ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 ΠΑΓΙΔΕΣ (στην Εσωτερική Αναζήτηση)
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 18
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2013, 16:48:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Kαι για να ξανατΙμησω το θεμα μου θα πω οτι σε αυτην την περιπτωση θεωρητικης γνωσεως [του υπνου της συνειδησης δηλαδη] πρωτα ηρθε η επιγνωση της καταστασεως και μετα το..............[ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!!!
ΑΥΤΟ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΠΕΙ Ο ΠΟΙΗΤΗΣ!!!!!!!
ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΔΗΛΑΔΗ Η ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΗ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2013, 17:02:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και εδω δηλαδη δεν θα ειχε κανενα νοημα [και θα ηταν χασιμο χρονου] να αναμασω μια θεωρια η οποια δεν θα ειχε περασει πρωτα απο την κατανοηση
Ειναι ομως σιγουρα ωφελιμο να γνωριζει κανεις την θεωρια γιατι αν μη τι αλλο επιαιβαιωνει οτι βρισκομαστε στο σωστο δρομο και βαζει και μια ταξη στις υπαρχουσες εμπειριες


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2013, 23:00:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και επισης οταν εντοπισθουν τα βηματα καταγραφονται και επισης γνωριζουμε οτι ειναι βηματα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2013, 11:48:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ηθελα επισης φιλοι να προσθεσω καποιες εικονες και καποιες αποψεις για το ζητημα του υπνου με σκοπο να γινει το δυνατον πιο κατανοητο το ζητημα για ολους μας


Πηγαινω βεβαια να βρω την ζωη μεσα απο την θεωρια ερευνω δηλαδη την θεωρια αυθυπαρκτα


Νομιζω ομως οτι πρεπει να ειμαστε παντα ανοικτοι και να μην φοβομαστε μην κανουμε λαθος


Ας προσπαθησουμε με την συνειδητη φαντασια για μια στιγμη να φανταστουμε πως βλεπουμε εμεις εναν ανθρωπο υπνωτισμενο [εναν υπνοβατη δηλαδη]και αν ειναι δυνατον να βαλουμε και τον εαυτο μας στην θεση του για να δουμε καποιες χαρακτηριστικες αισθησεις που αυτος ο ανθρωπος εχει ενδεχομενως

Αυτο που εγω τουλαχιστον θα μπορουσα να φανταστω ειναι μια αισθηση κλεισιματος[μη αντιληπτικοτητος ] σε αυτον τον ανθρωπο
Και φυσικα δεν ενοω την σκεψη ενοω την αντιληπτικοτητα

Αλλιως θα ελεγα οτι αυτος ο ανθρωπος δεν μπορει να καταλαβει κατι αλλο απο την προσωπικη του ταυτιση η να περνα απο ταυτιση σε ταυτιση σε αντικειμενα η σε καταστασεις χωρις ομως κατα την ''διαρκεια της ταυτισης'' του να μπορει να αντιληφθει οτι ενδεχομενως [εχει χασει την ικανοτητα να βλεπει και να ακουει]
Πχ εχουμε μπροστα μας εναν ανθρωπο για τον οποιο τρεφουμε καποια συναισθηματα
Λογω αυτων των συναισθηματων αυτο που βλεπουμε απεναντι μας δεν ειναι ο ανθρωπος αλλα η γνωμη και τα συναισθηματα που εχουμε για αυτον τουλαχιστον στο μεγαλυτερο ποσοστο
Για ολα τα πραγματα της ζωης εχουμε και μια αποψη!!
Λογω αυτης της αποψεως δεν μπορουμε να δουμε τιποτα σαν να ηταν για πρωτη φορα
Μια συνεχομενη προκαταληψη της προσοχης και οχι μονο απο νοητικες μορφες αλλα και απο βιολογικους παραγοντες
Καποιοι ας πουμε λενε οτι η ενεργεια και αρα οτιδηποτε κανουμε που επηρεαζει την ενεργεια εχει και αμεση σχεση με το επιπεδο συνειδητοτητος του καθενος
Κατα την αποψη μου ενα απο τα πιο σημαντικα πραγματα που χανουμε ειναι η αντιληψη των ψυχολογικων μας καταστασεων[Ο ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟΣ]
Και αυτες οι καταστασεις βεβαια ειναι και ο κυριος λογος της μειωμενης αντιληψης
Αυτο γινεται γιατι ταυτιζομαστε με τις αισθησεις και το νου
ΣΥΝΕΧΙΖΩ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2013, 11:22:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αν θα λεγαμε σε καποιον που δεν εχει εντρυφησει στο ζητημα ‘’υπνος’’ ότι κοιμαται το πιο πιθανο θα ηταν να μην το αποδεχτει
Αυτό θα ηταν βεβαια και το πιο φυσιολογικο συμφωνα με τα δεδομενα μας

Η κατασταση του υπνου της μειωμενης αντιληπτικοτητος δηλαδη ,είναι μια μονιμη κατασταση για εμας γιατι ειμαστε συνεχεια ταυτισμενοι με κατι
Αν πχ ποναμε ο πονος εχει την ιδιοτητα να τραβαει μεγαλο μερος προσοχης να απλωνεται σε ολο το σωμα
Το αποτελεσμα δεν μπορουμε να καταλαβουμε ότι ο πονος είναι κατι και εμεις κατι αλλο
Το ιδιο ακριβως συμβαινει και με τις ταυτισεις
Ταυτισεις που πρεπει να μαθουμε να τις εντοπιζουμε και που σιγουρα αυτό δεν είναι υποθεση λιγων ημερων η και λιγων μηνων

Νομιζω ότι αν και αυτό που περιγραφω δεν είναι ουτε φανταχτερο αλλα ουτε και δυσκολο να το βιωσει ο οποιοσδηποτε είναι ομως πολύ ενδιαφερον

Η εμπειρια αυτή βασιζεται σε ένα απλο γεγονος
Όταν πχ η προσοχη μας είναι κατειλημενη από καποια κατασταση, απλα εμεις τραβαμε ένα μερος της με οποιοδητε τροπο, πληρωνοντας προσοχη και σε κατι άλλο, κοντρα στην ροη των πραγματων,που θελει η προσοχη να διαδικαζεται μηχανικα
Την αρχη για την επιδιωξη μιας διαφορετικης κατανοησης ισως την δωσει μια εμπειρια συνειδητοποιησης
Αυτό που τοτε γινεται είναι να αντιληφθουμε ότι καθοριζομαστε από παραγοντες που πιθανον δεν θα τους ειχαμε φανταστει
Είναι πολύ ενδιαφερον να βιωσει κανεις εστω και για λιγο την αυτονομη λειτουργια του σωματος του, το ποσο μας επηρεαζει σε αυτό που ειμαστε, και το ποσο καλα κρυμενο είναι, που μπορουμε να το δουμε μονο κατω από ειδικες συνθηκες και για πολύ λιγο
Το να δεχτει κανεις η να αποριψει την θεωρια περι υπνου δεν εχει και πολύ μεγαλη σημασια
Το σημαντικο είναι να μπορουμε να αποκτησουμε επιγνωση της καταστασεως μας
Η συνεισφορα της θεωριας περι ‘’υπνου’’ σε ένα από τα πραγματα που θα μπορουσε να μας φανει χρησιμη ,είναι ισως ότι γνωριζοντας την και αφου εχουμε μια εμπειρια να μας προτρεψει να γινουμε πιο συγκεκριμενοι οσον αφορα την ερευνα, πραγμα βεβαια που είναι και μεγαλης σημασιας
Πριν την εμπειρια όμως είναι ανωφελο να αναμασαμε θεωριες αλλων
Σοφο θα ηταν, απλα αυτή η θεωρητικη γνωση να αποθηκευοταν σε καποια γωνια της μνημης μας για να χρησιμοποιηθει την καταληλη στιγμη

Σιγουρα όμως για να παρατηρησει κανεις μια παρομοια εμπειρια θα πρεπει να μπορει και την εκτιμησει
Να την διαχωρισει από την καθημερινη ροη της ζωης μας

Αυτό απαιτει σιγουρα να εχει προυπαρξει και καποια στοιχειωδη ερευνα και καποιο ενδιαφερον οσον αφορα την λειτουργια μας


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2013, 21:12:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Kαι για να ξανατιμησω το θεμα μου

Ειναι μια φρεσκια συνειδητοποιηση ΟΛΟΦΡΕΣΚΙΑ


Νομιζω ομως οτι παταει γερα!!!!!

Στην διαδρομη του καθενος μας σε οτι αφορα το μονοπατι της εσωτερικης αναζητησης συναντουμε και αλλους ανθρωπους που αν εχουν λιγη περισσοτερη εμπειρια απο εμας τους ονομαζουμε εκπεδευτες και η γνωμη τους βαραινει για μας


Και θα ειμαι επιφυλακτικος γιατι οπως ειπα η συνειδητοποιηση ειναι φρεσκια!!!!!


Ο καθενας απο μας μπαινει σε αυτον τον δρομο γιατι εχει καποια κινητρα ''διαφορετικα ο καθενας '' που σχετιζονται βεβαια με την ιδιοσυγκρασια του καθενος


Οταν ακολουθουμε τα δικα μας κινητρα προχωρουμε γρηγορα και αποτελεσματικα


Οταν δεν τα ακολουθουμε και προσπαθουμε να αντιγραψουμε ΤΟΝ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ και μαλιστα χωρις διακριση και ερευνητικο πνευμα τοτε απλα παραμενουμε στασιμοι

Σε αυτο το σημειο αν ο εκπεδευτης ταιριαζει με την δικια μας ιδιοσυγρασια και τα δικα μας κινητρα τοτε ειναι ''ΕΥΧΗΣ ΕΡΓΟΝ''

Αν ομως τα κινητρα μας και η ιδιοσυγκρασια ειναι διαφορετικα τοτε θα πρεπει να ειμαστε πολυ προσεκτικοι


Και ενα παραδειγμα


Με διαφορετικο τροπο θα προσεγγισει ενα ζητημα καποιος που η αντιμετωπιση της καθημερινοτητος ειναι η ηταν ζητημα επιβιωσης απο καποιον που το κυριο βαρος της δουλειας του ειναι η προσευχη και η πιστη η απο καποιον που ψαχνει υπερφυσικες εμπειριες

Ολοι μπορουν να φανουν χρησιμοι σε ολους


Οταν ομως συνευρεθουν τα ομοια τα πραγματα σιγουρα διαφοροποιουνται



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2013, 21:18:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για τον παραπανω πολυ απλο λογο οι φανατισμοι στο μονοπατι ειναι περιτοι ανωφελοι και μονο ζημια μπορουν να επιφερουν
Το εχει δειξει και το δειχνει συνεχως η εμπειρια μας

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2013, 11:36:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παρακατω θα κανω αλλη μια προσπαθεια ,να περιγραψω το πως λειτουργει,- σε μενα τουλαχιστον -αυτο που ολοι ονομαζουμε θεωρια στην εσωτερικη εργασια

Αυτα που θα αναφερθουν ,ειναι αποτελεσμα μιας αναδρομικης επισκοπησης, παντα με στοχο ,να γινει μια σφαιρικη αξιολογηση, της θεωρητικης γνωσης [αν κατι τετοιο μπορει να γινει και οσο φασμα μπορει να καταλαβει]

Καλο επισης θα ηταν να αναφερω, οτι για πολλα χρονια αυτη η αναρωτηση τριγυριζε στο μυαλο μου

Απο την στιγμη που αρχισα να γραφω σε αυτο το φορουμ και να θιγω το συγκεκριμενο ζητημα , να εκφραζομαι δηλαδη σε οτι αφορα την συγκεκριμενη απορια μου η ολη κατασταση πραγματικα εγινε πολυ πιο ξεκαθαρη στην κατανοηση μου

Για τον παραπανω λογο η εκφραση οποιασδηποτε καταστασης μας,
ειτε αυτο ειναι αναρωτηση ,ειτε προβλημα, -που και αυτο νομιζω αν το καλοεξετασουμε σε αναρωτηση αναγεται-συνιστω ανεπιφύλακτα την εκφραση σαν μεσα κατανοησης και αποφορτισης καταστασεων


Αρχιζω λοιπον με την δοθεισα σε ολους ενοια ΜΗΧΑΝΙΚΟΤΗΤΑ

Η ενοια λοιπον αυτη ειναι μια πολυ συνιθισμενη φραση στα βιβλια του ΣΑΜΑΕΛ ΑΟΥΝ ΒΕΟΡ και μαλιστα απο τις πιο απλες ,σε σημειο που κανενας σχεδον να μην ασχολειται με αυτην

ΣΥΝΕΧΙΖΩ


Γ ια πολλα χρονια

«Ου δυναμαι πω κατά το Δελφικον γραμμα γνωναι εμαυτον γελοιον δη μοι φαινεται τουτο ετι αγνοουντα τα αλλοτρια σκοπειν»Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2013, 11:30:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για πολλα χρονια λοιπον υπαρχουν στο μυαλο μου ενοιες οπως ''αναμνηση εαυτου ,αυοενθυμηση ,συγκεντρωση ,διαλογισμος, κλπ

Ενοιες ακαταλαβιστικες που δεν εχουν μεχρι και κανενα νοημα να τις χρησιμοποιει κανεις αν δεν τις εχει πρωτα βρει μεσα του !!!!!!!

Κατα την αποψη μου ο λογος για τον οποιο, αυτες οι θεωριες εχουν δοθει απο τους δασκαλους ειναι ,μαλλον για να περιγραψουν τον ΔΡΟΜΟ

Μας περιγραφουν, τι θα συναντησουμε ,αν θα πουμε οτι αφιερωνουμε την υπαρξη μας, σε αυτες τις σπουδες -ερευνες

Ειναι αξιοθαυμαστοι !!! Πραγματικα μας περιγραφουν καθε καμπη , καθε στραβοπατημα που μπορει να κανουμε ,ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΑΦΟΡΑ ΤΟΝ ΔΡΟΜΟ !!!!!


Και αυτη ειναι και η κυρια χρησιμοτητα κατα την αποψη μου


Οταν καποιος βρεθει, σε οποιοδηποτε σημειο του δρομου ,θα ξερει οτι βρισκεται στο συγκεκριμενο σημειο , και αν μη τι αλλο βρισκεται ακομα στο μονοπατι


Πιστευω βεβαια επισης οτι θα μπορουσαμε να προχωρησουμε και χωρις αυτες τις θεωρητικες γνωσεις ,θα ηταν ομως ,ακομα πιο δυσκολο το εργο, απο οτι ειναι τωρα ,δεδομενου οτι θα υπηρχε ,περισσοτερη ανασφαλεια ,σε σχεση με το αν ειμαστε στον δρομο, αλλα και που ειμαστε

Νομιζω οτι θα ηταν πολυ πιο δυσκολο ,να συνεχιζει κανεις να κανει πραγματα , να αγωνιζεται ,ουσιαστικα στα τυφλα χωρις καν να ξερει αν αυτο που κανει , ειναι ενας δρομος που ηδη εχει περπατηθει

«Ου δυναμαι πω κατά το Δελφικον γραμμα γνωναι εμαυτον γελοιον δη μοι φαινεται τουτο ετι αγνοουντα τα αλλοτρια σκοπειν»Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2013, 12:07:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οσο για μενα θα ηθελα να πω, οτι δεν θεωρω τον εαυτο μου το πιο εξουσιοδοτημενο ατομο να αναπτυξει ,αυτο που λεγεται ,αυτοενθυμηση ,η συνειδησιακο υπνο ,για τον απλο λογο οτι η εμπειρια μου πανω σε αυτα ειναι πολυ περιορισμενη

Αυτες τις ενοιες θα μπορουσαν να τις αναπτυξουν με υπευθυνοτητα ανθρωποι που η εσωτερικη ενδοσκοπηση εχει μπει πολυ βαθια στο πετσι τους

Μπορω ομως να πω οτι οτι ολα αυτα περνουν απο τον ελεγχο των αισθησεων ,και του νου


Και πισω απο αυτη την δηλωση υπαρχει ,μια διαδρομη κατα την γνωμη μου διολου ευκαταφρονητη και συντομη
'


Κρυβεται πραγματικα ενας δρομος ''μαγικος ''που θα επρεπε να διδασκεται στα σχολεια ,αν πραγματικα θα θελαμε να λεγαμε οτι ζουμε σε μια κοινωνια που ενδιαφερεται για τον ανθρωπο!!!!


«Ου δυναμαι πω κατά το Δελφικον γραμμα γνωναι εμαυτον γελοιον δη μοι φαινεται τουτο ετι αγνοουντα τα αλλοτρια σκοπειν»Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gnostic Student
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2013, 22:11:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε xristosxatz νομίζω οτι οι διδασκαλίες για τον σύγχρονο άνθρωπο είναι ότι οι πατερίτσες για αυτόν που έχει σπασμένο πόδι. Η φυσική κατάσταση του ανθρώπου είναι να περπατάει και φυσικά μπορεί κάποιος να πηγαίνει κουτσαίνοντας. Μιλώντας όμως ρεαλιστικά χωρίς τις πατερίτσες κάποιος δύσκολα θα περπατήσει και αν επιλέξει να προχωρήσει χωρίς αυτές είτε θα χρησιμοποιεί και τα δύο πόδια με αποτέλεσμα να αργήσει να γίνει καλά το σπασμένο ή ακόμα και να αποκτήσει μόνιμο κουσούρι είτε θα χρησιμοποιεί μόνο το ένα με αποτέλεσμα να πηγαίνει αργά, να κινδυνεύει να πέσει κλπ..
Ωραία είναι να λέμε οτι "η αλήθεια δεν έχει μονοπάτια" και άλλα ευφάνταστα (με την καλή έννοια) που έχουν ειπωθεί απο δασκάλους όπως ο Κρισναμούρτη και τα οποία βέβαια αμφιβάλλω αν έχουν κατανοηθεί από τους οπαδούς τους, αλλά ακόμα καλύτερο είναι να αντιλαμβανόμαστε την πραγματικότητα.
Ας δούμε και αυτό.
Εγώ συμφωνώ οτι κάθε άνθρωπος μπορεί να βρει τον δρόμο του, το πρόβλημα είναι οτι αυτός ο πλανήτης κατοικείται απο ανθρωποδειδή.
Είναι ανόητο να βάζουμε τον εαυτό μας στην ίδια θέση με τον Ιησού ή ίσως τον Σωκράτη ή ίσως (απο τους πιο σύγχρονους) τον Άιβανχοφ, τον Δάσκαλο Σαμαέλ κλπ.. αυτο-θεωρομενοι αυτο-αποκαλούμενοι άνθρωποι. Άνθρωπος ήταν ο Ιησούς. Εμείς τι δουλειά έχουμε να λέμε οτι είμαστε άνθρωποι;
Άνθρωπος είναι αυτός που έχει αληθινή ατομικότητα, δηλαδή έχει ελεύθερη, πραγματικά ελεύθερη, βούληση.
Εμείς είμαστε ένα σύνολο απο θελήσεις διαφορετικές και ολέθριες που έχουν τη ρίζα τους στη ψυχολογική σφαίρα του καθενός μας (το υποσυνείδητο), και ο καρπός τους είναι το ίδιο το σύστημα, η κοινωνία, στην οποια ζούμε. Η κοινωνία με όλους τους πολέμους, τη μοιχεία κλπ, είναι καρπός της ψυχολογικής μας σφαίρας, των διαφορετικών θελήσεων. Ο Κρισναμούρτη το ήξερε καλά αυτό, για αυτό πέρασε τη ζωή του διδάσκοντας το να αποκτήσουμε επίγνωση.


Edited by - Gnostic Student on 12/05/2013 22:14:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2013, 23:48:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


Αν και γνωριζω καποια πραγματα για τον Κρισναμουρτι ,η αποψη οτι τον δρομο ,θα τον κανουμε μονοι ,ειναι δικια μου εκτιμηση


Εμεις ειμαστε που θα ανακαλυψουμε τα μονοπατια μεσα μας δεν μπορει να μας τα δειξει κανενας και να μας οδηγησει μεσα απο αυτα

Πιστευω επισης οτι η επιγνωση δεν ειναι λιγοτερο αναγκαια απο το περπατημα, την ομιλια, η την μορφωση ,

Ο λογος ειναι γιατι ειμαστε οντα ελειπη

Κατα την αποψη μου η μεγαλυτερη ελειψη που εχουμε ειναι οτι δεχομαστε τις επηρειες απο ολα τα περιβαλοντα που εκτιθεμεθα για τον πολυ απλο λογο οτι δεν γνωριζουμε την φυση μας


Με αυτο ενοω οτι :


Γινομαστε ενα, με το καθε θελω, το καθε δεν θελω ,και οτιδηποτε αλλο μας συμβαινει ,το οποιο ειναι επιπροσθετο

Δεν ειμαστε εμεις !!Ηρθε και θα φυγει ,οσο και αν νομιζουμε οτι ειναι δικο μας

Δεν εχουμε μαθει να δραπετευουμε απο ολα αυτα!!!!!!


Οσο και αν φανει αστειο αυτο που θα γραψω ,νομιζω οτι αντιπροσωπευει το νοημα αυτων που ανεφερα


Τις τελευταιες μερες ,εχει βουλωσει η μυτη μου,και αυτο ειναι κατι που μου εχει προκαλεσει μια δυσφορια που εχει καταλαβει ολοκληρο το σωμα

Τα χαρακτηριστικα του !!!!

Επηρεαζει συναισθηματα, διαθεση ,συμπεριφορα και παει λεγοντας

Με την καταληλη συμπεριφορα ,θα φυγει !!

Και θα φυγει ακομα πιο γρηγορα ,''για να γινει πιο εμφανες'' αν θα χρησιμοποιηθει καποιο αποσυμφορητικο μυτης

Ειμαστε συνεχεια κατειλημενοι απο τετοιου ειδυς πραγματα και ουτε καν το υποψιαζομαστε ,οτι δεν ειμαστε εμεις


Επηρεαζουν τυχαια ,και αρνητικα τις υπαρξεις μας , εμεις ομως δεν εχουμε ουτε γνωση απο που προερχονται ,αλλα ουτε και επιγνωση για το πως καθοριζομαστε την καθε στιγμη

«Ου δυναμαι πω κατά το Δελφικον γραμμα γνωναι εμαυτον γελοιον δη μοι φαινεται τουτο ετι αγνοουντα τα αλλοτρια σκοπειν»Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2013, 16:40:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με αφορμη καποιες παρατηρησεις του φιλου ΕΧΕΜΒΡΟΝΤΟΥ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ,''ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ''θα σχολιασω και εγω με την σειρα μου καποια πραγματα


Ο φιλος λοιπον ΕΧΕΜΒΡΟΝΤΟΣ σχολιαζει με καπως επικριτικη διαθεση την ταση που υπαρχει μεταξυ των ατομων που ασχολουνται με τον εσωτερισμο να ''ξεφευγουν ''


Να ''ξεφευγουν'' στην προκειμενη περιπτωση ενοουμε το μπερδεμα που γινεται μεσα στο μυαλο ,και αφορα τα κεκτημενα ανθρωπων-δασκαλων που εχουν αφιερωσει την ζωη τους στην εσωτερικη αναζητηση ,τις θεωρητικες γνωσεις δηλαδη που αποκτουμε ,οταν τις μπερδευουμε και τις θεωρουμε και δικα μας κεκτημενα

Επειδη λοιπον στις περισσοτερες των περιπτωσεων ,δεν υπαρχουν προσωπικα κεκτημενα ,η τουλαχιστον τοσα οσα να ειναι ικανα ,ωστε να μας επιτρεπουν να κρινουμε τι σημαινει προσωπικη εσωτερικη εργασια ,τοτε τα μονα δεδομενα ειναι αυτα των θεωρητικων γνωσεων

Και βεβαια ακομα και αν καποια στιγμη , υποψιαστουμε οτι κατι παει στραβα με την εσωτερικη εργασια , τα πραγματικα δεδομενα εργασιας ,φανταζουν πολυ ποταπα για να ασχοληθουμε μαζι τους ,και ετσι η εσωτερικη δουλεια καταδικαζεται σε ατροφεια


Θα μπορουσα να γραψω πολλες σελιδες ,για αυτο το ζητημα ,επειδη και ο ιδιος εχω υπαρξει θυμα αυτης της αυταπατης και ισως θα επρεπε να το κανω, διοτι αυτο ηταν η αιτια , να χαθουν πολλα χρονια πραγματικης ερευνας


Και βεβαια η παρατηρηση αυτη ειναι πολυ ευστοχη


Εγω ομως θα προσθεσω οτι ολο αυτο γινεται απο αγνοια και μονο ,και αρα κατα την γνωμη μου δεν μπορει και να ειναι αιτια επικρισεων

Ειναι πολυ σημαντικο να γνωριζουμε το επιπεδο εργασιας το οποιο εχουμε καθε στιγμη, για τον απλο λογο ,οτι τοτε θα σταματησουμε να εχουμε αυταπατες ,σε οτι αφορα αυτα που μπορουμε να κανουμε και αυτα που δεν μπορουμε


Κατι πολυ σημαντικο και πρακτικο να μπορει να αντιλαμβανεται καποιος

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Η ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕΝ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2013, 08:26:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν συνεβαινε, να αναλαβω την εκπεδευση καποιου, σε οτι αφορα το πνευματικο επιπεδο, αυτο που θα εκανα θα ηταν ,να προσπαθω να γινομαι ολο και πιο συγκεκριμενος ,σε αυτα που θα ηθελα να μεταδωσω


Να μενω σε συγκεκριμενες ενοιες για πολυ μακρα διαστηματα μεχρις ωτου να γινουν απολυτα κατανοητες


Και το λεω αυτο, γιατι , οπως εχω διαπιστωσει , οταν υπαρχει μεγαλη προσφορα γνωσεων σε οτι αφορα οποιοδηποτε ζητημα , και συγχρονως δεν υπαρχει και καποιος να επιστατει την διαδικασια εκμαθησης ,τοτε το κεντρο βαρους του ενδιαφεροντος πηγαινει στα πιο φανταχτερα [οπως συνηθως συμβαινει ,και με ολα τα πραγματα της ζωης]


ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Η ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕΝ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ

Edited by - xristosxatz on 27/07/2013 08:27:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2013, 23:01:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και για να προλαβω καποιες παρεξηγησεις θα επαναλαβω τα λογια της φιλης ΜΥΘΗΡΑΣ που λεει οτι σε αυτον τον δρομο ειμαστε μαθητες και δασκαλοι συγχρονως

Αν καποιος καταλαβει κατι που θεωρει σπουδαιο και σημαντικο ''βγαινει'' μια φυσικη παρορμηση που ωοθει στην διαδωση αυτης της γνωσεως

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Η ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕΝ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2013, 11:33:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οσον καιρο γραφω σε αυτο το φορουμ εχουν σε μενα γινει πραγματα τα οποια και θεωρω πολυ σημαντικα

Σε καμμια περιπτωση δεν καταδικαζω τις θεωρητικες γνωσεις ,αλλωστε να εκφερω γνωμη για κατι στο οποιο δεν δυναμαι να εχω αποψη, ειναι κουτο!!!

Και ομως ,για πολλα χρονια αναμασουσα, και ισως ακομα να το κανω σε μικροτερο βαθμο, ΘΕΩΡΙΕς αλλων


Δρομους τους οποιους δεν ειχα ο ιδιος βαδισει ,γιατι εκανα πρωταθλητισμο ''με την φαντασια'' στο εκατοσταρι ενω δεν ειμαι προπονημενος και προετοιμασμενος ουτε για το βαδιν


Με οποιες επιπτωσεις αυτο μπορει να εχει !!!


Η προπονηση για το βαδιν γινεται μεσω των απλων ΑΝΑΡΩΤΗΣΕΩΝ που ο καθενας εχει πανω στα ζητηματα της ζωης ,τα προβληματα και τις αποριες που ολοι εχουν

Τα απλα και τα καθημερινα!!


Αυτο ισως το μονο που προυποθετει ειναι η πεποιθηση οτι εχουμε εργαλεια ,το μυαλο την θεληση ,το πεισμα ,το θαρος,το ''ΘΡΑΣΟΣ''να φευγουμε απο τα τετριμενα που μπορουμε να τα χρησιμοποιουμε κατα το δοκουν και οχι μονο με τον τροπο που μας εχουν δειξει οτι χρησιμοποιουται


Αυτο που λενε ''η ψαρας ψαρας η ζευγας ζευγας ειναι η μεγαλυτερη μ@.@..α που εχω ακουσει ποτε οσο αφορα την ζωη

Για μενα η πεποιθηση οτι μπορουμε να χρησιμοποιησουμε οποια εφοδια εχουμε για να λυσουμε προβληματα να κανουμε ενα ακομα βημα προς οποιαδηποτε κατευθυνση ειναι απαραιτητη ....και για τον'' εσωτερικο ''δρομο


Οσο τωρα αφορα τις θεωριες ,αυτο που μπορουμε να κανουμε ειναι να αναρωτιομαστε ποιες απο αυτες μπορουν να μας φανουν χρησιμες


Αναρωτηση ομως που για να εχει αποτελεσμα ''οπως αλλωστε συμβαινει ''επιβαλεται να ειναι βαθια ,και συνεχης ,οπως γινεται για οποιοδηποτε ζητημα που μας καιει πραγματικα ,και ειναι συνεχεια μπροστα μας ενα ζωντανο ερεθισμα[οπως η πεινα σε καιρο πολεμου]

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maria3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
653 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2013, 11:56:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Οσον καιρο γραφω σε αυτο το φορουμ εχουν σε μενα γινει πραγματα τα οποια και θεωρω πολυ σημαντικα

Σε καμμια περιπτωση δεν καταδικαζω τις θεωρητικες γνωσεις ,αλλωστε να εκφερω γνωμη για κατι στο οποιο δεν δυναμαι να εχω αποψη, ειναι κουτο!!!

Και ομως ,για πολλα χρονια αναμασουσα, και ισως ακομα να το κανω σε μικροτερο βαθμο, ΘΕΩΡΙΕς αλλων

Δρομους τους οποιους δεν ειχα ο ιδιος βαδισει ,γιατι εκανα πρωταθλητισμο ''με την φαντασια'' στο εκατοσταρι ενω δεν ειμαι προπονημενος και προετοιμασμενος ουτε για το βαδιν

Με οποιες επιπτωσεις αυτο μπορει να εχει !!!

Η προπονηση για το βαδιν γινεται μεσω των απλων ΑΝΑΡΩΤΗΣΕΩΝ που ο καθενας εχει πανω στα ζητηματα της ζωης ,τα προβληματα και τις αποριες που ολοι εχουν

Τα απλα και τα καθημερινα!!

Αυτο ισως το μονο που προυποθετει ειναι η πεποιθηση οτι εχουμε εργαλεια ,το μυαλο την θεληση ,το πεισμα ,το θαρος,το ''ΘΡΑΣΟΣ''να φευγουμε απο τα τετριμενα που μπορουμε να τα χρησιμοποιουμε κατα το δοκουν και οχι μονο με τον τροπο που μας εχουν δειξει οτι χρησιμοποιουται

Αυτο που λενε ''η ψαρας ψαρας η ζευγας ζευγας ειναι η μεγαλυτερη μ@.@..α που εχω ακουσει ποτε οσο αφορα την ζωη

Για μενα η πεποιθηση οτι μπορουμε να χρησιμοποιησουμε οποια εφοδια εχουμε για να λυσουμε προβληματα να κανουμε ενα ακομα βημα προς οποιαδηποτε κατευθυνση ειναι απαραιτητη ....και για τον'' εσωτερικο ''δρομο

Οσο τωρα αφορα τις θεωριες ,αυτο που μπορουμε να κανουμε ειναι να αναρωτιομαστε ποιες απο αυτες μπορουν να μας φανουν χρησιμες

Αναρωτηση ομως που για να εχει αποτελεσμα ''οπως αλλωστε συμβαινει ''επιβαλεται να ειναι βαθια ,και συνεχης ,οπως γινεται για οποιοδηποτε ζητημα που μας καιει πραγματικα ,και ειναι συνεχεια μπροστα μας ενα ζωντανο ερεθισμα[οπως η πεινα σε καιρο πολεμου]



Έχεις δίκαιο πολλές φορές όμως αν το προσέξεις γεννάμε δικές μας θεωρίες και νομίζουμε ότι είναι πρωτότυπες και μετά βέβαια ανακαλύπτουμε στην πορεία ότι όλο και κάποιος άλλος είχε την ίδια σκέψη, όλο και κάποιο άλλο πείραμα έχει γίνει και όλο και κάτι έχει γραφτεί πάνω σε αυτό.

Αν καθίσεις και το σκεφτείς και το δεις από την άλλη πλευρά είναι ο άνθρωπος που έβαλε και αυτός την πινελιά του θα πει ότι επιβεβαιώθηκε με κάποιο άρθρο ή με κάποιο πείραμα όταν το δει.

Για αυτόν θα έχει βάλει και αυτός την φαντασία του άσχετο αν η ιδέα του τελικά δεν είναι πρωτότυπη.

Δυστυχώς έχουν περάσει δισεκατομμύρια άνθρωποι από αυτόν τον πλανήτη, οπότε όλο και κάποιος θα έχει σκεφτεί κάποια ιδέα ως προς το πρωτότυπο των ιδεών.

Και όπως είπε κάποιος εδώ μέσα εμπνέονται τα έλλογα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2013, 12:10:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τελειωνοντας θα ηθελα να προσθεσω δυο ακομα πραγματα που χαρακτηριζουν την πραγματικη εσωτερικη εργασια


Το πρωτο ειναι οτι οταν καποιος πατησει το πρωτο σκαλοπατι μετα σαν αμεση συνεπεια δυναται να ανεβει και στο δευτερο το τριτο κλπ, πραγμα που δεν συμβαινει οταν με την φαντασια και μονο περπαταμε στον δρομο τον εσωτερικο


Η ιδια αλλωστε αρχη χαρακτηριζει και ολα αυτα που θελουμε να κανουμε ,ειτε αυτο ειναι αθλητισμος ειτε η εκμαθηση οποιασδηποτε τεχνης

Ενα αλλο που τωρα εχω στο μυαλο μου ειναι οτι επειδη πλεον γνωριζουμε τι ειναι δικο μας και τι οχι παυουμε να εχουμε συγκρουση με τον εαυτο μας του τυπου ''μα αφου ασχολουμε τοσα χρονια ,γιατι δεν αλλαζουν καποια πραγματα ''στον βαθμο που περιμενω

Υπαρχει δηλαδη μεγαλυτερη επιγνωση της σχεσεως αιτιας και αποτελεσματος

Και αυτο ειναι κατι που πρεπει παντα να θυμομαστε ''οτι για οτιδηποτε γινεται υπαρχει μια αιτια ''ειτε αυτο μας αρεσει ειτε οχι

Η συνειδητοποιηση αυτη βοηθα στο να αποδεχομαστε περισσοτερο αυτα που δεν μπορουμε να αλλαξουμε ,προυποθετει ομως και αυτο ερευνα και εμπειρια για τον απλο λογο οτι ειμαστε οντα ΕΡΕΘΙΣΜΑΤΙΚΑ και αρα μια θεωρητικη γνωση η μια ρηχη διαπιστωση δεν ειναι ικανες να διαφοροποιησουν καταστασεις

Edited by - xristosxatz on 27/10/2013 12:11:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2013, 09:48:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν καθίσεις και το σκεφτείς και το δεις από την άλλη πλευρά είναι ο άνθρωπος που έβαλε και αυτός την πινελιά του θα πει ότι επιβεβαιώθηκε με κάποιο άρθρο ή με κάποιο πείραμα όταν το δει.

Για αυτόν θα έχει βάλει και αυτός την φαντασία του άσχετο αν η ιδέα του τελικά δεν είναι πρωτότυπη.



Αυτο που για μενα εχει σημασια ειναι η κατανοηση και η ανακκαλυψη του απλου γεγονοτος οτι ειμαστε εκ φυσεως οντα δημιουργικα

Αυτο που εμποδιζει αυτην την ικανοτητα να εκφραστει ειναι ο φοβος ,η τοποθετηση οριων για το τι μπορουμε να κανουμε η συνηθεια και γενικοτερα η αγνοια


Ειναι πολυ δυσκολο για καποιον να αρχισει να ερευνα για κατι που κανεις δεν του εχει πει οτι υπαρχει και αυτη η δυνατοτητα


Και ομως οι περισσοτερες ανακαλυψεις εχουν γινει απο ανθρωπους που αναρωτηθηκαν για κατι σε καποια στιγμη της ζωης τους

Τωρα αν καποιος ανακαλυψει την δυνατοτητα αυτη θα ειναι αδιαφορο αν καποια στιγμη ανακαλυψει οτι και καποιος αλλος εχει κανει κατι παρομοιο


Ισως να παιξει τον ρολο μιας μικρης επιβαιβεωσης μεσα στην εκ φυσεως ανασφαλεια που εμπεριεχεται στο καινουργιο

Αλλωστε αυτη ειναιο και η παγιδα

Να εμποδιζεται η καθε ερευνα απο το'' καποιος αλλος εχει κανει κατι παρομοιο η οχι ''


Edited by - xristosxatz on 28/10/2013 09:52:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2014, 23:40:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και αν για κατι θα αισθανομουν υπερηφανος ειναι αυτες οι μικρες ανακαλυψεις που κατα καιρους εχουν βρεθει μπροστα μου

Αυτη η αναρωτηση για ολα, που εχει το δυναμικο να μας μετατρεπει σε ατομα

Να παψουμε να ζουμε ζωη απο δευτερο χερι που λεει και ο δασκαλος SAMAEL


Ειναι κατι που απαιτει επιμονη υπομονη ,και μεγαλο ποθο για ανακαλυψη


Και ισως το μεγαλυτερο κλειδι για την ανακαλυψη να ειναι μονο για την αναγκη για ανακαλυψη


Οι διδασκαλιες πρεπει να ξεχαστουν για να μπορεσουμε να τις ξαναανακαλυψουμε απο την αρχη , γιατι οσο θα τις εχουμε στο μυαλο θα ζουμε στην φαντασια και οχι στην στιγμη ,και ετσι δεν θα μπορουμε να αντιμετωπιζουμε την πραγματικοτητα και να την μορφοποιουμε

Πραγματικα δεν θα μπορουσα να φανταστω ,καμμια θεωρητικη αποψη, να εχει το δυναμικο να δρασει πανω στην ζωη,απο οπουδηποτε και αν αυτη προερχεται


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2014, 23:58:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
O ''δρομος ''ειναι γεματος παγιδες μεσα και εξω ''


Αυτα ειναι τα λογια του δασκαλου Samael

Καθε στιγμη πρεπει να ειμαστε σε εγρηγορση αν θελουμε να τις εντοπιζουμε


Η ενοια της συνειδητοτητος ειναι δεδομενο οτι πρεπει να γινει πραγματικοτητα !!!!

Σε τι ομως, κατι παρομοιο, θα ωφελουσε ,αν δεν μπει κανεις στην ''μαχη'' ,και να κρατα ισοροπεια αναμεσα σε αυτην την γνωση -συνειδητοποιηση, αλλα και στην επιδιωξη αυτου του στοχου

Πολλες φορες μπορει μονο να μεταφραζεται σε καθυστερηση !!!!


Ο δασκαλος Samael, επισης , αναφερει, ,οτι οσο κατανοουμε -εξαλειφουμε τα διαφορα ψυχολογικα στοιχεια τοσο θα εχουμε επιδραση και στην αυξηση της συνειδητοτητος


Η ισοροπεια που πρεπει να κρατειται, μεταξυ θεωριας και πραξης, ειναι πραγματικα ,κατι που χρειαζεται ΔΙΑΚΡΙΣΗ σε συνεχη βαση

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2014, 11:30:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

O ''δρομος ''ειναι γεματος παγιδες μεσα και εξω ''
Αυτα ειναι τα λογια του δασκαλου Samael
...
Έχω μάλλον μεγαλύτερη εμπιστοσύνη στο περιεχόμενο μιας φράσης παρά στους "δασκάλους" απ'όπου προήλθε. Αν τα λόγια εκφράζουν κάτι ακριβές και ορθό "μιλάνε" από μόνα τους. Αν χρειάζονται "απόδειξη" το κύρος του όποιου διδασκάλου είναι απλά ενδεικτικό.
quote:

Καθε στιγμη πρεπει να ειμαστε σε εγρηγορση αν θελουμε να τις εντοπιζουμε

Η εννοια της συνειδητοτητος ειναι δεδομενο οτι πρεπει να γινει πραγματικοτητα !!!!...


Πράγματι.
quote:
...Σε τι ομως, κατι παρομοιο, θα ωφελουσε ,αν δεν μπει κανεις στην ''μαχη'' ,και να κρατα ισορροπια αναμεσα σε αυτην την γνωση -συνειδητοποιηση, αλλα και στην επιδιωξη αυτου του στοχου

Πολλες φορες μπορει μονο να μεταφραζεται σε καθυστερηση !!!!...


Αυτό που λες εδώ το βρίσκω πολύ σημαντικό.
quote:

...Ο δασκαλος Samael, επισης , αναφερει, ,οτι οσο κατανοουμε -εξαλειφουμε τα διαφορα ψυχολογικα στοιχεια τοσο θα εχουμε επιδραση και στην αυξηση της συνειδητοτητος
Η ισορροπεια που πρεπει να κρατειται, μεταξυ θεωριας και πραξης, ειναι πραγματικα ,κατι που χρειαζεται ΔΙΑΚΡΙΣΗ σε συνεχη βαση

Ωραία. Εκείνο που έχω να σχολιάσω είναι ότι για να γίνουν αυτά υπάρχουν ορισμένες μέθοδοι - που μπορεί κανείς να συζητά για χρόνια και ποτέ να μην εφαρμόζει ή να εφαρμόζει και να μην έχει χρόνο να συζητά!

Edited by - panpam on 19/03/2014 11:37:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2014, 23:22:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
quote:

...Ο δασκαλος Samael, επισης , αναφερει, ,οτι οσο κατανοουμε -εξαλειφουμε τα διαφορα ψυχολογικα στοιχεια τοσο θα εχουμε επιδραση και στην αυξηση της συνειδητοτητος
Η ισορροπεια που πρεπει να κρατειται, μεταξυ θεωριας και πραξης, ειναι πραγματικα ,κατι που χρειαζεται ΔΙΑΚΡΙΣΗ σε συνεχη βαση


panpam
Ωραία. Εκείνο που έχω να σχολιάσω είναι ότι για να γίνουν αυτά υπάρχουν ορισμένες μέθοδοι - που μπορεί κανείς να συζητά για χρόνια και ποτέ να μην εφαρμόζει ή να εφαρμόζει και να μην έχει χρόνο να συζητά!


Απαξ και τις εφαρμοζει και αποτελουν σημαντικο κομματι της ζωης του , θεωρω αδυνατο να μην εχει χρονο να τις συζητα


Οι μεθοδοι τωρα .....

Οντως διδονται καποιες μεθοδοι ,και ειναι σωστες !!!


Το θεμα ομως ειναι οτι η μεθοδος ,ναι μεν σου δοθηκε αλλα εσυ και εγω πρεπει να την ανακαλυψουμε


Παραδειγμα φερνω την πρακτικη της ΒΙΠΑΣΣΑΝΑ

Βασικα, την ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ ΤΗΣ ΠΡΑΚΤΙΚΟΤΗΤΑΣ της ....ειναι για μενα η λεξεις κλειδια !!


Να ανακαλυφθει, με την ενοια οτι ,ΒΡΗΚΑ, κατι πρακτικο, που θα με βοηθησει στην ζωη μου

Να αντιμετωπισω τον εαυτο μου

Αααααααααα και δες εκπληξη !!


Το ιδιο εχει πει και ο δασκαλος !!!


Αυτο που λεω εκφραζει προσωπικη αποψη ,και αρα ο καθενας παιρνει την ευθυνη του

Τι ενοω με αυτο !!


Αυτο αποτελει την δικη μου προσσεγγιση ,και επειδη δεν εχω δοκιμασει ,παρα ελαχιστα τον αλλο δρομο ,κρατω επιφυλαξεις

Αν λοιπον σου δωσει καποιος την πρακτικη της βιπασσανα και σου πει


ΑΥΤΟ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ !!!!

Εγω τουλαχιστον, δεν εχω την ''πειθαρχια '' να καθομαι 2 ωρες ημερησιως και να σαρωνω το σωμα μου και δεν φτανει μονο αυτο ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ....ΑΤΑΡΑΧΟΣ ΚΑΙ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ


Δεν μου το επιτρεπει ο εαυτος μου !!!


Και για αυτο ειπα οτι ο καθενας παιρνει την δικη του ευθυνη και επισης τον δικο του δρομο


Γιατι σε καποιον αλλο μπορει ο εαυτος του να του το επιτρεπει


Ειναι ομως τελειως διαφορετικο ΝΑ ΑΝΑΚΑΛΥΨΕΙ καποιος ,.....αρχικα οτι ''οτιδηποτε γινεται περναει απο το σωμα ''


Αρα πρεπει να τις παρατηρησει [τις αισθησεις ] γιατι αυτες καθοριζουν αυτο που ειμαστε


''Ακομα και τα ματια μας να εχουμε ανοικτα στις πιο κουλ στιγμες , ΚΑΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΤΟ ΣΩΜΑ


Τι γινεται ;;;;;;

Μααααα ....αποσπαται συνειδητοτητα


Ακομα στις πιο ηρεμες στιγμες !!


Αφου αποσπαται μερος της συνειδητοτητος , απο την μια ....,μειωνεται η ικανοτητα της παρατηρησης αυτων των αισθησεων που λαμβανουν χωρα ,και απο την αλλη η ιδια η αισθηση ,ειτε αυτη εντοπιζεται στα ματια , ειτε σε αυτο που βλεπουμε αποσπαται ακομα περισσοτερη συνειδητοτητα και καταναλωνεται ενεργεια

Ερχεται φυσικα ο υπνος της συνειδησης

Γιατι περι υπνου προκειται !!

Μας συμβαινουν πραγματα και εμεις κοιμομαστε Δεν παιρνουμε τιποτα χαμπαρι


Ουτε μεσα αλλα ουτε και εξω στο περιβαλον !!

Ολα που μας συμβαινουν ,απλα συμβαινουν οπως οταν φυσαει η οταν βρεχει


Και δεν συζητω βεβαια , αυτο που γινεται οταν αρχιζουν να μαζευονται στο σωμα ,οι δυνατοτερες επηρειες ,αποτελεσμα αυτων που αισθανθηκαμε σε προηγουμενες στιγμες


Και για να μην αλλο μακρυγορω , ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΑΝΑΚΑΛΥΠΤΟΥΜΕ , ΓΙΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΑΛΟΥΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΟ ΣΩΜΑ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΤΑΡΑΧΧΟΙ ΚΑΙ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΙ ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΕΣ


Τωρα ομως λογω των διαπιστωσεων που εχουμε κανει , η πρακτικη αυτη αποτελει ζωτικη αναγκη ,και οχι καταναγκαστικα εργα

Ατο ισως να δινει μια απαντηση η ενα μερος μιας απαντησεως , του γιατι ,ενω ολοι λαμβανουν πρακτικες ,απο την μια ,δεν τις εφαρμοζουν ολοι , και απο την αλλη , καποιοι που τις εφαρμοζουν, δεν βλεπουν αποτελεσματα


Και ολο αυτο ειναι η προσωπικη προσσεγγιση στο ζητημα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2014, 10:26:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
....Απαξ και τις εφαρμοζει και αποτελουν σημαντικο κομματι της ζωης του , θεωρω αδυνατο να μην εχει χρονο να τις συζητα
Οι μεθοδοι τωρα .....
Οντως διδονται καποιες μεθοδοι ,και ειναι σωστες !!!
Το θεμα ομως ειναι οτι η μεθοδος ,ναι μεν σου δοθηκε αλλα εσυ και εγω πρεπει να την ανακαλυψουμε
Παραδειγμα φερνω την πρακτικη της ΒΙΠΑΣΣΑΝΑ
Βασικα, την ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ ΤΗΣ ΠΡΑΚΤΙΚΟΤΗΤΑΣ της ....ειναι για μενα η λεξεις κλειδια !!
Να ανακαλυφθει, με την ενοια οτι ,ΒΡΗΚΑ, κατι πρακτικο, που θα με βοηθησει στην ζωη μου
Να αντιμετωπισω τον εαυτο μου
Αααααααααα και δες εκπληξη !!
Το ιδιο εχει πει και ο δασκαλος !!!...
Να μείνω σ'αυτά.

Για τη ΒΙΠΑΣΣΑΝΑ να πω ότι ναι είναι σειρά πρακτικών που αξίζουν (αν και προσωπικά εφαρμόζω τις πρακτικές αυτές χωρίς τη βουδιστική ορολογία αφού τις γνώρισα από άλλες παραδόσεις και δεν έχω λόγο.)

Σημ. Το αν το ίδιο έχει πει κάποιος δάσκαλος μου είναι κάπως αδιάφορο αλλά αν αυτό το "πρακτικό" είναι αποτελεσματικό τότε "ΒΡΗΚΑ!" Αποφεύγω την υπερύψωση "δασκάλων" ως μέρος της δικής μου "ΒΙΠΑΣΣΑΝΑ" αν θέλεις - γιατί μπορεί για μένα να είναι αντιληπτό κάτι με έναν "ορθό" τρόπο αλλά για άλλον που το ακούει μπορεί να δείχνει και να οδηγεί σε προσωπολατρεία. Έτσι ευγνώμων για τους "δασκάλους" μου είμαι. Όσοι άξιζαν (για μένα) τους ήταν αδιάφορη η προσωπολατρεία.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2014, 14:17:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Να μείνω σ'αυτά.
Για τη ΒΙΠΑΣΣΑΝΑ να πω ότι ναι είναι σειρά πρακτικών που αξίζουν (αν και προσωπικά εφαρμόζω τις πρακτικές αυτές χωρίς τη βουδιστική ορολογία αφού τις γνώρισα από άλλες παραδόσεις και δεν έχω λόγο.)

Σημ. Το αν το ίδιο έχει πει κάποιος δάσκαλος μου είναι κάπως αδιάφορο αλλά αν αυτό το "πρακτικό" είναι αποτελεσματικό τότε "ΒΡΗΚΑ!" Αποφεύγω την υπερύψωση "δασκάλων" ως μέρος της δικής μου "ΒΙΠΑΣΣΑΝΑ" αν θέλεις - γιατί μπορεί για μένα να είναι αντιληπτό κάτι με έναν "ορθό" τρόπο αλλά για άλλον που το ακούει μπορεί να δείχνει και να οδηγεί σε προσωπολατρεία. Έτσι ευγνώμων για τους "δασκάλους" μου είμαι. Όσοι άξιζαν (για μένα) τους ήταν αδιάφορη η προσωπολατρεία.


Αυτα ολα που ειπες ενοουνται !!!!

Η ευγνωμοσυνη βεβαια, και η αγαπη, για αυτους που εγιναν η αιτια μαθησεως ,[ η μαλλον βοηθησαν στο να δουμε κατι αλλο] ειναι δεδομενη !!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2014, 10:38:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θεωρω σαν την μεγαλυτερη παγιδα στην εσωτερικη αναζητηση ,το να μην ειμαστε ο εαυτος μας

Οποιαδηποτες στιγμη αντιγραφουμε [ακομα και αν αυτο σημαινει, να επιδιωκουμε ιδεες που καποτε καρφωθηκαν στο μυαλο ]σταματουμε την εξελιξη

Το να δεις η να ακουσεις κατι , και να αναρωτηθεις βαθια για αυτο , ειναι ,πραγματικα , πολυ ωφελιμο ,και βεβαια ενοειται οτι , θα εισαι,και , σε θεση να το πειραματιστεις


Δεν θα μπορουσα ποτε να φανταστω τον εαυτο μου στο ''καθισμα ''να ακολουθω καποιες αυστηρες γραμμες και προδιαγραφες

Το ''καθισμα ,ειναι τροπος ζωης ,και υπαρξης


Το μονο που μπορω να διακρινω, απο μια κατασταση στην οποια , καταπιεζω καποια στοιχεια μου ,ειναι διανοητικη αγκυλωση


Οταν στοιχεια του εαυτου ,καταπιεζονται , τοτε ,υπαρχει αποσπαση προσοχης ,και μειωμενη αντιληπτικοτητα


Το'' καθισμα'' για μενα δεν θα μπορουσε να ειναι κατι διαφορετικο , απο ενα παιχνιδι , ,χωρις την παραμικρη πιεση ,ωοθουμενο μονο ,απο την περιεργεια ,και την θεληση για μαθηση


Να σκαρφιζεται κανεις πραγματα ,και ιδεες ,που εχει κατα καιρους συναντησει-απορησει , για να καταλαβει αυτα που εχει βαλει στοχο,αλλα και οτιδηποτε αλλο μπει στο στοχασττρο της ...αποριας και αναρωτησης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2014, 11:50:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και παραθετω καποια λογια του δασκαλου Samael

''Αν θελουμε να διαλυσουμε το εγω ,πρεπει να ειμαστε ελευθεροι


Οποιος εξαρταται απο τις προσπαθειες καποιου αλλου ,δεν θα μπορεσει να διαλυσει το εγω

Η συμπεριφορα μας πρεπει να εχει τον δικο της χαρακτηρα ,και δεν πρεπει να εξαρταται απο κανεναν

Οι σκεψεις τα συναισθηματα και οι ενεργειες μας πρεπει να κυλουν ανεξαρτητα απο μεσα προς τα εξω

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panosfromlydian2
Μέλος 1ης Βαθμίδας


63 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2014, 11:47:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τρεις ειναι οι κυριες παγιδες που πεφτουμε

-παγιδα του κοινωνικου συστηματος

-παγιδα της λογικης

-παγιδα της υψηλης αυτοεκτιμησης-εγωισμου.Το οτι ειμαστε
σπουδαιοι.

Οποιος μπορει να βγαλει μια μερα στη ζωη του χωρις να πεσει σε αυτες
τις παγιδες του βγαζω το καπελο ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2014, 14:31:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Τρεις ειναι οι κυριες παγιδες που πεφτουμε

-παγιδα του κοινωνικου συστηματος

-παγιδα της λογικης

-παγιδα της υψηλης αυτοεκτιμησης-εγωισμου.Το οτι ειμαστε
σπουδαιοι.

Οποιος μπορει να βγαλει μια μερα στη ζωη του χωρις να πεσει σε αυτες
τις παγιδες του βγαζω το καπελο ...



Βάλε μέσα και την αυτολύπηση (ως παραλλαγή/επέκταση) της "υψηλης αυτοεκτιμησης"

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panosfromlydian2
Μέλος 1ης Βαθμίδας


63 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2014, 15:54:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σωστος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 18 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1699219
Maintained by Digital Alchemy