ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΠΟΣΟ ΜΑΚΡΥΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΤΑΣΕΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΣ ΝΟΥΣ;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
maira1204
Νέο Μέλος


11 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2009, 00:55:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maira1204  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εχω ασχοληθει πολυ καιρο με την μαγεια,το μεταφυσικο,τους εξωγηινους καθως και με την δυναμη του ανθρωπινου μυαλου.παρ'ολα αυτα ομως υπαρχουν αποριες που δεν εχουν λυθει μεσα μου σχετικα με το συμπαν μας και τις ικανοτητες-δυνατοτητες μας.το μονο που ξερω σηγουρα ειναι πως χωρις τον ανθρωπινο νου τιποτα δεν θα υπηρχε,γιατι ομως ο ανθρωπος αναζητα συνεχως και σκαλιζει τη φωτια(πολλες φορες εις βαρος του)ψαχνοντας να βρει σονυ και ντε το απιαστο,το επικυνδυνο το μεταφυσικο;εσεις τι πιστευετε τι ειναι τελικα αυτο που κυριαρχει και ποια ειναι δυναμη που ωθησε τον ανθρωπο στην πρωτη του μεταφυσικη ερευνα με συνεπεια να εξαπτει την περιεργεια των ανθρωπων σημερα;γιατι εχει αναγκη ο ανθρωπος το μεταφυσικο;γιατι δεν του κινει την περιεργεια οτι εχει να κανει με τον Θεο;

μην πιστευεται οτι ακουτε και οτι βλεπετε...η μονη αληθεια ειναι αυτη που δεν μπορει να αντιληφθει ο φτωχος ανθρωπινος νους!!!

maira1204
Νέο Μέλος


11 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2009, 11:21:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maira1204  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΧΩ ΚΑΙΡΟ ΝΑ ΜΠΩ ΑΛΛΑ ΓΕΙΑ ΣΑΣ!!!!!!!!!!!

μην πιστευεται οτι ακουτε και οτι βλεπετε...η μονη αληθεια ειναι αυτη που δεν μπορει να αντιληφθει ο φτωχος ανθρωπινος νους!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2009, 12:21:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σου και εσένα!
Δεν έχω καταλάβει βασικά τον σκοπό του θέματος.
Έχει να κάνει με την δύναμη του νού καθ'αυτή?
Ή με το γιατί ο άνθρωπος ερευνά το μεταφύσικο?
Βλεπε παρεμφεροί θέματα:
(Νούς ο γνωστός μας άγνωστος)
http://www.esoterica.gr/FORUMS/topic.asp?TOPIC_ID=10131
(Η Κατανόηση του ΝΟΥ)
http://www.esoterica.gr/FORUMS/topic.asp?TOPIC_ID=10302
(Ποια η δύναμη της ΚΑΤΑΝΟΗΣΗΣ)
http://www.esoterica.gr/FORUMS/topic.asp?TOPIC_ID=10285

Όσον αφορά τα ερωτήματα σου, θεωρώ οτι υπάρχει έμφυτη η εσωτερική τάση στον άνθρωπο να μαθαίνει την αλήθεια.
Πάντως αν θες το θέμα να προχωρήσει θα πρέπει να το προσέχεις περισσότερο.
Υπάρχουν βέβαια πολλά ενδιαφέροντα και χρηστικά πράγματα τα οποία μπορείς να βρεις ψάχνοντας στα φόρουμ. Ελπίζω να μας ξανάρθεις σύντομα. cu around...

"..The Matrix can't tell you who you are"
Όταν ο άνθρωπος είναι σίγουρος για τον θεό ο θεός αμφιβάλλει για τον άνθρωπο..
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με τη σκέψη και το συναίσθημαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.109375
Maintained by Digital Alchemy