ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Επιγνωση
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 46
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2016, 15:29:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
panpam

Ο Αίολος στις ΑΠΟΨΕΙΣ θέλει ενίσχυση και σε ζητάει.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2016, 17:49:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο Sesostris για παράδειγμα, είναι κοντά στα ογδόντα, όπως άλλωστε κι ο Νικόμαχος. Δεν νομίζω πως τους αρμόζει να τους κατατάσσεις στην "γερουσία". Τουλάχιστον, όχι με τον τρόπο που υπονοείς.


Ρε συ Νικομαχε ογδονταρησες
Μπραβο σου παιδι μου να τα εκατοστησεις
Απο δω και περα θα εχεις και τον αναλογο σεβασμο

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2016, 17:50:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οχι σαν τον αθεοφοβο τον Πυρινο που δεν εχει κανεναν σεβασμο

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2016, 20:09:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Ο Sesostris για παράδειγμα, είναι κοντά στα ογδόντα, όπως άλλωστε κι ο Νικόμαχος. Δεν νομίζω πως τους αρμόζει να τους κατατάσσεις στην "γερουσία". Τουλάχιστον, όχι με τον τρόπο που υπονοείς.


Ρε συ Νικομαχε ογδονταρησες
Μπραβο σου παιδι μου να τα εκατοστησεις
Απο δω και περα θα εχεις και τον αναλογο σεβασμο



Λάθος κάνεις.
Ο Sesostris είναι 78 και είναι πολύ μικρότερος από μένα.
Οκτώ ολόκληρα καλοκαίρια.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2016, 22:30:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
panpam
Μάλιστα αυτοχρισμένος ιεραπόστολος-καθοδηγητής ...καλό κι αυτό..

Κράτα τους τίτλους panpam κείνους που τους αρμόζουν δικαιωματικά ! Τους εκμαυλιστές ψυχών ρασοφόρους και τις τσεμπεροφόρες θεούσες φιλενάδες σου σαν την Λουκά.
quote:
panpam
Συμφωνούμε στο οτι παραλογισμός υπάρχει αλλά όχι μόνο από την πλευρά που το βλέπεις. Κι εσύ δείχνεις μέρος του.

Υπάρχει μεγαλύτερος παραλογισμός από το να λατρεύης με ένρινες φωνασκίες έναν μυθολογικό πρόσωπο ως μεσσία; Να εμπορεύεσαι μουμιοποιημένα πτώματα; Οστά αγνώστων που πολλάκις έχουν τρία χέρια ή δύο κεφάλια ως δήθεν άγιους;
Άσε καλύτερα panpam να μιλήση κανένας άλλος για παραλογισμούς!

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2016, 23:04:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Sesostris, λίγο-πολύ συμφωνώ με τα όσα λες περί χριστιανισμού, ρασοφόρων κτλπ..
Εντούτοις, δεν μπορώ παρά να αναρωτηθώ, είναι τώρα η κατάλληλη ώρα για να ανοιχτεί αυτή η συζήτηση;
Δηλαδή με το Ισλάμ να καταπίνει τα πάντα, είναι τώρα ο καιρός να επιτεθούμε στον χριστιανισμό;
Γιατί καλώς ή κακώς, ένα απο τα διαφοροποιητικά σημεία της δύσης από την ανατολή, είναι και η θρησκεία.
Ο δυτικός κόσμος έιναι χριστιανικός, ο ανατολικός είναι μουσουλμανικός
Ο δυτικός κόσμος ακολουθεί μια θρησκεία που πρεσβεύει την ειρήνη (ή τουλάχιστον αυτή η ερμηνεία επιλέγεται να δοθεί) και ο ανατολικός μια θρησκεία που πρεσβεύει χαρέμια, τζιχάντ, και 72 παρθένες.
Βέβαια, σίγουρα δεν είναι μαύρο-άσπρο (άσπρο χριστιανισμός, μαύρο Ισλάμ) αλλά νομίζω οτι αυτά έτσι είναι "τοποθετημένα" στο μυαλό πολύ κόσμουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Συνοδινός.1
Μέλος 2ης Βαθμίδας


336 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2016, 23:41:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ωστόσο πιστεύω ότι για να γεμίση ένα κεφάλι με την προπαγάνδα των ρασοφόρων, πρέπει προηγουμένως να είναι άδειο από γνώσεις και ιστορία. Αλλιώς πως είναι δυνατόν να πιστεύη σε τέτοια παραμύθια;

Σωστά...
Για να έχει ένα κεφάλι 100% Ιησού, ή 100% Γιαχβέ, ή 100% Μωάμεθ, θα πρέπει φυσικά, να είναι προηγουμένως τελείως άδειο.
Πως, για παράδειγμα, παίρνει κανείς ένα άδειο μπουκάλι και το γεμίζει 100% φυσικό χυμό, έτσι και ένας Παπατζής παίρνει ένα άδειο κεφάλι και το γεμίζει 100% Θεό.
Πάρε για παράδειγμα, το κεφάλι αυτού, του κακόμοιρου ποδοσφαιριστή, την στιγμή που η ομάδα του κέρδισε στον τελικό κι πήρε το τσάμπιονς λιγκ...
Τι παρατηρείς;


Αν η ομάδα του, έχανε στον τελικό το κύπελλο Ευρώπης, θα φόραγε την κορδέλα με τον Ιησού; Όχι, βέβαια.
Αν έπαιζε στον Ολυμπιακό, θα έπαιρνε κύπελλο Ευρώπης; Όχι βέβαια.
Όλες τις επιτυχίες τις χρεώνεται ο Θεός και όλες τις αποτυχίες τις χρεώνονται οι άνθρωποι.
Αυτό είναι αδικία.
Εντάξει, και ο Άγγελος Αναστασιάδης ήταν "100% Παναγιά", αλλά όταν έχανε η ομάδα του, δεν δίσταζε να χρεώνει στην Παναγιά τις ευθύνες που της αναλογούσαν: "Η Παναγιά δεν ήθελε..."
Δεν μασούσε ο Άγγελος!
Τέλος πάντων!
Έτσι είναι, όταν ένας φτωχός και ασήμαντος Βραζιλιάνος, από την μια στιγμή στην άλλη, γίνεται ένας διάσημος εκατομμυριούχος και τον περιτριγυρίζουν ξαφνικά, δεκάδες διάσημα μοντέλα.
Πως να μην νομίζει ο άνθρωπος, ότι είναι ευλογημένος;


Edited by - Συνοδινός.1 on 10/03/2016 23:43:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2016, 02:28:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.koolnews.gr/extras/869924-kai-o-agios-thelei-to-euro-tou-500000-euro-to-kostos-gia-kathe-agiopoiisi-sto-vatikano/

Φιλούθκια μωρέ!

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2016, 21:58:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πύρινος
Εντούτοις, δεν μπορώ παρά να αναρωτηθώ, είναι τώρα η κατάλληλη ώρα για να ανοιχτεί αυτή η συζήτηση;
Δηλαδή με το Ισλάμ να καταπίνει τα πάντα, είναι τώρα ο καιρός να επιτεθούμε στον χριστιανισμό;

Ειλικρινά φίλε Πύρινε δεν μπορώ να καταλάβω τον συλλογισμό σου. Επειδή οι πετρελαιάδες συνεπικουρούμενοι από την Τουρκία έβαλαν σαν στόχο να ισλαμοποιήσουν την Ευρώπη, πρέπει να μη γίνονται συζητήσεις για τον χριστιανισμό. Πιστεύεις ότι η μια θρησκεία αντιμετωπίζεται με μια άλλη;
Μέγα λάθος! Αυτό το λάθος έκαναν και οι Βυζαντινοί που στήριξαν την ενότητα των λαών που το αποτελούσαν στην ενιαία θρησκεία, με αποτέλεσμα μετά την εισβολή των Τούρκων ένα μεγάλο μέρος του πληθυσμού ν' αλλαξοπιστήσει, προκειμένου να μη πληρώνει φόρους.
Η επέλαση του ισλάμ φίλε μου δεν αντιμετωπίζεται, όπως δεν αντιμετωπίστηκε και στο παρελθόν με την θρησκεία, αλλά με παιδεία και αφύπνιση, γιατί μόνο με την γνώση αντιμετωπίζεται το παραμύθιασμα των θρησκειών και ο προσηλυτισμός. Για ρίξε μια ματιά στις μουσουλμάνες που ήλθαν, και πες μου αν εκτός από την όψη μπορείς να τις ξεχωρίσης από τις δικές μας τσεμπεροφόρες θεούσες, οι οποίες με το κατάλληλο μπλα μπλα, είναι πιο ευάλωτες στον προσηλυτισμό από τις μη θρησκευόμενες.
quote:
Πύρινος
Ο δυτικός κόσμος ακολουθεί μια θρησκεία που πρεσβεύει την ειρήνη (ή τουλάχιστον αυτή η ερμηνεία επιλέγεται να δοθεί)

Καμιά από τις αβρααμικές αιρέσεις-θρησκείες όπως είναι ο χριστιανισμός, δεν πρεσβεύει την ειρήνη. Ούτε μεταξύ των δογμάτων τους. Το ίδιο ισχύει φυσικά και στον ισλαμισμό.
quote:
Πύρινος
και ο ανατολικός μια θρησκεία που πρεσβεύει χαρέμια, τζιχάντ, και 72 παρθένες.

Μάλλον πρέπει φίλε μου να ξαναδιαβάσης την Καινή Διαθήκη, αλλά όχι στην δεξιά σελίδα με τις (παρ)ερμηνείες των Τρεμπέλα και Κολιτσάρα, αλλά αριστερά στο πρωτότυπο.
Μόνο μπόνους χαρέμι δεν έχει για τους πιστούς.


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2016, 09:57:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η συνεχης αδιαλειπη αυτοπαρατηρηση ειναι τελειως απαραιτητη ,αν θελουμε να διαφοροποιουμε τις αντιδρασεις μας
Αυτο συμβαινει διοτι οταν ειμαστε ενημεροι ΣΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ,των ψυχολογικων μας δρωμενων σταματουν οι τυχαιες ψυχολογικες διαδικασιες του εαυτου
Οταν αμεσα μπορουμε να αντιληφθουμε τα ΕΓΩ που εχουν μπαστακωθει πανω μας ,οχι μονο σταματα σε μεγαλο μερος το διαδικαστικο μερος του ΕΓΩ αλλα και αυτα τα ιδια συρικνωνονται
Αντιθετα ,οταν απο στιγμη σε στιγμη δεν ειμαστε ενημεροι αυτου που γινεται μεσα μας τοτε οχι μονο το εγω συνεχιζει αλλα γινομαστε και θυματα της συνεχους διαδικασιας του
Γιατι αυτο που αισθανομαστε και ζουμε δεν ειναι ποτε ενα εγω αλλα ενα συνοθυλευμα τετοιων , και μια συνεχης διαδικασια
Οι διαθεσεις και οι πραξεις μας ειναι αποτελεσμα ενος συνεχως διαφοροποιουμενου υποστρωματος ,πληθους ΕΓΩ
Αν δεν μπουμε στην διαδικασια να διαιρουμε την προσοχη ,που για καποιους σημαινει την εφαρμογη του κλειδιουΥΑΤ , αλλα οχι μονο ,ποτε δεν θα καταφερουμε ,αντιληφθουμε αυτο που διαδικαζεται μεσα μας,και συνεπως θα ειμαστε παντα θυματα αυτου
Παντα η εσωτερικη εργασια θα ειναι μια ακομα πειθαρχια σε κατι που δεν αντιλαμβανομαστε το γιατι της ,και συνεπως μια καταπιεση
Κατ αυτον τον τροπο ,.....να γινεται κανεις ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ σημαινει να μπορει να επαναφερει κανεις τον ψυχισμο ,στην αρχη στην εναρξη οποιασδηποτε ψυχολογικης καταστασης


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nediB
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
521 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2016, 11:28:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Απίστευτο και οι χιμπατζήδες πιστεύουν στον Θεό

Απίστευτο και οι χιμπτζήδες έχουν επίγνωση του Θεού.
Άραγε, να πιστεύουν σε έναν Θεό, πατέρα, παντοκράτορα, ποιητήν ουρανού και γης, ορατών τε πάντων και αοράτων;
Πρώτο Θέμα:http://www.protothema.gr/world/article/558686/apisteuto-oi-hibatzides-pisteuoun-sto-theo/
Βέβαια, το έχουμε δει το έργο...
Στην αρχή θα προσκυνούν Ιερά δέντρα, αργότερα Ιερά κόκαλα, Ιερές πέτρες, Ιερά Ντουβάρια, Ιερά σανίδια, Ιερούς Χιμπατζήδες, Ιερά βιβλία, κλπ...
Στο τέλος θα χωριστούν σε δεκάδες θρησκείες και θα σκοτώνονται μεταξύ τους, στο όνομα της αγάπης του Θεού τους.
Ο κάθε αποτυχημένος Χιμπατζής θα νομίζει ότι ο Θεός των Χιμπατζήδων έχει καταστρώσει κάποιο μεγάλο σχέδιο μαζί του και θα προσπαθεί να πείσει και τους άλλους Χιμπατζήδες πως η αγραμματοσύνη, η φτώχεια και η ελεημοσύνη είναι ευλογία και πως ο μεγάλος Θεός θα τους ανταμείψει στον παράδεισο με πολλές παρθένες ή με κάποιον άλλον τρόπο, ενδεχομένως.
Έτσι, θα αποβλακωθούν και θα χρεοκοπήσουν ολόκληροι λαοί Χιμπατζήδων που θα πιστέψουν επί 2.000 χρόνια τους Άγιους απεσταλμένους Χιμπατζήδες του Θεού.
Κακομοίρηδες Χιμπατζήδες, τι σας περιμένει..!




Μαλιστααα,βγαλαμε και συμπερασματα επειδη καποιοι μας περνανε για χιμπατζηδες και μας ταιζουν χορτο.Το μονο που δειχνει το βιντεο ειναι παιχνιδακια ανοητων θυλαστικων,τιποτε παραπανω

321Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nediB
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
521 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2016, 11:31:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Η συνεχης αδιαλειπη αυτοπαρατηρηση ειναι τελειως απαραιτητη ,αν θελουμε να διαφοροποιουμε τις αντιδρασεις μας
Αυτο συμβαινει διοτι οταν ειμαστε ενημεροι ΣΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ,των ψυχολογικων μας δρωμενων σταματουν οι τυχαιες ψυχολογικες διαδικασιες του εαυτου
Οταν αμεσα μπορουμε να αντιληφθουμε τα ΕΓΩ που εχουν μπαστακωθει πανω μας ,οχι μονο σταματα σε μεγαλο μερος το διαδικαστικο μερος του ΕΓΩ αλλα και αυτα τα ιδια συρικνωνονται
Αντιθετα ,οταν απο στιγμη σε στιγμη δεν ειμαστε ενημεροι αυτου που γινεται μεσα μας τοτε οχι μονο το εγω συνεχιζει αλλα γινομαστε και θυματα της συνεχους διαδικασιας του
Γιατι αυτο που αισθανομαστε και ζουμε δεν ειναι ποτε ενα εγω αλλα ενα συνοθυλευμα τετοιων , και μια συνεχης διαδικασια
Οι διαθεσεις και οι πραξεις μας ειναι αποτελεσμα ενος συνεχως διαφοροποιουμενου υποστρωματος ,πληθους ΕΓΩ
Αν δεν μπουμε στην διαδικασια να διαιρουμε την προσοχη ,που για καποιους σημαινει την εφαρμογη του κλειδιουΥΑΤ , αλλα οχι μονο ,ποτε δεν θα καταφερουμε ,αντιληφθουμε αυτο που διαδικαζεται μεσα μας,και συνεπως θα ειμαστε παντα θυματα αυτου
Παντα η εσωτερικη εργασια θα ειναι μια ακομα πειθαρχια σε κατι που δεν αντιλαμβανομαστε το γιατι της ,και συνεπως μια καταπιεση
Κατ αυτον τον τροπο ,.....να γινεται κανεις ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ σημαινει να μπορει να επαναφερει κανεις τον ψυχισμο ,στην αρχη στην εναρξη οποιασδηποτε ψυχολογικης καταστασης





Ακομη και με συνεχη και αδιαλειπτη προσευχη, κινδυνευεις απ'τα δαιμονια να σε κανουν υποχειριο τους,ποσο μαλλον κατα την εσωτερικη αυτοπαρατηρηση

321

Edited by - nediB on 21/03/2016 12:27:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2016, 13:52:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ακομη και με συνεχη και αδιαλειπτη προσευχη, κινδυνευεις απ'τα δαιμονια να σε κανουν υποχειριο τους,ποσο μαλλον κατα την εσωτερικη αυτοπαρατηρηση

Καθ οσο χρονο αυτοπαρατηρηται κανεις ,και αν το κανει με τον σωστο τροπο ,θα καθιστα εαυτον σε θεση να αντιλαμβανεται τα εσωτερικα δρωμενα Εκει δεν υπαρχει πολυς χωρος για να αναπτυχθουν εγω Το σωμα χαλαρωνει απο μονο του ,γιατι υπαρχει εγρηγορση των αισθησεων Ακομα και αν καποιο Εγω μας ειχε καταλαβει ειμαστε σε θεση να πατατηρησουμε την αποροια του, στις αισθησεις του σωματος Επισης αν καποιο εγω μπει στην μεση αυτες τις στιγμες ,δεν θα εχει μεγαλη συνεχεια Θα εντοπιστει αμεσα Η προσευχη και η αυτοπαρατηρηση ειναι σιγουρα δυο μεγαλα εργαλεια για τον πνευματικο μονοπατι και κατα την αποψη μου ,το ενα συμπληρωνει το αλλο

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2016, 14:04:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επισης .....
Κανεις δεν ειπε οτι το εγω ,τα δαιμονια οπως αναφερεις δεν θα μας ξαναενοχλησουν
Αυτο ομως που γινεται ,ειναι οτι οταν δουλευουμε με συνεπεια ,και σωστα ,το εγω μειωνεται επειδη αναπτυσει κανεις ,εξουσιες που του επιτερπουν να του κοβει την τροφη σε συνεχη βαση
Η ζωη ετσι διαφοροποιηται λιγο εως πολυ
Αν εχεις βεβαια εσυ να προτεινεις κατι ακομα ,μπορουμε να σε ακουσομε


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2016, 14:25:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Ακομη και με συνεχη και αδιαλειπτη προσευχη, κινδυνευεις απ'τα δαιμονια να σε κανουν υποχειριο τους,ποσο μαλλον κατα την εσωτερικη αυτοπαρατηρηση

Καθ οσο χρονο αυτοπαρατηρηται κανεις ,και αν το κανει με τον σωστο τροπο ,θα καθιστα εαυτον σε θεση να αντιλαμβανεται τα εσωτερικα δρωμενα Εκει δεν υπαρχει πολυς χωρος για να αναπτυχθουν εγω Το σωμα χαλαρωνει απο μονο του ,γιατι υπαρχει εγρηγορση των αισθησεων Ακομα και αν καποιο Εγω μας ειχε καταλαβει ειμαστε σε θεση να πατατηρησουμε την αποροια του, στις αισθησεις του σωματος Επισης αν καποιο εγω μπει στην μεση αυτες τις στιγμες ,δεν θα εχει μεγαλη συνεχεια Θα εντοπιστει αμεσα Η προσευχη και η αυτοπαρατηρηση ειναι σιγουρα δυο μεγαλα εργαλεια για τον πνευματικο μονοπατι και κατα την αποψη μου ,το ενα συμπληρωνει το αλλο


Εδώ η nediB λέει κάτι που συχνά παραβλέπεται.
Όση «αυτοπαρατήρηση» και να κάνεις θα βλέπεις πάντα ότι έχεις "προγραμματιστεί" και συνηθήσει να βλέπεις, ότι θέλεις να βλέπεις και ότι σου «δείχνουν»
Δε λέω ότι είναι άχρηστη αλλά ότι σε πηγαίνει ως ένα σημείο και μετά απλά ανατροφοδοτείται από εσένα και στα καλά και στα άχρηστα.


...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2016, 15:05:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οταν η αυτοπαρατηρηση τροφοδοτειτε απο εμας ,τοτε δεν κανουμε αυτοπαρατηρηση αλλα κανουμε νοητικες προβολες
Αυτο δεν εχει σχεση με την αυτοπαρατηρηση
Εγω επισης θα ελεγα κατι ακομα
Εχουμε συνηθισει να ενοουμε αυτοπαρατηρηση και προσευχη ειναι δυο διαφορετικα πραγματα
Μεχρι εδω ειναι οντως ετσι
Υπαρχει οντως διαχωριστικη γραμμη
Ο περισσοτερος κοσμος ομως κανει το ενα η το αλλο
Εγω λεω οτι αυτα τα δυο ειναι αληλενδετα και αδιαχωριστα
Ενας που κανει μονο προσευχη ,καποια στιγμη αυτο γινεται βαρετο ,αν δεν ξερει βιωνει την στιγμη εκεινη ,το πραγματικο του αιτημα
Με τις οποιες επιπτωσεις
Για να βιωσει κανεις το πραγματικο αιτημα χρειαζεται αυτοπαρατηρηση
Καποιος που κανει μονο αυτοπαρατηρηση σε δεδομενη στιγμη ,μενει χωρις βοηθεια
Ο καθενας μεσα απο την πρακτικη του πρεπει να σταθμιζει το πως θα χρησιμοποιει αυτες τις τεχνικες

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2016, 15:05:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
____________________________________________________
ΕΓΙΝΕ ΔΙΑΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ ΕΞΑΙΤΙΑΣ ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΗΣ
ΠΟΛΛΑΠΛΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ.
21/03/2016
____________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2016, 15:05:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
____________________________________________________
ΕΓΙΝΕ ΔΙΑΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ ΕΞΑΙΤΙΑΣ ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΗΣ
ΠΟΛΛΑΠΛΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ.
21/03/2016
____________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nediB
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
521 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2016, 13:27:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Επισης .....
Κανεις δεν ειπε οτι το εγω ,τα δαιμονια οπως αναφερεις δεν θα μας ξαναενοχλησουν
Αυτο ομως που γινεται ,ειναι οτι οταν δουλευουμε με συνεπεια ,και σωστα ,το εγω μειωνεται επειδη αναπτυσει κανεις ,εξουσιες που του επιτερπουν να του κοβει την τροφη σε συνεχη βαση
Η ζωη ετσι διαφοροποιηται λιγο εως πολυ
Αν εχεις βεβαια εσυ να προτεινεις κατι ακομα ,μπορουμε να σε ακουσομε





Καμια σχεση φιλε μου το εγω με τις εξωτερικες δαιμονικες(πνευματα) παρεμβασεις

321Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2016, 10:33:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ενοια της λεξης αυτοπαρατηρηση ειναι πραγματικα απο μονη της ενα τεραστιο ζητημα ,που απαιτει πολυ χρονο ,και ερευνα για να κατακτηθει
Για να κατανοησει κανεις την ενοια της αυτοπαρατηρησης σημαινει οτι ηδη εχει ενα επιπεδο γνωριμιας με την λειτουργια του εαυτου Ισως επειδη αντιλαμβανομαι καποια λιγα πραγματα πανω σε αυτο το ζητημα ,το θεωρω απο μονο του, μια ολοκληρη επιστημη ,και ενα αντικειμενο μεγαλης προσπαθειας και ερευνας,,και υποθετω, ελπιζω ...... δεν υπερβαλω
Αυτο βεβαια ,κυριως οφειλεται στα δικα μας,ατελη ,ανθρωπινα , δεδομενα λειτουργιας
Το βασικοτερο , δεδομενο ,ειναι η ταυτιση με τον εαυτο ,που ισως ειναι και το κυριοτερο και μεγαλυτερο εμποδιο
Ταυτιση, με τα διαφορετικα μερη του νου ,που συμβαινουν σε μια συνεχη και αδιακοπη βαση, σημαινει ,την απουσια ,και ανικανοτητα θεασης
Και αυτο τα λεει ολα !!!!!!
Ειναι αλλο η προσοχη να τραβιεται ,απο τις ταυτισεις ασυνειδητα ,χωρις να το γνωριζει ,και αλλο να στελνεται καπου με την θεληση μας συνειδητα
Το πρωτο σημαινει διαιωνιση της αγνοιας ,με οτι συνεπαγεται ,ενω το δευτερο αποκαλυψη αυτης ,της αγνοιας- ταυτισης με τον εαυτο,στα συγκεκριμενα και ταυτοποιημενα ,του μερη του ,και θα αποτελεσει εφαλτηριο προαπαθειας ,προς μια διαφορετικη κατευθυνση
Ειμαστε συνεχως ταυτισμενοι με τα διαφορα μερη του νου ,και οσο ειμαστε ταυτισμενοι ,σε καμμια περιπτωση, δεν θα μπορουσαμε να πουμε ,.......ουτε καν οτι προσπαθουμε..... ,προς μια διαφορετικη κατευθυνση ,κατανοηση εξω απο τα τετριμενα
Πως ομως!!!!!!!, και γιατι!!!!!!!! , να μην ειμαστε ταυτισμενοι ,με τα διαφορα μερη του νου !!!!!!!!
Μαααα αυτο ,......ειναι το φυσιολογικοτερο απο ολα
Και μαλιστα την στιγμη ,που ουτε καν γνωριζουμε, τι και ποια ειναι αυτα τα μερη, .... μεσα απο το πραγματικο βιωμα ....,που θα ειναι και το κυριως κινητρο, για την προσπαθεια
Αρα το πως λειτουργει , η ενοια και το γιατι της αναγκαιοτητος , της λεξης ..... μη ταυτιση..... ,δεν ειναι το πρωτο ,αλλα επεται ,μιας γενικης θεασης που θα δημιουργησει μια γενικη , αποψη της λειτουργιας μας
Θεασης αποψης που θα αποκτηθει αποσπασματικα,και σιγα σιγα , στο περασμα του χρονου μεσα απο την καθαρη, και ανεξαρτητη απο οποιαδηποτε θεωρια αναρωτηση και προσπαθεια
Αναρωτησης του τυπου ,μα γιατι συμβαινει αυτο
Γιατι !!! και .....πως!!!!!
Μονο κατ αυτον τον τροπο θα γινει κανεις συγκεκριμενος στην θεαση της καθε στιγμης ,ουτως ωστε να κατανοηση το γιατι, της αναγκαιοτητος , της μη ταυτισης απο στιγμη σε στιγμη
Θεωρω,, πως ειναι σχεδον αδυνατο,για καποιον, να αντιληφθει την αναγκαιοτητα............ της επιλογης,.... της μη ταυτισης ,αν δεν μαθει να γινεται , πολυ συγκεκριμενος στο περιεχομενο του νου του,γιατι η μη ταυτιση, ειναι επιλογη της καθε ταυτοποιημενης μεμονομενης στιγμης
Απο στιγμη σε στιγμη , σημαινει οτι θα ειναι σε θεση να διαχωριζει και να μπορει να αντιληφθει την καθε στιγμη δηλαδη , το νοητικο περιεχομενο αυτης
Κατ αυτον τον τροπο ,ειναι χωρις νοημα ,να προσπαθει κανεις ,να εφαρμοση την ενοια της μη ταυτισης
Αφου δεν ξερει το γιατι
Το γιατι , ειναι αμεσα συνδεδεμενο με την επιγνωση γνωση αλλα και την αναγκαιοτητα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nediB
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
521 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2016, 13:12:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι να πω,οτι πεις

321Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2016, 02:42:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
χατζηχρηστος
Αναρωτησης του τυπου ,μα γιατι συμβαινει αυτο
Γιατι !!! και .....πως!!!!!

...ζουν ανάμεσά μας!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2016, 13:26:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Που σαι αγορινα μου
Μπεσα ειχα αρχισει να ανησυχω ,οτι δεν θα ξαναδιασταυτωσουμε τα ξιφη μας
Θα σου ελεγα οτι σε αγαπω αλλα μπορει και να μας παρεξηγηουνε
Χα χα
Πες μου ομως αν εχεις στην πραγματικοτητα να σχολιασεις κατι
Θα κανω καθε δυνατη προσπαθεια να το βαλω στο .....κουφιο σου κεφαλι

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2016, 13:27:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
χατζηχρηστος
Αναρωτησης του τυπου ,μα γιατι συμβαινει αυτο
Γιατι !!! και .....πως!!!!!


Ποιοι ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2016, 15:05:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
χατζηχρηστος
Αναρωτησης του τυπου ,μα γιατι συμβαινει αυτο
Γιατι !!! και .....πως!!!!!


Ποιοι ;



Οι...χαζοί!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2016, 10:42:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτο που συμβαινει σε ολο το φασμα της ζωης μας ,ειναι να δημιουργουμε λανθασμενες εντυπωσεις για το οτιδηποτε
Αυτο ισχυει και για την ενοια της αυτοπαρατηρησης
Ισχυει για το τι σημαινει αυτοπαρατηρηση και συνεπως για την χρηστικοτητα αυτης ,και το πως θα μπορουσε κανεις να την προσεγγισει
Αποτελεσμα ειναι να παρακαμπτετε η αξια της ,ως κατι απλο.και αυτονοητο.
Αν και ειναι, ......αφου για τα μικρα παιδια..... ειναι κατι συνηθες
Οχι ομως για τα δικα μας δεδομενα !!!!!
Αποτελεσμα .....δεν επικεντρωνονται ερευνες και προσπαθεια , πανω σε αυτο το ζητημα
Αναθεματιζουμε την τεμπελια μας ,σαν να ηταν η μονη αιτια για την οποια δεν αυτοπαρατηρουμαστε ,ομως δεν εχουμε συνειδητοποιησει ,οτι το να αυτοπαρατηρηθει κανεις ειναι ζητημα επιλογης,και κατοπιν ............ τακτικης!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Πραγμα που δεν ειμαστε σε θεση να κανουμε ,επειδη ζουμε συνεχως ασυνειδητα ,και χωρις να ερευνουμε και να αναρωτιομαστε
Οι στοχοι μας ειναι μονιμως εξωτερικοι και ετεροαναφερομενοι ,και δεν εχουν σαν στοχο ,την ανιχνευση του πως λειτουργουμε
Και αν καποιες στιγμες μας τυχει να γινουν συνειδητες ,δεν μπορουμε να διακρινουμε την χρηστικοτητα αυτων ,και ετσι περνουν απαρατηρητες και ανεκμεταλευτες
Το ζητημα της χρηστικοτητος μπορει να γινει κατανοητο ,κυριως μεσα απο δυσκολες καταστασεις
Εκει που θελουμε να ξεφυγουμε απο ολους και απο ολα ,αλλα συνειδητοποιουμε ,οτι θελουμε βαικα να ξεφορτωθουμε ασυνειδητες αισθησεις
Και αυτοΜΠΟΡΕΙ να γινει........ μεσα απο την ΑΥΤΟΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ
Ο Δασκαλος Σαμαελ στο βιβλιο του Βασικη εκπαιδευση αναφερετε στην συνειδητη προσοχη
ΣΑΝ ΠΑΡΕΝΘΕΣΗ
Θεωρω οτι ειναι λαθος να θεοποιουμε τον οποιοδηποτε γιατι ετσι ενθαρυνεται η τεμπελια , η μη ερευνα ,και η μη στηριξη στις δικες μας δυναμεις
Αυτοι ειναι ισως καποιοι απο τους λογους ,που θα πρεπει να μοθουμε πως να εκμεταλευομαστε τις διδασκαλιες
νΑ ΑΠΟΚΤΟΥΜΕ ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΤΟ ΠΩς ΘΑ ΤΙΣ ΧΕΙΡΙΖΟΜΑΣΤΕ

Θεωρω λοιπον ,την συνειδητη προσοχη σαν το βασικο σημειο, απο το οποιο πρεπει κανεις να ξεκινησει να αναρωτιεται, ωστε να ξετυλιξει το κουβαρι της ενοιας της αυτοπαρατηρησης
Σιγουρα το συμπαν θα φροντισει για τα υπολοιπα ,αν θελουμε πραγματικα
Καποιες παρεμφερεις ενοιες, ειναι αυτες της ενεργοποιημενης προσοχης σε αντιδιαστολη με την προσοχη που επικολαται ασυνειδητα στις αισθησεις που συνεχως δημιουργουνται
Στην κανονικη ζωη ,οπως εχουμε συνηθισει να την ζουμε ειναι σχεδον αδυνατο ,.....αν και συμβαινει συχνα σε ολους σχεδον..... ,να γινει σαφης η αξια της συνειδητης προσοχης
Οι λογοι πολλοι,και σχεδον ολοι υποκεινται στην φυση ασυνειδητων αισθησεων
Καποιοι απο αυτους ,.....το βολεμα στον συνηθη τροπο ζωης ,η ανικανοτητα να αμφισβητησουμε αυτο που ζουμε ,η συνηθεια ,και η ανικανοτητα να αντιληφθουμε την αξια της συνηδητης προσοχης,συνηθειες ζωης διατροφης σεξουαλικοτητος κλπ
Αλλωστε η συνειδητη προσοχη δεν συμπεριλαμβανεται στις συνηθης επιταγες του κοινωνικου μας συστηματος
Συνειδητη προσοχη λοιπον σημαινει οτι η προσοχη στελνεται καπου και παραληλα αντιλαμβανεται την υπαρξη της , απο στιγμη σε στιγμη
Μακαρι ο κοσμος να μπορουσε να αντιλαμβανεται ποσο σημαντικο ειναι η προσοχη να αντιλαμβανεται τον εαυτο της
Τοτε θα γινοταν προσπαθειες ,ωστε οι ασυνειδητες αισθησεις να ελατωνονται συνεχως ,γιατι θα αντιλαμβανομασταν την φυση τους ,αλλα ακι τις επιπτωσεις τους στην ζωη
Ενα απο τα χαρακτηριστικα αυτης τηςπροσπαθειας λοιπον , ειναι ,οτι δεν μπορει να ειναι κατι μονιμο, αλλα σε καθε δευτερολεπτο ελοχευει ο κινδυνος ,η προσοχη να ξαναμπει στην κατασταση απο την οποια ασυνειδητα ελκεται απο αισθησεις ,λησμονωντας παραληλα την υπαρξη της
Συμφωνα με τον τροπο ζωης που εχουμε μαθει να υπαρχουμε .ξαναλεω ,ειναι αδυνατο να μπορεσει κανεις να καταλαβει και να εκτιμησει την αξια της συνειδητης προσοχης ,που ειναι ενα βημα,.... προυποθεση πριν την αυτοπαρατηρηση
Αυτος ειναι και ο λογος ,που οταν.... θελοντας η οχι..... απομωνονομαστε απο τον κοινωνικο περιγυρο,μας διδετε η ευκαιρια να προβουμε σε εσωτερικες ενδοσκοπησεις
Θεωρω ομως παντα απαραιτητη την προυπαρχουσα εμπειρια σε εσω ενδοσκοπησεις
Η χρηση λοιπον της συνειδητης προσοχης ,ειτε προκειται για συνειδητη φαντασια ειτε αναδρομη ,ειτε φλας μπακ , προετοιμαζει το ψυχολογικο χωρο ,καθαριζοντας τον απο αισθησεις ,,και ετσι μας φερνει ενα βημα πιο κοντα στο να συνειδητοποιουμε τον εαυτο ,επειδη ενεργοποιηται η προσοχη
Η συχνη εξασκηση στην συνειδητη προσοχη ,θα μας δωσει επισης την ευκαιρια να συνειδητοποιησουμε ,την επιλογη συνειδητου, η ασυνειδητου ,τροπου ζωης ,επειδη ακριβως θα μας υποδεικνυει την φυση ασυνειδητων αισθησεων ,σε αντιδιαστολη με τις συνειδητες
Εδω εξαγεται ενα ακομη συμπερασμα
Οτι δεν μπορουμε να συνειδητοποιουμε ,παρα μονο μεσα απο την συνειδητη και συνεχη χρηση των αντιθετων
Επειδη λοιπον οι αισθησεις .....ολες..... ειτε ειμαστε ενημεροι αυτων, ειτε οχι ........ανηκουν.... η οχι ....στις γνωστες πεντε ,..... η ειναι αποκυηματα αυτων.....δημιουργουνται τωρα .....η δημιουργηθηκαν σε παρελθοντα χρονο ,,,,,,,,,,, μας χρησιμοποιουν ,χωρις να το συνειδητοποιουμε ,θα πρεπει να θυμομαστε ,αλλα κυριως να διαπιστωνουμε συνεχως ,οτι σε καθε δευτερολεπτο κρυβεται ο συνειδησιακος υπνος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2016, 15:57:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε μια οποιαδηποτε στιγμη δρουν εσωτερικα πληθος απο Εγω
Καθενα και ολα μαζι , συμετεχουν συνεχεια στην διαμορφωση της συμπεριφορας μας Ειναι λαθος να πιστευει κανεις οτι καθε στιγμη δρα ενα και μονο εγω Αυτη η λανθασμενη εντυπωση διδετε διοτι εμεις αντιληφθηκαμε καποια στιγμη τα αποτελεσματα μιας διανοητικης μορφης ,δηλαδη τον αντικτυπο αυτης στο συγκινησιακο ενστικτο σεξουαλικο κεντρο Αν ομως θα μπορουσαμε να παρατηρησουμε πιο προσεκτικα θα βλεπαμε οτι εκεινη την στιγμη ,μπορει να παρατηρησαμε ενα και μονο εγω στο διανοητικο κεντρο ,αλλα δεν ειμαστε σε θεση να παρατηρησουμε ,τα ισως δεκαδες αλλα που δρουν την συγκεκριμενη στιγμη σε αλλα κεντρα ,οπως το συγκινησιακο και το ενστικτο Στην καθημερινη καθομιλουμενη γλωσσα ολα αυτα εμφανιζονται μεσα απο μια μερικες ονομασιες Αυτες ειναι αγχος στρες ενταση ,αλλα ακομα και την εμφανιση τους σαν αυτο που εχουμε μαθει να αποκαλουμε χαρα ευχαριστηση κλπ
Αυτο που ειμαστε την καθε στιγμη ειναι αποτελεσμα των προηγουμενων βιωματων που εχουν δημιουργησει αισθησεις Αυτες οι αισθησεις ΕΓΩ εχουν αποθηκευτει στο σωμα ,και ετσι δημιουργειται σαν συνολο, αυτο που αποκαλουμε διαθεση Πριν καποια χρονια ειχα παρατηρησει καποιες φορες συναισθηματα τα οποια δεν ειχαν καμμια θεση σε δεδομενες στιγμες Απορουσα .....μα πως ας πουμε ειναι δυνατον να εμφανιζεται λαγνεια πχ εδω Πραγματικα δεν το χωρουσε το μυαλο μου Κατοπιν μετα απο πολλα δυστυχως χρονια παρατηρησα οτι αυτο συνεβεβε με ολα τα συναισθηματα Δυστυχως ομως ηταν παρατηρησεις τυχαιες ,και χωρις δυνατοτητα να γινουν παρομοιες παρατηρησεις σε αληθη και αμεσο χρονο αλλα και συμφωνα με την βουληση της στιγμης Απλα αιτια για ολη αυτην την αδυναμια ηταν το οτι δεν ειχα βρει τον τροπο να παρατηρω το εγω στα διαφορα κεντρα του ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΜΑ .....ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝΤΑΙ ΑΙΣΘΗΣΕΙΣ .....ΕΓΩ ....ΓΙΑΤΙ ΦΩΝΑΖΟΥΝ .....ΕΓΩ .....ΠΟΥ ΑΠΟΘΗΚΕΥΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΣΩΜΑ
Για μικρο η μεγαλυτερο διαστημα
Εμεις δεν τα παιρνουμε χαμπαρι διοτι ολα ειναι μεταμορφωμενα σε ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ
Πως να αμφισβητησει κανεις τις ιδιες του τις αισθησεις
Και ομως υπαρχει
Κατα την δικη μου αποψη μια οδος
Να γυρνα κανεις σε μια αρχικη κατασταση
Την αρχικη κατασταση που θα χαρακτηριζεται απο μια αισθηση υπαρξης αλλα με μειωμενη ενταση και πληθος αισθησεων
Γιατι στην πραγματικη ζωη ετσι οπως την ενοουμε ακομα και τα ματια αν θα ανοιξουμε θα πατραμεινουν ιχνη αισθησεων στο σωμα
Αισθησεις που θα ταυτιστουμε με αυτες ,και δεν θα εχουμε δυνατοτητα να τις δουμε και να τις διαχωρισουμε απο το συνολο της υπαρξης μας
Ασυνειδησια ειναι ο μονος χαρακτηρισμος που ταιριαζει
Ας φανταστει κανεις τωρα τι γινεται στην καθημερινοτητα μας σε οτι αφορα τον χορο των αισθησεων ΕΓΩ
Ο μονος τροπος να βγαζουμε απο την μεση ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ τα στοιχεια αυτα ,ειναι η συνειδητη προσοχη φαντασια
Ειναι η μονη εσωτερικη θεση μεσα απο την οποια μπορουμε να; διαχωριζομαστε απο τα επιπροσθετα στοιχεια
Εδω ο καθενας απο μας θα πρεπει να αφιερωσει ,παμπολες ωρες πειραματιζομενος και μαλιστα χωρις να εχει στο μυαλο και να ακολουθει φορμαρισμενες μεθοδους
Ισως να κανω και λαθος οσον αφορα τις φορμαρισμενες ,ομως σε καθε περιπτωση θα πρεπει να ερευνουμε πως λειτουργει η καθε κατασταση
Για παραδειγμα ,το να προσπαθει κανεις να αναπαραγει το κλειδι ΥΑΤ ,ισως κρυβει πολλες παγιδες που μπορει κανειθς να πεσει
Και δεν θα ερθει ποτε ενα σφυρακι να μας χτυπησει για να μας δειξει οτι καπου καναμε λαθος
Θα ερθει μονο η απραξια !!!!!!!!!!!
Συμπερασμα .......δικο μου,,,,,,,οι εσωτερικες καταστασεις τακτικες .....φορμες .....τροποι κλπ ειναι δυσκολο να περιγραφουν και να δοθουν με λογια
Για μενα ο ορος συνειδητη προσοχη ,αλλα και διαχωρισμος της προσοχης σε σημεια ειναι οροι που μας παραπεμπουν σε πειραματισμο ,και οχι σε τυφλες παραδοχες
Ειναι παλι κατα την αποψη μου οι μονες οδοι ,μεσα απο τις οποιες θα μπορεσουμε να διαχωριζομαστες και αρα να βλεπουμε τα διαγφορα ΕΓΩ στα ξεχωριστα κεντρα τα οποια εκδηλωνονται

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2016, 23:15:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εχουμε μαθει ,οτι η ταυτιση με τις αισθησεις ειναι συνυφασμενη με την ζωη Η αληθεια ομως ειναι οτι αυτες οι αισθησεις δρουν κατω απο το πεπλο της ασυνειδησιας
Ειμαστε ταυτισμενοι με την οραση την ακοη και γενικοτερα τις αισθησεις που προκαλουνται ,απο την εκθεση μας στα διαφορα περιβαλοντα που ειμαστε εκτεθειμενοι
Αυτο ειναι ολεθριο για την υπαρξη μας διοτι απο την στιγμη που δεν συνειδητοποιουμε τις αισθησεις μας , τι δηλαδη μας συμβαινει ,δεν θα μπορεσουμε ποτε να αλλαξουμε τιποτα απο οσα μας συμβαινουν Για να αλλαξουμε κατι πρεπει πρωτα να το αντιληφθουμε
Η πραγματικοτητα μας την καθε στιγμη ειναι αποτελεσμα πολλων αισθησεων Με μια λεξη των εγω που κουβαλαμε ,ποιος ξερει ποσον καιρο και απο που
Για να το αντιοληφθει κανεις αυτο αρκει να κοιταξει εναν ηλικιωμενο
Το εγω ,τον εχει καταλαβει σε σε τοσο μεγαλο βαθμο ,που ουσιαστικα αυτο που εμφανιζεται σε αυτον ειναι μονο αυτο
Αν ομως του πει κανεις οτι αυτη την στιγμη ,ειναι κατειλημενος απο κατι ,θα το αρνηθει ,απλα και μονο επειδη ειναι ταυτισμενος
Κατι παρομοιο συμβαινει λιγο εως περισσοτερο με ολους μας
Οσο θα παραμενουμε ταυτισμενοι με αυτα τα εγω ,δεν θα μπορουμε να αντιληφθουμε τι μας συμβαινει
,Λογος αρκετος για να παραμενουμε στασιμοι
Απο την στιγμη που θα αρχισουμε να πηγαινουμε κοντρα στην ταυτιση ,επειδη κατανοησαμε το γιατι θα γινει εντελως ξεκαθαρο γιατι πρεπει να αναπτυσουμε την αισθησητης ταυτισης της αποταυτισης , και του εαυτου
ΟΣΟ ΘΑ ΠΑΡΑΜΕΝΟΥΜΕ ΤΑΥΤΙΣΜΕΝΟΙ ΜΕ ΤΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ Ο ΕΑΥΤΟΣ ΘΑ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΣΤΗΝ ΑΦΑΝΕΙΑ
Να ονομασουμε και να χαρακτηρισουμε και να κατηγοριοποιησουμε τα διαφορα εγω αισθησεις ,δεν ωφελει και πολυ ,διοτι δεν θα ξεφυγουμε ποτε απο τον κυκλο και την διαδικασια ,των διαφορων εγω
Για να διακοπει η διαδικασια του εγω ,πρεπει να καταστησουμε εαυτον αντικειμενικο παρατηρητη,των αισθησεων που λαμβανουν χωρα
Μονο ετσι το εγω θα μπει σε τροχια μειωσης
Αυτο δε ,δεν προκειται να μας το διδαξει κανεις ,αλλα πρεπει να το ανακαλυψουμε βημα βημα
Για το σκοπο αυτο ,θα πρεπει να θυμομαστε ,οτι τιποτα δεν γινεται απο την μια στιγμη στην αλλη
Αυτος ειναι ο πρωτος απαραβατος κανονας
Οταν θα αρχισουμε να καταλαβαινουμε τι σημαινει αποταυτιση ,θα αντιληφθουμε και τι πρεπει να κανουμε για να αποταυτιζομαστε ,την καθε στιγμη αλλα και ποτε ειμαστε ταυτισμενοι
Κατ αυτον τον τροπο ,αναπτυσεται σε μας μια ικανοτητα παρατηρησης ,που ειναι αδυνατον να συμβαι σε συνθηκες ταυτισης
Για να γινει αυτο ,να αναπτυχθει δηλαδη αυτη η ικανοτητα αισθηση παρατηρησης,η εργασια με τις ενεργειες ,ειναι πρωταρχικηςσημασιας ,τοσο οσο και η προσπαθεια αποταυτισης ,ισως και μεγαλυτερη
Οταν πληρουνται οι δυο παραπανω συνθηκες αναπτυσεται η αισθηση του εαυτου ,που διαχωριζεται αυτοματα απο αυτα που συμβαινουν
Μεσα αλλα και εξω απο μας

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2016, 09:07:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
https://www.youtube.com/watch?v=C7zmKiIWKZ4

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2016, 14:35:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ταυτοαπροσωποπαραποίηση εννοείς?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 46 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1484375
Maintained by Digital Alchemy