ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Σκέψεις και χαρακτήρας
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
visaltio
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2008, 17:38:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους visaltio  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είμαστε ότι σκεπτόμαστε, ο χαρακτήρας μας είναι το σύνολο όλων των σκέψεων μας. Όπως ένα φυτό προέρχεται απο τον σπόρο του και χωρίς αυτόν δεν θα υπήρχε, έτσι και οι πράξεις μας προέρχονται απο τις κρυφές σκέψει μας.
Η πράξη είναι το άνθος της σκέψης και χαρά και λύπη είναι οι καρποί της.
Αυτό που είμαστε, σχεδιάστηκε και οικοδομήθηκε απο τις σκέψεις μας.
snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2008, 10:02:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι σκέψεις μας δημιουργούνται απο έναν συνδιασμό εμπειριών και γονιδίων, τον πρώτο ρόλο τον έχουν οι εμπειρίες τα γονίδια μας κατευθύνουν σχετικά με τον τρόπο που θα τις αντιμετωπίσουμε.
Τα γονίδια βρίσκονται μέσα στον σπόρο ο ίδιος ο σπόρος ανάλογα με το έδαφος που θα πέσει θα δημιουργήσει κάποιο δέντρο το οποίο ίσως θα είναι διαφορετικής ποιότητας άν πέσει κάπου αλλού, ανάλογα με το πώς θα μεγαλώσει το δέντρο, το λίπασμα, ο ρυθμός ποτίσματος θα παράγει και τους αντίστοιχους καρπούς ... ΟΙ ΚΑΡΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΣΚΕΨΕΙΣ.
Οι σκέψεις δέν ταυτίζονται με τον χαρακτήρα, είναι ο χαρακτήρας που θέλουμε να έχουμε, είναι ο χαρακτήρας που προσπαθούμε να εμφανίσουμε όσο μας το επιτρέπει το περιβάλλον.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2008, 10:57:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βασικά καλημέρα σας.... Περί του θέματος πιστευω ότι υπάρχει
κάποια ανακρίβεια στο ζήτημα του διαχωρισμού σκέψης- χαρακτήρα
και υπόστασης...
Δηλαδή, άλλο τι είμαστε κι άλλο τι γινόμαστε μέσα απο τις καταστάσεις
που μας τυχαίνουν και την όποια δυναμική του καθενός να τις αντιμετωπίσει.
Εδώ μπορούμε να πούμε πολλά για το θέμα κατάλληλο περιβάλλον για τον άνθρωπο
που επειδη είναι σαν λουλούδι, πρέπει να τον αφήσουμε να ανθίσει..
Ο χαρακτήρας, πιστεύω ότι έχει μια έκφραση, όπου το εύρος της διάστασης του
απο πλευράς εξέλιξης και ανέλιξης, έχει τα ανάλογα περιθώρια.Οπότε,
πρέπει να βρεθεί αυτός ο χώρος για να ικανοποιηθεί η έκφραση και τα όρια του ανθρώπου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Psychopompos
Νέο Μέλος

Greece
28 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2008, 05:00:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Psychopompos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα και από μένα! Πιστεύω πως οι σκέψεις δημιουργούνται από τα ερεθίσματα μέσω των αισθήσεων και γι'αυτό είναι ακατέργαστες. Δεν υπάρχει στον εγέφαλό μας ένα σύστημα ή μετατροπέας αυτών των σκέψεων. Και για αυτό το λόγο ο άνθρωπος εξέπεσε σε αυτή τη δυστυχία που βρίσκεται σήμερα. Αλλά όλο αυτό που μας δίδαξαν οι φωτισμένοι άνθρωποι από την αρχαιότητα μέχρι σήμερα, συνοψίζεται στο ότι αυτές οι ακατέργαστες σκέψεις είναι ανάγκη να μετατραπούν με συνειδητό τρόπο, γιατί έτσι αμετάτρεπτες όπως είναι, οι δονήσεις τους είναι αρνητικές, όπως όταν καταπίνεις αμάσητη τροφή, υποφέρει όλο το πεπτικό σύστημα. Και ο τρόπος για να μετατραπούν είναι το να εγκαταστήσουμε θεληματικά από μόνοι μας έναν τέτοιο μετατροπέα σκέψεων στο σημείο εισόδου τους, και με επίσης θεληματικό τρόπο να μετατρέπουμε την βαριά ακατέργαστη φύση τους, σε μια εκλεπτυσμένη μορφή διανοητικής τροφής. Αυτός ο μετατροπέας δεν είναι άλλος από την ίδια τη συνείδηση ή θέληση. Βέβαια αυτή η διεργασία κοστίζει, διότι πρέπει να γίνεται με συνειδητό τρόπο και οι άνθρωποι πάντα ήταν, είναι και θα είναι απορροφημένοι στις υποκειμενικότητές τους, χωρίς να θέλουν να γνωρίζουν τίποτα για αυτού του ίδους τις απόψεις. Ίσως υποσεινήδητα κάτι τέτοιο να εγκυμονεί θανάσιμο κίνδυνο για την ύπαρξη του πολυαγαπημένου τους εγώ... Συνεπώς αυτό αφορά κάποιον που θέλει πραγματικά και νοιώθει την άμεση ανάγκη να αλλάξει... να σταματήσει να είναι αυτό που ήταν... να αναίβει ένα σκαλοπάτι στο επίπεδο της ύπαρξης. Παρόλα αυτά λέω μακάρι να καταλάβαινε όλος ο κόσμος την ανάγκη για τη θεληματική δημιουργία αυτού του μετροπέα σκέψεων στο νου μας.

Δόξα πάντων ὁ θεὸς καὶ θεῖον καὶ φύσις θεία. ἀρχὴ τῶν ὄντων ὁ θεός, καὶ νοῦς καὶ φύσις καὶ ὕλη...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2008, 09:19:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Είμαστε ότι σκεπτόμαστε, ο χαρακτήρας μας είναι το σύνολο όλων των σκέψεων μας.

Προσωπικά, διαφωνώ. Νομίζω πως κάνεις λάθος. Δεν είμαστε αυτό που σκεπτόμαστε, ή ότι σκεπτόμαστε, όχι απαραίτητα δηλ. Γιατί το λες αυτό ; Εγώ μπορεί την ώρα που γράφω αυτό το μήνυμα να περάσει από το μυαλό μου μια σκέψη για το τι θα φάω το μεσημέρι. Αν είμαστε ότι σκεπτόμαστε, τι συμπέρασμα μπορείς να βγάλεις για μένα από αυτήν την σκέψη που έκανα ; Πως είμαι πεινάλας, ας πούμε ; Πως είμαι κοιλιόδουλος ; Δεν νομίζω.

Η τοποθέτησή σου δείχνει πως βάζεις κέντρο ενός ανθρώπου το νοητικό. Ο άνθρωπος έχει παραπάνω από ένα κέντρο. Και ο χαρακτήρας του, είναι το αποτέλεσμα μιας συλλογικής εργασίας των κέντρων του. Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2008, 14:56:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πως είμαι πεινάλας, ας πούμε ; Πως είμαι κοιλιόδουλος ; Δεν νομίζω.

Mμμ!!! Θα σκεφτόμουν πως είσαι καλοφαγάς και σου αρεσουν οι γεύσεις..

quote:
Ο άνθρωπος έχει παραπάνω από ένα κέντρο. Και ο χαρακτήρας του, είναι το αποτέλεσμα μιας συλλογικής εργασίας των κέντρων του.

Ετσι είναι zip....αν τα κέντρα δεν τα εχουμε περιφράξει και μπλοκάρουν απο τις πεποιθήσεις και τα πρότυπα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
9.326172E-02
Maintained by Digital Alchemy