ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Επιγνωση
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 46
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2014, 09:33:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα σας αναφερω μια μου εμπειρια που πιστευω οτι ,θα δωσει μια ιδεα στο τι ισως μπορει να ειναι φιλοσοφια στην πραξη, σε ενα επιπεδο συνειδητοτητος, οπως ειναι αυτο που οι περισσοτεροι ανθρωποι της κοινωνιας που ζουμε βιωνουν

Πριν καποια χρονια λοιπον ,πηγα με τον πατερα μου να μου δειξει την περιουσια στο χωριο

Ειναι ουσιαστικα ενας μονοψηφιος αριθμος στρεματων, πανω στο βουνο ,με ελαιοδενδρα


Ο πατερας μου λοιπον αρχισε να μου δειχνει την περιουσια απο το χαμηλο κομματι αυτης με αποτελεσμα να μην μπορω να σχηματισω μια ολοκληρωτικη αποψη του τι γινεται

Οταν λοιπον εφτασε η ωρα να ανεβουμε στο ψηλοτερο σημειο , απο μονος μου προσεξα καποια χαρακτηριστικα σημεια της περιουσιας που ηταν απο κατω

Ολο αυτο με βοηθησε να 'φτιαξω' μια πολυ πιο ολοκληρωμενη αποψη στο μυαλο μου

Στην πρακτικη της βιπασσανα αλλα και στο πεταγμα του φτερωτου φιδιου,στο συγκεκριμενο σημειο , που εχω αναφερθει ακριβως το ιδιο πραγμα επιχειρειται

''Αταραχος και αντικειμενικος παρατηρητης'' απο την μια ,και ''να προχωρας σημαινει να μην μπερδευεις τις αισθησεις με εσενα ''


Μια απο τα ιδια λοιπον...... αυτο που σε ολες τις περιπτωσεις επιχειρειται ειναι η αφ υψηλου θεαση των πραγματων !!!

Ειναι αυτη η σχεση, που πρεπει να αναπτυξουμε με την πραγματικοτητα της καθε στιγμης μας, εαν επιθυμουμε ,να αποκτησουμε μια βαθυτερη κατανοηση αυτου που βιωνουμε και αρα της ιδιας μας της υπαρξης

Edited by - xristosxatz on 11/02/2014 09:34:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2014, 09:49:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και βεβαια μια παρομοια προσσεγγιση των πραγματων ''η αφ υψηλοιυ θεαση '' θα ηταν απολυτως απαραιτητη στην καθε αποψη της ζωης μας που θα θελαμε να εχουμε μια βαθυτερη κατανοηση


Το εχω δει και ειμαι σιγουρος για αυτο !!!!!!!!

Μην ξεχναμε 'ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΩ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΚΑΤΩ


Σκεφτειται ας πουμε εναν ανθρωπο ο οποιος βλεπει αποσπασματικα τα διαφορα καμματια της πραγματικοτητας που βιωνει αυτους τους καιρους η χωρα μας αλλα και ολοκληρος ο κοσμος

Βλεποντας τα προβληματα στην διατροφη θα μπορουσε να τα βαλει με τις εταιριες που τα φτιαχνουν , τα προβληματα της χωρας ,να τα βαλει με τους πολιτικους ,και .......να συνεχισει να κανει ονειρα ,για το μελον ελπιζοντας οτι θα παρει πισω αυτα που του στερησανε !!!!


Συγχρονως δεν θα εκανε τιποτα μα τιποτα ,για να γινεται, ολο και περισσοτερο λιγοτερο εξαρτημενος, απο το συστημα


Να παρει την υγιεια του και την ζωη του στα δικα του χερια !!!!!!!!!


Να θυμηθει ξανα πια ειναι η ΑΛΗΘΙΝΗ του φυση!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Αυτο δηλαδη που τον εχει φερει μεχρι εδω !


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2014, 09:58:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν ξερω πως εσεις βλεπεται ολα τα παραπανω ,αλλα σε εμενα ενισχυεται για αλλη μια φορα , η πεποιθηση οτι απο την στιγμη που ειμαι στην διαδικασια να γινομαι ''αντικειμενικος και αταραχος παρατηρητης '' δεν δικαιουμε να μιλω για σοφιες και για φιλοσοφιες γιατι απλα δεν εχω τα προσοντα για κατι τετοιο !!!!!!!


Το μονο που θα μπορουσα να πω για τον εαυτο μου ειναι οτι ισως και να εχω μια μικρη ελπιδα μεχρι το τελος αυτου του δρομου , να καταλαβω κατιντις παραπανω


Το σημαντικοτερο ομως για μενα ειναι οτι θα μπορουσα να διεξω σε καποιους νεωτερους επιδιοξους αναζητητες το μικρο μερος της διαδρομης που εχω κανει !!!

Χμμμμμμμμμμμμ!!!!!!!!!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2014, 10:11:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

....Μην ξεχναμε 'ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΩ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΚΑΤΩ...
Αυτό δεν πειράζει κι αν το ξεχνάμε. Επειδή το είπε κάποιος κάποτε (ούτε ξέρουμε ποιος/α) δεν σημαίνει ότι είναι γεγονός. Μια ενδιαφέρουσα προταση είναι. Προς διερεύνηση. Εκτός κι αν το δέχσαι δογματικά.
quote:
...Σκεφτειται ας πουμε εναν ανθρωπο ο οποιος βλεπει αποσπασματικα τα διαφορα καμματια της πραγματικοτητας που βιωνει αυτους τους καιρους η χωρα μας αλλα και ολοκληρος ο κοσμος

Βλεποντας τα προβληματα στην διατροφη θα μπορουσε να τα βαλει με τις εταιριες που τα φτιαχνουν , τα προβληματα της χωρας ,να τα βαλει με τους πολιτικους ,και .......να συνεχισει να κανει ονειρα ,για το μελον ελπιζοντας οτι θα παρει πισω αυτα που του στερησανε !!!!

Συγχρονως δεν θα εκανε τιποτα μα τιποτα ,για να γινεται, ολο και περισσοτερο λιγοτερο εξαρτημενος, απο το συστημα

Να παρει την υγιεια του και την ζωη του στα δικα του χερια !!!!!!!!!

Να θυμηθει ξανα πια ειναι η ΑΛΗΘΙΝΗ του φυση!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Αυτο δηλαδη που τον εχει φερει μεχρι εδω !


Αυτό το τελευταίο ξαναπες το
quote:
...Να θυμηθει ξανα πια ειναι η ΑΛΗΘΙΝΗ του φυση!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Αυτο δηλαδη που τον εχει φερει μεχρι εδω !


Αλλά μισό λεπτό. Γεννά η διατύπωση ένα βασικό ερώτημα: Πώς; και κάποια σχόλια: Μοιάζει να θεωρείς την "αληθινή" φύση ως κάτι διαφορετικό από την τρέχουσα φύση, ωραία, αλλά που "αρκεί να θυμηθείς". Νομίζω δεν αρκεί - και το "πώς;" πιο πάνω παίζει ρόλο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2014, 10:11:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και για να ελαφρυνω λιγακι το ''βαρυ '' κλιμα που δημιουργησα .......


http://www.youtube.com/watch?v=NUUXw0nziZg

Α ρε Στελιο ΤΕΡΑΣΤΙΕ


ΜΥΘΗΡΑ σε αντιγραφω!!!!!!!!!!!!

Edited by - xristosxatz on 11/02/2014 10:13:17Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2014, 10:46:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γεννά η διατύπωση ένα βασικό ερώτημα: Πώς;

Το πως θα το βρει ο καθενας αν το θελει πραγματικα !!!


quote:
Μοιάζει να θεωρείς την "αληθινή" φύση ως κάτι διαφορετικό από την τρέχουσα φύση,


Δεν ειναι ;;;;;;;;;;

Το βασικοτερο που δεν θα πρεπει να ξεχναμε, ειναι οτι οταν εχουμε διαμορφωθει η εχουμε συνιθισει καποια περιβαλοντα μετα δυστυχως δεν μπορουμε ουτε καν να υποπτευθουμε οτι μπορει να υπαρχει και κατι διαφορετικο ,πιο ομορφο πιο αυτθεντικο , η οτι κατι εδω παει στραβα !!

Ειναι αυτο που λεμε κορεσμος των αισθησεων !!!


Συμβαινει συνεχεια .....σε μικρη η σε μεγαλυτερη κλιμακα !!


Εχουμε γινει ενα με αυτα !!


Ειναι ο υπνος της συνειδησης

Σκεψου ας πουμε ποσα πραγματα δεν μας εχουν πεισει οτι ειναι σημαντικα ενω δεν ειναι ,και απο την αλλη ποσα δεν εχουν απαξιωσει συστηματικα ,και ομως ειναι ζωτικης να μην πω ζωτικοτατης σημασιας !!!!


Edited by - xristosxatz on 11/02/2014 10:49:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2014, 11:44:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σκεψου ας πουμε ποσα πραγματα δεν μας εχουν πεισει οτι ειναι σημαντικα ενω δεν ειναι ,και απο την αλλη ποσα δεν εχουν απαξιωσει συστηματικα ,και ομως ειναι ζωτικης να μην πω ζωτικοτατης σημασιας !!!
Σωστός..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2014, 19:32:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οποιαδηποτε απορια μας οσο αφορα την δομη αυτου που ειμαστε νομιζω απτεται του εγκλωβισμου της προσοχης !!!!


Η προσοχη μπορει να τραβηχτει -εγκλωβιστει απο μια ιδεα ενα πονο ενα ρυθμο απο οτιδηποτε σωματικο

Ο οποιοσδηποτε εγκλωβισμος γινεται αιτια μειωσης της αντιληπτικοτητος

Το οτι στεκομαστε ορθιοι πχ μπορει και αυτο να αποτελεσει μια αιτια εγκλωβισμου

Η ιδια μας η φωνη μπορει να ειναι ενας τετοιος , και συνηθως ειναι και αιτια συμπεριφορων

Θεωρω πολυ σημαντικο να παρατηρησουμε ποιος ειναι ο ρολος της ενεργειας ,της επαφης μας με τους αλλους ,της γενικοτερης εκθεσης στα διαφορα περιβαλοντα ,εξωτερικα και εσωτερικα ,ΣΤΟ ΠΟΣΟ επηρεαζεται η αντιληψη απο την μια ,την καθε στιγμη ,[διαδικασια της προσοχης] αλλα το σημαντικοτερο ισως, να αποζητουμαι η να προκαλουμαι , παρομοιες συνθηκες, ουτως ωστε το ζητημα αυτο να γινεται ολο και πιο συγκεκριμενο

Ολο αυτο ,με σκοπο την ολο και βαθυτερη ,συχνοτερη ,και ακριβεστερη προσπαθεια , που θα καθιστα ,ολο και δυνατοτερη ικανοτητα αντιληψης

Αυτο γιατι απο την στιγμη που εκδηλωνεται οποιαδηποτε σκεπτομορφη, η εκδηλωση της, γινεται στο συγκινισιακο επιπεδο ,η μονη αμυνα που θα εχει κανεις απεναντι της[επειδη εκεινη την στιγμη ειναι αδυνατη η νοητικη αξιολογηση ] θα ειναι μια δυνατη αντιληπτικοτητα που θα ειναι σε θεση να αντιληφθει τους εγκλωβισμους και παραληλα να αντιλαμβανεται και το εξωτερικο περιβαλον ουτως ωστε να ειναι δυνατη η επιτοπια αξιολογηση αυτου που συμβαινει


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2014, 23:03:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και ολα τα παραπανω ειναι προσπαθεια, που πηγαζει απο την συνειδητοποιηση, ΟΤΙ........ παρολο που θεωρω οτι σε γενικες γραμμες μπορει να εχω κατανοησει τι εστι επιγνωση ,στην πραξη ,παρολο που παραμενει εργαλειο κατανοησης , αντιμετωπισης του εαυτου, και της υπαρξης γενικοτερα , ,λειπουν κομματια ζωτικης σημασιας ,που αφορουν κυριως την συνεχεια σκοπου

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2014, 16:06:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θεωρω την ενοια της επιγνωσης ταυτοσημη με τον συνειδητο διαχωρισμο των αισθησεων , και ο παραπανω διαχωρισμος δεν μπορει να συμβει ,παρα μονο συνειδητα


Το να διαχωριστουν οι αισθησεις σημαινει οτι εχουμε επιγνωση αυτων

Αυτο που ειμαστε ,ειναι αποτελεσμα της ασυνειδητης επηρειας των αισθησεων πανω μας


Ειμαστε κατα αυτον τον τροπο , πολλες μαζι ασυνειδητες επηρειες που βεβαια καθοριζουν σκεψεις μας , και τις πραξεις


Πολλα θα μπορουσαμε να κατανοησουμε για τον εαυτο μας, αν συνειδητα θα προσθεταμε η θα αφαιρουσαμε αισθησεις [ αν θα τις χρησιμοποιουσαμε]


Και πιο συγκεκριμενα , αν συνειδητα θα περνουσαμε απο την μια αισθηση στην αλλη


Το οτι απομακρυνομαστε απο την κατασταση επιγνωσης,σαν αιτια η σαν μια απο τις αιτιες , διακρινω την παρατεταμενη μας ασυνειδητη παραμονη σε μια η περισσοτερες αισθησεις


Ειναι δυο τελειως διαφορετικες υπαρξιακες καταστασεις, απο πλευρας αποτελεσματος ,μια αισθηση να μας χρησιμοποιει[οπως γινεται συνηθως ] ,και στον αντιποδα να βιωνουμε μια αισθηση σαν παρατηρητες

Θεωρω οτι απο την δευτερη περιπτωση , ειναι δυνατο να αντληθουν , πολλες δυνατοτητες , γνωσεως του εαυτου ,αλλα και επειδη ειναι ενας τελειως διαφορετικος τροπος προσσεγγισης της πραγματικοτητος , εχει την δυναμη να διαφοροποιηση και εσωτερικες καταστασεις

Edited by - xristosxatz on 18/04/2014 18:46:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2014, 19:24:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θεωρω οτι εαν οι αισθησεις δεν μπουν κατω απο την συνειδησιακη επιτηρηση, που αυτο με την σειρα του σημαινει ....να βρουμε τον δρομο για αυτον τον προορισμο , θα συνεχισουμε να μην εχουμε κανεναν ελεγχο στην ψυχολογια ,και βεβαια καμμια διαφοροποιηση


Και ολα τα παραπανω βεβαια δεν αποτελουν μερος καμμιας σοφιας , και θα γινοταν πραγματικα ευκολα και φυσικα , απο καποιον που δεν θα ηταν προκατειλημενος και φορτωμενος με εν-τυπωσεις για το πως θα χειριστει κανεις τα εσω


Θεωρω επισης οτι η συνρεισφορα, που η νοηση- σκεψη μπορει να προσφερει στην κατανοηση -διαφοροποιηση του εσωτερικου κοσμου ,ειναι επιφανειακη μεν αλλα σιγουρα ομως υφισταται

Ο ΔΡΟΜΟΣ ΑΡΧΙΖΕΙ ΣΤΟ ΣΩΜΑ ΜΕ ΤΙΣ 5 ΑΙΣΘΗΣΕΙΣ
ΝΑ ΞΥΠΝΑΣ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΝΑ ΤΙΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΙΣ ΜΠΕΡΔΕΥΕΙΣ ΜΕ ΣΕΝΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2014, 11:59:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το σιγουρο ειναι ,οτι μια κατασταση υπαρξιακη αν θα μπορουσε να διαλευκανθει.......τοτε θα μπορουσε ευκολα κανεις να καταλαβει πολλα για τον εαυτο, και να κατανοησει τους δυο υμνους ,της ΑΥΤΟΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗΣ

εμπεριεχει ΣΙΓΟΥΡΑ ,ολους αυτους τους παραγοντες που δεν με αφηνουν να κατανοησω τον εαυτο μου ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ ΤΟΥ ΕΑΥΤΟΥ


Ο πρωτος που με παροτρυνει να γινω ΑΤΑΡΑΧΟΣ ΚΑΙ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ δηλαδη ΝΑ ΜΗΝ ΣΥΓΧΕΩ ΤΙΣ ΑΙΣΘΗΣΕΙΣ ΜΕ ΜΕΝΑ


Και ο δευτερος που με παροτρυνει ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΤΙΣ ΑΙΣΘΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΙΣ ΜΠΕΡΔΕΥΩ ΜΕ ΜΕΝΑ δηλαδη να μπω στην διαδικασια ΝΑ ΒΡΩ ΠΩΣ ΘΑ ΚΑΤΑΣΤΗΣΩ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ........ΑΤΑΡΑΧΟ ΚΑΙ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟ ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗ


.......το οτι ας πουμε εγω τωρα ....καθομαι στον υπολογιστη προσπαθωντας να ......στοχαστω ,να επιστρατευσω ολα τα δεδομενα που εχω .......εχει σαν αποτελεσμα να με εχει καταλαβει ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΑ [χωρις να το γνωριζω ,και χωρις να μπορω να το αντιληφθω , ημι μονο αν καταβαλω ειδικη προσπαθεια για αυτο ] η αναλογη αισθηση


Και παλι ομως θα πρεπει να διακοψω αυτο που κανω ,και να επικεντρωθω στην προσπαθεια , να παρατηρησω


Τι θα παρατηρησω ;

θα παρατηρησω ΜΟΝΟ αυτο που εχει αφησει, στο σωμα μου αυτη η προσπαθεια [ΜΗΧΑΝΙΚΟΤΗΤΑ ΣΤΟ ΕΝΣΤΙΚΤΟ ΚΕΝΤΡΟ και οχι την αισθηση της ζωντανης εξελιξης των πραγματων


Εδω δεν υφισταται ....οχι μονο αταραχος και αντικειμενικος [ΔΕΝ ΥΦΙΣΤΑΤΑΙ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ ]

Και ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΨΕΙ ΤΗΝ ΑΙΣΘΗΣΗ ΜΕ ΜΕΝΑ , γιατι δεν την εχω ουτε καν συναντησει ,παρατηρησει , ποσο μαλλον να γινω αταραχος και αντικειμενικος παρατηρητης της


ΕΙΜΑΙ ΤΑΥΤΙΣΜΕΝΟΣ


και η αθεοφοβη η γυναικα μου μιλαει στο τηλεφωνο διπλα μου ,και με ενοχλει-αποσπα


Δημιουργει και αυτη μια αισθηση[μεσω ακοης] ,που αρχικα απλα τραβαει την προσοχη ,απο αυτο που κανω


Νομιζω ,,,χθες δεν ηταν το μνημοσυνο του ΑΤΑΡΑΧΟΥ και προχθες ΤΟΥ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΥ

Του ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗ δε πριν ενα χρονο

Και βεβαια και αυτη η ΑΙΣΘΗΣΗ ΤΗΝ ΜΠΕΡΔΕΨΑ ΜΕ ΜΕΝΑ


ΔΕΝ ΕΓΙΝΑ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ

Μεχρι τωρα λοιπον εκτος των 5 αισθησεων , εχουν προστεθει και αλλες δυο [απο τα γεγονοτα],που εχουν και αυτες ενσωματωθει στην αισθηση της αφης


Ειναι ΑΦΗ ...ισως οχι οπως εχουμε συνιθισει να την θεωρουμε αλλα ειναι ΑΦΗ και........ΜΑΣ ΚΑΘΟΡΙΖΕΙ ....επειδη τις μπερδευω με μενα ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΑΤΑΡΑΧΟΣ ΚΑΙ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΣ αλλα ουτε καν ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ


Αφορουν πλεον το ΣΩΜΑ ΜΟΥ και με καθοριζουν

Εγω ομως επειδη δεν ειμαι ΑΤΑΡΑΧΟΣ ΚΑΙ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ , και ειμαι ΤΑΥΤΙΣΜΕΝΟΣ ,με την αισθηση της προσπαθειας να συγκεντρωσω τα δεδομενα μου ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΨΕΙ ΤΗΝ ΑΙΣΘΗΣΗ που ειναι αποροια της προσπαθειας αυτης ΜΕ ΜΕΝΑ


Δεν τελειωσαμε ομως εδω

Ακολουθει η αγανακτηση [αισθηση και αυτη ]και η ευγενικη ....χμ παροτρυνση στην συζυγο[αισθηση φωνης] να .....χμ σταματησει για λιγο μεχρι να τελειωσω

Ολες λοιπον αυτες οι αισθησεις , με εχουν καθορισει ΕΠΕΙΔΗ ΤΙΣ ΜΠΕΡΔΕΨΑ ΜΕ ΜΕΝΑ


Τις μπερδεψα με μενα επειδη δεν καταφερα οχι μονο να ειμαι αταραχος και αντικειμενικος , αλλα ουτε καν παρατηρητης


Edited by - xristosxatz on 19/04/2014 12:03:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2014, 12:14:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παρατηρωντας καποιος αυτην την προσπαθεια που καταβαλω μπορει να θεωρησει οτι ολο το εγχειρημα ειναι πολυ δυσκολο και απαιτει αφιερωση


Αφιερωση απαιτει ....δεν ειναι ομως δυσκολο

Απλοποιωντας το δε ....μπορει κανεις εκτος του να παρακολουθει και να αναρωτιεται για την υπαρξη του .......

Να κανει προπονηση , εν μεσω των απλων αισθησεων ,[αφου τωρα υπαρχει η κατανοηση ,γιατι πρεπει να γινει αυτο ] και λιγοτερο στην δραση , που απο την μια εχει να κανει κανεις με πολυ περισσοτερα πραγματα , δεν μπορει να συγκεντρωσει ολη την προσοχη σε αυτο που γινεται , και απο την αλλη υπαρχει σπαταλη ψυχολογικου υλικου , χωρις να διδεται ιδιαιτερη βαρυτητα στην λεπτομερια

Αυτες οι ενεργειες, δε θα μπορουσαν να διατεθουν ωστε να αναπτυχθει η συνειδηση [ικανοτητα της αμεσης παρατηρησης]

Ο δρομος ξεκιναει στο σωμα με τις 5 αισθησεις δρομος
Να ξυπνας σημαινει να τις χρησιμοποιεις χωρις να τις μπερδευεις με εσενα

Edited by - xristosxatz on 19/04/2014 12:26:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2014, 12:42:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Παρατηρωντας καποιος αυτην την προσπαθεια που καταβαλω μπορει να θεωρησει οτι ολο το εγχειρημα ειναι πολυ δυσκολο και απαιτει αφιερωση

Αφιερωση απαιτει ....δεν ειναι ομως δυσκολο

Απλοποιωντας το δε ....μπορει κανεις εκτος του να παρακολουθει και να αναρωτιεται για την υπαρξη του .......

Να κανει προπονηση , εν μεσω των απλων αισθησεων ,[αφου τωρα υπαρχει η κατανοηση ,γιατι πρεπει να γινει αυτο ] και λιγοτερο στην δραση , που απο την μια εχει να κανει κανεις με πολυ περισσοτερα πραγματα , δεν μπορει να συγκεντρωσει ολη την προσοχη σε αυτο που γινεται , και απο την αλλη υπαρχει σπαταλη ψυχολογικου υλικου , χωρις να διδεται ιδιαιτερη βαρυτητα στην λεπτομερια

Αυτες οι ενεργειες, δε θα μπορουσαν να διατεθουν ωστε να αναπτυχθει η συνειδηση [ικανοτητα της αμεσης παρατηρησης]

Ο δρομος ξεκιναει στο σωμα με τις 5 αισθησεις δρομος
Να ξυπνας σημαινει να τις χρησιμοποιεις χωρις να τις μπερδευεις με εσενα

Edited by - xristosxatz on 19/04/2014 12:26:00


Νομίζω πως το αρχικό απαιτούμενο δεν είναι η αφιέρωση αλλά η πειθαρχία (γιατί πως μπορείς να αφιερωθείς - να επενδύσεις σε κάτι του οποίου την αξία διερευνάς; Αν και όταν η αξία βρεθεί ...άξια, τότε μπορεί να ακολουθήσει αφιέρωση.) Η διερεύνηση όμως χρειάζεται πειθαρχία γιατί η τσαπατσούλικη διερεύνηση εύκολα καταλήγει σε λάθος συμπεράσματα για την αξία (είτε τη βγάζει μεγαλύτερη απ'ότι είναι, είτε μικρότερη.)

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ το στόμα


Edited by - panpam on 19/04/2014 12:44:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2014, 13:13:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
(γιατί πως μπορείς να αφιερωθείς - να επενδύσεις σε κάτι του οποίου την αξία διερευνάς;

quote:
,[αφου τωρα υπαρχει η κατανοηση ,γιατι πρεπει να γινει αυτο ] και

quote:
Η διερεύνηση όμως χρειάζεται πειθαρχία

Η διερευνηση θελει μονο ποθο


Ο ποθος προερχεται ...ειτε απο την αναγκη , ειτε απο την αγαπη για τη δουλεια


Ειτε και απο τα δυο !!

Edited by - xristosxatz on 19/04/2014 13:18:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2014, 13:21:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
τσαπατσούλικη διερεύνηση εύκολα καταλήγει σε λάθος συμπεράσματα για την αξία (είτε τη βγάζει μεγαλύτερη απ'ότι είναι, είτε μικρότερη.)


Ηπαγιδα στο να ακολουθει κανεις ΤΥΦΛΑ τις προτροπες για κατι


Δεν μπορει ομως ποτε να δωθει υπεραξια σε αυτο


Μονο υποβιβασμος της αξιας, λογω μη κατανοησης του σκοπου

Ο δρομος ξεκιναει στο σωμα με τις 5 αισθησεις δρομος
Να ξυπνας σημαινει να τις χρησιμοποιεις χωρις να τις μπερδευεις με εσεναΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2014, 07:25:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ισως θα μπορουσα να καταταξω την ενασχοληση μου με τα ''εσωτερικα ''σε καποιες λεξεις

Εσωτερισμος ,φιλοσοφια κλπ


Ειναι ομως προφανες ,οτι αν θα κανω κατι παρομοιο ,αυτο θα γινεται με μονο σκοπο να δειξω στον περιγυρο ,και ισως και στον εαυτο μου ''εσυ ανηκεις ''ΕΚΕΙ''

Υποθετω οτι πρααγματικα δεν εχει κανενα νοημα !!


Ειναι σαν καποια στιγμη ,οι περιστασεις της ζωης να εχουν απαιτησει να προβουμε σε καποιες ενεργειες

Βρισκουμε λοιπον την ευκαιρια να δωσουμε μια ονομασια χωρις απολυτως κανενα νοημα

Μονο νοητικη απασχοληση ,μπερδεμα , και κουκουλωμα ανασφαλειων


Ο δρομος ξεκιναει στο σωμα με τις 5 αισθησεις δρομος
Να ξυπνας σημαινει να τις χρησιμοποιεις χωρις να τις μπερδευεις με εσεναΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2014, 07:56:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο δρομος ξεκιναει στο σωμα με τις 5 αισθησεις δρομος
Να ξυπνας σημαινει να τις χρησιμοποιεις χωρις να τις μπερδευεις με εσενα

Τοσο απλο και συγχρονως τοσο περιεκτικο !!


Σημαινει ''ΕΧΕ ΕΠΙΓΝΩΣΗ ''

Τιποτα λιγοτερο η περισσοτερο


Για το οτι φανταζει δυσκολοκατανοητο ,σε μας ,ειναι διοτι για να κατανοηθει ,θα επρεπε να ζουμε εναν αλλο τροπο ζωης απο αυτον που ζουμε και υπαρχουμε


Τον συνηθισμενο , αυτον που ολοι μας ζουμε


Θα ηταν πολυ ευκολα κατανοητο, αν το κεντρο βαρους της υπαρξης μας ,και των ενδιαφεροντων μας ,δεν ηταν μονο στον εξωτερικο κοσμο


Ενα τροπο ζωης που θα ειχε το κεντρο βαρους , στην κατανοηση αλλα και στον ελεγχο αυτου που ειμαστε ,και αρα και στην διαφορετικη ,γενικοτερα αντιμετωπιση των πραγματων

Το να βιωνω τις αισθησεις ,[παρατηρωντας τις ]και συγχρονως να παραμενω αταραχος και αντικειμενικος ,η να μην τις μπερδευω ,με αυτο που ειμαι ,με εμενα , σημαινει οτι ,αυτοματα , γνωριζω τις ''βαθυτερες ''αιτιες αυτου που ειμαι


Και επειδη επιβαλεται να ειμαστε σαφεις ,αυτο το ''βαθυτερες '',ειναι κατι που πολυ ευκολα ο καθενας θα μπορουσε να το βιωσει , αν ψαχναμε το ''γιατι ειμαστε ετσι ''


Συνειδητος των αισθησεων σημαινει , να βλεπεις και να γνωριζεις οτι βλεπεις

Να ακους και να το γνωριζεις και να το βιωνεις επισης

Να αισθανεσαι και να συμβαινει το ιδιο πραγμα


Τοτε θα ξερουμε ,βιωματικα πλεον , τις αιτιες ,για το ''γιατι ειμαι ετσι ''


Ο δρομος ξεκιναει στο σωμα με τις 5 αισθησεις δρομος
Να ξυπνας σημαινει να τις χρησιμοποιεις χωρις να τις μπερδευεις με εσεναΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2014, 11:10:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο δρομος ξεκιναει στο σωμα με τις 5 αισθησεις δρομος
Να ξυπνας σημαινει να τις χρησιμοποιεις χωρις να τις μπερδευεις με εσενα

Τοσο απλο και συγχρονως τοσο περιεκτικο !!…


Αλλά και τόσο ασαφές!
Τι σημαίνει το «να τις χρησιμοποιεις χωρις να τις μπερδευεις με εσενα;»
Πως μπορεί να επιτευχθεί;
Που οδηγεί; Πόσο γρήγορα; Για πόσο;

quote:
...Σημαινει ''ΕΧΕ ΕΠΙΓΝΩΣΗ ''
Τιποτα λιγοτερο η περισσοτερο
Για το οτι φανταζει δυσκολοκατανοητο ,σε μας ,ειναι διοτι για να κατανοηθει ,θα επρεπε να ζουμε εναν αλλο τροπο ζωης απο αυτον που ζουμε και υπαρχουμε
Τον συνηθισμενο , αυτον που ολοι μας ζουμε
Θα ηταν πολυ ευκολα κατανοητο, αν το κεντρο βαρους της υπαρξης μας ,και των ενδιαφεροντων μας ,δεν ηταν μονο στον εξωτερικο κοσμο
Ενα τροπο ζωης που θα ειχε το κεντρο βαρους , στην κατανοηση αλλα και στον ελεγχο αυτου που ειμαστε ,και αρα και στην διαφορετικη ,γενικοτερα αντιμετωπιση των πραγματων ...
Είναι ο δρόμος (ένας από πολλούς; ή ο μοναδικός;) προς την Επίγνωση και περνά από αλλαγή τρόπου ζωής.

quote:
....Το να βιωνω τις αισθησεις ,[παρατηρωντας τις ]και συγχρονως να παραμενω αταραχος και αντικειμενικος ,η να μην τις μπερδευω ,με αυτο που ειμαι ,με εμενα , σημαινει οτι ,αυτοματα , γνωριζω τις ''βαθυτερες ''αιτιες αυτου που ειμαι

Και επειδη επιβαλεται να ειμαστε σαφεις ,αυτο το ''βαθυτερες '',ειναι κατι που πολυ ευκολα ο καθενας θα μπορουσε να το βιωσει , αν ψαχναμε το ''γιατι ειμαστε ετσι ''

Συνειδητος των αισθησεων σημαινει , να βλεπεις και να γνωριζεις οτι βλεπεις
Να ακους και να το γνωριζεις και να το βιωνεις επισης
Να αισθανεσαι και να συμβαινει το ιδιο πραγμα
Τοτε θα ξερουμε ,βιωματικα πλεον , τις αιτιες ,για το ''γιατι ειμαι ετσι ''

Ο δρομος ξεκιναει στο σωμα με τις 5 αισθησεις δρομος
Να ξυπνας σημαινει να τις χρησιμοποιεις χωρις να τις μπερδευεις με εσενα


Όλ’αυτά είναι ωραία αλλά δεν απαντούνε το ερώτημα «πως;» Γιατί όλα τα παραπάνω «παινεύουν» τ’αποτελέσματα, και υπόσχονται αποτελέσματα. Ένας δρόμος όμως είναι κάτι που... περπατιέται.... με το σώμα. Κάτι πρακτικό.

Το να χρησιμοποιεις τις αισθήσεις – χωρις να τις μπερδευεις με εσενα – επιτυγχάνεται με το σώμα.
Δεν είναι κάτι που αποφασίζεις να συμβεί και συμβαίνει απλά «θέλοντας» ή «επιλέγοντας» αλλά κάτι που αποβασίζεις να αρχίσεις να κάνεις – και κάνεις σωματικά και πρακτικά. Κάνοντας έρχονται τα αποτελέσματα.

Αυτό που βρέθηκε να είναι αποτελεσματικό προς αυτή την κατεύθυνση είναι η Αναπνοή.
Ξεκινάς να αναπνέεις συνειδητά. Υπάρχουν μέθοδοι και τεχνικές αλλά η ουσία είναι να αρχίσεις να προσέχεις την αναπνοή σου.
Όπως το κάνεις αυτό αρχίζεις να αντιλαμβάνεσαι το σώμα σου, το ρυθμό, ίσως και τους χτύπους της καρδιάς.
Όταν πια «μπει το νερό στ’αυλάκι» η προσοχή από τη σωματική κίνηση και λειτουργεία (το μέσα) θα αρχίσει να καταγράφει τις πληροφορίες από τις αισθήσεις.
Διαλέξεις να «ακούς» και αφήνεις τους ήχους να σε τυλίξουν χωρίς να μπαίνεις σε νοητική διαδικασία να τους αξιολογείς.
Ότι τυχόν «βλέπεις» απλά κοίταζέ το. Ότι ακουμπας και σ’ακουμπάει, απλά νιώθε το.
Οσμές και γεύσεις το ίδιο.
Πως ένα ζώο αντιλαμβάνεται. Βλέπει πχ ένα κόκκαλο αλλά δεν έχει λέξη γι’αυτό. Βλέπει αυτό που βλέπει και δρα ανάλογα χωρίς να σταματά (ή να ξεγελιέται) από ταμπέλες.
Μια εξάσκηση με πρόγραμμα, συνέπεια και επιμονή χωρίς καλά καλά να το καταλάβεις οδηγεί στο να χρησιμοποιεις τις αισθήσεις χωρις να τις μπερδευεις με εσενα και σε μια πρωτόγνωρη επίγνωση.


...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2014, 11:07:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τι σημαίνει το «να τις χρησιμοποιεις χωρις να τις μπερδευεις με εσενα;»

Σημαινει να μην γινεσαι υποχειριο τους , [με οτι αυτο σημαινει ] απλα αντιλαμβανομενη , ενα μερος της πραγματικοτητος της καταστασης μας, που διαφευγει, απλα και μονο επειδη δεν εχουμε μαθει να το παρατηρουμε

Αυτο που σου ανεφερα ειναι το ζουμι , αυτο που εγω εχω καταλαβει , και ειναι αυτη η συνειδητοποιηση [για μενα ] και η αιτια του να αρχισω να καταλαβαινω ποσο σημαντικο ειναι να ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΟΜΑΙ την διαδικασια μου


Το να κολλησει κανεις στην ψηφιακη μου υπογραφη ,[οπως και σε οποιαδηποτε αλλη θεωρια σημαινει αποσπαση απο την πραγματικοτητα

Σαν αναρωτηση και σαν αντληση πληροφοριων ,σιγουρα θα μπορουσε να βοηθησει

Το να προσπαθει ομως κανεις να προσαρμοσει την πραγματικοτητα στις θεωριες ,ειναι μονο χασιμο χρονου


Τις θεωριες μπορουμε μονο να τις επιβαιβεωσουμε μεσω πραξης και αντιληψης του τι γινεται

quote:
Πως μπορεί να επιτευχθεί;


Κατανοωντας τον εαυτο ....την πραγματικοτητα σου , και την διαφορα , απο το να μπερδευεις τις αισθησεις με σενα , απο το να παραμενεις παρατηρητης


Αυτα που θελουμε κατ εμε , πρεπει να ειναι , ο οδηγος για το πως θα ερευνουμε

quote:
Πόσο γρήγορα; Για πόσο;

Οταν ερευνας δεν βαζεις τετοιους περιορισμους


Ερευνας γιατι το θελεις και γιατι επιβαλεται απο την πραγματικοτητα σου

Μπορει να υπαρξει και αμεση κατανοηση αν γινει μια προσπαθεια σωστα

Αν δεν γινει ομως, μπορει να παρει και πολυ καιρο χωρις κανενα αποτελεσμα


quote:
Είναι ο δρόμος (ένας από πολλούς; ή ο μοναδικός;)
quote:


Εγω περιγραφω τον δικο μου δρομο

Δεν ξερω αν υπαρχουν διαφορετικες προσεγγισεις


Για μενα το σημαντικο ειναι να αντιληφθει κανεις αυτα που πρεπει να κατανοηθουν ,να ερευνηθουν ΤΟΝ ΣΤΟΧΟ


Ο,στοχος θα δειξει τι πρεπει να γινει , και οχι οι θεωριες


Οσο ακριβεις και οσο καλα διατυπωμενες και αν αυτες ειναι

quote:
προς την Επίγνωση και περνά από αλλαγή τρόπου ζωής.

Μην βαζεις περιορισμους για το τι θα γινει πρωτο και τι δευτερο

Το σημαντικο ειναι να συγκεκριμενοποιουμε ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΜΕ

Τωρα αν καποια θεωρια [ απο οπουδηποτε και αν αυτη προερχεται μπορει να προσφερει ,μια βοηθεια εχει καλως


Το κυριοτερο ομως ειναι να μην λησμονουμε τον δικο μας στοχο

Μονο μεσα απο αυτον ,εχουμε μια πιθανοτητυα να αποκρυπτογραφησουμε την θεωρια


quote:
Ένας δρόμος όμως είναι κάτι που... περπατιέται.... με το σώμα. Κάτι πρακτικό.
Το να χρησιμοποιεις τις αισθήσεις – χωρις να τις μπερδευεις με εσενα – επιτυγχάνεται με το σώμα.
Δεν είναι κάτι που αποφασίζεις να συμβεί και συμβαίνει απλά «θέλοντας» ή «επιλέγοντας» αλλά κάτι που αποβασίζεις να αρχίσεις να κάνεις – και κάνεις σωματικά και πρακτικά. Κάνοντας έρχονται τα αποτελέσματα.


Αυτο ακριβως σου περιγραφω , φιλη μου και χαιρομαι πραγματικα που συζηταω μαζι σου


quote:
Αυτό που βρέθηκε να είναι αποτελεσματικό προς αυτή την κατεύθυνση είναι η Αναπνοή.
Ξεκινάς να αναπνέεις συνειδητά. Υπάρχουν μέθοδοι και τεχνικές αλλά η ουσία είναι να αρχίσεις να προσέχεις την αναπνοή σου.

Οποιαδηποτε πρακτικη και αν ακολουθησουμε [ επειδη καποιος μας την εδωσε , θα εχουμε να κανουμε με ενα σοβαροτατο επμοδια

ΤΟΝ ΝΟΥ

Ο νους για καποιους λογους ,απολυτως πραγματικους συμπεριφερεται οπως συμπεριφερεται


Εμεις ,αυτο δεν μπορουμε να το διακρινουμε επειδη ειμαστε ταυτισμενου με αυτον και δεν ειμαστε παρατηρητες του

Μπορουμε ομως να καταλαβουμε την λειτουργια του σε μια πιο μακροχρονια ισως βαση

Να καταλαβουμε πχ ,οτι η συγκεκριμενη αισθηση που εχουμε και που μας καθοριζει προερχεται απο εκει , και αν δεν αλλαξει το αιτιο δεν θα αλλαξει ουτε και η αισθηση


Το να κανει κανεις κατι συνειδητα , και μαλιστα στην διαρκεια μιας ολοκληρης πρακτικης δεν ειναι και τοσο ευκολο γιατι υπαρχει ο νους και ολα αυτα που τον αποσπουν


Συνειδητοι μπορουμε να ειμαστε για ελαχιστα χρονικα διαστηματα

Το σημαντικο για μενα ειναι να καταλαβουμε ποτε ειμαστε συνειδητοι κατω απο ποιες συνθηκες και να προσπαθουμε να τις αναπαραγουμε


Ο δρομος ξεκιναει στο σωμα με τις 5 αισθησεις δρομος
Να ξυπνας σημαινει να τις χρησιμοποιεις χωρις να τις μπερδευεις με εσεναΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2014, 11:44:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


quote:
Υπάρχουν μέθοδοι και τεχνικές αλλά η ουσία είναι να αρχίσεις να προσέχεις την αναπνοή σου.


Και σιγουρα η αναπνοη εχει την δυνατοτητα να εξομαλυνει πολλες απο τις διεργασιες του νου , και αυτο ειναι σιγουρα μια βοηθεια στο να αρχισει κανεις να ειναι πιο συνειδητος ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΑΝΤΙΛΗΨΗ


Οταν επισης αυτη η πρακτικη συνδοιαστει και με την επιδιωξη να καταλαβαινουμε τι γινεται μπορουμε να εχουμε φλας κατανοησεων του τι μας συμβαινει και πως λειτουργουμε


Για μενα ομως το σημαντικο ειναι να ανακαλυψουμε το ΠΩΣ λειτουργει το καθετι, για να μπορουμε να το χρησιμοποιουμε με γνωση του τι κανουμε

quote:
Όπως το κάνεις αυτό αρχίζεις να αντιλαμβάνεσαι το σώμα σου, το ρυθμό, ίσως και τους χτύπους της καρδιάς.
Όταν πια «μπει το νερό στ’αυλάκι» η προσοχή από τη σωματική κίνηση και λειτουργεία (το μέσα) θα αρχίσει να καταγράφει τις πληροφορίες από τις αισθήσεις.
Διαλέξεις να «ακούς» και αφήνεις τους ήχους να σε τυλίξουν χωρίς να μπαίνεις σε νοητική διαδικασία να τους αξιολογείς.


Εμενα ,εδω μου μυριζει λιγακι κονσερβα

Οταν κανουμε μια πρακτικη ,και δεν εχουμε κατανοησει καποια πραγματα που θα μας οδηγησουν σε μικρουλες συνειδητοποιησεις , μπορουμε να πεσουμε σε παγιδες

Μια απο αυτες ειναι να μην κυνηγαμε την συνειδητοποιηση αλλα να ειμαστε ταυτισμενοι με μια προσπαθεια που δεν ειναι κομμενη και ραμενη στα δικα μας μετρα


ΠΧ


Για μενα , καμμενη και ραμενη στα δικα μου μετρα ,μια προσπαθεια ειναι ,οταν ,ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΚΑΙ ΝΑ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΣΩ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ

Οταν ακολουθουμε κονσερβες σταματαμε να ειμαστε ΕΡΕΥΝΗΤΕΣ

Ηκονσερβα μπορει να ειναι βοηθητικη για καποιον που ειναι στο δικο του επιπεδο

Οχι ομως για μενα

Εγω ψαχνω σαν Χρηστος , οπως αλλωστε θα ερευνουσα και οποιοδηποτε αλλο ζητημα

quote:
Μια εξάσκηση με πρόγραμμα, συνέπεια και επιμονή χωρίς καλά καλά να το καταλάβεις οδηγεί στο να χρησιμοποιεις τις αισθήσεις χωρις να τις μπερδευεις με εσενα και σε μια πρωτόγνωρη επίγνωση.

Και ναι αυτο το εχω και εγω δει και το εχω βιωσει σε καποια δεκαημερα
σεμιναρια βιπασανα


Ειναι οντως μια παρα πολυ χρησιμη πληροφορια

Απαιτει ομως καποιες συνθηκες , τελειως διαφορετικες απο τα καθημερινα

Αυτο σημαινει πως δεν ειναι εγκληματισμενη στην πραγματικοτητα ,του να αντιμετωπισουμε την υπαρξη

Πρεπει να κατανοηθουν και ποιλλα αλλα

Οδρομος πρεπει να περπατηθει σπιθαμη προς σπιθαμη

Ειναι βεβαια ξαναλεω πολυ σημαντικο , να καταλαβουμε ΟΤΙ ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ μπορουμε να εχουμε ΑΥΤΑ τα αποτελεσματα , ουτως ωστε να χρησιμοποιηθει , οταν πλεον θα εχει γινει κατανοητο το γιατι πρεπει να ειναστε συνειδητοι του εαυτου μας

Ο δρομος ξεκιναει στο σωμα με τις 5 αισθησεις δρομος
Να ξυπνας σημαινει να τις χρησιμοποιεις χωρις να τις μπερδευεις με εσεναΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2014, 12:00:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χρίστο , στη προσπάθεια σου αυτή , για να γνωρίσεις τον εαυτό σου , έχεις άνωθεν βοήθεια ;
Και αν ναι , πως την αντιλαμβάνεσαι;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2014, 12:13:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Χρίστο , στη προσπάθεια σου αυτή , για να γνωρίσεις τον εαυτό σου , έχεις άνωθεν βοήθεια ;
Και αν ναι , πως την αντιλαμβάνεσαι;


Πιστευω φιλε μου οτι οποιαδηποτε στιγμη θελουμε κατι πραγματικα υπαρχει παντα βοηθεια

Δεν θελω να δωσω ονομασια ,[δεν ξερω καλως η κακος]

Βοηθεια ομως υπαρχει σε ολους μας ,και ειναι ΤΩΡΑ

Ο δρομος ξεκιναει στο σωμα με τις 5 αισθησεις δρομος
Να ξυπνας σημαινει να τις χρησιμοποιεις χωρις να τις μπερδευεις με εσεναΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2014, 14:07:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η δική μου εμπειρία λέει , να σεβόμαστε της αισθήσεις σαν εργαλεία / δώρα της φύσης για το έργο που καλούμαστε να επιτελέσουμε , κατά την προσωρινή παραμονή μας σ ‘ αυτό τον κόσμο των αισθήσεων.

Μπορείς και πρέπει να απολαμβάνεις της αισθήσεις σου με μέτρο , με το δικό σου μέτρο , ανάλογα πως είναι η φτιάξη σου , πως γεννήθηκες και πως διαμορφώθηκες στο περιβάλλον που έζησες.

Κάποια στιγμή όμως , αν και όταν κάτι σε ωθήσει στην αναζήτηση , δε θα πας κόντρα σ’ αυτά που έκανες μέχρι τότε . Θα συνεχίσεις όπως πρώτα … αλλά , ( εδώ είναι το κρίσιμο σημείο ) θα έχεις κατά νου να μεταλλάξεις της επιθυμίες σου από κατώτερες χονδροειδής σε ανώτερες πνευματικές , βάζοντας στη ζωή σου την προσευχή , τον διαλογισμό και την μελέτη.

Με αυτό τον τρόπο , χωρίς να το καταλάβεις , έρχεται μια ευλογημένη στιγμή που αισθάνεσαι ότι κάτι αρχίζει να αλλάζει , κάτι που το αντιλαμβάνεσαι σαν εξευγενισμό των αισθήσεων σου και κατά συνέπεια και του τρόπου που αντιλαμβάνεσαι τον κόσμο γύρω σου.

Πιο συγκεκριμένα για παράδειγμα , αν είσαι άπληστος αρχίζεις να γίνεσαι ολιγαρκής , αν είσαι λαίμαργος αρχίζεις να περιορίζεις την τροφή σου σ’αυτά που είναι απαραίτητα για τη θρέψη σου , αν νιώθεις μίσος αρχίζεις να αισθάνεσαι την ταύτιση με τους συνανθρώπους σου κ.ο.κ….

Με άλλα λόγια , χτίζονται στο χαρακτήρα σου οι αρετές : απάθεια προς της υλικές απολαύσεις , συμπόνια για τους συνανθρώπους σου , και ταύτιση με τους άλλους.

Αυτά που η θρησκεία λέει αμαρτίες προκαλώντας φόβο , ενοχές και άλλα κακά στους οπαδούς της , δεν είναι παρά αρνητικές ενέργειες που εθελοντικά φέρνει κάθε ενσαρκωμένη ψυχή , με αποστολή να της μεταλλάξει σε ανώτερες πνευματικές.

Αυτό είναι το μεγάλο έργο που έχουμε να επιτελέσουμε κατερχόμενοι από τον πνευματικό κόσμο στον κόσμο των αισθήσεων. Και για να επιτελέσουμε έργο, προϋπόθεση είναι να έχουμε υλικό , στη προκειμένη περίπτωση για υλικό έχουμε της λεγόμενες αμαρτίες .

Τελειώνοντας , θεωρώ σκόπιμο να καταθέσω μια προσωπική μου εμπειρία , για να διευκρινίσω πως εννοώ την προσευχή .

Κάποτε σε κατάσταση και τόπο που μόνο για προσευχή δεν ήταν , ένιωσα την επιθυμία να πω ‘’ Σ’ ευχαριστώ για τη ζωή που μου χάρισες ‘’ , χωρίς να απευθύνομαι σε κανένα Θεό. Αυτοστιγμεί, ένιωσα μια δύναμη να γεμίζει όλη μου την ύπαρξη και τα μάτια μου να πλημυρίζουν από δάκρυα μιας πρωτόγνωρης χαράς. Το ότι αυτά είναι τα σημάδια μιας επιτυχημένης προσευχής , το έμαθα αργότερα διαβάζοντας τον Ιωάννη της κλίμακας.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panosfromlydian2
Μέλος 1ης Βαθμίδας


63 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2014, 20:56:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Notirk η πρωταρχικη δυναμη υπακουει στο καλεσμα σου.
Και το καλεσμα σου το εννοουσεs πραγματικα.
Γιατι η προθεση μετραει κυριωs.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2014, 22:46:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και καποιες διαπιστωσεις που εχουν επιβαιβεωθει .....τωρα ομως ,και ακομη μια φορα, με πραγματικα πυρα

Πραγματακια, [διαπιστωσεις που εχουν με τον καιρο αναχθει σε τεχνικη ] που εχουν συλεχθει απο χαμω

Ευκολες και απλες ,αλλα σχεδον αδυνατον να διαπιστωθουν απο τα ματια μας τα καθημερινα


Επειδη ειμαστε ταυτισμενοι με το νου και τις αισθησεις [ τα μπερδευουμνε με αυτο που ειμαστε στην πραγματικοτητα , ΚΑΙ ΤΡΑΒΟΥΝ ΟΤΙ ΠΟΛΥΤΙΜΟΤΕΡΟ ΤΗΝ ΠΡΟΣΟΧΗ


Αποτελεσμα μειωμενη αντιληπτικοτητα !!!!!

Εμεις μπορουμε να μαζευουμε σκορπιες διαπιστωσεις , που τελικα συνθετουν ενα μερος της εικονας


Μπαινουν σε εφαρμογη , [στην δυσκολη] , και εμφανιζονται ακομα περισσοτερες δυνατοτητες

Η ψηφιακη υπογραφη περιμενει να την προσεγγισουμε

Δεν ειναι δυνατον κατω απο τις συνθηκες που ζουμε να την βιωσουμε


Απλα βαζουμε ολες τις δυναμεις να την προσεγγισουμε


Οι δυσκολες καταστασεις βοηθουν πολυ , και δεν νομιζω οτι ,κατι μπορει να αναπτυχθει εξω απο τις δυσκολες καταστασεις [τουλαχιστον στην αρχη που βρισκομαστε ]

Να προσεγγισθει , διοτι , αν ταυτιστουμε με το νου και τις αισθησεις ........την κατσαμε την λεμβο !!!!

Τωρα πλεον ειναι γνωστο και εχει γινει αρκετα οικειο , οτι οι αισθησεις μας καθοριζουν ,και αυτο που ειμαστε καθε στιγμη ΕΙΝΑΙ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΕΡΓΟ ΤΩΝ ΑΙΣΘΗΣΕΩΝ


Και να μαθουμε κιολλας NTE που λενε και οι συμφορουμιτες μου ΑΜΕΙΝΙΑΣ και DSM


Ο δρομος ξεκιναει στο σωμα με τις 5 αισθησεις δρομος
Να ξυπνας σημαινει να τις χρησιμοποιεις χωρις να τις μπερδευεις με εσεναΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2014, 23:16:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν παραμενουμε ταιτισμενοι με το νου και της αισθησεις , ειμαστε τελειως ανυπερασπιστοι στο παιχνιδι ,και στις διαδικασιες τους


ΑΣΥΝΕΙΔΗΣΙΑ !!


Ολα διαδραματιζονται τυχαια , και χωρις την παραμικρη δικη μας παρεμβαση ,αφου αγνοουμε πληρως σε τι κατασταση ειμαστε εγκλωβισμενοι

Ακομα ομως και να το γνωριζουμε ,οτι ειμαστε αυτο που μας επιβαλουν οι αισθησεις ,πρεπει να βρουμε τροπους για να αρχισουμε να το βλεπουμε

Αν θα συνεχισουμε να ειμαστε ταυτισμενοι με τον εαυτο μας και με την προσπαθεια ,θα ειναι πολυ δυσκολο εως ακατορθωτο να παρατηρησουμε !!


Αυτο υπαρχει ,και περιμενει να βρουμε τροπο , να το διαπιστωσουμε !!!!

Ισως αν δεν ειχαμε αλλα ενδιαφεροντα , και επειδη η προσοχη θα παρεμενε μονιμως εκει , καποια στιγμη ''θα βλεπαμε ''

Εμεις ομως, ειμαστε μονιμως αλλου απασχολημενοι , και για αυτο πρεπει να επιστρατευθουν δυναμεις και δυνατοτητες και ταλεντα , για αυτον το σκοπο !!


Να δουμε ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ''ΒΛΕΠΕΙ ''ΚΑΝΕΙΣ

Ποιε αραγε μπορουν να ειναι οι δυνατοτητες του να ''βλεπει ''


Τι μπορει να δει

Για να παρατηρησουμε , το πρωτο και το πιο απαραιτητο , ειναι να ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ ΓΙΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΟΥΜΕ

Να καταλαβουμε ποιος ειναι ο ρολος των αισθησεων στην υπαρξη μας


Το ΠΩΣ θα παρατηρησουμε , ειναι αυτο ,που θα μαζεψουμε απο ''χαμω ''


Απο δω και απο κει .....ΤΥΧΑΙΑ ...δεν γινεται αλλιως !!!!

Απο τις μικρες διαπιστωσεις που αποκομιζουμε απο καιρο σε καιρο


Με αυτο το ΤΥΧΑΙΑ , θα ανακαλυψουμε την αναγκαιοτητα , και θα αναπτυξουμε την τεχνικη

Και ολα αυτα περικλειονται στις λεξεις ΑΝΑΔΡΟΜΗ και ΣΥΝΕΙΔΗΤΗ ΦΑΝΤΑΣΙΑ


Και μην φανταστει κανεις τιποτα εξωπραγματικο


Ειναι πραγματα που τα κανουμε ολοι μας καθημερινα

Για καποιους λογους ομως, που πεπει να συγκεκριμενοποιηθουν ,δεν τα παρατηρουμε , και δεν μπορουμε να καταλαβουμε την αξια τους


Υποψιαζομαι και παλι οτι ο μονος λογος ειναι ''ασυνειδησια''

Ο δρομος ξεκιναει στο σωμα με τις 5 αισθησεις δρομος
Να ξυπνας σημαινει να τις χρησιμοποιεις χωρις να τις μπερδευεις με εσεναΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2014, 10:48:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Η δική μου εμπειρία λέει , να σεβόμαστε της αισθήσεις σαν εργαλεία / δώρα της φύσης για το έργο που καλούμαστε να επιτελέσουμε , κατά την προσωρινή παραμονή μας σ ‘ αυτό τον κόσμο των αισθήσεων.

...


Με τις αισθήσεις έχουμε εισαγωγή πληροφοριών από τον "έξω" (από μας κόσμο). Αυτές απο-τυπώνονται στον εγκέφαλο και επεξεργάζονται ώστε τελικά να διαμορφώνουμε εν-τυπώσεις. Βλέπεις ότι η εντύπωση που σχηματίζουμε βάση των αισθήσεων είναι εσωτερική διαδικασία - και καθόλου "αντικειμενική" από μόνη της.

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2014, 14:02:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θεωρω πρακτικο ,αν θα θελαμε να προσσεγγισουμε την επιγνωση,να βρισκουμε ανιχνευουμε συνεχως ,τους λογους, του γιατι δεν την εχουμε , προσεγγιζουμε


Ενας λοιπον απο τους λογους ,κατα την αποψη μου ειναι το οτι , προσπαθωντας , να καταλαβουμε τους βαθυτερους λιγακι λογους, αυτου που ειμαστε, θα πρεπει να παρατηρησουμε τον εαυτο μας σαν παρατηρητες


Αταρταχοι και αντικειμενικοι !!!


Να μην μπερδευουμε τις αισθησεις με αυτο που ειμαστε εμεις


Και βεβαια τα λογια ειναι παντα λογια , και αν δεν μεταφραστουν σωστα κρυβουν παγιδες ,για την εσωτερικη αναζητηση


Σε αυτην λοιπον την προσπαθεια , βρισκω οτι ειναι πρακτικο , να εξεταζω τις αισθησεις ,μια προς μια , διοτι οταν προσπαθω να τις εξετασω ολες μαζι , το εργο του να αντιλαμβανομαι γινεται δυσκολο , και ως εκ τουτου αν δεν υπαρχουν και αποτελεσματα , ερχεται και η απογοητευση

Εξεταζοντας λοιπον τις αισθησεις μια προς μια, γινεται πολυ πιο σαφες αυτο που θελουμε να δουμε διοτι επικεντρωνομαστε καθε φορα σε μια κατασταση

Αλλωστες οπως επανειλημενα εχω πει , για να ''δουμε '' πρεπει να περασουμε απο την θεση στην αντιθεση , και αυτο ουσιαστικα επιτυγχανεται με ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ της αναδρομης της συνειδητης φαντασιας η ακομα και την ,ταυτοχρονη χρηση αυτων

Τιποτα αλλο Ενα παιχνιδι , για να μπορεσουμε να περασουμε απο την θεση στην αντιθεση

Το μεγαλο μεριδιο , τραβηγματος της προσοχης , κατεχει ,παντα κατ εμε, και σε κατασταση καθημερινοτητος και οχι στρωματακι , η αισθηση της
ορασης , και η αισθηση της αφης

Ουσιαστικα εδω συμπεριλαμβανω στην αφη [ αυτο που γινεται σε ολο το σωμα ], και την αισθηση της ακοης


Ισως ομως ,να πρεπει και εκει να γινεται η διαδικασια , απο την θεση στην αντιθεση , με σκοπο την συνειδητοποιηση


Ο δρομος ξεκιναει στο σωμα με τις 5 αισθησεις δρομος
Να ξυπνας σημαινει να τις χρησιμοποιεις χωρις να τις μπερδευεις με εσεναΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2014, 17:03:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν γνωριζω αν εχω λαθος , αλλα δεν θα μπορουσα.... νομιζω... ,να ''στρωθω '' σε ενα στρωματακι χωρις να γνωριζω τι ακριβως θελω να πετυχω

Αυτο λοιπον που εγω θελω να πειραματιστω στον εαυτο μου ,ειναι ,να ξυπνησω την δυνατοτητα, που ολοι πιστευω εχουν,να μπορουν να παρατηρουν

Ολοι νομιζουν, οτι εχουν αυτη την δυνατοτητα , αλλα αυτο ειναι λαθος


Αυτο που συμβαινει , ειναι να ειμαστε ερμαια , των συναισθηματων - αισθησεων ..... μας και οχι παρατηρητες


Αυτη η διαπιστωση παιρνει καιρο μεχρι να καταφερει κανεις να την αποκτησει

Ποσο μαλλον να βαλει στοχο , και να υπαρχει μια ''συνεχη'' και συγκεκριμενη προσπαθεια ,για να επιτευχθει κατι παρομοιο


Αυτα που ακολουθουν παρακατω , λαμβανουν σαν δεδομενη και προυπαρχουσα , την κατανοηση , οτι ειμαστε ερμαια των αισθησεων , και αρα και των συναισθηματων και αρα των εσωτερικων και εξωτερικων καταστασεων

ΑΠΟ ΣΤΙΓΜΗ ΣΕ ΣΤΙΓΜΗ [ που ειναι κατι βιωματικο , και οχι μια απλη αποδοχη καποιας ιδεας ]


Λαμβανεται επισης δεδομενη , και η γνωση της δυναμικης , του να γινεται καποιος παρατηρητης , γιατι αυτη ειναι η κινητηριο9ς δυναμη , της προσπαθειας και της ερευνας


Αν καποιος θα μπορεσει να δει ....σαν.... ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ ειναι σε θεση να διαφοροποιει τις διαδικασιες που σε αντιθετη περιπτωση θα λαμβαναν χωρα


Αυτος ειναι και ο λογος ,που επιδιωκω να καταστω τον εαυτο μου παρατηρητη ,η.... να μην μπερδευω τις αισθησεις μου με αυτο που ειμαι


Αυτη ειναι και η απαντηση μου, σε καποιον που θα με ρωτουσε, , αν εχω δει τον εαυτο μου να αλλαζει, μεσα απο αυτην την διαδικασια

Ομως ειναι μια ερωτηση χωρις νοημα [για μενα ] γιατι ειναι εξω απο το πεδιο της αναζητησης και της ερευνας , δεν ειναι στην στιγμη μου ,


Ανηκει καθαρα στον ΝΟΥ

Ισως μια τετοια απαντηση ομως, να κινουσε το ενδιαφερον καποιου , να ασχοληθει , με αυτο που εγω προτεινω , και να εξετασει τις ιδεες που προτεινω

Ο δρομος ξεκιναει στο σωμα με τις 5 αισθησεις δρομος
Να ξυπνας σημαινει να τις χρησιμοποιεις χωρις να τις μπερδευεις με εσενα

Edited by - xristosxatz on 26/05/2014 17:09:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 46 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy