ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Άγγελοι εξ' ουρανού. Υπάρχουν;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 7
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Uriel ο Εωσφόρος
Νέο Μέλος

Greece
15 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2003, 00:30:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Uriel ο Εωσφόρος  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Uriel ο Εωσφόρος  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Uriel ο Εωσφόρος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όπως βλέπετε, υπογράφω με το όνομα Uriel (Ουριήλ στα ελληνικά). Σύμφωνα με όσα έχω βρεί και διαβάσει, είναι ένας από τους επτά αρχαγγέλους. Οι άγγελοι αναφέρονται σε πολές "θρησκείες" ως οι αγγελιοφώροι του (των) θεού (θεών). Παρά τις προσπάθειές μου, έχω βρεί ελάχιστα πράγματα πάνω σε αυτόν τον τομέα. Το Enochian Reference του Dee ήταν μια καλή αρχή αλλά με λίγα στοιχεία, τα οποία δεν αρκούσαν για να καλύψουν την δίψα μου για γνώση. Μάλιστα έτυχε να πέσω και πάνω στο κείμενο του Κέλσου σχετικά με τους αγγέλους.

Φίλε Κέλσο, για να μας παραθέτεις αυτά τα στοιχεία, σημαίνε ότι έχεις ασχοληθεί και γνωρίζεις αρκετά αυτό το θέμα. Σου ζητώ, καθώς και από όποιον άλλο γνωρίζει, να με ενημερώσεις περισσότερο κάθως και να με παραπέμψεις σε κείμενα που έχουν πληροφορίες.

Φυσικά, θα ήταν επικοδομήτικό να κάνουμε μία κουβέντα ανοιχτή σε όλους όσους ενδιαφέρονται, η οποία θα μείνει αποθηκευμένη στο χρονοντούλαπο αυτού του forum.

Υπάρχουν Άγγελοι;
Αν ναι, τι αντιπροσωπεύουν;

Θέλοντας να ανακαλήψει τον εαυτό του...

Uriel, ο Εωσφόρος.
Ο φέρων το φώς και την φλόγαν.

*Γνώθεις σεαυτόν ήνα αγαπήσεις αλλήλους*

EoN
Μέλος 3ης Βαθμίδας


513 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2003, 10:35:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EoN  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι άγγελοι είναι το "μη εκπεσών" τμήμα του Ανθρώπου και βοηθάνε τον άνθρωπο να εξελιχθεί και να ανέλθει για να εξελιχθούν και αυτοί.
Καλό θα ήταν να ζητάμε την προστασία τους ,εφόσον πιστεύουμε σε αυτούς, ιδιαίτερα κατα την ώρα του ύπνου οπου δεν υπάρχει συνειδήση και το αστρικό μας σώμα ταξιδεύει (ποιος ξέρει που...).
Τώρα για όσους περιμένουν αποδίξεις ,μαρτυρίες , ιστορικά στοιχεία , αυτόπτες μάρτυρες,τον Πάνο Σόμπολο,θεώρηση της εφορίας και χαρτόσημο θα τους στεναχωρήσω... γιατι πρώτον βαριέμαι και δεύτερον έχω και δουλειά....
Αν είναι κάτι επι της ουσίας ευχαρίστως να το συζητήσουμε...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Skies tou Fegariou
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
306 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2003, 11:33:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Skies tou Fegariou  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
AGELI?
AN YPARXOUN?YPARXOUN OMOS EGO DEN 8A TUS ONOMAZA AGELOUS ALA AN8ROPOUS PU EXOUN PERASI STO EPOMENO STADIO,EXUN VRI TIN ISODO MIAS KENURIAS DIASTASIS.AUTOI INE ITE "KALI" ITE "KAKI".AN LIPON 8EOROUME TOUS AGELOUS KAPIOUS AN8ROPOUS PU INE KALI KE 8ELUN TO KALO TIS AN8ROPOTITAS TOTE EGO TOUS 8EORO ENERGIA PU EXI DINAMI GIATI DEN EXI TO "BAROS" TOU SOMATOS KE BORI NA ASXOLI8I ELEY8ERA ME TO MEGALITERO MEROS TIS NOISIS(ENERGIAS KE NA TIN EKMETALEYTI STO EPARKO).
PALEOTERA AN KITAXUME EXUN EMFANISTI TETOI EN8ROPOI(ENERGIES,AGELI)OPOS AN SILOGISTOUME STIN ARXEOTITA,STON TROIKO POLEMO AN 8IMAME KALA PU ANAFERI OTI KAPIOS KATEVIKE APO TON URANO KE ME ENA OPOLO PU EVGAZE FOTIA "RIMAXE" TOUS TROES.
ISOS AUTOI I "AGELI" LIPON NA INE APLOI STRATIOTES KAPION GALAXION I ASTERISMON OPOS O ASTERISMOS SERIOS PU OI ELLINES PISTEVOUME OTI PROERXOMASTE APO EKI,KE EXETIAS ENOS IPERGALAXIAKOU POLEMOU OPOS GRAFI KE O KALOGERAKIS STO VIVLIO TOU "DISKOS TIS FESTOU",IR8AN STIN GI 3 MEGALI STRATIGI: O DIAS I HRA KE O POSIDONAS.MIPOS LIPON PREPI NA DOUME TA PRAGMATA ME ANIXTA MATIA KE OXI NA PLASMATOPIOUME TIN ALI8IA?
XEROUME OLOI OTI TO MIALO MAS DEN BORUME NA TO XRISIMOPOIHSOYME,OSTE NA KANUME KAPIES LITOURGIES XORIS TIN BOI8IA TIS MIXANIS,GIA PARADIGMA DEN BOROUME NA RI8MISUME TO MATI MAS NA VLEPI TO IPERI8RO I TO IPERIODES AKOMA DEN BOROUME NA ANALISUME OPOS KANI TO PROSMA TO FASMA TOU FOTOS STA KOKKINO PRASINO KE BLE XROMA.ETSI ISOS NA MIN VLEPUME AKOMA TIS ALES DIASTASIS PU 8A MAS KANUN NA TA "DOUME" OLA

AGAPA GIA NA MIN MISIS

LeonardoΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2003, 15:01:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΑΓΓΕΛΕ ΤΟΥ ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ...
ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΠΩΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ!
ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΟΥ...
ΜΙΑ ΣΕΛΙΔΑ ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΠΡΙΝ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΜΕ
http://www.geocities.com/nefeliqe1/Angels.html

ΦΙΛΙΚΑ,ΑΤΜΑ

'manava seva, madhava seva'Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2003, 23:30:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα...
Εσύ τι λες Uriel? Υπάρχουν?
Ίσως ναι,ίσως όχι.Και αν υπάρχουν,τί ρόλο παίζουν στις ζωές σας?
Προσωπικά πιστεύω πως υπάρχουν μεν,αλλά δεν "ασχολούνται" μαζί μας...


"Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2003, 23:43:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΚΟΤΕΙΝΕ ΑΓΓΕΛΕ ,ΕΣΥ ΗΡΘΕΣ ,ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΓΙΑΤΙ ΟΧΙ...ΘΥΜΑΜΑΙ ΑΓΓΕΛΟΥΣ ,ΣΥΝΑΝΤΗΣΑ.ΟΣΟ ΚΙΑΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΕΞΩΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ........

'manava seva, madhava seva'Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Wolffaced
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
638 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2003, 00:23:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΘΥΜΑΜΑΙ ΑΓΓΕΛΟΥΣ ,ΣΥΝΑΝΤΗΣΑ.ΟΣΟ ΚΙΑΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΕΞΩΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ........

Καλά ρε Άτμα εσένα όλα ποια σου έχουν τύχει???
Σε οποιοδήποτε θέμα που θίγει κάποιος έχεις κάποιο γεγονός της ζωής σου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2003, 13:24:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΝΑΙ ΓΜΤ........
ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΣΟΥ....

ΓΙΑ ΠΙΟ ΛΟΓΟ ΛΕΣ ΝΑ ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΕΔΩ ?
ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΠΟΛΥΞΕΡΗ ΟΠΩΣ ΚΑΠΟΙΟΙ ΙΣΩΣ ?
ΜΗΠΩΣ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩ ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΛΛΟΙ ΣΑΝ ΕΜΕΝΑ?
ΜΗΠΩΣ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΤΩΝ ΜΥΣΤΙΚΩΝ?
ΜΗΝ ΚΡΙΝΕΙΣ ΤΟΣΟ ΕΥΚΟΛΑ...ΟΠΩΣ ΚΑΝΕΙΣ ΤΩΡΑ,ΑΝ ΔΕ ΘΕΣ ΝΑ ΣΟΥ ΕΥΧΗΘΩ ΝΑ ΖΗΣΕΙΣ ΤΟ ΙΔΙΟ...ΑΛΛΑ ΜΗΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΞΑΝΑΣΚΕΦΤΟΣΟΥΝ ΑΥΤΟ...
ΦΙΛΙΚΑ ,ΑΤΜΑ
Υ.Γ...ΟΠΟΙΟΣ ΑΝΑΒΕΙ ΣΠΙΡΤΟ ΓΙΝΟΜΑΙ Η ΕΣΤΙΑ...
...ΟΠΟΙΟΣ ΚΟΙΤΑΖΕΙ ΣΤΟΝ ΚΑΘΡΕΦΤΗ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ...

'manava seva, madhava seva'Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2003, 13:25:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΟΛΥ ΥΠΟΤΙΜΗΤΙΚΟ ΤΟ'ΡΕ' ΦΙΛΕ ΜΟΥ...

'manava seva, madhava seva'Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2003, 13:35:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σας!
Εγώ ήρθα γιατί με ...φωνάξατε!!!
Λοιπόν (ξανα)λέω ότι πιστεύω στην ύπαρξη των αγγέλων αλλά δε βλέπω ΠΟΙΑ ιδιαίτερη σημασία έχει αυτό ή ποιές είναι οι επιπτώσεις (αν μπορώ να το θέσω έτσι) στη ζωή των ανθρώπων...
Ας περιμένουμε κι άλλους....

"Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2003, 13:50:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΟΙ ΑΓΓΕΛΟΙ ΕΜΦΑΝΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ.ΑΝ ΒΡΙΣΚΕΣΑΙ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΤΗΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΣ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΔΙΑΚΡΙΝΕΙΣ. ..ΟΤΙ ΕΡΧΟΝΤΑΙ
+ΠΑΡΑΜΕΝΟΥΝ ΜΑΖΙ ΣΟΥ , ΑΚΟΜΗ + ΜΕ ΜΟΡΦΗ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ...
ΜΕΝΟΥΝ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΦΤΑΣΕΙΣ ΣΤΟΝ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟ.ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΤΗΝ ΙΔΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥΣ ,ΤΟ ΛΟΓΟ ΠΟΥ ΗΡΘΑΝ,ΤΙ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΕΣ ΚΑΙ ΔΕΧΤΗΚΕΣ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ....
ΑΝΑΦΕΡΩ ΓΙΑ ΤΟΥΣ'ΘΩΜΑΔΕΣ',ΠΩΣ ΕΧΩ ΝΟΙΩΣΕΙ ΤΟΥΣ ΑΡΧΑΓΓΕΛΛΟΥΣ.ΣΕ ΔΥΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΕΙΣ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΟΥ,
ΑΦΟΥ ΞΕΚΙΝΩΝΤΑΣ ΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΠΟΤΕ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΩΤΟΔΙΑΛΕΞΕΙΣ...
ΘΥΜΑΜΑΙ ΟΜΩΣ +ΜΟΡΦΕΣ ΣΚΟΤΕΙΝΕΣ,ΠΟΛΥ ΣΚΟΤΕΙΝΕΣ...

...Η ΓΝΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΚΕΛΥΦΟΣ...ΔΕ ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΠΩ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΜΟΥ...


'manava seva, madhava seva'Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2003, 13:55:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χιόνισε πολύ αυτές τις μέρες! Μα τώρα βγήκε ο ΗΛΙΟΣ ! Καιρός για βόλτα!

Yπαρχουν άγγελοι που ζωγραφίζουν, άλλοι γράφουν στοίχους, και άλλοι μουσική!

Υπάρχουν άγγελοι που κοιτάζουν τα πούλια, τη φύση, τον ουρανό….*(ο τελευταίος ανοίγει τις καρδιές!)

Τέλος υπάρχουν άγγελοι που δεν κάνουν τίποτα!

Ενώνονται, και κυλούν με τα πάντα!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Wolffaced
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
638 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2003, 14:19:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη Άτμα θα ήθελα να μου σύμβεί κάτι υπερφυσικό, αρκεί βέβαια να μην είναι κάτι πολύ τρομαχτικό.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2003, 14:28:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΣΟΥ ΤΟ ΕΥΧΟΜΑΙ...
ΕΠΕΙΔΗ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΥ ΘΑ ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΤΟΤΕ ΚΡΑΤΗΣΕ ΤΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ ΜΟΥ...

'manava seva, madhava seva'

Edited by - ΑΤΜΑ on 10/01/2003 14:29:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EoN
Μέλος 3ης Βαθμίδας


513 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2003, 14:59:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EoN  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι Άγγελοι δεν είναι άνθρωποι είναι Αγγελικές υποστάσεις και πάντα έρχονται "εξ' ουρανού" δηλαδή απο τις ανώτερες σφαίρες της δημιουργίας. Αν δεν έρχονται απο κεί τότε δεν είναι άγγελοι.
Οι οντότητες αυτές μεταφέρουν την βούληση της δημιουργίας και επιβλέπουν την νομοτέλεια , η οποία βρίσκεται κάτω απο αυτούς και πάνω απο εμάς.
Μας βοηθάνε για να απο-γειωθούμε και μείς πάνω απο τους νόμους, στην αρχική μας θέση.

Φίλε Wolffaced το υπερφυσικό ήδη μας συμβαίνει αφου ο τρόπος ζωής μας είναι πάνω απο τα φυσιολογικά και φυσικά δεδομένα (το να αναπνέεις καυσαέριο π.χ.,το να δουλεύεις 10 ώρες,το να έχεις αφεντικό,το να ζέις σε ένα τσιμεντένιο κουτάκι,το να κάθεσαι μπροστά απο ένα γυάλινο κουτί για ώρες και να το κοιτάς) Μήπως θα πρέπει να αρχίσουμε να ευχόμαστε να μας τύχει και κάτι φυσικό ? Ανάλογο με τις δυνατότητες του πνέυματος ,της ψυχής και του σώματος...
Ποια είναι η φύση του ανθρώπου ? Ποιά τα δεδομένα του ?
Εγώ πάντως έυχομαι να ανοίξει η καρδιά μου και να σιγήσει ο νούς μου.Τα υπερφυσικά τότε θα είναι απολύτως φυσικά...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2003, 13:35:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΝΑ'ΣΑΙ ΚΑΛΑ ,ΦΙΛΕ ΜΟΥ,+ΓΩ ΑΥΤΟ ΕΥΧΟΜΑΙ ,ΝΑ'ΝΑΙ ΠΙΟ ΑΠΛΗ Η ΖΩΗ ...

...ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΟΤΑΝ ΨΑΧΝΕΙΣ ΚΑΤΙ ΘΑ ΤΟ ΒΡΕΙΣ +ΑΝ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟΤΕ ...ΑΔΙΕΞΟΔΟ?...

.. ΜΠΟΡΕΙ ΟΙ ΑΓΓΕΛΟΙ ΝΑ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΣΤΑ ΕΥΚΟΛΑ +ΣΤΑ ΔΥΣΚΟΛΑ -ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΣΟ ΚΑΘΑΡΑ ΤΟΥΣ ΔΙΑΚΡΙΝΕΙΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΠΛΗΘΟΣ...


'manava seva, madhava seva'Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Uriel ο Εωσφόρος
Νέο Μέλος

Greece
15 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2003, 11:22:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Uriel ο Εωσφόρος  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Uriel ο Εωσφόρος  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Uriel ο Εωσφόρος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ζητώ συγνώμη για την πολυήμερη απουσία μου, αλλά ο "φίλος" ΟΤΕ φρόντισε να μου αδειάσει την τσέπη... Απο τους υπολογιαστες τησ σχολής πλέων, απαντώ...

Δεν πιστεύω ότι υπάρχουν Άγγελοι. Το γνωρίζω. Εχω καταφέρει να επικοινωνίσω μαζί τους. Είναι πολύ πιο εύκολο από όσο μπορεί κανεις να φανταστεί. Το μόνο που χρειάζεται είναι να θες να τους ακούσεις.

Για έμενα οι Άγγελοι προϋπηρξαν του ανθρώπου. Δημιουργίθηκαν από τον θεό (τον έναν που έπλασε αυτό το σύμπαν, όχι υποχρεοτικά τον χριστιανικο "Θεό") για να τον βοηθήσουν να κατανοήσει το κατασκεύασμά του.

Υπάρχουν πάρα πολοί Άγγελοι. Κάποιοι από αυτούς έχουν σαν σκοπό να προστατεύουν τους ανθρώπους. Είναι οι λεγόμενοι "Φύλακες". Κάθε άνθρωπος έχει έναν Άγγελο που τον φυλάει. Ακόμα και όταν δεν το πιστεύει.Όσο για το άν αλληλεπιδρούν με εμάς, η λέξη άγγελος σημαίνει αυτός που αγγέλει, που φέρνει νέα ή εντολές. Από πού; Μα φυσικά απο τον (τους) θεό (θεούς)

Φίλη ΑΤΜΑ, η σελίδα που ανέφερες είναι μια μικρή μετάφραση της παρακάτω:

http://www.sarahsarchangels.com/

EoN και Skies tou Fegariou λέτε ότι οι Άγγελοι είναι άνθρωποι οι οποίοι έχουν περάσει σε άλλο επιπεδο κατανόησης (ή όπως αλλίως θέλετε). Πιστεύετε ότι ένας άνθρωπος μπορεί να εξελιχθεί σε Άγγελο;

Αγαπητή Dark Angel. Οι Άγγελοι είναι εδώ. Ήταν εδώ πριν από μας. Όποιος πραγματικά θέλει, μπορεί, και επικοινωνεί μαζί τους

Uriel, ο Εωσφόρος.
Ο φέρων το φώς και την φλόγαν.

*Γνώθι σαυτόν ήνα αγαπήσεις αλλήλους*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EoN
Μέλος 3ης Βαθμίδας


513 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2003, 12:26:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EoN  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
EoN και Skies tou Fegariou λέτε ότι οι Άγγελοι είναι άνθρωποι οι οποίοι έχουν περάσει σε άλλο επιπεδο κατανόησης (ή όπως αλλίως θέλετε). Πιστεύετε ότι ένας άνθρωπος μπορεί να εξελιχθεί σε Άγγελο;


είπα εγώ τέτοιο πράγμα ? Μάλον δεν με κατάλαβες ή μπερδεύτηκες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2003, 14:58:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Λοιπόν (ξανα)λέω ότι πιστεύω στην ύπαρξη των αγγέλων αλλά δε βλέπω ΠΟΙΑ ιδιαίτερη σημασία έχει αυτό ή ποιές είναι οι επιπτώσεις (αν μπορώ να το θέσω έτσι) στη ζωή των ανθρώπων...


Ξαναδιάβασε λίγο καλύτερα φίλε μου Uriel...και απάντησέ μου αν μπορείς...


"Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2003, 00:11:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΑΛΛΟΝ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΟΙ "ΚΑΛΟΙ" ΑΓΓΕΛΟΙ ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΚΡΙΝΟΥΜΕ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ΣΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΤΡΑΒΑΝΕ ΟΙ ΛΑΟΙ ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΠΡΟΚΟΠΗ..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EoN
Μέλος 3ης Βαθμίδας


513 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2003, 08:24:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EoN  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μάλλον έχουν πρόβλημα οι άνθρωποι beyond ...με τις επιλογες που κάνουν...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Uriel ο Εωσφόρος
Νέο Μέλος

Greece
15 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2003, 14:26:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Uriel ο Εωσφόρος  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Uriel ο Εωσφόρος  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Uriel ο Εωσφόρος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Οι άγγελοι είναι το "μη εκπεσών" τμήμα του Ανθρώπου και βοηθάνε τον άνθρωπο να εξελιχθεί και να ανέλθει για να εξελιχθούν και αυτοί.

Του ανθρώπου σαν έννοια; Η ερώτηση παραμένει. Μπορούν οι άνθρωποι να εξελιχθούν σε Αγγέλους;

quote:

quote:
Λοιπόν (ξανα)λέω ότι πιστεύω στην ύπαρξη των αγγέλων αλλά δε βλέπω ΠΟΙΑ ιδιαίτερη σημασία έχει αυτό ή ποιές είναι οι επιπτώσεις (αν μπορώ να το θέσω έτσι) στη ζωή των ανθρώπων...


Ξαναδιάβασε λίγο καλύτερα φίλε μου Uriel...και απάντησέ μου αν μπορείς...


Dark angel σε τι ακριβώς θες να σου απαντήσω; Ποια η σημασία του αν πιστεύεις στην ύπαρξή τους ή όχι; Ή ποιές οι επιπτώσεις στην ζωή των ανθρώπων η ύπαρξη των Αγγέλων;

Σχετικά με το δεύτερο, ο ρόλος τους είναι η μεταφορά του λόγου του θεού στα αυτιά μας. Αν ο θεός είναι ο φάρος (ευχαριστώ Κέλσο για το παράδειγμα... http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=697) τότε οι Άγγελοι είναι το φώς του. Είναι ο λόγος του, όταν δεν πέρνει ο ίδιος μορφή ανθρώπου για να μας μιλήσει.

Όσον αφορά το πρώτο, δυστυχώς δεν είμαι εγώ αυτός που μπορεί (και πρέπει) να απαντήσει, αλλά εσύ...

Βeyond, οι Άγγελοι είναι εδώ για να μας δείχνουν τον (σωστό) δρόμο. Το εάν θα τον ακολουθήσουμε είναι αποκλειστικά δικιά μας επιλογή...

Uriel, ο Εωσφόρος.
Ο φέρων το φώς και την φλόγαν.

*Γνώθι σαυτόν ήνα αγαπήσεις αλλήλους*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EoN
Μέλος 3ης Βαθμίδας


513 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2003, 17:12:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EoN  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
O προορισμόε του ανθρώπου είναι να γίνει θεός. Τίποτα παραπάνω τίποτα παρακάτω. Αυτό πιστεύω εγώ.
Μας φαίνεται αδύνατο και ουτοπικό ...μα είμαστε νήπια ακόμα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2003, 23:04:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ίσως και να μπορούν οι άνθρωποι να εξελιχτούν σε αγγέλους.
Δε ξέρω αν ξέρουν ότι πιθανόν να μπορούν...
ή αν θέλουν!!!!
Καληνύχτα!

"Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2003, 23:08:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΑ Η ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΦΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ,ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΟΙ ΑΝΩΤΕΡΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΒΟΗΘΑΝΕ...

How many times must a man look up
Before he can see the sky?
Yes, 'n' how many ears must one man have
Before he can hear people cry?
Yes, 'n' how many deaths will it take till he knows
That too many people have died?
The answer, my friend, is blowin' in the wind,
The answer is blowin' in the wind.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EoN
Μέλος 3ης Βαθμίδας


513 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2003, 08:33:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EoN  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
και ποιά είναι η ανθρώπινη φύση ?
Μπορεί κανείς να μας πεί?
Οταν υπάρχουν άνθρωποι σαν τον Λεωνίδα , την μητέρα Τερέζα, τον Γκάντι , τον Χιτλερ, τον Στάλιν .... μπορεί κάποιος να είναι σίγουρος και να πεί με σιγουριά οτι ξέρει ποια είναι η ανθρώπινη φύση ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex
Νέο Μέλος

Greece
3 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2003, 19:45:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ...
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ.
ΑΓΓΕΛΟΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΔΙΠΛΑ ΜΑΣ ΚΑΘΕ ΣΤΙΓΜΗ,ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΒΟΗΘΕΙΣΟΥΝ.ΟΠΩΣ ΑΝΤΟΙΣΤΙΧΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΔΑΙΜΩΝΙΑ.
ΟΜΩΣ ΟΙ ΑΓΓΕΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΔΡΟΥΝ ΠΟΙΟ ΠΟΛΥ ΟΤΑΝ ΤΟ ΘΕΛΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ,ΟΤΑΝ ΤΟΥΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΟΥΜΕ...ΚΑΙ ΑΝΑΛΟΓΩΣ ΤΗΝ ΠΙΣΤΗ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΤΟΣΟ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΕΠΕΜΒΑΙΝΟΥΝ.
ΟΠΩΣ ΚΑΙ Η ΑΤΜΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΒΙΩΣΕΙ ΤΗΝ ΕΠΑΦΗ ΜΟΥ ΜΕ ΕΝΑΝ ΑΓΓΕΛΟ,ΟΠΟΥ ΗΤΑΝ Η ΜΗΤΕΡΑ ΜΙΑΣ ΦΙΛΗΣ ΜΟΥ ΟΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΕΘΑΝΕΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΜΕ ΒΡΗΚΕ ΛΙΓΕΣ ΒΔΟΜΑΔΕΣ ΠΡΙΝ ΤΑ ΓΕΝΝΕΘΛΙΑ ΤΗΣ ΚΟΠΕΛΑΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΒΑΛΕ ΕΙΚΟΝΕΣ ΚΑΙ ΣΚΕΨΕΙΣ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΟΠΟΥ ΘΑ ΑΛΛΑΖΑΝ ΤΗΝ ΖΩΗ ΤΗΣ ΚΟΡΗΣ ΤΗΣ,ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΕ ΑΦΗΝΕ ΝΑ ΤΗΣ ΜΗΛΗΣΩ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΤΑ ΓΕΝΝΕΘΛΙΑ ΤΗΣ.ΑΠΟ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΤΗΣ ΜΗΛΑΣΑ ΑΛΛΑΞΕ Η ΖΩΗ ΤΗΣ,ΑΛΛΑ ΚΑΙ Η ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ.
ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΦΥΣΗ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΤΟΥ Ή ΜΑΛΛΟΝ Η ΖΩΗ ΤΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΑΛΛΗ ΑΠΟ ΕΝΑ "ΠΑΙΧΝΙΔΙ" ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ,ΚΑΙ ΑΛΛΩΝ ΥΠΕΡΦΥΣΙΚΩΝ ΜΟΡΦΩΝ ΟΠΟΥ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΓΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΝΙΚΗΤΕΣ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ....
ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΩΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΝΤΑ ΔΙΠΛΑ ΜΑΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ,ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΕ ΠΟΤΕ ΝΑ ΖΗΣΟΥΜΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΑ.ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΖΟΥΜΕ ΟΠΩΣΑ ΟΛΟΙ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΓΝΟΟΥΜΕ ΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΙΠΛΑ ΜΑΣ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2003, 14:53:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

'manava seva, madhava seva'


Edited by - ΑΤΜΑ on 18/01/2003 19:21:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Νathanal
Νέο Μέλος

Greece
25 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2003, 16:26:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Νathanal  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"ΕΝΑΝ ΑΓΓΕΛΟ,ΟΠΟΥ ΗΤΑΝ Η ΜΗΤΕΡΑ ΜΙΑΣ ΦΙΛΗΣ ΜΟΥ ΟΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΕΘΑΝΕΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ"

Συγχώρεσε με Αlex, που επεμβαίνω...
aλλά σε αυτό το σημείο νομίζω πως έχεις λάθος..

Ίσως από την εικόνα που είδες να θεώρησες πως είναι άγγελος...
Μην ξεχνάς όμως πως και ο άνθρωπος έχει φτερά!! και μοιάζουν πολύ με αυτά που έχουν οι άγγελοι..Άσχετα αν στους περισσότερους είναι κομμένα..

Οι άγγελοι-φύλακες εμφανίζονται και με ανθρώπινη μορφή, όχι πάντα με φτερά...
πχ... ένας ψηλός-καλοντυμένος τύπος που προχωρά μαζί σου και σου μιλά και σου μιλά ...
ή κάποιοι που ανεβάνουν μαζί σου μια ψηλή σκάλα και σε βάζουν σε μια θεώρατη πόρτα...
ή τύποι που κάπου σε πάνε....

θυμηθήτε....

Προσοχή όμως και στους άλλους τύπους που κυκλοφορούν!!!

Φιλικά

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Simoril-elf
Νέο Μέλος

Greece
11 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2003, 18:53:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Simoril-elf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Den exw apopsh peri tou 8ematos an kai panta me proselkeian ayta ta panemorfa plasmata..
Omws , isws lan8asmena, exw thn entypwsh pws oi ageloi,osoi exoun parameinei dhladh , einai plasmata kata thn 8rhskia panta, tou 8eou, gia tous allous pou ypesthsan thn ptwsh ,vlepe ewsforos, eginan daimones kai opote den milame pleon gia agelous alla gia daimones h alliws prwhn agelous.. 8a h8ela na 8esw ena neo erwthma sxetika me ayto... yparxoun ageloi estw kai my8ologika pou epesan, dhladh exasan thn eynoia tou 8eou alla den eginan skoteinoi? den xerw an egina arketa safhs ?
Fylika ....

sim-eli-elfΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

indigo_boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
493 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2003, 22:35:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους indigo_boy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
file Simoril-elf mou fainetai oti exeis epireastei apo epic kommatia i apo epic tainies kano lathos? O sumbolismos enos ekptotou aggelou einai sumbolikos.dhl pos nomizeis esi oti exasan tin eunoia tou theou? mipos o theos einai afenths timoros??

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 7 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy