ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΕΛΛΑΔΑ - ΤΟΥΡΚΙΑ προφητειες για κοντινο πολεμο??? - Νο. 4".
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ulisse
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
104 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2008, 14:10:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ulisse
γερα για το 4ο μερος.δεν μπορουσα να αντισταθω

θλ


_________________________________________________________________

Το 3ο μέρος του θέματος θα το βρειτε
εάν κάνετε κλικ στον παρακάτω σύνδεσμο:

"ΕΛΛΑΔΑ - ΤΟΥΡΚΙΑ προφητειες για κοντινο πολεμο??? - Νο. 3".

Τα άλλα δύο μέρη (1ο και 2ο) μπορείτε να τα δείτε μέσω των παρακάτω συνδέσμων:

1ο Μέρος - 2ο Μέρος


6/8/2008

_________________________________________________________________

Dnike
Νέο Μέλος

Greece
33 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2008, 14:44:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dnike
Ουδέν Καινόν ..Οδεύουμε προς τας διακοπάς -και το τέλος του καλοκαιριού- και ακόμα το θερμό επεισόδιο...Αμέτρητες ώρες πληκτρολόγησης για τον Γκοντό (πόλεμο) που δεν φαίνεται να έρχεται..! Η Τουρκία οκ, είναι σε κρίση, και λοιπόν? Πάντα σε κρίση και σε υστερία είναι αυτή η χώρα και, μεταξύ μας, ποτέ της μην συνέλθει! Στο Αιγαίο, προς ο παρόν, το μόνο που κουνιέται είναι η Μύκονος :)Καλές διακοπές σε όλους μας:)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ulisse
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
104 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2008, 14:45:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ulisse
παντως οπως θυμαμαι ο πατροκοσμας ειπε ή το αλογο στο αλωνι ή το βοδι στο χωραφι

θλΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

M.o.r.f.e.a.s
Μέλος 1ης Βαθμίδας


65 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2008, 21:30:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους M.o.r.f.e.a.s
Ειχα παει στο Αγιο Ορος την περασμενη εβδομαδα..Συζητησα με ενα γεροντα της μονης Εσφιγμενου , (απο τις λιγες μονες πλεον δυστηχως που εχουν αληθινους μοναχους) σχετικα με τις προφητειες και ολα αυτα.Του ειπα οτι εξω υπαρχει εντονη φημολογια.Η απαντηση του με σοκαρισε..
Ειπε οτι τον περιμενουμε πολυ συντομα και οτι βγαζουμε δε βγαζουμε 1 χρονο ακομα...Φοβουνται πολυ την περιοδο του Οκτωμβριου-Νοεμβριου.

Και αυτο λογω της προφητειας του αγιου κοσμα που λεει:To κακο θα γινει οταν ειναι η το βοδι στο χωραφι η το αλογο στο αλονι.
Δηλαδη η αρχες καλοκαιριου (Μαιο - Ιουνιο) η αρχες φθινοπορου (Σεπτεμβριου-Οκτωμβριο)

Οτι πει Εκεινος λοιπον..εμεις δε μπορουμε να κανουμε τιποτα!

Edited by - M.o.r.f.e.a.s on 30/07/2008 21:31:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ulisse
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
104 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2008, 08:51:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ulisse
παντως απο αυτα που γινονται δεν χρειαζεται να εισαι και προφητης για να καταλαβεις οτι κατι δεν παει καλα.ειδικα με τον αναβρασμο που υπαρχει στην τουρκια.το πιο κουφο απο ολα προχθες κοιτουσα κατι παλια παιχνιδια στον υπολογιστη και βρηκα ενα στρατηγικης της camo workshop που λεγεται steel panthers main battle tank,ειχε σεναριο το οποιο με ανατριχιασε,περιεγραφε εναν εμφυλιο τουρκων οπου ιο ανταρτες τουρκοι την επεφταν στην ψεριμο για να εξαγουν την κριση και μετα στην σαμο.το ασχημο ειναι οτι το παιχνιδι ειναι παλιο τουλαχιστον 5 ετων αρα σημαινειν οτι καποια κεντρα απεργαζονται τετεοιες κρισεις προς οφελος τους.Οψομεθα

θλΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2008, 10:07:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Εδώ και καιρό, αγαπητέ ulisse, υπάρχουν αυτά τα
σενάρια... Αφορμή ψάχνουν οι γείτονες μας για να τα βάλουν σε
εφαρμογή...Ούτως ή άλλως όπως λέει κι η προφητεία,
οι Τούρκοι θα ξέρουν πότε θα μας την "πέσουν" 3 μέρες
νωρίτερα... Προφανώς, τότε παίρνουν άδεια από τους αμερικάνους...
Εγώ λέω ότι δεν αποκλείεται κι απο μέρα σε μέρα...
Παίζονται πολλά με τα πολυταραγμένα Βαλκάνια...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ulisse
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
104 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2008, 10:18:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ulisse
δεν θελω να σπειρω ανησυχια ουτε λεεω μπαρουφες ολα οσα γραφω μπορουν να επαληθευτουν απο τον οποιοδηποτε το συγκεκριμενο παιχνιδι σεναριο εδινε σαν time line το ετος 2008.μπορει βεβαια να ειναι μια αρρωστημενη φαντασια καποιου προγραμματιστη ,μπορει και οχι...

θλΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ulisse
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
104 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2008, 15:17:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ulisse
μορφεα μπορεις να γινεις πιο αναλυτικος σχετικα με την επισκεψη σου στο αγιο ορος??

θλΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2008, 17:33:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγaπητή Ulisse αυτό που λέει η προφητεία του Πατροκοσμά είναι
ότι ο πόλεμος Τουρκίας- Ελλάας( γιατί αυτοί μας επιτίθενται)
θα γίνει ή Ιούλιο( με το παλιό έχουμε ακόμη Ιούλιο)
ή Οκτώβριο. Αλωνάρης λέγεται ο Ιούλιος και όργωμα έχουμε τον
Οκτώβριο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
M.o.r.f.e.a.s
Μέλος 1ης Βαθμίδας


65 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2008, 13:10:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους M.o.r.f.e.a.s
quote:

μορφεα μπορεις να γινεις πιο αναλυτικος σχετικα με την επισκεψη σου στο αγιο ορος??

θλ



Φυσικα :)
Δε καθησα πολυ στο Ορος...2 μερες μονο και αυτο επειδη οι αλλοι 2 φιλοι μου που ηταν να παμε μαζι παρεα με κρεμασανε 1 βδομαδα προτου φυγουμε.Ετσι αναγκαστηκα να παω μονος μου.
1ος σταθμος ηταν η μονη Χιλανδαριου.Ειναι σερβικη μονη και δε μπορουσα να συνενοηθω με την καμια!Οι ποιο...μορφωμενοι της μονης ξεραν πολυ λιγα σπαστα ελληνικα.

Οταν εφτασα στη μονη λοιπον αρχισα να κοβω φατσες...γιατι δε πηγα για την φυση οπως πανε αλλοι..αλλα επειδη ηθελα να εξομολογηθω σε πραγματικο καλογερο..και κατα 2ον να μαθω ισως κατι περισσοτερο για τις προφητειες.

Απο οτι ειδα κανεις απο εκει δεν ικανοποιουσε τα κριτηρια μου..(ο πραγματικος καλογερος φαινεται απο τον τροπο που φερεται)

Το απογευμα πηγα σε ενα κιοσκι να κανω ενα τσιγαρο και ακουσα για μια παρεα που ερτοιμαζοταν να παει με τα ποδια στη Εσφιγμενου.Τους ακολουθησα λοιπον.

Οταν εφτασα εκει μετα απο 40 Λεπτα πεζοπορια τι να σας πω...οταν ειδα τα προσωπα τους καταλαβα γιατι η συγκεκριμενη μονη δε δεχεται χρηματα απο την ευροπαικη ενωση..πολυ καλοι ανθρωποι...σου μιλανε απο μονοι τους...δε σε σνομπαρουν οπως αλλοι.Πηγα προσκυνησα στην εκκλησια και εκει ηταν ο Ηγουμενος της μονης οπου και την επομενη μερα το μεσημερι μετα την Τραπεζα (το φαγητο δηλαδη) του εξομολογηθηκα.

Οταν περιμενα να εξομολογηθω ηταν και καμια 10 μοναχοι εξω απο το κελι που περιμενανε και αυτοι να εξομολογηθουνε.

Σε καποια φαση ερχεται ενας γυρω στα 38-40 ετων και με ρωτησε αν ειμαι για εξομολογηση και εγω.Αφου ειδα οτι ηταν αρκετα επικοινωνιακος τον ρωτησα σχετικα...

Μου ειπε οτι ο Ηγουμενος τους λεει αρκετα συχνα οτι το 2008 μυριζει μπαρουτι..αλλα ειπε και κατι αλλο..

Ο Πατροκοσμας μας λεει οτι οι τουρκοι θα φτασουν μεχρι τα Εξαμιλια..δηλαδη ενα χωριο εξω απο την κορινθο.

Του απαντησα οτι ναι ο Αγιος Κοσμας το λεει αυτο αλλα ο Πατηρ Παισιος λεει οτι εξαμιλια εννοει τα 6 ναυτικα μιλια της Ηφαλοκρηπιδας..ΜΟυ απαντησε οτι ο Παισιος δεν εχει ανακυρηχτει αγιος και συνεπως δε μπορουμε να θεωρησουμε τα λογια του αξιοπιστα.

Επειδη ειμαι εφεδρος ανθυπολογαγος και ξερω την αμυνα μας στον εβρο θεωρω κατα 99% απιθανο να μπορεσουνε μπουν οι τουρκοι απο τον εβρο,συν οτι αγορασαμε κατι περιεργα ρωσικα τανκς που μπαινουνε στο νερο κτλ οποτε σχεδον απιθανο να μπουν απο την ξηρα οι τουρκοι.Το σεναριο να καταληφθει ολη η Ελλαδα απο Εβρο μεχρι Κορινθο το θεωρωπερα για περα απιθανο.

Μου απαντησε οτι εχω δικαιο απλα αυτοι αντιμετωπιζουνε τις προφητεις συμφωνα με τους ανακυρηγμενους Αγιους.Οποτε αυτοι εχουνε σα δοδομενο οτι θα φτασουνε μεχρι εξω απο τη Κορινθο.

Αυτα πανω κατω απο την επισκεψη μου εκει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2008, 13:21:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητέ ΜΟΡΦΕΑΣ η επίθεση των Τουρκων θα γίνει
με απόβαση... Έτσι ίσως φανεί κοντά στην Κόρινθο, με
την έννοια θα φτάσουν όχι θα είναι εκεί...
Όπως και νάχει ο Πατροκοσμάς, είπε και το "
από το πάνω λιμάνι θα γίνει ο χαλασμός..."
Όπως και να γίνει, θα γίνει και να είμαστε έτοιμοι
για το μετά νόχι τόσο γιαυτό...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ulisse
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
104 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2008, 14:09:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ulisse
δεν ξερω πως εννοειται μια αποβαση στην κορινθο θεωρω οτι ειναι καπως τραβηγμενο,οσο εννοειται κρατος εστω και μπανανιας.εκτος και γινει κατι ετσι ωστε να καταλυθει οπως ενα ειδος εμφυλιου αλλα και παλι χλωμο το κοβω να συμβαινει μεσα στο 08,και αυτο γιατι ακομα εχουμε αντοχες στις προκλησεις τον πολιτικων,εκτος και εχουμε καποιου ειδους φυσικη καταστροφη οπως οι σεισμοι αλλα και παλι δεν καταλυεται ετσι το κρατος.αν δεν συμβει τιποτα απο τα παραπανω δεν ξερω πως μπορει ο τουρκος να περασει ολο το αιγαιο χωρις να παρακολουθειται απο το Π.Ν.και να αποβιβαστει στην κορινθο εκτος και αν μια συμβολικη εκδρομη τουρκων θεωρηθει ως αποβαση.παντως γενικοτερα ειναι αποδεδηγμενη η αγιοτητα του πατερ παϊσιου και εγω πιστευω σε αυτα που ειπε και εγραψε .τωρα η εκκλησια μπορει να μην τον ανακυρυξει αγιο ποτε δεν συμαινει ομως οτι αυτος ο ανθρωπος δεν ειχε την θεια χαρη.και κατι αλλο σε λογο του ειπε οτι οσα λεγονατι για εξαμιλια και κορινθο κανουν μεγαλυτερη ζημια απο οσες τουρκικες μεραρχιες μαζι.

θλΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ulisse
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
104 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2008, 14:11:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ulisse
ποτε ησουν στον εβρο μορφεας?

θλΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κάποιος
Νέο Μέλος


38 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2008, 14:57:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κάποιος
quote:

Μου ειπε οτι ο Ηγουμενος τους λεει αρκετα συχνα οτι το 2008 μυριζει μπαρουτι..αλλα ειπε και κατι αλλο..

Ο Πατροκοσμας μας λεει οτι οι τουρκοι θα φτασουν μεχρι τα Εξαμιλια..δηλαδη ενα χωριο εξω απο την κορινθο.

Του απαντησα οτι ναι ο Αγιος Κοσμας το λεει αυτο αλλα ο Πατηρ Παισιος λεει οτι εξαμιλια εννοει τα 6 ναυτικα μιλια της Ηφαλοκρηπιδας..ΜΟυ απαντησε οτι ο Παισιος δεν εχει ανακυρηχτει αγιος και συνεπως δε μπορουμε να θεωρησουμε τα λογια του αξιοπιστα.

Επειδη ειμαι εφεδρος ανθυπολογαγος και ξερω την αμυνα μας στον εβρο θεωρω κατα 99% απιθανο να μπορεσουνε μπουν οι τουρκοι απο τον εβρο,συν οτι αγορασαμε κατι περιεργα ρωσικα τανκς που μπαινουνε στο νερο κτλ οποτε σχεδον απιθανο να μπουν απο την ξηρα οι τουρκοι.Το σεναριο να καταληφθει ολη η Ελλαδα απο Εβρο μεχρι Κορινθο το θεωρωπερα για περα απιθανο.

Μου απαντησε οτι εχω δικαιο απλα αυτοι αντιμετωπιζουνε τις προφητεις συμφωνα με τους ανακυρηγμενους Αγιους.Οποτε αυτοι εχουνε σα δοδομενο οτι θα φτασουνε μεχρι εξω απο τη Κορινθο.

Αυτα πανω κατω απο την επισκεψη μου εκει.



Καλησπέρα, θα ήθελα και γώ να κάνω κάποιες παρατηρήσεις.

O Πάτερ Παίσιος δεν έχει ανακυρηχθεί Άγιος αλλά πολλοι σημαντικοί Έλληνες και ξένοι(πατριάρχης Βαρθολομαίος,πολιτικοί αλλά και ο απλός κόσμος)έχουν παραδεχτεί την αγιοσύνη του.

Άρα δεν μπορώ να πιστεψω οτι αυτά που λέει ο γέροντας που ανέφερε ο morfeas είναι και σωστα(ασχέτως οτι πιστευω πως κάτι θα γίνει μεσα στο 2008...)

Edited by - Κάποιος on 01/08/2008 15:01:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2008, 15:00:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
ulisse:
δεν ξερω πως εννοειται μια αποβαση στην κορινθο θεωρω οτι ειναι καπως τραβηγμενο,οσο εννοειται κρατος εστω και μπανανιας

Με τέτοιο κράτος μπανανία που έχουμε πιθανόν είναι να ξυπνήσουμε μια μέρα και να τα δούμε όλααααααα!!!!!!!!
quote:
M.o.r.f.e.a.s:
Ο Πατροκοσμας μας λεει οτι οι τουρκοι θα φτασουν μεχρι τα Εξαμιλια..δηλαδη ενα χωριο εξω απο την κορινθο.

Δεν μπορούν να περάσουν από κει θα τους βαστήξω εγώ.....
quote:
M.o.r.f.e.a.s:
Το σεναριο να καταληφθει ολη η Ελλαδα απο Εβρο μεχρι Κορινθο το θεωρωπερα για περα απιθανο.

Μου απαντησε οτι εχω δικαιο απλα αυτοι αντιμετωπιζουνε τις προφητεις συμφωνα με τους ανακυρηγμενους Αγιους.Οποτε αυτοι εχουνε σα δοδομενο οτι θα φτασουνε μεχρι εξω απο τη Κορινθο.



Τα Εξαμίλια είναι μετά την Κόρινθο οπότε για να μπουν στο χωριό μου, οι Τούρκοι θα πρέπει πρώτα να καταλάβουν την Κόρινθο. Εκτός εάν έρθουν από το νότο..... ή εάν την ώρα που κατεβαίνουν τη γέφυρα αντί για Κόρινθο έχει στρίψει κάποιος την ταμπέλα ανάποδα και τραβήξουν για Εξαμίλια.
Εγώ πιστεύω ότι ο Πατήρ Κοσμάς (ο Μεγάλος αυτός Έλληνας Δάσκαλος, ο σοφός και ευεργέτης του Έθνους μας, αφού μόνο και μόνο τα σχολεία τα οποία έφτιαξε για να μπορέσουν τα Ελληνόπουλα να μορφωθούν και ο πύρινος και έξυπνος λόγος που έβγαζε για να τονώσει το ηθικό "των ραγιάδων", ήταν αρκετά για να τον ανακηρύξουν ως μεγάλο διδάσκαλο του Έθνους), απλά και μόνο έδινε κουράγιο στους Έλληνες.
Η μόνη μου απορία είναι που ήξερε τα Εξαμίλια............εκτός και εάν είχε έρθει η τα είχε ακούσει συμπωματικά. Έτσι άφησε και ένα ενδεχόμενο σε περίπτωση επανάστασης και κατάπνιξή της από τους Τούρκους οι Έλληνες να μην απογοητευτούν και να συνεχίσουν να πιστεύουν στη λευτεριά.
Αλλά και προφητεία να είναι δε σημαίνει ντε και καλά ότι θα πραγματοποιηθεί στις μέρες μας............εξάλλου άγνωστες οι βουλές του Κυρίου.........

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κάποιος
Νέο Μέλος


38 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2008, 15:04:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κάποιος
quote:

Με τέτοιο κράτος μπανανία που έχουμε πιθανόν είναι να ξυπνήσουμε μια μέρα και να τα δούμε όλααααααα!!!!!!!!


ά συγνώμη αλλα το κράτος της μπΑΝΑΝίας είναι δικό μας :pΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ulisse
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
104 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2008, 15:31:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ulisse
«Ο Άγιος Κοσμάς ο Αιτωλός είχε δίκιο που είπε για τα «Εξαμίλια», διότι τα «Εξαμίλια» δεν είναι ούτε χωριά, ούτε πόλεις, αλλά είναι τα έξι ναυτικά μίλια, η ζώνη των έξι μιλίων που περιβάλλει τα παράλια της Ελλάδας και κάθε νησί μας. «Εξαμίλι» είναι κάθε σημείο που απέχει έξι μίλια από τις ακτές της Ελλάδας, χερσαίες ή νησιωτικές. Εκεί, λοιπόν, θα γίνει εκείνο που είπε ο Άγιος Κοσμάς ο Αιτωλός» σελ. 417


θλΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ulisse
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
104 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2008, 15:35:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ulisse
TO BRHKA KAI TO PARA8ETW ATOFIO OPWS EINAI


O τ. Πρόεδρος της Δημοκρατίας, εκείνος που προσέβαλε κάποτε 3.500.000 σχεδόν Έλληνες που τόλμησαν να εκφράσουν δημοκρατικά το δικαίωμά τους να κρατήσουν ανόθευτη όχι μόνο την αστυνομική, αλλά την εθνική, ιστορική και ορθόδοξη ταυτότητά τους - παρενέβη κατόπιν 10ετούς εορτής, για να προτείνει να δεχθούμε όχι μόνο συζήτηση, αλλά και προσφυγή στη Χάγη για τα ΕΘΝΙΚΑ & ΖΩΤΙΚΑ ΜΑΣ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ, ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΚΑΤΟΧΥΡΩΝΟΥΝ ΔΙΕΘΝΕΙΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΚΑΙ ΠΟΛΕΜΙΚΕΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΕΙΣ, όπου άφθονο έτρεξε το αίμα των ασυμβίβαστων και περήφανων πατεράδων μας!

ΤΙ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ Ο ΣΤΕΦΑΝΟΠΟΥΛΟΣ;

Ο τ. Πρόεδρος της Δημοκρατίας προτείνει σύνταξη συνυποσχετικού με την Τουρκία και προσφυγή στο Διεθνές Δικαστήριο της Χάγης για:

1ον ΤΑ ΧΩΡΙΚΑ ΜΑΣ ΥΔΑΤΑ (!!!) αγνοώντας το Διεθνές Δίκαιο της Θάλασσας που μας δίνει ατράνταχτο δικαίωμα 12 μιλίων και αποδεχόμενος εμμέσως τον αστείο ισχυρισμό της Τουρκίας «περί ειδικής κλειστής θάλασσας»!!!

2ον ΤΗΝ ΥΦΑΛΟΚΡΗΠΙΔΑ ΤΩΝ ΝΗΣΩΝ, δηλαδή τον υποθαλάσσιο χώρο πέραν των χωρικών υδάτων όπου υπάρχουν και κοιτάσματα πετρελαίου! Αυτή είναι η μόνη διαφορά που έχουμε με την Τουρκία, η οποία ουδέποτε αποδέχτηκε να προσφύγουμε από κοινού για τη ρύθμισή της στη Χάγη!!! Δεν τίθεται θέμα για το εάν έχουμε υφαλοκρηπίδα στα νησιά και για το αν θα την αξιοποιήσουμε. Η διαφορά μας είναι στο μέχρι πού θα οριστεί, ώστε να αρχίσουμε την εκμετάλλευσή της! Το μέχρι πού, εξαρτάται δε από τα χωρικά ύδατα. Εάν τα ύδατά μας τα πάμε στα 12 μίλια, λύεται κατά πολύ το θέμα, βάση του Διεθνούς Δικαίου!

3ο ΤΗΝ ΑΠΟΣΤΡΑΤΙΚΟΠΟΙΗΣΗ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΝΗΣΙΩΝ!!! Είναι τρομερό Έλληνας πολιτικός να θέτει μόνος του το θέμα, που αφορά κατάσταση Αμύνης και Εθνικής Ασφάλειας, έναντι υπαρκτής, καταγεγραμμένης και διαρκούς απειλής! Αγνοεί ο κύριος Στεφανόπουλος ότι η απομάκρυνση της Μεραρχίας από την Κύπρο δεν έφερε ειρήνη, αλλά ΕΙΣΒΟΛΗ; Αγνοεί ότι όλες οι ασκήσεις των Τούρκων στο Αιγαίο έχουν επιθετικό, αποβατικό προσανατολισμό και πως η μικρή Ύμια το βράδυ της 30ης Ιανουαρίου 1996, ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΕΠΑΝΩ ΣΤΡΑΤΙΩΤΕΣ ΜΑΣ και ΓΙ΄ ΑΥΤΟ ΕΙΣΕΒΑΛΑΝ ΕΚΕΙ ΟΙ ΤΟΥΡΚΟΙ ΚΟΜΑΝΤΟΣ;

Ο στρατός μας στα νησιά δεν έχει επιθετική διάταξη, αλλά καθαρά αμυντική και για κανέναν λόγο, ακόμη και εάν θαβόταν κάτω από πάγο όλος ο Τουρκικός Στρατός, δεν θα έπρεπε να αφαιρέσουμε ούτε ένα

«…ας αφρίσει η ελληνική θάλασσα υποκάτω από τα πολεμικά σας καράβια.

Δείξατε ότι είσθε απόγονοι του Μιλτιάδου και του Θεμιστοκλέους.

Δεν είναι μακράν από εδώ ο Μαραθώνας…» Προκήρυξη προς Υδραίους 1821
ΒΡΑΧΟΣ Ο ΠΑΠΟΥΛΙΑΣ

ΟΧΙ ΣΤΗ ΧΑΓΗ


Ξεκάθαρη απόρριψη του «ΣΧΕΔΙΟΥ ΣΤΕΦΑΝΑΝΝΑΝ» όπως το ονομάσαμε, έκανε από τη Σύμη ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας Κάρολος Παπούλιας, αφήνοντας να εννοηθούν μέχρι και ως αφελείς οι ψευδαισθήσεις περί επίλυσης των θεμάτων, καθώς η Τουρκία θα εγείρει συνέχεια θέματα, επειδή έχει συγκεκριμένο στόχο, που είναι ως γνωστόν το μισό Αιγαίο…

Συγκεκριμένα ο κ. Παπούλιας διευκρίνισε προς πάσα κατεύθυνση (και εννοείται προς πρώην Προέδρους και Πρωθυπουργούς) πως «το πρόβλημα μεταξύ Ελλάδας και Τουρκίας δεν είναι οι διαφορές που επικαλείται η Τουρκία, αλλά ο λόγος για τον οποίο τις επικαλείται. Ακόμη και αν βρισκόταν συμβιβασμός σε κάποιες από αυτές τις διαφορές, μέσω των διαδικασιών που προβλέπονται στον Καταστατικό Χάρτη του ΟΗΕ, κανείς δεν εγγυάται ότι δεν θα προέκυπταν νέες διαφορές, επειδή δεν αναθεωρείται η στρατηγική επιδίωξη που τις κατασκευάζει»!!!

***

Η ΝΤΟΡΑ ΣΤΗ ΦΙΓΚΑΡΟ

ΟΛΑ ΣΤΗ ΧΑΓΗ

ΠΑΡΑ ΤΙΣ …ΑΛΛΟΙΩΣΕΙΣ

Στο αντίθετο άκρο βρέθηκε η ΥΠΕΞ Ντόρα Μπακογιάννη με τις δηλώσεις στη Φιγκαρό, παρά τη μετέπειτα προσπάθεια σκουπίσματος των …αποτυπωμάτων…

Η τέως Δήμαρχος Αθηναίων και νυν Υπουργός Εξωτερικών πρότεινε -σύμφωνα με τη Φιγκαρό - η Τουρκία να προσφύγει στο Διεθνές Δικαστήριο της Χάγης για «θέματα κυριαρχικών δικαιωμάτων της Ελλάδας που αμφισβητεί», δηλαδή όλα στη Χάγη!.. Πράγμα που ανατρέπει, χωρίς εντολή Πρωθυπουργού (;) την πάγια εθνική θέση, πως μονάχα μια διαφορά, ένα νομικό θέμα υπάρχει για τη Χάγη. Αυτό της οριοθετήσεως της ελληνικής υφαλοκρηπίδας (αφού επεκτείνουμε πρώτα τα χωρικά ύδατα)…

«ΠΟΙΟΣ ΚΥΒΕΡΝΑ…»;

Βεβαίως κατόπιν των δηλώσεων Παπούλια έτρεξαν και δεν προλάβαιναν να «αλλάξουν» το νόημα των δηλώσεων, αλλά αυτό πια συνιστά μείζων θέμα και ερωτάται ο Πρωθυπουργός κατά πόσο Πρωθυπουργεύει, όταν για ένα τόσο σοβαρό, μείζων εθνικό και πολύχρονο θέμα, παρουσιάζεται στο Εξωτερικό, στη διεθνή κοινή γνώμη, άλλη εθνική θέση από την Ελληνίδα ΥΠΕΞ!

άρμα, ούτε ένα πολυβόλο, ούτε μία τάφρο, ούτε μια σκοπιά από τα νησιά μας! Και απορούμε πώς πήγαινε εκεί και μιλούσε στους νησιώτες ο τ. Πρόεδρος! Πώς τους έσφιγγε το χέρι; Πώς πήγαινε στα στρατόπεδα και τις τελετές… Είναι πρωτάκουστο!

Τριάντα χρόνια η Άγκυρα δεν παίρνει το στρατό κατοχής από την Κύπρο μας και εμείς να πάρουμε τον αμυντικό μας στρατό από τα δικά μας νησιά;

Και δεν ξέρει ο Πρόεδρος ότι η Ελλάς απ΄ αρχής δεν αναγνωρίζει δικαιοδοσία της Χάγης σε θέματα ΑΜΥΝΑΣ & ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ;

Οι Τούρκοι το 1974 τράβηξαν όπλο και χτύπησαν και σκότωσαν και πολλούς Ελλαδίτες στρατιώτες στην Κύπρο μας! Και αφού τράβηξαν όπλο, το οποίο κρατούν ακόμη και μόλις πρόσφατα, στο ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ ΕΘΝΙΚΗΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΜΑΣ ΑΠΕΙΛΟΥΝ ΜΕ ΠΟΛΕΜΟ εάν πάμε στα 12 μίλια, πώς εμείς θα πάρουμε το στρατό μας από εκεί; Πολύ περισσότερο όταν για να στείλουμε ένα πολεμικό πλοίο στην άκρη του Αρχιπελάγους θέλουμε το λιγότερο πέντε ώρες, τη στιγμή που η Τουρκία είναι δύο βήματα!

Γι΄ αυτό και θεωρούμε ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ ΤΗΝ ΠΡΟΤΑΣΗ ΣΤΕΦΑΝΟΠΟΥΛΟΥ που μοιάζει με το ΣΧΕΔΙΟ ΑΝΝΑΝ για την Κύπρο, το οποίο ουδέποτε δημοσίως καταδίκασε και τότε που έπρεπε, δεν πήρε θέση (σε αντίθεση με το ΝΟΙΑΖΟΜΑΙ που έκανε εθελοντική, διαδικτυακή εκστρατεία υποστήριξης του ΟΧΙ, που τελικά θριάμβευσε, χάρη στην ψυχή του Τάσσου και του λαού μας)!

Η πρόταση Στεφανόπουλου - η οποία διατυπώθηκε ενώ δεν είχε βρεθεί κάν το άψυχο σώμα του ήρωα πιλότου μας Κωνσταντίνου Ηλιάκη, ο οποίος υπερασπίστηκε με τη ζωή του αυτά που ο τ. Πρόεδρος «προσφέρει» για τούρκικο παζάρι - δεν μπορεί παρά να χαρακτηριστεί δημοσιογραφικά σαν ΣΧΕΔΙΟ ΣΤΕΦΑΝ(ΝΑΝ) ΓΙΑ ΤΟ ΑΙΓΑΙΟ!!!

ΟΙ ΑΝΤΙΦΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΣΤΕΦΑΝΟΠΟΥΛΟΥ

Εκτός από τα παραπάνω σημεία και τις εντονότατες διαφωνίες που προκύπτουν, ο τέως Πρόεδρος έπεσε σε υπερβολικά μεγάλες αντιφάσεις, που δείχνουν τα μεγάλα και επικίνδυνα κενά του σχεδίου ΣΤΕΦΑΝ(ΝΑΝ).

Συγκεκριμένα, για τις λεγόμενες «γκρίζες ζώνες» ο κ. Στεφανόπουλος αναφέρει στην πρότασή του στην Καθημερινή, πώς δεν θα τις στείλουμε στη Χάγη επειδή όπως γράφει «οι γκρίζες ζώνες ανήκουν στη φαντασία της Τουρκίας μόνον» …

Ταυτόχρονα όμως παρακάτω, σε άλλο σημείο, αναφέρει με ύφος χιλίων καρδιναλίων πως «οι διαφορές δημιουργούνται, όταν ένα κράτος διατυπώνει αξιώσεις, δίκαιες ή άδικες, κατά του άλλου»!!!

Άρα πώς δεν είναι «διαφορά» και οι «γκρίζες ζώνες» τότε κύριε Πρόεδρε; Αφού η Τουρκία έχει διατυπώσει ήδη αξιώσεις έμπρακτες επί των Υμίων και επί 100 βραχονησίδων συν της νήσου Γαύδου; Πώς ξέφυγε αυτό από το «αξίωμά» σας;

Και από την άλλη, τα χωρικά μας ύδατα και η αποστρατικοποίηση των νήσων, πώς δεν είναι και αυτές στη φαντασία της Τουρκίας και μόνον; Πώς εσείς «νομιμοποιείται» το να διεκδικεί η Τουρκία φανταστικά ή αφάνταστα πράγματα;

Και ποιος είναι άραγε ο πιο φαντασμένος; Αυτός που από αντίκρυ ονειρεύεται το μισό Αιγαίο τουρκικό, ή εκείνος που από ‘δώθε ονειρεύεται πως η Ελλάδα μπορεί να παραδώσει αμαχητί και σε λευκό χαρτί τα δικαιώματα της στο Αιγαίο;
ΖΩΝΤΑΝΕΨΑΝ ΤΑ «ΚΕΝΤΡΟΔΕΞΙΑ ΣΕΝΑΡΙΑ»

Η πρόταση Στεφανόπουλου, η άμεση και ολική υποστήριξη της πρότασης και συμπαράταξη από το Σημίτη, η θετική υποδοχή και «πρωτοβουλία» του Γιώργου Παπανδρέου, η παρέμβαση λίγο πριν του εκδότη της Ελευθεροτυπίας Τεγόπουλου, η προηγούμενη πρόταση περί μελλοντικής συγκυβέρνησης Πάγκαλου, και ένα φάσμα υποστήριξης δικομματικών δορυφόρων και δορυφορίσκων με νωπό ακόμα τον ηρωικό θάνατο Ηλιάκη, καθώς και ένα σύστημα υπονόμευσης του ΤΑΣΣΟΥ στην Κύπρο, ζωντάνεψαν τη μεγάλη συν-«ωμοσία» των λεγόμενων ΚΕΝΤΡΟΔΕΞΙΩΝ ΣΕΝΑΡΙΩΝ, ήτοι την κοινή «πολιτική» οργάνωση της «Φιλοϋποχωρητικής πτέρυγας» που συνεπικουρείται από μεγάλα οικονομικά συμφέροντα και είναι αρεστή σε ξένες δυνάμεις…

Κάτι τέτοιο βέβαια, που είναι εξαιρετικά καθαρό τώρα, θα οδηγήσει και ήδη οδηγεί την άλλη πλευρά προς τη συγκρότηση της Φιλοπατριωτικής πτέρυγας, που θα απαντήσει με δημιουργία αντίστοιχου κόμματος, όπως κάποιοι ετοιμάζουν τώρα και έχει ήδη προτείνει με ιδιαίτερες επιστολές προ των εκλογών του 2004 σε πολιτικές προσωπικότητες για σοβαρούς εθνικούς λόγους ο ιδρυτής του Νοιάζομαι, που δικαιώνεται απόλυτα ως είναι δυστυχώς ορατό!

Η πτέρυγα των Φιλοπατριωτικών δυνάμεων, πιστή στα οράματα και ιδανικά του 1821 και του Γένους, θα επικρατήσει τελικά, όπως έγινε και στην Κύπρο, όπου οι φιλοπατριωτικές δυνάμεις ΣΥΝΕΤΡΙΨΑΝ τις αντίστοιχες φιλενδοτικές ή Αννανικές, που έφτασαν ως το Μηδισμό προκειμένου να μην υπάρξει σήμερα «ΚΥΠΡΟΣ», συνεπικουρούμενες από τις αντίστοιχες Ελλαδικές, που θα δώσουν λόγο στην Ιστορία και δεν μπορούν άλλο να κρύβονται πίσω από το δάχτυλό τους!

ΣΗΜΙΤΗΣ:

ΜΕΙΩΣΗ ΤΩΝ 10 ΜΙΛΙΩΝ!!!

Παρομοίως «επιθετική» ήταν και η αναμενόμενη δημόσια παρέμβαση του Κώστα Σημίτη με άρθρο του στο Έθνος, όπου προχωρώντας ακόμη πιο πολύ στο παιχνίδι, πρότεινει στην ουσία μείωση του Εθνικού μας Χώρου στα 8, ακόμη και στα 6 μίλια!!! Εγκαταλείποντας σε πολλά σημεία του Αιγαίου την τωρινή εθνική κυριαρχία των 10 μιλίων!!! (για να χρυσώσει το χάπι ισχυρίζεται πως σε κάποια μέρη μπορούμε να πάμε και στα 12… χωρίς να αναφέρει εάν εννοεί το …Ιόνιο ή τις ακρογιαλιές της Θεσσαλίας…)

Υιοθετώντας τις πρωτάκουστες τουρκικές θέσεις περί ειδικής θάλασσας για το Αιγαίο, ζητά την εξαίρεση στην ουσία του Αιγαίου και της Ελλάδας από το Διεθνές Δίκαιο της Θάλασσας, αφού αρνείται το νόμιμο μονομερές δικαίωμα της Ελλάδος να φτάσει ως τα 12 μίλια ενιαία (ούτε καν στα 10) και κατακερματίζει χωρίς ενοχή τα ελληνικά ζωτικά εθνικά συμφέροντα και τον εθνικό εναέριο χώρο μας, δίνοντας δίκαιο στους Τουρκικούς ισχυρισμούς!!!

Και όλα αυτά την ώρα που έπεσε νεκρός, υπερασπιζόμενος τα 10 μίλια και τα εθνικά συμφέροντα, ο Υποσμηναγός Κώστας Ηλιάκης!

Το βέβαιο είναι πως όλο και περισσότεροι αντιλαμβάνονται τώρα την ανάγκη δημιουργίας νέας, κοινής εθνικής και ασυμβίβαστης πολιτικής δράσης με σεβασμό και στην Ορθοδοξία, την Ιστορία, τη Γλώσσα, τους προγόνους μας και τον συνάνθρωπο! Προτού είναι αργά! Προτού ξυπνήσουμε με μια Ελλάδα χωρίς Μακεδονία, χωρίς Θράκη, χωρίς Αιγαίο, χωρίς Κύπρο, χωρίς ανάσα, χωρίς ταυτότητα, χωρίς ανθρωπιά! Οι ενδιαφερόμενοι είναι ώρα να κάνουν μόνοι τους ένα βήμα μπροστά! Και ύστερα όλοι μαζί, να μετακινήσουμε το ωρολόγι του Γένους στη σωστή του ώρα! Σε Ώρα Ελλάδος!


θλΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ulisse
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
104 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2008, 15:41:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ulisse
ΝΑ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΓΝΩΣΤΟ ΑΠΟ ΧΡΟΝΝΙΑ

ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΤΗΝ «ΚΡΙΣΗ ΤΩΝ ΥΜΙΩΝ»

ΕΙΧΕ ΒΡΕΘΕΙ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ ΣΤΑ ΥΜΙΑ!!!

Σύμφωνα με αποκαλυπτικό δημοσίευμα της έγκυρης και σοβαρής εφημερίδας ΠΑΡΟΝ της Κυριακής 11 Ιουνίου 2006, λίγες ημέρες πριν την τελευταία παρουσία του τότε Πρωθυπουργού Ανδρέα Παπανδρέου στη Διεθνή Έκθεση Θεσσαλονίκης το Σεπτέμβριο του 1995, ο Ανδρέας δέχτηκε απόρρητη ενημέρωση από την ΕΥΠ σύμφωνα με την οποία είχε ανακαλυφθεί ΚΟΙΤΑΣΜΑ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟΥ ΣΤΟ ΝΟΤΙΟΑΝΑΤΟΛΙΚΟ ΑΙΓΑΙΟ, από τις (άγνωστες τότε) βραχονησίδες ΥΜΙΑ, έως κάτω στη ΓΑΥΔΟ!!!

Αναλυτικότερα, η ΕΥΠ ανέφερε πως σύμφωνα με απόλυτα εξακριβωμένες πληροφορίες, αμερικανικός υπερσύγχρονος δορυφόρος είχε ανακαλύψει και φωτογραφήσει κοίτασμα πετρελαίου που ξεκινούσε από τις βραχονησίδες ΥΜΙΑ και κατέληγε στη ΓΑΥΔΟ!!!

Ο Ανδρέας τότε κατάλαβε τι θα γινόταν στη συνέχεια και προέβλεψε την κατοπινή έντονη διεκδίκηση της περιοχής από την Τουρκία, όπως και έγινε.

Πράγματι, τρεις μήνες μετά, το Δεκέμβριο του 1995 γίνεται η επι τούτου προσάραξη του τουρκικού πλοίου στα (άγνωστά μας) Ύμια (Λιμνιά) και αρχίζει η διεκδίκηση των συγκεκριμένων βραχονησίδων, σε τέτοιο σημείο και με τέτοια ένταση, ώστε γίνεται Τουρκική Εισβολή στη μικρή Ύμια στις 31 Ιανουαρίου 1996!!!

Ένα χρόνο αργότερα, το Φεβρουάριο του 1997, ο τότε Πρόεδρος της Τουρκίας Σουλεϊμάν Ντεμιρέλ, ανακοινώνει δημόσια τη διεκδίκηση 937 ελληνικών βραχονησίδων!!!

Το 1998, ο Ντεμιρέλ, με συνέντευξή του στη Χουριέτ, διεκδικεί 132 ελληνικές νησίδες και βραχονησίδες και τα ελληνικά νησιά του Ανατολικού Αιγαίου!!!

Τελικά οι διεκδικήσεις επίσημα φτάνουν και στη Γαύδο, κάνοντας όλους να αναρωτηθούν το γιατί ως εκεί… Η απάντηση είναι ότι ως τη Γαύδο και τη Γαυδοπούλα φτάνουν τα μεγάλα κοιτάσματα πετρελαίου, με τα οποία η Ελλάδα, η οικονομία και ο λαός της μπορούν να ζήσουν ανθρώπινα και με αξιοπρέπεια ανάμεσα στους άλλους πετρελαιοπαραγωγούς λαούς του κόσμου! Έχουμε κάθε δικαίωμα!

Σημειώνουμε ότι μόνο από το Μακεδονικό Κοίτασμά μας στον Πρίνο της Θάσου φτάσαμε στο σημείο να αντλούμε 25.000 – 30.000 βαρέλια αργού πετρελαίου την ημέρα, καλύπτοντας από δική μας παραγωγή το 10% των εθνικών αναγκών μας!!!

Φανταστείτε τι θα γινόταν εάν τραβούσαμε τα πετρέλαια του υπόλοιπου Αιγαίου και Κρήτης…

Υπογραμμίζουμε τέλος, για να γίνει αντιληπτό και το οικονομικό μέγεθος, ότι εάν σήμερα αντλούσαμε την παραγωγή Θάσου, δηλαδή 30.000 βαρέλια, επί 70 ευρώ που έφτασε το βαρέλι, ο αληθινά μαύρος χρυσός, θα είχαμε εξοικονόμηση 2.100.000 ευρώ την ημέρα!!! Δηλαδή περίπου 60.000.000 ευρώ τον μήνα!!! Όσο κοστίζει ο διορισμός π.χ. 50.000 ανέργων!!!

θλΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2008, 19:10:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αυτό φυσικά, κάνει την Τουρκία να έχει παραπάνω από
ένα λόγο για να μας επιτεθούν...
Κάτι που μαζί με πετρέλαιο και πετρώματα στη Θράκη,
καθιστά ...υποχρεωτικό θερμό επεισόδειο σε κάποια
χρονική στιγμή, σύντομα, αφού οι παγκόσμιες ανάγκες
πετρελαίου, μεγαλώνουν κι οι πηγές λιγοστεύουν.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
efi85
Νέο Μέλος


48 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2008, 20:57:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους efi85
quote:

Ο Πατροκοσμας μας λεει οτι οι τουρκοι θα φτασουν μεχρι τα Εξαμιλια..δηλαδη ενα χωριο εξω απο την κορινθο.

Του απαντησα οτι ναι ο Αγιος Κοσμας το λεει αυτο αλλα ο Πατηρ Παισιος λεει οτι εξαμιλια εννοει τα 6 ναυτικα μιλια της Ηφαλοκρηπιδας..



Αγαπητέ Μορφέα διάβασα ένα βιβλίο με προφητείες του Κοσμά του Αιτωλού στο οποίο θεωρείται ότι η προφητεία με τους Τούρκους να φτάνουν στα Εξαμίλια έχει ήδη βγει στην επανάσταση .....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

πτολεμαιος
Νέο Μέλος


29 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2008, 20:58:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους πτολεμαιος
να τρέξω βρε παιδιά στο σούπερ να κάνω προμήθειες να μην πεινάσω ? χο χο χο χο χο χο χο
χαλαρώστε και κάντε τα μπανάκια σας

παντι λογο , λογος ισως αντικειταιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dnike
Νέο Μέλος

Greece
33 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2008, 10:42:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dnike
Μετά την απόφαση του Σ.Δ και την οριακή μα στρατηγική νίκη του Ερτογκάν επιστρέφει η πολιτική ομαλότητα στην Τουρκία...Στα καθ ημάς , οι Καλογεροφιλόφιλοι Προφητοκάτωρες μεταθέτουν τον πόλεμο για φθινόπωρο προς χειμωνα, εφόσον το καλοκαίρι εκπνέει εν Ειρήνη! Διαβάσαμε, συν τοις άλλοις, απαξιωτικόν άρθρο για τον Γέροντα Παίσιο, μια από τις ελάχιστες ηθικές φωνές την Σύγχρονης Ορθοδοξίας η οποία χαίρει εκτίμησης από εχθρούς και απίστους...Σοβαρότης μηδέν!!!! !Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ulisse
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
104 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2008, 11:14:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ulisse
ακομα δεν εχει επιστρεψει η ομαλοτηταστην τουρκια η νικη του ερντογαν ειναι οριακη.και κανεις απο τους προλαλησαντες δεν απαξιωσε τον πατερ παισιο ετσι για να ξερουμε τι λεμε και να μην δημιουργουνται παρεξηγησεις,οπως σε προηγουμενα μερη 1,2 και 3 απλα παρατεθηκε μια εννοια που δοθηκε απο καποιον καλογερο.εδω απο σοσο καταλαβαινω δεν θελει πολεμο κανεις κουβεντα κανουμε σαν φιλοι ή τουλαχιστον σαν πολιτισμενοι ανθρωποι ουτε βαζουμε ημερομηνιες ουτε ειπαμε οτι αν γινει ο πολεμος εμεις θα αγιασουμε γιατι κατορθωσαμε να ερμηνευσουμε τας γραφας

θλΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

πτολεμαιος
Νέο Μέλος


29 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2008, 14:56:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους πτολεμαιος
μια και διακονούμε την αλήθεια νομίζω εδω μέσα , καλό είναι να θυμίσω στους φίλους οτι ο γέροντας Παίσιος δεν έγραψε ποτέ τίποτα , και όσα ξέρουμε για τα λεγόμενα του είναι απο έναν μαθητή του , που έμεινε δυο χρόνια δίπλα του και μετά θεώρησε καλό και προσοδοφόρο μάλον,
να γράψει βιβλία που αναφέρονται σε "προφητείες" .
και κάποια βιβλία έγραψαν μερικοί που έτυχε να ανταλάξουν κάποιες κουβέντες με τον γέροντα.

παντι λογο , λογος ισως αντικειταιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2008, 19:04:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητέ Πτολεμαίε, συμφωνώ μαζί σου, ούτως
ή άλλως, η "προφητεία" του ότι όλα θα γίνουν 10 χρόνια
από το θάνατο του, δλδ το 2004( αφού πέθανε το 1994 βγήκε
ψεύτικη.. Δεν θέλω να προσβάλω την μνήμη του, αλλά
φτάνουν, νομίζω, οι προφητείες του Πατροκοσμά κι άλλων
αγίων... Θέλουν μελέτη και να βλέπουμε, όχι να λέμε ότι
θέλουμε εμείς προσωπικά. Να μπορούμε να δούμε τι
λένε. Γι' αυτό έγιναν για να διαβαστούν και γίνουν
κατανοητές...
Όπως του Πατροκοσμά που λέει ότι αν μας χτυπήσουν από κάτω,
μικρό θα είναι το κακό που θα πάθουμε... Να γίνει έτσι, γιατί
με το παλιό ο Αλωνάρης (Ιούλιος) δεν πέρασε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
M.o.r.f.e.a.s
Μέλος 1ης Βαθμίδας


65 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2008, 20:24:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους M.o.r.f.e.a.s
quote:

«Ο Άγιος Κοσμάς ο Αιτωλός είχε δίκιο που είπε για τα «Εξαμίλια», διότι τα «Εξαμίλια» δεν είναι ούτε χωριά, ούτε πόλεις, αλλά είναι τα έξι ναυτικά μίλια, η ζώνη των έξι μιλίων που περιβάλλει τα παράλια της Ελλάδας και κάθε νησί μας. «Εξαμίλι» είναι κάθε σημείο που απέχει έξι μίλια από τις ακτές της Ελλάδας, χερσαίες ή νησιωτικές. Εκεί, λοιπόν, θα γίνει εκείνο που είπε ο Άγιος Κοσμάς ο Αιτωλός» σελ. 417


θλ



Συμφωνω και εγω με αυτο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Κάποιος
Νέο Μέλος


38 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2008, 00:36:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κάποιος
quote:

Αγαπητέ Πτολεμαίε, συμφωνώ μαζί σου, ούτως
ή άλλως, η "προφητεία" του ότι όλα θα γίνουν 10 χρόνια
από το θάνατο του, δλδ το 2004( αφού πέθανε το 1994 βγήκε
ψεύτικη.. Δεν θέλω να προσβάλω την μνήμη του, αλλά
φτάνουν, νομίζω, οι προφητείες του Πατροκοσμά κι άλλων
αγίων... Θέλουν μελέτη και να βλέπουμε, όχι να λέμε ότι
θέλουμε εμείς προσωπικά. Να μπορούμε να δούμε τι
λένε. Γι' αυτό έγιναν για να διαβαστούν και γίνουν
κατανοητές...
Όπως του Πατροκοσμά που λέει ότι αν μας χτυπήσουν από κάτω,
μικρό θα είναι το κακό που θα πάθουμε... Να γίνει έτσι, γιατί
με το παλιό ο Αλωνάρης (Ιούλιος) δεν πέρασε...


Μάλλον δεν αναγνωρίζεις τον γέροντα Παίσιο αλλα δικαίωμα σου.Η προφητεία αυτή επαληθευτικε στο επακρον.
Η προφητεία ήταν
«θα ήθελα να ζήσω δέκα χρόνια ακόμη για να δω τη δόξα της Ελλάδος». Και ότι :

«Μετά από λίγο η Ελλάδα θα γίνει το κέντρο του κόσμου».

Δέκα χρόνια μετά έγιναν οι Ολυμπιακοί και πήραμε το Ευρωπαικό!!Για σένα δεν δοξάστηκε η Ελλάδα??

δλδ μέχρι 13 Αυγούστου περιμένεις να κάνουν την επίθεση οι τούρκοι?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2008, 01:19:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
Αγαπητέ ulisse, οι δηλώσεις του Στεφανόπουλου για αποστρατικοποίηση των νησιών όπως και του Γιωργάκη παλαιότερα για αποναρκοθέτηση του Έβρου είναι δηλώσεις εσχάτης προδοσίας. Όσο για την Ντόρα..........το μήλο κάτω απ΄ τη μηλιά θα πέσει...........εξάλλου σε 10 χρόνια θα έχουν ξεχαστεί όπως έχει δηλώσει ο εφιάλτης της Δημοκρατίας που ορέγεται να ασελγήσει επάνω της........κρυφός του πόθος για να ολοκληρωθεί η έννοια κάθε διαστροφής.
Τώρα για τον Παΐσιο, ο άνθρωπος δεν άφησε κάτι γραπτό......και από ράδιο αρβύλα..........ου!!!!!!!!!!!! ότι θέλεις θα μπορούσε να είχε πει!!!!!!!!

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2008, 02:25:48  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

μια και διακονούμε την αλήθεια νομίζω εδω μέσα , καλό είναι να θυμίσω στους φίλους οτι ο γέροντας Παίσιος δεν έγραψε ποτέ τίποτα ..........

Ενημερωτικά και μόνο,
Αν ψάξεις λίγο στο youtube θα ακούσεις τον ίδιο το Γέροντα να μιλά, τα οποία και περάστηκαν μετά σε χαρτί.

Αν δεν κάνω λάθος υπάρχει μια σειρά τριών βιβλίων με "διδαχές" του Γπέροντα. Εγώ έχω τα δύο από αυτά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ulisse
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
104 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2008, 09:27:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ulisse
φιλε ΨΗΛΕ αν θες και μπορεις παραθεσε μερικα απο αυτα του γεροντα παισιου αν μπορεσεις κανετα με scanner οποτε θαναι και πιο "αγνα"ας το πουμε απο πιθανες τροποποιησεις(για τους θωμαδες)

θλΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.328125
Maintained by Digital Alchemy