ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟΣ ΚΡΑΤΟΥΣ- ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 31
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Topol
Μέλος 1ης Βαθμίδας


108 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2009, 13:45:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Topol  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε macedon

Επειδή απ ότι κατάλαβα δεν είσαι ορθόδοξος θα σου πω τα εξείς:

1)Δεν ξέρω αν είσαι Ιεχωβάς , Βουδιστής ή άθεος συριζοκουμουνδούρειος πάντως ότι και να σαι είσαι μειοψηφία και οι απλουστεύσεις σου για την περιουσία της εκκλησίας είναι για γέλια.Στην τελική σου εξήγησα ότι μεγάλο της περιουσίας της προέρχεται από δωρεές χριστιανών και απ ότι φαίνεται σε τσούζει πολύ αυτό ( μήπως ήθελες να τα δίνουνε σε εσένα??? )
2)Μικροπρέπειες και κομπλεξισμούς του στυλ "Αν δεν βγαίνει το μαγαζί να το κλείσετε" άστα καλύτερα γιατί μιλάμε για θρησκεία και όχι για μαγαζί με κυλότες όπως θέλεις εσύ να γίνει η εκκλησία.
3)Για να τελειώνουμε θα σου πω το τελευταίο.Η εκκλησία είναι θεσμός.Πάρτο απόφαση.Ετσι ήταν,ετσι είναικαι έτσι πρέπει να μείνει όσο και να προσπαθήσουν πουλημένοι πολιτικοί ( τύπου σήμίτη )να αλλάξουν.Αμα τραβας ζόρι που πληρώνεις τους παπάδες ή δεν γουστάρεις σήκω και φύγε έτσι απλά και πήγαινε να ζήσεις στο USA να πληρώνεις τα Golden boys & το αμερικανοισραηλινό λόμπι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Topol
Μέλος 1ης Βαθμίδας


108 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2009, 13:49:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Topol  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε macedon

Επειδή απ ότι κατάλαβα δεν είσαι ορθόδοξος θα σου πω τα εξείς:

1)Δεν ξέρω αν είσαι Ιεχωβάς , Βουδιστής ή άθεος συριζοκουμουνδούρειος πάντως ότι και να σαι είσαι μειοψηφία και οι απλουστεύσεις σου για την περιουσία της εκκλησίας είναι για γέλια.Στην τελική σου εξήγησα ότι μεγάλο της περιουσίας της προέρχεται από δωρεές χριστιανών και απ ότι φαίνεται σε τσούζει πολύ αυτό ( μήπως ήθελες να τα δίνουνε σε εσένα??? )
2)Μικροπρέπειες και κομπλεξισμούς του στυλ "Αν δεν βγαίνει το μαγαζί να το κλείσετε" άστα καλύτερα γιατί μιλάμε για θρησκεία και όχι για μαγαζί με κυλότες όπως θέλεις εσύ να γίνει η εκκλησία.
3)Για να τελειώνουμε θα σου πω το τελευταίο.Η εκκλησία είναι θεσμός.Πάρτο απόφαση.Ετσι ήταν,ετσι είναικαι έτσι πρέπει να μείνει όσο και να προσπαθήσουν πουλημένοι πολιτικοί ( τύπου σήμίτη )να αλλάξουν.Αμα τραβας ζόρι που πληρώνεις τους παπάδες ή δεν γουστάρεις σήκω και φύγε έτσι απλά και πήγαινε να ζήσεις στο USA να πληρώνεις τα Golden boys & το αμερικανοισραηλινό λόμπι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2009, 14:47:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ο χριστιανοταλιμπάν θα χτυπήσει τρεις φορές
μια ταινία με πολύ γέλιο

«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι

ακόμα της μόδας.»

—Ethan AllenΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2009, 14:56:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΝ τα δεδομένα είναι όπως τα λέει ο macedon στο μήνυμα του: 25/09/2009, 12:03:42 τότε θεωρώ οτι ίσως ήταν σωστό οι παπάδες να πληρώνονται αποκλειστικά απο το παγκάρι(με κάποιο ίσως μικρό επίδομα απ το κράτος)
μέχρι να επανασταθεροποιηθεί η οικονομία του κράτους.

Όταν βέβαια ακούς ένα απ' τα κόμματα να χρησιμοποιεί ως επιχείρημα της καλής του οικονομικής πολιτικής πως δεν έκανε προεκλογική καμπάνια και έτσι έσωσε 2.000.000 ευρό......
Μετά τι να πείς!
Φανταστείτε τι σπατάλες γίνονται τόσα χρόνια πάνω απ τα πτώματα μας. Εύγε..

"..The Matrix can't tell you who you are"
Όταν ο άνθρωπος είναι σίγουρος για τον θεό ο θεός αμφιβάλλει για τον άνθρωπο..
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με τη σκέψη και το συναίσθημα

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 25/09/2009 15:19:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2009, 15:04:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους

Αγαπητέ topol

quote:
άθεος συριζοκουμουνδούρειος

Ως άθεος μη συριζοκουμουνδούρειος (θα έλεγα μάλιστα ότι το σιχαίνομαι...), θα εκτιμούα να διαχωρίζονται οι πολιτικοινωνικές πεποιθήσεις από τις θρησκευτικές και δη όταν οδηγούν σε τέτοια άστοχα ζευγαρώματα.

quote:
Στην τελική σου εξήγησα ότι μεγάλο της περιουσίας της προέρχεται από δωρεές χριστιανών

Ακόμα και αν δεχτούμε την ανωτέρω άποψη σου, δεν παύει να είναι γεγονός το αφορολόγητον της εκκλησίας από έσοδα δραστηριοτήτων που δε σχετίζονται με δωρεές (ή σχετίζονται έμμεσα μόνο ως αξιοποίηση δωρεών στο χώρο του real estate) και συνεπώς θα ήταν ενδιαφέρουσα η σκέψη για φορολόγηση τέτοιου τύπου εισοδημάτων. Όσο για τις δωρεές, κανένα πρόβλημα, τα λεφτά του ο καθείς τα κάνει ο,τι θέλει.

quote:
Για να τελειώνουμε θα σου πω το τελευταίο.Η εκκλησία είναι θεσμός.Πάρτο απόφαση.Ετσι ήταν,ετσι είναικαι έτσι πρέπει να μείνει όσο και να προσπαθήσουν πουλημένοι πολιτικοί ( τύπου σήμίτη )να αλλάξουν.Αμα τραβας ζόρι που πληρώνεις τους παπάδες

Εφόσον αγαπητέ η Εκκλησία είναι θεσμός οφείλει να κινείται στα πλαίσια των δρώντων ως "θεσμοί" (για φέρε μου κάνα δύο άλλα παραδείγματα). Στην προκείμενη περίπτωση όμως, φοβάμαι ότι έχουμε να κάνουμε με μία μορφή οργανισμού - επιχείρησης, με ιεραρχία, με σχέσεις προϊσταμένου - υφισταμένου, με έσοδα και έξοδα, άρα και λογιστήριο, με περιουσία. Στην πραγματικότητα αποτελεί μία μορφή δημόσια επιχορηγούμενης επιχείρησης, η οποία κατά το δοκούν αποδίδει λογαριασμό για τη δραστηριότητά της, η οποία χρησιμοποιεί την ισχύουσα νομοθεσία και νομολογία μόνο στις περιπτώσεις που τη συμφέρει και η οποία επιβαρύνει με σημαντικά ποσά τον κρατικό πρϋπολογισμό, χωρίς στην πραγματικότητα να λογοδοτεί στο κράτος. Αντιλαμβάνεσαι υποθέτω ότι, ακόμα και αν η μεγάλη πλειοψηφία του Ελληνικού λαού είναι χριστιανοί ορθόδοξοι και στην πράξη (γιατί στα χαρτιά είσαι ο,τι δηλώσεις), υπάρχει σημαντικό ποσοστό Ελλήνων, οι οποίοι θα προτιμούσαν, τουλάχιστον, να υπάρχει μίας μορφής αιτιολόγηση των ποσών που τους αφαιρούνται ΕΡΗΜΗΝ για τη χρηματοδότηση αυτού του οργανισμού. Και καλό θα ήταν να μη σπεύσουμε να συγκρίνουμε τη χρηματοδότηση και τη λειτουργία της Εκκλησίας ως θεσμού με την υπόλοιπη λειτουργία των δημοσίων υπηρεσιών, γιατί εκεί θα μπούμε σε θέματα τόσο νομικά όσο και ηθικά από τα οποία δύσκολα θα ξεμπλέξουμε.
Και πάλι θα σου επαναλάβω ότι τα ανωτέρω ΔΕΝ αφορούν τις δωρεές.

quote:
Εκκλησία είναι θεσμός και ναι μεν έχει μεγάλη περιουσία εδώ και αιώνες αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να την έχει.

Θα ήθελα να μου εξηγήσεις τι εννοείς όταν λες ότι η Εκκλησία είναι θεσμός, που ακριβώς βασίζεται η πορεία της ως θεσμού και ποιο το ξεκίνημά της, για να αναλύσουμε μετά αν πρέπει ή δεν πρέπει να κατέχει ΜΕΓΑΛΗ περιουσία.

quote:
οι άθεοι νεοκουλτουριαραίοι θα απαιτήσουν

Έχεις τη δυνατότητα να μιλάς για μία στάση ζωής χωρίς να ειρωνεύεσαι;

quote:
Επειδή το ορθόδοξο ποίμνιο είναι πολύ μικρό και επειδή έχω σοβαρές επιφυλάξεις αν κάτι τέτοιο είναι ρεαλιστικό προτιμώ η εκκλησία να παραμείνει όπως συνταγματικά έχει κατοχυρωθεί με διαφορές όμως στον τρόπο λειτουργίας και φορολόγησης της περιουσίας της.

Εδώ συμφωνούμε απόλυτα, γιατί δεν έμενες απλά σε αυτό;

Αγαπητέ Ψηλέ

quote:
Σε κάποιο μοναστήρι, οι μοναχοί μετέφεραν τα περιουσιακά τους στοιχεία (ως λαϊκοί που ήταν) στην κυριότητα του μοναστηριού, προκειμένου να καλύπτουν τις ανάγκες του. Στο πέρασμα του χρόνου και με την έλευση νέων μοναχών, περισσότερα περιουσιακά στοιχεία προστέθηκαν στα ήδη υπάρχοντα του μοναστηριού.

Το θεωρείτε σωστό να απογυμνωθεί το μοναστήρι από αυτά τα περιουσιακά στοιχεία;


Προσωπικά όχι. Εντούτοις μου κάνει τρομερή εντύπωση αυτή η "ομαδική" (καθώς αφήνεις να εννοηθεί) συμπεριφορά των "λαϊκών" μοναχών και θα ήθελα να μου πεις αν αυτό αποτελεί γεγονός ή απλό επιχείρημα στη συζήτηση. Πάντως, ΑΥΤΗ η περιουσία, ΑΝ ΔΕΝ ΑΞΙΟΠΟΙΗΘΕΙ για σκοπούς επένδυσης, αλλά απλά διαβίωσης, για μένα δεν πρέπει να απαλλοτριωθεί.

Αγαπητέ macedon, ξέρεις πολύ καλά ότι τα νούμερα και τα στοιχεία που χρησιμοποιείς δεν είναι δυνατόν να ισχύσουν επ' ουδενί. Αφενός το 98% είναι απλά μία χίμαιρα, αφετέρου από όσους δηλώνονται ως χριστιανοί, πολύ λιγότεροι είναι συνειδητά και από αυτούς ακόμα λιγότεροι θα ήταν διαθετειμένοι να μπουν σε μία τέτοια διαδικασία εισφοράς, χώρια που και η Εκκλησία δε νομίζω να συναινούσε σε κάτι τέτοιο. Το γιατί μπορείς εύκολα να το καταλάβεις...

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Topol
Μέλος 1ης Βαθμίδας


108 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2009, 15:29:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Topol  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Kostaki

ο χαρακτηρισμός μου περι συριζοκουμουνδούρειων είναι απολύτως ρεαλιστικός.Ο συγκεκριμένος πολιτικός φορέας προωθεί συνειδητά την άποψη που υποστηρίζει και ο Macedon.Αρα όπως καταλαβαίνεις δεν συνδέω εγώ πολιτικοκοινωνικές πεποιθήσεις με θρησκεία αλλά το ίδιο το κόμμα με τις θέσεις που υποστηρίζει.Εγώ απλά κρίνω θετικά ή αρνητικά και φυσικά είναι δικαίωμά μου έτσι δεν είναι?
Για την φορολόγηση της περιουσίας της εκκλησίας νομίζω ήμουν ξεκάθαρος και σε αυτό συμφωνούμε.Μάλιστα το προχώρησα ακόμα περισσότερο λέγοντας η εκκλησία εν μέσψ κρίσης και ανεργίας να λάβει πρωτοβουλίες χορηγόντας σε άπορους και άνεργους που θέλουν να δουλέψουν κομμάτια γης για να ζήσουν και αυτοί.Δηλ μια μίσθωση γης χωρίς ουσιαστικό αντίτιμο.Τώρα για τα περί επιχειρήσεων κτλ της εκκλησίας είναι εντελώς αποσπασματικό και αφορά ένα ελάχιστο κομμάτι της τεράστιας περιουσίας της εκκλησίας.Το 90% και πλέον είναι περιουσία ανεκμετάλλευτη.
Εχω να πω όμως και κάτι άλλο.Αντί κάποιοι να βγάζουν χολή και κόμπλεξ κατά της εκκλησίας με αφορμή λαμόγια ιεράρχες τύπου Εφραίμ,Αρσένιου κτλ το σωστό θα είναι να αφήσουμε την ηγεσία της εκκλησίας να κάνει μόνη κάθαρση και να στείλει στο εδώλιο τα λαμόγια ιεράρχες που κλέβουν λεφτά αλλά κυρίως πλήττουν τον χριστιανισμό την Ορθοδοξία.
Και επειδή μπερδέυουμε την εκκλησία με οργανισμούς υπενθυμίζω ότι η εκκλησία είναι εφάμιλλο με την πατρίδα.Μιλάμε για την θρησκεία.Δηλαδή το Ισλάμ ή η εβραική συναγωγή στο Ισραήλ έχει γίνει επιχείρηση?Γιατί συζητάμε τέτοιες παπ...ές για την ελληνική εκκλησία?Μπορεί κάποιους να προκαλεί νευράκια η μεγάλη περιουσία της εκκλησίας αλλά είναι δικιά της νόμιμα.( εκτός κάποιων περιπτώσεων αμφιλλεγόμενων που αποτελούν όμως μικρό μέρος από το σύνολο )
Σήμερα διάβασα ότι ο Ιερόνυμος ξήλωσε 40 ιεράρχες για υποπτες συμπεριφορές.Μαγκιά του.Δεν μπορώ να μπώ στην λογική σύγκρισης της εκκλησίας με μια επιχείρηση ή έναν οργανισμό
Ελεος δηλαδήΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2009, 15:36:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εμένα δεν μου φαίνεται παράξενο που δεν μπορείς να μπεις σε λογική σύγκρισης της εκκλησίας με μια επιχείρηση ή έναν οργανισμό
κανείς πιστός δεν μπορεί

«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι

ακόμα της μόδας.»

—Ethan AllenΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Topol
Μέλος 1ης Βαθμίδας


108 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2009, 15:48:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Topol  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

εμένα δεν μου φαίνεται παράξενο που δεν μπορείς να μπεις σε λογική σύγκρισης της εκκλησίας με μια επιχείρηση ή έναν οργανισμό
κανείς πιστός δεν μπορεί

«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι

ακόμα της μόδας.»

—Ethan Allen


Ρε φίλε δεν μπορείς να συγκρίνεις την βούρτσα με τη π...
Αυτό λέω.Δεν είμαι κολλημένος και ούτε εκκλησία πηγαίνω.
Αυτή είναι η πραγματικότηα όμως και στην τελική τέτοιες συγκρίσεις μάλλον έχουν σκοπιμότητα και πιθανώς εξυπηρετούν κάποιους.
Εγω σε αυτή την παγίδα δεν πέφτω.Ας λέει ο κάθε αντικειμενικός εβραίος,ιεχωβάς ή άθεος το κοντό του και το μακρύ του.
Εγώ όπως το ξαναλέω:Μάγκες , είστε ενα 5-10% που δεν γουστάρετε αυτή την κατάσταση?Με γειά σας με χαρά σας.Στο καλό και να μας γράφετε.Αλλωστε με την ενωμένη ευρώπη τα σύνορα είναι αχοιχτά και τα σκυλιά δεμένα!!!!!!

Edited by - Topol on 25/09/2009 15:51:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2009, 16:02:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα και πάλι

Αγαπητέ topol

quote:
Αρα όπως καταλαβαίνεις δεν συνδέω εγώ πολιτικοκοινωνικές πεποιθήσεις με θρησκεία αλλά το ίδιο το κόμμα με τις θέσεις που υποστηρίζει.Εγώ απλά κρίνω θετικά ή αρνητικά και φυσικά είναι δικαίωμά μου έτσι δεν είναι?

Αν δεν αποτελεί δική σου άποψη, μη δίνει την εντύπωση ότι την ενστερνίζεσαι, γιατί σε αδικεί. Πάντως ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ και έχεις δικαίωμα άποψης, ούτε συζήτηση σε αυτό.

quote:
να αφήσουμε την ηγεσία της εκκλησίας να κάνει μόνη κάθαρση και να στείλει στο εδώλιο τα λαμόγια ιεράρχες που κλέβουν λεφτά αλλά κυρίως πλήττουν τον χριστιανισμό την Ορθοδοξία.

Ναι, αλλά θα την κάνει; γιατί αν κρίνω από τη συντριπτική πλειοψηφία των "προβληματικών" και απρανόμων ιεραρχών, βρίσκονται πιο κοντά στην ηγεσία από ότι οι νόμιμοι, άρα...;
Όντως πλήττουν την έννοια της Ορθοδοξίας και συμφωνώ σε αυτό.

quote:
η εκκλησία είναι εφάμιλλο με την πατρίδα.Μιλάμε για την θρησκεία.

Καλώς ή κακώς δεν είναι εφάμιλλο. Το ένα αποτελεί κοινή καταγωγή, το άλλο αποτελεί επιλεγμένη ιδεολογία. Προσπαθείστε επιτέλους να το καταλάβετε αυτό το πράγμα...

quote:
Δηλαδή το Ισλάμ ή η εβραική συναγωγή στο Ισραήλ έχει γίνει επιχείρηση?

Δεν ξέρω... το Βατικανό έχει γίνει ή όχι;

quote:
Αυτή είναι η πραγματικότηα όμως και στην τελική τέτοιες συγκρίσεις μάλλον έχουν σκοπιμότητα στην τελική και εξυπηρετούν κάποιους.

Αυτά με τις σκοπιμότητες να μη λέγατε μερικές φορές για όσους διαφωνούν μαζί σας και θα ήταν πολύ καλύτερο το επίπεδο του διαλόγου, αλλά

quote:
Μάγκες , είστε ενα 5-10% που δεν γουστάρετε αυτή την κατάσταση?Με γειά σας με χαρά σας.Στο καλό και να μας γράφετε.

η δημοκρατική συνείδηση νοσεί δυστυχώς. Αυτός είναι ο νεοέλληνας του σήμερα.
Δυστυχώς όμως φίλε, δε θα φύγει κανείς και όπως επανειλλημένα έχω γράψει, στις "γραμμές" με τη γαλανόλευκη θα βρίσκομαι στις δύσκολες στιγμές. Ελπίζω να σε έχω δίπλα μου... γιατί από κάποιους πολιτικούς, επιχειρηματίες, ιερωμένους και λοιπούς της κοινωνικής μας ελίτ δεν το περιμένω.

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2009, 16:18:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τρεχα....

quote:
Τώρα μ έχασες πάλι, έ;

Όντως αλλά είναι ευχάριστο που έχεις αρχίσει και καταλαβαίνεις πότε μπουρδολογείς…

quote:
Δεν μου λές, αυτο το ότι υπάρχουν στον κατώτατο κλήρο σωστοί,οι
οποίοι μόλις ανέβουν βαθμίδα το χάνουν, το έχεις σκεφτεί καλά;

Αμ δεν ανεβαίνουν αυτοί, παραμένουν στα αζήτητα και στη δυσμένεια των ιεραρχών.

quote:
δηλαδη, δεν έχουν προσωπικότητα, δεν έχουν θέσεις,

Ακριβώς επειδή έχουν προσωπικότητα και φιλότιμο, αλλά κυρίως πίστη, δεν ανεβαίνουν στην ιεραρχία.

quote:
Δεν έπρεπε να έχει περιουσία η εκκλησία, όπως έιπε ο Χριστός,

Α… γειά σου, αυτό λέω κι εγώ, ό,τι είπε και ο χριστός που γι’ αυτόν υποτίθεται ότι κοβόσαστε φέτες…


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2009, 16:22:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
topol

quote:
Η Εκκλησία είναι θεσμός και ναι μεν έχει μεγάλη περιουσία εδώ και αιώνες αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να την έχει.

Δεν λες όμως και για ποιόν λόγο, κατά τη γνώμη σου, πρέπει να έχει τόσο μεγάλη περιουσία…

quote:
Για να γίνει αυτό θα πρέπει η εκκλησία να γίνει μια γιάπικη δυτικού τύπου επιχειρηση με ceo manager κτλ

Η καθημερινή πρακτική της δείχνει πως αυτό που λες ότι θα συμβεί, σε περίπτωση διαχωρισμού της απ’ το κράτος, έχει ήδη συμβεί και εφαρμόζεται με τον χείριστο τρόπο και αναίδεια…

Τα υπόλοιπα απαντήθηκαν, μην επαναλαμβάνω…



ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2009, 16:27:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ψηλός

quote:
Γιατί να κλαπεί η Εκκλησιαστική περιουσία;

Πολύ βαρύγδουπο αυτό ψηλέ. Γιατί ΝΑ ΚΛΑΠΕΙ;;;

Πώς γίνεται να κλέψεις κάτι που δεν ανήκει σε κάποιον;;;

(Ηθικά ψηλέ, ηθικά.)

quote:
Σε κάποιο μοναστήρι, οι μοναχοί μετέφεραν τα περιουσιακά τους στοιχεία (ως λαϊκοί που ήταν) στην κυριότητα του μοναστηριού, προκειμένου να καλύπτουν τις ανάγκες του. Στο πέρασμα του χρόνου και με την έλευση νέων μοναχών, περισσότερα περιουσιακά στοιχεία προστέθηκαν στα ήδη υπάρχοντα του μοναστηριού.

Να μιλήσουμε στο ύφος που χρησιμοποιείς.

Είσαι σίγουρος ότι η περιουσία της εκκλησίας (και των μονών) αποκτήθηκε με τον τρόπο που λες;;;

Δεν έχει συσσωρευτεί με άλλους τρόπους;;;


quote:
Το θεωρείτε σωστό να απογυμνωθεί το μοναστήρι από αυτά τα περιουσιακά στοιχεία;

Γιατί τι θα πάθει;;;

Δεν θα έχει ιντερνετ, ούτε ρεύμα, ούτε διώροφες μεζονέτες, ούτε αυτοκίνητα;;;

Αυτά δεν απαρνήθηκαν ψηλέ, όσοι μπήκαν εκεί μέσα, για να βρούν το θεό;;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2009, 16:40:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ρε φίλε δεν μπορείς να συγκρίνεις την βούρτσα με τη π...
Αυτό λέω.Δεν είμαι κολλημένος και ούτε εκκλησία πηγαίνω.

πρώτα πρώτα τα φίλε κομμένα μην καταστρέφεις την έννοια της λέξης
το αν είσαι κολλημένος ή όχι φαίνεται η εκκλησία είναι ένας κολοσσός όσο αφορά τον επιχειρησιακό τομέα και μόνο ένας κολλημένος δεν το βλέπει και οφσόρ εταιρίες έχει και διαμερίσματα και εκτάσεις που νοικιάζει και πουλάει

quote:
Αυτή είναι η πραγματικότηα όμως και στην τελική τέτοιες συγκρίσεις μάλλον έχουν σκοπιμότητα και πιθανώς εξυπηρετούν κάποιους.

το χριστιανικόταλιμπανέζικο μυαλό σου μόνο τέτοιες κοτσάνες μπορεί να παράγει

quote:
Εγώ όπως το ξαναλέω:Μάγκες , είστε ενα 5-10% που δεν γουστάρετε αυτή την κατάσταση?Με γειά σας με χαρά σας.Στο καλό και να μας γράφετε.

για μισό λεπτό εσύ πριν δεν έλεγες ότι είσαστε λίγοι και ότι δεν θα την βγάλει καθαρή το μαγαζάκι του τρόμου έτσι και αναγκαστείτε να πληρώνετε εσείς τα λειτουργικά του έξοδα;
τώρα πως ξαφνικά γίναμε 5-10%

αλλά και έτσι να είναι ποιος είσαι εσύ ρε χριστιανοταλιμπάν (που εξαιτίας σας η χώρα μου βρίσκεται σε αυτά τα χάλια) που θα μου πεις να φύγω από την χώρα μου;
τράβα ρε στην ιερουσαλήμ να προσκυνάς τα κόκαλα του κάθε βαρεμένου πισωγλέντη που έχεις αναγάγει σε άγιο και περίμενε εκεί τον θεό σου να σε πάρει στην αγκαλιά του να σε παίξει στα γόνατα του

εσείς λέτε ότι είστε το νέο ισραήλ και θεωρείτε άγιους τόπους εκείνα τα μέρη

σε αντίθεση εγώ έχω πολεμήσει και θα ξανά πολεμήσω για τα ιερά χώματα της πατρίδας μου

εσύ τι θα κάνεις θα πάρεις τα βουνά όπως σας έχει προστάξει ο χαζοχαρούμενος άγιος σας και θα περιμένεις το ξανθό γένος να σου δώσει την πόλη;

«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι

ακόμα της μόδας.»

—Ethan Allen

Edited by - αθεος on 25/09/2009 16:43:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

geostat
Μέλος 3ης Βαθμίδας


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2009, 17:36:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ακριβώς επειδή έχουν προσωπικότητα και φιλότιμο, αλλά κυρίως πίστη, δεν ανεβαίνουν στην ιεραρχία.
Βαλε και οτι δεν καταθετουν στις μητροπολις τα παγκαρια και τα διαθετουν σε πραγματικα απορες οικογενειες,γι'αυτο εξαλου και καταποντιζονται στις πιο φτωχες ενοριες,και θα εχεις πιασει το νοημα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2009, 18:04:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι έγινε Γιάπετ,αλλαγή πολιτικής;;
Εγώ δεν σε αποκαλώ μπουρδολόγο,γιατί δεν σε βλέπω έτσι,
παρά το ...αφασιακό ενίοτε του ύφους,αλλά το κακό είναι ,
ότι ενώ λές ότι δέχεσαι ότι υπαρχουν και σωστοί ιερείς,προσπαθείς
να το βγάλεις μάταιο, αλλά,ρε φίλε, δεν μπορείς την σαπιλα να
την κάνεις μόλυνση, υπάρχει παντού, λόγω του ότι ο άνθρωπος
είναι επιρρεπής σ ότι ενέχει γήινα υλικά αγαθά...
Ο πειρασμός είναι μεγάλος, "είναι πολλά τα λεφτά Άρη.." και
ο καθείς γίνεται υπόλογος για τον εαυτό του...
Για πολλά πράγματα ,ισχύει,απλά επειδή θέλεις να κατηγορήσεις τον
χριστιανισμό, χτυπας το σαμάρι, που λέει κι η παροιμία...
Επι της ουσίας, της ίδιας της θρησκείας, δεν τοποθετείσαι φίλε μου...
Τι ωραία που είναι α είσαι ανεξάρτητος μεμονωμένος, λές ότι θές και
περνάς μια χαρά...
Τυχεράκια...
Αλλά για τον Χριστό που είπε αυτά και κοβόμαστε φέτες, ρε φίλε, εδώ είπε για τους σταυρωτές του"Πάτερ, άφες αυτοίς, ου γαρ οίδασι τι ποιούσιν..", έχει για όλους μια αγκαλιά..
Αυτό πως το βλέπεις;Συγχωρεί, λέει,ξέρεις κανέναν πιο Θεό απο Αυτόν;
Ρε συ άθεε, τι θα γίνει τελικά;Όποτε σε πιάνει κρίση, πρέπει να
χαρακτηρίζεις κάποιους που δεν έχεις καμιά αντιπαράθεση, όπως γουστάρεις;Για μενα εσύ είσαι ο ταλιμπάν της αφασίας, που κρίνεις ενώ εσύ είσαι φελός, αφού δεν έχεις θέσεις, απλά κριτικάρεις ότι βρεις κι ότι σου τη δώσει... Αλλά τι να κάνουμε, προσπαθώ να σε πάρω με το καλό...Μην μου σπασεις...
Κάνε διάλογο, χωρίς να βριζεις, δεν είσαι στο γήπεδο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2009, 18:11:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλησπέρα σε όλους


Καλησπέρα και σε σένα Κωστάκη.

quote:

Αγαπητέ Ψηλέ

quote:
Σε κάποιο μοναστήρι, οι μοναχοί μετέφεραν τα περιουσιακά τους στοιχεία (ως λαϊκοί που ήταν) στην κυριότητα του μοναστηριού, προκειμένου να καλύπτουν τις ανάγκες του. Στο πέρασμα του χρόνου και με την έλευση νέων μοναχών, περισσότερα περιουσιακά στοιχεία προστέθηκαν στα ήδη υπάρχοντα του μοναστηριού.

Το θεωρείτε σωστό να απογυμνωθεί το μοναστήρι από αυτά τα περιουσιακά στοιχεία;


Προσωπικά όχι. Εντούτοις μου κάνει τρομερή εντύπωση αυτή η "ομαδική" (καθώς αφήνεις να εννοηθεί) συμπεριφορά των "λαϊκών" μοναχών και θα ήθελα να μου πεις αν αυτό αποτελεί γεγονός ή απλό επιχείρημα στη συζήτηση. Πάντως, ΑΥΤΗ η περιουσία, ΑΝ ΔΕΝ ΑΞΙΟΠΟΙΗΘΕΙ για σκοπούς επένδυσης, αλλά απλά διαβίωσης, για μένα δεν πρέπει να απαλλοτριωθεί.



Αυτό που σου λέω είναι γεγονός. Δεν χρειάζεται να αναφερθώ σε κάποιο μοναστήρι συγκεκριμένα ή να ξέρω πόσοι μοναχές/οί το έχουν κάνει, αλλά σημασία έχει πως είναι η πραγματικότητα.

Δεν κατάλαβα αυτό που έγραψες "ΑΥΤΗ η περιουσία, ΑΝ ΔΕΝ ΑΞΙΟΠΟΙΗΘΕΙ για σκοπούς επένδυσης, αλλά απλά διαβίωσης, για μένα δεν πρέπει να απαλλοτριωθεί".

Γνωρίζω κάποιες περιπτώσεις μοναχών που οι πατεράδες τους, τους είχαν έτοιμη προίκα ένα διαμέρισμα. Το διαμέρισμα αυτό, από τότε που έγιναν μοναχές, το νοίκιασαν σε τρίτους και με τα χρήματα αυτά συντηρούταν στη μονή όπου και διέμεναν.

Η ικανοποίηση των σημερινών αναγκών μιας κοινότητας μοναχών (τρόφιμα, ένδυση, συντήρηση οικήματος, έξοδα πιθανών κοινωφελών έργων, έξοδα φιλοξενίας επισκεπτών κ.α.) απαιτεί χρήματα και τα έξοδα συνεχώς αυξάνονται.

Σε ρωτώ, λοιπόν. Αν π.χ. οι μοναχές της τάδε μονής, είχαν χρησιμοποιήσει τα χρήματα των πιθανών αποτεμιεύσεών τους για την αγορά π.χ. ακόμη ενός διαμερίσματος, ως επένδυση για να αντιμετωπίσουν την μελλοντική αύξηση του κόστους της ζωής, δηλαδή κάτι που κάνει ο καθένας σήμερα, το θεωρείς κατακριτέο;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2009, 18:29:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Topol

Σου έφερα μερικά στοιχεία τα οποία αντέκρουσες με το γνωστό χριστιανικό τρόπο του τρεχαγύρευε. Μας φτάνει ένας αλλά αν πιστεύεις ότι είναι καλύτερα να είστε δύο, τότε καλώς ήρθες στην παρέα των κενών χριστιανικών φιαλών.

quote:
Δεν ξέρω αν είσαι Ιεχωβάς , Βουδιστής ή άθεος συριζοκουμουνδούρειος

Θρησκευτικά δεν ανήκω σε κανένα μαντρί. Πολιτικο-κοινωνικά δεν ανήκω επίσης σε κανέναν εκ των υπαρχόντων "επισήμων" χώρων. Δεν ξέρω αν έχω απαντήσει στην απορία σου...

quote:
Στην τελική σου εξήγησα ότι μεγάλο της περιουσίας της προέρχεται από δωρεές χριστιανών και απ ότι φαίνεται σε τσούζει πολύ αυτό

Καθόλου. Οπως σου είπε και ο kostakis "ο καθένας τα λεφτά του τα κάνει ότι θέλει". Κι όπως λένε στην Αμερική, "κάθε λεπτό γεννιέται κι ένα κορόιδο".

quote:
Μικροπρέπειες και κομπλεξισμούς του στυλ "Αν δεν βγαίνει το μαγαζί να το κλείσετε" άστα καλύτερα γιατί μιλάμε για θρησκεία και όχι για μαγαζί με κυλότες όπως θέλεις εσύ να γίνει η εκκλησία.

1. Κατά τη γνώμη μου η εκκλησία ίσως ήδη να είναι το μαγαζί που περιγράφεις.
2. Εφ' όσον την πληρώνω έχω κάθε δικαίωμα να την κρίνω. Ταυτόχρονα δεν έχω κανένα δικαίωμα να κρίνω τις υπόλοιπες εκκλησίες, καθώς εκείνες τις πληρώνουν οι οπαδοί τους.
3. Αυτό που ονομάζεις "θρησκεία", στον πυρήνα του δεν διαφέρει από τη γηπεδική προτίμηση.

quote:
Για να τελειώνουμε θα σου πω το τελευταίο.

Πεστο κι αυτό.

quote:
Η εκκλησία είναι θεσμός.

Η εκκλησία ΔΕΝ είναι θεσμός. Ο πρόεδρος της Δημοκρατίας είναι θεσμός. Η βουλή είναι θεσμός.

Η εκκλησία είναι ένας οικονομικός οργανισμός ο οποίος φοροδιαφεύγει νόμιμα, κατακρίνει τον τζόγο αλλά παίρνει εκατομμύρια απ' αυτόν, έχει νόμιμα αργόμισθους μόνιμους υπαλλήλους που πληρώνονται από το δημόσιο ταμείο χωρίς να προσφέρουν αντίστοιχη υπηρεσία στο δημόσιο και δεν συμμετέχει στην ενίσχυση των δημόσιων εσόδων, όπως προβλέπει το σύνταγμα, επειδή οι πολιτικοί έχουν ψηφοφόρους σαν και σένα.

quote:
Αμα τραβας ζόρι που πληρώνεις τους παπάδες ή δεν γουστάρεις σήκω και φύγε έτσι απλά και πήγαινε να ζήσεις στο USA να πληρώνεις τα Golden boys & το αμερικανοισραηλινό λόμπι.

Σαν Ελληνας πολίτης, ο νόμος μου δίνει το δικαίωμα να πληρώνω μόνον για υπηρεσίες τις οποίες χρησιμοποιώ ή που αποτελούν μέρος των ευρύτερων δημόσιων υπηρεσιών. Την εκκλησία ούτε την χρησιμοποιώ ούτε αποτελεί μέρος των δημόσιων υπηρεσιών. Οι φόροι, όπως ορίζει η νομοθεσία, αποτελούν ανταποδοτικό τέλος. Δίνεις φόρους και αυτοί επιστρέφουν σε σένα σαν υπηρεσίες ή παροχές. Με την εκκλησία δε συμβαίνει αυτό. Αρα η απόδοση των φόρων μου εκεί, είναι και παράνομη αλλά κυρίως είναι ανήθικη.

ΥΓ. Την επόμενη φορά που θα σου απαντήσω, θα απαντήσω σύμφωνα με το δικό σου στυλ, ασβεστωμένε τάφε.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2009, 18:31:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα και πάλι

Αγαπητέ Ψηλέ, αν συγκρίνεις αυτά

quote:
Γνωρίζω κάποιες περιπτώσεις μοναχών που οι πατεράδες τους, τους είχαν έτοιμη προίκα ένα διαμέρισμα. Το διαμέρισμα αυτό, από τότε που έγιναν μοναχές, το νοίκιασαν σε τρίτους και με τα χρήματα αυτά συντηρούταν στη μονή όπου και διέμεναν.

quote:
Αν π.χ. οι μοναχές της τάδε μονής, είχαν χρησιμοποιήσει τα χρήματα των πιθανών αποτεμιεύσεών τους για την αγορά π.χ. ακόμη ενός διαμερίσματος, ως επένδυση για να αντιμετωπίσουν την μελλοντική αύξηση του κόστους της ζωής, δηλαδή κάτι που κάνει ο καθένας σήμερα, το θεωρείς κατακριτέο;

με αυτό

quote:
Σε κάποιο μοναστήρι, οι μοναχοί μετέφεραν τα περιουσιακά τους στοιχεία (ως λαϊκοί που ήταν) ΣΤΗΝ ΚΥΡΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΜΟΝΑΣΤΗΡΙΟΥ,

Θα διαπιστώσεις ότι δεν είναι το ίδιο πράγμα. Την περίπτωση με τις μοναχές που είχαν κάποια περιουσία και τη χρησιμοποιούσαν ενόσω βρίσκονταν στο μοναστήρι για ΙΔΙΑ χρήση, δεν έχω κανένα δικαίωμα να τη θίξω. Την περίπτωση όμως που η περιουσία περιήλθε στην κυριότητα του μοναστηριού, επειδή με βάζει σε σκέψεις, τη θέτω υπό συζήτηση. Και πάλι βέβαια θα επισημάνω ότι τα έσοδα του ο καθείς τα κάνει ό,τι θέλει. Εντούτοις, δεν είναι ακριβώς ίδιες οι περιπτώσεις, ποσώ μάλλον αν τις συγκρίνεις με περιουσίες βασισμένες σε νομικώς ασταθή έγγραφα, που χρησιμοποιήθηκαν επενδυτικά με άλλους σκοπούς (και δεν αναφέρομαι μόνο στα του Βατοπεδίου).
Συμπερασματικά, για να γίνω σαφής : για μένα, άλλο η Εκκλησία ως θεσμός, άλλο το ιερατείο, είτε στα ανώτερα, είτε στα κατώτερα κλιμάκια του. Ένας λαϊκός κληρικος (εφόσον γίνεται αποδεκτή μία τέτοια εννοια, για μένα κάπως ακατανόητη) δεν παύει να είναι λαϊκός, η Εκκλησία ως θεσμός όμως εξυπηρετεί άλλες ανάγκες. Το να είναι ένας λαϊκός κληρικός πλούσιος από καταγωγή είναι άλλο, το να ΓΙΝΟΝΤΑΙ διάφοροι κληρικοί πλούσιοι, ελέω δραστηριοτήτων που δε θα έπρεπε να ανήκουν στο σώμα της Εκκλησίας ως θεσμό, άλλο.

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2009, 18:44:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
kostakis

quote:
Αγαπητέ macedon, ξέρεις πολύ καλά ότι τα νούμερα και τα στοιχεία που χρησιμοποιείς δεν είναι δυνατόν να ισχύσουν επ' ουδενί.

Μα... τα στοιχεία δεν τα χρησιμοποιώ εγώ. Η Εκκλησία της Ελλάδας τα χρησιμοποιεί.

quote:
Αφενός το 98% είναι απλά μία χίμαιρα, αφετέρου από όσους δηλώνονται ως χριστιανοί, πολύ λιγότεροι είναι συνειδητά και από αυτούς ακόμα λιγότεροι θα ήταν διαθετειμένοι να μπουν σε μία τέτοια διαδικασία εισφοράς,

Χμμ... Δηλαδή λες φίλε μου πως οι χριστιανοί θα αρνηθούν να πληρώνουν τους παχυλούς μισθούς των επισκόπων και των ιερέων τους; Δηλαδή αν βγει το κράτος και πει:

"Οσοι δηλώνουν χριστιανοί ορθόδοξοι, υποχρεούνται να πληρώνουν έναν επιπλέον φόρο για την πληρωμή των μισθών του ορθόδοξου ιερατείου", λες να σηκωθούν αυτοί του 98% και να πουν "ποιοί χριστιανοί; Εμείς δεν ξέρουμε τέτοιο πράμα;"

Δηλαδή, εννοείς πως όλοι αυτοί δεν θα δηλώνουν χριστιανοί ορθόδοξοι για να μην πληρώνουν φόρο; Είναι δυνατόν να απαρνηθούν το ... θεσμό;

Επειδή εσύ όμως χρησιμοποιείς χαλκευμένα στοιχεία, όπως όλοι οι (πώς το είπε ο τραχανάς να δεις...α, ναι...) "συριζοκουμουνδούρειοι", να σου πω ότι εγώ πιστεύω πως είναι 98% οι χριστιανοί, μπορεί και 99% και αν ήμουν αρχιεπίσκοπος θα ζητούσα εγώ ο ίδιος, να σταματήσει το κράτος να δίνει λεφτά στην εκκλησία και να αναλάβουν οι πιστοί. Ετσι, για να κλείσουν τα στόματα των 12θεϊστών, νεοπαγανιστών και των άλλων αντιχριστιανικών δυνάμεων. Για να δούνε όλοι αυτοί πόσοι είμαστε.

Εσύ πάλι λες ότι αν γίνει κάτι τέτοιο, δεν θα μαζευτούν πάνω από 2-3 λεωφορεία κόσμος, ε;

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2009, 21:03:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε μια τέτοια περίπτωση δεν θα πλήρωναν ούτε οι μισοί, που υπέγραψαν για τις ταυτότητες!


Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2009, 21:06:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ρε συ άθεε, τι θα γίνει τελικά;Όποτε σε πιάνει κρίση, πρέπει να
χαρακτηρίζεις κάποιους που δεν έχεις καμιά αντιπαράθεση, όπως γουστάρεις;Για μενα εσύ είσαι ο ταλιμπάν της αφασίας, που κρίνεις ενώ εσύ είσαι φελός, αφού δεν έχεις θέσεις, απλά κριτικάρεις ότι βρεις κι ότι σου τη δώσει... Αλλά τι να κάνουμε, προσπαθώ να σε πάρω με το καλό...Μην μου σπασεις...
Κάνε διάλογο, χωρίς να βριζεις, δεν είσαι στο γήπεδο...

έλα ρε τρέχα ο δικός σου με χαρακτήρισε τσιπροκάτι πως στην ευχή το είπε σε εμένα την λες;

τώρα το ποιος είναι φελλός φαίνεται από το ποιος πιστεύει ότι θα κατέβει η νέα βελτιωμένη πόλη και θα κάτσει πάνω από την παλιά με μια τρούπα εκεί που είναι τώρα η αγία σοφιά για να κουμπώσει

«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι

ακόμα της μόδας.»

—Ethan AllenΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2009, 21:21:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κα βέβαια συμφωνούμε ότι υπάρχει θέμα φελού, έχω ανοίξει ολόκληρο
θέμα γι αυτό, ανευθυνουπευθυνότητα, το λέω, όπου π.χ.,για τον κάθε ιο γρίπης γουρουνιών και άλλα χοιροειδή,δεν ακούω κανέναν λεβέντη να λέει τι γίνεται..
Κανείς απο τους λαλίστατους επικριτές του χριστιανισμού,δεν μιλά
για όσα άλλα συμβαίνουν..Ότι έγινε το έκανε ο χριστιανισμός...
Κόμπλεξ μικρών κομμάτων, μου θυμίζεις...
Επι της ουσίας,διαχωρισμός κράτους εκκλησίας πρέπει να υπάρξει, όσοι
δεν το κανουν έχουν κέρδος απο αυτό και εργάζονται ενάντια στα συμφέροντα της ίδιας της εκκλησίας ...Ο Θεός δεν έχει ανάγκη περιουσιακών στοιχείων κι αυτό ενέτειλε ο Κύριος ημών Ιησούς...
Δεν μπορούμε να έχουμε νόμους κράτους και λογική οικονομία κράτους, γιατί τότε,χάνεται η ασκητική πλευρά του μοναχισμού..
Ότι γίνεται, γίνεται απο ανθρώπους που κοροιδεύουν, πρώτα τον εαυτό τους και μετά τους άλλους..
Ο Χριστός ειπε για ακτημοσύνη και πενία, πουθενά δεν λέει για αποθεματικά και οφ-σόρ εταιρίες....
Αυτό, όμως,είναι ανθρώπινες αδυναμίες και πρέπει να διωχθούν απο την
εκκλησία, σαν βδέλυγμα....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2009, 21:34:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Κα βέβαια συμφωνούμε ότι υπάρχει θέμα φελού, έχω ανοίξει ολόκληρο
θέμα γι αυτό, ανευθυνουπευθυνότητα, το λέω, όπου π.χ.,για τον κάθε ιο γρίπης γουρουνιών και άλλα χοιροειδή,δεν ακούω κανέναν λεβέντη να λέει τι γίνεται..

να πω τι ρε τρέχα ότι έχουν αναγάγει σε πανδημία ένα απλό κρύωμα που σκοτώνει λιγότερα άτομα από την κοινή γρίπη
όπως είχαν κάνει το ίδιο με την γρίπη των πτηνών;
θα ξεφουσκώσει και αυτή η βλακεία


quote:
Κανείς απο τους λαλίστατους επικριτές του χριστιανισμού,δεν μιλά
για όσα άλλα συμβαίνουν..Ότι έγινε το έκανε ο χριστιανισμός...
Κόμπλεξ μικρών κομμάτων, μου θυμίζεις...


εδώ σε έχασα


quote:
Επι της ουσίας,διαχωρισμός κράτους εκκλησίας πρέπει να υπάρξει, όσοι
δεν το κανουν έχουν κέρδος απο αυτό και εργάζονται ενάντια στα συμφέροντα της ίδιας της εκκλησίας ...Ο Θεός δεν έχει ανάγκη περιουσιακών στοιχείων κι αυτό ενέτειλε ο Κύριος ημών Ιησούς...
Δεν μπορούμε να έχουμε νόμους κράτους και λογική οικονομία κράτους, γιατί τότε,χάνεται η ασκητική πλευρά του μοναχισμού..
Ότι γίνεται, γίνεται απο ανθρώπους που κοροιδεύουν, πρώτα τον εαυτό τους και μετά τους άλλους..
Ο Χριστός ειπε για ακτημοσύνη και πενία, πουθενά δεν λέει για αποθεματικά και οφ-σόρ εταιρίες....
Αυτό, όμως,είναι ανθρώπινες αδυναμίες και πρέπει να διωχθούν απο την
εκκλησία, σαν βδέλυγμα....

αφού συμφωνείς με αυτά που λέω δεν βλέπω τον λόγο της διαφωνίας σου με αυτά που λέω

«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι

ακόμα της μόδας.»

—Ethan AllenΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2009, 22:22:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάντα μπέρδευα το τι εννούμε όταν λέμε τα ευκόλως εννοούμενα
παραλείποται,αλλά ρε φιλε άθεε, πιστεύω ότι απο την ...αρχαία ιστορία του τι έκανε ο χριστιανισμός πριν 2000 χρόνια, ο παρενέργειες ας πούμε της γουρουνίσιας γρίπης, ότι θα σε ευαισθητοποιούσαν κάπως...
Αλλά φαινεται ότι είναι λίγο πιο σημαντικό, τι λές, έτσι δεν είναι;
Ακόμη φαντάσματα και αραχνιασμένες αμφιλεγόμενες ιστοριες;
Ύποπτο σχεδόν...
Γι αυτό και σας λεω. εσένα και μερικούς άλλους, ότι ποιείτε την νήσσαν στα σημαντικά ζητήματα του σήμερα,ότι είστε στον καφέ επάνω και απλά συζητάτε θέματα επικαιρότητας, ή της μόδας, όπως η επιθεση ενάντια στον χριστιανισμό, που τόσους ιαώνες ,έδειξε την δύναμη τ5ου Θεού,κυριεύοντας τον κόσμο ολόκληρο, με την κάλή έννοια, αφου το δίδαξαν παντού...
Τέλος η διαφωνία μας είναι στο ότι τα ανθρώπινα κοιτάς να τα φορτώσεις στον χριστιανισμό και να κατηγορήσεις την θρησκεία μου,όχι
άτομα...Εκεί διαφωνουμε,στο ανθρώπινο και το θείο τμήμα του ότι γίνεται, με τον άνθρωπο...
Εδώ και καιρό....
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2009, 00:33:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
macedon

quote:
Για να δούνε όλοι αυτοί πόσοι είμαστε.

Άφησε τα σάπια και τα πρώτα πληθυντικά.
Ακόμη και ο "βιολιστής της στέγης" κατάλαβε ότι δεν είσαι ορθόδοξος.

Τώρα το γνωρίζουμε όλοι..........!!!!


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2009, 00:38:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τρεχα....

quote:
για τον κάθε ιο γρίπης γουρουνιών και άλλα χοιροειδή,δεν ακούω κανέναν λεβέντη να λέει τι γίνεται..

Μη φοβάσαι βρε, δεν πάει στα πρόβατα.

quote:
Επι της ουσίας,διαχωρισμός κράτους εκκλησίας πρέπει να υπάρξει...

Πώς σου βγαίνει αυτός ο "παλαιοημερολογιτισμός", μερικές φορές.

Μέχρι και να τα χώσεις στους νεοτέτοιους είσαι ικανός...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2009, 08:59:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Γιάπετ, απαιτώ, να έχεις μόνιμα αυτό το στύλ με το αντίστοιχο χιούμορ, για να μου φτιάχνεις τη μέρα....Ρε μπαγάσα, αφού το έχεις, γιατί το ..χάνεις ώρες ώρες;
Αλήθεια, ο ιός της γρίπης, στα...χαιβάνια πάει;
Περί διαχωρισμού εξουσίας, ο Χριστός είχε πει "τα τω καίσαρος τω κάισαρι και τα τω Θεώ τω Θεώ..",είναι σαφές, λέει πολλά κι εκεί
είσαι ή δεν είσαι χριστιανός, αφού παραμονεύει η ζύμη των φαρισαίων....
Ο Χριστός προειδοπίησε για τέτοια φαινόμενα, ζητώντας απο τους μαθητές του να αποφεύγουν τέτιες λογικές,γήινες, που δεν χρειάζεται...
Ούτε δεύτερο χιτώνα να μην έχουν ζήτησε, ώστε να μεριμνά η Χάρις
του Αγίου Πνεύματος, όταν σήμερα οι λογικές είναι τέτοιες που σαν να λέμε ότι καλός ο Θεός, αλλά, αν δεν κάνεις και συ κάτι,δεν βοηθάει, πράγμα που είναι βλάσφημο...
Αυτά είναι υλιστικές απάτες..Ο Θεός δίνει όπου υπάρχει αίτηση, αλλά
όχι και εις απιστίαν...Απιστία πόσο μάλλον εις τους κόλπους της ίδιας
της εκκλησίας, που πρώτα πρέπει να έχει την ακτημοσύνη και μετά την πενία, σε καμία περίπτωση τις βιοτικές ανάγκες..
Σε καμία περίπτωση, τη δύναμη των υλικών αγαθών...Φεύγει η θεία Χάρις, σε τέτοιες περιπτώσεις και συνειδητά, ο ιερέας, ο πιστός ο αρχιερέας, δεν ειναι χριστιανός, όσο και να αυτοκοροιδεύεται...
Απλά, θέλω να ...διαχωρίσω και γω, ότι άλλο διαχωρισμός κράτους εκκλησίας και άλλο διαχωρισμός επισημης θρησκείας, ή επικρατουσας,
με αντίστοιχο αίτημα ανεξιθρησκείας, σε μια εποχή,οπου ο καθείς κάνει κόμμα και δόγμα...
Χρειάζεται και σοβαρότης, ενίοτε...Για αλλαγή, να μην πλήττουμε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2009, 10:36:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους

Αγαπητέ macedon

quote:
Δηλαδή, εννοείς πως όλοι αυτοί δεν θα δηλώνουν χριστιανοί ορθόδοξοι για να μην πληρώνουν φόρο;

Ναι, το εννοώ, τουλάχιστον για το 98% των δεδηλωμένων χριστιανών (υπολογίστε τώρα πόσο είναι το 11.000.000 * 0,98 * (1 - 0,98) για να βρείτε πόσοι μένουν... και πολλούς βάζω)

quote:
Εσύ πάλι λες ότι αν γίνει κάτι τέτοιο, δεν θα μαζευτούν πάνω από 2-3 λεωφορεία κόσμος, ε;

Εξαρτάται αν εννοείς τα απλά ή τις "φυσούνες", να το διαπραγματευτούμε...

Αγαπητέ trexagireve

quote:
για τον κάθε ιο γρίπης γουρουνιών και άλλα χοιροειδή,δεν ακούω κανέναν λεβέντη να λέει τι γίνεται..

E, όχι και κανέναν, όχι και κανέναν... επειδή δηλαδή "πολεμάμε" από άλλα topics;

quote:
Επι της ουσίας,διαχωρισμός κράτους εκκλησίας πρέπει να υπάρξει, όσοι δεν το κανουν έχουν κέρδος απο αυτό και εργάζονται ενάντια στα συμφέροντα της ίδιας της εκκλησίας

Και τελικά... ΣΥΜΦΩΝΟΥΜΕ!!!

quote:
Δεν μπορούμε να έχουμε νόμους κράτους και λογική οικονομία κράτους, γιατί τότε,χάνεται η ασκητική πλευρά του μοναχισμού..

Σωστόοοοοςςςς... δώσεεεεεεεεε

quote:
Ότι γίνεται, γίνεται απο ανθρώπους που κοροιδεύουν, πρώτα τον εαυτό τους και μετά τους άλλους..
Ο Χριστός ειπε για ακτημοσύνη και πενία, πουθενά δεν λέει για αποθεματικά και οφ-σόρ εταιρίες....

Ακριβώς, παρακάτω

quote:
Αυτό, όμως,είναι ανθρώπινες αδυναμίες και πρέπει να διωχθούν απο την εκκλησία, σαν βδέλυγμα....

Είδες λοιπόν που όσοι επιθυμούμε διαχωρισμό, ίσως να θελουμε και το καλό των λίγων πραγματικών χριστιανών της Ελλάδας;

quote:
Αλήθεια, ο ιός της γρίπης, στα...χαιβάνια πάει;

Ναι, όπως ακριβώς και ιός της πανικοβλακείας που είχα αναφέρει στο ξεκίνημα της "πανδημίας". Κι από χαϊβάνια, δόξα τω Θεώ (σας), δε θα μας λείψουν ποτέ!

quote:
Απιστία πόσο μάλλον εις τους κόλπους της ίδιας
της εκκλησίας, που πρώτα πρέπει να έχει την ακτημοσύνη και μετά την πενία, σε καμία περίπτωση τις βιοτικές ανάγκες..
Σε καμία περίπτωση, τη δύναμη των υλικών αγαθών...Φεύγει η θεία Χάρις, σε τέτοιες περιπτώσεις και συνειδητά, ο ιερέας, ο πιστός ο αρχιερέας, δεν ειναι χριστιανός, όσο και να αυτοκοροιδεύεται...

Πανέμορφα! Άρα θα συμφωνείς κι εσύ πως μεγάλη μερίδα κληρικών δεν είναι χριστιανοί. Όχι όλοι, αλλά πάρα πολλοί... τους περισσότερους τους βλέπεις να διάγουν βίον (οικονομικά) έκλυτον, για τα δεδομένα της Εκκλησίας του Χριστού, σωστά;
Άσχετο με το θέμα, αλλά ήθελα να σε ρωτήσω : για το χειροφίλημα στους παπάδες, τι γνώμη έχεις;

quote:
Απλά, θέλω να ...διαχωρίσω και γω, ότι άλλο διαχωρισμός κράτους εκκλησίας και άλλο διαχωρισμός επισημης θρησκείας, ή επικρατουσας, με αντίστοιχο αίτημα ανεξιθρησκείας, σε μια εποχή,οπου ο καθείς κάνει κόμμα και δόγμα...

Πάμε λοιπόν τώρα να δούμε και το "ζουμί". Με τα ανωτέρω που έχεις αναφέρει συμφωνείς στο διαχωρισμό κράτους - εκκλησίας. Αυτό σημαίνει, αν το καταλαβαίνω σωστά ότι είσαι υπέρ στο να απαγορευτούν κοινωνικοκοσμικές δραστηριότητες, οικονομικής κυρίως και ουδέποτε πνευματικής, υφής και να ζητηθεί από την Εκκλησία να παράσχει μόνο πνευματικό έργο.
Για το θέμα του διαχωρισμού κράτους - θρησκείας : θα με ενδιέφερε να μου ερμηνεύσεις τι αντιλαμβάνεσαι εσύ ως θρησκεία. Για μένα είνα καθαρά μία προσωπική, εσωτερική αντίληψη, που είτε "συμμετέχει" προσεγγιστικά σε κάποια μυστηρική μορφή, είτε απέχει από τις ήδη υπάρχουσες και αναζητά αλλού τις κοσμολογικές αρχές της. Αυτό σημαίνει ότι η ανεξιθρησκεία αποτελεί δικαίωμα στη σκέψη, δικαίωμα στην επιλογή και δικαίωμα στην ελευθερία με την ευρύτερη έννοια της λέξης, ως καθαρά ατομικό κεκτημένο. Το να πει κάποιος ότι επιβάλλω ως δεδομένη (ήτοι επίσημη) μία συγκεκριμένη θρησκεία, επειδή αυτήν ακολουθεί μία πλειοψηφία, είναι το ίδιο λαθεμένο (και μάλιστα ΑΣΥΓΚΡΙΤΩΣ ΣΟΒΑΡΟΤΕΡΟ) με το να δημιουργήσει παμψηφικό εκλογικό σύστημα, όπου το πρώτο σε ψήφους κόμμα θα παίρνει όλες τις έδρες στη Βουλή, με το να επιβάλλει σε όλους να υποστηρίζουν μία ομάδα, επειδή αυτή είχε τους περισσότερους οπαδούς τη στιγμή που θεσπίστηκε ο νόμος, με το να επιβάλλει σε όλο τον πληθυσμό να υποστηρίζει και να εργάζεται , ηθελημένα ή μη, για μία κοινωνικοοικονομική αντίληψη, έστω το νεοφιλελυθερισμό, επειδή τη στιγμή που γράφτηκε το Σύνταγμα, αυτή ήταν η επικρατούσα άποψη. Αν γινόταν κάτι τέτοιο, θα έπρεπε στο Σύνταγμα των Ελλήνων να αναφέρεται ρητά ότι η επικρατούσα κοινωνικοοινομική αντίληψη είναι ο καπιταλισμός (και άρα μπορείτε μεν να σκέφτεστε "αριστερά", αλλά θα περιθωριοποιείστε αν δράτε υπέρ αυτής της ιδεολογίας - σου θυμίζει κάτι από "πιστοποιητικά φρονημάτων";), να αναφέρεται ρητά ότι θα υποστηρίζετε όλοι π.χ. τον Ολυμπιακό ως επίσημη ελληνική ιδεολογία και, ακόμα χειρότερα, ότι το πρώτο κόμμα στις εκλογές θα σχηματίσει κυβέρνηση 300 εδρών, η οποία θα είναι επίσημη και δε θα επιδέχεται αμφισβήτησης (σου θυμίζει ολοκληρωτισμό;).
Με αυτό που σου αναλύω, προσπαθώ να σου δείξω ότι το πρόβλημα αρκετών εκ των μη Χ.Ο. δεν είναι η Ορθοδοξία, ούτε ως ιδεολογία (δικαίωμα του καθενός να πιστεύει ο,τι θέλει), ούτε ως ποίμνιο (δικαίωμα του καθενός να εντάσσεται όπου θέλει), ούτε ως πλειοψηφικό ρεύμα, απορρέον από τα ανωτέρω δικαιώματα. Το "πρόβλημά" μας είναι όταν, στο όνομα της "επισημότητας", ένα ατομικό δικαίωμα και κεκτημένο γίνεται υποχρεωτική δέσμευση, τόσο σε ιδεολογικό, όσο και σε οικονομικό ή κοινωνικό επίπεδο, με αποτέλεσμα να παύει να αποτελεί εξατομικευμένο στοιχείο και να επιβάλλεται, τύποις και έργω, ως υποχρέωση. Στο σημείο αυτό, αγαπητέ trexagireve και λοιποί συνομιλητές, οι μη Χ.Ο. αισθανόμαστε καταπάτηση καταστατικών πολιτικών και κοινωνικών δικαιωμάτων και γι' αυτό θέτουμε θέμα διαχωρισμού Εκκλησίας (ως κοινωνικοοικονομικώς επιδρώντα και όχι ως πνευματικό φορέα) και Κράτους, πιστεύοντας ότι αυτό θα βοηθήσει τόσο στη βελτίωση της κρατικής υπόστασης, τόσο στην αυτοδιάθεση και ανεξιθρησκεία που το Σύνταγμα (δήθεν) υποστηρίζει, όσο και στην αυτοκάθαρση του εκκλησιαστικού θεσμού από κίβδηλα στοιχεία, που στο όνομα της Ορθοδοξίας βρίσκουν χώρο και περιθώρια για νομικά απαράδεκτες πρακτικές.
Όσο για την Ορθόδοξη θρησκεία; για μένα, ως δόγμα ελπίδας και προοπτικής, που προσφέρει είτε ευτυχία, είτε στήριξη σε κάποιους συνανθρώπους μου, είναι απολύτως σεβαστό. Ελπίζω το ίδιο να ισχύει και για εσάς, όσον αφορά τις δικές μου επιλογές.
Αγαπητέ topol, αν παρ' ελπίδα οι "συριζοκουμουνδούρειοι" λένε κάποια ή αρκετά από τα ανωτέρω στις δικές τους αρχές και διακηρύξεις, λυπάμαι, αλλά δε θα αλλάξω το ιδεολογικό μου υπόβαθρο επειδή συμφωνώ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ μαζί τους. Αν με γνώριζες καλύτερα, θα έβλεπες τις δομικές διαφορές που έχωμαζί τους σε άλλα ζητήματα, οπότε καλό θα ήταν να φιλτράρεις απόψεις πριν σπεύσεις να ταυτίσεις πολιτικοκοινωικοοοικονομικές θέσεις με θρησκευτικές αντιλήψεις.
Αγαπητέ macedon, οφείλω να ομολογήσω ότι, ακόμα και αν διαφωνώ κάποιες φορές με κάποια από τα γραπτά σου, θαυμάζω το δηκτικό ύφος μερικών εκ των κειμένων σου. Είμαι σίγουρος ότι θα ήσουν πολύ εύστοχος σατιρίζων.

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2009, 11:09:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή σου μέρα αγαπητέ μου Kostakis,long time no seen,
εγώ αναφέρομαι γιατο εδω τόπικ, στα άλλα συμφωνώ ότι υπάρχει μεγαλύτερη ευαισθητοποίηση, πόσο μάλλον, με το όλο θόλωμα για
το εμβόλιο, όπως προέκυψε,αλλά, δεν πιστεύω ότι τα όποια ασαφή,
ή διαστρεβλωμένα δεδομένα, βοηθούν τίποτε σήμερα κα το ότι συμβαίνει...
Πρέπει να πω όμως,ότι δεν το λές καλά,περί διαχωριμού, δεν συμφωνώ απλά,αλλάαυτή είναι η θέση μου, έτσι λέει η θρησκεία μου,
αυτό και εγω πιστεύω,δεν είναι ότι απλά συμφωνούμε γιατί έτσι είναι, αλλά γιατί εγώ μιλώ με παρρησία για τα του "οίκου μου",ώστε να καθαρίσει ο ναός του Θεού απο τους "εμπόρους", το ίδιο πιστεύω ότι
πρέπει να κάνει ο καθείς για τα δικά του κι όχι για τα του άλλου....
Το τι δηλώνει ο καθένας, είναι δικό του θέμα,αλλά το τι είναι είναι
ζήτημα πράξεων και θέσεων, που εφαρμόζει...Χριστιανός είναι μια μεγάλη κατηγορία, λογικό είναι να υπάρχουν και εξαιρέσεις...Δεν χρειάζεται όμως και δεν λέει ΄τιποτε να μεγενθύνεται ο αριθμός, για να δείξει χειρότερος....
Είναι αυτόι που είναι, πολλοί, όσο κανένα άλλο δόγμα στη Δύση κι όποιος θέλει να γινει ταλιμπαν, να πάει να γίνει εκεί που κατοικούν ταλιμπαν..Να μην φέρνει τους ταλιμπάν στα σπιτια μας...
Συμφωνούμε απολυτα ότι η εκκλησία μόνο έργο πρέπει να παράγει και να
μην παρασιτίζει εις βάρος της κινωνίας, σαν τους φαισαίους που καταδίκασε στην εποχή του ο Χριστός...Τόσο απλά...
Ο Χριστός είπε ότι ο κλήρος δεν πρέει να έχει βιοτικές ανάγκες και μέριμνες, γιατί τον τρέφει ο Θεός όχι τα κτήματα του Κάτω Κατσικοχωρίου....Είναι θέμα πίστης,δλδ και γι αυτό δεν δέχομαι ότι
απλά συμφωνούμε...Συμφωνούμε στο τι είναι χριστιανισμός, όχι στο πως
έπρεπε να ειναι...
Όσον αφορά τα ..δημοκρατικά δικαιώματα,κάπου το χαλάς το πράμα...Άλλο
τα δικαιώματα σου κι άλλο να αλλάζει το θρήσκευμα της χώρας...Νομίζω
ότι υπαρχει τεράστια διαφορά...Θέλω να πω, το δικαίωμα στο να πιστεύει ο καθείς όπως θέλει, χωρίς να βλάπτει ή να προσυλητίζει,
είναι δημοκρατία, αλλά το να βλέπω εγώ και τα παιδιά μου σε κάθε σίριαλ που βγίανιε κι απο ένα ..γκαίυ, να ψάχνετε, είναι θέμα απολυταρχισμού και επιβολής άλλων δεδομένων, που δεν βγήκαν με κανένα
δημοψήφισμα,αλλά με την επιβολή...
Αυτο λές δημοκρατία;
Ο Ισοκράτης ονόμασε αυτή τη δημοκρατία χάος και αυτή την ελυθερία ασυδοσία, καταλαβαίνεις πιστεύω, ότι η εφαρμογή της απαιτεί κ ιανάλογη ωρίμανση, που το επιπεδο της εποχής μας δεν προεξοφλεί, ή μη μόνο αποτυχία και περισσότερο χάος....
Να ζητάμε ότι μπορούμε να αντιμετωπίσουμε και να μην ανοίγουμε τους ασκούς του Αιόλου, μόνο και μόνο για να έχουμε ...αέρα.....
Να μην μας πάρει και μας σηκώσει....Ο αέρας, θέλω να πω...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2009, 13:04:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexa
Ο Χριστός είπε ότι ο κλήρος δεν πρέει να έχει βιοτικές ανάγκες και μέριμνες, γιατί τον τρέφει ο Θεός όχι τα κτήματα του Κάτω Κατσικοχωρίου....


Είσαι μάλλον ο μόνος χριστιανός εδώ μέσα που σκέφτεται έτσι και χαίρομαι γι' αυτό!
Από την άλλη πάλι, μήπως τα λες απλά επειδή είσαι παλαιοημερολογίτης?
Θέλω να πω και διορθωσέ με αν κάνω λάθος, πως οι ιερείς του παλιού δεν πληρώνονται από το κράτος, σωστά? Μήπως υπάρχει απλά ζήλια και γι αυτό λες τα πιο πάνω?
quote:
trexa
Όσον αφορά τα ..δημοκρατικά δικαιώματα,κάπου το χαλάς το πράμα...Άλλο
τα δικαιώματα σου κι άλλο να αλλάζει το θρήσκευμα της χώρας...

Εκείνο που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί πρέπει ντε και καλά να χαρακτηρίζεται μια χώρα από ένα θρήσκευμα?
Τι νόημα έχει....? Πέρα από την εγωιστική σας ικανοποίηση......

Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 31 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy