ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 ΠΑΓΙΔΕΣ (στην Εσωτερική Αναζήτηση)
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 18
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2018, 09:34:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μπορείς να κάνεις κι αλλιώς?
Σύντομα, θα αδειάζουμε καραφάκια στην Καλαμαριά με τον Μήτσο παρόντα!

Άντε, άντε ... θα χαρώ πολύ να γνωριστούμε και από κοντά.

Δεν κατάλαβα ωστόσο γιατί ωραιοποιείς την OCD. Έτσι περιγράφεται :

quote:
από wikipedia

Η Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή ή ΙΨΔ ή Μανιοπαρορμητική Διαταραχή (Obsessive–compulsive disorder-OCD) περιλαμβάνεται στην ομάδα των αγχωδών διαταραχών και αυτές με τη σειρά τους στην ευρύτερη ομάδα των νευρώσεων. Χαρακτηρίζεται είτε από ιδεοληψίες (obsessions) είτε από ψυχαναγκασμούς (compulsions) είτε και από τα δύο, ψυχοπαθολογικές εκδηλώσεις που συνιστούν πηγή δυσφορίας για το άτομο και απασχολούν σημαντικό μέρος από το χρόνο του και από την επαγγελματική, κοινωνική και την συναισθηματική του ζωή. Το άγχος συνδέεται συχνά με τους ψυχαναγκασμούς, καθώς και με την αντίσταση σε αυτούς, και υποχωρεί αμέσως μόλις το άτομο ενδώσει στον καταναγκασμό. Οι περισσότεροι πάσχοντες αναγνωρίζουν τον παθολογικό χαρακτήρα αυτών των καταναγκασμών καθώς και ότι είναι ανούσιοι και υπερβολικοί, ωστόσο κρίνεται εξαιρετικά δυσχερές από τους ίδιους να τους σταματήσουν. Η κατάθλιψη εμφανίζεται συχνά είτε πριν από την έναρξη των συμπτωμάτων είτε ταυτόχρονα με αυτά.


αλλά, ok, sorry, δεν το ήξερα αυτό για τον kost και νομίζω πως και κάποιο άλλο μέλος έχει την ίδια διαταραχή ...

Edited by - kangaro on 18/07/2018 10:01:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2018, 10:22:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν την ωραιοποιώ.Καθόλου.
Μίλησα μόνο για τον ξεχωριστό όρο, που αφορά άτομα χαρακτηριζόμενα ως "ψυχαναγκαστικοί της καθημερινότητας" και ουδεμία σχέση έχουν, με τους υπόλοιπους OCD.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2018, 10:54:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας λέμε καλύτερα τα πράγματα με το όνομά τους. Η διαταραχή είναι διαταραχή. Το ότι εσύ ισχυρίζεσαι πως δεν έχουν καμία σχέση με τους υπόλοιπους OCD, εμένα δεν μου λέει απολύτως τίποτε, δική σου προσωπική εκτίμηση είναι, ok. Για μένα, εφ' όσον ισχύει ο ψυχαναγκασμός τους, οι άνθρωποι είναι πάσχοντες και σαν πάσχοντες θα αντιμετωπίζονται εφεξής από μεριάς μου.

Edited by - kangaro on 18/07/2018 11:06:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2018, 11:57:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ας λέμε καλύτερα τα πράγματα με το όνομά τους. Η διαταραχή είναι διαταραχή. Το ότι εσύ ισχυρίζεσαι πως δεν έχουν καμία σχέση με τους υπόλοιπους OCD, εμένα δεν μου λέει απολύτως τίποτε, δική σου προσωπική εκτίμηση είναι, ok. Για μένα, εφ' όσον ισχύει ο ψυχαναγκασμός τους, οι άνθρωποι είναι πάσχοντες και σαν πάσχοντες θα αντιμετωπίζονται εφεξής από μεριάς μου.

Edited by - kangaro on 18/07/2018 11:06:39


Ως συνήθως κάνεις λάθος. Ιδού και η απόδειξη από ψυχολόγο του Αριστοτελείου.


"Ένα άτομο με ιδεοψυχαναγκασμό εμφανίζει ιδεοληψίες και καταναγκασμούς σε τέτοια έκταση που να επηρεάζεται πλέον η καθημερινή λειτουργικότητά του. Τα άτομα αυτά δεν θα πρέπει να συγχέονται με άτομα που μερικές φορές τα ονομάζουμε 'ψυχαναγκαστικά' στην καθημερινή ζωή. Ο όρος αυτός αναφέρεται σε ανθρώπους τελειομανείς με πολύ υψηλά στάνταρντς, τόσο στην εργασία τους όσο και εκτός εργασίας. Μερικές φορές αυτή η 'ψυχαναγκαστικότητα' μπορεί να βοηθάει την επίτευξη ενός στόχου και να ανεβάζει την αυτο-εκτίμηση ενός ατόμου, διαφέρει όμως από τα συμπτώματα των ασθενών με ιδεοψυχαναγκασμό."
Νικόλαος Βακόνδιος
Ψυχολόγος
Πτυχιούχος Αριστοτελείου Παν/μίου Θεσσαλονίκης


Οπως βλέπεις, δεν μιλάω ποτέ επί προσωπικού, χρησιμοποιώντας δικές μου απόψεις, όπως αφειδώς κάνεις εσύ.Διορθώσου Ζιπ, αλλιώς θα παραμείνεις "μετεξεταστέος" για τους έχοντες περισσότερο IQ από σένα.Σαν τον Πυθαγόρα ας πούμε!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2018, 12:08:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωχ μωρέ ΝΙΚΟΜΑΧΕ, βρήκες έναν ψυχολόγο που λέει αυτό. Και ; Τι να κάνουμε τώρα ; Να πέσουμε να τον προσκυνήσουμε ; Αυτός λέει αυτό, κάποιος άλλος θα λέει κάτι άλλο. Ρε συ, βρίσκεις κάτι που σ' αρέσει και το κάνεις σημαία σου πολύ χαλαρά και αβίαστα.

Κατ' αρχήν, ακόμη και να είναι έτσι όπως τα λες εσύ κι ο Βακόνδιος, ο kost ακόμη κι αν δεν πάσχει από ιδεοψυχαναγκασμό, σίγουρα εμφανίζει ορισμένα συμπτώματα του ιδεοψυχαναγκασμού στην συμπεριφορά του εντός του φόρουμ. Δεν χρειάζεται να είσαι Βακόνδιος για να το αντιληφθείς, αλλά 'ντάξει, μιας και το επισημαίνεις κι εσύ που είναι και φίλος σου, καπνός χωρίς φωτιά δεν υπάρχει. Κάτι τρέχει με το παλικάρι, μπαλαντζάρει λίγο, κάτι δεν πάει καλά, το είχα ψιλο-καταλάβει - γιατί με είχε προϊδεάσει και ο Heretic - αλλά έρχεσαι τώρα κι εσύ και το αναφέρεις.

'Ντάξει, δεν έχω να πω κάτι άλλο ούτε μια νοιάζει να το ψάξω κιόλας. Δεν μπορώ να ασχολούμαι με τις ψυχολογικές διαταραχές ή δυσλειτουργίες του καθενός εδώ μέσα, το καταλαβαίνεις.

p.s Ο Μητσάρας είναι κορυφή!

Edited by - kangaro on 18/07/2018 13:33:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2018, 16:54:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κατ' αρχήν, ακόμη και να είναι έτσι όπως τα λες εσύ κι ο Βακόνδιος, ο kost ακόμη κι αν δεν πάσχει από ιδεοψυχαναγκασμό, σίγουρα εμφανίζει ορισμένα συμπτώματα του ιδεοψυχαναγκασμού στην συμπεριφορά του εντός του φόρουμ. Δεν χρειάζεται να είσαι Βακόνδιος για να το αντιληφθείς, αλλά 'ντάξει, μιας και το επισημαίνεις κι εσύ που είναι και φίλος σου, καπνός χωρίς φωτιά δεν υπάρχει. Κάτι τρέχει με το παλικάρι, μπαλαντζάρει λίγο, κάτι δεν πάει καλά, το είχα ψιλο-καταλάβει - γιατί με είχε προϊδεάσει και ο Heretic - αλλά έρχεσαι τώρα κι εσύ και το αναφέρεις.

'Ντάξει, δεν έχω να πω κάτι άλλο ούτε μια νοιάζει να το ψάξω κιόλας. Δεν μπορώ να ασχολούμαι με τις ψυχολογικές διαταραχές ή δυσλειτουργίες του καθενός εδώ μέσα, το καταλαβαίνεις.


Έτσι μπράβο, να τον φοβάστε τον τρελό για να μην τού γυρίσει το μάτι

Όμορφες και διασκεδαστικές οι μαλακίες που γράφετε, δεν μπορώ να πω...μήωπς βέβαια να κοιτάζατε τα χάλια σας τα μαύρα ο καθένας εκεί;


Εντάξει πέρα από αυτά, ας κάνω και εγώ μία αυτο-κριτική, έτσι για να μην λέτε ότι πυροβολώ στα τυφλά προς τα έξω...


Είμαι όντως τελειομανής και με διακρίνει όντως ένα ενοχλητικό 'αλάθητο' και ψώνιο. Θα συμφωνήσω επίσης με αυτό που είπε ο καρνάβαλος ότι αυτά που με ενδιαφέρουν απασχολούν μονάχα ένα πολύ μικρό ποσοστό ανθρώπων (τα βασικά μου ερευνητικά ενδιαφέροντα έχουν να κάνουν με την εικονογραφία έργων της Ιταλικής Αναγέννησης).

Επίσης ισχύει ότι ώρες ώρες ψάχνομαι για μικρο-εντάσεις (αν και συνήθως δεν τις ξεκινάω εγώ). Ίσως είναι και που μένω εκτός ελλάδας και μού έχουν λείψει τα γνήσια ελληνικά μπινελίκια...

Δέχομαι επίσης ότι είμαι ολίγον control freak (πχ. δεν μού αρέσουν οι εκπλήξεις).
Aυτό πάντως που είπε ο Νικόμαχος περί OCD είναι μεγάλη μπαρούφα. Καμία σχέση, αυτό που λέει πρόκειται για σοβαρή διαταραχή την οποία ευτυχώς (και απ΄όσο γνωρίζω) δεν έχω.

Επίσης έχω πολύ υψηλό δείκτη νοημοσύνης σε συγκεκριμένους τομείς που έχουν να κάνουν με αριθμητικές δεξιότητες και αναλυτική σκέψη. Σε πιο πρακτικούς τομείς πέφτουν τα νούμερα (έχω μία ελαφρά διάσπαση προσοχής και είμαι αρκετά αφηρημένος). Εάν δεν ασχολιόμουν με αυτά που κάνω τώρα πιστεύω θα ήμουν μαθηματικός!


Έχω πολύ υψηλή αίσθηση του 'δικαίου' αλλά και του 'καθήκοντος' ίσως...όταν βλέπω μία δράση, συμπεριφορά, κατάσταση που θεωρώ 'άδικη' τρελαίνομαι, μού χαλάει όλη η εσωτερική αρμονία και είμαι δυστυχώς ικανός να τα κάνω ρημαδιό και να χάσω εντελώς το δίκιο μου...επίσης έχω πρόβλημα με τις ιεραρχίες, τις λογοδοσίες και γενικώς τις δεσμεύσεις...


Τρώω όντως κόλλημα να αποδείξω ότι έχω ‘δίκιο’ (το οποίο είναι μάλλον βλακεία) αλλά επίσης δεν ανέχομαι ένας κατεργαράκος-ψευτράκος να μού κοροιδεύει την νοημοσύνη. Όταν φερ’ειπείν ο καρνάβαλος ισχυρίζεται ότι έστελνα απολογητικές επιστολές στην διαχείριση (έλα χριστέ και κύριε!!!) ή όταν προσπαθεί να μας πείσει ότι η κόρη του Ρασούλη που τον ξεβράκωσε προκειμένου να προστατέψει το όνομα και το έργο του πατέρα της ‘δεν ήταν η κόρη του Ρασούλη’ (!!!) ε τότε χέσε μας ρε μεγάλε, θα αναγκαστώ και εγώ να στα θυμίσω πιο αναλυτικά…
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2018, 17:13:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Aυτό πάντως που είπε ο Νικόμαχος περί OCD είναι μεγάλη μπαρούφα. Καμία σχέση, αυτό που λέει πρόκειται για σοβαρή διαταραχή την οποία ευτυχώς (και απ΄όσο γνωρίζω) δεν έχω.

Προσπάθησα κι εγώ να του το πω, αλλά μετά είδα πως βρήκε τον Βακόνδιο και λέω 'νταξ' αυτός τώρα, θα μας τα κάνει τσουρέκια με τον ψυχολόγο του.

--- kost, τι λες ; πέραν των λοιπών μαλακιών, την κλείνουμε αυτήν την ανόητη την κόντρα ; Και χωρίς όρους ... αλλά αν πούμε την κλείνουμε, την κλείνουμε ... μπέσα. Λέγε, είσαι ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2018, 17:16:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δέχομαι επίσης ότι είμαι ολίγον control freak (πχ. δεν μού αρέσουν οι εκπλήξεις).

Ωχ, έτσι είναι η γυναίκα μου. Έτσι και την βγάλεις από το κανάλι της, ψιλο-φρικάρει. Έχει πολλές ανασφάλειες βέβαια η δικιά μου και δεν ξέρω, μάλλον απ' αυτό ξεκινάει το πράγμα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2018, 17:38:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Aυτό πάντως που είπε ο Νικόμαχος περί OCD είναι μεγάλη μπαρούφα. Καμία σχέση, αυτό που λέει πρόκειται για σοβαρή διαταραχή την οποία ευτυχώς (και απ΄όσο γνωρίζω) δεν έχω.

Κοστ, μη γίνεσαι μαλάκας.
Διάβασε προσεκτικά τι έχω γράψει, δώσε την δέουσα σημασία στα εισαγωγικά και ξαναματακρίνε, αν σου απέδωσα την ασθένεια OCD ή όχι.
Είμαι σίγουρος πως ΟΧΙ, δεν έκανα κάτι τέτοιο.

Να χέσω την υψηλή σας νοημοσύνη, αν δεν μπορείτε να έχετε οξεία κριτική αντίληψη.

Σας τρώμε λάχανο ο Πυθαγόρας κι εγώ.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2018, 17:48:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι, δεν τον είπες Γιάννη, τον είπες Γιαννάκη ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2018, 22:03:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
kost, τι λες ; πέραν των λοιπών μαλακιών, την κλείνουμε αυτήν την ανόητη την κόντρα ; Και χωρίς όρους ... αλλά αν πούμε την κλείνουμε, την κλείνουμε ... μπέσα. Λέγε, είσαι ;

Nταξ ναούμε, καλή καρδιά και δεν βαριέσαι, μικρή είναι η ζωή και τι νόημα έχουν οι φωνές και οι ζημιές...Κι άντε να γίνουμε όλοι μια όμορφη παρέα που λέει ο λόγος βρε αδερφέ.

quote:
Κοστ, μη γίνεσαι μαλάκας.
Διάβασε προσεκτικά τι έχω γράψει, δώσε την δέουσα σημασία στα εισαγωγικά και ξαναματακρίνε, αν σου απέδωσα την ασθένεια OCD ή όχι.
Είμαι σίγουρος πως ΟΧΙ, δεν έκανα κάτι τέτοιο.

Καλά ντε εντάξει!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2018, 22:05:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ναι, δεν τον είπες Γιάννη, τον είπες Γιαννάκη ...


Έλα ντε...εμμονές και συμπλέγματα πάντως όλοι κουβαλούν, το θέμα είναι ο βαθμός και η διαχείριση.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2018, 11:26:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλω τους θαμωνες του φορουμ αυτου να σκεφτουν ισως...... τι σημαινει να ακυρωνεται μια προσπαθεια εργασια επτα σχεδον ετων

Γιατι ακριβως αυτο γινεται οταν κλειδωνεται ενα θεμα το οποιο εμπεριεχει αναρωτησεις πειραματισμους και αποτελεσματα του συγκεκριμενου διαστηματος

Δεν μπορει να συνεχισθει ο ιρμος και η συνεχεια ,ακομα και αν θα υπηρχε η διαθεση για αυτο

Αλλα ουτε αν καποιος θα ειχε την περιεργεια να το δει με τι ασχολειται το τοπικ θα μπορουσε να το κανει

Λεμε ανννν..............

Κλειδωμενο σημαινει ....οτι σε μικρο χρονικο διαστημα... οτι εχει γραφτει....... παει στα αζητητα

Ποσο σιγουροι αραγε ειναι οι θαμωνες αυτου του φορουμ για την απαξιωση την οποια επανειλημενα εχουν εκφρασει,με διαφορους τροπους


Και το αποκορυφωμα της καταστασης αυτης ......


Επειδη καποιοι ειχαν την φαεινη ιδεα ....... να μετατρεψουν σε ρινκ το τοπικ αυτο...... που ξαναλεω ....


Αντιπροσωπευει προσπαθεια πολλων χρονων .....οχι μονο λερωθηκε για αλλη μια φορα........ αλλα κλειδωθηκε απο πανω απο τον διαχειριστη


Και μαλιστα χωρις την παραμικρη υπαιτιοτητα του γραφοντος

......................

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2018, 15:41:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Γιατί δεν ζητάς από τον Αitherovammon να ανοίξει το άλλο θέμα;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2018, 11:58:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Thanks Kost

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2018, 18:21:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ενα παραδειγμα ωφελιμης και ενα μη ωφελιμης βλαπτικης ονοματοθεσιας καταταξης

1 ΩΦΕΛΙΜΟ

Να ονομασει κανεις και να καταταξει τα κεντρα της ανθρωπινης ψυχικης λειτουργιας ειναι ωφελιμο για δυο λογους

Πρωτον γιατι λογω της λειτουργιας μας.........και δευτερο λογω των αρχετυπων που εχουμε δημιουργησει λογω αυτης ....... δεν μπορουμε να διαχωρισουμε την μια λειτουργια απο την αλλη

Διανοηση συγκινηση ενστικτο κλπ

Και αρα και το ποιοτικο τους μερος

Δηλαδη την φυση τους

Ονομαζοντας σε αυτην την περιπτωση ειναι σαν να μας λεει καποιος ......

Κοιτα και προς τα εκει ....και εκει .......και εκει

ΔΕΣ..............

Ετσι αν κανουμε τον κοπο και την προσπαθεια να κοιταξουμε προς αυτα τα μερη,....... ενδεχωμενως να ανακαλυψουμε το αρχετυπο....... οτι αντιδρουμε .......και οχι οτι δρουμε ........

Ισως δουμε οτι ειμαστε ερμαια αλλοτριων δυναμεων

.Ετσι ισως αυτο . και οχι μονο ....... καταριφθει απο την ιδια την νεα αντιληψη θεαση

Η θεαση ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΕΝΕΡΓΗΤΙΚΟ ΣΕ ΑΝΤΙΘΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΑΡΧΕΤΥΠΟ

Και λεω αντιληψη και οχι αρχετυπο ,γιατι τα αρχετυπα και κατα συνεπεια ...... η ελειψη αντιληψης.......... ειναι αυτα που δεν μας αφηνουν να αντιληφθουμε τα πραγματα οπως ειναι

Η αντιληψη ειναι μια λειτουργια δεκτικη και ενεργητικη ........Το αρχετυπο κατι παγιωμενο

Δυο τελειως διαφορετικα πραγματα

2 ΜΗ ΩΦΕΛΙΜΟ Η .....ΚΑΙ ΒΛΑΠΤΙΚΟ

Αν ας πουμε πουμε οτι ο ταδε .........ειναι καλος κακκος .η .. βλακας.....

.Εκει αυτο δεν ειναι δημιουργικο

Αυτο το κανει ακομα και ο Nick

Ακομα και αληθεια να ειναι κατα ενα μερος αυτο σιγουρα δεν αντιπροσωπευει την ολοτητα ατομου η μιας καταστασης

Σε ποιοτητα ποικικομορφια ,αλλα και σε σχεση με τον χρονο

Το κλεισιμο αρχετυπο ομως που θα δημιουργησεις σε εσενα ........η και θα διασπειρεις σιγουρα και παραπερα ............οχι μονο σαν πληροφορια ........,αλλα και σαν νοοτροπια ......... θα λεει αλλα

Και κανεις δεν υποπτευεται οτι αυτο το κλεισιμο γινεται τελικα κυριος και αφεντης των ζωων μας

Ουτε και πως δημιουργειται αυτο το κλεισιμο αντιλαμβανομαστε

Ετσι αν ονομαζουμε χωρις διακριση .....οχι μονο δεν θα μας ωφελησει αλλα θα μας κλεισει κιολας ,με οτι αυτο συνεπαγεται

Και θα μας κλεισει μεσω μηχανισμων που δεν θα μπορουμε να κατανοησουμε

,Ποσο μαλλον να αντιπαρελθουμε

Με δυο απλα λογια

Ωφελιμο ειναι οτι ενεργοποιει .....η εχει σαν σκοπο να ενεργοποιει την αντιληψη μας.......

Και οπως ειπα

Η αντιληψη ειναι κατι ενεργητικο σε συνεχη λειτουργια και κινηση

Εχει δυνατοτητα δε ...........να ακυρωσει παγιωμενες θεσεις αρχετυπα αν κανουμε τις σωστες κινησεις κατανοωντας μηχανισμους και λειτουργιες

Μη ωφελιμη και βλαπτικη ονοματοθεσια καταταξη απο την αλλη .........ειναι ακριβως το αντιθετο

Ειναι αυτο που μορφοποιει αρχετυπα μειωνοντας την αντιληπτικη ικανοτητα

Ακομα και ενα ονομα ας πουμε αν θα πεις ....

πχ

Αυτος ειναι ο ταδε σιγουρα εχεις εκει δημιουργησει παγιωμενες αντιληψεις αρχετυπα χωρις να το γνωριζεις

Ετσι δεν μπορεις να δεις οτι ο ταδε η ακομα και εσυ δεν εισαστε μονο αυτο .........

Αλλα ειστε και αυτο και αυτο και το αλλο

Και καποιες φορες ειναι τετοιο το κλεισιμο που ενω βλεπουμε επανειλημενα στοιχεια...... του εαυτου μας....... και των αλλων δεν τα αποδεχομαστε

Ερχομαστε ετσι σε συγκρουση με τον εαυτο και τους αλλους και ειναι αιτια η ονοματοθεσια και η καταταξη που κανουμε χωρις να υποπτευομαστε τις συνεπειες

Και δεν ειπα ποτε να μην χρησιμοποιουμε ονοματα η να μην κατατασουμε

Δεν μπορουμε αλλωστε

Ειπα απλα να γνωρισουμε το πως λειτουργει και να κανουμε προσπαθεια να διακρινουμε ,μηπως και καταφερουμε να αλλαξουμε κατι προς μια πιο δημιουργικη και καλυτερη κατευθυνση και ποιοτητα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Asiret_ose 1
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
56 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2018, 18:43:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Asiret_ose 1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Περι τινος ομιλειτε αγαπητοι?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Asiret_ose 1
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
56 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2018, 18:45:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Asiret_ose 1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καιρο εχωμε να βρεθουμε.
Λογω των υψηλων ασχολιων μου στην διπλωματικη σκατιερα.
Αλλα ο χρονος δεν χωριζει οσους προοριζεται να συζητησουν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Asiret_ose 1
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
56 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2018, 18:50:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Asiret_ose 1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σκακιερα


Henry KisingerΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Asiret_ose 1
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
56 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2018, 19:06:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Asiret_ose 1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τελικως απεμεινες μονος Χριστο στο φορουμ.
Σε θυμουμαι ως ηπιο ακολουθο της Μηθυρας.
Ησουν διαλλακτικος και μειωνες τις εντασεις, οταν δεν γινοσουν στοχος ειρωνιων για την συμπεριφορα σου.

Χριστιανοπληκτος εδειχνες.
Ανεκτικος σε ολους.

Τι απεγινε η μυθηρα.

Ειναι εν ζωη?

Μια εποχη νομισα οτι γραφεις αντ αυτης.
Το προβλημα στο φορουμ ειναι οτι ανωνυμα γραφεις αορατα.
Και διαβαζεσαι ετσι.

Σε παιχνιδια σκιων χρειαζεται να ξερεις τις σκιες.

Χρειαζεσαι ειδικη οραση.

:-)


Henry KisingerΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2018, 22:19:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ποιος ποια ησουν να μου θυμισεις

Οσο για την Μυθηρα συζηταμε καμμια φορα στο φβ αλλα ποτε δεν εγραψα αντ αυτης


Και βεβαια οσον αφορα το χριστιανοπληκτος φυσικα δεν ισχυει


Προτιμω να πιστευω και να ακολουθω τις δικες μου τασεις και θελω


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2018, 09:30:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Το προβλημα στο φορουμ ειναι οτι ανωνυμα γραφεις αορατα.
Και διαβαζεσαι ετσι.

Δεν μπορω παντως να καταλαβω γιατι η εκφραση σκεψεων προβληματισμων ,και συμπερασματων μπορει να ειναι προβλημα

Δεν ειναι αναγκη να γνωριζει κανεις καποιον για να κρινει την ορθοτητα η μη....... των γραφομενων

Ισα ισα μαλιστα που αν γνωριζουμε καποιον,και ειμαστε επηρεασμενοι απο αυτο που εκπεμπει ..........η...αν ειναι αποδεκτος απο ενα ευρυ φασμα ανθρωπων..... τοτε θα ειμαστε σιγουρα και προκατειλημενοι επηρεασμενοι με αποτελεσμα οι κρισεις να γινονται λιγοτερο αντικειμενικες


Αυτο επισης που περιγραφω ειναι ενας δρομος και μια διαδικασια πραγματων

Για αυτον που δεν τον περπατα θα φανταζουν παντελως αχρηστα μεχρι και χαζα


Να μην σου πω οτι...... ακομα και κομματια των περιγραφομενων ......αν δεν εχουν γινει εμπειρια ,δεν θα γινουν κατανοητα

Απο ολο αυτο και επειδη δεν εχει βρεθει καποιος να συμεριστει αυτα που γραφω ....απλα γραφω για εμενα


Και αυτο..... για μενα παλι...... σημαινει αποκοδικοποιηση του δρομου....... ωστε οι αναφερεις .........και αν αναφερομαστε στο ιδιο πραγμα ..... που περιγραφεις να γινονται πιο απτες


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2018, 09:35:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


quote:
Το προβλημα στο φορουμ ειναι οτι ανωνυμα γραφεις αορατα.
Και διαβαζεσαι ετσι.

Δεν μπορω παντως να καταλαβω γιατι η εκφραση σκεψεων προβληματισμων ,και συμπερασματων μπορει να ειναι προβλημα

Δεν ειναι αναγκη να γνωριζει κανεις καποιον για να κρινει την ορθοτητα η μη....... των γραφομενων

Ισα ισα μαλιστα που αν γνωριζουμε καποιον,και ειμαστε επηρεασμενοι απο αυτο που εκπεμπει ..........η...αν ειναι αποδεκτος απο ενα ευρυ φασμα ανθρωπων..... τοτε θα ειμαστε σιγουρα και προκατειλημενοι επηρεασμενοι με αποτελεσμα οι κρισεις να γινονται λιγοτερο αντικειμενικες


Αυτο επισης που περιγραφω ειναι ενας δρομος και μια διαδικασια πραγματων

Για αυτον που δεν τον περπατα θα φανταζουν παντελως αχρηστα μεχρι και χαζα


Να μην σου πω οτι...... ακομα και κομματια των περιγραφομενων ......αν δεν εχουν γινει εμπειρια ,δεν θα γινουν κατανοητα

Απο ολο αυτο και επειδη δεν εχει βρεθει καποιος να συμεριστει αυτα που γραφω ....απλα γραφω για εμενα


Και αυτο..... για μενα παλι...... σημαινει αποκοδικοποιηση του δρομου.......

Ωστε αυτα που αναφερες σαν σκιες .........και αν αναφερομαστε στο ιδιο πραγμα ..... να γινονται πιο απτες




Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2018, 10:16:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και ορμωμενος απο το παραπανω συνεχιζω .........

Οι δηθεν εσωτερισταδες...... επειδη ακριβως ειναι επηρεασμενοι απο ευρεως κυκλοφορουντα ρευματα......και γνωστους ααγνωστους αβαταρες ...... ,εχουν μετατραπει σε οπαδους

Οπαδους οπως αυτους της πολιτικης και του ποδοσφαιρου

Οι περισσοτεροι απο αυτους τους οπαδους ανηκουν στην κατηγορια του αγαπουλιτσα


Καποιοι αλλοι αρκουνται να επαναλαμβανουν ακουραστα απιαστες και απροσιτες για αυτους θεωριες


Και για να ειμαι ειλικρινης .....στο διαστημα που ασχολουμαι με τα ζητηματα αυτα ,πολυ λιγους ανθρωπους εχω συναντησει που να μην ανηκουν σε αυτες τις δυο κατηγοριες

Οι δηθεν εσωτερισταδες και αναφερομαι σε ποσοστο παραπανω απο το 95 τα εκατο ....και ειμαι λειαν επιεικης...... εχουν αποριψει παντελως το στοιχειο της λογικης,και της προσωπικης αξιολογησης και επανααξιολογησης σε σχεση με αυτα τα ζητηματα

Δεν γνωριζουν και δεν μπορουν ουτε καν να διαχειριστουν την ενοια του σκοπου στοχου


Αγνοουν κατ επεκταση το τι σημαινει ερευνα

Και ολα αυτα επειδη ειναι επηρεασμενοι απο αυτα που δηθεν καταλαβαν

Αγνοουν και δεν βλεπουν ....ακομα και το γεγονος .....οτι σχεδον τιποτα ..... μπορουμε κατω απο τις παρουσες συνθηκες..... να τροποποιησουμε


Η σχεδον τιποτα


Αλλοι παλι..... που ειδαν .. υποπτευθηκαν... η κουραστηκαν.. απο ολο αυτο παρεδωσαν τα οπλα ,και αφεθηκαν στην ροη του τυχαιου της υπαρξης

Και βεβαια σε ολο αυτο και για ολο αυτο ....ριχνω τεραστιο βαρος και ευθυνη στους δηθεν δασκαλους

Ειναι τυχαιο αραγε ,που παρομοιες νοοτροπιες και συμπεριφορες ειναι μαζικο φαινομενο ;

Τι σοι δασκαλοι ηταν αυτοι που δεν μπορουσαν να προβλεψουν το αυτονοητο

Η μηπως οχι

Αν αυτοι οι ανθρωποι ηταν πραγματικοι δασκαλοι δεν θα διασκορπουσαν τακτικες και ακαιρες γνωσεις που θα εφερναν τα αποτελεσματα αυτα

Θα φροντιζαν πρωτιστως να προσγειωνουν τον κοσμο


Θα φροντιζαν να εμφυσησουν στο κοινο τους τις αρχες της ερευνας και της πραγματικης γνωσης ....εστω και θεωρητικης ..... των ψυχολογικων φαινομενων .......

Και οχι του ονειροβατηματος

Ετσι για εμενα....... και προς το παρον..... ειναι ολοι τους .....με πολυ λιγες εξειρεσεις........ υποπτοι

Μεχρι αποδειξεως του αντιθετου


Σωστα και πρακτικα πραγματα λεγονται αναμφισβητητα απο σχεδον ολους

Παραλειπονται ομως στοιχεια ,που χωρις αυτα ειναι ολα αχρηστα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Asiret_ose 1
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
56 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2018, 11:23:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Asiret_ose 1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι πολλοι εσωτεριστες που ηταν αθωοι ερευνητες απογοητευθηκαν η απομακρυνθηκαν ωστε να μεινει ο χωρος στη χρηση των βοηθων χασαπη και φουρναρη που ηταν πρακτικοι.

Η πεινα Χριστο για φως γνωση φαι και ιαση.

Σκοτισμενα μυαλα σε σκοτεινα ρουμς.

Αλλα η πολλη παραμονη σε ..χαβουζες
Δεν κανει καλο στην Υγεια.

Νομιζα οτι η Μηθυρα απεβιωσε.. ετσι αφησαν να εννοηθει.
Κι ακομη το νομιζω.

Περιεργη γυναικα. Εξυπνη, λογικη, σωστη αλλα εμμονικη.
Εμενα με βοηθησε να προσεξω μερικα χρησιμα πραγματα.

Παντως χρηστο
αν δεν ψαρευεις η κυνηγας, μην ψαχνεσαι σε φορουμ.
Ειναι περιοχες κυνηγων ψαραδων.

Γεια

Καλο καλοκαιρι και καλη υπολοιπη ζωη
με υγεια, χαρα, ηρεμια.

:-)

Henry KisingerΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Asiret_ose 1
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
56 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2018, 11:29:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Asiret_ose 1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εννοειται οτι η χρηση της υπογραφης ειναι απλα ειρωνικη

Henry KisingerΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2018, 14:16:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
αν δεν ψαρευεις η κυνηγας, μην ψαχνεσαι σε φορουμ.
Ειναι περιοχες κυνηγων ψαραδων

Αϊ Σιρέτ Όρσε, πολύ σοφά λόγια αυτά.

quote:
Νομιζα οτι η Μηθυρα απεβιωσε.. ετσι αφησαν να εννοηθει. Κι ακομη το νομιζω.

Εγώ νομίζω ότι έχει απαχθεί από εξωγήινους. Θα αναπαραχθεί (μέσω κλονισμού) και στη συνέχεια θα χρησιμοποιηθεί σαν βιολογικό όπλο στη διαγαλαξιακή εμπόλεμη ζώνη.

heretic aka troll hunter

Η κόλαση είναι άδεια και όλοι οι διάβολοι είναι εδώ (Ουίλιαμ Σαίξπηρ)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2018, 14:39:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εγώ νομίζω ότι έχει απαχθεί από εξωγήινους. Θα αναπαραχθεί (μέσω κλονισμού) και στη συνέχεια θα χρησιμοποιηθεί σαν βιολογικό όπλο στη διαγαλαξιακή εμπόλεμη ζώνη.

heretic aka troll hunter

Η κόλαση είναι άδεια και όλοι οι διάβολοι είναι εδώ (Ουίλιαμ Σαίξπηρ)





Για του λογου το αληθες

Η Μυθηρα ζει και βασιλευει


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2018, 14:40:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
https://elefthero.net/viewtopic.php?f=23&t=5865&sid=8fdd901f669c7b7d6b9684f1aa96ecf4&start=30

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2018, 21:18:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Νομιζα οτι η Μηθυρα απεβιωσε.. ετσι αφησαν να εννοηθει.
Κι ακομη το νομιζω.

Φάε την γλώσσα σου βρε!

quote:
Περιεργη γυναικα. Εξυπνη, λογικη, σωστη αλλα εμμονικη.
Εμενα με βοηθησε να προσεξω μερικα χρησιμα πραγματα.

Θέλεις να μάς δώσεις τον ορισμό του 'λογικού ανθρώπου';
Είμαι περίεργος να δω τι εννοείς ακριβώς με την λέξη!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 18 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1328125
Maintained by Digital Alchemy