ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Επιγνωση
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 46
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2017, 14:43:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Μήπως όμως τελικά οι 'μέσοι, κοινοί' άνθρωποι διακατέχονται και από μέσα, κοινά και ανώδυνα πάθη; Πρόσεξε δεν πηγαίνω στο άλλο άκρο να αγιοποιήσω την προβληματικότητα του καθενός θέλω όμως να δείξω ότι η παραδοσιακή εικόνα που περιγράφεις περί του 'χαμηλότερου' -'ενας από εμάς τους κοινούς- και του 'υψηλότερου', γαλήνιου και συνειδητού φαίνεται κάπως εξιδανικευμένη και επιφανειακή.


Εδω Κοστ θα πρεπει να συμφνησω μαζι σου
Φαινεται οτι ισοπεδωνω πραγματι ,αλλα αν θα κοιταξεις και το υπολοιπο ποστ ισως αντιληφθεις απο τα γραφομενα ,οτι για να φθασει κανεις στο παραμικρο επιτευγμα ειναι εργο ζωης
Εργο που ναι μεν δεν φαινεται για τον εξωτερικο παρατηρητη ,αλλα δεν παυει να ειναι εργο

Αλλα τελικα ,αυτο που εχει σημασια δεν ειναι αυτο που βλεπει κανεις απο εξω αλλα αυτο που συμβαινει στην πραγματικοτητα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2017, 14:55:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φυσικά στο ενδιάμεσο υπάρχουν διάφορες αποχρώσεις, όπως ακριβώς για να βγει κάποιος απο τον βυθό της θάλασσας προς την επιφάνεια, περνά απο διαφορετικά ποσοστά φωτεινότητας.
Συνειδητότητα με άλλα λόγια, είναι η ίδια η ικανότητα του ατόμου να
δει το περιεχόμενο της ψυχολογικής του χώρας, το οποίο περιεχόμενο έχει διαφορετικά επίπεδα. Αυτά τα επίπεδα αναφέρονται σαν υποσυνείδητο, ανθυποσυνείδητο κοκ.
Μιλάμε δηλαδή για μια ικανότητα σαν την γεύση ή την όραση.
Η ψυχολογία δεν ασχολείται καθόλου με την ικανότητα, η ψυχολογία ασχολείται με το πώς να κάνει κάποιος μετακομίσεις μέσα στο περιεχόμενο, μέσα στον νου.
Αλλάζοντας το περιεχόμενο δεν αλλάζεις κατάσταση συνείδησης


Αυτη ειναι σε γενικες γραμμες και η δικη μου θεση

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2017, 15:02:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το κοινό στοιχείο, όπως το αντιλαμβάνομαι, ανάμεσα στην ψυχολογία και τον εσωτερισμό, είναι οτι χωρίζουν την ψυχολογική χώρα σε επίπεδα, σύμφωνα με το πόσο προσβάσιμα είναι αυτά στον άνθρωπο.
Η ψυχολογία ας πούμε παραδέχεται οτι ορισμένα επίπεδα μπορεί να τα φτάσει κάποιος μόνο σε κατάσταση ύπνωσης ή σε κατάσταση μεταξύ ξύπνιου και ύπνου. Επίσης η ψυχολογία και οι λοιπές "τέχνες της ψυχής" (π.χ. μέθοδοι ψυχανάλυσης) μέσα από την διερευνητική διαδικασία, μπορεί να βοηθήσουν έμμεσα το άτομο να καλλιεργήσει την ικανότητα της παρατηρητικότητας ή της όρασης. Όμως αυτό δεν είναι αυτοσκοπός. Δηλαδή δεν έχουν ως αυτοσκοπό την αύξηση της συνειδητότητας. Απλά χρησιμοποιούν όσοι συνειδητότητα μπορεί να έχει το άτομο, προκειμένου να λύσουν - ή ούτε καν να λύσουν, να επεξεργαστούν - ορισμένα θέματα.
Η συνειδητότητα όμως είναι κάτι που πρέπει να έχει ο άνθρωπος στην διάρκεια όλης της ζωής του. Είναι μια κατάσταση.
Όσο δεν καλλιεργείται η συνειδητότητα, ένας άνθρωπος δεν μπορεί να πάει βαθιά, δεν μπορεί να κάνει μεγάλες αλλαγές.

Και εδω βεβαια ισχυει το ιδιο

quote:
Καταλήγοντας λοιπόν, ένα άτομο το οποίο φέρεται εγωιστικά, είναι ένα άτομο το οποίο δεν έχει συνειδητότητα μέσα στη στιγμή

Ομως η συνειδητοτητα οπως και εσυ και ο Κοστ ανεφερε δεν ειναι κατι που απλα εμφανιζεται σε καποια στιγμη στην ζωη μας απο το πουθενα
Η ικανοτητα να συνειδητοποιουμε εχει σχεση με την ενεργεια ,και την ποιοτητα της προσπαθειας να ειμαστε συνειδητοι αυτου που διαδραματιζεται μεσα μας την καθε στιγμη Με την σειρα της η δευτερη προυποθεση εχει να κανει με το ποσο κατανοουμε τον ψυχισμο μας

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2017, 15:10:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η ψυχολογία δεν ασχολείται καθόλου με την ικανότητα, η ψυχολογία ασχολείται με το πώς να κάνει κάποιος μετακομίσεις μέσα στο περιεχόμενο, μέσα στον νου.
Αλλάζοντας το περιεχόμενο δεν αλλάζεις κατάσταση συνείδησης


Και να συμπληρωσω .........
Κατω απο αυτες τις συνθηκες δεν μπορει κανεις να κανει ουτε καν μετακομιση
Αυτο γιατι ο ψυχισμος ειναι μια ολοτητα που χρειαζεται να κατανοηση κανεις ,και οχι ενα μερος που εμεις εχουμε εντοπισει οτι χρειαζεται αλλαγη ,επειδη ετυχε να μην μας βολευει
Αυτος ειναι και ο λογος που αποτυγχανουν να αλλλαξουν το μερος η την τοποθεσια που λες ,ενω δεν εχουν αποκτησει την ικανοτητα να συνειδητοποιουν
Εδω ομως Πυρινε μιλαμε για εργο και προσπαθεια ζωης και αφιερωση σε αυτον τον σκοπο ,και οχι για κατι που το κανει κανεις μια δυο φορες την εβδομαδα η απλα ακουγοντας καποιους δηθεν ασθενεις
Αναρωτιεμαι ποσοι μπορει να το κανουν αυτο

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2017, 15:11:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η ικανοτητα να συνειδητοποιουμε εχει σχεση με την ενεργεια

