠΟ ΤΗ ΓΗ ΜΑΣ?
ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΚΑΝΕΣ ΤΟΝ ΚΥΚΛΟ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ?

"ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΟΛΑ ΟΣΑ ΗΡΘΕΣ ΝΑ ΕΚΠΛΗΡΩΣΕΙΣ"

ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΣ ΛΟΓΟΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ,ΓΙΑ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙΣ!ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΟΣΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΣ ΟΣΟ ΚΙ ΕΣΥ.
ΑΝΑΡΡΩΤΙΕΜΑΙ ΜΗΠΩΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΚΟΣΜΙΤΙΚΑ ΕΠΙΘΕΤΑ ΟΣΟΙ ΕΧΟΥΝ ΕΝΩΘΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΠΗΓΗ ΤΟΥΣ ,ΕΠΕΙΔΗ ΟΣΟΙ ΕΝΑΓΩΝΙΩΣ ΤΗΝ ΑΝΑΖΗΤΟΥΝ ΕΚΦΡΑΖΟΥΝ ΤΗΝ ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΗ ΤΟΥΣ ΠΟΥ ΚΑΠΟΙΟΙ ΠΡΟΛΑΒΑΝ!
ΕΝΟΙΩΣΑ ΑΒΟΛΑ ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΦΟΡΟΥΜ, ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟΥΣ ΔΙΑΦΟΡΟΥΣ +ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΕΚΕΙΝΟ ΤΟ ΡΗΤΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΙ Ο ΝΟΜΟΣ ΤΗΣ ΑΝΤΑΠΟΔΟΣΗΣ...η ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΟΤΙ ΔΕ ΘΕΣ ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΝΟΥΝ

ΠΟΛΛΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΚΦΡΑΖΟΥΝ ΑΛΟΚΟΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΙΣΩΣ ΟΜΩΣ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ....

(ΘΥΜΑΜΑΙ ΟΤΑΝ ΗΜΟΥΝ ΣΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ +ΣΤΟ ΜΑΘΗΜΑ ΤΗΣ ΕΚΘΕΣΗΣ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΑΜΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΕΣ ΕΚΘΕΣΕΙΣ ΠΑΡΑΘΕΤΑΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΣΕ ΤΡΕΙΣ ΣΕΛΙΔΕΣ,ΕΝΑΣ ΣΥΜΜΑΘΗΤΗΣ ΜΑΣ,ΕΞΙΣΟΥ ΑΡΙΣΤΟΣ ,ΕΓΡΑΦΕ ΜΙΑ ΜΟΝΟ ΠΑΡΑΓΡΑΦΟ, ΠΕΡΙΕΚΤΙΚΟΤΑΤΗ.... ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΤΟΤΕ, ΗΤΑΝ ΣΑΝ ΣΦΙΓΓΑ ΤΟ ΑΤΟΜΟ ΑΥΤΟ-ΠΟΥ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΟΥΤΕ 12 +Μ'ΕΝΑ ΑΠΛΟ ΤΕΤΡΑΔΙΟ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΑΝΕΒΑΙΝΕ ΣΤΟ ΔΙΠΛΑΝΟ ΑΠΟ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΒΟΥΝΟ+ΟΤΑΝ ΚΑΤΕΒΑΙΝΕ ΕΙΧΕ Η ΦΑΝΤΑΣΙΑ ΤΟΥ ΚΑΤΑΓΡΑΨΕΙ ΤΑ ΟΣΑ, ΜΕΣΑ ΣΕ ΠΟΙΗΣΗ...ΤΙ ΑΠΕΓΙΝΕ ΑΡΑΓΕ ,ΑΥΤΟΣ Ο ΣΥΜΜΑΘΗΤΗΣ?ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΝΑΜΕΣΑ ΜΑΣ,ΠΟΥ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΘΕΙΑ ΜΕΧΡΙ ΓΕΛΕΙΑ?...
ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΚΑΘΕΝΑ, in a way...)

"ΜΑΓΕΙΑ"
ΝΑ ΛΟΙΠΟΝ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΕΙ ΜΙΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ!
ΟΙ ΠΑΡΑΞΕΝΕΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΠΟΥ ΕΖΗΣΕΣ, ΤΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΑΠΟ ΤΟ PUZZLE ΤΟΥ ΔΙΚΟΥ ΣΟΥ ΜΥΘΟΥ...
....this is magikkkkkkkkkk,
Atma

Edited by - ΑΤΜΑ on 28/11/2002 12:06:24

Edited by - ΑΤΜΑ on 28/11/2002 12:07:25Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

morent11
Πρώην Συνεργάτης


205 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2002, 13:53:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους morent11  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλη σας μερα
έχετε ανοιξει ένα πολύ μεγαλο και δυσκολο στην προσεγγιση θεμα.Παρα τις δυσκολίες που εχει,πιστευω αοτι μπορεί να βοηθησει αρκετους από εμας στην αναζήτηση μας.Δεν πιστευω οτι εχει καποιος αναστολες να συμμετασχει.Απλα θα παρακαλουσα να ειμαστε αρκετά προσεκτικοι στην διατυπωση των αποψεων μας γιατί υπαρχει αρκετη σύγχυση γύρω από την μαγεια.
Ας επιχειρησουμε να δωσουμε έναν ορισμο στην μαγεια. Για μενα είναι η διαδικασια με την οποια κάτι το οποίο υπαρχει σαν ιδεα υλοποιειται στον φυσικο κοσμο.Απο το πιο απλο μεχρι το πιο συνθετο.Συμφωνα με την αποψη μου υπαρχουν δυο δρομοι:
1) Σκεφτομαι – Επιθυμω – Υλοποιω
2) Επιθυμω – Σκεφτομαι – Υλοποιω
Στην πρωτη περιπτωση η σκεψη(νοητικος κοσμος) κινητοποιει(γεννα) την θεληση(επιθυμια) ώστε να υλοποιηθει.Στην δευτερη περιπτωση η θεληση(επιθυμια) κινητοποιει(γεννα) την σκεψη ώστε να πραγματοποιηθει.
Φανταστειτε ένα παιδι το οποιο επιθυμει κάτι(το παιχνιδι ενός φιλου του) και χρησιμοποιει την νοηση του(δίνει εντολη στα χερια του) για να το αποκτησει.Αν αποδεχτουμε τα παραπανω φτανουμε στον πρώτο διαχωρισμο:ανωτερη και κατωτερη μαγεια(υπεραπλουστευμενα βεβαια).
Θα θελα το δικο σας ορισμο για την μαγεια για να εχουμε μια βαση συζητησης(ειδαλλως δεν νομιζω ότι μπορουμε να παμε πιο κάτω,τουλαχιστον διαλεκτικα).


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2002, 16:22:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλησπέρα σε όλους τους συνομιλητές.
Πρίν μπώ στη διαδικασία να καταθέσω την άποψή μου για το ΤΟΣΟ ΣΟΒΑΡΟ ΘΕΜΑ, σας παραθέτω το πρώτο μέρος ενός άρθρου μου στο Esoterica.gr
Η διεύθηνση είναι:
http://www.esoterica.gr/articles/occult/magia/magia.htm

Εν αναμονή συζήτησης...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2002, 12:03:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ,
ΚΑΤΙ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΤΕΛΙΚΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΣΥΝΕΙΡΜΟΥΣ ΜΟΥ!
ΔΕΝ ΗΜΟΥΝ ΠΟΤΕ ΚΑΛΗ ΣΤΟ ΝΑ ΜΙΛΑΩ ΜΕ ΟΡΙΣΜΟΥΣ ,Η,Ν' ΑΠΟΣΤΗΘΙΖΩ ΟΛΟΚΛΗΡΑ ΚΕΙΜΕΝΑ,ΩΣΤΕ ΝΑ ΤΑ ΑΝΑΚΑΛΩ ΚΑΘΕ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΘΩ. ΘΑ ΠΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ,ΤΙ ΘΕΣ ΕΔΩ ,TΟΤΕ...

...ΞΑΦΝΙΚΑ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑ ΠΩΣ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΣΥΝΕΒΑΙΝΑΝ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ ΕΙΧΑΝ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΗΔΗ ΤΟΝ ΔΕΥΤΕΡΟ ΚΥΚΛΟ ΤΟΥΣ ...ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ ΠΙΟ ΣΟΒΑΡΑ, ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΩ.Η ΦΑΣΗ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΟΔΥΝΗΡΗ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΑΡΧΗ ΤΟΥ ΤΕΛΟΥΣ ΤΗΣ ΠΑΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ,ΟΛΑ ΑΠΟΚΤΟΥΝ ΜΙΑΝ ΑΛΛΗ ΔΙΑΣΤΑΣΗ,ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΑΙΖΕΙ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΛΑΤΗ ΣΟΥ..
ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΚΙΟΛΑΣ ,ΟΧΙ ΤΟΣΟ ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΠΟΥ ΑΝ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΚΙΑΥΤΟΙ ΝΑ ΣΕ ΑΝΑΚΥΡΗΞΟΥΝ ΤΡΕΛΛΟ...ΑΛΑ ΣΤΟΝ ΙΔΙΟ ΣΟΥ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ.
ΕΣΤΩ ΟΤΙ ΞΕΚΙΝΑΣ ΩΣ ΤΡΕΛΟΣ,ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟΣ ΕΙΣΑΙ ΟΤΑΝ ΣΕ ΚΑΤΑΛΑΜΒΑΝΕΙ Η ΘΕΙΑ ΜΑΝΙΑ...ΘΕΣ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ ΤΟ ΓΙΑΤΙ,ΓΙΑΤΙ ΕΣΕΝΑ -Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ +ΠΟΥ ΕΣΥ ΔΕΝ ΒΛΕΠΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΠΑΡΕΙ ΣΤΟΥΣ ΩΜΟΥΣ ΚΑΤΙ,ΤΟ ΣΤΑΥΡΟΣΟΥ!
ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΑΠΟ ΤΑ ΑΡΧΕΤΥΠΑ ΤΩΝ ΤΑΡΩ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΠΩΣ ΟΝΤΩΣ ΞΕΚΙΝΑΣ ΑΠΟ ΤΟ ΜΗΔΕΝ.
ΜΑΓΕΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ, ΝΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟΣΟ ΛΙΓΕΣ ΕΙΚΟΝΕΣ (ΤΑ ΤΑΡΩ)ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΟΛΑ ΤΑ ΜΥΣΤΙΚΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ?
ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΟΜΩΣ ΤΟΥ ΤΑΞΙΔΙΟΥ ΣΟΥ, ΔΕΝ ΤΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ!ΟΧΙ ,ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΤΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ...
Ο ΤΡΕΛΟΣ ΛΟΙΠΟΝ,ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΑ'ΧΕΙ ΟΛΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΔΙΣΑΚΙ ΤΟΥ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΕΙ,ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΙΝΑΣΕΙ ΓΙΑ ΝΑΤΟ ΑΝΟΙΞΕΙ...
ΑΝ ΣΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΟΥ ΤΑΞΙΔΙΟΥ ΕΡΘΟΥΝ ΣΤΙΓΜΕΣ ΠΟΥ ΣΕ ΤΡΟΜΑΖΟΥΝ,ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΓΕΙΣ ΣΩΟΣ,ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙΣ,ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΦΤΑΣΕΙΣ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ...
ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΦΤΑΣΕΣ, ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΠΩΣ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ΟΛΑ,ΤΙ ΠΡΟΚΑΛΟΥΝ,ΤΙ ΑΦΗΝΟΥΝ ΠΙΣΩ...
ΜΑΓΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΕΝΑΡΜΟΝΙΣΜΕΝΟΣ ΜΕ ΤΗΝ ΠΗΓΗ ΤΗΣ ΥΠΑΡΞΗΣ ΣΟΥ,ΝΑΑΚΟΥΣ ΤΗΝ ΑΝΑΣΑ ΤΗΣ ΓΗΣ ΠΟΥ ΣΕ ΓΕΝΝΗΣΕ,ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΤΑ ΠΛΑΣΜΑΤΑ ΤΗΣ ,ΝΑ ΚΛΑΙΣ+ΝΑ ΓΕΛΑΣ,ΟΠΩΣ ΟΙ ΚΑΙΡΟΙ...ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΛΙΘΟΣ Η ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗ ,ΜΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ ΝΑ ΚΟΙΤΑΣ ΤΙΣ ΨΥΧΕΣ...
ΜΠΟΡΕΙ ΛΟΙΠΟΝ Η ΠΗΓΗ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ, ΑΛΛΑ, ΤΑ ΣΚΕΥΗ ΕΙΝΑΙ ΟΣΑ ΚΑΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ+ΑΥΤΟΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΤΗΣ ΠΡΟΣΔΙΔΟΥΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ...
ΕΙΝΑΙ ΛΕΥΚΗ ,ΕΙΝΑΙΜΑΥΡΗ-ΑΥΤΟ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΗ + Ο ΣΥΜΒΟΛΙΣΜΟΣ ΜΙΑΣ ΟΜΑΔΑΣ ΣΕ ΑΣΠΡΟ ΜΑΥΡΟ ΜΕ ΕΝΑ ΣΩΜΑ...
ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ Η ΔΙΑΘΕΣΗ,Η ΠΡΟΘΕΣΗ ,ΔΙΝΕΙ +ΤΟ ΧΡΩΜΑ...
ΟΜΩΣ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΟ ΜΑΓΕΙΕΣ +ΟΧΙ ΜΙΑ ?ΓΙΑΤΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΙΝΑΙ ΥΛΗ(= 2) 2 ΦΥΛΑ,2 ΠΟΛΟΙ,ΓΙΝ +ΓΙΑΝΓΚ ...
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΩΡΟΥΣΑ ΠΑΝΤΑ ΜΑΓΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΠΑΝΤΑ +ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΛΛΟΙ ΠΟΥ ΓΡΑΦΟΥΝ ΟΛΑ ΟΣΑ Η ΦΑΝΤΑΣΙΑ ΜΟΥ ΓΕΝΝΑ...(?)
ΙΣΩΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙ ΟΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ-ΤΟ ΣΙΓΟΥΡΟ ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ +ΝΑ ΣΕ ΤΡΕΛΛΑΝΕΙ ΑΝ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ...
ΔΕΝ ΘΑ ΕΚΑΝΑ ΠΟΤΕ ΕΠΙΔΕΙΞΗ ΓΝΩΣΕΩΝ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΑΠΟ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΜΑ,ΟΜΩΣ ΟΛΑ ΟΣΑ ΕΖΗΣΑ ΗΡΘΑΝ +ΞΑΝΑΗΡΘΑΝ ΩΣΠΟΥ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΤΙ ΜΑΓΙΚΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ...
+ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΕΝΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΓΕΝΝΙΟΤΑΝ ,ΕΡΧΟΤΑΝ ΤΥΧΑΙΑ+ΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΜΟΝΗ...ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ ΕΚΑΝΕ ΤΟΥΣ ΙΔΙΟΥΣ ΣΥΝΕΙΡΜΟΥΣ ΙΣΩΣ ΑΠΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΑΦΟΡΜΕΣ ,ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΑ ΙΔΙΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ...
ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΝΑ ΣΥΝΩΜΟΤΟΥΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ...
+ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΥΤΟ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΠΩΣ ΣΥΜΜΕΤΕΧΕΙΣ ,ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΚΑΤΑΛΛΑΓΙΑΣΕΙ "Η ΜΑΝΙΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ"ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΚΑΤΑΛΗΦΘΗΚΕΣ ΘΑ ΣΥΜΠΕΡΑΝΕΙΣ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΑΓΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ...
ΟΤΙ ΠΛΕΟΝ ΜΠΟΡΕΙΣ +ΣΥ...ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ ,ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΑΝΑΣΤΑΣΗ ΣΟΥ,ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΕ ΤΟ ΣΤΑΥΡΟ ΣΟΥ...
(ΑΝ ΘΥΜΑΜΑΙ Ο ΔΙΔΑΣΚΑΛΟΣ ΑΙΒΑΝΩΦ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΤΑΥΡΟ ΜΑΣ, ΕΙΝΑΙ Ο ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΚΟΣ ΜΑΣ ΧΑΡΤΗΣ...)
ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΗΘΗΚΑ ΜΕ ΤΑ ΞΟΡΚΙΑ+ ΤΑ ΠΑΡΑΞΕΝΑ ΤΕΛΕΤΟΥΡΓΙΚΑ ΠΟΥ ΕΜΠΕΡΙΕΧΕΙ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΥΣ Η ΛΕΞΗ,ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΙΣΧΥΟΥΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑΣΕΙΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ,ΝΑ ΜΠΕΙΣ ΣΤΟ ΡΟΛΟ...
ΑΝ ΔΙΑΒΑΣΕΣ ΕΣΤΩ +ΛΙΓΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΧΡΗΣΗ ΚΑΡΤΩΝ ΤΑΡΩ ,ΡΟΥΝΩΝ.... ΕΝΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΛΑΜΒΑΝΕΙΣ ΥΠΟΨΙΝ ΕΙΝΑΙ" Η ΕΡΩΤΗΣΗ"
............
ΕΧΕΙΣ ΖΗΣΕΙ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΠΟΥ ΕΝΟΙΩΣΕΣ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΛΕΓΧΕΙΣ ΕΣΥ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ?
ΕΧΕΙΣ ΝΟΙΩΣΕΙ ΠΩΣ ΤΑ ΠΡΟΚΑΛΕΙΣ ΟΛΑ ΕΣΥ?
ΟΤΙ +ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΤΟ ΣΙΓΟΥΡΟ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΑΦΟΥ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΑΥΤΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΙΡΟ ΤΩΡΑ ΣΕ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΦΤΙΑΓΜΕΝΗ ΓΙΑ ΣΕΝΑ...
Η ΜΑΓΕΙΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ,ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΦΑΝΕΡΩΘΕΙ...
ΑΝ ΝΑΙ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΞΟΡΚΙΑ,ΡΟΥΧΑ,ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΕΙΔΙΚΑ...
ΑΝ ΟΧΙ,ΤΟΤΕ ΟΣΑ +ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΠΩΣ ΕΝΙΣΧΥΟΥΝ ΕΣΕΝΑ ,ΑΛΛΑ ΣΕ ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΟΥΝ ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΨΑΧΝΕΙΣ...
ΤΟΝ ΘΕΟ ΜΕΣΑ ΣΟΥ.....
ΦΩΣ,ΑΤΜΑ


Edited by - ΑΤΜΑ on 28/11/2002 12:05:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2002, 21:00:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΤΜΑ, ειλικρινά θαυμάζω τον τρόπο που γράφεις!
Και γω φίλη ΑΤΜΑ δεν τα καταφέρνω με τους ορισμούς και τις θεωρείες...
Είμαι καλύτερος στο να ακούω και να "κατανοώ"...

Θα ήθελα να ρωτήσω λοιπόν αν αυτό που λέμε και ΕΚΤΗ ΑΙΣΘΗΣΗ εντάσσεται στα πλαίσια της ΜΑΓΕΙΑΣ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2002, 21:59:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
FILOI MOU KALHSPERA.

FILOI morent11 ATMA ananasss nomizw pws exetai dikio.
Alla mou kanei endipwsei oloi oi filoi sto eswterika.gr thn anaferoun thn MAGEIA me amesw h emesw tropo.
Alla tora pou yparxei ena forum mou na milisoume XEKATHARA kai na PROVLHMATISTOUME ME AYTO POU ONOMAZETAI MAGEIA.

KAI NA POU EXW THN ENDIPWSEI PWS TO APOFEYGOUN.
(GNWMH MOU BEBAIA)
Opws diapistwses ATMA den eisai moni EDW.
(AS MOU EPITRAPEI H ANAFORA SE ENAN POIHMA MES TO DWMATIO AYTO OLO TO SYBAN EINAI).

Pisteyw mes me thn MAGEIA pou allh thn onomazoune kai THEIA TEXNH ,,
h akoma merikoi kai BASILIKH TEXNH perilambanei thn THEOURGEIA.

KANW DILADI THEIO ERGO.
ETHESES BEBAIA KAI POLLA ERWTHMATA FILH ATMA.


quote:
ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΚΑΝΕΣ ΤΟ ΚΥΚΛΟ ΓΥΡΩ ΣΤΟ ΣΥΜΠΑΝ?
ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΚΑΝΕΣ ΤΟΝ ΚΥΚΛΟ ΓΥΡΟ ΑΠΟ ΤΗ ΓΗ ΜΑΣ?
ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΚΑΝΕΣ ΤΟΝ ΚΥΚΛΟ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ?

Kai bebaia ayto pou anafereis file morent11 einai kata thn gnwmh mou enas apo tous basikous kanones tis MAGEIAS

quote:
1) Σκεφτομαι – Επιθυμω – Υλοποιω
2) Επιθυμω – Σκεφτομαι – Υλοποιω

EYXARISTW
KAI PERIMENW THS APANDHSEIS SAS

** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2002, 22:13:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όσο το σκέφτομαι θεωρώ και μεγαλύτερη τη χρησιμότητα του συγκεκριμένου topic...
Μέσα στ' αλλα να θέσω και το θέμα με τα "μάγια" που "δένονται" πόλλοί (αυθυποβολή???) αλλά και με το λύσιμο αυτών από "ειδικούς" και μη... Επειδή προέρχομαι και από μία περιοχή (Θράκη) όπου το να πηγαίνει κανείς στον Χότζα στην Κομοτηνή (π.χ.) για να του λύσει τα "μάγια" είναι μια απλή καθημερινή πράξη, αναρωτιέμαι τη σχέση της Μαγείας (η Μαγεία της Φύσης, του Έρωτα, της Ζωής) με τη Μαγεία του... χότζα.

Και ως Υ.Γ. να αναφέρω και την μεγάλη επιτυχία του Χάρυ Πότερ... απλά το καταθέτω...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cat
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Italy
589 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2002, 02:05:34  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος cat  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος cat  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος cat  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα φίλοι μου ..και ας αργησα ...να καταθέσω την αποψη μου περι μαγείας !!!!!

Λοιπόν ..για μενα μαγεία ειναι πρωτα απ'ολα ...Εγω !!!!!
μετά ...ο αλλος εαυτος μου ....και μετά ...και η 2 μαζί ...
αν καταλάβατε τιποτα...

"ΚΑΙ μη ΧΕΙΡOΤΕΡΑ να ΛΕΜΕ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
cat
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Italy
589 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2002, 02:15:34  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος cat  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος cat  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος cat  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ενταξη ας σοβαρευτώ

Η αλήθεια ειναι οτι δεν εχω εμπειρία μαγείας ...αλλα μόνο μια ταπεινη αποψη ...

Οτι η μαγεία ειναι η συνάρτηση του μυαλόυ και της φαντασίας ...
ειναι η δύναμη της ψυχής και η γοητεία της αναζήτησης
ειναι η αρχή και το τέλος της προσωπικότητας κάθε ανθρωπου που θέλει να ανακαλύψη την ουσία της ζωής ......

καταλάβατε τίποτα ...¨)

"ΚΑΙ μη ΧΕΙΡOΤΕΡΑ να ΛΕΜΕ"

Edited by - cat on 29/11/2002 02:31:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2002, 15:29:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,
ΠΡΙΝ ΓΡΑΨΩ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΘΑΘΕΛΑ ΝΑ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΒΙΒΛΙΟ ΜΕ ΠΟΛΥ ΣΟΦΑ ΛΟΓΑΚΙΑ...
"ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΗΣ ΘΕΙΚΗΣ ΜΑΓΕΙΑΣ" ΤΟΥ ΔΙΔΑΣΚΑΛΟΥ OMRAAM MIKHAEL AIVANHOV (ΣΥΛΛΟΓΗ IZVOR,ΕΚΔΟΣΕΙΣ PROSVETA).
ΕΙΤΕ ΛΟΙΠΟΝ ΕΙΧΕΣ ΚΑΠΟΙΑ ΑΝΑΜΕΙΞΗ, ΕΙΤΕ ΟΧΙ ,ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΟΛΥΤΙΜΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ,ΘΑ'ΡΘΕΙ ΣΑΝ ΔΙΑΣΩΣΗ....

"Η ΑΛΗΘΙΝΗ ΜΑΓΕΙΑ ,Η ΘΕΙΚΗ ΜΑΓΕΙΑ,ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΟΛΕΣ ΤΟΥ ΤΙΣ ΙΚΑΝΟΤΗΤΕΣ ,ΟΛΕΣ ΤΟΥ ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΣΗ ΤΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΑΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΗ.ΠΟΛΛΟΙ ΛΙΓΟΙ ΜΑΓΟΙ ΕΦΤΑΣΑΝ Σ'ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΑΝΩΤΕΡΟ ΒΑΘΜΟ ΟΠΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΓΙΑ ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΤΙΣ ΜΑΓΙΚΕΣ ΠΡΑΚΤΙΚΕΣ,ΟΠΟΥ ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ ΠΙΑ ΝΑ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΔΙΑΤΑΖΕΙ ΤΑ ΠΝΕΥΜΑΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΣΕΙ
ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΦΙΛΟΔΟΞΙΕΣ ΚΑΙ ΟΠΟΥ ΤΟ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΙΔΑΝΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΡΓΑΖΕΤΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΦΩΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΦΩΣ.ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΦΤΑΝΟΥΝ ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙ ΕΙΝΑΙ ΘΕΟΥΡΓΟΙ,Η ΕΡΓΑΣΙΑ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΑΦΙΛΟΚΕΡΔΗΣ.ΑΥΤΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΑΛΗΘΙΝΟΙ ΕΥΕΡΓΕΤΕΣ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑΣ."
OMRAAM MIKHAEL AIVANHOV
BLESSINGS,ATMA

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2002, 02:27:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η μαγεία είναι ένα πολύ λεπτό θέμα. Γιατί; Γιατί έλκει το ενδιαφέρον όλων, άλλους τους φοβίζει, άλλους τους ενθουσιάζει. Είναι ένα ταμπού για τον περισσότερο κόσμο, μήπως γιατί αποδυκνείει την ύπαρξη πραγματικοτήτων πέρα από την αντήληψη των βασικών μας αισθήσεων; Που πολλοί είμαστε εξοικειωμένοι με αυτήν την ύπαρξη (μας ενθουσιάζει), αλλά και πολλοί αισθανόμαστε ότι πέφτουμε σε μια βαθιά θάλασσα χωρίς να ξέρουμε κολύμπι (μας φοβίζει), οπότε λέμε: θάλασσα δεν υπάρχει. Δεν αρκούμαστε όμως μόνο σε αυτό, αλλά προσπαθούμε να πείσουμε ότι δεν υπάρχει (πράγμα που αποδυκνείει ότι υπάρχει) και όταν δούμε ότι δεν το καταφέρνουμε την κάνουμε ταμπού και γλιτώνουμε...
Ολα αυτά ο κοινός κόσμος.
Μετά, αρχίζουν και ανοίγουν τα μάτια σιγά - σιγά και απομυθοποιείς τις έννοιες. Και καταλαβαίνεις ότι ζεις μέσα στην μαγεία, αλλά το πόσο μάγος είσαι εξαρτάται από πόσο μπορείς να την ελέγξεις. Και το αν είσαι λευκός ή μαύρος μάγος, εξαρτάται από το ποιός κάνει το κουμάντο (όπως έχουν ήδη αναφέρει οι σύνάδελφοι φιλόσοφοι και κλέβω τα λόγια τους).
Οπως λοιπόν προαναφέρθηκε, τα γκέμια τα κρατά η σκέψη ή η επιθυμία. Είναι η επιθυμία εγωιστικό αίσθημα; Αν είναι εγωιστικό, ακόμα και αν επιθυμείς να μην πεθάνει το σκυλάκι σου που τόσο αγαπάς (γιατί σου κάνει παρέα τις ατέλειωτες ώρες της βαρεμάρας και της κατάθλιψης) και κάνεις μάγια για να το σώσεις, τότε η μαγεία είναι λευκή η μαύρη λέτε; Σε γενικές γραμμές κάνεις καλό, γιατί σώζεις το καυμένο το σκυλάκι. Εχεις όμως την σοφία να ξέρεις αν και γιατί θα έπρεπε να πεθάνει το σκυλάκι;
Η επιθυμία σου κάνει τη μαγεία μαύρη ή λευκή. Και επειδή η επιθυμία αναφέρεται σε προσωπικό ενδιαφέρον για κάτι, το θέμα αφορά το ίδιο το άτομο. Δηλαδή, δεν υπάρχει λευκή και μαύρη μαγεία. Υπάρχουν μόνο λευκοί και μαύροι μάγοι.

Τώρα, όσον αφορά τον έλεγχο της μαγείας, που όπως είπαμε υπάρχει σε αφθονία γύρω μας, κι ας μην την βλέπουμε μερικοί. Μπορεί κάποιος να την ελέγξει με μεγάλη ή μικρή προσπάθεια. Ο δρόμος της μικρής προσπάθειας, είναι γλυκός και μπορεί κάποιος εύκολα να τον ακολουθήσει,είναι το κερασάκι. Η μεγάλη προσπάθεια όμως είναι αυτή που χαρακτηρίζει τη λευκή μαγεία, που είναι και ολόκληρη η τούρτα. Περιέχει και το κερασάκι, αλλά και πολλά άλλα πράγματα, που αν έχεις υπομονή να τα δοκιμάσεις, τότε θα δεις το μεγαλείο που θα έχανες αν περιοριζόσουν στο κερασάκι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2002, 16:46:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
FILOI MOU KALHSPERA.

Na pou h filh AMALIA ethese ena kalo thema.
THS MH YPARXHS MAYRHS KAI LEYKHS MAGEIAS...
ALLA MAYROUS STHN PXYXH ANTHROPOUS.

TO MAYRO KAI TO ASPRO EINAI MESA MAS .....

THN MAGEIA KATA THN DIKH MOU APOPSEI AS MHN THN BERDEYOUME ME TIS ANOMES PRAXEIS MERIKWN POU THN XRISMOPOIOUN.

EINAI THEOURGEIA.... FTANEIS STHN PEMTOUSIA TWN PRAGMATWN
STO GIGNESTHAI....

THEOI ESTAI OPWS LENE KAI STA EVAGGELIA....

KATH OIKONA KAI OMOIWSI....
MIKROI THEOI....
AS DIMIOURGISOUME LOIPON ...

EYXARISTW

** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2002, 13:32:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
FILOI MOU KALHSPERA...

Filoi mou as anazhthsoume thn MAGEIA SE OLA TA EPIPEDA....

APO ENA MAGEYTIKO(MAGEIKO) DEILINO MEXRH KAI THN PRAKTIKH MAGEIA

AS DOUME KAI LIGO THN ODYSSEIA TOU OMHROU THA DOUME POLLES MAGIKES TELETES.

FILOI MOU PERIMNW TIS APOPSEIS SAS.

EYXARISTW

** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2002, 23:49:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωραίες οι θεωρίες για τη μαγεία, πολύ ενδιαφέρον και το θέμα, αν και δεν βλέπω να κινείται δεόντος, φίλε AVATARGR...
Τι έγινε; Μας ενδιαφέρει όλους περισσότερο το θέμα της ομάδας Ε, ή της πατρίδας -θρησκείας - οικογένειας του Ιησού Χριστού;

Θέτω λοιπόν - σαν ελαφρώς άσχετη προς το θέμα- κάποιες ερωτήσεις, προς κάθε ενδιαφερόμενο να απαντήσει:

Τι γίνεται με τη μαγεία στην Ελλάδα; Τι είναι απάτη και τι πραγματικότητα; Που μαθαίνουν οι Μαγισσες τα "μάγια; Και επιπλέον, ποιά η γνώμη και γνώση σας για τη μαγεία που ασκείται από τις τσιγγάνες;

Μπήκα καθώς φαίνεται σε λίγο μη-φιλοσοφικό επίπεδο της συζήτησης περί μαγείας, ελπίζω όμως να αποκομίσουμε κάποια πράγματα, ούτως ή άλλως...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2002, 13:03:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
FILOI MOU GEIA SAS.

FILH AMALIA NA POU KAI PALY BAINEIS DYNAMIKA MESA STO THEMA.
STHN MAGEIA....

ALLA TITHETAI KAI TO ERWTHMA....
POU EINAI H ALHTHEIA SE AYTO TO THEMA KAI POU H AGYRTEIA;;;;;;;

KAI BEBAIA SE AYTO POU ANAFEREIS

quote:
Τι γίνεται με τη μαγεία στην Ελλάδα; Τι είναι απάτη και τι πραγματικότητα; Που μαθαίνουν οι Μαγισσες τα "μάγια; Και επιπλέον, ποιά η γνώμη και γνώση σας για τη μαγεία που ασκείται από τις τσιγγάνες;



ANOIGEIS MIA ALLH MEGALH PARAGRAFO ALLA KAI MIA ALLH DIASTASH STO THEMA MAGEIAS...

NOMIZW PWS THA PREPEI NA PERIMENOUME KAI ALLOUS FILOUS GIA NA MAS POU THN GNWMH TOUS.

EYXARISTW

** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2002, 13:03:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ,ΕΙΜΑΙ Η ΑΤΜΑ,
ΦΙΛΗ ΑΜΑΛΙΑ,ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΠΩΣ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΦΛΕΓΟΝ ΘΕΜΑ ΓΙΑ ΤΑ ΦΟΡΟΥΜ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΟΥΜΕ ΜΕ ΛΟΓΙΑ ΕΔΩ...?
ΠΙΣΤΕΥΩ, ΠΩΣ ΘΑ ΗΤΑΝ ΑΝΗΣΥΧΗΤΙΚΟ,ΑΝ ΥΠΗΡΧΕ ΚΙΝΗΣΗ ΠΟΛΛΗ+ΟΣΟΙ ΜΙΛΟΥΣΑΝ, ΑΣΠΑΖΟΝΤΑΝ ΤΟΝ ΟΡΟ ΜΕ ΤΙΣ ΕΝΝΟΙΕΣ ΠΟΥ ΘΕΤΕΙΣ ΩΣ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ!
Η ΜΑΓΕΙΑ ΟΠΩΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΜΕΣΑ ΜΑΖΙΚΗΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗΣ (ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ),ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΑΛΛΗ ΛΕΞΗ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΡΟΙΔΙΑ.ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ+ΑΝ ΘΕΛΗΣΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟ ΣΥΖΗΤΗΣΟΥΜΕ ΙΣΩΣ ΜΠΛΕΧΤΟΥΜΕ ΜΕ ΛΕΞΕΙΣ ΕΥΤΕΛΕΙΣ ,ΟΠΩΣ ΤΟΥΣ ΤΣΑΡΛΑΤΑΝΟΥΣ ...
ΑΥΤΗ Η ΜΑΓΕΙΑ ,ΝΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ .
ΟΙ ΤΣΙΓΓΑΝΕΣ,ΝΑΙ ΤΙΣ ΠΙΣΤΕΥΩ,ΜΟΝΟ ΟΜΩΣ ΓΙΑΤΙ ΚΟΥΒΑΛΑΝ ΜΙΑ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑ ΠΑΡΑΞΕΝΗ,ΓΙΑΤΙ ΟΤΑΝ ΗΜΟΥΝ ΠΑΙΔΙ ΕΤΥΧΕ ΝΑ ΨΑΞΩ ΝΑ ΤΟΥΣ ΒΡΩ ,ΝΑ ΤΟΥΣ ΔΩ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ,ΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ,ΑΝ ΜΟΙΑΖΟΥΝ ΜΕ ΤΟΥΣ ΤΣΙΓΓΑΝΟΥΣ ΤΗΣ ΦΑΝΤΑΣΙΑΣ ΜΟΥ,ΑΝ ΛΕΝΕ ΑΛΗΘΕΙΕΣ...(ΔΕΝ ΛΕΝΕ!)
ΕΣΥ ΦΙΛΗ ΑΜΑΛΙΑ ΤΙ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΤΣΑΡΛΑΤΑΝΟΥΣ,ΑΞΙΖΕΙ ΛΕΣ ΤΟΝ ΚΟΠΟ Ν'ΑΣΧΟΛΗΘΟΥΜΕ ΜΕ ΛΕΞΕΙΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΒΡΕΘΟΥΝ ?Η ΜΗΠΩΣ Η ΣΙΩΠΗ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΗΔΗ ΣΥΝΔΕΣΕΙ Μ'ΕΝΑ ΚΥΚΛΟ ΜΑΓΙΚΟ,ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΦΕΡΕ ΕΔΩ ΣΤΗ ΜΕΣΗ ΤΟΥ ΠΟΥΘΕΝΑ, ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΕΡΜΗΝΕΥΣΟΥΜΕ ΤΟ ΠΟΙΟ ΒΑΘΥ ΜΥΣΤΙΚΟ ΜΑΣ...
ΦΩΣ ,ΑΤΜΑ
ΥΓ.ΑΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΣΑΙ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗ ΜΑΓΕΙΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΝΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΑΡΘΡΟ ΥΠΑΡΧΕΙ Σ'ΕΝΑ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΟ ΤΕΥΧΟΣ ΑΒΑΤΟΝ (ΜΑΙΟΣ-ΙΟΥΝΙΟΣ2001)+ΕΙΝΑΙ ΙΣΩΣ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΤΟ ΒΡΕΙΣ..


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2002, 13:06:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
AVATARGR!!!!!
ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2002, 15:41:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΠΙΣΤΕΥΩ, ΠΩΣ ΘΑ ΗΤΑΝ ΑΝΗΣΥΧΗΤΙΚΟ,ΑΝ ΥΠΗΡΧΕ ΚΙΝΗΣΗ ΠΟΛΛΗ+ΟΣΟΙ ΜΙΛΟΥΣΑΝ, ΑΣΠΑΖΟΝΤΑΝ ΤΟΝ ΟΡΟ ΜΕ ΤΙΣ ΕΝΝΟΙΕΣ ΠΟΥ ΘΕΤΕΙΣ ΩΣ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ!

Γειά σας και πάλι.
Θα ήταν όντως ανησυχητικό αυτό που λες φίλη ATMA, αλλά δεν είναι αναγκαίο αν μιλάς με την έννοια κάποιου όρου να την ασπάζεσαι κιόλας. Ενας ερευνητής για να μάθει την αλήθεια θα την ψάξει από όλες τις πλευρές, κακιές και καλές, σοφές και ανόητες. Πίστεψέ με, μου έχει συμβεί πολλές φορές μέσα από ανόητα άρθρα ή απόψεις να αρχίσει να πέρνει το μυαλό μου στροφές, που με οδήγησαν σε ανώτερα συμπεράσματα.

Να ξέρεις ότι τα στοιχεία που μας βοηθούν να αποκαλύψουμε την αλήθεια μέσα μας βρίσκονται παντού. Γιατί; Διότι η αλήθεια ήταν πάντα μέσα μας και δεν είμαστε σε θέση να ξέρουμε ποια ερεθίσματα μπορούν να την ενεργοποιήσουν.

Πολλές φορές οι άνθρωποι έλκονται σε ένα θέμα για πολύ ευτελείς λόγους. Κάποιοι την ψάχνουν με τον εσωτερισμό για να "λυγίζουν κουτάλια" μπροστά στους άφωνους φίλους τους. κ.λ.π., κ.λ.π.
Κάπως έτσι και χειρότερα έχει αποκτήσει η μάυρη άσκηση της μαγείας φίλους και υποστηρικτές.
Αλλά όπως έχω γράψει και πριν, ο λευκός και ο μαύρος μάγος είναι ατομική ιδιότητα και όχι ιδιότητα της μαγείας ή της άσκησής της. Και ο λευκός άνθρωπος θα αναζητήσει το βαθύτερο νόημα...

Η μαγεία στην Ελλάδα - αυτή που ακούμε από τα ΜΜΕ, ασκείται από ανθρώπους με στόχο το χρήμα. Είναι κατά ένα μικρό μέρος μαύρη μαγεία, αλλά κατά το μεγαλύτερο είναι μεγάλη απάτη. Δεν με ενδιαφέρει αυτή η μαγεία, γιατί απλά δεν είναι μαγεία. Ειναι ένα "φραντσάιζινγκ" μιας πολύ αποδοτικής "μπύζνας"...
Υπάρχουν ωστόσο στην Ελλάδα (και σε άλλες χώρες βέβαια) μάγοι και μάγισσες κρυμμένοι σε χωριά και απόμερα μέρη, που δεν τα έχει πλησιάσει μάτι Ευαγγελάτου και Τριανταφυλλόπουλου.

Γιαυτούς ενδιαφέρομαι να μάθω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2002, 20:10:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παρακολουθώντας την κουβέντα θα ήθελα και πάλι -ως διευκρίνηση- να ρωτήσω: Με τον όρο "Μαγεία" εννοούμε τις δυνατότητες κάποιον διορατικών ανθρώπων με αυτό που λέμε "εκτη αίσθηση"?

"Να'μαι καλά, να σ' αγαπώ..."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2002, 20:45:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΜΑΛΙΑΑΑΑΑ!,ΓΕΙΑ,
ΔΕΝ ΕΓΡΑΨΑ ΠΩΣ ΑΣΠΑΖΕΣΑΙ ΕΣΥ ΤΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ!
ΕΝΝΟΩ ...ΠΩΣ ΘΑ ΚΑΤΕΛΗΓΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΝ ΑΡΧΙΖΑΜΕ ΝΑ ΦΕΡΟΜΑΣΤΕ ΩΣ ΤΕΤΟΙΟΙ!
ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΟΣΑ ΓΡΑΦΕΙΣ,ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΜΑΣ ΙΣΩΣ ΕΧΟΥΝ ΑΛΛΟΥΣ ΣΥΝΕΙΡΜΟΥΣ...
ΘΑ'ΘΕΛΑ ΓΙΑ ΟΣΑ ΓΡΑΦΩ ΝΑ ΚΟΙΤΑΜΕ ΔΕΞΙΑ+ΑΡΙΣΤΕΡΑ, ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΧΡΥΣΗ ΤΟΥΣ ΤΟΜΗ.(!)
ΕΥΧΕΣ,ΑΤΜΑ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2002, 20:50:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
!ΠΑΛΙ ΕΔΩ!
ΦΥΣΙΚΟ ΕΠΑΚΟΛΟΥΘΟ ΤΗΣ ΔΙΑΙΣΘΗΣΗΣ ΣΟΥ,ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΕΜΒΑΘΥΝΣΗ ΣΤΑ ΔΡΩΜΕΝΑ ΣΟΥ?
ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΜΕ ΚΛΕΙΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ?
ΑΝ ΜΠΟΡΕΣΕΙΣ ΝΑ ΔΕΙΣ ,ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ ΠΑΝΤΟΥ!
ΕΥΧΕΣ,ΑΤΜΑ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2002, 20:51:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΝΑΣ ΠΟΛΕΜΙΣΤΗΣ ΞΕΡΕΙ ΠΩΣ ΕΝΑ ΑΓΓΕΛΟΣ +ΕΝΑΣ ΔΑΙΜΟΝΑΣ ΜΑΧΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΧΕΡΙ ΠΟΥ ΚΡΑΤΑΕΙ ΤΟ ΣΠΑΘΙ.
ΛΕΕΙ Ο ΔΑΙΜΟΝΑΣ"ΘΑ ΥΠΟΧΩΡΗΣΕΙΣ.ΔΕ ΘΑ ΕΝΤΟΠΙΣΕΙΣ ΤΗ ΣΩΣΤΗ ΣΤΙΓΜΗ.ΦΟΒΑΣΑΙ"
ΛΕΕΙ Ο ΑΓΓΕΛΟΣ "ΘΑ ΥΠΟΧΩΡΗΣΕΙΣ.ΔΕ ΘΑ ΕΝΤΟΠΙΣΕΙΣ ΤΗ ΣΩΣΤΗ ΣΤΙΓΜΗ.ΦΟΒΑΣΑΙ"
Ο ΠΟΛΕΜΙΣΤΗΣ ΑΙΦΝΙΔΙΑΣΤΗΚΕ.ΕΙΠΑΝ +ΟΙ ΔΥΟ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΑΓΜΑ.
ΕΠΕΙΤΑ Ο ΔΑΙΜΟΝΑΣ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ "ΑΦΗΣΕ ΜΕ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΩ"
+ Ο ΑΓΓΕΛΟΣ ΛΕΕΙ"ΘΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΩ ΕΓΩ"
Σ'ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ Ο ΠΟΛΕΜΙΣΤΗΣ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ.ΟΙ ΛΕΞΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΙΔΙΕΣ,ΑΛΛΑ ΟΙ ΣΥΜΜΑΧΟΙ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΙ.ΤΟΤΕ ΑΥΤΟΣ ΕΠΙΛΕΓΕΙ ΤΟ ΧΕΡΙ ΤΟΥ ΑΓΓΕΛΟΥ ΤΟΥ.
PAULO COELHO

Edited by - ΑΤΜΑ on 04/12/2002 20:53:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2002, 00:11:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΑΜΑΛΙΑΑΑΑΑ!,ΓΕΙΑ,

Αχχχχ!!! Τα αυτάκια μου...
Το ξέρω ATMA ότι δεν εννοούσες εμένα. Φαίνεται από τα λόγια κάποιου αν το λειτουργεί το όργανο που λέγεται "εγκέφαλος" κι εσύ το λειτουργείς μια χαρά, έχεις επιπλέον και ψυχή! Τα λόγια μου ήταν γενικά κι εμένα ATMAAAAAAAAAA!

Πάντως - άσχετο - επειδή μου αρέσει πολύ ο τρόπος που γράφεις, πές μου: Εχεις διαβάσει το "εφιαλτικό όνειρο" του Γκυστάβ Φλωμπέρ; Ενα βιβλίο γραμμένο με απόλυτη μαγεία, μαγευτικό θα έλεγα, που αναφέρεται στην "μαγεία" και σε μαγεύει.
Νομίζω ότι θα σου άρεσε πολύ. Παρτο και όταν το διαβάσεις πες μου τη γνώμη σου. (είναι πολύ μικρό, διαβάζεται σε μια μέρα).

Χαιρετώ προς το παρόν, επανέρχομαι αύριο με νέες ιδέες...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

morent11
Πρώην Συνεργάτης


205 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2002, 14:37:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους morent11  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλησπερα σε ολους
χωρις να δωσουμε,να συμφωνησουμε σε εναν κοινα αποδεκτο ορισμο για την μαγεια νομιζω οτι θα πλατειαζουμε χωρις να μπορουμε να εστιαστουμε στο θεμα.Ο Kelsos μας παρεπεμψε σε εναν ωραιο(κατα την κριση μου) και περιεκτικο αρθρο σχετικα με την ιστορια της μαγειας.Η μαγεια ειναι η αρχαια θρησκεια.Αμαλια η μαγεια ειναι λευκη,μαυρη και φαια.Και η διαφορα τους εγκειται οχι στον σκοπο αυτου που την ασκει αλλα στον ιδιο τον τροπο(και αυτο αφορα την τελετουργικη μαγεια).Αλλα πριν προχωρησω θα θελα απο ολους σας να κλεισετε τον ορισμο της μαγειας σε 'δυο' φρασεις και να τον καταθεσετε,γιατι διαφορετικα ο καθενας μας θα μιλαει για αλλα πραγματα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2002, 15:36:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ,ΕΙΜΑΙ Η ΑΤΜΑ,


"PERIMENW FILOI MOU APO OLOUS TIS ANAFORES SAS TIS PROSWPIKES SAS APOPSEIS ISWS KAI TIS TYXWN EBIREIES SAS."

ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΗ ΤΗΣ ΣΥΖΗΤΗΣΗΣ ,ΑΥΤΑ ΑΚΟΛΟΥΘΩ...
ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΚΑΤΑΘΕΣΑ ΛΕΞΕΙΣ Σ'ΑΥΤΗ ΤΗΝ "ΚΟΥΒΕΝΤΑ",ΕΙΧΑΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ...
"ΝΑ ΚΟΙΤΑΣ ΔΕΞΙΑ +ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΧΡΥΣΗ ΤΟΥΣ ΤΟΜΗ",ΕΙΠΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ!
ΕΜΕΙΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ,ΕΔΩ, ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΗΔΗ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΑΓΕΙΑ,ΕΙΜΑΣΤΕ ΗΔΗ ΕΔΩ...
ΦΩΣ,ΑΤΜΑ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2002, 16:38:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΧΕΣΗ ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΩΝ-ΦΙΛΟΣΟΦΩΝ ΚΑΙ ΜΑΖΑΣ. Η ΑΝΑΓΚΗ ΤΗΣ ΣΙΓΗΣ

«Γι’ αυτό οι κατέχοντες την γνώση δεν αρέσκονται στους πολλούς ούτε οι πολλοί τους θέλουν. Τους θεωρούν μανιακούς και τους περιγελούν, και τους μισούν και τους καταφρονούν και σε ορισμένες περιπτώσεις τους φονεύουν». Λόγοι, ΙΧ, 4

«Τις συζητήσεις με τους πολλούς να τις αποφεύγεις. Δεν θέλω να τους αποφεύγεις από φθόνο, αλλά διότι από τους πολλούς θα θεωρηθείς γελοίος. Και αυτά τα λόγια έχουν ελάχιστους ακροατές και σύντομα ούτε λίγους θα έχουν. Έχουν κάτι ιδιαίτερο μέσα τους αυτά τα λόγια, τους κακούς τους παρορμούν μάλλον προς την κακία, γι’ αυτό πρέπει να αποφεύγει κανείς τους πολλούς, επειδή αυτοί δεν αντιλαμβάνονται την αρετή των λόγω αυτών...

... Κάθε ανθρώπινο ζώο παρουσιάζει μεγάλη ροπή προς την κακία και γίνεται σύντροφός της, γι’ αυτό και ευχαριστιέται με αυτήν. Αυτό λοιπόν το ζώο, εάν μάθει ότι ο κόσμος γεννιέται και ότι τα πάντα γίνονται σύμφωνα με την πρόνοια και την ανάγκη και ότι πάνω από όλα αυτά κυριαρχεί η ειμαρμένη, δεν θα γίνει πολύ χειρότερο από τον εαυτό του; Αφού καταφρονήσει, δηλαδή, το σύμπαν ως γεννημένο και αποδώσει τις αιτίες του κακού στην ειμαρμένη, δεν θα υποστεί κανένα κακό έργο. Γι’ αυτό πρέπει να φυλάγεται κανείς από αυτούς, ώστε μέσα στην άγνοιά τους να είναι λιγότερο κακοί, από τον φόβο που προκαλεί στις ψυχές τους το άγνωστο». ΕΡΜΗΤΙΚΑ ΚΕΙΜΕΝΑ, ΕΡΜΗΣ ΤΡΙΣΜΕΓΙΣΤΟΣ, Αποσπάσματα, 11, 4-5.

THOTH ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ,ΑΤΜΑ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 12 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy