ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Test : Πόσο δημοκράτης είσαι ????
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 11
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2005, 19:52:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάντε το εξής πείραμα.

Σταματήστε κάποιον στο δρόμο και ρωτήστε τον "τι σημαίνει δημοκρατία ?"

Οι περισσότεροι θα σας απαντήσουν "μα φυσικά, δημοκρτία σημαίνει οτι ο καθένας μπορεί να λέει και να κάνει ότι του καπνίσει... "


Σωστά ?
Σωστά.


Πράγματι, οι περισσότεροι αυτό θα σας πούν.

Κάντε λοιπόν ένα τέστ. Πόσο δημοκράτες είστε ?

Πόσο θα συμπεριφερόσασταν ΑΚΡΙΒΩΣ έτσι, πόσο θα θέλατε να είναι ΑΚΡΙΒΩΣ έτσι...

Προϋποθέτω οτι έστω κάποιοι από εσάς ξέρουν τι σημαίνει Δημοκρατία και ποιές είανι οι βαθύτερες επιταγές της.

Όχι, δεν ανοίξαμε τραπεζικό θέμα. Τέστ είναι.



scar_face
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
183 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2005, 21:18:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους scar_face  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα πως να απαντήσουμε στο ΤΕΣΤ, ξέροντας πως δεν σημαίνει αυτό δηοκρατία?




The love is like a ball. Ul c
.|.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2005, 21:55:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δημοκρατια σημαινει συμμετοχη Ολων σε Ολα.

Οταν δεν συμβαινει αυτο εχουμε την σημερινη Αχρηστοκρατια.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Invader
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
408 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2005, 21:56:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Invader  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Μα πως να απαντήσουμε στο ΤΕΣΤ, ξέροντας πως δεν σημαίνει αυτό δηοκρατία?

Δυστυχώς, αυτό ακριβώς σημαίνει.

''μητρός τε και πατρός τε και των
άλλων προγόνων απάντων τιμιότερον εστι πατρίς και σεμνότερον και αγιότερον ...''


Edited by - Invader on 19/08/2005 21:57:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ALOS
Μέλος 3ης Βαθμίδας


754 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2005, 22:38:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ALOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάνε ελεύθερα ότι δεν θέλεις να σου κάνουν
(εκτός αν είσαι μαζοχιστής)

Edited by - ALOS on 19/08/2005 22:39:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2005, 22:57:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωραίο θέμα!

Πριν αρχίσω να λέω για τη δημοκρατία και τις απόψεις μου επ'αυτής, θα ήθελα να δηλώσω εκ προοιμίου ότι το μόνο βέβαιο είναι πως ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ, εδώ στην Ελλάδα, αλλά ούτε νομίζω πως υφίσταται και σε καμιά άλλη χώρα (εκεί ίσως είναι και χειρότερα...)


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DAGON
Μέλος 3ης Βαθμίδας


664 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2005, 01:39:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DAGON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Mάλλον θα πρέπει να θέσεις και κάποιους παράγοντες στο ερώτημά σου.

Ποιά δημοκρατία?

α)την δημοκρατία ως ιδέα

β)την (άμεση)δημοκρατία ως πολιτικό σύστημα της αρχαίας Αθήνας

γ)την σημερινή κοινοβουλευτική (και όχι μόνο) ασυδοσία

Η "δημοκρατία" είναι μια ωραία λέξη-καραμέλα που έχει πιπιληθεί για τα καλά από όλους τους άσχετους, τους αμόρφωτους και τους ηλίθιους.
Α ναι, και από αυτούς που γνωρίζουν όντως τι σημαίνει

Ναι έτσι είναι

Ας μάθουμε πρώτα τι σημαίνει μία λέξη και μετά να την χρησιμοποιούμε


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2005, 02:24:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δημοκρατία...
Δημο-κρατία.
Ο λαός "κρατεί", εξουσιάζει μέσα από εκλεγμένους αντιπροσώπους του.
Μήπως όμως πολλοί κατά καιρούς έχουν παρερμηνεύσει την ετυμολογία της λέξης αυτής και την έχουν μεταφράσει ως "κρατώ τον δήμο", δηλαδή "εξουσιάζω το λαό"....?

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DAGON
Μέλος 3ης Βαθμίδας


664 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2005, 03:10:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DAGON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μήπως όμως πολλοί κατά καιρούς έχουν παρερμηνεύσει την ετυμολογία της λέξης αυτής και την έχουν μεταφράσει ως "κρατώ τον δήμο", δηλαδή "εξουσιάζω το λαό"....?

Διστυχώς δεν είναι κατά καιρούς Dying_Incubus.
Πάντα έτσι ήταν. Με εξαίρεση τον 5ο πΧ και αυτό είναι ένα θέμα που σηκώνει πραγματικά πολύ συζήτηση.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2005, 03:31:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εκεί ακριβώς ήθελα να καταλήξω, φίλε μου, και με διευκόλυνες!
Κι όντως το θέμα σηκώνει αρκετή ανάλυση...

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krisnna
Πλήρες Μέλος

Greece
1040 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2005, 07:30:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krisnna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δημοκρατία σημαίνει :
Ο Δήμος κραττεί δηλαδή ο λαός εξουσιάζει.
Δημοκρατία τυπικά σημαίνει να εφαρμόζεται στην διακυβέρνηση μιάς πόλης ή χώρας η γνώμη και το συμφέρον των πολλών ή διαφορετικά της λαικής πλειοψηφίας. Αλλά η αληθινή έννοια της δημοκρατίας είναι να μήν μείνει κανένας δυσαρεστημένος ούτε ο τελευταίος αντηρρησίας πολίτης.
Για μένα το πολίτευμα της δημοκρατίας είναι κάτι το ουτοπικό δέν μπορεί να εμφανιστεί ούτε να εφαρμοστεί, όλες οι μορφές δημοκρατίας που ζούμε στις μέρες μας είναι πλαστά υποκατάστατα.
Δημοκράτης τέλος είναι όποιος ακολουθεί το δόγμα : Μήν κάνεις στον άλλον αυτό που δέν θέλεις να σου κάνει αυτός!! Όσο πιστότερα το τηρούμε τόσο περισσότερο δημοκράτες είμαστε.

"Non, nisi parento, vincitur"
ΒΑΚΩΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2005, 10:39:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λεβέντες, καλά τα λέτε στη θεωρία...

Πέστε μου όμως, γιατι είναι τόσο συγκεχυμένη η άποψη τι είναι Δημοκτρατία, που στην πραγματικότητα ο καθένας ερμηνεύει αυτήν την έννοια όπως του καπνίσει ???

Σε λίγο ο άλλος θα παραγγείλει "μια Δημοκρατία στο τέσσερα παρακαλώ" ή "μια Δημοκρατία με λουκάνικο και ροκφόρ" ή ακόμα ακόμα "μια Δημοκρατία να κάνει και να λέει ο καθένας ότι γουστάει"...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DAGON
Μέλος 3ης Βαθμίδας


664 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2005, 10:54:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DAGON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι τόσο συγκεχυμένη γιατί με την πάροδο του χρόνου απέκτησε μία ευρύτερη, πιο γενική/αφηρημένη έννοια όπως πχ η λέξη ελευθερία ή ή λέξη ισότητα, κατά συνέπεια δυσκολία στον προσδιορισμό και την συγκεκριμενοποίσηση.
Μην εκπλήσεσαι και με άλλες λέξεις έχει συμβεί αυτό.
Η λέξη ρατσισμός ας πούμε/ άλλη μία λέξη-καραμέλα, αν μεταφραστεί σημαίνει φυλετισμός. Όμως όχι, ρατσισμός είναι και το ένα, ρατσισμός είναι και το άλλο κλπ.
Η δε λέξη φασισμός, εκεί κι αν έχει γίνει το μεγαλύτερο...μπουρδούκλωμα.
Φασισμός=πολιτικό κίνημα στην Ιταλία του Μουσολίνι
Σήμερα για να καταλάβεις φασισμός, ρατσισμός, εθνικισμός, ναζισμός, ακροδεξιά, πατριωτισμός, συντηρητισμός, ξενοφοβία, αρχαιολατρείακλπκλπκλπ λίγο πολύ σημαίνουν το ίδιο.
Δεν νομίζω ότι είναι τυχαία η παραποίηση κάποιων συγκεκριμένων εννοιών.
Ο λόγος είναι απλός:η άγνοια.


Edited by - DAGON on 20/08/2005 10:55:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2005, 11:21:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δεν νομίζω ότι είναι τυχαία η παραποίηση κάποιων συγκεκριμένων εννοιών.
Ο λόγος είναι απλός:η άγνοια.

Και άν είναι από άγνοια, γιατί θα πρέπει να βασιλεύει η άγνοια σε έναν χώρο που θεωρείται Σχολή ?

Γιατί π.χ. να ΞΕΡΟΥΜΕ οτι υπάρχουν πολεις στην αόρατη πλευρά του Άρη και να μην ξέρουμε τι σημαίνει Δημοκατία (ή άλλα βασικά) ?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DAGON
Μέλος 3ης Βαθμίδας


664 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2005, 11:37:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DAGON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και σου απαντώ κι εγώ

Γιατί π.χ. να ΞΕΡΟΥΜΕ οτι υπάρχουν πολεις στην αόρατη πλευρά του Άρη και να μην ξέρουμε τι σημαίνει Δημοκατία (ή άλλα βασικά) ?

Μήπως λοιπόν να πιάσουμε και λίγο Πλάτωνα και να αφήσουμε το Strange στην άκρη?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μηδενιστής
Μέλος 2ης Βαθμίδας


277 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2005, 12:05:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μηδενιστής  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γιατί π.χ. να ΞΕΡΟΥΜΕ οτι υπάρχουν πολεις στην αόρατη πλευρά του Άρη και να μην ξέρουμε τι σημαίνει Δημοκατία (ή άλλα βασικά) ?

Φίλε μου μήπως τελικά κάτι θέματα που θεωρούμε εμείς γελοία είναι πολύ δυσκολότερα απο ότι νομίζουμε? Το να ανακαλύψουμε τον Άρη ή τους γείτονες προς εμάς πλανήτες δέν απαιτεί τίποτα περισσότερο απο μιά τεχνολογική έξαρση όπως την επισυμβαίνουσα στον πλανήτη μας τις τελευταίες δεκαετίες. Αλλά την έννοια της δημοκρατίας πολλές χιλιετίες τώρα προσπαθούμε να την ανακαλύψουμε και να την εφαρμόσουμε οδηγούμενοι συνεχώς σε ψευδή και υποκριτικά συμπεράσματα. Οι αρχαίοι μας πρόγονοι είχαν προσεγγίσει περισσότερο απο οποιουσδήποτε άλλους την έννοια, και προσπάθησαν να την εφαρμόσουν. Αποτέλεσμα τους ήταν η δημιουργία του ιδανικότερου δημοκρατικού πολιτεύματος όπως το της αρχαίας Αθήνας. Όλα τα μετέπειτα πειράματα ναυάγησαν και απέτυχαν παταγωδώς, περάσαμε απο άπειρες περιόδους καθεστώτων ολοκληρωτισμού, φεουδαρχίας, μοναρχιών και πάντα αναζητούσαμε την αληθινή δημοκρατία που ακόμα και σήμερα δέν έχουμε καταφέρει ούτε να διατυπώσουμε, ούτε να προσεγγίσουμε.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2005, 12:30:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Οι αρχαίοι μας πρόγονοι είχαν προσεγγίσει περισσότερο απο οποιουσδήποτε άλλους την έννοια, και προσπάθησαν να την εφαρμόσουν. Αποτέλεσμα τους ήταν η δημιουργία του ιδανικότερου δημοκρατικού πολιτεύματος όπως το της αρχαίας Αθήνας. Όλα τα μετέπειτα πειράματα ναυάγησαν και απέτυχαν παταγωδώς

Σε πιστεύω.

Δούλε, φέρε μου ...



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2005, 13:00:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πέστε μου όμως, γιατι είναι τόσο συγκεχυμένη η άποψη τι είναι Δημοκτρατία, που στην πραγματικότητα ο καθένας ερμηνεύει αυτήν την έννοια όπως του καπνίσει ???


Vril, η μόνη εξήγηση που μπορώ να δώσω εγώ είναι οτι είτε μερικοί δε θέλουν να μάθουμε τι είναι αυτή η έννοια, που δεν την πολυπιστεύω, είτε δε θέλουμε να δούμε τι είναι η Δημοκρατία επειδή έχουμε βολευτεί στην αντίληψη που έχουμε για αυτήν.
Όταν στα σχολεία μας μαθαίνουν για τη Δημοκρατία, για τον Χρυσό αιώνα του Περικλή κτλ κτλ κάτι ξέρουν που το κάνουν...

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Laryp
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
215 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2005, 14:52:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Laryp  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι κάνουν στα σχολεία????
Μας μαθαίνουν για τον χρυσό αιώνα του Περικλέους???
Από πότε ρε παιδιά??
Αν μας δίδασκαν δημοκρατία στο σχολείο σήμερα θα είχαμε εκλεγμένη ολιγαρχία???
Εντάξει ας σοβαρευτούμε λίγο...
Καλά το διάβασμα και η μελέτη...
Καλή η σημασιολογική ανάλυση της λέξεως δημοκρατία...
Καλές επευφημίες για την ιδέα της δημοκρατίας....
Αλλά αυτό που ξέρω εγώ είναι πως η δημοκρατία είναι το πιο δύσκολο πολίτευμα [άσχετα καλό ή όχι] και για να έχεις δημοκρατία πρέπει να στρώσεις κώλο, να στρωθείς στη μελέτη, να εφαρμόσεις αυτά που διαβάσεις, να βγεις στο περιθώριο [αφού η ολιγαρχική κάστα δεν επιτρέπει δημοκρατικά παρατράγουδα, κάτι παραφιλολογικές συζητήσεις μόνο για ανύπαρκτες ιδεολογίες και τέτοια ανούσια] και το κυριότερο:
ΝΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΣΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΔΗΜΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΟΛΙ ΣΟΥ.


ΤΑ ΑΝΤΕΧΟΥΜΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ??????????
Τρίχες αντέχουμε και μετά παραπονιόμαστε κι όλας επειδή δεν είναι όλα τέλεια, επειδή δεν μας χαρίζουν μια άριστη δημοκρατία όπου εμείς δεν θα κάνουμε τίποτα, επειδή μας κακομεταχειρίζονται οι πολιτικοί που ΑΚΟΥΣΟΝ ΑΚΟΥΣΟΝ εμείς εκλέγουμε.........
Καλά τα λογάκια αλλά στην πράξη αντέχουμε να έχουμε δημοκρατία???
Ας απαντήσει κάποιος σ' αυτό....
ΑΝΤΕΧΟΥΜΕ??????????


Η ΛΥΣΙΣ ΤΟΥ ΜΠΡΕΧΤ

Μετά την εξέγερση της 17ης Ιουνίου
Έδωσε εντολή ο γραμματέας της Ενώσεως Συγγραφέων
Να μοιραστούν φυλλάδια στη λεωφόρο Stalin
Στα οποία είχε γραφτεί για να διαβάσεις, ότι ο λαός
Την εμπιστοσύνη της κυβέρνησης έχασε από απερισκεψία
Και μόνο μέσα από διπλασιασμένη εργασία
Μπορούσε να ξανακερδίσει. Δεν θα'ταν δα
Πολύ απλούστερο, η κυβέρνηση
Να καθαιρέσει τον λαό και
Να εκλέξει έναν άλλον;


Για να είστε επαναστάτες πρέπει να μελετάτε.
Λένιν
[και φυσικά να κάνετε πράξη αυτά που μελετάτε...]

Πολιτική σημαίνει παιδεία....
Δημοκρατία σημαίνει ενδιαφέρον για την πολιτική....
Ενδιαφέρον για την πολιτική σημαίνει ενδιαφέρον για τα ΚΟΙΝΑ...
Ενδιαφέρον για τα κοινά σημαίνει ότι όταν κάποιος θα σ' αποκαλεί ΙΔΙΩΤΗ εσύ θα το παίρνεις σαν βαρύτατη προσβολή κι όχι ως φιλοφρόνηση....
Τι λέτε λοιπόν αξίζουμε να έχουμε ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ????
Δεν το νομίζω γι' αυτό ας μείνουμε στα λόγια.....ΚΑΙ ΑΣ ΠΑΨΟΥΜΕ ΝΑ ΠΑΡΑΠΟΝΙΟΜΑΣΤΕ ΠΟΥ ΔΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΑΣ ΑΝΗΚΕΙ!!!!!
Το θέμα δεν είναι να έχουμε δημοκρατία....
Αν καταλυθεί η "δημοκρατία" που έχουμε μάλλον [δεν είμαι και βέβαιος]
θα επαναστατήσουμε.....
Το θέμα είναι να αγωνιζόμαστε για να έχουμε δημοκρατία!!
Εγώ το μόνο που βλέπω γεμάτα πρακτορεία του ΟΠΑΠ και φωνές από μέσα
"ΟΧΙ ΡΕ ΓΑΜΩΤΟ ΤΟ ΕΧΑΣΑ ΚΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΤΟΙΧΗΜΑ"....
Φίλε Βριλ έξοχο το θέμα που άνοιξες....
Νομίζω πως το τεστ έπρεπε να γίνει ως εξής....
Σταματάμε κάποιον τυχαία στον δρόμο και τον ρωτάμε
"ΤΙ ΓΝΩΜΗ ΕΧΕΤΕ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΕΡΙΚΛΗ??"
Η απάντηση που θα πάρουμε "ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΛΗ ΦΩΝΗ"
/*
*/
*/
Καλά να πάθουμε λοιπόν...
Αυτά αξίζουμε αυτά έχουμε....
Πολύ καλά να πάθουμε......
Να δούμε πότε θα μάθουμε>>>>>>>>>>>>>?

Φωνές, αλαλαγμοί, χαρές
ενθουσιασμοί, ζητωκραυγές!
Και ποιος τολμάει να τους πει
πως νίκησαν οι δύσμοιροι
τρέχοντας στον ανεμπόδιστο δρόμο της κατηφόρας...
Χρ. ΚατσιγιάννηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2005, 18:07:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τι κάνουν στα σχολεία????
Μας μαθαίνουν για τον χρυσό αιώνα του Περικλέους???
Από πότε ρε παιδιά??
Αν μας δίδασκαν δημοκρατία στο σχολείο σήμερα θα είχαμε εκλεγμένη ολιγαρχία???

Από το Δημοτικό.
Αν έχεις φυλάξει κάποιο βιβλίο Ιστορίας από το Δημοτικό θα το βρείς...

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Laryp
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
215 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2005, 18:22:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Laryp  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κοίτα επίτρεψέ μου μιας και είμαι ακόμα στο Λύκειο να τα έχω φρέσκα...
Να το θέσω αλλιώς ωραία πες μου 5 πράγματα που έκανε ο Περικλής την εποχή εκείνη, πέντα μέτρα που πήρε......
Επί πλέον πες μου τι εφαρμόζουμε από εκείνη την εποχή εκτός από το όνομα?? Γιατί καλά να λες πως μας τα διδάσκουν αλλά....
Τέτοια θέματα φίλε μου δεν είναι αντικείμενο διδασκαλίας αλλά βιώματος...Τι σημασία έχει δηλαδή αν τα γράφουν [που επιμένω κοίταξε λίγο πως τα γράφουν] τα βιβλία του Π.Ι.???
Φτάνουν τα λόγια ....νισάφι δεν νομίζεις???
Κι έπειτα όταν ο νέος σήμερα και η νέα που βγαίνει από το Λύκειο έχει σαν απώτερο "στόχο" να γίνει δημόσιος υπάλληλος για να την αράξει και λέει ώχ! εμένα τι με νοιάζουν αυτά εγώ δ.υ. θα γίνω τότε καταλαβαίνεις για τι είδους παιδεία μιλάμε και για ποια διδασκαλία περί χρυσού αιώνος....
Και επιμένω πες μου για εκείνη την εποχή ότι θυμάσαι απ' το σχολείο??
Κι όχι από το δημοτικό όπως λες εσύ γιατί τότε ξέρεις να πετάς μόνο το τόπι.....
Φιλικά φυσικά,
Βασίλης

Φωνές, αλαλαγμοί, χαρές
ενθουσιασμοί, ζητωκραυγές!
Και ποιος τολμάει να τους πει
πως νίκησαν οι δύσμοιροι
τρέχοντας στον ανεμπόδιστο δρόμο της κατηφόρας...
Χρ. ΚατσιγιάννηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2005, 21:11:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε Βριλ έξοχο το θέμα που άνοιξες....


Εντάξει... Με έχεις δει σε πολλά θέματα .. "πίου-πίου" ???

quote:

Νομίζω πως το τεστ έπρεπε να γίνει ως εξής....
Σταματάμε κάποιον τυχαία στον δρόμο και τον ρωτάμε
"ΤΙ ΓΝΩΜΗ ΕΧΕΤΕ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΕΡΙΚΛΗ??"
Η απάντηση που θα πάρουμε "ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΛΗ ΦΩΝΗ"


Στόπ. Μην παρεκλίνεις της πορείας, θα εκδόσω ... ρενεγκέιτ !

quote:

Αν μας δίδασκαν δημοκρατία στο σχολείο σήμερα θα είχαμε εκλεγμένη ολιγαρχία???
Εντάξει ας σοβαρευτούμε λίγο...


Γιατί ? Επειδή τό΄πιασες ???? !!!!


quote:

ΝΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΣΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΔΗΜΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΟΛΙ ΣΟΥ.


ώπα...

quote:

ΤΑ ΑΝΤΕΧΟΥΜΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ??????????
Τρίχες αντέχουμε


Ακριβώς !
100% μέσα...

Γιατί, αν δείτε, η Δημοκρατία στηρίζεται σε αποφάσεις που παίρνει η ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ...

Αυτό σημαίνει, οτι όταν τίθεται το ερώτημα "να το κάνουμε έτσι ή να το κάνουμε αλλιώς" σημαίνει οτι αποφασίζεται αν θα το κάνουμε έτσι ή αλλιώς και αυτό σημαίνει, οτι η απόφαση που θα παρθεί θα ληφθεί με ΣΧΕΤΙΚΗ πλειοψηφία και όχι με κριτήριο να είναι ΟΛΟΙ ευχαριστημένοι !

Άρα, οι λίγοι που δεν είναι η πλειοψηφία, οι λίγοι που θα μείνουν δυσαρεστημένοι, σε ένα ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ, ωφείλουν για χάρη του ευρύτερου κοινωνικού συνόλου ΝΑ ΤΟ ΒΟΥΛΩΣΟΥΝ !!!

χα χα.

Πόσους ξέρετε που είναι πρόθυμοι να θυσιάσουν το ΑΤΟΜΙΚΟ τους ΣΥΜΦΕΡΟΝ για το ώφελος του συνόλου ????

Πόσους ξέρετε, που από σεβασμό στις επιταγές της Δημοκρατίας θα καταλάβαουν οτι προέχει το συμφέρον των πολλών και όχι μόνο η τσέπη ΜΟΥ ???

Λοιπόν,

πόσους Δημοκράτες ξέρετε ?

πόση Δημοκρατία αντέχετε ?

πόσο Δημοκράτες είστε ????


Edited by - Vril on 20/08/2005 21:13:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DAGON
Μέλος 3ης Βαθμίδας


664 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2005, 21:12:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DAGON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παρατήρησα ότι τελικά τέθηκε θέμα για την δημοκρατία της Αρχαίας Αθήνας.
Ίσως το παρόν τόπικ δεν είναι το κατάλληλο για την ανάπτυξη του, γιατί από όσο κατάλαβα αυτό που θέλει κυρίως να θίξει ο Βριλ είναι ότι και η κουτσή Μαρία(που λέει κι ο λαός) μιλάει για δημοκρατία και κάνει χρήση της λέξης από ιδιοτέλεια, ενώ στην πραγματικότητα δεν ξέρει καν τι είναι αυτό για το οποίο μιλάει.
Θα πω μόνο ένα πράγμα και δεν θα επεκταθώ.
Η δημοκρατία του 5ου πΧ ήταν ένα φιλοσοφικό πείραμα και δεν μπορούμε παρά να το κρίνουμε με τα γεγονότα/καταστάσεις/προϋποθέσεις της εποχής του.

Οπότε ούτε αυτό

quote:
Οι αρχαίοι μας πρόγονοι είχαν προσεγγίσει περισσότερο απο οποιουσδήποτε άλλους την έννοια, και προσπάθησαν να την εφαρμόσουν. Αποτέλεσμα τους ήταν η δημιουργία του ιδανικότερου δημοκρατικού πολιτεύματος όπως το της αρχαίας Αθήνας. Όλα τα μετέπειτα πειράματα ναυάγησαν και απέτυχαν παταγωδώς, περάσαμε απο άπειρες περιόδους καθεστώτων ολοκληρωτισμού, φεουδαρχίας, μοναρχιών και πάντα αναζητούσαμε την αληθινή δημοκρατία που ακόμα και σήμερα δέν έχουμε καταφέρει ούτε να διατυπώσουμε, ούτε να προσεγγίσουμε.

αλλά ούτε κι αυτό

quote:
Δούλε, φέρε μου ...

μπορούν να αποτελέσουν στοιχεία για να το κρίνουμε.
Μιλάμε για ένα συγκεκριμένο τόπο, μία συγκεκριμένη ημερομηνία, με κάποιες συγκεκριμένες προϋποθέσεις.
Είναι αντιεπιστημονικό το να το κρίνουμε με τα σημερινά δεδομένα.


Edited by - DAGON on 20/08/2005 21:17:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2005, 21:19:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν και ξεφεύγουμε από το θέμα κι ο θεματοθέτης μπορεί να μας τα "χώσει", θα σου απαντήσω...
Ο Περικλής διέθετε τις εισφορές από συμμάζους της Αθήνας στην χρηματοδότηση εκστρατειών, στο κτίσιμο ναών κτλ.
Έκτισε την Ακρόπολη, τον Παρθενώνα, μεγάλωσε το λιμάνι του Πειραιά, όπου μάλιστα για τη ρυμοτομία του Πειραιά προσέλαβε τον ιππόδαμο, ο οποίος έχτισε τους δρόμους του Πειραιά με τέτοιο τρόπο ώστε πολλές μεταγενέστερες πόλεις στην Ευρώπη μιμήθηκαν το παράδειγμα του Πειραιά.
Εφηύρε τις κληρουχίες για να ισχυποποιήσει τη θέση της Αθήνας και με κάποιες εγκαταστάσεις που έγιναν σε διάφορα Ελληνικά νησιά δόθηκε εργασία σε πολλούς Αθηναίους.
Βοήθησε και το ελληνικό εμπόριο που εκείνη την εποχή ήκμασε πάρα πολύ.
Το 443 Π.Χ. εδραιώθηκε η αποικία των Θουρίων και λίγο αργότερα χτίστηκε η πόλη Αμφίπολη.
Τέλος, ήταν ένας επιτυχημένος στρατιωτικός ηγέτης (επιτυχής πολιορκία της Σάμου το 440 Π.Χ.) και στα χρόνια του το ελληνικό πνεύμα έλαμψε.

Αυτά δεν τα έχουμε διδαχτεί?
Αν και δε θυμόμουν ακριβώς κάθε ημερομηνία, αυτά τα είχαμε διδαχτεί, φίλε μου!
Δε λέω πως τηρούμε κατά γράμμα την έννοια της Δημοκρατίας όπως ήταν στην Αρχαιότητα.
Όταν για παράδειγμα ακούς να σου λένε οτι "γιατί να μη βάλω μίνι να βγώ έξω το βράδυ, Δημοκρατία δεν έχουμε?", όταν ο καθένας λέει ό,τι αβάσιμο θέλει επειδή έχουμε Δημοκρατία κτλ κτλ δεν έχει χαθεί το νόημα αυτής της λέξης?
Τη Δημοκρατία την έχουμε υϊοθετήσει κατ' όνομα και σαν πολίτευμα.
Στην ερμηνεία της την έχουμε.............

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DAGON
Μέλος 3ης Βαθμίδας


664 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2005, 21:37:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DAGON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
όταν ο καθένας λέει ό,τι αβάσιμο θέλει επειδή έχουμε Δημοκρατία κτλ κτλ δεν έχει χαθεί το νόημα αυτής της λέξης?
Τη Δημοκρατία την έχουμε υϊοθετήσει κατ' όνομα και σαν πολίτευμα.

Πολύ σωστός
Αυτή είναι η ουσία του θέματος

Όσον αφορά την διδασκαλία στα σχολεία, αυτό κι αν είναι τεράστιο θέμα.
Εκπαίδευση=μόρφωση+παιδεία
Διστυχώς σήμερα υπάρχει μόνο το ένα από τα δύο. Κι αυτό όχι ολοκληρωμένο.
Αν ο δάσκαλος ήταν και παιδαγωγός, ίσως είχαμε και καλύτερη εικόνα για την δημοκρατία σήμερα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Laryp
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
215 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2005, 15:05:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Laryp  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εντάξει γνώμη μου είναι να μην παίζουμε με τις λέξεις γιατί χαλάμε την ουσία και το νόημα μας και μετά ΒΡΑΣΕ ΡΥΖΙ ΚΑΙ ΑΣΕ ΤΟΝ ΚΙΝΕΖΟ ΝΑ ΣΦΥΡΙΖΕΙ.......

Λοιπόν τι νόημα έχει ότι διδασκόμαστε κάτι το οποίο δεν εφαρμόζουμε??
Που αφ' ενός δεν το εφαρμόζουν αυτοί που το διδάσκουν πρώτοι από όλους [και δεν ντρέπονται και λίγο] και που αφ' ετέρου δεν το εφαρμόζουμε εμείς γιατί δεν μας συμφέρει.....Οπότε να μην ακούω ότι διδασκόμαστε τον χρυσό αιώνα του Περικλέους και τέτοιες τρίχες και μετά να νομίζουμε πως έχουμε και παιδεία......Έλεος δηλαδή...
Φίλε Dying_Incubus ο Περικλής αυτό που κατάφερε να κάνει [κάτι που σαφώς επέτρεψαν οι συνθήκες της εποχής] ήταν να δώσει αξία στη γνώση, στην παιδεία και στη συμμετοχή στα κοινά...
Ήταν ο πρώτος που "έκοψε" μισθό στους βουλευτές....
Ο λόγος ο εξής.......
Απ' τη στιγμή που υπήρχαν όχι μόνο εκλεγμένες θέσεις αλλά και κληρωτές θέσεις [το πιο σπουδαίο από όλα είναι αυτό] οι φτωχοί γεωργοί που παρόλου που είχαν διάθεση να προσ-φέρουν δεν μπορούσαν για να μην αφήσουν τα χωράφια παραμελημένα....Και έκανε και πολλά άλλα, αλλά δεν είναι το θέμα μας αυτό....
Να μην ξανακούσω όμως πως διδασκόμαστε δημοκρατία.......
Στο τέλος θα το πιστέψουμε...Θα πούμε έχουμε και παιδεία.....Ήρεμα...


Αγαπητέ Βριλ
δημοκρατία σημαίνει υποχρεώσεις πάνω από όλα...
Σημαίνει να ανέχεσαι την πλειοψηφία....
Σημαίνει να πίνεις το κώνειο στην υγειά της....
Σημαίνει να εξορίζεσαι και να την ευλογείς........
Σημαίνει να σε πετροβολούν και εσύ να την τιμάς [αν όχι να την προσκυνάς...]
ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΑΙΔΕΙΑ!!!!!![ΠΟΥ ΤΟ ΠΟΥΛΑΝΕ ΡΕ ΑΥΤΌ?????]
ΧΩΡΙΣ ΠΑΙΔΕΙΑ, ΧΩΡΙΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΓΙΑ ΤΑ ΚΟΙΝΑ, ΜΕ ΠΛΗΡΗ ΑΔΙΑΦΟΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ, ΜΕ ΠΛΗΡΗ ΑΓΝΟΙΑ ΤΩΝ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΩΝ ΠΟΥ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟΥΝ ΣΕ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΔΕΝ ΝΟΕΙΤΑΙ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ.......
ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΞΑΝΑΠΩ...
ΔΕΝ ΑΞΙΖΟΥΜΕ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ, ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ [ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΕΧΟΜΑΣΤΕ ΤΟ ΠΟΛΙΤΕΥΜΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ] ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΠΑΡΑΠΟΝΙΟΜΑΣΤΕ!!!!!!!
Βασιλικώς,
LAryp

Φωνές, αλαλαγμοί, χαρές
ενθουσιασμοί, ζητωκραυγές!
Και ποιος τολμάει να τους πει
πως νίκησαν οι δύσμοιροι
τρέχοντας στον ανεμπόδιστο δρόμο της κατηφόρας...
Χρ. ΚατσιγιάννηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2005, 16:41:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Laryp, δεν καταλαβαίνεις για πολλοστή φορά τι εννοώ.
Δεν είπα οτι διδασκόμαστε πως να τηρούμε τη Δημοκρατία κι ούτε μαθαίνουμε τι είναι πράγματι η Δημοκρατία και συμφωνώ.
Αυτό που λέω σε τόσα μηνύματα είναι πως στο Δημοτικό τουλάχιστον μαθαίνουμε πως ΗΤΑΝ η Δημοκρατία στην εποχή του Περικλή κι άλλων επιφανών ανδρών της εποχής εκείνης.
Δεν είπα οτι μαθαίνουμε πως πρέπει να είναι τώρα...

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Laryp
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
215 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2005, 17:13:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Laryp  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Dying_Incubus,
θα επιμείνω [και χωρίς παρεξήγηση ε?]
ΤΙ νόημα έχει να μαθαίνουμε από τα βιβλία τον χρυσό αιώνα, να πιθηκίζουμε και να παπαγαλίζουμε αν δεν καταλαβαίνουμε για ποιο λόγο γίνονται όλα αυτά????
ΤΙ νόημα έχει να τα μαθαίνουμε χωρίς να τα πιστεύουμε και προ πάντων τι νόημα έχει όταν με τον τρόπο που "διδάσκονται" σου δίνουν την εντύπωση ότι "είναι απλά ιστορίες" χωρίς κανένα αντίκρυσμα στο σήμερα?
Δεν είναι ότι δεν καταλαβαίνω τι εννοείς [καταλαβαίνω και πολύ καλά μάλιστα] αλλά εσύ το βρίσκεις σωστό να μαθαίνουμε τα της εποχής εκείνης [ακόμη και με τον τρόπο που τα "μαθαίνουμε"] απλά και μόνο σαν "ιστορίες"?????
Δηλαδή ο χρυσός αιώνας αποτελεί σήμερα απλά και μόνο "ιστορία"???
Επαναλαμβάνω δεν διαφωνώ μαζί σου φίλε μου ερωτήματα θέτω...
Βασιλικώς,
Laryp

Φωνές, αλαλαγμοί, χαρές
ενθουσιασμοί, ζητωκραυγές!
Και ποιος τολμάει να τους πει
πως νίκησαν οι δύσμοιροι
τρέχοντας στον ανεμπόδιστο δρόμο της κατηφόρας...
Χρ. ΚατσιγιάννηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2005, 17:57:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα ίδια πράγματα λέμε, αγαπητέ μου, αλλά με άλλα λόγια.
Αυτά τα μαθαίνουμε μόνο ιστορικά ενώ θα έπρεπε να τα ενστερνιζόμαστε και να λαμβάνουμε ανάλογη παιδεία μέσα από αυτά, όχι να τα μαθαίνουμε μόνο ιστορικά.
Στην ουσία δεν έχουμε μάθει τι είναι η Δημοκρατία.
Αυτό λέμε κι οι 2.

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2005, 18:45:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η Δημοκρατία όπως πολύ σωστά ήδη έχει θιχθεί από προλαλήσαντες αποτελεί ένα "απαιτητικό" πολίτευμα, κι αυτό γιατί προϋποθέτει αυτοδύναμες,ενεργές,ευσηνείδητες πολιτικές μονάδες (δηλαδή τον κάθε πολίτη ξεχωριστά) και όχι φυσικά τις αγαπημένες εκφράσεις των "ηγετών", "ηγεμονίσκων" και διαφόρων "εκπροσώπων" και "αντιπροσώπων" περί "λαού", "μάζας","πόπολου", "προλετάριων" κλπ,κλπ.

Εγώ προσωπικά δεν αποδέχομαι καν την έννοια της αντιπροσώπευσης και εκπροσώπησης (διότι απλούστατα θεωρώ ότι κανείς δεν είναι σε θέση να εκπροσωπήσει εμένα προσωπικά κατά τον βέλτιστο [για μένα] τρόπο από ότι ο ίδιος μου ο εαυτός). Και μάλιστα στην εποχή που αίρονται και τα τεχνικά προβλήματα που επικαλούνταν μεταξύ άλλων οι καταργήσαντες την άμεσον δημοκρατία, θα περίμενε κανείς να προωθηθούν τάχιστα μέτρα που να κινούνται προς αυτή την κατεύθυνση (πχ. 1 PC ανά Ελληνα πολίτη και συνεχή δημοψηφίσματα online επί παντός θέματος ήσσονος ή υψίστης σημασίας για να αναδεικνύεται πραγματικά η βούληση των πολιτών)

Αυτό που πιστεύω ότι έχουμε (και πάντα είχαμε) είναι μια αυτονομιμοποιημένη "πεφωτισμένη δεσποτεία" (κατά τον ορισμό του Αδ.Κοραή) και κατάχρηση των δικαιωμάτων που παρέχει η ανά τετραετία "ψήφος" η οποία αντιμετωπίζεται περίπου ως επιταγή "εν λευκώ" από τους εκάστοτε κυβερνώντες,χωρίς να έχει καμία σχέση με οποιοδήποτε δημοκρατικό στοιχείο...

Όσο για την αρχαία Αθήνα και τον Περικλή, είναι βέβαιο πως ούτε και αυτοί είχαν την ιδανική Δημοκρατία, αλλά το καλύτερο μέχρι στιγμής εφαρμοσμένο μοντέλο της επί του πρακτέου, έστω και αν αυτό έμοιαζε με μια ίσως περισσότερο διευρυμένη αριστοκρατία (όπου "άριστος" ήταν ο κάθε Αθηναίος "πολίτης" -πλήν όμως πολίτες δεν θεωρούνταν οι δούλοι, οι ξένοι-μη Αθηναίοι και οι γυναίκες). Αλλά τουλάχιστον ήταν πιο ντόμπρο και ξηγημένο πολίτευμα (έθετε εξαρχής τους όρους και δεν βαυκαλιζόταν ότι είναι κάτι άλλο!) από κάθε άλλο που το ακολούθησε και ειδικά το σημερινό (της τελευταίας 30ετίας) που όλοι το αποκαλούν δημοκρατία και μόνο τέτοια δεν είναι...

Αυτά είναι μόνο η αρχή, έχω μπόλικο υλικό για το θέμα γιατί αυτό με έχει απασχολήσει και με απασχολεί διαρκώς από τότε που αντιλήφθηκα τους συσχετισμούς και τους ρόλους κηδεμόνων-κηδεμονευομένων στο υφιστάμενο κακέκτυπο "δημοκρατίας"...

Σημειώνω πάντως ότι εκτός από το αν αντέχουμε ή όχι την πραγματική δημοκρατία, υπάρχει και θέμα ειλικρίνειας απέναντι στον εαυτό μας και απέναντι στους συν-πολίτες μας. (Αν θέλουμε πραγματικά ή όχι την original Δημοκρατία -ή αν μας βολεύουν κι εμάς κατά βάθος οι, όποιας μορφής, κηδεμονίες...)

Η αυθεντική δημοκρατία είναι ένα πολίτευμα εξαιρετικά χαμηλού βαθμού αποδοτικότητας "έργου" (ισχύει το περίφημο: "όπου λαλούν πολλοί κοκόροι"...) αλλά εγώ προσωπικά το προτιμώ γιατί η εκτελεστική εξουσία που επικαλείται πάντα η εκάστοτε εφαρμοσμένη μορφή της δεν με βρίσκει καθόλου σύμφωνο (τη στιγμή μάλιστα που ούτε το "έργο" πιθανόν να έχει τη σύμφωνη γνώμη μου, ούτε ο τρόπος εκτέλεσής του, κλπ,κλπ).

Ρίχνω «φυτίλια» και «γάντια» παιδιά,
πιάστε τα και χρησιμοποιήστε τα, ώστε να έρθει δευτερολογία και τριτολογία για να απλωθώ περισσότερο!

«Γιατί να λέμε ορμητικά τα νερά του ποταμού, και όχι τις όχθες που τα περιορίζουν?»

Τα λέμε!

Ο ΔΗΜΟΚΡΑΤΗΣ
ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ



.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2005, 10:12:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αν και ξεφεύγουμε από το θέμα κι ο θεματοθέτης μπορεί να μας τα "χώσει", θα σου απαντήσω...


Θα σας τα χώσει....
Θα σας τα χώσει....

Ωρέ !
Πέρατε το θέμα μου και το κάνατε πεδίοδιατριβής για την αρχαία Αθήνα !

Βρέ ?!
Αυτό έλεγε το θέμα ???


quote:

για παράδειγμα ακούς να σου λένε οτι "γιατί να μη βάλω μίνι να βγώ έξω το βράδυ, Δημοκρατία δεν έχουμε?", όταν ο καθένας λέει ό,τι αβάσιμο θέλει


Αυτό έλεγε το θέμα. Αυτό ακριβώς !
Να βάλει το ... μίνι, γιατί έχουμε Δημοκρατία.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 11 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy