ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Επιγνωση
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 46
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2018, 14:35:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τι καρνάβαλος θεέ μου;
Άκου εκεί 'έγραψα επιστολή απολογίας'...δεν ντρέπεσαι ρε ψευτράκο?

Ανδρέα, βεβαίως και να το σταματήσουμε. Μήπως όμως 1) να βεβαιώσεις ότι ουδέποτε έστειλα καμία επιστολή σε εσάς, και 2)να στέλνατε μία επιστολή επί προσωπικού στον συγκεκριμένο καραγκιόζη;

Ενοχλεί το φόρουμ συστηματικά εδώ και πολλά χρόνια, και δυστυχώς πάντα κάποια μέλη θα τού βάζουν πλάτες...

Δηλαδή μπουκάρει χθες και λέει στην κοπελίτσα 'τράβα πηδήξου μωρή' και ένα σωρό άλλα...και δεν με νοιάζει αν η κοπελίτσα παριστάνει το θύμα ή όχι...και μόνο στην μικρή πιθανότητα να λέει την αλήθεια χρειάζεται προσοχή...και αντί για προσοχή έχεις το συμπλεγματικό αυτό τρολ να την τρελαίνει στην παρενόχληση και προσβολή...ωραία...


Έλα, τελείωνε απίθανε. Όταν λέω "επιστολή με σφραγίδες και υπογραφές" εννοώ αυτό που κάνεις. Το απολογητικό σου υφάκι και τα απολογητικά σου σεντόνια που παρακαλάς να σε υποστηρίξουν και τις προσωπικές σου γνωριμίες με την διαχείριση. 'Ντάξει, το καταλάβαμε ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2018, 14:36:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και τι να κάνω βρε Κωστα; να του κάνω μήνυση;
εσείς τσιμπάτε δε φταίει ο zip.
Σε παρακαλώ να μην το συνεχίσουμε άλλο.
(οι αλλοι δυο συμφώνησαν)
δεν είχε ποτέ νόημα ολη αυτή η κόντρα. πέρασαν τα χρόνια, νισάφι πια!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2018, 14:36:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εσένα σε εκτιμώ Pythagora διότι μιλάς με επιχειρήματα και δεν προσβάλλεις, και τον Heretic σέβομαι (παρά το γεγονός ότι με εκνευρίζει πάρα πολύ στα πολιτικά), και τον Agnostic εκτιμούσα για την καθαρή σκέψη που είχε, και όλους όσους ανέφερες, και τον Αμεινία εκτιμούσα παρότι μού είχε επιτεθεί προσωπικά...

Ψέματα σου λέει Μητσάρα μου !!! ... μην τον πιστεύεις ...

Edited by - kangaro on 17/07/2018 14:38:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2018, 14:40:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
δεν είχε ποτέ νόημα ολη αυτή η κόντρα. πέρασαν τα χρόνια, νισάφι πια!

Α, ρε αιθέρα ... πως περάσαν τα χρόνια ρε φίλε ... Πω, πωω, τι θυμάμαι απ' αυτό το φόρουμ ; Kόντρες, βρυσίδια, καντήλια ... αλλά και τραπέζια στον Αϊ Γιάννη στις Σέρρες, πέστροφες, συναντήσεις στο εργαστήρι, στην Θεσσαλονίκη, στην Μονή Λαζαριστών, κουβέντες, άπειρες συζητήσεις ... τι ωραία ρε φίλε ...

Edited by - kangaro on 17/07/2018 14:41:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2018, 14:41:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Έλα, τελείωνε απίθανε. Όταν λέω "επιστολή με σφραγίδες και υπογραφές" εννοώ αυτό που κάνεις. Το απολογητικό σου υφάκι και τα απολογητικά σου σεντόνια που παρακαλάς να σε υποστηρίξουν και τις προσωπικές σου γνωριμίες με την διαχείριση. 'Ντάξει, το καταλάβαμε ...

Yποχωρείς ή μού φαίνεται;

Το 'υφάκι' μου έχει πολλές μορφές και τα εκφραστικά μου μέσα ποικίλλουν. 'Απολογία' εδώ μέσα δεν έχω κάνει ποτέ, ούτε επίσημη, ούτε ανεπίσημη...ίσα-ίσα έχω βαρεθεί να μου την πέφτουν οι άλλοι πρώτοι και στο τέλος να βγαίνω από πάνω...

quote:
Σε παρακαλώ να μην το συνεχίσουμε άλλο.
(οι αλλοι δυο συμφώνησαν)
δεν είχε ποτέ νόημα ολη αυτή η κόντρα. πέρασαν τα χρόνια, νισάφι πια!

Έχεις δίκιο, απλά έχω ένα θέμα με το bullying.
Από πολύ παλιά, από εποχές σχολείου, όποτε βλέπω χυδαία παρενόχληση και επίθεση τα παίρνω...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2018, 14:44:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Yποχωρείς ή μού φαίνεται;

Εγώ ; Τι λες ρε τρίχα ;

Απλώς σέβομαι τον Αιθέρα (αν και δεν τον ξέρω προσωπικά), απλώς τον γουστάρω και λέω 'ντάξει. Εις μνήμην παλιοτέρων ετών και εις μνήμην παλιοτέρων γνωριμιών με άλλα παιδιά ...

Άμα θες, το συνεχίζουμε ... Θες ;

Edited by - kangaro on 17/07/2018 14:47:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2018, 14:45:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλα ηταν... αν μερικοι δεν αλλαζαν τοσο πολυ ή αφηναν πισω τους εγωισμους και το εγωκεντρικο τους συστημα
θα πιναμε ακομα ενα κρασι

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2018, 14:49:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε φίλε, ήθελα να σε ρωτήσω αλλά δεν έβρισκα την ευκαιρία. Συναντιέστε ; ; Έρχεστε καθόλου βορά ; Θέλω να πω δηλ. βρίσκεστε ; Σε στυλ εργαστήρι και τέτοια ; Ομάδες ; Το συνεχίζετε το "εσωτερίστικο" ή το παρατήσατε ;

quote:
καλα ηταν... αν μερικοι δεν αλλαζαν τοσο πολυ ή αφηναν πισω τους εγωισμους και το εγωκεντρικο τους συστημα
θα πιναμε ακομα ενα κρασι

Καλά, μην κοιτάς εδώ μέσα. Έξω ρε παιδί μου, στην προσωπική επαφή. Το διαλύσατε ; Θέλω να πω δηλ. ο thoth, ο Πλωτίνος, βρίσκεστε με τα παιδιά ; Κρίμα πάντως αν αναφέρεσαι στις προσωπικές επαφές, εννοώ εκτός του φόρουμ, που δεν πίνετε ένα κρασί. Κρίμα, αυτό είναι λάθος φίλε ...

Πάντως από μένα, έχεις ανοιχτή πρόσκληση αδερφέ! Όποτε βρεθείς Σαλόνικα, μου λες, σου στέλνω telephone prive και το πίνουμε το κρασί. Όποτε γουστάρεις ... [ αν και μπορείς να με βρεις δηλ. και στο φεισμπούκι ]

Edited by - kangaro on 17/07/2018 14:56:17Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2018, 14:52:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τελευταία κρασοκατάνυξη, πριν 3 χρόνια νομίζω.
μετα άλλαξαν πολλά, κάποιοι συνεχίζουν prive θαρρώ.
ειναι δύσκολοι καιροί για "εσωτερικές" διαδικασίες

#θα κανονιστείΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2018, 14:56:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ειναι δύσκολοι καιροί για "εσωτερικές" διαδικασίες

Πάντα ήταν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2018, 14:59:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Άμα θες, το συνεχίζουμε ... Θες ;

Άλλη ώρα καρνάβαλε, τώρα σε βαρέθηκα και έχω και δουλειές...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2018, 15:00:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνώ σε αυτό, αλλά τώρα πια ακόμα κι αυτοί που το πάλευαν...παραιτήθηκαν
τους νικησε η μαζα,
ποσες μαχες να χασεις; χαθηκε και ο πολεμος πια.


καλο σας μεσημέρι κυριοι, κι ευχαριστώ για την κατανόηση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2018, 15:34:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μιας και θίξατε εμένα, πρέπει να υπαινιχτώ ότι το heretic μπορεί να είναι και ένα επαγγελματικό ψευδώνυμο, πληρωμένο τρολ της ΝτΠ δηλαδή, όπως έχουν υπαινιχτεί πολλάκις διάφοροι συνομωσιολόγοι. Μέχρι και κάποιος από το "παρεάκι" το πέταξε κάποια στιγμή στα νεύρα του, θίχτηκα ολίγον (και τρόλ ρε πστη μου; ) τώρα που το σκέφτομαι όμως δεν είναι και τόσο άσχημος τίτλος.

Βασικά ο λόγος που κυκλοφορούσα στο es όταν ήμουν read only, όπως και τωρα, ήταν και είναι ο αποκρυφισμός (αν θέλετε το πιστεύετε) και όχι ακριβώς ο εσωτερισμός ή η μεταφυσική (θεωρητική και πρακτική). Τα μάμπο-τζάμπο δηλαδή, διαβάζω μερικά από αυτά κατά καιρούς και ενημερώνομαι και παράλληλα τσεκάρω τι απήχηση και τάσεις κυκλοφορουν στον μέσο Ελληνα του χώρου. Έχω φτάσει στο συμπέρασμα ότι τα φόρουμ (γενικά) δεν είναι αντιπροσωπευτικά (για λόγους που είναι άλλο θέμα αν ξεκινήσω να παραθέτω), οπότε τα συμπεράσματά μου παραμένουν ασαφή.

Τώρα επειδή θα με έχετε δει να πολιτικολογώ, επιστημονικολογώ, φιλοσοφώ έως και εσωτερικολογώ ανάμικτα με Γαλλικά και σπανίως ραντεβού για φάπες με διάφορους τρόλ, τα τελευταία αποτελούν φυσική εκτόνωση και μάλλον τείνουν σε διασκέδαση παρά σε κάτι το σοβαρό. Τώρα όμως -μεταξύ μας- εσείς ρε παλικάρια, σας έκανα μια παραίνεση -πάλι στην πλάκα- να πάτε να παίξετε με τον zip κι εσείς πήγατε και πλακωθήκατε;

Ρε συ zip... αφού πάντως έχεις το επαρκές περιεχόμενο, γιατί πρέπει να αναλώνεσαι σε μόνο σε τρολιές; Εντάξει η θεωρία σου για τα μέλη του esoterica που καταλήγουν troll στέκει και είναι σεβαστή, αλλά μήπως καταντά αυτοεκπληρούμενη προφητεία;

quote:
Καλά ρε επιστήμονα, πιστεύεις πραγματικά πως εδώ μέσα μπήκε η Ναταλία ;;; Επικοινωνείς ;;;

Τώρα να σου πω. Μου πέρασε κάποτε, κάτι αμυδρά από το νου, αλλά μάλλον δεν... Να έχεις λέει, δημιουργήσει ΕΣΥ τον χαρακτήρα της Ν.Ρ; Με τίποτα δεν μπορώ να το πιστέψω, αλλά έτσι και ξαναεμφανιστεί και γράψει, εγώ θα προσκυνήσω το μεγαλείο σου. Αυτό όντως θα έχει ξεπεράσει ότι έχω δει κι έχω ακούσει. Αλλά δεν νομίζω.

Εντυπωσίασέ με λοιπόν, αν μπορείς πάντως...

Η κόλαση είναι άδεια και όλοι οι διάβολοι είναι εδώ (Ουίλιαμ Σαίξπηρ)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2018, 16:14:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χε,χε,χε ... γειά σου ρε Heretic

quote:
Ρε συ zip... αφού πάντως έχεις το επαρκές περιεχόμενο, γιατί πρέπει να αναλώνεσαι σε μόνο σε τρολιές;

Με προκαλούν ρε φίλε, γι' αυτό ... Αλλά πρόσεξε, δεν κάνω μόνο τρολιές. Αν μου το προσάπτεις αυτό, με αδικείς my friend. Συνήθως η γραφή μου είναι πολυ-επίπεδη. Δηλ. ακόμη και μέσα στην τρολιά - εκτός δηλ. εκείνων οι οποίες είναι σκέτο καντήλι - θα βρεις ένα σποράκι μυστικιστικής γνώσης (αν γνωρίζεις δηλ. από αυτά κι αν μπορέσεις να το διακρίνεις). Αλλά αυτό έρχεται με την τριβή ρε παιδί μου, με την κουβέντα. Δηλ. όσο προχωράει η κουβέντα και διαβάζω τον άλλον, μπορεί ας πούμε να τον τρολλάρω αλλά στην τρολιά μου, αν ο άλλος συνειδητοποιήσει τι του λέω και "απαγκιστρωθεί" ας πούμε από το γεγονός ότι με βλέπει ως τρολ, να είσαι σίγουρος, θα του κάνω καλό.

Επειδή αναφέρθηκε ο ΠΛΩΤΙΝΟΣ, ο οποίος ήταν όντως πολύ αξιόλογο μέλος και καλό παιδί, ο ΠΛΩΤΙΝΟΣ σε ένα θέμα μου είχε πει το εξής :

quote:
ΠΛΩΤΙΝΟΣ σε http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=6492

Όντως Ντέβα σε παρακολουθώ με ιδιαίτερο ενδιαφέρον διότι γνωρίζεις να σκέφτεσαι. Και όχι μόνο γνωρίζεις να σκέφτεσαι, αλλά όπως μάλλον δείχνουν τα γραφώμενα σου, έχεις κατακτήσει το σημείο εκείνο που «γεννάς γνώση», σημείο πραγματικά κομβικό όπως νομίζω στην ζωή ενός ανθρώπου.


Φίλε, ειλικρινά ... όταν το διάβασα αυτό χάρηκα. Αυτή η κουβέντα του είχε πολύ μεγάλη αξία για μένα. Είναι η παραδοχή, όχι από τον εαυτό μας, από τους άλλους. Και αυτό είναι το σημαντικότερο ...

quote:
Εντάξει η θεωρία σου για τα μέλη του esoterica που καταλήγουν troll στέκει και είναι σεβαστή, αλλά μήπως καταντά αυτοεκπληρούμενη προφητεία;

Κοίτα, δεν θεωρώ τον εαυτό μου τρολ. Αν τον θεωρούσα, να είσαι σίγουρος πως θα έβγαινα και θα το έλεγα. Θα έλεγα "είμαι τρολ ρε παιδιά, 'ντάξει, τι να κάνω ;". Αυτό, μπορεί να σου διαβεβαιώσει και ο Μήτσος, που με ξέρει προσωπικά.

quote:
Τώρα να σου πω. Μου πέρασε κάποτε, κάτι αμυδρά από το νου, αλλά μάλλον δεν... Να έχεις λέει, δημιουργήσει ΕΣΥ τον χαρακτήρα της Ν.Ρ; Με τίποτα δεν μπορώ να το πιστέψω, αλλά έτσι και ξαναεμφανιστεί και γράψει, εγώ θα προσκυνήσω το μεγαλείο σου. Αυτό όντως θα έχει ξεπεράσει ότι έχω δει κι έχω ακούσει. Αλλά δεν νομίζω.

Όχι, όχι, δεν ήμουνα εγώ εκείνο το μέλος που μπήκε ως Ναταλία. Βασικά, με ψευδώνυμο μπήκε, αλλά ισχυριζόταν πως ήταν η Ναταλία. Εγώ υποπτεύομαι ποιος ήταν. Κοίτα, εκείνη την εποχή είχα κάποιες περιπέτειες με πρόσωπα από άλλο φόρουμ. Πιθανώς λοιπόν επειδή γνώριζαν πως γράφω στο esoterica, έφτιαξαν αυτόν τον χαρακτήρα για να με τρομάξουν. Τώρα, μπορεί να ήταν στημένο και από την διαχείριση αλλά δε το πολυπιστεύω αυτό, δηλ. θα ήταν πολύ μεγάλη μαγκιά να το κάνουν, υπερβολικά έξυπνο. 'Ντάξει, τα παιδιά είναι ξύπνια, αλλά όχι για να φτάσουν σ' αυτό το σημείο. Από την μεριά μου, μακάρι να ήταν στημένο, γιατί μπορεί να εμφανισθεί ξανά αυτός ο χαρακτήρας, θέλω να πω δηλ. πως αν τον έφτιαξε η διαχείριση, ε, θα μπορεί να τον "ενεργοποιήσει" ξανά. Αλλά δεν το πιστεύω.

Από την άλλη μεριά, εγώ δεν ήθελα θα δώσω έκταση - άλλωστε, δεν είχα κάνει κάτι παράνομο ή ποινικά κολάσιμο ας πούμε - γιατί ήδη βρισκόμουν σε δύσκολη θέση λόγω άλλων κατηγοριών από κάποια άλλα άτομα, όχι του esoterica.

Αλλά ρε φίλε μου, να σου πω και κάτι ... Αν ήμουν εγώ αυτός ο χαρακτήρας, γιατί λες πως θα προσκυνούσες το μεγαλείο μου ; Τι νόημα θα είχε ; Ένα παιχνίδι θα ήταν που απλώς εγώ ήμουν καλύτερος παίκτης και κέρδισα. So what δηλ. ; Προς τι ας πούμε το μεγαλείο και προς τι το προσκύνημα ; Όσο κι αν σου φαίνεται παράξενο, εγώ το esoterica το αγαπάω. Έγω γράψει και σε άλλα φόρουμ, αλλά ελάχιστα πράγματα σε σχέση με ότι έχω γράψει και ότι έχω πει στο esoterica. Μπορεί να το βρίζω, μπορεί να τα ρίχνω στην διαχείριση, να τα σπάω, να με διαγράφουν, να ξαναφτιάχνω άλλους λογαριασμούς, αλλά πίσω από όλα αυτά υπάρχει μια επαφή. Τόσο με τα παιδιά παλιά και με κάποια μέλη ακόμη ενεργά, όσο και με αυτό το interface του SNITZ 2000, το παλιό, το ξεχασμένο και το αναχρονιστικό.

*Πάντως, εγώ μιλάω στο facebook με την Ναταλία. Την πραγματική δηλ. και η ίδια κάνει like σε πολλά σχόλιά μου σε δημοσιεύσεις της. Αν ήταν η ίδια που ήρθε εδώ, πως το κόβεις ; Θα γινόταν αυτό ;

Edited by - kangaro on 17/07/2018 16:35:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2018, 17:17:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάμε τώρα στην κοπελίτσα, την Γιωργίτσα ή όπως αλλιώς την λένε. Αυτό που της λείπει, κατ' εμέ τον άσχετο, είναι η δράση. Βλέπεις, αν μιλήσεις λίγο μαζί της, όχι να την χαϊδέψεις, λίγο να την γρατζουνίσεις, έχει μέσα της μια μικρή φλογίτσα που θα πάρει μπρος και θα σου πετάξει το καρφάκι της. Και καλά θα κάνει. Έτσι πρέπει. Αν δεν αντιδρούσε διόλου θα ήταν πεθαμένη. Πρέπει λοιπόν με κάποιον τρόπο να ξυπνήσει μέσα της αυτή η φλογίτσα. Να πάρει μπρος και να γίνει φωτιά. Αυτό μπορεί να το πετύχει ο οποιοσδήποτε. Αρκεί να έχει χρόνο να ασχοληθεί μαζί της.

Εγώ π.χ στην αρχή της είπα πως το πρόβλημά της είναι η αγαμία. Νομίζεις πως το είπα, επειδή ήθελα να την προσβάλω ; Ναι! ήθελα να την προσβάλω, αλλά όχι με την συνήθη έννοια της προσβολής που την καταλαβαίνουν οι περισσότεροι. Ήθελα να τσεκάρω αν θα προσβληθεί. Αν μπορεί δηλ. να προσβληθεί σε θέματα σεξουαλικής φύσεως για να καταλάβω τι παίζει και με κάποια άλλα κέντρα της μηχανικότητάς της. Όπως είδες δεν αντέδρασε. Δεν βγήκε να μου πει "ε, ρε καραγκιόζη με προσβάλεις!". Κάτι δείχνει αυτό. Αντιθέτως όμως όταν της είπα "είσαι κακομαθημένο", αμέσως αντέδρασε. Γιατί ; Γιατί είναι κακομαθημένη και το ξέρει και η ίδια. Ακριβώς πάνω σ' αυτό, πρέπει να δουλέψει με τον εαυτό της! Ακριβώς πάνω σ' αυτό! Αλλά μπορεί ; Όχι βέβαια! Κανένας δεν μπορεί! Μπορεί μονάχα αυτός που πραγματικά θέλει να ασχοληθεί με τον εσωτερικό του κόσμο.

Φίλε, όλο αυτό το παιχνίδι, θέλει χρόνο, θέλει υπομονή, εγκράτεια, αλλά πάνω απ' όλα θέλει επαφή. Προσωπική επαφή, όχι γράμματα σε μια οθόνη. Για να αποκτήσει δράση το παιχνίδι, πρέπει να προκαλέσεις ένα σοκ. Σοκ το λένε κάποιοι, σπινθήρα πες το, ανάφλεξη, σκάει το ποπ-κορν το λέει ο άλλος. Και σωστά το λένε όλοι. Πρέπει να σκάσει το ποπ-κορν δηλ. Πώς θα σκάσει το ποπ-κορν μέσα από μια οθόνη ; Γίνεται ; Φίλε μου, δεν γίνεται. Γιατί ; Γιατί αυτό που εγώ το προκαλώ για να σκάσει το ποπ-κορν, εσύ το βλέπεις ως βρισιά, ως προσβολή με την κακή έννοια.

Γι' αυτό πάντα, αυτού του είδους η επικοινωνία αποτυγχάνει.

Εγώ θα μπορούσα να ασχοληθώ με τον οποιονδήποτε. Όταν κάποιος έρχεται και μου λέει "έχω αυτό το πρόβλημα, πες μου τι να κάνω", το πρώτο πράγμα που κάνω είναι να τον κοιτάξω στα μάτια και να του πω "ρε μαλκα, λες αλήθεια ;". Οι περισσότεροι, άμα τους το πεις αυτό το σκέφτονται, κοντοστέκονται. Ξέρεις γιατί ; Γιατί άμα τους ρωτήσεις την επόμενη ώρα - όχι μέρα - την επόμενη ώρα για το πρόβλημά τους, θα σου πουν ένα τελείως διαφορετικό πρόβλημα! Τι σημαίνει αυτό ; Σημαίνει πως οι περισσότεροι δεν ξέρουν πραγματικά ποιο είναι το πρόβλημά τους. Η κοπελίτσα λοιπόν, θέλει μια σφαλιάρα, θέλει να αποκτήσει ένα πρόβλημα, στην πραγματικότητα δεν έχει! Νομίζει πως έχει.

Ε, τώρα ρε φίλε, παλιότερα το έκανα. Τώρα, δεν είμαι σε φάση να μοιράζω προβλήματα, ούτε να ρίχνω σφαλιάρες. 'Ντάξει, αν μου ρίξουν, θα ρίξω, αλλά έτσι στο ξεκάρφωτο, όχι.

Τώρα, μπορεί να ψάχνει το άτομο για κανέναν γκουρού. 'Ντάξει, esoterica είναι αυτό, εδώ υπάρχουνε. Βλέπεις ότι με αυτούς που το παίζουν γκουρού, συζητάει.

Στο παρελθόν, έχω κάνει και τον γκουρού. Δεν φτουράει. Δεν φτουράει γιατί ο άλλος πέρνει τις ερωτήσεις σου ως ένα είδος ανάκρισης. Δηλ. ο γκουρού τι κάνει ; Ακούει και σε κάποια στιγμή, ωπ, σε ρωτάει.

Κατ' αρχήν, πρέπει κάποιος να μάθει να λέει την αλήθεια. Μονάχα έτσι θα έχουνε κάποιο νόημα οι απαντήσεις του. Αν λέει ψέματα - που όλοι λένε ψέματα, ακόμη κι όταν θέλουν να πουν την αλήθεια - δεν πρόκειται να βγάλεις άκρη. Εσύ θα μπερδευτείς, αυτός θα είναι ξεμπερδεμένος. Και στο τέλος, θα σου πει "ρε μαλκα, ανάκριση μου κάνεις ;". Βράσε ρύζι ρε φίλε ... βράσε ρύζι καλύτερα.

Είδες, άμα την ρωτήσεις "ποιο είναι ΑΚΡΙΒΩΣ το πρόβλημά σου;", δεν απαντάει, δεν το ξέρει. Και που να την δυσκολέψεις ακόμη περισσότερο και να την ρωτήσεις "ποιο είναι αυτήν την στιγμή το πρόβλημά σου ;". Αυτό, γι' αυτήν φαίνεται πιο εύκολο να το απαντήσει. Γιατί μπορεί να σου απαντήσει "φίλε, πιάστηκε ο κώλος μου να σου γράφω για να σε εντυπωσιάσω!". Αλλά τότε, η απάντηση στο πρόβλημά της είναι πολύ απλή ...

"σήκω από την καρέκλα, βλάκα!"


Edited by - kangaro on 17/07/2018 17:41:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Empty Space
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


67 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2018, 17:57:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Empty Space  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι αλήθεια αυτό, ότι χρειάζομαι ένα πραγματικό πρόβλημα για να αντιδράσω και να κάνω την εκκίνηση, εσύ το λες σφαλιάρα εγώ μπορεί να το πω απώλεια ενός αγαπημένου προσώπου που μέχρι τώρα έχω δεδομένο. (χτύπα ξύλο όμως)..
Ξέρω πως κάποια στιγμή θα συμβεί κι αυτό.
Μάλλον κι αυτό σφαλιάρα είναι.
Όμως υπάρχει πιθανότητα (μεγάλη) ακόμα και τότε να μην ξυπνήσω.
Ο λόγος είναι πως η κατάστασή μου έχει παγιωθεί.
Έξις δευτέρα φύσις που λένε.
Είναι πολύ δύσκολο να βγω απ' την αδράνεια. Με έλκει σαν μαγνήτης.
Εδώ μπάνιο πρέπει να κάνω και το βλέπω αγγαρεία.
Κάποιες μέρες είμαι καλύτερα δε λέω. Είμαι λίγο πιο δραστήρια, δηλ. μπορεί να βγω και μια βόλτα, αλλά μέχρι εκεί.
Μην μου πεις για κάτι που πρέπει να γίνει, εκεί βγάζω εξανθήματα, αρρωσταίνω, πέφτω κάτω και κάνω την άρρωστη.
Δεν αντέχω την παραμικρή πίεση.
Ακόμα και τη βόλτα που υποτίθεται πως με χαλαρώνει, το σκέφτομαι πολλές φορές, να βγω? να μη βγω? ποιος τρέχει τώρα...

Οπότε νομίζω πως αν δεν έχω στο μέλλον πια την οικονομική άνεση που έχω τώρα, δεν θα βγω να δουλέψω αλλά είτε θα κάτσω στο σπίτι και θα τη βγάζω σε άθλια κατάσταση μέχρι να σβήσω ή αν μου πάρουν και το σπίτι θα καταλήξω άστεγη..

Βλέπω τη δουλειά σαν ένα βουνό, σαν μπαμπούλα και από άποψη συναναστροφών όπου με το παραμικρό πληγώνομαι και κλείνομαι στον εαυτό μου, (και σε μια δουλειά δεν είσαι μόνος σου, πάντα είσαι σε συνεργασία με κάποιους, ό,τι δουλειά και να' ναι), και από άποψη της ίδιας της φύσης της δουλειάς, γιατί πρέπει κάτι να κάνεις κάθε φορά, υπάρχουν ευθύνες και υποχρεώσεις..

Και αν είναι να στενοχωριέμαι διπλά από ότι όταν κάθομαι σπίτι, γιατί να δουλέψω?
Βέβαια και στο σπίτι στενοχωριέμαι γιατί πιέζομαι από μόνη μου αλλά για βάλε και την πίεση της δουλειάς..
Δεν έχω δουλέψει ποτέ ουσιαστικά.. Μόνο απόπειρες έχω κάνει αλλά κάτι έχω καταλάβει..
Και δεν είναι μόνο η δουλειά.. Και στο σχολείο όταν έπρεπε να διαβάσουμε, δουλειά ήταν κι αυτό.
Τότε μπορούσα να το κάνω. Τώρα αδυνατώ..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2018, 18:09:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάντως να γράφεις και να διαβάζεις, ξέρεις. Κάτι είναι κι αυτό ...

Κοίτα κοπελιά, πρέπει να μου πεις τι ακριβώς ψάχνεις. Μάλλον, να στο πω διαφορετικά : Ποια θες να γίνεις ;

Πρόσεξε : στην πραγματικότητα δεν υπάρχει το "είναι". Το "είναι" το χρησιμοποιούμε απλώς στην γλώσσα μας για να επικοινωνούμε καλύτερα. Τίποτε δεν είναι. Τα πάντα είναι γίγνεσθαι. Συνεπώς, η ερώτηση δεν είναι : "Ποια είσαι και τι ψάχνεις ;" αλλά "ποια γίνεσαι και ποια θες να γίνεις ;"

Το πρώτο μέρος της ερώτησης "ποια γίνεσαι" το έχεις απαντήσει. Όλα όσα γράφεις, δείχνουν το ποια γίνεσαι. Γίνεσαι νωχελική, βαριέσαι, δεν έχεις διάθεση, κτλ. Όλα όσα λες, δεν είσαι. Απλώς γίνεσαι. Πες μου όμως τώρα :

ποια θες να γίνεις ;

Επακριβώς όμως. Μπορείς να μου απαντήσεις σ' αυτό ; Πρέπει να μου πεις την αλήθεια όμως αλλιώς δεν μπορώ να κάνω τίποτε για σένα. Ξεκίνα από το πιο απλό πράγμα ... το πιο ηλίθιο, το πιο χαζό, το πιο εύκολο για σένα. Αρκεί να μου πεις την αλήθεια. Αν σου φαίνεται δύσκολη η ερώτηση, βάλε ένα "σαν" μπροστά της. Δηλ. κάνε την "σαν ποια θες να γίνεις ;".

[ Όταν παρομοιάζουμε τον εαυτό μας με κάποιον άλλον, κάποιον που τον έχουμε ως πρότυπο ας πούμε, τότε μπορούμε πιο εύκολα να απαντήσουμε σ' αυτήν την ερώτηση και χωρίς να διατρέχουμε κίνδυνο να παρεξηγηθούμε ]

Edited by - kangaro on 17/07/2018 18:22:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2018, 18:22:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Μιλάμε για παραλήρημα βλακείας και ψεμάτων. Και ο φαιδρός αυτός τύπος κυκλοφορεί ελεύθερος αντί να τον μαζέψει ο μπόγιας...

quote:
Βασικά, με ψευδώνυμο μπήκε, αλλά ισχυριζόταν πως ήταν η Ναταλία

Τελείς ακόμα σε άρνηση...Ήταν όντως η κόρη του Ρασούλη πανίβλακα! Με δέκα διαφορετικούς τρόπους ταυτοποιήθηκε. Και όταν το κατάλαβες χέστηκες πάνω σου...Άσε που της είχα κάνει μία πολύ συγκεκριμένη ερώτηση περί του συγκροτήματος που τραγουδούσε, μού έδωσε μία πολύ συγκεκριμένη απάντηση, και αμέσως κατάλαβα ότι είναι όντως εκείνη.

quote:
Εγώ υποπτεύομαι ποιος ήταν.

Ο κλασικός μπετόβλακας συνωμοσιολόγος...που αρνείται να δεχτεί την πραγματικότητα και φαντασιώνεται σενάρια...

quote:
Πάντως, εγώ μιλάω στο facebook με την Ναταλία. Την πραγματική δηλ. και η ίδια κάνει like σε πολλά σχόλιά μου σε δημοσιεύσεις της. Αν ήταν η ίδια που ήρθε εδώ, πως το κόβεις ; Θα γινόταν αυτό ;

Έλα ρε, σοβαρά??...έχε χάρη που βαριέμαι να την ψάχνω να την ρωτήσω!!!


quote:
Επειδή αναφέρθηκε ο ΠΛΩΤΙΝΟΣ, ο οποίος ήταν όντως πολύ αξιόλογο μέλος και καλό παιδί, ο ΠΛΩΤΙΝΟΣ σε ένα θέμα μου είχε πει το εξής :

Εντάξει όλοι κάνουμε λάθη, και ο αγαπητός Βασίλης δεν είναι εξαίρεση Εδώ κάποτε κολακεύαμε όλοι μαζί απαρτία τον Κηφέα για το πόσο ωραία τα λέει, σε εσένα θα κωλώναμε? Στην ανώνυμη μασκαράτα του διαδικτύου είναι πανεύκολο για κάποιον να υποδυθεί τον ψευτο-γκουρού πουλώντας πνεύμα...

Και εντάξει ρε καρνάβαλε, μπορεί όντως να'χες πει και εσύ δυο-τρεις νόστιμες αμπελοφιλοσοφίες, μαζί με άλλους εκατό που κι εκείνοι μπορεί να είπαν μερικά καλά. Ε και??? Ε και?? Ποιά αναγνώριση, μάς δουλεύεις? Στην πράξη δείχνει ο καθένας το μέταλλό του, και εσύ έχεις αποδείξει προ πολλού πόσο μεγάλο νούμερο είσαι.

quote:
Κοίτα, δεν θεωρώ τον εαυτό μου τρολ.

Δεν ξέρω τι θα πει 'τρολ', αυτό που βλέπω είναι ένας καράφλας με πληθώρα συμπλεγμάτων και περίσσευμα χολής.
Ώπα εντάξει, συγγνώμη για το 'καράφλας'...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Empty Space
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


67 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2018, 18:23:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Empty Space  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ξέρω ποιο είναι το πρόβλημά μου, απλά όταν με ρωτάτε και πώς έφτασα σε αυτό το σημείο, εκεί δυσκολεύομαι να απαντήσω.
Το πρόβλημά μου είναι απλό και από εκεί ξεκινάνε όλα τα άλλα που λέω και τα οποία φαίνονται άσχετα αλλά δεν είναι.
Όλα συνδέονται.

Το πρόβλημά μου λοιπόν είναι πως δεν έχω διάθεση για ζωή, δεν έχω κίνητρο και μέσα σε όλα το έχω αναφέρει κι αυτό.
Αυτό είναι το καθαρό πρόβλημα. Βιολογικά ζω αλλά ψυχικά δεν ζω!

Τώρα οι λόγοι που με έχουν οδηγήσει σε αυτήν την κατάσταση είναι πολλοί και αυτοί ίσως να σε μπερδεύουν.
Είναι πχ το γεγονός ότι θα γεράσω και θα πεθάνω, που μου αφαιρεί την όρεξη να ζήσω.
Είναι το ότι έχω μεν γύρω μου ανθρώπους να με αγαπάνε αλλά δεν έχω ανθρώπους να μπορώ να επικοινωνήσω ουσιαστικά. Έχει διαφορά.
Ίσως κι εγώ έχω χάσει πια την ικανότητα για ουσιαστική επικοινωνία, αφού σε όλους βρίσκω ελαττώματα, κάτι να μην μ' αρέσει και τους απορρίπτω, λες κι εγώ δεν έχω ελαττώματα.
Έχω αλλά δεν τα βλέπω..
Μόνο εκείνον που με απέρριψε δυσκολεύομαι ακόμα, ύστερα από τόσα χρόνια, να τον απορρίψω κι εγώ.
Του έχω βρει κι εκείνου κουσούρια αλλά συνήθως δεν τα σκέφτομαι αυτά.
Έρχονται στιγμές που τον ξανασκέφτομαι κι ας με έβλαψε ποικιλοτρόπως.
Οπότε νιώθω μόνη. Απελπιστικά μόνη.

Κι εκεί έρχονται και οι μεταφυσικές ανησυχίες.
Αν δεν βρίσκω στον κόσμο ενδιαφέρον, μήπως να το βρω στον άλλο κόσμο? στο υπερφυσικό?
Μήπως να το ψάξω με διαλογισμό? μήπως να γίνω μοναχή?

Δεν μου είναι κι εμένα τελείως ξεκάθαρες οι αιτίες γιατί είναι αλήθεια πως το πρόβλημα παίρνει διάφορες μορφές κάθε φορά, αλλά παραμένει πρόβλημα.
Κάτι που να με εμποδίζει να ζήσω.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2018, 18:27:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο πεταμένος κομπλεξικός έχασε την μάχη και συνεχίζει ...

Μιλάω με την Γεωργίτσα, βλαμένε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2018, 18:33:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το πρόβλημά μου λοιπόν είναι πως δεν έχω διάθεση για ζωή, δεν έχω κίνητρο και μέσα σε όλα το έχω αναφέρει κι αυτό. Αυτό είναι το καθαρό πρόβλημα. Βιολογικά ζω αλλά ψυχικά δεν ζω!

Φίλους έχεις ; Φίλες ;

quote:
Είναι το ότι έχω μεν γύρω μου ανθρώπους να με αγαπάνε αλλά δεν έχω ανθρώπους να μπορώ να επικοινωνήσω ουσιαστικά. Έχει διαφορά.

Τι εννοείς πως δεν μπορείς να επικοινωνήσεις ουσιαστικά ;

quote:
Ίσως κι εγώ έχω χάσει πια την ικανότητα για ουσιαστική επικοινωνία, αφού σε όλους βρίσκω ελαττώματα, κάτι να μην μ' αρέσει και τους απορρίπτω, λες κι εγώ δεν έχω ελαττώματα. Έχω αλλά δεν τα βλέπω..

Η απάντηση είναι απλή : Σταμάτα να βρίσκεις σε όλους ελαττώματα και βρες τα δικά σου. Μπορείς να το κάνεις ;

quote:
Μόνο εκείνον που με απέρριψε δυσκολεύομαι ακόμα, ύστερα από τόσα χρόνια, να τον απορρίψω κι εγώ.

Ρε κοπελιά, κι εμείς αγαπήσαμε αλλά δεν κάναμε έτσι ...

quote:
Οπότε νιώθω μόνη. Απελπιστικά μόνη.

Κι αν είσαι μόνη, δεν είσαι η μόνη. Αλλά εδώ ασχολούμαστε με την πάρτη σου 10 άτομα ... Τι σκατά μόνη είσαι ;

quote:
Αν δεν βρίσκω στον κόσμο ενδιαφέρον, μήπως να το βρω στον άλλο κόσμο? στο υπερφυσικό?

Δεν υπάρχει άλλος κόσμος για σένα. Αυτός είναι. Ο άλλος είναι για τους άλλους ...

quote:
Μήπως να το ψάξω με διαλογισμό? μήπως να γίνω μοναχή?

Καλή σκέψη ... ξέρω ένα μοναστήρι, θες να του πω για σένα ;


Edited by - kangaro on 17/07/2018 18:41:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Empty Space
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


67 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2018, 18:41:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Empty Space  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλή ερώτηση (σαν ποια θέλω να γίνω).. μμμ...
εμμ..
κοίτα είναι δύσκολη η ερώτηση..
ντρέπομαι να την απαντήσω..
δεν υπάρχει κάποια ή κάποιος που θέλω να του/της μοιάσω αν και θα μπορούσαν να είναι πολλοί απ' τη στιγμή που δεν έχω καταφέρει κάτι μέχρι στιγμής στη ζωή μου, οπότε όλοι οι άλλοι είναι κάπως πιο μπροστά από μένα και θα ήταν λογικό να θέλω να τους μοιάσω..

Η πρώτη σκέψη που έκανα είναι κάτι που ντρέπομαι να το πω, γιατί το πιθανότερο να με κοροϊδέψεις.
Είναι κάτι που δεν γίνεται βασικά για να σε κατατοπίσω κάπως.
Οπότε αφού δεν γίνεται πάω στην αμέσως επόμενη σκέψη που θεωρώ εφικτή.

Βασικά άσ' το.. δεν ξέρω ποια θέλω να γίνω..
Το έχω σκεφτεί άπειρες φορές με την ερώτηση "τι θέλω αληθινά να κάνω στη ζωή μου" και τη μία λέω φιλόσοφος, την άλλη ψυχαναλύτρια, την παράλλη μοναχή..

Σε πρώτη φάση αυτό που θέλω να γίνω είναι χαρούμενη και αν καταφέρω και βρω τη χαρά και την ελπίδα, πιστεύω κάτι θα βρεθεί..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2018, 18:42:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σε πρώτη φάση αυτό που θέλω να γίνω είναι χαρούμενη και αν καταφέρω και βρω τη χαρά και την ελπίδα, πιστεύω κάτι θα βρεθεί..

Ωραία, σκάσε μου ένα χαμόγελο τότε ...

(γ@μώ την τρέλα μου μέσα ...)

Edited by - kangaro on 17/07/2018 18:54:15Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2018, 18:45:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Έτσι μπράβο, στο μόκο...άντε μην βρω το thread με την κόρη του μακαρίτη και γελάσει και το παρδαλό κατσίκι!
Άντε γεια (γουσούφ-μπουλούτ)...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2018, 18:48:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρες το ρε παπάρα, βρες το ... στ' αρχiδια μας.

Γιωργίτσα, θα μου σκάσεις ένα χαμογελάκι να γουστάρουμε ;

Άντε γιατί ο άλλος λύσσαξε ... τον τάπωσε ο αιθέρας και βγάζει σπυριά ...

*Heretic, η θεωρία των τρολ επαληθεύεται. Αυτός στην πραγματικότητα - είδες σιγά σιγά πως βγαίνει ο πραγματικός του εαυτός ; - είναι η κορυφή των Τρολ. Δες παρακάτω και θα καταλάβεις ... και που να ασχοληθεώ και μαζί του στα σοβαρά, ε ; Όχι απλώς θα τον ξεβρακώσω, θα του φορέσω και στριγκάκι σιγά σιγά και θα τον βγάλω να κάνει παρέλαση με το Τζεϊσον - Αντιγόνη

Edited by - kangaro on 17/07/2018 19:00:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2018, 18:55:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Βρε τράβα σφράγισε καμιά γίδα...


Εντωμεταξύ το παρόν θέμα με τις παράλληλες συζητήσεις έχει ξεφύγει σε σουρεάλ επίπεδα Όποιος το διαβάζει θα έχει λυθεί στα γέλια...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Empty Space
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


67 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2018, 18:55:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Empty Space  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μιλάμε λίγο με χρονοκαθυστέρηση, σαν το ήχο με την εικόνα όταν δεν συγχρονίζονται..

Όταν λέω δεν μπορώ να επικοινωνήσω ουσιαστικά εννοώ να υπάρχει αυτή η χημεία που αναφέρθηκε πιο πάνω..
Και δεν εννοώ μόνο σε μια σχέση με το άλλο φύλο, εννοώ δεν υπάρχει γενικά χημεία ούτε συντονισμός στο ίδιο μήκος κύματος..
Κάπου οι σχέσεις μου με τους ανθρώπους έχουν γίνει τυπικές, ξερές, άνοστες, ενώ δεν ήμουν τέτοιος άνθρωπος!

Μόνη αισθάνομαι για το λόγο που εξήγησα πιο πάνω..
Ενώ μπορώ να έχω μια τυπική επικοινωνία δεν βρίσκω πού έχω βάλει το αλάτι και το πιπέρι!
Αλλά αυτό είναι η αντανάκλαση του ψυχισμού μου.

εμμ ναι σχετικά με το μοναστήρι, δεν έχω πάρει ακόμα την απόφαση..
Και πραγματικά θα με βοηθούσε αν το αποφάσιζα να μιλούσες για μένα!!
Γιατί πήγαινα παλιά σε έναν παπά πολύ καλό, αλλά λόγω του ότι όλα τα παρατάω έτσι βαρέθηκα να πηγαίνω και στην εκκλησία και έχω να πατήσω σε εκκλησία κοντά 2 (ή 3 δεν θυμάμαι) χρόνια τώρα..
Οπότε θα δυσκολευόμουν να πάω να του μιλήσω για αυτό το θέμα έτσι στο ξεκάρφωτο..
Οπότε είναι κι αυτό ένα θέμα..
Προϋπόθεση για να με πάρουν στο μοναστήρι είναι να πιστεύω στο Χριστό και να μην τον αμφισβητώ ή να ακολουθώ όλα όσα μου λένε και να κάνω ό,τι μου λένε..
Είναι λίγο δύσκολο κι αυτό..
Αλλά αν το αποφασίσω, θα σου πω..
Βασικά μήπως θες να μου πεις το μοναστήρι να το έχω υπόψιν μου τουλάχιστον?
Δεν θα πάω να τους πω "γεια σας ήρθα" απλά να έχω μια εικόνα..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2018, 19:01:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε συ, σκάσε μου ένα χαμόγελο. Τόσα πολλά ζητάω ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2018, 19:02:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Και πραγματικά θα με βοηθούσε αν το αποφάσιζα να μιλούσες για μένα!!

Βέβαια ποιά πλάκα...εδώ τα πράγματα σοβαρεύουν...Αντρέα, μήπως να επιληφθείς της κατάστασης...για μοναστήρια ακούω, με τον zip να μεσιτεύει την μεταφορά της Γιωργίτσας σε μονή...δεν ξέρω αν πρέπει να γελάσω, να κλάψω ή απλώς να κουνήσω την κεφάλα μου με περίσκεψη...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2018, 19:03:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Βρε τράβα σφράγισε καμιά γίδα...

Οι σφραγίδες καταργήθηκαν άσχετε. Μπήκαμε στην εποχή του ICISnet ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 46 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy