ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ =-.
 Bότανα - Διατροφή - Υγεία - fitness physical Νο2
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 17
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2008, 10:17:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


_______________________________________________________________

ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕΤΟΝΟΜΑΖΕΤΑΙ ΑΠΟ:
Bότανα - Διατροφή - Υγεία - fitness physical
ΣΕ:
Bότανα - Διατροφή - Υγεία - fitness physical Νο2.

15/07/2008
_______________________________________________________________




______________________________________________________
ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΟΥ (ΚΛΙΚΑΡΕ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΕΙΣ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ):

Bότανα - Διατροφή - Υγεία - fitness physical Νο1

15/07/2008
______________________________________________________

tracker
Νέο Μέλος

Greece
6 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2008, 12:37:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tracker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλη αρχη...ξανα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2008, 16:31:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕΤΟΝΟΜΑΖΕΤΑΙ ΑΠΟ Bότανα - Διατροφή - Υγεία - fitness physical ΣΕ Bότανα - Διατροφή - Υγεία - fitness physical Νο2.





==========================================================





Εύχομαι κι εγώ με την σειρά μου καλή συνέχεια στο νέο μέρος του θέματος και να εκατοστήσουμε - στην κυριολεξία () - τις σελίδες!



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
depressed_girl
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2008, 01:56:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους depressed_girl  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας κι απο μένα..
Προχθές για καλή μου τύχη έπεσα πάνω σε αυτό το site το οποίο βρίσκω πραγματικά πολύ ωφέλιμο. Έχω διαβάσει μέχρι τη σελίδα 32 και ήδη κάποια πράγματα έχω αρχίσει να τα εφαρμόζω..
Μετά απο αρκετές διατροφικές διαταραχές (βουλιμία, ανορεξία) οι οποίες διήρκησαν περίπου 4 χρόνια (χαμένα αποφάσισα να κάνω ένα νέο ξεκίνημα και εδω και ένα μήνα περίπου έχω αρχίσει να τρώω σαν φυσιολογικός άνθρωπος.
Το πρόβήμα μου βασικά και γι αυτό ζητώ και τη βοήθεια σου φίλε ALLZARO είναι οτι απο τις πολλές αυξομειώσεις βάρους έχω γεμίσει ραγάδες παντού..
θα σου ήταν εύκολο σε παρακαλώ να μου στείλεις κι εμένα τη συνταγή για ραγάδες που αναφέρεις στη σελίδα 31???
Το έχω ψάξει αρκετά το θέμα και τα μηνύματα δυστυχώς δεν είναι και τόσο ελπιδοφόρα. Παρόλα αυτά εγω δεν το βάζω κάτω εκτός απο το οτι έχω ξεκινήσει ένα υγιεινο πρόγραμμα διατροφής, πίνω 3 λίτρα νερό περίπου τη μέρα με έχει ποιάσει μια μεγάλη εμμονή να τις ξεφορτοθώ με αποτέλεσμα να πασπαλίζομαι όλη μέρα με κρέμες,αμυγδαλέλαιο,aloe vera και οτι άλλο μπορείς να φανταστείς,(σε σημείο να βάλεις τα γέλια)δεν αφήνω σε ησυχία το δέρμα μου και εδω ακριβώς έγκειται και η απορία μου, μήπως είναι υπερβολική η χρήση που κάνω? είναι άδικος κόπος και χρόνος τελικά?
Ευχαριστώ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2008, 13:48:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι ραγάδες φίλη μου είναι ένα συνηθισμένο φαινόμενο σε εγκύους.
Για τις ραγάδες συνήθως ευθύνεται η απότομη αύξηση του ύψους ,η απότομη αύξηση του βάρους όπως και η απότομη ελάττωση βάρους και τέλος κάποια νοσήματα όπως η μακρόχρονη λήψη κορτικοστεροειδών, χρόνιες ηπατοπάθειες , φυματίωση , νευρογενής ανορεξία κ.α.
Εκτός αυτών για την δημιουργία των ραγάδων παίζει πολύ μεγάλο ρόλο η διατροφή και η άσκηση.

Η συσσώρευση του λίπους ειδικά στην κοιλιακή περιομφαλική περιοχή στους άνδρες, στους γλουτούς κυρίως στις γυναίκες καθώς και σε αλλα μέρη του σώματος ευθύνεται για τις ραγάδες ειδικά όταν στην αποτυχημένη προσπάθεια του ατόμου να χάσει βάρος οπου καταλήγει να χάσει το μυικό του ιστό χωρίς να χάσει καθόλου λίπος και να γίνει λιπόσαρκος.

Κάτι τέτοιο φαίνεται να συνέβει και σε εσένα δεν γνωρίζω την κατηγορία σου αλλά σίγουρα θα ανήκεις στην ελαφριά σκελετική κατηγορία και εκτομορφικό σωματότυπο.

Ατομα στην κατηγορία αυτή είναι περισσότερο ελλειποβαρείς με πολύ αδύνατο μυικό σύστημα, παίρνουν πολύ δύσκολα βάρος αλλά όταν πάρουν το παίρνουν σε λίπος και σπανίως σε μύς.

Το κακό με τον τύπο αυτόν είναι ότι πολύ δύσκολα θα μπορέσει να χάσει λίπος. Οπωσδήποτε θα έκανες και πολύ κακή διατροφή και με το σωματότυπο που περιγράφω παραπάνω πήρες κάποια παραπάνω κιλά ίσως απότομα, τα έχασες πάλι κάπως απότομα , τα έχασες με λανθασμένο τρόπο , έχασες πολύτιμο μυικό ιστό από τον λιγοστό που είχες , δεν εχασες καθόλου λίπος.

Θεραπείες

Λέηζερ

Εχει μεγάλη σημασία το χρώμα του δέρματος σου για το λόγο ότι στα μελαχροινά δέρματα η θεραπεία τόσο με τα λέηζερ, με τις ενυδατικές κρεμούλες, με τα λαδάκια, αλλά και με τη διατροφή εχουν κάποια επιτυχία.

Αν οι ραγάδες εχουν κάποιο ρόζ χρώμα αυτό σημαίνει ότι είναι ακόμα στο αρχικό στάδιο και θεραπεύονται ευκολα .

Σου προτείνω τα εξής.

Καλή και ισορροπημένη διατροφή όχι αχρηστες τροφές.
Φίλη μου είναι το Α και το Ω σε ότι αφορά το πρόβλημα σου.

Εάν δεν οργανώσεις τη διατροφή σου, σου εγγυώμαι προσωπικά οτι δεν θα δείς καμμία βελτίωση.
Αυτό είναι πάρα πολύ δύσκολο, απαιτεί εγκράτεια, οργάνωση, και επειδή χρειάζεται μεγάλο χρονικό διάστημα θα πρέπει να τρέφεσαι σωστά αρχίζοντας οπωσδήποτε με ένα πολύ καλό πρωινό.

Καλο θα είναι να επισκεφτείς έναν πολύ καλό διατροφολόγο να οργανώσει τη διατροφή σου.


Ένα άλλο που θα πρέπει να προσέξεις είναι τα οξέα των φρούτων οπου αυτά ενεργοποιούν την παραγωγή κολλαγόνου και ελαστίνης βοηθούν στην απολέπιση των νεκρών κυττάρων καθώς η κερατίνη στοιβάδα εκτός του ότι επανέρχεται στα φυσιολογικά της δεσμεύει και περισσότερη υγρασία πράγμα πάρα πολύ σημαντικό ειδικά στη γήρανση της επιδερμίδας , ρυτίδες, ραγάδες κλπ.

Τα σπουδαιότερα από τα οξέα φρούτων είναι το γαλακτικό οξύ, το γλυκολικό οξύ, το κιτρικό οξύ, το μηλικό οξύ και το τρυγικό οξύ.

Το γλυκολικό οξύ είναι το σημαντικότερο έχει την μικρότερη μοριακή δομή, μπορεί να διεισδύσει βαθύτερα στο δέρμα, φτάνει έως την βασική στοιβάδα και όλες οι εργαστηριακές έρευνες μας έχουν δώσει αποτελέσματα αύξησης της κυτταρικής αναγέννησης.


Ασκηση..

Να καίς περισσότερες θερμίδες

Κάνοντας μια δίαιτα και λαμβάνοντας μόνο 1200 θερμίδες στερείς από τον οργανισμό σου σημαντικά θρεπτικά στοιχεία.
Αυξάνοντας τις καύσεις σου εστω κατά 500 θερμίδες ημερησίως κερδίζεις ένα γεύμα πλούσιο σε Ω3 λιπαρά , φρουτοξέα, και οπωσδήποτε περισσότερο πρωτείνη.

Σου προτείνω το εξής.

Να αγοράσεις ένα μυοδιεγερτή.
Μετά την διατροφή και την άσκηση θα βοηθήσει πολύστο πρόβλημα σου.

Πολύ καλή περιποίηση του δέρματος, μασάζ, καθαριότητα, όχι ζεστά νερά, και ενυδάτωση με κρεμούλες που να περιέχουν ρετινόλη Α, γενικώς βιταμίνη Α C και Ε εξαιρούνται οι έγκυες γυναίκες. Οι κρεμούλες αυτές αυξάνουν την παραγωγή του κολλαγόνου, είναι μαλακτικές βοηθούν στην απολέπιση και στη δημιουργία νέων κυττάρων. Εάν χρησιμοποιήσεις τέτοιες κρεμούλες θα τις χρησιμοποιήσεις φειδωλά. Μία φορά ημερησίως κυρίως πρωινές ώρες.

Λαδάκια ..

Λάδι αβοκάντο με αιθέρια έλαια κέδρου.

Λάδι από κουκούτσι σταφυλιών με αιθέριο έλαιο κέδρου-πατσουλί.

Λάδι πατσουλί με αιθέριο έλαιο κέδρου-πεύκου.

Λάδι, αμυγδαλέλαιο-δαφνέλαιο με αιθέρια έλαια φασκόμηλου-λεβάντας-κέδρου.

Και τα 4 λαδάκια που σου προτείνω κάνουν πάρα πολύ καλή δουλειά (θα διαλέξεις ενα απο αυτά) με την προυπόθεση ότι εχεις οργανώσει τη διατροφή σου και την άσκηση σου.

Τα χρησιμοποιείς μια φορά ημερησίως αμέσως μετά το μπάνιο κάνοντας μασάζ.
Ενυδατικά γαλακτώματα σώματος του εμπορίου που δεν περιέχουν παραφίνη θα σε βοθήσουν παράλληλα με τα λαδάκια.Τα γαλακτώματα αυτά εχουν υποστεί ομογενοποίηση και δέχονται και υγρά και λάδια.
Μπορείς λοιπόν παράλληλα με τα λάδια να εφαρμόζεις μια ενα τέτοιο γαλάκτωμα θα βοηθήσει να απορροφηθεί πολύ πιο εύκολα.

Ελπίζω να σε βοήθησα..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

depressed_girl
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2008, 14:45:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους depressed_girl  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου...
Η βοήθεια σου είναι πολύτιμη για μένα αυτή τη στιγμή..
Σε γενικές γραμμές αθλούμαι σε καθημερινή βαση..παλιότερα έκανα και στίβο, θέλω να πω οτι απο μυς πάω καλά. Βασικά πιστεύω οτι πέρα απο τη διατροφή μου το πιο σημαντικό λάθος ήταν οτι δεν έπινα σχεδόν καθόλου νερό.
Τελοσπάντων οτι έγινε έγινε...
Οι συμβουλές σου πραγματικά είναι πολύ χρήσιμες.. Καλύτερη ανάλυση και απο δερματολόγο που έχω επισκευτεί.
Θα προσπαθήσω να τις κάνω πράξη..
Πέρα απο αυτές τις κρέμες και τα λαδάκια τα έτιμα, θα μπορούσες να μου στείλεις και μια δικια σου συνταγή στο e-mail??

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Stavros_13
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
84 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2008, 16:02:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Stavros_13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
allzaro οπως σου ειπα τσαι δεν μπορω να πινω.γιαουρτι με φρουτα δεν μπορω να περω στην δουλεια.φρουτα μονο ναι.δεν μπορω να τρωω "ταχίνι αμύγδαλα κριτσίνια δαμάσκηνα σε μικρές ποσότητες φυσικά" αυτα που μου ειπες απλα αντι για κριτσινια κορνφλακες και γιαουρτι?το γιαουρτι δεν κανει καλο?


για δεκατιανο να φαω φρουτα.

για μεσημεριανο θα περνω σαλατα και ριζι να τρωω.

αυτο που δεν καταλαβα ειναι γιατι ειδικα εγω να μην τρωω μακαρονια?εχουν κατι? επισις ακομα δεν εχω βρει σοκολατες πρωτεινης 90% (αν ξερεις καπου που μπορω στειλε μου) αλλα και να ειχα σε ποιο γευμα τις τρωω?

επισις αν τρωω τα φαγητα που ειπες που αυτα τρωω καθε μερα επιδει τα κανει η μητερα μου ποτε θα τρωω το ρυζι?


να μην τρωω ρυζι και σαλατα για μεσημεριανο που εχει υδατανθρακες και το βραδυ το φαγητο "αρακάς, μελιτζάνες,μπάμιες, σπανακόρυζο, γεμιστά, κουκιά, ρεβύθια , γενικώς οσπρια πάντα με ρύζι και σαλάτα σου"??

αν μπορεσεις απαντα μου σε αυτα για να καταλαβω οκ.ευχαριστω.


quote:
Το ποσοστό λίπους που εχεις επάνω σου δεν πρέπει να υπερβαίνει το 9%.

δεν ξερω.δεν ξερω και πως μπορω να δω.παντως απ'οτι βλεπω τον εαυτο μου εχω γραμμωση παντου και οπως σου ειπα τωρα που επεσα και λιγα κιλα εχουν βγει και καποιες φλεβες στους κοιλιακους.γενικα ειμαι πολυ στεγνος αλλα δεν ξερω αν ειμαι τοσο χαμηλα σε λοιπος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Stavros_13
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
84 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2008, 16:10:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Stavros_13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Οπως σου είχα πεί πολύ σημαντικό ρόλο στην πάλη παίζουν τα χέρια.
Απο τους καρπούς εως τους τρικεφάλους.
Πιστεύω οτι πρέπει να προσέξεις την εκγύμναση των χεριών σου ειδικά των καρπών και των τρικεφάλων.
Ολοι οι μύς παίζουν ρόλο αλλά αυτούς να τους προσέξεις ιδιαίτερα.
Οι προπονητές συνιστούν στους αθλητές αυτών των αθλημάτων να μην κάνουν υπερβολικά βάρη λόγω ευκινησίας.
Εγώ εχω αντίθετη άποψη ειδικά σε αυτές τις μυικές ομάδες.


οχι εχεις δικιο μας λενε να κανουμε πολλα βαρη απλα σε συνδιασμο με σχοινια και μονοζιγο pushups και με πολλες διατασεις. γενικα δινω πολυ βαση σε αυτα και μεση και ποδια.απλα αυτην την περιοδο ειναι λιγο κουρασμενα τα χιρια μου και δεν ξερω πως να τα ξεκουρασω.

επισις οταν ενοεις να γυμνασω καρπους τι ενοεις?παπια?αυτο?

οποτε μπορεσεις στειλε μου και σε ευχαριστω γενικα ακτος απο αυτα.μπορει να μπω οποτε μου τα λες εκει αλλιως στειλε εδω.τα λεμεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2008, 17:56:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
allzaro οπως σου ειπα τσαι δεν μπορω να πινω.γιαουρτι με φρουτα δεν μπορω να περω στην δουλεια.φρουτα μονο ναι.δεν μπορω να τρωω "ταχίνι αμύγδαλα κριτσίνια δαμάσκηνα σε μικρές ποσότητες φυσικά" αυτα που μου ειπες απλα αντι για κριτσινια κορνφλακες και γιαουρτι?το γιαουρτι δεν κανει καλο?

ok για το τσάι.
Τα υπόλοιπα ομως πρέπει να τα τρώς.
Το γιαούρτι είναι απαραίτητο για την καλή λειτουργία του εντέρου και οχι μόνο.
θα σου συνιστούσε να πίνεις ξυνόγαλο αν μπορέσεις να πίνεις και κεφίρ.
Στο τοπικ νο 1 γίνεται ιδιαίτερη αναφορά για το κεφίρ και τις ευεργετικές του ιδιότητες.

quote:
αυτο που δεν καταλαβα ειναι γιατι ειδικα εγω να μην τρωω μακαρονια?εχουν κατι? επισις ακομα δεν εχω βρει σοκολατες πρωτεινης 90% (αν ξερεις καπου που μπορω στειλε μου) αλλα και να ειχα σε ποιο γευμα τις τρωω?

Τα μακαρόνια παρασκευαζονται απο σιμιγδάλι (σκληρό σιτάρι), οχι ολα τα μακαρόνια.
Υπάρχουν και μακαρόνια που παρασκευάζονται απο αλεύρι, αυγά , γάλα κλπ.
Τα συνηθισμένα μακαρόνια απο σιμιγδάλι είναι πλούσια σε γλουτένη (πρωτείνη).
Αν και τα μακαρόνια θεωρούνται σύνθετοι υδατάνθρακες.
Οπως ομως είπα και προηγουμένως οι διαβητολόγοι υποστήριζουν οτι ορισμένοι σύνθετοι υδατάνθρακες δεν έχουν και τόσο αργή απορόφηση.
Το αυτό ισχύει για τα μακαρόνια.
Για το λόγο αυτό πολλοί παρασκευαστές προσθέτουν επιπλέον ξηρή γλουτένη για να μειώσουν τα επίπεδα του αμύλου καθώς και φυτικές ίνες σταριού. Εκτός αυτού προσθέτουν και σημαντικές ποσότητες μαγιάς.
Τα μακαρόνια αυτά εχουν αργή απορρόφηση από τον οργανισμό και θα μπορούσα να πώ ότι συνιστούνται .
Μακαρόνια με μακαρόνια λοιπόν εχουν τεράστια διαφορά και ορισμένοι διατροφολόγοι τα συνιστούν ανεπιφύλακτα σε αθλητές ορισμένων αγωνισμάτων όπως είναι η κολύμβηση, η σφαίρα, η άρση βαρών, ο ακοντισμός κλπ.
Στην δική σου περίπτωση οποιοσδήποτε διατροφολόγος θα σου συνιστούσε να τρώς φειδωλά ζυμαρικά.
Διαφορετική γνώμη όμως θα εχει ο προπονητής σου ο οποίος πασχίζει να σε κρατήσει στα κιλά σου ανεξάρτητα τα κιλά αυτά αν προέρχονται από μυικό όγκο η λιπώδη.
Αν σε περίπτωση λοιπόν θελήσεις να ανέβεις σε κιλά εκεί μπορείς να εντάξεις τα μακαρόνια στη διατροφή σου.

quote:
επισις ακομα δεν εχω βρει σοκολατες πρωτεινης 90% (αν ξερεις καπου που μπορω στειλε μου) αλλα και να ειχα σε ποιο γευμα τις τρωω?

Στο bodybuilding club αλλά και σε αλλά παρόμοια καταστήματα κάπου 1 ευρώ εκάστη με 10 γρ. πρωτείνη και 4 ευρώ με 25 γρ. πρωτείνη.
Τώρα τι περιέχουν... ο θεός και η ψυχή τους.. γράφουν επάνω..

quote:
επισις αν τρωω τα φαγητα που ειπες που αυτα τρωω καθε μερα επιδει τα κανει η μητερα μου ποτε θα τρωω το ρυζι?

Το ρύζι δεν είναι οπως τα μακαρόνια εχει πολύ πιο αργή απορρόφηση το ρύζι γενικώς γαρνίρει ολα μας τα φαγητά ακόμα και τις σαλάτες.
Σε καθημερινή βάση κυρίως το μεσημέρι.

quote:
να μην τρωω ρυζι και σαλατα για μεσημεριανο που εχει υδατανθρακες και το βραδυ το φαγητο "αρακάς, μελιτζάνες,μπάμιες, σπανακόρυζο, γεμιστά, κουκιά, ρεβύθια , γενικώς οσπρια πάντα με ρύζι και σαλάτα σου"??

Ανάποδα τα λές.
Να τρώς ρύζι και σαλάτα το μέσημέρι μαζί με αυτά που περιγράφεις.
Το βράδυ τρώμε συνήθως λιγότερο και οχι λαδερά φαγητά ούτε φαγητά με πολλούς υδατάνθρακες.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2008, 21:53:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
επισις οταν ενοεις να γυμνασω καρπους τι ενοεις?παπια?αυτο?

Ναί.. αλλά..
Σε έναν παλαιστή είναι πολύ σημαντικό το να εχει γερά ``χέρια``.
Οι δικέφαλοι και οι τρικέφαλοι αποσκοπούν στο να μπορέσει ο αθλητής να σπρώξει ή να έλξει κάτι.
Για να μπορέσει όμως να κρατήσει αυτό που θα σπρώξει ή να το έλξει θα πρέπει ο καρπός να πάρει την ανάλογη κλίση και να μπορέσει να κρατήσει δυνατά και συγχρόνως να κάμψει ή να εκτείνει καθώς και να στρέψει προς τα εσω-εξω τον καρπό και το χέρι.

Οι μύς αυτοί είναι αρκετοί και ο σημαντικότερος από ολους είναι ο ``ωλένιος καμπτήρας`` ο οποίος φέρει δύο κεφαλές την ``βραχίονια`` που εκφύεται στο βραχίονιο οστό και την ``ωλένια`` που εκφύεται από το ωλέκρανο και καταφύεται στον καρπό.
Δουλειά του είναι να κάμπτει και να προσάγει τον καρπό.
Ο μύς αυτός δουλεύει όπως ακριβώς δουλεύει και ο δικέφαλος μύς.

Εκτός αυτού υπάρχουν και κάποιοι μύες οι οποίοι δεν γυμνάζονται μεθοδευμένα σχεδόν ποτέ.
Ενας από αυτούς είναι ο αντίστροφος του ``ωλένιου καμπτήρα`` ο ``ωλένιος εκτείνων`` ο οποίος εκφύεται από την παρακονδύλια απόφυση και από την περιτονία του πήχη αλλά και από το μεσομύιο διάφραγμα και δουλειά του είναι να εκτείνει και να προσάγει τον καρπό.
Η ομάδα αυτών σπανίως γυμνάζεται .
Οι δύο αυτές μυικές ομάδες ευθύνονται για την κάμψη και την έκταση του καρπού.
Εκτός αυτών των δύο κινήσεων ο καρπός μπορεί να κάμψει και να εκταθεί και υπο κλίση. Εκεί αναλαμβάνουν άλλες μυικές ομάδες όπως ο αγκωνιαίος ο κερκιδικός ο οποίος ταυτίζεται με τον ωλένιο ο βραχιονοκερκιδικός μύς και αλλοι πολλοί.
Αν θέσουμε τον καρπό μας παράλληλα με το έδαφος αυτός μπορεί να κινηθεί προς τα πάνω προς τα κάτω δεξιά και αριστερά.
Αν τον θέσουμε δεξιά και τον κρατήσουμε εκεί θα μπορεί να κινηθεί πάλι προς τα πάνω και προς τα κάτω. Το ιδιο και αν τον κρατήσουμε σταθερά δεξιά.
Ο καρπός μπορεί να περιστραφεί μαζί με τον πήχη με την βοήθεια των παραπάνω μυών και υπομόχλιο τα δάκτυλα.
Παρα πολύ σημαντικές μυικές ομάδες συνήθως παραμελημένες...

Edited by - allzzaro on 16/07/2008 21:54:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

depressed_girl
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2008, 06:15:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους depressed_girl  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα.. εχω κάποιες απορίες ακόμα..
Όσον αφορά τα οξέα φρούτων που μου προανέφερες... μπορείς να μου πεις το γλυκολικό οξύ, που είναι και το πιο σημαντικό σε ποιες τροφές περιέχεται έτσι ώστε να αυξήσω την ποσότητα αυτών?

Επίσης παρέληψα να ρωτήσω για τα διάφορα βότανα.Πίνω 2 τη μέρα ένα πρωι και ένα απόγευμα (Επιλέγω συνήθως πράσινο τσάι, φασκόμηλο,δίκταμο,μαύρο τσάι, τσάι του βουνού,μέντα,βασιλικό... αυτά προς το παρόν.. να συνεχίσω να πίνω κανονικά και σε ποιο να΄δώσω μεγαλύτερη προτίμηση?

Και κάτι ακόμη..απο έτιμες κρέμες χρησιμοποιώ την kelosoft, ποιά είναι η άποψη σου γι αυτή? Ενδεικτικά να σου πω οτι οι ραγάδες που έχω είναι λευκές και οι περισσότερες είναι λεπτές..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2008, 09:34:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όσον αφορά τα οξέα φρούτων που μου προανέφερες... μπορείς να μου πεις το γλυκολικό οξύ, που είναι και το πιο σημαντικό σε ποιες τροφές περιέχεται έτσι ώστε να αυξήσω την ποσότητα αυτών?

Oταν λέμε οξέα φρούτων εννοούμε το ΑΗΑ Alfa- Hydroxy- Acids.
Eίναι ήπια οργανικά οξέα που όπως δηλώνει το όνομά τους περιέχονται σε διάφορα φρούτα και σε άλλα φυσικά προϊόντα όπως το ζαχαροκάλαμο, το ξινόγαλα, τα κίτρα, τα λεμόνια, τα μήλα, τα πορτοκάλια, τα σταφύλια και πάρα πολλά άλλα.
Υπάρχουν ενυδατικές κρέμες στα φαρμακεία που περιέχουν γλυκολικό οξύ, βιταμίνη C και ρετινόλη καθώς και κάψουλες που περιέχουν τα συστατικά αυτά.

quote:
Επίσης παρέληψα να ρωτήσω για τα διάφορα βότανα.Πίνω 2 τη μέρα ένα πρωι και ένα απόγευμα (Επιλέγω συνήθως πράσινο τσάι, φασκόμηλο,δίκταμο,μαύρο τσάι, τσάι του βουνού,μέντα,βασιλικό... αυτά προς το παρόν.. να συνεχίσω να πίνω κανονικά και σε ποιο να΄δώσω μεγαλύτερη προτίμηση?

Να μην πίνεις καφέ και να πίνεις πράσινο τσάι.Πάρα πολύ καλό είναι το τσαι linea της lipton με πράσινο τσάι και εσπεριδοειδή και κίτρο. Είναι λίγο πικρό αλλά κάνει θαύματα. Πρωινές ώρες και απογευματινές.


Φίλη μου σου είπα και προηγουμενως ότι η διατροφή και η άσκηση είναι ή λύση στο προβλημα σου.
Εκτός από αυτά τα δύο ιδιαίτερο ρόλο παίζει και η τοξικότητα.
Το τσιγάρο είναι ενας σημαντικός παράγοντας γήρανσης του δέρματος.
Οι ραγάδες σου είναι σε προχωρημένο στάδιο.

quote:
Και κάτι ακόμη..απο έτιμες κρέμες χρησιμοποιώ την kelosoft, ποιά είναι η άποψη σου γι αυτή? Ενδεικτικά να σου πω οτι οι ραγάδες που έχω είναι λευκές και οι περισσότερες είναι λεπτές..

Ρωτάς την κρέμα kelosoft.
Είναι μια φαρμακευτική κρέμα που εχει κάπου 50 ευρώ και εχει αναπλαστικές ιδιότητες. Οι δερματολόγοι την συστήνουν για την αντιμετώπιση των μετεγχειρητικών ουλών και γενικά για τον αποχρωματισμό των ουλών.
Βασικό του συστατικό είναι το Υοσκύαμος (Hyoscyamus niger).
Είναι ενα φυτό πολύτιμο μέν στη φαρμακευτική αλλά και επικίνδυνο της οικογένειας των Σολανωδών (Solanaceae).
Το βότανο αυτό δρά κατά εναν πολύ παράξενο τρόπο ειδικά οταν αναμιχθείμε αλλες ουσίες και είναι ενα πάρα πολύ ισχυρό παραισθησιογόνο και οχι μόνο.Η χρήση του πρέπει να γίνεται μόνο με ιατροφαρμακευτική οδηγία.
Από ότι αντιλαμβάνεσαι η χρήση του δεν θα πρέπει να γίνεται αλόγιστα και μακροχρόνια. Συνιστάται σε αυτές τις περιπτώσεις απο τους δερματολόγους μπορείς να το χρησιμοποιήσεις αφού συμβουλευτείς εναν δερματολόγο και αφού διαβάσεις τις οδηγίες χρήσης.
Καλό θα είναι εαν χρησιμοποιήσεις το kelosshoft να μην χρησιμοποιείς αλλες κρέμες ούτε λαδάκια ειδικότερα με αιθέρια έλαια.
Τα λαδάκια που σου συνιστώ είναι ακίνδυνα και θα μπορείς να τα χρησιμοποιείς ευρέως και πάνω στις ραγάδες και σε ολο το σώμα.

Φίλη μου σου είπα και προηγουμένως ότι η διατροφή και η άσκηση είναι ή λύση στο προβλημα σου.
Εκτός από αυτά τα δύο ιδιαίτερο ρόλο παίζει και η τοξικότητα.
Το τσιγάρο είναι ενας σημαντικός παράγοντας γήρανσης του δέρματος.
Εάν δεν λύσεις αυτά τα τρία (διατροφή-άσκηση-κάπνισμα κάθε τσιγάρο ισοδυναμεί με χιλιάδες ελεύθερες ρίζες) ουσιαστική λύση δεν πρόκειται να δείς στο πρόβλημα σου. Αντίθετα οσες κρέμες και να χρησιμοποιήσεις και οσα λαδάκια οσο και να πασαλειφτείς όπως ανέφερες δεν πρόκειται να κάνεις τίποτα.

Για να σου πώ περισσότερα καλό θα είναι να εχω μία πλήρη εικόνα της κατάστασης σου, κάτι που εχω στείλει στο mail σου.
Μπορείς ή να μου στείλεις mail ή να τα περιγράψεις εδώ..

Edited by - allzzaro on 17/07/2008 09:56:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Stavros_13
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
84 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2008, 20:11:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Stavros_13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
σε ευχαριστω πολυ για ολα.τα καταλαβα και σιγα σιγα θα τα αποστηθησω.το μονο που ειχα μπερδεψει ειναι οτι δεν ηξερα οτι συνδυαζονται το ρυζι με αρακά, μελιτζάνες,μπάμιες, σπανακι, γεμιστά, κουκιά, ρεβύθια , γενικώς οσπρια.

οσο για τις σοκολατες πρωτεινης επιδει γενικα εχω κομπλεξ με τα συμπληροματα και επιδει αυτα δεν τα εμπιστευομαι καθολου κιολας δεν θα παρω.εχθες ημουν σε ενα τετοιο μαγαζι να παρω επικαρπιο και απο περιεργεια ειδα τι περιεχουν και ελεγε "ταυρινη,γλουταμινη,πρωτεινη καποια γραμματια,υδατανθρακες,λιπη,..κ.α που δεν θυμαμαι και λεω τι ειναι αυτα αστο καλυτερα να φαω το φαγακι μου:)


οσο για το βραδυ να σε ρωτησω αφου δεν κανουν υδατανθρακες κανει να τρωω ασ πουμε αυγα με σαλατα,ή φαγητο,...κατι πρωτεινουχο?καλο ειναι?τι πρωτεινεις για βραδυ?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2008, 14:31:09  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
allzzaro

Να μαι και εγώ... Τελικά όλοι έχουμε τα προβληματάκια μας ή τις προβληματάρες μας σε σχέση με το σώμα μας.... και ΤΙ τύχη να σε έχουμε κοντά μας...
Λοιπόν να ρωτήσω δύο πράγματα..
η επιδερμίδα μου είναι κανονική προς ξηρή και πάντοτε με μία απλή κρεμούλα στο πρόσωπο ήμουνα μία χαρά, εννοώ πως δεν ένιωθα τραβηγμένο το δέρμα μου, όμως τα τελευταία δύο χρόνια έχω έντονη ξηροδερμία στο σώμα και φυσικά το χειμώνα εντείνεται. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί συμβαίνει αυτό? Νερό πίνω αρκετό, περίπου 2 λίτρα το καλοκαίρι και περισσότερο από 1 λίτρο το χειμώνα, σκέφτομαι πως ίσως μου λείπει κάποια βιταμίνη.. δεν ξέρω.. εσύ τί λες? Τί με συμβουλεύεις?

Επίσης, η μητέρα μου έχει οστεοπόρωση και έχω ακούσει πως είναι κληρονομικό. Βασικά είμαι πολύ λεπτή 48 κιλά με 1,64 ύψος. Δεν είναι όμως κάτι που προσπαθώ, είναι κάτι απολύτως φυσιολογικό για μένα αφού πάντα ήμουν σε αυτά τα επίπεδα, τρώω τα πάντα απλά δεν καταναλώνω ποσότητες. Το επισημαίνω για να μην πάει το μυαλό σου πως είμαι ανορεξική ή κάτι τέτοιο. Ήθελα να σε ρωτήσω αν υπάρχει τρόπος για να αποφύγω κάτι αντίστοιχο στο μέλλον?

Να είσαι πάντα καλά και σε ευχαριστώ προκαταβολικά...

Υ.Γ. : τί είναι ο μυοδιεγερτής?


Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ


Η ομορφιά απλώνεται.....

S I M O R I L .......

Edited by - simori on 20/07/2008 14:40:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

τζιτζικας
Μέλος 1ης Βαθμίδας


104 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2008, 12:37:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους τζιτζικας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ηθελα να ρωτησω τον αγαπητο allzzaro για την δοθιηνωση (καλογεροι κολασμενοι βοσκουντες βουρκον ακαθαρσιας.) Συνεστησαν βαμμα εχινακειας, ημερησιως δυο φορες μισο κουταλι του τσαγιου για ένα μηνα, προς καταπολεμησην της λοιμοξεως. Είναι το φαρμακο αυτό καλυτερο ή χειροτερο της ασθενειας ;; Συνηθιζεται καποια αλλη φυσικη θεραπεια αποτελεσματικη ;; Ισως γνωριζεις κατι να προτεινεις.

Επισης αν γινεται να μας πεις δυο λογια για την σταφυλοαποτοξινωση, συντομα ειναι η εποχη των σταφυλιων. Ο παλαιμαχος υγιεινιστης Νικος Φοραδης αναφερει τις εξης λεπτομερειες, σταφυλι σκετο, διοτι μαζι με άλλες τροφες το σταφυλι προκαλει στιο αιμα δηλητηριαση και όχι αποτοξινωση, 3 μερες μονο νερο για ξεδιψασμα δηλ. απολυτη νηστεια, 3 μερες χυμο σταφυλιων, 3 μερες μισο χυμο μισο νερο με μια κουταλια σουπας σκονη από μαγια μπυρας, 10 μερες σταφυλια, τα αμασητα φλουδια και κουκουτσια απομακρυνονται του στοματος βεβιασμενως δηλ. τα φτυνουμε, τις πρωτες 6 ημερες από ενας υποκλεισμος με καθετηρα, η θεραπεια συνοδευεται από καποια μορφη σωματικης ασκησεως. Εμενα αυτά μου φαινονται εξωπραγματικα, δηλ. για αστικο περιβαλλον, εκτος αν εννοειτε κεντρον θεραπειας και περιθαλψεως. Δεν ειμαστε βαρεως τραυματισμενοι, κατι πιο συντομο, δηλ. δυο τρεις μερες σκετο σταφυλι, θεωρειται ότι δεν κανει τιποτα ;;


Ολη τη μερα ψελνω,πανω στο δενδρο!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sugar84
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2008, 18:44:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sugar84  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΣΑΣ,ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ!ΕΝΑ ΣΤΕΠΕΡ ΚΑΙ ΕΝΑ ΣΟΡΤΣ ΕΦΙΔΡΩΣΗΣ ΤΕΛΙΚΑ ΣΥΜΒΑΛΟΥΝ ΣΤΗΝ ΑΠΩΛΕΙΑ ΚΙΛΩΝ Η ΚΑΙ ΠΟΝΤΩΝ?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2008, 16:39:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΓΕΙΑ ΣΑΣ,ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ!ΕΝΑ ΣΤΕΠΕΡ ΚΑΙ ΕΝΑ ΣΟΡΤΣ ΕΦΙΔΡΩΣΗΣ ΤΕΛΙΚΑ ΣΥΜΒΑΛΟΥΝ ΣΤΗΝ ΑΠΩΛΕΙΑ ΚΙΛΩΝ Η ΚΑΙ ΠΟΝΤΩΝ?

Σε πολύ μικρό βαθμό φίλη μου... μηδαμινό..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2008, 17:45:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εμενα αυτά μου φαινονται εξωπραγματικα, δηλ. για αστικο περιβαλλον, εκτος αν εννοειτε κεντρον θεραπειας και περιθαλψεως. Δεν ειμαστε βαρεως τραυματισμενοι, κατι πιο συντομο, δηλ. δυο τρεις μερες σκετο σταφυλι, θεωρειται ότι δεν κανει τιποτα ;;

Φίλε τζίτζικα οπου ολη την ημέρα ψέλνεις πάνω στα δένδρα αναφέρεις δύο θέματα.δ
Το πρώτο είναι η διοθήνωση μάλλον αυτό θα εννοείς οταν λές ``δοθιηνωση`` οπου καλόγεροι κολασμενοι βοσκουντες βουρκον ακαθαρσιας συνιστούν βάμμα εχινάκειας και το δεύτερο είναι η σταφυλοθεραπεία οπου ο παλαίμαχος υγιεινιστής Νίκος Φοράδης γράφει για τη σταφυλοθεραπεία.
Κάποιος ο οποίος εχει διοθήνωση δεν μπορεί να κάνει σταφυλοθεραπεία και ειδικά με τον τρόπο που περιγράφει ο συγγραφέας.
Σταφυλοθεραπεία με τον τρόπο που περιγράφει ο συγγραφέας μπορεί μόνον να κάνει κάποιος που ασχολείται συστηματικά εχεις τις γνώσεις, γνωρίζει τις συνέπειες αλλά και τις παρενέργειες της θεραπείας.
Λογικό είναι φίλε τζίτζικα οταν κάποιος τρέφεται αποκλειστικά με σταφύλια για 10 μέρες να παρουσιάσει δυσκοιλιότητα σε τέτοιο βαθμό που να χρησιμοποιηθεί κένωση του εντέρου.
Ποιός ο λόγος ομως να χρησιμοποιήσεις τη σταφυλοθεραπεία για τρείς μέρες μόνο οταν ο παλαίμαχος υγιεινιστής αναφέρει οτι για να γίνει πλήρης η θεραπεία χρειάζονται 10 ημέρες ωστε να προκληθεί η δυσκοιλιότης και να γίνει κένωση του εντέρου που ούτως ή αλλως αυτός είναι και ο ουσιαστικός σκοπός της θεραπείας.

Σε οτι αφορά τη διοθήνωση φίλε τζίτζικα το βάμμα εχινάκειας δεν είναι χειρότερο της ασθένειας. Το χειρότερο είναι οτι ο οργανισμός αυτου που προσβλήθηκε απο διοθήνωση δεν εχει αυτοάμυνα καθώς η ασθένεια χαρακτηρίζεται ως δερματική μικροβιακή λοίμωξη.
Για το βότανο εχινάκεια εχω κάνει αναφορά στις αρχικές σελίδες του πρώτου τόπικ καθώς ενισχύει το ανοσοποιητικό βελτιώνει την αντίδραση του οργανισμού σε μολύνσεις, καθώς διαθέτει αντιμικροβιακές ιδιότητες και αντιφλεγμονώδεις ιδιότητες.

Αλήθεια τώρα που το καλοκαίρι βρίσκεται στό φόρτε του εχεις σκεφθεί τι θα κάνεις το χειμώνα?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2008, 17:48:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
simori
quote:
η επιδερμίδα μου είναι κανονική προς ξηρή και πάντοτε με μία απλή κρεμούλα στο πρόσωπο ήμουνα μία χαρά, εννοώ πως δεν ένιωθα τραβηγμένο το δέρμα μου, όμως τα τελευταία δύο χρόνια έχω έντονη ξηροδερμία στο σώμα και φυσικά το χειμώνα εντείνεται. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί συμβαίνει αυτό? Νερό πίνω αρκετό, περίπου 2 λίτρα το καλοκαίρι και περισσότερο από 1 λίτρο το χειμώνα, σκέφτομαι πως ίσως μου λείπει κάποια βιταμίνη.. δεν ξέρω.. εσύ τί λες? Τί με συμβουλεύεις?

Γειά σου φίλη μου simori
Ακου..
Λάδι jojoba...
To λάδι αυτό που παράγεται από τον καρπό ενός θαμνώδους φυτού που ανήκει στην οικογένεια Simmondsiaceae, είναι κάτι σαν υγρό κερί... και εχει ευεργετικές ιδιότητες για το δέρμα καθώς η δομή του
του μοιάζει με το φυσικό σμήγμα του ανθρώπινου δέρματος και γι’ αυτό μπορεί να εισχωρήσει στην επιδερμίδα ευκολότερα από κάθε άλλο έλαιο.
Εξαιρετικό ενυδατικό ειδικά για ξηρές και ώριμες επιδερμίδες εχει ενυδατική και μαλακτική και αντιφλεγνονώδη δράση συνδυάζεται με όλα τα υπόλοιπα καλλυντικά λαδάκια περιέχει μυριστικό οξύ και πρωτείνες μέταλλα καθώς και σημαντικές ποσότητες βιταμίνης Ε.
Επιβραδύνει τη διαδικασία της γήρανσης και συγκρατεί την υγρασία στους ιστούς διατηρώντας το δέρμα ελαστικό.

Το λάδι jojoba μαζί με το καροτέλαιο ανήκουν στην ναυαρχίδα των λαδιών για την περιποίηση δέρματος.

Ένα γαλάκτωμα σώματος που δεν περιέχει παραφίνη μπορείς να βρείς στο εμπόριο σου συστήνω το body milk KINGS & QUEENS, cinnamon orange μόνον 6 ευρώ τα 200 ml στο οποίο μπορείς να διαλύσεις μερικές σταγόνες λάδι τζοτζόμπα και μερικές σταγόνες καροτέλαιο και να εχεις ένα άριστο γαλάκτωμα με πολλές θεραπευτικές και καλλυντικές ιδιότητες.
Είναι θαυμάσιο…

Αρκετό νεράκι με όζον υπάρχει στο εμπόριο … ψάρια με λιπαρά όπως σαρδέλες, σολωμός , ξιφίας, ζαργάνες, γόπες και ξηροί καρποί ωμοί ανάλατοι το πρωί μαζί με κοπανισμένο λιναρόσπορο και αρκετά καρότα.

Σε ότι αφορά την οστεοπόρωση το ασβέστιο και η βιταμίνη D παίζουν τον σημαντικότερο ρόλο και κατόπιν η ισορροπημένη διατροφή και το κάπνισμα καθώς και η σωματική άσκηση.
Η λογική εκθεση στον ήλιο είναι ενας πολύ σημαντικός παράγοντας καθώς και αυξημένη μυική μάζα.

Όχι κάπνισμα λοιπόν, καλή και εκλεκτή τροφή , γυμναστική με βάρη και κολύμπι , λογική και ασφαλής έκθεση στον ήλιο και αρκετά γαλακτοκομικά καθώς ψάρια αφρόψαρα σαν αυτά που σου ανέφερα λαχανικά πράσινου σκούρου χρώματος σπανάκι σταυροειδή λαχανικά δλδ λάχανο μπρόκολο, κουνουπίδι, ξηροί καρποί κυρίως αμύγδαλα πορτοκάλια.
Οι ημερήσιες ποσότητες ασβεστίου θα πρέπει να ανέρχονται στα 1.500 mg ημερησίως.

O μυοδιεγερτής είναι μια συσκευή που διοχετεύει ρυθμιζόμενο εναλλασσόμενο ρεύμα αλλά με πολικότητα στους μύς.
Διαθέτει ένα ή και περισσότερα κανάλια.
Συνήθως είναι δικάναλο.
Δύο ηλεκτρόδια με ένα ειδικο τζέλ εφαρμόζεται ο θετικός πόλος στον τένοντα κατά προσέγγιση στο σημείο που εκφύεται και ο αρνητικός στο σημείο που καταφύεται. Αυτό δεν είναι απόλυτο βέβαια αλλά συνιστάται.
Από εκεί και μπρός ρυθμίζουμε τη συχνότητα που θέλουμε από 2 MHZ εως 120 ανάλογα με τη συσκευή.
Εκτός αυτού ρυθμίζουμε και τη τάση του ρεύματος ανάλογα με το τι θέλουμε ένα πετύχουμε αλλά και την απόσταση των ηλεκτροδίων.
Οι καλοί μυοδιεγερτές συνοδεύονται από ένα εγχειρίδιο που επεξηγεί τη χρήση του αναλυτικά.
Είναι ένα μηχάνημα με πολλαπλές χρήσεις καθώς και έτοιμα προγράμματα και συνιστάται για οσους θέλουν μυική ανάπτυξη , για οσους πάσχουν από φλεγμονές, κλπ.
Είναι καταπλητικό.
Μία λιπομετρική ζυγαριά ενας μυοδιεγερτής δεν πρέπει να λείπουν από κανέναν...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2008, 18:00:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
οσο για το βραδυ να σε ρωτησω αφου δεν κανουν υδατανθρακες κανει να τρωω ασ πουμε αυγα με σαλατα,ή φαγητο,...κατι πρωτεινουχο?καλο ειναι?τι πρωτεινεις για βραδυ?

Eσύ ειδικά φίλε μου θα πρέπει να εχεις δύο βραδυνά.
Ενα νωρίς μετά το απόγευμα και ενα αργά το βράδυ μετα την προπόνηση.

Σε οτι αφορά το βραδυνό μετά την προπόνηση είναι πάρα πολύ σημαντικό και καλό θα είναι να πίνεις να ποτήρι κεφίρ ή αν δεν το βρίσκεις ενα ποτήρι ξυνόγαλα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sugar84
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2008, 20:02:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sugar84  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙ!ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΑΤΕ ΣΤΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΜΟΥ!ΕΠΕΙΔΗ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΚΑΛΑ ΤΑ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ "ΔΙΑΙΤΑ" ΚΑΙ"ΔΙΑΤΡΟΦΗ" ,ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΑΓΑΠΗΤΕ allzzaro ΕΑΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΤΕ ΜΙΑ ΔΙΑΙΤΑ Η ΟΠΟΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΗ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟ ΜΕΤΑΒΟΛΙΣΜΟ ΜΟΥ.Η ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΖΗΤΩ,ΕΑΝ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΑ ΤΟΤΕ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΚΑΤΕΥΘΥΝΤΗΡΙΕΣ ΟΔΗΓΙΕΣ ΠΑΝΩ ΣΤΑ ΔΥΟ ΑΥΤΑ ΘΕΜΑΤΑ....ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Stavros_13
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
84 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2008, 20:26:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Stavros_13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
συγνωμη για την αργοπορια αλλα δεν ειχα χρονο.θελω να σε ρωτησω τι το τοσο σημαντικο στο κεφιρ ή ξινογαλα γιατι διαβασα και δεν καταλαβα και πολλα.οπος το γαλα δεν πρεπει και το ξινογαλα να εχει αρνητικα?

κατι αλλο τι ειναι ο μυοδιεγερτής?γιατι ειπες οτι δεν πρεπει να λειπουν απο κανεναν?πιστευεις οτι ειναι καλο να κανεις μυικη μαζα βαζοντας αυτον τον μυοδιεγερτη?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2008, 17:15:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΖΗΤΩ,ΕΑΝ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΑ ΤΟΤΕ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΚΑΤΕΥΘΥΝΤΗΡΙΕΣ ΟΔΗΓΙΕΣ ΠΑΝΩ ΣΤΑ ΔΥΟ ΑΥΤΑ ΘΕΜΑΤΑ....ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.!!!

Φίλη μου φαίνεται τόσο δύσκολο αλλά είναι τόσο απλό..
Για να γίνω πιο κατανοητός δεν θα αναφερθώ στη δίαιτα και την διατροφή, αυτό είναι κάτι που το εχω κάνει και εχω γεμίσει 50 σελίδες υποδεικνύοντας τον σωστό τρόπο.
Θα αναφερθώ σε κάτι αλλο...

Ο σημερινός άνθρωπος διαφέρει κατά πολύ απο ενα αλλο είδος ανθρώπου που έζησε στο παρελθόν.
Εκείνος ήταν αναγκασμένος να τριγυρνά για την τροφή του να κυνηγά και να ζεί μέσα στη φύση. Ηταν προικισμένος ωστε να μπορεί να ανταποκριθεί στις ανάγκες της εποχής εκείνης.
Η Φύση καθόριζε για αυτόν τα πάντα και ήταν για αυτόν τα πάντα και ως τροφοσυλέκτης και κυνηγός άθελα του ο οργανισμός του έθετε σε λειτουργία διάφορους μηχανισμούς για να αμυνθεί και για να βρεί την τροφή του. Οι μηχανισμοί αυτοί φρόντιζαν αφενός να βρεί την τροφή του και να δράσει και αφετέρου φρόντιζαν να τον κρατούν σε μια καλή φυσική κατάσταση, διατηρώντας τη χημική του δομή σε μία ισορροπημένη κατάσταση.
Ζούσε ομως μέσα στην άγνοια αλλά Κάτι τον Καθοδηγούσε ωστε να φτάσει στον 21ο αιώνα.

Σήμερα ο άνθρωπος δεν μπορεί πλέον να ζήσει οπως τότε.
Ο σύγχρονος άνθρωπος χαρακτηρίζεται ως υπερνοήμων και αυτό τον οδήγησε να εφεύρει διάφορα ούτως ώστε να κάνει την ζωή του πιο άνετη και πιο ξεκούραστη.
Δεν ζεί πλέον στην άγνοια, γνωρίζει πως λειτουργεί και έτσι προσπαθεί να θέτει σε λειτουργία αυτούς τους αρχέγονους μηχανισμούς οχι για να βρεί την τροφή του, ούτε για να αμυνθεί αλλά μόνο για να μπορεί να διατηρεί τον οργανισμό του οπως ακριβώς κατασκευάστηκε.
Ως υπερνοήμων όν προσπαθεί να κατασκευάζει διάφορα μηχανήματα-ουσίες που να τού προσφέρουν το επιθυμητό αυτό αποτέλεσμα με λιγότερη κούραση και ασφάλεια. Τα μηχανήματα-ουσίες αυτά κατά καιρούς αποδεικνύονται οχι απλά αναποτελεσματικά αλλά και καταστροφικά.

Οι δύο τρόποι που ωφέλησαν ποτέ τον άνθρωπο ωστε να κρατεί τον μεταβολισμό του άθελα του, χωρίς εκείνος να επιδιώξει κάτι το συγκεκριμένο είναι δύο.
Το περπάτημα και η επαφή του με το νερό.
Ενα απο τα δύο ή και τα δύο, είναι κάτι που μπορεί να το κάνει κάθε ώρα κάθε στιγμή,κάθε μέρα.
Χωρίς κανένα απολύτως εφόδιο μπορεί να έρθει σε επαφή με το νερό, ενα στοιχείο της Φύσης που του είναι ιδιαίτερα γνώριμο και οικείο.
Οι δύο αυτές δράσεις του θα ενεργοποιήσουν τους αρχέγονους αυτούς μηχανισμούς και σύμφωνα με τις γνώσεις και τεχνικές τις οποίες κατέχει πλέον θα μπορέσει να εξελίξει προς όφελος του κατά τον καλύτερο τρόπο, ηθελημένα του πλέον και οχι αθελά του.

Δύο απο τις πιο καταστροφικές εφευρέσεις του ανθρώπου είναι το αυτοκίνητο και το segway...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2008, 00:48:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θέλοντας κάτι να προσφέρω και εγώ σε αυτό το έργο που προσφέρει τόσο καιρό, ακούραστα, ο allzzaro,θεώρησα καλό να μοιραστώ μαζί σας κάτι που βρήκα να έχει ενδιαφέρον και ίσως βοηθήσει κάποιους συνανθρώπους μας.

Από το www.vita.gr


Λιβάνι: Κάνει… θαύματα σε 7 μέρες!

Από δοκιμές που πραγματοποίησαν αμερικανοί ερευνητές για την καταπολέμηση της αρθρίτιδας με συμπληρώματα λιβανιού, διαπίστωσαν ότι το πανάρχαιο φυτό διαθέτει πραγματικά θαυματουργές ιδιότητες ενάντια στη χρόνια πάθηση, οι οποίες μάλιστα γίνονται αισθητές σε μόλις επτά ημέρες.

Στη μελέτη, που ανήκει στους ειδικούς του Πανεπιστημίου της Καλιφόρνιας, συμμετείχαν συνολικά 70 άνδρες και γυναίκες με οστεοαρθρίτιδα στα γόνατα. Σε κάποιους από αυτούς οι επιστήμονες χορήγησαν κάψουλες από απόσταγμα λιβανιού σε δύο διαφορετικές δόσεις, ενώ σε κάποιους άλλους έδωσαν ψευδοφάρμακα.

Μετά την πάροδο επτά μόλις ημερών, διαπίστωσαν ότι όσοι λάμβαναν την υψηλότερη δόση εμφάνιζαν ήδη σημαντική βελτίωση. Κατά την ολοκλήρωση της θεραπείας, όπως δημοσιεύεται στο επιστημονικό έντυπο «Arthritis Research & Therapy», οι ασθενείς που έπαιρναν λιβάνι δήλωσαν ότι ο πόνος και η δυσκαμψία είχε μειωθεί κατά 2/3.

Οι ειδικοί τονίζουν ότι πρόκειται για ένα φυσικό τρόπο αντιμετώπισης της νόσου χωρίς παρενέργειες, σε αντίθεση με τις συμβατικές θεραπείες, με παυσίπονα και αντιφλεγμονώδη φάρμακα, που χρησιμοποιούνται συνήθως κατά της αρθρίτιδας.

***Και για αρχή, μήπως θα ήταν καλό να αρχίσουμε, ιδιαίτερα όσοι πάσχουν από αρθρίτιδα, να πηγαίνουμε πιο συχνά στην εκκλησία, έτσι για να παίρνουμε τη δόση μας και δωρεάν κιόλας;;

(εγώ, τουλάχιστον, από όσο μπορώ να ξέρω, προς το παρόν, δεν πάσχω από αρθρίτιδα).

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2008, 10:27:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
***Και για αρχή, μήπως θα ήταν καλό να αρχίσουμε, ιδιαίτερα όσοι πάσχουν από αρθρίτιδα, να πηγαίνουμε πιο συχνά στην εκκλησία, έτσι για να παίρνουμε τη δόση μας και δωρεάν κιόλας;;

Αγαπητέ Ψηλέ, προσωπικά η μυρωδιά του λιβανιού με ενοχλεί σε μεγάλο βαθμό.
Όταν ήμουν παιδί και πήγαινα στην εκκλησία μου ερχόταν τάση λιποθυμίας όποτε έβγαινε ο παπάς και θυμιάτιζε και 1 - 2 φορές έπεσα τ' ανάσκελο.

Το ίδιο κόντεψα να πάθω κι όταν μια ψυχή παλιότερα με έτρεχε τον έρμο σε μεγάλο κατάστημα αλυσίδας καλλυντικών κι από τα πολλά αρώματα που πλανιώνταν στον αέρα μου γύρισε το μάτι ανάποδα...



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Kostas29
Νέο Μέλος


8 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2008, 19:42:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kostas29  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα
Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος τρόπος να βάψω κάπως τα μαλλιά μου με φυσικό τρόπο
Έχω αρχίσει κ βγάζω άσπρες τρίχες κυρίως στα πλάγια.
Έχω ψάξει για το henna plus αλλά δεν το έχω βρει
Κάτι έχω ακούσει για το χαμομήλι κ το δεντρολίβανο κ φασκόμηλο κάποιον συνδυασμό .
Μπορείς να μου πεις πως θα φτιάξω το σωστό σκεύασμα για να τα βάψω;;
Καστανός είμαι.

Ευχαριστώ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2008, 18:02:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ψηλός..
quote:
***Και για αρχή, μήπως θα ήταν καλό να αρχίσουμε, ιδιαίτερα όσοι πάσχουν από αρθρίτιδα, να πηγαίνουμε πιο συχνά στην εκκλησία, έτσι για να παίρνουμε τη δόση μας και δωρεάν κιόλας;;

Γειά σου φίλε μου

Οι εισπνοές απο το καιόμενο θυμίαμα ανακουφίζουν αυτούς που εχουν άσθμα ή λαρυγγίτιδες κλπ..

Τώρα..αν και εχω κάνει σχετική αναφορά για το λιβάνι.. ας το ξανακάνω αξίζει τον κόπο.

Μπορείτε να διαβάσετε στο προηγούμενο τόπικ όχι μόνο τις θεραπευτικές του ιδιότητες αλλά και την ιστορία του στην αρχαία Βαβυλωνία, Περσία αλλά και την πολυτιμότητα του η οποία είναι συνδεδεμένη με τη γέννηση του Ιησού.

Πάρα πολύ γνωστό από τα πανάρχαια χρόνια ως Sallak στην Ινδία και ως Sallai Guggal στην Αγιουρβεδική θεραπευτική.
Η επιστημονική του ονομασία είναι boswellia serrata – glabra υπάρχουν αρκετά συγγενή είδη.

Ένα κόμμι που παράγεται από το δένδρο όπως ακριβώς το δικό μας ρετσίνι είναι το frankincense ή αλλιώς τα ``κιτρινωπά δάκρυα`` όπως τα ονόμαζαν τα πανάρχαια χρόνια.

Τα κιτρινωπά δάκρυα αυτά περιέχουν περισσότερο ρητίνες και συγκεκριμένα το boswellic acid – alibanoresin κατά 65% καθώς και υδατοδιαλυτές ρητίνες κατά 20%. Επίσης περιέχει 6% πτητικά έλαια και bassorin 6-8%
Ουσιαστικά το Boswellia έχει μακρόχρονη χρήση στην παραδοσιακή σε διάφορες φλεγμονώδεις παθήσεις. Η δράση του σύμφωνα με κλινικές μελέτες είναι εξίσου αποτελεσματική με τυποποιημένα φάρμακα όπως η Ketoprofen (benzoyl hydrotropic οξύ) στους περισσότερους τύπους αρθρίτιδας, χωρίς να εμφανίζει καθόλου τις αντίστοιχες παρενέργειες.
Για τις θεραπείες αυτές δεν χρησιμοποιείται ως θυμίαμα όπως αναφέρθηκε δια εισπνοής αλλά χρησιμοποιείται εκχύλισμα Boswellia οπου είναι ένας μη στεροειδής παράγοντας που ελαττώνει την δυσκαμψία και τον πόνο των αρθρώσεων, βελτιώνοντας την ελαστικότητα της άρθρωσης.


Υπάρχουν κλινικές ενδείξεις ότι η boswellia δρα ως αντιασθματικό φάρμακο, ότι και μπορεί να μειώσει τη συχνότητα των ασθματικών κρίσεων καθώς το Boswellic acid της ρητίνης εμποδίζει την σύνθεση των λευκοτριενίων, που συνδέονται με τα συμπτώματα του άσθματος.

Για όσους ενδιαφέρονται η δοσολογία για τις αρθρίτιδες είναι 210 - 240 mg boswellic acids 3 φορές ημερησίως ενώ για φλεγμονές αλλου παρόμοιου είδους 150 mg 3φορές ημερησίως είναι αρκετά.
Σε οσους θελήσουν να το χρησιμοποιήσουν εγώ προσωπικά συνιστώ να το χρησιμοποιήσουν μόνον στη μορφή τιτλοδοτημένου εκχυλίσματος και όχι ως σκόνη όπως συνήθως το χρησιμοποιούν. Η χρήση του είναι ασφαλής, δεν εχει παρενέργειες αλλά καλό θα είναι πέραν των δύο μηνών να μην χρησιμοποιείται.

Χρησιμοποιώ πάρα πολύ συχνά το boswellia και ως αιθέριο έλαιο αλλά και ως βάμμα για την παρασκευη αντιγηραντικών σκευασμάτων (λάδια-κρέμες κλπ).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2008, 18:15:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Καλησπέρα
Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος τρόπος να βάψω κάπως τα μαλλιά μου με φυσικό τρόπο
Έχω αρχίσει κ βγάζω άσπρες τρίχες κυρίως στα πλάγια.
Έχω ψάξει για το henna plus αλλά δεν το έχω βρει
Κάτι έχω ακούσει για το χαμομήλι κ το δεντρολίβανο κ φασκόμηλο κάποιον συνδυασμό .
Μπορείς να μου πεις πως θα φτιάξω το σωστό σκεύασμα για να τα βάψω;;
Καστανός είμαι.

Φίλε μου γειά σου.

Το henna plus θα το βρείς στο κατάστημα Ηondos στην Ομόνοια ΜΟΝΟΝ.
Υπάρχει σε περισσόερες απο 15 αποχρώσεις. Απο διαφανές εως μαύρο.
Πρόκειται για ενα τζελ απο εκχύλισμα χέννας που εφαρμόζεται στα μαλλιά για 10 λεπτά περίπου.
Ανάλογα με το χρόνο που θα παραμείνει στα μαλλιά ανάλογο θα είναι και το αποτέλεσμα. Καλό θα είναι να διαλέξει κάποιος τη σωστή απόχρωση και να μην το αφήσει αρκετή ώρα για αρχή.
Η χρήση του είναι πάρα πολύ ασφαλής οχι απλά δεν βλάπτει την τρίχα αλλά την προστατεύει.
Μην περιμένετε θαύματα δεν εξαφανίζει τις άσπρες τρίχες απλά τους δίνει μια απόχρωση. Το καλό είναι οτι η απόχρωση αυτή ρυθμίζεται και εκτός του οτι ρυθμίζεται είναι και διακριτική. Δηλαδή με το χρόνο η αποχρώσεις αυτές ξεθωριάζουν και δεν εχει αυτή την αντιαισθητική παρενέργεια των σύγχρονων βαφών που σε εξαναγκάζουν να τα βάφεις συνεχώς.
Δεν δίνει ενα ομοιόμορφο χρώμα αλλά διαφορετικές ανταύγειες στις ασπρες τρίχες ενώ αφήνει σχεδόν ανέπαφες τις κανονικές.
Αν κάποιος πετύχει την απόχρωση και το χρόνο παραμονής του τζέλ πραγματικά θα πετύχει κάτι αρκετά καλαίσθητο και σε καμμία περίπτωση δεν θα θυμίζει εκείνο το έκτρωμα της βαφής.


Μία αλλη λύση είναι φασκόμηλο και δενδρολίβανο. Ως έγχυμα μετά το λούσιμο. Μπορώ να πώ οτι εχει το ιδιο αποτέλεσμα με το hena plus σε οτι αφορά το καστανό χρώμα. Μάλιστα η απόχρωση παραμένει μεγαλύτερο χρονικό διάστημα απο το henna plus.


Θέλω να συστήσω την προσοχή σε οσους χρησιμοποιήσουν κάποιους χημικούς αφρούς ή κάποια χημικά τζέλ η διάφορα χρωμοσαμπουάν που βάφουν τα μαλλιά.
Οι τρίχες των ανδρών διαφέρουν κατά πολύ των γυναικών.
Αν δεν θέλετε να χάσετε τα πολύτιμα μαλάκια που σας απόμειναν ΜΗΝ χρησιμοποιήσετε επ`ουδενεί λόγο αυτα τα σκευάσματα...
Βρε τι τραβάμε με τις ασπρες τρίχες....
Θα πρέπει να ξέρετε φυσικά οτι και οι ασπρες τρίχες εχουν την γοητεία τους. Για αυτό θα πρέπει να τις συνηθίσετε..


Edited by - allzzaro on 11/08/2008 19:42:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Silent Lucidity
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2008, 14:20:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Silent Lucidity  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαίρετε! Τι θησαυρός είναι ετούτο το θέμα!
Έπεσα πάνω στο part 1 τυχαία, και αφού η ταχύτητα του φόρουμ και οι googlαναζητήσεις δεν επιτρέπουν πολλά πολλά, θα κάνω ποστ απο την αρχή κι εγώ για το πρόβλημά μου!

Αγαπητέ allzzaro,
είμαι 23 χρονών και εδώ και ένα χρόνο έχω διαγνωσθεί με "κονδυλώματα". Παρεπιπτόντως τα κόλλησα με χρήση προφυλακτικού. Ο γυναικολόγος μου μου τα έχει κάψει ξανά και ξανά, παρόλα αυτα εξακολουθούν και βγαίνουν ανα δύο τρεις μήνες.
Διάβασα στο ίντερνετ ότι ο μόνος τρόπος να απαλλαγεί κανείς είναι να έχει ισχυρό ανοσσοποιητικό σύστημα, ώστε ο οργανισμός απο μόνος του να περιορίσει τον ιό HPV.

Θα ήθελα, αν γνωρίζεις, να μου προτείνεις κάποια διατροφή ή οτιδήποτε άλλο για ενδυνάμωση της άμυνας του οργανισμού καθώς και οποιαδήποτε άλλη συμβουλή αφορά στην αντιμετώπιση των συμπτωμάτων του ιού (κονδυλωματα καθώς και αφόρητος κνησμός). Να σημειώσω οτι είμαι μάλλον λεπτή εως κανονική για το ύψος μου (1.75 - 57 κιλά), δεν καπνίζω, δεν πίνω αλκοόλ, δε γυμνάζομαι πέρα απο μερικά μπάνια το καλοκαίρι και δεν μένω στην Αθήνα (οπότε δεν έχω πρόσβαση σε καταστήματα εκεί).

Σ' ευχαριστώ πολύ και αναμένω με αγωνία την απάντησή σου!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2008, 19:18:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη μου γειά σου.

Σε ότι αφορά το πρόβλημα σου με τα κονδυλώματα κάτι δεν κάνεις καλά.
Ο γιατρός που σε παρακολουθεί θα πρέπει να σου έχει δώσει συμβουλές και πιστεύω να εχει κάνει τις ανάλογες ενέργειες.
Μπορείς να διαβάσεις και ένα σχετικό δημοσίευμα για τη χρήση του πράσινου τσαγιού και τα κονδυλώματα. http://health.in.gr/news/article.asp?lngArticleID=148415

Φίλη μου το να δημιουργήσει κανείς ένα ισχυρό ανοσοποιητικό σύστημα είναι κάτι πάρα πολύ απλό στη θεωρία αλλά μάλλον δύσκολο να εφαρμοστεί.
Μπορείς να δείς σχετικό πόστ που εχω σχετικά με τις αντιοξειδωτικές ουσίες αλλά και σε μια απλή περιήγηση σου στο ιντερνετ θα βρείς ότι ότι τρώμε εχει αντιοξειδωτικές ιδιότητες.
Απλά λοιπόν μεσογειακή διατροφή πλούσια σε ωμά λαχανικά.
Τα σταυροειδή λαχανικά θα πρέπει να είναι το υπ 1 στη διατροφή σου και μάλιστα οσο μπορείς πιο ωμά, στον ατμό.

Tώρα το ότι είσαι 57 κιλά φίλη μου με 1,75 ύψος δεν ακούγεται και τόσο καλά.
Τοσο περισσότερο αν εχεις κάνει και κάποιες δίαιτες.
Ακόμα περισσότερο αν οι δίαιτες αυτές είναι αρκετές και αποτυχημένες.
Εχω παραθέσει σχετικούς πίνακες οπου κάποιος μπορεί να βρεί την κατηγορία του σωματότυπου του μετρώντας τον καρπό του και από εκεί μπορείς να βρείς το ιδανικό βάρος για το σωματότυπο σου.
Στην πιο ελαφριά κατηγορία με 14 εκατοστά περίμετρο καρπού το ιδανικό βάρος για το ύψος σου θα πρέπει να είναι 60 κιλά. Εάν η περίμετρος του καρπού σου είναι 15-16 εκατοστά τότε τα κιλά σου θα πρέπει να είναι τουλάχιστον 65.
Εσύ είσαι 57!!
Το ότι είσαι λοιπόν ελλειποβαρής αυτό σημαίνει ότι ή δεν τρέφεσαι σωστά ή εχεις κάνει αποτυχημένες δίαιτες.
Αυτό σημαίνει αδράνεια του ανοσοποιητικού και κακός μεταβολισμός.

Λύσεις πολλές από τη λήψη συμπληρωμάτων εως μια ενδελεχή ερευνα που θα οδηγήσει σε μια ισορροπημένη διατροφή και άσκηση που αποτέλεσμα θα εχει στην αυξηση του μυικού ιστού, την ενίσχυση του ανοσοποιητικού και στην καλύτερη λειτουργία του μεταβολισμού.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Silent Lucidity
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2008, 22:34:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Silent Lucidity  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλέ μου γιατρέ, allzzaro,

Πριν απο 7-8 χρόνια που πήγαινα ακόμη σε παιδίατρο, είχε πει η γιατρός στη μητέρα μου οτι σύμφωνα με τους πίνακες στα τετράδια της θα έπρεπε να είμαι 60 κιλά! Απο τότε, κάθε φορά που επισκέπτομαι τη μαμά μου στο χωριό, κάθομαι και με ταίζει όλες τις χαζομάρες του κόσμου για να αποφύγω τη γκρίνια της (απο ξηροκάρπια τίγκα στο αλάτι μέχρι παγωτά, πατατάκια, κεικάκια, τυροπιτάκια, λουκανικοπιτάκια, χψζ-άκια). Ποτέ δεν χρειάστηκε να κάνω δίαιτα, εκτός απο αυτές τις εξαναγκαστικές δίαιτες πάχυνσης της μαμάς.. Η ζυγαριά όμως λες και έχει κολλήσει!

Μάλιστα θεωρώ οτι πάντα έκανα (και κάνω) υγειινή διατροφή, απο την άποψη οτι δεν μου αρέσουν οι σάλτσες, προτιμώ τα ψητά/βραστά απο τα τηγανιτά, και αγαπώ ιδιαίτερα τα λαχανικά (κολοκύθια-κουνουπίδια-μπρόκολα, τα αγαπημένα μου!), τις σαλάτες, καθώς και τα καλοκαιρινά φρούτα, το γάλα (αντι για καφέ) και τα δημητριακά. Από την άλλη, σπάνια τρώω ψωμί με το φαγητό και σίγουρα δεν συμπαθώ τα ζυμαρικά. Το κακό είναι οτι το φαγητό (μεσημεριανό) δεν το μαγειρεύω εγώ για να πεις οτι θα βάλω τα κολοκύθια στον ατμό. Υπάρχουν 3-4 φαγητά fixed κάθε μέρα και διαλέγω απο αυτά, πάντα όμως με μπόλικη σαλάτα και φρούτo.

Ο καρπός μου έχει περίμετρο μετα βίας 14 εκατοστά. Έχω και ζυγαριά που κάνει λιπομέτρηση! (17,8% λίπος, 57,6 % νερό). Δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω αναζήτηση για τους πίνακες που λες, το φόρουμ ζορίζεται κομματάκι, αλλα φαντάζομαι οτι θα με βγάζουν λιπόσαρκη ούτως ή άλλως. Αλλα αλήθεια σου λέω.. δεν είμαι! Ίσα ίσα, που έχω και τις καμπύλες μου στους γοφούς, και στήθος αρκετό και μπούτι. Και λίγη κυτταρίτιδα ίσα ίσα για να γκρινιάζω .

Επειδή δεν προλαβαίνω να πάω στο γυμναστήριο (λείπω απο το σπίτι απο τις 9 το πρωί με 9 το βράδυ), δεν ξέρω κατα πόσο θα ήταν καλό να πάρω συμπληρώματα και να βάλω κιλά έτσι. Κάνω και καθιστική εργασία, οπότε χαιρετίσματα, goodbye λεπτή μου σιλουέτα, hello λίπος ! Εκτός αν είναι μόνο βιταμίνες, που ..δεν ξέρω.. νομίζεις οτι δεν παίρνω αρκετές βιταμίνες απο τη διατροφή μου; Έχεις κάτι συγκεκριμένο να μου προτείνεις;

Για τα κονδυλώματα τώρα, διάβασα το άρθρο στο οποίο με παρέπεμψες. Αυτή η κρέμα με το πράσινο τσάι φαίνεται πολλά υποσχόμενη αλλά λέει οτι τώρα πήρε έγκριση κυκλοφορίας, οπότε ακόμη δεν κυκλοφορεί στη χώρα μας, κυκλοφορεί; Αν ναι, εχει κάποιο όνομα; Μπορώ να τη βρω κάπου; Μπορώ να βρω κάποιο αντίστοιχο παρασκεύασμα με πράσινο τσάι, ή να φτιάξω κάτι μόνη μου;

Ο γιατρός μου δεν μου έδωσε κάποια φαρμακευτική αγωγή, ούτε κάποια αλοιφή. Μου είπε πως δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα, παρα μόνο να τα καυτηριάζουμε κάθε που βγαίνουν. Του είχα πει πριν καιρό οτι διάβασα στο ίντερνετ για δύο κρέμες που κυκλοφορούν (aldara και wartec) και μου απάντησε οτι είναι πανάκριβες, επώδυνες στην χρήση και με αμφίβολλα αποτελέσματα, η δε χρήση της ποδοφυλίνης θεωρείται ξεπερασμένη. Και οι μοναδικές οδηγίες που μου έδωσε είναι αποχή απο το σεξ για τουλάχιστον δύο εβδομάδες μετα την καυτηρίαση, και όσο το δυνατόν λιγότερο(!) πλύσιμο της περιοχής για να μην τα εξαπλώσω κατα λάθος και σε άλλα σημεία. Και όσο για τον κνησμό.... υπομονή!

Αυτά.. σε ευχαριστώ για την απάντηση σου και συγνώμη για το τεράστιο ποστ! Ελπίζω να μην ήταν πολύ κουραστικό!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 17 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy