ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟΣ ΚΡΑΤΟΥΣ- ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 31
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2009, 01:24:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve
Όχι ρε Μακεδών, απλά ειστε τόσοι λίγοι, που ...μεταφερθήκατε
σε άλλη επιχείρηση,γιατι δεν ήσαστε βιώσιμοι, αφ εαυτού σας...
Και ο νοών, νοήτω....

Αφού φίλε trexagireve είναι έτσι τα πράγματα όπως ισχυρίζεσαι , γιατί έχει πέσει τόσος πανικός στις τάξεις των χριστιανών , και καμιά σαρανταριά ιστοσελίδες τους στο διαδίκτυο δεν έχουν άλλη ασχολία από την διαστρέβλωση της ιστορίας και την κατασυκοφάντηση των αρχαίων Ελλήνων και της θρησκείας τους ;;;
Μέχρι και επαγγελματίες ΟΟΔΕΐτες μας ενέσκηψαν , προσπαθώντας να χτυπήσουν το forum , όπως έκαναν με το focus .
Τι έγινε φίλτατε Βαγγέλη ; ρήγματα στα τοιχώματα και μπήκανε νερά στην κιβωτό ;


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2009, 09:03:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευσεβείς πόθοι αγαπητέ μου sesostris, που θα μείνουν φρούδες ελπίδες....Δεν ανασταίνονται τα ζόμπι του αρχαίου κόσμου...
Πέθανα τη αναστάσει Χριστού...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Topol
Μέλος 1ης Βαθμίδας


108 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2009, 16:07:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Topol  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
POPULATION: 11.2 million. (2009)

ETHNICITY: Most people are of Greek origin. There are Muslim, Albanian and Roma minorities.

RELIGION: About 98 percent of Greeks are baptised Greek Orthodox Christians, according to official figures. About 1.3 percent are Muslim.

Επίσημα στοιχεία του Reuters....
Οσο και να προσπαθούν είμαστε η συντριπτική πλειοψηφία

Edited by - Topol on 02/10/2009 16:12:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2009, 16:52:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Topol

quote:
RELIGION: About 98 percent of Greeks are baptised Greek Orthodox Christians



Κι εγώ βαφτισμένος είμαι... με λογαριάζει κι εμένα αυτή η έρευνα, έτσι;;;

Μην ξαναπεί κανείς σας ότι ανήκω σε μειονότητα.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2009, 18:54:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν πάνε να γράφουν ότι θέλουν....Έτσι Γιάπετ;Τι σημασια έχουν
τα ποσοστά; Εδώ μιλάμε για ψυχή...
Τι 98% τι 95%, τι 90%, (να γελάσει και λίγο το χειλάκι σας)...;
Εχει καμιά διαφορά; Απόλυτη πλειοψηφία
το λένε, ή κάνω λάθος;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2009, 20:02:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τρεχα....., η απορία μου είναι πολύ σαφής και η απάντηση μονολεκτική.

Σ' αυτό το "about 98%" των βαφτισμένων ορθοδόξων στην Ελλάδα, είμαι κι εγώ μέσα, ως βαφτισμένος;;;

Ναι ή όχι;;;

Η πλειοψηφία θα φανεί όταν και αν κληθούν οι χριστιανοί, να κάνουν πραγματικές θυσίες για την πίστη τους, οπότε την μετράμε τότε.

Μην αρχίσεις για εκατομμύρια "μαρτύρων" που έδωσαν τη ζωή τους γι' αυτό.
Μιλάω για σήμερα, επειδή σύγχρονη είναι και η έρευνα και τα ποσοστά της.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2009, 20:15:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το αν είσαι χριστιανός στο θρήσκευμα,ή χριστιανός στην ψυχή,
φίλε μου Γιάπετ, για μένα προτιμότερο είναι το δεύτερο,γιατί
εγώ δεν δέχομαι ότι κρίνομαι αλλοιώς απο τον Θεό απο ότι εσύ και
άρα, μιλάμε για τον ίδιο Θεό και το πόσο πιστοί είμαστε....
Στην ουσία..Γιατί αν πιάσουμε τον τύπο, έχουμε τις διαφορές μας...
Δεν ξέρω αν συνυπολογίζεσαι, ίσως, αλλά ποσοι πιστέυεις υπάρχουν
σαν εσένα;
Για σκέψου λίγο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2009, 20:29:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τρεχα....

Με κάνεις και νοιώθω... ξεχωριστός.


quote:
Δεν ξέρω αν συνυπολογίζεσαι, ίσως,

Όχι ίσως, σίγουρα υπολογίζομαι αφού έχω βαφτιστεί και η έρευνα αναφέρεται σε βαφτισμένους.

quote:
αλλά ποσοι πιστέυεις υπάρχουν
σαν εσένα;

Τόσοι, όσοι θα αρνηθούν να αναλάβουν τα έξοδα της εκκλησίας, σε περίπτωση διαχωρισμού της απ' το κράτος.

Και δεν αναφέρομαι σε σένα που το τραβάς αυτό το ζόρι, ως "παλαιός", μιλάω για τους άλλους, τους "νέους" που κόπτονται για την πίστη τους, για το ιερατείο και για την αναγκαιότητα της περιουσίας της.

Να τους ξαναμετρήσουμε λοιπόν, όταν θα είναι να ταΐζουν αυτοί τους παπάδες, να τους πληρώνουν και να επιβαρύνονται γι' αυτό τα έσοδά τους.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2009, 20:37:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου Γιάπετ, πίστευα ότι το ήξερες, ότι άσχετα απο το
τι λέει ο καθείς ότι πιστεύει, σημασία έχει τι πράττει....
Συζητάμε όμως, για το δόγμα, που πλέον, επιτηδευμένα, με ένα σωρό
άχρηστα νέα δεδομένα( 10 Μαίου, η μέρα της...δυσκοιλιότητας!!!)
έχει αμορφοποιηθεί στον μέσο πολίτη, με αποτέλεσμα, να μην ξέρει καλά
τι πιστευει....
Θυμάμαι γκάλοπ σε μαθητές και τρελαίνομαι..Δεν ξέρουν τίποτε...Ποιος
Κολοκοτρώνης, ποιός Λεωνίδας...Δεν ξέρουν τιποτε...Ετοιμοι να δεχτούν
ότι τους πασσάρουν, καταλλήλως...
Όσο για τον μισθό των ιερέν, εγώ έχω ριζοσπαστικότερες λύσεις απο σένα....Δεν πρέπει να πληρώνονται, αλλά να πληρώνονται απο το ότι θέλει να δώσει ο καθενας, κυριολεκτικά, γιατι αυτό ειπε ο Χριστός...
Είμαι και νεότερος, ως αποκεκαλυμένο δόγμα....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2009, 21:21:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλά σου λέει ο τρέχα γιάπετ εδώ έχουν βγάλει προ χριστού χριστιανούς σε εσένα θα κολλήσουν που δεν θες να είσαι χριστιανός; θα μπεις και εσύ στο μέτρημα,τέλος

«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι

ακόμα της μόδας.»

—Ethan AllenΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2009, 23:01:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν αμφιβάλω αγαπητέ μου άθεε, ότι δεν μπορείς να εννοήσεις ότι
χριστιανός, ή κατά Θεόν, είναι κατάσταση,δεν είναι στολή....
Αλλά,όταν σκέφτεσαι γήινα, έτσι και βλέπεις...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2009, 23:48:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Topol

quote:
RELIGION: About 98 percent of Greeks are baptised Greek Orthodox Christians



Κι εγώ βαφτισμένος είμαι... με λογαριάζει κι εμένα αυτή η έρευνα, έτσι;;;



Φυσικά και σε λογαριάζει.
Θες να μας πείσεις πως δεν είσαι Χριστιανός;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2009, 00:13:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γιαπετ
quote:

τρεχα....., η απορία μου είναι πολύ σαφής και η απάντηση μονολεκτική.

Σ' αυτό το "about 98%" των βαφτισμένων ορθοδόξων στην Ελλάδα, είμαι κι εγώ μέσα, ως βαφτισμένος;;;

Ναι ή όχι;;;



Να απαντήσω εγώ θείο;;
ΝΑΙ!!!

quote:

Η πλειοψηφία θα φανεί όταν και αν κληθούν οι χριστιανοί, να κάνουν πραγματικές θυσίες για την πίστη τους, οπότε την μετράμε τότε.

Με την ίδια λογική τη δική σου, και ορισμένους από αυτούς που αποκαλείτε διαφωτιστές, μπορούμε να πούμε, ίσως, πως δεν ήταν τίποτα παραπάνω από κοινοί λιποτάκτες!!
Ποιες ήταν οι «πραγματικές θυσίες» που έκαναν, γιαπετ μου, για την πατρίδα;;
Αντί να μείνουν στην πατρίδα και να χύσουν, αν χρειαζόταν, και το αίμα τους, αυτοί την έκαναν γι’ αλλού και εξαπέλυαν λίβελους κατά όσων παρέμειναν και έχυσαν το αίμα τους.
Αυτούς, λοιπόν, που δεν έκαναν «πραγματικές θυσίες» εσύ και κάποιοι άλλοι γιαπετ μου, τους έχετε κορώνα στο καπέλο σας!! Δεν είναι έτσι;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2009, 00:28:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γιαπετ

Να τους ξαναμετρήσουμε λοιπόν, όταν θα είναι να ταΐζουν αυτοί τους παπάδες, να τους πληρώνουν και να επιβαρύνονται γι' αυτό τα έσοδά τους.



Δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα γιαπετ.
Αν η πολιτεία επιστρέψει όσα, είτε με το έτσι θέλω, είτε κατόπιν συμφωνίας έλαβε από την Εκκλησία, τότε θα δούμε ακόμη και αν ο τόπος στον οποίο έχεις χτισμένο το σπίτι σου, δεν είναι και αυτός παρμένος από την Εκκλησία. Οι «παπάδες» δεν πρόκειται να έχουν κανέναν πρόβλημα. Το πρόβλημα, μάλλον, θα το έχεις εσύ!

Και μην αρχίσεις να μου λες για το πώς ήλθαν στα χέρια της Εκκλησίας όλα αυτά τα περιουσιακά στοιχεία γιατί ήλθαν με τον ίδιο ακριβώς τρόπο με τον οποίο ήλθαν και σα δικά σου χέρια τα δικά σου περιουσιακά στοιχεία.

Αν έχεις κάποια στοιχεία που να στηρίζουν τις όποιες κατηγορίες σου, καλό θα ήταν να τα παραθέτεις κάθε φορά, ειδάλλως, για μια ακόμη φορά θα θεωρηθεί συκοφαντία αυτό που κάνεις, και το κάνεις συστηματικά διότι το γνωρίζεις καλά πως δεν πρόκειται να λογοδοτήσεις πουθενά (τουλάχιστον έτσι νομίζεις)!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2009, 00:40:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός

quote:
Φυσικά και σε λογαριάζει.
Θες να μας πείσεις πως δεν είσαι Χριστιανός;;

Εσύ που γνωρίζεις καλλίτερα, τι λες;;;
Είμαι;

quote:
γιαπετ

Σ' αυτό το "about 98%" των βαφτισμένων ορθοδόξων στην Ελλάδα, είμαι κι εγώ μέσα, ως βαφτισμένος;;;
Ναι ή όχι;;;
________________________________________

Να απαντήσω εγώ θείο;;
ΝΑΙ!!!


Άρα, το ποσοστό δεν είναι αντιπροσωπευτικό, έτσι δεν είναι;

quote:
quote:

γιαπετ
________________________________________

Η πλειοψηφία θα φανεί όταν και αν κληθούν οι χριστιανοί, να κάνουν πραγματικές θυσίες για την πίστη τους, οπότε την μετράμε τότε.
________________________________________

Με την ίδια λογική τη δική σου, και ορισμένους από αυτούς που αποκαλείτε διαφωτιστές, μπορούμε να πούμε, ίσως, πως δεν ήταν τίποτα παραπάνω από κοινοί λιποτάκτες!!
Ποιες ήταν οι «πραγματικές θυσίες» που έκαναν, γιαπετ μου, για την πατρίδα;;
Αντί να μείνουν στην πατρίδα και να χύσουν, αν χρειαζόταν, και το αίμα τους, αυτοί την έκαναν γι’ αλλού και εξαπέλυαν λίβελους κατά όσων παρέμειναν και έχυσαν το αίμα τους.
Αυτούς, λοιπόν, που δεν έκαναν «πραγματικές θυσίες» εσύ και κάποιοι άλλοι γιαπετ μου, τους έχετε κορώνα στο καπέλο σας!! Δεν είναι έτσι;;


Δεν καταλαβαίνω σε ποιούς αναφέρεσαι.
Θέλεις να γίνεις πιο συγκεκριμένος ώστε να το συζητήσουμε;;;

Προσωπικά, κορώνα, είναι αδύνατο να έχω στο καπέλο μου ή οπουδήποτε αλλού.



ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2009, 01:29:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός

quote:
Δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα γιαπετ.
Αν η πολιτεία επιστρέψει όσα, είτε με το έτσι θέλω, είτε κατόπιν συμφωνίας έλαβε από την Εκκλησία, τότε θα δούμε ακόμη και αν ο τόπος στον οποίο έχεις χτισμένο το σπίτι σου, δεν είναι και αυτός παρμένος από την Εκκλησία. Οι «παπάδες» δεν πρόκειται να έχουν κανέναν πρόβλημα. Το πρόβλημα, μάλλον, θα το έχεις εσύ!

Προφανώς κάνεις κρύο χιούμορ!!!

Με την χριστιανοπαπαδίστικη λογική σου, αφού η Ελλάδα ήταν σκλαβωμένη στους Τούρκους και αυτοί με τα φιρμάνια τους την κληροδότησαν στους πιστούς συνεργάτες τους, φεύγοντας, ανήκει στους συνεχιστές της σκλαβιάς.

Αλλά επιμένω ότι προσπαθείς να κάνεις μακάβριο χιούμορ, διότι αποκλείεται να είσαι τόσο φανατικός ώστε να καταφεύγεις σε «λογικές» που εκφράζοντάς τις ενδέχεται να χαρακτηρισθείς ηλίθιος.

quote:
Και μην αρχίσεις να μου λες για το πώς ήλθαν στα χέρια της Εκκλησίας όλα αυτά τα περιουσιακά στοιχεία γιατί ήλθαν με τον ίδιο ακριβώς τρόπο με τον οποίο ήλθαν και σα δικά σου χέρια τα δικά σου περιουσιακά στοιχεία.

Πάνω που μίλησα για ηλιθιότητα…

Μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι δεν σκότωσα κάποιον πρόγονό μου για να του πάρω την περιουσία κι απ’ όσο γνωρίζω, σε βάθος τεσσάρων γενιών, δεν το έκανε κανείς απ’ τους δικούς μου.

---Δεν είναι δυνατόν να να υπάρχουν σήμερα τέτοιες απόψεις---


quote:
Αν έχεις κάποια στοιχεία που να στηρίζουν τις όποιες κατηγορίες σου, καλό θα ήταν να τα παραθέτεις κάθε φορά,

Μα μου απέκλεισες το ενδεχόμενο να αναφερθώ στις επιδρομές της εκκλησίας, διαχρονικά.

Τι στοιχεία θέλεις;;

quote:
ειδάλλως, για μια ακόμη φορά θα θεωρηθεί συκοφαντία αυτό που κάνεις, και το κάνεις συστηματικά διότι το γνωρίζεις καλά πως δεν πρόκειται να λογοδοτήσεις πουθενά (τουλάχιστον έτσι νομίζεις)!

Εδράζεται κάπου η απειλή ή την εκτοξεύεις στα πλαίσια νοσταλγικών σκέψεων, με αφορμή την αναφορά μας στον τρόπο που αποκτήθηκε η εκκλησιαστική περιουσία;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2009, 01:56:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

γιαπετ
quote:

Ψηλός

quote:
Φυσικά και σε λογαριάζει.
Θες να μας πείσεις πως δεν είσαι Χριστιανός;;

Εσύ που γνωρίζεις καλλίτερα, τι λες;;;
Είμαι;



Εσύ δεν είπες πως είσαι βαπτισμένος;;


quote:

quote:
γιαπετ
Σ' αυτό το "about 98%" των βαφτισμένων ορθοδόξων στην Ελλάδα, είμαι κι εγώ μέσα, ως βαφτισμένος;;;
Ναι ή όχι;;;
________________________________________

Να απαντήσω εγώ θείο;;
ΝΑΙ!!!


Άρα, το ποσοστό δεν είναι αντιπροσωπευτικό, έτσι δεν είναι;



Γιατί δεν είναι αντιπροσωπευτικό; Ξεβαπτίστηκες;
Πώς σε λένε;


quote:

quote:
quote:

γιαπετ
________________________________________

Η πλειοψηφία θα φανεί όταν και αν κληθούν οι χριστιανοί, να κάνουν πραγματικές θυσίες για την πίστη τους, οπότε την μετράμε τότε.
________________________________________

Με την ίδια λογική τη δική σου, και ορισμένους από αυτούς που αποκαλείτε διαφωτιστές, μπορούμε να πούμε, ίσως, πως δεν ήταν τίποτα παραπάνω από κοινοί λιποτάκτες!!
Ποιες ήταν οι «πραγματικές θυσίες» που έκαναν, γιαπετ μου, για την πατρίδα;;
Αντί να μείνουν στην πατρίδα και να χύσουν, αν χρειαζόταν, και το αίμα τους, αυτοί την έκαναν γι’ αλλού και εξαπέλυαν λίβελους κατά όσων παρέμειναν και έχυσαν το αίμα τους.
Αυτούς, λοιπόν, που δεν έκαναν «πραγματικές θυσίες» εσύ και κάποιοι άλλοι γιαπετ μου, τους έχετε κορώνα στο καπέλο σας!! Δεν είναι έτσι;;


Δεν καταλαβαίνω σε ποιούς αναφέρεσαι.
Θέλεις να γίνεις πιο συγκεκριμένος ώστε να το συζητήσουμε;;;

Προσωπικά, κορώνα, είναι αδύνατο να έχω στο καπέλο μου ή οπουδήποτε αλλού.



Ο Κοραής, για παράδειγμα;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2009, 02:24:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

γιαπετ
quote:

Ψηλός

quote:
Δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα γιαπετ.
Αν η πολιτεία επιστρέψει όσα, είτε με το έτσι θέλω, είτε κατόπιν συμφωνίας έλαβε από την Εκκλησία, τότε θα δούμε ακόμη και αν ο τόπος στον οποίο έχεις χτισμένο το σπίτι σου, δεν είναι και αυτός παρμένος από την Εκκλησία. Οι «παπάδες» δεν πρόκειται να έχουν κανέναν πρόβλημα. Το πρόβλημα, μάλλον, θα το έχεις εσύ!

Προφανώς κάνεις κρύο χιούμορ!!!

Με την χριστιανοπαπαδίστικη λογική σου, αφού η Ελλάδα ήταν σκλαβωμένη στους Τούρκους και αυτοί με τα φιρμάνια τους την κληροδότησαν στους πιστούς συνεργάτες τους, φεύγοντας, ανήκει στους συνεχιστές της σκλαβιάς.



Βάζεις και τους προγόνους σου μέσα σε αυτούς;;


quote:

Αλλά επιμένω ότι προσπαθείς να κάνεις μακάβριο χιούμορ, διότι αποκλείεται να είσαι τόσο φανατικός ώστε να καταφεύγεις σε «λογικές» που εκφράζοντάς τις ενδέχεται να χαρακτηρισθείς ηλίθιος.

Άσε το πώς ενδέχεται να χαρακτηρισθώ εγώ. Εσύ, καλά θα κάνεις να στηρίζεις τα όσα λες, αν θες να σε παίρνουν στα σοβαρά.

quote:

quote:
Και μην αρχίσεις να μου λες για το πώς ήλθαν στα χέρια της Εκκλησίας όλα αυτά τα περιουσιακά στοιχεία γιατί ήλθαν με τον ίδιο ακριβώς τρόπο με τον οποίο ήλθαν και σα δικά σου χέρια τα δικά σου περιουσιακά στοιχεία.

Πάνω που μίλησα για ηλιθιότητα…

Μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι δεν σκότωσα κάποιον πρόγονό μου για να του πάρω την περιουσία κι απ’ όσο γνωρίζω, σε βάθος τεσσάρων γενιών, δεν το έκανε κανείς απ’ τους δικούς μου.



Και εγώ μπορώ να σε διαβεβαιώσω πως ούτε ο πρώην, ούτε ο νυν Αρχιεπίσκοπος σκότωσε κανέναν για να πάρει την περιουσία του. Ούτε ο παπάς του χωριού μου!!


quote:

---Δεν είναι δυνατόν να να υπάρχουν σήμερα τέτοιες απόψεις---

Μιλάς για τον εαυτό σου;

quote:

quote:
Αν έχεις κάποια στοιχεία που να στηρίζουν τις όποιες κατηγορίες σου, καλό θα ήταν να τα παραθέτεις κάθε φορά,

Μα μου απέκλεισες το ενδεχόμενο να αναφερθώ στις επιδρομές της εκκλησίας, διαχρονικά.

Τι στοιχεία θέλεις;;



Δεν σου απέκλεισα τίποτα. Αν έχεις στοιχεία που να αποδεικνύουν πως π.χ. το τάδε κτήριο περιήλθε στην κυριότητα της τάδε ενορίας διότι ο τάδε παπάς, την τάδε ενορίας σκότωσε το νόμιμο ιδιοκτήτη που το είχε αποκτήσει με τον τάδε νόμιμο τρόπο, ..... τότε το συζητάμε.

Αν αρχίσεις να μου αναφέρεις τις συνήθεις καραμέλες με τα διατάγματα και τα φιρμάνια που το καθένα κάθε φορά σκότωνε ΌΛΟΥΣ τους παγανιστές και ισοπέδωνε ΌΛΟΥΣ τους ναούς, ..... άσε.

quote:

quote:
ειδάλλως, για μια ακόμη φορά θα θεωρηθεί συκοφαντία αυτό που κάνεις, και το κάνεις συστηματικά διότι το γνωρίζεις καλά πως δεν πρόκειται να λογοδοτήσεις πουθενά (τουλάχιστον έτσι νομίζεις)!

Εδράζεται κάπου η απειλή ή την εκτοξεύεις στα πλαίσια νοσταλγικών σκέψεων, με αφορμή την αναφορά μας στον τρόπο που αποκτήθηκε η εκκλησιαστική περιουσία;;;



Ένας άνθρωπος Πιστός, έχει συναίσθηση πως δεν ήλθε σε ετούτο εδώ το κόσμο για να φάει να πιει και να ..... Γνωρίζει πως κάποια στιγμή θα του φέρουνε το λογαριασμό.
Για κάποιον μη Πιστό, το ρόλο αυτό θα πρέπει να τον παίξει η συνείδησή του, .... αν δεν την έχει θάψει, φυσικά.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2009, 17:29:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός

quote:
Εσύ δεν είπες πως είσαι βαπτισμένος;;

Είμαι και λοιπόν;;;
Αλήθεια έχει δει μωρό που να μην κλαίει κατά τη διαδικασία μύησής του στη θρησκεία σου;;;

quote:
Γιατί δεν είναι αντιπροσωπευτικό; Ξεβαπτίστηκες;
Πώς σε λένε;

Αφού συμφωνούμε ρε ψηλέ, χριστιανοί θεωρούνται όσοι είναι βαφτισμένοι, χαίρομαι όμως που δείχνεις την πίστη σου, αδιαφορώντας για το ποιοι είναι χριστιανοί στην πραγματικότητα, συνειδητά...

quote:
Ο Κοραής, για παράδειγμα;

Ο Κοραής, τι;;;

Ο Κοραής ήταν ένας χριστιανός ορθόδοξος που θεωρούσε ότι ο ξεπεσμός της εκκλησίας οφειλόταν στον μοναχισμό. Θεωρούσε το ιερατείο πουλημένο στους Τούρκους και ότι οι Έλληνες παρέμεναν στην αμορφωσιά. Επίσης ήταν και υπέρ της κατήχησης.

Γιατί τον αναφέρεις όμως;;;

Και ποιος σου είπε ότι τον έχω «κορώνα στο κεφάλι μου»;;;


quote:
γιαπετ

Με την χριστιανοπαπαδίστικη λογική σου, αφού η Ελλάδα ήταν σκλαβωμένη στους Τούρκους και αυτοί με τα φιρμάνια τους την κληροδότησαν στους πιστούς συνεργάτες τους, φεύγοντας, ανήκει στους συνεχιστές της σκλαβιάς.
________________________________________

Βάζεις και τους προγόνους σου μέσα σε αυτούς;;


Κάθε φορά που γίνεται απόπειρα διαλόγου, επιβεβαιώνεις την αδυναμία συμμετοχής σου.

Είναι σαφές, για έναν άνθρωπο με στοιχειώδη αντίληψη, ότι εννοώ το ιερατείο, το οποίο κληρονόμησε απ’ το σουλτάνο την κατακτημένη γη ως ανταμοιβή για τις υπηρεσίες που του προσέφερε επί 400 χρόνια.

Δεν είναι όμως καθόλου περίεργο, που εσύ θεωρείς ότι αυτή η γη, είναι κτήμα της εκκλησίας.
Ως γνήσιος απόγονος του πουλημένου ιερατείου δεν αφήνεις καμμία αμφιβολία για τις πράξεις σου, σε παρόμοιες συνθήκες, προκειμένου να σώσεις την «πίστη» σου.


quote:
Άσε το πώς ενδέχεται να χαρακτηρισθώ εγώ. Εσύ, καλά θα κάνεις να στηρίζεις τα όσα λες, αν θες να σε παίρνουν στα σοβαρά.

Στην προκειμένη περίπτωση, δεν χρειάζεται να υποστηρίξω κάτι για να φανεί ποιος είναι σοβαρός.
Αρκεί να εκφράζεσαι και να διαφωνεί κάποιος μαζί σου.

Αυτό τον καθιστά σοβαρό χωρίς δική του προσπάθεια, το καταφέρνεις εσύ με τις «απόψεις» σου.

quote:
Και εγώ μπορώ να σε διαβεβαιώσω πως ούτε ο πρώην, ούτε ο νυν Αρχιεπίσκοπος σκότωσε κανέναν για να πάρει την περιουσία του. Ούτε ο παπάς του χωριού μου!!

Είσαι χαρισματικός στον διάλογο, είναι σίγουρο αυτό.

Δε νομίζω ότι αξίζει να απαντηθεί αυτό που έγραψες, διότι θα χάσει την εγγενή βλακεία που περιέχει και μερικά πράγματα πρέπει να μένουν αναλλοίωτα.

Ένα απ’ αυτά είναι και η αγνή ηλιθιότητα.

quote:
γιαπετ
---Δεν είναι δυνατόν να να υπάρχουν σήμερα τέτοιες απόψεις---
________________________________________

Μιλάς για τον εαυτό σου;


Αν έτσι θέλεις να το βλέπεις…
Ποιος είμαι εγώ που θα σε βγάλω απ’ τη μακαριότητα του φτωχού πνεύματος;;;
Δεν έχω δικαίωμα να σου στερήσω την ελπίδα του παράδεισου!!!

quote:
Δεν σου απέκλεισα τίποτα. Αν έχεις στοιχεία που να αποδεικνύουν πως π.χ. το τάδε κτήριο περιήλθε στην κυριότητα της τάδε ενορίας διότι ο τάδε παπάς, την τάδε ενορίας σκότωσε το νόμιμο ιδιοκτήτη που το είχε αποκτήσει με τον τάδε νόμιμο τρόπο, ..... τότε το συζητάμε.
Αν αρχίσεις να μου αναφέρεις τις συνήθεις καραμέλες με τα διατάγματα και τα φιρμάνια που το καθένα κάθε φορά σκότωνε ΌΛΟΥΣ τους παγανιστές και ισοπέδωνε ΌΛΟΥΣ τους ναούς, ..... άσε.

Ισχύει η απάντηση που έγραψα λίγο παραπάνω.

Κι αυτό το σχόλιο πρέπει να μείνει ως έχει για μουσειακούς λόγους...

quote:
Ένας άνθρωπος Πιστός, έχει συναίσθηση πως δεν ήλθε σε ετούτο εδώ το κόσμο για να φάει να πιει και να .....

Εσύ, τι κάνεις παραπάνω απ’ αυτά τα τρία;;;

quote:
Γνωρίζει πως κάποια στιγμή θα του φέρουνε το λογαριασμό.

Α... αυτό θέλεις ν’ αποφύγεις...

quote:
Για κάποιον μη Πιστό, το ρόλο αυτό θα πρέπει να τον παίξει η συνείδησή του, .... αν δεν την έχει θάψει, φυσικά.

Για να αναφέρεται κάποιος σε συνείδηση, θα πρέπει πρώτα να έχει επίγνωση αυτής.
Γι να γίνει αυτό χρειάζονται κάποιες εγκεφαλικές διεργασίες, οι οποίες δεν είμαι βέβαιος ότι μπορούν να λάβουν χώρα στο δικό σου κεφάλι.
Δεν σε γνωρίζω προσωπικά και ως εκ τούτου το συμπέρασμά μου αυτό βασίζεται στην εδώ παρουσία σου και στις εκφρασμένες απόψεις σου...

Θα χαρώ ιδιαίτερα αν πέφτω έξω...



ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2009, 01:24:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γιαπετ,
Αν πάρω έναν άδειο τενεκέ και τον βαρέσω θα βγάλει λιγότερο θόρυβο από αυτόν που κάνεις εσύ.

Αν τον ανοίξω και κοιτάξω μέσα του, θα δω πως είναι ποιο γεμάτος απ' ό, τι είναι τα δικά σου λόγια!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2009, 02:08:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός

quote:
γιαπετ,
Αν πάρω έναν άδειο τενεκέ και τον βαρέσω θα βγάλει λιγότερο θόρυβο από αυτόν που κάνεις εσύ.

Αν τον ανοίξω και κοιτάξω μέσα του, θα δω πως είναι ποιο γεμάτος απ' ό, τι είναι τα δικά σου λόγια!


Ήταν σίγουρο ότι θα έλεγες κάτι τέτοιο.
Άλλωστε αυτήν τη φορά ξεπέρασες το όριο των τριών μηνυμάτων πριν λακίσεις...

Είναι μια πρόοδος κι αυτή.

Υ.Γ. Ρε ψηλέ, μπορεί να μην είναι ζωντανός ο διάλογος σ' ένα φορουμ, μπορεί να μην εκτίθεσαι όσο σε μια κατ' ιδίαν συζήτηση σε κάποιον, αλλά δεν σκέφτεσαι καθόλου τι εικόνα δίνεις για τον εαυτό σου, λέγοντας τέτοια πράγματα;;;

Είναι θέμα αξιοπρέπειας και αυτοσεβασμού.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2009, 23:51:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve
Ευσεβείς πόθοι αγαπητέ μου sesostris, που θα μείνουν φρούδες ελπίδες....Δεν ανασταίνονται τα ζόμπι του αρχαίου κόσμου...
Πέθανα τη αναστάσει Χριστού...

Η σωστή λέξη φίλε trexagireve είναι δολοφονήθηκαν τη βουλήσει των αυτοκρατόρων και των πατέρων της εκκλησίας σου .
Άλλωστε την εντολή αυτή την δίνει και ο υποτιθέμενος Ιησούς σου στους πιστούς οπαδούς του , όταν στο κατά Λουκάν (19.27) ευαγγέλιο, λέγει :

«πλήν τους εχθρούς μου εκείνους τους μη θελήσαντές με βασιλεύσαι επ’ αυτούς, αγάγετε ώδε και κατασφάξατε αυτούς έμπροσθέν μου».

Δηλαδή όποιους δεν υποταχθούν σε μένα να τους φέρετε μπροστά μου, κι όχι απλώς να τους σφάξετε αλλά να τους κατασφάξετε !!! Γι΄ αυτό δεν έμεινε φιλόσοφος , αστρονόμος , μαθηματικός κλπ , ούτε για δείγμα . Ο σκοταδισμός του Μεσαίωνα δεν ήταν τυχαίο γεγονός !

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2009, 23:58:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γιαπετ
Να τους ξαναμετρήσουμε λοιπόν, όταν θα είναι να ταΐζουν αυτοί τους παπάδες, να τους πληρώνουν και να επιβαρύνονται γι' αυτό τα έσοδά τους.

Ψηλός
Δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα γιαπετ.
Αν η πολιτεία επιστρέψει όσα, είτε με το έτσι θέλω, είτε κατόπιν συμφωνίας έλαβε από την Εκκλησία, τότε θα δούμε ακόμη και αν ο τόπος στον οποίο έχεις χτισμένο το σπίτι σου, δεν είναι και αυτός παρμένος από την Εκκλησία. Οι «παπάδες» δεν πρόκειται να έχουν κανέναν πρόβλημα. Το πρόβλημα, μάλλον, θα το έχεις εσύ!
Και μην αρχίσεις να μου λες για το πώς ήλθαν στα χέρια της Εκκλησίας όλα αυτά τα περιουσιακά στοιχεία γιατί ήλθαν με τον ίδιο ακριβώς τρόπο με τον οποίο ήλθαν και σα δικά σου χέρια τα δικά σου περιουσιακά στοιχεία.


Από την «ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΝΟΜΑΡΧΪΑ»

Η αμάθεια του λαού ακόνισεν τόσον τα αρχιερατικά σπαθιά οπού κανείς δεν τους αντιστέκεται. Με εν κατεβατόν με κατάρας, οπού η πλέον διαβολική διάθεσις φοβερωτέρας βέβαια δεν ήθελε ημπορέσει να εφεύρη, το οποίον ονομάζουσιν αφορισμόν, εκδύουσι και πλουσίους και πτωχούς. Και πολλάκις μ’ έτερον κατεβατόν με ευχάς, ευλογίας και συγχώρησιν, διαλύουσι τον αφορισθέντα, δια άλλο τέλος δεν το κάμνουσι, παρά δια να ημπορέσωσι να τον ξαναφορίσωσι. Επειδή τον αφορισθέντα δεν δύνανται να τον ξαναφορίσωσι, αν πρώτον δεν τον συγχωρήσωσι. (Οι αφορισμοί εις την Ελλάδα, και εξόχως εις τα Ιωάννινα και Πάτραν, ύθελαν νομισθή ευχαί της λειτουργίας από κανένα αλλογενή. Τόσον είναι συχνοί, και σχεδόν κάθε Κυριακήν εις κάθε εκκλησίαν αναγιγνώσκονται δύο και τρεις αφορισμοί, πάντοτε δε δια ουτιδανωτάτας διαφοράς, και ως επί το πκείστον δια δύο ή τριών γροσίων υπόθεσιν).
Μετά τον αφορισμόν, οπού είναι το πρώτο τους άρμα, έπονται οι αγιασμοί και τα μνημόσυνα. (Αυτοί οι ανεδέστατοι άνδρες, ευθύς οπού έλθουν εις την αρχιεπισκοπήν των, υποχρεώνουν όλους τους πολίτας, να τους δεχθώσιν εις τα οσπίτιάν των, δια να τους ψάλλουσι τον αγιασμό, και ούτως λαμβάνουσι την πληρωμήν από πενήντα έως δέκα γρόσια το ολιγότερον. Τα δε μνημόσυνα συνίστανται εις το να λειτουργούν δια την ψυχήν του αποθανόντος, του οποίου ξεθάπτουν τα οστά και τα ευλογούν).
Και τέλος πάντων, το μεγαλείτερον κέρδος των είναι αι κληρονομίαι και τα χαρίσματα.
(Όταν απεθάνη κανένας πολίτης της πρώτης ή δευτέρας κλάσεως, και το ακούση ο αρχιερεύς, είναι δι αυτόν μια ανεκδιήγητος χαρά, επειδή δια να ημπορέσουν να τον θάψουν, πρέπει, αφού πληρώσουν τον οθωμανό τύραννον, να πληρώσουν και τον αρχιερέα. Η ποσότης όμως είναι αόριστος, πότε δέκα χιλιάδες γρόσια, πότε πέντε, και το ολιγότερον χίλια. Όταν πάλι ο πολίτης μισεύη από την πατρίδα του, πρέπει να δώση ένα χάρισμα του αρχιερέως. Όταν επιστρέφη, πάλιν του χαρίζει. Αλλά τι λέγω του χαρίζει; Και πώς ημπορεί να ονομασθή δώρον εκείνο οπού ζητείται με βίαν;).
Και αν εις αυτά εύρη ανθίστασιν, τότε ευθύς αφορίζει, δεν δίσει την άδειαν των ιερέων να βαπτίσουν το γεννηθέν βρέφος, ούτε να θάψουν τον νεκρόν.

Ώστε τέτοιες βρώμικες μεθόδους χρησιμοποίησες για να αποκτήσης την περιουσία σου ρε Γιάννη , και εγώ νόμιζα ότι ήσουν έντιμος άνθρωπός ;


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2009, 00:41:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Σωτήρη, ο ψηλός τελικά, είναι ιδιοφυΐα, κατάφερε να με κάνει να νοιώσω ενοχές και είμαι έτοιμος να επιστρέψω στο κράτος, την τεράστια περιουσία μου!!!

Μεταξύ μας, δεν πιστεύω ότι μπορεί να λέει τέτοια πράγματα, ένας άνθρωπος του σήμερα, μόνο από συμφέρον και χωρίς εξαναγκασμό, σίγουρα μας δουλεύει.

Αν δεν περιμένει να "κάτσει η σκόνη" που σήκωσαν οι ανοησίες του και εμφανιστεί σύντομα, ίσως μας λύσει την απορία...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2009, 09:50:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρε φίλε sesostris, εσύ και τόσο ανενημέρωτος;Δηλαδή, δεν είχαν
ερημωθεί οι ναοί του 12θέου πιο πριν, δεν είχε βγάλει χρησμό η Πυθία,οπου έλεγε ότι είχε έρθει το τέλος των θεών, απο ένα άλλο Θεό,δεν είχαν εγκαταληφθεί τα ήθη και τα έθιμα, οι ιερείς δεν είχαν
εξαφανιστεί, καθώς λενε οι πηγές;
Μιλάς για ζωντανή θρησκεία;Ο κόσμος, όμως, έβλεπε το πτώμα, το άδειο κουφάρι των ειδώλων και απομακρύνονταν...Κι έρχεσαι εσύ τώρα, και θέλεις να μας πεις ότι σκοτώσαν ένα πτώμα;
Δεν το κάνεις ήρωα....
Ήταν νεκρό, εν τη γενέσει του χριστιανισμού....¨Οτι είχε μείνει ήταν κυριολεκτικά εκτρώματα...Αυτά τα ζόμπι, δεν μπορούν να ....ζήσουν τη μέρα...Δεν μπορούν να εξυπηρετήσουν ανθρώπους, μόνο σκοταδιστες, νυχτόβιους, συγχισμένους και μυστικιστές..Κανέναν φυσιολογικό άνθρωπο...
Κάτι πρέπει να σου λέει αυτό....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2009, 10:09:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τρεχα

quote:
δεν είχε βγάλει χρησμό η Πυθία,οπου έλεγε ότι είχε έρθει το τέλος των θεών;

Φυσικά και όχι.

Ο εν λόγω χρησμός εφευρέθηκε από τον βυζαντινό χρονογράφο Γεώργιο Κεδρηνό τον 11ο αιώνα, 700 χρόνια δηλαδή μετά την εποχή που υποτίθεται ότι ειπώθηκε.

Αλλά, ανεξάρτητα απ'αυτό. Από πότε θεωρείς τους χρησμούς του μαντείου των Δελφών αξιόπιστους;

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2009, 10:17:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μίλησα καθαρά για πηγές ιστορικών,όχι για χριστιανικές,
εσύ πάλι, που το θυμήθηκες;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2009, 10:28:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
trexa

quote:
Μίλησα καθαρά για πηγές ιστορικών,όχι για χριστιανικές,

Και σε ποιά ιστορική πηγή βρήκες εσύ τον παραπάνω χρησμό;

Και δεν μου απάντησες στην ερώτηση "από πότε θεωρείς τους χρησμούς του μαντείου αξιόπιστους"

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2009, 14:36:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ειναι ιστορικά καταγεγραμμένο Μακεδών, περί του χρησμού,δεν
έχει σημασία πως, αν πριν ή μετάσ ή όντως απο μαντεία....
Ηξερε τι έλεγε η Πυθία..Σήμερα οι ....πύθωνες,δεν καταλαβαίνουν
τίποτε...Ούτε την ιστορία δεν κατανοούν...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2009, 15:27:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τρεχα....

quote:
Ηξερε τι έλεγε η Πυθία..Σήμερα οι ....πύθωνες,δεν καταλαβαίνουν
τίποτε...

Η Πυθία ήξερε τι έλεγε, οι πύθωνες δεν καταλαβαίνουν, για τα... πιθάρια ποιά είναι η γνώμη σου;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 31 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy