ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Μια περίεργη ιστορία...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΜΠΡΙΝΤΑ
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2010, 11:21:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα...θα σας διηγηθώ και εγώ μια ιστορία μου...σε όσους προσπάθησα να πω κάτι με κορόϊδεψαν και γέλασαν, γιατί όντως είναι περίεργα αυτά που μου έχουν συμβεί.

Ήταν καλοκαίρι, Αύγουστος και είχαμε πάει στον παππου και στην γιαγιά στο χωριό κοντά στα Καλάβρυτα.Εγώ τότε ήμουν 8-9 χρονών. Μέχρι τότε δεν θυμάμαι να μου είχε συμβεί τίποτα περίεργο.
Τα μεσημέρια για κάποιο λόγο που τότε δεν καταλάβαινα η γιαγιά όχι μόνο ΑΠΑΙΤΟΥΣΕ να κοιμηθούμε, αλλά απο τις 15 00 έως τις 17 00 έκλεινε τα παράθυρα και κλείδωνε το σπίτι. Αυτό ήταν κάτι που με εκνεύριζε και έβλεπα και την μαμά μου να υπακούει πάντα και όταν πλησίαζε η ώρα να κλείνουν σχετικά γρήγορα το σπίτι. Πρώτη φορά το έκανε αυτό, αυτό το καλοκαίρι..
Αρχικά κάθε μεσημέρι κοιμόμουν. Μετά άρχισα να μην μπορώ εύκολα.
Ήτανε 20 Αυγούστου, το θυμάμαι καλά ,όταν παράκουσα την γιαγιά.
Όταν κλείδωσαν και πήγαν για ύπνο, εγώ αφού βεβαιώθηκα οτι είχαν κοιμηθεί άνοιξα την πόρτα και βγηκά στην αυλή για να κάτσω..
Άρχισα να ακούω τύμπανα απο μακρυά κάποια στιγμή, αλλά δεν εδωσα σημασία. Όσο περνούσαν τα λεπτά τα τύμπανα ακουγόντουσαν όλο και πιο κοντά..όλο και πιο κοντα. Ο ''αράπης'',το σκυλί που είχαμε, έτρεχε πέρα δώθε ανησυχο αλλά εγώ δεν θυμάμαι αν ήμουν ιδιαίτερα ανήσυχη.
Ξαφνικά, το σκυλί άρχισε να τρέχει γρήγορα και ανέβηκε στα κεραμύδια.
Τα τύμπανα πια χαλούσαν τον κόσμο. Απορούσα πως κανείς δεν τα ακούει.Φοβισμένη κάνω να μπω στο σπίτι αλλα η πορτα ηταν κλειστή.
Αυτό που συνέβη μετά μου άλλαξε τη ζωή.
Άρχισε ένας δυνατός αέρας, πολύ δυνατος. Και δεν μπορούσα να σταθώ ορθια.Φωναζα αλλα κανείς δεν με ακουγε,η φωνή μου ήταν αδυναμη.
Μέσα στον αέρα, σαν στοβιλος ήταν, εβλεπα μια φιγούρα μαύρη.
(Και μόνο που το φέρνω πάλι στο μυαλό ταράζομαι και τρέμω)
Δεν είμαι σιγουρη ,αλλα πιστεύω πως ήταν ο ''εξω απο 'δω''..
Ο αέρας με σήκωσε ψηλά..αυτό το θυμάμαι καλά.Μετά οτι και να έγινε δεν θυμάμαι.
Ξύπνησα στο νοσοκομείο.
Μου είπαν οτι είχα εξαφανιστεί και με έψαχναν 1 μέρα. Με βρήκαν μακρύα απο το χωριό, κοντά στο ποτάμι.
Στο νοσοκομείο με ρώτησαν το ονομά μου και αν θυμάμαι την ημερομηνία πάνω κάτω.Εγώ είπα 20 Αυγούστου και μου είπαν οτι ήταν 2 Σεπτεμβρίου.
Αυτές τις μέρες ήμουν σε κωμα.Αλλά ήταν λες και ξύπνησα απο ύπνο.Δεν είχα κανένα κουσουρι.Οι γιατροί απόρρησαν για την ραγδαία αναρωσή μου λέει η μαμα. Εγω δεν ξέρω.. Δεν ξέρω τι ήταν , δε ρώτησα και καθε φορα που ανοίγα κουβέντα γι αυτό, αμέσως την αλλαζαν.
Συγνώμη αν σας κούρασα,αλλά ήθελα να την πω καπου...


Να κοιτάς εκεί που θέλεις να πας....αλλίως θα πας εκεί που κοιτάς..

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2010, 13:50:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπρίντα καλώς όρισες. Δεν χρειαζόταν πάντως να ανοίξεις άλλο θέμα.. υπάρχει ήδη θέμα για ιστορίες τέτοιες που λέγεται "Παραξένες ιστορίες".Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2010, 15:36:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου ΜΠΡΙΝΤΑ, καλώς ήρθες

Αρκετά περίεργη η ιστορία σου. Εγώ βέβαια, δεν πιστεύω σε διαβόλους και επίσης μου είναι δύκολο να πιστέψω ότι κάποιος αέρας σε σήκωσε και σε μετέφερε μακριά, κοντά στο ποτάμι. Επίσης, το μυαλό μας, μας παίζει συχνά περίεργα παιχνίδια.
Υπήρξε κάποιος που να είδε τον αέρα να σε σηκώνει; Απ' όσα γράφεις, ήταν όλοι μέσα στο σπίτι. Ίσως να σου είχε δημιουργήσει μια ατμόσφαιρα μυστηρίου και φόβου η συμπεριφορά της γιαγιάς σου και να συνδύασες στη συνέχεια τον ήχο από τα τύμπανα και βλέποντας τον αέρα να φοβήθηκες, πράγμα που να σε έκανε να φύγεις και να βρεθείς μακριά. Μετά, μεσημέρι ήταν, ζέστη έκανε, μπορεί να λιποθύμησες.

Η παραπάνω είναι μια απλή εξήγηση που προσπάθησα να δώσω. Εσύ, τι εξήγηση δίνεις; Εννοώ λογική εξήγηση - αν έχεις προσπαθήσει να δώσεις.

Όσον αφορά για το θέμα με τις παράξενες ιστορίες που σου προτείνει ο Dr Jekyll Mr Hyde, είναι το παρακάτω:
Παράξενες Ιστορίες

Όσον αφορά στα νέα θέματα που ανοίγουν με αντικείμενο κάποιες προσωπικές εμπειρίες και το κατά πόσο μπορούν να παραμένουν ανοιχτά ή να συνεχίζεται η συζήτηση σε κάποιο υπάρχον θέμα, μπορείτε να διαβάσετε το παρακάτω μήνυμά μου στο θέμα "Όνειρα που ταράζουν".

Κάνε κλικ εδώ για το μήνυμα


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Culio
Νέο Μέλος


11 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2013, 10:52:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια λογικη εξήγηση:

Η γιαγιά σου δεν σε άφηνε να βγείς αυτές τις ώρες επειδή φοβόταν μην πάθεις τίποτα από τον ήλιο.Επίσης αυτά που περιγράφεις θα μπορούσαν να ήταν συμπτώματα ηλίασης (παραισθήσεις, ιλιγγος, απωλεια συνειδησης).

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2013, 11:22:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μπρίντα καλώς όρισες. Δεν χρειαζόταν πάντως να ανοίξεις άλλο θέμα.. υπάρχει ήδη θέμα για ιστορίες τέτοιες που λέγεται "Παραξένες ιστορίες".

Γιατί αυτή η εμμονή με ήδη υπάρχοντα θέματα, διαφορετική ιστορία διαφορετικό θέμα - χαντακώνονται οι ιστορίες μέσα με πολλές σελίδες.

Εξαιρετική ιστορία - μαρτυρία. Σ'ευχαριστούμε. Η δική σου 'ερμηνεία' μετρά μέχρι ένα σημείο περισσότερο, αλλά αν θα ήθελες κι άλλες γνώμες, τι ακριβώς θα ρωτούσες; Και με την ευκαιρία, ρώτησες ποτέ τη γιαγιά σου σχετικά;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2013, 12:56:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η εμπειρία αυτή είναι πολύ τυπική των περιπτώσεων «απαγωγής» (που ανάλογα με το κοινωνικό, θρησκευτικό και τεχνολογικό πλαίσιο αποδίδονται κατά τις μαρτυρίες σε ξωτικά, UFO, θεούς & δαίμονες κτλ)
Τα τύμπανα, ο αέρας, ο παράξενος ύπνος είναι στάνταρ στοιχεία.
Θα μπορούσαν να αποδοθούν σε φυσικά στοιχεία αλλά...
– η ηλίαση πχ έχει ως τυπικά γενικά τα συμπτώματα που αναφέρθηκαν (παραισθήσεις, ιλιγγο, απωλεια συνειδησης) αλλά δεν εξηγεί τη συμπεριφορά τη γιαγιάς (που μπορεί να ήταν και τυχαία ή συμπτωματική ή άσχετη) και δεν εξηγεί και τα ειδικά φαινόμενα (τύμπανα κτλ)
- θα μπορούσε να σε είχε αρπάξει ανεμοστρόβιλος (εξ ού και ο τυμπανοειδής εκκωφαντικός θόρυβος η συμπεριφορά του σκυλιού, ο αέρας) – αυτό τα εξηγεί όλα εκτός (πάλι) τη γιαγιά και τη γρήγορη ανάρρωση.

Όταν όμως λες σου άλλαξε η ζωή τι ακριβώς άλλαξε; Αν μπορείς να το εντοπίσεις – συγκεκριμένα θα είναι μια άκρη...

ΥΓ. Εδώ: http://agiosdimitriosromanou.blogspot.co.uk/2012/02/ka.html λέει κάτι ανάλογα

Edited by - panpam on 10/05/2013 13:05:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Camelot
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
274 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2013, 12:54:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τωρα περιμένεις απάντηση απο ένα μέλος του 2010 το οποίο έχει μόνο ένα μύνημα;


Κι είπε ποτέ σου μην κοιτάς
τον άλλο μες τα μάτια,
γιατι καθρέφτης γίνεσαι
κι όλοι σε σπαν' κομμάτια.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy