ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Υβρεις κατά των Ελλήνων στα εκκλησιαστικά βιβλία...
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 51
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2007, 18:59:26  Εμφάνιση Προφίλ
Καλησπέρα σας..

Στα εκκλησιαστικά βιβλία, υπάρχουν πολλές υβριστικές, προσβλητικές φράσεις, καθώς και αναθεματισμοί, κατά των Ελλήνων και κυρίως κατά του πνεύματος και του ιδεώδους του έθνους μας.

Δυστυχώς ψάλλονται σε κάθε χριστιανικό ναό στη χώρα μας και όχι μόνο.

Κατά τη γνώμη σας:

Τι είναι εκείνο που κάνει τους ορθόδοξους Έλληνες ( ιερείς και πιστούς ) να μην αντιδρούν;

Τι νόημα έχει να υπάρχουν ακόμη αυτές οι αναφορές;

Σε τι εξυπηρετούν και ποιούς;

Είναι αλήθεια ότι στο επίσημο βιβλίο οδηγιών, προς τους ιερείς, μεταξύ άλλων υπάρχει και η προτροπή «κάθε ελληνικό να μισήται»;

Είναι απλά, ο μισελληνισμός που διαιωνίζεται ή κάτι άλλο;

Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2007, 00:19:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm
γιαπετ:

quote:
Τι είναι εκείνο που κάνει τους ορθόδοξους Έλληνες ( ιερείς και πιστούς ) να μην αντιδρούν;

Το αιώνιο μίσος του χριστιανισμού προς τον Ελληνικό Πολιτισμό. Κόμπλεξ κατωτερώτητος ονομάζεται στην ψυχολογία.

quote:
Τι νόημα έχει να υπάρχουν ακόμη αυτές οι αναφορές;

ότι και παραπάνω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2007, 01:51:09  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλε Βασίλη

Σ' ευχαριστώ που μπήκες στον κόπο να ανταποκριθείς στο θέμα που θάθελα να συζητήσω με τους αξιόλογους, στην πλειοψηφεία τους, χρήστες του φορουμ, άσχετα με το τι πρεσβεύει ο καθένας.

Συμφωνώ σ' αυτά που λες, όμως ειλικρινά με απασχολεί το γεγονός ότι συμβαίνει, κάποιοι να ακούν, να καταλαβαίνουν και απαθείς να μην αντιδρούν ή και να συναινούν ακόμη (Έλληνες όντες}.

Θέλω νά πάρει τέτοια τροπή η συζήτηση, να ανταλλάξουμε απόψεις για τα παραπάνω ερωτήματα και να μη γίνει άλλη μια στείρα αντιπαράθεση.

Τι προσδοκούν, ας πούμε και σιωπούν, ιερατείο και ποίμνιο;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EPAITHS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
244 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2007, 05:41:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EPAITHS
Σε χαιρετώ φίλε γιαπέτ, πολύ σωστά αυτά που γράφεις.
Όχι μονάχα Έλληνες αλλά και ΕΘΝΙΚΙΣΤΕΣ!!
Έχει καταντήσει η θρησκοληψία, και η φανατική προσήλωση στην εβραιογενή θρησκεία που κατα καιρούς έχει αναφέρει πολύ βαριές λέξεις κατά του Ελληνισμού που επαναλαμβάνονται ασταμάτητα ακόμα να συνδέεται με την υπερβολική αγάπη προς την πατρίδα. Άνθρωποι σάν τον Παρασκευαίδη θέλουν να μονοπωλούν τον τίτλο του υπερπατριώτη Έλληνα και να περνάει η δική τους γνώμη σε οτιδήποτε γύρω απο τα εθνικά θέματα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2007, 11:08:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8
Θα μπορούσε κάποιος να αναφέρει και κάποια παραδείγματα,ωστε να έχουμε μια εικόνα;

καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2007, 12:45:21  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Θέλω νά πάρει τέτοια τροπή η συζήτηση, να ανταλλάξουμε απόψεις για τα παραπάνω ερωτήματα και να μη γίνει άλλη μια στείρα αντιπαράθεση.


Αν θες πραγματικά να γίνει μια ωραία συζήτηση, η οποία δεν θα καταλήξει σε κλωτσομπουνίδι, κάνε την αρχή και παράθεσε ποιες αναφορές, ακριβώς, είναι αυτές που σε προβληματίζουν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2007, 15:27:08  Εμφάνιση Προφίλ
Γειά σε όλους.

quote:
Έχει καταντήσει η θρησκοληψία, και η φανατική προσήλωση στην εβραιογενή θρησκεία που κατα καιρούς έχει αναφέρει πολύ βαριές λέξεις κατά του Ελληνισμού που επαναλαμβάνονται ασταμάτητα ακόμα να συνδέεται με την υπερβολική αγάπη προς την πατρίδα.

Ναι φίλε μου, δυστυχώς... Αυτό είναι και επικίνδυνο κατά τη γνώμη μου. Θεωρητικά, αν είναι να διαλέξουν κάποιοι άνθρωποι ανάμεσα σε πατρίδα και θρησκεία, τι θα διάλεγαν άραγε;


quote:
Θα μπορούσε κάποιος να αναφέρει και κάποια παραδείγματα,ωστε να έχουμε μια εικόνα;


Μαράκι έχεις δίκαιο.

Παραθέτω μερικά.


Στις 25 Ιανουαρίου, του Γρηγορίου του Ναζιανζηνού στον μικρό εσπερινό ψαλλεται:
"Θεολόγω σου στόματι, θεολόγε Γρηγόριε,... εξήρανας την μωρίαν ΕΛΛΗΝΩΝ και το ψεύδος..."

Στις 17 Ιουλίου της Μαρίνας της μεγαλομάρτυρος:
"... ανδρικώ φρονήματι ηυτομόλησας και των ΕΛΛΗΝΩΝ σεβάσματα ως κόνιν ελέπτυνας".

Στις 23 του ίδιου μήνα, του Φωκά του ιερομάρτυρος:
"Έρρει των ΕΛΛΗΝΩΝ τα σαθρά πλάνης σεβάσματα και σεσιγήκασι της ματαιότητος άπασαι αι διπλόαι και το ψεύδος αυτών".

Στις 14 Οκτωβρίου, Ναζαρίου και Γεβρασίου, μαρτύρων:
"...ότι πάσαν ΕΛΛΗΝΩΝ απετέφρωσαν μανίαν...".

Και βέβαια πάντα υπάρχει και το:
"Χαίρε, Σιών, αγία μήτηρ των εκκλησιών, θεού κατηκητήριον".

Αυτό το τελευταίο είναι και το κερασάκι στην τούρτα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2007, 16:15:32  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Ψηλός
Αν θες πραγματικά να γίνει μια ωραία συζήτηση, η οποία δεν θα καταλήξει σε κλωτσομπουνίδι, κάνε την αρχή και παράθεσε ποιες αναφορές, ακριβώς, είναι αυτές που σε προβληματίζουν.

Από τα Μηναία της Εκκλησίας

"Θεολόγω σου στόματι, θεολόγε Γρηγόριε... εξήρανας την μωρίαν Ελλήνων και το ψεύδος" (Μικρός Εσπερινός, σελ. 203, διαβάζεται 25 Ιανουρίου)

"Εξέστησαν δαίμονες και Ελληνες οι άθεοι" (Κανόνας, Ωδή ε΄, σελ. 65))

"Μανίας ελληνικής το φρύαγμα κατεπατήσατε" (Κανόνας, Ωδή α΄, σελ. 91).

"Σοφία κρείττονι καλλωπιζόμενος, τους σοφούς των Ελλήνων, θεαρχικώ σθένει απεμώρανας" (Κανόνας, Ωδή δ΄, σελ. 84, 22 Μαρτίου).

"Μάρτυρες Χριστού πανεύφημοι κατακρατούσης ποτέ της Ελλήνων σκαιότητας και ωθούσης άπαντας προς αθέμιτα βάραθρα" (Εσπερινός, σελ. 111, 28 Απριλίου)

"Θείου Πνεύματος τη φωταυγία, σκότος έλυσας πολυθεϊας και κατήργησας Ελλήνων μυθεύματα" (Ορθρος, σελ. 42, 10 Μαϊου)

"Σταθηράν επιδεικνύμενος την ένστασιν, Μάρτυς Ευτύχιε, τους των Ελλήνων σοφούς ανδρείως κατήσχυνας" (Κανόνας, Ωδή ζ΄, σελ. 104)

"Σοφία Θεού, Ιουστίνος ο σοφός, κεκοσμημένος, την των Ελλήνων απεμώρανεν φιλοσοφίαν εν χάριτι" (Κανόνας, Ωδή ζ΄, σελ. 8, 1 Ιουνίου)

"Των τυράννων ήλεγξας τας πονηράς επινοίας και Ελλήνων ήσχυνας την αθεώτατην πλάνην" (Κοντάκιο κανόνα, σελ. 69, 18 Ιουνίου)

"Ανδρικώ φρονήματι ηυτομόλησας και των Ελλήνων σεβάσματα ως κόνιν ελέπτυνας" (Αίνοι, σελ. 94, 17 Ιουλίου)

"Έρρει των Ελλήνων τα σαθρά πλάνης σεβάσματα και σεσιγήκασι της ματαιότητος άπασαι αι διπλόαι και το ψεύδος αυτών" (Κανών, ωδή η΄, σελ. 122, 23 Ιουλίου)

"και θεούς εξηφάνισας των Ελλήνων δυνάμει του πνεύματος" (Κανόνας σελ. 126, 23 Αυγούστου)

"Σοφίαν ευράμενος, την ενυπόστατον απεμώρανας Ελλήνων την σοφίαν" (Κανών, ωδή α΄, σελ. 134)

"Οι των Ελλήνων σοφοί ηττηθέντες τοις σοφοίς δόγμασιν" (Κανόνας, Ωδή ε, σελ. 137, 22 Σεπτεμβρίου)

"Σοφώτατα της Ελληνικής κατεφρόνησας σοφία, ένδοξε" (Ωδή η΄, σελ. 15, 2 Οκτωβρίου)

"Καταπτύσας των στωικών φιλοσόφων, των απορρήτων μυστηρίων γνώστης εγένετο" (Δοξαστικό εσπερινού, σελ. 16, 3 Οκτωβρίου)

"ότι πάσαν Ελλήνων απετέφρωσεν μανίαν" (Οίκος, σελ. 82, 14 Οκτωβρίου)

"Πάσαν πλάνην των Ελλήνων έλεγξας" (Εξαποστειλάριον, σελ. 88, 15 Οκτωβρίου)

"Οθεν προ των Ελλήνων μανία, πάλιν δε μετά πότμον, της αιρέσεως ζάλην ελάσαντες" (Κάθισμα, σελ.122, 22 Οκτωβρίου)

"Αίγλην φωτιζόμενος σοφέ, της τρισηλίου λάμψεως, σκότος διέλυσας Ελλήνων δυσφημίας" (Κανόνας, ωδή α, σελ. 182, 30 Οκτωβρίου)

"Μονάδα τρισάριθμον ομολογήσαντες, άγιοι, των Ελλήνων ελύσατε πολύθεον φρόνημα και μωράν σοφίαν" (Εσπερινός, σελ. 106, 15 Νοεμβρίου)

"των γαρ αλιέων ζηλώσας την παρρησίαν και την σκηνορράφων θεολογίαν, την Πλάτωνος μυθολογίαν και την στωικήν φλυαρίαν λόγοις και έργοις κατέρραξε" (Δοξαστικό Εσπερινού, σελ. 122, 18 Νοεμβρίου)

"Των Ελλήνων λιπών άπασαν την ματαιότητα" (Οίκος, σελ. 124, 18 Νοεμβρίου)

"Ευστράτιος, ο της Ελλήνων μυθοπλασίας στηλιτευτής και της χριστιανών θεοσοφίας κήρυξ" (Αίνοι, σελ. 98, 13 Δεκεμβρίου)

Φτάνουν αυτά ή χρειάζεσαι κιάλλα;

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2007, 16:21:33  Εμφάνιση Προφίλ
Σ' ευχαριστώ macedon.

Διευκολύνεις πολύ την συζήτηση.

Εγώ τα έχω σκόρπια και θα μου έπερνε πολύ χρόνο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2007, 21:34:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm
Αγαπητέ Macedon,

Αποθήκευσα στο αρχείο μου το πολύ σημαντικό αυτό post που έστειλες με τις ύβρεις της εκκλησίας ενάντια στους Έλληνες.

Ο φίλος Ψηλός πολύ αργεί να απαντήσει. Θα περιμένουμε όλοι την απολογία του.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2007, 22:55:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
Ο φίλος Ψηλός πολύ αργεί να απαντήσει. Θα περιμένουμε όλοι την απολογία του.

Βρε παιδιά, σε θέμα συζήτησης μπήκα ή σε αστυνομικό τμήμα που κάποιος πρέπει να ομολογήσει μετά από πολύωρη ανάκριση?

Θέλω να πιστεύω άλλωστε ότι το θέμα δεν θα αντιμετωπιστεί ως μια ευκαιρία για αντιπαραθέσεις και συγκρούσεις αλλά ως μια ευκαιρία διαλόγου επάνω στο θέμα, σωστά?


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2007, 22:57:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
quote:

Ο φίλος Ψηλός πολύ αργεί να απαντήσει. Θα περιμένουμε όλοι την απολογία του.

Ε, όχι και απολογία του βρε Βασίλη μου. Δεν τα έγραψε αυτός! Δώστε του λίγο χρόνο και θα εμφανιστεί.

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2007, 22:58:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
Dying πιάσε κόκκινο! χεχε


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2007, 23:15:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm
Εντάξει φίλε Dying !

Το παίρνω πίσω το περί απολογίας.

Ας ξεκινήσει ο διάλογος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2007, 01:02:44  Εμφάνιση Προφίλ
Κυρίες/οι...

Το τελευταίο που θα επιθυμούσα θα ηταν μια κόντρα άνευ λόγου και ουσίας, εκτός θέματος.

Τον τρόπο, και το ύφος που ελπίζω να γίνει η συζήτηση, τα αναφέρω πιο πάνω.

Εξακολουθώ να πιστεύω ότι όλοι μας, μπορούμε να στηρίξουμε τις απόψεις μας και μάλιστα με τρόπο που αρμόζει σε μια συζήτηση μεταξύ, αν μη τι άλλο, προβληματισμένων ατόμων.

Οι αντίθετες απόψεις είναι λόγος για επιχειρηματολογία και μόνο...

Δεν κάνω κύρηγμα, απλά αναφέρω τις προσδοκίες μου σε σχέση με το θέμα, όταν αποφάσισα να το θέσω προς συζήτηση..

Αν απαντήσουμε στις αρχικές ερωτήσεις, πιστευω ότι θα αναλύσουμε τους λόγους που υπαγορεύουν στον καθένα μας, την όποια στάση τηρεί σε σχέση με το θέμα.

Για μένα αυτό είναι το ζητούμενοΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2007, 01:46:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Εντάξει, αγαπητέ Vasiliscm.
Όχι τίποτ' άλλο, φοβήθηκε το μάτι μου!

quote:
Dying πιάσε κόκκινο! χεχε

Τα μεγάλα πνεύματα, καλή μου!

Αγαπητέ γιαπετ, χαίρομαι πολύ για αυτό που αναφέρεις:

quote:
Οι αντίθετες απόψεις είναι λόγος για επιχειρηματολογία και μόνο...

καθώς δείχνει και μια ειλικρινή διάθεση για διάλογο με κάποιον άνθρωπο ο οποίος έχει αντίθετες απόψεις, αλλά κι έναν σεβασμό προς εκείνον.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2007, 02:32:27  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλε dying τις "κονταρομαχίες μου τις έκανα τότε που έπρεπε.

Τώρα απολαμβάνω τις "πληγές" απ' τις "ήττες" μου τις "δάφνες" απ' τις "νίκες" μου και την όποια σοφία απ' τη συνολική πάλη μου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2007, 08:12:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8
Δεν νομίζω ότι ο Ψηλός θα μπορούσε να απαντήσει και τόοοοσα πολλά.Αν και πρώτα Χριστιανός και μετά Έλληνας,θα έχει πολλά να πεί,δεν ξέρω όμως τι μπορεί ν αντικρούσει την εμφανή εμπάθεια προς τον Ελληνισμό.

καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2007, 14:10:28  Εμφάνιση Προφίλ
Τι έγινε βρε παλικάρια;;

Το κάνατε κλίκα κατά του Ψηλού;

Σας φαντάζομαι να γυαλίζουν τα μάτια σας και να τρίβετε τα χέρια σας ....... "τον στριμώξαμε τον Ψηλό..... χε! χε! χε!"

****Δηλαδή, για να καταλάβω, εσείς είστε οι Έλληνες και οι άλλοι οι κακοί;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2007, 14:28:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8
quote:
Το κάνατε κλίκα κατά του Ψηλού;

Κι έτσι να ήταν,που δεν είναι,θα έπρεπε να προβληματίζεσαι."Γιατί εμένα και όχι κάποιον άλλο;".....

καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2007, 14:39:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis
quote:
Τι έγινε βρε παλικάρια;;

Το κάνατε κλίκα κατά του Ψηλού;

Σας φαντάζομαι να γυαλίζουν τα μάτια σας και να τρίβετε τα χέρια σας ....... "τον στριμώξαμε τον Ψηλό..... χε! χε! χε!"

****Δηλαδή, για να καταλάβω, εσείς είστε οι Έλληνες και οι άλλοι οι κακοί;;


αυτο λεγεται και στριβειν δια του αραβωνος

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβoλωντας το κεφαλι του
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2007, 15:55:41  Εμφάνιση Προφίλ
Καλησπέρα σε όλους...

Φίλοι μου, νομίζω ότι η πρόθεση των πολλών είναι (;;;) να προσπαθούμε να σεβαστούμε την (άλλη) άποψη, εκφράζοντας τη δική μας.

Νομίζω ότι κάνοντας τους εξυπνάκηδες και προσπαθώντας να πει ο καθένας κάτι τσουχτερό, δεν προάγεται το θέμα.


quote:
Τι έγινε βρε παλικάρια;;

Το κάνατε κλίκα κατά του Ψηλού;

Σας φαντάζομαι να γυαλίζουν τα μάτια σας και να τρίβετε τα χέρια σας ....... "τον στριμώξαμε τον Ψηλό..... χε! χε! χε!"



Δεν είναι σωστό ούτε να είμαστε εμπαθείς με κάποιους, ούτε αυτοί οι κάποιοι να νομίζουν οτι είναι... ξεχωριστοί, επειδή γίνονται στόχος.

Όλοι μεταφέρουμε απόψεις για να αναλυθεί κάτι που ούτως ή άλλως συμβαίνει.

Δεν κάλεσε κανείς κανένα, να εκπροσωπήσει τίποτα.

Κατά συνέπεια, ούτε ο ψηλός "απολογείται" για οτιδήποτε, ούτε οι τοποθετήσεις έχουν στόχο αυτόν.

Και φυσικά δεν υπάρχουν, τουλάχιστον στην πραγματικότητα, καλοί και κακοί. Πόσο μάλλον, Έλληνες και κακοί.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2007, 16:05:57  Εμφάνιση Προφίλ
Για να ξαναθυμίσω το θέμα παραθέτω τις αρχικές ερωτήσεις:


Τι είναι εκείνο που κάνει τους ορθόδοξους Έλληνες ( ιερείς και πιστούς ) να μην αντιδρούν;

Τι νόημα έχει να υπάρχουν ακόμη αυτές οι αναφορές;

Σε τι εξυπηρετούν και ποιούς;

Είναι αλήθεια ότι στο επίσημο βιβλίο οδηγιών, προς τους ιερείς, μεταξύ άλλων υπάρχει και η προτροπή «κάθε ελληνικό να μισήται»;

Είναι απλά, ο μισελληνισμός που διαιωνίζεται ή κάτι άλλο;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2007, 16:13:47  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Γειά σε όλους.

quote:
Έχει καταντήσει η θρησκοληψία, και η φανατική προσήλωση στην εβραιογενή θρησκεία που κατα καιρούς έχει αναφέρει πολύ βαριές λέξεις κατά του Ελληνισμού που επαναλαμβάνονται ασταμάτητα ακόμα να συνδέεται με την υπερβολική αγάπη προς την πατρίδα.

Ναι φίλε μου, δυστυχώς... Αυτό είναι και επικίνδυνο κατά τη γνώμη μου. Θεωρητικά, αν είναι να διαλέξουν κάποιοι άνθρωποι ανάμεσα σε πατρίδα και θρησκεία, τι θα διάλεγαν άραγε;


quote:
Θα μπορούσε κάποιος να αναφέρει και κάποια παραδείγματα,ωστε να έχουμε μια εικόνα;


Μαράκι έχεις δίκαιο.

Παραθέτω μερικά.


Στις 25 Ιανουαρίου, του Γρηγορίου του Ναζιανζηνού στον μικρό εσπερινό ψαλλεται:
"Θεολόγω σου στόματι, θεολόγε Γρηγόριε,... εξήρανας την μωρίαν ΕΛΛΗΝΩΝ και το ψεύδος..."

Στις 17 Ιουλίου της Μαρίνας της μεγαλομάρτυρος:
"... ανδρικώ φρονήματι ηυτομόλησας και των ΕΛΛΗΝΩΝ σεβάσματα ως κόνιν ελέπτυνας".

Στις 23 του ίδιου μήνα, του Φωκά του ιερομάρτυρος:
"Έρρει των ΕΛΛΗΝΩΝ τα σαθρά πλάνης σεβάσματα και σεσιγήκασι της ματαιότητος άπασαι αι διπλόαι και το ψεύδος αυτών".

Στις 14 Οκτωβρίου, Ναζαρίου και Γεβρασίου, μαρτύρων:
"...ότι πάσαν ΕΛΛΗΝΩΝ απετέφρωσαν μανίαν...".

Και βέβαια πάντα υπάρχει και το:
"Χαίρε, Σιών, αγία μήτηρ των εκκλησιών, θεού κατηκητήριον".

Αυτό το τελευταίο είναι και το κερασάκι στην τούρτα.



Μήπως θα ήταν δυνατό να αποδώσεις, τα παραπάνω αποσπάσματα, στη νέα ελληνική γλώσσα;

Ευχαριστώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alet
Μέλος 1ης Βαθμίδας


53 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2007, 16:17:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alet
Πιστεύω ότι θα πρέπει να διευκρινιστεί ότι στα χρόνια της σύνταξης
των εν λόγω κειμένων η λέξη Έλλην, σήμαινε εθνικός, δηλαδή ειδωλολάτρης και οι αναθεματισμοί κλπ. αφορούσαν τους εθνικούς και όχι τους κατοίκους της Ελλάδας ή τους Έλληνες στην καταγωγή, πολλοί εκ των οποίων βέβαια ήταν χριστιανοί.
Δεν ήταν ύβρεις κατά του ελληνικού έθνους δηλαδή, όπως λέει ο γιαπετ, αλλά κατά των "αλλόθρησκων".

Το ουσιαστικό θέμα είναι κατά τη δική μου άποψη βέβαια, αν οι αναθεματισμοί συνάδουν με αυτά που η εκκλησία (που τότε μια και αδιαίρετη)πρεσβεύει.

"Αγάπη" από τη μία και αναθεματισμός από την άλλη δεν ταιριάζουν και πολύ...

Για να αποδίδουμε όμως σωστά και κάποια άλλα πράγματα το "Σιών" δεν είναι το κερασάκι στην τούρτα...
Σιών ήταν το όνομα της Ιερουσαλήμ (εκ του λόφου Σιών) και μια και το χριστιανικό θείο δράμα εκτυλίσεται στην Ιερουσαλήμ, δεν βρίσκω παράλογο το Χαίρε, Σιών, αγία μήτηρ των εκκλησιών, θεού κατηκητήριον, αφού και μητέρα των εκκλησιών ήταν και τόπος κατοικίας του θεού.
(ο προσδιορισμός αγία βέβαια όπως και ο τόπος κατοικίας του θεού , προυποθέτουν να είσαι χριστιανός, ιδιότητα που οι συντάκτες των κειμένων είχαν)


Fiat Lux

Edited by - alet on 04/05/2007 16:25:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2007, 16:35:37  Εμφάνιση Προφίλ

quote:
Μήπως θα ήταν δυνατό να αποδώσεις, τα παραπάνω αποσπάσματα, στη νέα ελληνική γλώσσα;

Φίλε μου, ίσως υπάρχει κάποιος εδώ μέσα που να μπορεί καλλίτερα από εμένα.
Αν ναι, τον παρακαλώ γι' αυτό.

Να σου κάνω, όμως κι εγώ μια ερώτηση, μιας και αρέσκεσαι σ' αυτές;

Να μεταφραστούν, ας πούμε, ποιές λέξεις;

Η μωρία; Η μανία; το ψεύδος; Τα σαθρά ή το έρρει που, αν δεν απατώμαι σημαίνει κάτι σαν το ( έστειλε στο διάβολο;).

quote:
Πιστεύω ότι θα πρέπει να διευκρινιστεί ότι στα χρόνια της σύνταξης
των εν λόγω κειμένων η λέξη Έλλην, σήμαινε εθνικός, δηλαδή ειδωλολάτρης και οι αναθεματισμοί κλπ. αφορούσαν τους εθνικούς και όχι τους κατοίκους της Ελλάδας ή τους Έλληνες στην καταγωγή, πολλοί εκ των οποίων βέβαια ήταν χριστιανοί.
Δεν ήταν ύβρεις κατά του ελληνικού έθνους δηλαδή, όπως λέει ο γιαπετ, αλλά κατά των "αλλόθρησκων".

Νομίζω ότι Έλλην ήταν πάντα ο Έλληνας αλλά το αντιπαρέρχομαι.
Γιατί να υπάρχουν, όμως, ακόμη αυτές οι φράσεις;


quote:
Το ουσιαστικό θέμα είναι κατά τη δική μου άποψη βέβαια, αν οι αναθεματισμοί συνάδουν με αυτά που η εκκλησία (που τότε μια και αδιαίρετη)πρεσβεύει.

"Αγάπη" από τη μία και αναθεματισμός από την άλλη δεν ταιριάζουν και πολύ...


Σωστό... Μακάρι να ήταν η μοναδική αντίφαση αυτής της θρησκείας αυτό...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2007, 17:12:17  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Να μεταφραστούν, ας πούμε, ποιές λέξεις;

Η μωρία; Η μανία; το ψεύδος; Τα σαθρά ή το έρρει που, αν δεν απατώμαι σημαίνει κάτι σαν το ( έστειλε στο διάβολο;).



Βλέπεις που και σε εσένα αυτές οι λέξεις σου έμειναν;
Και εγώ αυτό κατάλαβα.
Αυτά που κατακεραυνώνονται είναι η μωρία, το ψεύδος, η μανία, τα πάθη, το σαθρό (σάπιο), η ματαιότητα, ....... και γενικότερα ότι καταστρέφει τον άνθρωπο και τον βγάζει από τον προορισμό του και τον κάνει να χάσει την αιωνιότητα, όπως αυτή εννοείται μέσα στη Χριστιανική Πίστη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alet
Μέλος 1ης Βαθμίδας


53 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2007, 17:12:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alet
quote:

Νομίζω ότι Έλλην ήταν πάντα ο Έλληνας αλλά το αντιπαρέρχομαι.


Απ' όλες τις πηγές είναι δεδομένο ότι Έλλην στα βυζαντινά χρόνια σήμαινε εθνικός.
Η σημασία των λέξεων αλλάζει, και τώρα εθνικός δεν σημαίνει ειδωλολάτρης αλλά του έθνους.

Τέλος πάντων, όπως πολύ σωστά λες

quote:

Γιατί να υπάρχουν, όμως, ακόμη αυτές οι φράσεις;

και επίσης

quote:

Μακάρι να ήταν η μοναδική αντίφαση αυτής της θρησκείας αυτό...

Βέβαια θα πρέπει να επισημάνουμε ότι όλοι αυτοί είναι κατά δήλωσιν τους χριστιανοί, για εμένα δεν είναι, είναι πιστοί της δικής τους θρησκείας, της "εκκλησιαστικής", της "ιεραρχικής" ή όπως θέλεις τη λες.

Θέλω να πω ότι οι αντιφάσεις είναι μάλλον της "εκκλησίας" (άλλη μια λέξη που άλλαξε νόημα ή μάλλον διαστρεβλώθηκε από αυτούς) και όχι του χριστιανισμού

(η λέξη έρρει προέρχεται από το έρρω δηλαδή στα νεοελληνικά φθείρομαι)

Fiat Lux

Edited by - alet on 04/05/2007 17:34:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2007, 18:51:25  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
alet
Πιστεύω ότι θα πρέπει να διευκρινιστεί ότι στα χρόνια της σύνταξης
των εν λόγω κειμένων η λέξη Έλλην, σήμαινε εθνικός, δηλαδή ειδωλολάτρης και οι αναθεματισμοί κλπ. αφορούσαν τους εθνικούς και όχι τους κατοίκους της Ελλάδας ή τους Έλληνες στην καταγωγή, πολλοί εκ των οποίων βέβαια ήταν χριστιανοί.
Δεν ήταν ύβρεις κατά του ελληνικού έθνους δηλαδή, όπως λέει ο γιαπετ, αλλά κατά των "αλλόθρησκων".

Χωρίς να σχολιάσουμε για ποιό λόγο οι Χριστιανοί οδήγησαν τον όρο "Ελληνας" να έχει θρησκευτική σημασία από εθνική που είχε πριν απ'αυτούς (μια και αντικατέστησαν τον όρο Ελληνας με τον όρο "Ρωμαίος") να κάνω μια ερώτηση επ'αυτού.

Δηλαδή όταν αναφέρεται στην "των Ελλήνων μωράν σοφίαν", στην "των Ελλήνων φιλοσοφίαν", κτλ. σύμφωνα με σένα μπορεί να αναφέρεται π.χ. στους Αρμένιους φιλοσόφους, ναι;

Οταν αναφέρεται για παράδειγμα στους "στωϊκούς φιλοσόφους" μπορεί να αναφέρεται στους φιλοσόφους των Γαλατών;

Ενδιαφέρουσα άποψη....


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2007, 20:27:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis
quote:
Απ' όλες τις πηγές είναι δεδομένο ότι Έλλην στα βυζαντινά χρόνια σήμαινε εθνικός.
Η σημασία των λέξεων αλλάζει, και τώρα εθνικός δεν σημαίνει ειδωλολάτρης αλλά του έθνους.

για μισο λεπτο ρε παιδια
εσεις οι χριστιανοπληκτοι δεν λετε οτι το βυζαντιο διεσωσε την ελληνικη παιδεια και σκεψη;;
εσεις δεν λετε οτι χαρη στα μοναστηρια δεν χασαμε των ελληνων τις γνωσεις και αποψεις;;

πως απο την μια ειχαν ταυτησει την λεξη ελληνας με τον ειδωλολατρη και απο την αλλη προωθουσαν και δεχοντουσαν τις αποψεις των ελληνων/ειδωλολατρων;;;

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβoλωντας το κεφαλι του
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2007, 22:04:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2
quote:
Στα εκκλησιαστικά βιβλία, υπάρχουν πολλές υβριστικές, προσβλητικές φράσεις, καθώς και αναθεματισμοί, κατά των Ελλήνων και κυρίως κατά του πνεύματος και του ιδεώδους του έθνους μας.

Δυστυχώς ψάλλονται σε κάθε χριστιανικό ναό στη χώρα μας και όχι μόνο.


Τα ιδεώδη του έθνους μας πως τα αντιλαμβάνεσαι;
Σύμφωνα με τις δοξασίες των αρχαίων ότι στην άλλη ζωή ο άνθρωπος θα είναι βάτραχος;
Είναι ιδεώδη του έθνους μας οι αντιλήψεις του Πλάτωνος ότι αν ο άνδρας δεν είναι τίμιος σε τούτη τη ζωή θα τον τιμωρήσει ο θεός και θα γίνει στην επόμενη ζωή γυναίκα;
Συμφωνείς αγαπητέ με αυτές τις αντιλήψεις ή σου φαίνονται λάθος,(μωρές που λέει και η εκκλησία);
Φυσικά η εκκλησία δε διαφωνεί με τις υγιείς απόψεις των ελλήνων αλλά με αυτές που αντίκεινται στα πιστεύω της. Ειδικά σε θέματα που έχουν σχέση με την μεταθανάτιο κατάσταση.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 51 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.234375
Maintained by Digital Alchemy