ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟΣ ΚΡΑΤΟΥΣ- ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 31
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2008, 00:15:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλός
Μεγάλη ιδέα για τον εαυτό σου έχεις. Πρόσεχε μόνο μη ξυπνήσεις απότομα!
Μόνο αυτό.

Από τις μέχρι τώρα απαντήσεις σου Ψηλέ , και με τις θέσεις που παίρνεις δικαιολογώντας ακόμα και τα σκάνδαλα των ρασοφόρων , δύο υποθέσεις μπορεί να κάνη κάποιος . Ή ότι ο φανατισμός σου με τη θρησκεία είναι στα όρια της ψύχωσης και δεν αντιλαμβάνεσαι τι γίνεται γύρω σου , ή ότι έχεις μερίδιο από την πίτα και σε συμφέρει να διαιωνίζεται αυτή η κατάσταση .
Τελικά θα πρέπη να διαλέξης σαν χριστιανός που υποτίθεται ότι είσαι , αν θα είσαι με τον Θεό ή με τον Μαμμωνά , ακολουθώντας το παράδειγμα των ρασοφόρων business men που με τόση θέρμη υποστηρίζεις .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2008, 00:26:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλός
Sesostris
Ψηλέ,ότι και να λες μεγάλε,δεν έχει καμία σημασία,είσαι τόσο κολλημένος,τόσο στενόμυαλος,τόσο τι αν πω,δογματισμένος που δεν γίνεται να αλλάξεις γνώμη.Με τίποτα και ποτέ.Δεν έχει απλά νόημα να προσπαθεί κάποιος να σου μιλήσει.Ότι και να σου λένε,την ίδια καραμέλα,έχεις κάνει κυβερνητικός εκπρόσωπος?
Get up prince of troy
Get up
I will not let a stone take my glory.

Φαίνεται πως όσοι δεν έχουν υποστεί, αυτό που παρατηρείται ιδιαίτερα στις μέρες, δηλαδή αυτή την ξέφρενη αρχαιολατρεία που φτάνει και σε βαθμό αρχαιοπληξίας, σαν και του λόγου σου, χαρακτηρίζονται, από εσένα, με τους χαρακτηρισμούς που αναφέρεις για μένα.
Τι να κάνουμε, ας μείνουμε στενόμυαλοι ατενίζοντας την αιωνιότητα και ας στερηθούμε τη χαρά του τίποτα και του "ό,τι φάμε ό, τι πιούμε και ό, τι αρπάξει ο ...... μας" που αντιπροτείνεις εσύ και κάποι άλλοι φίλε Sesostris.

Άμα λέω Ψηλέ ότι έχεις σύνδρομο θρησκοληψίας και δεν βλέπεις πέρα από ευαγγέλια , θυμιατά , και εξαπτέρυγα , δεν έχω άδικο . Μέσα στη σύγχισή σου η κατάστασή σου φαίνεται ότι χειροτερεύει έχεις ταυτίσει όλα τα ονόματα και τα έχεις συμπτύξει σε ένα σουπερχριστιανομάχο . Μου χρεώνεις την απάντηση που σου έστειλε ο Stelaras στις 09/11/2008 . Τόσο είσαι τελικά ψυχολογικά πεσμένος ;

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2008, 01:14:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Sesostris
Χαίρομαι που με τα τελευταία δύο μηνύματά σου έρχεσαι να επιβεβαιώσεις αυτό που είπα πως τελικά, το ποιος φαίνεται να έχει γράψει το άρθρο (Στελάρας ή Sesostris) δεν έχει καμιά σημασία πέρα από την τυπική αναγραφή του ψευδώνυμου.

Λοιπόν, ας παίξουμε λίγο.

Έγραψε ο χρήστης με το ψευδώνυμο «Στελάρας» για μένα (το οποίο εκ παραδρομής είπα πως το έγραψε ο χρήστης με το ψευδώνυμο Sesosris:

«Ψηλέ,ότι και να λες μεγάλε,δεν έχει καμία σημασία,είσαι τόσο κολλημένος,τόσο στενόμυαλος,τόσο τι αν πω,δογματισμένος που δεν γίνεται να αλλάξεις γνώμη.Με τίποτα και ποτέ.Δεν έχει απλά νόημα να προσπαθεί κάποιος να σου μιλήσει.Ότι και να σου λένε,την ίδια καραμέλα,έχεις κάνει κυβερνητικός εκπρόσωπος?»


Απαντά σε μένα ο χρήστης με το ψευδώνυμο Sesostris:

«Από τις μέχρι τώρα απαντήσεις σου Ψηλέ , και με τις θέσεις που παίρνεις δικαιολογώντας ακόμα και τα σκάνδαλα των ρασοφόρων , δύο υποθέσεις μπορεί να κάνη κάποιος . Ή ότι ο φανατισμός σου με τη θρησκεία είναι στα όρια της ψύχωσης και δεν αντιλαμβάνεσαι τι γίνεται γύρω σου , ή ότι έχεις μερίδιο από την πίτα και σε συμφέρει να διαιωνίζεται αυτή η κατάσταση .
Τελικά θα πρέπη να διαλέξης σαν χριστιανός που υποτίθεται ότι είσαι , αν θα είσαι με τον Θεό ή με τον Μαμμωνά , ακολουθώντας το παράδειγμα των ρασοφόρων business men που με τόση θέρμη υποστηρίζεις .»


Και μετά το παρακάτω μήνυμα, ο χρήστης με το ψευδώνυμο Sesostris, αφού έχω αναφέρει, μετά την υπόδειξη του γιαπετ, πως όντως πρόκειται για το μήνυμα του Στελάρα, ξαναλέει για μένα:

«Άμα λέω Ψηλέ ότι έχεις σύνδρομο θρησκοληψίας και δεν βλέπεις πέρα από ευαγγέλια , θυμιατά , και εξαπτέρυγα , δεν έχω άδικο . Μέσα στη σύγχισή σου η κατάστασή σου φαίνεται ότι χειροτερεύει έχεις ταυτίσει όλα τα ονόματα και τα έχεις συμπτύξει σε ένα σουπερχριστιανομάχο . Μου χρεώνεις την απάντηση που σου έστειλε ο Stelaras στις 09/11/2008 . Τόσο είσαι τελικά ψυχολογικά πεσμένος ;»

Και ερωτώ, λοιπόν, αν δεν υπήρχε η αναγραφή, στο κάθε μήνυμα, του ψευδώνυμου του χρήστη που δηλώνει πως τα τρία αυτά μηνύματα τα έγραψαν δυο διαφορετικά άτομα, θα το παίρνατε χαμπάρι ή θα λέγατε πως και τα τρία μηνύματα τα έγραψε το ίδιο άτομο;

Αφήστε! Tην ξέρουμε την απάντηση.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2008, 03:28:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ Ψηλός

quote:
Και ερωτώ, λοιπόν, αν δεν υπήρχε η αναγραφή, στο κάθε μήνυμα, του ψευδώνυμου του χρήστη που δηλώνει πως τα τρία αυτά μηνύματα τα έγραψαν δυο διαφορετικά άτομα, θα το παίρνατε χαμπάρι ή θα λέγατε πως και τα τρία μηνύματα τα έγραψε το ίδιο άτομο;

Θα στη λύσω εγώ την απορία.

Είναι τόσο ψηλά πνευματικά ιστάμενοι, τόσο ψηλά, όπου δεν μπορείς να ξεχωρίσεις πλέον (αν και ψηλός) την πηγή, το απο που έρχεται δηλαδή αυτό το άπλετο φως της σοφίας τους.


“Why do my eyes hurt?”

“You’ve never used them before.”

Edited by - samuel1974 on 11/11/2008 03:30:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2008, 09:41:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους

Φίλε macedon

quote:
Η διαφορά φίλε μου ανάμεσα στην ανεξιθρησκεία και στη θρησκευτική ελευθερία είναι ουσιαστική και μεγάλη...

* να παίρνει κάθε πρόσφορο μέτρο για την εξασφάλιση και την εκδήλωση της θρησκευτικής πίστης


Δε διαφωνώ με τη συγκεκριμένη προσέγγισή σου, προφανώς το τοποθέτησα με τη δική μου ερμηνεία. Συμφωνώ με το "ευρύτερον" του όρου θρησκευτική ελευθερία έναντι της ανεξιθρησκείας, αν και επί της ουσίας (δηλαδή ως προς το δικαίωμα της έκφρασης χωρίς περιορισμούς) στην πράξη ελάχιστα διαφέρουν. Πάντως σε ευχαριστώ για την επεξήγηση.
Το μόνο μου ερώτημα : λες ότι στην ανεξιθρησκεία "υπάρχει κατά τεκμήριο ένα επικρατών ή επίσημο θρήσκευμα", τι εννοείς με το "κατά τεκμήριο";

quote:
Με το σκεπτικό αυτό ποτ σημειώνεις παραπάνω, θα πρέπει και οι ιδιώτες διδάσκοντες σε σχολές πληροφορικής, για παράδειγμα, να μισθοδοτούνται από το δημόσιο (μια και εν γένει η προσφορά τους μπορεί να εκληφθεί ως προσφορά προς το δημόσιο) ή οι ιερείς όλων των θρησκειών (μια και όλες κάνουν αυτό που κάνουν οι ορθόδοξοι) να μισθοδοτούνται από το δημόσιο (κάτι που παρεμπτιπτόντως γίνεται στην Κύπρο).

Τα 2 παραδείγματα που αναφέρεις είναι διαφορετικά.
α) Οι ιδιώτες διδάσκοντες σε μία σχολή πληροφορικής, αν αυτή είναι Ν.Π.Ι.Δ. δεν έχουν κάποιο δικαίωμα μισθοδοσίας από το Δημόσιο. Αν πάλι εννοείς ως σχολή κάποιο Πανεπιστημιακό ίδρυμα ή Τ.Ε.Ι. ή Κρατικό Ι.Ε.Κ., νομίζω ότι ούτως ή άλλως αυτό ισχύει.
β) Δεν απέκλεισα εγώ το ενδεχόμενο μισθοδοσίας από το δημόσιο των ιερωμένων όλων των θρησκειών. Μίλησα μόνο για τους Χ.Ο. και αν όντως ισχύει αυτό που γράφεις για την Κύπρο, το βρίσκω πιο ισότιμο και δίκαιο.

quote:
Με άλλα λόγια, ο ιερέας που θα διδάσκει σε δημόσιο εκπαιδευτήριο, βεβαίως και να μισθοδοτείται ως δημόσιος εκπαιδευτικός.

Νομίζω ότι αυτό νομικά θα μπορούσε να λυθεί πολύ εύκολα, άλλωστε δε νομίζω ότι τα κονδύλια για τη μισθοδοσία των ιερωμένων είναι σημαντικότερα στους προϋπολογισμούς απ'ότι οι πιθανές απώλειες άλλων φορολογικών "εσόδων", λόγω του αφορολόγητου της εκκλησιαστικής περιουσίας.

quote:
Αλλά η κατήχηση που κάνει ο ιερέας στο ναό προς όφελος της ορθοδοξίας, του καθολικισμού, του χιλιασμού ή του βουδισμού δε βλέπω με ποιον τρόπο αποτελεί προσφορά προς το δημόσιο κατ'ουσίαν.

Ας την κάνει μόνο σε όσους το επιθυμούν και για μένα αποτελεί προσφορά προς το δημόσιο. Αν για τους συμμετέχοντες αποτελεί ψυχολογική στήριξη και παιδεία και δεν επεκτείνεται σε τακτικές "ιερών πολέμων" και "μουτζαχεντίν", εμένα δε με πειράζει, έστω και αν δεν έχω ίδιον όφελος. Μου αρκεί που η ακαδημαϊκή εκπαίδευση δε θα περιλαμβάνει τακτικές "ελέγχου του νου" και ότι η λειτουργία των δημόσιων θρησκευτικών εκπαιδευτηρίων θα συμβάλλει (ελπίζω) στην ψυχική εξισορρόπηση όσων αναζητούν εκεί τη λύση σε αυτή τους την ανάγκη.

Φίλε europaios2

quote:
Και δεδομένου ότι υπάρχει απαλλαγή από το μάθημα για οποίον δε θέλει να το παρακολουθήσει, δεν έχουμε και επιπλέον λόγο για να το κουράσουμε το θέμα.

Οκ, δεν το συνεχίζω, έστω και αν διαφωνούμε. Παρακάτω...

quote:
Σε όλα τα σχολεία είναι η πλειοψηφία ανάμεσα στους Έλληνες μαθητές.....για τους Αλβανούς δε με απασχολεί. Το μάθημα των θρησκευτικών είναι στοιχείο της πολιτισμικής μας ταυτότητας και μόνο ως τέτοιο, δεν επιδέχεται σχόλια περί κατάργησης κ.ο.κ.

Για τους Αλβανούς δε σε απασχολεί... μα δε μίλησα μόνο για τους Αλβανούς, εκεί τίθεται άλλο ζήτημα (το οποίο ας μην το ανοίξουμε εδώ, γιατί θα πλατιάσουμε το θέμα). Αλλά να μου λες ότι αποτελεί στοιχείο της πολιτισμικής μας ταυτότητας το μάθημα των θρησκευτικών νομίζω ότι μάλλον είναι υπερβολικό ως επιχείρημα. Επειδή όμως δε θα βγάλει πουθενά και αυτό, πάμε παρακάτω...

quote:
Μιλάω με βάση τα υπαρκτά στοιχεία και όχι με υποθέσεις.

Υπαρκτό στοιχείο το να μιλήσουν για το Ένα Ανώτερο Ον κάποιοι αρχαίοι φιλόσοφοι και αυτό να το συνδέσουμε με τον Ένα Θεό της Χριστιανικής λατρείας δε θα το έλεγα. Φυσική συνέπεια ίσως, άλλωστε για τον κάθε άνθρωπο ή κανένας ή ένας ή πλέον του ενός θα είναι οι Θεοί που πρεσβεύει. Ανέκαθεν, λόγω φόβου ή σεβασμού απέναντι στο άγνωστο, οι Άθεοι ήσαν λίγοι. Άρα μένουν οι Μονοθεϊστές και οι Πολυθεϊστές. 50-50% δηλαδή, αλλά αυτό δεν είναι στοιχείο.

quote:
Πρέπει να εντάσσεται με την εκπαίδευση ,γιατί είναι η πολιτισμική μας κληρονομιά συν της άλλης.......

Διαφωνούμε και πάμε παρακάτω. Ούτε θα μου αλλάξεις γνώμη, ούτε θα σου αλλάξω και δεν είναι αυτός ο σκοπός μας.

quote:
Ο κοσμικός χαρακτήρας του κράτους? Έχουμε κοσμικό χαρακτήρα? από πότε? το μόνο που μας κάνει περήφανους έτσι μπουρδ......που είναι το κράτος μας είναι η θρησκεία μας.

Μα αν δεν έχουμε κοσμικό χαρακτήρα στο κράτος, τότε είμαστε Ταλιμπάν, οπότε γιατί τους κατακρίνουμε; αν πάλι έχουμε κοσμικό χαρακτήρα μόνο όπου μας βολεύει, είμαστε μπουγιουρντί. Τώρα να πω ότι με κάνει περήφανο ως Έλληνα η Ορθοδοξία, δε θα το έλεγα, αλλά δε θα σε αποτρέψω από το να το πιστεύεις.

quote:
Δεν ψάχνουμε για μπαμπούλες αλλά αν το θέτεις έτσι και η αστυνομία μπαμπούλας είναι, να την πάψουμε?

Άλλος ο θεσμικός ρόλος της αστυνομίας (θεωρητικά πάντα, έχει καθήκον της την επίβλεψη της τήρησης της έννομης τάξης, άλλο το τι γίνεται στο Ελλάντα) και άλλο ο χαρακτήρας της επιβληθείσας "επίσημης" θρησκείας, που αφορά στη σκέψη εκάστου πολίτη. Αντιλαμβάνεσαι υποθέτω ότι μιλάμε για διαφορετικής μορφής και άρα σημασίας "μπαμπούλες"

quote:
Τουτέστιν εκεί που αρχίζει η δική μου θρησκευτική ελευθερία σταματάει η δική σου.

+1. Αν και δεν τα έχουμε στο βαθμό που επιθυμεί ο καθένας, όπως γράφεις προηγουμένως...

quote:
Οι μεμονωμένες περιπτώσεις δεν μπορούν να χαλάσουν σε καμία περίπτωση τη συνολική εικόνα της εκκλησίας.

Αυτές οι "μεμονωμένες" περιπτώσεις είναι πολύ καλό, αλλά πολιτικάντικο, επιχείρημα, το χρησιμοποιούν και τα κόμματα για τη δική τους διαφθορά. Τι θα πει τελικά μεμονωμένες περιπτώσεις, όταν συζητάμε για ποσά που αντιστοιχούν σε σημαντικό ποσοστό του Α.Ε.Π.;

quote:
Εάν για παράδειγμα γίνει πόλεμος με τους Τούρκους οι Ορθόδοξοι θα βγάλουν τα κάστανα και πάλι από τη φωτιά. Αφού η συντριπτική πλειοψηφία στην Ελλάδα είναι Ορθόδοξοι.

Μα καλά, είναι λογική αυτή; οι Έλληνες θα βγάλουν τα κάστανα από τη φωτιά, είτε Ορθόδοξοι, είτε Καθολικοί, είτε Μουσουλμάνοι, είτε οτιδήποτε. Το ότι οι Ορθόδοξοι είναι συντριπτική πλειοψηφία, όπως λες, επισημαίνεται μόνο στα καλά; γιατί, αντιστρέφοντας τη λογική σου, θα πω ότι για το κράτος "μπ...λο" που εσύ ο ίδιος αναφέρεις στο post σου, υπεύθυνοι αποκλειστικά είναι οι Ορθόδοξοι. Το δέχεσαι;

quote:
Βέβαια σε λίγα χρόνια με την Ελληνική ιθαγένεια που θα αποκτήσουν οι Αλβανοί οι οποίοι στην συντριπτική τους πλειοψηφία είναι άθεοι και μουσουλμάνοι, σε έναν ενδεχόμενο πόλεμο, πιστεύω ότι θα είναι "σίγουρα" στην πρώτη γραμμή πυρός, αυτοί και οι μουσουλμάνοι της Θράκης,

Το "μεταναστευτικό" και η συμμετοχή αυτών των ομάδων - μειοψηφιών στις συντονισμένες δράσεις ή άμυνες ενός κράτους είναι άλλο θέμα, άνοιξε topic να το αναλύσουμε, γιατί εκεί θα βρούμε αρκετά κοινά στοιχεία, όχι όμως ένεκα θρησκείας.

quote:
Πρέπει λοιπόν:
1)Να βγάλουμε το μάθημα των θρησκευτικών από την εκπαίδευση γιατί αισθάνονται άσχημα οι Αλβανοί και οι άθεοι.
2)Nα στρογκυλοποιήσουμε την ιστορία γιατί αισθάνεται άσχημα η Ρεπούση και οι φιλεύσπλαχνοι γείτονές μας......
και τρίτον να προμηθευτούμε όλοι μας βαζελίνη, γιατί τελευταία στιγμή θα γίνει ανάρπαστη.....

Θεωρώ σκόπιμο λοιπόν :

1) Να βγάλουμε το μάθημα των θρησκευτικών από την ακαδημαϊκή εκπαίδευση και να το μεταφέρουμε στην ελεύθερη και προαιρετική θρησκευτική εκπαίδευση, με ταυτόχρονο διαχωρισμό των δύο υπουργείων, όχι γιατί αισθάνονται άσχημα οι Αλβανοί και οι άθεοι (αλήθεια, αυτή τη συσχέτιση δεν τη σχολιάζω, προκειμένου να κρατήσω το επίπεδο του διαλόγου στο ύψος των υπόλοιπων τοποθετήσεών σου), αλλά γιατί αυτό πρεσβεύει η έννοια της ελεύθερης θρησκευτικής έκφρασης.
2)Δε μίλησε κανείς για την ιστορία σε αυτό το σημείο. Αυτή τη Ρεπούση, μόνο για τα θρησκευτικοϊστορικά δρώμενα τη θυμάσαι; εγώ πάλι περισσότερο ασχολούμαι με τους συνωστισμούς στις παραλίες (ήταν και Αύγουστος, βλέπεις, ενώ τώρα το Νοέμβρη μόνο 2-3 βουτάμε).
3) Αυτό με τη βαζελίνη παραείναι "φτηνό" για το forum, καλύτερα μην το ξαναχρησιμοποιήσεις. Καταλάβαμε τι θες να πεις, αλλά αφενός είναι άσχετο, αφετέρου είναι προσβλητικό.

quote:
Μη βάζεις λόγια στο στόμα μου που δεν είπα, ξαναδιάβασέ με και αν επιμένεις κάνε ανάλυση σε αυτό που έγραψα. Μετά θα ακολουθήσει και η δική μου.

Ωραία, ξαναγράφω το τι είπες και κάντο πιο λιανά από μόνος σου :
"Μόνο και μόνο για αυτό εμείς οι Έλληνες ως ένδειξη ευγνωμοσύνης, θα παραμείνουμε Χριστιανοί Ορθόδοξοι όπως οι προγονοί μας και θα παρακολουθούμε τις απέλπιδες προσπάθειες από άτομα που δεν έχουν ιερό και όσιο και που προσπαθούν διακαώς, να παρουσιάσουν το άσπρο μαύρο."
Εγώ καταλαβαίνω από αυτό, βάσει των σχετικών συντακτικών μου γνώσεων ότι :
α) Εμείς οι Έλληνες θα παραμείνουμε Χ.Ο. (άρα οι υπόλοιποι δε θα παραμείνουν.... ποιοι υπόλοιποι;)
β) Εμείς οι Έλληνες θα παρακολουθούμε τις απέλπιδες προσπάθειες από άτομα που δεν έχουν ιερό και όσιο (δηλαδή άτομα που δεν είναι Έλληνες, δηλαδή Χ.Ο., άρα κάποιους από τους μη Χ.Ο.)
γ) Εμείς οι Έλληνες θα παρακολουθούμε τις απέλπιδες προσπάθειες από άτομα που προσπαθούν διακαώς να παρουσιάσουν το άσπρο μαύρο. (άρα εμείς οι Έλληνες αγαπάμε το λευκό, αγαπάμε το Rol, ενώ όσοι δεν είναι Έλληνες = Χ.Ο. σύμφωνα με τα ανωτέρω, λερώνουν τα λευκά μας.)
Σου υπενθυμίζω, φίλε μου, ότι γνωρίζω και γραμματική και σύνταξη. Εξήγησέ μου το λοιπόν τι εννοούσες εσύ με το ανωτέρω, στο οποίο απάντησα.

quote:
Όποιος θέλει λατρεύει ότι θέλει. Τα άλλα απλά είναι λάσπη.

Παρότι υπάρχουν κάποιες βελτιώσεις, δε θα το έλεγα απόλυτα. Άλλωστε ανώτατο νομικό κείμενο του Κράτους θεωρείται το Σύνταγμα της Ελλάδος.

quote:
Ίσως βέβαια ο αγαπητός macedon να χαιρόταν να έβλεπε ως αρχηγούς σε ΓΕΑ, ΓΕΣ και ΓΕΝ, μουσουλμάνους στο θρήσκευμα.........

Παρότι δε θέλω να συνηγορώ υπέρ άλλων, θα σου υπενθυμίσω ότι είναι δεδομένο ότι εδώ και πολλά χρόνια έχουμε εντολείς των αρχηγών των Ενόπλων Δυνάμεων, είτε άμεσα προϊσταμένους, είτε έμμεσα, που είναι Εβραίοι στο θρήσκευμα. Αυτό μάλλον δεν ενοχλεί.
Όχι ότι θα μου άρεσε αυτό που λες, αλλά δεν αποτελεί επιχείρημα. Θα προτιμούσα αρχηγούς Ενόπλων Δυνάμεων ΕΛΛΗΝΕΣ στη συνείδηση και τίποτα παραπάνω.

quote:
Η εκκλησία έχει κάνει συμφωνία με το κράτος. Οι πολίτες την έχουν αποδεχτεί.

Καλά, αυτό που γράφεις για τους πολίτες το πιστεύεις; ποιοι πολίτες γνωρίζουν τη νομολογία, ποιοι πολίτες δηλώνουν την πλήρη συμφωνία τους με όσα περνάνε από το Κοινοβούλιο και εντέλει ποια Κυβέρνηση στη μεταπολίτευση είχε μαζί της την απόλυτη πλειοψηφία των πολιτών για να είσαι κι εσύ τόσο απόλυτος;

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2008, 15:36:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
kostakis:
Αυτές οι "μεμονωμένες" περιπτώσεις είναι πολύ καλό, αλλά πολιτικάντικο, επιχείρημα, το χρησιμοποιούν και τα κόμματα για τη δική τους διαφθορά. Τι θα πει τελικά μεμονωμένες περιπτώσεις, όταν συζητάμε για ποσά που αντιστοιχούν σε σημαντικό ποσοστό του Α.Ε.Π.;


Ζήτησα διευκρινήσεις-στοιχεία από τον macedon και δεν έδωσε.....τι έχεις να πεις?

quote:
kostakis:
Μα καλά, είναι λογική αυτή; οι Έλληνες θα βγάλουν τα κάστανα από τη φωτιά, είτε Ορθόδοξοι, είτε Καθολικοί, είτε Μουσουλμάνοι, είτε οτιδήποτε. Το ότι οι Ορθόδοξοι είναι συντριπτική πλειοψηφία, όπως λες, επισημαίνεται μόνο στα καλά; γιατί, αντιστρέφοντας τη λογική σου, θα πω ότι για το κράτος "μπ...λο" που εσύ ο ίδιος αναφέρεις στο post σου, υπεύθυνοι αποκλειστικά είναι οι Ορθόδοξοι. Το δέχεσαι;

Φυσικά και έχει λογική. Οι Έλληνες "πλέον" Αλβανικής καταγωγής στην καλύτερη περίπτωση σε έναν πόλεμο με την Τουρκία να μείνουν ουδέτεροι. Οι μισοί περίπου Αλβανοί δηλώνουν άθεοι και οι άλλοι μισοί μουσουλμάνοι.
Οι μουσουλμάνοι της Θράκης πλην των Πομάκων θα ταχθούν στην συντριπτική τους πλειοψηφία με τους Τούρκους.
Για τους καθολικούς το ότι είναι Έλληνες Χριστιανοί φτάνει για να ξέρουμε εκ των προτέρων τις αντιδράσεις τους. Ούτως ή άλλως είναι ελάχιστοι.
Το ότι είναι μπάχαλο το κράτος αυτό οφείλεται στους Έλληνες πολίτες που στην συντριπτική τους πλειοψηφία είναι Ορθόδοξοι Χριστιανοί Ορθόδοξοι είναι γεγονός, ως τέτοιο όμως είναι και το ότι είναι πατριώτες που θα δώσουν όπως πάντα και την τελευταία ρανίδα του αίματός τους για την πατρίδα, εν αντιθέσει με όσους προλόγισα.
quote:
kostakis:
Το "μεταναστευτικό" και η συμμετοχή αυτών των ομάδων - μειοψηφιών στις συντονισμένες δράσεις ή άμυνες ενός κράτους είναι άλλο θέμα, άνοιξε topic να το αναλύσουμε, γιατί εκεί θα βρούμε αρκετά κοινά στοιχεία, όχι όμως ένεκα θρησκείας.

Οι μουσουλμάνοι της Θράκης όμως δεν έχουν να κάνουν με το μεταναστευτικό. Δεν ξέρω εάν σε εκπομπή του Τριανταφυλόπουλου είδες το μένος σε προεκλογική συγκέντρωση-συνέδριο με το οποίο στρεφόντουσαν κατά της Ελλάδας. Αν το είδες δε θα πρέπει να σου διαφεύγει ότι σε αυτό είχαν πάρει μέρος και οι "Έλληνες" βουλευτές της Θράκης.
Δυστυχώς δεν μπορώ να πω περισσότερα.....γιατί απ' ότι βλέπω αγαπητέ ksotakis σε πολλούς αρέσει η επιφάνεια των πραγμάτων και η Αλίκη στη χώρα των θαυμάτων........ένα παράδειγμα ο Σύριζα που θέλει τη μείωση των εξοπλισμών στο 1/3 του προϋπολογισμού......

quote:
kostakis:

Θεωρώ σκόπιμο λοιπόν :
1) Να βγάλουμε το μάθημα των θρησκευτικών από την ακαδημαϊκή εκπαίδευση και να το μεταφέρουμε στην ελεύθερη και προαιρετική θρησκευτική εκπαίδευση, με ταυτόχρονο διαχωρισμό των δύο υπουργείων, όχι γιατί αισθάνονται άσχημα οι Αλβανοί και οι άθεοι (αλήθεια, αυτή τη συσχέτιση δεν τη σχολιάζω, προκειμένου να κρατήσω το επίπεδο του διαλόγου στο ύψος των υπόλοιπων τοποθετήσεών σου), αλλά γιατί αυτό πρεσβεύει η έννοια της ελεύθερης θρησκευτικής έκφρασης.
2)Δε μίλησε κανείς για την ιστορία σε αυτό το σημείο. Αυτή τη Ρεπούση, μόνο για τα θρησκευτικοϊστορικά δρώμενα τη θυμάσαι; εγώ πάλι περισσότερο ασχολούμαι με τους συνωστισμούς στις παραλίες (ήταν και Αύγουστος, βλέπεις, ενώ τώρα το Νοέμβρη μόνο 2-3 βουτάμε).
3) Αυτό με τη βαζελίνη παραείναι "φτηνό" για το forum, καλύτερα μην το ξαναχρησιμοποιήσεις. Καταλάβαμε τι θες να πεις, αλλά αφενός είναι άσχετο, αφετέρου είναι προσβλητικό.



1)Δε νοείται ακαδημαϊκή εκπαίδευση χωρίς τα θρησκευτικά αφού είναι μέρος της ιστορίας αλλά και του πολιτισμού μας. ΄
2)Που αλλού να θυμηθώ τη Ρεπούση? Στα αθλητικά?
- Μπράβο που κάνεις μπάνιο ακόμη και το Νοέμβρη ειλικρινά σε ζηλεύω!
3)Καθόλου φθηνό δεν ήταν η αναφορά μου στη βαζελίνη. Είναι η πραγματικότητα φίλε μου. Σε τι προσβλήθηκες?
Είναι ψέματα ότι οι Τούρκοι μόλις αισθανθούν 100% έτοιμοι θα φτάσουν για πλάκα έξω από τις αυλές μας?
Είναι ψέματα ότι η πηγή των Ελλήνων πρακτόρων τους είναι το μουσουλμανικό στοιχείο?
Είναι ψέματα ότι βάζοντας ψιλά στο στράτευμα μουσουλμάνους, τους βάζουμε και βούτυρο στο ψωμί τους?
Είναι ψέματα ότι στα πλαίσια της ελευθερίας της θρησκείας άρα και της κατάργησης του τελευταίου οχυρού στο στράτευμα για τους Τούρκους, αυτό θα σημάνει και την άνευ ελέγχου συμμετοχή των πρακτόρων της σε απόρρητα σχέδια? αλλά και ότι η εκπόνηση των στρατιωτικών σχεδίων της Ελλάδας θα γίνεται πλέον κάτω από την επίβλεψή τους? αν όχι τη σχεδίαση τους?
Ξέρω πολύ καλά τι διαβάζω.....και ακόμη περισσότερο τι λέω......
quote:
kostakis:
Ωραία, ξαναγράφω το τι είπες και κάντο πιο λιανά από μόνος σου :
"Μόνο και μόνο για αυτό εμείς οι Έλληνες ως ένδειξη ευγνωμοσύνης, θα παραμείνουμε Χριστιανοί Ορθόδοξοι όπως οι προγονοί μας και θα παρακολουθούμε τις απέλπιδες προσπάθειες από άτομα που δεν έχουν ιερό και όσιο και που προσπαθούν διακαώς, να παρουσιάσουν το άσπρο μαύρο."
Εγώ καταλαβαίνω από αυτό, βάσει των σχετικών συντακτικών μου γνώσεων ότι :
α) Εμείς οι Έλληνες θα παραμείνουμε Χ.Ο. (άρα οι υπόλοιποι δε θα παραμείνουν.... ποιοι υπόλοιποι;)
β) Εμείς οι Έλληνες θα παρακολουθούμε τις απέλπιδες προσπάθειες από άτομα που δεν έχουν ιερό και όσιο (δηλαδή άτομα που δεν είναι Έλληνες, δηλαδή Χ.Ο., άρα κάποιους από τους μη Χ.Ο.)
γ) Εμείς οι Έλληνες θα παρακολουθούμε τις απέλπιδες προσπάθειες από άτομα που προσπαθούν διακαώς να παρουσιάσουν το άσπρο μαύρο. (άρα εμείς οι Έλληνες αγαπάμε το λευκό, αγαπάμε το Rol, ενώ όσοι δεν είναι Έλληνες = Χ.Ο. σύμφωνα με τα ανωτέρω, λερώνουν τα λευκά μας.)
Σου υπενθυμίζω, φίλε μου, ότι γνωρίζω και γραμματική και σύνταξη. Εξήγησέ μου το λοιπόν τι εννοούσες εσύ με το ανωτέρω, στο οποίο απάντησα.

α) Οι μή Χριστιανοί.
β) Ως γνωστών τα άτομα αυτά είναι οι παραχαράκτες της ιστορίας μας. Αυτά λοιπόν τα άτομα σίγουρα δεν έχουν ούτε ιερό ούτε όσιο.
γ)Μπορεί να γνωρίζεις γραμματική και συντακτικό αλλά δε γνωρίζεις από ιστορία.

Όσοι Έλληνες θέλουν διακαώς την εξαφάνιση της θρησκείας μας από τη χώρα μας ή τη σύνδεσή της με αυτήν θα πρέπει να δώσουν εξηγήσεις στο κάτωθι:
Tι θα γίνει με το στράτευμα? αφού στα πλαίσια της "απόλυτης" ελευθερίας όπως τη νοείται, θα φτάσουν στις ανώτατες στρατιωτικές βαθμίδες και Μουσουλμάνοι?

quote:
kostakis:
Παρότι δε θέλω να συνηγορώ υπέρ άλλων, θα σου υπενθυμίσω ότι είναι δεδομένο ότι εδώ και πολλά χρόνια έχουμε εντολείς των αρχηγών των Ενόπλων Δυνάμεων, είτε άμεσα προϊσταμένους, είτε έμμεσα, που είναι Εβραίοι στο θρήσκευμα. Αυτό μάλλον δεν ενοχλεί.

Το Ισραήλ δε διεκδικεί τη μισή Ελλάδα. Και οι εντολείς αυτοί δε θα επεξεργαστούν πολεμικά σχέδια.
quote:
kostakis:
Όχι ότι θα μου άρεσε αυτό που λες, αλλά δεν αποτελεί επιχείρημα. Θα προτιμούσα αρχηγούς Ενόπλων Δυνάμεων ΕΛΛΗΝΕΣ στη συνείδηση και τίποτα παραπάνω.

Είναι το Α και το Ω των επιχειρημάτων. Είναι σα να βάλεις το λύκο να φυλάξει τα πρόβατα. Κι εγώ θα προτιμούσα αρχηγούς Ενόπλων Δυνάμεων ΕΛΛΗΝΕΣ στη συνείδηση και τίποτα παραπάνω.....αλλά εκ των πραγμάτων πηγαίνω τοίχο-τοίχο......
quote:
kostakis:
Καλά, αυτό που γράφεις για τους πολίτες το πιστεύεις; ποιοι πολίτες γνωρίζουν τη νομολογία, ποιοι πολίτες δηλώνουν την πλήρη συμφωνία τους με όσα περνάνε από το Κοινοβούλιο και εντέλει ποια Κυβέρνηση στη μεταπολίτευση είχε μαζί της την απόλυτη πλειοψηφία των πολιτών για να είσαι κι εσύ τόσο απόλυτος;

Δεν έχω ακούσει τίποτα διαδηλώσεις για το διαχωρισμό κράτους εκκλησίας ή πορείες από χιλιάδες λαού κ.ο.κ. Αντιθέτως για το θέμα των ταυτοτήτων έγιναν. Για τις συντάξεις έγιναν, για την ακρίβεια και τον πληθωρισμό έγιναν, για την ανεργία και τις αυξήσεις έγιναν, για το γήπεδο του ΠΑΟΚ έγιναν, για τις μεταγραφές παικτών το καλοκαίρι έγιναν.........να πως προκύπτει το απόλυτο......εκ των πραγμάτων.....

Η σοφία είναι ένα μόνο πράγμα: να γνωρίζει κανείς την αρχή που κυβερνά τα πάντα με τη βοήθεια των πάντων.
(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2008, 22:12:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2
Ζήτησα διευκρινήσεις-στοιχεία από τον macedon και δεν έδωσε.....τι έχεις να πεις?

Οτι ο macedon δεν ασχολείται με τη φαιδρότητά σου.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2008, 23:25:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
macedon:
Οτι ο macedon δεν ασχολείται με τη φαιδρότητά σου

Δύσκολος ο europaios ε?.......

Η σοφία είναι ένα μόνο πράγμα: να γνωρίζει κανείς την αρχή που κυβερνά τα πάντα με τη βοήθεια των πάντων.
(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2008, 23:39:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2
Δύσκολος ο europaios ε?.......

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2008, 09:44:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους

Φίλε europaios2

quote:
Ζήτησα διευκρινήσεις-στοιχεία από τον macedon και δεν έδωσε.....τι έχεις να πεις?

Εγώ δεν έχω να πω. Άλλωστε, σε άλλα οικονομικά δεδομένα αναφέρομαι εγώ.

quote:
Το ότι είναι μπάχαλο το κράτος αυτό οφείλεται στους Έλληνες πολίτες που στην συντριπτική τους πλειοψηφία είναι Ορθόδοξοι Χριστιανοί Ορθόδοξοι είναι γεγονός, ως τέτοιο όμως είναι και το ότι είναι πατριώτες που θα δώσουν όπως πάντα και την τελευταία ρανίδα του αίματός τους για την πατρίδα, εν αντιθέσει με όσους προλόγισα.

Θέλω να πιστεύω πως έχεις δίκιο. Φυσικά ξέχασες κάποιες κατηγορίες, αλλά με καλύπτει η απάντηση.

quote:
3)Καθόλου φθηνό δεν ήταν η αναφορά μου στη βαζελίνη. Είναι η πραγματικότητα φίλε μου. Σε τι προσβλήθηκες?
Είναι ψέματα ότι οι Τούρκοι μόλις αισθανθούν 100% έτοιμοι θα φτάσουν για πλάκα έξω από τις αυλές μας?
Είναι ψέματα ότι η πηγή των Ελλήνων πρακτόρων τους είναι το μουσουλμανικό στοιχείο?
Είναι ψέματα ότι βάζοντας ψιλά στο στράτευμα μουσουλμάνους, τους βάζουμε και βούτυρο στο ψωμί τους?
Είναι ψέματα ότι στα πλαίσια της ελευθερίας της θρησκείας άρα και της κατάργησης του τελευταίου οχυρού στο στράτευμα για τους Τούρκους, αυτό θα σημάνει και την άνευ ελέγχου συμμετοχή των πρακτόρων της σε απόρρητα σχέδια? αλλά και ότι η εκπόνηση των στρατιωτικών σχεδίων της Ελλάδας θα γίνεται πλέον κάτω από την επίβλεψή τους? αν όχι τη σχεδίαση τους?

Πιστεύω πως αυτό που αναφέρεις για τη στρατιωτική ισχύ των Τούρκων είναι αναληθές.
Γνωρίζω ότι αυτό που αναφέρεις για τους εν Ελλάδι πράκτορές τους είναι ορθό.
Νομίζω ότι δεν υπάρχουν μουσουλμάνοι "περίεργοι" σε υψηλούς βαθμούς στο στράτευμα, η στρατιωτική ηγεσία ξέρει τι κάνει. Δεν ξέρω για την πολιτική...
Πιστεύω ότι στο θέμα της συμμετοχής των πρακτόρων της Τουρκίας σε απόρρητα σχέδια, με όποια μορφή και αν αυτή εκφέρεται είναι όντως σημαντικό, αλλά δεν έχει σχέση με τους μουσουλμάνους που κατατάσσονται ως απλοί οπλίτες. Άλλωστε, με αυτή τη λογική, οι ίδιοι έχουν τα ίδια προβλήματα με τόσες και τόσες μειονότητες.

quote:
α) Οι μή Χριστιανοί.
β) Ως γνωστών τα άτομα αυτά είναι οι παραχαράκτες της ιστορίας μας. Αυτά λοιπόν τα άτομα σίγουρα δεν έχουν ούτε ιερό ούτε όσιο.

Γενικεύεις επικίνδυνα και δε θα σε ακολουθήσω. Το ίδιο θα μπορούσα να πω και εγώ για τους Χριστιανούς, αλλά δεν το κάνω, γιατί δεν κοπαδοποιώ.

quote:
γ)Μπορεί να γνωρίζεις γραμματική και συντακτικό αλλά δε γνωρίζεις από ιστορία.

Αυτό ούτε το ξέρεις, ούτε και μπορείς να το τεκμηριώσεις, θετικά ή αρνητικά.

quote:
Όσοι Έλληνες θέλουν διακαώς την εξαφάνιση της θρησκείας μας από τη χώρα μας ή τη σύνδεσή της με αυτήν θα πρέπει να δώσουν εξηγήσεις στο κάτωθι:
Tι θα γίνει με το στράτευμα? αφού στα πλαίσια της "απόλυτης" ελευθερίας όπως τη νοείται, θα φτάσουν στις ανώτατες στρατιωτικές βαθμίδες και Μουσουλμάνοι?

Μου κάνει εντύπωση που δεν ασχολείσαι καθόλου με τις "κρυφές" εντάξεις και σε καίνε οι Μουσουλμάνοι. Κι όμως, οι ρουφιάνοι δεν είναι απαραίτητα μόνο αυτοί.

quote:
Το Ισραήλ δε διεκδικεί τη μισή Ελλάδα. Και οι εντολείς αυτοί δε θα επεξεργαστούν πολεμικά σχέδια.

Δε θα σου απαντήσω εδώ ποιος ξέρει από ιστορία...

quote:
Δεν έχω ακούσει τίποτα διαδηλώσεις για το διαχωρισμό κράτους εκκλησίας ή πορείες από χιλιάδες λαού κ.ο.κ. Αντιθέτως για το θέμα των ταυτοτήτων έγιναν. Για τις συντάξεις έγιναν, για την ακρίβεια και τον πληθωρισμό έγιναν, για την ανεργία και τις αυξήσεις έγιναν, για το γήπεδο του ΠΑΟΚ έγιναν, για τις μεταγραφές παικτών το καλοκαίρι έγιναν.........να πως προκύπτει το απόλυτο......εκ των πραγμάτων.....

Πάμε ένα - ένα :
α) Για το θέμα των ταυτοτήτων έγινε δημοψήφισμα και βγήκε ένα αποτέλεσμα. Για μένα δείχνει μία χ δυναμική της εκκλησίας.
β) Για το θέμα των συντάξεων, θίγεται η τσέπη του Νεοέλληνα, οπότε συμμετέχει, όταν μπορεί. Ομοίως για όλα τα μακροοικονομικά που αναφέρεις.
γ) Για το γήπεδο του ΠΑΟΚ έγιναν κάποιες δράσεις, καθαρά κατευθυνόμενες. Για τις μεταγραφές των παικτών ομοίως.
Μου αρέσει που εντάσσεις το θέμα της θρησκευτικής ελευθερίας στο ίδιο επίπεδο με τα καφριλίκια του ποδοσφαίρου. Αλλά, ξεπερνώντας αυτό το σημείο, θα σου πω ότι το να μαζέψω εκατό, διακόσιους ή χίλιους τύπος και να ζητήσω δημοψήφισμα για ένα θέμα τόσο σημαντικό, το θεωρώ προσβολή στη δημοκρατία. Μη μου βάζεις όμως σκέψεις για κάτι αντίστοιχο στο ίντερνετ... Έχω καλές μεθόδους να το διαφημίσω, αν χρειαστεί.

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2008, 19:44:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
kostakis:
Πιστεύω πως αυτό που αναφέρεις για τη στρατιωτική ισχύ των Τούρκων είναι αναληθές

Δυστυχώς δεν κάνω λάθος, εξοπλίζονται συνέχεια σαν αστακοί. Για ποιο λόγο? Φοβούνται μήπως πάμε να πάρουμε την Πόλη? Για ποιο λόγο οι S300 εγκαταστάθηκαν στην Κρήτη? κατόπιν απαγορεύσεως της Τουρκίας με κάζο-μπελά? και καλά η Κύπρος λογικό είναι! μικρό κράτος εξάλλου, η δική μας η περηφάνια που πήγε?
Μόλις ξεμπερδέψουν με το Κουρδικό.......θα έρθει η σειρά μας.....στο μεταξύ κάτι Αλαβάνοι διαμαρτύρονται για μείωση των εξοπλισμών......κάποιο άλλοι για ίση μεταχείριση όλων των Ελλήνων πολιτών ανεξαρτήτου θρησκεύματος......κάποιο άλλοι για μείωση της θητείας..........κάποιοι άλλοι εμμένουν στο κομματικό τεστ προαγωγών στο στράτευμα και όχι σε αυτό της νοημοσύνης........κάποιοι προσεχώς υποψήφιοι για τη διακυβέρνηση της χώρας ισχυριζόντουσαν στα πλαίσια τηςκαλής γειτονίας να αποναρκοθετηθεί ο Έβρος, κ.ο.κ........ποιο είναι το κοινό τους στοιχείο? -Η εκδούλευση στον Τούρκο.

quote:
kostakis:
Πιστεύω ότι στο θέμα της συμμετοχής των πρακτόρων της Τουρκίας σε απόρρητα σχέδια, με όποια μορφή και αν αυτή εκφέρεται είναι όντως σημαντικό αλλά δεν έχει σχέση με τους μουσουλμάνους που κατατάσσονται ως απλοί οπλίτες

Μόλις οι μουσουλμάνοι αποκτήσουν αυτό το δικαίωμα τότε θα αποκτήσουν και αυτή τη σχέση.

quote:
europaios2:
α) H μή Χριστιανοί.
β) Ως γνωστών τα άτομα αυτά είναι οι παραχαράκτες της ιστορίας μας. Αυτά λοιπόν τα άτομα σίγουρα δεν έχουν ούτε ιερό ούτε όσιο.

kostakis:
Γενικεύεις επικίνδυνα και δε θα σε ακολουθήσω. Το ίδιο θα μπορούσα να πω και εγώ για τους Χριστιανούς, αλλά δεν το κάνω, γιατί δεν κοπαδοποιώ.



Δεν έχω δει κανέναν Χριστιανό να παραχαράσσει την ιστορία και για παράδειγμα να λέει ότι το Βυζάντιο ή η Μακεδονική Δυναστεία δεν ήταν Ελληνική.
Δεν έχω δει κανέναν Χριστιανό να θέλει στη διοίκηση του στρατεύματος μουσουλμάνο.
Δεν έχω δει κανέναν Χριστιανό να ήταν υπέρ της Ρεπούση.

Αντιθέτως έχω διαβάσει πολλούς μή Χριστιανούς να ισχυρίζονται τα παραπάνω και να είναι υπέρ.
Πάντως έχεις δίκιο έτσι όπως το έγραψα γενικεύω και είναι λάθος.
Ανασκευάζω, κάποιοι λοιπόν από τους μή Χριστιανούς υποστηρίζοντας τα παραπάνω παίζουν είτε αθέλητα είτε ηθελημένα το παιχνίδι του Τούρκου.

quote:
kostakis:
Μου κάνει εντύπωση που δεν ασχολείσαι καθόλου με τις "κρυφές" εντάξεις και σε καίνε οι Μουσουλμάνοι. Κι όμως, οι ρουφιάνοι δεν είναι απαραίτητα μόνο αυτοί.

Αυτοί δεν είναι ρουφιάνοι, έχουν συνδέσει το θρήσκευμά τους με την Τουρκία.

quote:
kostakis:
Αλλά, ξεπερνώντας αυτό το σημείο, θα σου πω ότι το να μαζέψω εκατό, διακόσιους ή χίλιους τύπος και να ζητήσω δημοψήφισμα για ένα θέμα τόσο σημαντικό, το θεωρώ προσβολή στη δημοκρατία. Μη μου βάζεις όμως σκέψεις για κάτι αντίστοιχο στο ίντερνετ... Έχω καλές μεθόδους να το διαφημίσω, αν χρειαστεί.

Ακριβώς μόνο τόσους θα μαζέψεις εκατό, διακόσιους ή χίλιους τύπους
και έτσι δε θα είναι κάτι το σημαντικό ώστε να σκεφτεί κάποιος σοβαρά το δημοψήφισμα.

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2008, 20:59:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Για ποιο λόγο οι S300 εγκαταστάθηκαν στην Κρήτη
Διοτι αγοραστηκαν απο την Ελλαδα και επρεπε να τοποθετηθουν σε Ελληνικο εδαφος , εκτος αυτου επικειτε αναβααθμηση σε S 400 , που σημαινει επιπλεον 100 χιλ. εμβελεια . Συν οτι εχουν εναρμονιστει πληρως με τα συστηματα εθνικης αεραμυνας . Για φερε ενα κυκλο με ακτινα 400+ χιλιομετρα να δεις μεχρι που φτανουν !
Κι εμεις αστακοι ειμαστε , μην ανησυχεις ...


ΣΟΦΟΝ ΤΟ ΣΑΦΕΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2008, 23:51:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Διοτι αγοραστηκαν απο την Ελλαδα και επρεπε να τοποθετηθουν σε Ελληνικο εδαφος , εκτος αυτου επικειτε αναβααθμηση σε S 400 , που σημαινει επιπλεον 100 χιλ. εμβελεια . Συν οτι εχουν εναρμονιστει πληρως με τα συστηματα εθνικης αεραμυνας . Για φερε ενα κυκλο με ακτινα 400+ χιλιομετρα να δεις μεχρι που φτανουν !
Κι εμεις αστακοι ειμαστε , μην ανησυχεις ...

Kάτσε γιατί κάπου ή έχω ή έχεις μπερδευτεί. Θυμάμαι ότι τους S300 τους αγόρασε η Κύπρος, εν συνεχεία και μετά τις απειλές της Τουρκίας τους πήραμε εμείς και τους τοποθετήσαμε στην Κρήτη. Κάνω λάθος?

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2008, 00:02:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaioi
α) Οι μή Χριστιανοί.
β) Ως γνωστών τα άτομα αυτά είναι οι παραχαράκτες της ιστορίας μας. Αυτά λοιπόν τα άτομα σίγουρα δεν έχουν ούτε ιερό ούτε όσιο.

Δες ποιοί μιλάνε για παραχαράξεις ιστορίας , όταν δεν έχουν αφήσει τίποτα όρθιο !
Απ’ ότι φαίνεται τελικά οι χριστιανοί δεν έχουν το θεό τους .


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2008, 00:13:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Sesostris:
Δες ποιοί μιλάνε για παραχαράξεις ιστορίας , όταν δεν έχουν αφήσει τίποτα όρθιο !
Απ’ ότι φαίνεται τελικά οι χριστιανοί δεν έχουν το θεό τους .

Aς τ' αυτά και φέρε μας πάλι κανά μυθιστόρημα.......(ξέρεις εσύ)

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2008, 00:59:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Kάτσε γιατί κάπου ή έχω ή έχεις μπερδευτεί. Θυμάμαι ότι τους S300 τους αγόρασε η Κύπρος, εν συνεχεία και μετά τις απειλές της Τουρκίας τους πήραμε εμείς και τους τοποθετήσαμε στην Κρήτη. Κάνω λάθος
Μην τρελαινεσαι , τους αγορασαμε απο την Κυπρο .


ΣΟΦΟΝ ΤΟ ΣΑΦΕΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2008, 09:13:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους

Φίλε europaios2

quote:
Δυστυχώς δεν κάνω λάθος, εξοπλίζονται συνέχεια σαν αστακοί.

Το ίδιο κι εμείς. Χώρια που έχουν πολύ σοβαρότερους εχθρούς.

quote:
Για ποιο λόγο οι S300 εγκαταστάθηκαν στην Κρήτη?

Δε θέλω να σου πω την απάντηση εδώ μέσα.

quote:
Μόλις ξεμπερδέψουν με το Κουρδικό.......θα έρθει η σειρά μας.....

Ορίστε;

quote:
στο μεταξύ κάτι Αλαβάνοι διαμαρτύρονται για μείωση των εξοπλισμών......κάποιο άλλοι για ίση μεταχείριση όλων των Ελλήνων πολιτών ανεξαρτήτου θρησκεύματος......κάποιο άλλοι για μείωση της θητείας..........κάποιοι άλλοι εμμένουν στο κομματικό τεστ προαγωγών στο στράτευμα και όχι σε αυτό της νοημοσύνης........κάποιοι προσεχώς υποψήφιοι για τη διακυβέρνηση της χώρας ισχυριζόντουσαν στα πλαίσια τηςκαλής γειτονίας να αποναρκοθετηθεί ο Έβρος, κ.ο.κ........

Πάντως όλοι αυτοί μουσουλμάνοι δεν είναι, μήπως είναι από τους "άλλους" που λέω εγώ;

quote:
Μόλις οι μουσουλμάνοι αποκτήσουν αυτό το δικαίωμα τότε θα αποκτήσουν και αυτή τη σχέση.

Αφού το ξέρεις κι εσύ ότι άλλο η μόνιμη σχέση με το στρατό και άλλο η εφεδρεία, γιατί επιμένεις; Όταν πρόκειται περί μονίμων, αλλάζουν πολλά, αλλά δέον να μην επεκτείνουμε και πολύ τη συζήτηση επί των στρατιωτικών θεμάτων.

quote:
Δεν έχω δει κανέναν Χριστιανό να παραχαράσσει την ιστορία και για παράδειγμα να λέει ότι το Βυζάντιο ή η Μακεδονική Δυναστεία δεν ήταν Ελληνική.
Δεν έχω δει κανέναν Χριστιανό να θέλει στη διοίκηση του στρατεύματος μουσουλμάνο.
Δεν έχω δει κανέναν Χριστιανό να ήταν υπέρ της Ρεπούση.

Αντιθέτως έχω διαβάσει πολλούς μή Χριστιανούς να ισχυρίζονται τα παραπάνω και να είναι υπέρ.


Έχω δει πολλούς χριστιανούς να αρνούνται τον αρχαίο ελληνικό πολιτισμό.
Έχω δει πολλούς χριστιανούς να κλέβουν το κράτος.
Έχω δει πολλούς χριστιανούς να ψηφίζουν βάσει συμφέροντος.
Έχω δει πολλούς μη χριστιανούς να κάνουν τα ανωτέρω ή τα αντίθετα.
Δεν έχει σχέση η θρησκεία, φίλε μου, έχει να κάνει με τον άνθρωπο - πολίτη το πόσο αισθάνεται Έλληνας.

quote:
Πάντως έχεις δίκιο έτσι όπως το έγραψα γενικεύω και είναι λάθος.
Ανασκευάζω, κάποιοι λοιπόν από τους μή Χριστιανούς υποστηρίζοντας τα παραπάνω παίζουν είτε αθέλητα είτε ηθελημένα το παιχνίδι του Τούρκου.

Σε αυτό συμφωνώ απολύτως. Και όχι μόνο του Τούρκου... και δυστυχώς συνήθως ηθελημένα.

quote:
Ακριβώς μόνο τόσους θα μαζέψεις εκατό, διακόσιους ή χίλιους τύπους
και έτσι δε θα είναι κάτι το σημαντικό ώστε να σκεφτεί κάποιος σοβαρά το δημοψήφισμα.

Η βεβαιότητά σου μου αρέσει...

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2008, 07:53:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2
Δεν έχω δει κανέναν Χριστιανό να παραχαράσσει την ιστορία και για παράδειγμα να λέει ότι το Βυζάντιο ή η Μακεδονική Δυναστεία δεν ήταν Ελληνική.

Αυτό και αν είναι παραχάραξη της ιστορίας , το να ταυτίζουμε ένα πολυπολιτισμικό κράτος με την φυλετική καταγωγή μιας επαρχίας του , τη θρησκεία του , και με την γλώσσα που υιοθέτησε σαν επίσημη γλώσσα του κράτους . Με την ίδια λογική αφού οι κάτοικοι της Αϊτής μιλούν Γαλλικά και είναι καθολικοί , άρα και η Αϊτή είναι Γαλλία .
Όσο για τον Αρμένιο Δημήτριο τον ιδρυτή της Μακεδονικής Δυναστείας , ευτυχώς που δεν ήταν Έλληνας , γιατί ο βίος του και ο τρόπος με τον οποίο αναρριχήθηκε στον θρόνο με ντροπιάζουν σαν Έλληνα . Αν οι χριστιανοί τον θέλουν δικό τους χάρισμά τους .


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2008, 22:09:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Sesostris:
Αυτό και αν είναι παραχάραξη της ιστορίας , το να ταυτίζουμε ένα πολυπολιτισμικό κράτος με την φυλετική καταγωγή μιας επαρχίας του , τη θρησκεία του , και με την γλώσσα που υιοθέτησε σαν επίσημη γλώσσα του κράτους . Με την ίδια λογική αφού οι κάτοικοι της Αϊτής μιλούν Γαλλικά και είναι καθολικοί , άρα και η Αϊτή είναι Γαλλία .

Όσο για τον Αρμένιο Δημήτριο τον ιδρυτή της Μακεδονικής Δυναστείας , ευτυχώς που δεν ήταν Έλληνας , γιατί ο βίος του και ο τρόπος με τον οποίο αναρριχήθηκε στον θρόνο με ντροπιάζουν σαν Έλληνα . Αν οι χριστιανοί τον θέλουν δικό τους χάρισμά τους .



Τι λες άνθρωπέ μου?
Το Βυζάντιο είναι η συνέχεια της ιστορικής μας πορείας ως έθνους.

Ο M. Jones στο έργο του: The Greek city from Alexander to Justinian ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΟΞΦΟΡΔΗ γράφει: "Το 395. η Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία διηρέθη και τυπικώς σε Δυτικό και Ανατολικό τμήμα. Οι Ρωμαίοι είχαν εποικίσει πολλές επαρχίες του Ανατολικού τμήματος, και είχαν δημιουργήσει civitates ή coloniae ή municipia, αλλά δεν είχαν κατορθώσει να εκτοπίσουν τους Έλληνες.

Έτσι και μετά τον τυπικό διαχωρισμό, οι Έλληνες επικρατούσαν στις περισσότερες επαρχίες του Ανατολικού τμήματος, ιδιαιτέρως στις περιοχές που ωμιλείτο η Ελληνική γλώσσα και ίσχυεν η Ελληνική Παιδεία. Αντιθέτως, το Ρωμαϊκό στοιχείο εξηφανίσθη από τις επαρχίες αυτές, συνεπεία της πολιτιστικής υπεροχής των Ελλήνων."


Μακεδονική Δυναστεία:
Βασίλειος Α' 867 886 Ανδριανούπολη Θράκης,
Λέων ΣΤ' ο Σοφός 886 912 υιός Βασιλείου Α',
Αλέξανδρος 912 913 υιός Βασιλείου Α',
Κωνσταντίνος Ζ' Πορφυρογέννητος 913 959 υιός Λέωντα ΣΤ',
Ρωμανός Β' 959 963 υιός Κωνσταντίνου Ζ'
Βασίλειος Β' Βουλγαροκτόνος963 1025 υιός Ρωμανού Β'
Νικηφόρος Β' Φωκάς 963 969 σύζυγος Θεοφανούς (χήρας Ρωμανού Β')
Ιωάννης Α' Τσιμισκής 969 976 υιός εξ αγχιστείας Κωνσταντίνου Ζ'
Κωνσταντίνος Η' 1025 1028 υιός Ρωμανού Β'
Ζωή 1028 1050 κόρη Κωνσταντίνου Ζ'
Ρωμανός Γ' Αργυρός 1028 1034 σύζυγος Ζωής
Θεοδώρα 1055 1056 κόρη Κωνσταντίνου Ζ'
Μιχαήλ ΣΤ' Στρατιωτικός 1056 1057 Κωνσταντινούπολη

Τι ήσαν όλοι αυτοί? Αρμένιοι?

Το ότι ήταν Αρμένιος το υποστήριξε ο Αρμένιος N. Adontz,
προτιμώ όμως τον χρονογράφο Γεώργιο Μοναχό ο οποίος γράφει...<<Ο Βασίλειος γεννήθηκε εν Μακεδονία εν τοις χωρίοις Ανδριανουπόλεως από οικογένεια χωρικών που ο Κρούμος είχε μετακινήσει με πολλές άλλες, όταν κυρίευσε την Ανδριανούπολη>>

Ο αυτοκράτωρ της Νικαίας Ιωάννης Δούκας Βατάτζης γράφει προς τον πάπα Γρηγόριο Θ', περί της σοφίας η οποία "εν τω γένει των Ελλήνων ημών βασιλεύει". Υποστηρίζει ότι η μεταφορά της κληρονομιάς του Μεγάλου
Κωνσταντίνου είναι εθνική "εις το ημέτερον γένος" (και δεν ανήκει
επομένως στον Λατίνο, πλέον, αυτοκράτορα της Κωνσταντινουπόλεως).

Οι Λατίνοι είχαν καταλάβει την Κων/λη με την Δ' σταυροφορία.
Ψιλά γράμματα θα μου πεις.........Η πόλη τελικά πέρασε πάλι στα χέρια των Ελλήνω στις 25 Iουλίου το 1261.

Ας δούμε τι γράφει ο Ισπανοεβραίος ταξιδιώτης ο εκ Τουδέλης Βενιαμίν που ξεκίνησε το 1159 σε αναζήτηση των δέκα χαμένων φυλών του Ισραήλ <<στις κτήσεις του Εμμανουήλ ηγεμόνα των Ελλήνων>> όπως γράφει σελ.356 ενώ παρακάτω γράφει...
..(σελ.360 Βυζαντινή Ιστορία Γ’ 1081-1204).: <<Η Θήβα ήταν πολυάνθρωπη με λογίους, που γνώριζαν καλά τη Μισνά και το Ταλμούδ, με τρεις ραβίνους, έναν αρχιραβίνο και τον αδελφό του, όλους σοφούς που όμοιοί τους δεν υπάρχουν σε όλο τον Ελληνικό χώρο, με εξαίρεση την Κων/λη>>.

Οι μετέχοντες στην Δ΄ σταυροφορία εκπρόσωποι του πάπα και επίσκοπο των Σουασόν, Τroyes, Xάλπμερσταντ και ο ηγούμενος του Loos κήρυξαν και έδειξαν στους προσκυνητές σταυροφόρους<<ότι ο αγώνας ήταν δίκαιος γιατί οι Έλληνες είχαν παρανομήσει>> (δεν υπάκουαν στον πάπα και είχαν σκοτώσει τον νόμιμο αυτοκράτορα Αλέξιο τον Δ΄.


ΑΣ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΕΙΠΕ ΚΑΙ Ο ΙΔΙΟΣ Ο ΚΩΝ/ΝΟΣ ΠΑΛΑΙΟΛΟΓΟΣ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΑΛΩΣΗ :
«Πολεμάμε - τους είπε τότε ο Κωνσταντίνος - για τα τέσσερα μεγαλύτερα αγαθά που υπάρχουν σε τούτον τον κόσμο: την πίστη μας, την πατρίδα μας, τους συγγενείς και τους φίλους μας.
Αν, σαν άντρες που είμαστε, πρέπει για καθένα απ' αυτά ν' αγωνιστούμε ως το θάνατο, τώρα χρειάζεται να πολεμήσουμε για όλα μαζί.
Ας διώξουμε το φόβο από την καρδιά μας.Τούτη η πολιτεία είναι σκεπή για μας, καταφύγιο των Χριστιανών, ελπίδα και χαρά πάντων των Ελλήνων και καύχημα όλου του κόσμου.
Δεν χρειάζεται να σας πω πιότερα, σ' εμάς την εμπιστεύθηκε ο Θεός να τη σώσουμε από τα χέρια των απίστων».(Γεωργίου Φραντζή, "Ιστορία")

Ο ιστορικός D. Τalbοt Rice γράφει ότι <<...Το Βυζάντιο πρέπει πραγματικά να μελετηθεί σαν ένα κεφάλαιο της μακρόχρονης ιστορίας του ελληνικού πολιτισμού και του ελληνικού στοχασμού>>.
Ο πιο μεγάλος βυζαντινολόγος του 20ού αιώνα, ο Sir Steven Ranciman, απαντώντας στην άποψη ότι οι Βυζαντινοί δεν ήταν Έλληνες, [b][brown]είπε: "Δε νομίζω ότι οι σύγχρονοι έλληνες είναι περισσότερο έλληνες από τους βυζαντινούς".


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2008, 22:12:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Sesostris
Όσο για τον Αρμένιο Δημήτριο τον ιδρυτή της Μακεδονικής Δυναστείας , ευτυχώς που δεν ήταν Έλληνας , γιατί ο βίος του και ο τρόπος με τον οποίο αναρριχήθηκε στον θρόνο με ντροπιάζουν σαν Έλληνα

Και πού να δεις τον Σλαβοαρμένιο Βασίλειο τον Α΄ που παντρεύτηκε δυο φορές ... έναν άντρα: τον ηγούμενο Νικόλαο και το γιο μιας πλούσιας χήρας..

Μέχρι και ο Παπαρρηγόπουλος τον ξεφωνίζει τον ξεφτιλισμένο, καθώς λέει ότι ανέβηκε στα αξιώματα "διά πολυειδώς αισχρού εξευτελισμού και διά κακουργίας δεινής"

Να χαρώ εγώ...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2008, 22:27:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[quote]
Ο Βασίλειος γεννήθηκε εν Μακεδονία εν τοις χωρίοις Ανδριανουπόλεως από οικογένεια χωρικών που ο Κρούμος είχε μετακινήσει με πολλές άλλες, όταν κυρίευσε την Ανδριανούπολη[quote]

Πουθενά δε λέει ότι ήταν Ελληνας.

Και ο Μουσταφά Κεμάλ Ατατούρκ γεννήθηκε στη Θεσσαλονίκη. Αυτό δεν τον κάνει Ελληνα.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2008, 23:28:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πουθενά δε λέει ότι ήταν Ελληνας.

Και ο Μουσταφά Κεμάλ Ατατούρκ γεννήθηκε στη Θεσσαλονίκη. Αυτό δεν τον κάνει Ελληνα.


Το λέει και το παραλέει.......
O Moυσταφά Κεμάλ πολέμησε τους Έλληνες. Ο Βασίλειος πολέμησε για τους Έλληνες.......Δε νομίζεις ότι έχει διαφορά?

quote:

Και πού να δεις τον Σλαβοαρμένιο Βασίλειο τον Α΄ που παντρεύτηκε δυο φορές ... έναν άντρα: τον ηγούμενο Νικόλαο και το γιο μιας πλούσιας χήρας..

Μέχρι και ο Παπαρρηγόπουλος τον ξεφωνίζει τον ξεφτιλισμένο, καθώς λέει ότι ανέβηκε στα αξιώματα "διά πολυειδώς αισχρού εξευτελισμού και διά κακουργίας δεινής"

Να χαρώ εγώ...



Το ότι όλοι οι αυτοκράτορες ανά τον κόσμο και ανά την ιστορία έκαναν τα πάντα για την καρέκλα....(και τι καρέκλα θρόνος) αυτό είναι γνωστό.......αλλά από περιέργεια το ότι ήταν τοιούτος ποιος το λέει? Ιστορική πηγή?.........η άλλη μια ακόμη συκοφαντία?


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2008, 02:44:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
macedon
Και πού να δεις τον Σλαβοαρμένιο Βασίλειο τον Α΄ που παντρεύτηκε δυο φορές ... έναν άντρα: τον ηγούμενο Νικόλαο και το γιο μιας πλούσιας χήρας..

Μέχρι και ο Παπαρρηγόπουλος τον ξεφωνίζει τον ξεφτιλισμένο, καθώς λέει ότι ανέβηκε στα αξιώματα "διά πολυειδώς αισχρού εξευτελισμού και διά κακουργίας δεινής"

Να χαρώ εγώ...



Πράγματι φίλε macedon είναι ο πρώτος διδάξας . Όμως το αστείο με τους θρησκόληπτους παπαγάλους των απολογητών , είναι το ότι ενώ έχουν αναγάγει την πλαστογραφία της ιστορίας και τη διαστρέβλωση των γεγονότων σε επιστήμη , έστω και αν δεν τους βγαίνει , κατηγορούν τους άλλους για πλαστογραφία .

Δες παρακάτω ένα κλασικό χτυπητό παράδειγμα διαστρέβλωσης που κάνει το άσπρο μαύρο και το βλέπουμε καθημερινά μέσα στο forum , γιατί το έχει κάνει ο ψηλός σήμα κατατεθέν .

Εφημερίδα «Αυριανή» στις 30 Οκτωβρίου 1991

Τι να πη κανείς ; Η κατάσταση φίλε μου θα ήταν πραγματικά για γέλια , άν δεν ήταν για κλάματα για το πως καταντά τον άθρωπο η θρησκοληψία !


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2008, 02:58:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ Sesostris

Θεωρείς την Αυριανή του 91 μια έγκυρη εφημερίδα;;


“Why do my eyes hurt?”

“You’ve never used them before.”

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2008, 10:43:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Sesostris
Πράγματι φίλε macedon είναι ο πρώτος διδάξας . Όμως το αστείο με τους θρησκόληπτους παπαγάλους των απολογητών , είναι το ότι ενώ έχουν αναγάγει την πλαστογραφία της ιστορίας και τη διαστρέβλωση των γεγονότων σε επιστήμη , έστω και αν δεν τους βγαίνει , κατηγορούν τους άλλους για πλαστογραφία .

Δες παρακάτω ένα κλασικό χτυπητό παράδειγμα διαστρέβλωσης που κάνει το άσπρο μαύρο και το βλέπουμε καθημερινά μέσα στο forum , γιατί το έχει κάνει ο ψηλός σήμα κατατεθέν .

--------------
Εφημερίδα «Αυριανή» στις 30 Οκτωβρίου 1991

Τι να πη κανείς ; Η κατάσταση φίλε μου θα ήταν πραγματικά για γέλια , άν δεν ήταν για κλάματα για το πως καταντά τον άθρωπο η θρησκοληψία !



Το "σήμα κατατεθέν" του Ψηλού περιγράφει με εύστοχο τρόπο αυτό που περιέχεται στο έκτρωμα που δημιούργησε η Ρεπούση και η παρέα της, το περιεχόμενο του οποίου ο φίλος σου macedon και εσύ εγκρίνετε.
Δεν καταλαβαίνω τι είναι αυτό που σε πειράζει στο ωραιότατο σκίτσο;

Θα ήθελα να μου πεις τι είναι εκείνο που διαστρεβλώνει το εν λόγω σκίτσο;

*Βρε Sesostris, τέτοια κατάντια να ψαρεύεις «αποδείξεις» ως και στη φυλλάδα της Αυριανής ....... δεν το περίμενα από σένα!!!
Με πορδές ........ δεν βάφονται τα αυγά φίλεεεεεεεεεεε

**Δεν κοιτάς και στην Espresso μπας και βρεις και κάτι άλλο που θα σε βοηθήσει;; (αν και αν δεν με απατά η μνήμη μου, κάτι έχεις παραθέσει και από κει .... σωστά;)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2008, 20:32:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Sesostris:
Εφημερίδα «Αυριανή» στις 30 Οκτωβρίου 1991

Τι να πη κανείς ; Η κατάσταση φίλε μου θα ήταν πραγματικά για γέλια , άν δεν ήταν για κλάματα για το πως καταντά τον άθρωπο η θρησκοληψία !

samuel1974:
Θεωρείς την Αυριανή του 91 μια έγκυρη εφημερίδα;;



Πολύ έγκυρη!!!! ο ίδιος ο Κουρής, ο ιδιοκτήτης τότε της εφημερίδας παραδέχτηκε δημόσια μετά από περίπου 15 χρόνια ότι η φωτογραφία που είχε δημοσιεύσει στην Αυριανή παραμονές εκλογών και που φωτογράφιζαν τον Μητσοτάκη αγκαλιά με τα SS! ότι ήταν πλαστή!! τα φόρτωσε μάλιστα στο Λαλιώτη λέγοντας ότι ήταν δική του ιδέα.....

Το ίδιο συνέβη και τώρα......μόνο που ακόμη δεν έχει μαθευτεί τίνος ιδέα ήταν........υπάρχουν εξάλλου αρκετοί συμφεροντολόγοι που θα πλήρωναν όσο όσο για να ειπωθεί ότι τους συμφέρει.....

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2008, 02:41:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προσωπικά φίλε sesostris δεν με ξένισαν τα λεγόμενα του τουρκορθόδοξου πατριάρχη. Κάθε πολίτης μιας χώρας έχει την υποχρέωση να λατρεύει τη χώρα του και να την υπερασπίζει με κάθε τρόπο. Αυτό έκανε και ο Βαρθολομαίος και δε βλέπω γιατί σε πειράζει. Αλλωστε, ο άνθρωπος ορκίστηκε ως Τούρκος να "σέβεται τα ιερά χρώματα της Τουρκίας και να τα θεωρεί πιο πολύτιμα από τη ζωή του". Και όπως γνωρίζουμε, η θρησκεία του δεν του επιτρέπει να γίνεται επίορκος.

Εγώ προσωπικά το θαυμάζω για την αφοσίωση στην πατρίδα του και για το γεγονός της υπεράσπισης της χώρας του με κάθε τρόπο: από την ελληνική επανάσταση μέχρι την ένταξη της χώρας του στην Ε.Ε.

Μακάρι και μεις οι Ελληνες να ακολουθούσαμε το παράδειγμα του Τούρκου προκαθήμενου του Πατριαρχείου των Ρωμαίων και να υπερασπίζαμε τη χώρα μας με τον ίδιο τρόπο που ο πατριάρχης υπερασπίζει τη δικιά του.

Σ'αυτό, του βγάζω το καπέλο.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2008, 08:01:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
samuel1974
Θεωρείς την Αυριανή του 91 μια έγκυρη εφημερίδα;;
Ψηλός
*Βρε Sesostris, τέτοια κατάντια να ψαρεύεις «αποδείξεις» ως και στη φυλλάδα της Αυριανής .......

Ο λόγος αυτός είχε δημιουργήσει ποικίλες αντιδράσεις τότε , και είχαν δημοσιευθεί σχόλια και σε άλλες εφημερίδες .Την Αυριανή τη βρήκα πρόχειρη , γιατί οι άλλες διευθύνσεις με τις σχετικές δημοσιεύσεις , θαυμαστώ τω τρόπω , έχουν απαλειφθεί από το internet .΄Ισως με την κατοπινή παρέμβαση του αγίου πνεύματος .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2008, 00:07:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Προσωπικά φίλε sesostris δεν με ξένισαν τα λεγόμενα του τουρκορθόδοξου πατριάρχη. Κάθε πολίτης μιας χώρας έχει την υποχρέωση να λατρεύει τη χώρα του και να την υπερασπίζει με κάθε τρόπο. Αυτό έκανε και ο Βαρθολομαίος και δε βλέπω γιατί σε πειράζει. Αλλωστε, ο άνθρωπος ορκίστηκε ως Τούρκος να "σέβεται τα ιερά χρώματα της Τουρκίας και να τα θεωρεί πιο πολύτιμα από τη ζωή του". Και όπως γνωρίζουμε, η θρησκεία του δεν του επιτρέπει να γίνεται επίορκος.

Εγώ προσωπικά το θαυμάζω για την αφοσίωση στην πατρίδα του και για το γεγονός της υπεράσπισης της χώρας του με κάθε τρόπο: από την ελληνική επανάσταση μέχρι την ένταξη της χώρας του στην Ε.Ε.

Μακάρι και μεις οι Ελληνες να ακολουθούσαμε το παράδειγμα του Τούρκου προκαθήμενου του Πατριαρχείου των Ρωμαίων και να υπερασπίζαμε τη χώρα μας με τον ίδιο τρόπο που ο πατριάρχης υπερασπίζει τη δικιά του.

Σ'αυτό, του βγάζω το καπέλο.


quote:
Sesostris:
Ο λόγος αυτός είχε δημιουργήσει ποικίλες αντιδράσεις τότε , και είχαν δημοσιευθεί σχόλια και σε άλλες εφημερίδες .Την Αυριανή τη βρήκα πρόχειρη , γιατί οι άλλες διευθύνσεις με τις σχετικές δημοσιεύσεις , θαυμαστώ τω τρόπω , έχουν απαλειφθεί από το internet .΄Ισως με την κατοπινή παρέμβαση του αγίου πνεύματος .

Eίναι πολύ εύκολο να βγάλεις άκρη μέσω τηλεφώνου. Απλά θυμήσου σε ποια άλλη εφημερίδα το είχες διαβάσει, πάρε τους τηλέφωνο και θα σου πουν αμέσως το φύλο στο οποίο το είχαν αναγράψει. Όλες οι εφημερίδες έχουν ηλεκτρονικό αρχείο.
Κατά συνέπεια θα μας πληροφορήσεις κι εμάς.

Με την ευκαιρία την περασμένη Κυριακή τηλεφώνησα στον κύριο Τσολογιάννη τον φερόμενο εκδότη του περιοδικού περιοδικού ΙΕΡΑ ΠΑΡΑΚΑΤΑΘΗΚΗ, μου είπε ότι λόγω φόρτου εργασίας δε μου είχε αποστείλει το συγκεκριμένο τεύχος, με διαβεβαίωσε ότι το άρθρο ήταν αληθής και ότι το πολύ μέχρι την Τετάρτη θα μου το είχε αποστείλει........
Ακόμη όμως.....τίποτα θα περιμένω μέχρι την Τρίτη και θα του ξανατηλεφωνήσω εφόσον δεν το έχω λάβει......

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Stelaras
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
156 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2008, 08:23:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν κοτόπουλα.

Ονομάζομαι Ριζογιάννης Στυλιανός.Γεννήθηκα στην Αθήνα,στον Χολαργό Αττικής.Στα 5 μου χρόνια μετακόμισα στην Καρδίτσα και τώρα διαμένω στην πάτρα ως φοιτητής του Γεωλογικού τμήματος.Πρώτο έτος,πρώτο εξάμηνο.

Όποιος έχει αμφιβολία,να μου στείλει pm ώστε να του στείλω αριθμό ταυτότητας,αριθμό μητρώου στο πανεπιστήμιο,ΑΦΜ,κινητό μου τηλέφωνο,σταθερο τηλέφωνο(το οποίο είναι στο όνομα του πατέρα μου και μπορείτε να το βρείτε στο whitepages του οτε).Τι άλλο?
Φωτογραφία?
Ολόσωμη ή ταυτότητας?

Γιατί δε κανονίζουμε μια συνάντηση,φυσική,να τα πούμε,να συστηθούμε,ώστε να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις.Ή φοβάστε ότι μπορεί να καταλήξει άσχημα?

Όμως το καταλαβαίνω,φυσικά το καταλαβαίνω.Αφού πιστεύετε ότι ο Χριστός ήρθε για να κυβερνήσει ΟΛΟ το κόσμο ως Υπέρτατος Βασιλέας και να τον ''σώσει''.Το πιστεύετε με ποια στοιχεία?
ΜΕ ΜΗΔΕΝΙΚΟ ΑΡΙΘΜΟ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ.Απλά ότι η ''διαίσθηση'' σας πιάνει στον αέρα.

Get up prince of troy
Get up
I will not let a stone take my glory.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 31 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.25
Maintained by Digital Alchemy