ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟΣ ΚΡΑΤΟΥΣ- ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 31
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2008, 17:51:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ kostakis

quote:
Γνώμη σου. Γνώμη μου πάλι είναι ότι εγώ που θέλω να γίνει δήμευση της περιουσίας της εκκλησίας, αλλά να συνεχίσουν οι κληρικοί να μισθοδοτούνται από το Δημόσιο, είμαι άνθρωπος που θεωρώ πιο τίμιο και οικονομικά λογικό τη διαχείριση της Δημόσιας γης και περιουσίας να την έχουν αυτοί που κυβερνούν την Πολιτεία (έστω και αν είναι ο,τι κι αν τους αποδίδεται), παρά μία ομάδα ανθρώπων που πίσω από το ψευδεπίγραφο (για αυτούς φυσικά) πρόσχημα της ταπεινότητας και της πνευματικής ανύψωσης, έχουν αποκτήσει περισσότερες επενδυτικές δραστηριότητες και γνώσεις από τους μεγαλύτερους διαχειριστές κεφαλαίων στην Ελλάδα. Γνώμη μου...

Αυτά τα δύο που λες, να τα πάρω για πλάκα έτσι;;;

Δηλαδή θέλεις να γίνει δήμευση για να τη δώσεις στην κυβέρνηση και όχι να την μοιραστούνε οι ακτήμονες;;;

Και τι θα κάνει η όποια κυβέρνηση (αυτού του συστήματος) με τα κτήματα;; Θα κάνει έναν διαγωνισμό, γιατί στην Ελλάδα δεν έχουμε κολχόζ, και θα τα δώσει σε τιμή ξεφτίλας σε όποιον ακουμπίσει τη χοντρότερη μίζα.

Όσο για το άλλο που λες ότι είναι πιο πλούσια η Εκκλησία απο τους Έλληνες επιχειρηματίες, μάλλον ξεχνάς ότι ο ελληνικός εμπορικός στόλος είναι σε δυνατότητα φορτίου πρώτος στον κόσμο.

Με δουλεύεις;;;


“Why do my eyes hurt?”

“You’ve never used them before.”

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2008, 19:17:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ και πάλι
(Θα με αντέξετε μέχρι το βραδάκι, μετά αποχωρώ... )

Φίλε samuel

quote:
Αυτά τα δύο που λες, να τα πάρω για πλάκα έτσι;;;

Αν θεωρείς ότι πρέπει να τα πάρεις έτσι, ελεύθερα. Εγώ να δεις πόσα μπορώ να πάρω για πλάκα και δεν το κάνω.

quote:
Δηλαδή θέλεις να γίνει δήμευση για να τη δώσεις στην κυβέρνηση και όχι να την μοιραστούνε οι ακτήμονες;;;

Θα δώσω τη διαχείριση στην Πολιτεία με τις σχετικές νομοθετικές ρυθμίσεις και τις σχετικές ποινές (όχι αυτό το μπάχαλο που έχουμε τώρα) για τους διεφθαρμένους. Αν σου φαίνεται ουτοπικό, μπορούμε να συζητήσουμε για τη διαφθορά στην παρούσα Ελλάδα. Τότε όμως δε θα κάνουμε προτάσεις, απλά θα μεμψιρούμε.

quote:
Και τι θα κάνει η όποια κυβέρνηση (αυτού του συστήματος) με τα κτήματα;; Θα κάνει έναν διαγωνισμό, γιατί στην Ελλάδα δεν έχουμε κολχόζ, και θα τα δώσει σε τιμή ξεφτίλας σε όποιον ακουμπίσει τη χοντρότερη μίζα.

Ασχολίαστο... λες να μην μπορούν να βρεθούν σωστές χρήσεις γης για τα συγκεκριμένα κτήματα; δε μιλάω για πώληση, μιλάω για επικαρπία ή ενοικίαση προς χρήση.

quote:
Όσο για το άλλο που λες ότι είναι πιο πλούσια η Εκκλησία απο τους Έλληνες επιχειρηματίες, μάλλον ξεχνάς ότι ο ελληνικός εμπορικός στόλος είναι σε δυνατότητα φορτίου πρώτος στον κόσμο.

Καλό Σαββατοκύριακο...
α) Δε συνέκρινα την εκκλησία με τους Έλληνες επιχειρηματίες, είπα ότι κάποιοι ιεράρχες, ιδίως στα υψηλά κλιμάκια έχουν γίνει σύμβουλοι εγκόσμιων επενδύσεων και όχι πνευματικής ανύψωσης.
β) Τι σχέση έχει η σύγκριση της εκκλησίας με τον ελληνικό εμπορικό στόλο; η εκκλησία είναι θεσμός με συγκεκριμένη λογική και κοινωνική δράση, ενώ οι πλοιοκτήτες είναι επιχειρηματίες.
Θες να τα βάλω στο ίδιο καλάθι; ευχαρίστως, αν και δε θα συμφέρει.

quote:
Με δουλεύεις;;;

Δεν το επιχείρησα και δε σκοπεύω. Μην κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια.

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!

Edited by - kostakis on 07/11/2008 19:18:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2008, 20:37:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
kostakis:
Ναι, και σίγουρα όχι εσύ που συζητάς μαζί μου.
Να σου φέρω ένα απλό παράδειγμα. Στην τρίτη λυκείου κόντεψα να χάσω ένα αριστείο (το μοναδικό που πήρα εντέλει), εξαιτίας της στενοκεφαλιάς του καθηγητή των θρησκευτικών, ο οποίος είχε βάλει στο μάτι εμένα και ένα παιδί γιο καθολικών (ο οποιος εισήχθη αριστήνδην τελικά στο Πανεπιστήμιο), επειδή θέταμε ερωτήματα, τα οποία εισήγαν καινά δαιμόνια στο μάθημα. Ένα χρόνο πριν την ενηλικίωση, ο κύριος αυτός με ενόχλησε λόγω θρησκευτικών πεποιθήσεων και προσπάθησε να μου στερήσει ένα δικαίωμα, που είχα κατακτήσει λόγω γνώσεων και μελέτης (καλά, μη φάω κι εγώ, με μία ώρα την έβγαζα), ένεκα διαφορετικής ιδεολογίας.
Κι αυτό είναι ένα απλό παράδειγμα. Αλλά δε θα μου πεις κι όλας αν έχω ενοχληθεί λόγω θρησκευτικών πεποιθήσεων.

Μου κάνει εντύπωση...........γιατί εγώ σε διπλανό τμήμα είχα έναν Ιεχωβά ο οποίος ποτέ του δεν αντιμετώπισε πρόβλημα. 1-1. σημειώσατε Χ.....
Πέρα από την πλάκα αν ο άνθρωπος είναι βλάκας δε φταίει το μάθημα των θρησκευτικών. Εμείς είχαμε έναν καθηγητή Θρησκευτικών που
ήταν ντιντίς και προσπαθούσε να χαϊδεύει όπως μπορούσε τα αγοράκια με την κάθε ευκαιρία........το μάθημα έφταιγε?
.....τι λες? να καταργήσουμε το μάθημα? ή τον καθηγητή? και δεν είναι διαφορετικές περιπτώσεις........για παράδειγμα στη Γυμναστική είχαμε μια βλαμμένη, που ενώ έβαζε βαθμό μέχρι 18, στο γιο του Λυκειάρχη που ήταν στρογγυλός και κοντός σα τη μπάλα του μπάσκετ.....έβαζε 20!
Έτσι πήρε αυτός τη σημαία και όχι ένα άλλο παιδί που τη δικαιούταν. Να καταργήσουμε τη γυμναστική?
Δικαιολογίες για να ρίξει ένας καθηγητής κάποιον μαθητή, για διάφορους λόγους όντως υπάρχουν. Οι λόγοι όμως αυτοί δεν επαρκούν για να καταργηθεί το μάθημα.

quote:
kostakis:
Η βία δεν είναι πάντα σωματική, το είπαμε. Το να βάζεις τα παιδιά των 5 και 6 και 7 χρόνων να μαθαίνουν συγκεκριμένες ιδεολογίες, ονοματολογίες και θέσφατα στο όνομα μίας ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗΣ επισημότητας, ενός εγκλήματος του Ελληνικού Συντάγματος, είναι φασισμός και πράγματι αποτελεί εκτροπή της Δημοκρατίας. Πρόκειται περί πλύσεως εγκεφάλου, την οποία έχει επιβάλλει η Ορθόδοξη Εκκλησία.

Στο δημοτικό δεν έχεις πρόβλημα με τη βαθμολογία σου, δε μένεις στην ίδια τάξη, όποιος λοιπόν θέλει δε διαβάζει το μάθημα. Από την άλλη γιατί θέλεις ντε και καλά τα ορθόδοξα παιδιά που είναι και και σχεδόν όλο το τμήμα, να μη μάθουν για τη θρησκεία τους?

quote:
kostakis:
Πρέπει να ήμουν από τους λίγους που είχα το μυαλό να τα βάλω κάτω και να τα μελετήσω, όπως πιστεύω έκαναν και κάποιοι Χ.Ο., οι οποίοι, κατόπιν σωστής μελέτης, αποδέχτηκαν συνειδητά το δόγμα. Αυτούς τους βγάζω το καπέλο. Για τους άλλους, που λέγονται απλά Χ.Ο. ή έχουν μία ταυτότητα με αυτό το χαρακτηριστικό και μόνο, ας μην κάνω κανένα σχόλιο.

Φίλε εγώ το μυαλό μου, μόνο στα θρησκευτικά δεν το είχα......είμαι όμως συνειδητά φίλος του Χριστιανισμού και δη του Ορθόδοξου. Τη μελέτη την έκανα σε πολύ μεγαλύτερη ηλικία από αυτή τον 6 ή τον 16, όταν μπορούσα λόγο εμπειρίας να βρω εύκολα διάφορες πηγές διευρύνοντας το θρησκευτικό μου ορίζοντα και καλύπτοντας τις θρησκευτικές ανησυχίες μου.
Έτσι εκτός σχολείου έμαθα κι ότι οι πρώτοι πρόδρομοι του Χριστιανισμού ήσαν οι Έλληνες προσωκρατικοί φιλόσοφοι.
quote:
kostakis:
Σαφώς και υπάρχει. ΕΓΩ προσωπικά (γιατί τον εαυτό μου εκπροσωπώ και μόνο) δεν εντάσσομαι εκεί.

Το πιστεύω.
quote:
kostakis:
Όχι ευτυχώς... μετά από ένα έντονο σοκ αποφάσισα να επανέλθω στο τραπέζι των διαπραγματεύσεων.

Χαίρομαι.....
quote:
kostakis:
Αν βαριέσαι αν συζητήσεις για το θέμα, γιατί μου απαντάς; Εμένα μου αρέσει ο διάλογός μας, αλλά αν βαρέθηκες (για τον παπά δεν ξέρω), η πόρτα είναι ανοικτή...

Το θέμα είναι όντως ανιαρό, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είμαι κατά του διαλόγου ή ότι έχω πρόβλημα μαζί σου κάθε άλλο σε συμπαθώ πολύ.
Ο μόνος λόγος που συμμετέχω είναι ότι δε θέλω να βάλλεται ασχολίαστα κάτι πολύ ιερό για μένα.
quote:
kostakis:
Δε θα έπρεπε να υπάρχει κοινό Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων, αλλά δύο ξεχωριστά Υπουργεία. Δε θα έπρεπε να υπάρχει πρόβλεψη για υποχρεωτικό θρησκευτικό όρκο, ούτε στο Σύνταγμα, ούτε πουθενά.
Θες κι άλλα; έχω ακόμα, αλλά έχω να απαντήσω και σε άλλα ζητήματα στο παρόν...

Για μένα η θρησκεία θα πρέπει να συνδέεται με την παιδεία γιατί χωρίς αυτήν θα είχαμε Τουρκέψει όπως έκαναν χιλιάδες άλλες Ελληνικές οικογένειες στη διάρκεια της Τουρκοκρατίας. Δεν άντεχαν άλλο, άλλαξαν την πίστη τους και εν συνεχεία Τούρκεψαν, για αυτό εξάλλου στη Μογγολική αυτή φυλή βρίσκεις άφθονα τα Ευρωπαϊκά χαρακτηριστικά.
Η θρησκεία μας, λοιπόν μας κράτησαν ζωντανούς ως έθνος και αυτό θα πρέπει να διδάσκεται στα σχολεία και όχι να περνά στα ψιλά γράμματα όπως γίνεται σήμερα.
Ο θρησκευτικός όρκος για μένα είναι αναγκαίος. Γιατί πολλοί δε φοβούνται τον άνθρωπο φοβούνται όμως το Θεό. Το 2001 είχα τροχαίο ατύχημα με κάποιον νεαρό γύρω στα 20 στην εθνική Αθηνών Λαμίας στο ρεύμα καθόδου και στο ύψος της γέφυρας της Μεταμόρφωσης.
Ήταν μεθυσμένος. Κάλεσα την τροχαία. Λίγα λεπτά πριν έρθει, έφτασαν οι γονείς του νεαρού. Η μάνα του άρχισε την κλάψα......και να σταυρούς, και να ο Άγιος τάδε, και να ο Άγιος τούδε, σας φύλαξε...κ.ο.κ.
Ο πατέρας του με διαβεβαίωνε ότι πρωί πρωί θα έκανε δήλωση.
Το θέμα ήταν ότι εάν η τροχαία έκανε αλκοόλ τεστ και έγραφε στην έκθεση ότι ήταν μεθυσμένος, η ασφάλεια δε θα αποζημίωνε για λογαριασμό του και ήταν υποχρεωμένος να πληρώσει από την τσέπη του.
Έτσι τελικά υπέκυψα.....ήρθε η τροχαία και τους είπα ότι τα βρήκαμε δε χρειάζεται να καταγράψουν το γεγονός και τους ευχαρίστησα για την ανταπόκρισή τους.
Την άλλη μέρα ο πατέρας και ο γιος δεν ήξεραν τίποτα ......."έφταιγα εγώ" δήλωσαν.
Πήγαμε στο δικαστήριο όταν ορκίστηκε ο νεαρός το χέρι του έτρεμε ποιο πολύ και από το ψάρι. Το έμπειρο μάτι της δικαστίνας το πρόσεξε αμέσως.
Να μη τα πολυλογώ σε εμένα είπε ψέματα αλλά δεν έτρεμε, στο Θεό όμως είπε πάλι ψέματα αλλά το χέρι του τον πρόδωσε αμέσως. Ήταν τελικά από τους ανθρώπους που φοβόντουσαν στο βάθος το Θεό.
Γι αυτό σου λέω........το τελευταίο οχυρό στην αλήθεια είναι ο όρκος στο Θεό, μήν το υποτιμάς.



Η σοφία είναι ένα μόνο πράγμα: να γνωρίζει κανείς την αρχή που κυβερνά τα πάντα με τη βοήθεια των πάντων.
(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2008, 20:53:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
kostakis
Ο διαχωρισμός Εκκλησίας - Κράτους είναι, για μένα προσωπικά, πρωτίστως ιδεολογικός διαχωρισμός, είναι διαχωρισμός της ελληνικής κοινωνίας ως πλέγμα νόμων, κανόνων και ρυθμίσεων από την εκκλησιαστική κοινωνία ως φορέα πνευματικότητας και λογισμού.

Συμφωνώ απόλυτα φίλε μου. Ισως δεν εκφράστηκα με σαφήνεια. Ο διαχωρισμός συνίσταται σε ένα πλέγμα σχέσεων που πρέπει να επαναδιαπραγματευτούν και επανατοποθετηθούν, ώστε η Ελλάδα να περάσει από το καθεστώς της ανεξιθρησκείας σ'αυτό της θρησκευτικής ελευθερίας. Απλά ο οικονομικός διαχωρισμός είναι για μένα ένα πρώτο βήμα, καθώς είναι θέμα απλής νομοθετικής ρύθμισης, από τη στιγμή μάλιστα που οι όροι που τέθηκαν με το νόμο του '45 δεν τηρούνται από μέρους της εκκλησίας και εκτός των άλλων, η μισθοδοσία των ιερέων από το Δημόσιο είναι ΚΑΤΑΦΑΝΩΣ ΠΑΡΑΝΟΜΗ, σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία.

quote:
kostakis
θα ήθελα πολύ να μου επισημανθεί, απ'όσους γνωρίζουν, αν υπάρχει σχετική πρόνοια στα υπόλοιπα συντάγματα.

Για ποιά συντάγματα μιλάς, ποιών χωρών; Για παράδειγμα, στο θέμα της σύνδεσης εκκλησίας-κράτους, το ελληνικό σύνταγμα είναι πανομοιότυπο (θα έλεγε κανείς "αντίγραφο") του συντάγματος του Αφγανιστάν και του Ιράν.

quote:
kostakis
Δεν είπα ότι η εκκλησία δε συντηρεί κοινωφελή ιδρύματα ή δεν κάνει κάποιες κοινωφελείς πράξεις

Τις "κοινωφελείς" πράξεις της η Εκκλησία τις κάνει με χρήματα του ελληνικού λαού, φίλε μου. Οταν η εκκλησία κοστίζει στον ελληνικό λαό 1,3 δισεκατομμύρια ευρώ το χρόνο (περίπου όσο 625 18/θέσια σχολεία ή 32 νοσοκομεία) είναι μάλλον αφελές να μιλάμε για "κοινωφελές έργο", όταν αυτό κόστισε στην εκκλησία μόνον 62,1 εκατομμύρια ευρώ (στοιχεία της Εκκλησίας της Ελλάδας-2005).

quote:
kostakis
Γνώμη μου πάλι είναι ότι εγώ που θέλω να γίνει δήμευση της περιουσίας της εκκλησίας, αλλά να συνεχίσουν οι κληρικοί να μισθοδοτούνται από το Δημόσιο

Φίλε μου διαφωνώ. Από το Δημόσιο δεν μισθοδοτείται όποιος δεν έχει από πού αλλού να μισθοδοτηθεί αλλά αυτός που προσφέρει έργο στο δημόσιο. Ποιά είναι η υπηρεσία προς το δημόσιο συμφέρον που προσφέρει ένας ιερέας οποιασδήποτε θρησκείας; Το ... ευχέλαιο; Η περιφορά του επιτάφιου;

Η εκκλησία φίλε μου (η κάθε εκκλησία στην Ελλάδα) είναι ένας θρησκευτικός οργανισμός που απευθύνεται σε ένα συγκεκριμένο πελατολόγιο. Θεωρώ δίκαιο οι συγκεκριμένοι πελάτες/πιστοί (ΚΑΙ ΜΟΝΟΝ ΑΥΤΟΙ) να αναλάβουν και το βάρος της επιβίωσης της εκκλησίας τους.

quote:
γιαπετ
Και από πού προέρχονται τα έσοδα, αν όχι απ' το ίδιο το εκκλησίασμα;

Από τη φορολογία του ελληνικού λαού, από έσοδα του τζόγου (10.000.000 ευρώ για το 2005), από κοινοτικά κονδύλια - δηλαδή εισφορές όλων (430.000.000 για το 2005) και από την αφορολόγητη εκμετάλλευση των ακινήτων της που στην πλειοψηφία τους παραχωρηθηκαν σ'αυτήν από το Σουλτάνο, για τις πολύτιμες υπηρεσίες που αυτή προσέφερε στον Οθωμανό επί 400 χρόνια.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2008, 23:33:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
macedon:
Για ποιά συντάγματα μιλάς, ποιών χωρών; Για παράδειγμα, στο θέμα της σύνδεσης εκκλησίας-κράτους, το ελληνικό σύνταγμα είναι πανομοιότυπο (θα έλεγε κανείς "αντίγραφο") του συντάγματος του Αφγανιστάν και του Ιράν.

Ειδικά εκεί που λέει για τη Σαρία.......

quote:
macedon:
Φίλε μου διαφωνώ. Από το Δημόσιο δεν μισθοδοτείται όποιος δεν έχει από πού αλλού να μισθοδοτηθεί αλλά αυτός που προσφέρει έργο στο δημόσιο. Ποιά είναι η υπηρεσία προς το δημόσιο συμφέρον που προσφέρει ένας ιερέας οποιασδήποτε θρησκείας; Το ... ευχέλαιο; Η περιφορά του επιτάφιου;

Η βοήθεια που προσφέρουν οι ιερείς στους πιστούς για την επαφή τους μέσω των μυστηρίων με τον Κύριο είναι ανεκτίμητη και σε τίποτα συγκρίσιμη.
quote:
macedon:
Τις "κοινωφελείς" πράξεις της η Εκκλησία τις κάνει με χρήματα του ελληνικού λαού, φίλε μου. Οταν η εκκλησία κοστίζει στον ελληνικό λαό 1,3 δισεκατομμύρια ευρώ το χρόνο (περίπου όσο 625 18/θέσια σχολεία ή 32 νοσοκομεία) είναι μάλλον αφελές να μιλάμε για "κοινωφελές έργο", όταν αυτό κόστισε στην εκκλησία μόνον 62,1 εκατομμύρια ευρώ (στοιχεία της Εκκλησίας της Ελλάδας-2005).


Από που βγαίνει αυτό το νούμερο?
quote:
macedon:
Από τη φορολογία του ελληνικού λαού, από έσοδα του τζόγου (10.000.000 ευρώ για το 2005), από κοινοτικά κονδύλια - δηλαδή εισφορές όλων (430.000.000 για το 2005) και από την αφορολόγητη εκμετάλλευση των ακινήτων της που στην πλειοψηφία τους παραχωρηθηκαν σ'αυτήν από το Σουλτάνο, για τις πολύτιμες υπηρεσίες που αυτή προσέφερε στον Οθωμανό επί 400 χρόνια.

Άμα δεν ήταν η θρησκεία μας να μας κρατήσει ελεύθερους στα 400 χρόνια σκλαβιάς, ακόμη τον Τούρκο θα προσκύναγες.....
Μόνο και μόνο για αυτό εμείς οι Έλληνες ως ένδειξη ευγνωμοσύνης, θα παραμείνουμε Χριστιανοί Ορθόδοξοι όπως οι προγονοί μας και θα παρακολουθούμε τις απέλπιδες προσπάθειες από άτομα που δεν έχουν ιερό και όσιο και που προσπαθούν διακαώς, να παρουσιάσουν το άσπρο μαύρο.

Η σοφία είναι ένα μόνο πράγμα: να γνωρίζει κανείς την αρχή που κυβερνά τα πάντα με τη βοήθεια των πάντων.
(Ηράκλειτος).


Edited by - europaios2 on 07/11/2008 23:34:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2008, 23:50:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Sesostris
Δύο παρατηρήσεις στο post σου Ψηλέ , που όπως πάντα προσπαθείς να βγάλης λάδι την εκκλησία .
Η πρώτη είναι ότι ένοχος ενόχω ου ποιεί . Και η δεύτερη η οποία συνάμα είναι και η απορία μου , αφού οι χριστιανοί διατείνονται και κομπάζουν ότι αποτελούν την συντριπτική πλειοψηφία του Ελληνικού λαού , γιατί τρέμουν την διεξαγωγή ενός δημοψηφίσματος που σύμφωνα με τα λεγόμενά τους θα τους δώση περιφανή νίκη και θα αποστομώση όλους τους υπόλοιπους , άθεους , σατανιστές , νεοπαγανιστές κλπ κλπ ;
Ή μήπως δεν είναι έτσι τα πράγματα !

Ψηλός
Για ποιο δημοψήφισμα μιλάς;
Το δημοψήφισμα έχει ισχύ μόνο σε μια δημοκρατία. Καθότι όμως το πολίτευμα αυτό ΠΟΤΕ δεν υπήρξε στην πραγματικότητα παρά μόνο στα χαρτιά και στη φαντασία μας, η ισχύς του δημοψηφίσματος ισούται με "αέρα κοπανιστό ψιλοκομμένο".
Θα σου αναφέρω και ένα παράδειγμα από τη διεθνή σκηνή. Σε κάποιες χώρες έγινε δημοψήφισμα για το Ευρωσύνταγμα και ο λαός το απέρριψε. Τώρα οι κυβερνήσεις προσπαθούν να περάσουν μέσω της Βουλής των και με διάφορα άλλα κόλπα. Οπότε να ο αέρας κοπανιστός ψιλοκομένος.

europaios2
Πολύ τρόμος!!!!!! με αυτόν ξυπνάμε εμείς οι Χριστιανοί με αυτόν κοιμόμαστε........
Να στο πω Ξαμιλιώτικα? Ξένα κόλια δικά μας βάσανα?
Όποιος θέλει αλλαγές να τρέξει να τις διεκδικήσει........


Άλλα λόγια ν’ αγαπιόμαστε !

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2008, 00:36:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
macedon

quote:
Από τη φορολογία του ελληνικού λαού, από έσοδα του τζόγου (10.000.000 ευρώ για το 2005), από κοινοτικά κονδύλια - δηλαδή εισφορές όλων (430.000.000 για το 2005) και από την αφορολόγητη εκμετάλλευση των ακινήτων της που στην πλειοψηφία τους παραχωρηθηκαν σ'αυτήν από το Σουλτάνο, για τις πολύτιμες υπηρεσίες που αυτή προσέφερε στον Οθωμανό επί 400 χρόνια.

Έχεις δίκαιο φίλε macedon, μάλλον όταν έγραφα το μήνυμα, στο μυαλό μου κυριαρχούσε η απ' ευθείας και "με τη θέλησή τους" αφαίμαξη (δίσκος, ταμπελίτσες "ενισχύστε...", τέλεση μυστηρίων κλπ.) και δεν ανέφερα και τα τεράστια (!!!), απ' ότι βλέπω, έσοδα που αναγκαστικά πληρώνουμε όλοι...

Υ.Γ. Αν θέλεις επανάλαβε την πηγή των στοιχείων "(στοιχεία της Εκκλησίας της Ελλάδας-2005)", μήπως τα δούν και οι υπόλοιποι ευρωπαίοι, που σε ρωτούν από πού τα... ξεσήκωσες...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Stelaras
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
156 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2008, 04:05:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κοίταξε εδώ μια αντίφαση ρε παιδί μου.Η εκλλησία κράτησε τους Έλληνες ελεύθερους ενώ ο τούρκος ήθελε να μας εξισλαμήσει.Ο τούρκος όμως,έδωσε χιλιάδες στρέμματα γης στην εκκλησία.Πάλι μπερδεύομαι και θα πέσω από την καρέκλα,παρακαλώ,βοήθεια.

Επίσης,κάπου άκουσα ότι ο βαρθολομαίος,ήταν αξιωματικός του τουρκικού στρατού.Αληθεύει?

Επίσης,ευρωπαίε,λες πως αν δεν υπήρχε η εκκλησία τώρα θα προσκυνούσαμε τον τούρκο.Άρα είναι κακό να προσκυνάμε τον τούρκο.Για τις ''αγιογραφίες'',αυτές να τις προσκυνάμε?

Δηλώνω την θέση μου πάλι,πως οι Θεοί το μόνο που κάνουν είναι να κλέβουν δόξα από τα επιτεύγματα των ανθρώπων.Οι Έλληνες το 21 πάλεψαν υπέρ της πατρίδας και της του χριστού πίστεως.Ναι,όντως.Πως όμως,ωσάν άλλοι σταυροφόροι που σκότωναν για την θρησκεία τους,πιστεύω πως όχι.Πολέμησαν για το δικαίωμα να πιστεύουν όπου γουστάρουν.

Στο θέμα,πιστεύω πως το κράτος από την εκκλησία πρέπει να διαχωριστούν όσο το δυνατόν γρηγορότερα.Μόνο και μόνο επειδή αυτή η σχέση δεν εξυπηρετεί τα συμφέροντα του λαού.Για να μην ταμπελοποιηθώ ως κομμουνιστής θεωρώ το τομάρι μου ως προέκταση του λαού οπότε δεν γουστάρω αυτή τη σχέση επειδή αν δεν με ζημιώνει δεν μου προσφέρει τίποτα.

Get up prince of troy
Get up
I will not let a stone take my glory.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2008, 12:19:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γιαπετ
Αν θέλεις επανάλαβε την πηγή των στοιχείων "(στοιχεία της Εκκλησίας της Ελλάδας-2005)", μήπως τα δούν και οι υπόλοιποι ευρωπαίοι, που σε ρωτούν από πού τα... ξεσήκωσες...

Τα στοιχεία για τα "έξοδα" της εκκλησίας προέρχονται από την Ιερά Σύνοδο της Εκκλησίας της Ελλάδας (συνεδρία της 10ης Οκτωβρίου 2006).

Τα στοιχεία των εσόδων της προέρχονται από τον προϋπολογισμό του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκεύματος, από μελέτη του Ινστιτούτου Εργασίας της ΓΣΕΕ και από στοιχεία που παράθεσε το Υπουργείο Οικονομικών.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2008, 17:19:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
macedon

quote:
Τα στοιχεία για τα "έξοδα" της εκκλησίας προέρχονται από την Ιερά Σύνοδο της Εκκλησίας της Ελλάδας (συνεδρία της 10ης Οκτωβρίου 2006).

Τα στοιχεία των εσόδων της προέρχονται από τον προϋπολογισμό του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκεύματος, από μελέτη του Ινστιτούτου Εργασίας της ΓΣΕΕ και από στοιχεία που παράθεσε το Υπουργείο Οικονομικών.


Μάλιστα...

Για να δούμε τις αντιδράσεις των οπαδών αυτής της... εκκλησίας!!


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2008, 23:08:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γιαπετ
Και από πού προέρχονται τα έσοδα, αν όχι απ' το ίδιο το εκκλησίασμα;

macedon
Από τη φορολογία του ελληνικού λαού, από έσοδα του τζόγου (10.000.000 ευρώ για το 2005), από κοινοτικά κονδύλια - δηλαδή εισφορές όλων (430.000.000 για το 2005) και από την αφορολόγητη εκμετάλλευση των ακινήτων της που στην πλειοψηφία τους παραχωρηθηκαν σ'αυτήν από το Σουλτάνο, για τις πολύτιμες υπηρεσίες που αυτή προσέφερε στον Οθωμανό επί 400 χρόνια.


«Και ιδού είς προσελθών είπεν αυτώ , διδάσκαλε αγαθέ , τι αγαθόν ποιήσω ίνα έχω ζωήν αιώνιον ; ουδείς αγαθός εί μη είς ο Θεός , εί δε θέλεις εισελθείν εις την ζωήν , τήρησον τας εντολάς . λέγει αυτώ ποίας ; ο δε Ιησούς είπε . το ού φονεύσεις , ού μοιχεύσεις , ού κλέψεις , ού ψευδομαρτυρήσεις , τίμα τον πατέρα και την μητέρα , και αγαπήσεις τον πλησίον ως εαυτόν . λέγει αυτώ ο νεανίσκος , πάντα αυτά εφυλαξάμην εκ νεότητός μου , τι έτι υστερώ ; έφη αυτώ ο Ιησούς , ει θέλεις τέλειος είναι , ύπαγε πώλησόν σου τα υπάρχοντα και δος πτωχοίς , και έξεις θησαυρόν εν ουρανώ , και δεύρο ακολούθει μοι . ακούσας δε ο νεανίσκος τον λόγον απήλθε λυπούμενος , ην γαρ έχων κτήματα πολλά . Ο δε Ιησούς είπε τοις μαθηταίς αυτού , αμήν λέγω υμίν ότι δυσκόλως πλούσιος εισελεύσεται εις την βασιλείαν των ουρανών . πάλιν δε λέγω υμίν , ευκοπώτερον εστί κάμηλον δια τρυπήματος ραφίδος διελθείν ή πλούσιον εις την βασιλείαν του Θεού εισελθείν .»

Ματθ. ΙΘ’ 16-24

Κάτι τέτοια επαναλαμβάνουν φίλοι γιαπετ και macedon , ανερυθρίαστα στους αφελείς πιστούς τους οι ρασοφόροι στα από άμβωνος πύρινα κηρύγματά τους , και απαιτούν από αυτούς να τα τηρήσουν , όταν οι ίδιοι τα γράφουν όλα τα παραπάνω στα παλιότερα των υποδημάτων τους , για να μη πω καμιά βαρύτερη έκφραση .
Τελικά πέφτει πολύ δούλεμα φίλοι μου .


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2008, 02:06:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
γιαπετ
Και από πού προέρχονται τα έσοδα, αν όχι απ' το ίδιο το εκκλησίασμα;

macedon
Από τη φορολογία του ελληνικού λαού, από έσοδα του τζόγου (10.000.000 ευρώ για το 2005), από κοινοτικά κονδύλια - δηλαδή εισφορές όλων (430.000.000 για το 2005) και από την αφορολόγητη εκμετάλλευση των ακινήτων της που στην πλειοψηφία τους παραχωρηθηκαν σ'αυτήν από το Σουλτάνο, για τις πολύτιμες υπηρεσίες που αυτή προσέφερε στον Οθωμανό επί 400 χρόνια.


«Και ιδού είς προσελθών είπεν αυτώ , διδάσκαλε αγαθέ , τι αγαθόν ποιήσω ίνα έχω ζωήν αιώνιον ; ουδείς αγαθός εί μη είς ο Θεός , εί δε θέλεις εισελθείν εις την ζωήν , τήρησον τας εντολάς . λέγει αυτώ ποίας ; ο δε Ιησούς είπε . το ού φονεύσεις , ού μοιχεύσεις , ού κλέψεις , ού ψευδομαρτυρήσεις , τίμα τον πατέρα και την μητέρα , και αγαπήσεις τον πλησίον ως εαυτόν . λέγει αυτώ ο νεανίσκος , πάντα αυτά εφυλαξάμην εκ νεότητός μου , τι έτι υστερώ ; έφη αυτώ ο Ιησούς , ει θέλεις τέλειος είναι , ύπαγε πώλησόν σου τα υπάρχοντα και δος πτωχοίς , και έξεις θησαυρόν εν ουρανώ , και δεύρο ακολούθει μοι . ακούσας δε ο νεανίσκος τον λόγον απήλθε λυπούμενος , ην γαρ έχων κτήματα πολλά . Ο δε Ιησούς είπε τοις μαθηταίς αυτού , αμήν λέγω υμίν ότι δυσκόλως πλούσιος εισελεύσεται εις την βασιλείαν των ουρανών . πάλιν δε λέγω υμίν , ευκοπώτερον εστί κάμηλον δια τρυπήματος ραφίδος διελθείν ή πλούσιον εις την βασιλείαν του Θεού εισελθείν .»

Ματθ. ΙΘ’ 16-24

Κάτι τέτοια επαναλαμβάνουν φίλοι γιαπετ και macedon , ανερυθρίαστα στους αφελείς πιστούς τους οι ρασοφόροι στα από άμβωνος πύρινα κηρύγματά τους , και απαιτούν από αυτούς να τα τηρήσουν , όταν οι ίδιοι τα γράφουν όλα τα παραπάνω στα παλιότερα των υποδημάτων τους , για να μη πω καμιά βαρύτερη έκφραση .
Τελικά πέφτει πολύ δούλεμα φίλοι μου .



Μεγάλη ιδέα για τον εαυτό σου έχεις. Πρόσεχε μόνο μη ξυπνήσεις απότομα!

Μόνο αυτό.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Stelaras
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
156 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2008, 06:55:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλέ,ότι και να λες μεγάλε,δεν έχει καμία σημασία,είσαι τόσο κολλημένος,τόσο στενόμυαλος,τόσο τι αν πω,δογματισμένος που δεν γίνεται να αλλάξεις γνώμη.Με τίποτα και ποτέ.Δεν έχει απλά νόημα να προσπαθεί κάποιος να σου μιλήσει.Ότι και να σου λένε,την ίδια καραμέλα,έχεις κάνει κυβερνητικός εκπρόσωπος?

Get up prince of troy
Get up
I will not let a stone take my glory.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2008, 11:54:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός

quote:
Μεγάλη ιδέα για τον εαυτό σου έχεις. Πρόσεχε μόνο μη ξυπνήσεις απότομα!

Μόνο αυτό.


Γιατί μόνο αυτό, ψηλέ;

Κάτι για τα οικονομικά μεγέθη που παρέθεσε ο Μακεδών, δεν έχεις να πεις;

Είναι αλήθεια ή ψέμματα;

Μόνο εξυπνάδες σου μείνανε στη φαρέτρα;

Δεν είναι δούλεμα να λες τι πρέπει να κάνουν οι άλλοι, ενώ εσύ πράττεις το αντίθετο;

Και δεν μιλάμε για μια κακή συνήθεια, όπως το κάπνισμα ας πούμε, που ο γιατρός καπνίζοντας, σου λέει ότι το κάπνισμα κάνει κακό στην υγεία, διότι αυτό δείχνει ότι κι αυτός έχει την κακή συνήθεια, αλλά γνωρίζει ότι τον βλάπτει.

Μιλάμε για τη "σωτηρία της ψυχής"...

Γνωρίζουν οι ταγοί της πίστης σου ότι αυτό που σου λένε είναι το σωστό, αλλά οι ίδιοι, έχουν εθιστεί στον πλουτισμό, τόσο πολύ με απτέλεσμα να έχουν επίγνωση του τι πράττουν; Ας το παραδεχθούν...

Γνωρίζουν ότι μ' αυτόν το βίο που διάγουν, θα πάνε στην κόλαση και δεν τους ενδιαφέρει, προσωπικά; Ας το παραδεχθούν...

Γιατί με τον τρόπο που διαχειρίζονται το "χρίσμα" του "αντιπροσώπου" του θεού, δείχνουν ότι η μόνη επίγνωση που έχουν, είναι ότι δουλεύουν τους πιστούς κι αυτοί που δεν το καταλαβαίνουν, είναι το λιγότερο... αφελείς.
Αν σε πειράζει η διαπίστωση, δεν φταίει αυτός που την διατυπώνει, φταίς εσύ, που διατηρείς τον εαυτό σου, ανάμεσα στους αφελείς...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2008, 15:49:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
macedon:
Τα στοιχεία για τα "έξοδα" της εκκλησίας προέρχονται από την Ιερά Σύνοδο της Εκκλησίας της Ελλάδας (συνεδρία της 10ης Οκτωβρίου 2006).

Επαναλαμβάνω στα Ελληνικά, που αναφέρεται ότι: "η εκκλησία
κοστίζει στον ελληνικό λαό 1,3 δισεκατομμύρια ευρώ το χρόνο."
Να φέρεις την πηγή προς εξέταση.

quote:
macedon:
Τα στοιχεία για τα "έξοδα" της εκκλησίας προέρχονται από την Ιερά Σύνοδο της Εκκλησίας της Ελλάδας (συνεδρία της 10ης Οκτωβρίου 2006).

Εκεί αναφέρει ότι τα έξοδα αυτά τα έχει επωμιστεί το Ελληνικό κράτος? ή ίδια η εκκλησία?

Η σοφία είναι ένα μόνο πράγμα: να γνωρίζει κανείς την αρχή που κυβερνά τα πάντα με τη βοήθεια των πάντων.
(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2008, 17:31:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaioi
Επαναλαμβάνω στα Ελληνικά, που αναφέρεται ότι: "η εκκλησία
κοστίζει στον ελληνικό λαό 1,3 δισεκατομμύρια ευρώ το χρόνο."
Να φέρεις την πηγή προς εξέταση.

Επαναλαμβάνω στα ελληνικά επίσης: Τα στοιχεία προέρχονται από τον προϋπολογισμό του ΥΠΕΠΘ, την έκθεση του Ινστιτούτου Εργασίας της ΓΣΕΕ και το Υπουργείο Οικονομικών.

Μόνο η μισθοδοσία των αργόμισθων παπάδων και αρχιπαπάδων έφτασε τα 200.000.000 ευρώ για το 2006 (ΚΑΕ 2800 και 0371 αντίστοιχα)

quote:
europaioi
Εκεί αναφέρει ότι τα έξοδα αυτά τα έχει επωμιστεί το Ελληνικό κράτος? ή ίδια η εκκλησία?

Ανόητη ερώτηση. Οταν η εκκλησία της Ελλάδας απομυζά από τον ελληνικό λαό 1,3 δις ετησίως, το να διαθέσει το 4,7% του τζίρου της για "κοινωφελή" έργα δε λέει τίποτε γιατί:

1. Αποτελεί ελάχιστο ποσοστό των εσόδων της
2. Είναι πληρωμένα απ'όλο τον ελληνικό λαό, ανεξαρτήτως θρησκεύματος και χωρίς καν να ερωτηθεί.


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2008, 17:40:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
macedon:
Επαναλαμβάνω στα ελληνικά επίσης: Τα στοιχεία προέρχονται από τον προϋπολογισμό του ΥΠΕΠΘ, την έκθεση του Ινστιτούτου Εργασίας της ΓΣΕΕ και το Υπουργείο Οικονομικών.

Μόνο η μισθοδοσία των αργόμισθων παπάδων και αρχιπαπάδων έφτασε τα 200.000.000 ευρώ για το 2006 (ΚΑΕ 2800 και 0371 αντίστοιχα)



Και τα άλλα 1.100.000.000 ευρώ?

Η σοφία είναι ένα μόνο πράγμα: να γνωρίζει κανείς την αρχή που κυβερνά τα πάντα με τη βοήθεια των πάντων.
(Ηράκλειτος).


Edited by - europaios2 on 09/11/2008 17:41:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2008, 18:51:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
800.000.000 από την κατάργηση του φόρου μισθωμάτων (Ν.3296/04 άρθρο 6) και 250.000.000 απο την κατάργηση της εισφοράς των ναών (Ν.3220/04 άρθρο 15).

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2008, 20:54:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
macedon:
800.000.000 από την κατάργηση του φόρου μισθωμάτων (Ν.3296/04 άρθρο 6) και 250.000.000 απο την κατάργηση της εισφοράς των ναών (Ν.3220/04 άρθρο 15).

Mάλιστα....μάλιστα.........η κατάργηση λοιπόν του φόρου....είναι για σένα "έξοδο"......Φέρε μας λοιπόν αποδείξεις.....έστω και για αυτό......
Και μια διευκρίνηση τι εννοείς λέγοντας 250.000.000 απο την κατάργηση της εισφοράς των ναών? Γιατί να εισφέρουν οι ναοί?

Η σοφία είναι ένα μόνο πράγμα: να γνωρίζει κανείς την αρχή που κυβερνά τα πάντα με τη βοήθεια των πάντων.
(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2008, 21:12:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaioi
Mάλιστα....μάλιστα.........η κατάργηση λοιπόν του φόρου....είναι για σένα "έξοδο"

Δεν είναι "έξοδο", είναι επιβάρυνση του ελληνικού λαού. Οταν λείπουν από το δημόσιο ταμείο 800 εκατομμύρια ευρώ, αυτό αποτελεί έλλειμμα που πρέπει να συμπληρωθεί. Από την άλλη όταν αυτά τα χρήματα τα έχει εισπράξει η εκκλησία στο δεκαπλάσιο και δεν αποδίδει το φόρο, είναι ένα επιπλέον έσοδο που προκειμένου να μείνει στην τσέπη της εκκλησίας και να μετατραπεί σε πολυτελή αυτοκίνητα και χρυσοποίκιλτα άμφια θα πρέπει να βάλει ο ελληνικός λαός το χέρι στην τσέπη για να καλύψει το έλλειμμα αυτό.

Τη σχολή βοηθών λογιστών ... με μέσον την έβγαλες;

quote:
europaioi
Και μια διευκρίνηση τι εννοείς λέγοντας 250.000.000 απο την κατάργηση της εισφοράς των ναών? Γιατί να εισφέρουν οι ναοί?

Γιατί ήταν η συμφωνία προκειμένου να αναλάβει το ελληνικό δημόσιο τους μισθούς των (αργόμισθων) παπάδων. Η εισφορά αυτή καθιερώθηκε στο 25% το 1945 ενώ στη δεκαετία του '60 αυξήθηκε στο 35%. Καταργήθηκε το 2004 με το Ν.3220/2004

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2008, 21:26:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ macedon

quote:
Γιατί ήταν η συμφωνία προκειμένου να αναλάβει το ελληνικό δημόσιο τους μισθούς των (αργόμισθων) παπάδων. Η εισφορά αυτή καθιερώθηκε στο 25% το 1945 ενώ στη δεκαετία του '60 αυξήθηκε στο 35%. Καταργήθηκε το 2004 με το Ν.3220/2004

Γιατί καθιερώθηκαν αυτές οι συμφωνίες;; Ή να το ρωτήσω αλλιώς: Ποιό αντάλλαγμα πήρε το κράτος;; ...Μη μου πεις "τίποτα".


“Why do my eyes hurt?”

“You’ve never used them before.”

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2008, 22:34:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν μπορώ να απαντάω σε ανόητες ερωτήσεις. Διάβασε το σχετικό νόμο και θα σου λυθούν οι απορίες τι πήρε και τι έδωσε ο καθένας.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2008, 02:03:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Sesostris
Ψηλέ,ότι και να λες μεγάλε,δεν έχει καμία σημασία,είσαι τόσο κολλημένος,τόσο στενόμυαλος,τόσο τι αν πω,δογματισμένος που δεν γίνεται να αλλάξεις γνώμη.Με τίποτα και ποτέ.Δεν έχει απλά νόημα να προσπαθεί κάποιος να σου μιλήσει.Ότι και να σου λένε,την ίδια καραμέλα,έχεις κάνει κυβερνητικός εκπρόσωπος?

Get up prince of troy
Get up
I will not let a stone take my glory.


Φαίνεται πως όσοι δεν έχουν υποστεί, αυτό που παρατηρείται ιδιαίτερα στις μέρες, δηλαδή αυτή την ξέφρενη αρχαιολατρεία που φτάνει και σε βαθμό αρχαιοπληξίας, σαν και του λόγου σου, χαρακτηρίζονται, από εσένα, με τους χαρακτηρισμούς που αναφέρεις για μένα.

Τι να κάνουμε, ας μείνουμε στενόμυαλοι ατενίζοντας την αιωνιότητα και ας στερηθούμε τη χαρά του τίποτα και του "ό,τι φάμε ό, τι πιούμε και ό, τι αρπάξει ο ...... μας" που αντιπροτείνεις εσύ και κάποι άλλοι φίλε Sesostris.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2008, 02:11:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γιαπετ
Μόνο εξυπνάδες σου μείνανε στη φαρέτρα;

Δεν είναι δούλεμα να λες τι πρέπει να κάνουν οι άλλοι, ενώ εσύ πράττεις το αντίθετο;


Δεν είναι δούλεμα να σου μιλάνε πως τάχα κάποιοι ενώ υποτίθεται έφτιαξαν αυτό το "περίφημο πολιτευμα που λέγεται δημοκρατία", την ίδια στιγμή έπιναν το αίμα και τον ιδρώτα των δούλων τους και τα παιδιά των δούλων τους γενιόταν και αυτά δούλοι και τους περίμενε η ίδια τύχη όπως αυτή των πατεράδων τους;;

Εαν κάποιος πρέπει να αναρωτηθεί για το ποιος δουλεύει ποιον, αυτός είσαι εσύ φίλε γιαπετ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2008, 02:36:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός

quote:
Δεν είναι δούλεμα να σου μιλάνε πως τάχα κάποιοι ενώ υποτίθεται έφτιαξαν αυτό το "περίφημο πολιτευμα που λέγεται δημοκρατία", την ίδια στιγμή έπιναν το αίμα και τον ιδρώτα των δούλων τους και τα παιδιά των δούλων τους γενιόταν και αυτά δούλοι και τους περίμενε η ίδια τύχη όπως αυτή των πατεράδων τους;;

Εαν κάποιος πρέπει να αναρωτηθεί για το ποιος δουλεύει ποιον, αυτός είσαι εσύ φίλε γιαπετ.


Λειτουργείς πάντα με τέτοιου είδους συμψηφισμούς;
Πάντα έχεις για παράδειγμα το "όλοι τα ίδια κάνουν", άρα όλοι καλά κάνουν, αν συγκρίνουμε τον ένα με τον άλλο;;;

Πάντα όταν δεν μπορείς να δικαιολογήσεις κάτι, το συμψηφίζεις με κάτι άλλο, άσχημο αλλά άσχετο.

Η λογική σου είναι περίεργη ψηλέ.

Υ.Γ. Να κοιμάσαι περισσότερο, γιατί έχεις αρχίσει και χάνεις την πραγματικότητα. Αυτά που σούρνεις στον Sesostris, στο προηγούμενο μήνυμά σου, είναι για μήνυμα που έστειλε ο... Στελάρας.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2008, 09:41:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους

Σαββατοκύριακο είχε πολύ καλό καιρό για να γράψω...χαχαχαχαχα
Φίλε europaios2

quote:
Πέρα από την πλάκα αν ο άνθρωπος είναι βλάκας δε φταίει το μάθημα των θρησκευτικών. Εμείς είχαμε έναν καθηγητή Θρησκευτικών που
ήταν ντιντίς και προσπαθούσε να χαϊδεύει όπως μπορούσε τα αγοράκια με την κάθε ευκαιρία........το μάθημα έφταιγε?

Λάθος η σύγκρισή σου. Στη μία περίπτωση συζητάμε ότι κάποιος (γιατί είναι ένα παράδειγμα, όπως σωστά λες, υπάρχουν και οι "σωστοί") καθηγητής Θρησκευτικών παραβίασε την ουδετερότητα του δικαιώματος έκφρασης στον τρόπο βαθμολόγησης κάποιων μαθητών λόγω αντίθετης ιδεολογίας, ενώ στην άλλη συζητάμε για αστικό αδίκημα, που δεν αφορά φυσικά ιδεολογικές διαφορές, αλλά άλλου είδους διαδικασίες.

quote:
Δικαιολογίες για να ρίξει ένας καθηγητής κάποιον μαθητή, για διάφορους λόγους όντως υπάρχουν. Οι λόγοι όμως αυτοί δεν επαρκούν για να καταργηθεί το μάθημα.

Όταν η πραγματοποίηση του μαθήματος αποτελεί εξ ορισμού προσηλυτιστικό καταναγκασμό, με τον τρόπο και τα βιβλία που διδάσκεται, ναι, πρέπει να τεθεί ξανά το θέμα κατάργησης της υποχρεωτικότητας του μαθήματος (άσχετο, αλλά γιατί να μην ισχύσει μία μεθοδολογία παρόμοια με τα υποχρεωτικά και τα προαιρετικά μαθήματα που υπάρχει σε κάποια Πανεπιστήμια και στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση; θα μου πείτε, άλλο η ωριμότητα ενός εφήβου και άλλο ενός φοιτητή, αλλά συζητάμε για συγκεκριμένες περιπτώσεις και μόνο. Χώρια που ίσως, κατ' αυτόν τον τρόπο θα δύνατο να επιτευχθή και καλύτερη αξιοποίηση των δεξιοτήτων ή των ικανοτήτων των εφήβων.)

quote:
Στο δημοτικό δεν έχεις πρόβλημα με τη βαθμολογία σου, δε μένεις στην ίδια τάξη, όποιος λοιπόν θέλει δε διαβάζει το μάθημα. Από την άλλη γιατί θέλεις ντε και καλά τα ορθόδοξα παιδιά που είναι και και σχεδόν όλο το τμήμα, να μη μάθουν για τη θρησκεία τους?

Σαφώς και όποιος δε θέλει δε διαβάζει το μάθημα. Πρόβλημα με το να "περάσεις" ή όχι, ίσως να μην έχεις, σίγουρα έχεις πρόβλημα με το "ενδεικτικό" σου, που λέγανε στην εποχή μου, όταν θα έχεις και ένα βαθμό αντίστοιχο του "Γ" που είχαμε εμείς για τις άθλιες επιδόσεις σε κάποιο μάθημα.
Τα ορθόδοξα παιδιά (που δυστυχώς κατ' εμέ δεν είναι και πλειοψηφία πλέον σε κάποια σχολεία) που θέλουν να μάθουν για τη θρησκεία που τους επέβαλαν οι γονείς τους, έχουν κάθε δικαίωμα να τη διδαχθούν στη βέλτιστη μορφή τους από το φορέα αυτής και όχι από ένα φορέα γενικής εκπαίδευσης.

quote:
Έτσι εκτός σχολείου έμαθα κι ότι οι πρώτοι πρόδρομοι του Χριστιανισμού ήσαν οι Έλληνες προσωκρατικοί φιλόσοφοι.

Για να το λες έτσι θα είναι. Βέβαια, το να ταυτίζουμε μία μονοθεϊστική προσέγγιση (που απλά την εποχή των προσωκρατικών φιλοσόφων που αναφέρεις αντιπαρήρχετο με την πολυθεϊστική των υπολοίπων Ελλήνων) με ένα συγκεκριμένο δόγμα είναι λίγο ασθενές ως επιχείρημα. Σκέψου ότι το ίδιο θα μπορούσε λ.χ. να γίνει σε 50 χρόνια με τον "προφητευόμενο" ερχομό του αντιχρίστου και να "κατηγορηθούν" όλοι οι παρόντες μονοθεϊστές ως αντιχριστιανοί, επειδή μεγάλο ποσοστό τους (όχι όλοι ασφαλώς, γιατί υπάρχουν και κάποιοι που πιστεύουν τα πιστεύω τους) θα ενστερνιστεί και θα ενσωματωθεί στη νέα ιδεολογία.
Με άλλα λόγια, το να καλουπώσουμε μία προγενέστερη ιδεολογία σε ένα δόγμα και να το παρουσιάσουμε ως συνέχεια μεν, καινούριο δε, κάπου χάνει...

quote:
Το θέμα είναι όντως ανιαρό, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είμαι κατά του διαλόγου ή ότι έχω πρόβλημα μαζί σου κάθε άλλο σε συμπαθώ πολύ.

Αμοιβαία τα αισθήματα και δε χιουμορίζω επ' αυτού.

quote:
Ο μόνος λόγος που συμμετέχω είναι ότι δε θέλω να βάλλεται ασχολίαστα κάτι πολύ ιερό για μένα.

Μα καλέ μου φίλε, η λογική με την οποία ΕΧΩ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ ΟΤΙ προσεγγίζω το διαχωρισμό Κράτους - Εκκλησίας δεν είναι η άρνηση του χριστιανισμού και του ιδεώδους, ούτε η διά πυρος και σιδήρου απορθοδοξοποίηση της ελληνικής κοινωνίας (άλλωστε, άλλοι, πολύ περισσότεροι Χ.Ο. από μένα έχουν αναλάβει τα σχετικά καθήκοντα), αλλά να δείξω ότι α) η πίστη και το δικαίωμα σε αυτή δεν πρέπει να εντάσσεται και να συμπλέκεται με τα πολιτικά δικαιώματα και την εκπαίδευση και β) ο κοσμικός χαρακτήρας του Κράτους είναι στην ουσία αντίθετος και όχι παράλληλος με το πνευματικό έργο της Ορθοδοξίας. Νομίζω ότι δε βάλλω την πίστη σου με αυτό, ίσως απλά αντιστέκομαι στην "πολιτικοκοινωνικοοικονομικοποίηση" του φορέα πνευματικής υποστήριξης που λέγεται Εκκλησία.

quote:
Για μένα η θρησκεία θα πρέπει να συνδέεται με την παιδεία γιατί χωρίς αυτήν θα είχαμε Τουρκέψει όπως έκαναν χιλιάδες άλλες Ελληνικές οικογένειες στη διάρκεια της Τουρκοκρατίας.

Θα είχαμε τουρκέψει ή θα είχαμε εξισλαμιστεί; δεν είναι το ίδιο και μην το κάνουμε ίδιο. Είναι άδικο και για τα ανθρώπινα δικαιώματα των γειτόνων...

quote:
Ο θρησκευτικός όρκος για μένα είναι αναγκαίος. Γιατί πολλοί δε φοβούνται τον άνθρωπο φοβούνται όμως το Θεό.

Διαφωνώ και σε αυτό. Αν δε σέβεσαι τον εαυτό σου, το να είσαι θεοφοβικός δε σε κάνει τίμιο.
Για το περιστατικό που αναφέρεις με το ατύχημα, νομίζω ότι υπερβάλλεις. Όποιος κατατρέχεται από τις τύψεις του για κάποιο ψέμα που έχει πει ή πρόκειται να πει, εμφανίζει τις σχετικές συνέπειες. Όποιος είναι αποφασισμένος και ψυχολογικά προετοιμασμένος να αντιμετωπίσει την πράξη με ψέμα, δεν έχει πρόβλημα.

quote:
Γι αυτό σου λέω........το τελευταίο οχυρό στην αλήθεια είναι ο όρκος στο Θεό, μήν το υποτιμάς.

Να σε ρωτήσω κάτι; αν στη θέση του νεαρού που αναφέρεις, βρισκόταν κάποιος άθεος και το δικαστήριο (με την παράλογη υπάρχουσα νομολογία) τον υποχρέωνε να ορκιστεί, χωρίς να ξέρει ότι είναι άθεος και εκείνος ορκιζόταν "ελαφρά τη καρδία", θα έχανες ή όχι, ενδεχομένως, τη δίκη; τι σχέση έχει ο όρκος στο Θεό με την εσωτερική συνείδηση του ανθρώπου; ας πάψουμε να βάζουμε μπαμπούλες στις αδυναμίες και τις φοβίες μας και ας κοιτάξουμε κατάματα τον εαυτό και τον κόσμο γύρω μας.

Φίλε macedon

quote:
ώστε η Ελλάδα να περάσει από το καθεστώς της ανεξιθρησκείας σ'αυτό της θρησκευτικής ελευθερίας.

Ποια η διαφορά στην εκτέλεση αυτών των δύο και χρειάζεται και ειδική δράση - παρέμβαση; Αν θέλαμε όντως να είμαστε ανεξίθρησκο κράτος, η θρησκευτική ελευθερία θα ήταν δεδομένη, χωρίς να διαφωνώ με την ουσία των όσων λες.

quote:
Για ποιά συντάγματα μιλάς, ποιών χωρών; Για παράδειγμα, στο θέμα της σύνδεσης εκκλησίας-κράτους, το ελληνικό σύνταγμα είναι πανομοιότυπο (θα έλεγε κανείς "αντίγραφο") του συντάγματος του Αφγανιστάν και του Ιράν.

Πάντως, επειδή έριξα μία ματιά στο ζήτημα, μόνο σε τρεις χώρες της Ε.Ε. των 15 (Ελλάδα, Βρετανία και Δανία) υπάρχει πρόνοια περί επίσημης θρησκείας. Νομίζω ότι ούτε στην Τουρκία υπάρχει, δεν ξέρω για την Κύπρο, ενώ για τις πρώην Σοβιετικές δημοκρατίες θα χρειαστεί περαιτέρω έρευνα, που δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο.

quote:
Τις "κοινωφελείς" πράξεις της η Εκκλησία τις κάνει με χρήματα του ελληνικού λαού, φίλε μου.

Αυτό το εννόησα και εγώ, όταν έγραφα "Αγαπητέ μου, το να συντηρείς κοινωφελή ιδρύματα με περιουσία αποκτηθείσα με κάποιες "ύποπτες" μεθόδους προσιδιάζει στη φράση "κηδεία με ξένα κόλλυβα". "

quote:
Φίλε μου διαφωνώ. Από το Δημόσιο δεν μισθοδοτείται όποιος δεν έχει από πού αλλού να μισθοδοτηθεί αλλά αυτός που προσφέρει έργο στο δημόσιο. Ποιά είναι η υπηρεσία προς το δημόσιο συμφέρον που προσφέρει ένας ιερέας οποιασδήποτε θρησκείας; Το ... ευχέλαιο; Η περιφορά του επιτάφιου;

Προσωπικά διαφωνώ εδώ μαζί σου, θεωρώντας ότι η εκπαίδευση που θα μπορούσαν να παράσχουν οι ιερείς σε όσους επιθυμούν τη βαθύτερη έρευνα γύρω από την ορθόδοξη πίστη (βάσει αυτών που περιγράφω περί θρησκευτικής εκπαίδευσης στην εκκλησία και όχι στο σχολείο) αποτελεί έργο στο δημόσιο. Όσο για τα μυστήρια, είναι άλλη ιστορία, την οποία εγώ προσωπικά δεν αγγίζω σε αυτό το topic.

Φίλε europaios2

quote:
Η βοήθεια που προσφέρουν οι ιερείς στους πιστούς για την επαφή τους μέσω των μυστηρίων με τον Κύριο είναι ανεκτίμητη και σε τίποτα συγκρίσιμη.

Σωστά. ΑΝΕΚΤΙΜΗΣΗ, άρα μη αποτιμήσιμη, άρα δεν υπόκειται σε πληρωμή. Για μένα είναι πνευματικό έργο και δε δικαιολογεί μισθοδοσία. Αντίθετα, η θρησκευτική εκπαίδευση που προτείνω για όσους φυσικά ενδιαφέρονται, δικαιολογεί μισθοδοσία.

quote:
Μόνο και μόνο για αυτό εμείς οι Έλληνες ως ένδειξη ευγνωμοσύνης, θα παραμείνουμε Χριστιανοί Ορθόδοξοι όπως οι προγονοί μας και θα παρακολουθούμε τις απέλπιδες προσπάθειες από άτομα που δεν έχουν ιερό και όσιο και που προσπαθούν διακαώς, να παρουσιάσουν το άσπρο μαύρο.

Κάποτε κατηγορήθηκα για γενικεύσεις. Το "εμείς οι Έλληνες" που αναφέρεις είναι η πλέον διχαστική γενίκευση και το ξέρεις. Θα σε παρακαλούσα να μην το χρησιμοποιείς. Όσο για την ουσία αυτού που αναφέρεις, αναρρωτήσου πρώτα γιατί δεν πρέπει να ευγωνομονούμε με τον ίδιο τρόπο τους 300 του Λεωνίδα ή τους ναυμάχους της Σαλαμίνας που μας έσωσαν από το Μηδισμό και μετά επανέλαβε τη συγκεκριμένη γενίκευση.
Τώρα το αν να μην είσαι Χ.Ο. σημαίνει ότι δεν έχεις ιερό και όσιο, δηλαδή (κατά τις αρχές των Χ.Ο. να μην έχεις ηθική), επέτρεψέ μου να το χαρακτηρίσω επιεικώς αστεϊσμό. Αλήθεια, το πιστεύεις αυτό το συγκεκριμένο που γράφεις ή το λες ένεκα θρησκευτικού θυμού;

Φίλε stelaras

quote:
Επίσης,κάπου άκουσα ότι ο βαρθολομαίος,ήταν αξιωματικός του τουρκικού στρατού.

Νομίζω πως αληθεύει, αλλά είναι ασήμαντο. Έχε υπόψη σου ότι σοτν τουρκικό στρατό μπορεί να γίνει έφεδρος αξιωματικός και ένας αλλόθρησκος, αρκεί να έχει τα ακαδημαϊκά εφόδα που δικαιολογούν την τοποθέτησή του.

quote:
Πολέμησαν για το δικαίωμα να πιστεύουν όπου γουστάρουν.

Πολέμησαν για το δικαίωμα να ζουν και να σκέφτονται ελεύθερα. Συμφωνώ μαζί σου.

Φίλε γιάπετ

quote:
το "χρίσμα" του "αντιπροσώπου" του θεού

Αχ αυτή η "αντιπροσώπευση". Πολλά δεινά επέφερε στον ίδιο το Χριστιανισμό. Μπορεί οι πιστοί του να μην το καταλαβαίνουν, σε μεγάλο βαθμό, αλλά ο Θεός (της Ορθοδοξίας και όχι μόνο) είναι παντού, λατρεύεται παντού και συνεπώς δε χρειάζεται αντιπροσώπους και "ενδιάμεσους". Η πίστη δε θέλει μεσάζοντες, οι θρησκείες θέλουν.

Αυτά τα ολίγα προς το παρόν. Θα επανέλθω...

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2008, 11:32:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ψηλός

quote:
Δεν είναι δούλεμα να σου μιλάνε πως τάχα κάποιοι ενώ υποτίθεται έφτιαξαν αυτό το "περίφημο πολιτευμα που λέγεται δημοκρατία", την ίδια στιγμή έπιναν το αίμα και τον ιδρώτα των δούλων τους και τα παιδιά των δούλων τους γενιόταν και αυτά δούλοι και τους περίμενε η ίδια τύχη όπως αυτή των πατεράδων τους;;

Εαν κάποιος πρέπει να αναρωτηθεί για το ποιος δουλεύει ποιον, αυτός είσαι εσύ φίλε γιαπετ.



γιαπετ
Λειτουργείς πάντα με τέτοιου είδους συμψηφισμούς;
Πάντα έχεις για παράδειγμα το "όλοι τα ίδια κάνουν", άρα όλοι καλά κάνουν, αν συγκρίνουμε τον ένα με τον άλλο;;;

Πάντα όταν δεν μπορείς να δικαιολογήσεις κάτι, το συμψηφίζεις με κάτι άλλο, άσχημο αλλά άσχετο.



Ντε και καλά να μου πεις πως δικαιολογώ κάποιους. Επιβεβαιώνεις για μια ακόμη φορά πως έτσι έχεις μάθει να λειτουργείς.
Κανείς δεν με όρισε συνήγορό του. Δεν είμαι ο γιαπετ.

Απλά, διεύρυνα λίγο περισσότερο αυτό που ανέφερες εσύ περί "δουλέματος". Φαίνεται όμως πως είναι κάτι που δεν σου αρέσει γιατί θα χαλάσει η σούπα.
Όπως δεν σου αρέσει, επίσης, να εκθέσεις τις δική σου εκδοχή για το θείο (όπως όταν σε είχε ρωτήσει ο Σαμουήλ αλλά έκανες "τάκλιν" και του ξέφυγες). Είναι καλύτερο να ταμπελώνουμε τους Χριστιανούς και να πηδάμε από δω και από εκεί ζητώντας τους συνεχώς να απολογούνται θαρρείς και τους δικάζουμε.

*****Θα μου απαντήσεις τελικά αν είναι δούλεμα ή όχι αυτό που ανέφερα;
Άσε ξέρω ……

Θα μου δώσεις μια τόσο δυνατή και γεμάτη επιχειρήματα απάντηση, όπως και αυτή που απάντησες και στο Σαμουήλ για τους κάποιους άλλους "που θυσιάζανε παιδιά στους θεούς τους και σοδομίζανε αγοράκια" (ποιους άραγε;;;;). Σςςςςςς

quote:
Απεστάλη: 10/11/2008, 02:22:07
quote:
Samuel1974
Παραβλέπουμε επίσης το ότι αυτά τα διάφορα έθνη θυσιάζανε παιδιά στους θεούς τους και σοδομίζανε τα αγοράκια τους, όπως και κάποιοι "άλλοι".

γιαπετ
Και γι’ αυτό ο καλός γιαχβέ τα σκότωσε όλα, για να μην έχουν να κάνουν θυσίες, έ;;;
Τι ριζοσπαστικό!!!


Ε όχι και να με κατηγορείς ΕΣΥ για τακτική συμψηφισμού, ΔΑΣΚΑΛΕ.
Τι να πω; Ίσως δεν συνειδητοποιείς το τι γράφεις ώρες-ώρες.

quote:
γιαπετ
Υ.Γ. Να κοιμάσαι περισσότερο, γιατί έχεις αρχίσει και χάνεις την πραγματικότητα. Αυτά που σούρνεις στον Sesostris, στο προηγούμενο μήνυμά σου, είναι για μήνυμα που έστειλε ο... Στελάρας.


Ναι είναι ο Στελάρας.
Φαντάσου όμως, ο τρόπος που εκφράζεται και τα λόγια του δεν διαφέρουν σε τίποτα αν το μήνυμα το είχε γράψει ο Σεσώστρης.
Ε δεν έγινε και τίποτα το τραγικό.
Τελικά, το αν θα γράψεις "γιαπετ", "Στελάρας", Sesostris, "macedon" έχει καταντήσει να είναι απλώς μια ασήμαντη λεπτομέρεια.


Edited by - Ψηλός on 10/11/2008 11:42:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2008, 13:13:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν είναι "έξοδο", είναι επιβάρυνση του ελληνικού λαού. Οταν λείπουν από το δημόσιο ταμείο 800 εκατομμύρια ευρώ, αυτό αποτελεί έλλειμμα που πρέπει να συμπληρωθεί. Από την άλλη όταν αυτά τα χρήματα τα έχει εισπράξει η εκκλησία στο δεκαπλάσιο και δεν αποδίδει το φόρο, είναι ένα επιπλέον έσοδο που προκειμένου να μείνει στην τσέπη της εκκλησίας και να μετατραπεί σε πολυτελή αυτοκίνητα και χρυσοποίκιλτα άμφια θα πρέπει να βάλει ο ελληνικός λαός το χέρι στην τσέπη για να καλύψει το έλλειμμα αυτό.


Δασκαλάκο......εκεί που σε παίρνει....στο ΝΑ!! ΛΟΛΑ! ΕΝΑ ΜΗΛΟ!!
Και τη μείωση της φορολογιας των ΑΕ κατά 10% τη θεωρείς και αυτή έξοδο?
Μου φαίνεται ότι θα εισάγεις νέα Λογιστική.......ήδη έχεις ξεκινήσει! από τότε που δήλωσες, ότι είχες βοηθήσει ΣΤΟ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΙΣΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΣΕ Β' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΒΙΒΛΙΑ.
........και από την άλλη θα έπρεπε να είχες την ευπρέπεια να γράψεις ότι θα πρέπει πρώτα να αφαιρεθούν τα έσοδα στο ακριβές νούμερο των αντίστοιχων εξόδων που κάνει η εκκλησία ως αγαθοεργίες και εν συνεχεία το υπόλοιπο να φορολογηθεί.......αυτό βέβαια ισχύει στα πλαίσια της ευπρέπειας.......
Ακόμη περιμένω για τα 250.000.000 από την κατάργηση της εισφοράς των ναών που μας έγραψες, τι εννοείς? όπως και στοιχεία για τα 800.000.000 που ισχυρίστηκες.......όπως γνωρίζεις τα στοιχεία πάντα υπερνικούν τις υποθέσεις.......αναμένω...
..

Η σοφία είναι ένα μόνο πράγμα: να γνωρίζει κανείς την αρχή που κυβερνά τα πάντα με τη βοήθεια των πάντων.
(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2008, 14:34:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
kostakis
Ποια η διαφορά στην εκτέλεση αυτών των δύο και χρειάζεται και ειδική δράση - παρέμβαση;

Η διαφορά φίλε μου ανάμεσα στην ανεξιθρησκεία και στη θρησκευτική ελευθερία είναι ουσιαστική και μεγάλη.

Στην ανεξιθρησκεία υπάρχει κατά τεκμήριο ένα επικρατών ή επίσημο θρήσκευμα και ταυτόχρονα υπάρχει ανοχή προς τα άλλα θρησκεύματα (δηλαδή δεν διώκονται). Το κράτος απλά δικαιούται να παρέχει στους οπαδούς των διαφόρων θρησκευμάτων τη δυνατότητα να προβαίνουν σε λατρευτικές εκδηλώσεις στο μέτρο που το ίδιο το κράτος καθορίζει.

Στη θρησκευτική ελευθερία, που σαν έννοια είναι ευρύτερη της ανεξιθρησκείας, τα άτομα (πολίτες και αλλοδαποί) δικαιούνται να διαμορφώνουν και να εκδηλώνουν τις θρησκευτικές τους πεποιθήσεις τους (ή την αθεϊα/αθρησκεία τους) με ταυτόχρονη υποχρέωση του κράτους:

  • να απέχει από κάθε ενέργεια που θα παρεμπόδιζε τη διαμόρφωση και την εκδήλωση των πεποιθήσεων αυτών
  • να παίρνει κάθε πρόσφορο μέτρο για την εξασφάλιση και την εκδήλωση της θρησκευτικής πίστης

Κλασικό παράδειγμα θρησκευτικής ελευθερίας είναι οι Η.Π.Α. ενώ ανεξιθρησκείας είναι η Ελλάδα, το Ιράν, το Αφγανιστάν και άλλες παρόμοιες χώρες.

quote:
kostakis
Προσωπικά διαφωνώ εδώ μαζί σου, θεωρώντας ότι η εκπαίδευση που θα μπορούσαν να παράσχουν οι ιερείς σε όσους επιθυμούν τη βαθύτερη έρευνα γύρω από την ορθόδοξη πίστη (βάσει αυτών που περιγράφω περί θρησκευτικής εκπαίδευσης στην εκκλησία και όχι στο σχολείο) αποτελεί έργο στο δημόσιο

Χαίρομαι που διαφωνείς (και με τον τρόπο που διαφωνείς).

Με το σκεπτικό αυτό ποτ σημειώνεις παραπάνω, θα πρέπει και οι ιδιώτες διδάσκοντες σε σχολές πληροφορικής, για παράδειγμα, να μισθοδοτούνται από το δημόσιο (μια και εν γένει η προσφορά τους μπορεί να εκληφθεί ως προσφορά προς το δημόσιο) ή οι ιερείς όλων των θρησκειών (μια και όλες κάνουν αυτό που κάνουν οι ορθόδοξοι) να μισθοδοτούνται από το δημόσιο (κάτι που παρεμπτιπτόντως γίνεται στην Κύπρο).

Η εκπαίδευση όμως αναγνωρίζεται ως προσφορά προς το δημόσιο μόνον όταν παρέχεται σε δημόσια εκπαιδευτήρια. Δεν κρίνεται δε ως αντικείμενο διδασκαλίας (όπως σημειώνεις) αλλά με βάση τη σχέση του διδάσκοντα προς το δημόσιο. Με άλλα λόγια, ο ιερέας που θα διδάσκει σε δημόσιο εκπαιδευτήριο, βεβαίως και να μισθοδοτείται ως δημόσιος εκπαιδευτικός. Αλλά η κατήχηση που κάνει ο ιερέας στο ναό προς όφελος της ορθοδοξίας, του καθολικισμού, του χιλιασμού ή του βουδισμού δε βλέπω με ποιον τρόπο αποτελεί προσφορά προς το δημόσιο κατ'ουσίαν.


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2008, 19:54:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
kostakis:
Λάθος η σύγκρισή σου. Στη μία περίπτωση συζητάμε ότι κάποιος (γιατί είναι ένα παράδειγμα, όπως σωστά λες, υπάρχουν και οι "σωστοί") καθηγητής Θρησκευτικών παραβίασε την ουδετερότητα του δικαιώματος έκφρασης στον τρόπο βαθμολόγησης κάποιων μαθητών λόγω αντίθετης ιδεολογίας, ενώ στην άλλη συζητάμε για αστικό αδίκημα, που δεν αφορά φυσικά ιδεολογικές διαφορές, αλλά άλλου είδους διαδικασίες.

Kάθε άλλο......και τα δύο είναι παραβάσεις. Και στις δύο παραβάσεις πρέπει οι καθηγητές να δώσουν εξηγήσεις. Στην πρώτη δε φταίνε οι λοιποί Θεολόγοι καταργηθεί εξαιτίας ενός Ορθόδοξου Θεολόγου το μάθημα και στη δεύτερη πάλι δε φταίνε οι τυχών λοιποί τιούτοι θεολόγοι, ώστε πάλι να καταργηθεί το μάθημα. Κατά συνέπεια δε φταίει το ίδιο το μάθημα ώστε να εκλείψει αλλά δε φταίνε και οι λοιποί μαθητές που θέλουν να το παρακολουθήσουν. Και δεδομένου ότι υπάρχει απαλλαγή από το μάθημα για οποίον δε θέλει να το παρακολουθήσει, δεν έχουμε και επιπλέον λόγο για να το κουράσουμε το θέμα.

quote:
kostakis:
Όταν η πραγματοποίηση του μαθήματος αποτελεί εξ ορισμού προσηλυτιστικό καταναγκασμό, με τον τρόπο και τα βιβλία που διδάσκεται, ναι, πρέπει να τεθεί ξανά το θέμα κατάργησης της υποχρεωτικότητας του μαθήματος (άσχετο, αλλά γιατί να μην ισχύσει μία μεθοδολογία παρόμοια με τα υποχρεωτικά και τα προαιρετικά μαθήματα που υπάρχει σε κάποια Πανεπιστήμια και στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση; θα μου πείτε, άλλο η ωριμότητα ενός εφήβου και άλλο ενός φοιτητή, αλλά συζητάμε για συγκεκριμένες περιπτώσεις και μόνο. Χώρια που ίσως, κατ' αυτόν τον τρόπο θα δύνατο να επιτευχθή και καλύτερη αξιοποίηση των δεξιοτήτων ή των ικανοτήτων των εφήβων.)

Kαι στα Δημοτικά σχολεία με μια υπεύθυνη δήλωση του γονέα ο μαθητής απαλάσεται της παρακολούθησης του μαθήματος των θρησκευτικών.
quote:
kostakis:
Σαφώς και όποιος δε θέλει δε διαβάζει το μάθημα. Πρόβλημα με το να "περάσεις" ή όχι, ίσως να μην έχεις, σίγουρα έχεις πρόβλημα με το "ενδεικτικό" σου, που λέγανε στην εποχή μου, όταν θα έχεις και ένα βαθμό αντίστοιχο του "Γ" που είχαμε εμείς για τις άθλιες επιδόσεις σε κάποιο μάθημα.
Τα ορθόδοξα παιδιά (που δυστυχώς κατ' εμέ δεν είναι και πλειοψηφία πλέον σε κάποια σχολεία) που θέλουν να μάθουν για τη θρησκεία που τους επέβαλαν οι γονείς τους, έχουν κάθε δικαίωμα να τη διδαχθούν στη βέλτιστη μορφή τους από το φορέα αυτής και όχι από ένα φορέα γενικής εκπαίδευσης

Σε όλα τα σχολεία είναι η πλειοψηφία ανάμεσα στους Έλληνες μαθητές.....για τους Αλβανούς δε με απασχολεί. Το μάθημα των θρησκευτικών είναι στοιχείο της πολιτισμικής μας ταυτότητας και μόνο ως τέτοιο, δεν επιδέχεται σχόλια περί κατάργησης κ.ο.κ.
quote:
kostakis:
Για να το λες έτσι θα είναι. Βέβαια, το να ταυτίζουμε μία μονοθεϊστική προσέγγιση (που απλά την εποχή των προσωκρατικών φιλοσόφων που αναφέρεις αντιπαρήρχετο με την πολυθεϊστική των υπολοίπων Ελλήνων) με ένα συγκεκριμένο δόγμα είναι λίγο ασθενές ως επιχείρημα. Σκέψου ότι το ίδιο θα μπορούσε λ.χ. να γίνει σε 50 χρόνια με τον "προφητευόμενο" ερχομό του αντιχρίστου και να "κατηγορηθούν" όλοι οι παρόντες μονοθεϊστές ως αντιχριστιανοί, επειδή μεγάλο ποσοστό τους (όχι όλοι ασφαλώς, γιατί υπάρχουν και κάποιοι που πιστεύουν τα πιστεύω τους) θα ενστερνιστεί και θα ενσωματωθεί στη νέα ιδεολογία.
Με άλλα λόγια, το να καλουπώσουμε μία προγενέστερη ιδεολογία σε ένα δόγμα και να το παρουσιάσουμε ως συνέχεια μεν, καινούριο δε, κάπου χάνει...

Μιλάω με βάση τα υπαρκτά στοιχεία και όχι με υποθέσεις.

quote:
kostakis:
Μα καλέ μου φίλε, η λογική με την οποία ΕΧΩ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ ΟΤΙ προσεγγίζω το διαχωρισμό Κράτους - Εκκλησίας δεν είναι η άρνηση του χριστιανισμού και του ιδεώδους, ούτε η διά πυρος και σιδήρου απορθοδοξοποίηση της ελληνικής κοινωνίας (άλλωστε, άλλοι, πολύ περισσότεροι Χ.Ο. από μένα έχουν αναλάβει τα σχετικά καθήκοντα), αλλά να δείξω ότι α) η πίστη και το δικαίωμα σε αυτή δεν πρέπει να εντάσσεται και να συμπλέκεται με τα πολιτικά δικαιώματα και την εκπαίδευση και β) ο κοσμικός χαρακτήρας του Κράτους είναι στην ουσία αντίθετος και όχι παράλληλος με το πνευματικό έργο της Ορθοδοξίας. Νομίζω ότι δε βάλλω την πίστη σου με αυτό, ίσως απλά αντιστέκομαι στην "πολιτικοκοινωνικοοικονομικοποίηση" του φορέα πνευματικής υποστήριξης που λέγεται Εκκλησία.

1)Πρέπει να εντάσσεται με την εκπαίδευση ,γιατί είναι η πολιτισμική μας κληρονομιά συν της άλλης.......με τα πολιτικά ασφαλώς και όχι.
2)Ο κοσμικός χαρακτήρας του κράτους? Έχουμε κοσμικό χαρακτήρα? από πότε? το μόνο που μας κάνει περήφανους έτσι μπουρδ......που είναι το κράτος μας είναι η θρησκεία μας.


quote:
kostakis:
Θα είχαμε τουρκέψει ή θα είχαμε εξισλαμιστεί; δεν είναι το ίδιο και μην το κάνουμε ίδιο. Είναι άδικο και για τα ανθρώπινα δικαιώματα των γειτόνων...

To ένα δεν αποκλείει το άλλο.....Οι γείτονές μας από ανθρωπιά άλλο τίποτα........και τώρα που φτιάχνουν και δικά τους αεροπλάνα?......κάτι μου λέει ότι το "καημένε γιε μου τι σε περιμένει.....θα πρέπει να το επαναφέρω....


quote:
kostakis:
Διαφωνώ και σε αυτό. Αν δε σέβεσαι τον εαυτό σου, το να είσαι θεοφοβικός δε σε κάνει τίμιο.
Για το περιστατικό που αναφέρεις με το ατύχημα, νομίζω ότι υπερβάλλεις. Όποιος κατατρέχεται από τις τύψεις του για κάποιο ψέμα που έχει πει ή πρόκειται να πει, εμφανίζει τις σχετικές συνέπειες. Όποιος είναι αποφασισμένος και ψυχολογικά προετοιμασμένος να αντιμετωπίσει την πράξη με ψέμα, δεν έχει πρόβλημα.


Καθόλου δεν υπερβάλλω εάν σεβόταν τον εαυτό του δε θα ήμασταν στα δικαστήρια. Το ότι ήταν θεοφοβικός δεν το παρατήρησα μόνο εγώ αλλά και η δικαστίνα. Και πιστεύω ότι έπαιξε μεγάλο ρόλο στην τελική απόφαση του δικαστηρίου, αφού το ατύχημα συνέβη στην ίδια λωρίδα κυκλοφορίας και εγώ ήμουν χτυπημένος μπροστά και αριστερά., ενώ αυτός πίσω και αριστερά.
Στο ατύχημα αυτό και χωρίς μάρτυρες, ήταν πολύ δύσκολο να αποδείξω ότι έφταιγε αυτός αφού όπως με προσπερνούσε με τετακέ, με χτύπησε καθώς ερχόταν σβούρα. Ενώ αυτός ήταν πολύ ποιο εύκολο να υπερασπίσει τον εαυτό του, αφού ισχυριζόταν ότι πάτησε φρένο απότομα να αποφύγει τον μπροστινό του που άξαφνα μπήκε μπροστά του από τη δεξιά λωρίδα της κυκλοφορίας και ενώ αυτός κινούταν όπως και εγώ στη μεσαία λωρίδα, ενώ εγώ δεν πρόλαβα να φρενάρω εγκαίρως με αποτέλεσμα τα δύο αυτοκίνητα να συγκρουσθούν.
Πιστεύω λοιπόν ότι το χέρι του, που έτρεμε σαν το ψάρι, έπαιξε και τον καθοριστικό ρόλο. Δεν ξέρω πόσο προετοιμασμένος ήταν ψυχολογικά να στηρίξει με ψέμα το δίκιο του, ίσως και το νεαρό της ηλικία του να έπαιξε και αυτό το ρόλο του.
quote:
kostakis:
Να σε ρωτήσω κάτι; αν στη θέση του νεαρού που αναφέρεις, βρισκόταν κάποιος άθεος και το δικαστήριο (με την παράλογη υπάρχουσα νομολογία) τον υποχρέωνε να ορκιστεί, χωρίς να ξέρει ότι είναι άθεος και εκείνος ορκιζόταν "ελαφρά τη καρδία", θα έχανες ή όχι, ενδεχομένως, τη δίκη; τι σχέση έχει ο όρκος στο Θεό με την εσωτερική συνείδηση του ανθρώπου; ας πάψουμε να βάζουμε μπαμπούλες στις αδυναμίες και τις φοβίες μας και ας κοιτάξουμε κατάματα τον εαυτό και τον κόσμο γύρω μας.

Νομίζω ότι δύσκολα θα καθόταν η μητέρα του να σταυροκοπιόταν και να ευχαριστούσε τον έναν άγιο μετά τον άλλον, εφόσον ήσαν άθεοι. Δεν ψάχνουμε για μπαμπούλες αλλά αν το θέτεις έτσι και η αστυνομία μπαμπούλας είναι, να την πάψουμε?
Θα ήταν διαφορετικά με τον άθεο, δε θα σταυροκοπιόταν κανένας, η τροχαία θα είχε καταγράψει τη μέθη του και εγώ δε θα είχα μπει σε περιπέτειες.
quote:
kostakis:
Ποια η διαφορά στην εκτέλεση αυτών των δύο και χρειάζεται και ειδική δράση - παρέμβαση; Αν θέλαμε όντως να είμαστε ανεξίθρησκο κράτος, η θρησκευτική ελευθερία θα ήταν δεδομένη, χωρίς να διαφωνώ με την ουσία των όσων λες.

Και τα δύο τα έχουμε στο βαθμό που το επιθυμεί ο καθένας. Τουτέστιν εκεί που αρχίζει η δική μου θρησκευτική ελευθερία σταματάει η δική σου.
quote:
kostakis:
Αυτό το εννόησα και εγώ, όταν έγραφα "Αγαπητέ μου, το να συντηρείς κοινωφελή ιδρύματα με περιουσία αποκτηθείσα με κάποιες "ύποπτες" μεθόδους προσιδιάζει στη φράση "κηδεία με ξένα κόλλυβα". "

Οι μεμονωμένες περιπτώσεις δεν μπορούν να χαλάσουν σε καμία περίπτωση τη συνολική εικόνα της εκκλησίας.
quote:
kostakis:
Κάποτε κατηγορήθηκα για γενικεύσεις. Το "εμείς οι Έλληνες" που αναφέρεις είναι η πλέον διχαστική γενίκευση και το ξέρεις. Θα σε παρακαλούσα να μην το χρησιμοποιείς. Όσο για την ουσία αυτού που αναφέρεις, αναρρωτήσου πρώτα γιατί δεν πρέπει να ευγωνομονούμε με τον ίδιο τρόπο τους 300 του Λεωνίδα ή τους ναυμάχους της Σαλαμίνας που μας έσωσαν από το Μηδισμό και μετά επανέλαβε τη συγκεκριμένη γενίκευση.

Είναι η πραγματικότητα. Εάν για παράδειγμα γίνει πόλεμος με τους Τούρκους οι Ορθόδοξοι θα βγάλουν τα κάστανα και πάλι από τη φωτιά. Αφού η συντριπτική πλειοψηφία στην Ελλάδα είναι Ορθόδοξοι. Βέβαια σε λίγα χρόνια με την Ελληνική ιθαγένεια που θα αποκτήσουν οι Αλβανοί οι οποίοι στην συντριπτική τους πλειοψηφία είναι άθεοι και μουσουλμάνοι, σε έναν ενδεχόμενο πόλεμο, πιστεύω ότι θα είναι "σίγουρα" στην πρώτη γραμμή πυρός, αυτοί και οι μουσουλμάνοι της Θράκης, με εξαίρεση τους Πομάκους τους οποίους σέβομαι και εκτιμώ, αλλά αυτοί μάλλον θα έρχονται πολύ ποιο πίσω μαζί με εμάς τους Ορθόδοξους.
Πρέπει λοιπόν:
1)Να βγάλουμε το μάθημα των θρησκευτικών από την εκπαίδευση γιατί αισθάνονται άσχημα οι Αλβανοί και οι άθεοι.
2)Nα στρογκυλοποιήσουμε την ιστορία γιατί αισθάνεται άσχημα η Ρεπούση και οι φιλεύσπλαχνοι γείτονές μας......
και τρίτον να προμηθευτούμε όλοι μας βαζελίνη, γιατί τελευταία στιγμή θα γίνει ανάρπαστη.....
quote:
kostakis:
Τώρα το αν να μην είσαι Χ.Ο. σημαίνει ότι δεν έχεις ιερό και όσιο, δηλαδή (κατά τις αρχές των Χ.Ο. να μην έχεις ηθική), επέτρεψέ μου να το χαρακτηρίσω επιεικώς αστεϊσμό. Αλήθεια, το πιστεύεις αυτό το συγκεκριμένο που γράφεις ή το λες ένεκα θρησκευτικού θυμού;


Μη βάζεις λόγια στο στόμα μου που δεν είπα, ξαναδιάβασέ με και αν επιμένεις κάνε ανάλυση σε αυτό που έγραψα. Μετά θα ακολουθήσει και η δική μου.
quote:
kostakis:
Νομίζω πως αληθεύει, αλλά είναι ασήμαντο. Έχε υπόψη σου ότι σοτν τουρκικό στρατό μπορεί να γίνει έφεδρος αξιωματικός και ένας αλλόθρησκος, αρκεί να έχει τα ακαδημαϊκά εφόδα που δικαιολογούν την τοποθέτησή του.

Αν μπορούσε ας έκανε κι αλλιώς. Είναι κάτι που συνηθίζουν οι Τούρκοι....... στις υπηρεσίες των οποίων έχουν καταγραφεί επίσημα οι Κολοκοτρωναίοι και ο Ανδρούτσος για παράδειγμα. Οπότε έχεις δίκιο όταν λες ότι ήταν ασήμαντο.

quote:
macedon:
Η διαφορά φίλε μου ανάμεσα στην ανεξιθρησκεία και στη θρησκευτική ελευθερία είναι ουσιαστική και μεγάλη.

Στην ανεξιθρησκεία υπάρχει κατά τεκμήριο ένα επικρατών ή επίσημο θρήσκευμα και ταυτόχρονα υπάρχει ανοχή προς τα άλλα θρησκεύματα (δηλαδή δεν διώκονται). Το κράτος απλά δικαιούται να παρέχει στους οπαδούς των διαφόρων θρησκευμάτων τη δυνατότητα να προβαίνουν σε λατρευτικές εκδηλώσεις στο μέτρο που το ίδιο το κράτος καθορίζει.

Στη θρησκευτική ελευθερία, που σαν έννοια είναι ευρύτερη της ανεξιθρησκείας, τα άτομα (πολίτες και αλλοδαποί) δικαιούνται να διαμορφώνουν και να εκδηλώνουν τις θρησκευτικές τους πεποιθήσεις τους (ή την αθεϊα/αθρησκεία τους) με ταυτόχρονη υποχρέωση του κράτους:


να απέχει από κάθε ενέργεια που θα παρεμπόδιζε τη διαμόρφωση και την εκδήλωση των πεποιθήσεων αυτών


να παίρνει κάθε πρόσφορο μέτρο για την εξασφάλιση και την εκδήλωση της θρησκευτικής πίστης

Κλασικό παράδειγμα θρησκευτικής ελευθερίας είναι οι Η.Π.Α. ενώ ανεξιθρησκείας είναι η Ελλάδα, το Ιράν, το Αφγανιστάν και άλλες παρόμοιες χώρες.



Ξέχασες μαζί με την Ελλάδα, το Ιράν και το Αφγανιστάν είναι και η άλλη τριτοκοσμική χώρα.......η Αγγλία.
Στην Ελλάδα τα πάντα είναι ελεύθερα όσον αφορά τη θρησκεία. Όποιος θέλει λατρεύει ότι θέλει. Τα άλλα απλά είναι λάσπη. Ίσως βέβαια ο αγαπητός macedon να χαιρόταν να έβλεπε ως αρχηγούς σε ΓΕΑ, ΓΕΣ και ΓΕΝ, μουσουλμάνους στο θρήσκευμα.........ίσως το σκέφτεται εμπορικά. Σου λέει «θα ανοίξω ένα μαγαζί που θα πουλάει μόνο βαζελίνη», (όπως προείπα)......... «10.000.000 Έλληνες!!!!.......θα θησαυρίσω».......(το άλλο 1.0000.000 είναι από κάθε καρυδιάς καρύδι)...πονηρέ macedon......έχεις το δαιμόνιο του Εβραίου μέσα σου, κάτι ήξερα παλαιότερα που σου είχα γράψει κάτι σχετικό με αυτό!!!......
quote:
macedon:
Με το σκεπτικό αυτό ποτ σημειώνεις παραπάνω, θα πρέπει και οι ιδιώτες διδάσκοντες σε σχολές πληροφορικής, για παράδειγμα, να μισθοδοτούνται από το δημόσιο (μια και εν γένει η προσφορά τους μπορεί να εκληφθεί ως προσφορά προς το δημόσιο) ή οι ιερείς όλων των θρησκειών (μια και όλες κάνουν αυτό που κάνουν οι ορθόδοξοι) να μισθοδοτούνται από το δημόσιο (κάτι που παρεμπτιπτόντως γίνεται στην Κύπρο).

Η εκπαίδευση όμως αναγνωρίζεται ως προσφορά προς το δημόσιο μόνον όταν παρέχεται σε δημόσια εκπαιδευτήρια. Δεν κρίνεται δε ως αντικείμενο διδασκαλίας (όπως σημειώνεις) αλλά με βάση τη σχέση του διδάσκοντα προς το δημόσιο. Με άλλα λόγια, ο ιερέας που θα διδάσκει σε δημόσιο εκπαιδευτήριο, βεβαίως και να μισθοδοτείται ως δημόσιος εκπαιδευτικός. Αλλά η κατήχηση που κάνει ο ιερέας στο ναό προς όφελος της ορθοδοξίας, του καθολικισμού, του χιλιασμού ή του βουδισμού δε βλέπω με ποιον τρόπο αποτελεί προσφορά προς το δημόσιο κατ'ουσίαν.



Η εκκλησία έχει κάνει συμφωνία με το κράτος. Οι πολίτες την έχουν αποδεχτεί. Εσείς λοιπόν που δεν την αποδέχεσθε κάντε τον αγώνα σας....και κάτι άλλο....... τι έχει προσφέρει η εκκλησία των χιλιαστών ή των καθολικών στην Ελλάδα?

- Ακόμη περιμένω απάντηση για τα 250.000.000 από την κατάργηση της εισφοράς των ναών που μας έγραψες, τι εννοείς? όπως και στοιχεία για τα 800.000.000 που ισχυρίστηκες.......όπως γνωρίζεις τα στοιχεία πάντα υπερνικούν τις υποθέσεις.......αναμένω...

Η σοφία είναι ένα μόνο πράγμα: να γνωρίζει κανείς την αρχή που κυβερνά τα πάντα με τη βοήθεια των πάντων.
(Ηράκλειτος).


Edited by - europaios2 on 10/11/2008 20:24:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 31 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.265625
Maintained by Digital Alchemy