Κατι που επισης για να ελεγθει απαιτει προσπαθεια κατανοηση και αφιερωση

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2017, 09:53:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε πρωτο παντα πλανο η προσπαθεια αποστασιοποιης
Συμφωνα με την προσωπικη εκτιμηση για να γινει αυτο θα πρεπει να εχουν γινει κατανοητα καποια πραγματα
Το πρωτο και σημαντικοτερο ειναι να κατανοησουμε ........η αν μη τι αλλο .......να θεωρησουμε ,και να διαπιστωνουμε ,......οτι το εγω .............ειναι η καθε αισθηση που περνα απο το προσκηνιο της συνειδητοτητος
Εγω ειναι η καθε αισθηση που αποροφα συνειδητοτητα η προσοχη ασυνειδητα
Χωρις δηλαδη ,την δικη μας επιγνωση του γεγονοτος
Αλλα και των διαδικασιων που συμβαινουν λογω αυτου
Ετσι εγω ,ειναι η οποιαδηποτε αισθησης δυσλειτουργιας του σωματος ,αλλα και οι λειτουργια και τα αποτελεσματα ,των λειτουργιων των πολυ απλων και βασικων αισθησεων
Αυτων δηλ ......της ορασης, ακοης, γευσης κλπ
Καλουμαστε να αποστασιοποιουμαστε απο ολα αυτα
Το λεω αυτο διοτι ενδεχωμενως καποιοι θα διαφωνησουν με αυτην την προσεεγγιση
Η διαφωνια ομως δεν θα ειναι επι της ουσιας ,αλλα μονο κατ ονομα και καταταξη
Μονολογης ακομα και αν αυτη η υποθεση προσεγγιση ηταν λανθασμενη ,δεν εχει και πολυ μεγαλη σημασια ,διοτι η λειτουργια και ο τροπος που διαδικαζεται ο εαυτος μας ειναι ο ιδιος ,με αυτον που διαδικαζονται και υπαρχουν οι απλουστερες των αισθησεων
Ασυνειδητες δηλαδη αισθησεις...... αποροφουν και διαδικαζουν την προσοχη ,με τροπο τον οποιο ξεφευγει τελειως, απο την γνωση την επιγνωση και το πως
Και ενω αυτο συμβαινει ο δικος μας νους και αισθησεις περιφερεται ασκοπως ,Αυτος ειναι και ο λογος ,που δεν βλεπουμε τι ειναι σημαντικο και τι οχι ,την καθε στιγμη
Το εγω υπαρχει και διαδικαζεται ,..........απλα για να υπαρχει ,και να διαδικαζεται ,Και εμεις δεν εχουμε καμμια συμετοχη σε αυτο
Ειματε ΣΥΝΕΧΩΣ το μεσο εκφρασης του εγω αισθηση ,και τιποτα περισσοτερο
Ετσι το να μας συμβαινουν ολα αυτα που μας συμβαινουν .ειναι απολυτα φυσιολογικο ,με τις παρουσες συνθηκες λειτουργιας
Αν λοιπον γινει αυτο κατανοητο,.....το τι δηλ σημαινει εγω ......... τοτε θα ειμαστε δε θεση να κανουμε το επομενο βημα προς την αποστασιοποιηση ,που ειναι το σταματημα του ψυχολογικου χρονου του καθε εγω
Σαν σταματημα του ψυχολογικου αυτου χρονου ,και αρα και των ψυχολογικων διαδικασιων .............νοειται , οποιαδηποτε συνειδητη η ημι συνειδητη κινηση, που διακοπτει και παρεμβαλεται στην εγωικη συνεχεια
Η προσπαθεια αυτη , ειναι ουσιαστικα μια οποιαδηποοτε συνειδητη μεταθεση της προσοχης
Αν αυτο γινει οπως πρεπει ,τοτε η προσοχη ......εστω και προσωρινα ξυπνα απο τον ληθαργο της λανθασμενης αποψης ,για το ποιοι ειμαστε την καθε στιγμη
Πραγμα που μπορει να αλλαξει τελειως, την μεχρι τωρα αποψη μας για την υπαρξη
Και αυτο μπορει μονο να προελθει απο μια κινηση η συνδοιασμο κινησεων που γινονται με την δικη μας θεληση
Ο λογος ειναι ....... γιατι οσο ολη η προσοχη θα ειναι εγκλωβισμενη στο εγω ........,δεν θα μπορουμε να το δουμε αποστασιοποιημενα , και να διαπιστωσουμε οτι ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΤΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΑΠΟ ΑΥΤΟ
Τετοιες κινησεις , μπορει να ειναι η προκληση αισθησεων μεσω συνειδητων σωματικων κινησεων ,η παρακολουθηση της καρδιας της αναπνοης
ΟΛΑ ΟΜΩΣ ΑΥΤΑ.............. ΣΕ ΣΧΕΣΗ........ ΜΕ ΤΟ ΚΥΡΙΑΡΧΟ ΕΓΩ .........ΠΟΥ ΑΠΟΡΟΦΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΟΧΗ ...............ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ
Αν αυτο το ....... ΣΕ ΣΧΕΣΗ ........ δεν γινει κατανοητο,... η καθε πρακτικη...... μπορει να καταληξει μια βαρετη διδικασια ,
Χωρις ψυχη ,και χωρις να εχει σκοπο
Με οτι αυτο μπορει να σημαινει για την συνεχεια
Για τους ιδιους λογους θελει προσοχη ,διοτι οι σωματικες αυτες κινησεις ,μπορει να γινουν και να εξελιχθουν σε ...... ακομα ενα εγω..........
Δηλ να γινονται μηχανικα .......και αρα χωρις αντιληψη οτι γινονται
Ετσι .....αν αυτες οι κινησεις γινουν σωστα ,θα προκαλεσουν ρηγμα στην συνεχεια του εγω ,
Αυτη αλλωστε ......... ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η ΔΙΚΗ ΜΑς ΠΡΟΘΕΣΗ
ΕΠΟΜΕΝΗ ΚΙΝΗΣΗ μπορει και πρεπει να ειναι το αναδρομικο φλας της αισθησης που προκαλεσαμε ΜΕΣΩ ΣΩΜΑΤΙΚΗΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΟΣ
Ειτε απο το ανοιγοκλεισμα των ματιων ,ειτε απο την αναπαραγωγη της αισθησης που μας αφησε η αναπνοη η οτιδηποτε αλλο
Αυτες; ολες οι κινησεις μπορουν να γινονται ειτε μεμονομενα ειτε σε συνδοιασμο....... αναλογα την δυναμη που εχει το κυριαρχο εγω
ΚΑΙ ΑΝΑΛΟΓΩΣ ΒΕΒΑΙΑ ΑΝ ΜΑΣ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ ΤΟ ΕΠΙΘΥΜΗΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΑΠΟΣΤΑΣΙΟΠΟΙΗΣΗΣ
Το μονο που χρειαζεται ειναι να πειραματιστουμε πανω σε αυτο
Στο προσωπικο επιπεδο αυτο ,....ενοω σαν κινηση αποταυτισης ,μια κινηση η οποια θα εμπεριεχει συγχρονως και την προσεγγιση μιας διαφορετικης αισθησης του εαυτου απο αυτην που μας δινει το εγω
Κομματι σημαντικοτατο για τον σκοπο αυτο της αποστασιοποιησης
Και οι κινησεις αυτες .....σε συνδοιασμο ........κυριως ......η ακομα και μενονομενα πληρουν.............. και ......αυτην την προυποθεση
Ολο αυτο δεν αποτελει τιποτα περισσοτερο, απο μικρα βηματακια ,που ομως κατα την προσωπικη μου αποψη ειναι σημαντικα ,και τελειως απαραιτητα
Σημαντικα γιατι αυτη η προσεγγιση οσο απλη και ποταπη και αν δειχνει ειναι σε θεση να μας δεικνυει
ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΤΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΑΜΒΑΝΕΙ ΧΩΡΑ ΣΤΟ ΠΡΟΣΚΗΝΙΟ ΤΟΥ ΝΟΥ

Εστω και αν μπορουμε μονο ,να την εφαρμοσουμε σε επιπεδο ερευνας και απομονομενων συνθηκων μας δειχνει ,οτι , δεν ειμαστε οι αισθησεις που μεχρι τωρα θεωρουσαμε σαν εαυτο
Δεν μπορει να ειμαστε κατι το οποιο ,εν δυναμει ......... ,μπορουμε να παρατηρησουμε


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

relativer777
Νέο Μέλος


40 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2017, 15:09:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ilias1990 Γειά σου. παρατήρησες οτι ο xristosxatz μιλάει με πολύ σιγουριά! Λάθος νομίζεις φίλε μου ότι όλοι αυτοί που γνωρίζουν είναι λακωνικοί. Αυτοί που είναι λακωνικοί, είναι μέν γνώστες οι οποίοι έχουν πρόβλημα στο να εξηγήσουν με απλά λόγια τα όσα γνωρίζουν για αυτό αλωνίζουν. Σε αντίθεση με αυτούς ο xristoxatz είναι σε θέση όσα γνωρίζει "που όντως " τα γνωρίζει να τα κάνει κατανοητά για όλους και πολύ περισσότερο για όσους ασχολούνται τώρα με θέματα εσωτερισμού και θέλουν να μάθουν.Πολοί μύστες με βαρύγδουπα ονόματα και με ακριβά βιβλία λακωνίζουν διότι αδυνατούν να δώσουν την γνώση με σαφήνεια. Έτσι αντί κάποιος που έχει άγνοια, να τον μέμφεται με δυσπιστία και χωρίς κριτήρια τον αμφισβητεί με ποια γνώση; Δέν τον υπερασπίζομαι αλλά πρίν πάρω θέση, απλά μέτρησα, τον ζύγισε και βρέθηκε άρτιος! κάνεις Άλλωστε λάθος να νομίζεις ότι ο γνώστης πάντα διδάσκει λακωνικά. Στην σχολική σου περίοδο οι δάσκαλοι και καθηγητές που είχες σε δίδασκαν λακωνικά; Δέν νομίζω! Ή ή μήπως αυτή δεν ήταν γνώστες του αντικειμένου που δίδασκαν; Και πάλι Δεν το νομίζω. Καλή η κριτική αρκεί να μη γίνεται απερίσκεπτα και χωρίς γνώση του αντικειμένου που είναι προς κρίση. Για να κάνει κάποιος κριτική προϋποθέτει ότι ο κριτής έχει τις γνώσεις που απαιτούνται ώστε με βεβαιότητα να μπορεί να κρίνει. Όπως είδα γράφεις ο ίδιος ότι δεν έχεις τις γνώσεις οπότε Πώς είσαι σε θέση να τον κρίνεις. Το να δυσπιστεί κάποιος είναι απόλυτο δικαίωμά του. Το να δυσπιστεί κάποιος σε αυτά που θέλει να μάθει μου είναι ακατανόητο και εσύ αυτό ακριβώς κανείς. Όποιος πραγματικά αναζητά τη γνώση πρέπει να μάθει και να την αναγνωρίζει όταν τη βρει, διαφορετικά δεν θα ξέρει αν είναι γνώση η παραμυθία ή οτιδήποτε άλλο. Να ξέρεις ότι η γνώση πρέπει να μεταδίδεται.
relativer777

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2017, 07:21:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν ειμαι σιγουρος φιλε αλλα η αισθηση μου μου λεει οτι το συστημα που ζουμε περιλαμβανει και τους εν λογω μυστες που αναφερεις
Ετσι πλεον δεν εχω εμπιστοσυνη σε οποιοαδηποτε λεγομενα και διδαχες παρα μονο αν επιβεβαιωνονται απο την πραξη
Για να μην ομως παρεξηγηθω παντα επιδιωκω τη εξωτερικη πληροφορηση σε σχεση με τα εσωτερικα δρωμενα

Προσπαθω ομως παντα να κρατω τις αναλογες ισοροπιες
Αυτο σημαινει οτι επιδιωκω να βγαζω το πρακτικο για εμενα κομματι της καθε παροτρυνσης διδαχης
Οτι δεν ανηκει στην σφαιρα του πρακτικου απλα μενει σαν πληροφορια ,και εχοντας γνωση οτι ειναι απλα πληροφορια ,και οχι γνωση
Εχω πει πολλακις οτι αν δεν βρισκομαστε ακριβως στο επιπεδο εργασιας μας ισοδυναμει με απραξια και καθυστερηση
Κατω απο αυτες τις συνθηκες καποιος σαν εμας που εχει αρχισει να μυριζεται τι συμβαινει .....το οποιο σημειοτεον..... εχει και ξαναεχει επαληθευτει μεσω εμεπειριας μπορει να φανει απειρως πιο χρησιμος ,απο καποιον επονομαζομενο μυστη
Αυτο ακριβως για τον λογο που προανεφερα ,το οτι δηλ μπορει να δωσει πληροφοριες που ναι μεν δεν φανταζουν σημαντικες ,ομως βρισκονται στο επιπεδο κατανοησης του απλου και καθημερινου ανθρωπου ,που ειμαστε ολοι μας
Του ανθρωπου που πασχιζει να αποκτησει ψιγματα κατανοησης
Ειναι λυπηρο το γεγονος ,οτι λιγες φορες και απο λιγοστους θα γινει αντιληπτο ολο αυτο
Και ενοω αυτους που ασχολουνται με το εσω


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2017, 08:42:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
It is necessery to observe different functions and DISTINGUISH between them
remembering at THE SAME TIME about different states of consciousness

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2017, 23:07:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
relativer777
ilias1990 Γειά σου. παρατήρησες οτι ο xristosxatz μιλάει με πολύ σιγουριά! Λάθος νομίζεις φίλε μου ότι όλοι αυτοί που γνωρίζουν είναι λακωνικοί. Αυτοί που είναι λακωνικοί, είναι μέν γνώστες οι οποίοι έχουν πρόβλημα στο να εξηγήσουν με απλά λόγια τα όσα γνωρίζουν για αυτό αλωνίζουν. Σε αντίθεση με αυτούς ο xristoxatz είναι σε θέση όσα γνωρίζει "που όντως " τα γνωρίζει να τα κάνει κατανοητά για όλους και πολύ περισσότερο για όσους ασχολούνται τώρα με θέματα εσωτερισμού και θέλουν να μάθουν.Πολοί μύστες με βαρύγδουπα ονόματα και με ακριβά βιβλία λακωνίζουν διότι αδυνατούν να δώσουν την γνώση με σαφήνεια. Έτσι αντί κάποιος που έχει άγνοια, να τον μέμφεται με δυσπιστία και χωρίς κριτήρια τον αμφισβητεί με ποια γνώση; Δέν τον υπερασπίζομαι αλλά πρίν πάρω θέση, απλά μέτρησα, τον ζύγισε και βρέθηκε άρτιος! κάνεις Άλλωστε λάθος να νομίζεις ότι ο γνώστης πάντα διδάσκει λακωνικά. Στην σχολική σου περίοδο οι δάσκαλοι και καθηγητές που είχες σε δίδασκαν λακωνικά; Δέν νομίζω! Ή ή μήπως αυτή δεν ήταν γνώστες του αντικειμένου που δίδασκαν; Και πάλι Δεν το νομίζω. Καλή η κριτική αρκεί να μη γίνεται απερίσκεπτα και χωρίς γνώση του αντικειμένου που είναι προς κρίση. Για να κάνει κάποιος κριτική προϋποθέτει ότι ο κριτής έχει τις γνώσεις που απαιτούνται ώστε με βεβαιότητα να μπορεί να κρίνει. Όπως είδα γράφεις ο ίδιος ότι δεν έχεις τις γνώσεις οπότε Πώς είσαι σε θέση να τον κρίνεις. Το να δυσπιστεί κάποιος είναι απόλυτο δικαίωμά του. Το να δυσπιστεί κάποιος σε αυτά που θέλει να μάθει μου είναι ακατανόητο και εσύ αυτό ακριβώς κανείς. Όποιος πραγματικά αναζητά τη γνώση πρέπει να μάθει και να την αναγνωρίζει όταν τη βρει, διαφορετικά δεν θα ξέρει αν είναι γνώση η παραμυθία ή οτιδήποτε άλλο. Να ξέρεις ότι η γνώση πρέπει να μεταδίδεται.
Πιστεύεις οτι αν βάλεις τη λέξη "γνώση" 100 φορές στο κείμενό σου, θα κερδίσεις κάτι;
Έχεις κάποιο εθισμό με τη λέξη;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2017, 08:21:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο relativer777 σου είπε εμμέσως πλην σαφώς ότι είναι ΓΝΩΣΤΗΣ και ήρθε να διδάξει. Αλλά οι αγνώμονες μαθητές δεν αναγνώρισαν τον Δάσκαλο και τον αποπήραν. Τα ίδια έγινε και με κάποιον άλλον Δάσκαλο που ήθελε να διδάξει Αλχημεία. Κι εκεί τα ίδια. Πάνε πια οι παλιές καλές εποχές που κάποιος αυτο-ανακηρύσσονταν δάσκαλος και οι μαθητές έτρεχαν από πίσω του. O tempora, o mores!

Abyssus Abyssum InvocatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2017, 10:41:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η επιτευξη εστω και καποιων ψιγματων αποστασιοποπιησης ,ψιγματων αυτοπαρατηρησης και συνειδητοποιησης του τι μας συμβαινει ειναι πραγματικα ενα πολυ δυσκολο εγχειρημα
Το διαπιστωσα για αλλη μια φορα σημερα που θορυβοι απο μηχανηματα ακουγοντας εξω απο το σπιτι
Οταν υπαρχει μια συνεχη ανατροφοδοτηση της αισθησης ,η αποστασιοποιηση η αναμνηση μιας πιο πραγματικης ταυτοτητος σε σχεση με το εγω αισθηση , γινεται πολυ δυσκολη
Και ολα αυτα ακομα και σε επιπεδο πειραματισμου και οχι συνυπαρξης με ανθρωπους που αναποφευκτα υπεισερχονται πλειστοι αλλοι παραγοντε;ς
Τα πραγματα βεβαια διαφοροποιουνται οταν οι αισθησεις δεν ανατροφοδοτουνται αλλα αυτο σε καμμια περιπτωση δεν ειναι αρκετο
Σημερινη μου επιδιωξη δεν ηταν η αποστασιοποιηση ,διοτι γνωριζω εκ των προτρων οτι κατι τετοιο δεν θα μπορουσε να γινει
Σημερινη επιδιωξη ηταν εστω μια σταλα απο συνειδητοποιηση η εστω η αλιευση καποιων πληροφοριων
Να δω εστω για ενα δευτερολεπτο το αντικτυπο του θορυβου στο σωμα
Χα χα δεν ειναι Γιαννης ειναι Γιαννακης
Ενα καλο αποτελεσμα επαιτευχθη ,οταν απομονωθηκε η αισθηση της ακοης
Εκει ο στοχος αυτος εγινε πραγματικοτητα ,παρολο που ο θορυβος ηταν ακομα αισθητος
Αυτο εγινε γιατι λογω σχετικης απομονωσης του θορυβου μειωθηκε η ενταση αυτου
Βλεπουμε λοιπον ακομα εναν παραγοντα
Αυτον της εντασης
Περασα ετσι απο την θεση στην αντιθεση ,και διαιρωντας την προσοχη ,συμφωνα με αυτο που υπεδυκνειε η στιγμη καταφερα να αντιληφθω αυτο που προκαλειτο στο σωμα λογω της ηχορυπανσης
Εστω και για μερικα μονο δευτερολεπτα
Αργοτερα συνειδητοποιηση για μια ακομα φορα οτι η συνειδητη θεληματικη προσοχη μπορει επισης να δωσει καποιες μικροτερες συνειδητοποιησεις και αποστασιοποιηση
Υποπτευομαι....δε εντονα ,..........οτι οι εντασεις που ενδεχωμενως υπαρχουν λογω επηρειων , .....οπως......κουρασης, διατροφης λαθασμενης σεξουαλικοτητος κλπ .....
Αλλλα και η μακροχρονια επιδραση τους στο ψυχοσωματικο συστημα ......ακομα και αν εχει προηγηθει διορθωση σε αυτες ...... ........ ....... Οσο μικρες και αναιπαισθητες και αν αυτες ειναι ,........... συνεχιζουν να επηρεαζουν καταλυτικα ....οχι μονο συμπεριφορες .......και αυτο ειναι δεδομενο......, αλλα και την πιθανοτητα αποστασιοποιησης ,λογω επηρεασμου του νευρικου συστηματος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2017, 11:12:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εσύτον εγωισμο .... τον ερμηνεύεις ως μηχανικότητα, αυτοματισμό και ασυνειδησία...είχα πάντως την εντύπωση ότι ο εγωισμός δεν έχει ιδιαίτερη σχέση με όλα αυτά αλλά.
..............................................................................
Ισως δεν ειναι πολυ διαφορετικη η προσεγγιση σου ,αλλα σιγουρα ομως ειναι πολυ πιο περιορισμενη προκειμενου του σκοπου της κατανοησης των λειτουργιων μας
Ειναι η προσεγγιση που εχουμε υιοθετησει απο το περιβαλον ,και παραμενουμε μονο σε αυτην
Μια ακομα μορφη μιμητισμου
Φανερωνει επισης τις συνεπειες της συνηθειας και του εθισμου μας να κατατασουμε
Αυτες ομως τις συνεπειες ,μπορει να τις αντιληφθει κανεις ,μονο αν εχει σαν σκοπο να κατανοησει την λειτουργια του ,
Και βεβαια θα πρεπει να προβει στις αναλογες ενεργειες
Το εθιξα καπως εκτενεστερα και φαινομενικα χωρις νοημα, γιατι αυτο ισχυει σε ολο το φασμα της ζωης μας
Προδιδει δε ....πολλες αρχες απο τις οποιες διεπονται οι συμπεριφορες μας
Και βεβαια κατω απο αυτες τις συνθηκες ειμαστε ανικανοι να αντλησουμε την παραμικρη κατανοηση πανω στην λειτουργια μας
Γιατι η καταταξη και η ονοματοθεσια σημαινουν βαλτωμα και ακινησια
Μια μεγαλη δυστυχως πλειοψηφια , ανθρωπων που ασχολουνται με το εσω βρισκονται μεσα εκει
Ετσι ........
Εγω η εγωισμος κατ επεκταση ,...ειναι, οταν η δραση μας η ακομα και αυτο που αισθανομαστε απλα ...,υποκινειται ,απο μια λανθασμενη αισθηση του εαυτου
Και αυτο συμβαινει 24 ωρες το 24ωρο
Και ειπα το παραπανω γιατι μπορει να χρησιμοποιηθει σαν οδηγος ,για να ανιχνευσουμε και να βρουμε ....... τι σημαινει ψευτικο εγω
Απο την αλλη ,υπαρχει και καποια αλλη πιο πραγματικη και μονιμη αισθηση ,σε σχεση με την αισθηση που μας δινει το ψευτικο εγω ......αλλα δυστυχως η αισθηση που μας αφηνει το ψευτικο εγω ειναι απειρως εντονοτρη
Και αυτος ειναι και ο κυριος λογος που παγιδευομαστε σε αυτο
Καποιοι αλλοι λογοι εξισου σημαντικοι ...........αλλα ομως προεκταση του προηγουμενου ειναι η συνηθεια η μιμηση ,αυτο που κανουν ολοι κλπ
Τωρα ....αν θα θελαμε να κανουμε κατι για ολο αυτο......
Αρχικα θα πρεπει να εχουμε εντονη αναγκη να κατανοησουμε την λειτουργια μας
Κατοπιν να ξεκαθαρισουμε τι σημαινει ψευτικο εγω ,και να δουμε ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΨΕΥΤΙΚΟ
ΠΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ
Ετσι αρχικα θα δημιουργηθει μια αναγκη να βρουμε κατι το οποιο θα μας καθιστα ικανους να βλεπουμε να αντιλαμβανομαστε το ψευτικο εγω και τα χαρακτηριστικα του
Και αυτο ειναι μονο μια διαφορετικη ....αυτη η διαφορετικη αισθηση του εαυτου
Ετσι .....αρχικα θα την υποπτευθουμε και κατοπιν ισως την αναγνωρισουμε
Στις περισσοτερες περιπτωσεις αυτο μαλλον θα γινει τυχαια
Μετεπειτα να την ανατροφοδοτουμε ,και να την βιωνουμε ,προκειμενου να την διαχωριζουμε απο την λανθασμενη εγωικη
ΚΑΙ ΑΥΤΗ Η ΑΙΣΘΗΣΗ ΞΑΝΑΛΕΩ ΕΙΝΑΙ ΖΩΤΙΚΗΣ ΣΗΜΑΣΙΑΣ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΤΗΣ ΒΙΩΜΑΤΙΚΗΣ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗΣ ΤΟΥ ΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ
Ειναι σημαντικο για να δουμε τα χαρακτηριστικα της ασυνειδησιας και της μηχανικοτητος
Εχει με λιγα λογια .... αμεση και αρηκτη σχεση, με την .αποστασιοποιηση ,και την αυτοπαρατηρηση
Τελειωνοντας ,....ολα αυτα θα ηταν αχρηστα αν ειχαμε εναν πιο εξελιγμενο και μεγαλυτερο βαθμο συνειδησης
Να μπορουσαμε δηλ να αντιλαμβανομασταν ολο αυτο που μας διεπει
Να ημασταν πιο ευαισθητοι
Το θεμα ομως ειναι οτι οι δικες μας συνθηκες εσωτερικες και εξωτερικες συνδραμουν στο αντιθετο
Κατ αυτον τον τροπο εικαζω οτι μονο αν κατανοησουμε την κατασταση την λειτουργια μας και τις αιτιες αυτων , θα αντιληφθουμε το ....γιατι θα πρεπει να γινουμε πιο συνειδητοι

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2017, 17:16:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
It is necessery to observe different functions and DISTINGUISH between them
remembering at THE SAME TIME about different states of consciousness


Τι ενοει εδω αραγε ο ποιητης


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2017, 15:57:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ες ποιπον ......το ειναι ....ενοεις υποθετω εγω .... ενα πλεγμα ιδεων μεσα απο το οποιο αντιλαμβανομαστε αυτο που ειμαστε ,,τον εαυτο μας δηλαδη ,, ιδεες μεσω των οποιων αντιλαμβανομαστε τις αναγκες, τις επιθυμιες και τις βουλησεις μας αλλα και τςι συμεριφορές μας και τις δρασει μας.........Η πρωτη διαφωνια μας ειναι οτι το εγω δεν ειναι μονο πλεγμα ιδεων ,αλλα ενα πλεγμα στο οποιο εμπλεκονται και οι αισθησεις του σωματος


Κατ αυτην την αποψη οταν εμπλεκεται το σωμα ,το ζητημα φευγει τελειως απο το επιπεδο της ιδεας και διαμορφωνεται αναλογως των εμπλεκομενων αισθησεων

Εμπλεκεται η μηχνικοτητα που μετα επηρεαζει και την λειτουργια του διανοητικου μας μερους


Στις περισσοτερες περιπτωσεις μπορει να γινει εν δυναμει κατι τελειως αλλοπροσαλλο Η διανοητικη μας ευστροφια σε αυτην την περιπτωση πολυ λιγο εως καθοπλου μπορει να μας προφυλαξει


Ετσι ιδεες που αναπτυξαμε στο παρελθον για το περιβαλον και για τον εαυτο ειναι το πιθανοτερο λανθασμενες ΟΛΕΣ


Αυτο ,διοτι ενεπλακησαν και οι αισθησεις του σωματος

Με αλλα λογια οι ιδεες μας ειναι συνδημιουργια του συγκινησιακου και του ενστικτου και του σεξουαλικου κεντρου

Και κοιτα ακομα κατι .....


Αυτες οι ιδεες που δημιουργηθησαν απο τους ως ανω παραγοντες προφυλασοντια επισης απο αυτους τους ιδιους ,και ετσι γινεται αδυνατη η αναθεωρηση

Η εκφραση του εγω δεν ειναι πια τοσο απλη οσο ενα .....χμ ,,ισως αυτο δεν ειναι μαυρο αλλα γκρι

Δεν μπορουμε ουτε καν να το αντιληφθουμε διοτι το εγω εκφραζεται πια μεσω της συγκινησης και του ενστικτοκινητικοσεξουαλικου τομεα

Εχει επισης μεσω της επαναληψης αποκτησει μια τελειως ξεχωρη και ισχυρη υποσταση


Δεν το ενδιαφερουν πλεον ιδεες οπως η επιβιωση η ευγενια και οποιαδηποτε αλλη αξια

Απλα θελει να ικανοποιησει τις δικες του τασεις


Την ιεροτητα σε ολα αυτα τα κατασκευασματα δεν μπορω να καταλαβω που την βλεπεις Βεβαια συμφωνω πως δεν δικαιουμαστε να μιλαμε για διαλυση του εγω


Και μιλω απο την δικη μου μερια

Ισως χρειαζεται να αποκτησουμε πολυ περισσοτερη κατανοηση για να ξεστομιζουμε τετοιες κουβεντες


Αν το κανω και οταν το κανω ...τουλαχιστον μεχρι τα τωρα δεδομενα απλα γινομαι αυτο που μεμφομαι

Δηλαδη μιμουμαι και παπαγαλιζω πραγματα που δεν ειναι δικα μου Και ομολογουμενως το εχω κανει

Ουδης ομως αναμαρτητος

Ολοι μας βρισκομαστε σε πορεια εξελιξης Το κακο ειναι να μην διορθωνομαστε


Βλεπε Νικομαχος χε χε


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2017, 20:50:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σαν διαδικασια του ψυχισμου νοειται σαν η εξελιξη του στο καθε τωρα ,λογω της συμετοχης των διαφορων κεντρων
Διανοησης ενστικτου συγκινησης κινησης και σεξ
Τωρα πως μπορουμε να το δουμε αυτο ......
Αυτο μπορουμε να το ανιχνευσουμε μονο αν αναρωτηθουμε για το πως και γιατι ,συμβαινουν οι ψυχολογικες μας καταστασεις
Θεωρω ενα παραδειγμα ειναι απαραιτητο
Σου εχει τυχει ποτε να νευριασεις και να δεις πως εξελισονται αυτα τα νευρα.....
Καθε κινηση ,καθε λεξη, σηκωνει πιεσεις περισσοτερο
Το ιδιο ισχυει και για την λαγνεια την λαιμαργεια και ολα τα καλουδια ψυχολογικες καταστασεις
Οποτε εδω συμφωνα με γκουρτζιεφιακους ορους εμπλεκεται το ενστικτο το συναισθηματικο η το κινητικο κεντρο
Το ενα τροφοδοτει και ανατροφοδοτει το αλλο σε εναν ατελειωτο κυκλο
Αν πας να κατσεις σε μια γωνια να χαλαρωσεις αποκλειεις το κινητικο κεντρο απο την διαδικασια
Αν αρχισεις να αποστασιοποιησαι δηλ να αυτοπαρατηρησε τοτε θα δεις και την λειτουργια των υπολοιπων κεντρων σαν παρατηρητης
Και μονο τοτε οι διαδικασιες κοπτονται σε ικανοποιητικο βαθμο ,αναλογα το ποσο κατορθωνει κανεις την αποστασιοποιηση
Οσο δεν υπαρχει αυτη η αποστασιοποιηση οι διαδικασιες ειναι παρουσες μεσω αισθησεων
Ειτε μπορουμε να το αντιληφθουμε ειτε οχι
Αντιθετα οταν εστω και για κλασματα δευτερολεπτου καταφερνουμε την αποστασιοποιηση σιγα σιγα επειδη δεν τρεφεις τις εγκατεστημενες αισθησεις με προσοχη, μεσα σε λιγη ωρα συρικνονωνται και ηρεμεις
Αν δεν καταφερεις να δεις αυτην την διαδικασια και να καταλαβεις μεσες ακρες πως λειτουργει θα πεφτεις για παντα σε αυτες τις διαδικασιες επειδη δεν θα εχεις βρει ενα αντιδοτο
Και η αυτοπαρατηρηση ειναι το μονο αντιδοτο
Θυμαμαι οταν πρωτοανακαλυπτα την λεξη διαδικασια εκανα προσπαθειες; να τρωγω πιο σιγα επειδη ειχα διαβασει και δει βιωματικα οτι οταν τρωγω γρηγορα με βλαπτει
Καποια στιγμη ανακαλυψα τυυχαια ,και χωρις την γνωση ολων αυτων που σου ειπα ,οτι οταν ημουνα μισοξαπλωμενος ετρωγα πολυ πιο σιγα
Αυτο διοτι το να καθεται κανεις και μαλιστα εαν κυρτωνει αντιπροσωπευει τουλαχιστον δυο μορφων εντασεων
Μια της προσπαθειας να σταθουμε καθισμενοι και μια της πιεσης των εσωτερικων οργανων
Αυτες οι εντασεις ενονονταν με την αισθηση της γευσης και
καθε επισης με καθε μασημα ενετεινε περισσοτερο αυτην την κατασταση με αποτελεσμα το γρηγορο καταπιωμα
Μια αρχικη επεμβαση που μπορει κανεις να κανει σε αυτην την διαδικασια αν τρωει φαγητα που δεν εχουν ιδιαιτερα εντονη γευση οπως παξιμαδια και μονοφαγια
Επισης αν ειναι μισοξαπλωμενος σε πεισμα ολων των διατροφολογων
Βλεπεις ολα ειναι αισθησεις και διαδικασιες
Αναρωτησου τωρα πια κεντρα συμετειχαν την καθε στιγμη στην ψυχολογικη κατασταση που διαλεξες να ερευνησεις
Ολα αυτα επειδη δεν εχουμε το πλεονεκτημα της αυτοπ[αρατηρησης ,μπορει κανεις να τα δειμεσω αναδρομης
Ολο αυτο που σου ειπα δεν ειναι ευκολο και απαιτερι πολυ καιρο αναρωτηση και ερευνα
Απο την αλλη αν αυτα δεν γινουν κατανοητα δεν προκειται να κατανοησουμε τιποτα πανω στο εσωτερικο
Επειδη αυτα ειναι η βαση καθε γνωσης
Η κατανοηση που παιρνει κανεις απο αυτα δινει την θεληση αλλα και την επιγνωση και εμπνευση για τα των επομενα βηματα
Οι λεξεις μηχανικοτητα και αιτια του οτι δεν μπορουμε να δουμε δηλ να αυτοπαρατηρηθουμε αφορα τα συστυατικα στοιχεια που απαρτιζουν την καθε ψυχολογικη κατασταση
Δηλ ΑΙΣΘΗΣΕΙΣ
Κατι παρομοιο γινεται με ολα στον ψυχισμο μας


Και αν καταλαβει κανεις τιποτα εμενα να με χαι....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2017, 22:59:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το ψυχοσωματικο συστημα που καλουμε ψυχισμο εχει μια ιδιοτητα που λεγεται αποθηκευση
Συμφωνα με αυτον τον ορο οποιαδηποτε αισθηση περασει απο το σωμα μας παραμενει για μεγαλα χρονικα διαστηματα
Αν τωρα προσθεσει κανεις την επιβαρυνση του σωματος απο τις λανθασμενες συνηθειες ζωης ,και προσθεσει επισης τις ζημιες που εχει ηδη το σωμα υποστει ,απο αυτες στην διαρκεια του χρονου ,τοτε ολα αυτα φτιαχνουν ενα εκρηκτικο μειγμα για πολυ κοσμο
Τα δεομενα εμπειριες επισης που εχουμε αποθηκευσει ,και πως αυτα λειτουργουν
Ολο αυτο ειναι ενας φαυλος και ατελειωτος αληλοεπηρεαζομενος κυκλος παραγοντων και συνιστοσων ψυχισμου που ειναι πολυ δυσκολο ακομα και να τον κατανοηση ανιχνευσει κανεις
Ακομα βεβαια πιο δυσκολο να τον διακοψει
Ακομα και αν ειναι αφιερωμενος σε αυτο
Οι δυναμεις ειναι τεραστιες για τα δικα μας μεγεθη και δυνατοτητες
Ολα αυτα τα ειπα θελοντας να καταληξω στο γιατι τα παιδια διαφερουν απο εμας
Τα παιδια δεν εχουν τοσους επιβαρυντικους παραγοντες
Τα σωματα τους ειναι καινουργια ,και αντεχουν ακομα την καταπονηση χωρις να δειχνουν εμφανη σημαδια δυσλειτουργιων σε σχεση με τον ψυχισμο
Δεν ειναι φορτωμενα με τοσες εμπειριες δεδομενα
Και βεβαια δεν εχουν μπει στην σεξουαλικοτητα ,η οποια ειναι ο πλεον επιβαρυντικος παραγοντας
Αυτοι ειναι και οι λογοι που ναι μεν μπορει να ζηλευουν ,να γινουν καποιες φορες κακκα
Το σωμα τους δεν εχει την ταση αποθηκευσης και δημιουργιας μορφων διαδικασιων και εντυπωσεων ,για ολους τους παραπανω λογους
Επειδη δεν τα βαρυνουν ολα τα παραπανω που επιβαρυνουν εμας συνεχιζουν να εχουν αυξημενη αντιληπτικοτητα
Και παλι ομως σε σχεση με εμας
Δυστυχως ομως για αυτα και αρα για τον μελοντικο κοσμο, επειδη δεν γνωριζουν τι τα περιμενει καποια στιγμη πεφτουν στα ιδια λαθη που πεσαμε και εμεις και καταληγουν ακριβως οπως εμας
Ισως αυτες τις εποχες και χειροτερα λογω της υπαρξης ολο και περισσοτερο εκφυλιστικων παραγοντων

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2017, 15:48:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
It is necessery to observe different functions and DISTINGUISH between them
remembering at THE SAME TIME about different states of consciousness

Οσο και αν αυτο δειχνει περιεργο ειναι ο δρομος προς την αυτοπαρατηρηση

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2017, 15:50:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι αισθησεις που οδηγουν στις συμπεριφορες....... και αρα τον τροπο ζωης .......και συνεπως το ματριξ ειναι αναμφισβητητα απατηλες
Το μεγα ζητημα ομως δεν ειναι ακριβως αυτο ,αλλα η αναλυση του ......... υπο ποια ενοια αυτο συμβαινει
Μια τετοια παραδοχη ,και οταν απλα βρισκεται στην σφαιρα της απλης παραδοχης και θεωριας, ειναι οχι μονο ανωφελη ,αλλα ουσιαστικα μεταφραζεται σε καθυστερηση
Καθυστερηση που θα μπορουσε να αποφευχθει αν δεν ειχαμε ακουσει κατι πανω σε αυτο
Αυτο γινεται επειδη οι θεωριες και οι τυφλες παραδοχες δινουν την ψευδη αισθηση της γνωσης
Που τελικα ειναι και η αιτια της καθυστερησης
Εμεις θα πρεπει να δεικνυουμε το γιατι συμβαινει αυτο μεσα απο το δικο μας βιωμα
Ετσι ..............Ο δρομος και η προσπαθεια για την αποστασιοποιηση ειναι ο μονος τροπος που εχουμε προκειμενου να δειχνουμε στον εαυτο μας ολο αυτο
Οποιαδηποτε θεωρηση και παραδοχη δεν κανει τιποτα αλλο παρα να διαιωνιζει ,αυτο που μεχρι τωρα υπηρχε

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2017, 21:14:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
It is necessery to observe different functions and DISTINGUISH between them


Ειναι αναγκαιο ........αν επιζητουμε και επιδιωκουμε την αποστασιοποιηση .........να παρατηρουμε τις διαφορες λειτουργιες η αισθησεις η ενεργειες διαχωριζοντας τις μεταξυ τους


Αυτο θα γινει αν .........

remembering at THE SAME TIME about different states of consciousness

Ενθυμουμαστε την ιδια στιγμη διαφορετικες καταστασεις συνειδησης .......ενεργειες αισθησεις λειτουργιες

Για οσο χρονο δεν προβαινουμε σε αυτην την μεθοδολογια ,θα ειμαστε υποχειρια των διαφορων λειτουργιων που επιτελουνται στο ψυχοσωματικο πεδιο


Θα ειμαστε ταυτισμενοι με τις ως ανω ενεργειες και αυτο θα μας καθιστα ανικανους προςπαρατηρηση

Αυτη αλλωστε ηταν απο παντα και η παγια και πρωταρχικη παροτρυνση σε αυτους που πρωτοδιαβαινουν το κατωφλι του εσωτερισμου και της πρακτικης φιλοσοφιας ......και οχι μονο


Τωρα εχει ξεχαστει ακομα και αυτο ........ΓΑΚ ΧΜΜΜΜΜ


Η μεταθεση της προσοχης σε καποιο συγκεκριμενο σημειο

Δεν ομως λειτουργησε ποτε ,γιατι δεν ηταν κατανοητος ο στοχος ,που δεν ειναι αλλος απο την παρατηρηση

Αυτο που συμβαινει στο πεδιο του σωματος ,ειναι παμπολλες αισθησεις που απλωνονται σε ολο το σωμα


Η προσοχη παρασυρεται συνεχως απο την μια η την αλλη τετοια αισθηση

Ετσι βρισκομαστε ανα πασα στιγμη ερμαια αυτου του πηγαινε ελα

Προκειμενου αυτο να σταματησει ,δεν εχουμε παρα να μεταθεσουμε την προσοχη σε μια συγκεκριμενη αισθηση την οποια θα χρησιμοποιησουμε σαν αγκυρα


Η δικη μου εμπειρια δειχνει οτι αυτη η αισθηση ειναι προτιμοτερο να προκληθει απο εμας

Σε αυτην θα ακουμπησουμε


Απο εκι και περα ομως ειναι αναγκαιο το συνεχες παιχνιδι με την προσοχη ,διοτι η αποξεχασμα και ο υπνος παιρνει μονο μερικα δευτερολεπτα αν οχι δεκατα του δευτερολεπτου


It is necessery to observe different functions and DISTINGUISH between them
remembering at THE SAME TIME about different states of consciousness


Η θεληματικη μεταθεση της προσοχης .......απο την μια αισθηση στην αλλη ,σε μια συγχρονικοτητα με την προκληθεισα αισθηση αγκυρα

Ετσι θα εχουμε κατ αρχην .............


Σταματημα της συνεχους ροης και τυχαιας εναλαγης και προσταδιο της αυτοπαρατηρησης

Αν ολο αυτο γινει κατανοητο και εμπεδωθει η αυτοπαρατηρηση μπαινει στην πραξη


Μεσω της αυτοπαρατηρησης αντιλαμβανομαστε την μηχανικοτητα ,και βεβαια σταματουμε τις ψυχοσωματικες διαδικασιες ,που αποτελουν τον κυριο ογκο αυτου που αποκαλουμε ψυχισμο


Μιας λεξης ,που απο μονη της αποτελει παραφραση παραπλανηση γενικολογια και τροχοπεδη για τον επιδοξο αναζητητη ............

Ψυχισμος σου λεει ο αλλος


Χμ γακ κραξξξξξξξξξξ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sanwitchi
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2017, 03:19:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sanwitchi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διαγραφή διαφήμισης
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2017, 10:05:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μετα απο πολλα χρονια ενασχολησης με το αντικειμενο της υγειας συνειδητοποιω την βαση και τις αρχες που την διεπουν
Τα παρακατω αποτελουν την ραχοκοκαλια ολων των γνωσεων που αφορουν ,οχι μονο την διατηρηση της υγειας αλλα ειναι και απαραιτητο συστατικο για την επανακτηση αυτης
Σε παρα πολλες δε περιπτωσεις ,αυτα απο μονα τους αρκουν ,για να επανελθει καποιος στην κατασταση ομοιοστασης και υγειας
Πρωτιστως θα αναφερθω στα ΘΕΜΕΛΙΑ ΤΗΣ ΥΓΕΙΑΣ τα οποια και εχω υιοθετησει απο τον γιατρο και διατροφολογο Μηνουδη Γεωργιο
Το καθενα απο αυτα τα θεμελια χρηζει μελετης ερευνας
Σε θεωρητικο αλλα κυριως σε βιωματικο επιπεδο
Τα θεμελια ειναι τα εξης
1 Ελεγχος και καταστολη των φλεγμονων
2 Αποτοξινωση αντιοξειδωση αλκαλοποιηση
3 Καλη λειτουργια του πεπτικου συστηματος
4 Επαρκεια θρεπτικων ουσιων και μικροθρεπτικων στοιχειων
5 Ψυχολογικες καταστασεις
Ολα τα παραπανω συνδεονται μεταξυ τους αμεσα ,αλλα ταυτοχρονως ειναι διαφορετικα πραγματα
Οτοιαιδηποτε θεραπεια η τακτικη διατηρησης της υγειας σχετιζεται ΑΜΕΣΑ Η ΕΜΕΣΑ με αυτα
Ειτε προκειται για αποφυγη βλαπτικων πραραγοντων ,ειτε για εισαγωγη στην διατροφη και την ζωη πραγματων που ωφελουν
Θα αναφερω μερικα παραδειγματα συσχετισμου
Οταν το σωμα μας ειναι τοξινωμενο οξυδωμενο ,δηλ εχει ελευθερες ριζες ,και δεν ειναι αλκαλικο , τοτε τα παρασιτα πρωτοζωα οι μυκητες κλπ βρισκουν προσφορο εδαφος να αναπτυχθουν
Και ως γνωστο αυτα απο την μια μερια κλεβουν τα θρεπτικα στοιχεια του σωματος ,και απο την αλλη τοξινωνουν τον οργανισμο ακομα περισσοτερο επειδη αφοδευουν ,οπως ολοι οι ζωντανοι οργανισμοι
Απο την αλλη ,ο οργανισμος ,για να εξισοροπησει την οξειδωση .....ελευθερες ριζες ,χρειαζεται ενζυμα
Τα ενζυμα καταστρεφονται με το μαγειρεμα
Εδω μπορει κανεις να καταλαβει ,ποσο σημαντικη αποδεικνυεται η τακτικη της ωμοφαγιας
Οι δυο κυριες λειτουργιες που επιτελουν τα ενζυμα επιτελουν ,ειναι η αμυνα και η πεψη
Οταν λογω οξειδωσης ,οοργανισμος εχει χρησιμοποιησει ολα τα αποθεματα ενζυμων για την αμυνα ,τοτε η πεψη υπολειτουργει
Και αντιστροφα
Και ειναι γνωστο οτι οταν το πεπτικο συστημα δεν δουλευει καλα υπαρχει περαιτερω τοξινωση του οργανισμου ,αλλα και δεν προσλαμβανει τα στοιχεια που εχει αναγκη ο οργανισαμος
Οι φλεγμονες απο την αλλη αναπτυσονται οπου υπαρχει τοξινωση και οξυτητα
Οταν ο αργανισμος δεν ειναι καθαρος τα κυταρα δεν μπορουν να παραγουν ενεργεια ,και τοτε επηρεαζεται και η η ψυχολογικη λειτουργια ,και οχι μονο
Αυτο διοτι αυτο που καλουμε ψυχολογια ,ειναι αποτελεσμα της ευρυθμης η της ατελους λειτουργιας του σωματος
Οσο και αν αυτο για καποιους αποτελει ουτοπια
Με Γκουρτιεφιακους ορους το ενστικτο κεντρο
Και να μην βαλουμε τις ζημιες που προκαλουνται στα οργανα λογω τοξινωσης και οξειδωσης
Μικρα παραδειγματα ειναι η λειτουργια του συκωτιου του λεμφικου συστηματος ,του παχεως εντερου ,και των ενδοκρινων αδενων των οποιων η λειτουργια διαταρασεται λογω τοξινωσης και οξειδωσης σε εναν φαυλο κυκλο κακκης υγειας
Παραθετω καποια βιντεακια τα οποια εχουν σταθει θεμελιο γνωσης και υγειας
https://www.youtube.com/watch?v=Yv_vT14b14k
https://www.youtube.com/watch?v=8GmUGtRHL-Y
https://www.youtube.com/watch?v=0k_21XFsPxw
https://www.youtube.com/watch?v=l_TZO81nypE
Κλεινοντας θα πω οτι απο την μια μερια η υγεια δεν ειναι κατι στατικο ,αλλα μια συνεχως διαμορφουμενη κατασταση
Το μεγαλο μας πλεονεκτημα ,που θα πρεπει να μαθουμε να εκμεταλευομαστε ,ειναι οτι ο οργανισμος μας δειχνει παντα το λαθος με την μορφη δυσφοριας και των δυσλειτουργιων
Ειτε αυτη η δυσλειτουργια βρισκεται σε σωματικο η σε ψυχολογικο επιπεδο
Η οξειδωση εχει την ιδιοτητα να καταστρεφει τους ιστους
Επειδη τους καιει
Λειτοπυργει ακριβως οπως αν αφησουμε ενα μωρο με λερωμενη την πανα του
Το πρωτο πραγμα που ο οργανισμος ξεφορτωνεται ειναι αυτα που λιγοτερο χρειαζεται
Δοντια και μαλια
Ειναι λυπηρο να βλεπει κανεις ανθρωπους να κανουν απανωτα σφραγισματα ,και να αγνοουν την αιτια πισω απο αυτο, μη διορθωνοντας την τακτικη και τα λαθη τους
Καμμια απολυτως ασθενεια ,σοβαρη που απειλει την υγεια η οχι δεν παρουσιαζεται σε μικρο χρονικο διαστημα
Με φαινομενικη εξαιρεση τις ασθενειες που οφειλονται σε βλαβη του DNA
Αλλα και αυτο με την σειρα του οφειλεται σε λαθη η παραλειψεις
Ακομα και αν αυτα τα λαθη δεν εχουν διαπραχθει απο εμας αλλα απο τους γονιους μας
Ετσι βλεπει κανεις μωρα να εχουν καρκινο
Γαι οποιοδηποτε προβλημα υγειας λοιπον εχουν ποροηγηθει μακροχρονια διαστηματα δυσλειτουργιων ,
Δυσλειτουργιες που αν ειχαμε αποκοδικοποιησει θα ειχαμε προλαβει τα χειροτερα
Δυστυχως το συστημα και η παιδεια που λαμβανουμε ,δεν θεωρει σημαντικα τα παραπανω

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2017, 10:40:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οποιαδηποτε αισθηση μπορει να λειτουργησει σαν αγκυρα


Μπορει κανεις να βαλει την προσοχη στην καρδια η σε οποιοδηποτε μερος του σωματος


Επειδη ομως συνηθως διακατεχομαστε απο εντονες αισθησεις ,λογω διατροφης και γενικοτερα τροπου ζωης ,ειναι καλυτερα να παρεμβαλουμε αισθησεις καπως εντονες


Οπως να ακουμπησουμε πχ το χερι στο στηθος η να αισθανομαστε την ενεργεια στο κινουμενο χερι κλπ


Αυτο ομως δεν φθανει


Αποτελει μονο την αρχη του πειραματισμου και ενα πολυ προσωρινο κοψιμο της ενεργειακης ροης


Απο εκει και περα πρεπει να ακολουθησει η συνεχης χρηση της θεληματικης προσοχης ,που σημαινει πολυ πειραματισμο αλλα και πειθαρχια στο να γινει αυτο


Θα πρεπει ο καθενας μονος του ,να βρει τι λειτουργει


Ολα αυτα ομως θα ηταν ανουσια αν δεν ξερει κανεις τι καλειται να δει στην αυτοπαρατηρηση

Διοτι ολες οι γνωσεις και κατανοησεις περνουν απο σταδια και σκαλοπατια

Εδω το πρωτο σταδιο σκαλοπατι ειναι η μακροχρονια εξασκηση στην αναδρομικη ασκηση

Γιατι μονο μεσω αναδρομης θα αντιληφθουμε αυτο που καλουμαστε να δουμε στην αυτοπαρατηρηση


Με λιγα λογια αυτο που καλουμαστε να δουμε ειναι το εφαλτηριο των πραξεων αλλα και των σκεψεων μας


Την καθε στιγμη

Και δεν πρεπει να ξεχναμε οτι αυτο ειναι κατι σε συνεχη ελελιξη και διαδικασια


Και ειναι ΚΡΥΜΕΝΟ επειδη το μπερδευουμε με ολη μας την υποσταση


Καλουμαστε επισης μεσω αναδρομης ,να δουμε και την διαδικασια μεσω της οποιας συμβαινουν οι ψυχολογικες μας καταστασεις

Γιατι και αυτο πα αποτελεσει μερος της συνολικης κατανοησης των λειτουργιων μας ,αλλα και κινητρο για εργασια και προσπαθεια


Ομως επειδη ειμαστε ενα με αυτους τους παραγοντες ,και μηχανισμους δεν ειναι καθολου ευκολο


Αυτο γιατι αποτελουν εστω και προσωρινα αναποσπαστο κομματι του σωματος μας ,και ας μην το αντιλαμβανομαστε


Η αναδρομικη ασκηση ειναι το μονο αποτελεσματικο μεσο να εξακριβωσουμε τι μας συμβαινει ,και να δουμε τι καλουμαστε να παρατηρησουμε

Αν δεν γινει αυτο δεν μπορουμε να εφαρμοσουμε οποιαδηποτε πρακτικη

Θα μας λειπει το κινητρο αλλα και η κατανοηση


Αλλα ουτε και να κατανοηθουν γνωσεις και να εξασκηθουν πρακτικες που απαιτουν την παραπανω κατανοηση


Η αναδρομικη ασκηση ειναι το σημειο εναρξης της αυτογνωριμιας με τον εαυτο

Και ας μην ξεχναμε

Ολα απαιτουν τον χρονο και την τακτικη τους


Τιποτα δεν γινεται απο την μια στιγμη στην αλλη


Ισχυει και εδω η αρχη της τμηματικης και μικρης στοχευμενης εκμαθησης


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

bozo
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


30 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2017, 18:24:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bozo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πρωτιστως θα αναφερθω στα ΘΕΜΕΛΙΑ ΤΗΣ ΥΓΕΙΑΣ τα οποια και εχω υιοθετησει απο τον γιατρο και διατροφολογο Μηνουδη Γεωργιο


Από πότε έγινε γιατρός ο Μηνούδης;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2017, 22:13:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η προσπαθεια για αποστασιοποιηση θα βασιστει στην γνωση συνειδητοποιηση και ενδειξεις οτι μηχανικες δυναμεις και εξουσιες ειναιι ανα πασα στιγμη παρουσες, και καθοριζουν την υπαρξη μας υποβαθμιζοντας την
Για να κατορθωσει κανεις να αποστασιοποιηται επαρκως ειναι εργο ζωης μακροχρονιο
Θελει γνωση ακομα και για να το επιχειρηση κανεις
Δεν εχει σε τιποτα να κανει με την ιδιοτητα της αποσυρσης της φυγοπονιας και του τα γραφω ολα στα παλια μου τα παππουτσια
Καποιος που καταφερνει εστωσε καποιο βαθμο αυτο το εγχειρημα , και στο βαθμο που το καταφερνει ,θα ειναι σε θεση να διαλεγει και να αξιολογει το μεσα σε σχεση με το εξω
Και αυτο βεβαια δεν σημαινει οτι αφηνουμε τους αλλους να μας πατουν ,αλλα με καθαροτερη πλεον θωρια μπορει να κρινει και να αξιολογησει λαμνβανοντας ομως υπ οψιν και το εσω
Δεν αφορα αναχωρητες της κοινωνιας η μονο αυτους
Αφορα καθε ανθρωπο που εχει δει κατι παραπανω σε σχεση με την λειτουργια του
Δεν μπορουμε να δουμε τα εσω πραγματα οπως ειναι στην πραγματικη τους υποσταση ,και την ζημια που μας κανουν διοτι το εγω μας εχει αποροφησει παντελως την αντιληπτικοτητα
Μας εχει αφησει μονο το περιθωριο και επιλογη ταυτισης με αυτο χωρις καθολου να λογαριαζει αυτο που βιωνουμε και ζουμε
Η φυσιολογικη αντιδραση καποιου που ετυχε να ενεργοποιησει αυτην την αντιληπτικοτητα εστω και για λιγο θα ηταν κατι σαν .......μα πως αντεχουμε τοσα χρονια κατω απο αυτες τις συνθηκες
Και αυτο θα εβγαινε απο τα βαθη της υπαρξης του
Ειναι απλα θεμα αντιληψης
Η εαποστασιοποιηση θα μπορουσε να εκφραστει και σαν την αμεση θεαση του κινδυνου
Αυτη ειναι η δυνατοτητα που μας προσφερει η αποστασιοποιηση
ΑΜΕΣΗ ΘΕΑΣΗ ΤΟΥ ΚΙΝΔΥΝΟΥ
Που κατω απο συνηθης καταστασεις αντιληπτικοτητας αυτη η δυνατοτητα απλα δεν υπαρχει
Και κατι ακομα
Η παραπανω περιγραφη του εγω αφορα το καθε μας δευτερολεπτο ,και δεν αφορα μονο μεμονομενες στιγμες και καταστασεις που εχουμε στοχοποιησει επειδη ειναι ενοχλητικες και ισως τις αποκαλουμε ψυχολογικα προβληματα
Ολα αυτα τα προβληματα ειναι απλα συνισταμενη αυτων που συμβαινουν μεσα μας την καθε στιγμη
Διαφοροποιωντας τα επι μερους κομματια διαφοροποιηρται αναλογα και η συνισταμενη
Αυτο σημαινει οτι το να θελει να εχει κολλησει σε καποιον να αλλαξει ειναι κουτο και ουτοπια
Σημασια εχει μονο ο χειρισμος και η καταληλη θεαση της στιγμης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2017, 12:07:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μετα απο πολλα χρονια ενασχολησης με το αντικειμενο της υγειας συνειδητοποιω την βαση και τις αρχες που την διεπουν

Ο νέος Ιπποκράτης...το μήνυμα 10/09/2017, 10:05:43 φαίνεται διαφημιστικό και εν τέλει παραπλανητικό. Από όσο γνωρίζω το φόρουμ επουδενί δεν ενδείκνυται για ιατρικές συμβουλές και όποιος το επιχειρεί καλό είναι να ελέγχεται. Επίσης τα περί ορθομοριακής ιατρικής και διατροφής δεν έχουν σχεδόν καμία επιστημονική βάση (τα ευρήματα του Pauling δεν επαληθεύτηκαν από καμία άλλη έρευνα), και αν κάποιος διαφωνεί ή το γνωρίζει καλύτερα ας με διορθώσει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

bozo
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


30 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2017, 17:43:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bozo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ποια ιατρικη ρε παιδια; χαχαχαχα Ο φιλος παραπανω εχει μεινει στη πρωταπριλια του 17. Λιγο Νατζεμι, λιγο Μηνουδης, λιγο Γκουρτζιεφ, λιγο

quote:

Αλλα ουτε και να κατανοηθουν γνωσεις και να εξασκηθουν πρακτικες που απαιτουν την παραπανω κατανοηση
Η αναδρομικη ασκηση ειναι το σημειο εναρξης της αυτογνωριμιας με τον εαυτο

αναδρομη ονομα και πραμα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2017, 17:58:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η προσπαθεια για αποστασιοποιηση θα βασιστει στην γνωση συνειδητοποιηση και ενδειξεις οτι μηχανικες δυναμεις και εξουσιες ειναιι ανα πασα στιγμη παρουσες, και καθοριζουν την υπαρξη μας υποβαθμιζοντας την Δεν εχει σε τιποτα να κανει με την ιδιοτητα της αποσυρσης της φυγοπονιας και του τα γραφω ολα στα παλια μου τα παππουτσια Κατω απο την συνηθηκατασταση συνειδητοτητος που ζουμε ολοι, το εγω μας χρησιμοποιει ανα πασα στιγμη χωρις εμεις να εχουμε καμμια απολυτως επιλογη Στην περιπτωση της αποστασιοποιησης η εστω και προσπαθειας για αυτον τον σκοπο ,θα ειμαστε εμεις που χρησιμοποιουμε το εγω ,για να κατανοουμε τον εαυτο μας ,και να καλυτερευουμε το επιπεδο υπαρξης Πρωτευει βεβαια η κατανοηση του τι ειναι εγω Απο τι δηλ καλουμαστε να αποστασιοποιουμεστε

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2017, 18:55:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
οπως φιλοι μου καλοι ....καλοι μου φιλοι ......η αναρτηση περι υγειας Μηνουδη Νατζεμυ κλπ δεν απευθυνεται σε καλιεργημενους σαν εσας

quote:
Ο νέος Ιπποκράτης...το μήνυμα 10/09/2017, 10:05:43 φαίνεται διαφημιστικό και εν τέλει παραπλανητικό. Από όσο γνωρίζω το φόρουμ επουδενί δεν ενδείκνυται για ιατρικές συμβουλές και όποιος το επιχειρεί καλό είναι να ελέγχεται. Επίσης τα περί ορθομοριακής ιατρικής και διατροφής δεν έχουν σχεδόν καμία επιστημονική βάση (τα ευρήματα του Pauling δεν επαληθεύτηκαν από καμία άλλη έρευνα), και αν κάποιος διαφωνεί ή το γνωρίζει καλύτερα ας με διορθώσει.


quote:
Ποια ιατρικη ρε παιδια; χαχαχαχα Ο φιλος παραπανω εχει μεινει στη πρωταπριλια του 17. Λιγο Νατζεμι, λιγο Μηνουδης, λιγο Γκουρτζιεφ, λιγο

Καποιοι ομως σιγουρα θα ωφεληθουν

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

bozo
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


30 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2017, 08:14:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bozo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι ρε φιλε σιγουρα κάποιοι θα ωφεληθουν. Θα γεμισουν τις τσεπες τους με ζεστο παραδακι αφελών. Τωρα εσυ τι κανεις δηλαδη, τους σπρωχνεις να πεσουν στη φακα;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 46 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy