ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟΣ ΚΡΑΤΟΥΣ- ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 31
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
banned libero
Διεγραμμένος Λογαριασμός


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2008, 09:35:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους banned libero  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
_______________________________________________________________
ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ ΣΤΗΝ ΓΕΝΙΚΗ "ΣΑΛΑΤΑ" ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ.
28/10/2008
_______________________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2008, 09:44:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα και πάλι

Φίλε libero

quote:
28 Οκτωβρίου – όχι, το είπε η χούντα. Κι επειδή όλοι της βουλής ήταν αντιστασιακοί, έχουν αυτό το κόμπλεξ. Δεν νομίζω να επέβαλε η εκκλησία την ημιαργία αυτή.

Το ότι το "όχι" το είπε κάποιος Μεταξάς δε σημαίνει : α) ότι ήταν μόνο δική του άποψη, ενώ οι Έλληνες θα δέχονταν εισβολή (ήτοι ότι δε θα το έλεγε και κάποιος μη χουντικός) β) ότι δεν τιμάμε τους αγωνιστές της ελευθερίας και όχι μόνο το "όχι" καθαυτό. Τιμάς 4 χρόνια αγώνων και αντίστασης από τον Ελληνισμό, όχι μία στιγμή έμπνευσης κάποιου χουντικού.

quote:
1 Μαΐου – ποιο οχτάωρο?

Δε μιλάω για την πρώτη Μαϊου, αλλά για το ποιες είναι οι επίσημες αργίες. Συμφωνώ για το "ποιο οχτάωρο;" που αναρρωτιέσαι.

quote:
Να σημειώσουμε πως οι παπάδες δουλεύουν αυτές τις μέρες.

Ναι, παίρνουν και υπερωρίες... κάθονται βέβαια τις περισσότερες υπολοιπες, αλλά μην το γυρίσουμε στους παπάδες, ας μείνουμε στη νομοθετική αρχή!!!

quote:
1) τι θα γίνει με τις θρησκευτικές γιορτές και των άλλων θρησκειών? Θα υπάρχουν αργίες, όταν παν να καταργήσουν και την Κυριακή τα καταστήματα.

Αν διαχωριστεί η Εκκλησία με το Κράτος, θα αργούμε μόνο στις Εθνικές επετείους :
1) 25η Μαρτίου
2) 28η Οκτωβρίου και ίσως...
3) 17η Νοεμβρίου (;)
Όλες οι θρησκευτικές, εργατικές και λοιπές γιορτές να αφορούν μόνο τομείς απασχόλησης και όχι το σύνολο του ελληνικού λαού.

quote:
2) κατά πόσο θα αυξηθούν οι μισθοί και οι συντάξεις, αν απαλλαγεί από το βάρος της εκκλησίας?

Γίνεσαι κακός και δε θα σε ακολυθήσω στο δρόμο της αμαρτίας..

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

banned libero
Διεγραμμένος Λογαριασμός


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2008, 10:23:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους banned libero  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
______________________________________________________________
ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ ΣΤΗΝ ΓΕΝΙΚΗ "ΣΑΛΑΤΑ" ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ.
28/10/2008
______________________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2008, 12:01:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ και πάλι

Φίλε libero

quote:
Δηλαδή; μπορείς να δώσεις κανένα παράδειγμα.

Ενδεικτικά αναφέρω ότι κατά την Πρωτομαγιά, το Πάσχα, τα Χριστούγεννα, του Αγίου Πνεύματος κλπ. κλπ. θα έπρεπε να υπάρχει η δυνατότητα να εργάζεται όποιος ιδεολογικά (να δούμε πόσοι είναι και οι ιδεολόγοι βρε αδερφέ...) δεν εντάσσεται στους "εορτάζοντες" εκείνων των ημερών και όχι να είναι υποχρεωτικώς κλειστά τα πάντα. Επίσης, κατά τη γνώμη μου, δε θα έπρεπε να υπάρξει υποχρεωτική αργία κατά την ημερομηνία ενταφιασμού του πρώην (και του όποιου επόμενου) θρησκευτικού, αλλά και πολιτικού ηγέτη. Το θεωρώ γελοιότητα, ειδικά από τη στιγμή που για όλους αυτούς τους ανθρώπους δεν έχουμε το δικαίωμα κρίσης των πράξεών τους (οπότε προς τι να τους θεωρούμε εξαρχής "ήρωες" και δικαιούχους τέτοιων τιμών;), αλλά θα τους κρίνει η ιστορία.

quote:
Ας το τότε, μην γίνεις κι εσύ banned (αν και χλωμό το βλέπω)

Τόσο πολύ θες να με banάρουν και βάζεις το συγκεκριμένο emoticon; πολύ απλό, αυτοδιαγράφομαι για 10 μέρες, αν χρειαστεί, όπως ήδη έπραξα, αλλά μη δω απαντήσεις στα κείμενά μου...

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2008, 15:23:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
kostakis:
Επανέρχομαι προσωρινά και με αφορμή την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου για να επισημάνω μία είδηση - γεγονός, το οποίο αφενός δε γνώριζα, αφετέρου αποδεικνύει την έκταση της θρησκοληψίας, αλλά και της αγνωμοσύνης και της αμετροέπειας που χαρακτηρίζει την ισχύουσα νομοθεσία του δήθεν Ελληνικού - και τύποις και ουσία αποκλειστικά ορθόδοξου - κράτους, στο οποίο διαβιούμε.

Aγαπητέ kostakis, θα αναλάβει η εκκλησία τώρα και την ευθύνη κράτους? και του Υπουργείου Εργασίας? Το ότι είναι ορθόδοξο το κράτος που διαβιούμε αυτό είναι το μόνο παρήγορο.....

quote:
kostakis:
Της αποκλειστικά χριστιανοκεντρικής προσέγγισης της απόδοσης τιμών από το νομοθέτη

Θα ήθελες δηλαδή να μην ήταν ούτε η 25η Μαρτίου επίσημη αργία για να πατσίσει με την 28η Οκτωβρίου?
quote:
kostakis:
.........και ας αντιληφθούν την ταλιμπανική ανεξιθρησκεία που παρέχουν όλα τα μεταπολιτευτικά Συντάγματα, απαιτώντας, με ειρηνικό και νόμιμο τρόπο, μέσω της ψήφου ή κάθε θεμιτής μορφής αγώνων, τον ΠΛΗΡΗ ΚΑΙ ΟΡΙΣΤΙΚΟ ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟ ΚΡΑΤΟΥΣ ΚΑΙ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ.

Βλέπεις πόσο άδικος είσαι? Κατ' αρχάς η 28η Οκτωβρίου τηρείται έστω και ανεπίσημα, εσύ όμως θέλεις και επίσημα κι εγώ μαζί σου.......η εκκλησία που κολλάει?
Αν θέλεις διαχωρισμό δικαίωμά σου, εγώ τιμής ένεκεν ποτέ δε θα ήθελα το διαχωρισμό ως ελάχιστη ένδειξης ευγνωμοσύνης αφενός για το ότι δεν Τούρκευσε ο Ελληνισμός στο σύνολό του κατά την Τουρκοκρατία αφού είναι γνωστό ότι χιλιάδες Έλληνες αναγκαστικά αλλαξοπίστησαν με αποτέλεσμα τελικά να Τουρκεύσεουν και κατά συνέπεια σήμερα εκατομμύρια Τούρκοι να είναι Ελληνικής καταγωγής.
Αφετέρου γιατί μια έστω και πρόχειρη ματιά στις άλλες θρησκείες που έκανα είδα τη μεγαλοπρέπεια του Χριστιανισμού έναντι των αντιπάλων θρησκειών και μ' έβγαλε έτσι από τη δύσκολη θέση να αλλαξοπιστήσω κάτι που θα έκανα σίγουρα αν για παράδειγμα ήμουν Μουσουλμάνος.
Στον πόθο σου πάντως σχετικά με το διαχωρισμό το καλύτερο θα ήταν
ένα Δημοψήφισμα. Όσοι λοιπόν έχουνε αυτόν τον διακαή πόθο ας προβούν στις δέουσες ενέργειες.

quote:
kostakis:
Το ότι το "όχι" το είπε κάποιος Μεταξάς δε σημαίνει.....

Αγαπητέ kostakis ο Μεταξάς δεν ήταν "κάποιος" ήταν ο ένας από τους μεγαλύτερους στρατιωτικούς ηγέτες της Ελλάδας.
Ψάξε λίγο στο διαδύκτιο και θα βρεις αρκετά από τα παρακάτω. Εγώ πολύ πρόσφατα στο αφιέρωμα "Εμείς οι Έλληνες" που είδα στο ΣΚΥ παρακολούθησα το πόσο χρήσιμος ήταν ο άντρας αυτός για την Ελλάδα. Μπορεί να έκανε δικτατορία αλλά δε θα σβήσουμε με μιας όλα τα καλά!!!! Διάβασε ένα απόσπασμα από το ίντερνετ.

<<Το 1909 ξεσπά το κίνημα στο Γουδί, του οποίου η σημασία είναι γνωστό ότι υπήρξε μεγάλη. Οι κινηματίες, απέφυγαν να προκαλέσουν τομή με το παρελθόν, αλλά βοήθησαν, σαν ομάδα πιέσεως, στην έναρξη της περιόδου του Βενιζελισμού. Ο Βενιζέλος αναθέτει τον Σεπτέμβριο του 1910, τη διεύθυνση του στρατιωτικού του γραφείου στον Μεταξά. Ο Μεταξάς γίνεται ουσιαστικά αρχηγός του Επιτελείου.

Στο διάστημα μέχρι την έναρξη του Α' Παγκοσμίου πολέμου ο Μεταξάς σαν επιτελής, διπλωμάτης στρατιωτικός εμπειρογνώμων και διοικητής, υπήρξε από τους βασικότερους συντελεστές που θα οδηγήσουν στις νίκες και την απελευθέρωση των νήσων του Αιγαίου και τον τερματισμόν της εδαφικής μας ασφυξίας και οικονομικής μας στασιμότητας.

Τις παραμονές των Βαλκανικών πολέμων, ο Βενιζέλος στέλνει τον Μεταξά στην Σόφια όπου υπογράφει την Ελληνοβουλγαρική συμφωνία. Με το ξέσπασμα του Βαλκανικού πολέμου, ο Μεταξάς ευρίσκεται ως επιτελής του τμήματος επιχειρήσεων του Γενικού Στρατηγείου στη Λάρισα. Είναι ο κύριος συντάκτης των σχεδίων, βάσει των οποίων ο Αρχιστράτηγος Κωνσταντίνος αποφασίζει για τις νικηφόρες μάχες, που διαδέχονται η μία την άλλη.

Ο αντισυνταγματάρχης πλέον Ι. Μεταξάς συμμετέχει στην υπό τον Βενιζέλον επιτροπήν για την σύναψιν ειρήνης στο Λονδίνον. Μετά από επίμονες εκκλήσεις του Αρχηγείου Στρατού στην Ήπειρο, ο Βενιζέλος καίτοι τον θεωρούσε απαραίτητον ακόμη στο Λονδίνον, πείθεται να επιστρέψει στο μέτωπο της Ηπείρου. Η γενική επίθεση στις 20 Φεβρουαρίου του 1913, με βάση τα νεώτερα σχέδια Μεταξά στέφεται με απόλυτον επιτυχία. Τα Ιωάννινα παραδίδονται, το δε πρωτόκολλον παραδόσεώς των υπογράφεται από τον Ι. Μεταξά εκ μέρους των νικητών και του Εσσάτ Πασά εκ μέρους των Τούρκων.

Ο Μεταξάς από το 1915, είναι Αρχηγός του γενικού Επιτελείου Στρατού. Η διαφωνία του όμως με την απόφαση εκστρατείας στα Δαρδανέλια με τους Αγγλογάλλους που υπεστήριξε τελικά και ο Βενιζέλος, τον οδηγεί σε παραίτηση.
Η πανωλεθρία του εκστρατευτικού σώματος των Αγγλογάλλων σε λίγο στα Δαρδανέλια τον εδικαίωσε
Οι ρίζες όμως του Εθνικού διχασμού είναι ακόμη ζωντανές. Ακολουθεί το κίνημα του 1933, που είχε σαν αποτέλεσμα και την πρώτη συμμετοχή του Μεταξά, στην νέα κυβέρνηση Τσαλδάρη. Ο Μεταξάς είναι πεπεισμένος οτι η πληγή του Εθνικού διχασμού είναι αθεράπευτος με κοινοβουλευτικλές μεθόδους και δεν μπορεί η συνεχιζόμενη ασυνεννοησία και αναρχία να λύσει το πρόβλημα.

Διακηρύσσει τις ιδέες του μέσω των εφημερίδων. Εν τω μεταξύ ο Κονδύλης γίνεται Πρωθυπουργός. Προκηρύσσει δημοψήφισμα για την επαναφορά της Βασιλείας, το αποτέλεσμα δε αυτού, ήταν η επαναφορά της Βασιλείας, με τον Γεώργιο Β'. Η οικονομική κρίση συνεχίζεται, τα κόμματα αλληλοτρώγονται, το δε κόμμα των φιλελευθέρων μετά την απουσία του Βενιζέλου στο εξωτερικό, όπου σε λίγο και πέθανε, διασπάται και την αρχηγίαν του διεκδικούν οι Σοφούλης, Γονατάς, Παπανδρέου και Πλαστήρας.
Στίς 14 Μαρτίου του 1936, και μετά το κίνημα του 1935, σχηματίζεται, ώς λύση ανάγκης, νέα Κυβέρνηση Δεμερτζή και αντιπρόεδρός της ορίζεται ο Ι. Μεταξάς. Και στις 25 Απριλίου, μετά τον θάνατο του Κ. Δερμετζή, ο Μεταξάς αναλαμβάνει την προεδρία της Κυβερνήσεως.

Η δικτατορία της 4ης Αυγούστου όπως απεκλήθη έκτοτε, επεκράτησε χωρίς στρατιωτικές κινήσεις ή άλλες εκδηλώσεις. Οι εφημερίδες αντιδρούν θετικά, ως η Καθημερινή, η Πατρίς, το Ελεύθερο Βήμα, τα Αθηναϊκά Νέα και όλος σχεδόν ο Αγγλικός και ο Γαλλικός τύπος.

Ο Μεταξάς, με την διορατικότητά του, ανασυνέταξε το κράτος, ούτως ώστε στις 28 Οκτωβρίου του 1940 όταν η θύελλα του πολέμου την εκτύπησε, να βρει το κράτος, έτοιμον στρατιωτικά, και τον λαόν ενωμένον.
Στις 28 Οκτωβρίου 1940, όταν ο Μουσολίνι του ζητά να συνθηκολογήσει και να διαβεί ανενόχλητος τα σύνορά μας, ο Μεταξάς διερμήνευσε την τόλμην, το θάρρος και την Εθνική υπερηφάνειαν του Έλληνα, αρνηθείς να υποκύψει και να οδηγήσει το Έθνος σε εθνική ταπείνωση.
Η Ελλάς πλέον μάχεται υπέρ βωμών και εστιών. Στις 29 Ιανουαρίου του 1941 στην πιο κρίσιμη φάση του νικηφόρου αγώνος μας με τους Ιταλούς, ο Μεταξάς πεθαίνει ξαφνικά από παραμυγδαλικό απόστημα. Είναι χαρακτηριστικά τα δημοσιεύματα της εποχής εκείνης, για την απερίγραπτη οδύνη και απόγνωση που εγέμισε της ψυχές των Ελλήνων ο θάνατος του. Όσον για το εξωτερικόν, στο Βρετανικόν Κοινοβούλιον, για δεύτερη φοράν μόνον μετά τον στρατηγό Φος, η Βρετανική Σημαία κυματίζει μεσίστια, προς τιμήν ξένου ηγέτη.>>

Εγώ απλά να σου πω ότι το ΟΧΙ το είπε ο Μεταξάς και οι Έλληνες στήριξαν την απόφαση του ηγέτη τους τη δεδομένη χρονική στιγμή. Ήταν λίγο δύσκολο να διοργανώσει δημοψήφισμα ή έστω να κάνει γκάλοπ για το τι θέλουν οι Έλληνες πολίτες στις 03 τα ξημερώματα.

quote:
kostakis:
Ενδεικτικά αναφέρω ότι κατά την Πρωτομαγιά, το Πάσχα, τα Χριστούγεννα, του Αγίου Πνεύματος κλπ. κλπ. θα έπρεπε να υπάρχει η δυνατότητα να εργάζεται όποιος ιδεολογικά (να δούμε πόσοι είναι και οι ιδεολόγοι βρε αδερφέ...) δεν εντάσσεται στους "εορτάζοντες" εκείνων των ημερών και όχι να είναι υποχρεωτικώς κλειστά τα πάντα. Επίσης, κατά τη γνώμη μου, δε θα έπρεπε να υπάρξει υποχρεωτική αργία κατά την ημερομηνία ενταφιασμού του πρώην (και του όποιου επόμενου) θρησκευτικού, αλλά και πολιτικού ηγέτη. Το θεωρώ γελοιότητα, ειδικά από τη στιγμή που για όλους αυτούς τους ανθρώπους δεν έχουμε το δικαίωμα κρίσης των πράξεών τους (οπότε προς τι να τους θεωρούμε εξαρχής "ήρωες" και δικαιούχους τέτοιων τιμών;), αλλά θα τους κρίνει η ιστορία.

Μα ήδη υπάρχουν πολλοί Εβραίοι που τα μαγαζιά τους είναι ανοιχτά! Κανένας δεν υποχρεώνεται "να μην" εργαστεί με το ζόρι!!!
Με την ίδια λογική και τον πρωθυπουργό της χώρας και τον πρόεδρο της Δημοκρατίας θα τους κρίνει η πολιτική ιστορία του τόπου οπότε ούτε και τότε..........Δικαίωμά σου, εγώ διαφωνώ.

Η σοφία είναι ένα μόνο πράγμα: να γνωρίζει κανείς την αρχή που κυβερνά τα πάντα με τη βοήθεια των πάντων.
(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΔιεγραμμένοΜέλος libero
Διεγραμμένος Λογαριασμός


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2008, 18:52:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΔιεγραμμένοΜέλος libero  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
______________________________________________________________
ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ ΣΤΗΝ ΓΕΝΙΚΗ "ΣΑΛΑΤΑ" ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ.
28/10/2008
______________________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2008, 19:07:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aγαπητέ libero, κάπου έχω χάσει ή έχω προσπεράσει επεισόδια ή ίσως και να μη θυμάμαι. Σε ποιο θέμα διαγράφηκες?

Η σοφία είναι ένα μόνο πράγμα: να γνωρίζει κανείς την αρχή που κυβερνά τα πάντα με τη βοήθεια των πάντων.
(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2008, 22:59:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους

Φίλε europaios2

quote:
Aγαπητέ kostakis, θα αναλάβει η εκκλησία τώρα και την ευθύνη κράτους?

Δε ζήτησα ούτε έγραψα κάτι τέτοιο. Είπα ότι οι νομοθέτες μας παραέχουν μπλέξει την πολιτική με τη θρησκεία, δεν είπα ότι νομοθετούν οι θρησκευτικοί ηγέτες.

quote:
Θα ήθελες δηλαδή να μην ήταν ούτε η 25η Μαρτίου επίσημη αργία για να πατσίσει με την 28η Οκτωβρίου?

Παρότι το έχω ξαναγράψει, επαναλαμβάνω :
Αν διαχωριστεί η Εκκλησία με το Κράτος, θα αργούμε μόνο στις Εθνικές επετείους :
1) 25η Μαρτίου
2) 28η Οκτωβρίου και ίσως...
3) 17η Νοεμβρίου (;)
Άρα;;;

quote:
Βλέπεις πόσο άδικος είσαι? Κατ' αρχάς η 28η Οκτωβρίου τηρείται έστω και ανεπίσημα, εσύ όμως θέλεις και επίσημα κι εγώ μαζί σου.......η εκκλησία που κολλάει?

Βλέπεις που αποδίδεις χαρακτηρισμούς χωρίς να καταλαβαίνεις τι γράφω; α) Η 28η Οκτωβρίου όντως τηρείται ανεπίσημα, ως εθιμοτυπική αργία, αλλά ΑΝΕΠΙΣΗΜΑ όπως σωστά γράφεις. Αυτό σημαίνει ΜΗ ΕΠΙΣΗΜΑ, άρα δίνει τη δυνατότητα στην εργοδοσία να τη χρησιμοποιήσει ως εργάσιμη ΝΟΜΙΜΑ.
β) Ο διαχωρισμός κράτους και εκκλησίας κολλάει, όχι η εκκλησία καθαυτή. Δεν είπα να νομοθετήσει η εκκλησία, δε ζήτησα να πάψει τη δραστηριότητά της, απλά έχω την απαίτηση σε ένα ανεξίθρησκο κράτος να υπάρχουν καθαρά εθνικές αργίες κι από κει και πέρα οι θρησκευτικές εορτές να εντάσσονται σε λατρευτικό εθιμοτυπικό και όχι εργασιακό διάταγμα. Απλό, αν θες να το καταλάβεις...

quote:
Στον πόθο σου πάντως σχετικά με το διαχωρισμό το καλύτερο θα ήταν ένα Δημοψήφισμα.

Σωστό. Μακάρι να είχα τον τρόπο να το προκαλέσω, γι' αυτό ζητάω και από άλλους να το διεκδικήσουμε. Ανεξαρτήτως αποτελέσματος...

quote:
Όσοι λοιπόν έχουνε αυτόν τον διακαή πόθο ας προβούν στις δέουσες ενέργειες.

Κανονικά θα έπρεπε ΟΛΟΙ να έχουν αυτό το διακαή πόθο. Γιατί η ατομική ιδεολογία και συνείδηση δεν πρέπει να εμπλέκεται σε νομικά καλούπια και διαταγές. Αλλά κάποιους δεν τους συμφέρει αυτό...

quote:
Αγαπητέ kostakis ο Μεταξάς δεν ήταν "κάποιος" ήταν ο ένας από τους μεγαλύτερους στρατιωτικούς ηγέτες της Ελλάδας.

Αν το πιστεύεις, καλά κάνεις. Δεν αναιρεί όμως την ουσία αυτού που γράφω : ότι το ΟΧΙ δεν ήταν προσωπική του άποψη μόνο, αλλά πιστεύω της συντριπτικής πλειοψηφίας του λαού. Εκείνος έτυχε της τιμής να είναι ο εκφραστής. Και ξέρεις ότι την τιμή δεν την έλαβε εντελώς δημοκρατικά, έτσι;
(αλήθεια, από το Μάρτη του 1936 μέχρι τον Οκτώβριο του 1940, αυτή η κυβέρνηση ΑΝΑΓΚΗΣ γιατί δεν προκήρυξε εκλογές;)

quote:
Εγώ απλά να σου πω ότι το ΟΧΙ το είπε ο Μεταξάς και οι Έλληνες στήριξαν την απόφαση του ηγέτη τους τη δεδομένη χρονική στιγμή. Ήταν λίγο δύσκολο να διοργανώσει δημοψήφισμα ή έστω να κάνει γκάλοπ για το τι θέλουν οι Έλληνες πολίτες στις 03 τα ξημερώματα.

Εγώ απλά να σου πω ότι αν δεν έλεγε όχι ο Μεταξάς, θα το έλεγε ο λαός, έστω και προσωρινά προδομένος από τον ηγέτη του.

quote:
Με την ίδια λογική και τον πρωθυπουργό της χώρας και τον πρόεδρο της Δημοκρατίας θα τους κρίνει η πολιτική ιστορία του τόπου οπότε ούτε και τότε..........Δικαίωμά σου, εγώ διαφωνώ.

Μα φυσικά... το έχω γράψει κιόλας... "κατά την ημερομηνία ενταφιασμού του πρώην (και του όποιου επόμενου) θρησκευτικού, αλλά και ΠΟΛΙΤΙΚΟΥ ηγέτη." Γιατί με πετσοκόβεις έτσι;

Φίλε libero

quote:
Ποιος θα ορίσει ποια γιορτή της κάθε θρησκείας είναι «σημαντική» για να δοθεί η άδεια?

Οι "προύχοντες" κάθε θρησκείας θα ορίσουν μέχρι χ θρησκευτικές αργίες το χρόνο (χ όχι μεγάλο φυσικά) εκάστη.

quote:
Από την άλλη οι εργοδότες θα προτιμούν τους άθεους υπαλλήλους.

Νεοελληνική προσέγγιση. Εγώ νόμιζα ότι επιλέγονται οι ικανότεροι και όχι οι θρήσκοι.

quote:
Μου θυμίζεις κάτι συμφοιτητές μου, οι οποίοι για να μην παραχωρήσουν την θέση τους στους ηλικιωμένους στο αστικό έλεγαν: “και που ξέρω τι άνθρωπος ήταν αυτός ο γέρος, μπορεί να ήταν βιαστής ανηλίκων, γιατί να τον τιμήσω” . Οπότε, στον αποθανόντα εν ενεργεία πρωθυπουργό και πρόεδρο πιστεύω πως πρέπει να υπάρχει ή υποχρεωτική αργία, από την στιγμή που έχει εκλεχτεί από την πλειοψηφία του λαού, κι ας τον κρίνει η ιστορία μετά.

Συγκρίνεις διαφορετικά πράγματα : άλλο ο σεβασμός στην ηλικία, άλλο στην ιστορική πορεία. Το ότι έχει εκλεχτεί, με το υπάρχον κοινοβουλευτικό σύστημα, κάποιος πρωθυπουργός ή Π.τ.Δ., επειδή ακριβώς υπάρχει το απόλυτο διάτρητο στην εκλογή, δεν του περιποιεί τέτοια τιμή. Μη θεοποιούμε απλούς ανθρώπους, γιατί η ιστορία έχει αποδείξει ότι δεν πρέπει.

quote:
Δεν υπονοώ πως θα έπρεπε να μπαναριστής, έχω την εντύπωση όμως πως κάποιοι εδώ έχουν ασυλία, μέσα σε αυτούς κι εσύ,

Πλήρως αναπόδεικτη "κατηγορία". Όχι ότι με προβληματίζει που το λες, αλλά μη δημιουργείς εντυπώσεις. Δε νομίζω ότι έχω κάποια ασυλία, απλά προσέχω τι γράφω. (Με έχουν εξυβρίσει σκαιότατα σε κάποια τόπικ και δεν απάντησα, προς τι τα περί "ασυλίας";)

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΔιεγραμμένοΜέλος libero
Διεγραμμένος Λογαριασμός


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2008, 00:59:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΔιεγραμμένοΜέλος libero  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
_____________________________________________________________
ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ ΣΤΗΝ ΓΕΝΙΚΗ "ΣΑΛΑΤΑ" ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ.
28/10/2008
_____________________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2008, 15:45:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ζητούμε συγγνώμη προς όλους τους συμμετέχοντες οι οποίοι αντάλλαξαν μηνύματα με τον συγγραφέα των λογαριασμών banned libero & ΔιεγραμμένοΜέλος libero.

Τα μηνύματα των προαναφερθέντων λογαριασμών μεταφέρθηκαν στην ΓΕΝΙΚΗ "ΣΑΛΑΤΑ" ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ.





In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2008, 17:31:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δε ζήτησα ούτε έγραψα κάτι τέτοιο. Είπα ότι οι νομοθέτες μας παραέχουν μπλέξει την πολιτική με τη θρησκεία, δεν είπα ότι νομοθετούν οι θρησκευτικοί ηγέτες.

H Πολιτική με τη θρησκεία συνδέεται ανέκαθεν. Ένα από τα εθνολογικά χαρακτηρίστηκα ενός λαού είναι και η θρησκεία. Εγώ δε βλέπω κανέναν μπλέξιμο. Το μόνο που βλέπω είναι ότι κακώς δεν είναι και επίσημη αργία η 28η Οκτωβρίου.
quote:
Παρότι το έχω ξαναγράψει, επαναλαμβάνω :
Αν διαχωριστεί η Εκκλησία με το Κράτος, θα αργούμε μόνο στις Εθνικές επετείους :
1) 25η Μαρτίου
2) 28η Οκτωβρίου και ίσως...
3) 17η Νοεμβρίου (;)
Άρα;;;

Να ένας λοιπόν σημαντικός λόγος, για να μη γίνει ποτέ αυτός ο διαχωρισμός. Δεν μπορώ να φανταστώ τον εαυτό μου ως Έλληνα και την ημέρα της γεννήσεως του Κυρίου αντί να πάω στην εκκλησία με την οικογένειά μου και να εκκλησιαστώ συμμετέχοντας στη γέννηση του Θεανθρώπου που θυσιάστηκε για εμάς, να είμαι στο γραφείο και να εργάζομαι.......
quote:
Βλέπεις που αποδίδεις χαρακτηρισμούς χωρίς να καταλαβαίνεις τι γράφω; α) Η 28η Οκτωβρίου όντως τηρείται ανεπίσημα, ως εθιμοτυπική αργία, αλλά ΑΝΕΠΙΣΗΜΑ όπως σωστά γράφεις. Αυτό σημαίνει ΜΗ ΕΠΙΣΗΜΑ, άρα δίνει τη δυνατότητα στην εργοδοσία να τη χρησιμοποιήσει ως εργάσιμη ΝΟΜΙΜΑ.
β) Ο διαχωρισμός κράτους και εκκλησίας κολλάει, όχι η εκκλησία καθαυτή. Δεν είπα να νομοθετήσει η εκκλησία, δε ζήτησα να πάψει τη δραστηριότητά της, απλά έχω την απαίτηση σε ένα ανεξίθρησκο κράτος να υπάρχουν καθαρά εθνικές αργίες κι από κει και πέρα οι θρησκευτικές εορτές να εντάσσονται σε λατρευτικό εθιμοτυπικό και όχι εργασιακό διάταγμα. Απλό, αν θες να το καταλάβεις...

Α) Καμιά επιχείρηση δεν το κάνει αυτό. Ίσως και αυτός να είναι και ο λόγος που δεν μπαίνουν στον κόπο να το κάνουν. Ούτος ή άλλως δεν εργάζεται κανένας εκείνη
την ημέρα πλην φυσικά (εστιατόριων-καφετεριών και λίγων ακόμα επιχειρήσεων που περιμένουν τέτοιες μέρες να δουλέψουν)
Β)Εδώ διαφωνούμε. Εννοείς να απαγορευτεί δια νόμου η αργία τα Χριστούγεννα? και οι Έλληνες Ορθόδοξοι Χριστιανοί να μην μπορέσουν να συμμετάσχουν στη γέννηση του Κυρίου? Γιατί?
Θα ήθελες εσένα να σου απαγορέψουν να πας στα γενέθλια του παιδιού σου? Πως θα αισθανόσουν?
quote:
Σωστό. Μακάρι να είχα τον τρόπο να το προκαλέσω, γι' αυτό ζητάω και από άλλους να το διεκδικήσουμε. Ανεξαρτήτως αποτελέσματος...

Καλή σου επιτυχία εγώ δεν καίγομαι και δε με νοιάζει εάν με έκαιγε θα πρωτοστατούσα.
quote:
Κανονικά θα έπρεπε ΟΛΟΙ να έχουν αυτό το διακαή πόθο. Γιατί η ατομική ιδεολογία και συνείδηση δεν πρέπει να εμπλέκεται σε νομικά καλούπια και διαταγές. Αλλά κάποιους δεν τους συμφέρει αυτό...


Γιατί? γιατί να πρέπει να συμμετέχω σε κάτι που δεν το θεωρώ σωστό? Εάν γίνει το Δημοψήφισμα θα πω όχι στο διαχωρισμό. Εγώ δε σε εμποδίζω να ξεκινήσεις τις διαδικασίες για το δημοψήφισμα! Εσύ γιατί θέλεις με το ζόρι να με βάλεις σε αυτή τη διαδικασία? Δεν έχω το δικαίωμα της άρνησης? Είδες πόσο άδικος γίνεσαι?
Εγώ σου εύχομαι καλή επιτυχία στην προσπάθειά σου!!!! δε θέλω να σε εμποδίσω!!! εσύ γιατί θέλεις ντε και καλά να με βάλεις σε αυτό το καλούπι? Και μάλιστα πας να μου δημιουργήσεις και ψευτοδιλήμματα ? λέγοντας ότι "....ή ιδεολογία και συνείδηση δεν πρέπει να εμπλέκεται σε νομικά καλούπια και διαταγές"
Εμποδίζω εγώ την ιδεολογία και τη συνείδησή σου? Πως? Εγώ σέβομαι την ελευθερία σου!!! σεβάσου κι εσύ τη δική μου!!! και πάλι καλή σου επιτυχία!!! αλλά μη μου βάζεις διλήμματα στυλ Μπους!!!! ή μαζί με την Αμερική ή αλλιώς είστε εχθροί της!!!!

quote:
Νεοελληνική προσέγγιση. Εγώ νόμιζα ότι επιλέγονται οι ικανότεροι και όχι οι θρήσκοι.

Αγαπητέ kostakis, δεν έχεις ακούσει ποτέ σου ότι ο εργοδότης ανάμεσα σε μια ανύπαντρη και μια παντρεμένη προτιμάει την ανύπαντρη για να γλιτώνει το 10%? Εδώ προσλαμβάνουν κόσμο και του λένε εάν έχεις σκοπό να παντρευτείς να μας το πεις!!!!!! Για να προσλάβουν τον ικανότερο ποιο νομίζεις ότι είναι το κριτήριο? Για παράδειγμα σκέψου δύο απόφοιτους Λυκείου με μηδέν προϋπηρεσία!!!! ξέρεις τι προσόν αποκτά για πρόσληψη αυτός που είναι κατά του γάμου? Είναι δύσκολο να υποψιαστείς ότι αν ο ένας δηλώσει ότι θα κάνει χρήση των θρησκευτικών αργιών, θα δει κατευθείαν την έξοδο?

Αυτό που θα γίνει, θα είναι οι νέοι προκειμένου να βρουν εργασία να δηλώνουν άθεοι..........και οι "άθεοι" να βγαίνουν και να λένε!!!!! ορίστε!!!! μειώθηκαν οι Χριστιανοί στην Ελλάδα!!!!!
Αυτό θέλεις?
Μόνο οι Δημόσιοι υπάλληλοι θα βρίσκονται στην ευχάριστη θέση να δηλώνουν ελεύθερα ότι είναι Χριστιανοί και θέλουν να γιορτάσουν

quote:
Συγκρίνεις διαφορετικά πράγματα : άλλο ο σεβασμός στην ηλικία, άλλο στην ιστορική πορεία. Το ότι έχει εκλεχτεί, με το υπάρχον κοινοβουλευτικό σύστημα, κάποιος πρωθυπουργός ή Π.τ.Δ., επειδή ακριβώς υπάρχει το απόλυτο διάτρητο στην εκλογή, δεν του περιποιεί τέτοια τιμή. Μη θεοποιούμε απλούς ανθρώπους, γιατί η ιστορία έχει αποδείξει ότι δεν πρέπει.


Δεν περιποιεί καμία τιμή τον αρχηγό του κράτους? Είναι δυνατόν?
Αν το λέμε αυτό εμείς οι εχθροί του κράτους τι θα πρέπει να λένε δηλαδή?


για ποιο λόγο διαγράφηκε ο libero?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2008, 11:18:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους

Φίλε europaios2

quote:
H Πολιτική με τη θρησκεία συνδέεται ανέκαθεν.

Εγώ θα έλεγα ΚΑΚΩΣ, εσύ;

quote:
Ένα από τα εθνολογικά χαρακτηρίστηκα ενός λαού είναι και η θρησκεία.

Ανεξαρτήτως οποιουδήποτε ορισμού μπορεί εγκυκλοπαιδικά να μου αναφέρεις, επέτρεψέ μου να διαφωνώ.

quote:
Δεν μπορώ να φανταστώ τον εαυτό μου ως Έλληνα και την ημέρα της γεννήσεως του Κυρίου αντί να πάω στην εκκλησία με την οικογένειά μου και να εκκλησιαστώ συμμετέχοντας στη γέννηση του Θεανθρώπου που θυσιάστηκε για εμάς, να είμαι στο γραφείο και να εργάζομαι.......

Αν δηλαδή γινόταν κάτι τέτοιο, δε θα διεκδικούσες είτε κανονική, είτε "θρησκευτική άδεια για να ασκήσεις το φυσιολογικό δικαίωμά σου; και αντιθετοαντίστροφα, εμένα γιατί μου απαγορεύεται να εργαστώ κατά τις συγκεκριμένες ημέρες;

quote:
Α) Καμιά επιχείρηση δεν το κάνει αυτό. Ίσως και αυτός να είναι και ο λόγος που δεν μπαίνουν στον κόπο να το κάνουν.

Συμφωνώ, αλλά αυτό δεν τις αποτρέπει από το να το κάνουν, σωστά;

quote:
Β)Εδώ διαφωνούμε. Εννοείς να απαγορευτεί δια νόμου η αργία τα Χριστούγεννα? και οι Έλληνες Ορθόδοξοι Χριστιανοί να μην μπορέσουν να συμμετάσχουν στη γέννηση του Κυρίου? Γιατί?

Όχι, όχι και πάλι όχι. Δε μίλησα περί ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗΣ, μίλησα περί μη υποχρεωτικής επίσημης αργίας. Αν πρόσεξες, μίλησα επίσης και για θέσπιση (βάσει εισηγήσεων των εκπροσώπων των διαφόρων δογμάτων) κάποιου μικρού αριθμού, "θρησκευτικών" αργιών. Νομίζω ήμουν σαφέστατος.

quote:
Θα ήθελες εσένα να σου απαγορέψουν να πας στα γενέθλια του παιδιού σου? Πως θα αισθανόσουν?

Μήπως μου επιτρέπουν; και στο κάτω της γραφής, το ποιες μέρες είναι σημαντικές για τον καθένα ξεχωριστά δε σχετίζεται με τποιες είναι ΕΘΝΙΚΕΣ ΗΜΕΡΕΣ ΜΝΗΜΗΣ. Αν για μία χ πλειοψηφία (μην ανοίξουμε πάλι την πληγή του 98%, σε παρακαλώ), κάποιες μέρες είναι ιδεολογικά και συνειδησιακά φορτισμένες, για μένα αυτό θα έπρεπε να αποτελεί λόγο για ειδική πρόνοια, όχι για υποχρεωτική γενίκευση. Μήπως διαφωνείς;

quote:
Γιατί? γιατί να πρέπει να συμμετέχω σε κάτι που δεν το θεωρώ σωστό? Εάν γίνει το Δημοψήφισμα θα πω όχι στο διαχωρισμό. Εγώ δε σε εμποδίζω να ξεκινήσεις τις διαδικασίες για το δημοψήφισμα! Εσύ γιατί θέλεις με το ζόρι να με βάλεις σε αυτή τη διαδικασία? Δεν έχω το δικαίωμα της άρνησης? Είδες πόσο άδικος γίνεσαι?

Εξακολουθείς να μη με καταλαβαίνεις, άρα κάτι δεν εξηγώ σωστά. Δεν είπα να γινει δημοψήφισμα και να ψηφίσεις κατά της συνείδησής σου, είπα να γίνει δημοψήφισμα για το περί υποχρεωτικού μίας διάταξης. Εσύ, σύμφωνα με τη συνείδησή σου, θα ψηφίσεις υπέρ της παραμονής των θρησκευτικών αργιών, δικαίωμά σου και σεβαστό, αλλά δε θα ήταν καλό να ξέρουμε πόσοι Έλληνες θα επέλγαν αυτές τις αργίες και όχι κάποιες (ισάριθμες) άλλες;
Αλήθεια, με "κόβεις" για φασίστα; το έχει πει και κάποιος ακόμα, αναρρωτιέμαι μήπως κφράζω πολύ κάθετα τις θέσεις μου...

quote:
Και μάλιστα πας να μου δημιουργήσεις και ψευτοδιλήμματα ? λέγοντας ότι "....ή ιδεολογία και συνείδηση δεν πρέπει να εμπλέκεται σε νομικά καλούπια και διαταγές"

Μα αυτή η φράση είναι αλήθεια, δεν είναι ψευτοδίλημμα. Γιατί για κάποια θέματα φοβόμαστε την ελεύθερη λαϊκή έκφραση; Αν όντως οι Χ.Ο. είναι συντριπτικά περισσότεροι, ένα δημοψήφισμα απλά θα επιφέρει το αποτέλεσμα της παραμονής των θρησκευτικών αργιών, αλλά δε θα ήταν ενδιαφέρον να δούμε τι θα προκύψει;

quote:
αλλά μη μου βάζεις διλήμματα στυλ Μπους!!!! ή μαζί με την Αμερική ή αλλιώς είστε εχθροί της!!!!

Δεν εννοώ τέτοιες καταστάσεις, αλλά μου δίνεις την εντύπωση ότι είναι υπεκφυγή η συγκεκριμένη σου ένσταση. Τέλος πάντων, πιστεύω να έγινα σαφής παραπάνω...

quote:
Αγαπητέ kostakis, δεν έχεις ακούσει ποτέ σου ότι ο εργοδότης ανάμεσα σε μια ανύπαντρη και μια παντρεμένη προτιμάει την ανύπαντρη για να γλιτώνει το 10%? Εδώ προσλαμβάνουν κόσμο και του λένε εάν έχεις σκοπό να παντρευτείς να μας το πεις!!!!!! Για να προσλάβουν τον ικανότερο ποιο νομίζεις ότι είναι το κριτήριο? Για παράδειγμα σκέψου δύο απόφοιτους Λυκείου με μηδέν προϋπηρεσία!!!! ξέρεις τι προσόν αποκτά για πρόσληψη αυτός που είναι κατά του γάμου? Είναι δύσκολο να υποψιαστείς ότι αν ο ένας δηλώσει ότι θα κάνει χρήση των θρησκευτικών αργιών, θα δει κατευθείαν την έξοδο?

Έχω ακούσει πολλά, απλά έχε υπόψη σου ότι πολλάκις παριστάνω τον ανίδεο και αυτό, χάριν της συζήτησης. Αν όμως οι ημέρες "θρησκευτικής" αργίας ήταν ΝΟΜΟΘΕΤΗΜΕΝΕΣ ως αριθμός (δηλαδή, λ.χ. 4 μέρες το χρόνο), με επιλογή των εργαζομένων, βάσει του δόγματος που κάθε ένας πρεσβεύει, της προσωπικής του ιδεολογίας και των επιλογών τους και αν για όσους δεν πίστευαν στις θρησκευτικές αργίες, υπήρχε η δέσμευση εκ μέρους του εργοδότη για παροχή ισάριθμων ημερών άδειας κατ' έτος για οποιαδήποτε αφορμή (σκέψου λ.χ. την άδεια χρήσης υπολογιστών που χορηγείται στο δημόσιο : η άσκησή της είναι επιλογή του εργαζομένου), δε θα ήταν καλύτερα; Για παράδειγμα, εσύ, ως χριστιανός θα έπαιρνες άδεια δύο μέρες το Πάσχα, μία τα Χριστούγεννα και μία του Αγίου Πνεύματος (παράδειγμα φέρνω έτσι;), ο Μουσουλμάνος 3 μέρες στο Ραμαζάνι και 1 κάποια άλλη στιγμή, ο άθεος στα γενέθλια τα δικά του, της μαμάς του και των παιδιών του κλπ. κλπ. Καλύτερα δε θα ήταν έτσι;

quote:
Αυτό που θα γίνει, θα είναι οι νέοι προκειμένου να βρουν εργασία να δηλώνουν άθεοι..........και οι "άθεοι" να βγαίνουν και να λένε!!!!! ορίστε!!!! μειώθηκαν οι Χριστιανοί στην Ελλάδα!!!!!
Αυτό θέλεις?

Νομίζω απάντησα με το ανωτέρω... χ μέρες άδειας (πλην της κανονικής) για όλους με την επωνυμία "ΕΙΔΙΚΗ ΑΔΕΙΑ". Τι λες;

quote:
Δεν περιποιεί καμία τιμή τον αρχηγό του κράτους? Είναι δυνατόν?
Αν το λέμε αυτό εμείς οι εχθροί του κράτους τι θα πρέπει να λένε δηλαδή?

Ναι φίλε μου, δεν περιποιεί τιμή. Σε μία δήθεν δημοκρατία, όπου εγώ και εσύ, βάσει συντάγματος, δικαιούμαστε να διεκδικήσουμε μία προεδρία της δημοκρατίας ή μία πρωθυπουργία, αλλά στην πράξη υπάρχουν άπειροι μηχανισμοί αναστολής και παρεμπόδισης μίας τέτοις προσπάθειας (και αν θες, μπορώ να στο αναλύσω), σε μία χώρα όπου δεν έχουν τη δυνατότητα αυτή ΟΛΟΙ ΜΗΔΕΝΟΣ ΕΞΑΙΡΟΥΜΕΝΟΥ οι πολίτες της και σε μια περίοδο που δεν μπορεί κανείς να πει ότι είμαστε ως άνθρωποι υπεράνω ιδιοτέλειας και υστεροφημίας, ασφαλώς και δεν περιποιείται ειδική τιμή σε εκπροσώπους μίας ολιγαρχίας, που φροντίζει με χίλιους δύο τρόπους και μεθοδεύσεις, για τη διαιώνιση και μονιμοποίηση της θέσης της. Μπορεί να διαφωνούμε, αλλά έτσι πιστεύω.

Φιλικά
Κωστάκης

Υ.Γ. Επισημαίνω, χωρίς ίχνος διάθεσης κοπλιμέντου ή φιλοφρόνησης, ότι δικαιώνεις την επιλογή μου να αιτηθώ την άρση της προσωρινής απενεργοποίησής σου, έστω και αν δεν πραγματοποιήθηκε. Ο αντίλογός σου είναι έντονος, δυναμικός, αλλά πάντα εντός πλαισίων. Ας συνεχίσουμε έτσι.

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2008, 13:14:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
kostakis:
Αν δηλαδή γινόταν κάτι τέτοιο, δε θα διεκδικούσες είτε κανονική, είτε "θρησκευτική άδεια για να ασκήσεις το φυσιολογικό δικαίωμά σου; και αντιθετοαντίστροφα, εμένα γιατί μου απαγορεύεται να εργαστώ κατά τις συγκεκριμένες ημέρες;

Άν και εγώ έχω ταχθεί πολλές φορές στον διαχωρισμό κράτους - εκκλησίας ώστε η ζημιογόνα δράση κάποιων ιερέων να μήν διαφθείρει την ίδια την θρησκεία το συγκεκριμένο επιχείρημα είναι καταλυτικό υπέρ του μή διαχωρισμού. Είναι γνωστό οτι οι περισσότεροι Έλληνες είναι χριστιανοί ... το αντίθετο μπορεί να αποδειχτεί με δημοψήφισμα ... η κατάργηση της αργίας θα στερήσει απο τους χριστιανούς το δικαίωμα να συμμετέχουν στις κορυφαίες γιορτές της θρησκείας τους.
Καλό κάνει και σε σένα ακόμα και άν δέν πιστεύεις στον χριστιανισμό
Θα καθήσεις μερικές μέρες χωρίς να εργαστείς και θα πληρωθείς κανονικά σάν να έχεις εργαστεί δέν χάνεις τίποτα, δέν νομίζω να αμφιβάλεις οτι έχω άδικο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2008, 15:01:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ και πάλι

Φίλε snoopy

quote:
Είναι γνωστό οτι οι περισσότεροι Έλληνες είναι χριστιανοί ... το αντίθετο μπορεί να αποδειχτεί με δημοψήφισμα ... η κατάργηση της αργίας θα στερήσει απο τους χριστιανούς το δικαίωμα να συμμετέχουν στις κορυφαίες γιορτές της θρησκείας τους.

Διαφωνώ μαζί σου, γιατί όπως έγραψα παραπάνω, θα έπρεπε να θεσμοθετηθεί ένας συγκεκριμένος αριθμός ημερών (όχι πολύ μεγάλος βέβαια), ως "ΕΙΔΙΚΗ ΑΔΕΙΑ", ου θα δύνατο να χρησιμοποιηθεί κατά το δοκούν απ'όλους τους εργαζόμενους (από τον καθένα ξεχωριστά) και όχι μόνο για θρησκευτικούς λόγους. Άρα δε στερώ απολύτως τίποτα από τους Χ.Ο., ούτε από τους υπόλοιπους θρησκευόμενους συμπολίτες.

quote:
Καλό κάνει και σε σένα ακόμα και άν δέν πιστεύεις στον χριστιανισμό
Θα καθήσεις μερικές μέρες χωρίς να εργαστείς και θα πληρωθείς κανονικά σάν να έχεις εργαστεί δέν χάνεις τίποτα, δέν νομίζω να αμφιβάλεις οτι έχω άδικο.

Πέραν της πλάκας (όντως πετυχημένο αυτό που λες, αλλά..), νομίζω ότι είναι υποκρισία να κρύβομαι πίσω από κάτι που δεν ενστερνίζομαι. Προτιμώ να έχω το δικαίωμά απουσίας σε κάποια σημαντική, για μένα, ημέρα, κατόπιν ενημέρωσης του εργοδότη μου, ως "ΕΙΔΙΚΩΣ" αδειούχος.

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2008, 15:13:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
kostakis: Διαφωνώ μαζί σου, γιατί όπως έγραψα παραπάνω, θα έπρεπε να θεσμοθετηθεί ένας συγκεκριμένος αριθμός ημερών (όχι πολύ μεγάλος βέβαια), ως "ΕΙΔΙΚΗ ΑΔΕΙΑ", ου θα δύνατο να χρησιμοποιηθεί κατά το δοκούν απ'όλους τους εργαζόμενους (από τον καθένα ξεχωριστά) και όχι μόνο για θρησκευτικούς λόγους. Άρα δε στερώ απολύτως τίποτα από τους Χ.Ο., ούτε από τους υπόλοιπους θρησκευόμενους συμπολίτες.

Η ειδική άδεια που αναφέρεσαι υπάρχει ήδη είναι 2 μέρες τον μήνα ή 24 μέρες τον χρόνο, εκτός και άν εννοείς να μεγαλώσει ο αριθμός τους οι 24 μέρες δηλαδή να γίνουν 30.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2008, 17:55:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2:
H Πολιτική με τη θρησκεία συνδέεται ανέκαθεν.

kostakis:
Εγώ θα έλεγα ΚΑΚΩΣ, εσύ;



Πολύ καλώς θα έλεγα, η ιστορία μας έχει διδάξει ότι στις δύσκολες στιγμές λειτούργησαν ως μια γροθιά.
quote:
kostakis:
Ανεξαρτήτως οποιουδήποτε ορισμού μπορεί εγκυκλοπαιδικά να μου αναφέρεις, επέτρεψέ μου να διαφωνώ.

Εννοείτε!!
quote:
kostakis:
Αν δηλαδή γινόταν κάτι τέτοιο, δε θα διεκδικούσες είτε κανονική, είτε "θρησκευτική άδεια για να ασκήσεις το φυσιολογικό δικαίωμά σου; και αντιθετοαντίστροφα, εμένα γιατί μου απαγορεύεται να εργαστώ κατά τις συγκεκριμένες ημέρες;

Δε σου απαγορεύει κανένας να εργαστείς εκείνη την ημέρα! εφόσον είσαι αφεντικό ανοίγεις το μαγαζί σου και δουλεύεις. Εφόσον είσαι εργάτης μπορείς να ζητήσεις τα κλειδιά από τον εργοδότη για να δουλέψεις εκείνη την ημέρα. Να σαι σίγουρος ότι θα το κάνει με μεγάλη χαρά. Η Αργία έχει την έννοια της υποχρέωσης μόνο και μόνο υπέρ του εργαζομένου και όχι υπέρ του εργοδότη. Εφόσον θες να εργαστείς κανείς δε σε εμποδίζει.
quote:
kostakis:
Συμφωνώ, αλλά αυτό δεν τις αποτρέπει από το να το κάνουν, σωστά;

Ποτέ δεν έχει τεθεί θέμα.
quote:
kostakis:
Όχι, όχι και πάλι όχι. Δε μίλησα περί ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗΣ, μίλησα περί μη υποχρεωτικής επίσημης αργίας. Αν πρόσεξες, μίλησα επίσης και για θέσπιση (βάσει εισηγήσεων των εκπροσώπων των διαφόρων δογμάτων) κάποιου μικρού αριθμού, "θρησκευτικών" αργιών. Νομίζω ήμουν σαφέστατος.

Ναι αλλά εσύ ήσουν υπερ της κατάργησης αναγραφής του θρησκεύματος ώστε να μη νιώθουν άβολα οι μη Χριστιανοί! Τώρα δε θα νιώθει άβολα ο Χριστιανός που θα στιγματίζεται? Για να δούμε και την ανάποδη φορά των δεικτών του ρολογιού!

quote:
kostakis:
Μήπως μου επιτρέπουν; και στο κάτω της γραφής, το ποιες μέρες είναι σημαντικές για τον καθένα ξεχωριστά δε σχετίζεται με τποιες είναι ΕΘΝΙΚΕΣ ΗΜΕΡΕΣ ΜΝΗΜΗΣ. Αν για μία χ πλειοψηφία (μην ανοίξουμε πάλι την πληγή του 98%, σε παρακαλώ), κάποιες μέρες είναι ιδεολογικά και συνειδησιακά φορτισμένες, για μένα αυτό θα έπρεπε να αποτελεί λόγο για ειδική πρόνοια, όχι για υποχρεωτική γενίκευση. Μήπως διαφωνείς;

Και σου ξαναγράφω ότι η υποχρέωσης ακουμπά μόνο τον εργοδότη με την έννοια ότι δεν μπορεί να υποχρεώσει τον εργαζόμενο να δουλέψει εκείνη την ημέρα. Το αντίθετο δεν ισχύει. Εάν θέλει ο εργαζόμενος να δουλέψει μπορεί να πάει.

Αλήθεια για την Πρωτοχρονιά που δεν είναι επίσημη αργία τι έχεις να πεις?

quote:
kostakis:
Εξακολουθείς να μη με καταλαβαίνεις, άρα κάτι δεν εξηγώ σωστά. Δεν είπα να γινει δημοψήφισμα και να ψηφίσεις κατά της συνείδησής σου, είπα να γίνει δημοψήφισμα για το περί υποχρεωτικού μίας διάταξης. Εσύ, σύμφωνα με τη συνείδησή σου, θα ψηφίσεις υπέρ της παραμονής των θρησκευτικών αργιών, δικαίωμά σου και σεβαστό, αλλά δε θα ήταν καλό να ξέρουμε πόσοι Έλληνες θα επέλγαν αυτές τις αργίες και όχι κάποιες (ισάριθμες) άλλες;
Αλήθεια, με "κόβεις" για φασίστα; το έχει πει και κάποιος ακόμα, αναρρωτιέμαι μήπως κφράζω πολύ κάθετα τις θέσεις μου...

Εγώ δε θέλω να γίνει καθόλου δημοψήφισμα. Σε καμία όμως περίπτωση δε θέλω να απαγορευτεί, εφόσον βάση νόμου συγκεντρωθούν οι προϋπόθεσης που απαιτούνται, οπότε και θα πρέπει κατ’ εμέ οπωσδήποτε να γίνει. Δεν είναι όμως εγώ αυτός που θα τρέξω να στηρίξω μια τέτοια προσπάθεια.
Για παράδειγμα εάν κάποιοι θέλουν δημοψήφισμα για την επαναφορά του Βασιλιά! εσύ θα τρέξεις να το στηρίξεις? Για πες μου τώρα? δε θα ήταν καλό να ξέραμε ποιοι Έλληνες θέλουν τον Κοκό?

quote:
kostakis:
Μα αυτή η φράση είναι αλήθεια, δεν είναι ψευτοδίλημμα. Γιατί για κάποια θέματα φοβόμαστε την ελεύθερη λαϊκή έκφραση; Αν όντως οι Χ.Ο. είναι συντριπτικά περισσότεροι, ένα δημοψήφισμα απλά θα επιφέρει το αποτέλεσμα της παραμονής των θρησκευτικών αργιών, αλλά δε θα ήταν ενδιαφέρον να δούμε τι θα προκύψει;


Λοιπόν? Δημοψήφισμα για το βασιλιά! τι λες? Εκτός εάν φοβάσαι.
Ακόμη δημοψήφισμα για να ονομαστούν τα Σκόπια όπως αυτά θέλουν! Εκτός εάν φοβάσαι........ υπάρχει ως γνωστών η ομάδα του ουράνιου τόξου.

quote:
kostakis: Δεν εννοώ τέτοιες καταστάσεις, αλλά μου δίνεις την εντύπωση ότι είναι υπεκφυγή η συγκεκριμένη σου ένσταση. Τέλος πάντων, πιστεύω να έγινα σαφής παραπάνω...

Για να δούμε εσύ υπεκφεύγεις?
quote:
kostakis:
Έχω ακούσει πολλά, απλά έχε υπόψη σου ότι πολλάκις παριστάνω τον ανίδεο και αυτό, χάριν της συζήτησης. Αν όμως οι ημέρες "θρησκευτικής" αργίας ήταν ΝΟΜΟΘΕΤΗΜΕΝΕΣ ως αριθμός (δηλαδή, λ.χ. 4 μέρες το χρόνο), με επιλογή των εργαζομένων, βάσει του δόγματος που κάθε ένας πρεσβεύει, της προσωπικής του ιδεολογίας και των επιλογών τους και αν για όσους δεν πίστευαν στις θρησκευτικές αργίες, υπήρχε η δέσμευση εκ μέρους του εργοδότη για παροχή ισάριθμων ημερών άδειας κατ' έτος για οποιαδήποτε αφορμή (σκέψου λ.χ. Έχω ακούσει πολλά, απλά έχε υπόψη σου ότι πολλάκις παριστάνω τον ανίδεο και αυτό, χάριν της συζήτησης. Αν όμως οι ημέρες "θρησκευτικής" αργίας ήταν ΝΟΜΟΘΕΤΗΜΕΝΕΣ ως αριθμός (δηλαδή, λ.χ. 4 μέρες το χρόνο), με επιλογή των εργαζομένων, βάσει του δόγματος που κάθε ένας πρεσβεύει, της προσωπικής του ιδεολογίας και των επιλογών τους και αν για όσους δεν πίστευαν στις θρησκευτικές αργίες, υπήρχε η δέσμευση εκ μέρους του εργοδότη για παροχή ισάριθμων ημερών άδειας κατ' έτος για οποιαδήποτε αφορμή (σκέψου λ.χ. την άδεια χρήσης υπολογιστών που χορηγείται στο δημόσιο : η άσκησή της είναι επιλογή του εργαζομένου), δε θα ήταν καλύτερα; Για παράδειγμα, εσύ, ως χριστιανός θα έπαιρνες άδεια δύο μέρες το Πάσχα, μία τα Χριστούγεννα και μία του Αγίου Πνεύματος (παράδειγμα φέρνω έτσι;), ο Μουσουλμάνος 3 μέρες στο Ραμαζάνι και 1 κάποια άλλη στιγμή, ο άθεος στα γενέθλια τα δικά του, της μαμάς του και των παιδιών του κλπ. κλπ. Καλύτερα δε θα ήταν έτσι;

που χορηγείται στο δημόσιο : η άσκησή της είναι επιλογή του εργαζομένου), δε θα ήταν καλύτερα; Για παράδειγμα, εσύ, ως χριστιανός θα έπαιρνες άδεια δύο μέρες το Πάσχα, μία τα Χριστούγεννα και μία του Αγίου Πνεύματος (παράδειγμα φέρνω έτσι;), ο Μουσουλμάνος 3 μέρες στο Ραμαζάνι και 1 κάποια άλλη στιγμή, ο άθεος στα γενέθλια τα δικά του, της μαμάς του και των παιδιών του κλπ. κλπ. Καλύτερα δε θα ήταν έτσι;



Είμαι Δημόσιος Υπάλληλος δικαιούμαι την άδεια χρήσης υπολογιστών που χορηγείται στο δημόσιο αλλά ο προϊστάμενος δε μου τη δίνει!!!!......παράλληλα εκκρεμή η αίτησή μου για μετάθεση......τι λες? να του βγω με κόκκινο?........ Σκέψου τώρα αυτούς στον ιδιωτικό τομέα από τον οποίο έχω περάσει και γνωρίζω πολύ καλά τη γλύκα.........

quote:
kostakis:
Ναι φίλε μου, δεν περιποιεί τιμή. Σε μία δήθεν δημοκρατία, όπου εγώ και εσύ, βάσει συντάγματος, δικαιούμαστε να διεκδικήσουμε μία προεδρία της δημοκρατίας ή μία πρωθυπουργία, αλλά στην πράξη υπάρχουν άπειροι μηχανισμοί αναστολής και παρεμπόδισης μίας τέτοις προσπάθειας (και αν θες, μπορώ να στο αναλύσω), σε μία χώρα όπου δεν έχουν τη δυνατότητα αυτή ΟΛΟΙ ΜΗΔΕΝΟΣ ΕΞΑΙΡΟΥΜΕΝΟΥ οι πολίτες της και σε μια περίοδο που δεν μπορεί κανείς να πει ότι είμαστε ως άνθρωποι υπεράνω ιδιοτέλειας και υστεροφημίας, ασφαλώς και δεν περιποιείται ειδική τιμή σε εκπροσώπους μίας ολιγαρχίας, που φροντίζει με χίλιους δύο τρόπους και μεθοδεύσεις, για τη διαιώνιση και μονιμοποίηση της θέσης της. Μπορεί να διαφωνούμε, αλλά έτσι πιστεύω.

Καλά κάνεις και το πιστεύεις, Δε διαφωνώ με αυτά που λες, αλλά θα με έθλιβε να μάθαινε ένα ξένο κράτος ότι πέθανε ο αρχηγός της Ελλάδας ............... και δεν τρέχει κάστανο!!!!!

quote:
kostakis:
Υ.Γ. Επισημαίνω, χωρίς ίχνος διάθεσης κοπλιμέντου ή φιλοφρόνησης, ότι δικαιώνεις την επιλογή μου να αιτηθώ την άρση της προσωρινής απενεργοποίησής σου, έστω και αν δεν πραγματοποιήθηκε. Ο αντίλογός σου είναι έντονος, δυναμικός, αλλά πάντα εντός πλαισίων. Ας συνεχίσουμε έτσι.

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Γνωρίζω ότι έχεις δημοκρατικά αισθήματα και πιστεύω ότι είσαι καλός άνθρωπος. Βάζεις ωραία ερωτήματα και έχεις άποψη και εσύ πάντα εντός των πλαισίων. Όσο για την προσωρινή μου απενεργοποίηση, όπως γνωρίζεις στην Ελλάδα άλλοι αποφασίζουν για εμάς χωρίς εμάς!!!!!! και αυτό είναι θεσμός ποια!!

Η σοφία είναι ένα μόνο πράγμα: να γνωρίζει κανείς την αρχή που κυβερνά τα πάντα με τη βοήθεια των πάντων.
(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2008, 11:12:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους

Φίλε europaios2

quote:
Δε σου απαγορεύει κανένας να εργαστείς εκείνη την ημέρα! εφόσον είσαι αφεντικό ανοίγεις το μαγαζί σου και δουλεύεις. Εφόσον είσαι εργάτης μπορείς να ζητήσεις τα κλειδιά από τον εργοδότη για να δουλέψεις εκείνη την ημέρα.

Επειδή κάπου αναφέρεις ότι είσαι δημόσιος υπάλληλος, όπως κι εγώ, γνωρίζεις ότι αυτό δε γίνεται. Στο δειδιωτικό τομέα, επίσης δεν ξέρω αν στο επιτρέπουν, αλλά για άλλους λόγους (φοβούνται μήπως κλέψεις κάτι μέσα από τα γραφεία της εταιρείας π.χ.)

quote:
Ναι αλλά εσύ ήσουν υπερ της κατάργησης αναγραφής του θρησκεύματος ώστε να μη νιώθουν άβολα οι μη Χριστιανοί! Τώρα δε θα νιώθει άβολα ο Χριστιανός που θα στιγματίζεται?

Θα με ενδιέφερε να μου παραθέσεις τη σχετική μου δήλωση, γιατί εγώ γνωρίζω ότι υποστηρίζω την προαιρετική αναγραφή και όχι τη μη αναγραφή. Ίσως ένας από τους δύο μας να μη θυμάται καλά, αλλά για να μη σε κουράζω με άχρηστες αναζητήσεις, θα επαναλάβω το ανωτέρω.
Στιγματισμός του Χριστιανού; δεν τιθεται θέμα στιγματισμού, γιατί οι θρησκευτικές αργίες θα αφορούν όλους όσους θέλουν να τις χρησιμοποιήσουν, άρα και τους μη Χ.Ο., επομένως δεν τίθεται θέμα στιγματισμού.
Αλήθεια, θεωρείς στιγματισμό την αποδοχή του δόγματός σου, κυρίως στο βαθμό που αποτελεί πλειοψηφία; και αν είναι στιγματισμός η προφορική παραδοχή του, δεν είναι στιγματισμός η υποχρεωτική αναγραφή;

quote:
Αλήθεια για την Πρωτοχρονιά που δεν είναι επίσημη αργία τι έχεις να πεις?

Το συγκεκριμένο παράδειγμα υπό ποια μορφή θες να το αντιμετωπίσουμε; Προσωπικά θα μπορούσα να αντιμετωπίσω την Πρωτοχρονιά ως επίσημη αργία, αλλά είναι καθαρά υποκειμενικό. Εσύ τι γνώμη έχεις;

quote:
Για παράδειγμα εάν κάποιοι θέλουν δημοψήφισμα για την επαναφορά του Βασιλιά! εσύ θα τρέξεις να το στηρίξεις? Για πες μου τώρα? δε θα ήταν καλό να ξέραμε ποιοι Έλληνες θέλουν τον Κοκό?

Ως φανατικός της αμεσοδημοκρατίας, θα ήμουν διατεθειμένος να υποστηρίξω ένα τέτοιο αίτημα,όσον αφορά το δικαίωμα του λαού στη λήψη των σημαντικών αποφάσεων. Η συγκεκριμένη όμως περίπτωση υπόκειται σε 2 ενστάσεις :
α) Μία τέτοια κίνηση ουσιαστικά θα αποτελούσε πολιτειακή εκτροπή, καθώς το (ανεπαρκές, βέβαια) Σύνταγμα της χώρας κατοχυρώνει συγκεκριμένη μορφή πολιτεύματος.
β) Έχει ήδη πραγματοποιηθεί σε σχετικά κοντινό (για τα ιστορικά και πολιτειακά δεδομένα πάντα) χρόνο, αντίστοιχο δημοψήφισμα, με γνωστά αποτελέσματα. Στην ένσταση που μπορέι να μου καταθέσεις περί "ψυχικού" των Ελλήνων εκείνης της αμεσομεταπολιτευτικής περιόδου, θα συμφωνήσω, εντούτοις και πάλι το ενδιάμεσο χρονικό διάστημα κρίνεται ανεπαρκές, τουλάχιστον κατ' εμέ.

quote:
Λοιπόν? Δημοψήφισμα για το βασιλιά! τι λες? Εκτός εάν φοβάσαι.
Ακόμη δημοψήφισμα για να ονομαστούν τα Σκόπια όπως αυτά θέλουν! Εκτός εάν φοβάσαι........ υπάρχει ως γνωστών η ομάδα του ουράνιου τόξου.

Εγώ να φοβηθώ τι; μήπως έρθει το παρελθοντικό πολιτειακό σύστημα και με στείλει στη Γυάρο; το θάρρος της γνώμης μου ή τη θέληση του ελληνικού λαού; προσωπικά, δεν πιστεύω ότι ένα τέτοιο δημοψήφισμα, αν οργανωνόταν σωστά, θα είχε τύχη για θετικές απαντήσεις πλέον του 25%, εντούτοις δε βρίσκω το λόγο να πιστεύεις ότι θα φοβηθώ εγώ κάτι.
Δημοψήφισμα για την ονομασία των Σκοπίων; δεδομένου ότι θεωρείται θέμα μείζονος εθνικής σημασίας, θα ήμουν υπέρ. Βέβαια, θα έπρεπε να προηγηθεί επαρκής παρουσίαση των όποιων επιλογών, ώστε να ε΄χουμε τη δυνατόν καλύτερη πληροφόρηση πρν ψηφίσουμε. Όσο για την ομάδα του "Ουράνιου Τόξου", δε γεμίζουν ταξί, φίλε μου, για να στο πω και λαϊκά, ποιος ο λόγος να μου την αναφέρεις πομπωδώς;

quote:
Είμαι Δημόσιος Υπάλληλος δικαιούμαι την άδεια χρήσης υπολογιστών που χορηγείται στο δημόσιο αλλά ο προϊστάμενος δε μου τη δίνει!!!!

Κακώς, δεν έχει αυτό το δικαίωμα, αν δεν κάνω λάθος.

quote:
παράλληλα εκκρεμή η αίτησή μου για μετάθεση

Δε σχετίζεται με το προηγούμενο, εκτός αν εννοείς ότι χρονοτριβεί, ένεκα της θέσης του.

quote:
Σκέψου τώρα αυτούς στον ιδιωτικό τομέα από τον οποίο έχω περάσει και γνωρίζω πολύ καλά τη γλύκα.........

Μην ανησυχείς, πρώην ιδιωτικός είμαι και εγώ.

quote:
Καλά κάνεις και το πιστεύεις, Δε διαφωνώ με αυτά που λες, αλλά θα με έθλιβε να μάθαινε ένα ξένο κράτος ότι πέθανε ο αρχηγός της Ελλάδας ............... και δεν τρέχει κάστανο!!!!!

Σε παραπέμπω στο, σίγουρα γνωστό σε σένα, άρθρο 4 του Ελληνικού Συντάγματος, στο άρθρο 35 και στα αναφερόμενα περί λειτουργίας του θεσμού του Π.τ.Δ.
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΡΧΗΓΟΣ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ, υπάρχει θεσμικός διεθνής εκπρόσωπος, υπάρχει αρχηγός της υβέρνησης, αλλά αρχηγός του Κράτους ευτυχώς δεν υπάρχει, τουλάχιστον όχι όπως το κατανοώ εγώ.

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2008, 13:11:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
kostakis:
Επειδή κάπου αναφέρεις ότι είσαι δημόσιος υπάλληλος, όπως κι εγώ, γνωρίζεις ότι αυτό δε γίνεται. Στο δειδιωτικό τομέα, επίσης δεν ξέρω αν στο επιτρέπουν, αλλά για άλλους λόγους (φοβούνται μήπως κλέψεις κάτι μέσα από τα γραφεία της εταιρείας π.χ.)

Στη δική μου υπηρεσία γίνεται. Το ωράριο είναι αρκετά ελαστικό αλλά όταν χρειάζεται έρχομαι ακόμη και Σάββατο σε περιόδους αιχμής, όπως σε λίγο όπου θα αρχίσουν οι μεταθέσεις των Καθηγητών. Και επειδή τα χρονικά περιθώρια είναι πολύ στενά από το ΥΠΕΠΘ, αναγκαστικά και χωρίς εξτρα ή υπερωρίες έχω έρθει ακόμη και Σάββατο.
Στον Ιδιωτικό τομέα έχω φύγει στις 22:00 και έχω δουλέψει και Κυριακή ευτυχώς τουλάχιστον εκεί πληρώθηκα κανονικά, έτυχε να είναι μια από τις μεγαλύτερες αν όχι η μεγαλύτερη στον κλάδο της, εταιρεία στην Ελλάδα.
quote:
kostakis:
Θα με ενδιέφερε να μου παραθέσεις τη σχετική μου δήλωση, γιατί εγώ γνωρίζω ότι υποστηρίζω την προαιρετική αναγραφή και όχι τη μη αναγραφή. Ίσως ένας από τους δύο μας να μη θυμάται καλά, αλλά για να μη σε κουράζω με άχρηστες αναζητήσεις, θα επαναλάβω το ανωτέρω.


Είναι αδύνατο να μη θυμάσαι τι είπες και να το θυμάμαι εγώ. Και δεδομένου την εμπιστοσύνη που σου έχω, σίγουρα το λάθος είναι δικό μου.
quote:
kostakis:
Στιγματισμός του Χριστιανού; δεν τιθεται θέμα στιγματισμού, γιατί οι θρησκευτικές αργίες θα αφορούν όλους όσους θέλουν να τις χρησιμοποιήσουν, άρα και τους μη Χ.Ο., επομένως δεν τίθεται θέμα στιγματισμού.
Αλήθεια, θεωρείς στιγματισμό την αποδοχή του δόγματός σου, κυρίως στο βαθμό που αποτελεί πλειοψηφία; και αν είναι στιγματισμός η προφορική παραδοχή του, δεν είναι στιγματισμός η υποχρεωτική αναγραφή;

Δηλαδή θα μπορώ ας πούμε να απουσιάσω και τα Χριστούγεννα και στο ραμαζάνι? ή θα πρέπει να διαλέξω? και άρα να αποκαλύψω έτσι τη θρησκευτική μου ταυτότητα που ενδεχομένως να μη το θέλω?
Εγώ προσωπικά όχι αλλά άλλοι μπορεί να μη θέλουν να το κάνουν. Γνωρίζω άτομα που είναι Χριστιανοί και δεν ήθελαν να αναγράφεται το θρήσκευμα στην ταυτότητά τους γιατί το θεωρούσαν προσωπικό δεδομένο.
Και μην ξεχνάς ότι τα χαρτιά μένουν........
quote:
kostakis:
Το συγκεκριμένο παράδειγμα υπό ποια μορφή θες να το αντιμετωπίσουμε; Προσωπικά θα μπορούσα να αντιμετωπίσω την Πρωτοχρονιά ως επίσημη αργία, αλλά είναι καθαρά υποκειμενικό. Εσύ τι γνώμη έχεις;

Γιατί? ως επίσημη αργία? Τι παραπάνω έχει από δηλαδή για σένα από τη γέννηση του Θεανθρώπου που τα μεν Χριστούγεννα δε θα πρέπει να είναι αλλά η Πρωτοχρονιά να είναι? Τι?
quote:
kostakis:
Ως φανατικός της αμεσοδημοκρατίας, θα ήμουν διατεθειμένος να υποστηρίξω ένα τέτοιο αίτημα,όσον αφορά το δικαίωμα του λαού στη λήψη των σημαντικών αποφάσεων. Η συγκεκριμένη όμως περίπτωση υπόκειται σε 2 ενστάσεις :
α) Μία τέτοια κίνηση ουσιαστικά θα αποτελούσε πολιτειακή εκτροπή, καθώς το (ανεπαρκές, βέβαια) Σύνταγμα της χώρας κατοχυρώνει συγκεκριμένη μορφή πολιτεύματος.
β) Έχει ήδη πραγματοποιηθεί σε σχετικά κοντινό (για τα ιστορικά και πολιτειακά δεδομένα πάντα) χρόνο, αντίστοιχο δημοψήφισμα, με γνωστά αποτελέσματα. Στην ένσταση που μπορέι να μου καταθέσεις περί "ψυχικού" των Ελλήνων εκείνης της αμεσομεταπολιτευτικής περιόδου, θα συμφωνήσω, εντούτοις και πάλι το ενδιάμεσο χρονικό διάστημα κρίνεται ανεπαρκές, τουλάχιστον κατ' εμέ.

Εγώ πάλι όχι.......δε νομίζω ότι είναι σωστό με το παραμικρό να τρέχουμε σε δημοψήφισμα, γι' αυτό εξάλλου και ο νομοθέτης προβλέπει κάποιες προϋποθέσεις. Έχουμε εξάλλου και το κόστος αλλά και την ταλαιπωρία ενός τέτοιου εγχειρήματος, αφού θα πρέπει προκειμένου να είναι έγκυρο να συμμετέχει ένας ικανός αριθμός πολιτών που θα του προσδώσει κύρος. Με λίγα λόγια κάτι σαν τις εθνικές εκλογές.
quote:
kostakis:
Εγώ να φοβηθώ τι; μήπως έρθει το παρελθοντικό πολιτειακό σύστημα και με στείλει στη Γυάρο; το θάρρος της γνώμης μου ή τη θέληση του ελληνικού λαού; προσωπικά, δεν πιστεύω ότι ένα τέτοιο δημοψήφισμα, αν οργανωνόταν σωστά, θα είχε τύχη για θετικές απαντήσεις πλέον του 25%, εντούτοις δε βρίσκω το λόγο να πιστεύεις ότι θα φοβηθώ εγώ κάτι.
Δημοψήφισμα για την ονομασία των Σκοπίων; δεδομένου ότι θεωρείται θέμα μείζονος εθνικής σημασίας, θα ήμουν υπέρ. Βέβαια, θα έπρεπε να προηγηθεί επαρκής παρουσίαση των όποιων επιλογών, ώστε να ε΄χουμε τη δυνατόν καλύτερη πληροφόρηση πρν ψηφίσουμε. Όσο για την ομάδα του "Ουράνιου Τόξου", δε γεμίζουν ταξί, φίλε μου, για να στο πω και λαϊκά, ποιος ο λόγος να μου την αναφέρεις πομπωδώς;

Δε θα τη φοβηθείς αλλά γιατί να γίνεις νεροκουβαλητής τους?
Τυχαία ανέφερα το Ουράνιο Τόξο. Σκέψου όμως ότι λες ναι!!!!......αμέσως αμέσως θα έρθουν τα Σκόπια και πανηγυρίζοντας θα πουν ότι οι Έλληνες κάνουν δημοψήφισμα γιατί και οι ίδιοι ξέρουν την αλήθεια.....ότι δηλαδή ΤΆΧΑ οι Σκοπιανοί έχουν δίκιο......μετά το δημοψήφισμα θα έτρεχαν και θα φώναζαν για νοθεία και για εκφοβισμό.....όπως και να χει θα δημιουργούσαν θέμα από το πουθενά. Οπότε και αυτός για μένα είναι ένας σημαντικός λόγος ώστε το δημοψήφισμα να πληρεί πρώτα τις προϋποθέσεις που θέτει ο νομοθέτης.
quote:
kostakis:
Κακώς, δεν έχει αυτό το δικαίωμα, αν δεν κάνω λάθος.

Σωστά αλλά η έκβαση της αίτησης μετάθεσής μου εξαρτάται και από αυτόν..........
quote:
kostakis:
Δε σχετίζεται με το προηγούμενο, εκτός αν εννοείς ότι χρονοτριβεί, ένεκα της θέσης του.

Φυσικά και σχετίζεται, πρώτον και κύριων αποστέλλει στο οικείο Συμβούλιο την έκθεσή του, εν συνεχεία έχει όλη την άνεση με ένα τηλέφωνο να τρενάρει ή και να επηρεάσει ακόμη, αρνητικά, το Συμβούλιο στην απόφασή του.
quote:
kostakis:
Σε παραπέμπω στο, σίγουρα γνωστό σε σένα, άρθρο 4 του Ελληνικού Συντάγματος, στο άρθρο 35 και στα αναφερόμενα περί λειτουργίας του θεσμού του Π.τ.Δ.
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΡΧΗΓΟΣ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ, υπάρχει θεσμικός διεθνής εκπρόσωπος, υπάρχει αρχηγός της κυβέρνησης, αλλά αρχηγός του Κράτους ευτυχώς δεν υπάρχει, τουλάχιστον όχι όπως το κατανοώ εγώ.

Τώρα άντε εσύ να εξηγήσεις στην γιαγιά της γειτονιάς ότι πέθανε ο θεσμικός διεθνής εκπρόσωπος........


Η σοφία είναι ένα μόνο πράγμα: να γνωρίζει κανείς την αρχή που κυβερνά τα πάντα με τη βοήθεια των πάντων.
(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2008, 15:17:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ και πάλι

Φίλε europaios2

quote:
Στη δική μου υπηρεσία γίνεται. Το ωράριο είναι αρκετά ελαστικό αλλά όταν χρειάζεται έρχομαι ακόμη και Σάββατο σε περιόδους αιχμής, όπως σε λίγο όπου θα αρχίσουν οι μεταθέσεις των Καθηγητών. Και επειδή τα χρονικά περιθώρια είναι πολύ στενά από το ΥΠΕΠΘ, αναγκαστικά και χωρίς εξτρα ή υπερωρίες έχω έρθει ακόμη και Σάββατο.

Έτυχες στην περίπτωση ή σε μία από τις περιπτώσεις. Κουράγιο!

quote:
Και δεδομένου την εμπιστοσύνη που σου έχω,

Αυτή τη φράση σου θα φροντίσω να την τιμήσω στο έπακρο. Πραγματικά σε ευχαριστώ.

quote:
Δηλαδή θα μπορώ ας πούμε να απουσιάσω και τα Χριστούγεννα και στο ραμαζάνι? ή θα πρέπει να διαλέξω? και άρα να αποκαλύψω έτσι τη θρησκευτική μου ταυτότητα που ενδεχομένως να μη το θέλω?

Θα μπορείς να λείψεις κάποιες μέρες παραπάνω, ανάλογα ποιες εσύ κρίνεις ως σημαντικές. Σίγουρα υπεισέρχεται ο κίνδυνος που αναφέρεις, αλλά δεν είναι πιο καλό να επιλέγουμε εμείς το πότε θα απουσιάσουμε, αντί να μας επιβάλλεται από κάποια ιδεολογία, όσο και αν αυτή είναι επικρατούσα;

quote:
Γνωρίζω άτομα που είναι Χριστιανοί και δεν ήθελαν να αναγράφεται το θρήσκευμα στην ταυτότητά τους γιατί το θεωρούσαν προσωπικό δεδομένο.
Και μην ξεχνάς ότι τα χαρτιά μένουν........

Είναι προσωπικό δεδομένο, σαν τέτοιο το αντιμετωπίζω κι εγώ, γι' αυτό συζητάω για προαιρετική αναγραφή.
Στην περίπτωση της άδειας όμς, παρότι σε κάποιες περιπτώσεις θα ήταν ηλίου φαεινότερη η αιτία για την αίτηση αδείας, θα μπορούσε να αντιμετωπιστεί. Να στο θέσω αλλιώς... αν την εντάσσαμε απευθείας στις ημέρες κανονικής άδειας; ούτως ή άλλως, πολύς κόσμος παίρνει κανονική άδεια και την "κολλάει" σε μέρες επίσημων αργιών, μήπως έτσι θα ξεφεύγαμε από το σκόπελο;

quote:
Γιατί? ως επίσημη αργία? Τι παραπάνω έχει από δηλαδή για σένα από τη γέννηση του Θεανθρώπου που τα μεν Χριστούγεννα δε θα πρέπει να είναι αλλά η Πρωτοχρονιά να είναι? Τι?

Αν ρωτάς ΓΙΑ ΜΕΝΑ τι παραπάνω έχει, νομίζω ότι αντιλαμβάνεσαι ότι ΓΙΑ ΜΕΝΑ η γέννηση του Χριστού δε λέει κάτι ιδεολογικά. Αν πάμε όμως σε μία ευρύτερη προσέγγιση, δεν μπορώ να προτείνω το τι θα έπρεπε να είναι η Πρωτοχρονία, αλλά επειδή είναι εθιμικό το να διασκεδάζει ο κόσμος την αλλαγή του χρόνου υπό την προσδοκία ενός καλύτερου (που τελικά πάντα είναι χειρότερος, εξ' ου και το "κάθε πέρσι και καλύτερα"), θα το θεωρούσα ενδεχομένως σκόπιμο να οριστεί ως επίσημη, χωρίς κάποια ιδεολογική χροιά.

quote:
Εγώ πάλι όχι.......δε νομίζω ότι είναι σωστό με το παραμικρό να τρέχουμε σε δημοψήφισμα,

Οι προϋποθέσεις για δημοψήφισμα όντως ορίζονται από το Σύνταγμα. Επειδή όμως αναφέρθηκες στην περίπτωση πρότασης ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ για αλλαγή του πολιτεύματος, θεωρώ ότι είναι θέμα μείζονος εθνικής σημασίας, άρα αυτομάτως υπόκειται σε δημοψήφισμα.

quote:
Έχουμε εξάλλου και το κόστος αλλά και την ταλαιπωρία

Με τόσα "κόστη" γύρω μας, φίλε μου, αυτό θα ήταν το λιγότερο, πίστεψέ με. Άλλωστε, δε θα υπήρχαν προεκλογικές δαπάνες για τα κόμματα ή παροχολογία, μόνο τα ψηφοδέλτια...

quote:
Δε θα τη φοβηθείς αλλά γιατί να γίνεις νεροκουβαλητής τους?
Τυχαία ανέφερα το Ουράνιο Τόξο. Σκέψου όμως ότι λες ναι!!!!......αμέσως αμέσως θα έρθουν τα Σκόπια και πανηγυρίζοντας θα πουν ότι οι Έλληνες κάνουν δημοψήφισμα γιατί και οι ίδιοι ξέρουν την αλήθεια.....ότι δηλαδή ΤΆΧΑ οι Σκοπιανοί έχουν δίκιο......μετά το δημοψήφισμα θα έτρεχαν και θα φώναζαν για νοθεία και για εκφοβισμό.....όπως και να χει θα δημιουργούσαν θέμα από το πουθενά. Οπότε και αυτός για μένα είναι ένας σημαντικός λόγος ώστε το δημοψήφισμα να πληρεί πρώτα τις προϋποθέσεις που θέτει ο νομοθέτης.

Αυτοί σύντομα θα ανακαλύψουν ότι η Ελλάδα ονομάζεται Βαρντάρσκα, σε ένα δημοψήφισμα θα κολλήσουν; συμφωνώ πάντως στην εξέταση των προϋποθέσεων για δημοψήφισμα, αν και δεν πρόκειται να οδηγήσει κάπου στην ουσία.

quote:
Σωστά αλλά η έκβαση της αίτησης μετάθεσής μου εξαρτάται και από αυτόν..........

quote:
Φυσικά και σχετίζεται, πρώτον και κύριων αποστέλλει στο οικείο Συμβούλιο την έκθεσή του, εν συνεχεία έχει όλη την άνεση με ένα τηλέφωνο να τρενάρει ή και να επηρεάσει ακόμη, αρνητικά, το Συμβούλιο στην απόφασή του.

Εντάσσεσαι και εσύ στο καθεστώς των υπαλλήλων για τους οποίους απαιτείται έγκριση του Οικείου Συμβουλίου σε κάθε αίτηση υπηρεσιακής μεταβολής; ζήτω που κάηκες...

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2008, 19:08:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
kostakis:
Έτυχες στην περίπτωση ή σε μία από τις περιπτώσεις. Κουράγιο!

To καλό είναι ότι γένεται ελαστικό και προς τα πάνω αλλά και προς τα κάτω.....ανάλογα με τη δουλειά.
quote:
kostakis:
Θα μπορείς να λείψεις κάποιες μέρες παραπάνω, ανάλογα ποιες εσύ κρίνεις ως σημαντικές. Σίγουρα υπεισέρχεται ο κίνδυνος που αναφέρεις, αλλά δεν είναι πιο καλό να επιλέγουμε εμείς το πότε θα απουσιάσουμε, αντί να μας επιβάλλεται από κάποια ιδεολογία, όσο και αν αυτή είναι επικρατούσα;

Εγώ θα πω ότι είμαι αναποφάσιστος....μόλις πλησιάζουν τα Χριστούγεννα θα είμαι Χριστιανός, μόλις το ραμαζάνι θα γίνομαι Μουσουλμάνος.....κ.ο.κ. Θα απαγορεύεται σε κάποιον να αλλάζει τη θρησκεία του μήνα παρά μήνα?.......Να μπερδέματα.....σίγουρα θα υπάρξουν τέτοια φαινόμενα.
Και πάλι εσύ αν ντε και καλά θες να δουλέψεις αλλά εκ των πραγμάτων δε γίνεται μπορείς εκείνη την ημέρα να πας να προσφέρεις αγαθοεργίες σε ένα γηροκομείο ή σε ένα ορφανοτροφείο. Να κάνεις και δώρα στα παιδάκια στο συστήνω είναι πολύ ωραία εμπειρία....(είχα πάει σε Ορφανοτροφείο με μικρά και μόνο που είδα το πόσο χάρηκαν τα καημένα τα παιδάκια........αξίζει τον κόπο κάντο φέτος τα Χριστούγεννα)
quote:
kostakis:
Είναι προσωπικό δεδομένο, σαν τέτοιο το αντιμετωπίζω κι εγώ, γι' αυτό συζητάω για προαιρετική αναγραφή.
Στην περίπτωση της άδειας όμς, παρότι σε κάποιες περιπτώσεις θα ήταν ηλίου φαεινότερη η αιτία για την αίτηση αδείας, θα μπορούσε να αντιμετωπιστεί. Να στο θέσω αλλιώς... αν την εντάσσαμε απευθείας στις ημέρες κανονικής άδειας; ούτως ή άλλως, πολύς κόσμος παίρνει κανονική άδεια και την "κολλάει" σε μέρες επίσημων αργιών, μήπως έτσι θα ξεφεύγαμε από το σκόπελο;

Και τον κουτσομπόλη του γραφείου? που τον βάζεις......δε θα ξεφύγεις με τίποτα......
quote:
kostakis:
Αν ρωτάς ΓΙΑ ΜΕΝΑ τι παραπάνω έχει, νομίζω ότι αντιλαμβάνεσαι ότι ΓΙΑ ΜΕΝΑ η γέννηση του Χριστού δε λέει κάτι ιδεολογικά. Αν πάμε όμως σε μία ευρύτερη προσέγγιση, δεν μπορώ να προτείνω το τι θα έπρεπε να είναι η Πρωτοχρονιά, αλλά επειδή είναι εθιμικό το να διασκεδάζει ο κόσμος την αλλαγή του χρόνου υπό την προσδοκία ενός καλύτερου (που τελικά πάντα είναι χειρότερος, εξ' ου και το "κάθε πέρσι και καλύτερα"), θα το θεωρούσα ενδεχομένως σκόπιμο να οριστεί ως επίσημη, χωρίς κάποια ιδεολογική χροιά.


Πόσο μάλιστα τα Χριστούγεννα που για τον πολύ κόσμο στην Ελλάδα προσδοκάται με τη γέννηση του Θεανθρώπου και ένα νέο ηθικό ξεκίνημα- αρχή για αυτούς.
quote:
kostakis:
Εντάσσεσαι και εσύ στο καθεστώς των υπαλλήλων για τους οποίους απαιτείται έγκριση
του Οικείου Συμβουλίου σε κάθε αίτηση υπηρεσιακής μεταβολής; ζήτω που κάηκες...
Δυστυχώς......


Η σοφία είναι ένα μόνο πράγμα: να γνωρίζει κανείς την αρχή που κυβερνά τα πάντα με τη βοήθεια των πάντων.
(Ηράκλειτος).


Edited by - europaios2 on 30/10/2008 19:18:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2008, 23:15:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
kostakis
Αγαπητοί συνforumίτες, για όποιον από τα παραπάνω δε συνάγεται ότι το δήθεν "Ελληνικό κράτος" ασχημονεί και υβρίζει κατά της μνήμης των αγωνιστών του 1940, αλλά - και στην ουσία - κατά ΚΑΙ των επαναστατημένων της 25ης Μαρτίου, φοβάμαι ότι οποιαδήποτε περαιτέρω ενημέρωση και επεξήγηση είναι περιττή.
Για όσους αντιλαμβάνονται την ουσία α) Της προσβολής της μνήμης των Ελλήνων αγωνιστών σε κάθε μεγάλο εθνικό αγώνα β) Της αποκλειστικά χριστιανοκεντρικής προσέγγισης της απόδοσης τιμών από το νομοθέτη και γ) της αθλιότητας όλων των νομοθετών της μεταπολίτευσης να αγνοήσουν την κατάργηση ή μετατροπή του συγκεκριμένου "νομο"εκτρώματος, ας είναι αυτό το Β.Δ. άλλο ένα δείγμα του πως είναι οργανωμένο το κράτος που (θέλει να) λέγεται Ελλάς και ας αντιληφθούν την ταλιμπανική ανεξιθρησκεία που παρέχουν όλα τα μεταπολιτευτικά Συντάγματα, απαιτώντας, με ειρηνικό και νόμιμο τρόπο, μέσω της ψήφου ή κάθε θεμιτής μορφής αγώνων, τον ΠΛΗΡΗ ΚΑΙ ΟΡΙΣΤΙΚΟ ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟ ΚΡΑΤΟΥΣ ΚΑΙ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ.

Φίλε kostakis κατά τη γνώμη μου μπορεί να βρεθή λύση και για την αργία της 28ης Οκτωβρίου που να είναι αποδεκτή από όλους . Όπως φίλε μου για την 25η Μαρτίου που εορτάζεται η Παναγία , μπλαμπλά – μπλαμπλά ο Παλαιών Πατρών Γερμανός , η Μονή της Αγίας Λαύρας , το Λάβαρο της επαναστάσεως , έτσι και για την 28η Οκτωβρίου μπορούν να γίνη μιά μικρή παρέμβαση , (παλιά τους τέχνη κόσκινα) , και να γραφή ότι στην πραγματικότητα το ΟΧΙ ειπώθηκε στις 26 του μηνός αλλά έδωσαν δύο ημέρες παράταση και δεν το κοινοποίησαν για να μην χαλάσουν τον εορτασμό του Αγίου Δημητρίου ….Οπότε μπορούν να την μεταφέρουν στην (πραγματική) ημερομηνία , να συμπέση με την θρησκευτική εορτή , και έτσι να καθιερωθή και αυτή σαν επίσημη θρησκευτικοεθνική αργία , και ούτε γάτα , ούτε ζημιά .


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2008, 00:55:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
sesostris
στην πραγματικότητα το ΟΧΙ ειπώθηκε στις 26 του μηνός αλλά έδωσαν δύο ημέρες παράταση και δεν το κοινοποίησαν για να μην χαλάσουν τον εορτασμό του Αγίου Δημητρίου

Πράγμα που συνέβηκε στην απελευθέρωση της πόλης της Θεσσαλονίκης, της οποίας ενώ το αρχικό πρωτόκολλο παράδοσης υπογράφτηκε το πρωί της 27ης Οκτωβρίου (1:15 σύμφωνα με τα αρχεία του Μουσείου στη Γέφυρα θεσσαλονίκης, όπου υπογραφτηκε και η παράδοση της πόλης), το συμπληρωματικό πρωτόκολλο στς 8.20, ενώ το απόγευμα της ίδιας μέρας (27 Οκτωβρίου 1912) μπήκε ο ελληνικός στρατός στη Θεσσαλονίκη, η απελευθέρωση γιορτάζεται στις ... 26 Οκτωβρίου.

Ισως για να μη ... στεναχωρηθεί ο πολιούχος...


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2008, 08:30:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους

Μία γρήγορη απάντηση, λόγω βιασύνης...
Φίλε europaios2

quote:
To καλό είναι ότι γένεται ελαστικό και προς τα πάνω αλλά και προς τα κάτω.....ανάλογα με τη δουλειά.

Θα με ενδιέφερε η άποψή σου για το θεσμό του ελαστικού ωραρίου, αλλ΄ας το συζητήσουμε άλλη στιγμή, σε άλλο topic

quote:
Εγώ θα πω ότι είμαι αναποφάσιστος....μόλις πλησιάζουν τα Χριστούγεννα θα είμαι Χριστιανός, μόλις το ραμαζάνι θα γίνομαι Μουσουλμάνος.....κ.ο.κ. Θα απαγορεύεται σε κάποιον να αλλάζει τη θρησκεία του μήνα παρά μήνα?.......Να μπερδέματα.....σίγουρα θα υπάρξουν τέτοια φαινόμενα.

Κοίταξε, έχεις χ μέρες γι' αυτό το σκοπό. Αν δεν είσαι συνειδητοποιημένος πιστός κάποιας θρησκείας, απλά θα επιλέγεις μέρες, δικαίωμά σου. Αν είσαι (και δε μιλάω προσωπικά), δε νομίζω ότι θα έκανες τέτοια "παιχνίδια" με την πίστη σου.

quote:
Και τον κουτσομπόλη του γραφείου? που τον βάζεις......

Μόνο έναν έχετε; μία χαρά είστε, μην το πείτε πουθενά...

quote:
Πόσο μάλιστα τα Χριστούγεννα που για τον πολύ κόσμο στην Ελλάδα προσδοκάται με τη γέννηση του Θεανθρώπου και ένα νέο ηθικό ξεκίνημα- αρχή για αυτούς.

Μα γι' αυτό το λόγο θεωρώ εύλογο να έχουν τη δυνατότητα να γιορτάζουν. Όπως αντιλαμβάνεσαι, δεν είμαι υπέρ της κατάργησης της πίστης του οποιουδήποτε, είμαι απλά υπέρ της αποδοχής των διαφορετικών δεδομένων.

Φίλοι sesostris και macedon, τι να πω... ότι κάποια πράγματα μεταλλάσσονται, ανάλογα με τις ύστερες συνθήκες; αν όντως ισχύει αυτό που γράφεις, macedon, εύκολα αντιλαμβάνεται κανείς το τι ακριβώς εννοούν όσοι συζητούν για διαχωρισμό των δύο θεσμών, ώστε να είναι ξεκάθαρες οι εορτές και οι αργίες.

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2008, 09:28:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
macedon:
Πράγμα που συνέβηκε στην απελευθέρωση της πόλης της Θεσσαλονίκης, της οποίας ενώ το αρχικό πρωτόκολλο παράδοσης υπογράφτηκε το πρωί της 27ης Οκτωβρίου (1:15 σύμφωνα με τα αρχεία του Μουσείου στη Γέφυρα θεσσαλονίκης, όπου υπογραφτηκε και η παράδοση της πόλης), το συμπληρωματικό πρωτόκολλο στς 8.20, ενώ το απόγευμα της ίδιας μέρας (27 Οκτωβρίου 1912) μπήκε ο ελληνικός στρατός στη Θεσσαλονίκη, η απελευθέρωση γιορτάζεται στις ... 26 Οκτωβρίου.

Ισως για να μη ... στεναχωρηθεί ο πολιούχος...




ΠΡΩΤΟΚΟΛΛΟΝ Μεταξύ της Α. Βασ. Υψηλότητος, του Αρχιστρατήγου του Ελληνικού στρατού και της Α. Εξοχότητος του Αρχιστρατήγου του Οθωμανικού στρατού συνεφωνήθησαν και απεφασίσθησαν τα κάτωθι: Άρθρ. 1. Τα όπλα των οθωμανών στρατιωτών θα αφαιρεθούν και θα αποτεθούν εις φύλαξιν υπό την ευθύνην του Ελληνικού στρατού. Περί τούτου θα συνταχθή πρωτόκολλον.

Άρθρ. 2. Οι οθωμανοί στρατιώται θα στρατωνισθούν εν μέρει εις Καραμπουρνού και κατά το λοιπόν τμήμα εις τον στρατώνα του πυροβολικού “Τοπτσή”. Θα διατρέφονται υπό των αρχών της Θεσσαλονίκης.

Άρθρ. 3. Η πόλις της Θεσσαλονίκης παραδίδεται εις τον Ελληνικόν στρατόν μέχρι της συνάψεως της ειρήνης.

Άρθρ. 4. Όλοι οι ανώτεροι στρατιωτικοί αξιωματούχοι και αξιωματικοί θα δικαιούνται να διατηρήσουν τα ξίφη των και να είναι ελεύθεροι εν Θεσσαλονίκη. Ούτοι θα δώσουν τον λόγον των ότι δεν θα λάβουν πλέον τα όπλα εναντίον του Ελληνικού στρατού και των συμμάχων του κατά την διάρκεια του πολέμου τούτου.

Άρθρ. 5. Όλοι οι ανώτεροι πολιτικοί αξιωματούχοι και υπάλληλοι του βιλαετίου θα είναι ελεύθεροι.
Άρθρ. 6. Οι χωροφύλακες και τα όργανα της αστυνομίας θα φέρουν τα όπλα των.

Άρθρ. 7. Το Καραμπουρνού θα χρησιμεύση ως τόπος στρατωνισμού των αφωπλισμένων οθωμανών στρατιωτών. Τα πυροβόλα και τα μηχανήματα πολέμου του Καραμπουρνού θα τεθούν εκτός υπηρεσίας υπό του Οθωμανικού στρατού και θα παραδοθούν εις τον Ελληνικόν στρατόν.

Άρθρ. 8. Το περιεχόμενον του άρθρου 1 θα εκτελεσθή εντός δύο ημερών από της αύριον Σάββατον 27 Οκτωβρίου 1912. Η προθεσμία δύναται να παραταθεί τη συναινέσει του Αρχιστρατήγου του Ελληνικού στρατού.

Άρθρ. 9. Η κατάστασις αυτή θα διατηρηθή μέχρι της συνάψεως της ειρήνης.

Άρθρ. 10. Οι χωροφύλακες και η Οθωμανική αστυνομία θα συνεχίσουν την υπηρεσίαν των μέχρι νεωτέρας αποφάσεως.
Θεσσαλονίκη τη 26η Οκτωβρίου 1912. Ο Αρχιστράτηγος του Οθωμανικού στρατού (Χασάν Ταξίν) Οι πληρεξούσιοι της Α.Β.Υ. του Πρίγκηπος Διαδόχου της Ελλάδος (Β. Δούσμανης) - (Ι. Π. Μεταξάς)


Η σοφία είναι ένα μόνο πράγμα: να γνωρίζει κανείς την αρχή που κυβερνά τα πάντα με τη βοήθεια των πάντων.
(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2008, 19:49:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μόνο που το παραπάνω υπογράφτηκε στις 27 Οκτωβρίου 1912, στις 1:15 το πρωί, το συμπληρωματικό πρωτόκολλο στις 8.20 το πρωί ενώ τα πρώτα τμήματα του ελληνικού στρατού μπήκαν στην πόλη το απόγευμα της 27ης

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2008, 20:50:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
macedon:
Μόνο που το παραπάνω υπογράφτηκε στις 27 Οκτωβρίου 1912, στις 1:15 το πρωί, το συμπληρωματικό πρωτόκολλο στις 8.20 το πρωί ενώ τα πρώτα τμήματα του ελληνικού στρατού μπήκαν στην πόλη το απόγευμα της 27ης

Mόνο που η σύνταξη του παραπάνω και οι διαπραγματεύσεις δε νομίζω να έγιναν σε 5-10 λεπτά...........η παράδοση έγινε στις 26 Οκτωβρίου στην εορτή του ΠΟΛΙΟΥΧΟΥ ΤΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ και οι υπογραφή των εμπλεκομένων με ημερομηνία 26-10-1912, δεν αφήνει κανένα περιθώριο αμφισβήτησης παρά μόνο στους γραφικούς Χριστιανομάχους......
Για άλλη μια φορά άνθρακας ο θησαυρός.....
..


Η σοφία είναι ένα μόνο πράγμα: να γνωρίζει κανείς την αρχή που κυβερνά τα πάντα με τη βοήθεια των πάντων.
(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2008, 21:54:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια βόλτα από το Μουσείο Βαλκανικών Αγώνων στη Γέφυρα, όπου έγιναν οι διαπραγματεύσεις και όπου έγινε η υπογραφή του παρόντος, θα σε πείσει για το μέγεθος της ανοησίας σου.


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2008, 00:41:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μια βόλτα από το Μουσείο Βαλκανικών Αγώνων στη Γέφυρα, όπου έγιναν οι διαπραγματεύσεις και όπου έγινε η υπογραφή του παρόντος, θα σε πείσει για το μέγεθος της ανοησίας σου.

Και συ μια βόλτα μέχρι το μπαλκόνι σου να κάνεις.....λίγος καθαρός αέρας.....όλο και κάτι μπορεί να γίνει......

Η σοφία είναι ένα μόνο πράγμα: να γνωρίζει κανείς την αρχή που κυβερνά τα πάντα με τη βοήθεια των πάντων.
(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2008, 10:48:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αναφορά στο θέμα του χωρισμού Εκκλησίας-Κράτους έκανε ο αρχιεπίσκοπος Ιερώνυμος, τονίζοντας ότι «αν έρθει η ώρα, μετά από κατάλληλη ενημέρωση θα το αποφασίσει ο λαός με δημοψήφισμα. Είμαστε σίγουροι ότι ο καθένας θα πάρει το μάθημα που του χρειάζεται».

«Δεν μπορεί κανείς να αποφασίσει γι αυτό το θέμα, από ενδιαφέρον δήθεν για το λαό χωρίς το λαό» τόνισε επίσης ο Αρχιεπίσκοπος μιλώντας κατά τη διάρκεια ημερίδας της Θεολογικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών με θέμα Το μάθημα των θρησκευτικών στην εκπαίδευση.

Newsroom ΔΟΛ, με πληροφορίες από ΑΠΕ-ΜΠΕ


Αν μη τι άλλο, αυτός ο άνθρωπος είναι σοβαρός και ειλικρινής (μέχρι στιγμής....)
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2008, 13:02:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους

Φίλε KERRY KING

quote:
αν έρθει η ώρα, μετά από κατάλληλη ενημέρωση θα το αποφασίσει ο λαός με δημοψήφισμα.

1) ΑΝ έρθει η ώρα; φέξε μου και γλίστρησα δηλαδή; το ΟΤΑΝ (με τη σύγχρονη έννοια) θα μου φαινόταν καθαρότερο.
2) ΚΑΤΑΛΛΗΛΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ : ελπίζω να εννοεί το ίδιο πράγμα με την κοινή λογική.

quote:
Είμαστε σίγουροι ότι ο καθένας θα πάρει το μάθημα που του χρειάζεται

3) ΜΑΘΗΜΑ; Που του χρειάζεται; γιατί ακούγεται (μπορεί και να μην είναι, έτσι;) πολύ επιθετική αυτή η δήλωση;

quote:
Δεν μπορεί κανείς να αποφασίσει γι αυτό το θέμα, από ενδιαφέρον δήθεν για το λαό χωρίς το λαό

4) Συμφωνώ και επαυξάνω. ΚΑΝΕΙΣ δεν μπορεί να αποφασίζει, αλλά όταν λέμε ΚΑΝΕΙΣ εννοούμε ΚΑΝΕΙΣ.
Συμπερασματικά, παρότι θεωρώ ειλικρινή και σοβαρή τη δήλωση, πιστεύω ότι είναι συναισθηαμτικά αρνητικά φορτισμένη και δεν αντιπροσωπεύει διαφανείς θέσεις με τον τρόπο που εκφέρεται. Ελπίζω όμως ότι ο προκαθήμενος είναι εν τέλει ειλικρινά υπέρ μίας τέτοιας διαδικασίας το συντομότερο δυνατό.

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 31 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.28125
Maintained by Digital Alchemy