ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Οι αλαφροΐσκιωτοι
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
lydia_cat
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2009, 18:22:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lydia_cat  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
agapitoi filoi geia sas,
anoigw auti ti suzitisi gia na mou peite an gnwrizete kati gia tous alafroiskiotous k to ti idiotites exoun.h' an barieste ti suzitisi kapoio link pou na milaei gia paromoia themata.
yparxei periptwsi sti sugxroni epoxi na uparxoun tetoioi anthrwpoi?


________________________________________________________
ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕΤΟΝΟΜΑΖΕΤΑΙ ΑΠΟ alafroiskiotos ΣΕ
Οι αλαφροΐσκιωτοι.
13/08/2009
________________________________________________________

XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2009, 20:07:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ως αλαφροΐσκιωτος χαρακτηρίζεται από την ελληνική παράδοση ο άνθρωπος εκείνος ο οποίος έχει την έμφυτη ικανότητα να αντιλαμβάνεται τις εκδηλώσεις και τις παρουσίες του υπερβατικού κόσμου (του άλλου-κόσμου ή αλλό’κοσμού) εξ’ ου και ορισμένες φορές καταχρηστικά (το τονίζω αυτό!) οι αλαφροΐσκιωτοι μπορούν να κληθούν και ως «αλλοπαρμένοι» καθώς θεωρείται ότι ανήκουν κάπου μεταξύ τούτου (του υλικού) και του επέκεινα (άλλου, του πνευματικού) κόσμου.

Η αιτία της έμφυτης ικανότητας τους είναι ουσιαστικά άγνωστη, σε γενικές γραμμές άλλοι υποστηρίζουν ότι προέρχεται από την ημέρα της γέννησης τους (πχ. Σαββατογεννημένοι, γεννημένοι κοντά σε μεγάλες Χριστιανικές εορτές κτλ) άλλοι από κληρονομικό χάρισμα (πχ. Νεραϊδοσόι) κ.α.

Η συνηθέστερη ιδιότητα του αλαφροΐσκιωτου (διότι υπάρχουν αρκετές..), πάντα με βάση την παράδοση, είναι η ικανότητα του να βλέπει, να ακούει ή να αισθάνεται έντονα την παρουσία διάφορων άυλων οντοτήτων (για παράδειγμα πνεύματα, νεράιδες, απέθαντους κτλ) έχοντας την ικανότητα να συνδιαλέγεται μαζί τους.

Οι ικανότητες αυτές επιτρέπουν στους αλαφροΐσκιωτους να παρέχουν χρήσιμες υπηρεσίες στην κοινότητα (χωρίο, κωμόπολη κτλ) όταν η κοινότητα θεωρεί ότι απειλείται από διάφορους υπερβατικούς εχθρούς. Έτσι είναι σύνηθες στην λαογραφία οι αλαφροΐσκιωτοι να αναλαμβάνουν ή να συμμετάσχουν (απαραίτητα!) στην ανεύρεση και θανάτωση κάποιου (υποτιθέμενου) βρικόλακα (απέθαντου) που παρενοχλεί το χωρίο καθότι είναι οι μόνοι που μπορούν να τον δουν και να τον θανατώσουν.

Στην σύγχρονη Ελλάδα λέγεται ότι υπάρχουν διάφοροι άνθρωποι που μετέχουν τέτοιων έμφυτων ικανοτήτων.

Επιστημονικά φυσικά δεν υπάρχουν και πολλές πληροφορίες - ας πούμε ότι ενδεχομένως πρόκειται για ανθρώπους με πολύ ισχυρό ESP κλείνοντας το εκεί.

Υ.Γ.
Για περισσότερα ψάξε τα λαογραφικά του Ν. Πολίτη και παλαιότερα θέματα στο παρόν forum.

Edited by - XD on 10/08/2009 20:09:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2009, 23:16:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
lydia_cat καλώς ήρθες στην παρέα μας .

Θα σε παρακαλέσω να γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες και όχι με greeklish ώστε να είσαι κατανοητή από όλους μας .

Πιστεύω να σε κάλυψε ο XD με την ανάλυση του όρου «αλαφροΐσκιωτος» εκτός και να έχεις κάτι άλλο συγκεκριμένο να ρωτήσεις..


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2009, 09:56:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕΤΟΝΟΜΑΖΕΤΑΙ ΑΠΟ alafroiskiotos ΣΕ Οι αλαφροΐσκιωτοι.



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
prophet
Νέο Μέλος

Greece
6 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2010, 13:39:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους prophet  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
λοιπον αλαφροισκιοτοι υπαρχουν λιγοι.αλλα μερικοι δν το 3ερουν!για παραδειγμα η πρωην κοπελα μου και η κολλητη της ητανε αλλα δεν το η3εραν μετα αποσυζητησεις που καναμε καταλαβα οτι εναι και αυτες σαν και μενα δλδ αλαφροισκιοτες!καποιοι μας κοροιδευουν.το κανουν επειδη μας ζηλευουν και ζουνε σε ενα κοσμο τον οποιο δν 3ερουν!εγω εχω την ικανοτητα βα καταλαβεινω ποτε ενα πνευματα ειναι διπλα μου!λοιπον αυτα για σμρ.οποιος 8ελει να μα8ει περισσοτερα για τα πνευματα να με κανει add να του πω στο μσν μου το οπιο ειναι magaki2001@windowslive.comΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
katerinastelios
Νέο Μέλος

Greece
1 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2012, 17:20:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
paidia na kano mia erotisi pano se auto to thema lene oti an eisai eggios kai pas se kidia dne kanei giati vgenei to moro alafoiskioto isxei kati tetio? giati ego piga sthn kidia tou patera mou to 2010 kai eimouna eggios sthn kori mou thn megali kai tora pou einai 2misi vlepo kapia pragmata perierga an kapios xeris pls an mporite apantiste katerina

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2012, 18:18:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλώς ήρθες νέα μας φίλη.
προσπάθησε να γράφεις ελληνικά,αλλοιώς οι αναρτήσεις σου δεν θα γίνουν αποδεκτές.

Στο θέμα σου:

Δεν ξέρω τι ακριβώς εννοείς περίεργα πράγματα.Καλύτερα να γίνεις πιο αναλυτική,ώστε και εμείς να εκθέσουμε τις απόψεις μας,έχοντας κάτι πιο ολοκληρωμένο,απο μια απλή αναφορά.

Πάντως η λέξη "αλαφροίσκιωτος",είναι ίσως παρεξηγημένη.
Θα επεκταθώ,όταν ολοκληρώσεις!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Konina12
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2012, 00:20:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ηθελα να ρωτησω καποια πραγματα.
Πως μπορω να ξερω αν εχω αυτο το χαρισμα?
Εχει τυχει να δω φαντασματα και να νοιωσω παρουσιες.Επισης στην οικογενεια μου υπαρχει αυτο.Μπορει να ειναι κληρονομικο?
Δηλαδη εγω ειμαι αλαφροισκιωτη?

Edited by - Konina12 on 17/09/2012 00:21:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2012, 21:11:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Konina12

quote:

Πως μπορω να ξερω αν εχω αυτο το χαρισμα?

Ευκολα!
Συνήθως στην εξοχή,όταν την επισκέπτεσαι,να νοιώθεις κάποια ανεπαίσθητη "παρουσία",αόρατη άλλά έντονη.

Μια φευγαλέα σου ματιά στον ορίζοντα του οπτικού σου πεδίου,ίσως "πιάσει" μια κίνηση.

Και στο στάδιο της επιβεβαίωσης,που δεν συμβαίνει συχνά,να δεις ζωντανά ,όπως λέμε "με σάρκα και οστά",παράξενα πλάσματα.(νεραϊδες,ξωτικά,κ.λ.π)

quote:

Δηλαδη εγω ειμαι αλαφροισκιωτη?

Με την λαϊκή έννοια του όρου ναι είσαι.

Με την πραγματική όμως δεν είσαι και αυτο έχει σημασία.
Αντιθέτως το θεωρώ προσόν.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2012, 21:49:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
[..]Μπορει να ειναι κληρονομικο?[..]
Όπως είχα γράψει παλαιότερα, λέγεται ότι το φαινόμενο παρουσιάζει κάποια μορφή κληρονομικότητας (έχω υπόψη μου μια περίπτωση που μάλλον επιβεβαιώνει αυτόν τον ισχυρισμό..) αλλά από την άλλη πλευρά (όπως καταλαβαίνεις) αυτά τα πράγματα δεν προεξοφλούνται συνεπώς δεν μπορείς να πεις με σιγουριά σε ποία γενιά θα εκδηλωθεί (αν εκδηλωθεί).

Edited by - XD on 17/09/2012 21:56:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kissoulini
Νέο Μέλος

Greece
11 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2012, 13:38:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα κι απο μενα :)

Πως μπορουμε να διακρινουμε οτι αυτα που μπορει να αισθανομαστε ειναι οντως πραγματικα και οχι της φαντασιας μας, λογω μιας πιθανης εντονης επιθυμιας να νιωσουμε κατι;;;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2012, 13:44:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με τον χρόνο... αναπτύσσουμε διάκριση.
Κάποιος που σιγά σιγά "αφυπνίζει" τις "εσωτερικές δυνάμεις" του, αρχίζει με το καιρό να αντιλαμβάνεται περισσότερα ως προς τον εαυτό του, το τι νιώθει κλπ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kissoulini
Νέο Μέλος

Greece
11 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2012, 14:01:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φανταζομαι οτι εννοεις καποιον που να κατεχει τετοιες ικανοτητες για να τις "αφυπνησει". δεν ξερω αν τις εχουμε ολοι και απλα καποιοι μονο τους δινουν σημασια...

απλα πολλες φορες νιωθω πραγματα περιεργα, αλλα παντα καταληγω στην ερωτηση του αν οντως τα ενιωσα ή ηταν απλα της φαντασιας μου..

Κάποιος... Κάπου... Κάποτε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2012, 16:33:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όταν λες, περίεργα πράγματα;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kissoulini
Νέο Μέλος

Greece
11 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2012, 17:28:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας πουμε, εντονες μυρωδιες σε ασχετα μερη..

(και δεν εννοω τα σουτζουκακια της γειτονισσας :P)

Κάποιος... Κάπου... Κάποτε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2012, 17:34:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Α, δε ξέρω για αυτό.. υπθέτω οτι αυτό έχει να κάνει με τις φυσικές αισθήσεις αλλά μπορεί και όχι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kissoulini
Νέο Μέλος

Greece
11 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2012, 17:38:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οταν υπαρχει υπαρκτος λογος φανταζομαι...
Παραδειγμα, να μοσχοβολαει το ανθισμενο γιασεμι απο τον κηπο που μολις περασες.
Οταν δεν υπαρχει ομως?
Παραδειγμα η μυρωδια συγκεκριμενης κολονιας μεσα σε κλειστο δωματιο οπου εισαι μονος σου?

Κάποιος... Κάπου... Κάποτε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2012, 18:13:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ε αν η κολόνια αυτή ανήκει σε συγκεκριμένο άτομο.... μπορεί να τη μυρίζεις και χωρίς να είναι εκεί αυτό.

Πρέπει να ξέρεις και ποιος μπαινοβγαίνει επίσης στο δωμάτιό σου. Αλλα και απέξω συχνά έρχονται διάφορες μυρωδιές.
Επίσης συμβαίνει να έχουμε μια μυρωδιά πάνω μας, στα ρούχα μας π.χ. ή στο σώμα μας, και αν νομίζουμε οτι έρχεται απο γύρω μας. όλα αυτά, προς σκέψη. Αν τώρα δεν συντρέχει κανένανς τέτοιος πάραγοντας... I honestly don't know. Αν μου έλεγες οτι βλέπεις περίεργα πράγματα, ή ακούς περίεργα πράγματα, ίσως είχε κάποια μεταφυσική χροιά,
αλλά για οσφρύσεις, πρώτη φορά ακούω, προσωπικά.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kissoulini
Νέο Μέλος

Greece
11 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2012, 21:48:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπορεί να ακουστεί περίεργο, αλλά το άτομο που φόραγε τη συγκεκριμένη κολόνια δεν ήταν εν ζωή. Και το μοναδικό μπουκαλάκι της συγκεκριμένης κολονίας που υπήρχε στο σπίτι, ήταν επί χρόνια κλειστό και καταχωνιασμένο. Δεν το χρησιμοποιούσε κανείς. Πάρ' όλα αυτα κατά αραιά διαστήματα ήταν σαν να πέρναγε κάποιος που τη φορούσε από μπροστά μου.. πάντα γινόταν όταν ήμουν μόνη μου. Πράγμα που σταμάτησε να συμβαίνει σε συγκεκριμένη στιγμή.

Κάποιος... Κάπου... Κάποτε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2012, 23:33:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ενδιαφέρον αυτό... Καλό θα ήταν να πιάσεις και να μελετήσεις λίγο τα εσωτερικά θέματα, ίσως αυτό σου δώσει διάφορες απαντήσεις που ψάχνειςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2012, 09:55:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μπορεί να ακουστεί περίεργο, αλλά το άτομο που φόραγε τη συγκεκριμένη κολόνια δεν ήταν εν ζωή. Και το μοναδικό μπουκαλάκι της συγκεκριμένης κολονίας που υπήρχε στο σπίτι, ήταν επί χρόνια κλειστό και καταχωνιασμένο. Δεν το χρησιμοποιούσε κανείς. Πάρ' όλα αυτα κατά αραιά διαστήματα ήταν σαν να πέρναγε κάποιος που τη φορούσε από μπροστά μου.. πάντα γινόταν όταν ήμουν μόνη μου. Πράγμα που σταμάτησε να συμβαίνει σε συγκεκριμένη στιγμή.

Κάποιος... Κάπου... Κάποτε...



Τα οσφρητικά φαινόμενα είναι μεν σπάνια αλλά συμβαίνουν, τουλάχιστον στην βιβλιογραφία μπορείς να βρεις διάφορες περιπτώσεις όπου ορισμένοι άνθρωποι ή ομάδες ανθρώπων περιγράφουν κάποιες παράξενες οσμές σε χώρους που δεν μπορεί ή δεν θα έπρεπε να υφίστανται..

Όσον αφορά την περίπτωση με την κολόνια, είχα μια ανάλογη προσωπική εμπειρία πριν μερικά χρόνια με ένα άτομο που δεν ήταν στην ζωή και μου φάνηκε ότι μύρισα το άρωμα που συνήθως φορούσε, στο δωμάτιο που βρισκόμουν. Η μυρωδιά είχε μικρή διάρκεια, τόση όμως ώστε να με ταξιδέψει πολλά χρόνια πίσω..

Εδώ όμως χρειάζεται προσοχή. Η όσφρηση μας είναι μια σχετικά αδύναμη αίσθηση και ακόμα πιο αδύναμη είναι οσφρητική μας μνήμη. Μπορεί να νόμισα ότι η μυρωδιά που ένιωσα ήταν γνωστή (μπορεί να έμοιαζε με κάποια άλλη - τα περισσότερα αρώματα ομοιάζουν μεταξύ τους), μπορεί επίσης υπό συνθήκες φόρτισης ή υποσυνείδητα να έχουμε μια περίπτωση οσφρητικής «παρειδωλιας» -http://el.wikipedia.org/wiki/Παρειδωλία- (σπάνιο αλλά υπαρκτό).

Edited by - XD on 18/10/2012 09:55:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kissoulini
Νέο Μέλος

Greece
11 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2012, 10:32:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πιστεύω ότι ξέρω ήδη από που και πως μου ερχόταν αυτή η μυρωδιά. Το θέμα είναι ότι είμαι πολύ σίγουρη πως δεν ήταν παρεμβολή κάποιας άλλης μυρωδιάς που μου τη θύμισε. Και το γεγονός αυτό ενισχύεται από τη δεδομένη στιγμή που σταμάτησα να τη μυρίζω. Όπου την τελευταία φορά που την μύρισα, συνοδευόταν και από κάτι σαν σκιές. Πάνε πολλά χρόνια από τότε...
Βέβαια τυχαίες και άσχετες μυρωδιές τις έχω ακόμα. Κυρίως από λουλούδια. Σε σημεία που δε μπορώ να τις δικαιολογήσω και όσες φορές έχω ρωτήσει τους γύρω μου, δεν τις μυρίζουν εκείνοι. Αν και δεν είναι πολύ συχνό φαινόμενο.

Απλά αναρωτιέμαι πως είναι δυνατόν να ξεχωρίσεις αν κάτι είναι ή δεν είναι δημιούργημα της φαντασίας σου. Είτε μυρωδιές, είτε σκιές στην άκρη του ματιού, είτε η αίσθηση κάποιας παρουσίας, είτε η ξαφνική αλλαγή της ψυχολογικής σου διάθεσης (κάπου είχα διαβάσει ότι επηρεάζει και σε αυτό, αλλά σαφέστατα εσείς θα ξέρετε περισσότερα επί του θέματος)

Τώρα που τα διαβάζω βέβαια, εύχομαι να μη τα διαβάσει κανένας ψυχίατρος γιατί θα έχω θέμα...... :)

Κάποιος... Κάπου... Κάποτε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2012, 11:23:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
[..]Απλά αναρωτιέμαι πως είναι δυνατόν να ξεχωρίσεις αν κάτι είναι ή δεν είναι δημιούργημα της φαντασίας σου. Είτε μυρωδιές, είτε σκιές στην άκρη του ματιού, είτε η αίσθηση κάποιας παρουσίας, είτε η ξαφνική αλλαγή της ψυχολογικής σου διάθεσης[..]

Σε αυτές τις περιπτώσεις προτείνεται η διασταύρωση της εμπειρίας με περισσότερους από έναν παρατηρητές, οι οποίοι καλό είναι να μην γνωρίζουν εξ αρχής το υποτιθέμενο φαινόμενο ώστε να αποκλειστεί η πιθανότητα αυθυποβολής τους.

Εξυπακούεται επίσης πως φροντίζεις να μην υπάρχει κανένας φυσικός εξωγενής παράγοντας που θα μπορούσε να δημιουργήσει ή να αναπαράγει το προς διερεύνηση φαινόμενο.

Τώρα αν το φαινόμενο εκδηλώνεται οπτικά ή (/και) ηχητικά θα μπορούσε να γίνει προσπάθεια καταγραφής του σε κάποιο μέσο για περαιτέρω ανάλυση και τεκμηρίωση –πράγμα που στην περίπτωση σου (οσμή) είναι αδύνατο. H δε καταγραφή οφείλει να γίνει με τρόπο τέτοιο που να αποκλείει πιθανότητα απάτης.

Γενικά, η «γερή» τεκμηρίωση «οριακών φαινομένων» είναι εξαιρετικά δύσκολη και πάντα (θα έλεγα) αμφιλεγόμενη, ειδικά αν το φαινόμενο γίνεται αντιληπτό μόνο υπό συγκεκριμένες προϋποθέσεις (για παράδειγμα χρονικές κλπ) ή από συγκεκριμένους παρατηρητές, οπότε σε αυτή την περίπτωση το παρελθόν (συμπεριφορά, ψυχική υγεία, τρόπος ζωής κλπ) του μάρτυρα-παρατηρητή συνδράμει (ή δεν συνδράμει..) στην αξιοπιστία της μαρτυρίας του και άρα της τεκμηρίωσης του φαινομένου.

Edited by - XD on 18/10/2012 11:33:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kissoulini
Νέο Μέλος

Greece
11 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2012, 12:16:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σαφέστατα παίζουν σημαντικό ρόλο οι παράγοντες που ανέφερες. Και η καταγραφή είναι δύσκολη, ιδίως αν αυτό συμβαίνει σε άτακτα χρονικά διαστήματα. Πχ. όταν περπατάς στο δρόμο...
Όμως δε μπορείς να είσαι με μια κάμερα ανοιχτή όλη την ώρα... Συν του ότι δεν δίνεις και πάντα σημασία.

Η ευαισθησία σε τέτοια ερεθίσματα υπάρχει σε όλους τους ανθρώπους ή σε συγκεκριμένες ομάδες ανθρώπων;
Μπορεί να καλλιεργηθεί και να ενισχυθεί με κάποιο τρόπο;
Υπάρχει κάποια έγκυρη πηγή με πληροφορίες τέτοιου είδους;
Δεξιά κι αριστερά ακούγονται πολλά και πολλές φορές αντίθετα μεταξύ τους, με αποτέλεσμα να προκαλούν σύγχυση.

Κάποιος... Κάπου... Κάποτε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2012, 12:45:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
[..]Η ευαισθησία σε τέτοια ερεθίσματα υπάρχει σε όλους τους ανθρώπους ή σε συγκεκριμένες ομάδες ανθρώπων;
Μπορεί να καλλιεργηθεί και να ενισχυθεί με κάποιο τρόπο;
Υπάρχει κάποια έγκυρη πηγή με πληροφορίες τέτοιου είδους;
Δεξιά κι αριστερά ακούγονται πολλά και πολλές φορές αντίθετα μεταξύ τους, με αποτέλεσμα να προκαλούν σύγχυση.

Συνήθως υπάρχει σε κάποιους ανθρώπους (προφανώς όχι σε όλους) που η λαογραφία μας συνολικά τους απέδωσε τον χαρακτηρισμό «Αλαφροΐσκιωτος» όπως είχα γράψει παλαιότερα στο παρόν θέμα (δες στην αρχή της σελίδας).

Από εκεί και πέρα, κάποιοι άνθρωποι είναι περισσότερο ευαίσθητοι στην παρατήρηση και αντίληψη των φαινομένων από κάποιους άλλους, που μπορεί να είναι πολύ λιγότερο ως καθόλου ευαίσθητοι στην αντίληψη των φαινομένων αυτών (η αιτία είναι άγνωστη).

Τώρα αν υπάρχει κάποια μορφή κληρονομικότητας, είναι θέμα προς συζήτηση (λαογραφικά λέγεται). Έχω υπόψη μου μια περίπτωση (όπως προείπα σε προγενέστερο ερώτημα) που δείχνει ότι ενδεχόμενος υπάρχει κάποια κληρονομικότητα αλλά θα ήταν υπερβολικό να καταλήξω σε κάποιο ασφαλές συμπέρασμα (σε αυτά τα θέματα δεν υπάρχουν ασφαλή συμπεράσματα εδώ που τα λέμε).

Περισσότερες πληροφορίες για το θέμα πάντως μπορείς να βρεις στην λαογραφία της χώρας μας (ψάξε λαογραφικά βιβλία όπως του Πολίτη και άλλα παρόμοια).

Edited by - XD on 18/10/2012 12:47:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kissoulini
Νέο Μέλος

Greece
11 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2012, 15:05:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα το ψαξω
Ευχαριστώ


Κάποιος... Κάπου... Κάποτε...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

markos.giann
Νέο Μέλος


37 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2017, 17:30:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
θα παραθέσω κι εγώ την προσωπική μου γνώμη στο θέμα.οι αλαφροΐσκιωτοι είναι ευαίσθητοι άνθρωποι ανοικτοί στο να δέχονται μηνύματα από τον άυλο κόσμο.αυτοί οι άνθρωποι είτε από φτιαξιά τους είτε επειδή έχουν βιώσει άσχημες katastaqseis έχει ανοίξει της ψυχής μια πόρτα κι έρχονται μηνύματα από τον κόσμο τον άυλο.γενικά όλοι οι άνθρωποι έρχονται σε επαφή με τέτοιες καταστάσεις μα δε το αντιλαμβάνονται όλοι.οι αρνούνται πολλοί να το δεκτούν κι το εξηγούν με την κοινή λογική.άλλοι που τα δέχονται η τα νιώθουν έντονα τα καταγραφουν κι νιώθουν έντονα ότι τους συμβαίνει.εγώ είμαι ένας από αυτούς που βιώνουν τέτοια πράγματα.

mark.giannΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xrisi
Νέο Μέλος

Greece
1 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2017, 21:40:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εάν ακούς να λεν το όνομα σου η από μακρυά η να το ακούς έντονα μέσα στο αυτί σου. Αν νιώθεις ότι κάτι σε πλησιάζει και ανατριχιάζεις αυτά έχουν να κάνουν με αυτο;

CrissyΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2017, 10:23:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πρώτα το ψάχνεις ψυχιατρικά. Στις περισσότερες περιπτώσεις πρόκειται για παραισθήσεις.

Abyssus Abyssum InvocatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dominic976
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
149 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2017, 00:14:55  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος dominic976  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος dominic976  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
και σε μενα εχει τυχει πολλες φορες να μυριζω αρωματα,γυναικεια συνηθως.κοιταω γυρω μου αλλα τιποτα,κανεις.επισης απ την ακρη του ματιου μου πιανω συνεχως κινησεις.γυρναω να δω,αλλα τιποτα.επισης καποιες φορες,νιωθω μια παγωμαρα στην ατμοσφαιρα.ενα ξαφνικο κρυο αερακι.στο δωματιο μιλαμε τωρα.οχι εξω.δεν ξερω,παραισθησεις δεν νομιζω να ειναι.δεν εχω καποιο προβλημα για να εχω παραισθησεις.αλλα το μυαλο παιζει πολλα παιχνιδια.το καλυτερο ολων ομως ειναι οτι ακουω και βλεπω ταυτοχρονα μια λεξη,αριθμο.δηλαδη οταν διαβαζω κατι στον υπολογιστη,τυχαινει μια συγκεκριμενη λεξη η αριθμο,να την ακουω ταυτοχρονα και απο το ραδιοφωνο.στις διαφημισεις συνηθως.και συμβαινει πολλυ συχνα.τωρα τελευταια οχι και τοσο.η δικη μου αποψη ειναι οτι καποιος μου στελνει μυνηματα μεσω των λεξεων.η προστασια που εχω,ειναι υπερβολικα δυνατη.ας μην μπω σε λεπτομερειες δεν χρειαζεται.απλα το ξερω και το βιωνω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lydios_thegood
Μέλος 1ης Βαθμίδας


59 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2017, 16:59:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

και σε μενα εχει τυχει πολλες φορες να μυριζω αρωματα,γυναικεια συνηθως.κοιταω γυρω μου αλλα τιποτα,κανεις.επισης απ την ακρη του ματιου μου πιανω συνεχως κινησεις.γυρναω να δω,αλλα τιποτα.επισης καποιες φορες,νιωθω μια παγωμαρα στην ατμοσφαιρα.ενα ξαφνικο κρυο αερακι.στο δωματιο μιλαμε τωρα.οχι εξω.δεν ξερω,παραισθησεις δεν νομιζω να ειναι.δεν εχω καποιο προβλημα για να εχω παραισθησεις.αλλα το μυαλο παιζει πολλα παιχνιδια.το καλυτερο ολων ομως ειναι οτι ακουω και βλεπω ταυτοχρονα μια λεξη,αριθμο.δηλαδη οταν διαβαζω κατι στον υπολογιστη,τυχαινει μια συγκεκριμενη λεξη η αριθμο,να την ακουω ταυτοχρονα και απο το ραδιοφωνο.στις διαφημισεις συνηθως.και συμβαινει πολλυ συχνα.τωρα τελευταια οχι και τοσο.η δικη μου αποψη ειναι οτι καποιος μου στελνει μυνηματα μεσω των λεξεων.η προστασια που εχω,ειναι υπερβολικα δυνατη.ας μην μπω σε λεπτομερειες δεν χρειαζεται.απλα το ξερω και το βιωνω.



Έχω άσχημη εμπειρία με τις αστρικές οντότητες που παίζουν με τους ανθρώπους. Αν υπάρχουν στον υλικό κόσμο καλοί και κακοί τότε μάλλον το ίδιο συμβαίνει και στις άλλες διαστάσεις. Όπως δεν υπάρχουν μόνο κακοί σε αυτόν τον κόσμο το ίδιο συμβαίνει και στα μετα-φυσικά πεδία.
Απλώς γινόμαστε βορά μέσα από τα πνευματικά μονοπάτια για πολλές τέτοιες οντότητες. Αν θέλουμε να είμαστε αυτοκυρίαρχοι στη συνείδησή μας καλούμαστε να μην ακολουθούμε κανέναν.Ποτέ δεν πρόκειται να αποτελέσω μέλος ομάδας που ακολουθεί κάποιος είδος αυθεντίας και κατέχει κάποια απόλυτη αλήθεια.
Οι περισσότερες ομάδες έιναι παρακλάδια σατανιστικής ψυχολογίας και συνδέουν το ανυποψίαστο μέλος με ανάλογες ενέργειες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy