ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Η ΠΛΑΣΤΟΓΡΑΦΗΣΗ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΤΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 23
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2018, 13:37:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν, εδώ που τα λέμε (θα γράψω κι αυτό και μετά ... θα αποσυρθώ γιατί αισθάνομαι πως γίνομαι ... βαρύς), εγώ όσο το σκέφτομαι το πράγμα, τείνω να καταλήξω στο εξής :

Κατ' αρχήν, είναι απολύτως βέβαιο - και λογικό - πως έχουν υπάρξει ιδιωτικές συνομιλίες και ... διαβουλεύσεις μεταξύ του kost και της διαχείρισης. Δεν είναι κάτι κατακριτέο, δεν το λέω δηλ. ως κακό, είναι απολύτως φυσιολογικό. Από δω και πέρα, υποθέτω πως η διαχείριση του forum - μάλλον μη πω η διαχείριση - οι υπεύθυνοι του forum, εξέφρασαν ιδιωτικά την δυσαρέσκεία τους για την διαγραφή και αποχώρηση του kost και του το είπαν. Κάτι σαν "ρε φίλε, δεν θέλουμε να σε διαγράψουμε γιατί τέλος πάντων, συμμετέχεις, είσαι ενεργό μέλος, λες κάποια πράγματα σωστά, εκφράζεσαι σωστά και γενικώς", όπως λέει ο PY8AGORAS, "έχεις όλα τα φόντα και τα προσόντα για μια αξιόλογη και σοβαρή παρουσία και φωνή". Αυτό δικαιολογεί και το παρακάτω της Amalias.

quote:
Amalia

Δεν υπάρχει πρόβλημα παιδιά. Έτσι που το πάτε θα τα κλείσουμε τα forums και όντως θα τα βρείτε στις αλάνες ή και πουθενά.
Εφόσον δεν παίρνετε από λόγια.
Σας το έγραψα με τον ένα τρόπο.
Σας το γράφω με τον άλλο.
Τι παραπάνω να πω;
Τόσα χρόνια και έχουμε φτάσει στο σημείο αυτό. Δεν υπάρχει ούτε ενέργεια ούτε θέληση από μέρους μας να κάνουμε τους χωροφύλακες. Τα κουκιά είναι μετρημένα.


Εγώ τώρα, πως το εκλαμβάνω αυτό ; Σαν να λέει η Amalia : "Ρε παιδιά, είμαστε 5-10 μεγάλοι άνθρωποι εδώ. Άμα διαγράψουμε τον έναν, διαγράψουμε τον άλλον, στο τέλος θα μείνουμε μόνοι μας και θα αναγκαστούμε να κλείσουμε τα forums". Είναι αυτό που έλεγε ο δάσκαλος δηλ. στο "Τι γυρεύεις μες στην Κίνα, Τσάκυ Τσαν;" - "Όποιος νικήσει τελικά, μονάχος του θα μείνει" - μεγάλε και ανυπέρβλητε Ρασούλη! - Απολύτως λογικό. Ο νικητής μιας διαμάχης, μένει μόνος του στο τέλος. Εξ' ου και ... η μοναξιά του νικητή, αίσθημα το οποίο μόνο οι νικητές το βιώνουν. Και ποιος θα είναι ο "νικητής" σ' αυτήν την διαμάχη ; Οι υπεύθυνοι. Δεν μπορεί να υπάρξει άλλος "νικητής", αφού το esoterica ανήκει σ' αυτούς.

Ο kost γνωρίζει λοιπόν την δυσαρέσκεια αυτή. Του την έχουν εκμυστηρευτεί οι ίδιοι οι υπεύθυνοι - λάθος για μένα -. Και ακριβώς "πατάει" σ' αυτό. Και μάλιστα, το προχωράει ακόμη παραπέρα ...

quote:
Μόνιμη διαγραφή είναι η λύση, εμένα προσωπικά καλό θα μού κάνετε...ξεπέφτω πάρα πολύ να συνομιλώ με ένα τέτοιο θρασύδειλο υποκείμενο που τόλμησε να απειλήσει ότι θα ανακατευτεί στην ζωή μου.
Άιντε, διαγραφές να τελειώνουμε.

quote:
Επίσης καταλαβαίνεις Αιθέρα ότι η κατάσταση αυτή θα συνεχίζεται με την παραμικρή αφορμή συνεπώς περιμένω να διαγράψεις τουλάχιστον εμένα. Εάν δεν το κάνεις θα αναγκαστώ να αρχίσω τους χριστούς και τις παναγίες ώστε να 'αναγκαστείς' να το κάνεις. Η κατάσταση αυτή κρατάει εδώ και πολύ καιρό, το καθεστώς ύβρεως και ατιμωρησίας καλά κρατεί, οπότε καλό είναι να μπει 'τέλος' εδώ.

Δηλ. αν δεν με διαγράψεις, θα σε "αναγκάσω" εγώ να με διαγράψεις. Και εν τέλει, διατυπώνει μια έμμεση και μια άμεση απειλή προς το forum

quote:
με το που διαγραφείς όμως ούτε που ασχολείσαι, τελειώνει εκεί το πράγμα...

δηλ. αν με διαγράψετε, μη φαντάζεστε ότι θα συνεχίσω. Δεν θα ξαναγράψω (έμμεση απειλή) Όπως επίσης και το

quote:
Σε περίπτωση όμως που διαγράψετε μονάχα εμένα μην τολμήσει το βρωμόσκυλο να με πιάσει στο στόμα του (ούτε κατά υπονοούμενο) γιατί τότε θα στραφώ απέναντί σε εσάς.

(άμεση απειλή).

Έξυπνο, αλλά όχι έντιμο κατ' εμέ. Γατί, κατ' ουσίαν γνωρίζει πως οι υπεύθυνοι δεν θέλουν να τον διαγράψουν, αλλά τους παρακαλεί να το κάνουν. Αυτό εγώ το λέω "εκμετάλλευση" και μάλιστα από τα χείριστα είδη εκμετάλλευσης.

Εγώ πάντως αν ήμουν διαχειριστής θα τον διέγραφα μετά από αυτά. Προσοχή : δεν θέλω την διαγραφή του, αλλά όλα αυτό δείχνει μια κακία απέναντι στους υπεύθυνους, μια κακοήθεια ας πούμε που έρχεται σε πλήρη αντίφαση με τα όσα όμορφα μας λέει για τον εαυτό του.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2018, 13:44:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
kost

Και ναι έχω λυσσάξει να διαγραφώ, και δυστυχώς ο Αιθεροβάμμονας δεν συγκινείται...το κάνω και λίγο επίτηδες για να τον τσιγκλήσω διότι ο ίδιος έχει πει από παλιά ότι οι διαγραφές (ειδικά οι οριστικές) είναι το αδύνατο σημείο του...εγώ όμως τι άλλο πρέπει να κάνω για να διαγραφώ από αυτό το βόθρο? Να κάνω γυμνός πορεία στο σύνταγμα ή να αρχίζω να βρίζω συντονιστές και διαχειριστές μπας και τούς αναγκάσω???


Να το! Ακριβώς αυτό - α, ρε, προφήταρε Παύλο! - Προσπαθεί να ρίξει στην παγίδα του τους υπεύθυνους. Εγώ, το λέω, θα έπεφτα! Θα έπεφτα συνειδητά όμως. Θα του έκανα μια 'ξήγα και θα του έλεγα ... "άντε γαμήσου κι εσύ κι οι οπαδοί σου", πολύ όμορφα και πολύ ... τραγουδιστά.

Edited by - kangaro on 26/09/2018 13:45:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2018, 15:20:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ουφ! έγινα βαρύς, ας γίνω τώρα και 'λαφρύς ...

quote:
Αυτός ο καρα-κομπλεξικός και καρα-βαμμένος Συριζαίος [ με ΣΥΡΙΖΑ, στον σφύριζα ]επί πάρα πολλούς μήνες το είχε συνήθεια (διότι έτσι τον έμαθε η οικογένειά του και έτσι τον έμαθαν τα συντρόφια-λιγούρια) [ ο Γοργοπόταμος στην Αλαμάνα / στέλνει περήφανο χαιρετισμό ρε μαλάκα ... ], είχε την συνήθεια λέω όποτε εγώ ανέβαζα την καθαρά 100% προσωπική μου άποψη περί Σύριζα εκείνος άρχιζε τους προσωπικούς χαρακτηρισμούς απέναντί μου τύπου 'ηλεκτρονικός αφισοκολλητής', 'παπαγαλάκι της ΝΔ', 'αποτυχημένος μετανάστης που ψάχνει για εχθρούς', 'χλιδάνεργος' και πολλά άλλα που δεν θυμάμαι.

Πολύ ευγενικά είπα στον Κλανιάκη [ Εδώ, sorry, θες να τον πεις κλανιάρη και τον λες Κλανιάκη ή κάτι δεν πιάνω ; γιατί το 'χεις γράψει κι άλλου έτσι ... Μπας και το επίθετό του είναι αυτό ;], 'άκου, αυτό που κάνεις δεν μου αρέσει καθόλου, κόφτο άμεσα, και βρες επιχειρήματα να με αντιμετωπίσεις'.

Η κλασομπανιέρα συνέχισε το ίδιο τροπάριο, διότι είπαμε κάτι τέτοια ύπουλα ανθρωπάρια [ μπλιαχ ρε φίλε δηλ. ] έτσι έχουν μάθει από το σπίτι τους, όταν δεν έχουν καμία ελπίδα σε διάλογο απέναντί σου το ρίχνουν στο προσωπικό.

Αφιέρωσα λοιπόν πέντε λεπτάκια και βρήκα την φάτσα του στο διαδίκτυο [ είναι ωραίο αγόρι ; για πες ... ](ο ίδιος μού είχε πει το ονοματεπώνυμό του από παλιά όταν μου έστελνε εμαιλ λέγοντάς μου πόσο μαλακισμένα φέρονται μέλη όπως ο Νικόμαχος και ο Dsm). [ ωωω! αποκαλυπτικά πράγματα ρε φίλε ... ωωω ! τέτοια λέγε μου, με 'φτιαν'ς, με πιθαίν΄ς ... ]

Γυρνάω και τού λέω λοιπόν 'κοίτα heretic, κόψε το κομπλεξικό σου τροπάριο διότι και εγώ αν θέλω μπορώ να το πάω στο προσωπικό και να μιλήσω για τις υποκριτικές σου ικανότητες, αν και δεν έχω καμία όρεξη'. Τού έδειξα δηλαδή ότι ξέρω κάποια πράγματα για την πραγματική του ζωή. [ ωωω! φίλε ... 'ντάξει ... ωωω! βαρύ, πολύ βαρύ ... τον σακάτεψες μιλάμε ... ]

Εκεί ο άλλος το έχασε εντελώς...αυτό το μυστικοπαθές πλάσμα μόλις κατάλαβε ότι η ανωνυμία και η κουκούλα του πάει στράφι άρχισε να απειλεί θεούς και δαίμονες, λέγοντας ότι θα με κυνηγάει μέχρι το 2030 [ ... που θα 'χουμε και ΜΕΤΡΟ ... ]και φτάνοντας στο σημείο το σίχαμα [ ξανά μπλιαχ ρε μεγάλε ] να απειλήσει ότι 'τώρα στέλνω επιστολή/καταγγελία στο πανεπιστήμιό σου' με ψεύτικες εννοείται συκοφαντίες. [ ωωω! έελα ρε φίλε ... ωωω! σοβαρά ; 'ντάξ' δηλ. τώρα ... 'ντάξ', έλεγε δηλ. τώρα, τώρα στέλνω ; Και την έστειλε ; Για πες ... ]

Έτσι ξηγήθηκε και συνεχίζει να ξηγιέται αυτή η κλασομπανιέρα και ντροπή της Κρήτης... [ έλα ... κοπέλι είναι μα'θες ; έπρεπε να είναι εδώ ο rizitis να σας ρίξει κανένα ριζίτικο γαμοσταυρίδι, να δείτε ... ] έτσι ακριβώς...και για όποια απορία έχετε εδώ είμαι να σάς τις λύνω... [ok man! άμα έχω καμιά απορία, θα σε ρωτήξω ... ]


VS

quote:
Όταν τόλμησα να θίξω ότι αναπαράγει συνεχώς τα σχόλια που διαβάζει σε συγκεκριμένη μερίδα του τύπου, τα κατευθυνόμενα από την αντιπολίτευση ΜΜΕ [ ναι ρε φίλε, τι κατάντια είναι αυτή ; Εμπάργκο ο ένας, δεν πάω στο κανάλι του ο άλλος, τι σκατά γίνεται ; ] και ότι διακρίνω την ίδια τάση σε όσους έχουν ξενιτευτεί, ηθελημένα ή από ανάγκη, τυφλό μένος δηλαδή και εκδίκηση γενικά κατά της κατάστασης στην Ελλάδα, άρχισε να ισχυρίζεται πως τον θίγω επί προσωπικού.

Στην απάντησή μου ότι εκείνος έσπειρε τα προσωπικά του δεδομένα στο φόρουμ για δικούς του λόγους, άρχισε η αντεπίθεση δημοσιεύοντας δεδομένα δικά μου που του εκμυστηρεύτηκα κατ ιδίαν, άλλα που εντόπισε στο διαδίκτυο και διάφορα άλλα που κατασκεύασε ο ίδιος. Από emails που έθαβα άλλα μέλη, μέχρι και καμάκι μέσω π.μ σε "προβληματικές γκόμενες" με το πρόσχημα της βοηθείας. [ ωωω! ρε κουφάλες ... κι ύστερα λέτε εμένα ... ωωω! Ρε μαλάκα, αυτά είναι ωραία. Για πες ... ] Όταν κλιμακώθηκε η κόντρα, δημοσίευσε το ονοματεπώνυμο μου, το οποίο παρόλες τις διαμαρτυρίες μου στον admin, έμεινε γύρω στις 12 ώρες αναρτημένο. [ φτου γμτ μου! δεν το πρόλαβα και θα μείνω με την απορία ... πως σε λένε ; πως σε λένε ; έλα, πες μου ... plz ]

Ολα αυτά τα γράφω επειδή έχουν διαγραφεί κάποια πράγματα και δεν βγαίνει ακριβές νόημα στο τι έχει γίνει. [ ναι ρε πστ, αυτές οι κωλο-διαγραφές, σου χαλάνε όλο το γλέντι ... ] Σε όλα τα φόρουμ που σέβονται τους χρήστες τους φυσικά, ενέργειες σαν κι αυτές είναι λόγος διαγραφής. Εδω τεκμηρίωσα ότι μας τρολάρουν ακόμα και οι ίδιοι οι υπεύθυνοι του φόρουμ [ πολλά έχω ακούσει για την Amalia. Μονάχα το ότι είναι troll δεν άκουσα μέχρι τώρα. Ε, το διάβασα κι αυτό ... Θα το πω στην ΑΤΜΑ να γελάμε για κα'να μήνα ... Φαντάζεσαι ; Θα πω, εμφανίστηκε ένας τύπος στο eso και λέει πως - τεκμηριωμένα μάλιστα - η Amalia είναι troll. Κλάμα λέμε ... ](δεν είναι μετά να απορείς γιατί το 90% των ψευδώνυμων είναι troll). Να μην τα πολυλογώ, σήμερα έχουμε 26/9/18. Τουλάχιστον μέχρι το 26/9/28 προβλέπω να διατηρείται αυτό το σκηνικό. Αργόσχολος/αργόμισθος/κηφήνας είμαι, επιτέλους βρήκα κι εγώ μια ασχολία στη ζωή μου! [ παίρνεις τουλάχιστον καλή σύνταξη ρε μαλάκα ; ]


Μάλιστα ... σκοπίμως δεν έβαλα ποιος λέει τι, γιατί αυτό το πράγμα τώρα αν το δει κάποιος, όχι να τους διαγράψει πρέπει, αλλά πρέπει τα Χριστούγεννα να κάνει δώρο από ένα σετ τουβλάκια LEGO στον κάθε μπόμπιρα. Γιατί ... δυο μπόμπιρες μαλώνουν. Κου πε πε ρε! Είστε δια τα μπάζα αμφότεροι ! Όχι διαγραφή σας πρέπει, αλλά πρέπει να σας φτιάξουν ένα ειδικό θέμα να ξεκατινιάζεστε (και να auto-ξεφτυλίζεστε) για να γελάνε τα υπόλοιπα μέλη του forum.

ESOTERICA επιλέγεις : Το βαρύ ή το 'λαφρύ μέρος της υπόθεσης ;

[ κλαίω ... πραγματικά, θυμήθηκα εποχές ΑΦΡΟΔΙΤΗΣ. ESOTERICA I LOVE YOU ΡΕ! ]

Edited by - kangaro on 26/09/2018 18:06:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2018, 15:32:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δηλώνω παρόν.
ΑυτόΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2018, 15:39:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πυρινος
Δηλώνω παρόν.
Αυτό

Τώρα, θα σου 'λεγα κι εσένα πού ακριβώς εγγράφεται το "παρόν" σου, αλλά άντε ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2018, 18:36:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψιτ... Γκαβακάνη; Το αν είμαι "κλασομπανιέρα", "κλανιάκης" και ότι άλλη πίπα κατεβάζει το άρρωστο κεφάλι του "εξ ιδίων τα αλλότρια", επιφυλάξου να μου το πεις από κοντά, όταν θα έρθω να σε δω σε κάποιο από τα stand-up comedies που διοργανώνεις, με τις λέσχες των καμμένων αστρολόγων που συμμετέχεις.

Τώρα θέλω να είσαι ευγενικός μαζί μου, γιατί θα αναρτήσω (μόλις εξασφαλίσω την κατάλληλη άδεια) μιας κριτικής που βρήκα για το παρακάτω βιβλίο:

http://www.biblionet.gr/book/166731/

Φαίνεται πως κάποιος συνάντησε και πήρε άτυπη συνέντευξη από τον συγγραφέα σε κάποιο αναπάντεχα περίεργο μέρος (Eagle London) και τη δημοσιεύει σε κάποιο blog που έχει. Θα τη βρεις ενδιαφέρουσα.

Η κόλαση είναι άδεια και όλοι οι διάβολοι είναι εδώ (Γουίλιαμ Σαίξπηρ)

Edited by - Heretic on 26/09/2018 19:09:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2018, 19:22:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωχ, χοντραίνει το παιχνίδι ... [ η pub όλα τα λεφτά ... ]

Edited by - kangaro on 26/09/2018 19:24:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2018, 19:53:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
https://www.youtube.com/watch?v=nlGclIZV5JQ

Η κόλαση είναι άδεια και όλοι οι διάβολοι είναι εδώ (Γουίλιαμ Σαίξπηρ)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2018, 20:18:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
επιφυλάξου να μου το πεις από κοντά, όταν θα έρθω να σε δω σε κάποιο από τα stand-up comedies που διοργανώνεις, με τις λέσχες των καμμένων αστρολόγων που συμμετέχεις.

Μετά χαράς, θα απολαύσουν σόου οι ακροατές μου. Μόνο που πλέον τα ακροατήριά μου δεν είναι αστρολογικά. Αναβαθμίστηκα πλέον


quote:
Φαίνεται πως κάποιος συνάντησε και πήρε άτυπη συνέντευξη από τον συγγραφέα σε κάποιο αναπάντεχα περίεργο μέρος (Eagle London) και τη δημοσιεύει σε κάποιο blog που έχει. Θα τη βρεις ενδιαφέρουσα.

Πουστράκι να πεις τον υιό σου (αυτόν που δεν έχεις) παρδαλή λούγκρα...Τι έγινε, στέρεψες από λάσπες και βγάζεις καινούριες μέσα από την γκέι ντουλάπα σου? Όχι ότι έχω τίποτα με τους γκέι, μην μάς πουν και ομοφοβικούς...
Εντωμεταξύ κακομοίρη, ξέρεις πώς την έπαθες εσύ? Τόσο καιρό τα έβαζες με κάτι ναυάγια του ίντερνετ, και νόμιζες ότι θα έκανες περίπατο μαζί μου...
Πού να'ξερες?

Για να τελειώνουμε λοιπόν.

Έχω αρχίσει να απορώ με τον Αιθεροβάμμονα.
Η μόνη εξήγηση που μπορώ να βρω είναι ότι τον έχει πιάσει εγωϊσμός του στυλ 'θα σε διαγράψω όποτε θέλω εγώ, όχι όταν θα μου πεις εσύ'.

Προσπαθεί και ο άλλος ο πανίβλακας ο ζιπ να δημιουργήσει κλίμα με ηλίθια mind games. Κρίνει εξ'ιδίων ο φουκαράς και φαντάζεται ίντριγκες από πίσω.


Η διαφορά μου με μέλη γεμάτα από κακοήθεια όπως οι ζιπ, χερέτικ είναι ότι εγώ έχω εγωϊσμό και αξιοπρέπεια.

Βγήκε ο Aitherovammon προχθές και μάς προσέβαλλε και τους δύο.

Ο heretic ο οποίος τρέμει μήπως και διαγραφεί αμέσως έσκυψε το κεφάλι και είπε 'εγώ υπόσχομαι θα συμμορφωθώ'.

Η δική μου αξιοπρέπεια από την άλλη υπαγορεύει ότι δεν ανέχομαι να επιβαρύνω τους άλλους με την παρουσία μου αλλά ούτε και ανέχομαι να μού κάνουν παρατηρήσεις και σχόλια για το πόσα νεύρα έχω.

Και ξαναλέω, το να αυτο-διαγραφώ δεν είναι λύση.

Θα ξαναμπώ από περιέργεια μετά από δύο εβδομάδες, θα δω τον άλλον να με θάβει πίσω από την πλάτη μου και θα ξαναμπώ βρίζοντας. Ενώ αν διαγραφώ γυρίζω σελίδα επί τόπου και ας λένε ό,τι θέλουν.


Τι περιμένεις λοιπόν Aitherovammon?????

Απείλησες ότι θα μάς διαγράψεις οριστικά εάν το συνεχίσουμε.
Εγώ λοιπόν το συνεχίζω και θα το συνεχίζω βρίζοντας το καθικάκι.
Το θέμα είναι εσύ τι κάνεις?
Θα συνεχιστεί το τροπάριο της ατιμωρησίας?

Εάν διαγραφώ θα γίνουν τα εξής πολύ καλά:

1) θα βρω την ηρεμία μου από μία κατάσταση απολύτως ελεεινή και τοξική,
2) το φόρουμ θα ηρεμήσει σχετικά,
3) και τρίτον και σημαντικότερο, ηλίθιοι όλοι σας εδώ μέσα δεν έχετε καταλάβει ότι υπάρχουν πολλά μέλη-αναγνώστες που θα ήθελαν να πουν δυο κουβέντες αλλά τα οποία φοβούνται. Βλέπουν δυο-τρεις 'παλιούς' να φωνάζουν και να βρίζουν όλο θράσος και αυτοπεποίθηση, οπότε σού λένε 'πού να γράψουμε εκεί μέσα, θα μάς φάνε ζωντανούς αυτοί οι παλιοί'?
Εάν όμως δουν να πέφτουν διαγραφές και καθαρίσει κάπως το τοπίο τότε θα ενθαρρυνθούν να γράψουν.


Το καταλάβατε τώρα?
Νομίζετε δηλαδή ότι εάν διαγράψετε εμένα ή τον άλλον τον βλάκα το φόρουμ θα αδειάσει εντελώς, χωρίς να βλέπετε ότι τέτοιες συμμετοχές που μονοπωλούν τις συζητήσεις αποτελούν βαρίδια?


Επίσης είναι λάθος που αυτό το καθικάκι ο ζιπ αλωνίζει ανενόχλητος...έχει πει τα κέρατά του εδώ και δύο μήνες, και δεν τού έχει γίνει καν παρατήρηση...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2018, 20:28:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Η διαφορά μου με μέλη γεμάτα από κακοήθεια όπως οι ζιπ, χερέτικ είναι ότι εγώ έχω εγωϊσμό και αξιοπρέπεια.

Ούτε εγωισμό, ούτε αξιοπρέπεια έχεις αδερφέ. Ψυχασθένεια έχεις.

quote:
Επίσης είναι λάθος που αυτό το καθικάκι ο ζιπ αλωνίζει ανενόχλητος...έχει πει τα κέρατά του εδώ και δύο μήνες, και δεν τού έχει γίνει καν παρατήρηση...

Μ' αγαπάνε εμένα τα παιδιά, ψυχάκια.

Edited by - kangaro on 26/09/2018 20:33:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ilias1990
Μέλος 2ης Βαθμίδας


319 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2018, 20:30:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάτσε ρε kost, σοβαρά τώρα ; Δεν έχεις καταλάβει τι έγινε; Βγήκε ο Αιθεροβάμων και σας είπε ότι στην επόμενη παρεκτροπή έχετε διαγραφεί αμφότεροι , εσείς παρεκτραπήκατε και δεν έγινε τίποτα. Θα του είπε λογικά η Amalia να μην σας διαγράψει γιατί είναι ωραίο το show

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2018, 21:12:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Νομίζετε δηλαδή ότι εάν διαγράψετε εμένα ή τον άλλον τον βλάκα το φόρουμ θα αδειάσει εντελώς

Το έχουμε πει ενα εκατομμυριο φορές ! Δεν ψάχνουμε "πελάτες"!
Τα φόρουμ του esoterica.gr πρέπει και θα μείνουν "ανοιχτά" με οποίο κόστος, χρηματικό ή ψυχικό
Είναι άδικο να χαθούν εκατοντάδες ώρες που σπατάλησαν τα δεκάδες μέλη,αρθρώνοντας λόγο, υποστηρίζοντας απόψεις (ακόμα και οι κόντρες, επι της ουσίας) ήταν σημαντικές.
Ξέρετε πόσες πολλές αναγνώσεις έχουν αρκετά θέματα (του παρελθόντος) καθημερινά ;
αρκετές! για να έχεις την "υποχρέωση" να κρατήσεις αυτόν τον χώρο .... UP !

Λυπάμαι μόνο, που ΚΑΙ αυτό, πρέπει να σας το εξηγήσω ...

Κρίμα ....

Ο λογαριασμός kost απενεργοποιείται οριστικά
ο λογαριασμος Heretic απενεργοποιείται χρονικά για ένα (1) μήνα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2018, 21:18:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ilias1990
Δεν έχεις καταλάβει τι έγινε;

Καλά μην παιρνεις και όρκο ότι εσύ κατάλαβες...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2018, 21:38:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο λογαριασμός kost απενεργοποιείται οριστικά
ο λογαριασμος Heretic απενεργοποιείται χρονικά για ένα (1) μήνα

Ετοιμαστείτε για Τrollικό πόλεμο ...

[ είμαι περίεργος να δω πως θα είναι ο kost ως troll ]

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ilias1990
Μέλος 2ης Βαθμίδας


319 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2018, 02:50:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
ilias1990
Δεν έχεις καταλάβει τι έγινε;

Καλά μην παιρνεις και όρκο ότι εσύ κατάλαβες...



Καλά,όρκο δεν παίρνω για τίποτα... Απλά φάνηκε σαν παρέμβαση " εκ των άνωθεν ". Όπως και να'χει, καλό θα κάνει η επερχόμενη ηρεμία...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2018, 13:29:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ετοιμαστείτε για Τrollικό πόλεμο ...

Γιατί να το κάνει αυτό?

Αφού ήθελε να τον διαγράψουν για να...ησυχάσει.

quote:
[ είμαι περίεργος να δω πως θα είναι ο kost ως troll ]

Ό,τι κι αν κάνει, τα δικά σου 'μεγαλεία'
δεν τα φτάνει ...με την καμία

(κάνει και ρίμα)

Μην ανησυχείς, δε σε κουνάει κανείς από το θρόνο σου. Εσύ είσαι ισόβιος πρωταθλητής στην ανακατωσούρα εδώ μέσα, έχεις πάρει το κύπελλο σπίτι σου.

quote:
Καλά,όρκο δεν παίρνω για τίποτα... Απλά φάνηκε σαν παρέμβαση " εκ των άνωθεν ". Όπως και να'χει, καλό θα κάνει η επερχόμενη ηρεμία...

Καλό δεν είναι να φεύγουν τέτοια μέλη,
αλλά άμα δεν μπορούν να κοντρολάρουν τη μ@λακία τους....


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2018, 14:34:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μήτσο, νομίζω είναι καλύτερα να κουβεντιάσουμε για το θέμα. Αρκετά ασχοληθήκαμε με δαύτον ...

*[ Aν πάλι έχεις νταλγκά - δεν ξέρω, έχεις ;;; - για να μάθεις αν θα γίνει troll ή όχι, εγώ μπορώ να σου στείλω ένα p.m και να σου δικαιολογήσω γιατί το λέω - που εύχομαι δηλ. να κάνω λάθος. ]

Edited by - kangaro on 27/09/2018 14:39:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2018, 14:54:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μήτσο, νομίζω είναι καλύτερα να κουβεντιάσουμε για το θέμα. Αρκετά ασχοληθήκαμε με δαύτον ...

To θέμα (της Μακεδονίας) είναι απλό και ξάστερο και τα χουμε πει και ξεκαθαρίσει έτσι κι αλλιώς εδώ και καιρό.


quote:
*[ Aν πάλι έχεις νταλγκά - δεν ξέρω, έχεις ;;; - για να μάθεις αν θα γίνει troll ή όχι, εγώ μπορώ να σου στείλω ένα p.m και να σου δικαιολογήσω γιατί το λέω - που εύχομαι δηλ. να κάνω λάθος. ]

τι νταλκά να έχω? Για το αν θα γίνει τρολ ο Κοστ ή όχι?

Έχεις κάνει δηλαδή πραγματεία επί του θέματος?

Δεν με αφορά βασικά, και στο κάτω κάτω, θα το μάθουμε εν ευθέτω χρόνω.

Είναι βέβαιο ότι θα παρακολουθά ως αναγνώστης. Εάν τηρήσει το λόγο του (στη μετά διαγραφή του κατάσταση) δεν θα επέμβει, και τον πιστεύω σε αυτό.
Όμως το κλειδί είναι στην 'πρόκληση'. Αφησε αυτό το παράθυρο, λέγοντας ότι Εάν και ΄Οταν τον προκαλούν (του πατάνε τον κάλο...) γίνεται άλλος άνθρωπος και απαντά...ασύμμετρα...
Άρα, καιρός βγάζει τα λάχανα καιρός τα κουνουπίδια....

Μπορεί να περάσει μεθαύριο, να πάρει κάτι το μάτι του,
να θεωρήσει ότι προκλήθηκε,
και να αρχίσει τα ντεβο-ζιπο-κολπα και ο Κωστάκης....
Τίποτα δεν αποκλείεται....


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "

Edited by - PY8AGORAS on 27/09/2018 14:54:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ilias1990
Μέλος 2ης Βαθμίδας


319 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2018, 18:02:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλό δεν είναι να φεύγουν τέτοια μέλη,
αλλά άμα δεν μπορούν να κοντρολάρουν τη μ@λακία τους....


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "


Καλό για τους ίδιους Pythagora. Γι'αυτούς περισσότερο πήγαινε η ηρεμία και όχι τόσο για το φόρουμ. Για εμάς πάντως, μιας και έχω διαβάσει αλλού ότι είσαι συνοπαδός, η ηρεμία θα'ρθει μετά το διπλό στο Καραϊσκάκη

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2018, 18:56:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Καλό για τους ίδιους Pythagora. Γι'αυτούς περισσότερο πήγαινε η ηρεμία και όχι τόσο για το φόρουμ. Για εμάς πάντως, μιας και έχω διαβάσει αλλού ότι είσαι συνοπαδός, η ηρεμία θα'ρθει μετά το διπλό στο Καραϊσκάκη

Διπλό ή όχι διπλό στο Καραϊσκάκη, το πρωτάθλημα φέτος είναι δικό μας
όπως ήταν και πέρσι, αλλά ας όψονται οι γνωστές μαλ@κίες...

Τώρα θυμήθηκα και κάτι άλλο για τη Μακεδονία, μιας και πιάσαμε τα ποδοσφαιρικά, και επιπλέον συνειρμικά μια συζήτηση σχετικά με αυτό για τον τρόπο που το βλέπουν οι ξένοι (μη Ελληνες, και κάποιοι ούτε καν από ΕΕ) και πόσο σημασία έχουν οι τρόποι χειρισμού από άποψη πολιτικής.

Όλοι ξέρουμε ότι πολλές ομάδες έχουν πάρει ονόματα από Ελληνες ήρωες ή Ελληνικές πόλεις, για παράδειγμα Σπάρτα, Κορίνθιανς, Ελλάς Βερόνα, Αγιαξ (Αίας), κλπ.

Το ίδιο συμβαίνει και με αρκετές πόλεις εκτός Ελλάδος, που πήραν Ελληνικά ονόματα, πχ υπάρχει Αθήνα (Αθενς) στις ΗΠΑ, Σπάρτα, κλπ.

Κάποιοι λοιπόν γνωστοί και συνάδελφοι ξένοι, ρωτάγανε αφελώς για ποιο λόγο έχουμε τόση πρεμούρα εμείς οι Ελληνες με το όνομα των γειτόνων.

Το θέμα τους λέω δεν είναι το όνομα, αλλά ο τρόπος που θέλουν να το χρησιμοποιήσουν.
'Ολες οι παραπάνω ομάδες, πόλεις, κλπ που υιοθετησαν και χρησιμοποιούν Ελληνικά ονόματα, πρώτα από όλα έχουν δηλωσει και παραδεχτεί από την πρώτη στιγμή ότι κάνουν χρήση ελληνικής κληρονομιάς και το κάνουν
τιμητικά. Δηλαδή αναγνωρίζουν ότι αφενός δεν είναι έλληνες οι ίδιοι ή ουδεμία σχέση έχουν με Έλληνες και ελληνική κληρονομιά, όμως χρησιμοποιούν ένα Ελληνικό όνομα σαν ένα ιστορικό και ηρωικό brand name για την ομάδα τους ή την πόλη τους.

Αυτό τους λέω ουδέποτε έκανε η τσογλαναρία των βόρειων γειτόνων.
Προφανώς τα εδάφη τους ήταν κάποτε (χωρικά) μέρος της πάλαι ποτέ Μακεδονίας του Αλεξάνδρου. Όμως πέραν του ότι τώρα (στον παρόντα χρόνο και λίγους αιώνες πίσω) ευρίσκονται εκεί οι νυν Νοτιοσλάβοι, Βούλγαροι, Αλβανοί και γύφτοι, ΚΑΜΙΑ ΑΛΛΗ ΣΧΕΣΗ.

Άρα εάν ήταν τίμιοι και κυμπάρηδες, θα λέγανε, σε συνεννόηση με την Ελλάδα φυσικά: Γείτονες κοιτάχτε, το Βαρνταρσκα και τα συναφή δεν μας αρέσουν και είναι κακόηχα κλπ. Θέλουμε να κάνουμε βαφτίσια στη χώρα μας μετά τη διάσπαση της Γιουγκοσλαβίας, και να βάλουμε κάποιον Γεωγραφικό & χωρικό προσδιορισμό στον δικό σας όρο Μακεδονία.
Βεβαίως, αυτό θα το κάνουμε τιμητικά και σε καμία περίπτωση δεν θα δηλώνουμε δεξιά και αριστερά μπαρμπούτσαλα περί Μακεδονικού έθνους, Μακεδονικής γλώσσας, ότι ο Αλέξανδρος ήταν ο παππούς μας κλπ.
Θα το χρησιμοποιήσουμε όπως ακριβώς ο Ολλανδός που βάφτισε τον Αγιαξ Αίαντα, και δεν είχε καμία σχέση με τον Αίαντα της Σαλαμίνας πχ.
Απλώς εμπνεύστηκε από αυτόν και την ηρωικότητά του. Έτσι κι εμείς.
Είμαστε το γνωστό βαλκανικό τουρλουμπούκι των Νοτιοσλάβων, αλλά γουστάρουμε τιμητικά να φέρουμε το δικό σας ηρωικό και ένδοξο όνομα.
Το δέχεστε? Ναι ή όχι και υπό ποιους όρους.

Και βεβαίως δεν θα μιλάγαμε ούτε για αγάλματα του Μ.Αλεξάνδρου στα Σκόπια, και όλο το κιτσαριό που είχε στηθεί εκεί για ένα διάστημα.

Ε, τότε ξερωγώ να το συζητούσαμε ρε παιδιά,
αλλά με τις μαλακίες του Γκρουέφσκι και του Ζάεφ, και όλου αυτού του θιάσου, εφόσον δεν παίζει αυτό το σενάριο, σε όλα τα υπόλοιπα φαιδρά και ανιστόρητα η απάντηση θα πρέπει να είναι ορθή, κοφτή, ξερή και κάθετη.


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ilias1990
Μέλος 2ης Βαθμίδας


319 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2018, 20:05:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Pythagora έχεις δίκιο στο ότι οι Σκοπιανοί ''δανείζονται'' ιστορία. Η αλήθεια είναι ότι δεν μπορώ να καταλάβω σε τι ακριβώς τους ωφελεί, πρακτικά. Αυτό που θα ήταν λογικό είναι να συσπειρωθούν εθνικά, έναντι της αλβανικής μειονότητας, γιατί έχουν αρκετά θέματα μεταξύ τους. Και δεν ξέρω το κατά πόσο αισθάνονται σλάβοι ή μακεδόνες μέσα τους.

Από την άλλη μεριά, ο γεωγραφικός προσδιορισμός ''Βόρεια Μακεδονία'', πέρα απ'το θέμα γοήτρου, δεν πιστεύω ότι μπορεί να αποτελεί κάποια ενδεχόμενη μελλοντική απειλή για την εδαφική μας ακεραιότητα, όπως κινδυνολογούν οι εθνικιστές . Οι σκοπιανοί στην Ελλάδα είναι ελάχιστοι ενώ στα Σκόπια υπάρχει μεγάλη ελληνική επιρροή ( οικονομικά ). Οπότε είναι λογικότερο σε μελλοντική μεταβολή συνόρων να προσαρτηθεί η μικρότερη Βόρεια Μακεδονία στη μεγαλύτερη Ελλάδα , στην οποία ανήκει και η Νότια Μακεδονία.

Edited by - ilias1990 on 27/09/2018 20:06:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2018, 21:42:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
PY8AGORAS
Άρα εάν ήταν τίμιοι και κυμπάρηδες, θα λέγανε, σε συνεννόηση με την Ελλάδα φυσικά: Γείτονες κοιτάχτε, το Βαρνταρσκα και τα συναφή δεν μας αρέσουν και είναι κακόηχα κλπ. Θέλουμε να κάνουμε βαφτίσια στη χώρα μας μετά τη διάσπαση της Γιουγκοσλαβίας, και να βάλουμε κάποιον Γεωγραφικό & χωρικό προσδιορισμό στον δικό σας όρο Μακεδονία.
Βεβαίως, αυτό θα το κάνουμε τιμητικά και σε καμία περίπτωση δεν θα δηλώνουμε δεξιά και αριστερά μπαρμπούτσαλα περί Μακεδονικού έθνους, Μακεδονικής γλώσσας, ότι ο Αλέξανδρος ήταν ο παππούς μας κλπ.
Το όλο ζήτημα της ονομασίας ήταν να αποκτήση η ΠΓΔΜ την δική της Brand, χωρίς την δική της Brand θα ήταν έδαφος που θα βρισκόταν συνεχώς υπο αμφισβήτηση απο Αλβανούς και άλλους. Οπότε η ιστορία της Ελλάδας θυσιάστηκε στον βωμό της δημιουργίας ενός ψευτο-έθνους για να εξυπηρετηθούν τα συμφέροντα άλλων δυνάμεων.
Εγώ δεν ειμαι εντελώς ενάντια στο να δώσουμε κάποιας μορφής ιστορική ταυτότητα στα Σκόπια (συμφωνώντας σε μια κοινή, έστω και σε κάποιο βαθμό παραποιημένη, εκδοχή της ιστορίας) όμως κάτι τέτοιο θα έπρεπε να γίνει με σοβαρά ανταλλάγματα, όχι ανταλλάγματα του να κρατήσει ο Τσίπρας μερικούς μήνες ακόμα την καρέκλα του, γιατί βασικά αυτό που συμβαίνει είναι οτι κάνει υποχωρήσεις εις βάρος της χώρας για προσωπικό όφελος.
Η πρόθεση λοιπόν είναι λάθος.
Και απ' την στιγμή που κάποιος ξεκινάει να κάνει κάτι με λάθος πρόθεση, αυτό απο μόνο του είναι κακός προάγγελος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2018, 22:11:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Pythagora έχεις δίκιο στο ότι οι Σκοπιανοί ''δανείζονται'' ιστορία.

Δεκτά τα εισαγωγικά, γιατί βασικά δεν "δανείζονται", αλλά κλέβουν.

Στο δανεισμό υπάρχει συμφωνία μεταξύ αυτού που δανείζει και αυτού που δανείζεται, και σε κάθε περίπτωση διμερής/αμοιβαία ενέργεια δούναι και λαβείν.

Στην περίπτωση των Σκοπίων είχαμε εξ αρχής μονομερή ενέργεια
(εκτός αν γίνανε μυστικές συμφωνίες κυβερνήσεις Ελλάδος και Σκοπίων ή Γιουγκοσλαβίας παλαιότερα, που δεν μάθαμε ποτέ....)
άρα έχουμε αυθαίρετη Κλεψιά Τίτλου/ονόματος, αλλά και Ιστορίας.

quote:
Η αλήθεια είναι ότι δεν μπορώ να καταλάβω σε τι ακριβώς τους ωφελεί, πρακτικά.

Τους οφελεί, γιατί με βάση την προπαγάνδα τους, από κύριοι τίποτες και πουθενάδες, γίνονται Μακεδόνες με...περικεφαλαία, και έτσι πλασσάρονται στην πιάτσα και στο διεθνές (αγράμματο) πόπολο.

quote:
Και δεν ξέρω το κατά πόσο αισθάνονται σλάβοι ή μακεδόνες μέσα τους.
Μερικοί μπορεί να αισθάνονται και 'Μακεδόνες' εφόσον 50 τόσα χρόνια κρατάει αυτή η πιπίλα, και πλέον έχει ενταθεί η προσπάθεια τα τελευταία χρόνια στο σχολικό τους σύστημα και στον πολιτικό διάλογο για απόκτηση 'μακεδονικής ταυτότητας'.

quote:
Από την άλλη μεριά, ο γεωγραφικός προσδιορισμός ''Βόρεια Μακεδονία'', πέρα απ'το θέμα γοήτρου, δεν πιστεύω ότι μπορεί να αποτελεί κάποια ενδεχόμενη μελλοντική απειλή για την εδαφική μας ακεραιότητα, όπως κινδυνολογούν οι εθνικιστές . Οι σκοπιανοί στην Ελλάδα είναι ελάχιστοι ενώ στα Σκόπια υπάρχει μεγάλη ελληνική επιρροή ( οικονομικά ). Οπότε είναι λογικότερο σε μελλοντική μεταβολή συνόρων να προσαρτηθεί η μικρότερη Βόρεια Μακεδονία στη μεγαλύτερη Ελλάδα , στην οποία ανήκει και η Νότια Μακεδονία.

Αυτό δεν πρέπει να το παίρνουμε ελαφρά τη καρδία.

Όπου υπάρχει κάτι Βόρειο υπάρχει και Νότιο.
Όταν είναι μια χώρα ήδη διαιρεμένη πχ σε δύο ανεξαρτητα κομμάτια,πχ Βόριο Σουδάν - Νότιο Σουδάν, Βόρεια Κορέα - Νότια Κορέα, δεν τίθεται τόσο μεγάλο ζήτημα και τα πράγματα είναι πιο ξεκάθαρα.

Όμως εδώ θα έχουμε μια 'Βόρεια Μακεδονία' (σκέτη) και μια Νότια Μακεδονία που είναι μέσα/εμπεριέχεται δηλ. στην Ελλάδα.

Αν η Μακεδονία θεωρηθεί ως κάτι ξένο ή διάφορο του Ελληνισμού και της Ελληνικότητας, τότε αυτομάτως το διάνυσμα του αλυτρωτισμού πάει μονόδρομα, δηλαδή από την "ελεύθερη"/ανεξάρτητη "Βορεια Μακεδονία" στην κεκαλυμένη αδερφή της Νότια που ευρίσκεται μέσα στα όρια "άλλου" κράτους, του Ελληνικού.
Είναι επικίνδυνα μονοπάτια αυτά.

Σκέψου το και αλλιώς, με παράδειγμα που είναι πιο κοντά σε αυτό, αλλά ως ενα σημείο βέβαια (κομβικό κιόλας)

Την σημερινή "Νότια Αλβανία" που είναι μέρος του κράτους της Αλβανίας, εμείς τη λέμε "Βόρεια Ήπειρο".
Η Ελληνική (νότια) Ηπειρος ανήκει στην Ελλάδα.

Οι Αλβανοί ασφαλώς και δεν θέλουν, δεν δέχονται και δεν ενθαρρύνουν τη χρήση του όρου "Βόρεια 'Ηπειρος" ακριβώς για το λόγο ότι αυτό θα μπορούσε να εγείρει αλυτρωτισμό από τη μεριά της Ελλάδας (και δικαίως, γιατί ουσιαστικά η Β.Ηπειρος ήταν αναγνωρισμένα Ελληνική και παραδόθηκε/παραχωρήθηκε ως έδαφος στην νεοσύστατη τότε Αλβανία, κατόπιν άλλων διεθνών συμφωνιών και πιέσεων).

Εκεί όμως είχαμε και έχουμε κάτι που δεν υπάρχει στην περίπτωση των Σκοπίων: Η Βόρειος Ήπειρος όπως και αν την ονομάσει κανείς είχε και έχει Ελληνικό πληθυσμό (την αναγνωρισμένη Ελληνική μειονότητα) και άρα
το να είχε πχ. λέμε τώρα, αποσχιστικές τάσεις ή τάσεις ένωσης με τη "μαμά" Ελλάδα ΄όπου βρίσκεται και η νότια αδελφή της θα είχε ας πούμε και κάποιο έρεισμα.

Στα Σκόπια φυσικά δεν ισχύει αυτό διότι δεν υφίσταται ούτε Μακεδονικό έθνος σαν ξεχωριστή οντότητα, αλλά ούτε και οι "2 Μακεδονίες" (Βορεια και Νότια) έχουν την ίδια "σύσταση" (όπως είχαν αρχικά οι Βορειοηπειρώτες με τους Νοτιοηπειρώτες). Γι 'αυτό με τούτους εδώ το έργο πάει αλλού και έχει αστήρικτο αλυτρωτισμό.



.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2018, 22:24:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Οπότε η ιστορία της Ελλάδας θυσιάστηκε στον βωμό της δημιουργίας ενός ψευτο-έθνους για να εξυπηρετηθούν τα συμφέροντα άλλων δυνάμεων.

Αυτό δεν ξέρουμε αν έγινε/γίνεται τώρα (δηλ. με Τσίπρα-Ζάεφ) ή αν πάει πίσω μέχρι... Τίτο, Καραμανλή (γέρο) κλπ.

Οι δε Αμερικάνοι, για το μόνο που ενδιαφέρονται είναι να κλείσουν τα κουτάκια στο check-list τους. Εν προκειμένω, Νατοϊκή ασπίδα στα Βαλκάνια, έναντι Ρωσίας και όμορων χωρών από ανατολάς.

Ξέρωντας ότι έχουν ξεμπερδέψει με τις αποσκιρτήσαντες από το πρώην ανατολικό μπλοκ Βουλγαρίες/Ρουμανίες, νυν ΕΕ, τους μένουν μόνο τα Σκόπια και η Αλβανία για να δέσει το γλυκό των Βαλκανίων για τα αμερικανικά συμφέροντα.

Ονόματα και τέτοια είναι ψιλά γράμματα γι'αυτούς.

quote:
Εγώ δεν ειμαι εντελώς ενάντια στο να δώσουμε κάποιας μορφής ιστορική ταυτότητα στα Σκόπια (συμφωνώντας σε μια κοινή, έστω και σε κάποιο βαθμό παραποιημένη, εκδοχή της ιστορίας) όμως κάτι τέτοιο θα έπρεπε να γίνει με σοβαρά ανταλλάγματα,

Αυτή είναι πολύ επικίνδυνη οδός.
Και δεν υπάρχουν και τα πρόσωπα να ακροβατήσουν για την περίσταση επαρκώς και επωφελώς. Άσε που έρχεται και πιο κοντά στο μοντέλο του 'δανεισμού' που ανέφερα πριν. Δηλαδή πάρε όνομα φίλε, αλλά ξέχνα όλα τα υπόλοιπα. Ρητά και ξάστερα. Ακριβώς όπως και οι ομάδες ή τα παραδείγματα που έδωσα. Δηλαδή αποκύρηξε ιστορική σχέση και ταυτότητα που τεχνηέντως επιδιώκεις.

quote:
όχι ανταλλάγματα του να κρατήσει ο Τσίπρας μερικούς μήνες ακόμα την καρέκλα του, γιατί βασικά αυτό που συμβαίνει είναι οτι κάνει υποχωρήσεις εις βάρος της χώρας για προσωπικό όφελος.
Η πρόθεση λοιπόν είναι λάθος.
Και απ' την στιγμή που κάποιος ξεκινάει να κάνει κάτι με λάθος πρόθεση, αυτό απο μόνο του είναι κακός προάγγελος.

Δεν είναι μόνο θέμα του Τσίπρα. Ο Τσίπρας και ο Κοτζιάς, προφανώς ήταν ανεπαρκείς και ανετοιμοι για όλο αυτό και κακώς το ανακίνησαν.
Δεν νομίζω να είχαν δεχτεί τόση πρέσα ώστε να το φέρουν πρώτο στην ατζέντα. Είχαμε τόσα άλλα να ασχοληθούμε σαν Ελλάδα, που αυτό μόνο παραπάνω μπελάδες θα τους έφερνε.
Άρα ή απλή βλακεία του ήταν, ή ένα 'test drive' αντιδράσεων ή υπήρξε χοντρό Αμερικάνικολομπίστικο παρασκήνιο για το 'εδώ και τώρα'
(μιας που βρήκαμε παπά να θαψουμε 5-6, δηλαδ βολική κωλοτουμπιάρικη κυβέρνηση που περνάει αβερτα μνημόνια, Ενφιάδες, κατασχέσεις, ας περάσει και το επώδυνο "Μακεδονικό" γιατί αν βγουν άλλοι θα κολλήσει για άλλα 30 χρόνια...)

Δεν ξέρουμε ακριβώς, ο χρόνος θα δείξει βασικά τί παίχτηκε....


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2018, 08:35:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ προσωπικά, δεν συμφωνώ ούτε με την ονομασία "Βόρεια Μακεδονία". Για μένα δεν πρέπει να εμπεριέχεται το "Μακεδονία". Το γεωγραφικό μέρος της υπόθεσης, το χώμα δηλ. μπορεί να συμπεριελάμβανε κομμάτια και από τα Σκόπια και από την Βουλγαρία και από την Αλβανία. OK, αυτό το δέχομαι. Αυτό δεν σημαίνει όμως πως οι λαοί που κατοικούν σ' αυτά τα κομμάτια είναι απόγονοι των αρχαίων Μακεδόνων. Η καταγωγή είναι εντελώς διαφορετικό πράγμα.

Θα δώσω ένα παράδειγμα από την δουλειά μου για το πως μεταχειρίζεται π.χ το Τελωνείο το θέμα της καταγωγής των εμπορευμάτων. Η καταγωγή ενός εμπορεύματος δεν αλλάζει (ή αλλάζει εξαιρετικά δύσκολα, υπό ορισμένες προϋποθέσεις που σχετίζονται με την αξία του. Ο κανόνας πάντως είναι πως δεν αλλάζει). Δηλ. αυτό το εμπόρευμα αν είναι Ελληνικό, και στη Γη του Πυρός να το εξάγεις, πάλι Ελληνικό θα είναι και ως Ελληνικό θα κυκλοφορήσει και θα διατεθεί στην εσωτερική αγορά της χώρας προορισμού του (αν δεν του γίνει δηλ. κάποιου είδους μεταποίηση, τέτοια ώστε να του "αλλάξει τα φώτα" ως εμπόρευμα). Είσαι Έλληνας. Και στον Άρη να πας να μείνεις, πάλι Έλληνας θα είσαι. Δεν θα είσαι Αρειανός ( εκτός αν πας εκεί και "στη φορέσει" κάποιος Αρειανός και σου αλλάξει το σασί και όλο τον μηχανισμό σου δηλ. ). Αυτοί οι Μάο Μάο εμφανίστηκαν στην περιοχή πριν 50-60 χρόνια. Για να είναι απόγονοι των αρχαίων Μακεδόνων, μάλλον θα βρήκαν το κατεψυγμένο σπέρμα του Ηφαιστίωνα και γέννησαν παιδιά απ' αυτό.

Όπως επίσης και στο θέμα της απόκτησης της καταγωγής ενός εμπορεύματος. Αν π.χ εγώ κατασκευάζω κινητήρες στην Ελλάδα. Εισάγω όμως έμβολα και παξιμάδια από την Κίνα. Ο κινητήρας που θα φτιάξω εδώ αποκτά Ελληνική καταγωγή (είναι Ελληνικής κατασκευής και καταγωγής), άσχετα αν περιέχει Κινέζικα έμβολα και παξιμάδια. Και αυτό σχετίζεται με την αξία του τελικού είδους, του παραγόμενου. Η αξία του παραγόμενου είδους (κινητήρας), η εργασία, το κόστος κατασκευής, κτλ. είναι στο τελικό της στάδιο πολύ μεγαλύτερη από τις επί μέρους αξίες των εισαγόμενων εξαρτημάτων του (έμβολα, παξιμάδια). Δεν μπορεί (σε μια θεωρητική σύγκριση και αντιστοιχία ανθρώπων - εμπορευμάτων δηλ. αν μπορεί φυσικά να ευσταθεί κάτι τέτοιο, είναι παρακινδυνευμένο να το λες) να αξιώνονται οι Σκοπιανοί καταγωγή των Αρχαίων Μακεδόνων (κάτι δηλ. που έχει μεγάλη αξία λόγω π.χ παλαιότητας ή επιτευγμάτων ας πούμε εφ' όσον αναφερόμαστε σε λαό και σε έθνος), να λεν πως είναι απόγονοί τους, όταν το έθνος τους είναι μόλις 50-60 ετών.

Θέλω να πω δηλ. πως αν οι Σκοπιανοί θέλουν να ονομάζονται "Μακεδόνες", ας φτιάξουν σχολεία να διδάσκονται την Ελληνική γλώσσα και να μετέχουν της Ελληνικής παιδείας (να αποκτήσουν αξία δηλ. αν μπορούμε να πούμε κάτι τέτοιο). Δεν μπορεί να θέλουν να λέγονται Μακεδόνες και να μιλάνε σλάβικα.

Edited by - kangaro on 28/09/2018 10:50:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2018, 09:28:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εγώ προσωπικά, δεν συμφωνώ ούτε με την ονομασία "Βόρεια Μακεδονία". Για μένα δεν πρέπει να εμπεριέχεται το "Μακεδονία". Το γεωγραφικό μέρος της υπόθεσης, το χώμα δηλ. μπορεί να συμπεριελάμβανε κομμάτια και από τα Σκόπια και από την Βουλγαρία και από την Αλβανία. OK, αυτό το δέχομαι. Αυτό δεν σημαίνει όμως πως οι λαοί που κατοικούν σ' αυτά τα κομμάτια είναι απόγονοι των αρχαίων Μακεδόνων. Η καταγωγή είναι εντελώς διαφορετικό πράγμα.

Ναι ρε, αυτό λέμε.

Το βασικό πρόβλημα είναι ότι οι Σκοπιανοί δεν θέλουν το όνομα "σκέτο".
Το συνδέουν με εθνικότητα, γλώσσα, καταγωγή, κλπ.
Με την Ιστορία με λίγα λόγια.

Δεν βγαίνουν σαν κύριοι να πουν φωναχτά και ξάστερα ότι ουδεμία σχέση έχουν με Μεγαλέξανδρους, με την αληθινή-ελληνική Μακεδονία, με την ελληνική γλώσσα και κληρονομιά.

Πηγανε να κάνουν ένα φτηνό σόου και προπαγάνδα.
Σε κάποιους έπιασε αυτό δυστυχώς.
Κάποιοι το πήραν 'ελαφρά τη καρδία'.
Όποιος όμως έχει στοιχειώδη νου και γνώση, δεν μπορεί να συμφωνήσει με αυτή τη μπούρδα.

Μοιάζει με εκείνες τις μπούρδες που λένε κάποιοι Τούρκοι, όταν πάνε να δείξουν τάχα ότι ο 'Ομηρος ήταν πρόγονος των Τούρκων και λεγόταν... Ομέρ ή Ομάρ, λες και τον καιρό εκείνο οι πληθυσμοί και τα σύνορα ήταν όπως σήμερα.

Γι'αυτό λέω ειλικρίνεια και σωφροσύνη χρειάζεται.

Σου είπε ποτέ πχ. ένας Αιγύπτιος ότι είναι Μακεδόνας επειδή γεννήθηκε στην Αλεξάνδρεια πχ? Ή αρνηθηκε κανείς ότι αυτή η πόλη έχει ελληνικό όνομα και ιδρύθηκε από Έλληνες/Μακεδόνες?
Όμως ξέρει να ξεχωρίζει τα της ιδρύσεως/ονομασίας από τη σημερινή κατάσταση, και να λέει τα σύκα σύκα και τη σκάφη σκάφη.

Ο άλλος από πάνω τα έχει κάνει (σκοπίμως) αχταρμά.

Για να δούμε και τι θα βγάλουν στο δημοψήφισμά τους σήμερα.

(Ελπίζω ΟΧΙ, οπότε να εμφανιστούν και κακοί και αδιάλλακτοι,
και γενικώς να μην προχωρήσει η διαδικασία με δική τους ευθύνη, αλλιώς θα πετάξουν το μπαλάκι σε μας... ή τουλάχιστον να έχουν μικρή συμμετοχή, ή πολύ μικρή/αμφισβητούμενη επικράτηση του ναι στη χειρότερη....)



.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2018, 08:41:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Για να δούμε και τι θα βγάλουν στο δημοψήφισμά τους σήμερα.

(Ελπίζω ΟΧΙ, οπότε να εμφανιστούν και κακοί και αδιάλλακτοι,
και γενικώς να μην προχωρήσει η διαδικασία με δική τους ευθύνη, αλλιώς θα πετάξουν το μπαλάκι σε μας... ή τουλάχιστον να έχουν μικρή συμμετοχή, ή πολύ μικρή/αμφισβητούμενη επικράτηση του ναι στη χειρότερη....)



Τελικά επικράτησε το σενάριο της μικρής συμμετοχής.

Πρακτικά νίκησε η μεγάλη Αποχή/Αποστασιοποίηση από το δημοψήφισμα και το ερώτημά του.

Αυτό σημαίνει βασικά 2 πράγματα:

1) Η μεγάλη πλειοψηφία των Σκοπιανών, αδιαφορεί και γράφει στα @@ της το όλο θέμα. Δεν την αφορά και δεν ενδιαφέρεται

2) Η μεγάλη πλειοψηφία των Σκοπιανών, είναι τόσο κολλημένη και αδιάλλακτη, που όχι μόνο θέλει και την πίτα ολόκληρη και το σκύλο χορτάτο, αλλά δεν θέλει να κάνει ούτε μια σπιθαμή παραχώρησης σε οτιδήποτε από τα παραμύθια με τα οποία γαλουχήθηκε και πιστεύει.


Πιθανόν να ισχύουν και τα 2 μαζί, σε διαφορετικές αναλογίες.
Για το συμφέρον μας είναι να ισχύει το (1) και η μεγάλη αποχή να οφείλεται στο ότι γενικώς τον πολύ λαό των Σκοπίων δεν τον αγγίζει το θέμα του ονόματος/ταυτότητας, κλπ, και έχει άλλα πιο σημαντικά πράγματα να ασχοληθεί και προβλήματα να λύσει.

Πάντως, ένα δημοψήφισμα με 90 και βάλε Ναι, αλλά στο οποίο κατέβηκε μόνο το 1/3 του εκλογικού σώματος
δεν μπορεί να έχει μεγάλη αξία εκ των πραγμάτων...


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2018, 10:04:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την κουρτίνα 2, θα έλεγα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2018, 12:40:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Την κουρτίνα 2, θα έλεγα.

Προφανώς η πραγματικότης τείνει προς τα εκεί,
αλλά διαβάζοντας την ειδησεογραφία και τις αναλύσεις προκύπτουν διάφορα ενδιαφέροντα, όπως:

1)Το 90% που είπε το Ναι, δεν το είπε γιατί γουστέρνει να λέγεται "ΒορειοΜακεδόνας" ούτε γιατί θέλει να αλλάξει το Σύνταγμα και τα λοιπά αλυτρωτικά. Το είπε για να μπει στο ΝΑΤΟ και στην ΕΕ.

2)Το 90% που είπε το Ναι, είναι επί του 1/3 προς 1/4 του συνόλου των ψηφοφόρων και του Σκοπιανού πληθυσμού. Πρακτικά δηλαδή δεν συνιστά καμία πλειοψηφία, ούτε καν το μισό. Τείνει προς το μισό του μισού περισσότερο...

3) Αυτό το -έστω 1/3- είναι κυρίως ακραιφνείς Ζαεφικοί και Αλβαναριό. Δηλαδή όχι Σλάβοι/Σλαβογεννείς ούτε Ρωσόφιλοι. Μάλλον κάτι σε λάτρεις/οπαδούς τύπου Μεγάλης Αλβανίας, Κοσόβου και Ουτσεκάδες. Οι οποίοι δεν έχουν φυσικά κανένα θέμα να λέγονται ΒορειοΜακεδόνες, ή Μακεδόνες ή Τουρλουμπέοντες, αφού γνωρίζουν ότι είναι Αλβανικής καταγωγής, και το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι να πάνε σε ΝΑΤΟ, ΕΕ μια ώρα αρχύτερα, όπως κι αν λέγονται.

4) Η Ρωσία δεν ήθελε επικράτηση του Ναι στο δημοψήφισμα -κια γι'αυτό εμμέσως πλην σαφώς το μποϋκοτάριζε με όποιον τρόπο μπορούσε- όχι γιατί γουστάρει Ελλάντα και συμφωνεί με τη μη χρήση του όρου Μακεδονία από τους Σκοπιανούς, αλλά γιατί απλούστατα δεν ήθελε άλλος ένας Βαλκάνιος να πέσει στην αγκαλιά του ΝΑΤΟ...

5) Το Αμέρικα, υποστήριζε το Ναι, και τη μεγάλη συμμετοχή, ακριβώς διά τους αντίθετους λόγους της Ρωσίας, δηλαδή για να μπουν τα Σκόπια σε ΝΑΤΟ, και όσο το δυνατόν γρηγορότερα.

6) Οι Σλαβογενείς και Βουλγαρογενείς Σκοπιανοί φαίνεται ότι α) Νιωθουν Μακεντόνσκι μέχρι το κόκκαλο και έχουν δημιουργήσει νεο-εθνικιστική συνείδηση, β) περισσότερο ακούν Ρωσία από Ζάεφ, ΗΠΑ, Ελλάντα και οτιδήποτε άλλο.

7) Στην πλειοψηφία της Ελλάδας -περαν του κυβερνητικού θιάσου δηλαδή- συμβαίνει το αντίθετο: Στα @@ μας εάν και πότε θα μπει σε ΝΑΤΟ, ΕΕ η βόρεια γειτόνισσα, αρκεί να μη χρησιμοποιεί τον όρο Μακεδονία και το αλυτρωτικό της Σύνταγμα.

Το μίγμα είναι ...ωραίο,
και θα τραβήξει καιρό αυτή η ιστορία...


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2018, 23:12:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι Σκοπιανοί έκαναν αυτό που έπρεπε να έχουν κάνει οι έλληνες το 2015
Αποδείχτηκαν εξυπνότεροι, μπράβο τους

Εμείς, κανονικά,
ζώα όπως πάντα
Μπεεεε


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 23 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2324219
Maintained by Digital Alchemy