ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΕΡΜΗΝΕΙΕΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΚΟΣΜΟ ΧΩΡΙΣ ΘΕΟ/ΘΡΗΣΚΕΙΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 6
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2008, 14:53:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θελω πρωτα απ ολα να μου δοσει ο καθενας την ερμηνια του για το πώς θα ηταν ενας κοσμος χωρις θεο. Δηλαδη ενας κοσμος στον οποιο κανεις δε πιστευει στο θεο και η μοναδικη "πιστη" που υπαρχει ειναι αυτη της επιστημης και γενικα του ανθρωπου για τον ανθρωπο.

Κατα 2ον θελω να μου περιγραψετε εναν κοσμο χωρις θρησκεια(ανεξαρτητα υπαρξης θεου).

Κατα τριτον θελω να ζητησω απο αυτους που μάχονται τον θεο να μου περιγραψουν τον ΙΔΑΝΙΚΟ κοσμο άθεων(Μη το μπερδεψετε με το προηγουμενο ερωτημα).

Οπως επισης αντιστοιχα θα θελα οι αθρησκοι να μου παρουσιασουν τον ιδανικο κοσμο απο αθρησκους..


Αυτα...

Αφου προχωρισει το θεμα θα κανω και μια επιπλεον ερωτηση..


_____________________________________________________________
ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕΤΟΝΟΜΑΖΕΤΑΙ ΑΠΟ ΕΡΜΗΝΙΕΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΚΟΣΜΟ
ΧΩΡΙΣ ΘΕΟ/ΘΡΗΣΚΕΙΑ
ΣΕ ΕΡΜΗΝΕΙΕΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΚΟΣΜΟ
ΧΩΡΙΣ ΘΕΟ/ΘΡΗΣΚΕΙΑ
.
15/11/2008
_____________________________________________________________

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2008, 15:04:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δόκτορα, για να προχωρήσει το θέμα και να κάνεις το επιπλέον ερώτημα, θα πρέπει πρώτα αναφέρεις τις δικές σου απόψεις ή να ντύσεις με σχόλια τις ερωτήσεις σου.

Μοιάζει σαν να θέλεις απαντήσεις για το μεταπτυχιακό σου, ό τρόπος που υποβάλλεις ερωτήσεις.

Ζητάς ερμηνείες και περιγραφές, θα πρέπει να δώσεις κατεύθυνση στην συζήτηση...

Εσύ δεν έχεις άποψη ή φαντασία για περιγραφή;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2008, 16:20:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι να σου πω, εγω βασικα εκανα το θεμα για να δω τις αποψεις(αν υπαρχουν..) αυτων που πολεμουν τον χριστιανισμο και τον θεο γενικα.. γιατι για να τον πολεμουν προφανως εχουν κατι καλυτερο στο νου τους.. μια εναλλακτικη θεωρια για το πώς θα επρεπε να ειναι ο κοσμος.. Οποτε αφου ετσι κι αλλιως την αυθεντικοτητα του θεου ή του χριστιανισμου δεν μπορουμε να τη βρουμε, μπορουμε τουλαχιστον να βρουμε τις συνεπειες ή τις διαφορες( κ παλι αν υπαρχουν) της μη-υπαρξης τους.

Η δικια μου αποψη ειναι οτι το ιδανικο μερος απο καθε αποψη ειναι ο παραδεισος και απο εκει και περα το αν αυτος ο κοσμος θα επρεπε να ειναι διαφορετικος ουσιαστικα δε με απασχολει, απλα γνωριζω οτι ακολουθώντας τις διδαχες του χριστιανισμου πετυχαινω 3 πραματα ταυτοχρονα 1)την ευτυχια, 2)την αιωνια ευτυχια 3)την ευτυχια των γυρω μου.
Ο χριστιανισμος σου διδασκει να εισαι ηρωας.
Το οτι δεν ακολουθω τα όσα λέει ο χριστιανισμος ειναι φανερο απο τις συνεπειες που εχει και στον εαυτο μου και στους γυρω μου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2008, 16:31:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ Dr Jekyll Mr Hyde

Εφόσον απευθύνεσαι σε όλους, θα πω κι εγώ τη γνώμη μου.

quote:
Θελω πρωτα απ ολα να μου δοσει ο καθενας την ερμηνια του για το πώς θα ηταν ενας κοσμος χωρις θεο. Δηλαδη ενας κοσμος στον οποιο κανεις δε πιστευει στο θεο και η μοναδικη "πιστη" που υπαρχει ειναι αυτη της επιστημης και γενικα του ανθρωπου για τον ανθρωπο.

Το ποστ σου μου θύμισε ένα ποίημα με τίτλο: "στην αστρική αποικία", μη μου ζητήσεις το συγγραφέα, δεν τον θυμάμαι, το μόνο που θυμάμαι είναι οι τελευταίοι στίχοι που λέγανε περίπου: "κάπου θαμμένη μέσα στη μνήμη τους μια λέξη, θεός".

Πιστεύω ότι ζούμε ήδη σε έναν κόσμο, που είναι άθεος, με όλη τη σημασία της λέξης. Οι αξίες και όλη η ηθική γενικότερα, οι νόμοι και όλες οι διαπροσωπικές μας σχέσεις δεν στηρίζονται σε καμία θρησκευτική αξία, αλλά μόνο στον ανθρωπισμό. Αυτός είναι ο θεός που πιστεύουμε και βάσει του οποίου οικοδομούμε κάθε θεωρία.

Και δεν πιστέυω ότι αυτό συμβαίνει τα τελευταία χρόνια, όπου έπαψαν να υπάρχουνε οι κλειστές κοινωνίες, αλλά υπήρχε ακόμα και απο τη στιγμή που οι άνθρωποι έπαψαν να πιστεύουνε σε έναν προσωπικό θεό και αρχίσανε να θεοποιούνε τις έννοιες και τις δυνάμεις της φύσης.

Απλά σήμερα έχουμε θεοποιήσει την έννοια του ανθρωπισμού, και μπορεί ακόμα και να καταδικαστεί κάποιος εάν διαπράξει εναντίον του κάποιο έγκλημα. Δεν είμαι αρνητής του Ολοκαυτώματος, και θεωρώ τη ναζιστική κατοχή στη Γερμανία σαν το ότι χειρότερο μπορούσε να συμβεί στην Ευρώπη, αλλά στη δίκη της Νυρεμβέργης, επειδή δεν μπορούσανε να βρούνε κάποιον παλαιότερο νόμο που να καταδικάζει την γενοκτονία την οποία αποπειράθηκαν να κάνουνε οι Γερμανοί κατά των Εβραίων, επικαλέστηκαν, μάλλον εφηύρανε κάτι νέο: Το έγκλημα κατά του ανθρωπισμού. Απο εκείνη τη στιγμή-ορόσημο στην παγκόσμια ιστορία, θεοποιήθηκε σε στυλ μονοθεϊστικής θρησκείας μια έννοια, ο ανθρωπισμός.

Αυτός λοιπόν είναι ο νεός μας θεός και επειδή ακριβώς είναι μια έννοια και τίποτα παραπάνω, μπορούμε να την ερμηνεύουμε όπως θέλουμε.
Κανείς σήμερα δεν παίρνει σαν προσβολή το να τον πείς άθεο, όπως και πριν απο 100 χρόνια, που λέγανε "δεν έχεις τον θεό σου", αλλά για πες σε κάποιον ότι είναι "απάνθρωπος", να δεις πόσο προσβεβλημένος θα νιώσει.

quote:
Κατα 2ον θελω να μου περιγραψετε εναν κοσμο χωρις θρησκεια(ανεξαρτητα υπαρξης θεου).

Ένας κόσμος χωρίς θρησκεία θα υπάρξει μόνο όταν δεν θα υπάρχει θάνατος, αρρώστεια και πόνος και κάτι τέτοιο δεν πιστεύω ότι θα γίνει ποτέ σε αυτόν τον κόσμο. Η θρησκεία σαν την αναζήτηση του ανθρώπου για τον θεό θα υπάρχει πάντα. Ακόμα και στην άθεη ΕΣΣΔ ο θεός ήτανε ο Στάλιν, όπου η ζωγραφιά με την "στοργική" του μορφή που άναβε την πίπα, κάτω απο τα παχιά του μουστάκια, ήτανε πανταχού παρούσα. Ένα σοβιετικό ποιήμα γράφει: "Ο Στάλιν ανάβει τα ηλεκτρικά φώτα στον ορίζοντα", μιλάμε για μετά που είχε πεθάνει...

Αντίθετα στον δυτικό κόσμο είχε κι έχει θεοποιηθεί ο πράσινος θεός, αυτός του δολλαρίου, που τώρα αλλάζει χρωμα και γίνεται πολύχρωμος σαν τα ευρά. Εάν τώρα με ρωτήσεις το ποιός θεωρείται μεγαλύτερος θεός ο ανθρωπισμός ή ο πλουτισμός, αυτό είναι πολύ δύσκολο να στο απαντήσω και πιο δύσκολο είναι να αναλύσει κάποιος το πως έχουνε αγκαλιαστεί αυτά τα δύο σαν χταπόδια που κάνουνε έρωτα, αλλά θα ήτανε ένα ωραίο ζήτημα, να προσπαθήσει δηλαδή κάποιος να προσεγγίσει την αλληλουχία των δύο εννοιών στη σύγχρονη αντίληψη.

quote:
Κατα τριτον θελω να ζητησω απο αυτους που μάχονται τον θεο να μου περιγραψουν τον ΙΔΑΝΙΚΟ κοσμο άθεων(Μη το μπερδεψετε με το προηγουμενο ερωτημα).

Δεν ξέρω κατα πόσο είναι ιδανικός ο κόσμος χωρίς θεό, αλλά χωρίς Ολυμπιακό θα ήτανε πολύ καλύτερο το ελληνικό πρωτάθλημα, μιας και ο θρύλος με τις μίζες των ιδιοκτητών του το έχει κοινώς γ...ει.



“Why do my eyes hurt?”

“You’ve never used them before.”

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2008, 22:18:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γιαπετ:
Δόκτορα, για να προχωρήσει το θέμα και να κάνεις το επιπλέον ερώτημα, θα πρέπει πρώτα αναφέρεις τις δικές σου απόψεις ή να ντύσεις με σχόλια τις ερωτήσεις σου.

Μοιάζει σαν να θέλεις απαντήσεις για το μεταπτυχιακό σου, ό τρόπος που υποβάλλεις ερωτήσεις.

Ζητάς ερμηνείες και περιγραφές, θα πρέπει να δώσεις κατεύθυνση στην συζήτηση...

Εσύ δεν έχεις άποψη ή φαντασία για περιγραφή;



Αυτή όμως την ένσταση δεν τήν έχεις προς άλλους συγγραφείς, όταν ανοίγονται θέματα με σαφή υπονοούμενα κατά του Χριστιανισμού!......

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2008, 22:27:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους

Φίλε dr jekyll θα προσθέσω και τη δική μου άποψη πάνω στο θέμα σου.
Τι είναι λοιπόν ένας κόσμος χωρίς θεό, κατά τη δική μου γνώμη; Είναι ασφαλώς το αντίθετο από έναν κόσμο με θεό, αλλά αυτό λίγα εξηγεί. Είναι ένας κόσμος ολοκληρωτικός, όπως και ο αντίθετός του, είναι ένας κόσμος χωρίς ελπίδα και χωρίς αναζήτηση (όπως σε κάποιες περιπτώσεις και ο αντίθετός του), είναι εν τέλει ένας κόσμος υποθετικός, καθώς η έννοια του Θείου αποτελεί ανθρώπινη ανάγκη για ένα μεγάλο μέρος του πληθυσμού και κατά συνέπεια δεν μπορεί να νοηθεί τέτοιος κόσμος.
Ένας κόσμος χωρίς θρησκεία πιστεύω ότι θα ήταν ένας πιο ελεύθερος κόσμος : η αναζήτηση του Θείου θα εντάσσετο στα πλαίσια της ανθρώπινης φιλοσοφίας, οι κάθε μορφής "οπαδικού τύπου" λατρείες και προσευχές θα εξέλιπαν, αντικαθιστούμενες ίσως από την εσωτερική εμβάθυνση, εντούτοις ένας κόσμος χωρίς θρησκεία ενδέχεται να ήτο ένας κόσμος πιο απομονωτικός, πιο απρόσωπος. Προσωπικά μιλώντας, ίσως να ήμουν θετικός σε ένα τέτοιο κόσμο, ένεκα της άποψης που πρεσβεύω περί tabula rasa προερχόμενης αναζήτησης και διερεύνησης του Θείου, εντούτοις η ταύτιση του με τις διάφορες θρησκείες και δόγματα σε όλο τον κόσμο, μάλλον αποδεικνύει ότι είμαι από τους λίγους που το πιστεύουν αυτό.
Στο τρίτο σου ερώτημα δυστυχώς δε διατίθεμαι να απαντήσω. Δε μάχομαι το Θεό, τον οποιοδήποτε Θεό, δεδομένου ότι αποτελεί στήριγμα για πολλούς συνανθρώπους μου. Σίγουρα αποστρέφομαι τη φανατική και μισαλλόδοξη προσέγγιση που χαρακτηρίζει εκπροσώπους πολλών θρησκειών ή δογμάτων, εντούτοις η αντίληψη του Θείου παραμένει για μένα μία υποκειμενική έκφραση ή ανάγκη και κατά συνέπεια δεν αποτελεί μαχητή ιδεολογία.
Ιδανικός για μένα είναι ένας κόσμος που αναζητά το Θεό του, χωρίς να θεωρείται δεδομένο ότι θα βρεθεί κάτι. Σε ένα τέτοιο κόσμο, θα ήταν πολύ ευκολότερα αποδεκτή και κατανοητή η απόλυτη αθεϊα.

Φιλικά
Κωστάκης


Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2008, 23:38:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dr Jekyll Mr Hyde

quote:
Η δικια μου αποψη ειναι οτι το ιδανικο μερος απο καθε αποψη ειναι ο παραδεισος και απο εκει και περα το αν αυτος ο κοσμος θα επρεπε να ειναι διαφορετικος ουσιαστικα δε με απασχολει, απλα γνωριζω οτι ακολουθώντας τις διδαχες του χριστιανισμου πετυχαινω 3 πραματα ταυτοχρονα 1)την ευτυχια, 2)την αιωνια ευτυχια 3)την ευτυχια των γυρω μου.
Ο χριστιανισμος σου διδασκει να εισαι ηρωας.

Όταν σου ζήτησα να δώσεις κατεύθυνση στο θέμα που δημιούργησες, εννοούσα να θέσεις τα πλαίσια του διαλόγου, για να κρατηθεί το θέμα, όσο είναι δυνατόν, εντός αυτών των πλαισίων.

Επειδή το θέμα, απαιτεί και φαντασία, ως πρός τις απαντήσεις που προϋποθέτει, θεώρησα ότι θα σ' ενδιέφεραν οι τοποθετήσεις απ' τη σκοπιά της αναζήτησης.

Όμως με το παραπάνω σχόλιό σου, δηλώνεις ότι δεν σ' ενδιαφέρει το θέμα που άνοιξες!!!

Επί πλέον ισχυρίζεσαι, ότι το παρόν θέμα απευθύνεται σ' αυτούς που "μάχονται" το χριστιανισμό και τον θεό, θεωρώντας ότι όποιος είναι αντίθετος ή έχει μια κριτική στάση απέναντι σ' αυτήν τη θρησκεία, αρνείται και τον θεό, κάτι που είναι εντελώς προσωπική θέση και όχι απαραίτητα σωστή.

Επίσης το να διαπιστώνεις τα κενά ή τις αντιφάσεις σε μια θρησκεία, σημαίνει ότι την μελετάς και αναζητάς την όποια "αλήθεια" της. Η ίδια σε κάνει να αποφασίσεις, αν είναι σοβαρή προσπάθεια για την ανάταση του ανθρώπου ή όχι, μέσα απ' αυτά που σου προσφέρει.

Αυτά για το στίγμα μου...

Για να απαντηθούν οι ερωτήσεις σου, θα πρέπει να είναι σε θέση κάποιος να φανταστεί ή να αισθανθεί έναν κόσμο χωρίς θρησκεία, πράγμα σχεδόν αδύνατο, αν συλλογισθεί κανείς ότι στην γνωστή, τουλάχιστον, ιστορία του πλανήτη, δεν υπήρξε τέτοια περίοδος.

Η μοριακή μνήμη μας, η οποία μπορεί να περιέχει τέτοιου είδους πληροφορίες, δυστυχώς δεν είναι προσβάσιμη, σε συνειδητό επίπεδο.

Επομένως, μένει η φαντασία και θεωρώ ότι στα πλαίσια αυτής, μόνο, μπορούν να υπάρξουν απαντήσεις και λόγω έλλειψης προτύπων.

Η προσωπική μου άποψη λοιπόν, είναι ότι αν δεν υπήρχαν θρησκείες θα εξέλιπε ΙΣΩΣ ένας απ' τους κυριότερους λόγους για διαχωρισμό των ανθρώπων και ίσως αυτό να ήταν προς όφελος της ανθρωπότητας και της ιστορίας της.

Φυσικά ο άνθρωπος έχει συνείδηση η οποία τον κατευθύνει και καθορίζει τις πράξεις του, τις σκέψεις του και οτιδήποτε τον χαρακτηρίζει και ΙΣΩΣ η έλλειψη θρησκειών, να τον βοηθούσε να την αναπτύξει περισσότερο, με συνέπεια να ήταν πιο λογικός και εναρμονισμένος με τη φύση, αφού είναι παιδί της.

Ελπίζω, εδώ, να μην υπάρξουν τα γνωστά κηρύγματα περί "αλήθειας" ή διαφήμιση του χριστιανισμού του στυλ:

quote:
Ο χριστιανισμος σου διδασκει να εισαι ηρωας.

Όπως έγραψες στο απαντητικό σου μήνυμα, προς εμένα και να οδηγηθούμε αισθαντικά στο θέμα.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2008, 23:47:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας παρουσιάσω έναν ιδανικό κόσμο, όχι χωρίς την ανάγκη του θεού, αλλά με έναν θεό που δεν θα έχει την ανάγκη να εκφραστεί μέσω εμάς για να αποδείξει την μοναδικότητα του μέσω των «θρησκειών», αλλά ότι υπάρχει ένα κομμάτι του μέσα σε κάθε άνθρωπο, μέσα σε κάθε διδασκαλία, μέσα σε κάθε μυθολογία, μέσα σε κάθε θρησκεία, και σε κάθε φιλοσοφία .

Ένα ουράνιο τόξο που εμφανίζει ένα φάσμα χρωμάτων που «συνθέτουν» το ορατό φως στον ουρανό.

Ένα φαινόμενο καθώς οι ακτίνες του ήλιου (θεός) πέφτουν πάνω στα σταγονίδια βροχής (άνθρωποι) και μέσα από την διάθλαση και ανάκλαση το λευκό μετατρέπεται στα διάφορα χρώματα που συνθέτουν την πολυχρωμία (διαφορετικότητα στα πιστεύω) .

Έναν κόσμο που ο άνθρωπος δεν θα πράττει το καλό για τον επουράνιο παράδεισο, αλλά θα το πράττει για να δημιουργήσει τον γήινο παράδεισο, έναν κόσμο που ο άνθρωπος δεν θα χρειάζεται να πληρώνει πάντα για τα αμαρτήματα που κάνανε κάποιοι άλλοι.. ,αλλά θα μπορεί να πάρει την ζωή στα χέρια του έχοντας πάντα σαν γέφυρα την πίστη σε κάτι ανώτερο, που θα του προσφέρει την δύναμη, ώστε σε κάθε τρικλοποδιά να καταφέρνει να σηκώνεται ποιο δυνατός προσπαθώντας να γνωρίσει, να κατανοήσει την απεριόριστη πηγή ενέργειας που κρύβει μέσα του, και όχι έχοντας, χρησιμοποιώντας την πίστη του ως μπαστούνι για να κρατηθεί στα πόδια του .

Έναν κόσμο που θα γνωρίζει πως ότι καλό ή κακό και αν κάνει θα έχει πρώτα αντίκτυπο εδώ, στον γήινο κόσμο που ζούμε, και αυτό είναι το πρώτο που πρέπει να κατανοήσουμε όλοι μας, ανεξάρτητα το που πιστεύουμε ή αν πιστεύουμε .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2008, 00:20:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ας παρουσιάσω έναν ιδανικό κόσμο, όχι χωρίς την ανάγκη του θεού, αλλά με έναν θεό που δεν θα έχει την ανάγκη να εκφραστεί μέσω εμάς για να αποδείξει την μοναδικότητα του μέσω των «θρησκειών», αλλά ότι υπάρχει ένα κομμάτι του μέσα σε κάθε άνθρωπο, μέσα σε κάθε διδασκαλία, μέσα σε κάθε μυθολογία, μέσα σε κάθε θρησκεία, και σε κάθε φιλοσοφία .

Ένα ουράνιο τόξο που εμφανίζει ένα φάσμα χρωμάτων που «συνθέτουν» το ορατό φως στον ουρανό.

Ένα φαινόμενο καθώς οι ακτίνες του ήλιου (θεός) πέφτουν πάνω στα σταγονίδια βροχής (άνθρωποι) και μέσα από την διάθλαση και ανάκλαση το λευκό μετατρέπεται στα διάφορα χρώματα που συνθέτουν την πολυχρωμία (διαφορετικότητα στα πιστεύω) .

Έναν κόσμο που ο άνθρωπος δεν θα πράττει το καλό για τον επουράνιο παράδεισο, αλλά θα το πράττει για να δημιουργήσει τον γήινο παράδεισο, έναν κόσμο που ο άνθρωπος δεν θα χρειάζεται να πληρώνει πάντα για τα αμαρτήματα που κάνανε κάποιοι άλλοι.. ,αλλά θα μπορεί να πάρει την ζωή στα χέρια του έχοντας πάντα σαν γέφυρα την πίστη σε κάτι ανώτερο, που θα του προσφέρει την δύναμη, ώστε σε κάθε τρικλοποδιά να καταφέρνει να σηκώνεται ποιο δυνατός προσπαθώντας να γνωρίσει, να κατανοήσει την απεριόριστη πηγή ενέργειας που κρύβει μέσα του, και όχι έχοντας, χρησιμοποιώντας την πίστη του ως μπαστούνι για να κρατηθεί στα πόδια του .

Έναν κόσμο που θα γνωρίζει πως ότι καλό ή κακό και αν κάνει θα έχει πρώτα αντίκτυπο εδώ, στον γήινο κόσμο που ζούμε, και αυτό είναι το πρώτο που πρέπει να κατανοήσουμε όλοι μας, ανεξάρτητα το που πιστεύουμε ή αν πιστεύουμε.



Aγαπητέ elo, έπρεπε να ξεκινήσεις έτσι: Ας φανταστώ έναν ιδανικό κόσμο, όχι χωρίς την ανάγκη του θεού, αλλά με έναν θεό που............

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2008, 00:50:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όμως με το παραπάνω σχόλιό σου, δηλώνεις ότι δεν σ' ενδιαφέρει το θέμα που άνοιξες!!!

Αληθεια αυτο καταλαβες? Εγω ήθελα μονο να πω οτι δεν με ενδιαφερει να ακουσω.. τη δικια μου αποψη. Οπως επισης και οτι η δικια μου αποψη δεν εχει σημασια βαση των πλαισιων που εθεσα.Και ποια ηταν αυτα τα πλαισια? Οτι εγω δεν εφτιαξα το θεμα προκειμενου να κανω καποιου ειδους δημοσκοπιση αλλα για να δω ποιοι και αν θα μιλησουν απο αυτους.. που συνηθως μιλανε.. Και μαντεψε τι μας λενε αυτοι οι καποιοι.. μας λενε συνεχεια, μα ΣΥΝΕΧΕΙΑ, για το πόσο κακο εχει μεσα της η εκκλησια και πόσο κακο εχει "προκαλεσει" ο χριστιανισμος στον κοσμο. Οποτε ουσιαστικα κοιταω κατα ποσο οι κατηγοριες τους υφιστανται, και εχουν μεσα τους ειλικρινια, ή αν απλα κατηγορουνε για προσωπικους λογους.

Βλεπεις, οι κλεφτες ΚΑΤΗΓΟΡΟΥΝΤΑΙ και μπαινουν στη φυλακη για να παψουν να κλεβουν. Ετσι ο κοσμος γινεται καλυτερος με την απουσια τους. Αν τωρα κατηγορεις καποιον οτι ειναι κλεφτης για δικου σου λογους, και οχι γιατι πιστευεις οτι ο κοσμος θα γινει καλυτερος χωρις αυτους.. τοτε εχεις καποιο προβλημα..

Γενικα, εγω εφτιαξα το θεμα για το σκοπο που αναφερω στο προηγουμενο μηνυμα μου, αλλα εφ'οσον με βαση το ιδιο θεμα μπορουν να γινουν και ευρυτερες φιλοσοφικο/κοινωνικο/πολιτισμικες αναζητησεις και συζητησεις, εγω δεν εχω λογω να το περιορισω στις δικες μου και μονο σκοπους.

Παντως μου εκανε εντυπωση που "δεν καταλαβες" τι εννοουσα με το προηγουμενο μηνυμα μου.. θεωρεις αληθεια πως θα ειμουν αρκετα χαζος ωστε να αναιρεσω το θεμα μου? ή απλα κρατησες το μυαλο σου σε αυτο και μονο που σε συμφερε να καταλαβεις και απερριψες καθε αλλο ενδεχομενο?

quote:
Επί πλέον ισχυρίζεσαι, ότι το παρόν θέμα απευθύνεται σ' αυτούς που "μάχονται" το χριστιανισμό και τον θεό, θεωρώντας ότι όποιος είναι αντίθετος ή έχει μια κριτική στάση απέναντι σ' αυτήν τη θρησκεία, αρνείται και τον θεό, κάτι που είναι εντελώς προσωπική θέση και όχι απαραίτητα σωστή.

εε?
Δεν εχω παρει αυτη τη θεση και αυτα που λες ειναι αυθαιρετα συμπερασματα εντελως, βεβαια και να μην ηταν αυθαιρετα θα επρεπε τουλαχιστον να αναφερεις σε ποιά γραφόμενα μου βασιζεις αυτη την αποψη και κατα προτιμισει να εχεις καποιο quote, γιατι κ αλλιως εξ αρχης αναιτιολογιτα αυτα που λες.

Θα σου πω εντουτοις πανω σε αυτα που εγραψες οτι σιγουρα δε πιστευω πως υπαρχει ανθρωπος που να πιστευει στη υπαρξει του θεου αλλα δε πιστευει στις "ιδιοτητες" που του δινει ο χριστιανισμος οπως αθανασια, παντωδυναμια, παν-αγαπη και παν-δικαιωσυνη..

Γιατι αν δεν πιστευεις σε αυτα ουσιαστικα τοτε γυρναμε στον παγανισμο και την ειδολολατρεια όπου θεοι ειναι πχ ζωα, ή οντοτητες με πάθη ανθρωπινα, ή οντοτητες απολυτα ξενες και ακατανοητες προς τον ανθρωπο, τοσο ξενες κ αγνωστες που σχεδουν παιζουν μηδενικο ρολο στη ζωη μας.


quote:
Επίσης το να διαπιστώνεις τα κενά ή τις αντιφάσεις σε μια θρησκεία, σημαίνει ότι την μελετάς και αναζητάς την όποια "αλήθεια" της. Η ίδια σε κάνει να αποφασίσεις, αν είναι σοβαρή προσπάθεια για την ανάταση του ανθρώπου ή όχι, μέσα απ' αυτά που σου προσφέρει.
Ναι, συμφωνω


quote:
Επειδή το θέμα, απαιτεί και φαντασία, ως πρός τις απαντήσεις που προϋποθέτει, θεώρησα ότι θα σ' ενδιέφεραν οι τοποθετήσεις απ' τη σκοπιά της αναζήτησης.

Ξερεις με ενδιαφερει και αυτο, αλλα ειναι κατι που θα με ενδιεφερε περισσοτερο παλιοτερα. Τωρα ειλικρινα δεν οπιστευω πως θα ακουσω μεσα στα φορουμ καποια αποψη που πραματικα θα με εντυπωσιαση, αλλα το περιθωριο για να γινει κατι τετοιο το εχω αφησει.

quote:
Ελπίζω, εδώ, να μην υπάρξουν τα γνωστά κηρύγματα περί "αλήθειας" ή διαφήμιση του χριστιανισμού του στυλ:

Δεν ηταν δαιφημηση, ηταν συμπληρωμα στα παραπανω που ειχα πει γιατι ηθελα επισης να καλυψω το γεγονος οτι για εναν χριστιανο μόνο μεσα στο πληθος το μονοπατη οπωσδηποτε δε θα ειχε μονο ευτυχια αλλα πολλα πεσιματα κλπ. Για να μην αναφερω αυτους που επιλεγουν τον καθαρα ηρωικο τροπο ζωης οπως οι αγιοι, οι οποιοι πολεμανε καθαρα για την μεταθανατια ευτυχια.

Κοστακη μου αρεσε η αποψη σου.. κ εσενα ελο..
Αντε καληνυχτα σας γκάις..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2008, 01:57:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dr Jekyll Mr Hyde

quote:
Αληθεια αυτο καταλαβες? Εγω ήθελα μονο να πω οτι δεν με ενδιαφερει να ακουσω.. τη δικια μου αποψη.

Έγραψες αυτό:

"αν αυτος ο κοσμος θα επρεπε να ειναι διαφορετικος ουσιαστικα δε με απασχολει"

και γι’ αυτό συμπέρανα αυτό που σου έγραψα...


quote:
Οτι εγω δεν εφτιαξα το θεμα προκειμενου να κανω καποιου ειδους δημοσκοπιση αλλα για να δω ποιοι και αν θα μιλησουν απο αυτους.. που συνηθως μιλανε..

Έγραψες:

"Ναι να σου πω, εγω βασικα εκανα το θεμα για να δω τις αποψεις(αν υπαρχουν..) αυτων που πολεμουν τον χριστιανισμο και τον θεο γενικα.."

Δεν είναι απλή περιέργεια, έτσι;;;


quote:
Και μαντεψε τι μας λενε αυτοι οι καποιοι.. μας λενε συνεχεια, μα ΣΥΝΕΧΕΙΑ, για το πόσο κακο εχει μεσα της η εκκλησια και πόσο κακο εχει "προκαλεσει" ο χριστιανισμος στον κοσμο. Οποτε ουσιαστικα κοιταω κατα ποσο οι κατηγοριες τους υφιστανται, και εχουν μεσα τους ειλικρινια, ή αν απλα κατηγορουνε για προσωπικους λογους.

Δηλαδή, θα καταλάβεις όλ’ αυτά, αν σου περιγράψει κάποιος πώς φαντάζεται τον κόσμο που αναφέρεις στην εισαγωγή του θέματος;;;

Σου έγραψα ήδη, ότι αν δεν υπήρχαν θρησκείες ΙΣΩΣ να ήταν πιο μονιασμένοι οι άνθρωποι και αυτή είναι η άποψή μου. Ίσως αυτό, τους οδηγούσε σε διαφορετική πορεία, απ’ αυτήν που έχουν ακολουθήσει με τις θρησκείες, που κατά καιρούς, έπαιζαν πολύ σπουδαίο ρόλο στη ζωή τους.

Τι συμπέρασμα βγάζεις απ’ αυτό;

Είμαι ειλικρινής ή όχι;

quote:
Βλεπεις, οι κλεφτες ΚΑΤΗΓΟΡΟΥΝΤΑΙ και μπαινουν στη φυλακη για να παψουν να κλεβουν. Ετσι ο κοσμος γινεται καλυτερος με την απουσια τους. Αν τωρα κατηγορεις καποιον οτι ειναι κλεφτης για δικου σου λογους, και οχι γιατι πιστευεις οτι ο κοσμος θα γινει καλυτερος χωρις αυτους.. τοτε εχεις καποιο προβλημα..

Έχω τοποθετηθεί σ’ αυτό, όταν έγραψα:

"...και ΙΣΩΣ η έλλειψη θρησκειών, να τον βοηθούσε να την αναπτύξει περισσότερο, με συνέπεια να ήταν πιο λογικός και εναρμονισμένος με τη φύση, αφού είναι παιδί της."


quote:
Παντως μου εκανε εντυπωση που "δεν καταλαβες" τι εννοουσα με το προηγουμενο μηνυμα μου.. θεωρεις αληθεια πως θα ειμουν αρκετα χαζος ωστε να αναιρεσω το θεμα μου? ή απλα κρατησες το μυαλο σου σε αυτο και μονο που σε συμφερε να καταλαβεις και απερριψες καθε αλλο ενδεχομενο?

Τώρα κάνεις αυτό ακριβώς που κατηγορείς εμένα, ότι έκανα. Προσπαθείς να ερμηνεύσεις τις διαθέσεις μου, χωρίς αυτές να συμπεραίνονται απ’ το σχόλιό μου.
Δεν σε γνωρίζω για να ξέρω τη διανοητική σου κατάσταση και συνεπώς αντιλαμβάνομαι ότι μπορώ, απ’ τα μηνύματά σου και περιορίζομαι σ’ αυτά για να απαντάω.

Αλήθεια, γιατί μιλάς για συμφέρον;;

quote:
Δεν εχω παρει αυτη τη θεση και αυτα που λες ειναι αυθαιρετα συμπερασματα εντελως, βεβαια και να μην ηταν αυθαιρετα θα επρεπε τουλαχιστον να αναφερεις σε ποιά γραφόμενα μου βασιζεις αυτη την αποψη και κατα προτιμισει να εχεις καποιο quote, γιατι κ αλλιως εξ αρχης αναιτιολογιτα αυτα που λες.

Έχεις γράψει ότι είσαι χριστιανός και αυτό προϋποθέτει κάποιες στοιχειώδεις παραδοχές.
Εκτός αν είσαι χριστιανός, χωρίς να πιστεύεις ότι ο θεός της συγκεκριμένης θρησκείας, είναι ο μοναδικός αληθινός κλπ.

Σ’ αυτήν την περίπτωση, είναι αυθαίρετο να σκεφθώ κάτι τέτοιο.

quote:
Θα σου πω εντουτοις πανω σε αυτα που εγραψες οτι σιγουρα δε πιστευω πως υπαρχει ανθρωπος που να πιστευει στη υπαρξει του θεου αλλα δε πιστευει στις "ιδιοτητες" που του δινει ο χριστιανισμος οπως αθανασια, παντωδυναμια, παν-αγαπη και παν-δικαιωσυνη..

Δεν είναι χριστιανικό το copyright των ιδιοτήτων του θεού, απλά είναι δοσμένες απ’ τον ίδιο τον άνθρωπο, ο οποίος δεν έπαψε ποτέ να τις διαχειρίζεται, κατά πως τον βολεύει.

quote:
Γιατι αν δεν πιστευεις σε αυτα ουσιαστικα τοτε γυρναμε στον παγανισμο και την ειδολολατρεια όπου θεοι ειναι πχ ζωα, ή οντοτητες με πάθη ανθρωπινα, ή οντοτητες απολυτα ξενες και ακατανοητες προς τον ανθρωπο, τοσο ξενες κ αγνωστες που σχεδουν παιζουν μηδενικο ρολο στη ζωη μας.

Η ειδωλολατρεία είναι μέρος της λατρευτικής διαδικασίας και του χριστιανισμού, αφού λατρεύει διάφορα αντικείμενα, πάνω στα οποία τοποθετεί διάφορα άλλα, με σκοπό την πρόκληση... θαύματος!!!

quote:
Για να μην αναφερω αυτους που επιλεγουν τον καθαρα ηρωικο τροπο ζωης οπως οι αγιοι, οι οποιοι πολεμανε καθαρα για την μεταθανατια ευτυχια.

Μεγάλη κουβέντα αν αναλογιστείς τον βίο κάποιων και ότι η εκκλησία (δηλαδή άνθρωποι) τους ανακηρύσσει «αγίους», περισσότερο σαν παράδειγμα (υπόθεση) εργασίας...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2008, 10:39:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ένας κόσμος χωρίς Θεό, είναι ένας κόσμος ενστίκτων και
παθών, δεν είναι ζωή ανθρώπου...Ο Θεός, είναι η λύτρωση
του ανθρώπου απο αυτό τον κόσμο για τον θεό που έχουμε μέσα μας...
Αλλίμονο αν δεν υπήρχε ο Θεός, η θρησκεία, ο άνθρωπος θα ήταν
έρμαιο των περιβαλλοντικών του συνθηκών...Θα ήταν ένα χάος, αφού
η αρμονία της πλάσης, είναι εκ κατασκευής έτσι και μόνη της
δεν θα μπορούσε να σαθεί...
Αυτά τα πράγματα, είναι απρεπή, καθώς πιο πολύ φέρουν προς το
"Θεέ, καλά μας τά φτιαξες, δεν σε χρειαζόμαστε τώρα.." παρά στο ένας
κόσμος χωρίς Θεό... Δεν θα υπήρχε κόσμος χωρίς Θεό πλάστη του..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2008, 12:17:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕΤΟΝΟΜΑΖΕΤΑΙ ΑΠΟ ΕΡΜΗΝΙΕΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΚΟΣΜO ΧΩΡΙΣ ΘΕΟ/ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΣΕ ΕΡΜΗΝΕΙΕΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΚΟΣΜΟ
ΧΩΡΙΣ ΘΕΟ/ΘΡΗΣΚΕΙΑ
.





In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2008, 13:38:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν είναι απλή περιέργεια, έτσι;;;

Τρελα ειναι. Εν τελει ειναι τρελα. Μεσα απ τα φόρουμς μαθαινεις πολλά. Αληθευει αυτο.

Δεδομενου μαλιστα οτι εγω δεν ειμαι και μεγαλος φαν του να ψαχνω, ξερω γω, ιστορικα κ φιλοσοφικα κειμενα κ να καθομαι να τα διαβαζω εξ αρχης εως τέλους προκειμενου να απαντησω στον ταδε "αντιπαλο" λογομαχο μου που μου "πεταξε τη μπαλα".
Αν ηταν εκει πέρα ολη η ουσια-στο να μαθαινω απ τους "διαβασμενους" των φόρουμ-δεν θα υπηρχε κ λογος να παιρνω μερος στα φόρουμ σωστα?Απλα να διαβαζω θα ηταν αρκετο.
Οποτε αν ρωτας ποια ειναι αιτια των ερωτησεων, ποια ειναι η αιτια για πολλα θεματα που εγιναν του φόρουμ οπως ποια ειναι η αιτια για το τι συμβαινει εδω γενικα και δεδομενου οτι κανεις δεν θα αλλαξει αποψη.. λεγεται με μια λεξη.. τρέλα.. απλα δεν εχει λογικη αιτία..

Αφορμες εχει. Και οι πραματικες αιτιες δεν γινεται παρα να ειναι καθαρα ψυχολογικες.
Αυτοι που θελουν να μαθουν συζητανε. Οι υπολοιποι λογομαχουνε.
Η γνωση ειναι ενιαια, οι αποψεις πάλι οχι.

Μαθαινουμε απλά να ειμαστε πιο "ρητορες" και να ειμαστε επισης πιο αντικειμενικοι κριτές. Γιατι πιστευω οτι τουλαχιστον οι περισσοτεροι απο εμας ανα καιρους θα εχουμε παρει μια απαντηση που δε περιμεναμε ή μια απαντηση τεσπα που μας ταραξε τα "γαληνια νερα" των αποψεων μας.


quote:
Είμαι ειλικρινής ή όχι;
Εισαι.

quote:
Τώρα κάνεις αυτό ακριβώς που κατηγορείς εμένα, ότι έκανα. Προσπαθείς να ερμηνεύσεις τις διαθέσεις μου, χωρίς αυτές να συμπεραίνονται απ’ το σχόλιό μου.

Εγω εκανα μια υποθεση+ερωτηση, εσυ εβγαλες ενα συμπερασμα..


quote:
Αλήθεια, γιατί μιλάς για συμφέρον;;

Εχει να κανει με την τρελα που ελεγα πριν..

quote:
Μεγάλη κουβέντα αν αναλογιστείς τον βίο κάποιων και ότι η εκκλησία (δηλαδή άνθρωποι) τους ανακηρύσσει «αγίους», περισσότερο σαν παράδειγμα (υπόθεση) εργασίας...

Ναι εν ταξει η εκκλησια κανει τα δικα της. Εγω ας πουμε περιμενω ακομα πότε θα ανακηρυξουν αγιο τον πατερα Παϊσιο.. ισως να ειναι κ καπως νωρις ακομα βεβαια..

quote:
Έχεις γράψει ότι είσαι χριστιανός και αυτό προϋποθέτει κάποιες στοιχειώδεις παραδοχές.
Εκτός αν είσαι χριστιανός, χωρίς να πιστεύεις ότι ο θεός της συγκεκριμένης θρησκείας, είναι ο μοναδικός αληθινός κλπ.

Σ’ αυτήν την περίπτωση, είναι αυθαίρετο να σκεφθώ κάτι τέτοιο.


Δεν καταλαβα πώς εβγαλες αυτο το συμπερασμα, απλά διαφωνω με αυτο που λες "θεωρώντας ότι όποιος είναι αντίθετος ή έχει μια κριτική στάση απέναντι σ' αυτήν τη θρησκεία, αρνείται και τον θεό, "
Θεωρω οτι οποιος εχει ΚΑΤΑκριτικη σταση πρεπει να "απολογηθει" για αυτο.


ΥΓ:ευτυχως που εχω και τον Dying_Incubus να διορθωνει τα ορθογραφικα μου.. λολ.. σορρυ παιδια.. εκτος οτι δε συνηθιζω να γραφω στα ελληνικα εχω και καποια ελαφρια δυσλεξια..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2008, 13:50:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δηλαδή φίλε μου Dr Jeckyl & Mr Hyde, γράφετε μαζί
με τον φίλο D Incubus; Αφού σου διορθώνει τα ορθογραφικά....
Αξιοπερίεργο....
Ωστόσο επί του θέματος,κόσμος υπάρχει συγκεκριμένος και υπο Θεό,
η υπόθεση άλλων περί ύπαρξης κόσμου δίχως Θεό, δείχνει παράλλογη,
με τα δεδομένα που έχουμε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2008, 14:45:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ trexagireve, δεδομένου ότι γράφεις τόσους μήνες στις Συζητήσεις, μου κάνει εντύπωση που δεν κατάλαβες τι εννοεί ο Dr Jekyll Mr Hyde, αφού θα έχεις δει πολλές τροποποιήσεις σε τίτλους θεμάτων...

Επειδή όμως μπορεί να σου διαφεύγουν οι λόγοι για αυτές τις ενέργειες, θα μπορούσες να διαβάσεις το θέμα Τροποποίηση τίτλων θεμάτων με greeklish, ορθογραφικά λάθη κι ασαφή προσδιορισμό.

Αγαπητέ Dr Jekyll Mr Hyde, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα για τα τυχόν ορθογραφικά λάθη.
Άλλωστε, αυτό που μετράει δεν είναι το πως γράφουμε κάτι από ορθογραφικής απόψεως αλλά η ουσία, το περιεχόμενο κι αυτό που έχει να δώσει από εμάς στους συνομιλητές μας.



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2008, 16:54:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου D Incubus, ένα αστειο έκανα, αλλά δεν
μου λές, η δυσλεξία του φίλου Dr Jeckyl & Mr Hyde,
αφορά μόνο στους τίτλους ή είναι γενική;( Συνεχίζω
να σε πειράζω...)
Επι του θέματος τώρα, ένας κόσμος χωρίς Θεό ή θρησκεία
θα έπρεπε να ερευνηθεί, όσον αφορά το πως έγινε και που στηρίζεται,
όχι στο όπως είναι τώρα, αλλά χωρίς Θεό...Υπάρχει περίπτωση να
υπήρχε κόσμος, χωρίς Θεός Ποιός θα του έδινε το μαγικό touch;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2008, 23:23:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τρεχα...., να μας ειδοποιείς όταν πρόκειται να κάνεις αστεία, για να είμαστε προετοιμασμένοι...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2008, 02:31:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve
Υπάρχει περίπτωση να
υπήρχε κόσμος, χωρίς Θεός

Ο θεός, σαν δημιούργημα του ανθρώπου, εμφανίζεται μετά την εμφάνιση του δημιουργού του, ανθρώπου. Αρα η ανθρωπότητα έζησε μεγάλο διάστημα χωρίς θεό, πριν αυτός γεννηθεί στο μυαλό των ανθρώπων σαν προσωποποίηση των φυσικών δυνάμεων που οι ίδιοι δεν μπορούσαν να ερμηνεύσουν.

Επειδή οι διάφοροι θεοί ή μάλλον οι εκπρόσωποί τους επί της γης έχουν ανάγκη από οπαδούς και επειδή ο μόνος τρόπος για να κρατήσεις τους ανθρώπους μαντρωμένους σε ένα θρησκευτικό δόγμα είναι ο φόβος, θεωρώ πως ένας κόσμος χωρίς θεούς θα ήταν ένας κόσμος χωρίς ανόητες δεισιδαιμονίες και φόβο - χώρια που θα εξέλιπαν όλοι αυτοί οι πόλεμοι και το αίμα που χύθηκε για τη "δόξα" του κάθε θεού και την εξυπηρέτηση των συμφερόντων των επίγειων εκπροσώπων του.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Richter
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
359 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2008, 06:59:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Richter  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Έναν κόσμο που θα γνωρίζει πως ότι καλό ή κακό και αν κάνει θα έχει πρώτα αντίκτυπο εδώ, στον γήινο κόσμο που ζούμε, και αυτό είναι το πρώτο που πρέπει να κατανοήσουμε όλοι μας, ανεξάρτητα το που πιστεύουμε ή αν πιστεύουμε .


Νομίζω ότι ο Elo "έπιασε" το νόημα του θέματος. Άλλα αν δεν κάνω λάθος ο άνθρωπος έχει εφέυρει την περιβόητη "θεία δίκη" η οποία μάλλον έχει επικρατήσει απο παράδοση.. Ας μου πεί τώρα ένας νοήμων άνθρωπος υπάρχει λογική σε αυτό;

Μῆνιν ἄειδε θεὰ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Richter
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
359 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2008, 07:21:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Richter  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έναν κόσμο χωρίς θρησκεία δεν μπορώ να τον φανταστώ.. Απ την στιγμή που ο άνθρωπος συνειδητοποιεί τις αδυναμίες του θέλει να πιστέψει σε κάτι τέλειο και αυτό είναι ο θεός...

Μῆνιν ἄειδε θεὰ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2008, 07:58:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dr Jekyll Mr Hyde
Θελω πρωτα απ ολα να μου δοσει ο καθενας την ερμηνια του για το πώς θα ηταν ενας κοσμος χωρις θεο. Δηλαδη ενας κοσμος στον οποιο κανεις δε πιστευει στο θεο και η μοναδικη "πιστη" που υπαρχει ειναι αυτη της επιστημης και γενικα του ανθρωπου για τον ανθρωπο.
Κατα 2ον θελω να μου περιγραψετε εναν κοσμο χωρις θρησκεια(ανεξαρτητα υπαρξης θεου).
Κατα τριτον θελω να ζητησω απο αυτους που μάχονται τον θεο να μου περιγραψουν τον ΙΔΑΝΙΚΟ κοσμο άθεων(Μη το μπερδεψετε με το προηγουμενο ερωτημα).
Οπως επισης αντιστοιχα θα θελα οι αθρησκοι να μου παρουσιασουν τον ιδανικο κοσμο απο αθρησκους…

Για μένα φίλε Dr Jekyll Mr Hyde , θα ήταν πολύ καλύτερος και ιδανικότερος ένας κόσμος που δεν θα υπάρχουν δεισιδαιμονίες , θεϊκοί απεσταλμένοι και ιερατεία .
Ένας κόσμος που οι θρησκείες θα είχαν αντικατασταθεί από την φιλοσοφία .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Richter
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
359 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2008, 08:15:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Richter  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κατα τριτον θελω να ζητησω απο αυτους που μάχονται τον θεο να μου περιγραψουν τον ΙΔΑΝΙΚΟ κοσμο άθεων(Μη το μπερδεψετε με το προηγουμενο ερωτημα).
Εγω προσωπικά δεν μάχομαι τον θεό άλλα θα σου πώ ότι στον χρυσο αιώνα του Περικλή (Για μένα ο καλύτερος αιώνας όλων των εποχών!) οι Ελληνες είχαν βρεί το "μέτρο" στα πάντα, ίσως ο άνθρωπος τότε προσέγγιζε το τέλειο...

Μῆνιν ἄειδε θεὰ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2008, 10:04:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στο πρώτο σου ερώτημα δυστυχώς είναι αδύνατο να απαντήσω.
Βλέπεις είμαστε μέσα στο σύστημα και άρα δεν μπορούμε να δούμε έξω από αυτό. Είμαστε τόσο εναρμονισμένοι εδώ και τουλάχιστον 10.000 χρόνια που είναι αδύνατον να θεωρήσουμε μία κοινωνία χωρίς θεό, θεούς ή θείο.
Τα πράγματα όμως είναι περισσότερο περίπλοκα από όσο μπορεί να φανταστεί κανείς:
Το σύνθημα "Θρύλε θεέ μου, Ολυμπιακέ μου" τι μπορεί να εκφράζει;
Η καταστροφή της θρησκείας στις κομουνιστικές χώρες και η αντικατάσταση της με την προσωπολατρεία (ΛΑΤΡΕΙΑ) ή πολιτικολατρεία είναι ουσιαστικά ή φυγή από ένα θεό προς ένα άλλο...
Με λίγα λόγια η κοινωνία μας καλουπώθηκε τόσα χρόνια γύρω από τους αρχηγούς και ο θεός, οι θεοί, το θείο ή και τα δαιμόνια είναι επέκταση του αρχηγού και των κινήσεων του...
Δεν θα βάλω φυσικά μέσα στο θέμα και τις ψυχολογικές προεκτάσεις του φαινομένου κατά Φρόϊντ ή τις θεωρίες των σύγχρονων ψυχολόγων...
Όμως επειδή πρέπει να δώσω μία απάντηση θα πω το εξής: το παιδί του ανθρωποφάγου σε μία φυλή ανθρωποφάγων, θα γίνει ανθρωποφάγος, έστω και εάν έχει διαφορετικές γαστρονομικές προτιμήσεις πάνω στο ίδιο θέμα...

Η δεύτερη ερώτηση σου είναι το ίδιο δύσκολη.
Δύσκολη γιατί βρισκόμαστε στην γη και το κοινωνικό σύστημα των πλασμάτων της γης έχει φτιαχτεί να έχει αρχηγό.
Αλήθεια ένα πλάσμα χωρίς αρχηγό ή καλύτερα με διαφορετική δομή από την δική μας πως θα ήταν;
Αλήθεια έαν στο σύμπαν υπήρχε τεχνολογία ενός ερμαφρόδιτου πλάσματος, αυτό θα είχε αρχηγό και άρα θεούς;
Αλήθεια εάν στο σύμπαν βρούμε ένα συμβιωτικό είδος, αυτά θα είχαν θεούς;;;

Ζητάς κατά την γνώμη πολύ δύσκολες απαντήσεις.
Ζητάς από πλάσματα που μία ζωή είναι τα πόδια τους στην γη να αρχίσουν να πετούν...

Πιστεύω λοιπόν ότι ούτε οι άθρησκοι (θεωρητικοί ή πρακτικοί), ούτε οι άθεοι (πραγματικοί ή γιαλαντζί), ούτε οι έχοντες θρησκεία (πολέμιοι των άλλων θρησκειών ή όχι), μπορούν να καταλάβουν τι είναι η θρησκεία.
Φτύνουν οι άθεοι τους θεούς, αλλά στον τοίχο τους έχουν φωτογραφία του "ηγέτη τους" και την προσκυνάνε...
Άρνούνται ότι έχουν θρησκεία οι άθρησκοι, αλλά στο γήπεδο ωρύονται: "Θρύλε θεέ μου, Ολυμπιακέ μου"
Θέλει η μία θρησκεία να καταστρέψει την άλλη για τον α ή β λόγο, ξεχνώντας ότι και το δικό τους πιστεύω είναι στα ίδια χάλια...
Θέλει το ένα δόγμα να καταστρέψει το άλλο γιατί "μόνο εμείς έχουμε την αληθινή πίστη"...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2008, 11:46:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μ'αρεσουν αυτα που ακουω.. ειναι ολα πολυ σεβαστες αποψεις..

quote:
Για μένα φίλε Dr Jekyll Mr Hyde , θα ήταν πολύ καλύτερος και ιδανικότερος ένας κόσμος που δεν θα υπάρχουν δεισιδαιμονίες , θεϊκοί απεσταλμένοι και ιερατεία .
Ένας κόσμος που οι θρησκείες θα είχαν αντικατασταθεί από την φιλοσοφία .

Συμφωνω απολυτως.. Πιστευω οτι ενας κοσμος που θα ειχε φιλοσοφια αντι για θρησκεια, οχι μονο θα εξελισόταν πολυ επιστημονικα αλλα και θα ακολοθουσε τιε διδαχες του χριστιανισμου απο λογικη κανοντας τον κοσμο ενα καλυτερο μερος. Και ειμαι πολυ σιγουρος οτι πολλοι, αν οχι ολοι, οι ανθρωποι θα κατεληγαν στο συμπερασμα της υπαρξης ενος σοφου δημιουργου.
Μια κοινωνια σοφων-λογικων ανθρωπων θα μπορουσε να οδηγησει στον επιγειο παραδεισο, απ την αλλη ομως θα ηταν ουσιαστικα αδυνατο ολοι οι ανθρωποι να γινουν σοφοι..

βλεπετε, η δυστυχια ειναι η μεγαλυτερη εξουσια στον πολιτισμενο ανθρωπο. Ειναι αυτη που κινει τα νηματα πισω απο ενα μεγαλο μερος του πληθυσμου. Ειναι αυτη που σκοτωνει την αντικειμενικοτητα και προωθει το μισος και την διαστροφη.
Η δυστυχια επισης εχει τη δυνατοτητα να "αυτοπροωθειτε" και ετσι να "αυτο-πολλαπλασιαζεται"

Θα πρεπει να ειναι πολυ δυνατος πνευματικα ο κοσμος για να ακολουθησει.. "το μυστικο"
Και λεω το μυστικο με αφορμη το βιβλιο που εχει αυτον τον τιτλο οπως επισης και την επιστημονικη ταινια "Τι στο μπιιιιπ ξερουμε" χαρη στη οποια βγηκε το βιβλιο. Σας παροτρεινω ΟΛΟΥΣ να δειτε αυτη τη ταινια. Για τους πιστους θα ειναι faith-enhancing και για ολους τους αλλους hope-enhancing.
Εδω ταιριαζουν δυο αποφθεγματα(διορθωσε με D.Ι. αν το λεω λαθος)
Το πρωτο ειναι του Παουλο Κοελο που λεει:Ολο το συμπαν συνωμοτει για να ικανοποιησει την επιθυμια σου.
Και το 2ο ειναι απ τη βιβλο αν θυμαμαι καλα:Ζητα απ το θεο και θα σου δοσει.
Οσον αφορα τις επιθυμιες παντως σε οποιο βιβλιο και να εχω διαβασει θεωρειτε απαραιτητο για να εκπληρωθει μια επιθυμια να σου ειναι πρωτα αυτη ξεκαθαρη.

quote:
Δεν θα βάλω φυσικά μέσα στο θέμα και τις ψυχολογικές προεκτάσεις του φαινομένου κατά Φρόϊντ ή τις θεωρίες των σύγχρονων ψυχολόγων...

Ναι, μαλλον θα ανοιξω ενα θεμα πανω σε αυτο.. στις ψυχολογικες προεκτασεις της πιστης.. και τη συσχετιση της με.. θα δεις..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2008, 12:09:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εγω προσωπικά δεν μάχομαι τον θεό άλλα θα σου πώ ότι στον χρυσο αιώνα του Περικλή (Για μένα ο καλύτερος αιώνας όλων των εποχών!) οι Ελληνες είχαν βρεί το "μέτρο" στα πάντα, ίσως ο άνθρωπος τότε προσέγγιζε το τέλειο...

Ίσως κι ο μοναδικός αιώνας που η ανθρώπινη ιστορία γνώρισε την Δημοκρατία κι όχι την "δημοκρατία"...

Φίλε Dr Jekyll Mr Hyde, θα προσπαθήσω να απαντήσω στα 2 πρώτα ερωτήματα σου καθώς το 3ο δε με αφορά εφόσον δε μάχομαι τον Θεό και δεν είμαι άθεος.
Προτού το κάνω όμως θα ήθελα να σου αναφέρω την άποψη μου για κάτι που έγραψες στις 14/11/2008, 16:20:50:

quote:
Ναι να σου πω, εγω βασικα εκανα το θεμα για να δω τις αποψεις(αν υπαρχουν..) αυτων που πολεμουν τον χριστιανισμο και τον θεο γενικα..

Είναι λάθος να ταυτίζεις τη μη αποδοχή του Χριστιανισμού από κάποιον με τη μη αποδοχή του Θεού γενικά.
Όταν κάποιος δεν αποδέχεται τον Χριστιανισμό μπορεί πράγματι να είναι άθεος αλλά μπορεί να είναι πιστός κάποιας άλλης θρησκείας ή μπορεί να είναι ένθεος αλλά να είναι άθρησκος.
Αυτό το αναφέρω διότι νομίζω ότι αυτό το μέρος συνιστά ένα "ομιχλώδες" ζήτημα για πολλούς συνανθρώπους μας.

Όπως επίσης αναφέρεις στο εισαγωγικό σου μήνυμα:

quote:
Θελω πρωτα απ ολα να μου δοσει ο καθενας την ερμηνια του για το πώς θα ηταν ενας κοσμος χωρις θεο. Δηλαδη ενας κοσμος στον οποιο κανεις δε πιστευει στο θεο και η μοναδικη "πιστη" που υπαρχει ειναι αυτη της επιστημης και γενικα του ανθρωπου για τον ανθρωπο.

Θεωρώ λάθος να αντιπαραβάλλουμε την θρησκευτική πίστη με την επιστήμη.
Είναι δύο τομείς δράσης του ανθρώπινου πνεύματος που μπορούν να ωφελήσουν από την σκοπιά τους τον άνθρωπο και να συμβιώσουν αρμονικά εάν βρεθεί η χρυσή τομή για κάτι τέτοιο.

Όσον αφορά το πρώτο ερώτημα, μου είναι πολύ δύσκολο να φανταστώ έναν κόσμο χωρίς Θεό.
Πέραν αυτού όμως, η μη πίστη του ανθρώπου στην Ανώτερη Δύναμη που καλούμε Θεό δεν θα ακύρωνε την ύπαρξη της οπότε θα εξέλειπε η πίστη του ανθρώπου σε κάτι ανώτερο από αυτόν το οποίο απλά δεν θα είχε ανακαλύψει.
Από την φύση μας θέλουμε να πιστεύουμε σε κάτι το ανώτερο από εμάς, να ελπίζουμε σε κάτι καλύτερο μετά τον φυσικό μας θάνατο κι επιθυμούμε τη μετάβαση σε κάτι ανώτερο από το φυσικό (γήινο) πεδίο.

Όσον αφορά το 2ο ζητούμενο από το εισαγωγικό σου μήνυμα, νομίζω πως αυτό είναι πολύ πιο σύνθετο.
Επειδή ο άνθρωπος έχει την έμφυτη τάση από τις απαρχές της ανθρωπότητας να λατρεύει κάτι το ανώτερο από αυτόν, οι θρησκείες θα υπήρχαν ούτως ή άλλως.
Με κάποιο τρόπο θα έπρεπε να δικαιολογήσει στο μυαλό του την έννοια της γέννησης και του θανάτου και θα έπρεπε να δώσει μια συνέχεια της ανθρώπινης ύπαρξης πέρα από τον κόσμο μας.

Εκτός αυτού η θρησκεία μπορεί να αποτελέσει έναν συνδετικό κρίκο μιας ομάδας ανθρώπων και να συμπληρώσει - σε κάποιο βαθμό - το νομικό, εκπαιδευτικό, πολιτικό πλαίσιο μέσα στο οποίο διαμορφώνεται μια κοινωνία.

Για παράδειγμα, ο νόμος δε με υποχρεώνει να βοηθήσω με κάποια δωρεά ένα φτωχό ή ένα ίδρυμα.
Η θρησκεία όμως μπορεί να με ωθήσει προς κάτι τέτοιο (δεν εξετάζω τα κίνητρα μου και τους πραγματικούς σκοπούς που μπορεί να με ωθήσουν προς αυτή την πράξη).

Από την άλλη σκέφτομαι πως κάποια λάθη της Ιστορίας θα είχαν αποτραπεί εάν δεν υπήρχαν οι θρησκείες.
Δεν θα υπήρχαν οι θρησκευτικοί πόλεμοι, δεν θα υπήρχε μια Ιερά Εξέταση κι ένας Μεσαίωνας (ίσως βέβαια υπήρχαν με άλλη μορφή) όμως ενδεχομένως να είχαν γίνει κάποια άλλη λάθη όπου ο άνθρωπος να είχε εμφανίσει στοιχεία έντονου επεκτατισμού μέσω κάποιας άλλης δραστηριότητας.

Εν κατακλείδι λοιπόν, δεν αντιτίθεμαι στην ύπαρξη των θρησκειών και πιστεύω πως είναι αναπόσπαστο κομμάτι της ανθρώπινης ιστορίας.
Αυτό που είναι όμως το ζητούμενο για μένα, είναι οι θρησκείες να λειτουργούν στα πλαίσια και μόνο που θα πρέπει να λειτουργούν, να δρουν στο πεδίο και στον βαθμό που πρέπει να δρουν και να ωφελούν το πνεύμα του ανθρώπου.
Το αντίθετο μπορεί να φέρει τον δογματισμό, τον φανατισμό και τις διχόνοιες, πράγματα που είτε έχουμε δει στο ρουν της Ιστορίας ή βλέπουμε ακόμη και σήμερα...





In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2008, 15:57:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ναι να σου πω, εγω βασικα εκανα το θεμα για να δω τις αποψεις(αν υπαρχουν..) αυτων που πολεμουν τον χριστιανισμο και τον θεο γενικα..

Καλα οτι θελετε καταλαβαινετε. Δεν λεω, εναταξει, πες δεν ηταν 100% ξεκαθαρο αυτο που εγραφα, συμφωνοι, αλλα και παλι γιατι δηλαδη πρεπει απο οσα πραματα θα μπορουσα να εννοω εσεις να υποθεσετε το κακο?Γνωριζοντας μαλιστα οτι ερχεται σε αντιθεση με προηγουμενα λεγομενα μου και οτι φυσικα και "κακες" προθεσεις να ειχα(αν γινεται κατι τετοιο)υπηρχε περιπτωση να ειμουν αρκετα χαζος ωστε να "διαπραξω" το "αδικημα" που μου καταλογιζετε? Τζιιιιιζ

Παμε να δουμε τι εγραψα:
"εγω βασικα εκανα το θεμα για να δω τις αποψεις(αν υπαρχουν..) αυτων που πολεμουν τον χριστιανισμο(εννοώντας τους αθρησκους)"
"και τον θεο γενικα"(εννοωντας τους αθεους)

Για να εννοω αυτο που ειπατε θα ελαγα "και τον θεο γενικοτερα"

quote:
Είναι δύο τομείς δράσης του ανθρώπινου πνεύματος που μπορούν να ωφελήσουν από την σκοπιά τους τον άνθρωπο και να συμβιώσουν αρμονικά εάν βρεθεί η χρυσή τομή για κάτι τέτοιο.

Ναι, μα δε διαφωνω με αυτο.Απλα λεω οτι απ τη στιγμη που αφαιρεθει η θρησκεια μενει μονο η ελπιδα στην αναπτυξη της επιστημης..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2008, 17:11:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
trexagireve
Υπάρχει περίπτωση να
υπήρχε κόσμος, χωρίς Θεός

Ο θεός, σαν δημιούργημα του ανθρώπου, εμφανίζεται μετά την εμφάνιση του δημιουργού του, ανθρώπου.
macedon



Θα σου ήταν δύσκολο, μιας που φαίνεται πως γνωρίζεις καλά και μιλάς με τόση σιγουριά για "δημιούργημα" και "δημιουργό", να επωφεληθώ των γνώσεών σου και να σε ρωτήσω και το ποιος είναι ο δημιουργός του δημιουργού του ανθρώπου;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2008, 17:19:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Sesostris
Για μένα φίλε Dr Jekyll Mr Hyde , θα ήταν πολύ καλύτερος και ιδανικότερος ένας κόσμος που δεν θα υπάρχουν δεισιδαιμονίες , θεϊκοί απεσταλμένοι και ιερατεία .
Ένας κόσμος που οι θρησκείες θα είχαν αντικατασταθεί από την φιλοσοφία.


Πώς αντιλαμβάνεσαι εσύ αυτή την αντικατάσταση της θρησκείας από τη φιλοσοφία;

Στην υπερχιλιετή Ορθόδοξη Χριστιανική Παράδοση υπάρχει μια αστείρευτη πηγή σοφίας.
Το ερώτημα είναι ποιος, πράγματι, επιθυμεί να σκύψει και να δροσιστεί από την πηγή αυτή;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2008, 19:44:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλός
Θα σου ήταν δύσκολο, μιας που φαίνεται πως γνωρίζεις καλά και μιλάς με τόση σιγουριά για "δημιούργημα" και "δημιουργό", να επωφεληθώ των γνώσεών σου και να σε ρωτήσω και το ποιος είναι ο δημιουργός του δημιουργού του ανθρώπου;

Δεν εννοώ την ερώτησή σου. Ο άνθρωπος δεν δημιουργήθηκε σαν "άνθρωπος", εξελίχθηκε από άλλες μορφές ζωής, όπως εξελίχθηκαν όλα τα είδη του πλανήτη.

Ο "θεός" από την άλλη, στις διάφορες μορφές του, αποτελεί προϊόν της δεισιδαιμονίας και της άγνοιας του ανθρώπου.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2008, 19:51:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ macedon

quote:

quote:
Ψηλός
Θα σου ήταν δύσκολο, μιας που φαίνεται πως γνωρίζεις καλά και μιλάς με τόση σιγουριά για "δημιούργημα" και "δημιουργό", να επωφεληθώ των γνώσεών σου και να σε ρωτήσω και το ποιος είναι ο δημιουργός του δημιουργού του ανθρώπου;

Δεν εννοώ την ερώτησή σου. Ο άνθρωπος δεν δημιουργήθηκε σαν "άνθρωπος", εξελίχθηκε από άλλες μορφές ζωής, όπως εξελίχθηκαν όλα τα είδη του πλανήτη.

Ο "θεός" από την άλλη, στις διάφορες μορφές του, αποτελεί προϊόν της δεισιδαιμονίας και της άγνοιας του ανθρώπου.

macedon


Το να πιστεύει κάποιος στην ανθρωπική αρχή είναι δικαιωμά του, αλλά δεν μπορεί να ισχυρίζεται ότι η ανθρωπική αρχή τεκμηριώνεται επιστημονικά. Γιατί ακριβώς είναι μια "αρχή", που έχει αξιωματικό χαρακτήρα.


“Why do my eyes hurt?”

“You’ve never used them before.”

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 6 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy