ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Η ΠΛΑΣΤΟΓΡΑΦΗΣΗ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΤΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 23
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2018, 18:48:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Καταρχάς είμαι οικονομικά ανεξάρτητος εδώ και 10 χρόνια (τώρα είμαι 36 ετών)

Και δεν ντρέπεσαι για την ξεφτίλα σου ;

quote:
Δεύτερον, τον πατέρα μου τιποτένιο σκουπίδι άστον ήσυχο εκεί που είναι για να μην έχουμε άλλα.

Γιατί ; Στον θίξαμε ; Εσύ έχεις θίξει οικογένειες και οικογένειες εδώ μέσα.

quote:
Δεν τίθεται σύγκριση μεταξύ ανθρώπων όπως εσείς και ανθρώπων όπως εγώ. Και δεν εννοώ μονάχα ασχολίες και δουλειές. Εννοώ πάνω απ'όλα το ήθος και τα παντελόνια.

Το είδαμε το ήθος σου και τα παντελόνια σου τόσες μέρες. Μπας και είναι κοντά και παιδικά ;

quote:
Για εσένα τι να πούμε βρε απίθανη περίπτωση?

Έλα ντε ... τι να πεις ;

quote:
Νομίζω έχεις και οικογένεια, και ανάθεμα εάν οι δικοί σου γνωρίζουν για τα διαδικτυακά σου χάλια...ή ακόμα χειρότερα, γνωρίζουν και νιώθουν περήφανοι...έχεις και παιδιά; ζιπάκια; Τα λυπάμαι τα δόλια από καρδιάς...

Μόλις χώρισα ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2018, 19:17:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Heretic, βασικά δεν έχω καταλάβει γιατί ο Τσίπρας αποφάσισε να ασχοληθεί με το θέμα. Θα μπορούσε να το αφήσει για κάποια άλλη στιγμή.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2018, 19:41:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προφανώς Αμερικάνοι πιθανόν και Ευρωπαίοι, θέλουν να κλείσει το θέμα. Ισως στο βάθος βλέπουν άνοδο του εθνικισμού και θέλουν να προλάβουν την συγκυρία σε Ελλάδα και Σκόπια.

Η κόλαση είναι άδεια και όλοι οι διάβολοι είναι εδώ (Γουίλιαμ Σαίξπηρ)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2018, 20:03:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συνεπώς, ασκήθηκε πίεση στον Τσίπρα να προχωρήσει σε λύση. Και γιατί ενέδωσε σ' αυτήν την πίεση ; Αυτό, το "μακεδονικό ζήτημα" δηλ. δεν ήταν κάτι που αφορούσε το μνημόνιο. Δεν ήταν "δέσμευση" δηλ. δική μας. Τελείως άσχετο πράγμα δηλ. που δεν άπτεται της οικονομικής συμφωνίας με τους δανειστές. Γιατί υποχώρησε σ' αυτές τις πιέσεις ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2018, 20:21:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Επειδή όμως λυπάμαι να σε βλέπω να αυτό-ξεφτιλίζεσαι κάθε μέρα, έχω να σου πω πως από ευγένεια δεν έχουν βγει άλλοι τρεις που ξέρω σου να γράψουν ανοικτά τη γνώμη τους για σένα.

Έτσι έλεγες και για έναν 'φιλόλογο' τον οποίο ουδέποτε εμφάνισες. Βρε φώναξε και άλλους δέκα να μού τα χώσουν...από απειλές χορτάσαμε.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2018, 20:24:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και γιατί ενέδωσε σ' αυτήν την πίεση ;

Διότι ο πρόεδρος του δεκαπενταμελούς ήδη από το 2013 κατευθύνεται από αμερικάνικα κέντρα...ακόμα και αυτός ο heretic τα έχει γράψει αυτά παλιά αλλά τώρα το παίζει σεμνή παρθένα...

Και μού αρέσει πού παίρνετε και σοβαρό ύφος για συζήτηση, τρομάρα σας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2018, 20:29:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Διότι ο πρόεδρος του δεκαπενταμελούς ήδη από το 2013 κατευθύνεται από αμερικάνικα κέντρα...

Αποδεικτικό/ά στοιχείο/α για το παραπάνω ... ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2018, 20:34:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έστω ... κάποιες ενδείξεις, κάποια γεγονότα που να το επαληθεύουν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2018, 20:47:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ή απλώς πετάμε ότι μαλακία μας κατέβει στο μυαλό χωρίς καμία απολύτως λογική βάση ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2018, 20:53:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θέλεις μήπως και απόρρητα ντοκουμέντα?
Η λογική τι λέει? Δες την ιστορία της χώρας σου.

Είναι ποτέ δυνατόν ελληνική κυβέρνηση να μην υπακούσει σε αμερικάνικες εντολές? Πήγε να το κάνει ο τεμπελο-Κωστάκης μια φορά και τον ρίξανε νύχτα...το είχε κάνει και ο Παπαδόσκυλος της Χούντας με κάτι αεροπορικές βάσεις και εντός ενός μήνα αντικαταστάθηκε από τον 'αόρατο' Ιωαννίδη.

Τον Τσίπρα τον είχαν στηρίξει (αλλά και τού είχαν φουσκώσει τα μυαλά) κάτι κενσυανοί οικονομολόγοι από κάτι Levy Institute πείθοντάς τον να πάει προς ρήξη. Πολύ πιθανόν και άλλα κέντρα στα πλαίσια του πολέμου ευρώ-δολαρίου. Τού ρίξανε και τον Βαρουφάκη από δίπλα και έδεσε το γλυκό.

Δεν λέω ότι ακολουθούσε κατευθύνσεις σε όλα διότι αρχικά έκανε πολλές επαφές με Ρωσία. Πήγαν οι άπειροι να το παίξουν σε διπλό ταμπλό αλά Αντρέας Παπαντρέου αλλά δεν είχαν καμία τύχη, ειδικά σε τέτοιο τάιμινγκ.

Αναγκαστικά πλέον επέλεξαν ξεκάθαρα πλευρά, αυτή των Αμερικάνων. Ο δε Τσίπρας περιμένει να αποκομίσει όχι τόσο εθνικά όσο πολιτικά οφέλη από την επιλογή αυτή.

Κοίτα που ο καρνάβαλας με έπεισε να συζητήσω σοβαρά...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2018, 21:06:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όχι, δεν θέλω απόρρητα ντοκουμέντα. Θέλω απλώς να δω μια αλληλουχία γεγονότων / πράξεων / κινήσεων / συμπεριφορών που να δείχνουν σωστό τον ισχυρισμό σου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2018, 21:18:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Πολλά ζητάς.
Για το σήμερα είναι δεδομένο.
Όλοι το βλέπουν ότι η κυβέρνηση τα πόνταρε όλα στις ΗΠΑ.

Άσε που υπάρχει και ένα άλλο πολύ σοβαρό ενδεχόμενο.

Ο Τσίπρας πληροί το προφίλ του 'ιδανικού' πρωθυπουργού για την χώρα.
Πώς είχαν καταλήξει παλιά ότι ο Ομπάμα είναι ιδανικός για χρίσμα κάπως έτσι και εδώ.
Είναι νέος, ξύπνιος, απέραντα λαϊκιστής, το γελαστό παιδί που θέλει η μαμά για την κόρη, αγωνιστής για τον λαό (εδώ γελάνε και οι πέτρες), και το πιο σημαντικό 'αδιάφθορος' στα μάτια του κοσμάκη, καμία σχέση με τους παλιούς.

Κατά συνέπεια, είναι ο μοναδικός που μπορεί να περάσει μέτρα επώδυνα και δυσβάσταχτες συμφωνίες κάθε είδους χωρίς να καίγεται η χώρα κάθε λίγο και λιγάκι.

Και όντως το καταφέρνει αυτό!
Και εννοείται ότι ακόμα και εάν χάσει τις επόμενες εκλογές δεν πρόκειται να παραιτηθεί, διότι έχει ακόμα μεγάλο μέλλον.

Για φαντάσου να είχαν γίνει επί Μητσοτάκη όλα όσα έγιναν από το 2015 έως σήμερα. Και δεν αναφέρομαι μόνο σε νομοσχέδια και μέτρα, αλλά ακόμα και σε παρεμβάσεις στην δικαιοσύνη.

Ο μαλάκας ο Έλληνας ήταν πάντα φοβερά ευάλωτος στον λαϊκισμό.
Και παρότι είμασταν πάντα λαός συντηρητικός, ωστόσο μετά την πτώση της χούντας η λέξη 'δεξιός' είναι συνώνυμο βρισιάς.

Ωστόσο εγώ θα το ξαναπώ, όσο και αν με αηδιάζει το φαινόμενο 'Σύριζα' οφείλω να παραδεχτώ ότι ο τύπος αυτός θα βγάλει πενταετία σχεδόν, έχοντας περάσει τις πιο απίστευτες αντι-λαϊκές συμφωνίες, και όμως είναι ακόμα δημοφιλής και με καταλληλότερο προφίλ πρωθυπουργού!

Όλα κι όλα, είναι τόσο δύσκολη η κατάσταση στη χώρα που το χειρότερο είναι να γίνονται κάθε λίγο και λιγάκι εκλογές.

Γι'αυτό και ίσως τελικά η περίπτωση Σύριζα να είναι ο εξυπνότερος τρόπος 'διαχείρισης' της Ελληνικής κρίσης.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2018, 21:25:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Είναι ποτέ δυνατόν ελληνική κυβέρνηση να μην υπακούσει σε αμερικάνικες εντολές? Πήγε να το κάνει ο τεμπελο-Κωστάκης μια φορά και τον ρίξανε νύχτα...το είχε κάνει και ο Παπαδόσκυλος της Χούντας με κάτι αεροπορικές βάσεις και εντός ενός μήνα αντικαταστάθηκε από τον 'αόρατο' Ιωαννίδη.

Δεν έχεις άδικο σ' αυτό. Δυσκολευόμαστε σαν Έθνος να πούμε "όχι" στους Αμερικανούς. Κι από παλιά δηλ. όχι μόνο τώρα ...

quote:
Τον Τσίπρα τον είχαν στηρίξει (αλλά και τού είχαν φουσκώσει τα μυαλά) κάτι κενσυανοί οικονομολόγοι από κάτι Levy Institute πείθοντάς τον να πάει προς ρήξη. Πολύ πιθανόν και άλλα κέντρα στα πλαίσια του πολέμου ευρώ-δολαρίου. Τού ρίξανε και τον Βαρουφάκη από δίπλα και έδεσε το γλυκό.

Δεν λέω ότι ακολουθούσε κατευθύνσεις σε όλα διότι αρχικά έκανε πολλές επαφές με Ρωσία. Πήγαν οι άπειροι να το παίξουν σε διπλό ταμπλό αλά Αντρέας Παπαντρέου αλλά δεν είχαν καμία τύχη, ειδικά σε τέτοιο τάιμινγκ.

Αναγκαστικά πλέον επέλεξαν ξεκάθαρα πλευρά, αυτή των Αμερικάνων.


Αυτό δεν με πείθει. Και δεν με πείθει διότι η ίδια η πολιτική (ως έννοια δηλ.) δεν επιλέγει πλευρές. Μπορεί να δείχνει πως επιλέγει μία αλλά κρατά πάντα πισινή για να μπορεί να επιλέξει - αν χρειαστεί - και την άλλη. Οι επαφές με την Ρωσία π.χ είναι σε αυτό το πνεύμα.

Edited by - kangaro on 25/09/2018 21:27:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2018, 22:20:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάω λίγο πιο πίσω (στο θέμα) για να μπορέσουμε να πούμε και κάτι άλλο παραπάνω :

quote:
Heretic

Σε κανέναν δεν αρέσει να βλέπεις το "κατασκεύασμα του Τίτο" να αυτοαποκαλείται "Μακεδονία κάτι". Το πρόβλημα είναι πως 140 χώρες τους είχαν ήδη αναγνωρίσει σαν "Δημοκρατία της Μακεδονίας". Οπότε αν ακολουθούσες τη λογική των συλλαλητηρίων, θα τους αναγνώριζαν και οι υπόλοιποι έτσι, erga omnes και χωρίς καμία αλλαγή στο σύνταγμα τους. Και τότε αυτοί θα περίμεναν σαν τα κοράκια (βλ VMRO), μαζί με τους "καλούς γείτονες" Αλβανούς, την πρώτη πολεμική διένεξη μεταξύ Ελλάδας-Τουρκίας. Nα πάρουν το μήνυμα από τον "σύμμαχο" σουλτάνο και να μπουκάρουν στα βόρεια σύνορα για να προστατεύσουν τις μειονότητες τους στην Ελλάδα. Οι μεν τους "τσάμηδες", αυτοί τους "σλαβομακεδόνες". Περιττό να γράψω ότι η Μικρασιατική Καταστροφή θα έμοιαζε με τροχαίο ατύχημα σε αυτή την περίπτωση, ε;


Είπαμε πως η Ιστορία επαναλαμβάνεται αλλά εσύ το παρατράβηξες από τα μαλλιά το θέμα.

Κατ' αρχήν, το επιχείρημα πως "140 χώρες τους είχαν ήδη αναγνωρίσει σαν "Δημοκρατία της Μακεδονίας"", συνεπώς θα έπρεπε κι εμείς να τους αναγνωρίσουμε είναι μούφα. Ας τους είχαν αναγνωρίσει. Στην επαπάρα μας. 200 χώρες περίπου έχει ο πλανήτης, εντάξει, παραπάνω από τις μισές τους έχουν αναγνωρίσει αλλά υπάρχουν κι αυτές που δεν τους έχουν αναγνωρίσει. Και το σημαντικότερο : Η αναγνώριση ενός έθνους γίνεται από τον Ο.Η.Ε., από τα Ηνωμένα Έθνη. Ο Ο.Η.Ε δεν τους έχει αναγνωρίσει. Συνεπώς, δε πα να τους είχαν αναγνωρίσει και οι 140 χώρες. Εμείς, ως έθνος και ο Ο.Η.Ε, δεν τους είχαμε αναγνωρίσει. Ο δε Ο.Η.Ε. από το 1993 έχει αναγνωρίσει τα Σκόπια με την ονομασία Vardaska [Ψήφισμα 187, 1993] (το σχετικό έγγραφο κυκλοφορεί στο διαδίκτυο)

quote:
Οπότε αν ακολουθούσες τη λογική των συλλαλητηρίων, θα τους αναγνώριζαν και οι υπόλοιποι έτσι, erga omnes και χωρίς καμία αλλαγή στο σύνταγμα τους.

Σώπα ... μη με το λες! Προφήτης κι έτσι την είδες ρε φίλε ;

quote:
Και τότε αυτοί θα περίμεναν σαν τα κοράκια (βλ VMRO), μαζί με τους "καλούς γείτονες" Αλβανούς, την πρώτη πολεμική διένεξη μεταξύ Ελλάδας-Τουρκίας.

ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΩΡΑ ε ; Στ' άρματα / στ' άρματα / εμπρός στον αγώνα ... Ελάτε να τα πάρετε!

quote:
Nα πάρουν το μήνυμα από τον "σύμμαχο" σουλτάνο και να μπουκάρουν στα βόρεια σύνορα για να προστατεύσουν τις μειονότητες τους στην Ελλάδα. Οι μεν τους "τσάμηδες", αυτοί τους "σλαβομακεδόνες". Περιττό να γράψω ότι η Μικρασιατική Καταστροφή θα έμοιαζε με τροχαίο ατύχημα σε αυτή την περίπτωση, ε;

Πολλά έργα βλέπεις ρε Heretic ...

Edited by - kangaro on 25/09/2018 22:22:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2018, 23:01:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Έτσι έλεγες και για έναν 'φιλόλογο' τον οποίο ουδέποτε εμφάνισες. Βρε φώναξε και άλλους δέκα να μού τα χώσουν...από απειλές χορτάσαμε.


Μην μπερδεύεις το "σε φτύνουν και νομίζεις ότι βρέχει" με τις δήθεν απειλές. Όπως σου εξήγησα επίσης, εγώ δεν κάνω απειλές, αλλά νόμιμες ενέργειες. Εσύ έχεις βρει το μαγαζάκι εδώ με την μαύρη τρύπα της Ελληνικής νομοθεσίας και ξεψαρώνεις εκ του ασφαλούς.

Επίσης εγώ δεν είμαι ο πάτρωνας κανενός να τον φωνάξω για βοήθεια, όπως φαντασιώνεσαι. Εσύ κάτσε και αναρωτήσου τι εικόνα δίνεις σταθερά στους άλλους και ίσως πάρεις μια απάντηση. Και δεν εννοώ μόνο αυτούς στο φόρουμ. Στους ανθρώπους γύρω σου γενικά, αναφέρομαι. Μόνο ένας βαθιά προβληματικός χαρακτήρας θα έβγαινε να αυτοδιαφημίζεται κάθε λίγο, παρέα με τα μπινελίκια που αμολάει.

Η κόλαση είναι άδεια και όλοι οι διάβολοι είναι εδώ (Γουίλιαμ Σαίξπηρ)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2018, 23:22:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όπως σου εξήγησα επίσης, εγώ δεν κάνω απειλές, αλλά νόμιμες ενέργειες.

Nαι, αλλά δεν μού εξήγησες ποιά είναι η νόμιμη ενέργεια που έκανες ώστε να πάρω και εγώ τα νόμιμα μέτρα μου.


quote:
Εσύ κάτσε και αναρωτήσου τι εικόνα δίνεις σταθερά στους άλλους και ίσως πάρεις μια απάντηση. Και δεν εννοώ μόνο αυτούς στο φόρουμ. Στους ανθρώπους γύρω σου γενικά, αναφέρομαι. Μόνο ένας βαθιά προβληματικός χαρακτήρας θα έβγαινε να αυτοδιαφημίζεται κάθε λίγο, παρέα με τα μπινελίκια που αμολάει.

Το παρόν φόρουμ μού βγάζει προ πολλού τον χειρότερο εαυτό. Γι'αυτό και επιθυμώ διακαώς πλέον να με διαγράψουν.

Δεκάδες άνθρωποι που με έχουν γνωρίσει έξω στην πραγματική ζωή έχουν εξαιρετική ιδέα και εικόνα για το άτομό μου (και το λέω χωρίς την παραμικρή εγωπάθεια).

Έχω όμως ένα ελάττωμα, όταν μού πατάνε τον κάλο, και όταν μου επιτίθενται με ύπουλους τρόπους γίνομαι αγροίκος και μετά δεν σταματάω. Έχω αθεράπευτη αλλεργία στην αγένεια και την θρασύτητα. Είναι αδιανόητο για την δική μου κοσμοθεωρία και ηθική ένας τυχαίος τύπος να νομίζει ότι έχει δικαίωμα να κάνει σχολιάκια επί προσωπικού (επειδή τού θίξαμε τον Σύριζα) και εν συνεχεία να απειλεί (με γελοίες βέβαια απειλές) ότι θα με βλάψει προσωπικά!

Η εικόνα αγροίκου που μού βγαίνει εδώ μέσα έχει να κάνει με την πολύ χαμηλή ποιότητα της παρουσίας σου εδώ μέσα.
Είναι μία αλλεργική αντίδραση εκ μέρους μου.

Και το ξέρεις πολύ καλά.
Γι'αυτό και όταν φαντάστηκες ότι θα μπορούσα να σε εκθέσω δημοσίως άρχισες να απειλείς θεούς και δαίμονες.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2018, 07:37:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε Κώστα, ειλικρινά σου μιλάω, είσαι περιπτωσάρα ρε φίλε. Λες ...

quote:
Το παρόν φόρουμ μού βγάζει προ πολλού τον χειρότερο εαυτό. Γι'αυτό και επιθυμώ διακαώς πλέον να με διαγράψουν.

Αυτό το πράγμα, εγώ τόσα χρόνια στο esoterica, δεν το έχω ματα-συναντήσει.

quote:
Το παρόν φόρουμ μού βγάζει προ πολλού τον χειρότερο εαυτό. Γι'αυτό και επιθυμώ διακαώς πλέον να με διαγράψουν.

quote:
, υπάρχει και η δύναμη της συνήθειας ξέρεις.
Όσο είσαι κανονικό μέλος, σε τρώει να μπεις να γλεντήσεις κάτι ρεντίκωλα του λόγου σας...

Δηλ. κάτι σαν τα τσιγάρα δηλ. σαν το κάπνισμα. Το παρόν φόρουμ σου κάνει κακό, αλλά το έχεις συνηθίσει (αυτό παραδέχθηκες πιο πάνω), είναι μια κακή συνήθεια δηλ. Ωστόσο, θα πρέπει να πάθεις κάτι ώστε ο γιατρός να σου δώσει εντολή να το διακόψεις.

quote:
με το που διαγραφείς όμως ούτε που ασχολείσαι, τελειώνει εκεί το πράγμα...

Τι σόϊ λογική είναι αυτή ρε φίλε ; 'Ντάξει, αυτό το πράγμα μπορεί να είναι ειλικρινές από μέρους σου, αλλά ρε φίλε είναι λίγο παράλογο. Άμα σε πειράζει ρε φίλε, κόψ' το. Άμα σε πίνει, γιατί το πίνεις δηλ. ; Από συνήθεια ; Κόψ' την. Δηλ. πρέπει να σου κόψει την συνήθεια κάποιος άλλος ; Μόνος σου δεν μπορείς ; Και στην τελική ρε φίλε, άμα δεν μπορείς να κόψεις μια "κακή" συνήθεια για τον ευατό σου, ε, κάτσε και φάτην δηλ. και ανέλαβε και την ευθύνη αυτής της κακής σου συνήθειας δηλ. Δηλ. πετάς το μπαλάκι στους άλλους για μια δική σου "κακή" συνήθεια που δεν μπορείς να κόψεις. Τι να πω ρε φίλε ...

quote:
Δεκάδες άνθρωποι που με έχουν γνωρίσει έξω στην πραγματική ζωή έχουν εξαιρετική ιδέα και εικόνα για το άτομό μου (και το λέω χωρίς την παραμικρή εγωπάθεια).

Ωραία. Μπράβο. Καμιά αντίρρηση. Στο esoterica γιατί ξεπέφτεις τόσο στα μάτια των άλλων ; Γιατί βγαίνει ο κακός σου εαυτός ; Ε, γιατί τον αφήνεις και βγαίνει ; Παρασύρεσαι ; Μην παρασύρεσαι. Είναι απλό.

quote:
Έχω όμως ένα ελάττωμα, όταν μού πατάνε τον κάλο, και όταν μου επιτίθενται με ύπουλους τρόπους γίνομαι αγροίκος και μετά δεν σταματάω. Έχω αθεράπευτη αλλεργία στην αγένεια και την θρασύτητα. Είναι αδιανόητο για την δική μου κοσμοθεωρία και ηθική ένας τυχαίος τύπος να νομίζει ότι έχει δικαίωμα να κάνει σχολιάκια επί προσωπικού (επειδή τού θίξαμε τον Σύριζα) και εν συνεχεία να απειλεί (με γελοίες βέβαια απειλές) ότι θα με βλάψει προσωπικά!

Φίλε, αυτό είναι όντως ένα προβληματικό ανθρώπινο χαρακτηριστικό και για μένα πρέπει να το κοιτάξεις λίγο. Λέγεται "υπεροψία".

quote:
https://el.wiktionary.org/wiki/%CF%85%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%BF%CF%88%CE%AF%CE%B1

υπεροψία = το να έχει κανείς μεγάλη ιδέα για τον εαυτό του και η συνακόλουθη περιφρόνηση για τους άλλους


Δυστυχώς, στα φόρουμς υπάρχουν πολλοί "τυχαίοι τύποι". Αν δεν μπορείς να τους αντέξεις, δεν συμμετέχεις. Πολύ απλά. Αν αυτή την υπεροπτική στάση που έχεις απέναντι στους, δεν την "παλεύεις" μέσα σε ένα φόρουμ, φίλε, δεν σου φταίνε οι άλλοι. Εσύ έχεις τέτοιο χαρακτήρα. Δικό σου είναι το πρόβλημα, όχι των άλλων. Και αυτό εν μέρει το παραδέχεσαι, θεωρώντας το ως ελάττωμα.

quote:
Έχω όμως ένα ελάττωμα, όταν μού πατάνε τον κάλο, και όταν μου επιτίθενται με ύπουλους τρόπους γίνομαι αγροίκος και μετά δεν σταματάω.

Ναι, όντως, αυτό είναι ελάττωμα. Είναι ελαττωματικότητα. Αλλά φίλε, είναι δική σου. Όχι των άλλων.

Όσον αφορά αυτό (το υπόλοιπο μέρος της πρότασής σου, αυτό περί απειλών)

quote:
Έχω όμως ένα ελάττωμα, όταν μού πατάνε τον κάλο, και όταν μου επιτίθενται με ύπουλους τρόπους γίνομαι αγροίκος και μετά δεν σταματάω. Έχω αθεράπευτη αλλεργία στην αγένεια και την θρασύτητα. Είναι αδιανόητο για την δική μου κοσμοθεωρία και ηθική ένας τυχαίος τύπος να νομίζει ότι έχει δικαίωμα να κάνει σχολιάκια επί προσωπικού (επειδή τού θίξαμε τον Σύριζα) και εν συνεχεία να απειλεί (με γελοίες βέβαια απειλές) ότι θα με βλάψει προσωπικά!

o ίδιος παραδέχεσαι πως αυτές οι απειλές είναι γελοίες. Ε, ρε φίλε, αφού είναι γελοίες γιατί σε ενοχλούν ; Εμένα π.χ με έχεις πει ένα σωρό. Με χαρακτήρισες με ένα σωρό κοσμητικά. Ξέρω, εγώ, για μένα, ότι τίποτε απ' όσα λες δεν ισχύει. Εγώ, για μένα, για τον εαυτό μου δηλ. Ε, πες μου ότι θες, δεν με ενοχλεί. Στα παπάρια μου. Εσύ, έχεις παπάρια να γράψεις αυτές τις απειλές ; Γράψ' τες! Τι φοβάσαι ; Στο κάτω κάτω ρε φίλε, ζεις στο εξωτερικό. Τι θα σου κάνει ; Τι μπορεί να σου κάνει δηλ. ; "Θα σε βλάψει προσωπικά". Σώπα! Τι με λες ... ; Σοβαρά ; Θα σου κλάσει μια μάντρα. Είσαι σοβαρός ρε Κώστα δηλ. ;

quote:
Η εικόνα αγροίκου που μού βγαίνει εδώ μέσα έχει να κάνει με την πολύ χαμηλή ποιότητα της παρουσίας σου εδώ μέσα.
Είναι μία αλλεργική αντίδραση εκ μέρους μου.

Κώστα, αν είσαι αλλεργικός, να πάρεις χάπια. Υπάρχουν χάπια για την αλλεργία. Εγώ προχθές έβγαλα κάτι εξανθήματα από μια συκιά και ο γιατρός μου έδωσε Xozal. Πάνε πάρε χάπια ... Δεν σου φταίει ο άλλος και μην ρίχνεις την ευθύνη στον άλλον. Είναι δική σου.

Φίλε, κοίτα να δεις : Εγώ μπορώ να δεχτώ ένα ελάττωμα που έχεις. Αυτό το έλαττωμα που λες

quote:
Έχω όμως ένα ελάττωμα, όταν μού πατάνε τον κάλο, και όταν μου επιτίθενται με ύπουλους τρόπους γίνομαι αγροίκος και μετά δεν σταματάω.

εγώ μπορώ να το δεχτώ. Ωραία, συνεπώς, εφ' όσον το δέχομαι, για να μην γίνεσαι αγροίκος όπως λες, δεν θα "σου πατάω τον κάλο". Παρ' ότι αυτό το πράγμα, δεν μπορείς να το ισχυριστείς σε ένα φόρουμ - είναι ανόητο - παρά τούτο, εγώ δέχομαι να μην σου πατάω τον κάλο. Υπάρχουν όμως άλλα μέλη, που δεν το δέχονται αυτό ρε φίλε. Τι να κάνουμε τώρα δηλ. ; Να διαλύσουμε όλο το φόρουμ επειδή εσένα δεν θέλεις να σου πατάνε τον κάλο ; E, κάποιος θα περάσει και θα σου τον πατήσει. Και θα πονέσεις γιατί ο κάλος πονάει. Και τι κάνουμε τώρα ; Να προσέχουμε να μην σε πονέσουμε ; Δεν σε τιμάει ρε φίλε αυτό το πράγμα. Το να έχεις κάλο, δεν είναι κακό. Όλοι έχουμε κάλους. 'Ντάξει, φρόντισε να μην εκθέτεις τον κάλο σου πολύ για να ελαχιστοποιήσεις και την πιθανότητα να στον πατήσουν. Όταν εγώ έχω κάλο, εγώ προσέχω. Ξέρω ότι υπάρχουν άλλοι που είναι απρόσεχτοι. Εγώ λοιπόν προσέχω τον κάλο μου, να μην μου τον πατήσουν.

'Ντάξει, δεν μιλάω τώρα να σου επιτεθεί τώρα κάποιος έτσι ; Άνευ λόγου και αιτίας ... Εκεί, στο κάτω κάτω δεν είναι θέμα και δικό σου, νομίζω η διαχείριση και ο συντονιστής θα το αντιληφθεί εγκαίρως και θα επέμβει. Νομίζω τα παιδιά μπορούν να διακρίνουν πότε κάνει επίθεση ένα μέλος σε κάποιο άλλο. Τουλάχιστον, αυτό έχω καταλάβει εγώ τόσα χρόνια εδώ. Αλλά λες "όταν μου πατάνε τον κάλο". Τι να μην στον πατήσουν ρε φίλε δηλ. ; Δημόσιο φόρουμ είναι αυτό ... Κι εγώ να μην στον πατήσω, κάποιος άλλος μπορεί να στο κάνει. Είναι σαν να λες, πάω μέσα σ' ένα χωράφι να δουλέψω, να οργώσω, να σπείρω κτλ αλλά δεν θέλω να λερωθώ με τα χώματα γιατί φοράω καθαρή μπλούζα. Δεν γίνεται ρε φίλε αυτό ...

Κοπρέντε φιλαράκι ;

Edited by - kangaro on 26/09/2018 08:16:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2018, 08:05:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν έχω παρατηρήσει πού χάνεται η αρχή της κόντρας Heretic - Kost.
Ούτε έχω καταλάβει όλους τους λόγους και τα παρελκόμενα.

Ίσως να είχε ένα ενδιαφέρον και ένα τζερτζελο ως ένα σημείο, προκαλώντας μια κάποια κίνηση και φασαρία στο βαλτωμένο φόρουμ, αλλά από εκεί και πέρα προφανώς καταντάει κουραστικό.

Και αυτό βρε Κοστ, με το να 'παρακαλάς' για τη διαγραφή σου τί φρούτο είναι?
Άμα σε χαλάει η συμμετοχή σου εδώ, απέχεις. Για λιγότερο ή περισσότερο χρονικό διάστημα. Πρέπει να στο πει ντε και καλά κάποιος συντονιστής αυτό?

Τέλοσπάντων, στα της Μακεδονίας, συμφωνώ με τον Ζιπ.
Και άστοχη, και άτοπη η 'συμφωνία' (ή το προσύμφωνο αν θέλετε)
και δεν υπάρχει ποτέ περίπτωση, τουλάχιστον για τους Βορειοελλαδίτες να γίνει δεκτή οποιαδήποτε τέτοιου είδους παραχώρηση και παραχάραξη της Ιστορίας και της κληρονομιάς, επί του ονόματος, των παραγώγων του,κλπ.
Κάποιοι το καταλαβαίνουν αυτό, κάποιοι άλλοι απλώς κάνουν ότι δεν το καταλαβαίνουν.


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2018, 08:22:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
RY8AGORAS

Και αυτό βρε Κοστ, με το να 'παρακαλάς' για τη διαγραφή σου τί φρούτο είναι?
Άμα σε χαλάει η συμμετοχή σου εδώ, απέχεις. Για λιγότερο ή περισσότερο χρονικό διάστημα. Πρέπει να στο πει ντε και καλά κάποιος συντονιστής αυτό?


Άντζυ Σαμίου : Σταυρώστε με, σταυρώστε με / κι από το φόρουμ σώστε με!

*τι κόλπα είναι αυτά ρε Μήτσε ; για πες ...

Edited by - kangaro on 26/09/2018 08:23:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2018, 08:37:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
PY8AGORAS

Δεν έχω παρατηρήσει πού χάνεται η αρχή της κόντρας Heretic - Kost.
Ούτε έχω καταλάβει όλους τους λόγους και τα παρελκόμενα.

Ίσως να είχε ένα ενδιαφέρον και ένα τζερτζελο ως ένα σημείο, προκαλώντας μια κάποια κίνηση και φασαρία στο βαλτωμένο φόρουμ, αλλά από εκεί και πέρα προφανώς καταντάει κουραστικό.


Θυμάσαι ένας τύπος που είχε περάσει κάποια στιγμή και μας έλεγε για το Ολοκαύτωμα των Εβραίων πως ήταν παραμύθι και προπαγάνδα των Αμερικανών ; Και την είχε πέσει ο Agnostic, και γινόταν χαμός ... Φίλε, εκείνο το θέμα, το γούσταρα άπειρα. Γιατί εκείνος ο "τυχαίος τύπος", μπορεί να ήταν ότι ήταν, δεν ξέρω, αλλά πέφτανε επιχειρήματα και από τις δύο πλευρές. Έγραφε ο ένας κάτι, ερχότανε μετά ο άλλος έριχνε αντεπιχειρήματα, links, φωτογραφίες, γεγονότα ... φίλε, και γαμώ τα θέματα. Πραγματικά, ήταν πολύ ενδιαφέρον. Δηλ. έψαχνα να βρω χρόνο να μπω στο φόρουμ, για να διαβάσω και να συμμετέχω σ' αυτό το θέμα. Και άσε τον αναγνώστη να βγάλει το συμπέρασμά του. Εδώ τώρα τι γίνεται ; Βασικά, κι εγώ δεν έχω καταλάβει.

quote:
Τέλοσπάντων, στα της Μακεδονίας, συμφωνώ με τον Ζιπ.

Αυτό έλειπε ... Απ' το Νευροκόπι της Δράμας είσαι ρε ... γαμώ τα εμιράτα σου. Οι παππούδες σου ρε φίλε, τι γλώσσα μιλούσαν ; Γιατί προχθές είχα μια συζήτηση με έναν τύπο από το Κιλκίς, Συριζαίο. Και μάλιστα, κομματικό στέλεχος του ΣΥΡΙΖΑ.'Ντάξει, no problem. Αλλά μου λέει "εμένα, οι παππούδες μου μιλούσαν σλαβομακεδονικά, μια διάλεχτο δηλ. σλάβικη, ιδίωμα." Και του λέω, ρε φίλε, τι σλαβομακεδονικά δηλ. ; Πως είναι αυτή η γλώσσα ;

*Να μια ωραία πρόταση : Δεν θα ήταν ωραίο (για τις συζητήσεις στο φόρουμ του esoterica), να δούμε τι ακριβώς είναι αυτή η γλώσσα που την αποκαλούν "σλαβομακεδονικά" ; Εγώ π.χ δεν ξέρω και δεν το έχω ψάξει δηλ. Ε, αν αρχίσει κάποιος και λέει κάτι, ενδιαφέρον, με επιχειρήματα, γεγονότα κτλ. ε, κι εγώ θα μπω στον "πειρασμό" να κάνω μια ψιλο-έρευνα. Έτσι αποκτούν ενδιαφέρον τα θέματα και μεγαλώνει και η συμμετοχή.

Edited by - kangaro on 26/09/2018 08:58:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2018, 08:52:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Άντζυ Σαμίου : Σταυρώστε με, σταυρώστε με / κι από το φόρουμ σώστε με!

*τι κόλπα είναι αυτά ρε Μήτσε ; για πες ...


Ειλικρινά δεν μπορώ να το ψυχολογήσω αυτό.
Από τη μια 'τα θέλει ο κώλος του' από την άλλη περιμένει άλλοι να βγάλουν το φίδι απ'την τρύπα (για να έχουν εκείνοι την ευθύνη?).
Δεν ξέρω , είναι θέμα 'τόλμης' , θέμα αυτοσεβασμού, θέμα θάρρους, κλπ αλλά ο τρόπος αυτός που γίνεται σίγουρα πάσχει...

quote:
Θυμάσαι ένας τύπος που είχε περάσει κάποια στιγμή και μας έλεγε για το Ολοκαύτωμα των Εβραίων πως ήταν παραμύθι και προπαγάνδα των Αμερικανών ; Και την είχε πέσει ο Agnostic, και γινόταν χαμός ... Φίλε, εκείνο το θέμα, το γούσταρα άπειρα. Γιατί εκείνος ο "τυχαίος τύπος", μπορεί να ήταν ότι ήταν, δεν ξέρω, αλλά πέφτανε επιχειρήματα και από τις δύο πλευρές. Έγραφε ο ένας κάτι, ερχότανε μετά ο άλλος έριχνε αντεπιχειρήματα, links, φωτογραφίες, γεγονότα ... φίλε, και γαμώ τα θέματα. Πραγματικά, ήταν πολύ ενδιαφέρον. Δηλ. έψαχνα να βρω χρόνο να μπω στο φόρουμ, για να διαβάσω και να συμμετέχω σ' αυτό το θέμα. Και άσε τον αναγνώστη να βγάλει το συμπέρασμά του. Εδώ τώρα τι γίνεται ; Βασικά, κι εγώ δεν έχω καταλάβει.

Υπήρχαν καλά κομματάκια, και γουστάραμε τότε...
Το θυμάμαι αυτό το θέμα.
Είναι από τις περιπτώσεις που εκτιμάς την κάθε άποψη και το σοβαρό αντίλογο.
Και από τις περιπτώσεις που σου γεννάν ερωτηματικά για τις 'ιστορικές βεβαιότητες' ή την καθεστηκυία politically correct τάξη/ενημέρωση.
Με είχε βάλει σε σκέψεις κι εμένα τότε, και έψαχνα πηγές και λεπτομέρειες αν κάποια πράγματα και γεγονότα ήταν έτσι όντως όπως παρουσιάζονται στην επίσημη αφήγηση ή υπήρχαν και εύλογα ερωτηματα και άλλες παράμετροι στην ιστορία...


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2018, 08:53:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν έχω παρατηρήσει πού χάνεται η αρχή της κόντρας Heretic - Kost. Ούτε έχω καταλάβει όλους τους λόγους και τα παρελκόμενα.

Όταν τόλμησα να θίξω ότι αναπαράγει συνεχώς τα σχόλια που διαβάζει σε συγκεκριμένη μερίδα του τύπου, τα κατευθυνόμενα από την αντιπολίτευση ΜΜΕ και ότι διακρίνω την ίδια τάση σε όσους έχουν ξενιτευτεί, ηθελημένα ή από ανάγκη, τυφλό μένος δηλαδή και εκδίκηση γενικά κατά της κατάστασης στην Ελλάδα, άρχισε να ισχυρίζεται πως τον θίγω επί προσωπικού.

Στην απάντησή μου ότι εκείνος έσπειρε τα προσωπικά του δεδομένα στο φόρουμ για δικούς του λόγους, άρχισε η αντεπίθεση δημοσιεύοντας δεδομένα δικά μου που του εκμυστηρεύτηκα κατ ιδίαν, άλλα που εντόπισε στο διαδίκτυο και διάφορα άλλα που κατασκεύασε ο ίδιος. Από emails που έθαβα άλλα μέλη, μέχρι και καμάκι μέσω π.μ σε "προβληματικές γκόμενες" με το πρόσχημα της βοηθείας. Όταν κλιμακώθηκε η κόντρα, δημοσίευσε το ονοματεπώνυμο μου, το οποίο παρόλες τις διαμαρτυρίες μου στον admin, έμεινε γύρω στις 12 ώρες αναρτημένο.

Ολα αυτά τα γράφω επειδή έχουν διαγραφεί κάποια πράγματα και δεν βγαίνει ακριβές νόημα στο τι έχει γίνει. Σε όλα τα φόρουμ που σέβονται τους χρήστες τους φυσικά, ενέργειες σαν κι αυτές είναι λόγος διαγραφής. Εδω τεκμηρίωσα ότι μας τρολάρουν ακόμα και οι ίδιοι οι υπεύθυνοι του φόρουμ (δεν είναι μετά να απορείς γιατί το 90% των ψευδώνυμων είναι troll). Να μην τα πολυλογώ, σήμερα έχουμε 26/9/18. Τουλάχιστον μέχρι το 26/9/28 προβλέπω να διατηρείται αυτό το σκηνικό. Αργόσχολος/αργόμισθος/κηφήνας είμαι, επιτέλους βρήκα κι εγώ μια ασχολία στη ζωή μου!


Η κόλαση είναι άδεια και όλοι οι διάβολοι είναι εδώ (Γουίλιαμ Σαίξπηρ)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2018, 09:20:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Heretic

Όταν τόλμησα να θίξω ότι αναπαράγει συνεχώς τα σχόλια που διαβάζει σε συγκεκριμένη μερίδα του τύπου, τα κατευθυνόμενα από την αντιπολίτευση ΜΜΕ και ότι διακρίνω την ίδια τάση σε όσους έχουν ξενιτευτεί, ηθελημένα ή από ανάγκη, τυφλό μένος δηλαδή και εκδίκηση γενικά κατά της κατάστασης στην Ελλάδα, άρχισε να ισχυρίζεται πως τον θίγω επί προσωπικού.

Στην απάντησή μου ότι εκείνος έσπειρε τα προσωπικά του δεδομένα στο φόρουμ για δικούς του λόγους, άρχισε η αντεπίθεση δημοσιεύοντας δεδομένα δικά μου που του εκμυστηρεύτηκα κατ ιδίαν, άλλα που εντόπισε στο διαδίκτυο και διάφορα άλλα που κατασκεύασε ο ίδιος. Από emails που έθαβα άλλα μέλη, μέχρι και καμάκι μέσω π.μ σε "προβληματικές γκόμενες" με το πρόσχημα της βοηθείας. Όταν κλιμακώθηκε η κόντρα, δημοσίευσε το ονοματεπώνυμο μου, το οποίο παρόλες τις διαμαρτυρίες μου στον admin, έμεινε γύρω στις 12 ώρες αναρτημένο.

Ολα αυτά τα γράφω επειδή έχουν διαγραφεί κάποια πράγματα και δεν βγαίνει ακριβές νόημα στο τι έχει γίνει. Σε όλα τα φόρουμ που σέβονται τους χρήστες τους φυσικά, ενέργειες σαν κι αυτές είναι λόγος διαγραφής. Εδω τεκμηρίωσα ότι μας τρολάρουν ακόμα και οι ίδιοι οι υπεύθυνοι του φόρουμ (δεν είναι μετά να απορείς γιατί το 90% των ψευδώνυμων είναι troll). Να μην τα πολυλογώ, σήμερα έχουμε 26/9/18. Τουλάχιστον μέχρι το 26/9/28 προβλέπω να διατηρείται αυτό το σκηνικό. Αργόσχολος/αργόμισθος/κηφήνας είμαι, επιτέλους βρήκα κι εγώ μια ασχολία στη ζωή μου!


Σιγά τα ωά! Φίλε, δεν έχεις δει τίποτε ... εδώ εγώ παλιότερα, πήγα με τον Μητσάρα στο σπίτι της Αμαλίας με τούρτα! - [ Θυμάσαι Μητσάρα, τι γέλιο ... ; ] - Και θύμωσε η Αμαλία - και δικαίως, 'ντάξει δηλ. - και γινότανε χαμός. Δηλ. εμένα τι έπρεπε να με κάνει η Αμαλία, να μου κάνει μήνυση επειδή πήγα σπίτι της, να με βάλει φυλακή ; Εγώ γελούσα, η Αμαλία είχε βγάλει αφρούς ... 'Ντάξει, πιτσιρικάδες ήμασταν, μαλακίες κάναμε. Μαλακίες άκακες δηλ. , παιδιάστικες, δεν θέλαμε να κάνουμε κακό στον άλλον. Εσείς μας έχετε πρήξει ρε φίλε : "θα σου κάνω, θα σου ράνω", έλεος δηλ.

[ Παρεπιπτόντως Αμαλία, καλοπροαίρετα είχα έρθει τότε, δεν είχα κακό σκοπό ... άμα θες το πιστεύεις, άμα δεν θες, no problem, κι άμα σε ενοχλεί που το λέω δημόσια, ok, σβήστο ή πες μου να το σβήσω εγώ ]

Μετά πήγα Πάτρα, βρήκα ένα μέλος του φόρουμ, γυναίκα, τα 'φταξα μαζί της, κι έμπαινα στο φόρουμ με το δικό της το nick. Μιλάμε για τέτοιες καταστάσεις.

Τώρα, εσύ δεν θες να μας πεις το ονοματεπώνυμό σου. OK, δικαίωμά σου. Γιάννη δεν σε λένε ; Να μην σε λέμε Γιάννη ; ΟΚ, πες εγώ παιδιά δεν γουστάρω να με λέτε με το όνομά μου και τέλος. Που το πρόβλημα ρε ... Heretic - Τι 'χα Γιάννη ; - Τι 'χες πάντα! Δηλ. ο Κώστας που με λέει εμένα "Μπουλούτ", ενώ του έχω εξηγήσει την προέλευση - από το Μπουλούστρα, το Πολύστυλον (βυζαντινή), Άβδηρα (αρχαϊζουσα) ονομασία -, τι να τον κάνω ; Να του κάνω μήνυση ; Σιγά ρε Heretic ...

quote:
Εδω τεκμηρίωσα ότι μας τρολάρουν ακόμα και οι ίδιοι οι υπεύθυνοι του φόρουμ (δεν είναι μετά να απορείς γιατί το 90% των ψευδώνυμων είναι troll)

Αυτό που λες είναι μια κατηγορία. Κι εγώ έχω κατηγορήσει τους υπεύθυνους παλιότερα. Αλλά 'ντάξει, και ; Τι παραπάνω να γίνει δηλ. ; Να πάω στη δίωξη ; Στο κάτω κάτω δεν με ενοχλούν, δεν τους ενοχλώ. Παλιότερα ναι, είχα ένα ψιλο-κόλλημα. Νόμιζα διάφορα ... Έτσι είναι τα φόρουμς. Και trolls έχουν, και spammers, κι απ' όλα ...

Γιάννη, και πάλι στο λέω - ποιος ; εγώ. Θες ο χειρότερος ; OK, o χειρότερος, o trollας, ο spammer, το σκουπίδι του esoterica - είναι εντελώς μαλακία η κόντρα σας. Το συγκεκριμένο φόρουμ έχει περάσει από 40 κύματα. Κυριολεκτικά. Κι έχουν γίνει σκηνικά, αδιανόητα. Έχω γνωρίσει ανθρώπους που ήταν εξαρτημένοι από την εικόνα τους στο forum, με ζωές virtual και συμπεριφορές virtual. Δεν το έχουν ξεπεράσει ακόμη και φαντάζονται πως τους κυνηγούν ακόμη αόρατοι εχθροί. Λήξ' τε το το θέμα! Τελειώστε το! Σου είπα, δεν είμαι σε θέση να δίνω συμβουλές, ούτε έχω το δικαίωμα. Αλλά, μεγαλώσαμε, νισάφι πια ... Και το γεγονός πως είμαστε εδώ 5-10 άνθρωποι, αυτό δείχνει πως στηρίζουμε το esoterica. Δεν ξέρω τι άλλο να σου πω ... πες ότι θες, αλλά μην το τραβάτε άλλο. Δεν είναι σωστό.

Edited by - kangaro on 26/09/2018 10:00:25Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2018, 10:34:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
PY8AGORAS

Από τη μια 'τα θέλει ο κώλος του' από την άλλη περιμένει άλλοι να βγάλουν το φίδι απ'την τρύπα (για να έχουν εκείνοι την ευθύνη?).


Τι ευθύνη να έχουνε ρε φίλε ; Δηλ. αυτός πιστεύει πως αν τον διαγράψει η Amalia, μετά η Amalia θα έχει ... τύψεις, ας πούμε ; Δεν θα μπορεί να κοιμηθεί τα βράδια ; - Δεν την έχω για τόσο σεντιμεντάλ - Θα χάσει ένα μέλος. Και ; Πρώτη φορά θα είναι ή τελευταία ; Μήπως σκοπίμως προκαλεί να τον διαγράψουν (ενώ γνωρίζει πως δεν θα το κάνουν) για να ικανοποιεί τον αυτο-θαυμασμό του ότι τον έχουν δήθεν ανάγκη ως μέλος ...

Φαντάσου δηλ. Μήτσο, να φτάσει μια άγια ώρα, να παρακαλάω εγώ να με διαγράψουν κι η Αμαλία να λέει "όχι ρε κωλόπαιδο, εδώ! θα πήξεις! δεν σε διαγράφω!". Αχ, θέε μου, ας γίνει κι αυτό ...

Εγώ, απ' ότι βλέπω, ο Heretic έχει κάποιο πρόβλημα με το ίδιο το forum, με την διαχείριση. Όχι μ' αυτόν τόσο δηλ. όσο με τον συντονισμό και τους υπεύθυνους.

Αυτό που λέει :

quote:
Σε όλα τα φόρουμ που σέβονται τους χρήστες τους φυσικά, ενέργειες σαν κι αυτές είναι λόγος διαγραφής.

φαίνεται ας πούμε, πως είναι μομφή κατά του esoterica. Δηλ. τον ενόχλησε πως ενώ ας πούμε θα έπρεπε να τον διαγράψουν τον άλλον γι' αυτά που έκανε, δεν το κάνανε.

Εμένα δηλ. σύμφωνα με την αντίδρασή του, θα έπρεπε να με εκτελέσουν ... στα 5m.

Edited by - kangaro on 26/09/2018 10:51:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2018, 10:50:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εμένα δηλ. σύμφωνα με την αντίδρασή του, θα έπρεπε να με εκτελέσουν ... στα 5m.

Mπορεί και στα 3,5

Αλλά βασικά βαρέθηκαν μαζί σου ρε φίλε, μπούχτησαν, και παράτησαν το κυνηγητό.
Είχες γίνει κι εσύ όμως μεγάλο τσιμπούρι!

Τώρα γέρασες και έβαλες μυαλό.
Κάλλιο αργά παρά ποτέ, που λένε.


quote:

Νομίζω έχεις και οικογένεια, και ανάθεμα εάν οι δικοί σου γνωρίζουν για τα διαδικτυακά σου χάλια...ή ακόμα χειρότερα, γνωρίζουν και νιώθουν περήφανοι...έχεις και παιδιά; ζιπάκια; Τα λυπάμαι τα δόλια από καρδιάς...


Μόλις χώρισα ...


Έλα ρε?
Αυτό είναι αλήθεια ή το 'γραψες για πλάκα, απάνω στον ειρμό της νουθεσίας στον Κοστ?


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2018, 10:57:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το βασικό πρόβλημα με όλους εσάς ξέρετε ποιο είναι?
(το ξέρετε δηλαδή, αλλά κουβέντα να γίνεται...)

Εννοώ με μέλη
όπως οι Heretic, Kost, zip :

Ενώ ρε μπαγλαμάδες, είστε μορφωμένοι, αρθρώνετε γενικώς σωστό λόγο (όταν έχετε κέφι), έχετε άποψη, κλπ,κλπ, δηλαδή όλα τα φόντα και τα προσόντα να έχετε μια αξιόλογη και σοβαρή παρουσία και φωνή (που έχετε κατά καιρούς),
πολύ συχνά εμπίπτετε στην κατηγορία του ξεκατινιάσματος, της φαγωμάρας, των χτυπημάτων κάτω από τη ζώνη, και της λογικής του κουλουβάχατου γενικώς. Δηλαδή, γουστάρετε να τα κάνετε όλα λαμπόγυαλο.

Εκεί εντοπίζω λοιπόν το 'ιστορία μου αμαρτία μου' που λες, και πραγματικά εάν ήμουν συντονιστής, κι εγώ δεν θα ήξερα τι να κάνω με την πάρτη σας, διότι δεν πρόκειται περί χαζοβιόληδων μπουρτζόβλαχων τενεκέδων που τους διαολοστέλνεις εύκολα και αβίαστα, αλλά για μονάδες που μπορούν να καταστούν από ευφυείς συνομιλητές έως ...ευφυή Τρολ.

Και εκεί είναι η δυσκολία του χειρισμού και της συνδιαλλαγής.


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2018, 11:00:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Έλα ρε?
Αυτό είναι αλήθεια ή το 'γραψες για πλάκα, απάνω στον ειρμό της νουθεσίας στον Κοστ?

Όχι ρε 'ντάξει. Με αντέχει η γυναίκα μου ... ακόμη. Αυτό βέβαια σημαίνει - όταν δηλ. ο άλλος σε αντέχει - πως ίσως δεν είσαι και τόσο μεγάλο βάρος όσο νομίζεις γι' αυτόν. 'Ντάξει, προσπαθώ να μην είμαι. Φίλε μου καλέ, εγώ στους ανθρώπους που αγαπώ γύρω μου δίνω απεριόριστη ελευθερία. Δεν βάζω απολύτως κανέναν περιορισμό, κανένα όριο. Αυτό ... μειώνει το βάρος μου προς αυτούς και κάνει πιο ελαφρύ ας πούμε ... το συζυγικό φορτίο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2018, 11:09:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Το βασικό πρόβλημα με όλους εσάς ξέρετε ποιο είναι?
(το ξέρετε δηλαδή, αλλά κουβέντα να γίνεται...)

Εννοώ με μέλη
όπως οι Heretic, Kost, zip :

Ενώ ρε μπαγλαμάδες, είστε μορφωμένοι, αρθρώνετε γενικώς σωστό λόγο (όταν έχετε κέφι), έχετε άποψη, κλπ,κλπ, δηλαδή όλα τα φόντα και τα προσόντα να έχετε μια αξιόλογη και σοβαρή παρουσία και φωνή (που έχετε κατά καιρούς),
πολύ συχνά εμπίπτετε στην κατηγορία του ξεκατινιάσματος, της φαγωμάρας, των χτυπημάτων κάτω από τη ζώνη, και της λογικής του κουλουβάχατου γενικώς. Δηλαδή, γουστάρετε να τα κάνετε όλα λαμπόγυαλο.

Εκεί εντοπίζω λοιπόν το 'ιστορία μου αμαρτία μου' που λες, και πραγματικά εάν ήμουν συντονιστής, κι εγώ δεν θα ήξερα τι να κάνω με την πάρτη σας, διότι δεν πρόκειται περί χαζοβιόληδων μπουρτζόβλαχων τενεκέδων που τους διαολοστέλνεις εύκολα και αβίαστα, αλλά για μονάδες που μπορούν να καταστούν από ευφυείς συνομιλητές έως ...ευφυή Τρολ.

Και εκεί είναι η δυσκολία του χειρισμού και της συνδιαλλαγής.


Αγάπα τον πλησίον σου, με τα ελαττώματά του. Το είπε κι ο Jesus.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2018, 13:06:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Bαριέμαι τώρα να αναλύω...
Μια φορά θα τα πω και το νου σας...

Αυτός ο καρα-κομπλεξικός και καρα-βαμμένος Συριζαίος επί πάρα πολλούς μήνες το είχε συνήθεια (διότι έτσι τον έμαθε η οικογένειά του και έτσι τον έμαθαν τα συντρόφια-λιγούρια), είχε την συνήθεια λέω όποτε εγώ ανέβαζα την καθαρά 100% προσωπική μου άποψη περί Σύριζα εκείνος άρχιζε τους προσωπικούς χαρακτηρισμούς απέναντί μου τύπου 'ηλεκτρονικός αφισοκολλητής', 'παπαγαλάκι της ΝΔ', 'αποτυχημένος μετανάστης που ψάχνει για εχθρούς', 'χλιδάνεργος' και πολλά άλλα που δεν θυμάμαι.

Πολύ ευγενικά είπα στον Κλανιάκη, 'άκου, αυτό που κάνεις δεν μου αρέσει καθόλου, κόφτο άμεσα, και βρες επιχειρήματα να με αντιμετωπίσεις'.

Η κλασομπανιέρα συνέχισε το ίδιο τροπάριο, διότι είπαμε κάτι τέτοια ύπουλα ανθρωπάρια έτσι έχουν μάθει από το σπίτι τους, όταν δεν έχουν καμία ελπίδα σε διάλογο απέναντί σου το ρίχνουν στο προσωπικό.

Αφιέρωσα λοιπόν πέντε λεπτάκια και βρήκα την φάτσα του στο διαδίκτυο (ο ίδιος μού είχε πει το ονοματεπώνυμό του από παλιά όταν μου έστελνε εμαιλ λέγοντάς μου πόσο μαλακισμένα φέρονται μέλη όπως ο Νικόμαχος και ο Dsm).

Γυρνάω και τού λέω λοιπόν 'κοίτα heretic, κόψε το κομπλεξικό σου τροπάριο διότι και εγώ αν θέλω μπορώ να το πάω στο προσωπικό και να μιλήσω για τις υποκριτικές σου ικανότητες, αν και δεν έχω καμία όρεξη'. Τού έδειξα δηλαδή ότι ξέρω κάποια πράγματα για την πραγματική του ζωή.

Εκεί ο άλλος το έχασε εντελώς...αυτό το μυστικοπαθές πλάσμα μόλις κατάλαβε ότι η ανωνυμία και η κουκούλα του πάει στράφι άρχισε να απειλεί θεούς και δαίμονες, λέγοντας ότι θα με κυνηγάει μέχρι το 2030 και φτάνοντας στο σημείο το σίχαμα να απειλήσει ότι 'τώρα στέλνω επιστολή/καταγγελία στο πανεπιστήμιό σου' με ψεύτικες εννοείται συκοφαντίες.


Έτσι ξηγήθηκε και συνεχίζει να ξηγιέται αυτή η κλασομπανιέρα και ντροπή της Κρήτης...έτσι ακριβώς...και για όποια απορία έχετε εδώ είμαι να σάς τις λύνω...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2018, 13:08:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Και ναι έχω λυσσάξει να διαγραφώ, και δυστυχώς ο Αιθεροβάμμονας δεν συγκινείται...το κάνω και λίγο επίτηδες για να τον τσιγκλήσω διότι ο ίδιος έχει πει από παλιά ότι οι διαγραφές (ειδικά οι οριστικές) είναι το αδύνατο σημείο του...εγώ όμως τι άλλο πρέπει να κάνω για να διαγραφώ από αυτό το βόθρο? Να κάνω γυμνός πορεία στο σύνταγμα ή να αρχίζω να βρίζω συντονιστές και διαχειριστές μπας και τούς αναγκάσω???Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 23 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1835938
Maintained by Digital Alchemy