ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Γήινοι και Εξωγήινοι
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 41
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2014, 11:05:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μην βιαζεσαι να κηρυξεις.

Το πρωταρχικο μηνυμα μου ελεγε πως αρνουμαι να πιστεψω πως ΔΕΝ υπαρχει εξωγηινη ζωη εστω και πολυπλοκοτητας πρωτπζωου....


Αυτή η εικασία όμως αλλάζει σε τίποτα την καθημερινότητά σου; Δεν έχει κανένα περιεχόμενο. Μια πιθανολογία είναι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2014, 13:54:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σοφια
Μην βιαζεσαι να κηρυξεις.

Το πρωταρχικο μηνυμα μου ελεγε πως αρνουμαι να πιστεψω πως ΔΕΝ υπαρχει εξωγηινη ζωη εστω και πολυπλοκοτητας πρωτπζωου...


Ετσι μπράβο Σοφία!

Σιγά-σιγά, θα σε κάνω να υποβάλλεις αίτηση για την θέση πρέσβειρας, στην γαλαξιακή Ομοσπονδία!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2014, 13:55:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
panpam
Αυτή η εικασία όμως αλλάζει σε τίποτα την καθημερινότητά σου; Δεν έχει κανένα περιεχόμενο. Μια πιθανολογία είναι.

Εσύ αιωνίως εκτός θέματος!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Σοφία_
Μέλος 2ης Βαθμίδας


228 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2014, 13:57:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ακριβως.
Δεν σκοπευω να αλλαξω το περιεχομενο της καθημερινοτητας μου περιστρεφοντας την γυρω απο την υπαρξη ή μη εξωγηινης ζωης.

Πρωτον, γιατι ο ελευθερος μου χρονος ειναι περιορισμενος.

Δευτερον, γιατι αν σε αυτον τον ελευθερο χρονο ασχολιομουν ΜΕ ΟΛΑ τα θεματα που απασχολουν το νου μου, θα χρειαζομουν ενα 25ωρο. Βασει ιεραρχιας και προτεραιοτητων καποια θεματα εκλειπουν απο την καθημερινη "ρουτινα".

Σε καλυψα ή χρειαζεται να επεκταθω και αλλο σε κατι το οποιο δεν σε αφορα αμεσα? (Την καθημερινοτητα μου εννοω).

Υ.Γ. : λες πως δεν εχει περιεχομενο. Θα σε ξαφνιασω αλλα εχει. Οσο περιεχομενο εχουν τα τερατουργηματα που διαβασα.

Υ.Γ.2 : one man's trash, another man's treasure. Ελπιζω να μπορεις να καταλαβεις τι εννοω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Σοφία_
Μέλος 2ης Βαθμίδας


228 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2014, 13:58:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νικομαχε ειμαι ηδη προτεινομενη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2014, 13:59:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Νικομαχε ειμαι ηδη προτεινομενη.



Ναι, μου το είπε ο...Αλάτζε!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Σοφία_
Μέλος 2ης Βαθμίδας


228 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2014, 14:11:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Νικομαχε ειμαι ηδη προτεινομενη.



Ναι, μου το είπε ο...Αλάτζε!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.


Ντροπη του.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2014, 14:35:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
panpam
Αυτή η εικασία όμως αλλάζει σε τίποτα την καθημερινότητά σου; Δεν έχει κανένα περιεχόμενο. Μια πιθανολογία είναι.

Εσύ αιωνίως εκτός θέματος!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.


Τι δεν καταλαβαίνεις clarice? Τι έχουμε πει; Clarice. Simplicity. Read Marcus Aurelius. Of each particular thing ask: what is it in itself? What is its nature? What does he do, ... κτλ κτλ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Σοφία_
Μέλος 2ης Βαθμίδας


228 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2014, 14:43:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

[/quote]Τι δεν καταλαβαίνεις clarice? Τι έχουμε πει; Clarice. Simplicity. Read Marcus Aurelius. Of each particular thing ask: what is it in itself? What is its nature? What does he do, ... κτλ κτλ


[/quote]

Με ολο το σεβασμο, νομιζω πως εισαι το χαρακτηρισρικο παραδειγμα που θα επαιρνε κυριολεκτικα μεχρι και το νοημα της φρασης "οσα δεν φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια", και πιθανον να εψαχνες για τα....κρεμασταρια.]

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2014, 14:45:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Τι δεν καταλαβαίνεις clarice? Τι έχουμε πει; Clarice. Simplicity. Read Marcus Aurelius. Of each particular thing ask: what is it in itself? What is its nature? What does he do, ... κτλ κτλ


[/quote]

Με ολο το σεβασμο, νομιζω πως εισαι το χαρακτηρισρικο παραδειγμα που θα επαιρνε κυριολεκτικα μεχρι και το νοημα της φρασης "οσα δεν φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια", και πιθανον να εψαχνες για τα....κρεμασταρια.]Ας ξεκινήσουμε από την αλεπού


[/quote]

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Σοφία_
Μέλος 2ης Βαθμίδας


228 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2014, 14:54:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρες την και θα σε παραδεχτω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2014, 14:55:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Βρες την και θα σε παραδεχτω.



Εγώ μόνο ίχνη ψάχνω κι αυτά ...λέοντος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Σοφία_
Μέλος 2ης Βαθμίδας


228 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2014, 15:02:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ε ναι. Τα οφθαλμοφανη ιχνη προτιμουνται κατα γενικη ομολογια.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sol-Mix
Μέλος 2ης Βαθμίδας


394 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2014, 15:28:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παρ’ ότι δεν φαίνεται να έχουν κάποιο αποτέλεσμα τα γραφόμενα μου, αποφάσισα να σας ξαναγράψω κάτι, απλά αισθάνθηκα την ανάγκη ότι έπρεπε να το κάνω, παρ’ ότι γνωρίζω ότι δεν υπάρχουν πλέον αυτιά που να έχουν την δυνατότητα να ακούν, άλλες απόψεις.

Θεωρήσατε προσβλητική την έκφραση, να κάνετε rebout (επανεκκίνηση όταν κολλάτε κάπου), προσωπικά έχω κάνει 7 ή 8, αναλόγως από την σκοπιά που το βλέπεις, format μέχρι σήμερα και μη μετρήσιμα reboot, όποιον αριθμό και να γράψω θα είναι λάθος.

Και δεν το θεωρώ ανικανότητα μου, όταν κολλάς πνευματικά κάπου, πρέπει να προσπαθείς και να ξεκολλάς μόνος σου, διαφορετικά θα ισχύσει η λαϊκή παροιμία και θα στα φάνε οι γιατροί (στην προκομμένη περίπτωση η τρελόγιατροι).

Μετά την συνάντηση άλλαξαν τα πάντα, μέχρι τότε:

Νόμιζα ότι ήμασταν οι μοναδικοί εκλεκτοί του θεού, ΤΟΤΕ ΑΥΤΟΣ ( η αυτή, δεν ξέρω ) ΤΙ ΕΙΝΑΙ ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Νόμιζα ότι η μοναδική νοήμον μορφή ζωής είναι η δική μας, ΤΟΤΕ ΑΥΤΟΣ ( η αυτή, δεν ξέρω ) ΤΙ ΕΙΝΑΙ ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Πίστευα ότι η αλήθεια είναι αυτή που δίδαξαν, δηλαδή η δική μας, ΤΟΤΕ ΑΥΤΟΣ ( η αυτή, δεν ξέρω ) που δεν μου δίδαξαν, ΤΙ ΕΙΝΑΙ ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Πίστευα ότι η λογική μας είναι η μοναδική ΣΩΣΤΗ λογική, ΤΟΤΕ ΑΥΤΟΣ ( η αυτή, δεν ξέρω ) ΤΙ ΕΙΝΑΙ ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Είναι τόσα πολλά και δεν έχει νόημα να σας κουράσω, εξ’ άλλου μπορείτε και μόνοι σας να θέσετε αντίστοιχα ερωτήματα στον εαυτόν σας.

Λίγους μήνες μετά την συνάντηση έκανα και reboot και format.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2014, 15:38:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Παρ’ ότι δεν φαίνεται να έχουν κάποιο αποτέλεσμα τα γραφόμενα μου, αποφάσισα να σας ξαναγράψω κάτι, απλά αισθάνθηκα την ανάγκη ότι έπρεπε να το κάνω, παρ’ ότι γνωρίζω ότι δεν υπάρχουν πλέον αυτιά που να έχουν την δυνατότητα να ακούν, άλλες απόψεις.

Θεωρήσατε προσβλητική την έκφραση, να κάνετε rebout (επανεκκίνηση όταν κολλάτε κάπου), προσωπικά έχω κάνει 7 ή 8, αναλόγως από την σκοπιά που το βλέπεις, format μέχρι σήμερα και μη μετρήσιμα reboot, όποιον αριθμό και να γράψω θα είναι λάθος.

Και δεν το θεωρώ ανικανότητα μου, όταν κολλάς πνευματικά κάπου, πρέπει να προσπαθείς και να ξεκολλάς μόνος σου, διαφορετικά θα ισχύσει η λαϊκή παροιμία και θα στα φάνε οι γιατροί (στην προκομμένη περίπτωση η τρελόγιατροι).

Μετά την συνάντηση άλλαξαν τα πάντα, μέχρι τότε:

...Λίγους μήνες μετά την συνάντηση έκανα και reboot και format.


Το reboot είναι απαραίτητο - αλλά όχι πάντα επιτυχημένο. To format είνα επίσης απαραίτητο - ανάλογα με το τι θέλεις να κάνεις... αν το κάνεις κατά λάθος - ξεχνάς κι αυτά που ήξερες και που δεν ήθελες να ξεχάσεις.... αλλά γιατί ζητάς ακροατές;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Σοφία_
Μέλος 2ης Βαθμίδας


228 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2014, 15:41:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σολ-μιξ, η απαντηση στα bold ερωτηματα "τοτε αυτος/αυτη τι ειναι?" ειναι καθαρα δικο σου ζητημα, καθως εσυ "το" ειδες. Επελεξες να απαντησεις στον εαυτο σου οτι ειναι εξωγηινος.
Δεκτο.

Μπορει να ηταν, μπορει και οχι.

Πολυ πιθανον να μην μαθουμε ποτε σιγουρα.

ΜΕΧΡΙ να μαθουμε εχουμε τη δυνατοτητα να διαφωνουμε μεταξυ μας.
Δεν προσπαθω να σε μεταπεισω, οπως εχω επαναλαβει παμπολλες φορες δεχομαι πως ειδατε Ο,ΤΙ ειδατε.

Απλα αμφιβαλλω οτι ΕΙΝΑΙ αυτο που λετε πως ειναι.

Επειδη εχω κουραστει να επαναλαμβανω τα λεγομενα μου για να γινουν κατανοητα, θα σιωπησω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sol-Mix
Μέλος 2ης Βαθμίδας


394 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2014, 15:50:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Panpam: προφανώς οι γνώσεις σου στην πληροφορική είναι ελλιπής, στο format, δεν καταστρέφεις τα πρωταρχικά δεδομένα, για να το κάνεις αυτό χρειάζεσαι low lever format, που σήμερα δεν υπάρχει, ή τουλάχιστον δεν είναι εύκολα διαθέσιμο.

Με το reboot πάντα κάτι κολλημένο, ξεκολλάει. Μην κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2014, 16:01:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Panpam: προφανώς οι γνώσεις σου στην πληροφορική είναι ελλιπής, στο format, δεν καταστρέφεις τα πρωταρχικά δεδομένα, για να το κάνεις αυτό χρειάζεσαι low lever format, που σήμερα δεν υπάρχει, ή τουλάχιστον δεν είναι εύκολα διαθέσιμο.

Με το reboot πάντα κάτι κολλημένο, ξεκολλάει. Μην κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια.



Προφανώς δεν κατάλαβες ότι μιλώ από την οπτική γωνία του απλού χρήστη που τα χάνει όλα - άλλο αν μπορούν να ανακτηθούν από ειδικό σοφτγουερ κτλ. low lever format σημαίνει - μηχανική υποστήριξη - "φυτό" στους ανθρώπους.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sol-Mix
Μέλος 2ης Βαθμίδας


394 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2014, 16:07:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σοφία_ Πριν από λίγο άκουσα στις ειδήσεις ότι αν έχω ένα παιδί 2-3 μηνών και του κάνω γονική παροχή το σπίτι που κάθομαι, τότε το παιδί μου αυτό πρέπει να πάει στην εφορία να κάνει αίτηση για να πάρει ΑΦΜ και να καταθέσει Φορολογική δήλωση, το βρέφος ξέρεις δεν έχει όνομα ακόμα, είναι αβάπτιστο, επίσης δεν ξέρει ούτε να μιλάει ούτε να γράφει, δεν μπορώ να καταλάβω πως θα συνεννοηθεί με τον έφορο ή τον υπάλληλο της εφορίας.

Αν διάβαζες αυτά που έχω γράψει θα γνώριζες ότι εκτός από μένα τον είδε και η σύζυγος μου, δηλαδή η άποψη σου είναι ότι δύο άτομα βλέπουν το ίδιο όραμα την ίδια στιγμή, δεν πας να κάνεις ρε κορίτσι μου, αν είσαι κορίτσι παρέα με τους τύπους που πήραν την ποίο πάνω απόφαση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Σοφία_
Μέλος 2ης Βαθμίδας


228 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2014, 16:15:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τελευταια παρεμβαση.

Που ξερεις, μπορει το βρεφος να εχει τη δυνατοτητα να επικοινωνησει τηλεπαθητικα (Με εφοριακους, με σαυροειδη κλπ οντα).

Ισως απο διαφορετικη σκοπια, τοσο εσυ οσο και εγω να "αξιζουμε" την παρεα με τους ανθρωπους που πηραν την αποφαση που λες.

Για 1000στη φορα δεχομαι πως ειδατε Ο,ΤΙ ειδατε.
Δεν αποδεχομαι την ερμηνεια που δωσατε.

Αν δεν νοεις να καταλαβεις αυτο που σου λεω τοτε δεν μπορουμε να συζητησουμε φυσιολογικα.

Edited by - Σοφία_ on 21/02/2014 16:17:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sol-Mix
Μέλος 2ης Βαθμίδας


394 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2014, 16:17:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Panpam: καμία σχέση, δεν θα κάτσω να σου εξηγήσω, μιλάω για αεροπλάνα και μιλάς για κατσαρίδες, κατάλαβα απλά ότι δεν έχεις ιδέα του τι γράφεις.

Ξέχασα να σου απαντήσω στο:

quote:

αλλά γιατί ζητάς ακροατές;


Ξανά καμία σχέση, τέλος πάντων η απάντηση είναι ότι κανέναν ακροατή δεν ψάχνω «χέστηκα», ευελπιστώντας σε κάποια βοήθεια τα έγραψα, άσχετα αν έλαβα «@ρχιδι@» από τους περισσότερους εδώ μέσα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sol-Mix
Μέλος 2ης Βαθμίδας


394 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2014, 16:24:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σοφία_: όλη η Ιστορία, η Φιλοσοφία, η Επιστήμη τα πάντα στην ανθρωπότητα οφείλονται σε κάποιον ή κάποια που είδε ή σκέφτηκε κάτι, το έγραψε και το έδωσε στους άλλους, για να το γνωρίζουν.

Φυσικά και εφ’ όσον δεν δέχεσαι τα ποίο πάνω, δεν υπάρχει πλέον, κανενός είδους φυσιολογική συζήτηση μαζί σου, για αυτό και ΤΕΛΟΣ μαζί σου.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Σοφία_
Μέλος 2ης Βαθμίδας


228 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2014, 16:38:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παρε το Νομπελ Συμπαντολογιας τοτε. ( αν δεν υπαρχει θα φτιαξουμε ενα για εσενα, ειδικη παραγγελια)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

arte
Μέλος 2ης Βαθμίδας


216 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2014, 17:01:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
<< Η συγχηση και ο αποπροσανατολισμος βασιλευουν, η αιτια και το αποτελεσμα καταργουνται, η βεβαιοτητα εξανεμιζεται, ολοι οι παλαιοι κανονες παυουν να ισχυουν. Αυτο συμβαινει οταν καταρεει το κυριαρχο παραδειγμα. Αλλα τοτε αναδυονται νεα μοτιβα. Αρχικα δεν εχουν κανενα νοημα ειναι ωστοσο μοτιβα.

Τι πρεπει να κανουμε;

Να παρουμε τα μοτιβα να τα ποσοτικοποιησουμε και να τα κωδικοποιησουμε με νεα Μαθηματικα, ακομη και με νεους κανονες λογικης , αν ειναι αναγκαιο...Πιθανοτατα ειμαστε ακομη σαστισμενοι αρχαριοι με πολυ σφαλερες νοητικες εικονες, και η εσχατη πραγματικοτητα υπερβαινει κατα πολυ τις ικανοτητες μας να την συλλαβουμε.>>

Leonard Susskind . Πηγη ιστοσελιδα κατοπτρο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2014, 18:01:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Sol-Mix
Αν και μετά την τελευταία μου τοποθέτηση στο θέμα σου,
είπα πως δεν θα συνεχίσω, γιατί (εμπειρικά αν θες) αυτές οι κουβέντες δεν βγάζουν πουθενά.

Θα ήθελα, έστω να διαβάσεις μερικά πράγματα που θέλω να πω,
δεν θέλω απάντηση, ουτε αν είναι σωστά ή λάθος, απλά να τα διαβάσεις.

Ελα για λίγο, στη θέση του απλού μέλους του μέλους-ερευνητή ή του απλού αναγνώστη.

Έχουμε ένα νέο μέλος
(το "νέο" δεν έχει να κάνει με κάποιας μορφής επετηρίδα, αλλά του "μειονεκτήματος" οτι δεν υπάρχει παλαιότερο δείγμα γραφής)
το οποίο συστήνεται ως εφευρέτης, όλα μέχρι εδώ καλά και άγια.

Στη συνέχεια, ενω η κοινότητα κάνει μια προσπάθεια να καταλάβει τι ακριβώς πραγματεύεται
τόσο η εφεύρεση σου οσο και οι εφαρμογές της
(πράγμα που δεν ήταν αρκετά σαφής απο την αρχή)
κάνεις μια γενικότερη "παρουσίαση" των ιδεών σου,
σε ολα τα συστήματα, υγείας/παιδείας/κοινωνίας και πάει λέγοντας...
προσδίδοντας και μια δόση συνωμοσιολογίας, περι "κλοπής ιδεών"
βάζοντας εντέχνως και το esoterica μέσα στο παιχνίδι,
χωρις να δίνεις απαντήσεις οταν σου ζητήθηκε (!)

Ουσιαστικά χωρίς να καινοτομείς κάπου (προσωπική εκτίμηση)
αντιδράς οχι και με τον καλύτερο τρόπο, γιατί δεν "χειροκροτήθηκες" απο τα μέλη!...

Και πάμε παρακάτω.
Έρχεσαι έπειτα και μας εξιστορείς την προσωπική σου εμπειρία
(close encounter 3th Kind)
την οποία ακολουθούν σεντόνια με "αλήθειες" για Διαγαλαξιακές ομοσπονδίες, στρατηγικές αναλύσεις,
τι ρούχα φοράνε, τι τρώνε, πότε κοιμούνται και τι ψηφίζουν ...(sic!)

Παράλληλα, δείχνεις ο ουσιαστικός σου λόγος να ειναι "ενάντια" στους
αυτόχθονες γήινους, και περισσότερο να σε ενδιαφέρουν "πολιτικά" μηνύματα,
δικαιολογημένης αγανάκτησης μέν, εκτός θέματος δέ!

Λυπάμαι, αλλά "έκαψες" το χαρτί σου μόνος σου.

Ο υποφαινόμενος, ασχολείται ερασιτεχνικά με την εξωγήινη αναζήτηση-ΑΤΙΑ τα τελευταία 25 χρόνια της ζωή του
(και οχι για κανέναν άλλον λόγο παρά γιατί το πιστεύει)
αλλά η "φαντασία" έχει τα όρια της...

Συμπάθαμε, αν σε στεναχώρησα,
αλλά η κριτική, ειδικά σε ενα χώρο οπου "μπάζει" απο παντού,
είναι μονόδρομος και στρωμένος με αγκάθια.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
maria3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
653 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2014, 19:11:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Απλα αμφιβαλλω οτι ΕΙΝΑΙ αυτο που λετε πως ειναι.


Σοφία, δηλαδή τι ήταν αυτό που είδα, εγώ συγκεκριμένα;

Να μου λυθεί και η απορία.

quote:

Ο υποφαινόμενος, ασχολείται ερασιτεχνικά με την εξωγήινη αναζήτηση-ΑΤΙΑ τα τελευταία 25 χρόνια της ζωή του
(και οχι για κανέναν άλλον λόγο παρά γιατί το πιστεύει)
αλλά η "φαντασία" έχει τα όρια της...


AitheroVamon ναι εντάξει δεν λέω, αλλά δεν θέλω να μπαίνουν αυτά που είδαμε στο κλάδο της φαντασίας, δεν είναι σωστό, ως προς τις μαρτυρίες μας, έχω άδικο;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2014, 21:11:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Sol-Mix. Ανήκω σ' αυτούς που πιστεύουν ότι δεν είναι δυνατόν μέσα στα τρισεκατομμύρια των πλανητικών συστημάτων του σύμπαντος να μην έχει αναπτυχθεί ζωή και πολιτισμός ανάλογος ή ακόμα και πολύ πιο προηγμένος τεχνολογικά από τον δικό μας. Επίσης είμαι ανάμεσα σ' αυτούς που πιστεύουν ότι έχουμε συχνές επισκέψεις, γιατί όσο και να θέλουν να το κρύψουν οι κυβερνήσεις, τόσο ο ουρανός όσο και το διάστημα έξω από τη Γη είναι γεμάτα με αγνώστου ταυτότητας φωτεινά αντικείμενα που σουλατσάρουν.

Δεν απορρίπτω το ενδεχόμενο ορισμένες κυβερνήσεις να έχουν έλθει σε επαφή με εξωγήινους επισκέπτες, και επίσης είμαι ανάμεσα σ' αυτούς που υποψιάζονται βλέποντας τις νέες σειρές των κινουμένων σχεδίων, ότι είναι πολύ πιθανόν να θέλουν μέσα απ' αυτές να μας εθίσουν ώστε να μη ξενιζόμαστε από άλλες μορφές ανθρωπίνων ειδών.

Όμως από κει και πέρα, το να μιλάμε για τις φυλές , τη μορφή και το ντύσιμό τους, το διαιτολόγιό τους, τις αποικίες και τους πολέμους τους, τις διαγαλαξιακές ομοσπονδίες και τα σήματά τους, και ότι άλλο κατεβάσει ο νους και οι φαντασιώσεις των ουφολόγων, είναι η υπερβολή που υποβαθμίζει και απαξιώνει την όποια πραγματικότητα.

Υ.Γ.
Προσωπικά δεν αμφισβήτησα ποτέ ότι αυτό που είδες ήταν πραγματικό. Η αμφιβολία μου έγκειται στην εξήγηση που έδωσες στο φαινόμενο, δίχως όμως και να την απορρίπτω κατηγορηματικά.


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2014, 21:54:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
AitheroVamon ναι εντάξει δεν λέω, αλλά δεν θέλω να μπαίνουν αυτά που είδαμε στο κλάδο της φαντασίας, δεν είναι σωστό, ως προς τις μαρτυρίες μας, έχω άδικο;

maria3 "απάντησε" ο Sesostris παραπάνω

Δεν αμφισβητώ οτι κάτι είδατε,
το τι ήταν, επιδέχεται παραπάνω της μιας ερμηνείας...
και δεν είναι στις προθέσεις μου να εκφέρω άποψη.

Η "φαντασία" είχε να κάνει αυστηρά για τα σεντόνια περί φύλων κτλ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2014, 12:23:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν είναι δυνατόν...!!!

Λες?
Μπαααα....!!!


http://www.youtube.com/watch?v=_1Rrxxx2MR0

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sol-Mix
Μέλος 2ης Βαθμίδας


394 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2014, 13:10:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
AitheroVamon

quote:

Παράλληλα, δείχνεις ο ουσιαστικός σου λόγος να ειναι "ενάντια" στους
αυτόχθονες γήινους, και περισσότερο να σε ενδιαφέρουν "πολιτικά" μηνύματα, δικαιολογημένης αγανάκτησης μέν, εκτός θέματος δέ!


Άποψη σου, για μένα τα πάντα είναι πολιτική και υπεύθυνοι είναι οι 50, 150, 250, 350 δεκάδες, χιλιάδες θες, κομματόσκυλα πολιτικοί.

Εναντίον αυτών είμαι, και μαζί με τα υπόλοιπα εκατομμύρια των Ελληνίδων και των Ελλήνων πολιτών.

Η δήθεν διαπίστωση σου ότι είναι "ενάντια" στους αυτόχθονες γήινους, είναι ΛΑΘΟΣ

quote:

την οποία ακολουθούν σεντόνια με "αλήθειες" για Διαγαλαξιακές ομοσπονδίες, στρατηγικές αναλύσεις, τι ρούχα φοράνε, τι τρώνε, πότε κοιμούνται και τι ψηφίζουν ...(sic!)


Αν θυμάμαι καλά μου είχατε ζητήσει και σας είχα υποσχεθεί ότι θα δημοσιοποιούσα την διαδικτυακή έρευνα που κάνω για τους εξωγήινους, τελικά ήταν ΛΑΘΟΣ η υπόσχεση μου.

Μπορείς να μου βρεις ένα κομμάτι που να γράφει ότι αποδέχομαι αυτά που δημοσιοποιούσα, από τα αποτελέσματα της έρευνας.

Αν ξαναδιαβάσεις ήμουν ο πρώτος που έγραψε ότι τα περί Γαλαξιακής συνομοσπονδίας μοιάζουν με παραμύθι.

Δεν πειράζει καλά να είστε όλοι σας, σας χαιρετώ και αποχωρώ και αν στεναχώρησα κάποια ή κάποιον του ζητώ προκαταβολικά συγνώμη.

Υστερόγραφο : αν σας ενοχλούν τα γραφόμενα μου, έχετε την άδεια μου να διαγράψετε, ότι επιθυμείτε από αυτά, ακόμα και τα πάντα από το forum σας.

Το διόρθωσα γιατί διέγραψα κάποιες αναφορές μου, που δεν είχαν νόημα.


Edited by - Sol-Mix on 22/02/2014 13:49:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 41 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy