ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΔΗΛΟΣ ΚΑΙ ΜΥΘΟΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2005, 09:54:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πριν τρία χρόνια πήγα για ένα τριήμερο θαλάσσιων καταδύσεων στην Μύκονο. Το Καταδυτικό κέντρο που ήμουνα συνεργάζονταν με ένα που είναι στην Παραλία της Ψαρρού.

Σαν μια παρένθεση οι υπεύθυνοι είναι πάντα επαγγελματίες δύτες, δηλαδή το χειμώνα (όπου δεν είναι η περίοδος τουριστικών καταδύσεων) εξασκούν το επάγγελμα τους όπως καθαρισμός πλοίων, αρχαιολογικές υποθαλάσσιες ανασκαφές και άλλες εργασίες.

1) Όντας αρκετά διαβασμένος με τον Μύθο της Δήλου ρώτησα των υπεύθυνο των καταδύσεων της Μυκόνου αν έχει κάνει εργασίες ανασκαφών στην Δήλο. Η απάντηση του με άφησε άναυδο,

"όχι ανασκαφές, αλλά είχα δουλέψει πριν χρόνια και έριχνα τσιμέντο σε κάτι τρύπες, δεν αφήσαμε καμμία τις κλείσαμε όλες"

Έμεινα άναυδος και τον ρώτησα καλά πως ρίχνεις υποθαλλάσια τσιμέντο και μου απάντησε,

"είναι ολόκληρη διαδικασία τι να σου εξηγώ"

2) Τέλος πάντων το, συζήταγα αυτό με έναν φίλο και τον αδερφό του που άνηκε αν θυμάμαι καλά στην Σπηλαιολογική. Αυτός αν και δεν ήταν παρών μου είπε ότι κάποια μέλη είχαν πάει στην Δήλο και εξερεύνησαν μια από τις σπηλιές της το βράδυ (παράνομα φυσικά) και ανακάλυψαν τάφους που εικάζουν ότι είχαν σχήμα γυναικών από επάνω από τον τάφο. Τα άτομα αυτά συμπαίραναν ότι ήταν ο τάφος των Υπερβόρειων Παρθένων.

3) Το τελευταίο γεγονός πάλι δεν είναι δική μου εμπειρία. Ένας καλός φίλος κατά την στρατιωτική του θητεία άνηκε στο σώμα Πεζοναυτών με βαθμό Δόκιμος Αξιωματικός. Μου λέει ότι μετά από μια αμφίβια άσκηση λόγω κακοκαιρίας και επειδή σκοτείνιαζε έπρεπε να αράξουν κάπου, το κοντινότερο νησί η Δήλος.

Όταν άραξαν σε μια από τις παραλίες πήγαν να στρατοπεδεύσουν για να κοιμηθούν. Ο φύλακας του νησιού τους φώναξε να φύγουν και κάλεσε τον Αρχηγό του Λιμενικού όπου σύντομα ήρθε και τους έδιωξε κακής κακώς.

Αν και για κανένα από τα παραπάνω γεγονότα δεν μπορώ να πω με σιγουριά ότι πραγματοποιήθηκαν τα αναφέρω σαν μια εξήγηση του μύθου.

1) Δηλαδή το Τσιμέντο σε τρύπες κολλάει με τον Μύθο ότι η Δήλος ήταν ένα κινούμενο νησί που σταθεροποιήθηκε (νομίζω από τον Δία) για να μπορέσει να γίνει η τεκνοποίηση του Απόλλωνα και της Άρτεμις.

2) Ο μύθος (ή ένας από αυτούς) λεει ότι μετά την γέννηση ήρθαν 7 υπερβόρειες γυναίκες για να φυλάξουν τον Απόλλων όπου και έμειναν και πέθαναν στο νησί της Δήλου.

3) Το τελευταίο είναι ο λόγος της απαγόρευσης σε στρατιωτικούς να στρατοπεδεύσουν όπως και η γενικότερη απαγόρευση για νυκτερινή κατοίκηση στο νησί της Δήλου

Τι γίνετε τελικά στην Δήλος; Τι είναι αλήθεια;

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2005, 10:12:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
1) Δηλαδή το Τσιμέντο σε τρύπες κολλάει με τον Μύθο ότι η Δήλος ήταν ένα κινούμενο νησί που σταθεροποιήθηκε (νομίζω από τον Δία) για να μπορέσει να γίνει η τεκνοποίηση του Απόλλωνα και της Άρτεμις.

δεν νομιζω,το ατομο που ασχοληθηκε δεν σου ειπε τι ηταν αυτες οι τρυπες;

2) Ο μύθος (ή ένας από αυτούς) λεει ότι μετά την γέννηση ήρθαν 7 υπερβόρειες γυναίκες για να φυλάξουν τον Απόλλων όπου και έμειναν και πέθαναν στο νησί της Δήλου.

αν θυμαμε καλα ηταν ιερειες του απολλωνα απο την υπερβορεα απο την πατριδα της μητερας του και πρεπει να ηταν τρεις
δεν πιστευω να τις εθαβαν σε σπηλια


3) Το τελευταίο είναι ο λόγος της απαγόρευσης σε στρατιωτικούς να στρατοπεδεύσουν όπως και η γενικότερη απαγόρευση για νυκτερινή κατοίκηση στο νησί της Δήλου

απο τα αρχαια χρονια απαγορευοταν στο ιερο νησι να παει στρατος και να ταφει καποιο ατομο εκει
εχει να κανει απλα με παραδοσεις που εχουν οι λαοι

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2005, 10:53:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
gigenis
"δεν νομιζω,το ατομο που ασχοληθηκε δεν σου ειπε τι ηταν αυτες οι τρυπες;"

Μου είπε μόνο ότι ήταν στην βάση του νησιού (υποθαλάσσια). Υποθέτω ότι δεν ρώτησε και πολλά (πχ γιατί το κάνω αυτό, τί είναι αυτό κτλ) απλά έκανε ότι του έλεγαν

gigenis
"δεν πιστευω να τις εθαβαν σε σπηλια"

Δεν ξέρω θα σε γελάσω αν τις θάβαν ή όχι δεν ξέρω και κατα πόσο είναι αλήθεια ή όχι, υπάρχει κάτι παραπάνω για αυτές;

gigenis
"απο τα αρχαια χρονια απαγορευοταν στο ιερο νησι να παει στρατος και να ταφει καποιο ατομο εκει εχει να κανει απλα με παραδοσεις που εχουν οι λαοι"

Το γνωρίζω αυτό αλλά να ισχύει και σε περίπτωση ανάγκης είναι λίγο τραβηγμένο. Δηλαδή φαντάσου να έχει κακοκαιρία στην θάλασσα να σκοτεινιάζει, να πρέπει κάπου να αράξεις και να μην σε αφήνουν λόγω παραδόσεων;;;; (στις ημέρες μας)

Έχει ακούσει κανείς ή είδε κάτι επιπλέον ή γνωρίζει κάτι που να επιβεβαιώνει τον ΜύθοΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2005, 12:54:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο Ηρόδοτος αναφέρει τις Υπερβόρειες Κόρες Άργη, Ώπι, Υπερόχη και Λαοδίκη. Οι δύο πρώτες λέγεται ότι έφτασαν με τον Απόλλωνα στην Δήλο.
Οι Υπερβόρειες Παρθένες είναι αυτές που κομίζουν τις ιερές προσφορές από τον τόπο τους στη Δήλο, και έχουν πιθανή σχέση με τη δενδρολατρία. Σημειώνεται η ταφή τους στην Δήλο. Τον 6ο αιώνα, ο Πεισίστρατος "καθάρισε" το νησί από όλους τους τάφους (εκτός των δύο υπερβορείων παρθένων-των δύο πρώτων) και τους μετακόμισε στο νησάκι Ρήνια; (Οι τάφοι τους υποτίθεται ότι βρίσκονται στην νοτιοδυτική πλευρά του νησιού κοντά στον Ιωνικό ναό της θεάς Αρτέμιδος.)


Για την απαγόρευση της εγκατάστασης στο νησί μετά την δύση του ηλίου, μάλλον έγινε για πρακτικούς λόγους. Μέχρι το 88πΧ, λέγεται ότι στο νησί κατοικούσαν 20,000 - 30,000 κάτοικοι, οι οποιοί σφαγιάστηκαν κατά την διάρκεια του Μιθριδατικού πολέμου. Τότε το νησί κάϊκε και αργότερα οι μοναδικές "επισκέψεις" ήταν αυτές των πειρατών για να κλέψουν ότι είχε απομείνει.


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2005, 14:57:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ostria

<<Ο Ηρόδοτος αναφέρει τις Υπερβόρειες Κόρες Άργη, Ώπι, Υπερόχη και Λαοδίκη. Οι δύο πρώτες λέγεται ότι έφτασαν με τον Απόλλωνα στην Δήλο.
Οι Υπερβόρειες Παρθένες είναι αυτές που κομίζουν τις ιερές προσφορές από τον τόπο τους στη Δήλο, και έχουν πιθανή σχέση με τη δενδρολατρία. Σημειώνεται η ταφή τους στην Δήλο. Τον 6ο αιώνα, ο Πεισίστρατος "καθάρισε" το νησί από όλους τους τάφους (εκτός των δύο υπερβορείων παρθένων-των δύο πρώτων) και τους μετακόμισε στο νησάκι Ρήνια; (Οι τάφοι τους υποτίθεται ότι βρίσκονται στην νοτιοδυτική πλευρά του νησιού κοντά στον Ιωνικό ναό της θεάς Αρτέμιδος.)>>

αυτα εχω διαβασει και εγω αρα αν δεν κανω λαθος αποριπτουμε την ταφη σε σπηλια


GDS1
<<Το γνωρίζω αυτό αλλά να ισχύει και σε περίπτωση ανάγκης είναι λίγο τραβηγμένο. Δηλαδή φαντάσου να έχει κακοκαιρία στην θάλασσα να σκοτεινιάζει, να πρέπει κάπου να αράξεις και να μην σε αφήνουν λόγω παραδόσεων;;;; (στις ημέρες μας)>>

πολλες παραδοσεις κρατανε ακομα

GDS1
<<Μου είπε μόνο ότι ήταν στην βάση του νησιού (υποθαλάσσια). Υποθέτω ότι δεν ρώτησε και πολλά (πχ γιατί το κάνω αυτό, τί είναι αυτό κτλ) απλά έκανε ότι του έλεγαν>>

αν εχεις επαφη μαζι του καλο θα ηταν να τον ρωτουσες τι ξερει για να μαθουμε και εμεις γιατι αυτα που μας ειπες ειναι πολυ γενικα και δεν μπορουμε να βγαλουμε καποιο ασφαλες συμπερασμα
θα μπορουσε να ηταν για οτιδηποτε

1)βασεις για προβλητα
2)βασεις για κυματοθραυστες
3)κλεισιμο οπων διαφυγης του ποσιμου νερου
4)κλεισιμο οπων εισροης του θαλασινου νερου σε αποθεματα ποσιμου

αυτα τα λιγα μου ερχονται,τωρα να ηταν στηριξη για να μην πλεει το νησι δεν το νομιζω για δυο λογους
1)το σταματησε ο διας
2)δεν μπορει λιγο τσιμεντο να σταματησει την κινηση τεκτωνικων πλακων


Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2005, 15:10:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
gigenis
"αν εχεις επαφη μαζι του "

Δυστυχώς δεν έχω επαφή μαζί του μιλήσαμε μόνο εκείνο το τριήμερο και τίποτα άλλο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2005, 21:17:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

αυτα εχω διαβασει και εγω αρα αν δεν κανω λαθος αποριπτουμε την ταφη σε σπηλια

Δεν είμαι σίγουρη αγαπητέ gigeni. Ταφή σε σπήλαια έχουμε κυρίως κατά την πρώϊμη νεολιθική εποχή πχ. στην Κρήτη, την Βόρεια Ελλάδα και αλλού. Αλλά τώρα μιλάμε για πολύ αργότερα.
Σπήλαια υπάρχουν αρκετά στην Δήλο (κυρίως πάνω στο βουνό) αλλά τα χρησιμοποιούσαν κυρίως ως πρώιμα ιερά (Καβείρων, Δρακοσπηλία κλπ).


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2005, 12:46:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνώ με την Όστρια. Δεν υπάρχει κάποια απόδειξη που να οδηγεί στο συμπέρασμα ότι δεν θάφτηκαν οι Υπερβόρειες σε σπηλιά της Δήλου.

Επιπλέον δεν βρίσκω λογικά τα επιχειρήματα περί κλεισίματος των υποθαλάσσιων τρυπών. Για:

1)βάσεις για προβλήτα
2)βάσεις για κυματοθραύστες
3)κλείσιμο οπών διαφυγής του πόσιμου νερού
4)κλείσιμο οπών εισροής του θαλασσινού νερού σε αποθέματα πόσιμου

Γιατί:

1) Η προβλήτα και το μουσείο που υπάρχει στην δήλο είναι η ίδια από το 1955 και δεν υπάρχει σχέδιο επένδυσης μια και δεν νομίζω να θεωρείται αναγκαίο.
2) Δεν νομίζω να υπάρχει λόγος για κυματοθραύστες
3) Δεν υπάρχουν μόνιμοι κάτοικοι για να χρειάζονται πόσιμο νερό
4) Δεν νομίζω να υπάρχουν αποθέματα πόσιμου νερού.

Γενικότερα είναι περίεργο να γίνονται υποθαλάσσιες εργασίες (να στοκάρουν τρύπες) χωρίς να υπάρχει κάτι που να είναι φανερά χρήσιμο. Το νησί είναι απλά Μουσείο δεν χρειάζονται έργα ύδρευσης ή κάποια άλλα που θα χρησιμοποιηθούν από οικισμό.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2005, 14:11:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
GDS1

1) Η προβλήτα και το μουσείο που υπάρχει στην δήλο είναι η ίδια από το 1955 και δεν υπάρχει σχέδιο επένδυσης μια και δεν νομίζω να θεωρείται αναγκαίο.
2) Δεν νομίζω να υπάρχει λόγος για κυματοθραύστες
3) Δεν υπάρχουν μόνιμοι κάτοικοι για να χρειάζονται πόσιμο νερό
4) Δεν νομίζω να υπάρχουν αποθέματα πόσιμου νερού.

για τα δυο πρωτα θα συμφωνησω απο την στιγμη που δεν γινονται εργασιες αλλα για το νερο απο την στιγμη που εχει καποιους επισκεπτες το νησι και μπορει να εχει και ατομα για ανασκαφες τοτε το νερο ειναι πολυτιμο
προσεξε δεν λεω οτι γινεται για τα αποθεματα νερου απλα προσπαθω να δω τα πιθανα σεναρια και ενα ενα να τα αποριπτουμε μεχρι να φτασουμε στο ποιο πιθανο
αν μπορουσες να ρωτησεις το ατομο που εκανε τις εργασιες καπου θα πηγενε η σκεψη μας τωρα που δεν μπορεις ειμαστε στα σκοταδια

αρκετα περιεργο το γεμισμα των κενων αλλα πρεπει να μαθουμε περισοτερα αν μπορεις κανε μια προσπαθεια μεσο κοινου γνωστου με τον δυτη να μαθεις κατι παραπανω

τωρα για τους ταφους αν δεν κανω λαθος δεν πρεπει να ειναι σε σπηλια
συμφωνα με αυτα που ξερουμε

(Οι τάφοι τους υποτίθεται ότι βρίσκονται στην νοτιοδυτική πλευρά του νησιού κοντά στον Ιωνικό ναό της θεάς Αρτέμιδος.)

αν κοντα στον ναο εχουμε σπηλιες τοτε με μια ερευνα θα βρουμε τους ταφους γιατι το συγουρο ειναι οτι ειχαν μετατραπει σε ναισκους και συγουρα καποιες τελετες θα γινονταν προς τιμη τους

η αποψη μου ειναι οτι οι ταφοι τους θα ηταν σε χορο που ο θεος κατα την επιστροφη του απο την υπερβορεα θα μπορουσε να ιδωθει απο τις ιερειες του δηλαδη σε υπεθριο χορο

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2005, 14:48:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
gigenis
"η αποψη μου ειναι οτι οι ταφοι τους θα ηταν σε χορο που ο θεος κατα την επιστροφη του απο την υπερβορεα θα μπορουσε να ιδωθει απο τις ιερειες του δηλαδη σε υπεθριο χορο"

Δεν θα φέρω αντίρρηση είναι μια λογική άποψη. Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρουμε πραγματικά.

Προσπαθώ να πείσω τον αδερφό του φίλου μου να μου δώσεις τις φωτογραφίες που έχει από την σπηλιά και του εικαζόμενους "τάφους". Δεν ξέρω αν θα τις δώσει αλλά το προσπαθώ.

gigenis
"αν μπορουσες να ρωτησεις το ατομο που εκανε τις εργασιες καπου θα πηγενε η σκεψη μας τωρα που δεν μπορεις ειμαστε στα σκοταδια"

Είναι εφικτή η επικοινωνία μια και μπορώ να πάω στην σχολή που ήταν υπεύθυνη για την εκδρομή εδώ στην Αθήνα. Το θέμα είναι να βρω τον χρόνο.

gigenis
"που εχει καποιους επισκεπτες το νησι και μπορει να εχει και ατομα για ανασκαφες τοτε το νερο ειναι πολυτιμο"

Υπάρχει περίπτερο στο νησί κοντά στο Μουσείο όπου ανοίγει κάθε μέρα και πουλάει εμφιαλωμένο νερό. Υποθέτω ότι δεν υπάρχει ανάγκη ύπαρξης πόσιμου νερού σε μεγάλες ποσότητες ώστε να δικαιολογεί μια τέτοια επένδυση. Σκέψου ότι όταν πήγα εγώ δεν υπήρχε πόσιμο νερό και ο Δύτης είχε κλείσει τις τρύπες πριν από χρόνια. Επειδή ανέβηκα και στην κορυφή του βουνού όπου θεωρείται ότι γεννήθηκε ο Θεός δεν είδα κανένα έργο που να δικαιολογεί αυτές τις εργασίες (ίσως και να μην τις πρόσεξα)

Το χρήμα δεν είναι το παν στην ζωή, η αγάπη είναι. Ευτύχως αγαπάω το χρήμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2005, 23:32:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ποιές παραδόσεις βρε παιδιά?

Στο νησί απαγορεύεται η πρόσβαση μετά τις 2.30 το μεσημέρι που κλείνει το μουσείο και φεύγουν οι τελευταίοι τουρίστες και όχι αποκλειστικά το βράδυ μετά τη δύση του ηλίου...Για τον ίδιο λόγο δεν επιτρέπεται και η προσέγγιση του νησιού με ιδιωτικά σκάφη για μπάνιο στις παραλίες του (και έχει μια μικρή καταπληκτική αμουδερή παραλία από την πίσω πλευρά...)

Επειδή οι φύλακες είναι λίγοι και είναι δύσκολο να αστυνομεύσουν ένα τέτοιο χώρο έχουν βγάλει την απαγόρευση... Το μόνο περίεργο είναιότι αν και οι τάφοι έχουν μεταφερθεί στη Ρήνεια και υπάρχει αρχαιολογικό ενδιαφέρον και εκεί όχι μόνο δεν υπάρχει καμμιά απαγόρευση αλλά επιτρέπεται και η κατοίκηση του νησιού...

Τα νησιά είναι 2 και λέγονται Δήλες η μικρή Δήλος και η μεγάλη Δήλος ή αλλιώς Ρήνεια...

quote:
Υπάρχει περίπτερο στο νησί κοντά στο Μουσείο όπου ανοίγει κάθε μέρα και πουλάει εμφιαλωμένο νερό. Υποθέτω ότι δεν υπάρχει ανάγκη ύπαρξης πόσιμου νερού σε μεγάλες ποσότητες ώστε να δικαιολογεί μια τέτοια επένδυση. Σκέψου ότι όταν πήγα εγώ δεν υπήρχε πόσιμο νερό και ο Δύτης είχε κλείσει τις τρύπες πριν από χρόνια. Επειδή ανέβηκα και στην κορυφή του βουνού όπου θεωρείται ότι γεννήθηκε ο Θεός δεν είδα κανένα έργο που να δικαιολογεί αυτές τις εργασίες (ίσως και να μην τις πρόσεξα)

Στη Δήλο δεν υπάρχει έλλειψη πόσιμου νερού!
Ενα στρώμα πώρου σκεπάζει σε ορισμένα μέρη το γρανίτη που έτσι συγκρατεί το νερό της βροχής σε μικρό βάθος με αποτέλεσμα η διόρυξη πηγαδιών να αφοδιάζει τους φύλακες με σχετικά άφθονο νερό.
Υπάρχει μάλιστα και ένας χείμαρος που πηγάζει από τον Κύθνο διασχίζει για περίπου 1.000 μέτρα το νησί και χύνεται βόρεια στον όρμίσκο του Σκαρδανά.


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Mantis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Panama
2232 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2005, 00:21:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mantis  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Mantis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σας,

ας μου επιτραπεί η επέμβαση στο θέμα τουλάχιστόν όσο αφορά το πρακτικό σημείο...

Νερό δεν υπάρχει στο νησί, τουλάχιστον πόσιμο... το προσωπικό του ΥΠ.ΠΟ που ζει και εργάζεται πάνω στο νησί όλους τους μήνες του χρόνου, εφοδιάζεται εμφυαλόμένο νερό είτε από τη Μύκονο, είτε από το περίπτερο...

Δεν υπάρχει κάποιο φοβερό μυστικό που καλύπτει την νυχτερινή διαβίωση στο νησί, μόνο σαθρά κτίσματα και ακάλυπτες αρχαίες δεξαμενές βρόχινου νερού, που φτάνουν μέχρι και 10μ. βάθος, που σε συνδιασμό την έλλειψη φωτισμού σε όλο το νησί, είναι φοβερά επικίνδυνες, για να μην πω θανάσιμες...

quote:

3) Δεν υπάρχουν μόνιμοι κάτοικοι για να χρειάζονται πόσιμο νερό

Η Δήλος κατοικείται όλο το χρόνο, υπάρχουν αποστολές από την γαλλική, βρετανική, αμερικανική κ.α αρχαιολογική εταιρία, σύν τους μόνιμους φύλακες και τους συντηρητές αρχαιοτήτων που στέλνει το ΥΠ.ΠΟ... όλοι αυτοί μένουν σε προκατασκευασμένα σπιτάκια...

...αυτά είναι πληροφορίες από προσωπική πείρα, δεν έχω απλά επισκευτεί το νησί... το έχω κατοικήσει...

.
.
.
The She Mantis...

Είμαι ο Λόγος και το Πυρ
Είμαι ζενίθ, είμαι ναδίρ

Ανάβω γίνομαι πυρσός
Πνίγω το ψέμα μες στο φως

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2005, 09:26:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους και ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας,

"Το μόνο περίεργο είναι ότι αν και οι τάφοι έχουν μεταφερθεί στη Ρήνεια και υπάρχει αρχαιολογικό ενδιαφέρον και εκεί όχι μόνο δεν υπάρχει καμία απαγόρευση αλλά επιτρέπεται και η κατοίκηση του νησιού"

Έχω την εντύπωση ότι και στην Ρηνεία απαγορεύεται η κατοίκηση το είχα διαβάσει σε κάποιο επίσημο site της Μυκόνου για μια έρευνα που έκανα.

Mantis πολλοί ενδιαφέροντα τα δεδομένα που δίνεις. Δεν ήξερα για την ύπαρξη προκατασκευασμένων κτισμάτων μια και όταν είχα επισκεφτεί το νησί δεν είδα πουθενά τέτοιες οικίες. Πίστευα ότι αυτοί οι αρχαιολόγοι και οι συντηρητές διέμεναν στην Μύκονο και πέρναγαν κάθε μέρα με σκάφη στο νησί.

Υπέθετα ότι κάποιος φύλακας μένει μόνιμα στο νησί κάτι που επιβεβαίωσε και ο γνωστός μου ο στρατιωτικός. Την απαγόρευση το Βράδυ την έχω συνδέσει λόγω του ότι είναι ακάλυπτος αρχαιολογικός χώρος και συνεπώς πολλά μπορούν να συμβούν το βράδυ (πχ αρχαιοκάπηλοι) ούτος η άλλος υπάρχει και η ίδια απαγόρευση και για τις καταδύσεις κοντά στο νησί μια και υπάρχουν κάποια αρχαία ναυάγια και όχι σε κάποιο ιδιαίτερο βάθος (πχ 20μ).

Mantis μήπως γνωρίζεις για αυτές τι υποθαλάσσιες εργασίες που γινόντουσαν;

ΥΣ Συγνώμη αλλά δεν έχω βρει τον χρόνο για να επικοινωνήσω με κανέναν ακόμα


Το χρήμα δεν είναι το παν στην ζωή, η αγάπη είναι. Ευτύχως αγαπάω το χρήμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mantis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Panama
2232 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2005, 10:40:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mantis  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Mantis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σας,

Ούτε η Ρηνεία κατοικείται... οι δυνατοί αέριδες και τα επικίνδυνα νερά των στενών, όπως και η σπουδαιότητα των ευρημάτων που παραμένουν μέσα στην γη, είναι απαγορευτικά...

Τα κτίσματα που μένουν οι αρχαιολόγοι και οι φύλακες είναι τοποθετημένα στο λόφο αριστερά της ανασκαφής, που λόγο του σχήματος του έχει πάρει την ονομασία "μεγάλη καμήλα"... είναι μικρά σπιτάκια βαμμένα στο χρώμα της ώχρας για να ταιριάζουν απόλυτα στο περιβάλλον...

Οι συντηρητές αρχαιοτήτων μένουν σε υπερυψωμένα conteiner που σχηματίζουν εσωτερική αυλή και βρίσκονται πίσω από την ανασκαφή, μακρυά από τα μάτια των επισκεπτών...

Για αρκετές μέρες, μέχρι και εβδομάδες το νησί μένει αποκλισμένο από τον καιρό, τα μικρά σκάφη που χρησιμοποιούνται για την μεταφορά των επισκεπτών δεν ταξιδεύουν με αέρα πάνω από 6 μποφόρ και το υπηρεσιακό σκάφος που είναι ακόμη μικρότερο στα 4 μποφόρ σταματά τις μετακινήσεις... μεγαλύτερα σκάφη ανοικτού ή κλειστού τύπου δεν μπορούν να μπούν στα στενά ανάμεσα στα νησιά γιατί κάποια σημεία είναι αρκετά ρηχά και υπάρχει φόβος προσάραξης, άρα το προσωπικό που επανδρώνει το νησί δεν έχει άλλη επιλογή παρά να μένει μόνιμα σέ αυτό...

Η μόνη φορά που παρέμειναν επισκέπτες μετά την δύση του ηλίου στην Δήλο ήταν τον Αύγουστο του 2002 που πραγματοποιήθηκε μια γιορτή Πανσελήνου... όμως η φύλαξη του χώρου ήταν δρακόντεια και οι επισκέπτες είχαν περιοριστεί σε συγκεκριμένο τμήμα της ανασκαφής...

Έχουν υπάρξει πολλά περιστατικά παραστρατημένων επσκεπτών που έχουν ξεχαστεί και έχουν χάσει τα πλοία, ή άλλων που έχουν αποφασίσει να αποβιβαστούν στη Δήλο μέσα στη νύχτα για να πραγματοποιήσουν δωδεκαθεϊστικές τελετές ή εξερευνήσεις ή κλοπές...

quote:

Mantis μήπως γνωρίζεις για αυτές τι υποθαλάσσιες εργασίες που γινόντουσαν;

Δεν γνωρίζω κάτι σχετικό, αλλά μπορώ να ρωτήσω... βέβαια δεν ξέρω κατά πόσο θα πάρω ορθή απάντηση... η αρχαιολογική εταιρία και το υπουργείο πολιτισμού, έχει αυστηρή πολιτική πάνω στις εργασίες που πραγματοποιεί και στις εξηγήσεις που δίνει στο κοινό και στα άτομα με το οποία έχει συνεργαστεί και συνεργάζονται...

.
.
.
The She Mantis...

Είμαι ο Λόγος και το Πυρ
Είμαι ζενίθ, είμαι ναδίρ

Ανάβω γίνομαι πυρσός
Πνίγω το ψέμα μες στο φως

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2005, 11:03:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Mantis... μου προκαλεί πραγματικά μεγάλη εντύπωση το γεγονός ότι ενώ κατοίκησες στο νησί δεν γνωρίζεις την ύπαρξη πόσιμου νερού...

Μήπως για κάποιο λόγο κάποιοι δεν το κάνουν γνωστό σε όλους?
Οπως επίσης εντύπωση μου κάνει ότι δεν ξέρεις ότι η Ρήνεια έχει κάποιους λιγοστούς κατοίκους...(όχι βέβαια αρχαιολόγους)
Οποιος είναι από τα μέρη αυτά μπορεί μάλιστα να επιβεβαιώσει του λόγου μου το αληθές...

Η βραδιά της Πανσελήνου... όπου η πανέμορφη πανσέληνος "καπελώθηκε" από την πιο όμορφη μουσική υπόκρουση...

Ετσι από περιέργεια... πριν πόσα χρόνια έμεινες στο νησί?


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy